cIBinnenlandsch Nieuws 'Voor de Huiskamer Het gestolen Luchtballonnetje OF DE GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUGNIETEN ONDERWIJS LANDBOUW EN VEETEEL1 STOOMVAARTLIJNEN V erfeeers-veiligheid Nieuwe plannen van den A. N. W. B. De toeneming van het aantal verkeerson- gevalien heeft van alle.n kant een aandrang doen ontstaan tot beteugeling van de ver' keersgevaren. Een belangrijke factor daarbij is de ver- keersopvoeding van de jeugd. Wanneer de kinderen al zoo vroeg mogelijk bekend wor den gemaakt met de gevaren van den weg, met de regels van het verkeer en met alles wat zij in acht moeten nemen om veilig op de steeds drukker wordende wegen te kun nen verkeeren dan kan daardoor veel leed worden voorkomen en zal het aantal on gelukken, waardoor zoo menig gezin in rouw wordt gedompeld, kunnen verminderen. De A. N. W. B. Toeristenbond voor Ne derland houdt zich al sinds veie jaren bezig met de propaganda voor de verkeers-veilig- heid onder de jeugd. Gedachtig aan de spreuk: „Jong geleerd, oud gedaan", heeft de Bond ten behoeve van het verkeerson- derricht een reeks gekleurde schoolplaten laten maken, die in honderden scholen van ons land bij het onderwijs worden gebruikt: hij heeft een Verkeersspel uitgegeven, in den trant van het aloude en geliefde „gan zenbord", dat de kinderen al spelende on derricht in hetgeen ze van de verkeersregels moeten weten en hij heeft een boekje ver spreid „De Regels van den Weg," dat het publiek met de Tegelen en voorschriften van het verkeer vertrouwd maakt. Bij dit propagandawerk heeft de Bond de medewerking ondervonden van de Regeering en van tal van gemeentebesturen, onderwijs- autoriteiten, schoolbesturen, enz. De A. N. W. B. bereidt thans nieuwe, veel omvattende plannen voor op dit gebied, welke bij den aanvang van het nieuwe schooljaar, in September a.s., tot uitvoering zullen komen, doch waarvoor nog eenige ge gevens ontbreken, welke de Bond door de medewerking van de gemeentebesturen hoopt te ontvangen. Daartoe heeft de A. N. W. B. een circu laire gericht aan alle gemeentebesturen van ons land, met verzoek om opgaaf van het aantal leerlingen van de openbare en bij zondere scholen, gerangschikt naar leeftijd of klassen, ten einde te kunnen berekenen hoeveel drukwerken e.d., welke gratis ver spreid zullen worden, noodig zullen zijn om in iedere gemeente alle schoolkinderen van een bepaalden leeftijd van een exemplaar te kunnen voorzien. De inhoud van deze ver- keerspropaganda-geschriften zal worden sa mengesteld in overleg met onderwijs-auton- teiten en voor de verspreiding zal een beroep worden gedaan op de medewerking en de bemiddeling der gemeentebesturen. In verband met deze plannen voor een doeltreffende verkeers-propaganda worden de schoolplaten herzien, het boekje Regels voor den Weg" wordt uitgebreid en bovendien wordt een handleiding samengesteld, die den onderwijzer van dienst zal kunnen zijn, wan neer hij met zijn leerlingen de schoolplaten, de gevaren van het verkeer en de verkeers regels behandelt. Verwacht mag worden, dat deze propa ganda onder de jeugd er toe zal bijdragen, de veiligheid op den weg te bevorderen. Een groot algemeen belang zal daarmede wor den gediend. Nederlandsche R. K. Politiebond „St. Michael" Bondscongres te Breda Dinsdag is te Breda het 17e Congres gehou den van den R. K. Politiebond „St. Michael". Om half 1 werden de congressisten aan het station ontvangen. In optocht, vergezeld door de harmonie van het Bredasche politiekorps, werd getrokken naar het H. Hartbeeld voor 't bisschoppelijk palels, waar onder het zingen van „Aan U o Koning der Eeuwen" eenige bloemstukken werden neergelegd. Mgr. P. Hopmans sloeg van uit zijn paleis deze huldi ging gade. Daarna werden de afgevaardigden offici eel ten stadhuize ontvangen door het ge meentebestuur, vertegenwoordigd door burge meester van Sonsbeeck en de wethouders J. van Buittenen en mr. E. van Mierlo. De bondsvoorzitter, de heer E. van