Voor de Huiskamer Het gestolen Luchtballonnetje OF DE GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUGNIETEN Carmeïitessen van het Godd. Hart van Jesus LUCHTVAART Oud Moedertje BINNENLANDSCH NIEUWS KERKNIEUWS St. Adalbertus-viering te Egmond-Binnen GEMENGD NIEUWS Botsing tusschen auto en tram Treinontsporing Merkwaardige toegiften j^nTÏÏÏÏiïli/) 11 m HU IIIVU^: s 8 Reorganisatie van den Economischen V oorlichtingsdienst Le gehoele georganiseerde land- en toinbouw tegen het wetsontwerp-Verschuur Na overleg tusschen den Alg. Ned. Zuivel- bond, het Centraal Bureau voor de Veilin gen, den Christ. Boeren- en Tuindersbond den Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond. het Kon. Ned. Landbouw-Comité en den Ned. Tuinbouwraad, hebben deze organisa ties gezamenlijk een adres tot de Tweede Kamer gericht waarin zij verzoeken, het wetsvoorstel inzake reorganisatie van den economischen voorlichtingsdienst te willen verwerpen. De Koninklijke Familie Het verblijf van de Koningin in de Vogezen en de reis der Prinses Naar Havas uit Kolmar meldt, was Koningin Wilhelmina zeer getroffen toen haar het nieuws van de ramp te Vincennes ter oore kwam. Gedurende haar verblijf in Trois Epis bezocht de Koningin talrijke landelijke plekjes in de Vogezen. Prinses Juliana, die gisteren uit Parijs is vertrokken, bracht den nacht in Chalons o'oor. Hedenmiddag zal zij per auto naar Trois Epis vertrekken, waar zij tegen vier uur hoopt aan te komen. De raadsverkiezingen te Amsterdam Het aantal stemmen voor dr. De Hartogh Bij de hertelling, gisteren te Amsterdam gehouden, is gebleken, dat het aantal op dr. De Hartogh uitgebrachte geldige 6temmen inderdaad precies beantwoordt aan de opgave in het procesverbaal.. De klachten, die bij het hoofdstembureau I zijn binnengekomen, bleken ongegrond te zijn. Het hoofdstembureau I heeft van een en ander proces-verbaal opgemaakt en zal Donderdagmorgen opnieuw vergaderen. Congres Lichamelijk Gebrekkigen Gisteren te Den Haag geopend. In de Ridderzaal te Den Haag werd gis termorgen op plechtige wijze het tweede wereldcongres voor hulp aan lichamelijk ge brekkigen geopend. De openingsplechtigheid werd bijgewoond door den Minister van Arbeid, mr. Ver schuur, den burgemeester van Den Haag, jhr. mr. Bosch ridder van Rosenthal, gene- raal-majoor Diehl, inspecteur van den mili tairen geneeskundigen dienst, oud-minister prof. Aalberse en verschillende gezanten. H. M. de Koningin-Moeder was vertegen woordigd door haar particulier secretaris, mr. Sixma baron van Heemstra en Z. K. H. de Prins door zijn adjudant, luitenant ter zee Termijtelen. Voorts waren er afgevaardigden uit Noord- en Zuid-Amerika, Australië, Azië en Europa aanwezig. Het openingswoord werd gesproken door den heer Paul H. King, le vice-president van de International Society for Crippled Children, die vervolgens de verschillende sprekers op het congres introduceerde. De minister van Arbeid, mr. Verschuur, hield een openingsrede, waarna sprak de burge meester jhr. mr. dr. L. H, A. Bosch ridder van Rosenthal, die een welkomstwoord tot het congres richtte. De voorzitter van de Centrale Vereeniging voor Lichamelijk Ge brekkigen, jhr. mr. H. Smissaert, voerde hierna het woord en richtte een bijzonder woord van welkom tot de vertegenwoordigers van H. M. de Koningin-Moeder en Z. K. H. Prins Hendrik. Nadat de voorzitter van de Haagsche Ro- taryclub, mr. A. C. Josephus Jitta, de con gressisten had begroet, voerden verschillende afgevaardigden het woord. :.S. Bij het 40-jarig bestaan op 2 Juli a Sinds Maart 1898 heeft de Congregatie der Carmeïitessen van het Godd. Hart van Jezus reeds bestaan in Holland. Daarom zal 't ze ker menigeen interesseeren iets te vernemen over het ontstaan en de ontwikkeling van dezen nieuwen tak der oude Carmeïitessen Orde. De Carmel van het