ZOON Zilvervossen Laatste Nieuws MARIA-STICHTING Stofzuigerhuis MAERTENS Barteljorisstraat 16 - Tel. 10756 Philips' Radio-toestellen Amsterdamsche Beurs Cheque-koersen HERINGA WUTHRICH, HAARLEM Centrale Verwarming Heringa-Johnson-Oliebranders Prinses Juliana Barteljorisstraat 26-28 f 175.-, f 195.-, f 210 - Tank-auto te water Financieele krisis in Engelsch-Indië Republikeinsche winst in Spanje IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK STADSNIEUWS Agenda 29 Juni Agenda 30 Juni BURGERLIJKE STAND MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam MEDEGEDEELD DOOR DE SPAA-tNEBANK Maas'ïem - Amsterdam en daar binnen den brand ontdekte, toen deze juist naar buiten sloeg, hoorde hij ver- scheidene knallen, welke naar het schijnt van explosies afkomstig waren. Toen de brand weer op de plaats van den brand verscheen, vormde het paviljoen reeds één vuurzee. Het alarm voor den brand luidde: „Groote brand, menschenlevens in gevaar." Met zeer veel materiaal verscheen de brandweer ter plaatse en spoedig werd met ongeveer twintig stralen, water gegeven. Zooals gemeld, kon de brandweer nage noeg niets uitrichten en moest zij er voor zorgdragen, dat het vuur niet naar andere paviljoens oversloeg. Steeds hooger sloegen de vlammen. Met donderend gekraak stortten de vele kleine torentjes van het prachtige paviljoen in. Dan laaiden de vlammen weer op, totdat einde lijk alles een rookende puinhoop was gewor den, die door de brandweer werd nat gehou den. Te tien uur in den ochtend kon de brand als gebluscht worden beschouwd. Tijdens den brand liep de heer Moojen als verslagen rond het paviljoen: zijn stichting! Hij vertelde, weenend bijna, dat zijn werk van 25 jaar, gedurende welke hij er in ge slaagd was niet te vervangen voorwerpen bijeen te brengen, verloren was gegaan. De belangstelling van de Fransche autori teiten en andere officieele personen, die op het tentoonstellingsterrein vertoeven, is zeer groot. Algemeen wordt de ramp, die het Neder- landsche paviljoen heeft getroffen, betreurd. Bij den brand zijn gelukkig geen men schenlevens te betreuren. De heer Moojen vertelde nog, dat toen hij door den nachtwaker werd gewaarschuwd, alles in de omgeving van zijn huis reeds in brand stond. In nachtgewaad snelde hij uit zijn huls om zich naar het terrein van den brand te begeven. Een onderhoud met Jhr. Loudon Zondagmorgen hebben wij in verband met de ramp, die de Nederlandsche inzending op de Internationale Koloniale Tentoonstelling heeft getroffen, een onderhoud gehad met den Nederlandschen gezant te Parijs, Jhr. Dr. J. Loudon. Deze vertelde ons, dat hij Zondagochtend te half zes telefonisch gewaarschuwd werd. De gezant begaf zich zoo spoedig mogelijk naar het tentoonstellingsterrein. Nog voor half zeven was hij daar. „Toen ik aankwam aldus Jhr. Loudon viel er van het Ne- derlandsch paviljoen niets meer te redden. Het was reeds grootendeels door het vuur verwoest." De heer Loudon noemde dezen brand een ramp. Vooral voor den heer Moojen is de slag geweldig. Alles, wat hij bijeen heeft ge bracht, is verloren gegaan. „Het is ver schrikkelijk!" Excellentie Loudon vertelde ons nog, dat verschillende autoriteiten hem reeds hun deelneming hadden betuigd. Algemeen wordt de verwoesting van het Nederlandsch pavil joen als een groot verlies voor de tentoon stelling beschouwd. Gedurende den geheelen ochtend bleef de Nederlandsche gezant op het terrein van den brand. Eerst tegen elf uur keerde hij naar zijn woning terug. Toen was van het trot- sche paviljoen niets dan een smeulende puinhoop overgebleven. In den middag is de heer Loudon op nieuw naar het Bois de Vincennes gegaan. „Een nationale ramp", zegt minister De Graaff De Minister van Koloniën, Jhr. de Graaff, ontving Zondagochtend een tele gram van den brand, waarin hem werd me degedeeld, dat het Nederlandsch paviljoen tot den grond toe is afgebrand. De minister verklaarde ons in een kort onderhoud, dat hij den brand