Uit den Haarlemsciien Gemeenteraad Bij Examens Transpircsrende DONDERDAG 2 JULI 1931 TWEEDE BLAD BLADZIJDE Ziekentriduum te Bloemendaal STADSNIEUWS Vereeniging van Nederlandsche Arbeids beurzen Kon. Nederlandsche Middenstandsbond GEMENGD NIEUWS BINNENLANDSCH NIEUWS SOCIAAL LEVEN Patroonsbond voor de Bouwbedrijven in Nederland oksels en vesten De Carmel te Esmond aan den Hoef Dezer dagen wordt in de parochiekerk der H. Drievuldigheid te Bloemendaal weer het ..treffende jaariijksche Ziekentriduum gehouden. Opnieuw mochten vele zieken het., geluk smaken, er aan deel te nemen Het devies „wij handhaven", dat wij in verband met de Koloniale Tentoon stelling te Parijs, deze dagen nog al eens hooren, wordt ook door den ster venden Haarlemschen Raad fier in de hoogte gestoken. Ofschoon na de ver kiezingen in liquidatie, zet hij de zaken op den ouden voet voort en de mooie zomersche Julidag heeft hem gisteren niet belet van half twee tot bij half acht te vergaderen, tot groote ergernis van de politie-agenten, die al dien tijd de in- en uitgangen van den Prinsenhof moesten bewaken. Na vele maanden afwezigheid wegens ziekte was mevrouw HoekstraZethof weer op het appèl en de voorzitter in stalleerde met een hartelijk woord het nieuwe raadslid, den heer Delfos. Deze zal den zetel van den heer Miezérus tot September innemen, om hem dan onge twijfeld vol glorie aan den heer mr. De Rijke over te geven, want zelf maakt de heer Delfos geen deel uit van den nieu wen raad. Vol glorie, want de heer Del fos heeft niet geaarzeld ons een indruk te geven van wat wij in hem na Sep tember zullen missen. Nauwelijks geze ten, heeft hij zijn maidenspeech gehou den (waar is de tijd, dat een nieuw raadslid de eerste vier jaar te zwijgen en te luisteren had!) bij het voorstel tan B. en W., om de orgelconcerten in de gemeentelij key' concertzaal af te schaffen. Hij bleek tegen afschaffing te zijn evenals de tien andere sprekers, die over dit onderwerp het woord voerden, maar dat interesseerde ons niet erg. Meer belangstelling was er voor de ma nier, waarop de heer Delfos zijn argu menten voordroeg. En hoewel hij beter een gewichtiger onderwerp had kunnen uitkiezen om een proeve van zijn ora torische vaardigheid te leveren, maakte hij den indruk van een vlot spreker te zijn en een prettig mensch, want na dit eerste succes is hij weinig meer op zijn Plaats gebleven, doch was allerwege in de raadzaal en in de anti-chambre te zien om kennis te maken met zijn nieu we collega's. Onderwijl had wethouder Roodenburg het niet prettig bij zijn voorstel tot afschaffing van de concer ten. De heer en Bijvoet en Reinalda ver weten hem, dat hij den stadsorganist, den heer Robert, niet voldoende om advies had gevraagd, want dat het aan tal bezoekers afneemt behoeft volstrekt niet te beteekenen, dat er geen belang stelling voor de concerten meer is. Dat kan, volgens hen, aan andere oorzaken liggen. De betoogen van de verschil lende sprekers waren zoo klemmend, dat de wethouder toezegde het dezen winter nog eens met zes concerten te zullen probeeren. Gratis toegankelijk? vroeg de heer Visser, maar daar voelde de Raad niet voor. De kwestie der winkelsluiting op een bepaalden middag is nu in een nieuw stadium gekomen. De Raad heeft het voorstel van B. en W. aanvaard om te bepalen, dat elke winkel gesloten moet zijn op Donderdagmiddag na 1 uur, tenzij de winkelier vergunning heeft van B. en W. om te verkoopen. En die vergunning verleenen B. en W. alleen aan degenen, die, naar genoegjpn van B. an w., aan hun personeel een vrijen middag verzekeren. Het artikel, dat iets geheel nieuws is voor Nederland, luidt als volgt: Het is verboden een winkel uitge zonderd die