f 3000.- f 7.50.- f250.- f125.- f50.- f40.- SiËaretteerookers1 BUREAUXNASSAULAAN 49 DIJ NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN WOENSDAG 1 JULI 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17806 AANGIFTE MOET, GP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL »IK ZAL HANDHAVEN" Auto door een trein gegrepen GEVAARLIJKE SITUATIE Opstandige beweging op Peru De geweldige hitte in Amerika [ennernen CfotohanaeL ieder; Huizen weer over Hilversum De 1000ste leerling van de Nutskweekschool geslaagd Ernstig ongeval op de Amsterdamschevaart Geneesheer-Directeur Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort De afsluitdijk W ieringen—Friesland Busverbinding Amsterdam—Zandvoort De loodsen op de Velser spoorbrug VOORNAAMSTE cX'IEöWS J. J. WEBER ZOON Telegrafisch Weerbericht Drama te Lonneker Telefoon No. 13866 (drie lynen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. HAARLE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bi) vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle ab^nné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tetfen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm uii verlies van 'n anderen vinger Er zal in Nederland wel niemand ge vonden worden, die den brand van Vm- cennes niet als een nationale ramp be schouwt ea die er zich dus niet van harte over verheugt, dat ons Uitvoerend Comité te Parijs besloot, de deelneming van Nederland aan de Koloniale Ten toonstelling voort te zetten, voorzoover dit mogelijk zal blijken. Op het doodsche terrein van de ramp, waar eenmaal de koloniale glorie van Nederland zich heerlijk symboliseerde in een met kunstschatten gevuld, architek- tonisch onvolprezen paviljoen, is weer om de vlaggestok geplant, en daarboven- aan wappert de Nederlandsche driekleur weer uit. In de groote verslagenheid, welke er terstond na den brand overal heerschte, heeft wel niemand kunnen vermoeden, noch ook hopen, dat er in Vincennes zij het dan ook op bescheiden schaal weer een Nederlandsch paviljoen in gericht zou worden, maar de Nederlan der zou geen Nederlander meer geweest zijn, als hij niet terstond na den eersten, lam-slaanden schrik zich had bezonnen en middelen had beraamd om tóch door te zetten, om te zegevieren over de ramp. Niet ten onrechte heeft de bouwmees ter, de heer Moojen, die onze vlag op het terrein van de ramp hijschen mocht, er in een toespraakje aan herinnerd, dat ons Nederlandsche wapen nog steeds de spreuk voert: „Je maintiendrai" i,Ik zal handhaven." Mocht een natie, met deze spreuk in haar wapen, bij de pakken neerzitten en de plek, waar eens het schitterende Ne derlandsche paviljoen stond, als een troostelooze, door een schutting omhein de ruine laten liggen? Mocht Nederland voor den verderen duur der tentoonstelling als exposeeren- de koloniale mogendheid uitgeschakeld blijven? Wij hadden het eigenlijk aanstonds moeten bedenken, dat een Nederlander zooiets niet dulden zou. maar het ver zuim is verklaarbaar en vergeeflijk: de tamp kwam zoo onverwacht en was zoo ontzettend, en de moeilijkheden waren zoo groot. De Nederlandsche volkskracht heeft zich ook nu weer niet verloochend: de deelneming, waarmede de treurige mare in Nederland werd vernomen, heeft on zen vertegenwoordigers in Parijs nieuwe kracht geschonken, waardoor de beproef de energie zich ongelooflijk spoedig Weer gelden liet. Maar ook de deelneming uit het bui tenland welke hier dankbaar zij ge memoreerd moet van tot daden prik kelenden invloed geweest zijn. België bood voor een desgewenscht hieuw in te richten Nederlandsche ten toonstelling een deel