Godd. Hart van Jesus werd gesticht door Mej. Maria Tauscher van den Bosch, nu Moeder Maria Teresia van den H. Jozef. Het was op den 27en Mei 1891, het feest van 's Heeren Hemelvaart, dat de Eerwaarde Moeder Maria Teresia v. d. H. Jozef aan den Hoogeerw. Heer Dr. Johnel, Proost van St. Hedwig te Berlijn verzocht een huis te mo gen stichten voor arme, verlaten kinderen. De Hoogeerw. Heer stond dit gaarne toe om dat indertijd in Berlijn nog geen huis be stond voor kleinere Katholieke kinderen. Op den 2en Juli bood Z. H. E. de stichteres een klein arbeidershuls voor dit doel te huur aan. Het lag in het Noorden van Berlijn, Pap- pele-Allee en was eigendom van St. Hedwig. Heel vlug was het eenigszins ingericht en op 2 Augustus werden de eerste arme kinderen opgenomen. Op het feest van de Onbevlekte Ontvangenis van de H. Maagd Maria, 8 De cember werd de voorloopige kapel Ingewijd en nam de stichteres daar haar vaste woon plaats. Door medewerking van edele kindervrien den kon in 18951896 een ruim kinderhuis met grootere kapel gebouwd worden. Reeds in de voorloopige kapel wa3 des Zondags een H. Mis met preek voor Italianen; in de nieuwe kapel is dit heden nog zoo. In de eerste jaren werkte de moeder slechts met betaalde krachten. Spoedig slo ten zich bij haar jonge meisjes aan, die be reid waren haar medehelpsters te worden aan het groote gewichtige werk, de opvoe ding van arme veriaten kinderen. Z.Em. Kardinaal Kopp, Aartsbisschop van Breslau die zeer veel voor dit werk voelde en Zijn be- lSngstelling meerdere malen door toezen ding van groote giften getoond had, was be slist tegen de oprichting eener nieuwe Orde. Z.Em. wenschte dat de stichteres zich zou aansluiten bij een, in het Bisdom Breslau bestaande Congregatie. Dit kwam echter niet overeen met het verlangen van haar Eerwaarde en haar dochteren, wier getal lntusschen 50 bedroeg. De Eerw. Moeder reisde toen voor de eer- ate maal naar Rome in November 1897 en deze gewichtige aangelegenheid werd door de hooge kerkelijke autoriteiten terstond in beraad genomen. Het gevolg was, dat de toenmalige beschermer der Carmelieten Orde Kardinaal Parocchi, zich de zaak aantrok, haar een bevelingsbrief gaf en haar drin gend aanried trouw te blijven aan den Car mel en het werk te voltooien in den geest van de H. Moeder Teresia van Jesus. Nog gaf Z.Em. Kardinaal Kopp geen toestemming tqt vorming van een kerkelijk genootschap. Wel konden de helpsters der Eerw. Moeder blijven om de 5 Berlijnsche huizen te bestu ren en in het bijzonder de toen reeds met goed gevolg uitgeoefende huisrnissie te be oefenen. De stichteres moest dadelijk het Bisdom verlaten en reisde in Januari 1898 met een begeleidster af. Na moeitevol heen en weer reizen gaf Z. D. Hoogw. de Bisschop van Roermond toestemming voor een vesti ging gedurende twee jaar en de eerste zus ters ontvingen het Ordekleed van O. L. Vr. van Carmel. Eindelijk bij de derde reis naar Rome gaf Z.Em. Kardinaal Surtolli toestem ming tot oprichting van het eerste Moeder huis in zijn Bisdom. Dit kwam tot stand in Rocca di Papa bij Rome. De werkzaamheden der zusters: opvoeding aan arme kinderen en huismissie begon in Berlijn maar als ker kelijke Genootschap nam de Carmel van het Godd. Hart van Jesus een begin in Italië. Daar bleef het Algemeen Moederhuis tot het einde van den oorlog. Door de Italiaansche Regeering werd het in beslag genomen en jaren bleef het in haar bezit. Met verlof van den H. Stoel en goedkeuring van Z. D. Hoogw. den Bisschop Mgr. Lau- rentius Schrijnen werd daarom het Moeder huis in 1923 naar Sittard verplaatst. Nu heeft de Congregatie 55 nederzettingen. 