Duyn, dankte voor de hartelijke ontvangst. Om 2 uur begon de algemeene vergadering in den St. Jozefskring: daar waren tegen woordig 64 afdeelingen, tellende 2220 leden. De Bondsvoorzitter verwelkomde de aan wezigen. inzonderheid den bondsadviseur, de adviseurs der afdeelingen en de politie-auto- riteiten van Breda. Aan zijn openingsrede ontleenen we: Het ledental blijft stijgende en bedraagt thans 2250; het aantal afdeelin gen groeide aan met 8 en bedraagt nu 66. „Sint Michael" is thans aangesloten bij de katholieke Centrale, daardoor heeft de Bond medezegglngsrecht verkregen bij 't Georga niseerd Overleg. Het Pastoor Merselfonds na dert de 3000. De dreigende afscheidingswolk is geheel verdwenen; alle dissidenten zijn weer bij „St. Michael" teruggekeerd. De vakgroep verheugt zich in grooten bloei: het vorige jaar konden 637 diploma's worden uitgeieikt. Het jaarverslag van den penningmeester werd goedgekeurd, evenals de begrooting voor 1932. Het bestuursbeleid werd daarop ln huis houdelijke vergadering besproken. Het versche kadetje De Nederl. Bakkersbond spreekt zich uit tegen een vervroegd verkoopverbod van groot en klein versch brood In de gisteren in ,,Musls Sacrum" te Arn hem gehouden jaarlijksche algemeene ver gadering van den Nederlandschen Bakkers- bond werd naar het ..Hdbld." meldt, over de volgende vragen gestemd. Wenscht men, dat het verkoopverbod van versch brood (groot-brood) vervroegd wordt en ook het vervoerverbod vervroegd? De voorzitter wees er op, dat dit insluit een verkoopverbod tot negen uur bij een aan vang van den werktijd van vijf uur. Deze vraag werd met groote meerderheid van stemmen ontkennend beantwoord; 1314 te gen, ruim 400 vóór Is het gewenscht, dat de verkoop van klein versch brood om acht uur 's morgens afge haald kan worden aan den winkel, onder voorbehoud, dat het werk in de bakkerij om vijf uur kan beginnen? Er waren 1037 stemmen tegen, 774 vóór en 54 blanco's, zoodat de vraag ontkennend ■aas beantwoord. Door de afdeeling Zaanland werd de vraag toegelicht: Kunnen door het Centraal en Algemeen bestuur geen maatregelen beraamd wórden, die Kunnen leiden tot samenwerking tusschen meelhandel en bond, zooals in Zwit serland reeds bestaat? De voorzitter verklaarde, dat hij voor zulke samenwerking ls. Hij zal de vraag in het Centraal bestuur ter sprake brengen. „De Dageraad" naar Limburg W it - gel e tegen demonstratie Zooals bekend zal zijn, heeft de Vrijden- kersvereeniging „De Dageraad" besloten haar propagandatocht naar Limburg te houden op Zaterdag en Zondag 25 en 26 Juli as. De tocht zal worden ondernomen, deels in auto bussen, deels per nachttrein. Het permanent comité van verweer, dat is samengesteld uit afgevaardigden van alle p'aatselijke comiré's in Limburg, heeft een druk bezochte verga dering gehouden in Hotel „De Zwaan" te Sittard. Naast andere acties, die zich niet voor directe publicatie leenen. is door het permanent comité met algemeene stemmen besloten te ijveren voor een wit-gele tegen actie, waarvan het comité hoopt, dat ze zal uitgroeien tot een machtige Katholieke be tooging over geheel Limburg. Het Comité vertrouwt, dat, evenals op Koninginnedagen het rood-wit-blauw. op 25 en 26 Juli, de pauselijke kleuren wit-geel zullen worden ge dragen. De bondsvergadering te Kerkrade van den Limb. R. K. Middenstand heeft reeds hare medewerking toegezegd, om de etalages der winkeliers in die dagen zooveel mogelijk ln deze kleuren te doen bekleeden. Het permanent comité zag tevens gaarne, dat tal van neringdoenden cocardes. strikjes, siernen en vlaggen te koop zullen weten aan te bieden, terwijl op wielri'ders, motorrijders en automobilisten een beroep wordt gedaan om hun voertuig van een wit-seel vlaggetje te voorzien. Deze waardige protestdemonstra tie zal ongetwijfeld de Instemming hebben van alle weldenkende Limb»-aers en in Lim burg losslaan een fiere getuigenis van ver knochtheid aan onze heilige beginselen. Het werktijdenbesluit voor