LEEKEPREEKEN f3000.- f7.50. f250. f50. f40. HENK FIBBE WONINGBUREAU dit nummer bestaat uit vier bladen EN HET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD ZATERDAG 27 JUNI 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17803 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Wij stellen loketten beschikbaar in onze brand- en inbraak- vrije kluisinrichting, vanaf f 5.- per jaar Ongewapend Loting voor de Lichting 1933 A udiëntie De Winkelsluitingswet Het in werking treden van de Tarwewet België's economische toestand Makelaar en Taxateur NASSAUSTRAAT 14 - TEL. 13781 VOORNAAMSTE cWIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Ten bate der Kleine Theresiastichting Het 25-jarig bestaan van Bergen aan Zee BUREAUXNA8SAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 b(j vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 Ét. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bü vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonne's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van anderen vinger 495 KAPITAAL EN ARBEID De groote dwalingen omtrent het pri vaat bezit, ook onder christenen, ont staan in hoofdzaak door slecht onder scheiden.? Men moet leeren eenerzij ds het individueel recht op eigendom te eerbiedigen, anderzijds eerlijk er naar streven de moeilijke leer omtrent het gebruik van het bezit te begrijpen en toe te passen. Dit geldt voor den kapi taalbezitter evenzeer als voor den be- zitlooze. En al zijn hiervoor geen recep tenboekjes te koop, waarnaar men in ieder bijzonder geval zijn houding pre cies kan vaststellen, groote, algemeen en tevens zeer duidelijke regels zijn hier zeer goed te geven. De practijk heeft wel geleerd, dat de maatschappij uit haar voegen valt, wanneer deze wetten worden verwaarloosd. De bezit ter tracht dan zijn bezit uit te buiten ten koste van den bezitlooze en van de gemeenschap; de van aardsche goede ren misdeelde ontkent het recht van den kapitalist om zonder persoonlijken arbeid vruchten te trekken van zijn kapitaal en eischt, dat alle productie middelen aan de gemeenschap zullen komen. In dezen strijd van twee uiter sten, die nu al meer dan een eeuw lang met steeds grooter felheid gestreden wordt en waarvan zich de doeleinden hoe langer hoe scherper afteekenen, treedt de Kerk ook steeds krachtiger op en verheft haar stem hoe langer hoe duidelijker. Ook in vroeger eeuwen heb ben de Pausen zich met sociale vraag stukken bezig gehouden, wanneer zij hun meening uitspraken over slavernij en lijfeigenschap; over woeker en in het algemeen over de rechtvaardigheid in den handel bij alle daden van koop manschap, in het uitbetalen van loonen enz. Maar eerst toen de vrije arbeid hoe langer hoe meer plaats maakte voor den massalen loondienst en er „econo mische stelsels" ontstonden, teekenden de Pausen van de vorige en deze eeuw de lijnen voor het kapitaal-gebruik al scherper uit. Pius IX veroordeelde het liberalisme, Leo XIII ontwierp een leer van de solidariteit van werkgever en werknemer, eenerzij ds de oppermacht van het kapitaal, anderzijds het socia lisme veroordeelend. De opvolgende Pausen verduidelijkten de leer van Leo XIII al naar de omstandigheden de arbeidsverhoudingen verscherpten en Pius XI heeft nu in een aan klaarheid niets te wenschen overlatende taal te genover het wreede en niets ontziende, het roekelooze en immoreele groot-ka- pitalisme van onzen tijd en het al-ver woestende communisme van deze eeuw zóó scherp stelling genomen, dat geen christen, hij zij werkgever of werkne mer, kapitaalbezitter of daglooner, meer behoeft te vragen, wat zijn plicht is. Tegenover de onrust van onze dagen, tegenover al de verwarring en den strijd over sociale kwesties en problemen, is het een genot het vaste woord van dezen Paus te hooren, dat niemand spaart en niemand naar de oogen ziet, dat vrij is van alle eigen- en partij-belang en waarbij ieder onbevooroordeelde den eenig juisten middenweg ziet aangege ven, die leidt naar een samenleving van orde en welvaart. Wie