van zijn paviljoen ruimte aan, en de Fransche regeering Wenschte drie millioen francs bij te dra gen voor den wederopbouw van het Ne derlandsch paviljoen .een hoffelijk heid, die natuurlijk op hoogen prijs ge steld is, doch die men gemeend heeft voorloopig niet te mogen aanvaarden, zoolang (wellicht) de verzekeringsmaat schappijen ons financieel in staat zul len stellen, een nieuw, zij het dan ook pooverder, paviljoen te bouwen. Het zijn thans voor ons in Parijs be langrijke dagen: alles hangt ervan af, in den kortst mogelijken tijd een nieu wen opzet te maken om op de Parijsche tentoonstelling nog zoo lang mogelijk mee te kunnen doen. Het nieuwe paviljoen zal het thans vergane natuurlijk niet kunnen evena ren, noch van buiten, noch van binnen, maar wat wij kunnen, dat zullen wij doen; en wij zullen slagen. Daarvoor blijft ons borg onze wapen spreuk. Chauffeur gedood Gisteravond omstreeks kwart, over acht heeft bij blokpost 13 op de spoorlijn Gouda —Den Haag op den onbewaakten overweg by ZoetermeerNoordorp een ernstig on geval plaats gehad. De manufacturer A. J. van Eakel uit Pijnacker stopte bij den overweg voor den goederentrein uit Den Haag. Toen deze voorbij was, wilde hij met zijn auto den overweg passeeren, doch de &uto werd door den van Gouda komenden sneltrein gegrepen en 400 Meter meege sleurd. Van B werd uit den auto geslin gerd en kwam 200 Meter verder zwaar ge- Wond op de spoorbaan terecht. Dr. Palfce uit Zoetermeer. die direct ter Plaatse was, kon slechts den dood consta- teeren. De auto werd totaal vernield. De locomotief werd beschadigd. Een in den trein zittende inspecteur van politie maak te proces-verbaal op. De trein bereikte Den Haag met 26 minuten vertraging. Het slachtoffer was gehuwd en vader van talrijk gezm. Brandstichting "^e Haart gemeente Aalten is eenige dagen beleden de woning van den landbouwet en Winkejier J. Wesseling afgebrand. Het onder fok heeft aan het licht gebracht dat de brand is gesticht door het 14-jarige pleeg kind. Na het eerste enthousiasme over het Hoover-plan, dat terstond alreeds zulk een gunstige moreele en financieele uit werking had in de wereld, is door het getalm van Frankrijk zoo'n ernstige inzinking gekomen, dat wij geneigd zou den zijn, de situatie niet minder dan ge vaarlijk te noemen. Het wordt steeds duidelijker, dat Frankrijk zóó essentieele wijzigingen in het Hoover-plan eischt, dat Hoover niet zal kunnen toegeven, en intusschen „deliberante Roma, perit Saguntum", „terwijl Rome beraadslaagt, gaat Sagun tum verloren." Volgens een particulier telegram aan „Het Volk", zouden „de pogingen van Frankrijk om het Hoover-plan te doen mislukken" thans voor Duitschland noodlottig dreigen te worden: de Rijks bank heeft gisteren, zoo heet het, zoo veel buitenlandsche wissels moeten afge ven, dat de helft van het Engelsche cre- diet er mee is heengegaan. „Indien de toestand er einde dezer week niet beter op wordt, zit Duitschland Za terdag weer aan het einde van zijn goud dekking en dan is de situatie nog moei lijker dan de eerste maal. In politieke krin gen te Berlijn begint men te gelooven. dat Frankryk het er op aanlegt Duitschland financieel te ruïneeren, daar Duitsch'and dan gemakkelijker naar Frankrijks hand kan worden gezet. Te Parijs wordt weer de kwestie van de politieke waarborgen op geworpen. Frankrijk zou waarborgen eischen tegen een tolverbond met Oosten rijk en de verzekering willen hebben, dat Duitschland gedurende het uitstel van be taling leger en vloot niet versterkt." Als dit telegram juist is, moet de situa tie wel heel gevaarlijk zijn. Bovendien komt