winkels Een adres aan de gemeenteraden. Door den Algemeenen Nederlandschen Bond van Handels- en Kantoorbedienden, de Nederlandsche Vereentmna van Christe lijke Kantoor- en Handelsbedienden en den R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden .,St. Franciscus van As- sisië zal dezer dagen een adres worden ge zonden aan de gemeenteraden, waarin zij als hun meening te kennen geven, dat de winkelbedienden ingevolge het werktijdenbe sluit voor winkels, uit sociale overwegingen recht hebben od een vrüen middag en waarin het standount van de middenstands- vereenigingen die zich zoogenaamd uit eco nomische en juridische overwegingen daar tegen verzetten, wordt weerlegd. De samenwerkende Bonden ziin voorts van meening, dat een afdoende waarborg voor het werkelijk geven van een vrijen middag het voorschrift betreffende den "nalven vriien dag wordt herhaaldelijk ontdoken slechts kan worden verkregen daar de sluiting der winkels, waartoe art 6 der Rijkswinkelslui tingswet de gelegenheid biedt. Aan het adres ziin toegevoegd de ant woorden van Mr. Dr. G. van den Bergh op vragen hem door do Bonden gesteld met be trekking tot bovenstaande kwestie. Op de vraag, of de gemeenteraad de be voegdheid heeft om krachtens art. 6 van de winkelsluitingswet te benalen, dat de winkels od een benaal den middag zullen ziin gesloten, antwoordde Mr. van den Bergh, dat een bevestigend antwoord rechtstreeks uit de wet volgt. Het besluit van den gemeenteraad behoeft echter de goedkeuring van de Kroon. Voorts werd gevraagd of in verband met de uitdrukking van den Minister van Arbeid, die spreekt van „bedrijfsbelang", het in overeenstemming is met de wet, dat alleen de winkeliers zich uitspreken over de vraag of een verordening als in de eerste vraag bedoeld, moet worden ingevoerd. In ziin antwoord merkt Mr. van den Bergh op dat de Raad verstandig zal doen, alvo rens zulk een besluit te nemen, zich er van te vergewissen, hoe het „bedrijf" tegenover zulk een verordening staat. Hii zal dan heb ben te overwegen of naar ziin oordeel het „Bedrijf" het ..bedrilfsbelang" juist ziet en of Algemeen Belang en Bedrijfsbelang al dan niet met elkaar in overeenstemming zi)n. Zijn zij naar zijn oordeel niet met elkaar ln overeenstemming, dan zal de Raad Alge meen Belang en Bedrijfsbelang zoo nauw keurig mogelijk tegen elkaar hebben af te wegen. Tenslotte stelde men de vraag of het be drilfsbelang dient te worden bepaald door ondernemers en werknemers, waaroo het antwoord luidde, dat het vanzelf snreekt, dat Indien de Raad het ..Bedrijf" advies vraagt, het oordeel van werkgevers en werknemers behoort te worden ingewonnen. Naar de meening van adressanten staat de wen.schei'ikheid en de mogelükheid van de sluiting op een middag per week daarmede vast. Zij verzoeken den gemeenteraden dan ook met aandrang, de winkelsluitingsverordening in dien zin te wijzigen, dat de winkels op een middag zullen moeten ziin gesloten, in het belang der winkelbedienden en ln het belang van de naleving van de wet. R. K. Banketbakkers Jaarvergadering te Venlo. De R. K. Bankecbakkersbond vergaderde dit jaar te Venlo. Dinsdagmiddag heeft de voorzitter der afd. Venlo van den R. K. Banketbakkersbond de heer C. Boonen de vergadering geonend met een woord van welkom tot de aanwezige congressisten. De voorzitter de heer C. F. B. Sleyffers sprak een woord van voldoening over de groote opkomst op de derde algemeene jaar vergadering. Nadat eenige mede declineren over de sa menwerking tusschen den Algemeenen Ned. Banketbakkersbond en den R. K. banket bakkersbond waren aedaan, werden het jaarverslag en het financieel verslag voor gelezen. De contributie-afdracht aan het bondsbe- stuur werd vastgesteld op f 3.50 per jaar per lid. De aftredende bestuursleden de heeren de Wijs, Beune en Boonen werden bij acclama tie herkozen. Naar aanleiding van een gehouden en quête onder het personeel ziin met de be treffende werknemersorganisaties besprekin gen gevoerd