Buitenlandsch Q?Cieuws FEUILLETON HET FRANSCHE ANTWOORD OP HOOVER'S MORATORIUMVOORSTEL HSjHEEREB-BAAI RADIO - MOORS Hierop letten! DE MAN VAN NERGENSHUIZEN DERDE BLAD ZATERDAG 27 JUNI 1931 BLADZIJDE 1 Frankrijk tot aanvaarding bereid - De onbeschermde annuïteiten. Amerika zal met Frankrijks bezwaren rekening houden KORT NIEUWS De Fransche grensverdediging Gemengde (Buitenlandsche Berichten RADIO-OMROEP Het met spanning verwachte antwoord van Frankrijk op de voorstellen van presi dent Hoover, is gistermiddag in de Kamer voorgelezen door den premier Laval. De Fransche regeering verklaart in haar antwoord, dat zij, in de onderstelling, dat de Fransche Kamer zuks goedkeurt, bereid is het plan-Hoover te aanvaarden en wel voor den duur van een jaar. Evenwel staat Frankrijk er op, dat de onbeschermde an nuïteit van het Youngplan gedurende dit jaar voortgang vinden, opdat de principes der schuldregeling bewaard blijven. Daar entegen wil Frankrijk de Herstelbank een bedrag ter beschikking stellen, gelijk aan het Fransche deel van de onbeschermde annuïteit. Dit bedrag moet dan weer, in den vorm van een crediet, ter beschikking van Duitschland worden gesteld. Na voorlezing dezer nota, las Laval nog de ontvangst-bevestiging van dit antwoord voor. De regeering der Vereenigde Staten zegt in deze nota toe, dat het bij de beraad slaging over het plan-Hoover met de Fransche bezwaren rekening zal houden. Verder wordt nog verklaard: Ten aanzien van den aard der vrijwillig geaccepteerde verplichtingen van het Young-plan en den ernst, waarmede het definitieve en onveranderlijke karakter der onbeschermde betalingen is bepaald, zal het gevaar groot zijn, dat het vertrouwen in de waarde der onderteekeningen en ver dragen geschokt zal worden, indien bij het voorgestelde moratorium het onbeschermde deel op dezelfde wijze zal worden behandeld als het beschermde deel. De Fransche re geering legt er den nadruk op, dat een formeele leidraad is opgesteld voor de particuliere schulden van het Rijk (Young- leening en Kreuger-leening) en de nog niet gemobiliseerde betalingen. Mocht men der halve afstand doen van de betalingen dei- onbeschermde annuïteiten, dan zou zulks de basis en de nadrukkelijk in het Young plan vastgelegde voorwaarden aantasten. De Fransche regeering is dan ook de opvatting toegedaan, dat het van de grootste moreele beteekenis is, dat de betalingen der onbe schermde annuïteiten tijdens den door Hoo ver voorgestelden duur, in geen enkel op zicht worden opgeschort. De Fransche re geering wenscht in den ruimsten zin aan de poging mede te werken, de gevolgen dei- huidige crisis te temperen en is bovendien van meening dat men om die reden er met nadruk op moet wijzen, dat de algeheele opschorting dezer betalingen slechts een onvoldoende hulp beteekent. De in het bedrijfsleven van Duitschland en de andere Europeesche staten algemeen dreigende gevaren hebben een anderen oor sprong en zijn in het bijzonder het gevolg van belangrijke credietbeperkingen en het opvragen van gelden door het buitenland. De Fransche regeering is bereid, op voor waarde dat het parlement zulks goedkeurt, een bedrag gelijk aan het Fransche deel der onbeschermde betalingen ter beschikking te stellen. Slechts zal zij voor de uitvoering van reeds gesloten overeenkomsten in zake evering in natura de noodige gelden inhou den. Het geld, dat op deze wijze zal toevloeien aan de Herstelbank, zal direct aangewend kunnen worden voor credietverleening aan Duitschland en verder aan die Europeesche Staten, welke moeilijkheden zullen onder vinden in verband met de opschorting der Young-leening. Vanzelfsprekend staan de op deze wijze aangewende sommen na afloop van het mo ratorium van een jaar weer ter beschikking. Voorts is de Fransche regeering van mee- ning, dat alle voorzorgsmaatregelen moeten worden genomen ten einde te verzekeren dat deze bedragen slechts voor economische doeleinden zullen worden aangewend en het gevaar voor de financiering van „dumping* uitgesloten zal zijn. Frankrijk herinnert er aan dat zijn open bare schuld het viervoudige bedraagt van cle schulden van het Duitsche Rijk en dat de inspanningen die het zich ongeveer vier jaren geleden heeft getroost om zijn eigen financiën te