Buitenlandsch cdCieuivs FEUILLETON DE MAN VAN NERGENSHUIZEN Hoover's moratorium- voorstel Duitschland en Roemenië De lijkverbrandingskwestie Scheuring bij de Britsche liberalen Afscheiding van Lloyd George De verkiezingen in Spanje Ontploffing in een kruitfabriek Amerika en Rusland Amerika en Australië Gemengde Buitenlandsche Berichten RADIO-OMROEP Het huwelijk van Prinses Ileana Blanke slavinnenhandel in Australië KORT NIEUWS I De indruk over Frankrijks antwoord Het Belgische antwoord. Aangaande de Belgische nota van ant woord op Hoover's voorstel, weet de „Ving- tième Siècle" mede te deelen, dat deze nog niet is uitgewerkt. Men wacht nog op be richten omtrent de wijze, waarop het Fran sche antwoord te Washington is ontvangen. Het Belgische antwoord, aldus het blad, zal kort zijn. Het zal van het initiatief van Hoover met waardeering kennis nemen en overigens op de noodzakelijkheid wijzen van een speciale regeling, welke met de eigenaar dige positie van België in overeenstemming is. Voorts zal men over het voorstel van den Amerikaansche president nog moeten onder handelen. Volgens het blad meent men in goed- ingelichte Brusselsche politieke kringen, dat het niet aangaat van België een in zulke bedragen loopend offer te verlangen, gelijk het voorstel van Hoover bepaalt. Ontvangst van het Fransche ant woord in Amerika. De onderstaatssecretaris van buitenland- sche zaken Castle heeft in een persconferen tie medegedeeld, dat men verwacht, deze week tot overeenstemming met Frankrijk te zullen komen. Als grondslag der overeen stemming kenschetste hij het voorstel van Hoover als volgt: „Duitschland voor het tijds verloop van een jaar feitelijk van alle las ten te bevrijden." Castle begroette met vreugde het verloop der stemming in de Fransche Kamer, daar deze aanleiding geeft tot een zeer optimisti sche beoordeeling van den toestand. Op grond dezer stemming weet de wereld thans, dat de Fransche regeering in haar streven om een verlichting van Duitschlands positie te bewerkstelligen, door de overweldigende meerderheid van het Fransche parlement wordt gesteund. Het parlement heeft zijn vertrouwen in de regeering uitgesproken en deze dus niet gedesavoueerd wat betreft haar voornemen om Duitschland tegemoet te ko men, gelijk men in verscheidene kringen vreesde. Deze zekerheid zoo besloot Castle vergemakkelijkt de onderhandelingen tus- schen de Amerikaansche en de Fransche re geering buitengewoon. Laval en Caillaux. Laval had vóór het begin der Fransch- Amerikaansche besprekingen een onderhoud met senator Caillaux, die in 1925 te Was hington de onderhandelingen over de rege ling der Fransche schulden met de Vereenig- de Staten heeft geleid. De officieele besprekingen te Parijs. De officieele besprekingen tusschen minis ter-president Laval, Briand en minister Flandin aan de eene en Mellon en den Ame- rikaanschen gezant aan de andere zijde zijn Zaterdag begonnen. Mellon had zich nog Vrijdagavond laat op de hoogte doen stellen van het verloop der beraadslagingen in de Fransche Kamer. Nadat Zaterdagmorgen vroeg het resultaat van de stemming bekend was geworden, be gaf de Amerikaansche gezant zich reeds vroegtijdig naar het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken, om met de hooge amb tenaren van dit ministerie en dat van finan ciën voorbereidende besprekingen te voeren. Frankrijks tegenvoorstellen Het orgaan van de Engelsche Labourpartij de „Daily Herald" schrijft, dat de Vereenigde Staten de Fransche tegenvoorstellen van de hand zullen wijzen. De Fransche tegenvoorstellen wijken na melijk veel .verder af van de oorspronkelijke' plannen van Hoover, dan men gevreesd had. Alles wat Frankrijk aanbiedt, is de stor ting van het onvoorwaardelijke deel van de herstelbetalingen bij de Bank voor Inter nationale betalingen. Frankrijk wil dus wel afzien van deze 500 millioen mark, om ze op korten termijn aan Duitschland, maar vooral aan Frankrijks bondgenooten, uit te leenen. Antwoord van Griekenland. De samenvatting van den inhoud der Grieksche antwoordnota aan Amerika stelt de volgende drie wenschen op den voor grond: 1. Dat Griekenland bewaard blijft voor elk verlies, dat zou kunnen ontstaan uit een va catiejaar met het oog op het verschil tus schen de aan het land toekomende schade vergoeding en zijn verplichtingen aan oor logsschulden. 