om te komen tot een collectief contract voor het banketbakkerspersoneel. In pricipe sprak de vergadering zich uit voor een collectief arbeidscontract met de gezellen en werd een commissie be'Vemd om de voorwaarden en de verdere uitwerking van een collectief contract te bestudeeren en een concept op te maken. Meerdere voorstellen o.a. over het bonds orgaan, over het houden van gewestelijke vergaderingen, enz werden besproken en aangenomen Uitvoerig werden de nadeelen van het automatenstelsel besproken in ver band met- de winkelsluitingswet. Als plaats voor de volgende algemeene jaarvergadering werd Haarlem aangewezen. Na afloop der vergadering vereenigden de deelnemers zich aan het diner, waarna de verdere avond gezellig werd doorgebracht. De Koopvaardij De arbeidsvoorwaarden Het contract tusschen den Bond van Werk gevers in de Koopvaardij en de verschillende organisaties van werknemers in de Koop vaardij was eergisteren verstreken. Daar de partijen er niet in geslaagd zijn tot een nieuwe overeenkomst te geraken ls nu een contractlooze periode ingetreden. Door het ontbreken van overeenstemming tusschen de partijen van werknemers (met de organisaties van scheepsofficieren is het contact inzake de besprekingen over loons verlaging nog niet verbroken) en werkgevers is er een toestand van onzekerheid ontstaan. Wat de naaste toekomst zal brengen is niet bekend. Voor zoover het zich thans laat aan zien, zullen, naar het „Hdbd." meldt, de loo- nen van het lagere personeel voorioopig on veranderd blijven. Door het ontbreken van een contract zijn echter verrassingen niet uitgesloten. Naar het blad vernam van het bureau van den Waterschout werd gisteren tegen de oude voorwaarden gemonsterd. Examencommissie Handenarbeid Bij beschikking van den Minister van On- derwens, Kunsten en Wetenschappen zijn benoemd in de commissie, welke in 1931 be last is met het afnemen der examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid voor school- en huisonderwijs in handen arbeid te Haarlem: Tot voorzitter; dr. H. B. F. Westerouen van Meeteren te Hoorn; tot plaatsvervan gend voorzitter: G. C. Dun te Alkmaar; tot leden: D. Been te Haarlem, J. W. van Ber- kel te Hoorn, G. J. van Dük te Riu-hoven. H. Elzinga te Haarlem, H. C. Helleman te Utrecht, A. B. van der Klein te Amersfoort, tot plaatsvervangende leden: S. Bant te Opmeer, N. Broekhuysen te Baarn, M. W. Kruiskamp te Zaandam, J. W. Stevenson te Den Helder, J. Vijverberg te Hilversum, W. van de Wijngaart te Alkmaar. Waarschuwing De Commissaris van Politie te Wagenih- gen geeft nogmaals bezitters van vrucht- boomen in overweging niet in te gaan op aanbiedingen van rondtrekkende personen om hun vruchtboomen te zuiveren van aller - 'ei insecten en ziekten door middel van z. g. bespuitingen, alvorens bij den Plantenziek- tenkundigen dienst te Wageningen, inlich tingen te hebben ingewonnen. Zeer noodzakelijk is zulks ten opzichte van PIETER KNEPPER boomkweeker, ge boren 4 Februari 1896 te Boskoop, wonende Slachthuisstraat no. 100 rood te Haarlem, voorheen te Boskoop en 's-Graven'nage, zich noemende P. Knepper en Co., tuinarchitect en boomkweeker, oudste rozenkweeker uit Boskoop, speciaal adres voor behandeling van plantenziekten. Hij reist per auto H-61999. Knepper schermt met geleerde woorden, beweert dat zijn behandeling alles vervangt, wat de wetenschap tot nu toe aan bespuitin gen heeft gevonden, bespuit slechts den stam met een goedje dat hij in benzinebus sen by zich heeft, rekent gemiddeld f 0.75 per boom en geeft z.g. 3 jaar garantie, wat onmogelijk is. Daar gebleken is dat de hier bedoelde per sonen zich niet meer beperken tot de bezit ters van boomgaarden, fruit en particuliere tuinen, maar dat zij zich nu ook tot groen ten en bollenkweekers wenden en o.a. hun diensten onlangs aanboden aan een toma- tenkweeker in Noordholland voor de bestrij ding van ziekten in een tomatenkas voor een bedrag van f 45.terwyi het gewas in die kas in het