herstellen, niet in gevaar mo gen komen. Het antwoord eindigt met de mededeeling dat de Fransche Republiek der halve solidair is met de regeering der Ver eenigde Staten. De debatten De radicaal-socialistische afgevaardigde Margaine opende als eerste spreker de debat ten inzake het plan-Hoover, en zeide bij de toelichting van zijn interpellatie o.m., dat men Amerika de vraag moet stellen of het bereid is zich met Europeesche aangelegen heden bezig te houden of niet. Als Rijkskanselier Dr. Bruening naar Pa rijs komt, dan is zulks zeer goed. Wat de bespreking met de Duitsche politici betreft, is reeds vooruit te zien, dat Bruening er op zal wijzen, dat Duitschland credieten noodig Eenigszins verbaasd, als naar adem snak kend, liet zij mijn arm los en keek zenuw achtig heen en weer over den straatweg. Ik stapte vooruit bij het wiel, om haar kleeding te beschermen. Zij stapte in, ter wijl zij een nauw hoorbaar woord van dank fluisterde. „Goeden avond", zei ik en stak haar mijn hand toe. „Ik zal weg gaan, om u in de gelegenheid te stellen, den koetsier uw adres op te geven." Zij wachtte een oogenblik en boog toen met haastig gebaar voorover, waarna zij haar hand in de mijne legde. „Goeden avond", sprak zij zacht. Ik voelde den zachten druk van haar vin gers, dezelfde zachte, tengere vingers, die bijna mijn levensdraad hadden afgesneden en een eigenaardige trilling van voldoening beroerde plotseling mijn hart. Nadat ik haar hand had losgelaten, deed heeft. Frankrijk zal dan ook over Polen spre ken, terwijl de Rijkskanselier de kwestie van de Poolsche corridor zal ter sprake brengen. Spreker stelde vervolgens de vraag of het niet beter zou zijn te beginnen met probee- ren overeenstemming te verkrijgen inzake fl- nancieele en practische noodzakelijkheden? Dan zou men zich kunnen gelukwenschen, indien het bezoek van den Duitsche a Rijks kanselier zal leiden tot de consolidatie van den vrede in Europa. Nadat afgevaardigde Dubois het woord had gevoerd, besteeg oud-minister Marin, de leider van den rechtervleugel in de Fransche Kamer, de sprekerstribune. Marin verklaar de, dat, wanneer Hoover spreekt over een herstel van het evenwicht in het bedrijfs leven, men hem moet voorhouden dat het in werkelijkheid slechts gaat om het herstel van het Duitsche bedrijfsleven, en deels om het Amerikaansche, dat groote sommen heeft geïnvesteerd in Duitsche ondernemin gen. Vervolgens stelde Marin Duitschland zelf verantwoordelijk voor de crisis, die het door maakt. Herriot heeft gelijk, aldus Marin, indien hij zegt, dat Frankrijk ten slotte het pantserschip „Duitschland" bekostigt, in dien het het voorstel van Hoover aanneemt. Het Amerikaansche voorste] zal bovendien slechts dan kunnen bijdragen tot een op leving van het bedrijfsleven, indien het zal worden uitgebreid tot de toekomstige beta lingen van de intergeallieerde oortogsschul- den. Het voorstel van Hoover is evenwel voor Duitschland geheel onvoldoende en betee kent voor Frankrijk slechts ontzaggelijke moreele en economische offers. Onder de huidige omstandigheden, aldus Marin, moet men zich afvragen of het in de toekomst nog mogelijk zal zijn leeningen te plaatsen. Men moet ook zekerheid hebben, hoe de ge- heele aangelegenheid zal eindigen. Men spreekt opnieuw van een moratorium, in werkelijkheid staat echter 't geheele Young- plan op het spel. Indien de Fransche regee ring derhalve niet vastbesloten te kennen geeft, dat aan het onbeschermde doel van het Youngplan evenmin geraakt mag wor den als aan de basis van het Youngplan, moet men de geheele aangelegenheid als be graven beschouwen. Indien men thans toe geeft tegenover Duitschland, zal men nog beleven, dat uit financieele eischen territo riale eischen groeien. Frankrijk zoowel als Duitschland hebben er alle belang bij, dat leveranties in natura worden uitgevoerd. De Fransche regeering moet er onvoorwaardelijk op aandringen dat het onbeschermde deel der herstelbetalingen, niet zooals zulks in de tegenvoorstellen tot uitdrukking komt, aan de Herstelbank, doch direct aan de Banque de France geschieden. Vervolgens betrad de minister van finan- viën Flandin de tribune, onder groot ru moer der Kamer, die een onderbreking der zitting wenschte. Eerst na een