Sport en Wedstrijden Giet- en Brechcokes f 18.50 p. 1000 K.G. v.h. J. H. KRUL Jr. Thans lage prijzen van Franco bergplaats Kwaliteit en gewicht gegarandeerd N.V. STEENKOLENHANDEL VIERDE BLAD ZATERDAG 27 JUNI 1931 BLADZIJDE CRICKET K. N. V. B. Programma voor Zondag Programma W atergraafsmeer-Storm vogels D H. V. B. R. K. S. V. „Victrix" R. K. V. V. „B. S. M." PAARDENSPORT Hetgeen gebeurde. SCHIETEN HONDENSPORT ZWEMMEN Veteranen H. V. G. B.-De Delft 5-3 De Waterratten III-Haarlem III 4-1 Polo-middag van H. V. G. B. Tel. 11617-14106 - Overveen DAMMEN Om het nationaal clubkampioenschap 2de klasse N. D. B. BRABANTSCHE BRIEVEN NED. CRICKET BOND Programma voor Zondag le klasse: V. O. C.—R. en W„ V. R. A.— H. D. V. S., Haarlem—P. W., A. C. C.— V. V. V. Overgang: Quick (N)R. C. H.., R. W. 2Ajax (L), Kamp—H. C. C. 3. 2 A.: V. V. V. 2—A. C. C. 2, Albion— Haarlem 2, D. V. C.Vleermuizen Overzicht Door het spelen van het N. C. B.-elftal tegen het elftal van Mr. North, hebben j. 1. Zondag alleen de beide Haagsche teams el kaar bestreden en ook nu was evenals vorigen keer, na een dag van bright cricket een draw het resultaat. Wat de prestaties van het Engelsche team betreft, deze zijn ons eerlijk gezegd wel een weinig tegengevallen. Niet alleen dat de tot nu toe verkregen prestaties zeer middelmatig waren (tegen het Oostelijk XI een draw, tegen de Fla mingo's te Laren een 11 wickets neder laag, tegen het N. C. B. en een versterkt Rood en Wit XI een 7 wickets overwin ning) doch ook het veldwerk en vooral het batten is voor velen een teleurstelling ge weest. Totalen van 102 en 131 te Laren en 139 te Amsterdam, en een 194 runs te Haar lem waar bijna den geheelen dag overge daan werd, kunnen nu niet bepaald tot voortreffelijke prestaties gerekend worden en wat dit onderdeel betreft, was dit veel minder, dan wij door het optreden van de Free Foresters eigenlijk wel gewend zijn. Ook het optreden van Dempster was voor ons een bittere ontgoocheling. Alleen het bowlen was van goede kwali teit en spelers van naam zooals v. Stuyven- berg, Wittebol, P. Feith en Schmeink, ston den allerzonderlingst te schutteren op het bowlen van Alcott, Morkel en slow-bowlers zooals Bell en Brown. Morgen draait het competitierad wederom in volle glorie. Rood en Wit trekt naar Rot terdam om te trachten V. O. C. een neder laag toe te brengen, wat ook wel gelukken zal. Ook Haarlem geven wij tegen P. W. een kans. Te meer, daar waarschijnlijk Maas wederom bij de thuisclub van de partij zal zijn. V. R. A. en H. D. V. S. zullen elkaar in kracht wel niet veel ontloopen terwijl V. V. V. tegen A. C. C. wel minstens op 5 punten beslag zal weten te leggen. Kampioenschap van Nederland: Feijenoord—Go Ahead (27 Juni, 7 uur). VelocitasP.S.V. Afdeeling II Promotiecompetitie 2e klasse: E. D. O.—Xerxes Morgen zal dus het lot van E. D. O. de finitief beslist worden en laten wij eerlijk zijn, erg gerust zijn wij over den uitslag niet. Niet alleen dat de E. D. O.-achterhoede tegen de Rotterdamsche voorhoede een uiterst zware partij zal hebben te spelen, doch ook het mogelijk warme weder zou sommige oudere Haarlemsche spelers wel eens leelijk parten kunnen spelen. Zooals de weersomstandigheden op het oogenblik zijn dat wij dit schrijven, is het voor voetbal veel te warm en kan het morgen een heerlijk partijtje zweetvoetbal worden. Laten wij hopen dat het Zondag een mooi en fair partijtje voetbal zal worden en dat de sterkste partij zegevierend uit den strijd zal komen. En tevens dat wij voor het spe len van een beslissingswedstrijd verschoond zullen blijven, want het wordt heusch tijd dat de voetbalschoenen eens voor een paar maanden opgeborgen worden. Voor dezen wedstrijd is de leiding in han den van scheidsrechter Mutters, zoodat men verzekerd kan zijn van een eerlijke recht spraak. E. D. O.