Buitenlandsch cdfieuws FEUILLETON dfrde blad DE INTERNE EN EXTERNE SITUATIE VAN OOSTENRIJK DE HERGENSHUIZEH DONDERDAG 2 JULI 1931 BLADZIJDE 1 Door Dr. Karl Buresch, Oostenrijksch Bondskanselier Hoover's moratorium De Amerikaansche begrooting Een tekort van 900 millioen dollar De Koninklijke Arbeidscommissie in Engelsch-Indië Rapport uitgebracht De onrust in Duitschland De Belgische talenkwestie Oplossing voor het onderwijs? Gemengde ^Buitenlandsche Berichten Ontploffing aan boord van een oorlogsschip De ramp van de „Poseidon" Hevig noodweer in Hongarije In een district de oogst vernietigd. KORT NIEUWS RADIO-OMROEP KERKNIEUWS De Schiedamsche Karmel KUNST EN KENNIS Zonder de dingen gunstiger voor te stel ten, maar ook zonder overdreven pessimisme, zal hier op den ernstigen toestand van het Oostenrijksche staatshuishoi'den worden ge wezen. De dalende tendenz der staatsinkom sten treedt op alle gebieden duidelijk voor den dag; dit is echter een verschijnsel, dat niet tot Oostenrijk beperkt is. Het is een dringend gebod het evenwicht in het staats- huishouden te herstellen en te behouden. De maatregelen, welke hie-omtrent door de regeering Dr. Ender zijn voorgesteld, zal de nieuwe regeering principieel verder opvolgen. Ze zul'en met offers gepaard moeten gaan, maar deze offers zullen rechtvaardig over de verschillende volkslagen worden verdeeld. Van het grootste belang is de vlugge voltooi ing der douane-ontwerpen en het sluiten van handelsverdragen. De zwaar lijdende land bouw, handel en industrie verwachten hier van bevordering en herleving. Met alle kracht zal de hervorming van het bestuurs- wezen worden doorgezet; dit werk ve-eischt echter een langen tijd, moet nauwkeurig worden doordacht en kan daarom slechts trapsgewijze worden uitgevoerd. De consolidatie van de Kredit-Anstalt, een instituut, dat gedurende tientallen van ja ren in de vroegere monarchie en ook in het buitenland ver-reikende verbindingen had, kan slechts met zorgvuldig overleg, zonder overhaasting, worden uitgevoerd. Hierbij moet de vaste wil overheerschen, dat de door oen staat geboden steun geen nutteloos of fer beteekent, maar wordt verleend voor de toekomst van een geheel gereorganiseerd eeldinstituut, dat weer de bekende traditie van Oostenrijksche soliditeit zal handhaven. Het spreekt van zelf, dat de waarborg van den staat als uitzondering moet worden be schouwd en dat de Bondsregeering verplicht ls> ten zeerste op haar hoede te zijn. Het zal dan ook de taak der regeering zijn, vol gens de bestaande wetten de verantwoorde lijkheid, ook voor de afge'oopen administra te, tegenover alle schuldige organen vast te pellen en de vergrijpen wettig te straffen. Met den steun der regeering zal zoo vlug mogelijk het plan voor de reconstructie van het instituut worden uitgewerkt, waarbij het bedrag voor salarissen en pensioenen zal Worden herzien; hiervoor vereischte maat regelen zullen zoo noodig door middel van de wet genomen worden. De buitenlandsche politiek der regeering zal berusten op den grondslag, welke aan het Oostenrijksche staatswezen door interna tionale verdragen en door de ethische, geo- Sranhische, economische en politieke gebeur tenissen wordt voorgeschreven. Voor iederen staat se'dt op het ocenblik wel de leus, dat Voor de buitenlandsche politiek in de eerste Waats rekening moet worden gehouden met de economische vereischten; maar dit geldt in bijzondere mate voor Oostenrijk. De eco nomische en financieele situatie onzer repu bliek biedt een buitengewoon ernstig beeld en onze buitenlandsche politiek kan hiervan onafhankelijk blijven. De onder mijn leiding staande regeering wil "recht mneite doen. om de vriendschappe- c betrekkingen met alle naburige staten zorgvuldig te onderhouden en zoo mogelijk hechte- te maken. Ook willen we ernstig Werken voor de goede verhouding buiten de groote mogendheden en ahe andere staten der wei-e'd. In het bijzonder zal de oude. Moederlijke vriendschap, welke ons met het uitsohe Rijk ve"bindt. als een kostbaar be- arirldeel van onze buitenlandsche politiek worden verzorgd. ïn