Buiten landsch c?Cieuws 6 FEUILLETON de Min Het moratorium-voorstel Ufla NZRGEHSHUIZEN DERDE BLAD DINSDAG 30 JUNI 1931 BLADZIJDE 1 Dc onderhandelingen met Frankrijk De a.s. Ontwapenings conferentie De verkiezingen voor de Cortes Het nieuwe Bulgaarsche kabinet Ontbinding Brunswijksche Landdag geslaagd Gemengde (Buitenlandsche Berichten De Demagwerke te Mülheim worden uit. Juli gesloten KORT NIEUWS FINANCIEN STOOMVAA RTLIJNEN RADIO-OMROEP Op een dood punt gekomen? Naar gemeld wordt, heeft de Amerik. staats secretaris van Financiën. Me'lnn, Maandag In den loop van den middag de Fransche regeering dringend heeft verzocht de Ame- rikaansche voorstellen definitief aan te ne men. Om 6 uur gisteravond is de Fransche mi nisterraad onder voo-zittersohap van Doumer bijeengekomen ter bespreking van den toe stand. n"dat de Minister van Buitenlandsche Zaken. Briand, te voren nog een kort onder hond had gehad m°t dan Duitschen ambas sadeur te Parijs, Von Hoesch. In zekere F'ansche kringen is men de tneening toegedaan, dat- de Fransche regee ring thans op de basis van een comnrois. bere'd zal z'm het Amerikaansche voorstel aan te nemen. De beraadslagingen van den Franschen Mi nisterraad over het n"an-Hoove-. welke rdaats hadden onder presidium van den president der Fransche republiek, Doumer, duurden tw°e uren. Na af'oop van den Minister-a ad heeft de Fransche regeering een communioué ver strakt waarin verklaard wordt dat de Minis ters den president der Fenubliek on de hoog te hebban gesteld van den stand der onder handelingen. De premier Laval toonde zich bii het ver laten van 't E'vsée goed geluimd doch wei gerde de hem met betrekking tot de onder handelingen met de Verenigde Staten ge ste'rfo vrpgen te beantwoorden. Hij verklaarde slechts dat de journalisten hem tegen 11 uur ween konden komen onzoe- ken. Niettemin ren d"n indruk, dat de besnreking der Ministers in eunet'gen zin met betrekking tot de onderhandelingen is verloopen. De onderhandelingen te Parijs. Zoowel het Witte Huis als het Fransche Staatsdenartement staan in voortdurende radio-telefonische verbinding met Parijs. Nog verschillende technische moeilijkheden moe ten worden ongelost. Amerika zal in eeen geval toestemming geven voor een betaling van de tijdens bet Moratorium niet betaalde bedragen in het daaroovol^ende jaa-, waardoor dus een dub bele betaling in dat jaar zou moeten ge schieden. Na de gisteravond met de Amerikaansche vertegenwoordigers gehouden besprekingen, Werd het volgende officieele communiqué verstrekt: De Amerikaansche en Fransche onderbanc}e!aars zijn hedenavond om half 10 den min1 ster-president büeengekomen, teneinde hun besprekingen voort te zett°n. Staatssecretaris Mellon zal den stand der onderhandelingen aan Washington melden. Wce~da"morgen zal een nieuwe samenkomst Plaats vinden. Deze buitengewoon beknopte mededeeüng, te ramen met bet onderbreken der onder handelingen hebban in Fransche kringen ongerustheid gebaard Men maakt er zich be zorgd voor dat, aan 't door president Hoover gestelde tiidstio voor het in werking treden van ziin voorstel niet meer zal kunnen wor den vastgehouden. Minjster-presir'fint Laval heeft geweigerd een veridaring af te leggen. Men Is er van overtuigd, dat de onderhandelingen thans on het doode punt ziin gekomen. Met snan- rdng wacht men af welke houding president Hoover zal aannemen. U't een door Havas verspreid bericht valt te lezen dat de Amerikaansche regeerine Met groote beslistheid de verandering eischt van verschepende es-entieele punten in de Frftns"he antwoordnota. De Amerikanen hebben voorgesteld het be schermde gedeelte der betalingen over 37 jaar en het onbeschermde gedeelte over 25 jaar te doen inhalen. Ook de Fransche aan Dultschiand toegestane leening m't het on- schermde gedeelte zal volgens dit voorstel eerst over 25 jaar worden afgelost. H'eron willen de Franschen echter niet Ingaan. Ook bestonden over de bestemrmng van deze lee- ning verschillen van meening. Ander voorstel van Frankrijk? Havas meldt dat de Fransche minister raad zich na het Kamervotum moet hou den aan de bewoord'n<*en van het Fransche antwoord van 24 Ju-1. doch