-Xerxes De belangstelling voor dezen wedstrijd is reeds nu zeer groot en Zondag na 12 uur worden aan den voorverkoop geen zitplaat sen meer verkocht. De opstelling van E.D.O. is als volgt: De Waard, W. Zandstra, C. v. d. Laan, Perukel Sr., Dinkla, Oome, Koene, Tanis, Steffens, Perukel Jr., v. d. Hurk. Zondag a.s. speelt Stormvogels tegen Wa tergraafsmeer een nederlaagwedstrijd. De IJmuidenaren komen als volgt uit: De Waard Haak Van Gelder Effern Tol v. d. Velde v. d. Steen Groeneveld Ketting' Prins Boekelaar. R.K. S. V. „The Yellow Black Boys" Secretariaat: Karei v. Manderstr. 88. Hedenavond van 7—8 uur contributie be talen in de R. K. Mil. Vereeniging. Dinsdagavond 7 uur training junioren, en Donderdagavond 7.15 uur training se nioren. Voorgesteld als werkende leden: J. H. Evers, Kruistochtstraat 61 en G. de Vries, Lindenstraat 17, Haarlem. Dinsdagavond an. tijdens het trainen wordt er een foto genomen van onze ju- nioren-afdeeling. De junioren worden drin gend verzocht dien avond allen om 7 uur op het H. B. C.-terrein aanwezig te zijn. Morgen speelt het eerste elftal in Was senaar een bekerwedstrijd tegen Blauw zwart I, ter gelegenheid van het tweede lustrum van laatstgenoemde vereeniging. De reis wordt gemaakt per luxe touring car. Vertrek twaalf uur van het Hout plein. Terugkomst nam. pl.m. 11 uur. R. K. S. V. „Santpoort" Programma 28 Juni: PurmerendSantpoort III, 1.15 uur. PurmerendSantpoort II, 2.30 uur. Zooals bekend mag worden verondersteld, hadden we nog eenige nederlaagwedstrijden te goed, waartoe we morgen naar Purmer end gaan De reis geschiedt per bus, vertrek 11 uur van café „Zomerlust". Volgende week 5 Juli gaat het 2e en 3e naar Castricum per fiets, terwijl we op Zondag 12 Juli a.s. een boottocht georgani seerd hebben naar „Volendam". N. B. De terreinverbetering nadert haar voltooiing, echter, de laatste loodjes wegen het zwaarst, daarom doen we nog eens een oeroep op de welwillendheid onzer leden, pakt gezamenlijk nog eens goed aan, zoo dat we spoedig kunnen zeggen, „dat is gebeurd". Alle hens aan dek!!! Secr. Secr. W. Zoet, Kritzingerstr. 4. Programma voor Zondag a.s. St. Louis IVictrix I, aanvang half drie, terrein Watergraafsmeer. St. Louis IIIVictrix III, aanvang half 1, terrein Watergraafsmeer. Het derde elftal vertrekt om 11 uur van het Station (hal). Het eerste elftal vertrekt om 12 urn- van het Station (hal). Belangrijke mcdedeeling aan de leden. A.s. seizoen een eigen voetbalterrein. Na groote moeite is het bestuur er in geslaagd beslag te leggen op een schitte rend stuk land, dat gelegen is achter 't Haarlem-terrein aan de Jan Gijzenvaart en welke uitstekend geschikt is voor een in te richten voetbalterrein en om dat terrein voor Aug. in orde te maken, doet het bestuur een beroep op aller medewer king en ik vertrouw er op dat alle leden een klein offertje zullen brengen om de vele geldzorgen van 't bestuur eenigszins te verlichten en dan ben ik er van overtuigd, dat Victrix een schitterend tijdperk te ge moed gaat. WIM. Secr. W. Fr. van Dam, Kennemcr- beekweg 33 Bennebroek Programma voor Zondag Onze Gezellen IIB.S.M I, half een. B.S.M. Ila—D.O.S.S. III A'dam, half drie. B.S.M. Ill—Concordia IV, één uur. Concordia V—B.S.M. IV, twee urn*. Vertrek le elftal om half twaalf vanaf het R. K. Vereenigingsgebouw, Secretaris. N. B. H. H. .Secretarissen worden er nog maals beleefd op attent gemaakt dat het secretariaat thans is: W. Fr. van Dam, Ken- nemerbeekweg 33, Bennebroek. Ingeval van verhindering of terreinafkeuring telefonisch te bereiken onder Hillegom No. 2618. Het concours-hippique-seizoen is in vollen gang en verschillende belangrijke program ma's zijn reeds afgewerkt. Het is zeer op merkelijk dat in dezen tijd van den motor op zooveel verschillende plaatsen nog paar densportfeesten worden georganiseerd. Ja we kunnen zelfs zeggen dat mer, in vele ge vallen ouderwetsche feestelijkheden laat schieten om daarvoor in