stemming, waarbij de voor standers van een onderbreking in de min derheid bleven, kon Flandin zijn redevoe ring aanvangen. Minister Flandin zeide o.a.: in enkele dagen hebben de verliezen van de Rijksbank aan goud en deviesen een onrustbarend karakter aangenomen. Dit was het gevolg van twee oorzaken, nJ. het opvorderen der buitenlandsche gelden voor Amerikaansche rekening en de vlucht van het Duitsche kapitaal uit het eigen land. Men stond hier dus voor een uitgesproken crisis in het ver trouwen. In die dagen heeft Frankrijk echter geen enkel verzoek om hulp van de Rijksbank ontvangen. Eerst in de laatste dagen is de Rijksbank met voorstellen ge komen, waardoor het crisisgevaar vermin derd is. Wat is nu het geval? President Hoover heeft de Amerikaansche belangen in Duitschland willen verdedigen. Twee hypothesen kunnen ten opzichte van de gevolgen worden opgesteld. Of het plan Young blijft verder van kracht en Amerika heeft de mogelijkheid niet onder het oog gezien het Young-plan op te heffen, of wel de Duitsche regeering vraagt het morato rium van het Young-plan aan en Frankrijk ontvangt na zijn betaling aan Amerika en Engeland gedaan te hebben in totaal 251 millioen Mark, maar dan moet Frankrijk aan de Bank voor Internationale Betalin gen 500 millioen Mark betalen ten gunste van zijn medecrediteuren tegenover Duitschland. Men kan dus zeggen, dat het voorstel van Hoover een voordeel tegen over, een door Duitschland gevraagd mora torium vormt. De regeering was eenstem mig van een meening, dat niet afgezien kon worden van de betaling der onbe schermde annuïteiten, aangezien het Young-plan een definitief karakter draagt. Het is moreel ontoelaatbaar en gevaarlijk voor den vrede, wanneer plechtige en defi nitieve verplichtingen niet nagekomen worden. Men moet dus vasthouden aan de onvoorwaardelijke betalingen, opdat het Young-plan niet zal worden opgeheven. Overigens is Duitschland dit jaar in staat deze betalingen te doen, aangezien na de ik eenlge passen achterwaarts, tot ik op het trottoir stond. Ik zag den koetsier, die zijn zweep in de hoogte hief en omlaag boog, om van haar het adres te vernemen. Toen deed hij zijn paard omzwenken en reed in matigen draf in de richting van Oxfordstreet. „Dus hier", zei ik tot mijzelf, „eindigt mijn eerste les." Terwijl deze woorden zich van mijn her sens naar mijn keel overplantten, trok iets aan de overzijde van de straat mijn aan dacht. Er stond daar een heestergroep aan de binnenzijde van het hekwerk in het park, vlak tegenover mij en in de diepe schaduw dicht bij den grond, had ik iets zien be wegen; daar had ik op durven zweren. Ik moet op dat oogenblik mijn zenuwen slecht onder bedwang gehad hebben, want ik deed onmiddellijk een paar sprongen in die richting. Gelukkig bedwong ik mij nog intijds. Ik nam een sigaret uit mijn koker, stak hem bedaard op, en ging toen op mijn gemak en met een air van deftigheid de steenen trap op. Daar haalde ik mijn huis sleutel uit mijn zak, draaide rustig het slot om en trad binnen. Al dien tijd had ik het afschuwelijke voorgevoel, dat in het vol gende oogenblik een kogel mijn achterhoofd zou doorboren, doch, zooals het met de meeste voorgevoelens gaat, ze worden nooit verwezenlijkt. Er kwam echter een gevoel van geweldige opluchting over mij, toen ik de deur op slot deed en de grendels boven en onder op hun plaats schoof. laatste noodverordening de begrooting in evenwicht is. Ten slotte wees Flandin er nog op, dat de Duitsche regeering ge dwongen zou zijn de door niet-betaling van de onvoorwaardelijke annuïteiten vrij komende gelden te besteden voor verhoo- hooging der werkloozenondersteuning of van de oorlogsbegrooting. In dit geval echter zou het Duitsche bedrijfsleven er zelfs geen voordeel van hebben, maar het deficit op de begrooting zou voor het a.s. jaar nog worden verhoogd. Flandin besloot zijn uit eenzetting met een beroep op de kamer om de antwoordnota der Fransche regeering aan Amerika goed te keuren. Hierna werd de zitting onderbroken. De hervatting der debatten Na de hervatting der debatten nam de minister van financiën Flandin, nogmaals het woord. Spr. zette uiteen, waarom Frankrijk een tegenvoorstel had gedaan. Wij zijn het er allen over eens, aldus besloot