geheel geen bestryding noodig had, zoo zij iedere kweeker op zyn hoede. Groot is het aantal ingekomen klachten. De groentetuin (De andijvie) Men onderscheidt de zomer- en winter- andijvië. Voor de eerste is een bak zoo niet noodzakelijk, dan toch zeer gewenscht; an ders heeft men meestal grooten last van schieten. Met de winterandijvie heeft de amateur gewoonlijk meer succes, indien hij het volgende in acht neemt. Winterandijvie wordt gewooniyk 21 Juli uitgezaaid en 2 of 3 weken later op bedden maals gezaaid. Waar de vroege aardappelen en vroege groenten hebben gestaan, komt nu plaats voor zomerandijvie. Het ls aan te bevelen, den grond, waarop men de andijvie uitplant, goed te bemesten. Heel geschikt is daarvoor beer of dunne koe mest. Beschikt men daarover niet, dan kan men kunstmest geven en wel 7 K.G. kalk- salpeter, 8 K.G, patentkali en 12 K.G. super per Are. We nemen aan, dat het met den kalktoestand in orde is. Laat na het uitzetten de groei te wenschen over, dan kan men 2 K.G. kalksalpeter oplossen in 100 L. water en dat uitgieten over 1 Are. Als de planten bijna volwassen zijn, dan ga men opbinden, wat heel geschikt kan geschieden met raffia. De band mag niet kunnen afschuiven, maar moet ook niet te hoog zitten en te vast, om dat dit den groei belemmeren zou. Het op binden mag alleen geschieden als de plant inwendig goed droog is, dus 's namiddags en wanneer het den laatsten tijd niet heeft ge rekend. Zyn de planten vochtig bij het op binden, dan gaan ze licht rotten. Ruim een week na het opbinden kunnen we snyden. Om in den winter versche andyvie te heb ben, worden ze eind October by droog weer losjes opgebonden, met kluiten opgenomen en dicht opeen in een kouden bak geplaatst. Men legt overdag voorioopig geen ramen en houdt die 's nachts hoog; alleen tegen vocht en vorst worden de planten afgesloten. Door den bak ten slotte te sluiten en 't licht af te sluiten worden de planten gebleekt. Daar de laatste zaai pas in October kan plaats hebben en het in dien tyd .niet moge lijk is de planten droog te krygen, plaatst men ze wat dichter op eikaar; de planten groeien dan tegen elkaar op en sluiten zich, zonder opbinden, voldoende om te bleeken. Winterandyvie is een gewas, waarvan de teelt over het algemeen voldoening geeft. Ze is klaar in een tyd, dat de versche groente schaarsch wordt en is zeer geschikt voor in maak. De Meelcentrale uitgeplant, op een ouderlingen afstand van j jgjj 40 c.M. Eind Juni en half Juli wordt nog- De heer H. M. Abraham wordt directeur Eergisteren is te 's-Gravenhage, onder lei ding van den heer Louwes, de oprichtings vergadering gehouden van de Vereeniging Meelcentrale. Tot directeur zal worden be noemd de heer H. M. Abraham, tot voor kort meelagent te Haarlem, doch onlangs benoemd als ambtenaar bij het Regeerings- bureau voor de uitvoering der Tarwewet De rekening is betaald.... Mevrouw Hildegard Franken, die in Zwe den met een Duitscher getrouwd was geweest, keerde naar haar vaderland terug. Na den dood van haar man had zij eerst getracht al leen in de vreemde stad verder te leven- Maar toen de droefheid wat overging, kreeg Zij heimwee naar het vaderland. In Keulen wilde zij wat nieuws te weten komen over den hoogleeraar, Dr. Phil Erich Kaden, haar vroegeren vei loofde, die haar na een verloving van drie jaar te verstaan gaf, dat hij niet met een arm meisje trouwen kon, omdat hij zich aan de wetenschap wijden wilde. Met een trotschen lach had zij hem den ring teruggegeven. Hare oogen verrieden niet,, dat zij heele nachten achtereen geschreid hadden. In dezen tijd leerde zij den bejaarden weduwnaar Karei Franken kennen en zij trouwde onmiddellijk met hem uit toorn of wraak, dat wist zij nu nog niet. Hildegard had het adres van Kaden al spoedig gevonden. Hij woonde in een inmiddels gean nexeerde voorstad, in een nieuwe wijk. Tegen den avond reed zij uit. Uit zuivere nieuwsgierigheid, zooals zij zich wijsmaakte. Zij had expres een eleganten