de plaats ruiter- demonscraties te geven. Nog nooit hebben de vereenigingen van vreemdelingenverkeer en voor volksvermaken het zoo gemakkelijk ge had om het publiek een amusant program ma voor te zetten dat echter tevens op hoog peil staat. Dit hebben zij in de eerste plaats te danken aan de groote uitbreiding der landelijke ruitersport in bijna alle provin cies van ons vaderland. Hierdoor is het mogelijk met weinig kosten het publiek schitterende sport te toonen, iets dat vroeger handen vol geld gekost zou hebben. Boven dien hebben dergelijke demonstraties en wedstrijden het voordeel dat zij bij het pu bliek groote sympathie ondervinden omdat men het weet te waardeeren, dat die lande lijke ruiters en amazones dat alles verrich- richten op paarden die eiken dag van 's morgens tot 's avonds in het bedrijf wor den gebruikt. Dat is nu eenmaal een sym pathiek idee en de waardeering en belang stelling voor de landelijke ruitersport wordt daar des te grooter door. Wanneer wij alleen in onze provincie eens omzien dan zullen wij de waarheid van deze woorden onmiddellijk moeten toegeven. We denken daarbij o.a. aan het concours- hippique te Opmeer, waar de landelijke rui ters steeds grooter ruimte in het programma gaan innemen en waar zoowel bestuurders alsook het publiek duidelijk hun voorliefde voor hun wedstrijden te kennen geven. Ieder jaar hebben we dergelijke demonstraties ook te Heiloo, waar het concours dit jaar op 1.9 Augustus zal worden gehouden. Ten slotte komt Bergen er als nieuweling tusschen. Wat dit plaatsje met zijn schitte rende omgeving en natuurschoon den duizen- dat binnen en buitenlandsche bad- en va- cantiegasten 25 Juli a.s. zal bieden, behoort tot het beste, dat ooit op landelijk ruiter- sportgebied ten onzent is vertoond. De Ver eeniging voor vreemdelingenverkeer aldaar, met aan haar hoofd de actieve Mr. Judell, heeft het aangedurfd de provinciale kampi oenschappen voor landelijke ruiters uit N.- Holland te Bergen te organiseeren, met het gevolg dat er een parade en 'n défilé kan worden gehouden van ruim 120 paarden en ruiters. Later komen we op het programma nog nader terug. Noord-Holland staat, wat de organisatie betreft, in de federatie van landelijke rijver- eenigingen vooraan. De talrijke aanvragen om wedstrijden te mogen houden ter gelegen heid van alle mogelijke feestelijkheden, wor den voor het grootste gedeelte afgeketst, omdat men zeer terecht het federatiestand punt huldigt, dat de wedstrijden zooveel mo gelijk dienen gecentraliseerd te worden tot enkele zeer goede, terwijl men er tevens de kosten en het tijdverlies voor landelijke rui ters mee beperkt. Minde voorspoedig ging het met de inter nationale kampioenschappen der landelijke rijvereenigingen te Den Haag, .welke wed strijden door allerlei omstandigheden door het bestuur der federatie moesten worden afgelast. Alle krachten zullen nu echter wor den geconoentreerd op de nationale kampi oenschappen, die op 18 en 19 September a.s. in het Olympisch Stadion te Amsterdam zullen worden gehouden. In Engeland werd wederom de Show vóór hackneys gehouden, evenals de Royal Horse Show te Richmond. Het was te merken, dat het hackneyras eigenlijk weinig reden van bestaan meer heeft en alleen hooge prijzen kan opleveren voor de concoursen. Honderd paarden waren minder aangegeven dan vo rig jaar, doch hetgeen te zien werd gegeven was al bijzonder goed. Dit neemt niet weg dat onze concoursen, zooals Wageningen en Hengelo, het best tegen de Engelsche tuig- paardconcoursen kunnen opnemen. Het materiaal, dat wij nog aan tuigpaarden be zitten. behoort tot het beste dat men 'ter wereld kan aanwijzen, dat wellicht bij enkele uitzonderingen in actie en kwaliteit wordt overtroffen in Amerika, waa*1 het, geld geen rol speelt en men tegen eiken prijs het beste van het beste in bezit wil hebben. Hoeveel extra tuigpaarden hebben hun