ZOON Zilvervossen Laatste Nieuws Stofzuigerhuis MAERTENS Enorme brand te Aarle-Rixtel HERINGA WUTHRICH, HAARLEM Exide Batterijen, ook reparaties STADSNIEUWS Agenda 28 Juni Agenda 29 Juni St. Vincentius-Bibliotheek Personalia De Kinderhuisstraat Hout-concert Excursie H. K. W.-ers Het Provinciaal Electriciteitsbedrijf in 1930 Saldo-winst f 820.965 Barteljorisstraat 26-28 f 175.-, f 195.-, f 210.- Eindexamen Middelbare School voor Meisjes t met vijfjarigen cursus De middagsluiting voor winkels Het nieuwe voorstel van B. en W. Gemeentezaken Het moratorium-plan De brand te Telok Betong Schade f 268.000 Barteljorisstraat 16 - Tel. 10756 Premier Duplex-Stofzuigers f 165.- Telegrafisch Weerbericht FABRIEKENCOMPLEX IN LICHTER LAAIE Het Vaticaan en Litauen Den Hont H. O. V. Concert 2% uur. Rembrandt „Toonfilmparade" voor stellingen 2, 4%, 7 en 9.15 uur voor vol wassenen. Palace „De man die zijn moordenaar zoekt" voorstellingen 2, 4'4, 7 en 9.15 uur voor volwassenen. Gebouw „St. Bavo" R.K. Bevolkings bureau 8 uur. Rembrandt „Toonfilmparade" 7 en 9.15 uur voor volwassenen. Palace „De man die zijn moordenaar zoekt" 8.15 uur voor volwassenen. APOTHEEKDIENST De Zondag- en nachtdienst der apotheken wordt van heden tot en met Vrijdag waar genomen door de firma Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, telefoon 11596 en de firma Begemann en Sneltjes, Jansstraat 27, telefoon 10043. NIEUWE GROENMARKT 22: Woensdag avond van half 89 uur. Comité van Katholieke Actie Zondag, 28 Juni, 8.55 uur: Excursie van de Ned. Roomsche Reisvereeniging naar Bergen aan Zee. Maandag bestemd voor godsdienstige ver- eenigingen. Geen andere vergaderingen uit schrijven. Dinsdag, 30 Juni, 8 uur: Repetitie van het R. K. Mannenkoor „St. Caecilia" in gebouw „St. Bavo". 8.15 uur: Repetitie van de R. K. Zang- vereeniging „Cantemus", bij Brinkmann, Groote Markt. 8.30 uur: Vergadering van het Kruisver- bond in de R. K. Militairenvereeniging, Zoe- testraat 14. 8.30 uur: Vergadering van de Reddings brigade „St. Franciscus", afdeeling van het Kruisverbond tot redding van drankzuchti gen in de R. K. Militairenvereeniging, Zoe- testraat 14. Donderdag, 2 Juli, 's morgens 9 uur ver gadering R. K. Armbestuur van St. Bavo, HaarlemNoord, in de pastorie. 8 uur: Repetitie van de R. K. Oratorium- vereeniging in het Gem. Concertgebouw, van 89.30 uur voor de Sopranen en van 9.3011 uur voor de Tenoren. 8 uur: Bureau-vergadering van de R. K. Reclasseeringsvereeniging in het Vincentius- gebouw, Nieuwe Groenmarkt 22. 8.15 uur: Repetitie van Haarlems R. K. Mannenkoor in „Central", Groote Hout straat 176. Vrijdag, 3 Juli, 8 uur: Repetitie van de R. K. Mandolineclub „Santa Lucia" in „Central", Groote Houtstraat 176. Teneinde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken, wordt allen R. K. ver- eenigingen verzocht, by het vaststellen van een byeenkomst of vergadering vooraf over leg te plegen met het Algemeen Secretariaat, mej. W. van der Singel, Kleverparkweg 187, telefoon 12791 en na vaststelling hiervan on middellijk mededeeling te doen. Onze stadgenoote mej. D. Niekemper, is is benoemd tot onderwyzeres aan een school voor byzonder onderwys te Delft. Onttrekking van grond aan den openbaren dienst Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen ter algemeene kennis, dat aan den Raad der gemeente wordt voorgesteld, om aan den openbaren dienst te onttrekken: de Kinderhuisstraat. De teekening te dezer zake betrekking hebbende zal met ingang van heden tot en qjet 30 Juni a-s. ter plaatseiyke secretarie (7e afdeeling) ter inzage van een ieder zyn nedergelegd. Het H. O. V. Orkest geeft Zondagmid dag om 2.30 uur een concert in Den Hout onder leiding van Marinus Adam. Het programma bestaat uit: Einzug der Gaste auf Wartburg R. Wagner. Ouverture „La Garza Laara" G. Rossini. Fant. „Lohengrin" R. Wagner. Ouverture .Raymond" A. Thomas. Zwei Spanische Tanze Moskowsky. Fant. „Samson et Dalila" C. Saint-Saëns. Zohdag 28 Juni (morgen) organiseert de Ned. R. K. Bond van Handels- Kantoor- en Winkelbedienden een excursie naar Amsterdam ter bezichtiging van de Am- sterdamsche Brandweer. De H. K. W.