bedoeld in art. 2 dezer veror dening waarin- op meer dan 5 dagen in de week winkelpersoneel werkzaam is, op Donderdag na des namiddags 1 uur voor het publiek geopend te hebben, tenzij met vergunning van Burgemeester en Wethouders. Vergunning als hierboven bedoeld wordt verleend, indien en zoolang door het hoofd of den bestuurder van den winkel, op naar het oordeel van Burgemeester en Wethouders voldoende wijze, een weke- Üjksche vrije middag voor zijn winke.perso- neel wordt gewaarborgd. De strijd tusschen winkeliers en raadsmesrderheid is "dus nu pas goed begonnen, want de winkeliers zullen natuurlijk hun best doen om deze ver ordening door de Kroon vernietigd te krijgen; B. en W. zullen even natuurlijk bun best doen om de verordening te laten goedkeuren. Begin er maar niet aan, adviseerden notaris Wolzak en de heer Van Liemt, want die goedkeuring krijgt de Raad toch niet. Maar wethouder Roodenburg antwoordde, dat hij daar zeer gerust op was en zeker, dat de Kroon goedkeuring °P zijn geesteskind verleenen zou, maar niet zoo zeker was hij; dat de Kroon een Verordening zou goedkeuren zooals de beer Scholl in een voorstel vastlegde. Deze wenschte artikel 1 kort en goed al- bus te lezen: „Het is verboden een win- kel op Donderdag na des middags 1 uur voor het publiek geopend te heb ben". De heer Bijvoet informeerde, hoe de Wethouder het moeilijke probleem van be controle dacht op te lossen. Daar voor wenschte de wethouder een com missie in te stellen, waarvan deel zou- ben uitmaken winkeliers en bedienden. Die commissie zal de eventueel inko mende klachten over ontduiking der Verordening onderzoeken. De wethouder Zeibe ook aan het aanstellen van een ambtenaar te denken, maar de heer Dij voet waarschuwde daartegen. Men m°et er geen ambtenaar inhalen. meende hij en een commissie vond hij trouwens voldoende. Ook legde de heer Bijvoet vast, dat de verordening soepel dient te worden toegepast. Een win kelier, zoo zeide hij, die als regel aan zijn bedienden een vrijen middag geeft, maar een enkelen dag in het jaar om billijke redenen liever een morgen wil geven, komt natuurlijk voor een vergun ning in aanmerking en de wethouder gaf toe, dat het inderdaad de bedoeling is de toepassing van de verordening al dus op te vatten. Practisch is dit voor stel de uitwerking van wat indertijd in de motie-Bijvoet is vastgelegd, zeide de wethouder. Het voorstel-Scholl werd verworpen met 20 tegen 16 stemmen en het voorstel van B. en W. daarna aan genomen met vijf stemmen tegen. Nu maar afwachten. Beide partijen hebben zoo menigmaal gezegd: zulk een verordening kan wel of kan niet in het leven worden geroepen, al naar den kant waar de roepers stonden, thans zal de Kroon deze Haarlemsche kwestie, die een penibele kwestie is geworden, be slechten. Over een jaartje weten wij me'ër. De concentratie van het 7e leerjaar houdt een ander deel der Haarlemsche bevolking bezig. De heer Reinalda, en het bleek, dat drie, vier sprekers het zelfde wilden vragen, stelde voor, de beslissing over te laten aan den nieuwen raad, waardoor tevens behoorlijke tijd voor studie van het vraagstuk beschik baar zou komen. Wethouder Rooden burg had tegen uitstel geen bezwaar. En opnieuw moest daarna deze wet houder in de arena, nu om de gelijkstel ling van salarissen te bestrijden van het onderwijzend personeel aan de middel bare school voor meisjes met die van ae leerkrachten bij het middelbaar onder wijs. De heeren Loosjes en Boes bleken warme voorstanders van deze gelijkstel ling te zijn en zij kregen steun van.... den heer Peper. De strijd bleef onbeslist. De heeren Loosjes en Boes, de laatste is, naar bekend is, oud-inspecteur van het onderwijs, stelden