Van Alles en van Overal TWEEDE BLAD VRIJDAG 26 JUNI 1931 BLADZIJDE 1 1 - SOCIAAL LEVEN Koninkl. Nederlandsche Middenstandsbond De Car mei te Esmond aan den Hoef I GEMENGD NIEUWS B O EK BESPREKING De Belgische Badsteden dat in 1449 Josine Harvens uit 't Schepen dom werd gebannen „aangezien deselve Josine Harvens op twee diversche stonden zich vervoordert hadde te wasschen in de ze, ende zich te vertoonene in een onbe- tamelicke maniere in cleederen die geen cleederen en waren soot behouft volgens ordonnancie van burghemeesters en scepe- nen". Hen ziet dus, ook hier niets nieuws onder de zon.en aan het strand. Ook hier een maltijd aangeboden door het gemeentebestuur en toen ging het per auto op Breskens aan, waar we de boot van 18.50 naar Vlissingen namen om nog den zelfden avond weer thuis te kunnen zijn. Het waren gezellige dagen en als het een beetje meer in het seizoen zal zijn, zullen dergelijke dagen nog veel gezelliger zijn; een weekeindje naar de Belgische badsteden is wel aan te bevelen. ARTHUR TERVOOREN. De Bondsdagen te Zandvoort Zooals reeds eerder werd gemeld, worden de Alg. Vergadering van den Kon. Nederl. Middenstandsbond en het daaraan verbon den 28e Nationaal Middenstandscongres op 30 Juni, 1 en 2 Juli a.s. te Zandvoort ge houden. De Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid heeft het voornemen om op Woensdag 1 Juli de middagzitting bij te wonen. Het Eere-Comité Er heeft zich een Eere-Comité gevormd, dat bestaat uit de heeren Jhr. Mr. Dr. A. Röell, Commissaris der Koning in de Pro vincie Noord-Holland, Eerevoorzitter; H. van Alphen, Burgemeester der gemeente Zand voort, voorzitter; N. Padt, voorzitter van de vereeniging voor Vreemdelingenverkeer en wethouder van Zandvoort; E. H. Krelage, 'voorzitter der Kamer van Koophandel voor Haarlem en omstreken; A. H. Baron van Hardenbroek van Ammerstol, voorzitter van de afdeeling Groot-bedrijf der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem; W. J. B. van Liemt, voorzitter van de afdeeling Kleinbedrijf der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem; Jhr. J. C. Mollerus, secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem; Ir. J. J. Klompe, hoofdinspecteur van den Arbeid en Dis trictshoofd der Arbeidsinspectie, 6e District, te Haarlem en Mr.' Th. A. M. A. van Löben Seis, Rechtskundig adviseur der Zandvoort- sche Handelsvereeniging. De Zandvoortsche Handelsvereeniging heeft in samenwerking met het Bondsbureau een congresgids doen verschijnen, waarin bijdra gen voorkomen van de hand van den heer H. van Alphen, burgemeester; N. Padt, voor zitter van de Vereeniging voor Vreemdelin genverkeer; Ed. G. Schiirmann, Bondsvoor zitter en E. H. Brokmeijer, voorzitter der E. H. V. Naast een opgave van de verschillende Bondsinstellingen en aangesloten vereenigin- gen, is daarin het volledige programma op genomen. Ontvangst door het Gemeentebestuur Dinsdagavond, nadat te vijf uur een reünie der congressisten in Café-Restaurant .Clus tert" heeft plaats gehad, gaat men gezamen lijk naar het Gemeentehuis, waar te half zes een officieele ontvangst door het Gemeente bestuur wordt aangeboden. Hierbij zullen de Burgemeester en de Bondsvoorzitter toe spraken houden, waarna een thee wordt ge serveerd. De Algemeene Vergadering Dinsdagavond te half negen vangt de Alg. Vergadering in de Concertzaal van het „Groot-Badhuis" aan met een welkomstwoord van den heer E. H. Brokmeijer namens de Zandvoortsche Handelsvereeniging. Na de openingsrede van den Bondsvoorzit ter zullen' verschillende huishoudelijke zaken aan de orde komen. De Vereeniging „Handel en Nijverheid" te Winschoten heeft voorgesteld om bij hoofde lijke stemming uit te maken of: a. het thans geldende gesprekkentarief der Rijkstelefoon aan de wenschen van den mid denstand voldoet; b. weder-invoering van het vroegere abon nementstarief gewenscht wordt. Het Bondsbestuur heeft op