auto gehuurd. Maar in de stille wijk, waar, omgeven door aardige tuintje®, enkele knusse villa's stonden, schaamde zij zich met haar opzichtigen auto, stuurde hem naar de stad terug en ging te voet. Zij hoefde niet lang te zoeken, na eenige minuten stond zij voor het huis No. 16. Zijn tuin leek wel de mooiste. Er stond een schat van bloemen Hildegard liet haar blikken dwalen, vrij in 't rond. Zij dacht dat niemand haar ge zien had. Plotseling klonk echter een vrien delijke vrouwenstem „U komt zeker voor de gobelifis Ja Dan verzoek ik u een oogen blikje geduld. Ik zal de deur open maken. De doctor is niet thuis. Ik kan u echter de dingen even goed laten zien." De vrouw opende het tuinpoortje en stelde zich voor „Ik ben de huishoudster. Komt u b.nnen." Toen zij het huis betraden, verklaarde zij „Mijnheer is zeer gehecht aan deze gobe lins. Maar de tijden zijn zoo slecht en...." „Ik neem de gobelins" sprak zij trots, en wierp er ternauwernood een blik op, zoo zeer was zij vervuld van een bedwelmend gevoel van bevredigde wraak, „f 3000 is zelfs een zeer bescheiden prijs." Zij was zeer blij. dat zij haar cheque-boek bij zich had en haalde het tamelijk opvallend uit haar tasch te voorschijn. „Maar het tapijt vroeg de huishoudster, „Welk tapijt „Het Perzische. Het stond toch in dezelfde advertentie, evenals de gobelins en het zilver." Hildegard trok een gewild lachje. Natuur lijk had zij het in de advertentie gelezen, maar in de haast weer vergeten Ze vroeg toen het tapijt te mogen zien. „Dat ligt in de werkkamer van mijnheer, daar komen wij later. Thans wilde ik u eerst het servies en de bokalen laten zien." Hildegard Kocht zonder afbieden de zes zilveren borden en de vier bokalen. „Waarom verkoopt mijnheer al die dingen?" vroeg Hildegard nu. „Wil hij alles verkoopen?' „Ach neen, alleen het overbodige. Ons Sophietje heeft het roodvonk gehad. Nu wil mijnheer met haar naar een badplaats. Zij is zoo'n aardig kind, de kleinespre kend haar vader.Op het oogenblik speelt ze buiten in den tuin. Wil ik haar eens roe pen De oogen van de huishoudster straalden Men zag, hoe veel zij van het kind hield. Daarom werd zij zelfs bedroefd toen de vreemde dame afwerend verklaarde „Neen, laat maar.... ik.... ik houd heelemaal met van kinderen." Dat was echter gelogen. Zij hield buiten gewoon veel van kinderen. En wanneer zij weigerde de kleine Sophie te zien, was dit. alleen omdat zij vreesde in haar den vader terug te zien. De huishoudster gooide nu de deuren naar de werkkamer van haar heer wijd open. Hildegard vloog naar de schrijftafel. Daar stond in een dubbele lijst haar foto en die van een klein meisje. Op de schrijftafel lag de map, die zij eens voor hem geborduurd had. Op den fauteuil lag tot den draad ver sleten het kussen, dat zij voor hem gemaakt had en voor het raam hing, ondanks de hitte, de kleurige tochtdoek, waaraan zij vele, vele nachten besteed had De papiersnijder was er ook nog, ook het postzegeldoosje, ja, zelfs de sigaar, waarin een aansteker verbor gen zat lag er nog Deze sigaar had ze hem eens op Kerstmis geschonken. Zij had 50 heele centen gekost. Zij hadden er -nder tijd vreeselyk mee moeten lachen en ieder aan een kant „gerookt" tot zij dan de sigaar lieten vallen, nadat hun lippen elkander tot den eersten kus vonden Hildegard ging voor de schrijftafel zitten en schreef de cheque. „Het tapijt neemt u toch ook, mevrouw 1" „Neen,' het tapijt niet. Dat past te goed bij de andere dingen hier. Het zou jammer Zijn de harmonie te verstoren." De vrouw zuchtte. Het zou heel prettig geweest zijn, als de dame ook het tapijt genomen had, meende zij. Dan kwam mijn heer direct een flink stuk vooruit. „Heeft hij dan geen betrekking?" „Geen vaste. Hij werkt voor de bladen. Hij verdiende echter zeer veel en wij hadden nog goed wat over kunnen leggen, als zijn vrouw niet lang ziek geweest en tenslotte overleden was." Hier zweeg de huishoudster, want in den tuin hoorde men een juichende