2. Dat Griekenland, indien het voorstel van Hoover ook Bulgarije omvat, gedurende het moratorium de voordeelen uit het ver drag Kafandaris-Molov zal blijven genie ten. De Grieksche regeering neemt aan, dat 't voorstel-Hoover ook het tweede gedeelte der Grieks'he staatsschuld aan Amerika omvat. In weerwil van het vurig verlangen, zoo zegt d^ nota, om met alle krachten aan het herstel van het Europeesche economische le ven mede te werken, kan de Grieksche re geering' slechts een zoodanige oplossing aan nemen, waardoor het land geen nieuwe las ten worden opgelegd. De onderhandelingen met Mellon Hoewel de Japansche regeering geen officieele mededeeling heeft ontvangen in zake het plan-Hoover en de regeering het derhalve onnoodig acht een officieele verklaring af te leggen, heeft de minister van Buitenlandsche Zaken, volgens de „Times" aan de leden van het Corps Diplomatique het Japansche standpunt uit eengezet, dat hierop neerkomt, dat de regeering Japan het voorstel van Hoover als een verstandige daad beschouwt. De regeering is bereid met andere mogend heden aan de uitvoering van het plan mede te werken. Momenteel worden door de juri dische financieele deskundigen in het ministerie van buitenlandsche zaken en in het ministerie van financiën nauwkeurige studies van de aangelegenheid gemaakt. Amerika tegen een confe rentie der drie mogendheden Naar uit Washington gemeld wordt, heeft de plaatsvervangende staatssecreta ris Mills verklaard, dat de Vereenigde Staten tegen een conferentie van Amerika, Duitschland en Frankrijk ter bespreking van de moratoriumkwestie zijn. Een Duitsch-Italiaansche conferentie Bevestigd wordt, dat de Italiaansche re geering met de Duitsche regeering onder handelt over een Duitsch-Italiaansche com- ferentie naar het voorbeeld der Duitsch- Engelsche besprekingen. Een formeele uitnoodiging van de Ita liaansche regéering aan den Rijkskanselier en den Rijksminister van buitenlandsche zaken naar Rome te komen, is tot nu toe niet ontvangen. Het is daarom ook nog onzeker, wanneer de Duitsch-Italiaansche bijeenkomst zal plaats hebben. Van Duitsche zijde wordt reeds thans het denkbeeld van een conferentie tusschen Duitsche en Italiaansche staatslieden toe gejuicht. Geen Duitsche deelneming aan de onderhandelingen te Parijs In tegenstelling tot zekere van Fransche zijde komende wenschen inzake de deelneming van Duitschland aan de Fransch-Ameri- kaansche besprekingen, wordt te Berlijn medegedeeld, dat het Duitsche standpunt in deze kwestie onveranderd is gebleven. Duitschland is niet voornemens aan deze besprekingen deel te nemen. De onderhandelingen met Mellon De Fransch-Amerlkaansche onderhande lingen zullen weer worden voortgezet. Laval en Briand waren Zaterdagavond dermate vermoeid, dat zij den Zondag wilden be steden om uit te rusten. Mellon heeft pre sident Hoover telefonisch op de hoogte gebracht van de eerste officieele bespre kingen. Tot dusverre zijn drie groote punten van bespreking naar voren gekomen. Amerika eischt, dat het totaal-bedrag der ombe- schermde betalingen renteloos aan Duitsch land ter beschikking wordt gesteld. Frank rijk eischt daarentegen, dat ook de kleine Midden-Europeesche Staten er in parti- cipeeren. Bovendien verlangt Frankrijk, dat de Bank voor Internationale Betalingen zich garant steit voor de leening, die door Frankrijk met het onbeschermde ge deelte aan Duitschland gegeven wordt. Naar in Amerikaansche kringen verluidt, heeft Mellon zich tegen dit laatste punt nadrukkelijk verzet. Ten slotte staat Frankrijk op het standpunt, dat het onmo gelijk is Duitschland zóo vergaanden fi- nancieelen steun te verleenen, zonder daar tegen over politieke en economische ga ranties te stellen. Het ligt in de bedoeling van Frankrijk een nauwkeurige controle te eischen over het gebruik van vrijkomende tribuutgelden. In dit licht moet ook het on derhoud van den Duitschen gezant met Laval, Briand en Flandin beschouwd wor den. Laval verlangt van de Rijksregeering zeer bepaalde garanties inzake vreedzame bedoelingen en een eerlijk verlangen tot samenwerking. Bij dit onderhoud zou La- val er ook op