het heeft zich bereid verklaard, den termön waarna Dultschiand wederom de herstelbetalingen zou moeten verrichten, van één on vüf jaar te brengen. Dit is echter waarschijnlijk de eenige concessie welke de ministerraad meende te moeten aanvaarden. Snowden over de gevolgen voor Engeland. In het Lagerhuis legde Snowden in ant woord op hem gestelde vragen een verklaring af over de financieele uitwerking van de voorstellen van Hoover op het loopsnde be- grootingsjaar. Snowden zeide.dat het dit jaar aan de V. S. verschuldigde bedrag 32.864000 pond groot was, terwijl op de begroeting 15.800.000 gebracht waren als ontvangsten uit de repa ratiebetalingen en 17.750.000 als ontvang sten uit de oorlogsleeningen aan de geallieer den. Verder waren op de begrooting nog ont vangsten geplaatst ten bedrage van rond 10 millioen pond, welke door de voorstellen van Hoover eveneens komen te vervallen. Enge land had reeds 13 millioen pond ontvangen van de 43 millioen ,die het te vorderen had en 13 millioen betaald van de bijna 33 millioen pond, die het verschuldigd was aan de Vereenigde Staten. Wanneer het aanbod van de Engelsche regeering gedaan geheel was aanvaard, zou het verlies voor de schat kist 11.187.000 pond hebben bedragen. De edelmoedige aanbieding van Zuid-Afrika om door te trialen brengt dit bedrag terug tot 11.018.000. Het Belgische antwoord De Belgische regeering heeft thans even eens haar antwoord aan Hoover gezonden In dit antwoord stemt de regeering princi pieel in het voorstel van Hoover toe, doch vestigt tegelijkertijd de aandacht op de bijzondere positie van België en op den bijzonderen aard der Belgische vorderir jan. die alleenlijk voor het doel, de schade veer goed te maken, bestemd zijn De Bel gische regeering herinnert er aan, dat Dultschiand zich op de conferentie van Versailles bereid heeft verklaard België vol ledig weer op te bouwen. Verder zet de Belgische nota uiteen, dat de jaarlijksche betalingen uit de markenovereenkomst mosten worden voortgezet en geeft ten slotte uiting aan de hoop, dat de Ameri kaansche regeering rekening zal houden met de bijzondere positie van België. De Belgische gezant te Washington he-eft opdracht gekregen in verband hier mede onderhandelingen te voeren. Het Engelsche contra-bezoek In tegenstelling met andersluidende be richten, staat het programma voor het Engelsche contrabezoek aan Berlijn nog niet definitief vast. Wel is voorloopig vastgesteld dat Mac- Donald en Henderson 17 Juli te Berlijn zullen aankomen, Henderson reeds des morgens daar hij van Parijs komt. Mac- Donald eerst in den loop van den middag daar hij per vliegtuig uit Londen zal komen. Den eersten nacht zullen de Engel sche ministers doorbrengen als gasten der Duitsche regeering in hotel „Kaiserhof". Voor den daaroD volgden Zaterdag zijn echter nog geen definitieve regelingen ge troffen. Bezoek van Bruening en Curtius m aan Rome. De Italiaansche pers heeft de berichten over het bezoek van Dr. Bruening en Dr. Curtius aan Rome aan de Duitsche pers ontleend en in den aanvang zonder commen taar gepubliceerd. De avondbladen meldden, hoe de uitnoodl- ging afkwam. De Duitsche gezant zou, volgens de bladen, Vrijdag aan Grandi hebben medegedeeld, dat Bruening en Curtius voornemens wa ren. met Mussolini te Rome besprekingen te hebben. Grandi heeft daarop Zaterdag den Duit- schen gezant het bevestigende antwoord van Mussolini doen toekomen, waarin den Ita- liaanschen gezant te Berlijn is opgedragen de officieele uitnoodiging der Italiaansche regeering aan Bruening en Curtius ter hand te stellen. Rede van MacDonald In het Lagerhuis heeft MacDonald een be langrijke verklaring afgelegd over de ontwa pening, met betrekking tot de a.s. Ontwape ningsconferentie. MACDONALD De Britsche voorbereiding voor deze confe rentie is van groot belang, zooals door de 'eden van alle partijen wordt erkend. MacDonald refereerde aan de bepalingen van artikel 8 van het Volkenbondsstatuut en aan de pleidooien voor ontwapening in ver band met de verdragen van Versailles en Lo carno, welke naar MacDonald zeide verplich tingen zijn, waaraan de naties niet zullen kunnen ontkomen. MacDona'd