dit voorstel een afwijzend prae-advies uitgebracht en sten voor dit punt zonder verdere discussie van de agenda af te voeren. Dezelfde vereeniging wenscht een uitspraak over het beleid van het Bondsbestuur inzake de Tarwewet (Maal- en Menggebod), waar tegen de Bond zich heeft verzet. Waar het hier een vraagstuk betreft, dat zeer gecompliceerd is, en het Bondsbestuur gehoordde groepsbesturen gemeend heeft te handelen in den geest der overgroote meerderheid der bij den Bond aangesloten middenstanders, stelt het voor dit punt zon der verdere discussie van de agenda af te voeren. De Delftsche Handelsvereeniging heeft voorts voorstellen ingediend tot het in over weging nemen van een andere werkwijze van de Alg. Vergadering en van het Congres van den Kon. Ned. Middenstandsbond. Het Bondsbestuur heeft daartegen in be ginsel geen bezwaar, doch acht het onge- wenscht gebonden te worden aan een onmid dellijke uitvoering, welke niet mogelijk wordt geacht. De Vermakelijkheidsbelasting Over dit in de Alg. Vergadering te behan delen actueele onderwerp heeft de heer A. de Hoop, administrateur van den Nederl. Bioscoopbond te Amsterdam, een prae-ad- vies uitgebracht waarin de volgende conclu sies worden gesteld: I. De belasting op tooneelvertooningen en andere vermakelijkheden die in haar ouden vorm 't kenmerk droeg van „bestem mingsbelasting", doch nog altijd heet te zijn een weeldebelasting, waarmede bedoeld wordt een belasting op niet noodzakelijke verterin gen, die door de verbruikers (in casu de be zoekers der vermakelijkheden) wordt opge bracht, mist als zoodanig haar rechtsgrovd, wijl: le concerten, schouwburg, bioscoop, sport en café in het leven der menschheid geen weelde meer geacht kunnen worden; en 2e deze belasting niet voor afwenteling op de bezoekers vatbaar is. II. Daar gebleken is, dat door verhooging der entreeprijzen wegens den druk der Ver makelijkheidsbelasting het bezoek aan con certen, tooneel-, film- en andere vertoonin gen afneemt, kan als vaststaand worden aangenomen, dat deze belasting de cultu- reele belangen van het volk ernstig schaadt. III. In werkelijkheid is de Vermakelijk heidsbelasting een zakelijke heffing, die niet naar winst vraagt, doch een belangrijk deel van de bruto-ontvangsten, ongeacht of er winst dan wel met verlies gewerkt wordt, op grove wijze confisqueert. IV. In aanmerking nemende, dat een belas ting nimmer mag worden aangewend om van overheidswege de niet-fiscale belangen van een bepaalde groep te bevorderen» is Het klooster, gezien vanaf de bollenschuur van den heer Valkering. een gedifferentieerde heffing, gelijk die in sommige gemeenten wordt toegepast, ten voordeele van de nietfiscale belangen o.a. van het tooneel, absoluut te veroordeelen. V. De omstandigheden, dat de vermake lijkheidsbelasting als weeldebelasting niet meer houdbaar en als zakelijke heffing zoo wel cultureel als economisch afkeurens waardig is, maken de afschaffing dezer be lasting gebiedend. Bedrijf sraden wet Als inleider over de Bedrijfsradenwet zal optreden de heer H. H. J. v. d. Pol, bestuurs lid der Delftsche Handelsvereeniging en lid van de Commissie van Voorbereiding, welke te dezer zake advies aan den Hoogen Raad van Arbeid heeft uitgebracht. Het Congres Het 28ste Nationaal Middenstandscongres wordt Woensdagmiddag 1 Juli te twee uur geopend met een rede van den Bondsvoor zitter, den heer Ed. G. Schtirmann. Hierbij zullen verschillende autoriteiten aanwezig zijn. Prof. Dr. N. J. Polak, hoogleeraar in de bedrijfsleer aan de Nederl. Handelshooge- school te Rotterdam, zal daarna een voor dracht houden over ,,De huidige depressie en de gevolgen daarvan voor den midden stand." Te zeven uur wordt de officieele maaltijd in de groote eetzaal van het „Groot-Bad huis" gehouden, waaraan ook verschillende autoriteiten zullen aanzitten. Te tien uur begint het concert, aangeboden en uitge voerd door de