-ers worden om 9 uur vm. verwacht aan de hal van het Station om aan gezamenlijk naar Amsterdam te gaan. Evenals de vorige excursie belooft ook deze wederom zeer interessant te worden. Er wordt op een groote opkomst van de H. K. W.-ers gerekend. Introductie is toe gestaan. Lieven Duvosel Compositie voor mannenkoor „Kerstverlangen" bekroond Op de Donderdagavond gehouden repeti tie van het mannenkoor „Die Spaerne- Sanghers" werd de mededeeling gedaan, dat den dirigent Lieven Duvosel met algemeene stemmen door de Muziekcommissie van het Koninklijk Nederlandsch Zangersverbond is bekroond, n.l. „Kerstverlangen", gedicht van René de Clercq. Deze mededeeling werd met enthousiasme ontvangen en de ruim 100 aanwezige zan gers brachten hun leider een warme ovatie door het zingen van het bekende „Hy leve lang". Dit is reeds de derde bekroning, die Lieven Duvosel in enkele maanden is te beurt gevallen. Op dit oogenblik wordt door hem de laat ste hand gelegd aan een compositie voor groot orkest, sopraansolo en mannenkoor, nJ. „Aussöhnung", uit de Triologie van Goethe, welk werk, evenals reeds vele van zyn voorgaande, zeker zijn weg zal vinden, ook buiten onze grenzen. Aan het algemeen overzicht van het ver slag over 1930 van het Prov. Electriciteits bedrijf, is het volgende ontleend: De kWh-omzet van ons Bedrijf is in dit verslagjaar wederom toegenomen. De door levering aan Hoogovens ad 7.055.510 kWh buiten beschouwing latende is het aantal verkochte kWh gestegen tot 108.045.589, zyn- de 19.62 pet. meer dan in het jaar 1929. De grafieken van byiagen IV en V geven een steeds stijgende lijn te zien. Ingekocht en opgewekt werden 124.731.563 kWh; de verliezen bedroegen 9.630.464 kWh of 7.7 pet. van den inkoop. De belasting, welke ons in rekening werd gebracht, verhoogd met het vermogen, waar mede de centrales te IJmuiden en te Naar- den gedurende de uren van hooge belasting aan de productie hebben deelgenomen, be droeg 28.892 kW. In 1929 beliep deze geza- meniyke belasting 27.632 kW. De duur van het maximum was, mede tengevolge van de byzondere leveringen aan Hoogovens en de draogmaking van den Wierngermeerpolder, 4317 uren tegen 3551 over 1929. De in aanbouw zijnde centrale te Velsen nadert hare voltooiing. Wij hebben met den bouw den meesten spoed betracht; de open winter was daarby zeer in ons voordeel. Be houdens onvoorziene omstandigheden komt de centrale in het derde kwartaal van 1931 in bedrijf. De Provincie zal dan over een voorloopig voldoend groot eigen opwekbe- drijf de beschikking hebben; de centrale zal tevens voorzien in de stroombehoefte van het Hoogovenbedrijf met nevenbedrijven. Het ketelhuis is uitgerust met 5 kolenketels en een gasketel. De benoodigde hoeveelheid gas zal van de Hoogovens betrokken worden. In totaal werd in dit verslagjaar 83.751 M. hoogspanningskabel gelegd en werden 42 steenen H.S.-gebouwen en H.S.-ruimten in bedrijf genomen. Het totaal aantal H.S.- inrichtingen incl. houten schakelruimten, H.S.-zuilen, masttransformatoren en H.S.- schakelkasten bedraagt 689 stuks. De Provincie levert thans, na de electrifi- catie van de gemeenten Nieuwe Niedorp en Winkel, stroom in alle gemeenten van haar concessie-gebied. Ook buiten dit gebied zal de stroomlevering worden uitgebreid, n.l. in de gemeente Marken. De Provincie leverde op 1 Januari 1931 stroom aan huis in 52 gemeenten; aan 53 gemeenten of groepen van gemeenten wordt stroom engros geleverd. De inkooptarieven van deze laatste gemeenten ondergingen gen wijziging. Het uniforme 5 ets. tarief voor licht en huishoudeiyke doeleinden biyft goed vol doen. Over 1930 werd wederom belangrijk meer stroom afgenomen voor deze doelein den dan het jaar daarvoor. In de gemeen ten, welke gedurende 2 jaren volgens dit tarief stroom afnemen, bedroeg de vermeer dering in 1930 gemiddeld 28 pet. van het verbruik over 1929. Over 1929 bedroeg de vermeerdering 31 pet. van het verbruik over 1928. In twee jaren tijds vermeerderde het verbruik voor licht en huishoudeiyke doel einden in die gemeenten met 67 pet.; in de gemeenten waaraan het P. E. N. engros le vert, met 17.1 pet. in 1929, vergeleken bij 1928 (de cyfers over 1930 zijn nog niet vol ledig bekend). Voor de gemeenten Blokker en zype, welke per 1 Januari 1929 hare bedrijven aan de Provincie hebben overgedragen, dus twee ja ren van