dit verband geloof ik de kwestie niet te kunnen overslaan, die in den laatsten tija de aandacht en ook het wantrouwen van net enland op ons kleine land heeft ge.icht, "1. het tot een internationaal twist-obiect geworden plan van een douane-unie tusschen Oosten-ijk en Duitschland. Deze kwestie is dorr den Volkenbondsrard overgegeven aan het Haagsche Internationale Gerechtshof, dat en juridisch advies moet uitbrengen, of zulk een douane-unie kan worden toegelaten. Het Haagsche Gerechtshof zal zijn advies uitbrengen bij de Septembervergadering van den Volkenbondsraad. Ik houd het niet voor juist, vóór deze beslising een meening om trent het douane-unie-project te uiten. Bij de regeling der betrekkingen tusschen de ove rige, vooral de aangrenzende staten, zal het de opgave der regeering zijn, de loopsnde onderhandelingen zooveel mogelijk te ver haasten en af te sluiten.- De regeering zal de tegenwoordige buiten landsche politiek verder vo'gen en met ern stigen wil en alle ter beschikking staande middelen medewerken aan de bevordering van de internationale bemoeiingen, welke een vlugge en afdoende hulp voor den zwaren economischen nood der were'd ten doel hpb- ben. Eveneens zal Oostenrijk werken voci de toenadering tusschen de volkeren, om zoo een waren wereldvrede te scheuren. Oosten rijk zal zich dus steeds onder die staten be vinden, die, in het vast geloof aan een betere toekomst van het menschdom, al hun krach ten inspannen voor deze hooge idealen. Onderhandelingen met Frankrijk tot hedenavond verdaagd Nieuwe stappen der Amcrikaansche regeering De FranschAmerikaansche onderhande lingen zijn gistermiddag opnieuw onderbro ken en verdaagd tot Donderdagavond half tien. Het Fransche kabinet heeft een memo randum der regeering der Vereenigde Staten ontvangen, waarin de pricipieele bereidwil ligheid wordt uitgesproken de onderhande lingen voort te zetten, doch waarin tegelij kertijd de nadruk wordt gelegd op de be langrijke meeningsverschillen. Donderdagmorgen zal opnieuw een minis terraad worden gehouden, waarin het ant woord uit Washington zal worden behan deld. Omtrent de beteekenis van den nieuwen Amerikaanschen stap wordt van Fransche zjjde nog niets medegedeeld doch het is niet uitgesloten, dat zij verband houdt met de overweging te Washington, het plan- Hoover in een nieuwen vorm uit voeren, zoo noodig met uitsluiting van Frankrijk. Het tegen zes uren gisteravond uitgegeven communiqué luidt als volgt: In den loop der besprekingen, welke heden hebben plaats gehad, heeft staatssecretaris Mellon den tekst van een document mede gedeeld, dat bedoelt uitsluitsel te geven over de houding der Amerikaansche regeering met betrekking tot de huidige onderhande lingen. Dit document heeft den vorm van een aide-mémoire. Het constateeert, behalve den wensch der Amerikaansche regeering, de onderhandelingen voort te zetten, dat er nog belangrijke meeningsverschillen tus schen de beide regeeringen bestaan. Het document, dat officieel te Washington zal worden gepubliceerd, zal Donderdag in den Franschen ministerraad behandeld worden De FranschAmerikaansche onderhande lingen zullen dan Donderdagavond om half tien weer worden hervat. Het memorandum van Hoover De middernachteditie van het blad „Le Matin" geeft bijzonderheden over het des middags door Mellon overhandigde memo randum van Hoover. Volgens dit blad heeft de Amerikaansche president nogmaals de omstandigheden uiteengezet, die hem tot het nemen van zijn stap aanleiding hebben gegeven, waarna hij Frankrijk nogmaals aanraadt van Duitschland de terugbetaling der leening niet eerder te vorderen dan voor een zeker tijdstip. President Hoover meent, dat het onmoge lijk is het in Duitschland voelbare crisis gevaar op zijde te zetten, wanneer men lange en moeilijke methodes gaat volgen. •.Dus u beweert, dat het voor den motor- 'Jder mogelijk was een aanrijding te ver dijden?" i.Jawel edelachtbare! Hij had de keus tusschen mij en het meisje, waar ik mee liep eïl hij koos mij." (Aussie) Hoover's aide-mémoire krasse termen gesteld in Nog voor de tekst van de