•ot Caravellis JUBILEUM K. N. V. B. Om het Landskampioenschap Feyenoord Velocitas Promotie- en degradatie 2e KI Zweden-Denemarken 3-1 R.K.F. Caesar STADSNIEUWS JUBILEUM-GESCHCNK aan Belangrijke Mededeeling GEMENGD NIEUWS Bosch- en heidebrand bij Apeldoorn PROVINCIAAL NIEUWS HILLEGOM LISSE WARMOND HEEMSTEDE NOORDWIJK AAN ZEE VOORHOUT BEVERWIJK SCHAGEN VRAGENBUS_ INGEZONDEN Go Ahead speelde in Botterdam gelijk te gen Peijenoord met 22 en P.S.V. kreeg van Velocitas klop met liefst 71. De stand is Ajax 8 5 2 1 12 29—15 150 7 3 2 2 8 16—13 1.14 P.S.V. 8 4 0 4 8 21—21 1.— Go Ahead 8 2 2 4 6 17—22 0.75 7 12 4 4 13—25 0.56 ED.O. Xerxes Fortuna 4 1 3 0 5 7—4 1.25 4 2 115 10—7 1.25 4 0 2 2 2 6—12 0.50 Zondag werd te Stockholm de wedstrijd ZwedenDenemarken gespeeld. De Zweden wonnen met 31. (Rust 01). Om het Federatie-kampioenschap DHJj.Caèsar 5—0 R.K.T.V.V. 7 6 0 1 12 27—10 1.72 D.HJj. 6 4 1 1 9 28—10 1.50 5 2 0 3 4 10—16 0.80 H.M.S. 5 1 0 4 2 12—21 0.40 N.E.O. 5 0 1 4 X 3—23 0.20 GEMEENTEZAKEN Door een wagen, in gebruik bij den aan nemer J. Kes te IJmuiden zijn twee trottoirs in de Ceram- en in de Tematestraat stuk gereden bij het vervoer van materialen voor den bouw van een nieuwe school aldaar. Deze beschadiging moet geheel worden geweten aan onachtzaamheid en gebrek aan zorg vuldigheid. De heer Kes is echter niet bereid de kosten van herstel, bedragende 78.64, aan de ge meente te vergoeden, aangezien hij naar zijn oordeel een tegenvordering bezit in verband met den bovengenoemden bouw. De gemeen te zou hem een bedrag van 75.verschul digd zijn voor het leveren van tuingrond, liggende op het terrein van den bouw en hem toebehoorende. Deze tegenvordering wordt onzes Inziens ten onrechte gesteld, aangezien te dier zake reeds de verrekening heeft plaats gehad. Op dien grond stellen B. en W. voor, onder verwijzing naar het door B. en W. ingewon nen en voor de leden ter inzage gelegde rechtskundig advies, om te besluiten, dat de gemeente een rechtsvordering zal instellen en zich zal verweren, als omschreven in het ter bekrachtiging aangeboden ontwerp-besluit, zulks zoowel in eersten aanleg als -t- zoo noodig in hooger beroep en in cassatie. De steiger van de Schotersingel Tengevolge van het doortrekken van den basaltkademuur langs den Spaamdamsche- weg tot de Paul Krugerkade komt eene be langrijke kadelengte beschikbaar. Na het ge reedkomen van die doortrekking kan oi. de lossteiger aan den Schotersingel, waarvan een zeer gering gebruik wordt gemaakt, worden verwijderd. De aan de opruiming van den steiger verbonden kosten alsmede het in ver band daarmede noodzakelijke uitdiepen van de singelgracht en het in orde brengen van het plantsoen daar ter plaatse worden be groot op 1580. Door het uitvoeren van genoemde werken zal het aanzien ter plaatse aanmerkelijk ver beteren. Het ligt in het voornemen dit werk in het a.s. najaar te doen uitvoeren. In verband met het bovenstaande stellen B. en W. vpor tot opheffing van den steiger te besluiten en ons, onder beschikbaarstel ling van genoemd bedrag, te machtigen de noodige werkzaamheden te doen uitvoeren. De N.V. Eerste Haarlemsche Auto Mij. J. Inpijn wil perceel Ged. Oude Gracht 62 ver bouwen. Tegen die plannen heeft de schoon heidscommissie bezwaar. Zij adresseeren bij den Raad. B. en W. schrijven daaromtrent het volgende: Toen het, in het adres bedoeld bouwplan, bij B. en W. was ingediend, hebben wij, na dat de Schoonheidscommissie over dat plan was gehoord, van deze verbouwing kennis gegeven aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Wij waren hier toe krachtens voorschrift verplicht, aangezien het perceel aan de Ged. Oude Gracht no. 62 met zijn Oud-Hollandschen gevel als gedenk- teeken van geschiedenis en kunst is aan te merken. Blijkens den voor u ter inzage ge legden brief van den Minister kan deze zich met een verbouwing vereenigen, wanneer deze wordt ingevoerd op de door de Schoon heidscommissie aangegeven wijze n.l. wanneer de twee ramen van den beganegrond tot één raam met een eenvoudige ijzeren of bronzen roedeverdeeling worden vereenigd en de be staande deur gehandhaafd blijft. Wij hebben dit standpunt aan adressante medegedeeld, waarna zij met het verzoek kwam een geheel nieuwen voorgevel te mogen maken. Het spreekt van