f 7.50.- f250.- f125.- f50.- f40.- liberale bries dit nummer bestaat uit drie bladen DONDERDAG 2 JULI 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17807 MHGIFTE MOET, OP STRAFFE VAK VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA NET ONGEVAL Handelswijk door brand geteisterd De onderhandelingen over het moratorium Oefeningsreis In het wiegje gestikt Na den brand in het Ned. Paviljoen Toenemende hitte in Amerika 766 dooden Stakingen in Spanje De massa moordenaar van Düsseldorf Kuerten hedenmorgen terechtgesteld Vijf Chineezen gearresteerd De visscherij-diploma-wet Vaticaan en Quirinaal VOORNAAMSTE cXIEUWS WS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Zolderbrcnd Licentiaat in de rechten BUREAUXNA8SAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. ADVERTENTIÊN 35 ct.p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. by vooruitbet. By contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonne e -ip dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden QlHflO tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen I üUtJÜ«" Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm nii verlies van *n anderen vinger Te Zandvoort staat in deze dagen een stevige liberale bries. De Koninklijke Nederlandsche Mid denstandsbond houdt er zijn 28ste con gres en het is opvallend, hoe de liberaal economische gedachte op dit congres «oogtij viert. Vooral de voorzitter, de heer Ed. G. Schürmann, heeft het in zijn inleidings rede mooi gezegd; hij sprak over de hui dige krisis, welke nog maar steeds niet verdwijnen wil en in sombere kleuren schilderde hij den ekonomischen toe stand. Hoe lang nog zou deze ellende duren? Allerlei ekonomen hadden allerlei mid delen tot verbetering aangegeven, maar- was allemaal theorie geblektn. Alle middelen om uit deze krisis te ge raken, waren mislukt. Hoe kwam dat? En welk middel zou wél probaat zijn? De elkander telkens tegensprekende ekonomen wisten er allemaal niets van: ij. Ed. Schürmann, hoofdbestuurslid van den Rotterdamschen Vrijheidsbond, •wist er echter alles van, en hij zou het nu meteen maar eens cordaat zeggen: -Theorie is een der euvelen, waaraan on ze huidige maatschappij lijdt. De geheele wereld gaat gebukt onder den last der sociale wetgeving en der hooge belastingen, waardoor tal van bedrijven met verlies werken, en de werkloosheid toeneemt." ..Een land prospereert niet door nivel leering, door gelijkstelling van arbeidzamen «iet luiaards, van bekwamen met onbekwa- men. Men heeft door nivelleering getracht den toestand te verbeteren, en heeft daarin gefaald. Indien mer. nu eens trachtte wat hieer aandacht te schenken aan het indi- vidueele kunnen, en de belemmeringen weg te nemen, waardoor het individu door eigen Jrracht, door eigen energie, door eigen ont wikkeling kan vooruitkomen? Er moet ge broken worden met de ziekelijke gewoonte «er laatste jaren om steeds op den staat te leunen, om aldoor meer bescherming en subsidie te vragen, alspf de staat over on uitputtelijke hulpbronnen te beschikken had, terwijl de staat in wezen niets be zit. De staat is aangewezen op een deel van het jaarlijksch inkomen der burgers, en naarmate dat inkomen krimpt, wordt ook het inkomen van den staat kleiner. Te hooge heffingen ruïneeren een land, en be zorgen op den duur niemand voordeel. Men heeft de laatste jaren geleefd in een maatschappij, waarin de een alle lasten op den ander wilde afwentelen. Wil men den wagen weder in het goede spoor brengen, dan zal daarvoor slechts één middel zijn. Het middel is niet nieuw, maar is lang zamerhand in onbruik gemaakt. Dat middel is „arbeid"! Om vooruit te komen, zal er moeten wor den gewerkt door een ieder naar de mate zijner krachten. Vrije tijd, vacantie, sluiting van winkels op een bepaalden dag in de week, waar toe de