zou er na de catastrophen, die wij in enkele tientallen jaren meemaak ten, niet van de wijs raken? In de oorlogsjaren gold de leer, dat heel de volkskracht moest worden aangewend tot behoud der nationale zelfstandig heid. Een kruitfabriek en een kanon- nengieterij leek heiliger dan een kerk. Immers, de kerkklokken en de altaar sieraden moesten aan god Mars ten offer vallen en heel de natie moest zijn nooddruft uitsparen om de soldaten te voeden. Na dezen waan kwam de vrede, die erger was dan de oorlog. De waan van een algemeene schaarschte werd tot een wereldobsessie: fabrieken rezen met honderdtallen uit den grond. Als gouddelvers in pas ontdekte goud velden wierpen duizenden, bekwaam of onbekwaam, zich op handel en industrie. De gouden tijd was aangebroken: het geld was voor het grijpen voor een ieder, die maar iets had aan te bieden, voor ieder, die iets produceeren kon. Heel de wereld werd één groote machine en niemand vroeg naar verhouding tus schen behoefte en productie, naar be kwaamheid of doorzicht. Alle gevraagde loonen werden betaald; alle dreigende onrust werd met beloften onderdrukt. Tot de verzadiging kwam en de weten schap, dat er veel te veel goederen wa ren aangemaakt, dat de ordelooze voort brenging zóó niet lang meer zou kunnen duren. Nauwelijks drongen de eerste teekenen van dezen fatalen toestand naar buiten of alle waarden begonnen te dalen en de reeds lang loerende speculanten op een komende malaise begonnen hun slag te slaan. Even koortsachtig als men den berg van de roekelooze voortbrenging was opgegaan, even snel gleed men er weer af. En de groote massa wreef zich de oogen uit zich afvragende, hoe het toch mogelijk was, dat vandaag nog alle krachten werden opgezweept voor de productie en tegen arbeidsschuwheid werd geageerd en morgen millioenen rondliepen, het groote spook der werkloosheid tegemoet. De mensch had met een der voor naamste factoren eener welvarende samenleving, n.m. den arbeid, roekeloos den spot gedreven en dit wreekte zich deerlijk. „De algemeene rijkdom" schreef Leo XIII reeds „wordt door niets anders voortgebracht dan door het werk der arbeiders." Dit gezonde beginsel kan op allerlei manieren ver kracht worden. En aan onzen tijd heeft een ongeloovige wereld geen enkele van die manieren gespaard. De arbeid werd door de bezitters van het kapitaal niet aangewend om de samenleving doelmatig te verrijken, maar enkel om eigen bezit op de snelst mogelijke ma nier liefst drie- of viervoudig in waarde te doen stijgen. Er werd niet gewerkt om in aanwijsbare bestaanbare behoef ten te voorzien; er werd ruw-weg op speculatie geproduceerd. En dit gold niet zoozeer van de bestaande bedrijven, van de mannen van ervaring, die de aangewezenen waren om de werkelijke schaarschte aan te vullen, maar van de avonturiers, die nimmer aan het pro ductieproces hadden deelgenomen en zonder eenige roeping of kennis of be kwaamheid oorlogsindustrie uit den bo dem stampten. In den grond is de schuld voor dezen chaos niet anders te zoeken dan in de valsche, liberale op vatting, dat het kapitaal de overheer- schende factor in het productieproces is en dat de menschelijke arbeid daarbij voor niet anders moet worden gewaar deerd dan waarop men de hulp van een machine of werktuig schat. Immers, het moge den schijn gehad hebben, alsof in de jaren der zoogenaamde oorlogs winsten de menschelijke arbeid zeer goed betaald werd, bij een groot deel der industrieelen gebeurde dit niet uit overtuiging, uit beginsel, maar uit noodzaak. Hadde men dien menschelij- ken arbeid op juiste waarde geschat, men had zich wel tienmaal bedacht eer men een roekeloos spel begon, dat op werkloosheid van millioenen moest uitloopen. Het is zeer betreurenswaard, dat de oorlogsroes zulk een wanorde heeft teweeg gebracht. Immers, mede door den stoot, dien Leo XIII aan de liberale economie gegeven had en door een gezonde arbeidersorganisatie, welke in het laatst der vorige eeuw was opge groeid, was er een merkbare kentering in de publieke opinie, ook bij