3n deze huizen werken 1150 zusters in In- en Extematen aan de opvoeding van meer dan 6000 arme kinderen. In 7 tehuizen voor ouden van dagen verzorgen de zusters een aantal alleenstaande dames en heeren, en oudere echtparen (kleine renteniers). In Hol land zijn 5 kloosters met kindertehuizen, in Noord-Amerika en Canada 15. De overige verdeelen zich over verschillende Duitsche provinciën en Europeesche Staten. Het Generaal Moederhuis is in de stad Sit tard, waar ook de eerste voorloopige kloos terlijke nederzetting was. Hierin bevinden zich zusters van verschillende nationaliteiten ten eerste omdat het 't Moederhuis is en ten tweede omdat de halfjarige voorbereidingstijd tot de kleine Eeuwige Gelofte, het Junioraat hier door de jonge te professen Zusters wordt doorgebracht. Aan het Moederhuis is verbonden een tehuis voor arme jongens, het St. Josephshuis O. L. Vrouw. Heden zijn hier ruim 100 jongens ter verpleging en opvoe ding ondergebracht. Tilburg St. Annahuis, Wilhelminapark 56, bestaat reeds 31 jaar. Dank zij de edelmoedige hulp van brave wel doeners heeft het huis zich opgewerkt. Hier zijn steeds 130 meisjes intern. Ook is er 'n kinderbewaarplaats aan verbonden en een goed bezochte naaischool. Verdere kloosters met In- en Extematen zijn te Haarlem, Leiden en Amsterdam. In Haarlem werd het huis gesticht op 1 Maart 1919. In Mei 1930 ontving de Carmel v. h. Goddel. Hart van Jezus de beslissende bevestiging door den H. Vader Paus Pius (XI). Op 8 December werd met toestemming van de Congregatie in Rome en toestemming van Z. Hoogw. Exc. den Bisschop Mgr. J. D. J. Aengenent een eigen Holl. Provincie Ge sticht met voorloopig Provinciaal Noviciaats huis in Haarlem, Zijlsingel 6. In September 1930 was het nieuwe kinderhuis voltooid, daardoor werd de noodzakelijke ruimte voor Postulaat en Noviciaat gewonnen. In Leiden werd op 1 September 1916 een voorloopig klooster St Gerardus Majella opgericht. Eenlge jaren geleden kregen de zusters een ander stuk grond en wonen nu Oude Vest 45; aan het klooster is een Internaat voor n-elsjes en een kinderbewaarplaats verbon den. Naar Amsterdam kwamen de zusters In September 1918. Op den Laanweg over het IJ verkreeg men eenige heerenhuizen, omdat in dien tijd van woningnood niets geschikt te vinden was. De kamers waren spoedig gevuld met jongens, klein en groot. Nu zijn er 90 jongens onder gebracht, zoo goed als mogelijk is. Wij ver trouwen dat met behulp van edelmoedige kin dervrienden en de groote macht van den H. Jozef in korten tijd de begonnen groote nieuwbouw klaar zal zijn en aan zeer veel kinderen van de groote stad een tehuis en toevluchtsoord zal bieden. De Carmel van het Godd. Hart van Jezus is slechts gesticht voor kinderen uit den wer kenden stand. De verplegingskosten schikken zich, inzoover de kinderen door familie ge bracht worden, naar bestaande verhoudingen. Zeer veel kleinen krijgen kosteloos verpleging en opvoeding, zeer veel families zijn heden uiteengerukt en de armoede onder 't volk is groot. De Godd. Voorzienigheid zendt door behulp van edele kindervrienden steeds te gelegene tijd het noodzakelijke. In alle huizen is er zeer veel te doen in In- en Extematen, Naaischolen en Huismissie. Waarlijk, er kon meer gebeuren. De oogst is groot, werksters zijn er slechts weinig, omdat zoo menig jong meisje den wensch koestert de kleine H. Theresia in den kloosterlijken staat na te volgen, maar niets voelt voor den strengen en zuiver beschouwenden Carmel, meer om metterdaad mee te werker, aan de redding der zielen, wijzen wij haar op de kloosters der Carmeïitessen van het Godd. Hart. Nader aanknooningspunt en prospectus zijn te bekomen aan het Provinciaal huis, Zijl- singel 6 te Haarlem. Zondagmorgen om 6 uur, droeg professor Henneman op den Akker te Egmond-Binnen een H. Mis op, voor de pelgrims uit Amster dam en Spaarndam, waarbij zich echter zeer velen uit andere plaatsen hadden gevoegd. Evenals verleden jaar is dit wel het heer lijkste, het Intiemste moment uit de Adal bertus-viering: dat Offer aan den Heer der Heerscharen in de rustig vrije natuur, waar met 't devote gezang der koristen 't geroep van den koekoek en 't gekweel van den merel zich mengt, en met het gebed der eerbiedig neergeknielde schare opstijgt naar der He melen hoogten, van waar Adalbertus met welgevallen zij ri trouwe vereerders gadeslaat. Driehonderd wenschten daar in de vroegte ter H. Tafel te naderen. Na de H. Mis hield Prof. Henneman een toespraak, waarvan het onderwerp was; wilt in alles God dienen, ook in 't kleine, zooals St. Adalbertus Hem diende, door te verlaten wat hem dierbaar was, door zich te geven aan die arme heidenen, door zijn eenvoudig, nederig leven te midd°n der door hem be keerden. Hij werd niet, als een andere diaken Stefanus, doodgesteenigd, of als een Lau- rentius geroosterd voor 't geloof, neen, alleen door Zijn vroom en dienend leven, door Zijn gehoorzaamheid en zijn gebed verwierf hij zich de onvergankele kroon. Zóó stelde de gewijde spreker den Patroon van Kennemerland ten voorbeeld aan de aandachtige pelgrims. Ieder, die het geluk had eenmaal deze plechtige morgenoefening mee te maken, is zoozeer onder den indruk, dat hij zich vast voorneemt een volgend jaar weer te keeren. Aldus neemt de devotie tot onzen vaderland- schen Heilige gestadig toe. Des middags trok een stoet bruidjes met vaantjes en bloemen en met de Reliekschrijn gevolgd door parochianen van Rinnegom naar den Akker. De rij was ditmaal iets minder talrijk, ook al omdat de fanfare, jam mer genoeg door een concours verhinderd, niet kon deelnemen. Op den Akker waren evenwel reeds zeer velen te zamen gestroomd. Daar deed Pastoor Roovers het Lof, waarna hij in een predica te de groote weldaad van het geloof behan delde, ons door Adalbertus gebracht. De we reld wil met zijn uitvindingen en genoegens God uitschakelen, maar kan daardoor slechts maken, dat de mensch onvoldaan en onte vreden is. Het hart vraagt naar Iets hoo- gers en vindt op den duur geen voldoening in de schijnvermaken der ongeloovigen. Daarom spoort de Eerw. spreker den pelgrims aan voorzichtig te zijn en niet toe te geven aan de verlokkende stem der wereld, maar trouw te bewaren dien kostbaren schat door onzen Patroon aan onze voorvaderen geschonken. Na een korte pauze volgde nog een gebed en 't Rozenhoedje, afgewisseld met het St. Adalbei'tus-lied, waarmede de plechtigheden voor dit jaar weder werden geëindigd. Toch houdt daarmede het bezoek aan den Adalbertus-put niet op. Voortdurend komen er nog kleinere en grootere groepjes St. Albrecht-vereerders een gebed storten op de plaats, waar zijn gebeente neeft gerust, en drinken van 't water uit de bron, ontspron gen uit zijn graf. Onder deze bezoekers zijn ook verscheidene geestelijken. En ware er de gelegenheid, zeker zouden op den Akker meerdere oefeningen gehouden worden. Moge deze gelegenheid spoedig, door het verrijzen van een kleine steenen kapel, worden open gesteld. Het heeft Mgr. behaagd een Commis sie te benoemen, die met de zorg voor den bouw belast is. Dat haar de middelen ruim schoots toevloeien om aan deze opdracht uit voering te geven. De luchtlijn Amsterdam-Batavia Eerste reisgids. Van de K. L. M. ontvingen wij den eer sten reisgids van de luchtlijn Amsterdam- Batavia. Er is naar gestreefd, alle gegevens om trent het vervoer van reizigers, post en goederen zoo kort en zakelijk mogelijk sa men te vatten, opdat iedereen, die belang stelling voor het vervoer langs dezen lucht weg koestert, door dit boekje volledig kan warden ingelicht. Verder is getracht deze uitgave, naast za kelijk ook smakelijk te houden, daar men er van overtuigd is, dat deze eerste gids van een luchtverbinding, welke voor de beide deelen van het Nederlandsche Rijk stellig van groo te waarde is, door velen ook als een curio sum zal worden beschouwd en bewaard. Het