weg naar Amerika van Engeland via Holland niet gevonden. Hoewel we van tijd tot tijd hooren dat er weer een tuigpaardenstal is opgeheven, behoeven we toch niet te wan hopen aan dezen zoo bij uitstek ten onzent geliefde tak van hyppische sport Te Wage ningen werd b.v. een tweespan concours ge reden dat de moeite waard was en waarvoor men heusch niet naar het buitenland be hoeft te rijden om iets dergelijks te zien. Stond deze wedstrijd kwalitatief op hoog peil ook kwantitatief stond Hengelo boven aan, waar in sommige tuigpaardennummers meer dan twintig spannenin den ring ver schenen. Er was zelfs een tandem-concours uitgeschreven waarin de jury negen lang- ipannen had te beoordeelen. De springsport vormt natuurlijk de groot ste attractie van onze concoursprogramma's, doch we hebben daarbij nog weinig nieuws kunnen bespeuren. De oude cracks, zooals de heeren De Kruyff, Van der Voort van Zijp en Gescher, komen steeds bovenaan, al heb ben zij tegenwoordig een uiterst gevaarlijken concurrent in den heer Dr. van Schaik met Mascotte, die hen ook menigen eersten prijs heeft afgesnoept. De nationale schietwedstrijden van „Nimrod" te Alkmaar Er komt zoo 'angzamerband teekening in de verschillende afdeelingen, hoewel vele series nog niet afgeschoten zijn. Voor de komende dagen verwacht men een buiten gewone groote belangstelling, waartoe reeds verschillende maatregelen ziin getroffen, om alles geregeld doorgang te doen vinden. De standen, tot en met Donderdag avond zijn als volgt' Afd A Geweer K S. O. of Rijkscylinder A I Voor schietvereenigingen, detachemen ten van Land- en Zeemacht, Vrijw. Land storm en Politiekorpsen le vijftallen: punten 1. Bijz Vrijw. Landstorm, Alkmaar 218 2. Alkm. Politiesportvereeniging 189 3. Bijz. Vrijw Landstorm, Bergen 119 A 2. Als boten, 2e vijftallen: 1. Willem Teil, Alkmaar 156 2. Bijz. Vrijw. Landstorm, Bergen 155 3. Alkm. Politiesportvereeniging, Alkmaar 137 A 3. Burgerwachten, le vijftallen, niet afgeschoten. A 4. Als boven, 2e vijftallen, niet afgeschoten. A 5. Eerecorpswedstrijd: 1. Alkm. Politiesportvereeniging, Alkmaar 187 2. Bijz. Vrijw. Landstorm, Alkmaar 180 A 6. Personeel: 1. A. J. Hekker, Haarlem 49 ■2. A. Boersen Jr., Alkmaar 44-42 3. W. Hoogenstcin, Bloemendaai 40 4. J. Thie, Alkmaar 37 A 6. Jubileum: 1. A. Boesen Sr., Alkmaar 41 2. A. Boersen Jr., id. 40 A 8. Vaste Baan: 1. A. Boersen Sr., Alkmaar 124-38 2. G. Weel, Alkmaar 115 3. J. van Dijk, Alkmaar 115 4. J. Peereboom—Voller, A'dam 114 5. D. Appelman, Alkmaar 107 A 9. Vrije Baan: 1. A. Boersen Sr., Alkmaar 88-26 2. J. Ruigewaard, Egmond 85-25 3. A. Boersen Jr., Alkmaar 80-23 4. Jb. Kaandorp, Schoorl 79-25 5. J. C. Diekema, Haarlem 79 6. H. A. Maas, Alkmaar 78-28 7. H. van Galen, Alkmaar 77-23 8. Jb. Plas, Alkmaar 76-23 9. A. de Waard.Egmond 76 In afd. B zijn de standen onveranderd gebleven. De dagprijs, die gisteren voor de ge- luksbaan was gereserveerd, werd gewonnen door den heer G. J. Genefaas, Alkmaar. Voorts werd gisteren door den heer J. Dreeuws (A.P.S.V.) een extra-prijs gewon nen als hoogste korpsschutter (44 p.) De 15e tentoonstelling der Kynologen Club Amsterdam", de twaalfde in het „Brongebouw" te Haarlem, belooft weder een groot succes voor de organiseerende en voor de medewerkende vereenigingen «je Kynologen Club „Kennemerland" en de Pe- kingees en Dwergspaniel Club te zullen worden. De inschrijvingen kwamen uit alle deelen des lands, zoodat het mooie aantal van 233 ingeschreven honden werd bereikt. De ver schillende rassen zullen door na te noemen Aantallen worden vertegenwoordigd: Masstifs 1; St. Bernhards 10; New Foundlanders 6; Duitsche Doggen 9; Bar- sois 3; Afghanen 3; Greyhounds 4; Whip pets 3; Duitsche Staande Honden 4; Grif fons 2; Gordon Setters 2; lersche Setters 17; Jachtspaniels 13; Hollandsche Herders honden 6; Fransche Herdershonden 2; Duit sche Herdershonden 13; Bobtails 