Flandin zijn rede, dat de verschil lende demonstraties in Duitschland er niet toe bijdragen, het vertrouwen te versterken. Duitschland heeft er bijzonder belang bij zich los te maken van de fouten van een vorig regiem. Op den vooravond van het bezoek van den rijkskanselier, zou ik het begroeten wanneer Duitschland uit eigen beweging de verklaring zou willen geven, dat het het onbeschermde gedeelte der repara ties wil doorbetalen." Mellon dringt op spoed aan Naar uit goed ingelichte kringen verluidt, was Laval oorspronkelijk van plan de kamer debatten over het moratorium over twee zittingen te verdeelen, teneinde alle sprekers aan het woord te laten komen. Hiertegen heeft Mellon echter oezwaren gemaakt en dringend verzocht de kamerdebatten nog in deze nachtzitting te beëindigen. Laval heeft hierop toegestemd. Na de zitting zal nog een bespreking plaats vinden tusschen Mel lon en Laval. Nieuwe verklaring van Stimson De vriendschappelijke toon, welke ademt uit de Fransche antwoordnota op het voor stel van Hoover, wórdt in het Staatsdeparte- ment als een groote verlichting beschouwd voor het verloop der verdere onderhande lingen. In een persconferentie legde staatssecre taris Stimson den nadruk op het vriend schappelijke karakter van het antwoord uit Parijs, waaraan hij evenwel toevoegde, dat de nota zekere voorstellen inhoudt, die het plan Hoover niet ten volle recht doen wedervaren. Zooals wij begrijpen, verklaarde staats secretaris Stimson, is de Fransche regeering in hoofdzaak bezorgd, dat de integriteit van het Youngplan zal worden aangetast. Frank rijk geeft den wil te kennen de invordering der Duitsche betaling voor eeen jaar uit te stellen. Het plan-Hoover stelt niet voor het weer ter sprake brengen van de een of an dere internationale overeenkomst, of de be nadeeling hiervan, ook niet die van onze eigen schuldenovereenkomst. Het voorstel beperkt zich slechts tot een een-jarig uitstel der volgens de verdragen vervallende beta lingen. De kwestie, volgens welke methode de op schorting zal plaats hebben en hoe de terug betaling der uitgestelde betalingen zal ge schieden, is een aangelegenheid die ver schillende mogendheden aangaat. De door de Fransche regeering aanbevolen methode bevat voorstellen, die den crediteurstaten niet de verlichting zal brengen, die in overeen stemming is met het plan-Hoover. Vervolgens verklaarde Stimson, dat ver dere onderhandelingen in zake het Fran sche tegenvoorstel noodzakelijk zijn om volledige overeenstemming te verkrijgen. De Fransche regeering wenscht blijkens haar antwoordnota hieraan mede te wer ken, zoodat veel hoop op succes bestaat. De indruk der Fransche nota te Berlijn In Duitsche regeeringskringen wordt ten opzichte van de Fransche nota een gereser veerde houding aangenomen. Men wijst er op, dat door deze nota een buitengewone hoeveelheid moeilijke kwesties wordt opge worpen, die van diepgaand belang zijn. Hiertoe kan niet onmiddellijk stelling geno men worden. Men wijst er echter op, dat het de bedoeling van het voorstel van Hoover geweest is, om alle Duitsche betalingen gedurende een jaar uit te stellen en dat het antwoord van Frankrijk met het plan Hoover niet geheel overeenkomt. Verder heeft het Amerikaansche staatsdepartement er op gewezen, dat de regeering te Was hington nog steeds insisteert op het aan vaarden van het plan-Hoover voor den eersten Juli. Men moet thans de resultaten der onderhandelingen tusschen de Fransche regeering en Mellon afwachten. Ondanks de gereserveerde houding van officieele zijde, is men toch in alle welin gelichte kringen van meening, dat de Fran sche antwoordnota in krasse tegenspraak staat tot het voorstel van Hoover. Voortzetting der besprekingen met Mellon. Aan een ter eere van den Amerikaan- schen secretaris van de Schatkist, Mellon, aangericht noenmaal, namen behalve de premier Laval nog deel de minister van Fi nanciën Flandin, de minister van Buiten landsche Zaken, Briand, de minister voor de Begrooting, Piétri, de ambassadeur der Toen ik mijn studeerkamer bereikte, was het eerste wat ik deed, mij een flinken ster ken sodabrandy inschenken. Ik had er groote behoefte aan. „Als dit spelletje zoo drie weken moet duren", overpeinsde ik, „zal ik waarschijn lijk