Zandvoortsche Muziekkapel op het terras, vanwaar de congressisten het vuurwerk zullen gade slaan, dat te half elf op het strand wordt afgestoken en aangebo den is door de vereeniging voor Vreemde lingenverkeer. Hiema gezellig samenzijn. Plaats en taak van den midden stand in het economische leven Donderdagochtend 2 Juli te 10 uur wordt het congres hervat. Aan de orde komt dan het prae-advies van Dr. C. Visser, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Delft en omstreken, getiteld: „Plaats en taak van den middenstand in het economisch leven." De prae-adviseur heeft zijn behandeling samengevat in de volgende conclusie: le. Het zelfstandige bedrijf zal in onze maatschappij dé,n ontstaan, wanneer de be hoefte aan een bepaalden dienst in ieder der consumptie- of productie-eenheden be langrijk ongelijkmatiger voorkomt dan in de massa der bestaande productie- of consump tie-eenheden de behoefte aan dezen dienst wèl in ieder der productie- of consump tie-eenheden gelijkmatig voorkomt, doch slechts in zoo geringen omvang, dat het on mogelijk is om de productie-technische voordeelen, welke productie in het groot van dit goed of den dienst in kwestie oplevert, in de productie- of consumptie-eenheid zelve te realiseeren, terwijl zulks voor de massa-behoefte wèl mogelijk is. 2e. Het zelfstandige distributiebedrijf is regel, omdat uitschakeling door den consu ment door middel van de coöperatie geen wezenlijke bezuiniging biedt en de uitscha keling door den producent slechts mogelijk is déér, waar de producent een voldoend grooten en gelijkmatigen afzet voor de eigen producten heeft. 3. De groei van het grootbedrijf geeft eenerzij ds aanleiding tot het ten ondergaan van tal van kleine bedrijven door uitschake ling, anderzijds echter worden juist tal van zelfstandige distributie-bedrijven daardoor in het leven geroepen. 4e. De zelfstandige handeldrijvende mid denstand is slechts één van de vele catego rieën, welke de distributie in onze maat schappij kunnen verzorgen. 5e. De zelfstandige handeldrijvende mid denstand, hoewel een economisch nuttige taak vervullende, en zéér zeker productief werk verrichtende, is economisch niet on misbaar, juist omdat ook anderen de distri butieve functie verrichten. 6e. De vraag, of de middenstand dan wel een der concurreerende organisatievormen zal overwinnen kan niet voor den midden stand in zijn geheel, doch slechts branche voor branche behandeld worden, omdat men met alle bijzonderheden, voortvloeiende uit den aard en den omvang van de behoefte, de verspreiding van de consumenten enz., rekening moet houden. Hier ligt een dankbaar terrein van onder zoek voor elk der vakorganisaties. 7e. Aan de hand van algemeen onderzoek en van bijzondere onderzoekingen door de vakgroepen, zullen de landelijke midden standsbonden de vraag moeten onderzoeken, hoe in de voornaamste vakken de concurren tieverhoudingen liggen tusschen elk der concurreerende organisatievormen en den middenstand. Deze onderzoekingen zullen positieve resul taten kunnen opleveren, welke dit prae-ad vies, dat slechts het inzicht wil verscherpen, niet leveren kan. Plaats en taak van den grossier in het distributieproces. Tenslotte zal Dr. J. F. ten Doesschate, se cretaris van den Nederl. Grossiersbond te Amsterdam, een prae-advies verdedigen ge titeld „Plaats en taak van den grossier in 't distributieproces." De prae-adviseur komt tot de volgende conclusies: le. Zoowel de zelfstandige winkelier als de zelfstandige grossier vervullen in het dis tributieproces een economisch nuttige func tie, zonder nochtans een van beide onver vangbaar te zijn. 2e. Zij worden beide gelijkelijk bedreigd door uitschakeling van de zijde der fabri kanten'en van die der consumenten en heb ben uit dien hoofde een gemeenschappelijk belang tot verweer. 