zelf, dat hiertegen op grond van het bovenstaande bezwaren bestonden, zoo dat wij aan adressante berichtten, dat tegen een verbouwing van alleen de onderpui geen bezwaren zouden bestaan, wanneer zü zoo danig werd ontworpen, dat de onderpui met den overigen gevel een naar onze meening passend geheel zou vormen. Thans doet hdressante het den Raad voor komen, alsof de ontwikkeling van haar be drijf zou worden belemmerd door het karak ter van den gevel zooveel mogelijk te hand haven. Dit komt ons zeer onwaarschijnlijk voor, aangezien naar onze meening de door ons gestelde eischen daarop niet van invloed zijn en er met inachtneming van die eischen toch een smaakvolle winkelpui zou zijn te maken, te meer daar tegen het vereenigen van de twee ramen tot één raam, zooals adressante blijkens het ingediende plan reeds voornemens was te doen, bij ons geen bezwa ren bestaan. B. en W. stellen voor te besluiten, onder goedkeuring van de bijgevoegde teekeningen, ten behoeve van den bouw eener school aan het Junoplantsoen (inbegrepen de waarde van den grond ad f 14.339.zoomede de kosten van meubilair en eerste inrichting ad f 7.221.75) ter beschikking van B. en W. te stellen een bedrag van (rond) f 98.716. B. en W. stellen voor te besluiten, het 2e gedeelte van het kohier van de straatbelas ting dezer gemeente, belastingjaar 1931, vast te stellen tot een bedrag van f 362.422.44. In de vergadering van 25 Maart j.l., werd besloten het voorstel d.d. 6 Maart 1931, be treffende de aanschaffing van leermiddelen, enz. voor de School voor gewoon lager on derwijs met Montessori-leermethode (Bak kerstraat 11), aan te houden, in afwach ting van een door een speciale commissi», ter zake in te stellen onderzoek. Onder overlegging van de aanvrage van het Hoofd, het advies van den Inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Haarlem en het rapport van genoemde commissie, stellen B. en W. voor thans te* beschikking te stellen voor dit doel eert bedrag van f 3.800. t Bij besluit van 25 Maart 1931 werden de gronden van het Tuiniaantje aangewezen, als' in de naaste toekomst te zijn bestemd voor straataanleg. Eenige strooken van die gronden zijn eigendom van de gemeente, van enkele eige naren is een bereidverklaring ontvangen tot overdracht van de hun in eigendom toebehoorende strooken grond. B. en W. stellen voor te besluiten tot vaststelling van een verordening tot het leggen van een bouwverbod op de perceelen (Tuiniaantje), kadastraal bekend gemeente Haarlem sectie I nas. 998, 1000, 1001, 1005 en 1006. Een ontwerp-besluit is ter bekrachtiging hierbij gevoegd. B. en W. stellen voor te besluiten voorloo- pig vast te stellen de balans- en verlies- en winstrekening per 31 December 1930 van den Keuringsdienst van Waren voor het gebied Haarlem, sluitend met een batig saldo van f 8.875.53. B. en W. stellen voor te besluiten behou dens goedkeuring van Gedeputeerde Staten der provincie Noord-Holland aan N. Voo- ges, alhier, tegen den prijs van f 14.50 per M2. in koop af te staan, den grond, gelegen aan de oostzijde van de Pegasusstraat hoek Perseusstraat groot plm. 870 M2, zulks met de bestemming om op dien grond te bouwen vijf woonhuizen, een winkelwoning met bo venwoning en een garage, de woningen elk bestemd ter bewoning door niet meer dan één gezin. Personalia Aanbeveling ter benoeming van een defini tief leeraar in de staatswetenschappen aan de Hoogere Burgerschool A met 5-jarigen cursus (Hoogere Handelsschool en Hoogere Burgerschool met 3-jarigen cursus met aparte handelseindklasse) (vacature E. J. Beuvery) le. de heer C. J. E. Dinaux te Lonneker, 2e. de heer C. F. Seidel te 's-Gravenhage, en 3e. de heer Mr. G. J. Kloos te Sneek. 