Woensdag namiddag aan de Fransche Regeering overr liandigde Amerikaansche aide-mémoire be kend werd, verspreidde zich het gerucht, dat de Amerikaansche regeering in dit docu ment haar opvattingen in vrij krasse termen had uiteengezet. De ministerraad zal dus hedenmorgen een besluit moeten nemen over de aanneming of verwerping der voorstellen. Aangezien men te Parijs meent, gegronde vrees te hebben, dat, in geval de Fransche regeering een weigerend antwoord zal geven, Amerika met een eventueel nieuw voorstel Frankrijk zal voorbijgaan, is, naar verluidt, de stemming nogal verdeeld. De regeering bevindt zich in de uiterst moeilijke positie te moeten laveeren tus schen de wenschen van het parlement en de politieke stroomingen in het buitenland. In ieder geval heeft men er niet toe kunnen besluiten tegenover het Amerikaansche memorandum stelling te nemen vóór een bespreking in den Ministerraad. Op het oogenblik is het nog niet mogelijk eenige voorspelling te doen. Italië verklaart het plan- Hoover van kracht Het bericht uit Rome, volgens hetwelk Italië het plan-Hoover met ingang van gis teren van kracht verklaart, wordt te be- voegder Duitsche plaatse bevestigd. Castle optimistisch Na Hoover te hebben geconfereerd zeide de waarnemende minister van buitenlandsche zaken Castle, dat het vooruitzicht inzake de Fransch-Amerikaansche onderhandelingen beslist bemoedigend was. De Fransche regee ring had, volgens Castle, het momorandum der Amerikaansche regeering, waarin nog eens formeel het standpunt van deze ten aanzien van het moratorium werd uiteenge zet, gunstig ontvangen. Dit optimisme van Castle over de onder handelingen vindt naar men meent te weten zijn oorzaak in een rapport van de Ameri kaansche ambassade te Parijs. De Amerikaansche regeering was volgens Castle van meening, dat het pas gaf, haar standpunt formeel schriftelijk uiteen te zet ten, doch deze nota of dit memorandum be teekent niet, dat de besprekingen definitief zijn geëindigd. Alles werd in het werk gesteld om het standpunt der Amerikaansche regee ring zoo duidelijk mogelijk uiteen te zetten. Senator Morrow is tot een conferentie op het departement van buitenlandsche zaken uitgenoodigd. Men hoopt dat zijn kennis van de financiën en van den toestand van Euro pa van nut zal zijn. Castle stelde den Britschen ambassadeur op de hoogte van den toestand en besprak de Belgische aanvaarding van het plan van Hoo ver met den Belgischen ambassadeur. Inhoud van het Amerikaansche me morandum Een N.T.A. bericht uit Washington meldt, dat het Amerikaansche departement van buitenlandsche zaken reeds gistermiddag het Amerikaansche memorandum heeft gepubli ceerd. Blijkens een toelichting van Castle hoopt de Amerikaansche regeering dat Frankrijk uit dit memorandum zal blijken, dat Amerika op bepaalde punten toegeeft en kan toegeven, maar ten aanzien van andere punten niet toegeven kan. Ten aanzien van de door Frankrijk ge- eischte concessie inzake een waarborgsfonds ter verzekering der Duitsche betalingen wordt er in het memorandum op gewezen, dat het Youngplan weliswaar een zuiver Europeesche aangelegenheid is, maar dat het voor Ame rika onaannemelijk zou zijn,.wanneer Frank rijk zou willen doorzetten, dat Duitschland zich verplichtte in geval van ten nieuw mora torium het beraamde crediet onmiddellijk terug te betalen. De geest van het plan- Hoover laat een dergelijke dubbele belasting niet toe zelfs al heeft men de vaste hoop dat Duitschland geen nieuw moratorium zal be hoeven te vragen. Bevestigd wordt, dat er thans andere plan nen worden overwogen voor het geval van een mislukking der onderhandelingen te Pa rijs. Zij zijn echter nog niet in staat van wijzen en nog niet aan een andere regeering voorgelegd. Washington waarschuwt Parijs De Vereenigde Staten hebben Frankrijk ge waarschuwd dat een mislukking van het plan van Hoover ongetwijfeld er toe zou leiden dat Duitschland een moratorium zou vragen ten aanzien van de schadevergoedingen. Naar uit Washington gemeld wordt, wijst de loopende periode der begrooting een defi cit aan van ongeveer 