3e. Voor beide partijen is het dientenge volge kortzichtige politiek om door het zoe ken naar rechtstreeksch voordeel elkanders positie duurzaam te verzwakken. De vergiftigingsverschijnselen te Spijkenisse De oorzaak Uit een door den Keuringsdienst van Wa ren ingesteld onderzoek is gebleken, dat de vergiftigingsverschijnselen, na het gebruik van karnemelk, het gevolg zijn van een bac terie, die aanwezig bevonden is in de Haven, welk water wordt gebruikt voor spoelwater. Den betrokken melkslijter treft geen schuld; de oorzaak is te wijten aan het on deugdelijk water in de Haven. Inmiddels zijn al de noodige aanwijzingen gegeven, hoe met het gebruik van dit water te handelen. Ondeugdelijke pillen Waarschuwing In het Algemeen Politieblad maakt de bri gade-commandant der Kon. marechaussee te Steenbergen bekend, dat in Februari en Maart 1930 te Steenbergen, Bergen op Zoom, Ossendrecht, Sprundel en hoogstwaarschijn lijk in vele andere plaatsen, door een per soon, genaamd Johannes de Bruyn, geboren te Bodegraven, 2 April 1878, koopman in pillen, gedomicilieerd te Utrecht, Willem straat 28, ondeugdelijke pillen zijn verkocht, voorgevende dat het Urbanuspillen waren. Inzonderheid zocht hij daarvoor kleine winkeliers aan, wien hij verklaarde, dat zij den alleenverkoop voor een bepaald rayon zouden krijgen en hij voor hen in de plaatse lijke bladen zou adverteeren. Van den alleen verkoop en het adverteeren kwam niets, terwijl bij een door den officier van justitie te Breda ingesteld deskundig onderzoek is komen vast te staan, dat de pillen geen Urbanuspillen, doch pillen van ondeugdelijke kwaliteit waren. Meermalen is tegen de Bruyn en diens handelingen gewaarschuwd. Bovengenoemde brigade-commandant waar schuwt zeer voorzichtig te zijn met het koo- pen van pillen van Joh. de Bruyn. Wat is „Hooikoorts" Bij de intrede van het warmere jaarge tijde worden telken jare niet weinig men- schen gekweld door verkoudheid of „hooi koorts". De benaming verkoudheid klinkt on schuldig en dikwijls wordt iemand, die het is er nog om uitgelachen. Niettemin is het een ware bezoeking voor de betrokkenen. De naam „hooikoorts" heeft zich jaren terug ingeburgerd, toen men van de oor zaak en het wezen van deze kwaal over het algemeen nog weinig wist. De hooikoorts heeft echter, zooals thans vaststaat, met hooi of hooioogst niets uit te staan. Men verstaat onder hooikoorts een ziek tecomplicatie met talrijke en uiteenloo- pende symptonen. De kwaal wordt ver oorzaakt door het stuifmeel, voornamelijk van de pluimen der bloeiende gras- en graansoorten. Mei is de maand waarin het ziektever schijnsel begint, 't Hoogtepunt wordt on geveer begin Juli bereikt en duurt bij min der vatbare personen tot eind Juli, bij meer vatbare personen tot Augustus en September. In het geheel genomen mag men hooikoorts als een vergiftiging be schouwen, welke ontstaat door het zich vastzetten van het stuifmeel op de slijm vliezen van den neus en de overige adem halingsorganen en dd oogen, ooren, enz. Zij, die eens door deze ziekte bezocht zijn, worden telken jare weer getroffen en wel van jaar tot jaar in ergere mate. De voor naamste symptomen zijn: verkoudheid met zeer sterke afscheiding, niezen tot soms 100 keer), wekenlange totale verstopping van den neus, ontstekingsverschijnselen, gepaard gaande met zeer zware hoofdpijn, sterke ontstekingen der andere luchtwegen en der luchtpijptakken, asthma van vaak heftigen aard, jeuken der ooreri en ooront steking, hinderlijke jeuk aan de oogleden en binnen in het oog met hardnekkigheid optredende bindvliescatarrh en tenslotte hartaffectatie. In zeer ernstige gevallen worden niet slechts de slijmvliezen aangedaan, doch heeft zich ook exceem op de andere huid gevormd, als steenpuisten, gordelroos, ed. Bij veel lijden aan hooikoorts treden drie groote symptomen (oog- en neusaandoe- nmg en asthma te zamen op. Het komt echter ook vaak voor, dat iedere vorm afzonderlijk optreedt. „HEIDELBERGER FREMDEN- BLATT". Van de „Heidelberger Verlagsanstalt und Driickerei" ontvingen wij de groote Neder landsche uitgave van het „Heidelberger Fremdenblatt" voor 1931. Op fraai kunstdrukpapier schitterend uit gevoerd, doet de uitgave prachtig aan. Het is een genoegen, het door te bladeren, waarbij men telkens vol bewondering de fijne foto's beschouwt en met belangstelling ken nis neemt van den tekst. Een prachtig nummer, dat een plaats hl de boekenkast volkomen waard is. Op uitnoodiging van het Belgische Minis terie van Transportwezen (afd. Marine) en B. en W. der steden Oostende, Blanken- berghe en Knocke, hebben een aantal Nederlandsche journalisten een weekeinde doorgebracht aan de Belgische kust. De Belgische kust! Je zou haast kunnen zeggen: de heele Belgische kust is één groote badplaats, want ze liggen er op een rijtje, wat ze daar noemen de badsteden: Westende, Oostende, Wenduinen, Blanken- berghe, Zeebrugge, Heijst en Knocke dat met De Zoute en Albert Plage als het ware één geheel vormt. neer aan de roulettetafel, legt een stapeltje fiches, die je eerst voor duur geld aan de kas hebt gekocht, voor je neer en gooit er, liefst met een nonchalant gebaar en liefst zooveel mogelijk tegelijk, eenige van op het, op het groene laken der tafel geschilderde figuur en vóór je het weet is je heele stapeltje verdwenen. Jawel, het komt ook wel eens anders uit, je stapeltje wordt wel eens een enkelen keer grooter, maar dat is toch gewoonlijk maar heel tijdelijk. Want dat is de winst van de bank, dat de mensch hebzuchtig is, dat hij denkt, als hij bijvoor beeld duizend francs gewonnen heeft, er Het nieuwe Casino te Knocke bij avond. Op de „Prins Charles" die 400 passagiers van Dover naar Oostende bracht. Het seizoen was nog niet begonnen en druk was het er dus nog niet ik heb er dan ook geen enkelen badgast in de zee ge zien, al wandelden er al wel eenige dames in kleurige en fleurige pyama's op de boule vards rond. Trouwens, het leven op het strand, liefst in niet al te veel kleeren, schijnt tegenwoordig meer.en-meer het eigenlijke badleven te gaan uitmaken in alle badplaatsen ter wereld; het leven vóór het strand, in het water, is langzamerhand bijzaak gaan worden. Daar worden immers de mooie „bad"-pakjes zoo nat van en daar kunnen ze niet tegen, daardoor raken ze uit hun model en zien ze er niet „flatteus" genoeg meer uit. Bij zonnebaden heb je daar minder last van en dus Natuurlijk, er zijn nog wel menschen, die naar een badplaats gaan om te baden en veel ook, maar den mondainen badgasten is het in hoofdzaak te doen om anderen te zien en vooral om zelf gezien te worden en dan, wat de dames betreft, liefst in kostuums, zoo kleurig en zooveel van het gewone afwijkende als maar mogelijk is. Nu waren er van die laatste soort nog de meeste, de badende badgasten waren nog niet gekomen, die wachten tot het seizoen aan den gang en het water wat warmer is. Er was dus nog niet veel te doen, wat niet wegneemt, dat we er een paar prettige o'agen hebben doorgebracht. Allereerst zijn we naar Oostende gegaan, waar we aankwamen tijdens een stortbui, zooals we er in den regel geen twee in een jaar te zien krijgen. Maar zoo hard als de regen stroomde, zoo spoedig hield hij ook weer op en op de verdere reis hebben we ever het weer niet te klagen gehad. Dit eerste bezoek aan Oostende was maar kort, even een ontvangst door het gemeen tebestuur meegemaakt en toen ging het dadelijk per autocar naar Westende, waar door de Maatschappij Westende Plage een thee werd aangeboden. We hebben daar een uurtje prettig gezeten in de groote, maar nu nog leege zaal van het fraaie Casino en zijn toen weer teruggegaan naar Oostende, om er in het Hotel Ocean- Continental aan te zitten aan een diner, aangeboden door het gemeentebestuur der stad, en waarbij Schepen Vroome voorzat, die tijdens den maaltijd vriendelijke woorden wijdde aan Nederland en aan de Nederlandsche pers. Vooraf