het onderwijs aan de middelbare meisjesschool gelijk met dat van H.B.S., Lyceum en Gymnasium, en dus, zoo luidde de conclusie, die wel door alle raadsleden zal zijn onder schreven, moeten ook de salarissen ge lijk zijn. Het gezag van den heer Boes was onmiskenbaar, maar met niet min der overtuiging verdedigde de heer Roo denburg, de wethouder voor onderwijs, de stelling, dat het onderwijs aan de meisjesschool niet gelijk is aan het andere middelbaar onderwijs, dat in onze stad wordt gegeven, en dus, ook deze conclusie kon door alle raadsleden, voor zoover zij het met het betoog van den wethouder eens waren, worden onderstreept, dienen de salarissen niet gelijk te zijn. De keus was moeilijk, maar de S. D. A. P. beslechtte het pleit, toen zij verklaarde niet voor de salaris- verhooging te zullen stemmen, zoolang ook andere onbillijkheden in de sala- rieering van gemeentepersoneel niet zouden zijn opgeheven. Het was reeds half zeven toen, in aansluiting met dezen gedachtengang, een voorstel van den heer Reinalda, om de discussies over dit punt voort te zetten bij de be handeling van de begrooting voor 1932, werd aangenomen. Het was het tweede onderwij svoorstel, dat door de S. D. A. P. naar den nieu wen raad werd verwezen. Het schijnt, dat er onder de nieuwe socialistische raadsleden een groot licht op het ge bied van onderwijsaangelegenheden zal schijnen. Waarom anders dit uitstellen van agendapunten? Algemeene vergadering te Haarlem Woensdagavond werd in het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem de algemeene vergadering van de Vereeniging van Neder landsche Arbeidsbeurzen geopend met een huishoudelijke vergadering. De voorzitter, ir J. W. Albarda, opende met een welkomstwoord, waarbij hij er op wees, dat het een ernstige tijd is, waarin deze vergadering gehouden wordt; een tijd van crisis op alle gebied zooals in ons land nog nimmer is beleefd en zelden door de we reld is doorgemaakt. Aan alle zijden stormen de onmogelijkste vraagstukken op ons los, aldus spr. doch niettegenstaande dit moet de blik vooruit geworpen en levendig gewerkt worden in het vooruitzicht van betere tijden. Vooral in den kring van hen, die op het gebied van arbeid en werkgelegenheid werk zaam zijn, heerscht de overtuiging, dat een moeilijke er. zware tijd voor de arbeidsbeur zen is weggelegd, vooral als de nijverheid weer zal herleven en de vele werkzoekenden weer geplaatst zullen moeten worden. Spr. noemde het een gelukkig feit, dat deze tijd tegemoet gegaan wordt met een or ganisatie op het terrein der arbeidsbemid deling, welke ook in ons land den toets der critiek kan doorstaan. Wijzend op de ontwikkeling der arbeids beurzen vestigde spr. de aandacht op het gunstige feit, dat deze in vergelijking met vroeger, veel meer het algemeene vertrou wen ondervinden. Hij wees dit o.a. hier aan toe, dat in de laatste kwarteeuw hard ge werkt is aan uitbreiding en versterking der krachten, die werkzaam zijn op het terrein der arbeidsbemiddeling, tot verheffing van het peil der vereeniging. Voorts wees spr. op de totstandkoming der wet op de Arbeidsbemiddeling en hij noemde deze een erkenning van de waarde van het werk der Arbeidsbeurzen. Spr. stelde voor, als waardeering voor den minister die tot dit wetsontwerp het initia tief genomen heeft, een telegram van erken telijkheid te zenden aan oud-minister prof. A. J. Slotemaker de Bruine te Wassenaar voor de totstandbrenging van de wet op de Arbeidsbemiddeling. Sprekend over de plaats van vergadering, noemde spr. deze een bijzondere om haar vraagstukken van werkloosheid en die be treffende de arbeidsmarkt. In dit verband noemde hij wethouder mr. J. Gerritsz, die volgens spr. een