als een na tionale ramp beschouwt, een ramp voor de tentoonstelling en een ramp voor ons land. Het werk van vele maanden is in korten tijd verloren gegaan. Het zal niet meer mogelijk zijn alles weer op te bouwen. Ook in de officieele telegrammen wordt als vermoedelijke oorzaak kortsluiting opge geven. Latere bijzonderheden Groote verslagenheid heerscht in het kamp van de Nederlanders, zoowel onder hen, die bij den bouw en de inrichting van het Nederlandsche paviljoen de leiding ge had hebben, als onder degenen, die slechts als belangstellende toeschouwers de prach tige Nederlandsche inzending hebben be wonderd. Onherstelbaar is het verlies, een verlies, dat in de eerste plaats den heer P. A. J. Moojen, den Nederlandschen archi tect en Nederlandschen gedelegeerde, die het paviljoen gebouwd heeft, treft. Zijn woning te Parijs lag achter het thans afge brande paviljoen en had door zijn bureaux verbinding met het hoofdpaviljoen. Toen de heer Moojen en zijn echtgenoote gewekt werden, had de brand reeds zoo'n omvang aangenomen, dat hij zijn huis niet meer langs den normalen weg kon verlaten. In nachtgewaad moesten de heer en mevr Moojen uit het venster vluchten, alles achterlatende Toen de heer Moojen den omvang van de ramp overzag, dacht hij in de eerste plaats aan de menschenlevens, die in gevaar kon den komen. Hij spoedde zich naar het Bali- r.eesche dorp om de Balineeschen dansers en danseressen te wekken. Men vreesde toen dat ook de hutten, waarin dezen zijn onder gebracht, een prooi der vlammen zouden worden. Zij zijn echter behouden.... een waardeloos bezit vergeleken met de schat ten, die verloren gegaan zijn. Hoog laaiden de vlammen op toen de heer Moojen terugkeerde naar het hoofd- raviljoenmachteloos stond de brand weer tegenover deze vuurzee. Snel greep het vuur om zich heen, gretig voedsel vindende in het nagenoeg geheel uit hout opgetrok ken gebouw. De vlammen loeiden om de vele torentjes, totdat deze in vlammen ge huld instortten. Redding was niet moge- ^lk! u Met tranen in de oogen stonden de heer Moojen en onze gezant te Parijs, jhr. dr. J Loudon, die spoedig ter plaatse was, het vreeselijk schouwspel gade te slaan. De brandweer werkte, steeds meer stralen op de vuurzee werpend, doch niet voordat alles vernield was, verminderde het vuur Groot was het gevaar voor het Italiaansche paviljoen, dat nabij het Nederlandsche staat. Reeds sprongen de ruiten van het Italiaansche restaurant, begon dit vlam te vatten.... De brandweer had toen als hoofdtaak uitbreiding te voorkomen. Zij is daarin geslaagd: de ramp heeft alleen de Nederlandsche inzending getroffen, het vuur wist men binnen de Nederlandsche grenzen op Fransch grondgebied te houden. Niet alleen het hoofdpaviljoen is ver woest, Ook vier kleine paviljoens vielen ten offer aan het vernielende vuur. Deze ston den tegenover het Nederlandsche paviljoen Daartegenover, echter op grooteren afstand is als eerste gedeelte van de Nederland sche inzending gespaard gebleven het pavil joen van de Gulden Vlies-sigarenfabrieken uit Tilburg. De wind was gunstig; anders was er nog meer verwoest geworden. Thans zijn nog behouden gebleven het Javaansche en Nederlandsche restaurant inzending van Bouatan en het industrieele paviljoen, dat 25 M. links van het hoofdpaviljoen ligt. Hoe groot het gevaar voor uitbreiding van den brand was, moge blijken uit het feit, dat vonken zijn overgeslagen naar een op ongeveer 2 K.M. afstand van het Neder landsche hoofdpaviljoen gelegen restaurant ,.De hut van oom Tom". Dit restaurant is eveneens verwoest. Onmiddellijk nadat het bericht van den brand bij de Parijsche politie-autoriteiten bekend was geworden, werd een groote politiemacht naar het terrein der tentoon stelling gezonden. In auto's arriveerde een groote afdeeling der Garde Republicain, die het geheele terrein rond de Nederlandsche inzending afzette. De politie plaatste om een gebied van ongeveer 500 M. lengte en breedte