1; Chiens de Bouvier 14; Chow-Chows 1; Samoje- aen 5; Boxers 10; Engelsche Bulldoggen 4; Poedels 6; Dalmatiners 3; Schanuzers en Dwergschnauzers 11; Terriers 17; Teckels 4; Malthesers 4; Kleine Criffons en Braban- cons 5; Schipperkes 1; Dwergspaniels 6; Pekingeezen 26; Dwergpinchers 4; Dwerg keeshonden 10; Chiens de Papillon 1. De Herdershonden brengen een attractie door de inschrijving van den ruwharigen Hollandsche Herdershond Leo; een hond zoo mooi, dat hij als vertegenwoordiger van ons nationaal hondenras de volle aandacht verdient. De keuringen vangen te 10.30 uur aan, de keuring voor de eereprzen te 3 uur. Haarlemsche Zwembond Haarlem-adsp.--H. P. C.-adsp. 1-3 Voor de competitie van den Haarlem- schen Zwembond werd gisteravond op het oefenbad aan de Houtvaart een drietal wedstrijden gespeeld. Als eersten bonden de adspiranten van Haarlem en H. P. C. den strijd aan. Het was een aardige wedstrijd, de H. P. C.-ers waren over het algemeen sterker, voor rust namen ze met een goed schot de leiding. Na de hervatting maken de Haarlem mers gelijk, maar dan is het ook met hen gedaan en nemen de H. P. C.-ers het spel in handen en doelpunten spoedig achter elkaar tweemaal, zoodat de jeugdige Heem stedenaren met 31 dezen wedstrijd win nen. 2de klasse Heeren D. W. R. III-Haarlem 5-1 Onmiddellijk nemen de Waterratten den bal na de uitgooi mee naar voren en doel punten daarna, 1—0. Nu gaat het spel op en neer, ook Haarlem doet eenige aanval len, doch een schutter is er in hun voor hoede niet aanwezig. De Waterratten zijn gevaarlijker en vooral de spil is op dreef voor rust vergroot hij dan ook de Water ratten-voorsprong. Na de hervatting spannen de Haarlem mers zich geducht in en al spoedig doel punten zij. Hierna nemen de Waterratten het spel in handen en regelmatig vergrooten zfj hun voorsprong tot 5—1, waarmede het einde komt. Als laatste wedstrijd werd gespeeld H. V. G. B.De Delft-veteranen. Het was een aardige wedstrijd, waar werkelijk goed ge combineerd werd. Direct na de uitgooi halen de H. V. G. B.-ers den bal en Jak krijgt den bal toe gespeeld en doelpunt onhoudbaar in den hoek. Spoedig maken de Delftenaren gelijk door een hard schot van Rasselt. De H. V. C. B.-ers laten het er niet bij en Brossois geeft opnieuw aan H. V. G. B. de leiding. Ook nu is deze voorsprong van korten duur daar De Delft opnieuw gelijk maakt. Spoe dig hierna is het rust. Na de hervatting zijn de H. V. G. B.-ers veel sterker en door toedoen van Brossois doelpunten ze nog twee maal. Dit is De Delft te bar, zij spannen zich terdege in en verkleinen den achterstand tot 43. Jak brengt H. V. G. B. in veilige haven door even voor het einde het vijfde doelpunt te scoren. Hun tweeden wedstrijd hebben de Water ratten weten te winnen. De Waterratten zijn het eerst bij den bal en als Seubring op- zwemt is het 10. Even later maakt de zelfde speler er 2—0 van. Ter Poorten blijkt uiterst snel te zijn doch zijn schot ontbreekt. Rust 20. Dan weet de Haarlem-rechtsvoor tegen te scoren 2—1. Dan maakt Ter Poorten er na mooi sa menspel 31 van. Even hierna is het weer Seubring die er 41 van maakt waarmee het einde komt. Door de Haarlemsche zwem- en poloclub H. V. G. B. wordt op Zondagmiddag as. in de gemeentelijke zweminrichting aan de Kleverlaan een polomiddag georganiseerd. Het programma hiervoor luidt als volgt: H. V. G. B.