citeerde cijfers van de uitgaven voor de bewapening van voor den oorlog en thans. Hij zette uiteen dat de basis der berekening in overeenstemming is gebracht met de waarde van het geld, zoo dat de cijfers correct zijn en een juisten in druk geven van de bewapeningsbeweging. In 1914 bedroegen de uitgaven van het Ver- eenigd Koninkrijk voor de bewapening ter zee 51 Vi millioen hetgeen overeenkomt met 76 millioen voor heden. In 1930 bedroegen de uitgaven £52% millioen, hetgeen een vermindering beteakent van meer dan 23% mi'lioen in vergelijking met de vooroor!oesche uitgaven en van £3% millioen sinds 1924. De Vereenigde Staten gaven in 1914 voor hun vloot 42 millioen uit vo'gens de huidige waarde en in 1930 ongeveer 78 millioen, dus 36 millioen meer. De cijfers voor de Fransche vloot toonen aen vermindering aan van 5 mi'lioen ten opzichte van de vooroorlogsche uitgaven, doch een vermeerdering met 10 millioen sinds 1924. De Japansche Vloot kost 11 millioen meer dan voor den oorlog en 3% meer dan zes jaren geleden. Een onderzoek van de cijfers van andere staten zou vermeerderingen aan- toonen in dezelfde mate als verminderingen zijn aangebracht voor Brittannle. Engeland heeft de wereld dus een goed voorbee'd gegeven voor de ontwapening. Het heeft loyaal uitgevoerd, waartoe het zich met de andere naties heeft verbonden. De ver mindering der bewapening moet internatio naal zijn Engeland is reeds zeer ver gegaan tot de grens van het mogelijke. MacDonald roept Iedere natie die belang heeft bij vrede en ontwapening op deze ge tallen na te gaan. Iedere natie heeft den plicht met de andere samen te werken en verdere ontwapening mogeb'k te maken door internationale overeenkomsten. MacDonald zette voorts uiteen hoe Enge land door het aannemen van de clausule in zake de arbitrage en andere verdragen er toe heeft bijgedragen, dat een geschil tusschen twee naties direct onderworpen zal zijn aan de arbitrage. Het bezoek van Dr. Bruening en Dr. Curtius aan Londen en het tegenbezoek der Engelsche ministers zullen een kalmee renden invloed hebben op Eurooa. Met alle oprechtheid verk'aarde MacDonald te kunnen zeggen dat een uitnoodiging aan de Duitsche min'sters naar Parijs te komen, juist datgene is wat de Engelschen gevenscht hebben. De initiatiefvoorrteilen van Hoover zijn een be wijs er voor dat goede wil in de wereld tot goede gevolgen kan leiden en dat de wereld nog niet zoo onvruchtbaar is, als van zekere zijde beweerd wordt. De debatten Na MacDonald werd het woord gevoerd door den leider der oppositie Baldwin, die verk'aarde dat Engeland tezamen met de an dere machten die de groote verdragen hebben onderteekend verplicht is de bewapening te verminderen, weshalve het geheele volk alles moet doen wat de minister-president heeft ge zegd. Het is een verheugend feit dat de pre mier geen twijfel heeft gelaten over de gren zen der eenzijdige bewapening welke de limiet vormen voor Engeland. Wanneer de were'd wil ontwapenen, moet zij ook haar deel bijdragen gelijk Engeland dit reeds ge daan heeft. De ministerpresident kan zeker zijn van den steun der conservatieven voor de door hem uiteengezette pol'tiek. Namens de Liberalen verklaarde Sir Her- bert Samuel dat zijn partij volledig accoord gaat met de door MacDonald en Baldwin uit eengezette doe'einden. Met het oog op het feit dat er geen Duitsche vloot meer bestaat moet een zeer groote vermindering van de Engelsche Vlootsterkte tot stand gebracht worden, daar het groote bezwaar, dat voor komen moet worden, is verdwenen. Met be trekking tot de andere wapensoorten gaat het echter niet aan dat Engeland in vertrouwen op de andere volkeren de wapens neerlegt. Een ontwapend Engelsch wereldrijk zou de andere volkeren zoo zeer in verleiding kun nen brengen, dat zij daaraan geen weerstarid meër zouden kunnen bieden. Vervolgens kwam Churchill aan het woord, die aan de hand van getallen uit voerig uiteenzette, dat de tot lusverre ge dane pogingen tot ontwapening een volko men mislukking zijn geworden. De verschillende conferenties hebben niets goeds gebracht. Integendeel, de wrijvingen zijn vrgroot en de bespreking der vloot- sterkten