Het Nederlandsche Paviljoen op de Intern. Koloniale Tentoonstelling door brand vernield f3000.- f250.- f50.- f40.- DE EER DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN MAANDAG 29 JUNI 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17804 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL EEN NATIONALE RAMP ONVADERLANDSCH Hoover's moratorium- voorstel Doodelijke aanrijding te Noordwijk Ernstig motor-ongeluk De warmte in Amerika Telegrafisch Weerbericht Het hoofdpaviljoen geheel verwoest Schade 10 millioen gulden VOORNAAMSTE cKIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem BUREAUX NA8SAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lfjnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 b(j vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 14 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, bü vooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen lij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van anderen vinger Terwijl de dagbladen ons nog voort durend nieuws brengen omtrent het bezoek van onze koninklijke Familie aan Parijs en aan de Koloniale Ten toonstelling aldaar, terwijl de ge- illustreerde pers ons nog steeds nieuwe plaatjes te kijken biedt, waarop wij de leden van ons koninklijk Huis zien glo rieeren om den kolonialen Nederland- schen roem, welke in de Nederlandsche afdeeling der Koloniale Tentoonstelling zoo heerlijke viering vindt, worden wij op den zomer-Zondagmorgen plotseling opgeschrikt door de mare, dat het Ne derlandsche paviljoen te Parijs is afge brand. Het kost moeite, zich de beteekenis van zoo'n bericht op t eerste moment te realiseeren. Wij allen of wij de Parijsche ten toonstelling reeds bezochten, ja dan neen wij wisten, dat door het kleine, maar koloniaal-groote Nederland te Pa rijs iets heel grootsch, iets historisch verricht was, wij wisten, dat onze afdeeling aldaar de bewondering van heel de wereld afdwong, niet alleen om de zeldzaamheden en schatten, welke daar bijeen verzameld waren, maar ook en vooral om de zeer bijzondere betee kenis van Nederland als kolonisee- rende mogendheid, welke daar uit de resultaten, uit de bewijzen, zoo duidelijk sprak. En laten wij het eerlijk bekennen: we hebben het onszelf met evenzooveel woorden waarschijnlijk nooit gezegd, maar telkens, als onze Parijsche ten toonstelling ter sprake kwam, hebben wij ons in rechtmatig nationalisme 'n beetje trotsch gevoeld. Hier stond en lag nu te prijken het schoone en het interessante van de Ne derlandsche Indien, hier kon men nu eens rustig bezien en overwegen, wat Nederland voor de Indiën geweest was, wat Nederland en de Indiën voor elkaar waren geweest. 't Was een mooie droom, waar we recht op hadden. Maar zooals het meestal gaat bij een mooien droom een onvermoede kleinigheid, een niéts komt de schoone illusie verstoren: één vonkje, één vlammetje, en na enkele uren lag gisterenochtend onze schitterende koloniale tentoonstelling in smeulend en sissend puin. Wat hier verloren gegaan is? Het heet, dat de brand voor tien mil- lioen verwoest heeft. Tien millioen, dat is heel veel geld, en de assuradeerende maatschappijen krij gen het zwaar te verantwoorden, maar dat is het ergste niet. Ook dat Nederland van de Koloniale Tentoon stelling te Parijs voor den verderen duur der expositie als uitgeschakeld moet worden beschouwd, is hoezeer dit feit ook te betreuren valt niet het ergste; het is slechts van tijdelijk belang. Het ergste is, dat ons Nederlandsch paviljoen met heel zijn kostbaren in houd (er mogen dan enkele bijgebouw tjes gespaard gebleven zijn) vernietigd werd, en dat daardoor een niet-te- betalen, een niet-te-herstellen verlies aan