gemeentebesturen de bevoegdheid Krijgen, kunnen toch niet worden be schouwd als zoovele middelen om de volks welvaart te verhoogen. Integendeel! Het toegeven aan overdreven eischen Werkt verlammend op de energie en op het geheele maatschappelijk leven. Wjj zijn zoowel op fiscaal als op sociaal gebied gekomen aan de grens! Aan de grens der onbekookte eischen van bepaalde groepen der samenleving ten koste der al- ge ine ene welvaart. De handeldryvende en de industrieele middenstand heeft ook een eisch gesteld en wel dezen: Laat ons werken! Aan dien eisch houdt de middenstand hog steeds vast. Natuurlijk verlangt de middenstand niet, dat plotseling alle sociale wetten worden stopgezet. Maar naar zijn meening moet de regeering niet voortgaan op den weg, die leidt tot verdere beperking van het bedrijfsleven." Ziedaar wat er leeft, ziedaar wat er gedacht engezegd wordt in den neu tralen middenstandsbond. Eerlijk gezegd: we hebben nooit ge beten. dat een neutrale bond zóó liberaal kon zijn! Want wat is dit alles anders dan de reinste liberaal-ekonomie. De sociale wetgeving heeft 't hem ge daan, die fokt maar luiaards, neen, Wajheid moet er weer komen, volle vrij heid om in de ekonomische wereld te bandelen en te wandelen naar willekeur met als doel: de winst, de bevrediging Va« het menschelijk egoisme. De heer Schürmann weet verder het «iiddel aan te wijzen, waarmee wij uit de ««Passé kunnen raken: er zal (u weet wel: de sociale wet-ge- vh>g heeft zooveel luiheid gekweekt!) er zal gearbeid moeten worden En dat wordt verkondigd, terwijl bij «izenden en duizenden de werkloozen ln Nederland rondloopen en smeeken om Werk! Hitusschen is de heer Schürmann wel zoo genadig, goed te vinden, dat niet op- eens- niet a la minute onze sociale wet- geving wordt stopgezet; neen dat mag geleidelijk gebeuren, maar in ieder ®eval is de regeering nu gewaarschuwd: moet uit zijn met de sociale maat- regelen Geleidelijk zullen we zeker terug moe- naar dien lieflijken tijd, toen de ar beid tig «og voor de werkgevers zoo pret- e« gemakkelijk to .aal onbeschermd as- geleidelijk zullen we langer moeten aan werken en aldus het heir van 1 er^°°zen nog vergrooten (maar dit atste zei de heer Schürmann natuurlijk niet!); heel de sociale wetgeving moet geleidelijk afgebroken worden. Terug naar: Vrijheid-Blijheid! Laten de liberale leiders van den „neu tralen" middenstand toch oppassen: zij moeten toch inzien, dat de liberale ekonomie volslagen gefaald heeft, en dat hij, die den arbeider weer terugzet ten wil in den „goeden, ouden tijd".... speelt met vuur, met het vuur der revolutie. Een doode en een zwaargewonde De handelswijk van Oepfields in Zuid- Sumatra is volgens een bij de regeering ontvangen telegram door een brand geteis terd. Tien pintoes zyn verbrand. De oorzaak is onbekend. Een Chineesche vrouw werd levensgevaar lijk gewond, terwijl een kind in de vlam men omkwam. De schade bedraagt ongeveer 55.000, waarvan 12.500 door verzekering is gedekt. Hoover weigert inwilliging der Fransche eischen De by het herstelvraagstuk betrokken Fransche ministers hebben tot laat in den nacht vergaderd over het Amerikaansche memorandum, dat uitvoerig zal worden be sproken in de voltallige zitting van den mi nisterraad, die hedenmorgen te 10 uur zou worden gehouden onder voorzitterschap van den president der Republiek Doumer. In politieke kringen is men van meening, dat ook de komende onderhandelingen zeer moeilijk zullen zijn, aangezien president Hoover beslist heeft geweigerd, de Fransche eischen inzake het garantiefonds in te wil ligen. Een der Fransche ministers, die aan de onderhandelingen met de Amerikanen heeft deelgenomen, verklaarde hedennacht, dat men de hoop niet mag opgeven. De bespre kingen worden voortgezet en dat is op het oogenblik de hoofdzaak. Niemand gelooft aan een mislukking en zelfs niet aan het afbreken der onderhande lingen. Het eskader vertrokken Hr. Ms. pantserschip Jacob van Heems- kerek," de torpedobooten „Z. 7" en ,.Z. 8" en de onderzeebooten „O. 9" en ,,0. 