0 Voordracht ter voorziening in de vacature van onderwijzer aan School no. 17 (Wilhel- ninastraat): le. de heer J. H. Jansen te Dordrecht, 2e. de heer J. M. A. Minderhoud te Dordrecht, en 3e de heer K. W. van Beau mont te Haarlem. B. en W. stellen voor te besluiten, behou dens goedkeuring van Gedeputeerde Staten der provincie Noord-Holland, aan A. P.Win- nubst, alhier, tegen den prijs van 15 per M2, in koop af te staan grond, gelegen aan de Westzijde van den Middenweg groot 1250 M2. (de juiste oppervlakte door den landmeter bij het kadaster te bepalen, zulks met de bestemming om op dien grond te bouwen tien woonhuizen en twee gara ges, de woonhuizen elk bestemd ter be woning door niet meer dan één gezin. Zooals B. en W. den Raad in het voor stel d.d. 30 April 1931 reeds mededeelden, is het noodzakelijk, dat de gemeente tot ont eigening overgaat van die gronden aan de zuidzijde van de Damstraat, ten aanzien waarvan bij besluit van 28 Januari 1931 in gevolge art. 30 der Woningwet een verbod is uitgevaardigd om daarop te bouwen of te herbouwen. In verband met het feit, dat de Kroon zich blijkbaar op het standpunt stelt, dat slechts onteigening op grond van art. 77, 5o (titel TV) der Onteigeningswet kan plaats vinden op die gronden, op welke ingevolge art. 30 der Woningwet een bouw verbod is gelegd, zoodat in het onderhavige geval slechts onteigening kan plaats heb ben van gedeelten van de in besluit van 6 Mei 1931 genoemde heele perceelen sectie D Nrs. 1243 en 1249, stellen B. en W. voor het zooeven genoemde besluit in te trek ken Vervolgens stellen B. en W. voor te besluiten tot voorloopige goedkeuring van het plan tot onteigening van de met bruine kleur op de teekening aangeduide perceels gedeelten aan de zuidzijde en ten zuiden van de Damstraat. B. en W. stellen voor te besluiten, be houdens goedkeuring van Gedeputeerde Staten der provincie Noordholland, aan L. J. Vrolijk, alhier, in voortdurende erfpacht uit te geven, met de bestemming daarop te bouwen zes beneden- en negen bovenwonin gen, elk bestemd ter bewoning door niet meer den één gezin, grond gelegen aan de zuidzijde der Zaanenstraat. Ten behoeve van de verwijdering van huis- en straatvuil is het gewenscht op een ter rein aan de omgelegde Heksloot bij den Spaamdamsche weg te Haarlem (voormalig Schoten) een steiger met oprit te doen ma ken. De aan de uitvoering van het plan ver bonden kosten worden geraamd op f 9500. B. en W. stellen voor genoemd bedrag ter beschikking te stellen. B. en W. stellen voor te besluiten behou dens goedkeuring van Gedeputeerde Staten der provincie Noordholland, aan M. J. Blee- ker, alhier, tegen den prijs van f 18 per M2. in koop af te staan, den hem in erf pacht uitgegeven grond, gelegen aan den Verspronckweg, groot 211 M2. Een speelklok cadeau. Mevrouw de Weduwe W. D. Haitsma Mu iier-Baronesse van Sytzama heeft ter plaat sing in het Frans Halsmuseum gelegateerd een groote speelklok, vervaardigd in het be gin der 19e eeuw. Onder verwijzing naar de overgelegde ad viezen van de Commissie van Toezicht op het Frans Halsmuseum en van den Direc teur, «tellen B. en W. voor genoemde klok met erkentelijkheid voor de gemeente te aanvaarden. Benoeming Ter aanvulling van de vacature in het Be stuur der Vereeniging voor Nijverheidson derwijs alhier, ontstaan wegens periodieke aftreding van den heer H. A. J. de Bijll Na- chenius die niet herkiesbaar is heeft dit bestuur de volgende aanbeveling inge zonden: 1. de heer Ir. H. J. M. Bekkers, 2. de heer B. F. Enschedé, beiden te Heemstede. De Middelbare School voor Meisjes Het bestuur der afdeeling Haarlem en Om streken van de Ned. Ver. voor Vrouwenbelan- Ter gelegenheid van ons JUBILEUM bieden wij eiken Caravellis-rooker een waardevol ert passend Zie de etalages en lees de bij zonderheden In onze doosjes De termijn voor Inlevering der Jubileum-Zegels is verlengd tot 15 NOVEMBER 1931 I gen en gelijk Staatsburgerschap protesteert tegen het prae-advies van B. en W. inzake het verzoek om financieele gelijkstelling van het onderwijzend personeel aan de M. S. v. M. met dat der andere H. B. scholen. Ze zijn van meening, dat aangezien: le. de school sinds meer dan 60 jaar heet mid delbare school; 2s. van al de onderwijskrach ten praktisch eene volledige middelbare be voegdheid wordt geëisch; 3e. de inspecteur M.O. en de Commissie van Toezicht op het M.O. verklaarden, dat het aan deze school gegeven onderwijs als middelbaar moet wor den beschouwd, het niet redelijk is te noemen, omdat een minderheid in het College van B. en W. dit onderwijs op de overige H.B. scholen intel- tectueel zwaardere eischen stelt aan de leer lingen en de keuze van leerstor een andere is, de leeraressen eenvoudig bij een lagere loon- klasse in te deelen. B. en W. stellen voor te besluiten be houdens goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten der provincie