het 5 ets. tarief profiteeren,. bedroeg de vermeerdering in die twee jaren resp. 128 en 140 pet. van het verbruik over 1928. Teneinde het toepassen van stroom in pluimveebedryven en in tuinderyen meer toe passing te doen vinden, is ook voor die be drijven het bekomen van goedkoopen nacht- stroom mogeiyk gemaakt. Het afnemen van stroom in pluimveebe dryven vindt reeds meer toepassing; het schijnt ons een kwestie van tyd, propaganda en een juiste tariefstelling om alle pluim veebedryven geheel te electrificeeren. Onze demonstratie-pluimveeproefbedrijven werpen nu reeds duidelyk hun nut af. zy worden door belangstellenden regelmatig bezocht. Het aantal bezoekers bedroeg in het ver slagjaar ca. 550 per bedrijf; zü werden in Juni 1930 voor het publiek opengesteld. Ook het demonstratie-bedrijf voor de veeteelt ondervindt veel belangstelling wat betreft de toestellen in bedrüf en huishouding en het deugdelijke waterdichte materiaal in stallen e.d. wy verkrjgen door de demonstratie- bedrijven betrouwbare gegevens omtrent het stroomverbruik in lattelandsbedrijven en -huishoudingen. De beide pluimveebedryven en ook het on derdeel der veeboerderij, dat betrekking heeft op het kippenbedrijf op de gewone boerde rij werden geregeld gecontroleerd door den Rijksvoorlichtingsdienst voor de pluimvee teelt. In samenwerking met den Bond voor Pluimveehouders in Noordholland werden ex cursies naar de demonstratie-bedrijven ge maakt en werden vier voordrachten gehou den over de toepassingen van de electricl- teit in de Pluimveeteelt. Een film werd ver vaardigd van alle electrische toepassingen op het gebied van veeteelt en pluimveeteelt. Met het in de practijk toepassen van grondverwarming is met onze hulp op de pro vinciale demonstratiebedrijven voor de glas cultuur een aanvang gemaakt. Ook een on zer afnemers heeft voor eigen rekening een grondverwarmingsinstallatie laten gereed maken. Ook dit jaar werden vele propaganda-bro chures verspreid, o.m. een boekje, getiteld „Het Ideale Huis", dat aan al onze afnemers werd verzonden. In den loop van 1930 is het voornemen ge- rypt om, teneinde onze afnemers met de verschillende toepassingen van electriciteit in de huishouding en in het bedrijf voort durend op de hoogte te houden, ingaande 1931 aan alle afnemers een maandblad gra tis toe te zenden. In het blad zullen tevens alle officieele mededeelingen geplaatst wor den. Aan het voornemen is intusschen uit voering gegeven. Ook gedurende het afgeloopen jaar wer den de demonstraties met electrische kook- en andere huishoudtoestellen voortgezet. Er werden op verschillende plaatsen ca. 30 de zer demonstraties gehouden, die zich steeds in een goede belangstelling van de zijde der huisvrouwen mochten verheugen.' Er werden rendementsproeven met ver schillende systemen kookplaten genomen, waarbj bleek, dat niet alle op de markt ge brachte fabrikaten den toets van een behoor- ïyk rendement konden doorstaan. Uit den aard der zaak heeft een te laag rendement o.m. tengevolge, dat de onjuiste meening bij de huisvrouwen postvat, als zoude het elec trische koken te duur zijn. De ervaringen, opgedaan op de Vier land- bouwhuishoudscholen, die het vorige jaar ons voorzien waren van electrische kookappa- raten en andere huishoudelijke toestellen, waren over het algemeen gunstig te noemen. Voor de leerlingen der vier scholen werden aan het einde van den cursus lessen gegeven betreffende de toepassing der electriciteit in de huishouding en de gevaren der electrici teit. Teneinde over te gaan tot een betere con trole op de nieuw aan te leggen en op de bestaande installaties voor licht en klein- kracht, werden voorbereidingen getroffen WEILL voor het instellen van een onderafdeeling „installatie-keuring". Om blijvend tot betere toestanden op het gebied van installaties te geraken is het noodig het installateursvak te verheffen en de niet-vakkundige installa teurs uit te schakelen. Het ligt dan ook in onze bedoeling in het rechtsstreeks door ons verzorgd gebied met ingang van 1 Januari 1932 over te gaan tot het instellen van het instituut van erkendt installateurs zooals dit is gedacht door het Verbond van Electrotech- nische Handel en Industrie (V.E.H.I.). De onderafdeeling