m 1 BÜ 1 m Bij een 12 Mr jarig jubilé te Heemskerk Bij Hoofdpijn 4" en bij Kiespijn TWEEDE BLAD ZATERDAG 27 JUNI 1931 BLADZIJDE 1 ZELF ONTVLEKKEN EN ZELF VERVEN Uw goed te bederven J. L0TTGERING ELCK WAT WILS LUXE OPTIEK Mijnhardt's Poeders SOCIAAL LEVEN De beste manier om Ververij en Chemische Wasscherij Gr. Houtstr. 5A - Telef. 10771 H NIET ZOO EENVOUDIG PROVINCIAAL NIEUWS Aanbesteding ONZE OOST ALLÉÉN ZIJLSTRAAT97 Hedenmorgen werd, vanwege den hoofd ingenieur-directeur van den Rijkswater staat in de directie Noord-Holland, te Haar lem aanbesteed: het maken van twee dui kers van gewapend beton in de Rijkswegen no. 9, gedeelte AlkmaarStolpen, en no. 10, (Stolpende KooyDen Helder), met bij komende werken, onder de gemeente Zij pc. Raming 23.500. Ingekomen waren 16 biljetten. Ingeschreven werd als volgt: W. Boltje te Heerenveen 20.879. P. Buis te Oudorp 22.000. Doedens en Schilder te 't Zand 20.887. C. Klinkert te Oudkarspel 22.263.—. J. Veuger Hzn. te St. Maartensbrug 21.600—. P. Cuyper te Petten 21.834. P. Middendorp te Haarlem 22.800. Cl. Zilver te Hoogwoud 22.652. J. Jac. de Groot, Alkmaar 22.900 P. Tuin, 't Zand 19.800. P. Doorn te St. Maartensbrug 22.340.—. W. Aafjes te Assendelft 22.680. G. Koorensman te Willemsdorp 24.370. Firma J. Heidsma, Harlingen 21.380. I. C. Kooiman, Harlingen 21.890. R. K. Bond van Kath. Middenstandsvereenigingen in het Bisdom Haarlem Gisterenmiddag is de Zeer Eerw. Heer P. J. M. J. v. d. Pavoordt geïnstalleerd als Pastoor van de parochie van O. L. Vr. van Goeden Raad te Beverwijk. Een foto van de ontvangst van den nieuwen herder vóór de kerk. Op den voorgrond kapelaan P. Schre tien. Eerste Bondsdag te Haarlem Thans is verschenen het programma van den eersten bondsdag van bovengenoemden bond, welke zal worden gehouden in het Brongebouw te Haarlem op Zondag 5 Juli aanstaande. Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, die de meeting met zijn tegenwoordigheid zal vereeren, schrijft in het programma: „Wij juichen het van harte toe, dat op 5 Juli a.s. in onze Bisschopsstad de Bonds dag zal worden gehouden van uwen jongen Bond, waarvan Wij zooveel verhopen voor de toekomst voor Kerk en Vaderland. Wij bidden dan ook volgaarne Gods rijken zegen af voor het welslagen van dezen eersten Bondsdag." Des middags om 3.15 moeten alle deel nemers, die door de ontvangstcommissie van de plaatselijke afdeeling „De Kring" van het station gehaald zijn, in het Bron gebouw aanwezig zijn. Alsdan wordt eerst een buitengewone algemeene vergadering gehouden, waarbij besproken zal worden: het Bondsblad, het Retraitewerk en het a.s. Winterprogramma. Om kwart over vier zal Mgr. Aengenent verwelkomd worden, terwijl de bondsvoor zitter, de heer A. H. J. Lohman een toe spraak zal houden. Vervolgens zal het Bondslied gezongen worden. Pastoor A. van Eeden, uit Nieuwerkerk a. d. IJssel, zal een rede houden, met als onderwerp: „Ont waakt! Het is een nieuwe tijd". De bisschop zal ten slotte een woord tot de aanwezigen spreken, waarna het officieele gedeelte van den dag gesloten wordt. De middag-bijeen komst wordt opgeluisterd door muziek van het fanfarecorps ,De Spaamebazuin" on der leiding van den heer Hackenberg van Gaasbeek. Het gesproken woord zal door luidsprekers versterkt worden. De deelnemers aan den Bondsdag blij ven in de zalen en tuinen van het Bronge bouw bijeen om onderling kennis te maken. Om half acht zal de tooneelclub van de K. J. M. V. te Amsterdam ten tooneele brengen „De Goede Reis of de doode te paard" van Henri Ghéon. Bij goed weer zal de uitvoering in de open lucht plaats vinden, omdat de tuin van het Brongebouw zich daar bijzonder voor leent. De regie van het spel is in handen van Cor Tak, de décors zijn ontworpen