10" zyn gisterochtend voor een oefeningsreis naar Kopenhagen vertrokken. Een bomaanslag als wraakneming Op de Italiaansche arbeidsbeurs te Parijs Gisteravond is een bomaanslag gepleegd op de Italiaansche arbeidsbeurs te Parijs, waardoor 4 Italianen levensgevaarlijk ge wond werden. De politie heeft reden om aan te nemen, dat men hier niet te doen heeft met een politieken aanslag, maar met een wraak neming. Auto in een ravijn gestort 32 gewonden In den afgeloopen nacht sloeg nabij Altoven een vrachtauto met soldaten, die van een sportfeest terugkeerden, door onbe kende oorzaak over den kop. De auto stortte in een 8 M. diep ravijn, terwijl een tweede auto bovendien met den eersten in botsing kwam. Van de 71 soldaten op de beide wagens werden 32 gewond. Verschillende gewonden verkeeren in le vensgevaar. Na de scheepsramp bij St. Nazaire 262 lyken aangespeeld Nog dagelijks geeft de zee de lijken terug van de slachtoffers var. de vreeselijke scheepsramp van de „St. Phüibert", in de Loire-monding. Tot nog toe zyn in totaal 262 lyken aan land gespoeld. Hoewe' de duikers, die verscheidene malen in het gezonken schip zijn geweest, geen lyken meer in de kajuiten hebben kunnen vinden, neemt men aan, dat in de verschil lende afdeelingen van het schip nog lyken moeten zijn. Uiterlijk in het begin van de volgende week zal een Hamburgsche firma beginnen het schip te lichten. In de woning van de familie K. aan de Vlietkade te Rotterdam heeft een kindje van twee maanden, dat in een wieg lag zich met het hoofd onder het kussen gewerkt, waar door het gestikt is. Bij de controle van de verdeel kast der electrische lichtleiding bleek, dat de stroom inderdaad was uitgeschakeld. Gistermiddag heeft op het terrein van ons afgebrand paviljoen de contrö'e plaats gehad van de verdeelkast, die nog onder het puin lag. By de opening van de kast in tegenwoor digheid van de Parysche deskundigen bleek, dat alle vier de handels neergehaald waren, zoodat daarmee bewezen is, dat de bewaker waarheid gesproken heeft, toen hij verklaarde dat hij, als lederen nacht, den stroom heeft afgezet. In de kast waren de loodzekeringen gesmolten, maar dit wil niets zeggen, ge geven de hitte waaraan zy door den brand b'oot gesteld geweest zijn. Kortsluiting was immers reeds onmogelyk verklaard toen de zekeringen in den transformator intact ble ken. Thans weet men nog bovendien, dat er geen stroom op de leid'ng stond; nieuw be wijs, dat de electrische installatie de oorzaak van den brand niet kan zyn geweest. De deskundigen hebben verder den kabel tusschen transformator en verdeelkast door gemeten en daarbij geconstateerd, dat ook deze geheel intact gebleven is in weerwil van de groote hitte, waaraan hy door den brand blootgeste'd is geweest. De hoofdingenieur Mallet der Parijsche electriciteitswerken heeft dan ook verklaard, dat als oorzaak de electriciteit kon worden uitgesloten. Vastgesteld is door de verklaringen der ge tuigen, dat de vestiaire door middel van een rooster met de buitenlucht in verbinding stond. Het is dus mogelijk, me'dt het „Hdbd.", dat er door dit rooster iets naar binnen geworpen is om brand te stichten. Of dit inderdaad ook gebeurd is kan echter nog volstrekt niet worden gezegd. Vermeld kan nog worden, dat de drie kanonnetjes van de Oost-Indische Compag nie, door het Rijksmuseum afgestaan, onge deerd van onder het puin te voorschyn ge komen zijn. Voorzorgsmaatregelen tegen brandgevaar. De Parysche prefect van politie Chiappe heeft een bespreking gehad met politie- en brandweerautoriteiten, die belast zyn met het nemen en