kinderstem .,Papa" roepen. Hildegard stond haastig op, om nog ongemerkt de kamer te kunnen ver laten. Maar het was te laat. In de deuropening ontmoette zij hem, dien zij had willen ontloopen. „Hilde," riep hij buiten zich zelf van ver bazing en vreugde. „Hildejij God dank, dat je den weg naar mij gevonden hebt...." Hildegard trachtte tevergeefs haar ge weldige ontroering meester te worden. „Ik.... ik heb hier dingen.... gekocht. Hier op de schrijftafel ligt de cheque." Erich Kaden nam de cheque, bekeek haar en scheurde haar toen in stukken. Daarna greep hij Hildegard's handen en hield die stevig vast. „Schrijf me liever een quitantie, dat alle oude rekeningen tusschen ons vereffend zijn. Ik heb meer dan genoeg moeten betalen. Versta je dat, Hilde Hilde deed alle moeite om haar hand uit de zijne terug te trekken. „Ik kan niet," steunde zij en wendde zich af, omdat zij zich over haar zwakheid schaam de. „Ik kan werkelijk niet." Maar dan kwam klein Sophietje, die met verbazing de heele scène bijgewoond had, en drukte haar met zacht geweld een pot lood in de hand. Hildegard liet zich niet overhalen, de ver langde kwitantie te schrijven, maar toen zij eenige uren later het huis verliet, zag men het aan haar stralende oogen, dat alle oude rekeningen vereffend waren en een nieuw, gelouterd geluk zijn intocht ging houden in aar jonge leven. Het „Hdbd." kan met betrekking tot de Meelcentrale nog het volgende mededeelen: Het bestuur zal bestaan uit vyftien leden en wel: le. drie aan te wijzen door de Vereeni ging van inlandsche tarwe-afnemers. Als zoodanig zijn aangewezen de heeren De Koster, directeur der N.V. Meelfabriek de „Sleutels" v.h. De Koster en Co., te Leiden; J. P. J. Kraan, directeur der Meelfabriek van de Vereenigde Bakkeryen, De Maas, te Rotterdam, wonende te Wassenaar en M. Molenaar, als vertegenwoordiger der vlakmolenaars, directeur der N.V. P. Mole naar en Co.'s Meelfabriek te Westzaan; 2e. drie leden aan te wyzen door de meelmenschen, n.l. één door den Bond van Ned. Meelimporteurs, gevestigd te Rotter dam (aangewezen de heer Th. C. Verkley. directeur der N.V. Handel My. v. h. Grlp- peling en Verkley te Amsterdam)één door den Ned. Bond van Graan- en Meelhande laren (aangewezen de heer J. P. F. Janssen, dircteur van de N.V. Offermeyer's Commis siehandel te Amsterdam). De Ned. Ver. van Meelimporteurs te Am sterdam moet nog Iemand aanwijzen. 3e. drie leden, aangewezen door de bloem- verwerkende industrieën, n.l. de heeren Joh. B. Scholten, fabrikant van meelpro- ducten, zelfrijzend bakmeel, enz. te Am sterdam; A. H. Verkade, directeur van Ver- kade's Fabrieken te Zaandam en J. C. Re- delé, directeur der Victoria Biscuitfabrieken te Dordrecht. 4e. drie leden, aangewezen door de vyf Bakkersorganisaties, den Bond van Ver bruikscoöperatie en den R.K. Bond van Diocesane Coöp. Vereenigingen en wel met dien verstande, dat aangewezen zyn een vertegenwoordiger van het bakkerskleinbe- dryf, n.l. de heer Fred. C. Stahle, voorzit ter van den Ned. Bakkersbond, één verte genwoordiger van het bakkers-grootbedrijf, n.l. de heer L. J. Waterreus, te 's-Graven hage, directeur der N.V. Kon. Fabrieken v.h. Firma Paul C. Kaiser, en één voor de coöperaties, n.l. de heer De Boer van den R. K. Bond van Diocesane Coöp. Vereeni gingen. 5e. drie z.g. neutrale leden, staande bui ten de belangen der bovengemelde groepen en aan te wüzen door den Regeeringstarwe- commissaris, den heer S. L. Louwes. Deze drie heeren zullen tevens het be stuur der Meelcentrale vormen, dat den directeur zal benoemen. Over toelating zal hebben te beslissen het dagelijksch bestuur; by niet toelating zal beroep openstaan op den heer Louwes. Doel der meelcentrale 9 Het doel der Meelcentrale wordt, volgens het „Hdbd.", in de statuten als volgt om schreven „Doel is de regeling van den handel in tarwemeel en -bloem B. (onvermengd. Red. H.). Dit doel zal worden bereikt: le. door zorg te dragen, dat er niet meer van dat meel voorhanden is, dan noodig is voor de voorziening der verwerkers; 2e. door toezicht te houden op den han del, opdat het niet voor andere doeleinden worde verhandeld." STOOMVAART MIJ. NEDERLAND MARNIX VAN ST. ALDEGONDE (Ihuisr.) 