installatie-keuring zal mede hierin leiding hebben te geven. In verband met het feit, dat op het platteland maar weinig installateurs aanwezig zjn, die aan de eischen, welke in het algemeen aan een erkend installateur worden gesteld, zullen kunnen worden voldaan, zullen wy voor het uitvoeren van meer eenvoudige installatie werkzaamheden beperkt erkende installa teurs toelaten. De stroomafneming door grootverbruikers bleef vrywel stationnair, hetgeen, indienmen den slechten economischen toestand in aan merking neemt, een verblijdend feit is te noemen. De tarieven voor de grootverbruikers ble ven ongewyzigd. Voor de polders hebben wij het tarief voor electrische hulpaandrijving in windmolens doen vervallen. Dit tarief was te hoog cm met succes te kunnen worden toegepast. Deze bemalingsinstallaties zullen nu stroom kunnen afnemen volgens het lager liggende tarief II voor waterschappen. De Vereeniging „Steunfonds voor Perso neel der Provinciale Bedrijven" heeft in het afgeloopen jaar wederom aan haar doel be antwoord en goed werk verricht. Een bedrag van f 1.734.50 werd aan rentelooze voor schotten verstrekt, voorts f 405.aan giften in eens in bijzondere gevallen, terwyl aan 21 personen voor een totaal bedrag van f 1.622.40 werd uitgekeerd als tegemoetko ming in ziekenhuiskosten. Ten laste van de winst- en verliesrekening werd een bedrag van f 200.000.— geboekt als tweede termijn van terugbetaling van het aan ons Bedrijf in den loop der jaren inge volge besluit der Proviciale Staten van 26 April 1923 als renteloos voorschot verstrekte bedrag. De balans. De balans sluit met een bedrag van f 40.185.625, de winst- en verliesrekening met f 6.090.416. Het saldo winst bedraagt f 820.965.83. Aan de Middelbare School voor Mè^sjq? met 5-j. cursus is, na gehouden eindexamen, het diploma uitgereikt aan: J. M. Appel doorn, N. G. Boelhouwer, J. E. M. BUdpe, G. J. L. Haitsma—Muiier, M. van Hemart, I. van Hooydonk, M. C. van Hooydonk, A. Hoeflake, S. W. J. Koppelman, Oh. van Looy, L. H. Maks, J. H. Reerink, A. Reus, G. W. Selle, E. H. van der Sluys, A. J. J. v. d. Weg, M. Wories, P. van der Zouwe, H. Zwanenburg. Over het nieuwe voorstel van B. en W. betreffende de middagsluiting voor winkels, schrijft „De Middenstandskrant", orgaan van den Ned. R. K. Middenstandsbond, het volgende In stryd met het advies van den georgani- seerden winkelstand, stellen B. en W. dus voor, de winkels op een middag in de week te sluiten. En niet op verschillende middagen naar gelang het uiteenloopende branches of wyken betreft, zooals de Raad in zijn be ginselbesluit beoogde. Men wil dus sluiting op een en denzelfden Donderdagmiddag van ale winkels, behalve die zonder personeel en die, waarin de eigenaar zich wil verbinden een vryen middag aan het personeel te ga randeeren. Na al wat er reeds over de Haarlemsche kwestie geschreven en gesproken is, kunnen we over dit nieuwe voorstel kort zyn. Het spreekt vanzelf, dat de Haarlemsche gearganiseerde winkelstand, die steeds een Donderdagmiddagsluiting ongewenscht en bezwaariyk heeft geacht, ook dit voorstel niet kan accepteeren. Bovendien achten wy dit nieuwe voorstel geheel in strijd met art. 6 der Winkelsluitingswet, omdat de verorde ning de winkels met en zonder personeel on- gelyk behandele en omdat B. en W. zich met hun dispensatieregeling begeven op een terrein dat van het werktijdenbesluit dat zy niet betreden mogen. Het komt ons voor, dat de georganiseerde middenstand zich er thans rustig toe kan bepalen om van zijn afwijzend advies blyk te geven. Mocht de Raad deze verordening wen- schen te aanvaarden, dan zal de minister er zyn oordeel over hebben te geven, dat voor ons niet twyfelachtig is! Personalia. Reuvers, Nicolaas Hillebrand, onderwijzer aan school 17, Wilhelminastraat 43a, verzoekt hem ontslag te willen verleenen tegen den aanvang van den nieuwen cursus, dus met Ingang van 1 September 1931. B. en W. stellen voor te besluiten behou dens goedkeuring van Gedeputeerde Staten der provincie Noord-Holland aan M. J. Hen- neman en J. v. d. Veen, alhier, tegen den prijs van 15.per M2. in koop af te staan grond, gelegen aan den Middenweg hoek Neptunusstraat groot 499 M2. (de juiste oppervlakte door den landmeter by het ka