uitvoeren van veiligheidsmaatrege len voor de koloniale tentoonstelling. De pre fect heeft, meldt het „Hdbd.", kennis ge nomen van het onderzoek, dat nog steeds voortduurt, naar de oorzaak van den brand in het Nederlandsche paviljoen. De deskun digen waren van meening, dat aan boos opzet niet kan worden gedacht. Vóórts werd hem verzekerd dat, ondanks het tijdelyk karakter van de gebouwen op de tentoon stelling, alle veiligheidsmaatregelen waren getroffen. Men heeft besloten al die maat regelen nog eens nauwkeurig na te gaan en, in overleg met het a'gemeen secretariaat der tentoonstelling, de „onbrandbaarheid" van die betimmeringen nog eens na te gaan, ten aanzien waarvan de proeven niet overtuigend zouden zijn geweest. Overigens inspecteeren *s nachts brand weerlieden en agenten gezamenlijk de pavil joens, om dan tevens na te gaan of de door de exposanten aangestelde nachtwakers op hun post zyn. Op deze manier, meenden de autoriteiten, heeft men reeds van de opening der tentoonstelling af, het beste systeem ter beveiliging toegepast. De wederopbouw van het pavil joen. De commissaris van politie, Leriche, heeft gistermiddag ter ko'oniale tentoonstelling zijn onderzoek naar de oorzaak van den brand in het Nederlandsch paviljoen voort gezet. Hierby waren o.a. aanwezig de heer Moojen, de commissaris-generaal, de heer v. d. Waals, en verschillende andere des kundigen. De deskundigen behouden zich hun conclusies voor. De Nederlandsche kunstenaar Nieuwen- kamps heeft zyn Balineesche en Javaansche wapencollecties ter beschikking gesteld van den heer Moojen, terwyi van nog andere zyden co'lecties werden aangeboden voor de tentoonstelling. Verschillende Nederlandsche studenten organisaties hebben aangeboden, zooveel hun mogelyk is, mede te werken aan dep weder opbouw van het Nederlandsche paviljoen. Het ethnografische museum Trocadero te Parijs heeft eveneens hulp aangeboden. De opruimingswerkzaamheden zullen heden aan gevat worden. Een onderhoud met den heer Krieger. In een onderhoud met den heer Krieger, conservator van het Ethnografisch Museum te Leiden, die gisteravond teruggekeerd is uit Parys, zeide deze, dat de algemeene in druk is, dat men den toestand kalm moet beoordeelen. Groote verliezen zyn geleden, voornamelijk door he tKoloniale Instituut. Het meest jammer is, het verloren gaan van een collectie van bijzondere uitgaven van scheepsjournalen van mr. Engelbrecht te Rotterdam, en de verwoesting van de zgn. tafel der Compagnie, een groote ronde djatihouten tafel, eigendom van den heer Paul May. Ook het portret van Raden Saieh, afkomstig van een der Noord-Hollandsche Musea, is verloren gegaan. Het Ethnografisch Museum te Leiden had aanvankelijk weinig gestuurd, maar door den druk van het Comité werd aan de eerste zending nog een collectie toegevoegd. Ook het verlies van het Leidsche Museum is zeer aanzienlijk, doch moet niet worden over schat. Voorts is een onherstelbaar verlies: het verloren vaan van een collectie Instru menten uit het Museum van Indonesische 'instrumenten van den heer Scheurleer te Den Haag. De heer Krieger had den indruk gekregen, dat vooral de zendineen uit Batavia het meest belangrijk zouden zijn. Kv-iodueivo-heid zoo goed als zeker in het spel. „De oorzaak is in elk geval geen kortslui ting", aldus de heer Krieger. „Wat dan wel?" vroegen wij. „Er zijn drie oorzaken aan te wijzen n.l." chauvinisme, communisme, of ontslagen ele menten van de tentoonstelling zelf zUn aan het werk geweest, hetgeen natuurlijk niet meer is aan te toonen. Het feit, dat de brand op meerdere plaatsen tegelijk uitbrak, brengt de gedachte aan moedwil zeker op den voorgrond." De pers moet naar de meening van den heer Krieger aandringen op een nauwkeurig onderzoek, voor wat bet eft bewaking en verzorging en wie daarvoor de