gewezen hebben, dat Duitsch land moet afzien van de doorvoering van de tolunie met Oostenrijk. Verder eischt hij, dat noch de rijksmarine, noch het rijksleger iets van de vrijkomende gelden zou ontvangen. Omtrent het bezoek van dr. Curtius is men .hier algemeen van opvatting, dat een bijeenkomst niet voor eind Juli kan plaats vinden. Zondagmiddag is Mellon de gast geweest van den minister van financiën, Flandin. Hierbij waren aanwezig de gouverneur en onder-gouverneur van de Banque de France, de gouverneur van de Banque de Paris en een groot aantal leidende beamb ten van het ministerie van financiën. Be halve zuiver technische zaken, werden te vens de financieele en economische toe stand besproken. De officieele besprekingen zouden heden weer hervat worden. Handelsverdrag onderteekend. Het Duitsch-Roemeensche handelsverdrag is thans te Genève onderteekend. Bij dit verdrag verleent Duitschland aan Roemenië voor ongeveer 50 pet. verlaging van invoerrechten voor mais en voedergerst, terwijl Roemenië, op verzoek van Duitsch land, verschillende verlagingen voor indus- trieele artikelen heeft toegekend. Deze verlagingen worden echter niet bij wijze van preferentieele rechten aan Duitsch land verleend, doch alle staten, die met Roe menië door de meestbegunstigings-clausule verbonden zijn, zullen van deze tariefverla ging eveneens kunnen profiteeren. Intusschen zijn deze industrieele artikelen zoo gekozen, dat Duitschland in de eerste plaats door deze tariefsverlaging gebaat zal worden. Bespreking in de Belgische Kamer Het Belgische parlement heeft een aan vang gemaakt met de bespreking van het wetsontwerp inzake de toelating van de lijk verbranding in België. De liberale afgevaardigde Mundeleer weid de Vrijdag uit over „de inconveniënten, die men op hygiënisch gebied kan ondervinden van de teraardebestelling op kerkhoven" en was van meening, dat de lijkverbranding van medisch-wettelijk oogpunt bezien geen ge varen kan opleveren. Spr. verzette zich tegen het amendement van den katholiek Coelst, dat de lijkschou wing vóór de verassching van elk lichaam, wil verplicht stellen en kon zich evenmin vereenigen met een ander amendement, even eens komende van de rechterzijde, dat spe ciale kerkhoven voor verbrande lijken wil doen aanleggen. De heer Fieuillien (R.K.) verklaarde, dat in den geest der promotors van 1908 dit wetsvoorstel anti-Katholiek was en deed voorlezing van een propaganda-brochure, uit gegeven door de voorstanders der lijkver branding. Spr. vroeg zich af, waarom deze laatsten zoo hardnekkig beweren, dat kerkhoven on hygiënisch zijn. Indien dit zoo ware, zeide hij, zoo men ze moeten afschaffen. Is het dat wat men wil? Hierna sprak graaf Carton de Wiart (R.K.) die mededeelde, dat de katholieken tegen de crematie zijn, omdat het canonisch recht voorschrijft, dat de dooden begraven moeten worden en omdat het begraven beantwoordt aan gevoelens, geïnspireerd door een lange traditie. De rechterzijde wil niet aan de vrijdenkers verbieden, zich te laten verasschen, doch zij wil voorkomen dat de kwestie aanleiding zou geven tot discussies in de gemeenteraden en ook, dat het bouwen van crematie-ovens op de gemeentelijke financiën zou komen druk ken. Het is daarom, dat de Kamercommissie het amendement tot het hare heeft gemaakt, dat aan den koning de vrijheid laat, om aan TOreenigingen zonder winstgevend doel 't Hjk- •ferbranden toe te staan. Tot slot kwam de socialistische leider Van- dervelde zijn meening uiteenzetten. Hij vond, dat aan beide kanten de argumenten altijd zwak zijn geweest en constateerde, dat in alle landen, behalve in Spanje, de lijkver branding toegelaten is. Daarom zal hij voor het wetsvoorstel stemmen. De bespreking wordt deze week voortge zet. Demonstratieve aanslagen 35 bomontploffingen te Genua. Te Genua zijn in verschillende wijken der stad 35 bommen ontploft. Alleen een paar vensterruiten werden vernield. Men neemt aan dat de bomaanslagen slechts een demonstratief karakter droegen. De bommen waren volgens een zeer primi tief stelsel vervaardigd. Communistische putsch in Hongarije? Enkele arrestaties. De politie te Budapest heeft in de afge- loopen dagen verscheidene communisten ge arresteerd, die er van beschuldigd