ook uit Londen be richt, dat men de situatie, als gevolg van Frankrijks houding, „buitengewoon ern stig" acht. De „Daily Telegraph" noemt het voor Hoover onmogelijk, aan Frankrijk con cessies te doen, waardoor het Hoover- plan onherkenbaar zou worden gewij zigd. Verwacht wordt nu, dat Hoover, inge val van een voorloopige mislukking, nog een uiterste poging zal wagen en ten slotte in ieder geval zal doorzetten. Maar hoe? Dat is niet recht duidelijk. En de zaak kan geen uitstel lijden. Zal Europa, zal vooral Frankrijk, thans terstond willen en kunnen inzien wat het nog tot vrede strekt? Of zal de verblinding, geslagen door vijandschap en nationalistisch egoisme, ook hier ten verderve voeren? God moge het verhoeden! Aftreden der regeering verwacht De „Times" meldt bijzonderheden over een groote opstandige beweging in Peru, waarbij twee infantene-regimenten "an de vierde divisie te Cuzco en Puno, die in op stand zijn gekomen tegen de voorloopige re geering te Lima, de prefecten hebben afgezet en hun eigen commandanten in de plaats van de prefecten hebben aangewezen. Volgens betrouwbare mededeeling hebben de opstandelingen de regeeringsgetrouwe troepen bij Juliaca teruggedreven en zich, na den spoorweg naar Arequipa te hebben vernield, terug getrokken. Het garnizoen te Arequipa zou zich In middels eveneens bij de opstandelingen heb ben aangesloten en zich tegen de voorloo pige regeering hebben gekeerd Hoewel de toestand in de rest van het land op het oogenblik nog vri) rustig is, bevindt de regeering zich niettemin in een zeer moeilijke positie en kan haar val elk oogenblik worden verwacht. De voornaamste oorzaak van de algemeene ontevredenheid schijnt te zyn het uitstellen der verkiezingen en de terugkeer van over ste Sanchez Cerzo. Men neemt aan, dat aan hangers van den afgezetten president Le- quia den opstandelingen in vrij grooten om vang de middelen verschaft ter financiering van de opstandige beweging. 600 dooden Reeds 8 dagen aaneen houdt nu de bui tengewoon hooge temperatuur in de Ooste lijke Staten van Amerika aan en heeft een groot aantal slachtoffers gemaakt. De slachtoffers zijn niet allen bezweken door de hitte, maar de hooge temperatuur doet een ieder verkoeling zoeken in het wa ter, waarbij velen, die niet kunnen zwemmen en die door de warmte worden verleid tot roekelosheid, die hun het leven kost. Er is dan ook langs de Oostelijke kust een zeer groot aantal personen bij het zwemmen verdronken en te zamen met de slachtoffers van de hitte ziin in de laatste week 600 men- schen om het leven gekomen. Te New-York bereikte men met 92 graden gisteren den warmsten dag van het jaar en nog steeds toont het weer geen verandering. Ook de materieele schade is zeer groot, want de oogst op de meeste velden in het Oosten is door de hitte totaal vernield. Sommige velden zijn door de zonnehitte geheel bruin gebrand en op vele plaatsen 1 hebben tengevolge van de droogte vele bran den gewoed. Vooral de haver en de tarwe oogst heeft van de hitte te lijden gehad. f^uïoweg 48 Haarlem. ÖJ\ Een deel der K. R. O.-luisteraars de dupe De secretaris van den K. R O., de heer Paul Speet, heeft gisteravond de luisteraars er op voorbereid, dat de eerstvolgende drie maanden „Huizen over Hilversum", dus op de 298-meter-golf,. gaat zenden Een groot deel van de K. R. O.-familie, waaronder de luisteraars die in het zuiden des lands wo nen, aldus de heer Speet, zal den K. R. O. in de eerstkomende drie maanden derhalve niet kunnen, beluisteren. Daarna vervolgde de K. R. O.