groot aandeel in de werk zaamheden tot verbetering der arbeidsmarkt in de stad Haarlem heeft gehad. Een bijzonder cachet werd volgens spr. aan de vergadering gegeven door de exposities van propaganda-materiaal voor de arbeids bemiddeling, samengesteld door den heer C. J. Keur uit Utrecht en van materiaal, dat de gemeente Haarlem in den afgeloopen winter heeft verzameld op het gebide van werkloosheidsbestrijding en werken op de arbeidsmarkt. Tenslotte betuigde spr. nu reeds aan het gemeentebestuur van Haarlem erkentelijk heid voor zijn gastvrijheid. Hierna werden de verschillende jaarversla gen goedgekeurd en besloten, in de noorde lijke en zuidelijke provincies een cursus te geven, waarvoor het minimum-aantal deel nemers op tien gesteld werd. Als plaats voor de volgende algemeene vergadering werd aangewezen Tilburg. Bij de verkiezing van een voorzitter we gens definitief aftreden van ir. J. W. Al barda richtte de heer Mr. Rueb, penning meester, eenige warme afscheidswoorden tot den aftredende en overhandigde daarbij en bronzen beeld als souvenir. De heer Van Geelen, voorzitter der ver eeniging van directeuren van Arbeidsbeur zen, betuigde den hartelijken dank der ver eeniging voor al hetgeen ir. Albarda voor haar gedaan heeft. Spr. deelde mede, dat een fauteuil voor het kantoor door de vereeni ging was geschonken en aan mevrouw Al barda een bloemenhulde was gebracht voor haar hulp bij de keuze van het cadeau. Ir, Albarda dankte voor de sympathieke woorden en de cadeaux. Tot voorzitter werd hierna gekozen de heer W Drees, wetnouder van 's-Gravenha- ge; de andere bestuursleden werden herko zen. Mr. J. Gerritsz, wethouder der gemeente Haarlem, sprak hierna in zijn qualiteit als wethouder en als secretaris van den Ned. Werkloosheidsraad, waarna de vergadering gesloten werd. De deelnemers aan de algemeene vergade ring werden vervolgens door B. en W. van Haarlem officieel ten raadhuize ontvangen. Eenige raadsleden waren hierbij tegen woordig. Burgemeester C. Maarschalk herinnerde in zijn welkomstwoord aan de internationale depressie met als gevolg de groote werk loosheid welke van de gemeentebesturen groote financieele offers vraagt. Voorts wees hij op het belang der vereeni ging voor Arbeidsbeurzen en sprak tenslotte eenige hartelijke woorden tot den scheiden den voorzitter. Deze dankte voor de vriendelijke woorden van den burgemeester en de gastvrijheid, welke de vereeniging in deze stad onder vindt. Hij wees op ae overwegingen, welke voor zitten bij de keuze van een plaats voor ver gaderen, nl. overwegingen van propaganda en lof voor het werk der Arbeidsbeurzen in de verschillende gemeenten. Voor Haarlem gold volgens spr. het laatste motief. Tenslotte wees hij noe op de Schoonheid van onze stad. Hierna werden in de oude raadzaal ver- verschingen rondgediend. 28ste Middenstands-congres te Zandvoort Het Woensdagmiddag te Zandvoort geopen de Congres van den Kon. Ned. Middenstands bond werd o.m. bijgewoond door minister T. Verschuur, F. Heringa, chef der aid. han del van het Departement van Arbeid en bur gemeester Van Alphen, van Zandvoort. Kcde minister Na het openingswoord van den voorzitter hield minister Verschuur een rede, waarin hij uiting gaf aan zijn belangstelling voor den arbeid van den middenstand Hij besprak uitvoerig de economische inzin king, waaronder ook de middenstand lijdt Ook deze stand moet offers brengen Orga nisatie is allereerst noodig en spr. gelooft niet, dat de middenstand dit inziet. Al wenscht men geen regeeringsbemoeizucht, toch zal de middenstand wel prijs stellen op belangstel ling van de zijde der regeering. Hij vindt het opmerkelijk, dat de winkel sluiting. welke eerst aller belangstelling