worden, het voornemen te koesteren in de komende verkiezingsdagen van 28 tot 30 Juni in het geheele land een poging te willen doen om een communistische putsch te laten uit breken met als middelpunt Bekes-Csaba in het Z.O. van het land. De communistische cellen aldaar zouden opdracht hebben om tot eiken prijs de openbare gebouwen al daar te bezetten. Te Boedapest is een zekere Bela Fried- mann gearresteerd, in wien men gelooft een der voornaamste leiders te hebben gevonden. Zaterdag is het officieel tot een scheuring van de liberale partij in het Engelsche La gerhuis gekomen. Ongeveer 12 leden, onder leiding van sir John Simon, hebben besloten, zich defini tief van Lloyd George af te scheiden. Sir John Simon en de heer Brown heb ben aan den speaker der liberale partij me degedeeld, dat zij voortaan geen aanwijzin- gen van hem meer wenschen te ontvangen. In beide brieven wordt de stap gemoti veerd met de houding van Lloyd George en zijn aanhangers tegenover de regeering. De gevaarlijke agitatie van Franco Geen commandant der militaire luchtmacht meer In Madrid doen hardnekkige geruchten de ronde, dat de bekende vlieg-officier Franco gearresteerd is. De minister van binnenlandsche zaken heeft verklaard, dat door de agitatie van Franco de openbare, orde in gevaar wordt gebracht. Daarom is Franco ook van zijn post als commandant der militaire luchtvaart ontheven. Waarschijnlijk zal nog heden de reorgani satie van het militaire vliegwezen worden bekend gemaakt. Opstandige vliegofficiereu v Onder de vliegofficieren van het vliegveld van La Tablata bij Sevilla, aan welks hoofd majoor Franco, de bekende Oceaanvlieger, is Zaterdag een opstand uitgebroken. Te twaalf uur 's middags werden de troe pen uit het garnizoen van Sevilla op de revolutionnairen afgezonden. Tegenspraak der regeering Naar het Fabra Ag. meldt, heeft de mi nister van oorlog na ontvangst van het be richt omtrent een muiterij op het vliegveld van Sevilla zich onmiddellijk telefonisch met den commandant van het militair district van Sevilla in verbinding gesteld. Na dit telefoongesprek deelden de minis ters van oorlog en binnenlandsche zaken den dagbladvertegenwoordiger mede, dat te Sevilla niet het geringste is voorgevallen en dat het bericht over een opstand op het vliegveld van Sevilla eiken grond mist. Censuur op buitenlandsche pers telegrammen Havas meldt uit Madrid, dat een zeer strenge censuur op de perstelegrammen naarhet buitenland is ingesteld. Het verluidt, dat het bericht van het ont slag van majoor Franco als commandant der militaire luchtmacht tot de opstandige beweging heeft geleid, daar Franco onder de officieren een groote populariteit geniet. De sabotage der verkiezingen Naar thans blijkt, hebben in Sevilla grootsch opgezette plannen tot het sabo- teeren van de verkiezingen bestaan. Alleen aan het snelle en doortastende optreden van generaal Sanjurjo is het te danken, dat deze plannen op het laatste moment konden worden verhinderd. De leider van het geheele plan schijnt majoor Franco te zijn geweest, wiens uitlevering door de manschappen van het vliegveld wordt ge weigerd. Eerst na arrestatie van den com mandant van het vliegveld en andere rad draaiers, lieten de vliegers hun oproerige plannen varen. Te Sevilla heerscht, zooal niet de jure, dan toch in feite de staat van beleg. De omliggende dorpen hebben politieverster- kingen gekregen. De rust is thans hersteld en de verkiezingen zijn verzekerd. De regeering dementeert de, berichten over den opstand in Sevilla en beweert, dat 't hier en daar slechts oefeningen van het garnizoen betreft. Zonder incidenten verloopen De verkiezingsstrijd is in Spanje, volgens de tot dusverre voorhanden berichten, zon der buitengewone incidenten verloopen. Incidenten van eenigen omvang worden gemeld uit Vergara, waar republikeinen een Baskisch-nationalistischen auto met revol vers overvielen en een inzittende doodden en verscheidene anderen wondden. Vervol gens overvielen de nationalisten de republi- keinsche club, waar ook een persoon ge dood en verscheidene anderen zwaar ge wond werden. Te Badalona hebben communisten een vuuroverval gepleegd op een auto der guar- dia civil. De chauffeur en een voorbijgan ger werden gedood. In de hoofdsteden is de dag rustig ver loopen. Over de uitslagen der verkiezingen zijn nog slechts gedeeltelijke en officieuze be richten binnen gekomen. Te Madrid is in ieder geval de republikeinsch-socialistische coalitie overweldigend in de meerderheid. Ook in Sevilla schijnt de coalitie goede re sultaten te hebben geboekt. Franco en zijn revolutionnaire aanhan gers schijnen in tal van Andaloesische dor pen successen bereikt te hebben. 