de werk gevers en vooral bij de regeeringen der Staten, gekomen. De oude theorie, dat volgens een zoogenaamde economische wet alle vruchten van het kapitaal aan den bezitter behoorden en dat volgens diezelfde wet de arbeiders proletariërs moeten blijven, die opvatting begon langzamerhand voor een gezonder ver houding tusschen kapitaal en arbeid plaats te maken. Vooral door de wetge ving, door de officieele arbeidsbescher ming, dooi* verzekering van den werk man tegen bedrijfsongevallen, ouder dom, invaliditeit en ziekte, verzekerin gen, waarvan de kosten voornamelijk door de industrieën zelf moesten wor den opgebracht, kreeg de arbeider meer deel in de vruchten van dat kapitaal, zij het dan nog indirect. De roekelooze productie der oorlogs- en na-oorlogsja ren heeft aan deze goede ontwikkeling veel kwaad gedaan. En wij kunnen slechts hopen, dat, na dezen tijd van groote economische depressie, er spoe dig een tijdperk van meerdere welvaart aanbreke, waarin met meer bezinning zal worden opgebouwd en waarin weer plaats zal zijn voor een verdere verbe tering der verhouding tusschen kapi taal en arbeid. Het was echter niet alleen de oorlogs roes der kapitaalbezitters met de daar op gevolgde naweeën, welke een goede ontwikkeling dezer verhouding ver stoorde. Socialisme en communisme droegen niet minder het hunne daartoe bij. Daarover een volgenden keer. HOMO SAPIENS. R. K. Werkliedenverbond Telegram aan Z. H. den Fans Aan Z. H. den Paus is door het R. K. Werkliedenverbond het volgende telegram gezonden: De 180.000 leden van de Katholieke Arbei dersbeweging in Holland deelen in de droefe nis van Uwe Heiligheid en bidden den goe den God U te troosten en U te helpen in Uw pogingen om de huidige moeilijkheden uit den weg te ruimen. Zeer verontrustend luiden de berichten, welke uit Frankrijk komen. De Fransche mijneigenaren staan op hun achterste beenen en dreigen met het ontslag van duizendtallen mijnwerkers, wanneer de Regeering niet bereid is den invoer van steenkolen aanzienlijk in te perken. Naar verluidt, zal de Fransche Regeering voor dezen aandrang zwichten, en bestaat het voornemen, om den invoer van steen kolen uit Duitschland en Engeland met 5 pet., uit België met 20 pet., uit Polen met 30 pet. en uit Nederland met 50 pet. te ver minderen. In Mei voerden wij naar Frankrijk uit 112.709 ton, met een waarde van ongeveer 1.300.000 gld. Als van dezen uitvoer de helft afgaat, wordt dit een ramp voor onze mijnstreek. Toenemende werkloosheid, wellicht loonda ling, zullen er het gevolg van zijn. Men verneemt nu, dat onze Minister van Buitenlandsche Zaken nota's wisselt met de Fransche regeering. Zal het veel baten? vraagt het „Ctr." en het blad schrijft: Frankrijk weet, dat als het doorzet, wij platonisch protesteeren, maar verder niets doen. Hoe anders zou de positie van den Minister zijn, als hij kon antwoorden: „Begrijp het goed, maar als gij een vermindering op den invoer van onzen steenkool toepast, dan pas sen wij een gelijke vermindering toe op uw invoer in ons land van uw wijn." 't Is bekend, dat de Fransche wijnboeren een grooten invloed hebben op hun Regee ring. Als dit antwoord van ons bekend werd, zou er van him kant een krachtige aandrang uitgaan op hun Regeering. Maar thans? Wij staan ongewapend. Men kan ons aanvallen zoo hard men wil, wij staan er als lamzakken tegenover. Wij protesteeren, maar wij doen niets. En dat op grond van onze voorliefde voor den vrijhandel! Alsof het vrijhandel kan heeten, wanneer men bij ons vrij kan invoeren, maar men onzen uitvoer zooveel mogelijk beperkt! Eenzijdige vrije invoer is de caricatuur van den waren vrijhandel. Waar ook wij vóór zijn. Mits hij dan ook werkelijk vrijhandel is! De Deensche Oceaanvliegers te Kopenhagen De Deensche Oceaanvliegers zijn gister middag om 2 uur, onder buitengewone be langstelling, op het vliegveld van Kopen hagen geland. De vliegers ontvingen bij aankomst de gouden medaille, de hoogste onderschei ding der Deensche Aero Club. De ontvangst der vliegers. Ter begroeting