had, nu op den achtergrond geschoven wordt, doch na een paar congressen zal die belangstelling wel weer terug komen. Dan merkt hij op, dat binnenkort zal ver schijnen het rapport over boter- en melkprij zen, dat gelijke conclusies zal bevatten als 't rapport over kleinhandelsprijzen. Spr. uit ten slotte wenschen voor het slagen van het Congres. Dan sprak nog burgemeester Van Alphen. Besloten werd, een telegram van hulde aan H. M. de Koningin te zenden, alsmede een blijft men kalm en helder, indien men vooraf Mijnhardt's Zenuwtabietten ge bruikt. Koker 75 ct. Bij Apoth. en Drog. telegram van deelneming aan het Ned. Co mité voor de Koloniale Tentoonstelling te Parijs. Professor N. J. Polak hield dan zijn rede over „De depressie en de gevolgen voor den middenstand," waarbij hij de volgende stel lingen verdedigde: 1. De huidige depressie is onder meer een gevolg van wijzigingen bij overgang tot een verlaagd, prijsniveau. 2. Vlotte aanpassing aan het verlaagde ni veau, ook van die prijzen, die de neiging heb ben, traag te reageeren, is een krachtig mid del tot herstel. 3. Zij, die de prijsdaling ten eigen bate trachten tegen te houden, loopen kans, te worden uitgeschakeld. 4. Derhalve kan oogenblikkelijke winstder ving of zelfs tijdelijk verlies-nemen met kans op handhaving of versterking van de positie in de toekomst, een verstandige bedrijfspoli- tiek zijn. 5. Verlaging van productie en distributie- kosten is voor tal van bedrijven noodig, willen zij zich op het verlaagde prijsniveau kunnen handhaven. 6. Daadwerkelijke samenwerking van be- drijfsgenooten, niet in geschriften en betoo gingen, ook niet met het oogmerk van prijs- handhaving, maar door het gezamenlijk ver richten van bedrijfshandelingen, waar de en keling niets zou bereiken, is voor die verla ging van kosten bevorderlijk. Het congres werd daarna geschorst tot Donderdag. 's Avonds vereenigden de deelnemers zich aan een gemeenschappelijk diner. Vermakelijkheidsbelasting Aan het Congres was een vergadering voor afgegaan, waarin de heer A. de Hoop prae- advies uitbracht over de vermakelijkheids belasting. De vergadering vereenigde zich met de conclusie, dat deze belasting als weeldebelas ting allen rechtsgrond mist. Zij, is een zake lijke belasting welke de culturele belangen schaadt en daarom acht de conclusie afschaf fing gebiedend noodzakelijk. Wegens het late uur werd de inleiding van den heer J. v. d. Pol te Delft, lid van de Commissie van Voorbereiding van den Hoo- gen Raad van Arbeid, over het „voorontwerp eener Bedrijfsradenwet" van de agenda afge voerd. Daar heden de heer v. d. Pol ver hinderd was, werd in zijn plaats door den heer Nijhuis het woord gevoerd. Des avonds werd den congressisten door de muziekkapel „Zandvoort" een concert aangeboden, terwijl de V.V.V. Zandvoort den avond besloot met een vuurwerk op het strand. Zij wilden de wereld in Maar kwamen slechts tien kilometer ver Het gebeurde in Onderdendam. De veldwachter van die plaats kwam des avonds om een uur of zeven een jongetje van ongeveer zeven jaar tegen, dat hem huilende en snikkende vertelde, dat-ie ver dwaald was. Hij woonde in Groningen en met twee vriendjes had hij afgesproken de wijde wereld in te trekken. Maar in Onder dendam vond hij de wereld al wijd genoeg, temeer omdat hij in de omgeving zijn beide makkere kwijt was geraakt. De veldwachter stelde zich den angst van de ouders in Gro ningen voor en besloot den knaap onmid dellijk te gaan afleveren. Voor de autobus was het al te laat geworden, dus werd de jeugdige avonturier op den bagagedrager gezet en de brave veldwachter peddelde naar de ouders, die hun ondeugenden jongen met tranen van angst en vreugde in