Noord-Holland aan P. Ro- meijn, alhier, tegen den prijs van f 14,per M2. in koop af te staan, grond, gelegen aan de westzijde van de Pegasusstraat groot pl.m. 580 M2. zulks met de toestemming om op dien grond te bouwen vier woonhuizen, als bestemd ter bewoning door niet meer dan één gezin. Burgemeester en Wethouders van Heem stede hebben verzocht wijziging te brengen in de tusschen hen en Haarlem op 30 April 1913 gesloten overeenkomst inzake de le vering van electrischen stroom, zooals deze overeenkomst laatstelijk is gewijzigd bij over eenkomst van 27/14 Mei 1925. Na gevoerde onderhandelingen is inzake wij ziging van genoemde overeenkomst overeen stemming bereikt. In verband hiermede stellen te. en W. voor hen te machtigen met het gemeentebestuur van Heemstede eene wijzigings-overeenkomst aan te gaan. Uit Apeldoorn wordt gemeld: Gistermiddag om 3 uur ontstond een bosch- en heidebrand op de Asselsche heide. Spoedig was hulp van boschwachters en ar beiders bij den brand en ook de dames en lieeren zomergasten van Hoog-Soeren hiel pen dapper mede aan het blusschingswerk. Politie en brandweer van Apeldoorn waren mede spoedig ter plaatse. Ruim 4 H.A. heide en bosch, eigendom van het kroondomein, brandden af. Een uur later brak boschbrand uit op het gemeentelijk terrein Berg en Bosch, na bij den Julianatoren. In de onmiddellijke nabijheid vertoevende wandelaars en wielrijders, wisten dezen brand tot een kleine oppervlakte te beper ken. Onderwijs De heer H. Stouten te Oud- Beijerland is benoemd tot onderwijzer aan de Chr. Burgerschool alhier. Personalia Mej. P. C. Nijman alhier slaagde te Bergen (N.H.) voor het examen onderwijzeres. Verkeersongeval Zaterdag kwam het rij wiel van Mej. B. in het mulle zand van den Dordweg, waardoor de berijdster over het stuur schoot en bewusteloos bleef liggen. Dr. Hanrath constateerde een lichte hersen schudding. De getroffene werd per zieken auto naar haar woning vervoerd. Orde en netheid. Ddor B. en W. is be sloten een 5-tal papiermanden aan te schaf fen en deze langs den hoofdweg te plaatsen. Het is te hopen, dat de burgerij deze po ging ter bevordering van netheid en orde zal waardeeren en papieren niet meer op den weg laat slingeren, zooals thans op schrik- baende wijze het geval is. Tuinbanken In het Wilhelminapark en het Wandelpark (de Hoedendoos) zijn thans nieuwe banken geplaatst. Deze zijn van de zelfde constructie als die langs de Hoofd straat bij de Boxlaan. Verleden jaar werden Het kleine vischje: „Hoe gaat het, mijnheer Inkt- visch?" De inktvisch: „Slapjes! Het valt niet mee in dezen beroerden tijd zoo veel monden open te hou den." (Buen Humor) deze daar als proef beschouwd. De bijplaat sing in andere plantsoenen getuigt van met succes bekroonde proef. De witgelakte ban ken zien er prachtig uit, ook de bouw is zooo, dat ze tot rustig zitten de wandelaars en ouden van dagen nooden. Hopen we, dat de jeugd de banken vrijwaart van vernieling en bekrassen. Aanbesteding Dor B. en W. is aanbe steed het maken van gemetselde en ijzeren hekken langs een gedeelte van Losterweg II in twee perceelen. De uitslag was als volgt: A. J. Seijsener f 1026 of f 863; P. J. van Baak, Haarlem, f 1340 of f 1250; C. J. Jans sen, f 1088 of f 9.89; J. P. Duit, Haarlem, f 1410; G. C. Kortekaas, Haarlem, f 1095 of f 950; Timmerbedrijf NijmanRusman, f1215 of f 1100; C. van der Wilden f 1185 of f 1082; Daudeij en Co., Lisse, f 1525 of f 1315; J. C. Vermei), Haarlem, f 1265 of f 1200; P. H. Versteege f 1235 of f 1135. Waar geen plaatsnaam wordt vermeld, wo nen de inschrijvers te Hillegom. De gunning wordt later bekend gemaakt. „Sancta Lucia" De R. K. Mandolineclub „Sancta Lucia" hield Zaterdagavond in de Haven alhier een gondelvaart. Door eenige vrienden van het jeugdwerk was een gewone schuit omgebouwd in een Venetiaansche gondel. Toen het donker was kwam de door een paar ervaren schip pers voortbewogen gondel geheel verlicht, aan weerszijden behangen met brandende flauwbouwen de Haven binnen. Honderden belangstellenden stonden aan weerszijden op de kade deze drijvende muziektent te zien. 