hadden we echter nog een rondrit door de stad gemaakt en daarop o.a. het in aanbouw zijnde Palais des Thermes bezich tigd, dat men het volgende jaar in gebruik denkt te nemen. Het is een reusachtig ge bouw dat wel iets bizonders belooft te wor den en waarvan als bizonderheid vermeld kan worden, dat het zijn eigen water zal hebben. Tot-nog-toe was namelijk Oostende voor zijn drinkwater afhankelijk van de Ardennen, vanwaar het door buisleidingen naar de stad wordt gebracht; om daaraan te ontkomen heeft men op het terrein van den nieuwen bouw zelf naar water gezocht, men heeft er een boorinstallatie opgericht en juist den vorigen dag had men op een diepte van 350 meter een bron aangeboord, die een capaciteit bleek te bezitten van 3 M3 per uur, een hoeveelheid, die men ruim voldoende achtte voor het bedrijf. 's Avonds, na het diner hebben we een gedeelte bijgewoond van een concert in de prachtige concertzaal van de Kursaal, en daarna.... hebben we ons vermaakt in de speelzaal. Maar niet met spelen, dat laat Ik liever over aan de lui, die er op gesteld zijn zich, in ruil voor een beetje opwinding, van hun geld te laten ontlasten, iets waartoe je hier heelemaal geen moeite hoeft te doen het gaat eenvoudig vanzelf. Je zet je maar De fraaie torens aan den ingang der Kathedraal te Canterbury. Naast de roulette-tafels, waar het verlies der spelers direct aan de bank ten goede komt, zijn er ook tal van baccarat-tafels, waar de spelers tegen elkaar spelen. Kan het aan de roulette gebeuren en gebeurt het ook vaak dat allen verliezen en alleen de bank wint, bij het baccarat blijft het op de kaarten gezette, geld aan de spelers. Het verhuist van den eenen speler naar den anderen, maar verdwijnt niet in de groote zakken van de bank. Wat dat dan voor voordeel geeft aan de onderneming, die er haar zalen voor be schikbaar stelt? Van iedere honderd francs die iemand wint, moet hij er vijf afstaan en van die vijf krijgt de speelzaal-directie er 1%, terwijl de overblijvende 3 lA franc aan den Belgischen Staat komen. Voor dien Staat een aardig hakken der versieringen in steen slechts de bijl gebruikt. Na het verlaten van het gebouw hebben we nog even de Uit 1395 dateerende prachtige Gothisehe kloostergang bezichtigd, waaron we weer naar Dover vertrokken en met de Prince Charles, een zusterschip van de Prinses Astrid, den terugtocht aanvaardden, na eerst nog in een der wagons van een in het station staanden Pullmantrein de tea gebruikt te hebben. Op dien terugtocht was de zee een beetje minder rustig dan op de uitreis, wat op enkelen onzer en ook op een aantal der 400 overige passagiers zijn uitwerking niet miste. Maar ten slotte kwamen we toch v/eer behouden in Oostende aan en reden vandaar naar Blankenberghe, waar het gemeentebestuur ons met een maaltijd wachtte. En na dien maaltijd hebben we nog even een bezoek gebracht aan het allen die wel eens in die stad geweest zijn bekende „Keldertje", een ondergrondsche dansgele genheid, waar het echt gezellig was en waar blijkbaar allen, die zich nu reeds in Blan kenberghe bevonden, zich hadden verza meld. Den volgenden dag, Zondag, toen het aan de zee al drukker was van weekeinders en dagjesmenschen, hebben we een tocht ge maakt naar Knocke-Zoute-Albert Plage, waar we o.a. de beroemde golfterreinen be zochten, die hun weerga in Europa niet hebben. Men heeft er drie golflinks, ieder van achttien gaten, die met hun drieën een oppervlakte beslaan van meer dan 100 H.A. Verschillende Engelschen komen hier gere geld hun „weekend" doorbrengen, alléén om golf te spelen op een terrein, zooals ze er in heel Engeland geen kunnen vinden. Wel heeft ook Deauville even groote terreinen, maar die zijn kunstmatig aangelegd, terwijl die in Knocke hun charme ontleenen aan het feit, dat het terrein er is, zooals het Goor de natuur is gevormd. Het was er, zooals gezegd, drukker dan de vorige dagen, maar