ontvangst namen. Ondertusschen waren de beide andere knapen, zeven en elf jaar oud, nog steeds spoorloos. De veldwachter ging vol ijver op zoek, met het resultaat, dat het andere deel van het avontuurlijk troepje des avonds om streeks elf uur bij Bedum werd aangetrof fen. Zoo terneergeslagen hun vriendje was geweest, zoo opgetogen waren deze beide heertjes. Ze hadden een reuzen-brand ge zien, waarover ze maar niet uit konden. Deze brand bleek evenwel slechts in hun verbeelding te bestaan, het vuur, dat zij wel hadden gezien, was kunstmatig veroorzaakt voor een demonstratie met brandblusch- apparaten. Ook deze knapen werden per fiets naar Groningen meegenomen. Een dertien-jarige organist Tot organist van het groote orgel in de parochiekerk van de H. Bonaventura te Woerden is benoemd de dertienjarige muzi kaal begaafde knaap Kees Stolwijk, leerling in piano- en orgelspel van Jan Nieland te Amsterdam. Deze benoeming mag ongetwij feld wel een unicum worden genoemd, zulks temeer als men weet, dat hij op dat orgel het bekend koor dier kerk, dat uit meer dan 100 man bestaat, onder leiding van Br. Marti- nus, zal moeten begeleiden. Diefstal van een geldkistje Te Assen zijn gevankelijk binnengebracht J. M., koopman te Emmen, en S. ten H., koopman te Borger, verdacht van diefstal van een geldkistje, inhoudende ongeveer f 4000, ten nadeele van den caféhouder J. Kloosterhuis, in De Loo. Wederom onrust te Schiedam De communisten uit elkaar geslagen In gebouw Eendracht te Schiedam hadden Dinsdagavond de communisten een vergade ring belegd, waarin als sprekers optraden de heeren Lou de Visser uit Den Haag en C. Frenay, het nieuwgekozen raadslid. De ver gadering, die door een 350-tal personen, waaronder ook vele vrouwen, was bezocnt, verliep ordelijk, maar na afloop maakte men zich op den heer De Visser naar den trein te brengen. Omringd door een groote mennigte begaf hij zich in gezelschap van den heer C. Frenay naar de bushalte bij het tramhuisje op de Koemarkt. Terwijl beiden veilig wegreden, uitgeleide gedaan met den uitroep „Rood front", begon de menigte zich tegen de aan wezige politie en marechaussée's te keeren met scheldwoorden als „moordenaarster wijl ze in weinig lieflijke benamingen afga ven op de steunregeling, de werkverschaffing en het Burgerlijk Armbestuur. Het resultaat daarvan was de sommatie om door te loopen en toen daaraan geen gevolg werd gegeven kwam de politie met den gummistok, de ma rechaussee met den sabel voor den dag. en werd de menigte, waaronder een groot aan tal nieuwsgierigen, in alle richtingen uiteen gedreven. In een oogwenk was de Koemarkt schoon geveegd. Tot aan den Singel en in de Lange Kerk straat werd elke groepsvorming belet en toen in den laatste straat bij de Kreupelstraat niet spoedig genoeg aan de bevelen van de openbare macht werd voldaan, werd een maal een revolverschot in de lucht gelost. Op de Koemarkt weigerde J. H. Frenay, een broer van het raadslid, en vergezeld van zijn vrouw, door te loopen. Een agent trok daarop zijn sabel en diende hem een flinxen slag toe, waarop hi) achtervolgd door den agent, een goed heenkomen zocht. Zijn vrouw riep daarop de hulp van het publiek in. waarop zij door een marechaussee werd weg geduwd. Eenige opgeschoten lummels riepen toen: Dat moet je mij doen, waarop een vijf tal marechaussée's op hen inrenden en hen tot aan de pastorie op de Hoogstraat najoe gen. Op de Hoogstraat liep J. Frenay zoodanige klappen op, dat hij door een lid van E H. B. O. moest worden verbonden en naar huis gebracht. Op den hoek van de Hoogstraat en de Broervest werd één der' marechaussée's met een dolkmes bedreigd, doch met één slag wist de politieman zijn tegenstander