hekken bij wijze van afrastering, zoodat niemand, die niets op „Nederlandsch gebied" te maken had, op het terrein van den brand kon komen. Den geheelen Zondag heeft de Parijsche brandweer doorgewerkt. In den loop van den dag werd het materiaal verminderd en ten slotte rukten alle brandweerwagens in, doch tot Zondagavond zes uur duurde het spui ten met slangen, gekoppeld op de waterlei ding, nog voort. De puinhoop, eens het prachtige Nederlandsche paviljoen dat dui zenden bezoekers trok, een der grootste in zendingen van de Internationale Koloniale Tentoonstelling, smeulde nog steeds, Het ge heel bood een troosteloozen aanblik.... om te huilen! In den loop van den dag zijn zeker meer dan honderd duizend personen nacr het ter rein der verwoesting komen kijken. Het bezoek van H. K. H. Zooals reeds gemeld, heeft H. K. H. Prin ses Juliana, die nog steeds in Chevreuse woont, Zondagochtend het terrein van den brand bezocht. Toen H. K. H. het bericht van de ramp, die de Nederlandsche inzen ding had getroffen en dat per telefoon naar Les Tilleuls was overgebracht, ontving, liet zfj onmiddellijk den Néderlandschen gezant, Jhr. Loudon telefonisch weten, dat zij naar het tentoonstellingsterrein zou gaan. Nog voor elf uur arriveerde Prinses Ju liana bij de hier en daar nog smeulende puinhoop van het Nederlandsche paviljoen, dat niet langer dan ruim een week geleden nog in het middelpunt der belangstelling stond om een veel vroolijker gebeurtenis: het bezoek der Koninklijke familie. Gisteren was ook de algemeene belangstelling gericht op de Nederlandsche inzending, doch de oor zaak ervan was de brand, een ramp voor ons land! H. K. H. Prinses Juliana werd vergezeld door haar Kamerheer Mr. J. C. Baron Baud en de echtgenoote van den Nederlandschen gezant Mevr. Loudon. Op het terrein was ook aanwezig de heer Mr. Swart van het Ne derlandsch Comité, die als vice-voorzitter H. K H. begroette. Prinses Juliana wendde zich allereerst tot den heer en mevrouw Moojen, aan wie zü haar groote deelneming met het zware verlies, dat hun getroffen heeft, be tuigde. Met ontzetting nam de Prinses de groote verwoesting waar. Daarna begaf zij zich naar het Balinee- sche dorp. De Balineesche dansers' en dan seressen waren intusschen in hun woningen teruggekeerd, daar elk gevaar voor uitbrei- dig reed te tien uur als geweken kon wor den beschouwd. Hier betuigde de Prinses haar deelneming aan den heer Raden Soe- kawatti. Ruim een half uur bleef H. K. H. Prin ses Juliana op de plaats van de ramp. Toen keerde zij naar Chevreuse terug, diep onder den indruk van het gebeurde. Zooals ook reeds gemeld, waren de Fran sche minister van Koloniën, de heer Paul Reynaud en de organisator van de Inter nationale Koloniale Tentoonstelling, maar schalk Lyautey reeds zéér vroeg op het ter rein van den brand. Ook de Parijsche po- litie-prefect en vele andere Fransche autori teiten en vertegenwoordigers van de andere nationale inzendingen kwamen in den loop van den ochtend naar de overblijfselen van de Nederlandsche inzending. Allen, zonder uitzondering, waren diep onder den indruk en voelden mede het groote ongeluk, dat Nederland door dezen brand heeft getrof fen. De Nederlandsche gezant, Jhr. Lou don is een groot gedeelte van den dag op het terrein geweest. Er werden, voorloopige besprekingen gevoerd over hetgeen zou moe ten gebeuren. Nog Zondagavond zouden de voorzitter van het Nederlandsche Comité, Mr. D. Fock, Prof. de Bussy, de tweede ar chitect, de heer Van der Valk, die juist in Nederland vertoefde, te Parijs aankomen. Eerst daarna zullen zoo mogelijk besluiten worden genomen. Voorloopig gesloten Het Nederlandsche gedeelte bleef Zon dag voor het publiek gesloten. Ook het ge spaard gebleven industrieele paviljoen mocht niet worden betreden. Tengevolge van den brand is de stroomvoorziening vernield. Weliswaar is het transformatorhuisje, dat in de nabijheid van het hoofdpaviljoen staat intact gebleven, doch de