daster te bepalen), kadastraal bekend ge meente Schoten Sectie B No. 8378 ged. zulks met de bestemming om op dien grond te bou wen vier woonhuizen, elk bestemd ter be woning door niet meer dan één gezin. Bouw van 33 arbeiderswoningen Het bestuur der Coöp. Woningvereeniging voor Gemeentepersoneel verzoekt om een voorschot uit de gemeentekas, groot hoog stens 120.000, voor den bouw van 33 ar beiderswoningen, op een in erfpacht uit te geven terrein aan den Spaamdamscheweg. Het plan omvat 11 beneden- en 22 boven woningen. De benedenwoningen hebben op den be- ganegrond 2 kamers en suite, met een ge- zamenlyke oppervlakte van 23,5 M2, 3 slaap kamers, keuken, gang, W. O. en schuur; de gemiddelde inhoud bedraagt 255 M3. De bovenwoningen hebben op de le verdieping 2 kamers, keuken en balcon met brandstof- fenbèrgplaats; op de 2e verdieping 3 slaap kamers, gang en W. C. Deze woningen heb ben gemiddeld een Inhoud van 227 M3. De bouwkosten zyn geraamd op gemiddeld f 3200 per woning, waardoor de totale stich- tingskosten 120.000 zullen bedragen. In de exploitatierekening is aangenomen, dat het voorschot als 50-jarige annuïteits- 22—27 Juni 1931 Men vraagt zich onwillekeurig af waarom het zoolang heeft moeten duren vóórdat Amerika met het voorstel kwam, dat nu zulk een storm van optimisme op alle beurzen heeft weten te verwekken. Ver- moedeiyk is men in Amerikaansche regee- ringskringen vóór dien tyd niet voldoende doordrongen geweest van den zeer slechten finantieelen toestand van Duitschland, het geen reeds zou blyken uit het verzoek van Hoover vóór hy een besluit nam om een officieele bevestiging door de hoogste Duitsche instantie, van den nood, waarin het volk verkeerde. De, banken in de Ver- eenigde Staten hadden echter reeds lang tevoren den ernst van de situatie ingezien, getuigen de vele credietonttrekkingen en verkoopen van Duitsche fondsen, waarvan reeds sinds maanden melding wordt ge maakt. Het is begrijpelyk, dat de geste van den President der Vereenigde Staten op ver schillende wyze wordt beoordeeld. Sommi gen vinden het een grootsch en edel gebaar, anderen noemen het een uiting van welbe grepen eigenbelang en vermoedeiyk is de waarheid deze, dat het besluit inderdaad slechts In het belang van Amerika is ge nomen, maar tegeiykertyd het effect heeft van een grootsche en edele daad. In het belang van Amerika n.l. is het zeker, dat een financieels ondergang van Duitschland wordt voorkomen, waardoor immers de vele duizenden mlllioenen dollars, die in Duit sche belangen zyn belegd, zouden worden ge red. Een grootsch effect maakt het voor stel omdat het gaat om enorme sommen en een edelmoedig tintje heeft het steeds wan neer een schuldeischer aan zyn schuldenaar bepaalde betalingsfaciliteiten verleent. Ook kan men de zaak van zuiver materialis tisch standpnut bezien en Duitschland ver- geiyken met den bekenden kikker, aan wien nog een jaar leven is toegestaan, in de hoop, dat er op de een of andere wyze na dien tyd veeren van te plukken zullen zyn. Hoe het ook zy, op de beurzen denkt men klaarblykelijk aan het gezegde: „Tyd ge wonnen, veel gewonnen" en is na alle ellende van het laatste jaar direct bereid met frisschen moed den weg naar het herstel op te gaan. De ochtendbladen van Zondag brachten reeds de hoogere notee ringen van Wallstreet en Maandag werden ook op de continentale beurzen scherpe koerssty gingen geregistreerd. Met verbazing constateerde men, dat het nog mogelijk v/as, dat fondsen met tientallen procenten tegeiyk konden stijgen, wat aan lang ver vlogen tyden deed denken. De stemming was echter niet zenuwachtig wild, maar vertrouwensvol en willig. Het vertrouwen in de toekomst keerde „zienderoogen" weer, nu men constateerde, dat tenminste iets gedaan wordt om de crisis te bezweren. Weliswaar weet men nog niet hoe Frankrijk zich ten slotte zal houden, maar men mag aannemen, dat men daar uiteindelyk zal toegeven. Men zou er anders te zeer de sympathie van de geheele wereld mee verspelen. Vooruitloopend echter op de goede din gen die nog komen kunnen zette men op het Damrak de'beursweek in met notee ringen, welke aanzieniyk boven het peil van den daaraan voorafgeganen Vrijdag lagen. v.k. Maandag A.K.U. 58 75 Calvé 90 102 