verantwoor delijkheid draagt. „Ik heb" aldus de heer Krieger „iets nooit zóó plat gebrand gezien als dat." De vrees voor herhaling is niet onge grond, vooral niet wanneer inderdaad com munistische elementen aan het werk ge weest zyn. Een vooraanstaand persoon uit de Fran sche mureum-were'd ve-klaarde aan den heer Krieger. dat de gedachte aan kort sluiting moet worden uitgesloten, alleen reeds omdat een Nederlandsche firma de installatie in orde veroaakt heeft en het materiaal van zeer goede kwaliteit was. Wat ten-'otte het voornaamste verlies voor het ■Rta-noeraf'sch Museum te leiden betreft: dit bestaat uit een collert-'e van drie Javaansche oudheden. De mogeliikheid bestaat dat die nog teruggevonden wo~den, weshalve de heer Krie<*er reeds mimen waarschljp'iik weer tenw^e-rt naar Parijs voor het ver dere onderzoek. De hitte neemt nog steeds toe. Er zijn reeds 766 dooden. Ook onder het vee vielen talrijke slachtoffers. Ondraaglyke temperatuur. De hittegolf heeft zich langzamerhand over de geheele Ver. Staten uitgebreid en een ondraaglyke temperatuur verwekt, die nog eiken dag nieuwe slachtoffers maart Alleen uit Dakota en uit het Westen van Minnesota wordt een koele temperatuur gemeld. In deze beide staten waait een ver koelende wind en zijn regens gevallen. Uit het geheele land werden nieuwe sterf gevallen gemeld. Voor zoover valt na te gaan moet het aantal slachtoffers thans reeds 766 bedragen. Gisteren stierven ln de New-Yorksche bin nenstad tengevolge van de hitte 7 personen, te Cleveland 6, te Winona in 48 uur tyds 15 personen. Te Detroit moesten 250 personen van het personeel van de Fo~d-fabrieken voor zon nesteek behandeld worden. Te Chicago steeg de temperatuur tot 101 graden. De hittegolf strekt zich uit tot ver in 'Canada, waar uit "Hudson in den staat On tario een temperatuur van 106 graden wordt gemeld. Zij hebben een ernstig karakter Uit geheel Spanje komen thans berichten binnen, die melden, dat de stakingen een ernstig karakter hebben aangenomen. Te Valencia zyn de bakkers ln staking gegaan, terwijl de tramstaking nog voort duurt. Ook te Malaga wordt de algemeene staking voortgezet en ondervindt de levens middelenvoorziening der bevolking groote moeilijkheden. Te Castel'.on en Aragon is eveneens de al gemeene staking afgekondigd, terwijl de staking van havenarbeiders te Gijon is ver scherpt. Te Sevilla is de toestand nog onveran derd. Na d>ï verkiezingen De moeilykheden voor de vaststelling van den definitieven verkiezingsuitslag zyn zoo groot gebleken, dat de minister van bin- nenlandsche zaken heeft besloten, de her stemmingen, die, waar zy noodig zouden zyn, op 5 Juli a.s. zouden worden gehou den, uit te stellen tot 12 Juli a.s. De minister van oor'og heeft de algemeene officiersscholen ie Saragrssa, Valladolid, Avila en Guadalajara opgeheven en hiervood in de plaats twee nieuwe scholen geopend te Toledo en te Segovia. De Baskische autonomieplannen Het provinciaal bestuur in de provincie Navarra heeft vertegenwoordigers bijeen geroepen van alle gemeentebesturen, om 13 Juli a.s. te beraadslagen over de Baskische autonomieplannen. Toezicht Noordzeevisscherij Onbewaakte overwegen Een comité van actie Opgericht is een comité van actie voor op heffing van de onbewaakte overwegen. Le den zyn de heeren mr. G. W. van Everdin- gen, G. Lampetje, mr. L. D. Staal, allen Am sterdam; A. J. ten Hope, Rotterdam en W de Ruyter, Hilversum. Het comité zal o.a. een petitionnement voor bereiden. Het adres is: mr. G. W. van Ever- dingen, Weesperzijde 122, Amsterdam, tele foon 52107. Een internationale conferentie? In het Britsche Lagerhuis werd, naar Reu ter meldt, g.steren medegedeeld, dat van de Nederlandsche regeering een schrijven was ontvangen, waarin gevraagd werd of de Brit sche regeering genegen was, deel te nemen