-secretaris aldus: „Hoe lang moet het nog duren, dat de toestand op zendei gebied, zooals we dien thans kennen, gehandhaafd blijft? Toen wij in 1930 aankondigden, dat wij tot April 1931 op de korte golf moesten gaan zenden, dachten wy niet, in 1931 nog eens te moeten aankondigen, dat we opnieuw op de korte golf moesten over gaan. De toestand, zooals hy nu is, bestaat tegen onzen wil en tegen ons pogen daarin verandering te brengen. De schuldvraag zullen wy niet bespre ken. Maar met een bloedend hart en slechts gedwongen door den harden nood, laten wij een deel van ónze familie aan zijn lot over. Wij beloven plechtig, alles te zullen doen, en niets te zullen nalaten, om te komen tot den spoedigen bouw van een krachtigen korte-golf-zender." Met een woord van opwekking om trouw te blijven aan den K. R. O. tot allen, die in de komende drie maanden van de K. R. O.- uitzendingen verstoken zullen blijven, besloot de heer Speet zyn mededeeling. Onzerzyds spreken wy den wensch uit, dat er nu spoedig een einde aan den onhoud- baren toestand zal mogen komen. De Minister talme niet langer met zijn beslissing inzake den bouw van een krach tigen kortegolf-zender. Gisteren werden aan de Nutskweekschool voor Onderwijzers te Haarlem geëxamineerd 6 candidaten voor de acte Lager Onderwijs. De volgende dames slaagden: J. Reitsma, S M. B. Lamp, J. S. Kramer, I. E. A. Wolff, O. F. Cramer en A C. Teding van Berk hout. Mej. I. E. A. Wolff was de 1000ste leer linge van deze kweekschool, die de akte van onderwyzeres neeft behaald. De directeur bood haar namens het bestuur een mooien bouquet rozen en anjelieren aan. Wagen totaal verbrijzeld Geen persoonlijke ongelukken Hedennacht omstreeks uur heeft op de Amsterdamschevaart een ernstig ongeval plaas gevonden Een met een paard bespannen vierwielige wagen, bestuurd door De B., kwam van Haarlem en reed in de richting Halfweg. Onderweg raakte van den wagen een der wielen defect, waardoor de as warm liep en de wagen zeer moeiiyk vooruit ging, zoodat het paard groote moeite had met het trek ken. De bestuurder wilde het paard even laten rusten en stopte naby de k^enfabriek „De Phoenix". Terwijl de wagen daar stond, kwam een auto uit de richting Haarlem, en vloog met een hevigen slag boven op den wagen. De wagen werd totaal verbrijzeld; geen stuk is er meer van heel. Het paard werd ernstig gewond en bloedde hevig: de dierenarts zal beslissen of het nog genezen kan of afgemaakt moet worden. De beide bestuurders kwamen er wonder boven wonder goed af. De autobestuurder J. G„ uit Amsterdam, verklaarde, dat hy den wagen niet gezien had. Proces-verbaal Is opgemaakt. Het wordt nu tijd dat thans aan hèn Een woord van lof gebracht wordt. Omdat de wet van méér accijns, In de praktijk, van kracht wordt. Het is een voorrecht als de Staat Het goed er. nuttig oordeelt, Dat slechts één groep der maatschappij De schatkist brééd bevoordeelt! De beurt is aan de sigaret Dit heerlijk rook-orgaantje Draagt, sinds vanmorgen, op zijn doos Het prijsverhoogingsvaantje De rooker koopt en dus betaalt En draagt den last blijmoedig. Want róókers zijn, dat wéét de Staat, Van aard meegaand en goedig. Een woord van hulde moge hier Hun goede daad omlijnen, Want zijze zien hun geld maar steeds, Helaas, in rook verdwijnen! MARTIN BERDEN. Ter vervulling van de vacature, ontstaan tengevolge van het on zijn verzoek aan Dr. W. M. van der Scheer verleend eer vol ontslag als eersten Geneesheer-Directeur van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Sant poort, stellen Ged. Staten van NoordHol land voor, als zoodanig te benoemen den heer G. Kraus, Geneesheer aan genoemd Zieken huis, die sedert het vertrek