't Was een, vooral bij dit prachtige weer, schitterend gezicht, terwijl ook de costumes mooi uikwamen. R. K. Volksbond Onze burgemeester, Baron van Wijnbergen zal op Zondag 12 Juli officieel door den R. K. Volksbond wor den ontvangen. „Adolf Kolping" Op Zondag 12 Juli zal Pastoor Thomann, op een daartoe te beleg gen bijeenkomst voor genoodigden, het nieu we vaandel van do R. K. Harmonie wijden en aan „Adolf Kolping" overdragen. Inenting Morgen, 30 Juni, bestaat er op de gewone spreekuren bij de geneesheeren alhier gelegenheid tot kostelooze inenting en herinenting. Burgerlijke Stand Geboren: Theodoras Johannes, z. van G. Meyer en C. M. Lamboo; Matthias Gerardus, z, van J. P. Bruynen en M. P. A. Versteege; Bertus Adrianus, z. van C. G. J. Hekkers en J. M. P. v. Wijnen; An- toon Adriaan Petrus, z. van P. Obdam en C. C. Grimbergen; Maria Theresia Anna, d. van F. J. van Rooye en A. C. van Riek. Ondertrouwd: K. A. Oppelaar en M. Chr. Heuseveldt. Overleden: Lamberdina Beukers, wed. van J. v. d. Spruit, oud 67 j. Brand In een schip, liggende in de Zandsloot onder dezen gemeente, brak ten gevolge van het omvallen van een petro- leum-stel brand uit. De Warmondsche brandweer was spoedig ter plaatse, doch be hoefde geen hulp meer te verleenen, daar de roef reeds geheel was uitgebrand. Belang hebbende was niet verzekerd. Personalia Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam slaagde voor het doctoraal exa men theologie de heer A. Dondorp, alhier. St. Michaël op Concours Bij het te Wor- merveer gehouden muziekconcours uitge schreven door de Harmonie „Excelsior" be haalde de Harmonie „St. Michaël" in den marschwedstrijd met 46 punten een len prijs en in den concertwedstrijd met 88 punten een 2en prijs. Minimum aantal punten voor een 2en prijs was 80 punten. Het corps kwam uit in de afdeeling Uit muntendheid. Personalia Aan de Chr. Kweekschool te Leiden slaagde voor het examen akte L. O. mej. A. Barnhoven, alhier. Burgerlijke Stand Geboren: Franciscus Johannes, z. van P. A. van Werkhoven en W. C. Franck Elisabeth Wilhelmina Ma ria, d. van P. A. van Reijsen en E. A. Cue- lenaere. Ondertrouwd: Comelis Koppe, 29 jaar, met Cornelia Anna van Werkhoven, 28 jaar, beiden te Voorhout. Getrouwd: H. L. Lindeboom te Voorhout met A. J. Kiebert te Voorhout. Personalia Méj. N. H. M. Bots, alhier, is te Veghel geslaagd vor de L. O.-akte voor onderwijzeres. Zij werd opugeleid door de Kweekschool voor Onderwijzeressen van de Zusters van Liefde te Veghel. Tot ondrwijzeres aan de R. K. Meisjes school, alhier, is benoemd mej. N. M. Bots, 'alhier met ingang van 1 Juli a..s. Collecte B. en W. dezer gemeente heb- bij aan het bestuur van Herwonnen Levens kracht vergunning verleend tot het houden van een bloempjesdag op 19 Juli a.s. Pastoor C. M. Wouterlood In zijn nieuwe parochie ontvangen Vrijdagavond is de Zeereerw. heer C. M. Wouterlood, pastoor van de kerk H. Vincen- tius a Paulo aan de Jac, van Lennepkade te Amsterdam, op feestelijke wijze door zijn nieuwe parochianen ontvangen. Onder het zingen van het Veni Creator en voorafgegaan door een zestigtal bruidjes met bloemen werd de pastoor naar het hoofd altaar geleid. De leden van het Kerk- en Armbestuur sloten zich aan bij den stoet, terwijl ook vertegenwoordigers van congre gaties, de Graal, Verkenners en diverse andere parochiale organisaties niet hun vaandels volgden. Op het altaar werd de nieuwe herder door den waarnemend pas toor, den Weleerw. heer C. Kroft, ontvan gen. Na het „Veni Creator" besteeg de Wel eerw. heer A. Moons den kansel en sprak als oudste kapelaan den Zeereerw. heer Wouter lood toe. Namens de parochianen heette hij den pastoor hartelijk welkom en wenschte hem toe een even groote mate van sympa thie in deze parochie, als zijn voorganger, Pastoor J. Graaf, had mogen ondervinden. Vervolgens richtte kapelaan Moons zich tot de parochianen, verzocht om een gebed voor den nieuwen herder, maar vroeg tevens Pastoor Graaf, die 30 jaren onafgebroken deze parochie heeft bestuurd, niet te ver geten en dagelijks in de gebeden te geden ken. Men had den scheidenden pastoor bij zijn vertrek nog op hartelijke wijze willen huldigen, maar, bescheiden als Pastoor Graaf is, had hij elke hiïlde, hoe eenvoudig ook, absoluut afgewezen. Zondag, voor de Hoogmis, werd Pastoor Wouterlood geïnstalleerd door den Hoogeerw. heer Kanunnik Deken Dr G. C. van Noort. ERNSTIGE AANRIJDING Zaterdagmiddag, omstreeks kwart voor éénen, heeft op