te ont wapenen. die daarop ijlings de vlucht nam. Tot ruim 1 uur bleef het in de omgeving van de Koemarkt onrustig. Arrestaties hebben niet plaats gehad. De algemeene voorschriften van politie be treffende het verbod van samenscholing, uit gevaardigd en afgekondigd op 5 Mei zijn door den burgemeester opnieuw in Herinne ring gebracht. Communistische openluchtmeetingen Wijnkoop vraagt inlichtingen Het Tweede Kamerlid Wijnkoop heeft den ministers van binnenlandsche zaken en landbouw en van justitie de volgende vra gen gesteld: Is het de regeering bekend, dat bij de vergunning, die aan de afd. der C. P. H. te Eindhoven werd verleend, om drie open luchtmeetingen aldaar te mogen houden, o.a. de volgende voorwaarden werden ge steld: dat men zich zal moeten onthouden van: 1. het bespreken, eventueel het vermelden van feiten en omstandigheden, specifiek uit het bedrijfsleven van Eindhoven en omge ving; 2. het kwetsend spreken over den gods dienst, godsdienstige instellingen of bedie naren van den godsdienst? Is de regeering niet van meening, dat de eerste dezer voorwaarden practisch neer komt op een veto door het Eindhovensche bedrijfsleven, dat wil dus in de eerste plaats zeggen door de Philips-fabrieken, zij het dan ook van de Overheidsorganen, uitge vaardigd tegen de openbare kritiek op haar bedrijven? Ziet de regeering in, dat met elk dezer beide genoemde voorwaarden feitelijk een uitzonderingsbepaling buiten de wet om in het leven wordt geroepen ten faveure van Philips en de kerk en ter belemmering van de Communistische Partij? Is de regeering bereid te bevorderen, dat in den vervolge dergelijke uitzonderings maatregelen tegen de C. P. H. en ten gunste van keik en patroons niet meer worden uit gevaardigd? Gister en heden werd te Alkmaar de jaarvergadering 1931 gehouden van den Pa troonsbond voor de Bouwbedrijven in Neder land. De jaarvergadering was druk bezocht. De des middags in ,,'t Gulden Vlies" ge houden vergadering stond onder leiding van den Bondsvoorzitter, den heer B. van Ees teren. De voorzitter van de afd. Alkmaar, de heer J. Ringers, heette, na opening door den Bondsvoorzitter, alle afgevaardigden welkom, dankend voor het gevolg geven aan de uit- noodiging in Alkmaar te vergaderen. De Bondsvoorzitter, de heer GB. van Eeste ren, dankte voor deze welkomstwoorden en wijdde vervolgens eenige woorden aan den teruggang in het bedrijfsleven, over heel de wereid. Het moratorium van een jaar door Amerika gesteld, zal hopelijk wat verande ring geven. N. a. v. een uitlating van Dr. Wibaut, de taktiek van de overheid bespre kende, constateerde spr., dat de overheid eerst gelden uitgeeft, om daarna maar te zien, hoe aan de middelen te komen; iets wat in het zakenleven niet zou opgaar.. Spr. wees nog op de toenemende werkloosheid in de bouwbedrijven, om vervolgens te consta- teeren, dat de ziektewet eenige verlichting bracht in het naleven van de C. A O. De vakopleiding en het leerlingen-wezen, alsook het wetsontwerp inzak» veiligheids voorschriften, vragen in het komende jaar de aandacht van den Bond. Spr. hoopte, dat de hervonden samenwer king met den Ned. R. K. Patroonsbond duurzaam mocht blijven en eindigde met den wensch, voor een vruchtbare vergadering. Medegedeeld werd dat tot leden van de arbitrage commissie voor de C A. O. in de vergadering van het hoofdbestuur benoemd zijn de heeren Van Zanten. Haarlem; Ver steeg, Utrecht en de Bonossecretaris, Mr. Bouman. Als plaatsvervangers zijn aangewezen de heeren Kramer, Haarlem, de Vries, Assen en Brouwer, Amsterdam. Jaarverslag. In zijn jaarverslag wees de secretaris, Mr. B. Bouman, er op, als gevoig van den alge- meenen teruggang in oen economischen toe