geleidingen zijn op vele plaatsen vernield. Zondagmid dag was men bezig een noodverlichting aan te brengen. Het Javaansche restaurant is Zondagmid dag te vijf uur gesloten en zou toen niet meer geopend worden. In het Nederlandsche restaurant wordt een noodverlichting aan gebracht; wellicht zou dit Zondagavond open zijn. Onderhoud met prof. van Eerde Naar aanleiding van den geweldigen brand, heeft een redacteur van het Persbureau Vaz Dias een onderhoud gehad met professor J. C. van Eerde, hoogleeraar-directeur van de afdeeling Volkenkunde van het Kolonaal In stituut. Prof. van Eerde antwoordde op een vraag van den redacteur betreffende het verlies, dat zijn afdeeling door den brand heeft geleden, dat daaraan gepn onherstelbare schade is toegebracht. „Ik heb namelijk," aldus professor van Eerde, „geen enkel oorspronkelijk stuk van mijn afdeeling naar Parijs gezonden, doch alleen duplicaten, en o.a. ook afgietsels van reliefs, Hindoebeelden enz. Ook de inzending van het Rijksethnografisch Museum te Lei den, bestond, naar mij bekend is, uitsluitend uit duplicaten. Over de waarde van de inzendingen der andere afdeelingen van het Koloniaal Insti tuut, kan ik niet oordeelen, doch, dat het gebeurde een ramp is, in de ware beteekenis van het woord, valt niet te betwijfelen, in dien men bedenkt, dat er ten eerste geen paviljoen meer is en dat bovendien veel oor spronkelijke dingen, die men niet meer terug kan krijgen, verloren zijn gegaan. Onderhoud met den heer E. P. Westerveld Genoemde redacteur heeft zich vervolgens gewend tot den heer E. P. Westerveld, alge meen secretaris van het Koloniaal Instituut. De heer Westerveld deelde hem mede, dat ook wat de inzendingen der andere afdeelin gen betreft, het Koloniaal Instituut geen on herstelbaar verlies heeft geleden. Er zijn verliezen, doordat modellen, ma quettes van hospitalen en anderen dingen vernield zijn. Doch al deze specimina, welke bovendien voor een redelijk bedrag zijn ver zekerd, kunnen opnieuw gemaakt worden. Wel onherstelbaar, aldus deq heer van Wes terveld, is echter het verlies van vele Inzen dingen buiten het Koloniaal Instituut; ik denk daarbij vooral aan de unieke en niet meer te vervangen verzameling van den heer Moojen. Wel heeft 't Koloniaal Instituut in direct schade geleden, omdat het voor de hand lag, dat veel van wat voor de tentoon stelling is gemaakt, na afloop daarvan aan het Instituut zou worden afgestaan. Professor de Bussy en Ir. Uitermark naar Parijs Naar wij vernemen zijn gistermiddag de heeren professor P, L. de Bussy en Ir. W. L. Utermark respectievelijk Directeur en Conser vator van de afdeeling Handelsmuseum van het Koloniaal Instituut per vliegtuig naar Parijs vertrokken, ten einde zich van de door den brand in de Nederlandsche afdeeling van de Internationale Koloniale Tentoon stelling aangerichte schade op de hoogte te stellen. Deelneming van de Fran sche regeering De Fransche regeering heeft officieel haar deelneming betuigd aan Jhr. Dr. Lou don, in verband met den brand, die het Nederlandsche Paviljoen op de Internatio nale Koloniale Tentoonstelling te Parijs heeft verwoest. Prinses Juliana niet naar Longchamps H. K. H. Prinses Juliana, die in de loge van president Doumer gisteren de rennen om den Grand Prix te Longchamps zou bij wonen, heeft doen weten, dat zij, in verband met den brand in het Nederlandsche Pa viljoen op de Koloniale Tentoonstelling, niet aanwezig kon zijn. Telegram van Lyautey aan Koningin Wilhelmina Maarschalk Lyautey, commissaris-generaal der tentoonstelling, heeft aan koningin Wil helmina in Trois Epis het volgende telegram gericht: „Ik ben smartelijk getroffen door de vernietiging van het prachtige Nederland sche paviljoen en het verlies der onschat bare kostbaarheden, waarvan het vol was. Ik verzoek Uwe Majesteit mij te veroorloven, deel te nemen in het groote leed. dat zij ge voelt door deze ramp. zoo wreed voor al de genen, die zich dermate hadden