900 millioen dollar. Voor gelijktijdige publicatie in Engeland en Indië is het rapport verstrekt van de Ko ninklijke Commissie over Arbeid in Indië. Dit rapport is het resultaat van een onder zoek, gedurende twee jaren ter plaatse inge steld. De Commissie werd gepresideerd door den heer Whitley, voormalig speaker van het Lagerhuis, en bestond uit twaalf leden, waarvan zes Indiërs waren, terwijl drie an deren levenslange ervaring hadden opge daan in de Indische industrie. In den loop van het onderzoek werd door de Commissie 16.000 mijlen afgelegd door de Indische in- dustrieele provincies. Ruim acht honderd getuigen werden ondervraagd. Bijna 200 industrieele ondernemingen wer den bezocht en honderden memoranda be studeerd. Het resultaat was een boekdeel van 600 pagina's, bevattende 357 eenstemmig aangenomen en duidelijk omschreven aan bevelingen, waarvan vele de wetgeving be treffen, terwijl andere bestaan uit adviezen v. werkgevers. Het rapport vormt een van de meest omvattende overzichten van arbeids- condities welke ooit in eenig land ter wereld werd opgesteld. De ingestelde enquête betrof alle soorten werk in fabrieken, mijnen transportdien sten, openbare werken en plantages en heeft een hoeveelheid materiaal bijeen gebracht over kwesties als werkuren, loonen, efficien cy en kwaliteit van den arbeid van vrouwen en kinderen, veiligheid, gezondheid etc. De bedoeling van de commissie met dit rapport is niet een reeks aanbevelingen te geven, opgesteld in het licht der bestaande crisis, maar het overwegen van een program ma voor de ontwikkelmg van de arbeidspoli tiek. Het bestudeerde probleem werd gecom pliceerd door vele buitengewone factoren. Het bestrijkt de condities van een buitenge woon groot aantal arbeiders die, ofschoon slim en intelligent, bijna volkomen ongelet terd zjjn, dis tto verschillende gelooven en kasten behooren, met een verschil in talen en wier methoden van tewerkstelling beïn vloed worden door gewoonten welke gedu rende talrijke geslachten hebben bestaan. Bijv. het geval der vrouwelijke arbeidsters die practisch voor een procent gehuwd zijn en die haar kinderen meenemen naar het werk. Een,andere gewoonte is het periodiek bezoek dat de arbeiders in industriedistricten aan hun geboortedorpen brengen en dat voor een groot deel de voortdurende perconeels- verandering in de fabrieken, mijnen enz. verklaart. De Commissie stelt niets voor om den band der arbeiders met hun geboortedorpen te verzwakken, doch geeft wel middelen aan de hand om de herhaalde verandering van personeel die het gevolg zijn, te verminderen. Fabrieken en factorijen moeten een efficiën te staf van arbeidsopzichters hebben over het personeel en de terugkeer van ervaren arbeiders naar het zelfde werk bevorderen ten einde a'dus de algemeene efficiency en de beiderzijdsche belangen van werkgevers en werknemers te stimuleeren. Dit kan dan tevens het systeem van omkooperij, waar door arbeiders aan een baantje probeeren te komen, n.l. door het afstaan van een zeker percentage van hun loon aan de serdars, te gengaan. Onder het huidige systeem dat door de commissie streng veroordeeld wordt, is het klaarblijkelijk in het belang van den serdar steeds van personeel te veranderen. Het in dienst nemen van vrouwelijk toeziend perso neel wordt tevens aanbevolen. De buitenge wone uitgebreidheid van het in schulden zit ten der arbeiders is in hooge mate het gevolg van de landsgewoonte om bij huwelijk en andere festiviteiten naar geldschieters te gaan die soms 150 pCt. rente berekenen en een schuldenlast op de arbeiders leggen wel ke jaren en jaren duurt. De commissie is er zich van bewust dat de Indische arbeiders niet kunnen werken in bet zelfde volgehouden tempo als de arbei ders in westersche klimaten en beveelt der halve de vermindering der arbeidsuren van 60 tot 45 aan, met speciale verminde ringen voor vrouwen en kinderen. Betreffende het ongeregelde factorijen- systeem word voorgesteld alles te brengen onder een inspectie inzake saniteit en andere zaken, een vereenvoudigde vorm van de factorijwet, welke na