4 dooden In de kruitfabriek der Canadeesche Industrie Mij. m Ontario, in het plaatsje Sudbury, is een hevige explosie voorgeko men, waarbij 4 personen werden gedood en verscheidene anderen werden gewond, waaronder 6 zwaar. De materieele schade, welke door de ontploffing, die mijlen ver in den omtrek hoorbaar was, is aangericht, is aanzienlijk. De Bulgaarsche Kabinetskrisis Malinoff kabinetsformateur Zaterdagmiddag heeft de Bulgaarsche ko ning den leider van het oppositieblok, Mali noff, opdracht gegeven tot de formatie van een kabinet. Kort daarvoor had de ko ning den vorigen minister-president Liapts- jeff in een audiëntie, welke twee uur duurde, ontvangen. Liaptsjeff overhandigde den ko ning het ontslag van het geheele kabinet. De nieuwe kabinetsformateur Malinoff, werd door een groote menschenmenigte bij het verlaten van het koninklijk paleis met ge juich ontvangen. Malinoff verklaarde, dat hij reeds Maan dag den koning de lijst van zijn kabinet zal overleggen. Bezuinigingsmaatregelen der Poolsche regeering Ontslag van 15 pet. der ambtenaren De nationaal-democratische „ABC" meldt, dat door tot nu toe doorgevoerde bezuini gingen op de begrooting voor het ioopende dienstjaar, groot 2.850.000 Zloty, reeds 430 millioen konden worden geschrapt. Door salarisverlagingen en het schrap pen van toelagen op salarissen zijn 200 millioen Zloty bespaard. Verder zullen door de inkrimping van buitengewone uitgaven voor de afzonderlijke ministeries en de staatsbedrijven nog 230 millioen Zloty wor den bezuinigd. Er blijft dan nog een deficit van 20 mil lioen Zloty, dat gedekt zal moeten worden. De totale bezuiniging op de begrooting moet, volgens een mededeeling van den minister van financiën, 450 millioen Zloty bedragen. Naar verluidt zullen 15 pet. van alle ambtenaren en beambten in staatsdienst worden ontslagen, hetgeen ten gevolge zal hebben, dat het aantal werkloozen met 70.000 zal vermeerderd worden. 1 Verbod van invoer van Sovjetgoederen? Naar uit Washington gemeld wordt, is het departement van financiën voornemens een streng invoer-verbod voor alle wa ren en grondstoffen, afkomstig uit Sov jet Rusland uit te vaardigen, met ingang op 1 Januari 1932. Dit verbod zal gebaseerd worden op de tariefwet. De regeering gaat uit van die veronderstelling, dat alle arbei ders in Sovjet Rusland als dwangarbeiders echter allen gered worden. Geen uitingen over credietverleening, ji In Amerikaansche schatkistkringen weigert men zich uit te laten over de berichten, volgens welke een crediet van de federale reservebanken aan Zuid-Amerika aanstaan de zou zijn. Men wijst er echter op, dat de toestand van Zuid-Amerika met dien van Europa ver schilt, daar het meerendeel der crediteuren op Zuid-Amerika hoofdzakelijk banken en particulieren zijn en een moratorium voor de regeeringsschulden van Zuid-Amerika zou slechts in hoofdzaak een psychologisch ef fect hebben. Botsing tusschen twee autobussen 5 dooden ..In een bocht nabij Stanmore, bij Londen, zijn twee autobussen met elkaar in botsing gekomen, waardoor 5 personen gedood en 4 anderen gewond werden. Bij de botsing vlo gen beide autobussen onmiddellijk in brand. Werkloozenrelletjes in Canada Veertien politieagenten gewond Veertien politiemannen zijn in het zie kenhuis van Winnipeg opgenomen, tenge volge van een nachtelijke vechtpartij, waar bij meer dan duizend werkloozen onder lei ding van een vrouw probeerden zich toegang te verschaffen tot 'n hotel, waar de minis ter van arbeid overleg pleegde met de plaatselijke autoriteiten over de te nemen maatregelen om de werkloosheid te bestrij den. Nadat de politie versterking had gekre gen, kalmeerden de verhitte gemoederen. Er werden twaalf betoogers gearresteerd, nadat uit de menigte met steenen was ge worpen. Twee arbeiders bedolven In het plaatsje Altmersleben zijn twee arbeiders, juist toen de aanleg voor een brandweerpomp gereed was, bedolven, door dat het geheele bovendeel van den 10 M. diepen put instortte. Een der beiden werd op slag gedood, de ander zwaar gewond. DINSDAG, 30 JUNI 1931 HUIZEN, 1875 M. Uitsl. K.R.O.