rijp zjjn voor een #syl voor drankzuch tigen." De opwekkende geur van mijn sigaret bracht mijn natuurlijke gedachtengang weer in werking. Per slot van rekening was ik nog in leven, en blijkbaar niet herkend, hetgeen eigenlijk toch een stand van zaken v/as, zoo gunstig, als ik met eenig recht maar mocht verwachten. Northcote had echter oprecht gesproken, toen hij zijn aanbod beschreef als een, waarop maar weinig mededingers zouden in gaan. indien hun de waarheid bekend was geweest. Aangenomen, dat de ondervinding van den eersten avond een duidelijk beeld gaf, van hetgeen mij te wachten stond, schenen mijne kansen om het leven er niet bij in te schieten uiterst gering. Indien Mercia een man geweest was, zou ik op dit oogenblik zonder eenigen twijfel een lijk geweest zijn. Wie was zij en in welke betrekking had zij tot Northcote gestaan? Dat de zonderling verantwoordelijk was voor den dood van haar vader was duidelijk genoeg, maar be treffende de omstandigheden van de treu rige geschiedenis, tastte ik in volslagen duister. Zij moeten wel zeer bezwarend ge weest zijn, om een jong meisje er toe a&n ECHTE FRIESCHE -50 et. per ons Vereenigde Staten te Parijs, Edge, gezant- schapsraad Marriner, en de Amerikaansche gezantschapsattachée Peil. Tevoren had in het Ritz Hotel een vrij lange bespreking plaats gehad tusschen Mellon en Flandrin. Na de lunch weigerde Mellon den jour nalisten iedere mededeeling te verstrekken. Niettemin verluidt in de kringen van de Amerikaansche ambassade, dat men een accoord met Frankrijk hoopt te treffen. Minister-president Laval hefet in de wan delgangen der Kamer verklaard, dat de be sprekingen met Mellon en den Amerikaan- schen ambassadeur Zaterdagmiddag om drie uur zullen worden voortgezet. Deskundigen-conferentie na aan vaarding Hoover-plan aan de orde. Betreffende de verdere ontwikkeling van het Schulden- en Herstelvraagstuk verluidt in diplomatieke kringen, dat reeds thans ernstig verwacht wordt, dat een Deskundi genconferentie zal worden bijeengeroepen, zoodra het plan-Hoover door de verschil lende regeeringen zal zijn aanvaard. Voor zoover de Engelsche politiek betreft, schijnt het ernstige streven te bestaan de zaken thans in het spoor te houden en de noodzakelijke beslissingen zoo mogelijk in dien zin te bespoedigen, dat het systeem der oorlogsschuldbetalingen eens voor al zal worden uitgewerkt. Men hoopt te Londen, dat de Duitsche diplomatie bij haar toe komstige onderhandelingen eveneens zal vasthouden aan dit principe. Stimson vertrokken. Volgens een bericht uit Washington is staatssecretaris Stimson gistermiddag per vliegtuig naar New-York vertrokken, van waar hij Zaterdagmorgen vertrekken zal naar Italië. Centrum van het dorp een rookende puinhoop Het dorp Oberelsbach in de Rhoen, is door een grooten brand geteisterd, die in te zetten, een stap te wagen, die werkelijk een wanhoopsdaad mocht heeten, indien zij ten minste niet het werktuig van anderen was. Hoe het ook zij, ik ontveinsde het mij niet, dat ik buitengewoon verlangend was, haar nog eens te ontmoeten. Haar beeld schoon gelaat was zoo duidelijk in mijn ge heugen gegrift, alsof ik een schilderij zag en hoe het kwam, weet ik niet, maar ik gevoelde dezelfde hartstrilling, ais op het oogenblik, toen zij haar hand in de mijne legde. Terwijl ik dit alles bij mij zelf overwoog, schrok ik er plotseling van, dat ik senti menteel begon te worden. Ook was het niet aan den minsten twijfel onderhevig, dat ik zoo slaperig was als een uil. Met een lach en een geeuw stond ik op, draaide het licht uit en ging in mijn slaap kamer. Het was een groot vertrek, zelfs grooter dan de studeerkamer en het prachtige vier- stijlige ledikant was in volmaakte overeen stemming met de ruimte. Ik deed een ronde om alle schuilhoeken te doorzoeken, en be vond tot mijn voldoening, dat er geen mooie meisjes of bezoekers van welken aard ook op den loer lagen. Daarna deed ik de twee deuren van de slaapkamer en die, welke toegang tot het studeervertrek gaf, op slot. Ik slaagde er vervolgens in, mijn kleeren uit te doen en de zijden pyama van Northcote te betrekken, die de trouwe Milford voor mij had klaar gelegd. Mijn laatste daad was het resultaat van een schsmr was uitgebroken. De