-veteranenPolitie Sportver- eeniging. H. V. G. B. II—De Delft I. H. V. G. B. I—R. Z. C. I. H. V. G. B. adsp. A—H. V. G. B. adsp. B. De wedstrijden vangen aan om 2 uur en worden afgewisseld door estafette-wedstrij den. „Hallo! Spreek ik met het Café „De Vergulde Bal"? U spreekt met Japiksen. Wilt u even aan mijn vrienden zeggen, dat ik vanavond niet kan komen? Mijn vrouw heeft name1 ijk vriendelijk ver zocht of ik den avond niet bij haar wilde door brengen." De wereldkampioen Benedictus Springer te Haarlem Den Haarlemschen damspelers wacht einde Juli of begin Augustus a.s. een bijzondere attractie. De „Haarlemsche Damclub" is er namelijk in geslaagd den wereldkampioen B. Springer een dag naar Haarlem te laten komen voor het spelen van eenige blindpartijen en het geven van een simultaanvoorstelling. Springer zal een tournee maken door Frankrijk, België en Holland en deze gele genheid heeft de „Haarlemsche Damclub" aangegrepen om Springer een dag te enga- geeren. Wij zullen binnenkort nog den definitie ven datum van Springer's komst bekendma ken. Om de persoonlijke kampioenschappen der „Haarl. Damclub" Door de overwinning van Van Dartelen op Van Engelen is eerstgenoemde wederom in de „running" gekomen. De twee nog resteerende partijen De Jong- Van Engelen en Dukel-Van Dartelen zullen de beslissing inzake het clubkampioenschap moeten brengen. De stand van de selectie- afdeeling luidt thans: Spelers g.sp. gew. rem. vrl. pt. J. W. van Dartelen 7 3 3 1 9 B. Dukel 7 2 5 0 9 A. de Jong 7 2 5 0 9 P. G. van Engelen 7 13 3 5 J. B. Sluiter Jr. 5 12 2 4 J. van Looij 5 10 4 2 De Haarlemsche kampioenen Sluiter en Van Looij spelen thans degradatie-wedstrijden te gen de drie hoogstaankomenden der hoofd klasse, terwijl de vier hoogstaankomenden der selectie-afdeeling nog een partij tegen elkander spelen om den clubkampioenstitel. Maandagavond a.s. speelt het tweede tien tal der „Haarlemsche Damclub" haar eer sten kampioenswedstrijd in de competitie om het Nederlandsche clubkampioenschap 2de klasse tegen de Damvereeniging „Gezellig Samenzijn" II uit Amsterdam. Deze wedstrijd vangt te 7.45 uur n.m. aan in het clublokaal der „Haarlemsche Dam club," bovenzaal café „de Korenbeurs", Spaame 36 te Haarlem. Belangstellenden, welke dezen wedstrijd wenschen bij te wonen hebben vrijen toe gang. District H. en O. van den Ned. R. K. Dambond De bekerwedstrijden Woensdagavond j.l. had de eerste ronde voor bovengenoemde wedstrijden plaats in het gebouw van de R. K. Militairenvereeni- ging aan de Zoetestraat. Zooals bekend zal zijn, is door het dis- trictsbestuur deze wedstrijden in drie klas sen verdeeld. Vooral voor de derde klas is er zeer veel animo voor deelname. De wedstrijden voor deze klas zijn echter nog niet aangevangen. De uitslag van de bekerwedstrijden le klas zijn als volgt: Groep A: T. v. d. Pavoort verliest van B. H. Stevens; J. v. d. Zwan wint van H. v. Gastel; P. HollenbergW. Hopstaken uit gesteld. Groep B: G. Zeeuwe wint van Eising. C. Warmerdam remise met J. Stevens. Uitslagen 2e klas A. Weijers wint van Bouckart. Jac. Bosse remise met J. Handgraaf. Op 3 Juli aanstaande zullen de wedstrijden worden voortgezet. ULVENHOUT, 23 Juni Menier, Da's 'nen kearel waar ik mee pra ten kan, dieën me nier Hoever, d'n president van de Gomkaauwers, ok al kaaiert ie dan op z'n Engelsch. Waant 'nen mensch, die wit as .da ge de kiep, die de gouwen eiërs leet,, nie slachten mot, die hee nie alleen verstajum genogt om al die muljoenen ruitenpetten en gebrilde wefkes te regeeren zóó eenen is in staat om zeivers 'nen boerenhof te laten hekserseeren. Waant da leste vereisclri sjuust die wijsheid an de gouwerkiep-pollitiek, die menier bever zoow duvels-goed in de gaten heel 5n lach nouw nie! Wie zee da-d-'nen boe enhof besturen nie zeker zoow moeilijk is, as 'n heel Laand? Da kan ik oew dan wel in oew ooren smoe zen, amico. Kek 's, dat zit zoow in mekare 't Regeeren van 'n hofstee: te beginnen var af 't wijf tot aan d'n koeienschèèper toe; van af 't akkerlaand tot aan de slooten die 'r deur loopen; van af 't kleinste snert-kie- kentje tot aan de koeibiesten, dingskes waar g' allegaar te zurgen hét veur 'nen goeien gaank van zaken, van de fokkerij en d'n teelt af te beginnen tot aan de markt toe; van 't zaaisel tot aan d'n ogst, en zoow zijn d'r duuzenden dingskes en tiereletijntjes, die motte as boer allegaar zeivers doen! Mee