cultureel-koloniaal bezit verloren ging. Wij zullen voor altijd véél, héél veel moeten missen van wat met de grootste moeite bijeengegaard werd. Maar denken wij niet alleen aan ons zelf als Nederlanders: niet alleen Nederland, ook Indië heeft een onherstelbaar verlies geleden, en onze mede-Rij ksgenooten zullen nog pijnlijker dan wij moeten voelen de ver woesting, welke er in hun allerdier baarst bezit te Parijs werd aangericht. Laten wij hopen, dat het gemeen schappelijk gedragen leed ons nog na der tot elkander brengen zal. Zelfs een ramp, als welke ons land gisteren te Parijs getroffen heeft, is niet veilig voor de onvaderlandsche politiek van den sociaal-demokraat. In het Amsterdamsche ochtendblad van „Het Volk" lezen wij tenminste: „Het Nederlandsche hoofdgebouw trok, zoowel door zijn architectuur, als door zijn inhoud geweldige belangstelling en herin nerde er den bezoekers aan, dat daar in Indonesië niet minder dan zestig millioen onderdanen onder Nederlandsch staatsge zag staan. Zoo hielp onze inzending het wankele internationale evenwicht stutten en verleende zij aan de tentoonstelling juist nog een schijn van internationalisme, die de eigenlijke bedoelingen der Fransche koloniale staatkunde althans eenigszins verhulde. Het is dan ook wel zeer merkwaardig, dat juist deze Nederlandsche inzending, die een zoo bijzondere rol vervhlde, in vlammen moest opgaan. Men kan er, als men wil, een vingerwijzing in zien, dat Neder land op koloniaal gebied maar liever niet moet probeeren met reactionaire kolo niale mogendheden één lijn trekken. Men weet, dat er juist in den Ir-tsten tijd zich een streven openbaart jnaar toenade ring tot Frankrijk op het terrein van de koloniale werkzaamheid. De brand ter Pa rijsche koloniale tentoonstelling moge be schouwd worden als vlammend teeken van de gevaren, die een dergelijke diplomatie met zich brengt." Men moet wel ziekelijk verpolitiekt en zonder 'n greintje gevoel voor het smartelijke van het oogenblik zijn, als men thans niet eens het politiek gekan ker na-laten kan, en als 't ware nog durft hoonen: „Net goed!" We volstaan met zulk naargeestig, den schrijver declasseerend, onvader- landsch geschrijf te signaleeren. Nederland, ik condoleer je Met dien laatsten grooten brand, Die in twee uur tijd verwoestte Onzen K'loniaien stand. Nauwelijks was 't vuur begonnen, Of men zag het toen aldra: Al het werk, kunst en schoonheid, Ging naar zijn Franschen papa. Ieder roemde onzen arbeict En het fraais door ons gesticht, Dat op dezen Zondagmorgen Door een vuurgloed werd „verlicht." Nederland, wil toch niet treuren, Om hetgeen er is geschied, Want de nationale glorie Die verbrandde immers niet? Nederlandje, ondanks alles, Ben en blijf je even groot, 't Laatste Holland was je open En de eerste die weer sloot. L. v. Kif. De invloed op de beurs Sinds Hoover's moratorium-voorstellen is de beurswaarde der Staatsfondsen verhan deld op de Beurs te New-York gestegen met ongeveer 7000 millioen dollars. Door een passeerenden auto gegrepen Zondagmorgen is de ruim 32-jarige mevr. P. H. Lindbout Balkenende op den Gooweg te Noordwijk bij de buitenplaats „Caplora- ma" aangereden door een auto en op slag gedood. Mevr. L. kwam uit de kerk en liep op den rijweg met nog eenige personen, toen een auto bestuurd door den heer J. uit Arnhem, een voor dezen rijdenden anderen auto wilde voorbijrijden. De achterop rijdende auto reed mevr. L. aan met het gevolg, dat zij een schedelbreuk bekwam. Per brancard werd de getroffene naar haar woning ver voerd, waar zij bij aankomst bleek te zijn overleden. Mevr. L. was moeder van twee jonge kin deren en slechts enkele jaren gehuwd. Het lijk is door de