de Zeestraat, ter hoogte van de Baanstraat, een ernstige aanrijding plaats gehad. De chauffeur D. W. M., uit Beverwijk, reed daar met een leerling-chauffeur in een auto. Op een gegeven oogenblik greep M. het stuur van den leerling over ten einde den wagen op den weg te houden. Dit ging ech ter met eenige gevaarlijke zwenkingen ge paard, daar beiden aan het stuur trokken. Het gevolg was, dat de 11-jarige Jacoba v. B., die daar juist met haar fiets aan den rechterkant van den weg stond door den auto geraakt werd. Zij bekwam een hoofdwonde en ernstige schaafwonden aan armen en beenen. Na door dr. Lijnkamp te zijn verbonden kon het meisje per auto naar haar woning worden overgebracht. Bij controle bleek dat de remmen van de auto niet in orde waren, terwijl de chauf feur niet in het bezit bleek te zijn van zijn rijbewijs. Van een en ander is proces-verbaal opge maakt. DE DOKTERSKWESTIE (Ingezonden) Mijnheer de Redacteur, De behandeling van de zoogenaamde „dokterskwestie" in Schagen heeft zoozeer m'n aannacht getrokken èn tijdens èn na het lezen van het betreffende raadsverslag in uw blad m'n verontwaardiging gewekt, dat ik mi) de vrijmoedigheid durf veroor loven, u om wat ruimte in uw blad te verzoeken. I. De behandeling van het toch wel meer of minder belangrijke punt: (ja welk punt eigenlijk?) in ieder geval de ons allen nu welbekende vraag: hoe in de gemeentelijke genees-, heel- en verloskundige praktijk te voorzien bij een eventueel beëindigen van z'n loopbaan door dr. Melchior, kwam ter tafel n.b. bij de rondvraag. Is de benoeming van een gemeentelijken geneeskundige niet belangrijk genoeg om als agendapunt te worden aangekondigd? Bo vendien bleek bi) het begin van de behan deling van deze „kwestie", dat in het bezit van B. en W. was een officieele aanvraag van dr. Melchior om eervol ontslag als ge meentegeneesheer enz. per 1 Juli 1931. Waar om werd dit verzoek niet behandeld aan het begin van de vergadering bij de rij der in gekomen stukken? II. Hulde aan de H.H. Van Nuland en Gorter, die op uitstekende motieven den Raad voor het brevet van onbekwaamheid in deze zaak, dat hij zich èn door de be handeling èn door den afloop heeft gege ven, nog hebben willen behoeden. Ver daging had de zaak slechts goed gedaan, terwijl ze er nu is „doorgejaagd". III. De heer Bakker speelt hierin wel een heel merkwaardige rol. Waar hij in de eerste plaats geacht kan worden de motie ven der vrijheid, democratie, billijkheid te genover de categorie der gemeente-patiënten, vrij arteenkeuze enz., enz., door collega Van der Sluis alle haarfijn aangegeven en ver dedigd, voor te Taan, daar besint hij in z'n inleiding te spreken over h .t hebben ontvangen van eet niets zeggend stuk van collega Van der Sluis. Later plakt de heer B op deze geestelijke wonde we) het pleis tertje van: „het zoo niet bedoeld te heb ben", maar dan volgt daarop direct iets, dat allen stom van verbazing moet doen staan. Immers, de heer B. zegt: „het adres geeft niets, omdat er reeds een uitspraak was". Hierbij, mijnheer de Redacteur, kom ik aan het cardinale van m'n betoog: Men hèèft, zonder doorover te spreken in het openbaar, reeds een uitspraak, over het bezetten van een vacature, waarin de Raad der Gemeente heeft te voorzien. Dit behoort in bït openbaar (let wel, heer Bakker!) te geschieden en een uitspraak die in één der vele voor deze „kwestie" blijkbaar ge houden comité-vergaderingen is tot stand gekomen, mag misschien, moreel waarde hebben, wettig en bindend is zij nooit. Bo vendien is de moraliteit zoek, want men heeft alleen gehandeld met één partij (die van dr. Melchior) en niet met de andere (dr. Van der Sluis). Wel is dr. v. d. Sluis indertijd door B. en W. uitgenoodigd om z'n standpunt in dezen uiteen te zetten, maar het college heeft hem blijkbaar „laten zwemmen"! Juist daardoor en daarom heeft dr v. d. Sluis geen vol doenden tijd gehad zich te verweren en vroeger met z'n uitstekend gemotiveerd ver zoek te komen. Verder gaande beweert de heer Bakker, dat er reeds besloten (sic!!) was, wat er zou gebeuren na het bedanken van dr. Melchior. Blijkbaar dan ook in één der comité's. Mag ik den heer Bakker er dan op wijzen, dat in een comité-vergadering van een ge- gemeenteraad geen besluiten mogen worden genomen! Dat mag