boekje wordt op groote schaal in Ne derland en Nederlandsch-Indië kosteloos verspreid. Vreeselijk ongeluk door onvoorzichtig vlieger Twee dooden en een zwaar gewonde Tengevolge van den overmoed van een Fransch militair vlieger, is in de nabijheid van Chateauroux een vreeselijk ongeluk gebeurd. De vlieger was met een legervliegtuig op gestegen, toen hij op den straatweg een auto zag, waarin zijn zwager, diens vrouw en nog twee personen gezeten waren. Uit puren overmoed ging hij vlak boven den auto cirkelen. Op een gegeven moment kwam hij iets te laag. Een der wielen van zijn toestel, sloeg tegen de hoofden van de inzittenden van den auto. De zwager van den vlieger en zijn vrouw werden op slag gedood, een derde werd zwaar ge wond. De brand bij „Hulp voor Onbehuisden" te Amsterdam Verdachte aangehouden In verband met den brand die Zaterdag avond heeft gewoed in twee loodsen van de vereeniging „Hulp voor onbehuisden" te Amsterdam, heeft de politie een 29-jarlgen timmerman aangehouden, die ervan wordt verdacht, opzettelijk den brand te hebben gesticht. Door gasverstikking bedreigd Gezin aan den dood ontsnapt Ir. den nacht van Zaterdag op Zondag be merkte een der bewoners van een perceel in deZeestraat te Monster, bewoond door de familie de BI., een sterke gaslucht. Hij alarmeerde direct de verdere familieleden, waarbij bleek, dat reeds enkele personen min of meer bedwelmd waren. De bewoners hebben onmiddellijk de ramen opengezet, waardoor het gas, dat uit een gesprongen gasslang stroomde, zich een uitweg naar buiten kon banen. Een tweetal kinderen moest echter door dr. den Hol lander in behandeling worden genomen, daar zich bij hen reeds de eerste teekenen van verstikking voordeden. Artilleriespan op hol In het dompige vertrekje hing 'n zware lucht van smeulende turven, gekookte koffie en medicijnen. 't Was buiten vinnig koud, maar in 't beJ nauwde kamertje was het lage, In zes kleine ruitjes verdeelde, venster beslagen een ziekelijk plantje treurde voor het vochtig raampje. Voor het potketeltje zat ineengedoken het oude moedertje, de beenen hoog getrokken en de voeten op een spijl van den rieten stoel, de knokige handen saamgevouwen in den schoot. 't Was stil in 't vertrekje alleen uit de bedstee achter de voddige gordijnen kwam een piepende ademhaling; onrustig schoven en plukten de magere handen van de zieke aan de zakken en doeken, die als dekens dienst deden. Oud moedertje dacht. Ze zat onbeweeglijk, den mageren rug gebo gen en het hoofd voorover op de ingezonken borst, 't gezicht met de doffe oogen en de diepe groeven, strak van zooveel denken. Wat moest er van hen werden, nu Mieke, haar dochter, zoo ziek was. Dat was de vraag, die ze nu al dagen om en om wendde in haar hoofd. Door de bedeeling van kerk- en armbe stuur konden ze misschien den winter door komen, want Aafje 't kleindochtertje bracht al wat in, door te venten met melk en eieren voor de boeren, maar de dokter had gezegd, dat MieKe vleesch moest hebben en eieren en melk, en nu dacht het oude moe dertje hoe daaraan te komen. Ze wist wel iets, ja, ze wist wel iets, maar zou ze dur ven? Ze kneep de ingevallen lippen samen: vleesch, eieren, melk, ze zou het allemaal kunnen koopen. Langzaam en moeilijk, den stoel met zoo min mogelijk gerucht over den ongelijken vloer schuivend, stond ze op. Voorzichtig trok zjj de lade van de houten tafel, die voor het raampje stond, open, en de hand diep er in stekende, haalde zij er een bruin ge schilderde doos uit. Zenuwachtig frommelde zij tusschen klosjes garen en breikatoen en haalde eindelijk een doosje te voorschijn. Haastig keek ze om naar de bedstee, de zieke lag stil, maar de moeilijke ademhaling gonsde nog benauwd door het dompige ka- niertje. Moeilijk draaiden de stramme vingers het deksel van het doosje af, zacht legde zij het op de tafel en plukte toen de watten er voorzichtig uit. Voorzichtig ook, als was het iets breekbaars, haalde ze uit een vloeipa- piertje een ring. 