der beide vliegers waren op het vliegveld ongeveer 50.000 personen aanwezig, die den beiden piloten een en thousiaste ontvangst bereidden. Het toe stel, de „Liberty", was getooid met de Deensche en Amerikaansche vlag. Hojriis werd het eerst door zijn moeder verwelkomd. Hiema sprak de voorzitter der ontvangst commissie hartelijke woorden tot de beide aviateurs. De met lauwerkransen omhangen vliegers werden vervolgens door den Deenschen mi nister van Verkeer namens de regeering gecomplimenteerd. Tot slot maakten de vliegers in een open auto, met een 50-tal volgauto's hun joyeuse entrée in de stad. Langs den weg stonden duizenden menschen die de koene piloten hartelijk toejuichten. Op het Raadhuis werden de vliegers door den Eersten burgemeester verwelkomd. In de stad werd druk gevlagd. St. Pieterspenning „St. Bavo" bevat een dankschrijven van den Pauselijken Staatssecretaris, Z. Em. Kardinaal Pacelli, aan Z. H. Exc. den Bis schop van Haarlem, voor de collecte van 25.000 als St. Pieterspenning. De St. Adelbertusakker Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot lid der Bisschoppelijke Com missie voor den Adelbertusakker den heer J. J. M. Wiegman, burgemeester van Was senaar. O Gistermiddag is te 's-Gravenhage de voor het gehesle land geldende centrale loting gehouden voor den dienstplicht voor de lichting 1933. Getrokken werd No. 566, Jan Rudolph Maria Boele, geboren 28 December 1908. Wie vrij zijn. Omtrent de loting kan worden medege deeld, dat een voorloopige berekening heeft doen zien, dat de laatste gewone dienst plichtigen zich vermoedelijk zullen bevinden onder hen, wier geslachtsnaam begint met een letter W. Vrij zullen dan zijn het laat ste gedeelte van de letter W., de letters X., IJ., Z. en A. en verder het gedeelte van de B., dat vooraf gaat aan den uitgeloten naam. De loonsverlaging voor de zeelieden Men wil desnoods staken Gisteravond is te Amsterdam een druk bezochte vergadering gehouden van haven arbeiders en zeelieden, ter bespreking van den toestand, ontstaan door de van werk geverszijde voorgestelde loonsverlaging voor laatstgenoemde catagorie van 10 pCt. De vergadering, waar het woord werd ge voerd door de heeren G. Dijkstra en E. Bouman, nam ,eea_metieaan, waarin voorgestelde loonsverlaging onaanneme] wordt verklaard. Voorts worden de haven arbeiders en de overige transportarbeiders opgeroepen om de actie van de zeelieden daadwerkelijk te steunen en de organisatie te versterken. Indien de loonsverlaging voor de zeelieden een feit zal zijn, zal van den kant der Ne- derlandsche Federatie alles worden gedaan om de havenarbeiders op te wekken om door middel van proteststakingen kracht bij te zetten aan de actie der zeelieden. lelijk Weleerw. Heer N. Greitemann De Weleerw. heer N. Greitemann, priester van hef bisdom Haarlem, slaagde voor het candidaatsexamen voor het doctoraat in de H. Schrift aan het Pauselijk Bijbel-Instituut te Rome. In Juli vertrekt Z.Eerw voor meerdere maanden naar het H. Land voor een studie reis. De postvluchten op Indië De moesson-moeilijkheden in de Golf van Bengalen De piloot van het 20ste postvliegtuig van de K. L. M., de heer E. van Dijk, verklaarde in een persgesprek met een vertegenwoordi ger van de „Java-Bode", dat de West-moes- son in Ned.-Indië slechts kinderspel is bij die welke in de Golf van Bengalen en op de omliggende kusten voorkomt. De heer Van Dijk noemde het traject Calcutta AkyabRangoon het allerzwaarste, dat hij ooit heeft bevlogen. Zelfs hetgeen bij een transatlantische vlucht-van den piloot wordt geëischt, is niets vergeleken bij hetgeen bij het bevliegen van dit traject in dezen tijd van het jaar van den bestuurder wordt ge vergd. De regen was zoo dik en de buien wa ren zoo zwaar, dat men er haast niet door heen kon komen. Te Akyab vingen de moei lijkheden aan welke tot vertraging leidden. Wij probeerden daar twee dagen achtereen te vertrekken. Het was echter onmogelijk om uit de geweldig zware buien te komen. Op den derden dag was het weer beter, doch toen waren