door den Haarlemmer Jan Kraakman. Ruim half 10 zullen de deelnemers weer naar hun woon plaats vertrekken. De R. K. Jongensschool te Heemskerk, Nadat Nederland 12 Dec. 1917 de vrijheid en de finantieele gelijkstelling van het bij zonder lager onderwijs in zijne Grondwet had geschreven, werd reeds spoedig daarna, be gin 1918, te Heemskerk, onder wijlen pastoor J. Tli. Boonekamp, een aanvang gemaakt met den bouw eener katholieke jongens school. Reeds 31 December van genoemd jaar werd deze door wijlen Deken A. Waare in tegenwoordigheid van het toenmalig ge meentebestuur en vele andere genoodigden ingewijd en den len Januari 1919 in gebruik genomen. De leiding dezer groote school, die aan vankelijk 220 leerlingen telde en thans door 360 leerlingen wordt bezocht, werd toever trouwd aan den heer J. H. W. Gallée, voor heen onderwijzer te Beverwijk. Het zal dus 1 Juli a.s. 12 jaar geleden zijn, dat hij als hoofd dezer onderwijsinrichting zal werk zaam zijn. Het is Onze bedoeling, dit feit wat meer naar voren te brengen, wijl de katholieke bevolking van Heemskerk alleszins reden heeft zich hierover te verheugen. Want zonder maar eenigermate te kort te doen aan waardeering voor hetgeen door de voorgangers van het tegenwoordig onderwij zend personeel, ten aanzien van het onder wijs in de vroegere openbare lagere school is verricht en dat onder geheel andere en minder gunstige omstandigheden, kan zon der tegenspraak gezegd worden, dat de op voeding der katholieke schooljeugd in de laatste 12jaar is geschied op eene wijze, die volgens het oordeel van deskundigen, zoowel in godsdienstig als maatschappelijk opzicht, voorbeeldig mag heeten. De heer Gallée stond bij den aanvang van zijn werkkring en dat wist hij voor een zeer mooie, maar moeilijke taak. Dit alleen reeds daarom, wijl het in eene ge meente als deze, met hare overwegende tuin dersbevolking, niet gemakkelijk is, om zoo veel mogelijk alle leerlingen het onderwijs gekegeld te doen volgen. Dank echter zijne bekwame en niet minder krachtige leiding, heeft hij weten te bereiken, dat het schoo,- verzuim tot een minimum is teruggebracht, wat een eerste vereischte mag heeten om de leerlingen de ndodige kennis te kunnen bijbrengen. Reeds hieruit mag worden afgeleid, dat den heer Gallée het onderwijs zeer ter harte gaat. En waar wij in de beoordeeling van het onderwijs zelf niet zullen treden, daar mag het voldoende zijn te kunnen mededeelen, dat van deskundige ook van niet-katho- lieke zijde het onderwijs in de St. Joseph- school te Heemskerk zeer hoog wordt aan geslagen. Het spreekt van zelf, dat zulk eene waardeering niet zonder moeiten wordt verkregen. En al houdt deze bij sommige ouders misschien geen ge lijken tred de heer Gallée laat zich daardoor niet van de wijs bren gen. Juist aller minst zoekt hij zijn kracht in po pulariteit bij de ouders, zelfs niet J. H. w. GALLEE 0jj het personeel Hoofd der R. K. Jon- dat hem hooge. gensschool te Heemskerk njk waardeert maar laat zich steeds leiden door het groote belang van het onderwijs zelf, waarvoor zijne leerlingen hem later niet dan ten hoogste dankbaar zullen zijn. Met den heer Gallée mogen wij ook geluk- wenschen den heer J. Tromp. De heer Tromp, die als onderwijzer 17 jaren is ver bonden geweest aan de vroegere openbare lagere school alhier en na de stichting der St. Josephschool naar deze overging, jubi leert dus mede. Ook deze heeft naar beste krachten het onderwijs gediend. En het moge hier voldoende zijn te vermelden, dat toen hij 1 Maart 1927 zijn 25 jarig jubileum als onderwijzer mocht vieren, het hem aan hartelijke belangstelling van schoolbestuur personeel en bevolking met heeft ontbroken. Na den heer Tromp is de heer J. Jorna liet langst