vijf jaren moet worden herzien. Talrijke aanbevelingen worden door de commissie gedaan betreffende gezondheid, moederschap, verzekering, minimumloon, waardoor een machinerie in het leven kan worden geroepen die de gezondheid van het personeel ten goede komt, verder aanbeve lingen voor hulp aan arbeiders door coöpe ratieve credieten, erkenning van vakvereeni- gingen, stedenbouwplannen enz. De Assamplantages behandelende, wordt aanbevolen geen verdere wetgeving te doen plaatsvinden, waardoor het verbreken van een dienstcontract onder de misdaden gere kend wordt, terwijl er tevens op gewezen wordt, dat het vrije bewegen van arbeids krachten van het eene deel naar het andere geen hinderpalen in den weg mogen worden gelegd. Een nieuwe wet is vereischt inplaats van van de Assam-arbeids- en immigratie wet en de regeering van Indië behoort een ambte naar aan te stellen als beschermer van de immigranten in Assam. De emigranten moeten na verloop van tijd het recht hebben te repatrieeren op kosten van de werkgevers; dit voorstel is reeds thans verzekerd van de goedkeuring der planters. Het laatste hoofdstuk behandelt arbeid en constitutie en doet voorstellen inzake de op richting van een industrieelen raad en ar- beidsvertegenwoordiging bij de centrale en plaatselijke lichamen. Nieuwe maatregelen De „Polizeidirektor" van München heeft op grond van de verordening van den rijks president ter voorkoming van politieke on lusten een bepaling uitgevaardigd, volgens welke het dragen van uniforme kleeding of onderscheidingsteekenen van politieke ver- eenigingen voor wacht- en eereposten van welken aard ook verboden is. Deze bepaling treedt terstond in werking. Verder is verboden het dragen van uni forme kleeding en insignes van politieke vereenigingen door muziekcorpsen, wanneer zij een uitvoering geven voor de verschil lende regeeringsgebouwen. Het bestuur der sociaal-democratische partij heeft een manifest uitgevaardigd, waarin maatregelen worden geëischt, in ver band met de toespitsing der politieke ver houdingen, tot behoud van vrede, rust en orde in het land. Bij het debat in den Belgischen Senaat over de taairegeling bij het lager en mid delbaar onderwijs zeide de minister van kunsten en wetenschappen te gelooven, dat de kwestie bijna is opgelost, want er was een goede bedoeling merkbaar om tot over eenstemming te komen. Men moest zich volgens den minister voor iedere overdrij ving hoeden en rekening houden met den geest van pacificatie; dan zou men tot een definitieve oplossing komen. Uit het Engelsche Hoogerhuis Motie van leedwezen aangenomen Het Engelsche Hoogerhuis heeft met 42 tqgen 14 stemmen een motie aangenomen, ingediend door lord Lloyd, waarin leedwezen wordt uitgesproken over het feit, dat de wet op de middelen betreffende het loopende jaar geen enkeion maatregel behelst om de nationale industrieën te beschermen of de economische eenheid tusschen de deelen des rijks te versterken. Deze motie was door de regeering bestre den. Het graanmonopolie in T sjecho-Slowakije Verscherping van den binnenlandschen toestand De binnenlandsche politieke toestand van Tsjecho-Slowaklje, welke door den strijd om het graanmonopolie reeds gedurende eenige dagen gespannen is geweest, is sedert gis teren dermate verscherpt, dat zelfs in re- geeringskringen met de mogelijkheid van beslissingen, welke een verdaging van het Praagsche parlement tegengevolge kunnen hebben, of zelfs tot een regeeringscrisis aanleiding kunnen geven, rekening wordt gehouden. De op heden vastgestelde bijeenkomst van den ministerraad heeft niet kunnen plaats vinden. In den loop van den avond werd bekend, dat de partijen pogen een cri sis te voorkomen door verdaging van het voorgenomen arbeidsprogram en het op reces sturen van het parlement. Onver wachts is voor de regeering-meerderheid een nieuwe mogelijkheid tot conflict ont staan. De beide agrarische partijen hebben verklaard, dat zij, ingeval hun eischen in zake de graanregelingen niet worden ver vuld, het afsluiten van het handelsverdrag met Hongarije onmogelijk zullen maken. De