Küch. Acc. 48 58 Ned. Ford 240 267 Philips 155 180 Aniem 220% 247 Kon Olie 196 223 H.V.A. 283 324 Deli My. 230 244 A'dam Rubber 72 81 terwijl ook de hier verhandelde Ameri kaansche shares belangryk hooger en in de meeste gevalen boven pariteit werden ver handeld. Anaconda 42 53 Bethl. Steel 41 49 <4 Gen. Motor 342 3881 Mc. Keesport 30% 89 Southern Pac. 78% 85% Daar ook de prijzen van verschillende producten in herstel waren en het verdere koersverloop in Amerika de verwachtingen overtrof, konden ook hier de koersen vrij wel de geheele week sty gen. Niettemin kan nog zeker niet van een algemeenen kooplust gesproken worden. Het publiek komt slechts schoorvoetend in de markt en de koers- stygingen zyn dan ook meer het gevolg van een algemeen willige stemming en de dekkingen der baissiers dan van zich ophoopende kooporders van het publiek. Het is alvast een goed ding, dat het ver trouwen in de toekomst geleidelyk terug keert en men klaarblykelyk niet meer be vreesd is voor een algemeene en totale waardeloosheid van fondsen, geldswaarden en bezettingen in het algemeen, zooals meer menschen dan men wel zou gelooven reeds geruimen tyd met groote zekerheid voor spellen. Van den anderen kant moet men zich wel hoeden voor te groot optimisme, want in den algemeenen economischen toestand is nog zeker geen verbetering gekomen en het tot staan komen van de verslechtering be hoeft nog heelemaal geen snelle verbete ring te beteekenen. En redeiykerwyze moet men er rekening mee houden, dat met een werkelyk herstel nog meerdere jaren ge moeid zullen zyn. Dat men in Duitschland opgetogen is over het voorstel van de Vereenigde Staten, behoeft nauwelyks te worden vermeld en het is begrypelyk, dat vooral op de Ber- ïynsche beurs alle fondsen aanzieniyk stegen. En ook te Amsterdam werden Duit sche waarden en in het byzonder de Young- leening en de industrieele Obligaties tegen belangryk hoogere koersen verhandeld. leening zal worden verstrekt tegen een rente van 5 als gevolg waarvan de annuïteits rente is bepaald op 5.478 Er is op gerekend, dat het bouwterrein in erfpacht zal worden verkregen tegen een canon, gebaseerd op een grondprys van f 9 per M2 en eene hierover te betalen rente van 5 Bij een wekelijkschen huurprijs van 5.92 zal de exploitatie sluitend zyn. Volgens verklaring van het bestuur kun nen de woningzoekende leden der vereeni ging dezen huurprijs zonder bezwaar be talen. In verband met bovenstaande stellen B.en W. voor het gevraagde voorschot te ver leenen. Personalia Te Leiden is geslaagd voor het econo misch candidaats-examen indologie de heer S. Th. M. Hooy, alhier. De Fransche Kamer keurt het antwoord der regeering goed Nadat de minister van financiën Flandin gisteravond laat het woord had gevoerd, sprak de rechts-georiënteerde afgevaardigde Nicolle, die uitdrukking gaf aan zyn vrees, dat Frankryk zyn positie door het aan vaarden van het Amerikaansche voorstel zal verzwakken, terwijl Duitschland er door zou worden versterkt. De radicaal-socialistische afgevaardigde Pierre Cot keerde zich tegen de scherpe critiek, die op den vorm van het voorstel van Hoover was uitgeoefend. Nadat nog verschillende sprekers het woord hadden gevoerd, betrad de rechtsche extremist Franklin Bouillon het podium. In een heftige rede keerde hy zich, zoowel te gen de Fransche regeering als tegen Duitschland en Amerika. Scherp critiseerde hy het feit, dat de regeering bereid was geweest, een zoo belangryk probleem als de betalingen der schulden hals over kop in behandeling te nemen. Hij achtte het zeer dubieus, of Frankryk onder voogdy van Amerika concessie zal moeten doen. In den loop van den nacht werd verder het woord gevoerd door den socialistischen leider Leon Blum. Hij verlangde, dat de Kamer Duitschland den noodigen steun niet zou ontzeggen. Het voorstel van Hoover heeft overal groote hoop gewekt. Van de Fransche Kamer hing het af, deze hoop te vervullen of te vernietigen. Frankryk moest rekening houden met de constellatie van geheel Europa. Voor Duitschland is het voorstel van Hoover niet voldoende, want zelfs, als de betalingen volgens het Young- plan dit jaar niet behoeven te worden ge daan, biyven de uitgaven op de begrooting nog ruimschoots te veel. Daarby