als onderwijzer van bijstand aan de school verbonden. Het zij genoeg te ver melden, dat, wanneer deze bekwame en nog betrekkelijk jeugdige onderwijzer als hoofd eener school wordt benoemd, dit zoo deze benoeming niet te Heemskerk geldt voor MAAGPIJN, drukking op de maag, verstop ping, vervuiling van den darm, een galsmaak in den mond, slechte spijsvertering, hoofd pijn, beslagen tong, bleeke gelaatskleur wor den door veelvuldig gebruik van het natuur lijke „Franz-Josef"-bitterwater, een glas vol 's avonds kort voor het naar bed gaan, weggenomen. Verkrijgb. bij Apoth. en Drog. Zal Hoover slagen? Dat is nog de vraag van den dag. Want na het eerste, spontane enthou siasme behalve dan in Frankrijk en België is wel spoedig het besef door gedrongen, dat de zaak toch niet zoo eenvoudig is als velen (misschien zelfs ook Hoover en de zijnen) aanvankelijk gedacht zullen hebben. Men behoeft werkelijk niet blind te zijn voor de moeilijkheden, waarin voor al Frankrijk en België gebracht worden door Hoover's voorstel. Ook al erkent men, dat Frankrijk bij den „vrede" van Versailles en later wreede, onmenschelijke financieel e eischen gesteld heeft, die eigenlijk nooit gesteld laat staan toegewezen had den mogen worden, dat Frankrijk in zekeren zin bloedgeld opstrijkt, zoo doende nog iederen dag opnieuw den wereldvrede bedreigend, men mag ook niet vergeten, dat het Young-plan eenmaal in werking is getreden en dat Frankrijk zich daarop nu eenmaal heeft ingesteld: het is ook voor een groote staathuis houding van belang, of er over een be paald jaar al dan niet 237 millioen gulden beschikbaar zullen zijn. Want daar komt het eigenlijk op neer: krachtens het Young-plan moest Frankrijk over het dienstjaar 19311932 ontvangen 838.4 millioen goudmark; van die 838.4 millioen moet het aan En geland 12.5 millioen pond sterling en aan de Vereenigde Staten 45 millioen dollars betalen, wat in Hollandsch geld omgerekend beteekent, dat Frankrijk van de in totaal te ontvan gen 500 millioen gulden er aan Enge land en Amerika samen 262.5 millioen terugbetalen moet, zoodat er voor Frankrijk de hierboven reeds genoemde 237 millioen gulden zouden overblijven. Met België is het, naar verhouding, nog erger gesteld: dit landje zou 70 millioen goudmark, dus 42 millioen gulden voorloopig? moeten prijsgeven. Zie, daar mogen wij niet te licht over denken. Zelfs al zijn wij er van overtuigd, dat Frankrijk en België hun geld voor een heel groot deel verkeerd en wellicht tot onheil van de Europeesche samenleving besteden. Aan bewapening. Over 19271928 gaf Frankrijk maar liefst 1.511 millioen goudmark voor be wapening uit en België doet, 't is ge noegzaam bekend, dapper mee. Maar wat er ook van zij, we moe ten erkennen, dat het voor Frankrijk en België, gezien juist de politieke stroomingen en de heerschende angst mentaliteit in die landen, zeer moeilijk is, Hoover's voorstel zonder meer in te willigen. Wat een smaad en hoon heeft Briand nu al niet moeten verduren, omdat hij. beseffend, welke wereld-levensbelan gen hier op het spel staan, zich vóór in williging verklaarde. 't Is opmerkelijk, dat men zelfs hier en daar in Duitschland Frankrijks en dus ook België's moeilijkheden be grijpt. Zoo schreef Günther Stein dezer da gen in het „Berliner Tageblatt": „De Fransche Minister van Buiten- landsche Zaken, die vandaag het Ame- rikaansche voorstel onvoorwaardelijk zou aannemen, was morgen een onbe- teekenend. particulier. Zoo liggen de dingen nu eenmaal in Frankrijk en het heeft geen zin, met woede en vijandschap op feiten los te stormen. Des te minder, omdat men self met ontijdige tolunieplannen, met nooit tijdige Stahlhelm-parades, met chauvinistische protserijen ertoe bijge dragen heeft, om