't Was een glad-gouden ring met een roo- den steen, omgeven door pareltjes. Voor het oude moedertje was dit, met z'n roode en gouden schittering, een onbereken bare schat. Wat zou ze al niet kunnen koo pen, wanneer zij dezen ring verkocht! Een diepe zucht kwam uit de bedstee en van schrik liet het oud 2 vrouwtje den ring bijna vallen. Ze legde hem weer terug in de watten en keek toen schuw tusschen de gor dijnen. Maar de zieke lag stil, de oogen ge sloten. Haastig pakte zij den ring in en borg het pakje onder in haar boodschappenmand. Ze was besloten nu, ze zou den ring het eenige wat Mieke nog had van haar man, een varensgezel, die in kennelijken staat over boord gevallen was en verdronken, verkoopen. En philosofisch peinsde ze op haar manier, dat, als Mieke door al het vleesch, de melk en de eieren beter geworden was en op haar bromde, zij er toch niets meer aan zou kunnen veranderen. Ze ging weer zitten, wachtend nu tot haar kleindochtertje thuis zou komen, en stilletjes dacht en glimlachte ze! Wat al schatten zouden te koopen Zijn voor het geld, dat zoo iets schoons toch zeker opbrengen moest. Oud moedertje liep. zoo vlug haar stramme beenen gaan konden, tusschen de wit bevro ren velden door naar den straatweg, om zoo het kleine stadje te bereiken. Uit den rood-bruinen doek dien ze om hoofd en schouders geslagen had, stak puntig het oude rimpelgezichtje. Met de hengsel mand stijf tegen zich aangeklemd, stapte ze met kleine pasjes voort, vol van het groote plan. Ze glimlachte af en toe voor zich heen bij de gedachte, hoe zwaar de mand straks zou zijn; ze maakte al vast een boodschaplijstje op: bij dien vleesch, bij dien eieren; misschien een deken en, als het kon, een warme doek voor Aafje: het kind had het koud in al die dunne afleggertjes. Maar de rest moest bewaard worden voor vleesch en eieren, tot Mieke beter was. Vóór zij het eigenlijk wist, stond ze voor den juwielierswinkel en zenuwachig-angstig nu toch, bleef ze aarzelend staan voor de kleine uitstalkast, waar, bont dooreen, schat ten in het bleeke winterzonnetje schitterden. Ze nam het doosje vast uit de mand en stapte toen, ineens flink, den winkel binnen. Achter de toonbank was een man bezig horloges na te zien; hij keek op bij het schelgetingel, maar ging toen kalm door met zijn werk. Oud moedertje wachtte geduldig tot hij weer opkeek; toen schoof zij het doos je naar hem toe. „Verkoopen?" Ze knikte, ze was heelemaal van streek, haar beenen beefden en leunend tegen de toonbank keek ze toe hoe de man met han dige vlugheid den ring opdiepte uit watten en vloeipapier, toen al mompelend bekeek, en, een steen nat makend, den ring er over wreef. „Niks waard, vrouwtje. Neem maar weer mee, hoor." Ze keek hem aan, niet begrijpend, en hij, denkend dat ze doof was, schreeuwde al in pakkend weer: „Niks waard, vrouwtje, allemaal namaak." Oud moedertje liep naar huis terug in den grijzen winteravond, moe en koud. Militair gewond Zaterdagmiddag reden vijf bespanningen van de 3e batterij van het 4e Reg. veld artillerie de Eikenlaan te Ede in, toen een der bespanningen op hol sloeg. De paarden holden tegen de langs den weg staande boomen. Een der militairen, zekere Klomp, uit Apeldoorn, kwam daarbij zoodanig te vallen, dat hij ernstig werd verwond aan het hoofd. Een oor werd verbrijzeld. Na voorloopig te zijn verbonden, is hij naar bet Mil. Hospitaal te Utrecht vervoerd. Auto tegen boom gebotst Bestuurder zwaar gewond Zondagmiddag kwam te Loenen (Vel.) een personenauto, waarin drie personen gezeten waren, in botsing met een onbekend gebleven auto. De eerste wagen vloog door een schok tegen een boom en werd geheel vernield, waarbij de