-uitz. - 8.00—9.15 Gramofoonpl. 10.00—11.30 Gra mofoonpl. 11.30 Godsd. Halfuurtje doo, Pastoor Perquin 12.00 Politieber. 12.1! 1.45 Concert K.R.O.-trio o.l.v. P. Lusten- houwer 1.452.00 Gramofoonpl. 2.00— 3.00 Vrouwenuurtje 3.003.30 Gramofoon- platen 4.004.30 Vervolg Gramofoonpl. 4.30—6.30 Concert K.R.O.-Kunstensemble on der leiding van Piet Lustenhouwer 6.30 Verbondskwartiertje 6.45 Gramofoonpl. 7.00 Prof C. C. Berg: „Het jongeren-probleem in Insulinde" 7.30 Politieberichten 7.45 Aansl. met het Stadstheater te Aken. Opera „Die Königing von Saba" van Goldmark. In de pauze „Familie Speenhoff" Circa 9.00 Vaz Dias 11.00—12.00 Gramofoonpl. HILVERSUM, 298 M. Uitsl. A.V.R.O.- uitzending 8.0010.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramofoonpl. 10.3011.00 H. H. Felderhof leest „Mijnheer Focus als Hypnotiseur" van F. de Sinclair 11.0012.30 Concert A.V.R.O.-kwartet oJ.v. D. Groeneveld 12.30—2.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. Bob Scholte (refreinzang) 2.002.30 Kees van Bruggen: „De psycho logie van het reizen" 3.004.00 Knipcur sus 4.00 Gramofoonpl. 4.305.30 Kin deruurtje 5.30—6.15 Gramofoonpl. 6.15 6.45 Onderwijsfonds voor de Binnenvaart 6.457.00 Gramofoonpl. 7.00 Willem Andriessen: „Stijlovereenkomsten tusschen Bach en Beethoven (II)" 7.308.00 Om roeporkest o.l,v. N. Treep 8.008.20 W. P. F. van Deventer: „Badplaatsen" 8.20 9.15 Vervolg concert 9.15—9.30 Optreden van de Terek-Kozakken 9.3010.00 Om roeporkest (Vervolg) 10.00 Vaz Dias 10.10—10.30 Vervolg Terek-Kozakken 10.30 —11.15 „Zijn goede naam," dramatische schets van John Galsworthy 11.1512.00 Gramofoonpl. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgen wijding 11.05—11.20 Lezing 12.20 Or gelspel door E. O'Henry 1.20 Orkestcon cert 2.15 Televisie 2.252.50 Gramo foonpl. 3.454.00 Toespraak door The Hon. Stanley J. Baldwin, M. P. 4.20 Con cert S. Sanna (viool), Fred. Bontoft (piano) 4.50 Orkestconcert 5.35 Kinder uurtje 6.20 Berichten 6.50 Cricket match EngelandNieuw Zeeland 7.05 Pianospel door V. Hely—Hutchinson 7.20 —7.40 Lezing 7.45 Lezing 8.05 „MSót- summer Madness." Hoorspel van C. Bax c 9.20 Berichten 9.35 Berichten 9.40 Le zing 10.00 Concert. Orkest. F. Philips (bariton) 11.0012.20 Dansmuziek. LANGENBERG, 473 M. 7.25—8.20 Gra mofoonpl. 10.3511.15 Gramofoonpl. 12.30 Gramofoonpl. 1.25—2.50 Orkestcon cert 5.206.20 Concert. Vrouwenkoor met begeleiding van fluit, viool en fluit 8.20 „Orpheus und Eurydike". Opera van C. W. Gluck. KALUNDBORG, 1153 M. 12.20—2.20 Orkestconcert 3.505.20 Orkestconcert 8.208.40 Duetten voor cello 8.5011.20 ca. „Min Söster og Jeg." Blijspel van Berr en Vemeuil, Muziek van Dr. H. Benatzky 11.35 ca.12.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 338,2 en 508,5 M. 338.2 M.: 5.20 Orkestconcert 6.35 Gramofoonpl. 8.20 Orkestconcert, zang en declamatie. 508.5 M.: 5.20 Orkestconcert 6.50 Gra mofoonpl. 1.25 Gramofoonpl. 6.20 Gra mofoonpl. 8.20 Gramofoonpl. 9.20 Or kestconcert en zang. PARIJS „RADIO PARIS," 1725 M. 8.05 Gramofoonpl. 12.50 Gramofoonpl. 125 Gramofoonpl. 6.20 Gramofoonpl. 8.20 Liederen-voordracht en gramofoonpl. ZEESEN, 1635 M. ca. 7.00 Gramofoonpl. 10.3012.50 Lezingen 12.50 Gramofoon- platen 1.152.20 Berichten 2.203.20 Gramofoonpl. 3.204.50 Lezingen 4.50 5.50 Concert 5.508.05 Lezingen 8.05 Met de microfoon door de Stad Stettin 9.35 Vroolijke Avond uit Weenen 10.35 Berichten. Daarna vervolg uitzending uit Weenen. Toegeschoten personen, die hulp wilden brengen, werden door esn nieuwe instorting eveneens bedolven. Deze, 3 in getal, konden echter alle gered worden. 