stand, het aantal opdrachten in de tweede helft van 1931, in het aannemersbedrijf snel terugliep, zoodat van 1931 weinig gunstige resultaten te wachten zijn. Ei waren in 1930 praktiseh gesproken tweemaal zooveel werk- loozen in het bouwbedrijf als in het voor gaande jaar. Voor de uitvoering der ziektewet kwam een eigen Algemeene Bedrüfsvereeniging voor de Bouwbedrijven tot stand. Met dankbaarheid werd de toenadering gereleveerd tot den Ned. R. K. Bona van Bouwpatroons en de samenwerking daarme de. om te komen tot een resultaat van de onderhandelingen over een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst, welke 1 Maart 1931 we der tot stand is gekomen en waardoor voor twee jaar de bedrijfsrust weei verzekerd is. Besloten werd met Ned. Aamiemersbond en Ned. R. K. Bond van Bouwpatroons sa men onder oogen te zien, op welke wijze zou kunnen worden tegengegaan het misbruik maken door de overheid 'van de gelegenheid om in werkverschaffing werk uit te voeren. Het ledental bedraagt momenteel 1943; er zijn voorts 25 buitengewone leden. De rekening over 1930 sloot met een batig slot van f 5918.69 in ontvangsten en uitga ven op f 29357.—. Jaarverslag en rekening werden conform onder dank vastgesteld. De begrooting voor 1931 werd aangebo den en vastgesteld in ortvangsten en uitga ven op f 40.735.met een onvoorzien van f 4.179.— De heer B. van Eesteren werd als voor zitter herkozen en daarna door den heer F. Ringers, vice-voorzitter, gecomplimenteerd met zijn herbenoeming, hem dankend voor hetgeen nfj reeds in her belang van den Bond heeft tot stand gebrach„ Tot algemeene bestuursleden werden uit 17 candidaten gekozen de heeren f B. Huur man, Bussum; J. Ringers, Alkmaar: J. H. Kreijenveld, Hengelo; A. Den Ouaen. Alphen aan den Rijn en J. van Ernst, Apeldoorn. Allen nemen hun benoeming aan. Vastgesteld werd voorts een nieuwe dis tricts indeeling ter verkiezing van de overige bestuursleden, waarbij met de wenschen van diverse afdeelingen werd rekening gehouden. Het aantal van 13 districten blijft. In district Noord-Holland Zd. wordt Weesp geschrapt. In district Utrecht-'t Gooi wordt 't Gooi geschrapt; bij Utrecht worden gevoegd Amersfoort en Zeist; t Gooi wordt een nieuw district, waartoe Denoorer. at afdeelin gen: Hilversum, Bussum, Laren, Blaricum en Weesp. Bij district Gelderland Zuid wordt Apeldoorn en Zutphen toeg."oegd. Bij Overij- sel-Oost worden gevoegd Deventer, Zwolle en Steenwijk. Het arbitrage-reglement, bedoeld in art. 10 der statuten, werd conform vastgesteld. Evenzoo werd na langdurige discussie vast gesteld het reglement inzake districts of ge westelijke vergaderingen, op verzoek van de afd. Rotterdam ontworpen. In behandeling kwam voorts het rapport betreffende steun aan nagelaten betrekkin gen bij overlijden van bondsleden. Het dagelijksch bestuur wenscht een prin- cipieele uitspraak van de ledenvergadering, of zij al of niet instellen van een dergelijk instituut gewenscht acr.t. De heer Kakes. Zaandam, acht instelling van een dergelijk instituut niet in de lijn liggend van het doel van den Bond. De afd. Zaandam stelt zich principieel tegen het voorstel, waarbij de afd. Amsterdam zich aansluit. De heer de Klerk (Haarlem) acht in het algemeen steunregeling niet passend 'n het kader van den Bond: spr. is wel voor een steunregeling in bijzondere gevallen als in de N. A. B. Met 168 tegen 25 stemmen werd in principe besloten een instituut tot steunregeling in te stellen. De vergadering werd hierna geschorst tot hedenmorgen. behandele men met Purolporder. Dit is het meest afdoende middel daarvoor. Het kost 45 en 60 cent per ous en is evenals Purol, verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5