politie in beslag geno men en een onderzoek naar de schuldvraag is ingesteld. Twee dooden Gistermiddag om half vier vond bij hotel „Oud-Leusden" te Amersfoort een ernstig motorongeluk plaats. De motorrijder J. v. d. V. uit Naarden en zijn duorijder J. M. M. uit Bussum vloog, vermoedelijk ten gevolge van het slippen van hun motor, tegen een boom, met het noodlottig gevolg dat de duo passagier op slag gedood werd. De motor rijder, die zwaar werd gewond, is naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is hope loos. De heer M. was 25 jaar oud en ongehuwd. De heer v. d. V. is 39 jaar oud en vader van vier kinderen. Nader wordt gemeld: De motorrijder J. v. d. V. uit Naarden, die gisteren bij een motorongeluk zwaar werd gewond, is hedennacht aan de bekomen ver wondingen overleden. 75 slachtoffers van hittegolf In de midden- en westelijke staten van Amerika zijn ten gevolge van een hi'tegolf, voor zoover bekend, 75 personen om het leven gekomen. Telegram aan Z. H. den Paus Door de Wereldfederatie der Katholieke Universiteiten is in verband met het optre den der Italiaansche regeering aan Z. H. den Paus het volgende telegram gericht: De wereldfederatie der Kath. Universitei ten bidt God Uwe Heiligheid te sterken bij de verdediging van de onvervreemdbare rechten der katholieke Studentenvereenigin- gen. Hoogste barometerstand 771.7 te Valencia. Laagste barometerstand 748.0 te Abisco. Verwachting: Matige tot zwakken, Noord Westelijke tot Westelijken wind, afnemende bewolking, weinig of geen regen, aanvanke lijk koeler, later iets warmer. Bij een motorongeluk te Amersfoort zijn twee dooden te betreuren. (blz. 1, 1ste blad) Het Nederlandsch paviljoen op de In ternationale Koloniale Tentoonstelling te Parijs door brand verwoest. (blz. 1, 1ste blad) In EngelschIndië dreigen ernstige moei lijkheden in verband met de financieele kris is. (blz. 2, 1ste blad) Ingrijpende bezuinigingsmaatregelen in Polen. (blz. 2, 1ste blad) Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 9.54. Om half negen echter schenen de inge nieurs van de Parijsche Electriciteits Maat schappij, die ter plaatse verschenen voor 't instellen van een onderzoek zich niet ge heel en al met deze zienswijze te kunnen vereenigen. De minister van koloniën en de heer Pres- sard hebben Spoormans, den waker, aan een langdurig verhoor onderworpen, evenals de brandweerlieden, die bij de cabine zijn ge weest, teneinde na te gaan of van schuld sprake kan zijn. Om half tien hebben de ingenieurs van de Parijsche Electriciteits Maatschappij in tegenwoordigheid van verschillende autori teiten van de politie en van het technische comité van de tentoonstelling in het restau rant van het Nederlandsche paviljoen den nachtwaker die den brand ontdekte en archi tect Moojen verhoord. Hierbij werden po gingen in het werk gesteld om vast te stellen of de electrische stroom goed was afgesloten geweest. Explosies waargenomen Omtrent de ontdekking van den brand vernemen wij nog: Toen de nachtwaker de vestiaire opende Autoriteiten op het terrein van de ramp - Zondagochtend heeft een hevige brand het Nederlandsche paviljoen op de Internationale Koloniale ten toonstelling in het Bois de Vincennes te Parijs totaal verwoest. Nadere bijzonderheden Een ramp heeft de Nederlandsche inzen ding op de Internationale Koloniale Ten toonstelling te Parijs getroffen. Een gewel dige brand heeft Zondagochtend omstreeks kwart voor 5 het Nederlandsche paviljoen op de tentoonstelling in het Bois de Vincennes totaal verwoest. Op dat uur kwam de nachtwaker der ten toonstelling in de vestiaire nabij den hoofd ingang van het groote paviljoen. Toen hij de deur opende, sloegen hem de vlammen