eigen kaptaal, mee eigen risikoow! Maar president speulen, da lotte veur 't grotste deel doen deur oew personeel en van n aander z'n centen. Kek, daar zit d'n kneep as ik zoow zeg: menier Hoever Ifjkt mijn 'nen kearel, die ok 'nen boerenhof regeeren kan, waant hij hee verstajum van "e gouwenkiep-pollitiek. Hij wil Duitschland even op asem laten komen om strak zooveul te gemakkelijker z'n schul den te betalen. Hoever hee in de gaten: as me d'n Mof al z'nen merg tegelijk uit z n beenderen halen, dan zakt ie immekaar as 'n zagemeelen pop. Waant ok 'nen Dütsert is „maar" 'nen mensch. En dat ie da spulleke verdijd goed beke ken hee, da's wel te zien aan de lui die 't dalek mee 'm eens waren: da waren om d'n sodejabel de grotste suffers nie! D'n Moes, zoo glad as tien wefkes bij mekaren, was dalek veur 't idee van d'n Hoef te vin den. D'n Engelschman ok zoow stom nie as ie oew op 't eerste gezicht lot denken, zee dalek: (op z'n Engelsch) „alles kits!" 'n Paar Nederlaandsche geldpiemels, ok jongens die ge om 'n bodschapke kunt stu ren, zeeën dierekt: ,hij is gekloft". Waant nie alleen da-d-'n groot en be- 'fengrijk Laand as Duitschlaand 't leven meugelijk wor gemokt en me dus muljoenen e-kei-s en frèters d'rbij houwen, maar ók dat de volken weer meer plazier, meer moed, meer smaak in d'n finansjeelen krip- pot krijgen, zoodat er weer wa groei en bloei kan komen in 't onderlinge haandelsverkeer. Dat er weer wa meer vertrouwen komt in de beurspampierkes, die zuutjesaan zóów zijn geduikeld, da ge ze beter opmekaar kunt leggen, 'n got je d'r inslaan mee 'nen spijker, 'n touwke-n-erdeur en zoow ophangen op 'n plotske waar ge ze nouw en dan 's op oew gemak kunt zitten bekijken mee 'n traan in. oev; oogen, de pee in oew zielement, om er op 't lest oewafijn, da begrepte Kek. da ga nouw messchient weer aanders worren. 't Was mee 't geld zóów gesteld: as ge 't in 'nen ouwen sok op 'n stiekum plekske hong, dan wier 't eiken dag wa minder wèèrd. As ge 'r stukskes veur kocht dan kwammen ze terechte, op 'n plotskezie boven. En as ge 'r htiskes of grond veur kccht, dan wier d'r alleen d'n notaris beter van, die 't oew op 'n aarige manier aan smeerde. Zooda ge dus van oew centen veul meer last en zurg hadt, as wa-d-aanders. En nouw kunnen ze van kaptaal en van bezit zoowveul kwaad vertellen as ze willen, amico; 'n maatschappij waar 't aan kaptaal ontbrikt lijdt aan bloedèremoei en daar eiken mensch op stuk van zaken 'n klein piemeltje maatschappij is, lijdt ok elke mensch aan dieën bloedèremoei. En nouw kunnen sommigte pollitiekers gek zijn mee „bloedèremoei"(ik zouw ze nie graag 'n briefke van duuzend gulden aanprisseteeren'k ben baang da ze 't aan pakten okmaar gin mensch bèt gère op 'n houtje en as ze zeggen van wèl, houw ze dan maar 's 'nen gèèven daampenden bief stuk veur d'r gezicht. En as 't 'nen veegeta- riejer is, 'nen buil apennotjes. Wedden da ze happen? Schellen op 't kaptaal is schellen op "nen krokaanten biefstuk mee 'n leege maag. En die gekkigheid is mee gin duuzenden meters rooi vlaggedoek weg te zwaaien. Maar laat ik nie van m'n apprepoow geraken. 'k Wouw dan maar zeggen: 't is te wen schen da d'n Hoef z'nen zin krijgt, dan kan d'r veul verbeteren. Zooas 't nouw gaat, ga- g-et nie goed. Me motten steuvig aan d'n biefstuk (of aan de apennotjes), waant d'r is bloedèremoei over de gaansche weareld. Me zouwen d'r mee tot d'n zelfsten heil staat geraken as in Rusland engif mijn maar 'n biefstukske. Ik lus 'r eiken dag wel twee, ge wit: ik ben gin veegetariejer, waant verkens fokken en hazelnoten-pellen is net zoow gek as kastelein-speulen en veur- zitter van d'n blaauwen knoop zijn. 