bestuurder door de vooruit viel en zwaar werd gewond. Even later passeerde een auto, waarin het Twecvle Kamerlid dr. Vos was gezeten. Deze heeft de inzittenden van den aangereden auto r.aar het ziekenhuis te Apeldoorn gebracht Wielrenner gevallen Op de Daam Fockemalaan te Amersfoort kwam een wielrenner van zijn racekarretje te vallen. Met gebroken sleutelbeen en ver schillende schaafwonden werd deze snel heidsmaniak naar het ziekenhuis „de Lich tenberg" overgebracht. Auto-botsing Wonderlijk goed afgeloopen Zondagavond reed een student uit Blerick pér auto op den Utrechtschenweg te Amers foort richting Soesterberg met een vaart van 80 K.M. Dp het kruispunt Daan Fockema laan—Laan 1914 gekomen, werd geen vaart 8ö K.M. Op het kruispunt Daam Fockema- stak juist een auto den Utrechtschenweg over naar Laan-1914. Deze auto werd op zij aan gereden en vrij ernstig beschadigd. Tegelijk c!at de aanrijding plaats had gooide de student zijn stuur over, vloog over den weg, verbrijzelde een rustbank, waarvan juist een tweetal dames waren vertrokken, sloeg met aen wagen om in een greppel, waar de wagen eindelijk tot stilstand kwam. Per soonlijke ongelukken kwamen wonder boven wonder niet voor, zelfs kon deze racer van den weg na proces-verbaal, zijn tocht ver volgen. Inzittenden van een auto gelukkig slechts licht gewond Zondagavond even na tien uur, heeft op den hoek van de Kanensteeg en den Schiedamschen Dijk. te Rotterdam, een ern stige aanrijding plaats gehad tusschen een motorwagen van lijn 17 en een luxe auto, bestuurd door den 33-jarigen C. v. R„ uit Oud-Beijerland. De auto kwam van de Korte Hoogstraat en reed den Schiedamschen Dijk op. In dezelfde richting reed een motorwagen van lijn 18.. De chauffeur wilde links langs deze tram doorrijden en kon, toen de tram bij de halte Karrensteeg stopte, niet zien, dat uit deze straat een motorwagen van lijn 17 kwam, die naar de Vischmarkt ging. Een botsing was onvermijdelijk. De auto werd door de tram gegrepen en om geslagen. De vier inzittenden, de chauffeur, de 18-jarige J. L., uit Oud-Beijerland en twee Rotterdamsche dames, kregen won der boven wonder geen ernstig letsel. De chauffeur- bleek er zonder kleerscheuren te zijn afgekomen, terwijl de drie andere in- inzittenden lichte snijwonden hadden ge kregen. De auto, die totaal vernield was, is Weggesleept. Van de tram was slechts een koplamp vernield. Naar de schuldvraag wordt nog een on derzoek ingesteld. Kind van een vracht-auto gevallen Na eenige ©ogenblikken overleden In de Daendelstraat achter het ziekenhuis te Tilburg had gisternamiddag een droevig ongeluk plaats. Het 5-jarig zoontje van een heer M. M. was ongemerkt achter op een vrachtauto geklommen. Toen de chauffeu j. van de Br. uit Berkel den wagen aan zette, viel de knaap er af en botste met het hoofd tegen den trottoirband. Met een zware hersenschudding werd het kind opgenomen en overleed reeds enkele oogenbhkkeu daarna. Door een auto aangereden Slachtoffer overleden De heer A. E. Schoppert te Almelo, die niet de fiets aan de hand op de Grootestraa liep, is gisterenmorgen door een met me beladen vrachtauto aangereden. Hij kwam te vallen en'kreeg daarbij het achterwi-' van den zwaren wagen over het lichaam Zwaar gewond werd hij naar het ziekenhui- vervoerd, waar hij 's middags is overleden Te Dordrecht is gistermiddag ruim half vier de uit Rotterdam komende personen trein door onbekende oorzaak gedeeltelij ontspoord. Een tweede en een derde klass wagon zijn gedeeltelijk gekanteld, waarm een vierjarig meisje kleine verwondingen bekwam. De hoofdlijn was eenige uren ve sperd. Boerenkielen. Kaviaar en astrakan mantels voor ijverige lucifersverbruikers. Koffiezakken tegen vliegtuigen. Ruw handel in het teeken der geldschaarschte. Het moderne cadeaustelsel is een inter nationaal verschijnsel In het