clericale „Lidove Listy" kondigt reeds een ambtenaars-kabinet aan. Zes gewonden. De Britsche Admiraliteit deelt officieel mede, dat ten gevolge van een ontploffing, welke heeft plaats gehad aan boord van het in de Perzische Golf gelegen Britsche oor logsschip „Folkestone", zes matrozen gewond werden. De commandant schuldig bevonden. De commandant van den Britschen onder zeeër „Poseidon", die in de buurt van Wei- Hai-Wei ten gevolge van een botsing met het Chineesche stoomschip „Yuta", vergaan is en bij welke ramp 20 personen om het leven kwamen, werd door den krijgsraad schuldig verklaard en met een ernstige be risping van zijn functie ontheven. Naar uit Scechedin gemeld wordt heeft in de afgeloopen dagen in de omgeving een verwoestende storm, gepaard gaande met hevig noodweer, gewoed. Het district werd totaal verwoest. Over een oppervlakte van 40 K.M. bij 8 10 K.M. is de oogst vo'komen te gronde gegaan. Ook de beroemde paprika cultures zijn door het noodweer vernietigd. De regeering heeft onmiddellijk maatregelen genomen om den nood te lenigen. Een zwarte opaal is bij Lightning Ridge gevonden, die de grootste en zeld zaamste ter wereld moet zijn; hij weegt 711 karaat. VRIJDAG 3 JULI 1931 HUIZEN, 298 M. Algemeen Programma. Verzorgd door den KRO. 8C09.15 Gra- mofoonpl. 10.0011.30 Gramofoonpl. 11 30 Halfuurtje voor Zieken en Ouden van Dagen 12.00-1-1.30 Concert KRO-kwintet o.l.v. P. Lustenhouwer 1 302.30 Gramo- foonplaten 3.004 30 Orgelconcert Evert Haak, Betty Dijkstra (sopraan) 4.305.00 Gramofoonpl. 5 005 15 Harry Jackson speelt. 5.15 Concert KRO-kwartet (piano, viool, altviool, cello) 5 45600 M. Gerisch: „De Palten" 7.157.45 Leo Speet: Dood en begrafenis bij de Grieken en Romeinen 7.458.00 Gramofoonpl. 8.0011.00 Con cert. Versterkt KRO-orkest o.l.v. J. Gerritsen. Herbertine Lammers (piona) 11.0012.00 Gramofoonplaten. HILVERSUM, 1875 M. 6.45—7 00 en 720 7.45 Gymnastiekles 8 00 Gramfoonpl. li.3012.00 Gramofoonpl. 12.152 00 Om roeporkest o.l.v N. Treep 2.002.30 School- uitzending. Jan Vriends. .Benden in de Erabantsche Peel" 2.304.00 Concert AVRO-kwartet o.l v. D. Groeneveld 4.00 Orgelspel Joh. Jong 5.15 Concert VARA- orkest o.l.v H. de Groot 5.55 Zang en Piano door Mevr. J. v. Dam-Weening en Joh. Jong 6.15 Vervolg concert 7.00 Vervolg concert. M.m.v. Nap de Klijn (viool). Vleugel: D. Wins 7.30 Politieber. 7.45— 8.00 Slot concert 110012 00 Gramofoonpl. DAVENTRY, 1554 4 M. 10 35 Morgen wijding 11 06 Lezing 12.20 Concert. W. Coombes (sopraan), F. Hall 'harp) 12.50 Orgelspel door Cecil Belcher, E. Bebb (tenor) 1502.50 Gramofoonpl. 4 20 Orkestconcert 5.35 Kinderuurtje 6.20 Berichten 6.50 Lawn tennis-wedstrijden t.e Wimbledon 7.00 Pianospel door V. Hely- Hutchinson 7.20—7.40 Lezing. 7 45 Lezing 8 )5 Cabaret-programma 9 20 Berichten 9.35 Berichten 9.40 Lezing 9 55 Concert. Sextet, I. Gamman (mezzo sopraan), Vera Wise en Andrée Conti (2 piano's) 1055 Derde bedrijf uit „Tosca", Puccini 11.2012.20 Dansmuziek. LANGENBERG, 473 M. 7.25—8 20 Gra mofoonpl. 11.0011.35 Gramofoonpl. 12.20 Gramofoonpl. 1.252.50 Orkestcon cert 5 206.20 Concert Koor, hoorn- kwartet en solisten 8.20 Concert. Orkest en piano. Intermezzo: ,3eate" Hoorspel van P. Dick 10.40 Berichten. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 12.20—2.20 Orkestconcert 4 356 35 Orkestconcert en zang 8.209.20 Orkestconcert 9.20 10.00 „Osto". Blijspel van Lord Dunsany 10 00—10.20 Viool-recital 10.35—1120 Orkestconcert en zang. BRUSSEL, 3382 en 508.5 M. 338.2 M.: 1 20 Orkestconcert 6.05 Gramofoonpl. 620 Orkestconcert 6 50 Gramofoonpl. 8.20 Gramofoonpl. 9.20 Orkestconcert en zang. 508.5 M 520 Orkestconcert 6.05 Or kestconcert6 50 Gramofoonpl. 8.20 ,3» Fille de Madame Angot". Operette van Lecocq PARIJS „RADIO PARIS", 1725 M. 8.05 Gramofoonpl 12.50 Gramofoonpl. 1.25 Gramofoonpl 6.50 GramofoonpL 8 20 Radio-Tooneel 9.50 Gramofoonpl. ZEESEN, 1635 M. ca 7.00—7.50 Gramo foonpl. 105512.20 Berichten 1220 Gramofoonpl 1.15—220 Berichten 220 3 20 Gramofoonpl. 