felle wind joeg door het hooi, dat vlam gevat had, naar alle richtingen, zoodat in korten tijd 10 schuren, veel nevengebouwen en een woonhuis in brand stonden. Slechts .met groots moeite kon het vee uit de stallen gered worden. Het centrum van het dorp vormt een rookenden puinhoop. Het vermoeden bestaat, dat de brand aan kwaadwilïigheid te wijten is. De eigenaar van de schuur, waarin de brand uitbrak, is gearresteerd. Zijn zoon .s gevlucht. De schade wordt op 100.000 Mark ge raamd. Strenge koude heerscht thans in het Reuzengebergte TYmperatuw op het nulpunt Op de kam van het Reuzengebergte daalde de temperatuur tot het nulpunt. Op de Schneekoppe heeft het gesneeuwd. De politiepresident heeft de in Berlijn verschijnende nat. soc. persdienst- uitgave A. met inbegrip van alle kopbladen tot 18 Juli verboden. D r. We y g e 11 van de „Deutsche Bank- und Diskontgesellschaft" heeft, naar te Wee- nen verluidt, het aanbod om de leiding op zich te nemen van den Oostenrijkschen Kie- ditanstalt, afgewezen. In de plenaire zitting van den landdag heeft de minister van Keibnitz namens de regeering verklaard, het voorstel tot aansluiting van Mecklenburg-Strehlitz aan Pruisen in te trekken. Een 18-jarige arbeidster, die bij den brand in Spanaau verwondingen opliep, is aan de gevolgen hiervan overleden. een plotselinge ingeving. Alvorens in bed te springen, ging ik naar het- venster en keek voorzichtig door een kier van de ja loezie. Juist op het oogenblik, dat ik dit deed, kwam de donkere gestalte van een man uit de schaduw van de heestergroep tegenover mijn raam te voorschijn en liep vlug den weg op. Ik sprong in bed en draaide het licht uit. „Nu ben ik benieuwd", zei ik tot mijzelf, „of dat senor Guarez niet geweest is." Vijf minuten later sliep ik als een os. V In aanmerking genomen de portie brandy, welke ik aan mijn maag had toevertrouwd, ontwaakte ik den volgenden morgen merk waardig frisch. Het eerste voorwerp, dat mijn oogen ontmoetten, was de hemel van mijn ledikant. Met een soort vage verras sing keek ik er naar, vol nieuwsgierigheid hoe ik hier in 's hemelsnaam terecht ge komen was. Het volgende oogenblik kwam met een plotselingen schok alles, wat den vorigen avond was gebeurd, in mijn geheu gen terug. Het drong tot mij door, dat ik in de slaapkamer van Northcote was en dat er door iemand zacht, doch dringend aan de deur werd geklopt. Ik sprong uit bed, schoot een paar muilen aan, die op een witte schapenvacht stonden en ging naar de deur. welke ik ontsloot. Ik verwachtte Milford te zien, doch in plaats van dien koor en solisten 12.351.35 Stein-her- denking. Redevoeringen 1,352.50 Con cert. Mannenkoor en orkest 5.106.20 Orkestconcert 8.20 Orkestconcert en zang. Daarna berichten en tot 12.20: Dans muziek. KALUNDBORG, 1153 M. 12.20—1.20 Orkestconcert 1.50—2.20 Gramofoonpla- ten 2.204.20 Verslag van voetbalwed strijd ZwedenDenemarken 8.209.10 Orkestconcert 9.109.35 Zang 10.00 10.20 Liederen-voordracht 10.3011.20 Concert. Orkest en solisten 11.2012.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 338.2 en 508,5 M. 338.2 M.: 5.30 Orkestconcert 6.05 Gramofoonplaten 6.20 Orkestconcert 6.50 Gramofoon platen 8.20 Orkestconcert 9.25 Orkest concert 508,5 M.: 5.30 Orkestoncert 6.20 Orkestconcert 6.50 Gramofoonplaten 8.20 Orkestconcert 9.20 Orkestconcert en zang. PARIJS „RADIO-PARIS", 1725 M 8.05 Gramofoonplaten 12.50 Orgelmuziek 1.20 Gramofoonplaten 1.50 Gramo foonplaten 2.20 Gramofoonplaten 4.20 Gramofoonplaten 7.50 Circus Radio- Paris 8.20 Radio-Tooneel 9.05 Radio- Tooneel 9.50 Gramofoonplaten. 9 ZEESEN, 1635 M. 7.20 Orkestconcert 8.209.15 Berichten 9.15 Morgenwijding 11.50 Bach-cantate „Ich ruf' zu dir, Herr Jezu Christ" 12.35 Freiherr vom Stem feest 1.40 Orkestconcert 3.20 Mando lineorkest conc. - 4 35 Duitsche Derby 5.05 Orkestconcert - 5.50-7.35 Lezingen - 7.35 So listenconcert 8.108.50 Berichten 8.50 Radio-potpourri „Operette in Berlijn". Or kest, koor, solisten 10.35 Berichten Daarna tot 12.50 Dansmuziek. SPECIALISTEN Tel. 14609 KONINGSTR. 