ingespannen voor dit meesterwerk van onze tentoonstel ling en ik vraag haar, mijn eerbiedige en be droefde hulde te aanvaarden." Deelnemingsbetuiging aan minister De Graaff De Fransche minister van Koloniën, Rey naud, heeft aan minister De Graaff als volgt getelegrafeerd: „Ik wil tegenover uwe excel lentie mijn levendige, en smartelijke deelne ming tot uiting brengen, naar aanleiding van den brand van het hoofdpaviljoen van Nederlandsch-Indië, dat wij samen hebben ingewijd en dat een schitterend getuigenis aflegde van het kolonisatiewerk van uw land." Onze minister heeft hierop het volgende geantwoord: „Ik dank u ten zeerste voor uw hartelijke woorden bij het verlies van ons hoofdgebouw op de Koloniale Tentoonstel ling, verlies, dat mijn geheele land smarte lijk treft." De „Temps" over de oorzaak der ramp Alle Parijsche avondbladen wijden kolom men aan den brand van het Nederlandsch paviljoen ter Koloniale Tentoonstelling en plaatsen foto's van het vernielde meester werk naast die van de huidige puinhoopen. De „Temps" schrijft o.a.: „Men moet vast stellen wat de oorzaak van de ramp is." Het blad sluit de mogelijkheid van kwaadwillig heid uit. Volgens de meening van ingenieurs en electriciens zou er echter evenmin sprake kunnen zijn van kortsluiting, want de dra den, die het paviljoen met het onderstation verbonden, zijn nog steeds intact. Dan zou nog slechts de veronderstelling overblijven, dat een draad in den loop van den avond warm is geloopen en een tusschenschot vlam heeft doen vatten. Het vuur zou zich dan langzaam hebben voortgeplant, zonder dat de nachtwaker er iets van merken kon, zelfs na het uitschakelen van den stroom. Hoe dit alles zij, aldus de „Temps", de ramp die Nederland, welks deelneming door de bezoekers der tentoonstelling zoozeer werd gewaardeerd, heeft getroffen, zal smartelijk gevoeld worden door alle vrienden van schoonheid, organisatie en kolonlsatorischen arbeid. Het Borneo-museum De Borneopost verneemt, in verband met den brand welke het Nederlandsche Pavil joen te Parijs heeft verwoest, dat, indien dit wordt gewenscht, de inhoud van het Borneomuseum direct naar Holland kan worden verzonden. De bomaanslagen te Genua Tegen het fascistisch regiem. In den nacht van Zaterdag op Zondag is Genua weer opgeschrikt door 4 bomaansla gen. Tusschen half 3 en 4 uur des nachts ont ploften met tusschenpoozen van een half uur 4 bommen. De lading der bommen was zóó zwaar, dat de ontploffingen in een groot deel der stad werden gehoord en de meeste bewoners er door ontwaakten. Voor zoover bekend, kwa men persoonlijke ongevallen niet voor. In een groot gedeelte der stad zijn alle ruiten gesprongen, terwijl een aantal huizen zoodanig werden beschadigd, dat zij gevaar voor instorting vormden en ontruimd moes ten worden. Vermoedelijk heeft men hier met politieke aanslagen te doen, gericht tegen het fascis tisch regiem. Verkiezingen in Hongarije Weinig zetels voor de oppositie Volgens de voorloopige uitslagen, die tot nog toe zijn binnen gekomen, heeft de eigen lijke regeeringspartij tot nog toe 120 manda ten veroverd, terwij i de Christelijke Econo mische partij, die de regeering steunt, 19 mandaten heeft gekregen. Van de partijlooze candidaten, die echter grootendeels achter de oppositie staan, werden er 18 gekozen. De oppositioneele agrarische partij kreeg 2 man daten, terwijl in 13 districten herstemmin gen moesten worden gehouden. Een verras sing is het geringe succes van de oppsitio- neele agrarische partij. Deze partij had 70 candidaten gesteld, waarvan er nauewijks 10 zijn gekozen. Merkwaardig is voorts ook de verkiezing van 3 nationaal-socialisten. De in verschillende districten te houden herstemmingen zullen morgen en overmorgen plaats vinden. WEILL De chauffeur om het leven gekomen Hedenmorgen ongeveer half 10 ontdekten voorbijgangers te Muiden op den Ouden Straatweg tusschen de Naarderpoort en Hak- kelaarsbrug eep tankauto van de A. P. C., die in