baders heb ik toch niet gezien, wel in luchtige kleedij rondwande lende dames. Maar dat schijnt toch niet zooiets nieuwmodisch te zijn als ik wel dacht want ik heb in Blankenberghe een oud document gezien waarin vermeld stond, ook wel twee duizend te kunnen winnen. Hij gaat dus door enonverbiddelijk ziet hij zijn stapeltje fiches weer klelner-en- kleiner worden, tot het laatste door de hark van den croupier aan zijn oog wordt ont trokken. Merkwaardig zooveel liefhebbers er zijn, die hier hun geld komen brengen. In heel Oostende heb ik nergens veel menschen bij elkaar gezien, zelfs niet in de concert zaal, waar toch een werkelijk zeer mooi con cert werd gegeven, maar hier in de speel zaal was geen plaatsje onbezet en stonden er nog tal van liefhebbers te wachten, tot er hier-of-daar een speler door zijn geld heen was en opstond, om gauw diens plaats in te nemen. zaakje, als men bedenkt, dat van die ander halve franc per honderd de directie alle onkosten moet bestrijden en dan toch liefst ook nog wat overhoudt, terwijl van de 3K ten honderd die de Staat ontvangt als be lasting op het spelen niets afgaat. Den volgenden morgen zijn we, als gas ten van het Belgische Ministerie van trans portwezen, met de Prinses Astrid, een der nieuwe booten van den geregelden dienst, naar Dover overgestoken, een tochtje (de reis duurt niet meer dan ruim drie uren) dat, ook al omdat het prachtig weer was en de boot zeer vast lag, uiterst gezellig verliep. Toen we aan den overkant waren, kwam de verrassing van deze reis. De Southern Railway Cy. die van den overtocht der Hollandsche journalisten gehoord had, noo- óigde ons uit tot een tochtje met een van haar treinen door het mooie Kent met als einddoel Canterbury, de plaats met de be roemde kathedraal, zetel van den aarts bisschop der Anglikaansche kerk. Op dezen tocht, die door een zeer mooi landschap voert, zagen wij o.a. bij Snowdon in het voorbijgaan even de bovengrondsche werken van de jongste Engelsche steen kolenmijn, die eerst een jaar of acht in gebruik is. Het belangwekkendste was evenwel het bezoek aan de kathedraal, een overweldigend grootsch gebouw, dat op lederen bezoeker een buitengewonen indruk maken moet. In 396 werd op de plaats waar nu de kathedraal staat, een Katholieke kerk ge bouwd, die in 1017 werd afgebroken om er een grootere voor in de plaats te zetten. Later is het kerkgebouw andermaal ver groot, waardoor het de langste kerk in Europa werd, wat het nu nog is; ze meet niet minder dan 177 meter. Die laatste ver grooting is een zeer eigenaardige geweest. Inwendig namelijk kan van een vergrooting in den eigenlijken zin niet worden gespro ken; er is eenvoudig aan de bestaande kerk nog een tweede aan gebouwd, die van de eerste is gescheiden door een rijk gebeeld- houwden houten wand, dagteekenend uit 1663, waarin in het midden een klein poortje is opengelaten, waardoor men van het eene gedeelte in het andere kan komen. Ook loopt het houten schot niet tot aan de gewelfde zoldering door, zoodat men, staande achter het altaar, dat niet minder dan ruim acht meter hooger staat dan de vloer der kerk en daarmee hooger dan het altaar in eenige andere kerk van Europa, het dakgewelf over de geheele lengte der beide deelen kan overzien. In deze kathedraal, die vol kunstschatten is en waarin tal van groote mannen en ook Hendrik IV en zijn gemalin begraven lig gen, bevindt zich een orgel waarvan alleen maar het toetsenbord te zien is. alle 4300 orgelpijpen zijn in de zoldering verborgen en dus voor het oog onzichtbaar. Een zeer mime crypte, die zich onder de kerk be vindt, is meer dan 70 M. lang en de daarin staande pilaren, die de machtige kerk schragen, zijn alle versierd met steenen kapiteelen, rijk met de bijl bewerkt. Immers, de beeldhouwersbeitel dateert eerst van ongeveer 1200, voor dien tijd werd voor het

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5