27 PHILIPS- en „ERREM 3" TOESTELLEN MAANDAG 29 JUNI trouwen caar stond ik voor een aardig uitziend u.enstmeisje in bont katoenen jurk en witte muts op. Zij droeg een blad, waarop een poi thee en eenige brieven. Ik liep haastig terug, schopte mijn slof fen uit en kroop onder de dekens. Toen riep ik: „Kom maar fcmnen." Ze kwam aarzelenc in de kamer en zette het blad op het tafeltje naast het bed. „Ik breng U de thee, mijnheer, omdat Mil ford ongesteld is." „Zoo!" antwoordde ik. „dat spijt me. Wat scheelt hem? Hij mankeerde gisterenavond niets." Zij schudde haar hoofd. „Ik weet het niet, mijnheer, maar hij schijnt erg naar te zijn." „Heeft hij pijn?" vroeg ik. „Ja, mijnheer, nogal erg, naar het schijnt." „Het beste is, dat je maar direct den dok ter roept", zei ik, terwijl ik een kop thee inschonk. Dit was vreeselijk onaangenaam voor mij. Ik mocht in geen gevai verstoken blijven van de diensten van den ^enigen persoon, die, zooals Northcote mij had gezegd, te vertrou wen was. „Moet ik dr. Ritchie opbellen, mijnheer?" vroeg het meisje. Ik knikte. „Vraag hem zoo spoedig mogelijk te komen. Na het ontbijt kom ik kijken, hoe het met Milford is." (Wordt vervolgd). Opnieuw 2j milliard francs Vrijdagmorgen heeft de Fransche Kamer met 430 tegen 155 stemmen besloten voor de grensverdediging op de loopende begrooting een crediet toe te staan van 2 y« milliard francs. De rapporteur bracht in herinnering dat reeds zes credieten zijn toegestaan tot een totaal bedrag van 3.827.000.000 francs. De nieuwe regeering in Baden gevormd De nieuwe regeering van Baden is als volgt samengesteld: Witteman (Centrum) Justitie en Staatspre sident (tot nu toe Binnenlandsche Zaken). Dr. Josef Schmitt (Centrum), minister van Onderwijs en Kunsten. Emil Maier (Soc.-Democraat), Binnen landsche Zaken. Dr. Wilhelm Mathes (D. V. P.), Financiën. Leopold Rueckert (Soc.-Democraat) Staats raad. Het Centrum krijgt eveneens een staatsraad in de regeering. De nieuwe functionaris is evenwel nog niet bij name bekend. Uit de Engelsche mijn-industrie Een nieuwe krisis dreigende Er dreigt een krisis in de Engelsche mijn industrie. De mijnwerkersorganisaties heb ben de voorstellen der patroons als ontoerei kend verworpen. De vakvereenigingen vol harden bij hun eisch om een gelijk grond toon te verkrijgen, wat door de eigenaars wordt afgewezen. De regeering zal thans trachten de mijn eigenaars op een a.s. Dinsdag te houden ver gadering, tot toegeven te bewegen. Indien op deze conferentie geen overeenstemming wordt bereikt, zal een staking onvermijdelijk zijn. Groote brand in de Rhoen ZONDAG 28 JUNI 1931 HUIZEN, 1875 M. 8.30 NCRV 9.30— 5.00 KRO 5.00 NCRV 7.45—12.00 KRO. 8.309.30 Morgenwijding oi.v. ds. C. J. Hoe kendijk 9.3010.15 Gramofoonpl. 10.15 11.45 Uitz. van de Hoogmis uit de kerk van Maria Hemelvaart te Kampen 11.4512.00 P. J. van Horssens: „De Altaarwacht bij nacht" 12.0012.20 Feestrede door den Eerw. heer kapelaan H. J. J. M. van Straelen, ter gelegenheid vau het 15 jarig bestaan van den R.K. Voetbalbond in het Aartsdiocees 12.202.00 Concert Balalaika-orkst o.l.v. Iwan Schustow 2.002.45 Driegesprek: „Katholieken en de Film" 2.454.30 Concert KRO-sextet onder leiding van P. Lustenhouwer 4.305.00 Ziekenuur 5.00 Kerkdienst uit de Marathanakerk te Rotterdam Daarna tot 7.45 Orgelbespe ling door den heer Ferdinand Kloek te Hilversum 7.458.10 Woestam E. Perpa- tih: „Minangkabau" 8.10 Voetbaluitsla gen 8.1510.40 Concert KRO-Orkest onder leiding van J. Gerritsen. Solist: J. Moes. VleugelFY. Boshart ca. 9.00 Vaz Dias 10.4011.00 Epiloog door het Klein Koor onder leiding van J. H. Picckers. HILVERSUM, 298 M. 8.30—8.45 Gym nastiek onder leiding van G. Kleerekoper 8.45 Voetbalnieuws en Postduivenberichten 9.00 S. S. Lantinga: „Rupsen en hun be strijding" 9.3010.00 Orgelspel Joh. Jong 12.001.00 Omroeporkest onder lei ding van N. Treep 1.00 L. J. Jordaan: De groote regisseurs 1.30 Vervolg Concert 2.00 E. d'Oliveira spreekt over „Etzel Andergast" van J. Wassermann 2.50 Gramofoonplaten 2.453.00 c. a. Intern. Atletiekwedstrijden in het Stadion te Amsterdam 3.004.30 Aansluiting Kur- haus te Scheveningen. Residentie-orkest onder leiding van lgn. Neumark. H. Jolles, piano 4.30 De Kluchtige Avonturen van Pop Topsy, vertelling aan den vleugel door Cath. van Rennes. Daarna Vaz Dias 5.30 Orgelspel Joh. Jong 6.00 Concert VARA-orkest onder leiding van H. de Groot 6.30 Gramofoonplaten 6.35 Vervolg concert 8.00 Vaz Dias 8.15 