alleen in een openbare vergadering van dat college. Nadat dan, na het sympathieke verzet van den heer Gorter, besloten is om toch tot behandeling van een en ander over te gaan, komt de heer Bakker, die zoo loslippig is geweest aan het begin van deze behan deling, met het voorstel, om het stuk' voor kennisgeving aan te nemen, omdat het adres van dr. v. d. Sluis zoo uitvoerig is, en hij zich ook niet heeft kunnen oriënteeren (n.b.!!). Vat men aldus den ernst op, dien men bij iemand var: uw kwaliteit mag ver onderstellen aanwezig te zijn? Wilt u, omdat u niet volledig hebt begrepen, wat u voor gelegd wordt, dat maar „voor kennisgeving" aanemen en een in het begin gemaakte fout nog ernstiger maken, door toch maar voort te gaan en iemand, die alle recht en aanspraak heeft op het door hem gevraagde, volkomen negeeren? Is deze dan geen burger uwer gemeente? Er zou hier in deze „kwestie" die gewoon weg van „A tot en met Z" verkeerd en on billijk is behandeld, en daardoor verknoeid, nog heel veel te zeggen zijn, de ruimte laat 't echter niet toe; maar alleen zou ik nog op het volgende willen wijzen: Voor zoover ik hebben kunnen begrijpen uit het persverslag, is de waardeering, die de Raad had voor dr. Melchior, zoo groot, dat de Raad met op twee na algemeene stemmen heeft geholpen het bedrag dat col lega Melchior voor de overdracht van z'n praktijk kreeg, zoo groot mogelijk te doen zijn. Is dit wettig geoorloofd? Ja, maar be trekkelijk. Men begrijpe mij goed: Door het toewijzen van de geheele gemeentelijke genees-, heel- en verloskundige practijk aan dr. Nanninga, was voor hem de over name van dr. Melchior's praktijk meer waard. (Vanzelfsprekend is, dat de inkom sten van een dokterspraktijk op het platte land en in een centrumplaats als Schagen voornamelijk worden gevormd door wat de z.g. particuliere praktijk opbrengt, maar het vaste inkomen van de gemeentelijke praktijk speelt toch eveneens een groote rol). De Raad heeft nu dr. Nanninga, voor het financieel beter gefundeerd zijn voor de uitoefening van z'n particuliere prak tijk, de heele gemeentelijke praktijk toe gewezen met volkomen negeering van alles wat billijk, redelijk en waardeerend is tegen over dr. v. d. Sluis, die reeds 6 jaar in Schagen is en van wien men als medicus nooit anders dan goed hoort en die van af het oogenblik van zijn vestiging als arts in Schagen, alles op eigen risico heeft ge daan. Hier kom ik tot de juistere beteekenis van het woord „betrekkelijk": a. Men heeft met gemeentegeld iemand steviger op z'n particuliere positie geplaatst. Mag dit? b. Er is aan dr. v. d. Sluis, wgens het niet plaatsen van een oproeping in de pers, doodeenvoudig geen gelegenheid gegeven langs normalen weg te dingen naar deze plaats. Mijnheer de Redacteur, „There is something rotten in Scha gen!!" (Er is iets niet in den haak in Schagen). Resumeerende kem ik tot de volgende conclusies: le. er is technisch kleineerend gehandeld in zake de vervulling van een gemeente functie; 2e. er is tegenover een ingezetene van Schagen een groot onrecht geschied; 3e. het is duidelijk, dat meerdere leden van ien Raad hun plicht, onzijdig te blij ven, verre zijn te buiten gegaan (zie de toe zeggingen enz!); 4e. de thans genomen beslissing is zeer in het nadeel van alles, waarvoor de functie is gesteld; 5e. het is te hopen, zooals ook de overzichtschrijver het in uw Dagblad laat uitkomen, „dat het laatste woord in deze zaak nog wel niet gezegd zal zijn!" U, mijnheer de Redacteur, hartelijk dan kend voor de groote gastvrijheid, teeken ik met de meeste hoogachting, E. E. OTERDOOM, 't Zand (N.-H.), 26 Juni 1931. Vraag 1: Iedere week krijg ik een blad thuis, waar wij ons met op hebben geabon neerd. Nu willen ze ons dwingen te betalen, anders sturen ze een dagvaarding tnuis. Wat moet ik hier nu mee aan? Vraag 2: Ik heb een schuldbekentenis van het jaar 1929. Blijft zoo'n schuldbekentenis altijd geldig? Vraag 3: Hoe moet ik aardbeienjam ma ken en hoe jam van aardbeien en bessen door elkaar? Vraag 4: Hoe kan ik het beste spinazie inmaken? Daar is geen gasfornuis heb kan ik ze ook niet wekken. Vraag 5: In mijn kamer vindt ik geregeld kleine dikke beestjes, die ook in de kelder loopen, maar in de kamer dood zijn. Hoe kan ik ze verdelgen? Antw. 1: Stil laten