dezen Franschen Mi nister van Buitenlandsche Zaken de parlementaire moeilijkheden te bezor gen, welke hem verhinderen om on voorwaardelijk toe te stemmen in het Amerikaansche voorstel. En vóóral mag men niet over het hoofd zien, dat Frankrijk en Frankrijk alleen niet bijvoorbeeld Engeland - bij de regeling onder het Young-plan een zeer groot bedrag kan terugkrijgen, nadat het zijn eigen schulden uit Duitsch geld aan Amerika heeft be taald." De moeilijkheden kunnen voor Frank rijk en België echter niet zóó groot zijn of zij zullen niettemin overwonnen moeten worden. Duitschland staat aan den rand van den afgrond, en mèt Duitschland zou heel Europa in ellende en wie weet, Trekjes No. 711 De scheiding. Personen: Fred, student. Musch, partij-collega. Speelt in de spreekkamer van Fred's ouderlijk huis. Musch komt binnen en zegt tegen 'n dienstbode in de gang: „Ja, goed, ik wacht wel even." Hij maakt 't zich ge makkelijk en bekijkt eenige tijdschriften, die op tafel liggen: hij amuseert zich grijnzend met de inhoud. Dan Komt Fred binnen. Musch staat op, geeft hem joviaal de hand. Musch: Ah! Kerel, leef je nog? Hoe gaat 't, hoe gaat 't? Fred: (rustig, zonder warmte). Dank je, ga zitten.... 'n Sigaar? (schuift kistje bij.) Musch: Graag.... merci! (onder 't opste ken) Jaje zal wel zeggenwat kom je hier doenmaareh.... Kunnen we hier vrij praten? Fred: Absoluut! Musch: Mooimooi.... Ja, ik kwam eigenlijk es hooren, zie je.... hoe 't staat met denou jamet de diplomatieke kwestie zal 'k maar zeggen. Fred: Met de wat? hoe bloedige ellende ondergaan. De Amerikaansche minister van fi- nantiën, Mellon, is thans te Parijs, waar hij met de regeering onderhandelt, en ook de Amerikaansche staats secretaris Stimson is op weg naar Euro pa. Bovendien moet Laval, de Fransche minister-president, aan Brüning en Curtius hebben laten weten, dat hij hen heel gaarne in Parijs ontvangen zal. Het moet in orde komen. Omdat er anders aan den ondergang niet te ontkomen is. Dat lijkt ons motief genoeg! Concours Noord-Hollandschen Zangersbond „Böse Leute habeh keine Lieder". De Duitsche dichter Goethe was inder daad goed op de hoogte, toen hij verklaarde, dat slechte menschen niet zingen. En om wat moderner te zijn en dichter bij huis te blijven, ook de Hollandsche toon- kunstenares Hendrika v. Tusschenbroek, zeide het zoo juist: „een mensch, die niet zingt, heeft een tekort aan levensvreugde". Zóó is het inderdaad. Zang veredelt, be schaaft en voert een t oik op een hooger cul- tuurtrap. In het algemeen is de breede massa van ons volk niet erg muzikaal, in dezen zin, dat zij actief de muziek beoefent Niet zooals b.v. in Duitschland, zal men hier op den weg groote gezelschappen uitgaanders ontmoeten, die oude en nieuwe liederen zingen. Een gelukkige verbetering is echter te con- stateeren, nu overal, óók op het platteland, zangvereenigingen worden opgericht, die zich ten doel stellen haar leden liefde bij te bren gen voor de beoefening van de voeale kunst. De vereenigingen hebben zich in Noord- Holland voor een deel georganiseerd in den Noord-Hollandschen Zangersbond. welke nu reeds negen jaar bestaat. Elk jaar houdt deze organisatie een concours tusschen de aangesloten vereenigingen. Zooveel mogelijk wordt getracht de uitwassen, zoo dikwijls aan concoursen verbonden, te vermijden. Zoo wordt streng toegezien, dat iedere vereeni- ging slechts met eigen krachten uitkomt. Ook de bepaling, dat geen geldprijzen be schikbaar worden gesteld, werkt zeer gun stig. Op deze wijze opgevat, is zulk concours eigenlijk een openbaar examen, waarop ge constateerd wordt hoever de vereenigingen in de kunst zijn vooruitgegaan. Hiertoe werkt óók mee, dat de jury waarin elk lid hoog stens drie jaar