de magneten nat geworden, het geen nog nooit is voorgekomen. Wij zullen de moeilijkheden te boven komen en voor zichtig en beraden zal deze drie maanden van den Britsch-Indischen West-moesson moeten worden gevlogen. Na wat wij nu we ten, zullen we ze, zij het met een enkelen dag vertraging, doorkomen. Bijzondere gebeden voor Z. H. den Paus Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem schrijft in „St. Bavo": Om de droevige tijden, welke Onze Hei lige Vader de Paus thans beleeft, verzoeken Wij onze geloovigen, dat ze op bijzondere wijze voor Z. H. zullen bidden. Tevens verordenen Wij, dat vanaf Zondag 28 Juni tot het einde van de maand Juli van dit jaar in alle H.H. Missen, waarin het door de rubrieken is toegestaan, het Gebed voor den Paus (Oratio pro Papa) wordt gebeden (oratio imperata pro re gra- vi). Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Maandag en Dinsdag der volgende week geen audiëntie verleenen. Inwerkingtreding 1 Maart 1932? De minister van arbeid, handel en nijver heid heeft, naar de „N. R. Ct." verneemt, aan de gemeentebesturen een circulaire ge zonden, waarin wordt medegedeeld dat het in de bedoeling van den minister ligt, te be vorderen, dat het tijdstip van in-werking- treding van de Winkelsluitingswet op 1 Maart 1932 wordt gesteld. De minister geeft verder aan de gemeente besturen, die het voornemen hebben veror deningen, als bedoeld in de artikelen 6 en 9 der wet, ter goedkeuring in te zenden, met het oog op deze in-werking-treding voor zoo veel noodig in overweging aan dat voornemen uiterlijk 1 October gevolg te geven. Bepaald op 4 Juli a.s. De Tarwewet 1931 zal Zaterdag 4 Juli as. in werking treden. Dat die inwerkingtreding niet reeds op 1 Juli kan geschieden maar enkele dagen moet worden uitgesteld, vindt zijn oorzaak in technische moeilijkheden in het maalbedrijf. De algemeene maatregel van bestuur ter uitvoering van de Tarwewet 1931 zal Don derdag 2 Juli in het Staatsblad verschijnen. Beperking van kolen- en vee-invoer? Ondanks het zomerseizoen wordt de eco nomische crisis in België steeds scherper. Te ■ftndtelWie is een ijzergieterij, die 160 man aan het werk had, gesloten. In de Maas vallei worden de volgende maand 20 steen groeven buiten exploitatie gesteld. De 3000 arbeiders, die hier werken, zijn reeds opge zegd. De kolenvoorraad is thans bijna tot vier millioen ton gestegen. Waarschijnlijk zal de regeering maatregelen, tegen den in voer van buitenlandsche kolen gaan nemen. Gisteren heeft een conferentie plaats ge had tusschen de ministers van Binnen- landsche zaken, Renkin, en Arbeid, Hey- man, met vertegenwoordigers van mijneige naren en mijnwerkers. Door belanghebben den werd gevraagd om een contigenteering in werking te doen treden, op de basis van den invoer van 1928. De Regeering heeft medegedeeld, dit verzoek in overweging te zullen nemen. Daar de veeboeren in groote moeilijkheden verkeeren, worden binnenkort ook belemmerende bepalingen voor den vee- invoer verwacht. Nieuw Missiegebied Der Missionarissen van bet Goddelijk Woord (SteylUden) Door de Propaganda Fide werd dit jaar een nieuw missiegebied aan de Paters vern SteylUden toevertrouwd in Britsch-Indië: de Missie „Indore". De nieuwe Missie bestaat uit gedeelten van de bisdommen Aimere, Nagpur en Alahabad, doch de juist omschre ven grenzen zijn nog niet vastgelegd. Uitzending van Missionarissen Uit Rome wordt door de Generale leiding der Paters van het Goddelijk Woord (Steyl Uden) bericht, dat het afscheidsfeest der Missionarissen dit jaar zal plaats hebben te Steyl op Zondag 2 Augustus a.s. De Paters die dan het misslekruis zullen ontvangen, zijn als volgt over de verschillende missiege bieden dezer Paters verdeeld: Naar Argentinië: 3 Paters en 2 Broeders; naar Chili: 2 Paters en 1 Broeder; naar Brazilië: 4 Paters en 1 Broeder; naar China: Sjantoeng: 8 Paters en 3 Broeders, Kansoe: 3 Paters, Sinkjang: 2 Pa ters, Honan: 3 Paters en 2 Broeders; naar Japan: 4 Paters en 2 Broeders; naar de Philippijnen: 5 Paters en 2 Broe ders: naar Oost-Nieuw-Guinea: 3 Paters en 5 Broeders; naar Midden-Nieuw-Guinea1 Pater en 3 Broeders; naar Britsch-Indië: Indore: 1 Pater; naar Nederlandseh-Oost-Indië: Apost. Vic. der Kleine Soenda-eilanden: 9 Paters: P. H. Bader. P P. v. Berkel, P. J. v. d. Heij den, P. A. v. d. Hogen, P. B. Lucas, P. H. Kremers, P H. Somhorst, P. J. Tol, P. C. Molenaar en 3 Broeders: Br Edelbert, H. Duschek; Br. Augustinus, W. Grobben en Br. Coenradus, W. Thuis. De eerste groep missionarissen voor Flores vertrekt met de Jan Pietersz. Coen dd. 14/9 vanaf Genua naar hun Missiegebied in Ne- deriandsch-Oost-Indië; het Apostolisch Vica riaat der Kleine Soenda-eilanden. Uitslag van de loting voor de lichting 1933. (blz. 1, Iste oladl De Tarwewet zal 4 Juli a.s. in werking treden. (blz. 1, lste blad) Het dreigend conflict met de zeelieden. (blz. I, lste blad) De wet op de winkelsluiting zou 1 Maart 1932 in werking treden. (blz. 1, lste blad) De Deensche vliegers te Kopenhagen ge land en enthousiast gehuldigd. (blz. 1, lste blad) Hoover's moratorium-voorstel. Frankrijk aanvaardt het onder enkele voorwaarden. (blz. 1, 3de blad) Beperking van vee- en België? koleninvoer in (blz. 1, 3de blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 775 stilstand. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 9.54 en overmorgen 9.54. UIT LIEFDE TOT HET ONVERZORGDE KIND Koopt kaarten voor de op voering van de kinderoperette „ALS DE KINDEREN SLAPEN" (ingestudeerd door mej. Elze Wille, met begeleiding van mej. A. Bonarius) OP ZONDAG 28 JUNI en WOENSDAG X JULI A.S., des namiddags te 2 y. uur in den Schouwburg aan den Jans- weg. Entréeprijzen ƒ1.voor volwassenen, voor kinderen 0.50. Toegangskaarten ver krijgbaar bij de navolgende adressen: Mevr. Kuenen, Ged. Oude gracht 105. Mevr. Schlatmann, Van Eeden straat 6. Mevr. Kahmann, Heerenw. 215. Mevr. Vorstman, Emmalaan 9. Vanaf heden iederen dag plaats bespreken van 103 uur aan den Jansschouwburg. De viering Gisteren zijn de feestelijkheden begonnen ter herdenking van het 25-jarig bestaan van de badplaats Bergen aan Zee. Te elf uur werd in het kasteel Russenduin door den Commissaris der Koningin in Noord-Holland, jhr. mr. dr. A. Röell. een herdenkingstentoonstelling geopend, waarin werk geëxposeerd is van alle artisten, Schil ders, beeldhouwers, schrijvers, dichters en componisten, die in Bergen wonen of ge woond hebben. Men vindt hier in foto's, kaarten enz. alles wat op de stichting en groei van Bergen aan Zee betrekking heeft en bovendien vindt men in een der zaaltjes de bouwplannen, volgens welke het kasteel Russenduin na deze expositie, die tot 15 Aug. geopend blijft, door den tegenwoordigen eigenaar, den Bioscoopbond, tot een vacantie-oord voor kinderen zal worden omgebouwd. Om twee uur werd op het Stationsplein te Bergen aan Zee ter herinnering aan het zilveren feest een monumentale lantaarn onthuld, een schepping van den Bergen- schen architect Cijffers, een zuil op een drie- armig voetstuk, die in de kap drie lichten draagt en in Beiersch graniet uitgevoerd is. Het voetstuk bevat drie staande blokken graniet met op den kop een der symbolen van duin, bosch en zee, het draagt de jaar tallen 1906 en 1931 en de roeden tusschen de gTanietblokken, benevens de kap zijn van rood koper en een kunststuk van koperdrijf werk, alles uit de hand gedreven. Te kwart Voor drie brachten duizend kinderen een zanghulde bij het borstbeeld van wijlen mevr. Van Reenen—Völter, waar, begeleid door „Bergens Harmonie" het „Liedje van den Bergenaar" werd gezongen, waarvan de woorden van mevr. Van Ree^ nen—Völter zijn en de melodie van Philip Loots. Na het zingen van „Hollands blonde duinen" en „Buiten", van den componist Joh. Kuiper te Alkmaar, werden 1000 bal lonnetjes tegelijk losgelaten, waarna de kin deren getracteerd werden en een poppen kas tvertooning werd gegeven. Vandaag zijn de feestelijkheden voortgezet met een vlaggenrit voor auto's en een revue in de duinen bij het Pamassia-park.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1