aan een internationale conferentie,beoogende herziening van de conventie regelende het toezicht op de Noordzeevisscherij. Op de vraag van den heer Dalton of de regeering op dit aanbod in zou gaan, werd gezegd, dat dit in overweging is genomen. Hedenmorgen vroeg te 6 uur is in de staatsgevangenis Klingeipuetz te Keulen het doodvonnis aan Peter Kuerten voltrokken. By de terechtstelling waren aanwezig de Düsseldorfsche procureur-generaal, de vei- dediger van Kuerten en verschillende leden van de rechtbank, alsmede de minister Dr. Weddigen van het Pruisische Ministerie van Justitie en eenige personen uit de weten schappelijke wereld. Kuerten heeft zyn laatsten nacht in de cel doorgebracht met drie geestelijken, waar onder zijn biechtvader, een Franciscaner monnik uit Düsseldorf. Hy was zeer rustig geweest en had verzocht, eenige brieven te mogen schrUven. Den geheeien nacht heeft hy brieven ge schreven aan de nabestaanden van byna al zyn slachtoffers, waarin hij mededeelt, dat hij berouw van zijn daden heeft en om vergeving bidt. Vroeg in den morgen vóór de terechtstel ling biechtte en communiceerde Kuerten. De terechtstelling geschiedde met een nog uit den Franschen tyd stammende guillo tine door den scherprechter Gödeke uit Maagdenburg. Op de vraag van den procureur-generaal: „Peter Kuerten, hebt gij nog een wensch." antwoordde Kuerten kort en zakelyk: „neen". Kuerten was gistermiddag te 5 uur naar Keulen overgebracht, omdat in de gevange nis te Düsseldorf geen terechtstelling kan plaats vinden. Dr. A. B. A. van Ketel 30 Juni promoveerde aan de uni versiteit te Gent tot doctor in de handels wetenschap de heer A. B. A. van Ketel, oud- iid van de hoofddirectie der Nationale Bank- vereeniging. De promotie geschiedde op proefschrift ge titeld. Inwerking van de economische evo lutie op wet en statuten der naamlooze ven nootschap en op stellingen. Na afloop der verdediging prees de facul teitsvoorzitter prof. Kluykens het proef schrift en de verdediging welke hy voortref felijk noemde en kende den heer Van Ketel den doctorsgraad toe met algemeene stem men der commissie. Een byzonderen geluk- wenseh voegde de voorzitter hieraan toe, daar deze promotie de eerste was, die in het Ne derlandsch werd afgelegd aan de Gentsche handelsfaculteit, „een nieuwe schakel in den cultuurband, die de beide Nederlanden ver bindt." Wegens smokkelen van lucifers Uit Medan wordt gemeld: De veldpolitie in het Loeboekpakamsche hield een vrachtauto aan, waarmede werd getracht, 72000 dozyn pakjes lucifers te smokkelen. Vijf Chineezen, die op den vracht auto waren gezeten zyn gearresteerd. Zy hebben een bekentenis afgelegd. Voorloopig nog geen verplichte diploma's B. en W. van Velsen hebben zich dezer dagen tct den Minister van Onderwys, Kunsten en Wetenschappen gewend met het verzoek, hun mede te deelen, wanneer het bezit van een visschery-diploma verplicht zal worden gesteld. De Minister heeft hierop het volgende geantwoord; Naar aanleiding van uw schryven heb ik de eer uw college te berichten dat blijkens mededeeling van mijn ambtgenoot van Wa terstaat binnen niet te langen tyd de in diening van een Visscherij-diplomawet te gemoet kan worden gezien. Nadat het ontwerp tot wet zal zijn ver heven, zal de totstandkoming van den al- gemeenen maatregel van bestuur tot uit voering van eenige wetsartikelen moeten worden bevorderd. Bovendien zal men, om na de inwerking treding van de wet stagnatie te voorkomen, vooraf moeten overgaan tot het uitreiken van diploma's, waarop belanghebbenden in gevolge die wet aanspraak zullen kunnen maken. Aangezien de wet eerst daarna inwerking kan treden, zal het uiteraard nog geruimen tijd duren, voordat het bezit van een di ploma voor opvarenden van visscherssche- pen verplicht zal zijn. Uit de woorden van het raadslid den