't Zouw op pollitiek gaan lijken: schellen op biefstuk en d'r naar watertaanden! En nouw ik toch tot aan m'n nekharen in de pollitiek zit, d'n Moes is weer zoow laankzamerhaand aan 't bijdraaien, ee. As ze 'm nouw maar in de kieren houwen, die theemuts, waant as ge denkt, da ge 'm aan z'nen das hèt, dan hedde d'n slip van z'n zwart hemd te pakken. Mee zukke gasten motte veurzichtig zijn, op oew kievief, aan ders sta-de tellekes veur Peer-Snot. Maar ollee, laat ik van dieën tiep maar afstappen; hoe 'k over hum denk, da witte zoow zuutjesaan wel. Keb oew toch ok zoow 't een en aanderke van d'n hof te vertellen. Me zijn aan 't hooi en. Zwaar werk, amico! 'k Vroeg 'n paar da gen gelejen aan Trui, waant 't zat me-n-al 'n tijdje in m'nen kop: „Trui, wa denkt 'r van," en meteen keek ik naar d'ren rechter- klomp: „zouwen me 't drooghouwen, om te kunnen hooien?" „Meende da nouw of perbeerde me veur dên aap te houwen dan zegdet maar," zee zei ,,'k Meen 't", lachte-n-ik: „Vast Diejas smoest 'r eiken avond maar 'n pinneke aan mee z'n Radejoow-weerbericht van „Waar- schijnelijk droog, waarschijnelijk rengel en iets koeler," waant da's al drie weken t zelfde smoesje en as 't al dieën tijd tellekens koeler had motten worren, dan hadden me allemaal al laank winterteenen motten em- men en lag de Mark zoow dicht as 'n pot. .Kunde 'r zeivers dan gin wijs meer uit wor ren; zijde gij 'nee boer?" vroeg m'n Va gevuur. „Neeë". gaf ik toe: „aan deuzen zomer is gin touwke vast te knoopen; keb 't opge geven as 'n hopeloos geval van water zucht". Nouw as 't dan zoow is", zee ze: „hij stikt als de pDa was d'r hekstroog, zooas ge wel gesnapt zult emmen en da ze zoowlaank wachtte mee d'r hadvies, da kwam omda 'k ze, eerlijk is eerlijk, nog al 's gekoejeneerd eb mee d'r Mieterelogisch Ink- stietuutje op d'ren kleinen teen. „Ollee", zee ik: ,,'t mot dan maar, die nie waagt, die niet wint, dan motten me cie oppers maar 's 'nen keer meer om gooien" en zoow zijn me dan maar begon nen. Plazierig werk, as 't maar nie te veul rengelt. Ha, as da-d-afgemaaide gras be gint te geelen, dan kunde nie geleuven, hoe lekker de geuren van de veldblommekes, die er tusschenzitten, over heel de omge- vink hangen. Net as nouw, terwijl ik veur 't, open raam effen dit briefke in mekaar zit te draaien, nouw golven de zuutige geu ren laanks m'nen kop en krullen ze in m'n neus. 't Huis haangt er van vol. En as ik uit de stad koom, mee m'nen gruuntenwagel, dan ruuk ik van verre m'n velden al. De veugeltjes emmen 't ok in de gaten. Mee heele zwarte klodders, zóóveul, zitten ze bij mekaar op hoopkens in 't gele hooi en pikken er de zaalkes uit mee 'n bruta liteit en 'n lawijt, of ze 'r veur betaald emmen! Om oew eigen te bedooien. 't Zfm soms net menschen, zoow fel gaan ze teugen mekaar tekeer. D'r is veul, veul meer dan ze op kunnen frèten, maar ze vechten as leeuwen soms, die kleine salle- maanders, om 't mekaar uit 't bekske te trekken. Heele duels voeren ze, om één zaaike, terwijl er muljoenen leggen. Soms staal ik 'r 'n ketievke naar te kijken er dan kunde nie geleuven hoe plazaan da-d-is. As ge net 'n invitasie ontvong or op 't belastingkantoor te komen, dan nó zoude in oewen lach schieten, as ge da Klein geboefte daar zoow teugen mekaar o ziet vechten om niks. En 'n moed, 'n dap perheid, amico onder da krielekes-tun Daar stade bij te gapen. Nie loslaten, hc - re. Ze trekken mekaar de stèèrt uit d r ruggeske, dat de virkes opvliegen. Pikken mekaar in d'r kopke, da ge 't heurt tik ken; neeë dan lacht-oew eigen 'n kriek. Maar affijn, as ditte allegaar gedaan is, dan gaan me-n-'t jonk zaaisel uitplaanten en dandan smeer ik "m mee verlof. amico! 'k Gaai op stap man. Naar mn kleinen Dré in Amsterdam, naar d'n Haag. ik gaai 'r weer 's op uit. As 't zoover is, stuur 'k oew wel 'n aanzichtskortie. 'k Moi m'n kleinzeuntje weer 's zien, 'k mot me de kleurige badoakskes op Scheveningi weer 's leut emmen. Ollee, ik schei er af; veul groeten v- ro'n Vagevuur en gin horxe minder v oewen toet a v(je DR£.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 13