is veel te veel op den voorgrond gebracht. Ieder land streeft bij dergelijke conferenties toch zijn eigen doel na. Spr. komt dan ook tot de conclusie, dat alle cntwapeningsconferenties volslagen nutte loos zijn, dit vooral in verband met het feit, dat Sowjet-Rusland zich ontzaglijk bewapent. Daarom alleen reeds moeten de mogendheden krachtig bewapend blijven. Ook Amerika heeft zijn bewapeningen meer dan alle andere volkeren uitgebreid. O Het resultaat Volgens de laatste berichten is komen vast te staan, dat de huidige ministers in de voorloopige regeering als afgevaardigden zijn gekozen. Alleen de verkiezing van den minister van Landbouw, den Catalaan Ni- colau, staat nog niet vast. Van de voormalige monarchistische mi nisters zijn in de Cortes gekozen: Romano- nes, Santiago Alba en Melquiades Alvares. Het grootste aantal stemmen werd, voor zoover bekend, uitgebracht op Lerroux, wiens partij, die der radicaal-republikeinen, ongeveer 100 zetels in de Nationale Verga dering zal bezetten. Ook de Sociaal Democraten verkregen meer zetels dan zij verwacht hebben. Vol gens de officieuze gegevens zouden zü recht hebben op ongeveer 130 zetels. De rechtsliberale republikeinen daaren tegen hebben een groot fiasco geleden. Ook de radicaal-socialisten hebben niet zooveel stemmen behaald als zij verwacht ten. De partij van den minister van Oorlog, Aznar, de Accion Republicana, zal met 30 afgevaardigden haar intrede in het parle ment doen. Ten aanzien van de provincie wordt ge meld, dat generaal Sanjorjo te Lugo, zon der dat hii het wist, was candidaat gesteld en met meerderheid van stemmen is geko zen. Staat van Beleg te Malaga. Te Malaga hebben de niet-gekozen can- didaten van de uiterst linksche groepen ge tracht de algemeene staking te proclamee- ren en gewelddaden te plegen. De regee ring heeft den Staat van Beleg afgekon digd voor Malaga. De revolutionnaire voorbe reidingen van Franco. De politie heeft te Sevilia op het mili taire vliegterrein 600 bommen in beslag ge nomen, die majoor Franco enkele dagen geleden van lonten had doen voorzien, het geen bewijst hoe groot het gevaar in An- dalusië was geweest, indien generaal Sanjur- jo geen kans had gezien den toestand meester te blijven. Algemeene staking te Granada, De syndicalisten te Granada hebben de algemeene staking geproclameerd, welke 14.COO arbeiders omvat. De stakingsleiders cischen den zesurendag als middel om het werkloozenvraagstuk op te lossen. In de provincie Huelva zijn de chauf feurs in staking gegaan. Te Valencia duren de partieele stakingen voort. Botsingen in Malaga en Granada Behalve te Malaga, waar de guardia civil door ongeveer 2000 demonstranten werd aangevallen, zoodat zij van de vuurwapens gebruik moest maken, zijn ook te Granada botsingen voorgekomen, waarbij de guardia civil moest ingrijpen, teneinde te voor komen, dat tramwagens door communis tische benden omvergeworpen werden. Spanje ziet niet van Spaansch Marokko af Door het Spaansche gezantschap te Parijs worden nadrukkelijk de berichten tegengesproken, volgens wélke de Spaan sche minister van financiën de mandaat commissie van den Volkenbond den wensch te kennen heeft gegeven, Spaansch Marokko ter beschikking te stellen van den Volkenbond. Zondagavond heeft Malinow het kabinet, waarvan de samenstelling reeds is gemeld, definitief gevormd. De nieuwe regeering is gisteren aan koning Boris voorgesteld. Het resultaat van het communistische Volksbegehren inzake de ontbinding van den landdag van Brunswijk werd gisteravond bekend gemaakt. Het vereischte aantal stemmen van tien procent der 346.000 kiesgerechtigden is te gen de verwachting overschreden. Het juis te aantal stemmen is nog niet bekend. 