heer Vermeulen, gesproken in de jJ. Dinsdag avond gehouden vergadering van den raad van Velsen, heeft men kunnen afleiden, dat men in reederskringen te Jmuiden de meening is toegedaan, dat de invoering van de verplichte diploma's over eenige maan den tegemoet kan worden gezien. Uit bovenstaanden brief van den minister blijkt echter, dat het zoo ver nog lang niet is. Het lijkt er veel meer op, dat de Invoe ring nog wel eenige jaren op zich zal la ten wachten In Den Haag is men blijkbaar van de urgentie van de oplossing van dat vraag stuk nog niet doordrongen. Een nieuwe nota De Heilige Stoel heeft opnieuw een nota doen overhandigen aan de Italiaansche re geering. Over den inhoud wordt het diepste stilzwygen bewaard. Sinds den aanvang van het geschtl over de Kathoieke Actie is dit reeds de zevende nota, die tusschen beide partijen is gewisseld. Ernstige brand in Znid-Snmatra. Kind ge dood, vrouw levensgevaarlijk gewond. De schade bedraagt f 55.000. (blz. 1. 1ste blad) Hoover weigert inwilliging der Fransche eischen. (blz. 1, lste blad) Thans staat vast, dat de electriciteit niet de oorzaak van den brand te Vincennes is geweest. Het opruimlngswerk der ruïne begonnen. (blz. 1. lste blad) Het visscherijtcezicht in de Noordzee; Nederland stelt een internationale conferen tie voor. (blz. 1. lste blad) Bij een zolderbrand te Arnhem zijn kinde ren gewond, een hunner is later overleden. (blz. I, lste blad) De H. Stoel heeft wederom een nota tot Italiaansche regeering gericht. (blz. 1. lste blad) De massa-moordenaar van Düsseldorf, Peter Kuerten, is hedenmorgen te Kenlen terechtgesteld. (blz. 1. lste blad) Ernstige stakingen in Spanje, (biz. 1. lste blad) Congres van den Kon. Ned. Midden standsbond. (blz. 1, 2de blad) De Haarlemsche raad heeft met 325 stemmen aangenomen h>jt voorstel van B. en W. betreffende winkelsluiting op Don derdagmiddag. (blz. 2, 2de blad) De Haarlemsche Raad heeft besloten in het komende winterseizoen, bij wijze van proef, 6 orgelconcerten te doen geven in het Gem. Concertgebouw. (blz. 2, 2de blad) De Fngelsche regeering heeft ln het Hoo- gerhuis een nederlaag geleden. (blz. 1, 3de blad) Nieuwe nota van president Hoover aan Frankrijk betreffende het moratorinm- vraagstnk. (blz. 1. 3de blad) De NederL Bakkersbond spreekt zich uit tegen een vervroegd verkoopverbod van groot en klein versch brood. (blz. 2, 3de blad) I Barometerstand 9 uur van.: 7.63 stilstand. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.52 uur. Hoogste barometerstand 762.7 m.M. te Zürich. Laagste barometerstand 748.6 m.M. te Stornoway. Verwachting: Zwakke tot matigen, Zui delijke tot Westelijken wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, waarschijnlyk en kele regenbuien met kans op onweer, wei nig verandering in temperatuur. Drie kinderen gewond; een hunner later overleden Gisteravond omstreeks 10 uur brak brand uit op een zoider van een perceel in de G. A. Smitsstraat te Arnhem. Op den zoióer slie pen drie kinderen waarvan één waarschyn- lyk met vuur heeft gespeeld, waardoor de brand ontstaan Is. Door den dichten rook kenden de kinderen niet meer naar beneden komen, zy werden door buren, die een gat in het dak maakten, bevryd. De kinderen nad- den allen brandwonden opgeloopen. waarvan een zelfs zeer ernstig. Zy werden naar nee gemeentelijk ziekenhuis vervoerd De brand weer die spoedig ter p'.aatse was. wist den brand tot de zolderverdieping te beperken. Nader wordt gemeld: Het jongste der kinderen is aan de ge volgen van de bekomen brandwonden over leden. De andere kinderen maken het rede- cielijk wel. De Weleerw. heer B. Damen uit t bisdom Haarlem, heeft gisteren aan de Pauselijke Universiteit dell' Apolllnare te Rome het li centiaat in de beide Rechten behaald.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1