26 Juli a.s. Naar uit Boekarest gemeld wordt, is het thans definitief vastgesteld, dat het huwelijk van prinses Ileana met den voormaligen aartshertog Anton van Habsburg zal wor den voltrokken op 26 Juli a.s. Eenige aanhoudingen In verband met de ontdekking van den handel in blanke slavinnen zijn te Sydney vier personen gearresteerd, onder wie een Algerijn en zijn vrouw, een Franqaise, die naar het heet, sinds twee jaar Fransche jonge meisjes leverden. Als gevolg van de buitengewone hitte zijn in Italië de laatste dagen 31 personen overleden. De vroegere senator van Oe- kraine, Kozicki, is door de rechtbank te Rowno wegens een tegen den staat gerichte verkiezingsredevoering tot een jaar kerker straf veroordeeld. 10. Het meisje deed nog het een en ander in de kamer en vertrok daarna. Toen zij weg was, ging ik in bed opzitten en begon het kleine stapeltje brieven, dat op het blad lag, door te zien. De meeste waren te herken nen als circulaires en rekeningen, doch een ervan, met een wapentje in den hoek van den omslag, scheen van meer belang to zijn. Ik scheurde hem open. 105 Belgrave Square S.W. Beste Northcote. Gisteren had ik een onderhoud met Roce- dale en zooverik kan nagaan, loopt alles naar wensch. Rosedale stelt voor, de maat schappij in de eerste week van October op te richten. Er zijn nog een paar dingen, waar over ik je gaarne zou willen spreken: daar zullen wij aanstaande Woensdagavond wel gelegenheid voor hebben. Ik heb je advies opgevolgd en de „Seagull" gekocht. Morton vroeg er een duivelsch hoogen prijs voor, maar hij stelde zich tevreden met een kleine betaling en zal moeten wachten met de rest tot de Maatschappij op pooten staat. Je toegenegen SANGATTE. Toen ik bij de slecht geschreven, krabbe- lige handteekening gekomen was, floot ik zachtjes. Ofschoon vreemdeling in Engeland, kende ik Lord Sangatte zeer goed bij repu tatie; en dat was een onsmakelijke reputatie .ook. Ik nam het notitieboekje van Northcote, dat ik den vorigen avond op mijn nachtkastje had gelegd en zocht er zijn afspraken voor Woensdag in op. Ik vond er twee of drie on duidelijke aanwijzingen voor afspraken 's morgens en 's middags en onderaan met potlood gekrabbeld: „Sangatte's balavond." „Ik zal er niet mankeeren", zei ik met eenige zelfvoldaanheid. Dat Sangatte en Northcote bezig waren een Maatschappij op te richten, was een belang rijke mededeeling. Als handelsonderneming zou het zeker wel iets zeer aparts zijn. In dien de geruchten juist waren, dan was San gatte ongeveer een van de meest volgroeide schurken, die het Engelsche Pairschap maar kon aantoonen; terwijl mijn bekendheid met Northcote mü den indruk gaf, dat nauwheid van geweten een weinig door hem beoefende deugd was. Woensdagavond leek mij, over het algemeen genomen, dus wel zeer onderhou dend te zullen worden. Ik stond kalm op en gevoelde mij tamelijk met mijzelf ingenomen. De heerlijke zonne schijn, die met volle stralen mijn venster binnendrong, deed mij mijn avontuur veel aanlokkelijker vinden, dan den vorigen avond. Mijn zenuwachtigheid was geheel ver dwenen en in plaats daarvan, gevoelde ik een opgetogen, bijna tartende nieuwgierigheid naar hetgeen er nu zou gaan gebeuren. Ik bestudeerde het door Northcote getee- kende schetsje van de indeeling van het huis en ontdekte, dat de badkamer drie deuren verder op de gang was. Een behoorlijk bad was een luxe, die ik mij sedert mijn aan komst in Engeland niet had gepermitteerd en in het aangename vooruitzicht daarvan, deed ik de kamerjapon van Northcote aan en Hep de gang op. Spoedig vond ik het bad en binnen eenige oogenblikken was 't met warm water gevuld. Op de tafel aan de an dere zijde der kamer lag scheermateriaal van allerlei soort in volmaakte orde gerangschikt. Op mijn doode gemak trok ik mijn kleeren aan en stak een sigaret op, terwijl een gevoel van behaaglijkheid over mijn nieuwen toe stand mij doorstroomde. Daarna begaf ik mij, opgefrischt en voldaan, naar mijn slaap kamer, om inspectie over de garderobe van Northcote te houden. Deze bleek op dezelfde uitgebreide schaal te zijn ingericht, als al zjjn overige zaken. Na ernstige overweging zocht ik een mooi blauw serge pak uit en een paar schitterende bruine schoenen, die de poets kunst van Milford alle eer aandeden. Aldus uitgedost slenterde ik langzaam de trap af naar de eetkamer. Het ontbijt stond aan het einde van een groote tafel voor mij klaar. Het was een heer lijke combinatie van glimmend zilver, fris- sche bloemen en onberispelijk porcelein. Na de grove, slordige bediening van mijn kost huis, gaf de aanblik van al dit moois mij een benijdenswaardigen eetlust. Zoodra ik mij aan tafel had gezet, kwam het dienstmeisje, dat mij had gewekt, ge- ruischloos binnen, met een aantal gerechten en een pot geurige koffie. „Dr. Ritchie zal zoo spoedig mogelijk ko men, mijnheer", sprak zij, terwijl zij het blad nederzette en de verschillende schaaltjes rangschikte. „Heel goed", zei ik.