1200 arbeiders op straat De directie van het Demag-concem (Deutsche Maschinebau A.G.) heeft den Be- drijfsraad medegedeeld, dat het geheele be drijf van de Damag te Mülheim per uit. Juli zal worden gesloten en de werkplaatsen naar Duisburg zullen worden overgeplaatst. Aangezien er slechts ongeveer 10 pet. der arbeiders naar Duisburg kan worden over geplaatst, zullen ongeveer 1200 arbeiders ontslagen worden. Het gemeentebestuur heeft stappen ge daan ten einde te trachten den maatre gel niet in zijn vollen omvang te doen uit voeren. Jacht op sigarettensmokkelaars Door surveilleerende douaneambtenaren te Aken zijn na een zeer moeilijke achter volging aangehouden een automobilist en drie motorrijders, die in totaal 31.700 ge smokkelde sigaretten vervoerden. Bü smokkelaarsbenden te Beec> en Solin gen werden resp. 33.500 en 24.0G* sigaretten in beslag genomen. Bende valsche munters gearresteerd De „Valsch Geldcentrale" der recherche te Berlijn heeft een uit zes personen be staande bende valsche munters, die reeds eenigen tijd in de stad en omgeving valsche bienmarktbiljetten in omloop had gebracht, gearresteerd. De vervaardiger, een 27-jarige technicus kon eerst in den afgeloopen nacht worden gearresteerd Deze heeft in een woning te Mahlsdorf de cliché's vervaardigd. Hij is in het jaar 1924 voor hetzelfde delict veroordeeld tot een tuchthuisstraf voor den tijd van 2'/, jaar. Noodweer in Tirol Talrijke huizen door een lawine verwoest Naar uit Salzburg gemeld wordt, is het ge bied van Zeil am See door een hevig nood weer geteisterd. Tijdens dit noodweer stortte een lawine neer van Imbachhorn waardoor alrijke huizen van het dorp Kaprun, ten Zuiden van Zeil am See, werden vc. woest. Bij het baden in de Roer zijn gisteren bij Kettwig vier arbeiders verdron ken. Tot nu toe zijn twee lijken geborgen. Nederl. Handel-Maatschappij Netto-winst 5.401.879 8.655.090), divi dend-voorstel 6% pet. (10). Het verslag der Nederlandsche Handel Maatschappij over 1930 vangt aan met al gemeene beschouwingen waaraan wij het volgende ontleenen: Het jaar 1930 was voor het zakenleven zeer ongunstig. Zonder overdrijving kan men zeggen, dat niets en niemand door de alge meene depressie gespaard bleef. Het verder terugloopen van de prijzen van welhaast alle artikelen deed de moeilijkheden voor de industrie en den landbouw en voor al ook voor de ndische cultuur-onderne mingen in den loop van het jaar nog voort durend toenemen. Onder den druk daarvan werden verschillende pogingen gec'aan om onder de - producenten tot overeenstemming te geraken ten aanzien van een regeling van een zich aan de behoefte aansluitende productie. De wissel- en bankzaken ondervonden uit den aard der zaak in hooge mate den nadeeligen invloed van de alom heerschende depressie op zakengebied. Voor Engeland is 1930 een van de moei lijkste jaren na den oorlog geweest. Han del en industrie leden groote verliezen De handelsbalans vertoonde als gevolg van een en ander een groot deficit. Het voor- deelig saldo der betalingsbalans liep terug van 139 millioen over 1929 tot pl.m. 39 millioen over 1930. De discontoverlagingen van de Bank of England gaven dan ook eerder een beeld van de verminderde vraag naar crediet, dan dat zij als stcunactie tot hun recht kon den komen. De financieele en economische moeilijkheden kwamen vooral tot uiting in het koersverloop van het sterling. Frankrijk kon In 1930 worden aangemerkt als het land, dat het minst onder de alge meene depressie leed. De na de stabilisatie van den Frank verkregen groote buiten landsche valuta-reserves maakten het land in hooge mate onafhankelijk. Ook België heeft als industrieland in sterke mate de gevolgen van de teruggaan de wereldconjunctuur ondervonden: de ver liezen werden evenwel in dat land evenals bij ons meer in stilte geleden. De positie van de Belgische Nationale Bank was krach tiger dan ooit te voren, zoodat op 1 Au gustus de volledige gouden standaard kon worden hersteld. Het Duitsche Rijk heeft zich in dit som bere jaar aanvankelijk betrekkelijk stabie ler en veerkrachtiger getoond dan algemeen was verwacht. De onder den druk der re- partiebetalingen tot uiterste expansie op gedreven exportbedrijven moesten echter in den loop van het jaar uit den aard der zaak in hooge mate den invloed van den algemee- nen teruggang der conjunctuur ondervinden. Dit was ook het geval met de landbouw- en bouwbedrijven. Het voordeelig saldo bedraagt 5.401.879 8.655.090). Hiervan komt aan aandeel houders 5 (onv.) over het preferent kapi taal, tantièmes 196 053 649.612) over het gewone kapitaal 6% (10 en on verdeeld blijft over 24.015 19.688). STOOMVAART MIJ. NEDERLAND MARN1X V. ST. ALDEGONDE (thuisr.) 