3 204.50 Lezingen 4.50—5.50 Concert 5.50—820 Lezingen 3 20 Orkestconcert. Intermezzo: „Beate", van H. Ebert 10.40 Berichten en daarna hoorspel van P. Dick. Regie: Rieth. Muziek tot 12.50 Dansmuziek. Van 3 Juli af zal de Schiedamsche Kar mel definitief zijn opgeheven en overge plaatst naar Egmond. Het nieuwe adres is dan: Karmel, Heerenweg, Egmond aan den Hoef. t/De groote halfjaarlijksche noveen zal ook daar worden gehouden. Openlucht-Theater Valkenburg (L.) „Manken van Nieumeghen" Bij de voorstelingen, die het Tooneelge- zelschap „Theater' uit Den Haag, onder leiding van dr. Wynand Frans, op 18 Juli en volgende dagen in het Openlucht-theater te Valkenburg te geven van „Mariken van Nieumeghen", is de rol van „Mriken" in handen van Corry Roozendaal, die deze rol voor eenige jaren met groot succes in Vlaanderen heeft vervuld bij het Vlaamsche Volkstooneel onder Johan de Meester. De rol van Moenen, de duvel, wordt vervuld door Pierre Baledux, die van den Pastoor, Ma- rikens Oom, door Kommer Kleyn. Van de verdere medewerkenden noemen wij: Ferdinand Stemeberg, Ludzer Eringa, dr. Willem van der Hoog, Henny Faassen, Jo Frans, Gustav Cropp, enz. De uitvoering geschiedt met groote figu ratie; de costuums zijn van de firma Da vidson in Den Haag 13. Toen ik het blad opensloeg, vond ik noti- "es; een, dat ik om 12.30 bij zijn kleer- a'ter in Sackvillestreet zou komen en de anöere, een vergadering van directeuren fter London General Traffic Company in ®t Cannonstreet-Hotel na de lunch. Geen Van beide bezoeken kwam mij zeer belang- Ljk voor, maar aangezien ik niets anders Ce doen had, besloot ik ze beiden waar te 'temen. ik was zeer nieuwsgierig naar de Particuiiere aangelegenheden van North- C°te geworden. Toen ik beneden kwam, wachtte Maurice teil in de nal. Het trof mij opnieuw, dat er onderdrukte voldoening op zijn gelaat te lezen stond, maar ik liet dien indruk va eh, op grond van mogelijke overdreven 6rbeelding mijnerzijds. In mijn tegenwoor- geestestoestand was het gemakkelijk terai iets verdachts te vinden. Wat. ik zeggen wil," begon hij onver- tehiiüg, toen de deur achter ons gesloten was, „is het je bedoeling een huisknecht voor vast te nemen, of is het maar voor noodhulp, terwijl Milford ziek is?" „Ja, natuurlijk maar voor dien tijd," zei ik; ,ik zou Milford niet willen missen." Hij knikte. „Nu, je zal bij Seagrave ge makkelijk slagen. Je moet de keuze maar aan hem overlaten." Ik was juist van plan, om te zeggen, dat dit ook mijn idee was, toen een voorbij gaande auto op eens naast ons stopte en een vriendelijk, oudachtig heer, met een grijzen hoogen hoed op, zijn hand buiten het portierraampje stak. „Hallo, Northcote," sprak hij, „jou wilde ik juist hebben." Dit was zeer vleiend, doch aangezien ik niet het flauwste idee had, wie hij was, voelde ik mij wel eenigszins vreemd te moede. Maurice loste echter onbewust de moei lijkheid op. „Goeden morgen, lord Lammersfield," sprak hij beleefd, „ik hoop, dat lady Lam mersfield weer hersto is." De aangesprokene schonk niet bijzonder veel aandacht aan de vriendelijke vraag van Maurice. Hjj knikte koeltjes en zei, dat lady Lammersfield „nog hetzelfde" was. Ik gevoelde onmiddellijk sympathie voor dien man. „U kunt over mij beschikken, wanneer u maar wilt," zei ik eenigszins vertrouwelijk. „Ga je morgenavond naar Sangatte?" vroeg hij. „Ja," antwoordde ik. ,Dat komt goed uit," sprak hij. „Ik ont moet je daar dan. Ik wilde alleen maar een oogenblikje met je keuvelen." Met een los handgebaar, waarmede wui ven bedoeld was, doch duidelijk niet be stemd voor Fumivall, ging hij achterover in zijn kussens zitten, waarna de auto Park Lane opreed. ,,'n Aardige vent, die Lammersfield," zei ik, in de hoop iets meer van hem te ver nemen. Maurice keek het wegrijdende vehikel met een allesbehalve vriendelijken blik na. „Op 't ministerie schijnen ze hem zoo bijzonder aardig niet te vinden," wierp hij hiertegen m. „Misschien wordt hij niet goed begrepen," zei ik. „Velen van ons gaat dat ook zoo." Maurice keek mij doordringend aan. „Je hebt vanmorgen een duivelsch lollige bui," zei hij. „Ik beklaag de menschen, die met je te doen krijgen." Na hetgeen ik van