van Dr. van der Scheer met de waarneming van het direc toraat is belast. De benoeming zou 1 Aug. kunnen ingaan. Het sluitgat nabij Breezand gedicht Hedenmorgen werden weer twee dykge- deelten van den grooten afsluitdijk Wierin- genFriesland tot elkander gebracht. Het sluitgat nabij Breezand waar kortge leden het ongeluk met de sleepboot „Veer- gat" plaats had, werd n.l. gedicht. Thans biyven dus alleen nog open de siuitgaten bij de middelgronden en de Vlieter. Door de Haarlemmermeer Bij K.B. is een beslissing genomen inzake het beroep, ingesteld door L. A. Kors, auto- busdienstondernemer te Andijk tegen de be schikking van Gedep. Staten van Noord- Holland van 15 Oct. 1930 waarby afwijzend is beschikt op zijn verzoek om vergunning tot 't in werking brengen van t en autobusdienst tusschen Zandvoort en Amsterdam. Met vernietiging van het bestreden besluit ven Gedep. Staten is hem onder bepaalde voorwaarden vergunning verleend tot het in werking brengen van een autcbusdienst van Zandvoort over Haarlem naar Amsterdam en terug en wel van Amsterdam, station Wil lemspark, langs Amstelveensche weg, Zeil- straat, Sloterkade, Sloterweg, dorp Sloten, in Haarlemmermeer langs Nieuwe Meerdijk, Spaarnwouderdwarsweg, Sloteiweg, Ringdijk van de Haarlemmermf er, Nieuweweg, in Haarlem: Zomervaart, Kruistochtstraat. Nyl- straat, Byzantiumstraat, Dubbele Buurt, Schalkwijkerstraat, Anthoniestraat, Lange Brug, Kampervest Kleine Houtbrug, Kleine Houtvest, Paviljoenslaan, Dreef, Fonteinlaan. Zuiderhoutlaan, Blauwe Brug, Bronsteeweg, Adriaan Pauwlaan, Heerenweg, Laan van Ro zenburg, Zandvoorter AUée. Zandvoortsche laan, Zandvoortsche weg en in Zandvoort: Haarlemmerstraat, Hooge Werf, naar het Groot Badhuis. Terug langs hetzelfde traject tot en met Kleine Houtweg te Haarlem, vervolgens al daar langs Kampersingel, Langebrug, Anto- niestraat, Schalkwijkerstraat, Zomervaart en verder langs dezelfde route als voormeld naar Amsterdam. Gedurende de maanden Juni. Juli en Augustus dient te Zandvoort de terugweg te worden gereden van Groot Badhuis langs Hoogeweg, Dr. Gerkestraat, Haarlemmer straat; voorts hetzelfde traject als boven vermeld. Rapport door hen uitgebracht Naar wij vernemen, zullen de drie loodsen, die als nautisch adviseur op de spoorbrug werden aangesteld, voorloopig van hun func tie worden ontheven. Zij hebben een rapport samengesteld van hunne bevindingen gedurende de drie maan den, waarin zy deze functie hebben waar genomen. Nader zal worden beslist, of tot het aanstellen van vaste adviseurs zal wor den overgegaan. Liberaal sectarisme „De Tijd" schrijft: Herhaaldelijk hebben wij in deze kolom men staaltjes medegedeeld van het sectaris me, dcor liberale groepen in en buiten den aether gegeven. Vooral op onderwijsgebied kan de vrijzinnige gedachte maar moeilijk wennen aan de afschaffing van het tyran- nieke monopolie, dat haar zoovele jaren heeft geïnspireerd Een typisch voorbeeld daarvan is de hou ding, die de rectoi van het vrijzinnige Ken- nemer Lyceum te Overveen aan zyn perso neel voorschrijft. Aan dit wordt, alleen maar vrijheid gegund, om geschiedenis te doceeren volgens de bekende liberaal „nationale" op vatting. Ook in andere vakgen wordt tegen het Katholicisme braaf positie genomen. Dat schijnt de „vrijheid' van dit vrijzinnig Ly ceum zoo mee te brengen. Nog sterker. Bij eventueele vacatures wordt aan sol licitanten voor een leeraarspost te kennen gegeven, dat zy in geen geval worden aan genomen als zij een Katholiek principieel voorstander zijn van net byzonden onder wijs, of als zy zouden leeren, dat de H. Wil- librordus