27 Juni v. Port Said. POEL AU ROEBIAH (thuisr.) 27 Juni v. Port Said. SAPAROEA 28 Juni v. Antwerpen te Bui tenhuizen. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ AURORA 27 Juni v. Rotterdam n. Tan- ger. HERCULUS 27 Juni v. Rotterdam n. Bar celona. HERMES 27 Juni v. Rotterdam n. Algiers. TELAMON 27 Juni v. Amsterdam te Rotterdam. KON. HOLL. LLOYD GELRIA (thuisr.) 28 Juni v. Las Palmas. WOENSDAG 1 JULI 1931 HUIZEN, 298 M. NCRV-uitzending 8.00 Schriftlezing 8.159.30 Gramofoonpl. 10.30 Ziekendienst 11.0012.00 Harmo niumbespeling M. F. Jurjaanz. M. m. v. mej. D. Mijnhout (sopraan) 12.00 Gramofoon pl. 12.30 Concert. Mevr: C. v. Ravenzwaay Möllenkamp (zang), H. Hermann (viool), H. v. d. Korst Jr. (cello) en mevr. R. A. v. d. Horst—Bleekrode (plano) 2.00 Gramo foonpl. 2.30 Lezen van Chr. Lectuur door mej. Wentink 3.004.30 Concert. Delftsch Trio (viool, cello, piano) 4.304.45 Gra mofoonpl. 5.006.00 Kinderuurtje 6.00 7.00 Gramofoonpl. 7.00 Declamatie door J. J. Reinders 7.308.00 Financieele cau serie door J. Hendriks 8.0010.15 Evan gelisatie-samenkomst vanuit Harlingen. M. m. v. ds. J. v. Dongen en ds. G. Visser (sprekers), „Luctor et Emergo", zangkoor o. I. v. S. P. Hellingwerf en mej. F. de Vries (orgel) 10.15 Vaz Dias. Daarna Gramo foonpl. HILVERSUM, 1875 M. 6.45—7.00 en 7.30 7.45 Gymnastiekles 8.00 Gramofoonpl. 9.30 Orgelspel door Joh. Jong 11.00 Gramofoonpl. 11.3512.00 Gramofoonpl, 12.00 Politieber. 12.15 Gramofoonpl. 12.45 Orgelspel door Joh. Jong 1.15 Gra mofoonpl. 1.45 Zenderverzorging 2.15 Gramofoonpl. 3.00 Gramofoonpl. 4.15 Gramofoonpl. 6.00 Concert VARA-Man- doline-Ensemble o. 1. v. J. B. Kok 6.40 Vervolg concert 7.30 Politieber. 7.45 Gramofoonpl. 10.00 Vaz Dias 10.10 Concert VARA-orkest o. 1. v. H. de Groot 11.30—12.00 Gramofoonpl. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgen- wüding 11.0511.20 Lezing 12.20 Gra mofoonpl. 1.05 Orgelspel door R. A. Greir 1.50 Orkestconcert 2.50 Uitz. voor scholen 3.50 Concert, orkest, Nora Se- mino (cello) 5.05 Orgelspel door R. New 5.35 Kinderuurtje 6.20 Berichten 6.50 Verslag van Tenniswedstrijden te Wim bledon 7.00 Pianospel door V. Hely Hutchinson 7.20 Lezing 7.50 Concert. Orkest, L. Levitus en F. Thomas (viool), W. Donovan (viola), R. Harding (cello) 9.20 Berichten 9.35 Berichten 9.40 Lezing 9.55 „The Roosters", Ca baret-programma 10.50—12.20 Dansmuziek. LANGENBERG, 473 M. 7.25—8.20 Gra mofoonpl. 11.0011.20 Gramofoonpl. 12.30 Gramofoonpl. 1.252.50 Orkestcon cert. K. Ottersbach (piano) 5.206.20 Liederen-voordracht 8.209.00 Orkest concert 9.05 Orkestcone.rt en solisten 10.20 Voordracht. Daarna berichten. Vervol gens tot 11.20 Orkestconcert 11.2012.20 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 12.20—2.20 Orkestconcert 3.505.50 Orkestconcert en voordracht 6.106.40 Gramofoonpl. 8.209.20 Orkestconcert en zang 9.40 10.05 Zang met harmonicabegeleiding 10.2011.20 Kamermuziek 11.2012.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 338.2 en 508.5 M. 338.2 M.: 5.20 Dansmuziek 6.20 Gramofoonpl. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Militaire muziek 9.05 Voordracht 9.20 Vervolg Militaire muziek 9.50 Gramofoonpl. 508.5 M.: 5.30 Gramofoonpl. 6.05 Piano-recital 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Kamermuziek 9.05 Gramofoonpl. 9.20 Orkestconcert en zang. PARIJS „RADIO-PARIS", 1725 M. 3.05 Gramofoonpl. 12.50 Gramofoonpl. 1.25 Gramofoonpl. 6.50 Gramofoonpl. 9.05 „La Vivandiëre" van B. Godard. Orkest en solisten. ZEESEN, 1635 M. Ca. 7.00—7.50 Gra mofoonpl. 10.3512.20 Berichten 12.20 Gramofoonpl. 1.152.20 Berichten 2.20 3.20 Gramofoonpl. 3.204.50 Lezingen 4.50—5.50 Concert 5.50—8.20 Lezingen 8.20 Opera-concert uit Leipzig 10.20 Berichten. Daarna tot 12.50 Dansmuziek. HOLLAND—AFRIKA-LIJN GIEKERK (thuisr.) 30 Juni te Marseille verwacht. KLIPFONTEIN (uitr.) 27 Juni te Beira. RIETFONTEIN 28 Juni v. Durban, n. East, London. HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN AMSTELKERK 28 Juni v. Hamburg te Amst. STOOMVAART MIJ. OCEAAN CEYTONEUS 28 Juni v. Bremen te Amst, NEDERLANDSCHE SCHEPEN BOEKELO 28 Juni v. Uleaborg n. Londen. BOOMBERG 27 Juni v. Zaandam te Ar changel. BRITSUM 28 Juni te Las Palmas, B.