„Zoodra ik ontbeten heb, ga ik naar hem toe." Gedurende een aangenaam half uur hield ik mij bezig met een paar niertjes', een heer lijke omelet, verschillende vleeschsoorten en marmelade, om te eindigen met een verruk kelijk stuk meloen. Daarna nam ik met een licht zuchtje van voldaanheid een Cabana uit een kistje, dat op het buffet stond en plantte mij in een van de gemakkelijke stoe len bij het venster, dat op het park uitzag. Een ontbijt, zooals ik genoten had, brengt iemand gemakkelijk tot overpeinzing en het is dus nauwelijks te verwonderen, dat mijn gedachten plotseling naar de opwindende ge beurtenissen van den vorigen avond terug dwaalden. Door de kronkelende wolkjes van mijn sigaar heen, scheen 't mooie, bedroefde gezichtje van mijn verbazingwekkende be zoekster voor mijn oogen op te rijzen. Met een soort van weelderige blijdschap herhaalde ik haar naam „Mercia Solano". Hij paste verwonderlijk goed bij haar. Een naam van muziek en kleur, vermengd met een zekere onbestemde droefheid. Wie kon zij zijn en welk leelijk hoofdstuk uit het verleden van Norhtcote kon aanleiding zijn, tot hetgeen zich dezen nacht had afgespeeld? Dat hij niet alleen dit meisje had te vreezen, hadden haar eigen woorden duidelijk kenbaar ge maakt. Buitendien kon ik mij niet indenken, dat Northcote voor een vrouw op den loop zou gaan, al had hij haar nog zooveel onrecht aangedaan. Ik rakelde mijn geheugen op, om een of meer mogelijkheden te vinden, die het gebeurde van den vorigen avond zouden kun nen verklaren. In de eerste plaats haar ver wijzing naar Guarez; maar was die Guarez? Opnieuw was ik nieuwsgierig te weten, of hij die man was, die zich tusschen de heester aan den overkant schuil hield. Het verwonderde mij, dat hij zijn kans niet had waargenomen, om mij een kogel te logeeren te geven. En was was ook weer de eervolle titel, welke zij mij gaf? De Satyr van wat ook weer? o ja, Culebra, als ik het goed onthouden heb. Voor den duivel, waar lag dat Culebra? De naam kwam mij bekend voor, maar hoe ik ook mijn hersens inspande, ik was niet in staat het ergens te plaatsen Het eenige waarvan ik mij zeker voelde was, dat het ergens in Zuid- Amerika moest zijn. Het begon mijn nieuws gierigheid te prikkelen, of niet daar de sleutel van het geheim lag. De namen Guarez en Solano deden onmiddellijk aan dat onrustige land denken, terwijl de plotselinge dood van den vader van Mercia geheel in overeenstem ming was met de toestanden daar. Ik besloot zonder uitstel Culebra op de kaart te gaan zoeken. Ik had dit punt van mijn overwegin gen bereikt, toen er op de deur werd geklopt en het frissche dienstmeisje weer binnen kwam. „Ik dacht, mijnheer", begon zij veront schuldigend, „dat u nu misschien wel naar Milford zou willen komen kijken. Hij schijnt op 't oogenblik een beetje beter, daarom dacht ik „Je hebt groot gelijk", onderbrak ik haar, terwijl ik opstond en mijn sigaar weglegde. „Ik ga met je mee." Ik was eenigszins beschaamd over mijzelf, maar al dien tijd .was de plotselinge onge steldheid van Milford mij geheel door 't hoofd gegaan. Ik volgde haar door de deur aan het einde van de hal en daarna omlaag langs een steenen wenteltrap, die naar de benedenver dieping leidde. Milford's kamer was vlak tegenover de trap, juist onder de eetkamer. Toen ik binnenkwam zat hij, ondersteund door kussens, in bed op. Hij haalde klaar blijkelijk moeilijk adem en zijn gelaat, dat nu vaalbleek was, vertoonde, vooral op 't voor hoofd en onder den neus, kleine zweetdrup peltjes. „Wel, Milford", sprak ik, „wat ga je nu voor rare streken uithalen?" Hij glimlachte flauwtjes tegen mij. „Ik weet het niet, mijnheer", antwoordde hij zacht. „Gisterenavond voelde ik wel, dat ik niet geheel in orde was, maar toen ik van morgen wakker werd, was ik ellendig." (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 7