zitting mag hebben een zeer uitgebreid, beredeneerd en critisch rap port uitbrengt De „lessen" hebben reeds veel nut gesticht, 't Gevolg is óók geweest, dat meerdere dilettant- directeuren les gingen nemen bij een vakman en daardoor de prestaties van hun koor konden opvoeren. Terwille van de propaganda wordt het bondsconcours ieder jaar in nanderen hoek der provincie gehouden. Dit jaar valt de eer te beurt aan Heiloo, waar de Zangvereeni- ging „Harmonie" gastvrouw is. De wedstrijd wordt gehouden in de ruime Kennemer Ma nége aan den Rijksstraatweg. Over de jubileerende Heilooër vereeniging deze bestaat 25 jaar ontvingen we nog de volgende bijzonderheden: De vereeniging is opgericht 1 Januari 1906 en wel met een 50-tal leden. Als directeur werd benoemd de heer P. Ooikaas te Alk maar, voorzitter J. Grootenwilk. Gedurende een 14-tal jaren hebben ge noemde heeren deze functie vervuld. Deze periode mag genoemd worden een prettige periode, financieele zorgen kende men niet, omdat de directeur het meer voor z'n pleizier deed, dan wel om er beter van te worden. De uitvoeringen vielen bij 't -Heiloosche publiek zeer in den smaak, en wel omreden er naast zangnummers altijd een of andere operette op het programma prijkte, welke de clou van den avond vormde. Na het heengaan van den heer Ooikaas als directeur en den heer Grootenwilk als Musch: Begrijp je me niet? Ja natuur lijk.... 't is ook eigenlijk te idiootheb ik hun ook al gezegd.... maar ze hielden niet op of ik zou es poolshoogte gaan ne menIk zei al direct: „alles komt natuur lijk in ordehij is stellig bezig z'n finan ciën te regelenen dat vraagt tijd...." Afijn, dat begrepen ze trouwens best maar hoe staat 't er mee? Fred: Dat weet ik niet. (Steekt ook sigaar op). Musch: Hè? Wéét je dat niet? Fred: (hem aankijkend) Waren jullie on gerust? Musch: Ongerust nou direct.ze zeie. Fred: Dat ik te lang wegbleef.Waarover waren ze t' meest ongerust? Over mij of over de.... de „financiën?" Lieg niet., Musch Musch: Kalm, Kalm! Jij vliegt altijd zoo gauw opJe begrijpt, dat we nieuws gierig zijnJe ging zoo plotseling weg 'n week of drie geleden, toen je dat telegram kreeg, dat je moeder op sterven lag.... en uit de kranten moesten we constatseren, dat ze was overledengeen taal of teeken van jou persoonlijk.... je snapt.... Fred: O, jaik snap 't heel goed Musch: Zegwat is er eigenlijk met jou? Fred: Dat zal ik je vertellen.al weet ik wel vooruit, dat je me niet zult begrijpen. want wij hebben elkaar nooit precies begre pen, MuschDaarom zal ik niet trachten je uit te leggen, hoe ik gekomen ben tot voorzitter, heeft men een paar jaar den heer G. Anderson als directeur gehad, welke werd opgevolgd door den heer Joh. Brands te Alk maar. In die tweede periode vervulde de heer J. Rus de functie van voorzitter, terwijl zeker niet onvermeld mag blijven, dat de heer C. Vennik gedurende 15 jaren het secretariaat heeft waargenomen. Nog kan worden aan gestipt, dat de heer Rus de eenigste is die vanaf de oprichting lid van het koor is ge weest. Mei het benoemen van den heer Joh. Brands was het met het opvoeren van ope rettes gedaan; uitsluitend het beoefenen van den koorzang was thans 't parool. Interes sant was het voor velen eens te ondervinden hoe men de vereeniging op een concours zou beoordeelen. Juni 1925 trok men voor de eerste maal naar het groot nationaal concours in Haar lem, het resultaat was zeer goed te noemen en wel 3e afdeeling de eerste prijs, terwijl men op den eerewedstrijd den tweeden eere- prijs wist te veroveren. Verder in Westzaan in 1926 2e afd. 3e pr. In Bergen 1921 2e afd 4e pr. In 1930 moest de vereeniging zich ander maal voorzien van 'n nieuwen directeur, we gens het bedanken van den heer