aan het Nederlandsche volk den Katholieken doop heeft toegediend. Het Ka tholicisme heeft met ons „nationale" onder wijs immers niets te maken de natie dat is de vrijzinnigheid. Typeerend is in dit licht een brief, dien een sollicitant ontving, waarvan de Lyceum- Rector kon weten, dat hy zijn gymnasiale opleiding had genoten bij de Z.Z.E.E.P.P. Jezuïeten te Amsterdam. Dat hij reeds daar om niet tot de uitverkorenen kon behooren, werd hem op een fijne wijze te verstaan ge geven door den in het liberale sectarisme wel geschoolden dr. A. de Vletter: Hooggeachte Heer, Mejuffrouw, Zoudt U mjj willen mededeelen, of U Roomsch Katholiek zijt of Christelijk, een principieel voorstander van het bijzonder on derwijs? In dit geval zou ik U moeten mel den, dat ik Uw sollicitatie aan het Kennemer Lyeeum overbodig acht. Het sectarisme van zekere groepen in Nederland brengt de reac tie mee, dat voor onze nationale en neutrale school geen voorstanders van Katholiek en Christelyk onderwijs voor benoeming in aan merking komen. Een zich noemende neutrale en nationale Inrichting, die elke levensbeschouwing prin cipieel gelykwaardig moest achten, sluit dus Katholieke candidaten zonder meer uit. Can didaten mogen alleen principieel voorstan ders van liberaal-nationaal onderwijs zyn. Het bovenstaand schryven dat stereotiep en volgens een vaste formule voor den heer sollicitant of „mejuffrouw" pleegt te worden gereed gemaakt was gericht aan een leer- aar, die op het oogenblik aan een openbare onderwys-inrichting verbonden is en die te recht meende, dat zyn levensbeschouwing voldoende bulten beschouwing kon blyven. Maar het „nationale" Lyceum in Kenne- merland zal hem wel anders leeren. Behalve de liberale vriend les heeft daar niemand geest en geschiktheid. Van „sectarisme" gesproken By „zekere groepen in Nederland" De tocht van dé „Graf Zeppelin': IJsland bereikt Volgens een hedenmorgen te Londen op gevangen draadloos bericht van de „Graf Zeppelin" heeft het luchtschip na een ge- lykmatige vlucht van 26 uur langs den Ryn, over Rotterdam, de Oostkust van Engeland en de Faröer eilanden, de Oostkust van IJs land bereikt. Het luchtschip vloog over Reykjavik en wierp daar postzakken naar beneden. De passagiers zyn opgetogen over de wel geslaagde vlucht. Staking in de stroocarton-industrie 1700 arbeiders by het conflict betrokken. In de provincie Groningen is in den af- geloopen nacht in de stroocarton-industrie de staking uitgebroken. In alie fabrieken is het werk neergelegd. In Oude Pekela staan vyf fabrieken stil, en in Winschoten en Veendam nog elk eén. In het geheel zyn ongeveer 1700 arbeiders bij het conflict betrokken. De meeste arbeiders zijn modern georga niseerd. Te Hoogezand is de stroocartonfabriek der firma Hooites Beukema gesloten. Pol de Mont f Te Berlijn, waar hy voor een studiereis vertoefde, is plotseling op 74-jarigen leeftijd overleden de Vlaamsche dichter en kunst historicus Pol de Mont. De Mont werd 15 April 1857 te Wambeke in Brabant gebo ren. Hy studeerde te Mechelen en Leuven in de letteren en wysbegeerte en werd in 1880 benoemd tot leeraar in de Ned. taal aan het athenaeum van Doornik, later in 1882, volgde zyn benoeming te Antwerpen. In deze plaats was hy ook enkele jaren conservator aan het Kon. Museum van Schoone Kunsten. Met Albrecht Rodenbach was hy een der krachtigste stryders voor de moderne Vlaamsche dichtkunst. De Vlaamsche Volks beweging vond in hem een harer ijverigste voorvechters. Verschillende dichtbundels en werken over kunstgeschiedenis en letterkun de zijn van zyn hand verschenen. In tal van tijdschriften