komt nog een last van meer dan 4% millioen werk- loozen. Met deze factoren moet men trach ten rekening te houden. Vervolgens besprak Blum het a.s. bezoek van dr. Bruening aan Parys en gaf uiting aan zijn vertrouwen, dat by deze gelegen heid alle kwesties zullen worden behandeld, die tusschen Duitschland en Frankrijk die nen te worden opgeklaard. Op de a.s. Ontwapeningsconferentie zal Frankryk het voorbeeld van Hoover voor oogen moeten houden. Dit voorstel kan een nieuwe phase in de geschiedenis beteekenen, omdat het overwinning van den vrede be- teekent. Minister-président Laval verklaarde zich bereid, een motie van orde van den links- republikeinschen afgevaardigde Etienne Vougère over te nemen en zoo noodig daar by de vertrouwenskwestie te stellen. De tekst van deze motie luidde: „De Kamer keurt het antwoord der Fransche regeering op de voorstellen van den President der Ver. Staten goed en re kent er op, dat de regeering tegeiykertyd de onaantastbaarheid van de niet be schermde annuïteiten volgens de in Den Haag door de bij het Young-plan betrok ken mogendheden aanvaarde overeenkom- ste handhaaft en een politiek van vrede en economische samenwerking zal volgen. Zij weigert verder elke uitspraak en gaat over tot de orde van den dag." Na voorlezing van deze motie en de ver klaring van den Minister-President, dat de regeering den tekst er van goedkeurde en de kwestie van vertrouwen zou stellen, ver klaarde de leider der radicaal-socialisti sche fractie, oud-minister-president Her- riot, dat hy de verdienste van Hoover ten volle erkende, doch dat hy echter twee voorbehouden moest maken. Ten eerste: dat door het voorstel elk be lang der herstelbetalingen zou verdwynen en ten tweede, dat hy een dergelyke inmenging van grooten afstand, die op zoo onver- wachtte wyze geschiedde, betreurde. Over de herstelbetalingen zou Frankrijk zich geen illusies meer maken. Sprekers partij heeft de regeering steeds gesteund, omdat deze als tegenwicht steeds de noodige garanties heeft kunnen krygen. Thans echter ziet men van de herstelbetalingen af zonder eenige tegenprestatie. Spr. en zyn party konden daarom de regeering hun stem niet geven. Vervolgens ging de Kamer tot stem ming over. Met 389 tegen 186 stemmen werd de motie van orde van den afgevaar digde Etienne Vougère, waarin het ant woord der Fransche regeering aan President Hoover wordt goedgekeurd, door de Kamer aangenomen. Tevens is de Fransche regeering nu ge machtigd, om de besprekingen, zoowel met Amerika als met Duitschland voort te zet ten, overeenkomstig de richtlynen, die in het Fransche antwoord worden aangegeven Volgens een opgave van de politie, be draagt de totale schade van den brand te Telok Betong f 268.000. Nederlandsche bedevaart te Lourdes Gisterenmiddag arriveerden te Lourdes 923 Nederlandsche pelgrims, allen deelne mers aan de Limburgsche bedevaart naar Lourdes. De pelgrims hebben een zeer voorspoe dige reis gehad. In Lourdes is het heerlijk weer. De toestand van alle pelgrims is goed. Zy wachten thans op de aankomst van den ziekentrein, met ongeveer 300 zieken. Hoogste barometerstand 773.4 m.M. te Scilly. Laagste barometerstand 747.4 m.M. te Akureyri. Verwachting: Zwakke tot matigen wind uit Westelyke richtingen, gedeeltelijk be wolkt, droog weer, des ochtends iets war mer. Talrijke machines en auto's verloren gegaan De schade beloopt in de hdhderd- duizenden Het vuur nog niet uitgewoed In den afgeloopen nacht heeft te Aarle- Rixtel een groote brand gewoed in een stroo- fabriek. Een der kinderen van de familie Henny werd te ongeveer 3 uur wakker en zag b1 de onmiddellyke nabyheid van huize „Ka- relstein" vuur woeden. Aan den anderen kant van het thans af gebrande fabrieksgebouw, ongeveer 250 M. verder, werd een der kinderen van een der arbeiders wakker door het knetteren van de vlammen. Dit huis is ingebouwd door de stroofabrlek, zoodat in aller ijl de bewoners moesten vluchten. Een weinigje huisraad kon nog worden gered. Door byzondere omstandigheden, zooals deze In Aarle-Rixtel bestaan, duurde het vrij geruimen tyd voordat de brandweer ter plaatse was. Des nachts is de gemeente Aarle-Rixtel telefonisch niet te bereiken, terwyl van Hel mond uit de brandweer geen assistentie