Joh. Brands. De keuze is toen gevallen op den heer Jac. N. Al, te Alkmaar, dit is inderdaad een ge lukkige keuze geweest, want dank zij het initiatief van den heer J. Hogervorst, kwam er een fusie tot stand tusschen het Heiloo sche koor „Harmonie" en Alkmaars klein a capella koor „Harmonie" waarvan ook de heer Al dirigent was. Alles wordt dan ook in het werk gesteld om deze combinatie te doen slagen; de Alk- maarsche leden worden per autobus op tijd gehaald en weer naar huis gebracht. Streven van deze combinatie is om op het gebied van koorzang iets meer te bereiken dan het middelmatige en met een dirigent als den heer Jac. N. Al, is bij wijze van spre ken alles te bereiken; samenwerking en lief de voor den zang is evenwel noodig. Een klein voorproefje van wat mogelijk is heeft men op het Bondsconcours in Anna Paulowna mogen ervaren, waar in de 2e afd. een le prijs behaald werd en wat zeker niet gering te achten is: het hoogste aantal pun ten over den geheelen wedstrijd. 22 Januari 1931 heeft men in de zaal van de „Rustende Jager" het 25-jarig bestaan van de vereeniging herdacht met een feest- concert en alhoewel de zang in Heiloo (waar tegenwoordig wel?) niet bepaald populair is, heeft het aan belangstelling van verschillen de zijden niet ontbroken. Naast het groote koor is er nog een afdee ling kinderkoor. Het is op aanraden van den heer Joh .Brands geweest, dat dit tot stand is gekomen, behalve de alleraardigste uitvoe ringen is natuurlijk het doel den kinderen liefde voor den zang bij te brengen, om ze zoo mogelijk later te winnen voor het groote koor. Momenteel is het de heer J. Hogervorst, die zich met de leiding van het kinderkoor belast. Zoo zijn wij genaderd tot het te houden Bondsconcours. Een geschikte plaats te vinden, waar zang zoo goed mogelijk tot zijn recht komt, is zeker wel de moeilijkste opgave. In open lucht is niet te prefereeren, een gebouw er voor maken wordt te duur; dank zij de medewerking van den heer P. de Ja ger, heeft men de beschikking gekregen over een gebouw, dat voor het doel schitterend genoemd mag worden. Het bezwaar, dat het buiten de kom van het dorp ligt, mag in dit geval niet overwegend zijn, immers door een specialen autobusdienst in te stellen, is dit ondervangen. Ongetwijfeld vereischt de voorbereiding van een dergelijk concours veel tijd, moeite en zorgen, doch het mag gezegd worden, dat de verschillende commissies, welke daarvoor zijn aangezocht, zich op uitmuntende wijze van hun taak gekweten hebben, terwijl ook de burgerij door het beschikbaar stellen van medailles en gelden daarvoor blijken van be langstelling en medeleven heeft gegeven. Wij hopen, dat het concours van den Noord-Hollandschen Zangersbond te Heiloo in alle opzichten mag slagen en zich mag verheugen in een druk bezoek, want wil men financieel uitkomen, dan is dit noodzakelijk. Het worden ongetwijfeld interessante da gen 5 en 12 Juli; op vreedzame wijze zal er worden gekampt om de eer en wel op vol degemoedsgesteldheid, waarin ik nu verkeer. Musch (verrast opkijkend) Aha! Fred: Kijk es an, Muschje weet, dat ik altijd 'n zoeker ben geweest.'n waarheid zoekereerlijkabsoluut in m'n ver langens naar 't goedeabsoluut in m'n principes, die ik tot de uiterste konsekwen- sies doordreef Musch (kregelig)Zonder omwegen beste kerelzonder omwegen Fred: Kort dan. Ik ben dezelfde niet meer als enkele weken geledenIk heb. geëvolueerd Musch (ongeloovig)Nee! Fred: Ik heb 'n andere kijk op 't leven gekregend'r is veel gebeurdin en om mijenfin, daar kan ik tegenover jou niet over uitweiden. Musch (spottend): Is 't tóch waar? Fred.: Ik zal volstaan met je te zeggen, dat verschillende omstandigheden me er toe hebben gebracht Musch: Te deserteeren? Fred.: Als je 't zoo noemen wiltgoed! Musch (kijkt Fred, die kalm rookt, ver baasd aan)Spreek je nu in ernst, offe Fred: Je kent me toch, Musch? Met zóó iets heb ik toch nooit grappen gemaakt. Musch (woedend)Of ik je ken? Van bin nen en van buiten ja! 