verschenen zijn artikelen en bydragen. De teraardebestelling zal te Antwerpen plaats hebben. Het autobus-ongeluk bij Blerick De overwegwa jhtenes veroordeeld De Roermondsche rechtbank deed uit spraak in de zaak tegen de overwegwacn- teres, mej. E. Ebben, ter zake van het be kende verzuim aan den bewaakten overweg 65 onder Grubbenvorst by Blerick. Ten gevolge van het niet sluiten der boomen. botste een auto teger. den trein op, waarbij vyf personen het leven verloren. De uitspraak is een maand gevangenis straf. De eisch was drie maanden. In de Groningsche stroocartonindustrie is een staking uitgebroken. (blz. 1, 1ste blad) Bij Zoetermeer greep een sneltrein een auto. De chauffeur werd gedood. (blz. 1, 1ste blad) Het sluitgat naby Breezand in den afslult- dyk WieringenFriesland gedicht. iDiz. i. lste olad) De Vlaamsche dichter Pol de Mont over leden. (blz. 1, lste blad) De groote hitte in Amerika. 600 dooden. (blz. L lste Diad) Vergunning is verleend tot het exploitee- ren van een autobus-lijn AmsterdamZand voort via de Haarlemmermeer. (blz. L lste blad) De overwegwachteres te Blerick, waar het noodlottige autobnsongeluk plaats vond, tot een maand hechtenis veroordeeld. (blz. 1, lste blad) Poging tot moord en zelfmoord te Lon- npkpr. (blz. 1, lste blad) Ernstige ontevredenheid over de salaris verlaging in Polen. (blz. 2, lste blad) Ernstige politieke situatie door Frankrijks weigering bü de moratorinm-verleening. (blz. 2, lste olad) De Fransche regeering stelt een bedrag van drie millioen francs ter beschikking van het Ned. Comité voor den wederopbouw van het Nederlandsche paviljoen. (blz. 1, 2de blad) Toespraken in de Eerste Kamer in ver band met den brand in het Ned. Paviljoen. (blz. 1, 2de blad) Het moratorium-vraagstuk. Italië geeft er begin van uitvoering aan. Een beschouwing van Amerikaansche regeeringszyde. (blz. 1, 3de blad) Het ontwerp der nieuwe Spaansche grond wet. (blz. 1, 3de blzd) Voorontwerp Werktijdenbesluit voor apo thekers. (blz. 2, 3de blad) Met 1 September a.s. treedt bet Algemeen Rijksambtenarenreglement in werking. (blz. 2, 3de blad) Barometerstand 9 uur v.m. 768. Iets ach teruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.53. Hoogste barometerstand 767.3 mM. te Hamburg. Laagste barometerstand 752.6 m.M. te Jan Mayen. Verwachting: Zwakke tot matigen, Zuid oostelijke tot Zuid-Westelyken wind, toe nemende bewolking, aanvankelyk nog droog. Later toenemende kans op regen of onweer. Aanvankelijk warmer. Poging tot moord en zelfmoord Op het Mercuriusplein te Lonneker heeft gistermorgen een 26-jarige man een moord aanslag gepleegd op zyn daar wonende vroegere verloofde, wie hy met een scheer mes verschillende verwondingen to:bracht. Het meisje is in emstigen toestand naar het ziekenhuis te Enschedé overgebracht. De dader, die gevlucht was, heeft zich later by een surveilleerer.der, agent van politie te Enschedé gemeld. Toen deze hem naar het bureau wilde overbrengen, sprong de man plotse'ing on der een voorbijrydenden auto en werd over reden. Hij is in zorgwekkenden toestand naar het R. K. Ziekenhuis overgebracht. In een lift overvallen Van 3000 Mark beroofd Een handelsbediende is te Hamburg in een lift door twee onbekende mannen overvallen en van zijn actentasch. Inhoudende 3000 Mark beroofd. Een der daders heeft den jon gen man peper in de oogen geworpen, terwyl de ander hem met een revolver bedreigde. De roovers zyn per auto gevlucht. In het trap penhuis hebben de misdadigers nog een schot gelost, waardoor evenwel gelukkig niemand werd gewond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1