mag verleenen zonder toestemming van den bur gemeester van Aarle-Rixtel. Een der firmanten van de N.V. van Dam's stroofabrieken is onmiddeliyk, nadat de brand was ontdekt, per auto naar Aarle- Rixtel gereden om den burgemeester te waar schuwen, die dan ook onmiddeliyk de brand weer van Aarle-Rixtel en Helmond opriep. In Helmond was de brand reeds door en kele nachtwakers van fabrieken opgemerkt en aan de politie gemeld. Dit was oorzaak, dat de brandweer van Helmond met haar twee motorspuiten en autoladders reeds op de plaats van den brand aanwezig was, voor dat de brandweer van Aarle-Rixtel arri veerde. De brand had zich intusschen zoo snel uit gebreid, dat, toen de brandweer ter plaatse verscheen het groote fabriekscomplex reeds één vuurzee vormde. Bovendien stond nog ongeveer 1% H.A. stroobergen in volle vlam. De laaiende vuur zee besloeg een oppervlakte van byna 2 H.A. Aan alle kanten zag en hoorde men daken instorten. Dichte zwarte rookwolken van de vele op het terrein liggende olievaten, kronkelden uit het loeiende vuur. Aan het aspect van den fatalen brand was door de brandweer niets te veranderen, daar alles reeds een prooi der vlammen was. De Helmondsche brandweer slaagde er in huize „Karelsteln", het woonhuis van den heer Henny, te behouden. Te 7 uur hedenmorgen brandde alles nog. De enorme stroomassa's, papier, olie, enz. boden steeds nieuw en gretig voedsel aan het vuur. Even na 6 uur is de Helmond sche brandweer ingerukt, daar er toch geen hulp meer kon worden verleend. De brandweer van AarleRixtel had vanaf dit oogenblik de taak in handen, uitbrei ding van den brand te voorkomen. Naar men ons mededeelde, moet het vuur van buitenaf zyn ontstaan, waar- schynlyk in de opgestapelde stroobergen. "Van daar uit heeft het vuur zich met enorme snelheid uitgebreid en zich over over het geheele terrein verspreid. De heer v. Dam, een der directeuren der fabriek, met wien wij nog een kort onder houd hadden, vertelde ons, dat hy even over 3 te Eindhoven werd gewaarschuwd voor den brand. Reeds achter Eindhoven kon hij in de richting van Helmond het vuur waarnemen. Behalve de enorme voorraden materiaal, zyn nog vele machines een prooi der vlammen geworden. Verwoest zyn o.a. 13 strookoordmachines, 18 stroohulzenmachi- nes, 4 stroopersen en een 20-tal motoren, lieren, enz. Veleden jaar was nog een nieuwe machine geplaats van 30.000. Een 6-tal auto's ging eveneens In het vuur op. Van de groote papierfabrieken van den heer O. Henny is eveneens niets overgebleven. In het geheele complex was gevestigd de stroohulzen- fabriek, een koord- en matten-afdeeling, een stroo en hooiperserij en de golfpapier - fabriek. De gebouwen besloegen een oppervlakte van 5100 M2. De aangerichte schade was nog moeilyk te schatten, doch zal zeker eenige tonnen gouds bedragen. 70 arbeiders uit Helmond en Aarle-Rixtel zyn tengevolge van den brand werkloos ge worden. De schade is op Engelsche beurs- polis verzekerd. Hedenmorgen om 8 uur was de toestand nog hetzelfde. Het vuur woedde nog steeds voort. Duizenden belangstellenden trokken naar de plaats van den brand. Voor de brand weer viel er niets anders te doen dan rus tig af te wachten en de vlammen hun vernielend werk te laten voortzetten. Waarschijnlijk zal het nog eenige dagen duren, voordat de enorme voorraden brand baar materiaal, waarin het vuur zich heeft genesteld, zijn verbrand. Een waardige en gematigde protestnota In verband met de persberichten, als zou het Vaticaan een heftige protestnota tot de Litausche regeering hebben gericht, naar aanleiding van de uitzetting van den nun tius Bartoloni, betoogt de „Osservatore Ro mano", dat Z. H. de Paus wel een protest nota aan Litauen heeft gezonden, maar dat deze volstrekt niet kwetsend, doch waardig en gematigd was, zooals overeenkomstig met den geest van den Heiligen Stoel. Verder is in de nota geenszins de intrek king van het bevel tot uitzetting van den nuntius geëischt. Alleen heeft Z. H. de Paus, overeenkomstig het internationaal gebruik, op de mededee ling van Litauen, dat de nuntius niet meer persona grata was, meer nauwkeurige opga ven omtrent de bezwaren gevraagd, doch deze nimmer ontvangen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2