Kovacs Lajos en zijn orkest. Refreinzang Bob Scholte 9.009.20 Zang door Albert May (tenor), vleugel: Egbert Veen 9.20 10.00 Kovacs Lajos 10.0010.40 De Strop met Pongo, verhaal van G. Wodehouse 10.4011.00 Kovacs Lajos 11.0012.00 Gramofoonplaten. DAVENTRY, 1554.4 M. 3.20 Orkest concert 4.15 Kinderuurtje 4.35 Con- concert 4.15 Kinderuurtje 4.35 Concert. Orkest. A. Catterall (viool) 5.50 Zang door Emmi Leisner (alt) 6.20—6 35 Le zing 8.15 Kerkdienst 9.05 Lezing 9.10 Berichten 9.25 Concert The Lon den String Players, Jo Vincent (sopraan) 10.50 épiloog. LANGENBERG, 473 M. 7.208.20 Orkestconcert 8.20—8.50 Gramofoon platen 9.351.35 Evang. Morgenwij ding 11.5012.35 Bach-cantate. Orkest, Poeders en tabletten zijn alléén echt, als de verpakking voorzien is van den naam Mijnhardt. Let bij het koopen daar speciaal op, want dit alleen garandeert U de echtheid. HUIZEN, 1875 M. UitsL NCRV-Uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gramofoonpl. 10.30 Ziekendienst. 11.00 Lezen van Chr. lectuur door Mej. Doyen. 11.30 Gramofoon platen. 12.00 Politieber. 12.1512.30 Gramo foonplaten. 12.301.45 Orgelconcert door Jan Zwart. 1.452.35 Gramofoonplaten. 2.353.15 A. J. Herwig: „Zomersnoei der fruitboomen". 3.153.45 Knipcursus. 4.005.00 Ziekenuur- tje. 5.006.30 Concert. Mevr. A. de Vink Verschoor (sopraan). Mevr. H. Meijerv. d. Woude (cello), Mej. S. ter Braake (viool), Mej. C. Rietveld (viool) en H. Schouwman (piano). 6.30 Verteluurtje voor jongeren. 7.00 8.00 Christ. Liederenuurtje door Joh. de Heer. 7.30—7.45 Politieber. 8.00—9.00 Ged. Uitzending v. d. Volkszangdag uit Park Sonsbeek te Arnhem. Ca. 12.00 Schoolkinde ren en HBS-orkest. Leiding P. Frequin. Piano: Mej. v. Rooien. 9.0010.30 Concert door de Stafmuziek van het 6de Reg. Inf. te Breda onder leiding van L. de Morée. 9.45 10.00 Vaz Dias. 10.3011.30 Gramofoonpl. HILVERSUM, 298 M. 6.45—7.00 en 7.30 7.45 Gymnastiekles. 8.00 Gramofoonplaten. 11.30 Gramofoonplaten. 12.00 Tijdsein. 12.00 Gramofoonplaten. 1.45 Zenderverzoi^ing. 3.00 Gramofoonplaten. 4.00 Gramofoonplaten. 5.15 Gramofoonplaten. 6.55 Gramofoonplaten. 7.30 Concert uit Haarlem. Haarl. Orkestver- eeniging onder leiding van E. van Beinum. Piano: Ed. van Beinum. 8.45 Vervolg con cert. 10.00 Vaz Dias. 10.10 Concert VARA- orkest onder leiding van H. de Groot. 11.00 Gramofoonplaten. 11.1012.00 Slot concert. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgen wijding. 11.0511.20 Lezing. 12.20 Concert. M. Pegram (sopraan), Trio. 1.352.20 Or kestconcert. 2.20—2.50 Gramofoonplaten. 4.20 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Be richten. 6.50 Cricketmatch EngelandNieuw Zeeland. 7.05 Piano-recital door V. Hely- Hutchinson. 7.20 Lezing. 7.50 Vaudeville. 9.20 Berichten. 9.35 Berichten. 9.40 Lezing. 10.00 Concert. J. Ching (piano). Orkest. 11.20 12.20 Dansmuziek. LANGENBERG, 473 M. 7.20—8.50 Gra mofoonplaten. 9.2510.20 Kath. Morgenwij ding. 10.3511.20 Feestconeert. 1.252.50 Orkestconcert en zang. 5.205.50 Concert. Sopraan en kinderkoor. 5.506.20 Orkest concert. 8.20 Concert. Orkest en liedjes bij de luit. Daarna: Berichten en tot 12.20 Dansmuziek. KALUNDBORG. 1153 M. 12.20—2.20 Orkestconcert. 3.505.50 Orkestconcert en piano-soïi. 6.207.10 Oix - - *1 en zang. 8.20 9.00 Orkestconcert. 9.20—10.20 Concert. Koor en solisten. 10.3531.35 Orkestconcert. BRUSSEL, 338.2 en 5QS.5 M. 338.2 M.: 5.20 Orkestconcert. 6.05 -Orkestconcert. u.olj Gramofoonplaten. 8.20 Kamermuziek. 9.20 Orkestconcert en zang. 508.5 M.: 5.20 Or kestconcert. 6.05 Orkestconcert. 6.35 Zang voordracht. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Or kestconcert en zang. 9.05 Liederen-voor dracht. 9.20 Gramofoonplatea. 9.25 Hoorspel uitzending. PARIJS, „RADIO PARIS", 1725 M. 8.05 Gramofoonplaten. 12.50 Gramofoonplaten. 1.25 Gramofconplaten. 6.20 Gramofoonpla ten. 8.20 Radio-Tooneel. 9.05 Concert. Koor en solisten. 9.50 Vervolg concerto ZEESEN, 1635 M. Ca. 7.00 Gramofoon platen. 9.2012.50 Lezingen. Berichten. 12.50 Gramofoonplaten. 1.15—2.20 Berfchten. 2^20 —3.20 Gramofoonplaten 3.204.5(1 Lezingen. 4.50 Concert. 5 508.29 Lezingen. 8.20 Con cert. 9.05 Lcz'ng. 9.40 Svmphcurieconcert. 10.40 Bericht n Daarna tot 12.50 Dansmu ziek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9