een bocht in het water lag. Onmiddellijk werd onderzocht, of zich nog personen in den auto bevonden. Na korten tijd slaagde men er in, den chauffeur, den 40-jarigen Heemskerk, uit Weesp, op het droge te brengen. De levensgeesten waren reeds geweken. De chauffeur was gehuwd en vader van eenige kinderen. Men weet nog niet zeker, of nog meer personen zich in den wagen bevonden. Hoe het ongeval geschiedde, heeft men nog niet kunnen vaststellen. Men vermoedt, dat de chauffeur op een gegeven oogenblik zijn stuur niet meer meester was, waardoor de wagen een slag om maakte en in 't water terecht kwam. Het onderzoek wordt voortgezet. Ernstige moeilijkheden dreigende Uit Bombay wordt gemeld, dat in ver band met de financieele krisis van Engelsch- Indië, de staatssecretaris van financiën, Sir A. C. Mc. Watters, zijn voorgenomen ver trek naar Engeland, voorloopig heeft uit gesteld. Men verwacht ernstige moeilijkheden met het spoorwegpersoneel en misschien wel een spoorwegstaking, omdat een aantal spoor- weg-employé's is ontslagen en de loonen over de geheele linie zullen worden ver laagd. Naar uit Simla wordt vernomen, zou de financieele steun, dien MacDonald heeft aan gekondigd, bestaan uit een Engelsche lee ning van 100 millioen pond sterling. Beschuldiging van Franco tijdens de regeering In den loop van den dag hoopt men de noodige gegevens bijeen te hebben om con clusies te trekken inzake het resultaat der gisteren gehouden Spaansche verkiezingen. Zooals algemeen werd verwacht, hebben de verschillende republikeinsche partijen een zóódanige overwinning behaald, dat er van eenigen invloed der monarchisten geen sprake meer is. Algemeen zijn de verkiezingen rus tig verloopen. Te Madrid hebben de Repu- blikeinsch-socialisten 14 zetels gewonnen. In de Noordelijke provincies hebben de autonomisten groote overwinningen geboekt en in Barcelona veroverde kolonel Macia on geveer 40 zetels. Majoor Franco, de leider der rebellen, die pas uit zijn functie van chef van de luchtmacht is ontslagen, werd zoowel te Sevilla als in Ca- talonië gekozen op de communistische lijst. Franco ligt nog steeds met een gebroken been op het vliegveld te Sevilla. Thans be schuldigt hij de regeering er van, een aan slag op hem te hebben gedaan, doordat men de planken van de tribune, terwijl hij een redevoering hield zou hebben laten doorza gen. Slechts op enkele plaatsen kwamen inci denten voor. Te Barcelona schoot een man, toen men hem wilde arresteeren, met een revolver, waardoor een man gedood en een meisje gewond werd. Te Badalona wer den 2 personen gedood tijdens een vechtpar tij tusschen communisten en Republikeinen. Te Malaga vielen eveneens eenige dooden bij een botsing tusschen militairen en commu nisten. Een kiezer met een valsch stembiljet. Te Barcelona kwam iemand in een der stembureaux met een stembiljet dat valsch bleek. Politieagenten kregen opdracht met den man naar diens woning te gaan om hem te indentificeeren. De man trok op straat een revolver, schoot een voorbijganger dood en verwondde een meisje, waarna hij de vlucht nam. De menigte wierp zich echter op hem en bracht hem ernstige verwondingen toe, waar op hij een gebouw binnen vluchtte, dat de menigte daarop wilde bestormen. Het gelukte de politie echter, zich weder van hem meester te maken en hem in het politiebureau op te sluiten. Wil Spanje Marokko Dpgeven? Overdracht aan den Volkenbond De Madrileensche correspondent van de „Daily Herald" meldt, dat de Spaansche minister van financiën de commissie der mandaten van den Volkenbond bericht heeft, dat Spanje zijn gebied in Marokko aan den Volkenbond wenscht te overhandigen. Dit gebied is yoor Spanje doelloos; en de millioenen, welke ervoor worden besteed, kunnen beter voor andere doeleinden worden gebruikt. Het blad meent te weten, dat Spanje be reid is Marokko te verlaten en eischt van de overige landen, dat zij het protectoraat aan den Volkenbond overlaten. Gebouw „St, Bavo" R.K. Bevolkings bureau 8 uur. Rembrandt „Toonfilmparade" 7 en 9.15 uur voor volwassenen. Palace „De man die zijn moordenaar zoekt" 8.15 uur voor volwassenen. Gebouw „St. Bavo" Rechtskundig bureau SV, uur „St. Caecilia" 8 uur R. K. Slagershond 8 uur R. K. Grafische Bond 8 uur R. K. Kraam- verzorging 23 uur. Groote of St. Bavokerk Orgelbespeling door George Robert 8.159.15 uur. Rembrandt „Toonfilmparade" 7 en 9.15 uur voor volwassenen. Palace „De man die zijn moordenaar zoekt" 8.15 uur voor volwassenen. Raadhuis Heemstede Gemeenteraadsver gadering 8 uur. Zandvoort 28 ste Middenstandscongres Réunie 5 uur Algemeene vergade ring 8.30 uur. Comité van Katholieke Actie Aanvullingsagenda. Maandag 29 Juni 8.30 uur: Vergadering der Mittovos, Commissie Missie-Postkantoor bij Brinkmann Dinsdag 30 Juni 8.30: Vergadering van de R. K. Slagerspatroons in „Central", Groote Houtstraat 176. Woensdag 1 Juli 9 uur: Vergadering der Mittovos-Commissie Pers en Propaganda bij Brinkmann. Donderdag 2 Juli 8 uur: Vergadering der Mittovos-Hoofdcommissie aan den Kweek- duinweg 9 te Overveen. Kinderoperette „Als de kinderen slapen" Ten bate der Kleine Theresiastichting, uit liefde tot het onverzorgde kind, zou luidde de oproep in ons blad tot bijwoning der op voering van de bovengenoemde kinder operette. Wel prachtig is aan dezen oproep gehoor gegeven want een zeer talrijk gehoor van pa's en ma's met hun respectievelijk kroost was naar den Schouwburg aan den Jansweg getogen om er te kijken en te luisteren naar het alleraardigste zangspel, door mej. Elze Wille zoo verdienstelijk ingestudeerd en slagvaardig begeleid door mej. A. Bonarius. Zelfs de grooteren hebben genoten van dit fantastische poppenballet in het nachtelijk uur. Welk een keur van costumes, van den Volendammer boer en boerin af tot de schoone Italiaansche toe, van de jonge da mes met den oud-modischen hoepelrok en crinoline tot de gratieus in pyama gekleede jeugdige schoone uit de 20e eeuw! En de parmantige looden soldaatjes die met ver eende krachten uit de donkere speelgoedkast waren verlost om mee te helpen by het be vrijden van de in de la vergeten Willemien, maakten keurig parade op het groote, heu- sche tooneel. Ten slotte „duveltje uit de doos", die de styve Trien genas en zoowaar nog een huiverfngwekkenden duveldans ten beste gaf ook: Prr.Prr.Prr,Prr. Pr. Prrrrrr....! Er is geweldig geapplaudisseerd door oud en jong, een bewijs dat dit poppenspel erg in den smaak viel. De beide voornoemde da mes die voor een zoo keurige regie en goede begeleiding zorgden kregen bloemen wel verdiend. Onder de pauze, waarin gelegenheid was zich op de fancy-fair te voorzien van alle mogeiyke stukjes speelgoed we zagen er soldaten met poppenledikanten vandaan ko men en met rammelaars, en meisjes met schopjes werd een prachtige pop verloot: de jonge dame, die met nummer 156 de ge lukkige was stond aan kapelaan Leesberg haar pop weer af, om ze op z'n Amerikaansch by opbod te verkoopen. Links en rechts werd druk en flink geboden en zoo bracht de pop een prachtig bedrag op voor de kas der ver- eeniging. Na de pauze mochten de kleintjes kyken naar een humoristisch zangspel van de groo- tere jongedames in 'n heeleboel acten en zelfs met entre-acten: de sollicitatie van Klaas, den dorpssnyder, by den dominé der Friesche boerengemeente. M'n kleine jongen vond Klaas een ergen dommerd, dat hij niet eens wist, wie het eerste menschenpaar wa ren, en zoo zullen de andere kleinen er ook over gedacht hebben. Het was, ondanks de warmte, een prettige middag, waarin de heeriyk naïeve kinder psyche zoo aardig naar voren kwam in alles. En voor de dames der vereeniging moet het, wel 'n heele voldoening zijn geweest, zoo'n goed geslaagde uitvoering met zulk een evenredig financieel succes bekroond te zien. Wat noodig is en blijft! Een bezoek op Woensdagmiddag a.s. aan den Jans-Schouwburg is dan ook aan te be velen in alle opzichten. De Persil-schrijver Het was