tegemoet. De nachtwaker sloeg de deur on middellijk weer dicht en holde naar den brandmelder op de tentoonstelling. Daarna snelde hij naar de woning van den heer Moojen, den Nederlandschen gedelegeerde op de tentoonstelling, die op korten afstand van het Nederlandsche paviljoen is gelegen. Daar wekte hij den heer Moojen en de overige bewoners van het huis om hun het verschrikkelijke nieuws van den brand mede te deelen. De brandweer der tentoonstelling was bin nen 6 7 minuten ter plaatse. Toen stond het echter reeds vast, dat er weinig of niets te redden viel. De brandweer trachtte te doen wat zij kon, doch kon niet voorkomen, dat het geheele Nederlandsche paviljoen tot den grond toe afbrandde Te half 7 was de vernieling voltooid en was van het eenmaal zoo trotsche Neder landsche paviljoen niet anders dan 'n puin hoop, die door de brandweer werd nat ge houden, over. Wat er verwoest is Het Hoofdpaviljoen van de Nederlandsche inzending met al zijn schatten en niet te vervangen kunstvoorwerpen is geheel een prooi der vlammen geworden. Ook eenige kleinere gebouwen zijn door het vuur ver woest. Het Batak-huis, het kleine Minangka- bausche huis, de Duiventil met inhoud en eenige andere buiten het Hoofdpaviljoen staande inzendingen zijn eveneens een prooi der vlammen geworden. Behouden gebleven is "het Balineesehe dorp, waarvan de bewoners op het laatste moment werden gewaarschuwd, omdat ook deze huisjes gevaar liepen. Gelukkig was de wind in andere richting en zijn deze behou den. Ook de beide groote poorten naar het dorp zijn niet verwoest, terwijl ook de beide restaurants, die bij de Nederlandsche inzen ding behooren, behouden zijn. Het vuur vond gretig voedsel in het groo- tendeels van hout opgetrokken paviljoen. De brandweer had bovendien tot taak de in de nabijheid gelegen andere paviljoens te beschermen. Tegen zes uur arriveerde de inmiddels telefonisch gewaarschuwde Nederlandsche gezant te Parijs, jhr. Loudon. Ook de Fran sche minister van Koloniën, Reynaud, maar schalk Lyautey en vele andere Fransche autoriteiten verschenen op de plaats des onheils. De brand is vooral voor den heer P. A. J. Moojen, den Nederlandschen gedelegeerde, Barometerstand 9 uur vm.: 7.70 «Af stand. H. K. H. Prinses Juliana neemt ter plaatse den omvang van de ramp in oogenschouw. Te Nijmegen woedde een zware brand in een kapokfabriek. (blz. 1, 2de blad) De a.s. onderzoekingsreis van de „Graf Zeppelin". (blz. 3, 1ste blad) De groote fabrieksbrand te Aarle-Rixtel. (blz. 1, 2de blad) Jaarvergadering van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel. (blz. 4, 2de blad) Bruening en Curtins ook naar Konw? (blz. 3, 2de blad) By Woerden zijn een autobus en een auto in een sloot gereden. Zes gewonden. (blz. 1, 1ste blad) De ontvangst van Frankrjjks antwoord op Hoover's moratorium-voorsteL (blz. 3, 2de blad) De schuldvraag - Verscheidene explosies - die zoo ontzettend veel gedaan heeft voor het tot stand komen van de Nederlandsche inzending, een geweldige slag. iNet alleen dat zijn werk is verwoest, doch ook zijn vele persoonlijke bezittingen, kunstschatten, schrifturen, een gedeelte van een belangrijk boek, dat hij bezig is te schrijven, zijn comptabiliteit en overige bezittingen, die in het Paviljoen ondergebracht waren, zijn verloren gegaan. De schade en de oorzaak De door den brand aangerichte schade wordt op tien millioen gulden geschat. Alleen het hoofdgebouw heeft reeds 1.200.000 ge kost. Vele kunstschatten, die niet te ver- 1e meening van hooggeplaatste personen viljoen verzorgd heeft. Hij herhaalde slechts: „Het is afgeloopen. Men kan het niet her stellen. Het is onherstelbaar." Het Nederlandsch Comité in vergadering