- Ayres n. Hamb. DOROTHEA, ms., Raap, 26 Juni v. Kal- lundborg te Hamburg. EGBERDINA, m.s., 26 Juni v. Humlenaek te Holtenau. ENGEL1NA, m.s., 26 Juni v. Saxkjöblng te Holtenau. FIDUCIA, m.s., 27 Juni v. Aarhus te Hol tenau. LEERSUM 27 Juni v. Archangel n. Velsen Rott. MARGRIETHA, m.s., 27 Juni v. Elseneur te Holtenau. ROMEJA, m.s., 27 Juni v. Cuxhaven n. RUURLO 26 Juni Udsire gep., Danzig n. Archangel. SCOPAS 24 Juni Miami gep., Curaqao n. Fall River. SOESTBRBERG 28 Juni Noordkaap gep., Rott. n. Archangel. VOORWAARTS, m.s., 26 Juni v. Abio te Holtenau. 11. Ik voelde zijn pols; zij was zoo zwak en onregelmatig als een pels maar zijn kan. „Dr. Ritchie zal dadelijk wel hier zijn", zei ik zoo vriendelijk als mij maar mogelijk, was. „Hij zal ons wel zeggen wat het is. Ik ver onderstel niet, dat het ernstig is. Herinner je je of je iets hebt gegeten, dat niet goed voor je was?" Hij schudde zijn hoofd. „Neen, mijnheer Ik heb hier gegeten en daarna, vo'gens ge woonte, een &las bier gedronken bij Gran ville om een hoek. Ik geloof niet, dat het van eten of drinken komt, maar Fen plotselinge aanval van pijn teekende zich af cp zijn verwrongen gelaat en onder brak zijn woorden. „Je moet maar stil gaan liggen", zei ik sussend, „en je over niets druk -naken; wij kunnen ons best een beetje behelpen en a's 't ncc-clig Is, kunnen wij altijd een noodhulp nemen. Al wat je te deen hebt is: zoo gauw mogelijk beter te worden." Hy hief zijn hoofd naar mij op en er flik kerde een glimp van dankbaarheid over zijn door pijn vertrokken gelaat. „Ik dank u, mijnheer", sprak hij flauw. Terwijl hij nog sprak, klonk het scherpe geluid van de electrische schel aan de voor deur. „Ik veronderstel, dat het Ritchie Is", zei ik; „nu zullen wij spoedig weten wat het is." Het was echter niet de dokter, dien het meisje aandiende, toen zij een minuut later binnenkwam. „Mijnheer", sprak zij, ,,'t was mijnheer Furnivall; ik heb hem in de eetkamer ge laten." Voor een oogenblik vroeg ik mij af, wie voor den duivel deze nieuwe bezoeker kon zijn, doch plotseling herinnerde ik my, dat Maurice Furnivall de naam was van den neef van Northcote, omtrent wiens goede trouw mijn dubbelganger een tamelijke dosis ach terdocht scheen te koesteren. „Goed", zei ik. „Ik zal direct komen Als Dr. Ritchie komt, terwijl mijnheer Furnivall hier is, vraag hem dan of hij bij mij komt, vcor hij weggaat." Ik ging opnieuw de trap op en voelde mij wel eenlgszins ongerust over het onderhoud, dat ging komen. Ik was nog te veel nieuweling in mijn huidige positie, om een volkomen vertrouwen in myn gelij kenis met Northcote te hebben, hoe verwon- deriyk het tot nu toe ook gelukt was. Moge lijk met uitzondering van Milford, scheen Maurice Furnivall mij de meest waarschijn lijke persoon, om een of ander, zij het ook miniem, onderscheid op te merken. Dit ge voel gaf echter iets pikants aan den toestand en toen ik de eetkamer binnenkwam had ik mijn oude opgewektheid herwonnen. Vanaf het eerste oogenblik, dat ik Mau rice zag. gevoelde ik antipathie tegen hem. Hij was een groote, sluw uitziende, keurig gekleede jongeman; zijn donker haar had een scheiding in het midden en was als tegen zijn hoofd aangeplakt. Hy lag in gemakke lijke houding in den leuningstoel, dien ik een kwartier geleden had verlaten. „Hallo", sprak hij op lijmengen toon „je bent vanmorgen buitengewoon matineus. Wat is er aan de hand?" „Milford is ongesteld", zei ik kortaf. ,Wat scheelt hem?" vroeg hij. „Ik weet het niet", zei ik, „ik beb zoo juist Ritchie laten roepen." Hij haalde zijn schouders op. „Nu, je be handelt hem wel met onderscheiding. Een specialist uit Harieystreet voor een huis knecht klinkt nog al luxueus. Ik zou een beetje goedkooperen esculaap gekozen heb ben." „Daar twijfel ik allerminst aan", zei ik. Iets in de manier, waarop ik dit zei, moet hem gewaarschuwd hebben, dat ik geen goede bui had, want hy veranderde onmid dellijk van politiek. „Ik zei het maar uit gekheid", zei hij eenigszins hortend. „Het spijt me, dat de kerel onwel is. 