een mooi gezicht, toen men Za terdag boven onze stad den moedigen vlie genier het woord Persil aan den hemel zag schrijven. Reeds in vorige jaren werden in verschillende plaatsen van ons land de ca paciteiten van den piloot, evenals de reus achtige afmetingen der met rook geschreven letters, bewonderd. Naar wy vernemen, had het woord Persil, hetwelk aan het firmanent werd geschreven een lengte van niet minder dan 7 kilometer, hetgeen overeenkomt met een afstand van Haarlem tot Halfweg. Men kan zich hieruit een voorstelling maken, welk een enormen weg de vliegenier moet afleggen om zijn werk te verrichten. Wanneer wy buiteneden nog hooren, dat de uitgestooten hoeveelheid rook een millioen kubieke meter bedraagt, komt een en ander byna ongelooflijk voor. Inbraak in „Het Motorhuis' De dader reeds aangehouden In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in de garage „Het Motor huis" aan den Zyiweg, hoek Bilderdyk- straat. Ontvreemd zijn een motorrijwiel en een motorjekker. In verband met dezen inbra ak is te Dordrecht aangehouden de 21-jarige mon teur H., wonende te Amsterdam. De aan gehoudene heeft verklaard over een schut ting te zijn geklommen en zoo aan de bin- nenzyde de deur van de garage geopend te hebben. Hy had geprobeerd den motor te Dordrecht te verkoopen. De man is aan de Justitie overgeleverd. Schoolzwemmen Zaterdag 18 Juli wordt er door de school kinderen gezwommen voor het Dr. Merens- en het H. O. Z.-diploma. De kinderen mogen niet ouder zijn dan 14 jaar. Hoofdacte-examen Donderdag 2 Juli a.s. wordt in het gebouw Sint Bavo het schrifteiyk examen voor de hoofdacte afgenomen. Geboren: 24 Juni: z. va» G. M. C. Spie)" dykTe Velthuis z. van L. WiskerSint 25 Juni: d. van A. van KeppelDhondt 26 Juni d. van C. Akkermansvan Sta veren 27 Juni: z. van Z. Verwaal en H- G. G. Vermeulen z. van P. Schreuderde Klerk 26 Juni: d. van M. BremerHop man 25 Juni: d. van E. MeyerHimmel- reich d. van S. M. E. RomersJansen 27 Juni: z. van W. J. M. de Graaf Roosen 26 Juni: z. van J. Luyken—- Weber 25 Juni: d. van H. J. Stroes— Gommer. Overleden: 25 Juni: C. L. Scheelings, 69 jaar Spaarne J. W. Adriaans-v. .d Bosch. 63 jaar, Dreef A. BakkerSchipper, 78 jaar, Voorzorgstraat J. Beentjes, 80 jaar. M. van Heemskerkstraat 26 Juni: J. L°s —Smit, 57 jaar, Jansstraat L„ 17 mnd., z. van A. T. Zandbergen, Tulpenstraat 27 Juni: K. Leiker, 37 jaar, Duvenvoorde- straat. MAANDAG 29 JUNI 1931 Vorige Koersen Koers 2.15 Staatsleeningen 5 Nederland 1919 41/, Nederl. 1916 4% Nederl. 1917 4% Nederland 1931 4% N.Ind. 1926 B Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-My. industrieën Onliever Calvé Delft Alg. Kunstzyde Van Berkel's Pat Nieuwe Philips Kuch. Accoustiek Ned. Ford Tndustr. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel O. S. Leather Intern. Nickel Mijnbouw Boeton Mynbouw Alg. Exploratie Petroleum Dortsche Petr Gaboes Kon. Olie Perlak Peudawa Continental Oil Shell Union Ofl Rubber A'dam Rubber Bandar Deli Batavia Rubb Rott, Tapanoeli Serbadjadi Silau V. I. O. O Allied Intercontin Rubber Scheepvaart Holl. Amerika Min dito Gem. Eigend. Kon. Ned. Stoomb Scheepvaart-Unie Marine comm. Marine pref Suiker H. V. A. Poerworedjo 'orstenlanden Actions idem Tabak Del) Batavia Oude Dell Oostkust Senembah Maxwell Spoorwegen Onion Pacific Wabash Jhic. Milw St. Paul Kansas City South Erie Railr Prolongatie 101% 103% 103% lOO'/g 98Vg 122 114% 131 189 108% 80 45% 125% 55 298 64% 50% 8% 1615/ J6 36% 79% 227 25% 243% 114% 9'V 16 8 /g 92% 70% 41% 23 54 20% 47% 38 313/l6 10 43 123% 8% 355 25 Va 90 62.10 221 268% 43% 301% 38 177/g 23% 1% MAANDAG 29 JUNI 1931 Parijs Brussel bonden New-York (cable Beriyn Zürich Rome Madrid Oslo Stockholm Kopenhagen Praag Weenen Warschau 9.70 34.55 12.08% 2.48 58.95 48.— 12.95 23.30 66.50 66.55 66.50 7.30 34.85 27.— 9.80 34.65 12.09% 2.49 59.05 48.10 13.05 23.50 66.60 66.70 66.60 7.40 35.— 29.—

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2