dwingen en niet beta len. Als u de dagvaarding krijgt is het tijd genoeg om den rechter duidelijk te maken, dat men iets onrechtmatigs van u eischt. Antw. 2: Ja. Antw. 3: 1 Kg. aardbeien, Kg. suiker, het sap van één citroen. De aardbeien van steeltjes en kelkblaadjes ontdoen, voorzichtig wasschen, fijn kneuzen in de pan. de suiker toevoegen en samen zoo vlug mogelijk tot Jamdikte laten inkoken. Naar smaak wat ci troensap toevoegen. De jam overdoen in de goed schoongemaakte potjes, laten bekoelen, een wit papiertje gedrenkt in brandewijn er bovenop leggen en de potjes afsluiten met vochtig gemaakt perkamentpapier, of met een schroefsluiting. 650 gram roode bessen (na het rissen pl.m. 600 gram), 400 gram aardbeien, Kg. suiker. Bereiding als aard beienjam. Antw. 4: De spinazie zorgvuldig uitzoeken, en wasschen. Laat de spinazie dan eenigen tijd in water staan tot het zand op den bodem is gezonken. Neem de drijvende spina zie tusschen de handen bijeen, druk ze goed uit en zet ze op met water. Laat ze gaar koken en op een vergiet uitlekkeu, hak ze fijn of maal ze door den vleeschmolen, ver meng ze met een weinig zout, stamp ze in een flesch of een bus; voeg geen vocht toe en steriliseer de spinazie 2 uur. Antw. 5: Wij begrijpen die vraag niet. Van gen zal wel het beste zijn. Vraag 1: Hoe maakt men aardbeien jam? Vraag 2; Waarmee kan ik het beste de flesschen sluiten, wanneer ik bessensap ge maakt heb? Antw. 1: Zie antwoord op vorige vraag. Antw. 2: De flesschen worden, wanneer ze afgekoeld zijn, onder de veeren vandaan gehaald en nagegaan of de deksels er stevig opzitten. Sluit een flesch niet, hetzij omdat de druk van de veer niet voldoende is ge weest, of doordat de caoutchoucring niet op zijn plaats heeft gezeten, of door een niet na te sporen reden, dan moet deze opnieuw gesteriliseerd worden, of de inhoud er van dadelijk worden opgebruikt. Na verloop van een paar dagen wordt nog eens opnieuw ge probeerd of de flesschen gesloten zijn. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk Haarlem, 26 Juni 1931. Hooggeachte Redactie, Naar aanleiding van een dezer dagen in de Vragenbus beantwoorde vraag, verzoek ik u beleefd onderstaande aanvulling te willen opnemen. Eene wereldtaal is practisch onbestaan baar. Officieele „wereldtaal" der Roomsch Katholieke Kerk van het Westen is het Latijn. Prof. G. Peano, hoogleeraar te Turijn (Italië) en praesident van de „Academia pro Interlingua" heeft getracht ziin gemo dificeerde Latijn („Latino sine Flexione" 1903) als wereldhulptaal te doen fungee- ren, maar 't vindt in hoofdzaak slechts in wetenschappelijke kringen practische toe passing. Niet als wereldhulptaal is bedoeld het veel moeilijker, eveneens rechtstreeks van het Latijn afgeleide, idioom „Inter Nos"van Jac van Diemen te Haarlem (1924). 't Eenvoudigé Esperanto heeft tiendui zenden beoefenaars in alle landen der aarde, zelfs in Japan en China; op tal van scholen, instituten, enz. werd en wordt het officieel ingevoerd. Ook de wetenschap, het wereldverkeer en de handel (jaarbeurzen) maken in ruime mate gebruik van Espe ranto. De litteratuur telt niet slechts honderden vertaalde, maar ook reeds talrijke oorspron kelijke werken. De internationale Esperanto-eongressen zijn alle, zonder uitzondering, volkomen ge slaagd. Te dezer stede bestaat de R. K. Esperan- tistenvereeniging „Abbé Richardson", (secretaris de heer L. J. Vogels, Busken Huëtstraat 26); vergadert in het zomer seizoen om de 14 dagen (Donderdag 2 Juli, 16 Juli etc., 's avonds 815 uur) in gebouw Sint Bavo, Smedestraat 23, waar alsdan, zonder de geringste verplichting, alle ge- wenschte inlichtingen kosteloos worden verstrekt. Ook bij ondergeteekende cur susleider der R K. Esp.ver. te allen tijde* na schriftelijke kennisgeving van bezoek. 1) Niemand minder dan Z.Em. W. Kardi naal Van Rossum voorspelde aan de wereld hulptaal Esperanto eene groote toekomst; Z. H. Paus Pius X sprak als Zijne vaste overtuiging uit, dat het Esperanto aan de Kerk gewichtige diensten zou kunnen be wijzen. Met beleefden dank voor de plaatsing, van U, hooggeachte Redactie de meest d.v d.n.r. JAC VAN DIEMEN, Koolsteeg 3. 1) De taal is, bij ernstige studie, voor ieder in zeer korten tijd te leeren!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 10