'n Dweper ben je.... altijd geweest! 'n Opgeblazen windbuil, 'n impulsief idealist, die vandaag zus denkt en morgen zóó! Je zou de regeering onderstebo ven smijten, weet je 't npg? Je zou daden strekt eerlijke wijze, want het geleende krachtenstelsel is bij dezen bond ten eenen- male uitgesloten. Rijkswaterstaat stellen! Daden met 'n hoofdletter! Je zou Europa doen sidderende heele wereld in rep en roer brengen! Je zou wonderen doen! Fred: Ik héb wonderen gedaange loof me.En jullie bent nog wonderen aan 't doenjij en de restAlles wat hoog staat wil je neerhalen, alles wat heilig is ontwijden. Bandeloosheid verwar je met vrij heidverlichte liefde tot 't volk met de magogieJe weet heel handig 't verleden te ondermijnen, waaraan heele geslachten hebben gebouwd, en je weet niet eens waar je graven moet om er de fundamenten te leggen voor 'n meer blije, ideëele toekomst, Musch (cynisch): Zoo! En weet jij dat nou wél! Heeft de Heilige Geest je dat geopen baard? Fred: Ik denk, dat je d'r niet ver naast bent. Ja, nu weet ik 't wél. In 't hart van ons volk moet worden gegraven diep in 't hart. Niet om er de driften op te zweepsn, maar om er de liefde te zaaien, Christen liefde! Musch (lacht schamper)Christenliefde ChristenlankmoedigheidChristelijke berus ting vooralDe verloren zoon kwam tot in keer.... (lach). De man van de daden gaat verdraagzaamheid preeken! O, ik kan me die motieven van jou zoo levendig voorstellen! De weelde, hè? Ach ja, als je daar opnieuw aan gewend raakt.... (wijst om zich heem Clubstoelenluxe.... overvloed! En niet te vergeten: moedertje's versterf.... Ga je daarmee nou 't volk geduld en ootmoedigheid preeken? Fred; Er is geen sprake van 'n moeder's versterf.dat is misschien 'n troost voor je-- MuschAh, kijkvermoedelijk zooiets als Franciscussjonge-jonge.wat 'n ge weldige ommekeer ineens! Meneer de anar chist omgetooverd tot „Christen"! Fred (fier, rechtop)Dat woord schrikt me niet af. Musch! 't Is net zooals je zegt: Christen-anarchistmaar dan zooals de Apostelen 't warenTenminsteik zou 't willenmet het evangelie in de hand aan de verdierlijkte, in de materie opgaande massa de liefde Gods prediken! Ze hébben brood nualthans de meestenmaar ze hongeren naar geloof.En geloof zou ik hen willen geven met volle, koninklijk-milde hand'n heerlijk geloof in al wat schoon is en Goddelijkals ik zélf tenminste niet zoo arm was'n bedelaar, die zelf nog hongert. Musch (sarcastisch)O, dat komt nog welde H. Geest zal je verstand verlich ten en dan zal je weer verschrikkelijk braaf wordennetjes trouwen en 'n heeleboel lieve kindertjes krijgen.... leve 't Holland sche binnenhuisjehoe knusjes.... hoe leuk! Fred: Waarachtig, Muschals jij de helft voor 't volk voelde, wat ik er voor voel Musch: Loop rond! er voor voelen! De kwestie is: het te kénnen! welke binnenkort 12 'A jaar bestaat. de jeugdopvoeding alhier een groot verlies zal beteekenen. Wij zouden onvolledig zijn hier niet mede te vermelden, dat het overige personeel, de heeren Haanen Kos, van der Maat, ter Voort en mej. van der Maat met prijzens- waardigen ijver het hoofd bijstaan. Ook a^n hen onze gelukwenschen, al ware het alleen maar met het feit, dat zij als jeugdige on derwijzers een man als den heer Gallée tot hoofd mogen hebben. Behalve aan de maatschappelijke ontwik keling, werkt de heer Gallée ook voor een groot deel mede aar. de godsdienstige vor ming van zijne aan hem toevertrouwde leerlingen. En wij vreezen geen tegenspraak, wanneer wij