zakenleven ge worden en vertoont dikwijls fantastische misvormingen, die tegenwoordig in nagenoeg alle landen, waar een haast chronisch Ul' kend geldgebrek bestaat, voorkomen. Ter wijl bij ons, enkele uitzonderingen daarge laten, de gewoonte om de klanten, wan neer zij iets gekocht hebben wat toe te geven, binnen tamelijk bescheiden grenzen beperkt is heerenmodemagazijnen bie den den kooper soms bij den uitgang van den winkel een sigaret, comestibles-win- kels, kristallen vazen, taartscheppen, tas- schen, borden; schoenwinkels zakspiegel- tjes; bazars luchtbalons voor de kinderen aan wordt zij in andere landen zeer overdreven. Vooral de Russen hebben er slag van om in hun buitenlandsche zaken dit stelsel speciaal in toepassing te bren gen. Dank zij hun dumping-methode hebben zij op buitenlandsche markten, die jaren lang voor hen gesloten bleven, vasten voet gekregen en zij verdedigen de nu eenmaal veroverde stellingen tegenover de interna tionale concurrentie met allerlei middelen, ook ongeoorloofde. Het schijnt hun vooral in landen, waarvan de bewoners sterke ta- bakrookers ziin, in Engeland, Canada, Noorwegen, gelukt te zijn. Daar hebben de Russische lucifers, die zeker niet, wat de kwaliteit betreft, op de eerste plaats ko men, alleen zoo'n afzet gevonden, omdat er een cadeaustelsel aan verbonden is, c.zt weliswaar even fantastisch als blufferig aandoet, maar toch het bewijs levert, dat dit stelsel den kooplust prikkelt. De prikkeling van het nieuwe, geheimzinnige systeem, dat over de cadeaux ligt, die den kooper uit Si berië, den Oeral of Turkestan beloofd wor den, lokt natuurlijk de cliënteele. Ieder pakje Russische lucifers bevat een bon, met de aansporing deze bons vlijtig V verzamelen. Prachtige cadeaux waclite den kooner, die een aantal bons bij elkaai heeft. Hij mag zelf kiezen; een echt zijden geborduurd Russisch boerenhemd mis schien? Of een pond kaviaar? Kostbare astrakan voor den mantel van een vrouw? Natuurlijk is er aan deze grootsche belofte van prachtige cadeaux ook een minder aangename zijde: een dame, die voor haar lucifersbons een mantel wenscht, heeft 37000 bons noodigIeder pakje bevat 12 doosjes,.leder met 50 lucifers. De dame zou dus 14 jaar lang iedere 20 seconden dag en nacht een lucifer aan moeten strijken om in het bezit van een bontjas te komen. En hoeveel kost deze proef, zelfs wanneer do dame heel haar kring van kennissen mee laat zamelen! Toch moeten er vrouwen zijn, die zich niet laten afschrikken, maar voor dit doel de bonnen sparen! Ook de toename van den ruilhandel is een verschijnsel van onzen modernen tijd. Zoo heeft Brazilië kortgeleden 50.000 balen koffie tegen een paar Italiaansche vlieg tuigen geruild. Rusland zijn anthracietko- len aan Canada aangeboden in ruil voor landbouwmachines. Daarover zijn de in- dustrieelen uit Wales buiten zich zeiven van woede, want op deze manier worden zij door de Moscovieten uit de Canada-zaak verdrongen en nu willen zij hun kolen tegen Canadeesche tarwe ruilen. Cadeau-stelsel en ruilhandel in de 20e eeuw! Herinneren beide niet aan lang verdwenen vormen van dsn handel in natura! 0 0 0 0 0 0 0 0 Kr 1 0 0. 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 411. En In het circus, vol bezoekers, Maakte de aap zijn eerste entree. Zijn vriend, de Amsterdamsche jongen, Ging, op zijn rug, met hem mee. Men lachte om het rare tweetal. Om den jongen, rijdend op een aap. Wim lachte, net een orang-oetang, Die nu sprekend leek op den knaap. 412. En toen zij daar zoo onbewegelijk stonden, Onder de gloeiend-heete zon. Bespraken zij met elkaar de middelen, Hoe men zich wel bevrijden kon. Maar eensklaps begonnen zij te beven, Een menscheneter ging voor hen staan. En smakkend met zijn breede lippen, Keek hij hun begeerig aan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 10