1 Juli te Genua. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ AJAX 30 Juni van Alicante n. Barcelona. BENNEKOM (thuisr.) 29 Juni te Callao. CERES 30 Juni v. Nauplia te Calamata. COSTA RICA (thuisr.) 30 Juni v. Barba dos n. Plymouth. DOROS 30 Juni v. Ceuta n. Valencia. EOS 30 Juni v. Tunis n. Lissabon. FAUNA AlexandriaAmst., pass. 1 Juli 6 u. v.m. GANYMEDES 30 Juni te en v. Salonica n, Smyrna. IRENE 30 Juni v. Lissabon n. Amsterdam. ORANJE NASSAU (thuisr.) 30 Juni van Madeira n. Havre. ULYSSES 30 Juni v. Varna n. Constanza. KON. HOLL. LLOYD GELRTA (thuisr.) 30 Juni nam. 5 uur v. Lissabon. IRMGARD 28 Juni v. Cabadello n. Amst. RIJNLAND (uitr.) 30 Juni v. Montevideo. HOLLAND—AFRIKA LIJN GIEKERK (thuisr.) 30 Juni v. Marseille. RIETFOKTEIN (thuisr.) 30 Juni v. Port Elisabeth n. Kaaostad. SPRINGFONTEIN 30 Juni van Amst. te Hamburg. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN ABBEKERK (thuisr.) 30 Juni v. Port Said. TAWALI (uitr.) I Juli te Antwerpen. HOLLAND—BRITSCH-INDIË LIJN STREEFKERK (thuisr.) 30 Juni te Co lombo. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN ALDABI (thuisr.) 30 Juni v. Las Palmns. ALPHERAT (thuisr.) 30 Juni v. Santos. ROTTERDAMSCHE LLOYD BALOERAN (thuisr.) 30 Juni Perim gep. DJAMBI (thuisr.) 1 Juli v. Padang. INDRAPOERA (thuisr.) 30 Juni 's nachts 12 uur. KOTA TJANDI (thuisr.) 1 Juli v. Colombo. SOEKABOEMI (thuisr.) 30 Juni Finisterre gep- STOOMVAART MIJ. OCEAAN POLYDORUS 1 Juli v. Batavia te Amst. NEDERLANDSCHE SCHEPEN AALSUM 30 Juni Las Palmas gep. Barry Dock naar B.-Ayres. ALDEBARAN 30 Juni Ouessant gep., Bahia Blanca naar Antwerpen. APOLLINARIS VT 1 Juli van Berwick or Tweed naar Blyth. ARY SCHEFFER 28 Juni van Rotterdam te Havre. BATAVIER V I Juli v.m. van Rotterdam te Gravesend. FLENSBURG 30 Juni van Vlaardingen te Oxelösund. CELNO 30 Juni Belle Isle gep. Montreal naar Rotterdam. DRIEBERGEN 1 JuR Wight gep. van Bahia Blanca naar Rotterdam. FLYING DUTCHMAN I Juli van Odense te Limnfjord. GANGES, sleepboot, 29 Juni van Dundee te Gothenburg met casco „Thordis." GEERTJE, ms. 29 Juni van Denemarken te Hamburg. GOUWZEE, sleenboot 28 Juni van Rotter dam te Bre«t. met 2 bakken. HARDENBERG 29 Juni van Swansea naar Ardrossan. HEI,KA 28 Juni Gibraltar gep., Rouaan naar Batoem. HILLEGOM 29 Juni van r Rotterdam te Koningsbergen. JAVA ZEE. sleenhoot, 27 Juni 15 gr. N.B. en 25 gr. W.L. van Rio Grande naar Cher bourg met een baggermolen. JOHANNA 30 Juni van Bordeaux naar Poortershaven. JUNIOR ms., Dlrks, 29 Juni van Assens te Hamburg. LEEGHWATER, 26 Juni Praia gep. van Diamante naar Dieppe. MAAS, sleenboot. 26 Juni van Rotterdam te Havre met een ponton en een bootje. NOORDZEE, sleenboot. 27 Juni te Gibral tar, van Port de Bouc naar Rotterdam met een botermolen en een bak. NIJVERDal 29 Juni Kiel gep. van Rotter dam naar Koningsbergen. STAD zaandam 30 Juni van Thames Grays naar Huelva. TAR.A 1 Juli van Antwerpen naar Mon tevideo. TELA 30 Juni van Antwerpen te Monte video. THEANO 29 Juni van Rotterdam te Du blin. WITTE ZEE, sleepboot. 30 Jum Saares gep., met Ene. m.s., „Wellfield" van Stóm boel naar de Tyne. 415. Prachtig waren verder de toeren, Van beiden, van den aap en Wim. „Let op," zei het dier tegen zijn makker, „Ik spoedig weer naar boven klim." De clown steeds grappen willende makei., Schreeuwde het dier rare woorden toe. De aap, die niets er van kon begrijpen, Dacht: „dat ben ik heel gauw moe." 416. Maar in den nacht, toen alles rustte. De wachten waren heengegaan, Zagen Pim en Piloot plotseling, Een der wilden voor hen staan. Hij drukte op hun mond zijn vinger, Terwyi hij hun vruchten bood. Uit zijn gebaren konden zy begrijpen, Hij was een vriend hun, in den nood.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 10