beweren, dat de wijze en dat mag wel eens worden gezegd waar op des morgens hier de bijna geheel school gaande jeugd den dag begint, gerust met de beste school in dit opzicht mag worden vergeleken. Het staat niet te onzer beoordeeling, welk een groot aandeel hij tevens heeft in de verdere opvoeding der schoolvrije jeugd, maar dat Heemskerk onder de zorgzame, bekwame en bezielende leiding van den te- genwoordigen directeur, Kapelaan Houdijk, zulk een bloeiend patronaatswezen heeft, is ook voor een groot deel aan hem te dan ken. Waar wij al deze jaren zoo van nabij of van verre dezen ontwikkelingsgang, waar van de goede resultaten reeds merkbaar zijn, hebben mogen gade slaan, daar is het ons een behoefie hier openlijk uiting te ge ven van onze groote waardeering. Wij weten, dat de heer Gallée van deze regelen allerminst gediend is. Maar dank zijnen vruchtbaren arbeid deze 12 jaar, mogen wij toch ook zeker wel den herder der parochie, pastoor Paulussen, met dit jubilé gelukwenschen en niet het minst ook de Katholieke ouders, die zich bewust mogen zijn, dat de opvoeding der Katho lieke mannelijke schooljeugd naar onze meening hier nog nooit in zulke goede handen is geweest. Daarom geachte heer Gallée, aanvaard onze oprechte waardeering voor uw werk. Aanvaard onze hartelijke gelukwenschen voor de toekomst, die door de Katholieke ouders voor hunne jongens hier, in dit op zicht, met vertrouwen kan worden tegemoet gezien. Zóó zien wij in uw school de wit gebloeide pracht, Uw schoolveld vol en rijp van vrucht, Om straks met wakkere mannenkracht Blij de grage vracht te garen Van deugd en vruchtbre onderwijsjaren. Heemskerk. x. Indische Dienst Benoemd voor uitzending naar Ned.-Indië: ir. J. Duyfjes, ing. 3e kl. b. d. dienst v. d. Mijnbouw, Treebeek (L.). Verlofgangers: A. Munters, hoofdtypist bij het Dept. van Gouvernementsbedr., Rotter dam; C. J. Ph. ten Cate, tijd. wnd. opz. Ie kl. bij de S.S en Tr., s Gravenhage; Ch. F. Smeets, opz.' bij de S.S. en Tr., 's Gra venhage; J Joseph, adm. 2e kl. bij het krank zinnigengesticht te Buitenzorg, 's-Graven- hage; D. Tribulawony, stationscommies 2e kl. bij de S.S. en Tr., 's-Gravenhage; L. F. Stoelman, tijd. wnd. comm. le kl. bij de P.T.T., 's-Gravenhage; R. E. Stok. arch, bij de W. en 's Lands B.O.W., 's-Graven'nage; J. Tutuhatuneva, amb. 3e kl. bij den dienst der n- en Uitvoerr, en Acc. 's-Gravenhage; OPTICIENS Doos 45 ct. Bij Uw Drogist Fred: Ik ken 't nu beter dan jij! Onder de ruwe schors zit 'n hart! Musch: Da's weer zoo'n pracht van 'n boekies-uitdrukkingRuwe schors! Weet je hoe ik dat noem? De vieze, mottige, van zweet doortrokken huid en kleeren! En meen je, dat daar 'n hart onder zit? Nee. jongen, daar zit een maag! 't Volk hééft geen hart, zelfs geen hersensalléén 'n maag.als je het volk met argumenten wilt winnen.... gebruik dan spijsverteringsargumenten (Fred glimlacht) Fred: Laat dat nu liever aan mij over hè? Musch: Ga je gang, hoor joggie Dacht je soms, dat ik je nog wou overhalen? Je bent altijd al zoo'n wilde geweest, 't Anar chisme was óók al zoo'n soort godsdienst.... 'n kalverliefde vol ziekelijke dweepzucht....' en nou word je wéér zoo'n soort sociaal pro feet, maar dan van romantiek, die op ape gapen ligt! (naar de deur) Ik gun je de pret. hoor! Adieu! (keert zich in de deuropening nog es om) Wil ik jou es wat zeggen? 't Is bij jou niet pluis daarboven! (tikt op 't voorhoofd) Fred (ziet hem aan)Bij jou is 't ook niet pluis, Musch.... maar dan iets lager dóór! (wijst op z'n hart) Musch (haalt nerveus lachend de schouders op en gaat weg). Fred (staat even stil voor zich uit te sta ren; zegt dan resoluut): Maar nu ook wer kelijk daden! G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5