Gisteravond zijn de voorzitter van het Nederlandsch Comité voor de Internationale Koloniale Tentoonstelling Mr. D. Fock en de andere leden van het comité, die in Neder land vertoefden, te Parijs aangekomen. Gis teravond zijn de leden van het Comité in het gebouw van de Nederlandsche legatie bijeengekomen, waarna zij zich naar het ter rein van de tentoonstelling hebben begeven Spanje zou Marokko aan den Volkenbond willen afstaan. (blz. 2, 1ste blad) Bomaanslagen te Genua. (blz. 2, 1ste blad) Jos. Cuypers in Amsterdam gehuldigd. (blz. 4, 2de blad) Geen beperkte invoer van steenkolen in België. (blz. 4. 2de blad) Twee houten loodsen van „Hulp voor Onbehuisden" achter het Amsterdamsche „Pesthuys" door brand vernield. (blz. 1, 2de blad) Mr. S. Gratama Wzn., oud-president van het Haagsche gerechtshof, is overleden. (blz. 4, 2de blad) HET NEDERLANDSCHE PAVILJOEN, vangen zijn, zijn vernietigd, zoodat men van een onherstelbaar verlies kan spreken. Men neemt aan dat de oorzaak van den brand kortsluiting is. Prinses Juliana op het terrein van den brand In den loop van den ochtend kwamen tal van belangstellenden, o.w. natuurlijk vele te Parijs wonende of vertoevende Nederlanders, naar de plaats des onheils. Ook H. K. H. Prinses Juliana, die te Parijs vertoeft, werd in den loop van den ochtend telefonisch op de hoogte gesteld. Omstreeks half twaalf heeft H. K. H. zich naar het ten toonstellingsterrein begeven. Een redacteur van het Persbureau Vaz Dias informeerde gisteren bij 't Ryks-ethno- grafisch museum te Leiden naar de gevolgen van de Parijsche ramp. De Dir., Dr. Juynbol, die reeds eenigen tüd ongesteld is, was ten zeerste getroffen door de ramp. De conser vator vah het Rijksethnografisch museum, Dr. Krieger, is gisteravond met den trein naar Parijs vertrokken. Het Museum stond aan de tentoonstelling onderscheidene voor werpen af, welke alle origineele waren, doch geen unica. Niettemin is ook de schade voor het Rijks-ethnografisch Museum zeer aan zienlijk. „Onherstelbaar" Gistermiddag spraken wy nog den Neder landschen schilder Sayers, die de decoratie van de eerezaal van het Nederlandsch pa- om zelf den toestand in oogenschouw te nemen. Hedenochtend zou een bespreking der Commissie plaats hebben. Omtrent de ver zekering van de tentoonstelling vernemen wij nog, dat het hoofdpaviljoen voor 600 a 700.000 gulden is verzekerd. Het bedrag der verzekering van het tentoongestelde zelf kon men ons niet mededeelen. Deelneming van president Doumer Majoor Franco ontheven van z(jn post als commandant der militaire luchtmacht. (blz. 3, 2de blad) Scheuring in de Engelsch e liberale partij. (blz. 3, 2de blad) Uniforme regeling betreffende universitei ten en faculteiten van kerkelijke studies. (blz. 3, 2de blad) De schuldvraag In een kort onderhoud verklaarde M. Pres- sard, procureur van de republiek, o.a. het volgende: „Ik ben van meening, dat men iedere ge dachte aan kwaadwilligheid op zij moet zet ten. De oorzaak van de ramp moet veeleer aan een ongeluk geweten worden. Onder deze omstandigheden heb ik gemeend geen instructie te moeten openen." Om 7 uur in den ochtend was men nog van meening, dat de oorzaak van den brand te wyten was aan kortsluiting, ondanks het feit, dat de stroom iederen nacht werd af gesloten. De kortsluiting zou dan moeten zijn ontstaan tusschen den transformator en de in de cabine binnenkomende draden. DAT EEN PROOI DER VLAMMEN WERD De verkiezingen in Spanje. (blz. 3, 2de blad) De president der Fransche republiek Dou mer heeft den Nederlandschen gezant jhr. ar. J. Loudon zijn deelneming betuigd met de verwoesting van het Nederlandsche pa viljoen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1