't Is beroerd lastig voor jou bovendien." Ik gevoelde een neiging om hem de deur uit te schoppen, maar myn belofte aan Northcote weerhield mij. „Ja", zei ik, ,,'t is vervelend. Een sigaar?" Hij nam er een uit het kistje, dat lk hem voorhield. „Geen nieuws vandaag?" vroeg hy. Ik weet niet waarom hy vroeg het heel natuurlijk maar het flitste plotseling door myn hoofd, dat onder deze schynbaar onschuldige vraag een belangryke beteeke- nis verscholen lag. Zou het mogelijk kunnen zijn, overwoog ik snel, dat hij iets wist van het nachteiyk bezoek van Mercia? Het leek wel onwaarschijniyk, doch ik nam mij voor, hem op de proef te stellen. „Ja", zei ik op yskouden toon. „Ik heb vannacht een zonderling avontuur beleefd." Ik sloeg hem nauwkeurig gade, terwijl ik sprak en ik zou er op hebben kunnen zwe ren, dat ik een licht samentrekken van zün gelaatsspieren waarnam. „Werkeiyk?" teemde hy. „Wat was dat?" Ik lachte luchtig. „Bij nader Inzien", zei ik, „geloof ik, dat ik het voor het oogen blik maar voor mijzelf moet houden." Indien hy teleurgesteld was, dan verborg hij het bewonderenswaardig. „Dat is juist iets voor jou", zei hij met een geeuw, „jy bent altijd zoo verduiveld ge heimzinnig. Ik denk, dat het 't gevolg is, dat je onder een valschen naam leeft." Dit was werkelijk nieuws voor mij, maar ik kan zonder zelfverheerlijking zeggen, dat ik het buitengewoon kalm opnam. „Dat denk lk ook", zei ik, terwyi ik mijn afgerookte sigaar voor een nieuwe verwis selde. Een oogenblik staakte ons gesprek. „Zeg, hoe denk je over het uitstapje naar Ashton?" vroeg Maurice, terwyi hij het eene been over het andere sloeg en achterover in den stoel leunde. Ik herinnerde my den raad van North cote, om te weigeren, doch mijn oude' geest van hardnekkigheid trad op dat oogenblik onweerstaanbaar naar voren. Ik denk, dat het misschien het gevoel was, dat de ver denking van Northcote tegenover dit sluwe jongmensch op goede gronden berustte, dat mij een besluit deed nemen. Ik houd er niet van, gevaren te ontvluchten. „Wanneer kan je mij verwachten?" vroeg ik vriendeiyk. Iets als een overwinnings vlammetje schitterde in zijn oogen. „Wat denk je van Donderdag?" sloeg hy voor. „Er Is een mooie trein om half drie van Liverpoolstreet, en ik zal je te Wood ford ontmoeten." „Goed, Donderdag dan", zei ik. „Het zal een prettig gezelschap zijn", ver volgde hy, terwijl hy de asch van zijn jas klopte. „Sangatte en York hebben beiden be loofd te komen en ik denk, dat George Vane ook van de partij is. En dan natuuriyk ook de Baradells". Hij gaf mij half grinnekend zooiets als een knipoogje. Ik begreep daaruit, dat myn kennis met de Baradells een spe ciale be teekenis moest hebben. „Dat klinkt nog al aannemeiyk", zei ik. „In leder geval dienen wij een jachtpartij te houden", besloot hy. „Reece, de jachtop ziener, vertelde mij, dat er mooie patrijzen zyn en volop eenden." Ik knikte peinzend. Het schoot mij te bin nen, dat indien er gejaagd zou worden, ik duivelsch goed zou opletten, wie er naast mij stond. Ik was juist tot deze gezonde conclusie ge komen, toen ik door het open venster zag, dat een mooie limousine op ons huis aan stuurde. „Daar is Ritchie", zei ik. „Ik ga even zien, wat hij er van zegt." Maurice maakte geen aanstalten, om op te staan. „Ik zal wachten, om zijn uitspraak te hoo- ren." Ik voelde opnieuw neiging, om zijn ooren te wasschen, maar ik troostte mij met de gedachte, dat het mogelijk slechts een uit gesteld genoegen was. Ik verliet de kamer en sloot de deur achter mij. Ik ontmoette den dokter in de hal. Een grijzend man van ongeveer vijftig jaar met glad geschoren ge laat en deftig, doch vriendelijk voorkomen. Hij kwam naar mij toe en schudde myn hand. „Goeden morgen, mijnheer Northcote", sprak hij. „Ik hoor tot mijn spijt, dat uw huisknecht ziek is; zeker een uitstekende dienaar, niet waar?" „Ja", zei ik, „Milford is in zijn soort on betaalbaar. Wilt u mij maar volgen, om hem te zien. Ik vrees, dat hij er zeer slecht aan toe is." Ik ging hem voor langs de steenen trap en wij kwamen samen de kamer binnen. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9