Northcote had gezien, verraadde dit een scherpzinnigheid, waartoe ik mijn aange nomen neef niet in staat geacht had. „Men moet aangenaam zijn, als de gele genheid zich voordoet," zei ik, „al was het alleen maar voor de variatie." Er volgde een kort lachje. „Ik verwacht, dat je tegenover Lammersfield aangenaam genoeg zal zijn," antwoordde hij. Duidelijk genoeg lag in zijn woorden een of andere geheimzinnige beteekenis beslo ten, maar ik vond het te gevaarlijk, naar een uitlegging te visschen. Ik stelde mij dus tevreden met een nietszeggend glimlachje, doch prentte zijn uitdrukking in mijn ge heugen; mogelijk kon ik er naderhand mijn voordeel mede doen. Wij draaiden den hoek om naar Hanno- versquare en staken den weg over naar Regentstreet. Ik had niet de minste notie, waar Seagrave woonde maar Maurice hield stil voor een klein huis, vlak naast een grooten bloemenwinkel en ik ontdekte plot seling den naam op een koperen plaat: SEAGRAVE CO'S VERHUURKANTOOR Wij openden de deur en gingen naar bin nen. Het was een privékantoor, met club fauteuils rondom een tafel met nieuws bladen gerangschikt. Een tamelijk deftige oude heer, met grij zen baard, kwam naar ons toe. „Goeden morgen," zei ik, om de conver satie te openen. Hij maakte een beleefde buiging. „Goeden morgen, heeren." „Ik kom informeeren, of ik voor eenige dagen een goeden huisknecht kan beko men," zei ik. „Mijn eigen bediende staat op de ziekenlijst." „Het spijt mij zeer het te hooren. Mijn heer Northcote van Park-Lane, nietwaar? Ik geloof, dat wij het genoegen hadden, u reeds van eenige bedienden te voorzien." Dit was alweer nieuws voor mij, maar het liet mij volkomen koud. „Misschien kunt u dat goede werk nu voortzetten," zei ik. „Zeker, mijnheer, natuurlijk. Wilt u even plaats nemen, dan zal ik inmiddels onze boeken raadplegen. Ik twijfel er niet aan, of wij hebben wel iemand, die de vacante plaats kan vervullen." Maurice en ik zetten ons in de gereed staande clubfauteuils, terwijl hij naar het andere einde van het kantoor ging en daar in een grooten klapper begon te snuffelen. Ik nam een nummer van „Punch", doch ik had de eerste bladzijde nog niet geheel ingezien, of de oude heer kwam haastig terug, met een glans van genoegen op 't gelaat, als had hij een wereldschokkende ontdekking gedaan. „Dat treft, mijnheer" sprak hij, ik heb juist den man, dien u hebben moet. Dom, dat ik mij dat niet onmiddellijk herinnerde, want hij is pas gisteren in ons register ingeschreven." „En wie is dat pronkjuweel?" vroeg Mau rice. „Hij heet Francis, mijnheer. Hij is de vroegere dienstknecht van Sir Henry Tre- gattock en ik geloof, dat het een uitsteken de kracht is." „Waarom is hij daar vandaan?" vroeg ik. Mijnheer Seagrave haalde zijn schouders op. „Ik meen, dat hij wat geld gespaard heeft en geen zin in een vasten dienst meer heeft. Hij heeft zich uitsluitend voor losse werkzaamheden laten inschrijven. Hij is Franschman van geboorte, maar hij spreekt uitstekend Engelsch en de getuigen van Sir Henry zijn onberispelijk onberispelijk." „Heeft u die getuigen schriftelijk?" vroeg Maurice. „Ik heb Sir Henry onmiddellijk opgebeld, nadat Francis hier was ingeschreven en hij beweerde, dat hij de beste huisknecht was, dien hij ooit gehad had. Hij scheen erg veel spijt te hebben, dat hij weg was." ,Dat lijkt aanbevelenswaardig genoeg," zei Maurice zich tot mij wendend. „Wat denk je er van?" Ik knikte. Toevallig had ik ongeveer tien jaar geleden Sir Henry Tregattock ont moet, toen hij gezant In Bolivia was en ik herinnerde mij, dat hij een chique type was met een kalen, platten schedel, die geen goede getuigen van een huisknecht zou ge ven, als hij ze niet dubbel en dwars ver diende. „Welnu," zei ik, „als hij wil komen, wil ik hem voorlooplg voor veertien dagen hu ren, voor dertig shilling per week." Het gelaat van mijnheer Seagrave ver helderde en hij wreef zich vergenoegd de handen. „Zeer goed, mijnheer Northcote. Uw condities zijn edelmoedig en ik ben er zeker v®n, dat hij gaarne zal Komen. Ik zal hem direct telegrafeeren en hij is van avond bij u." ,,'t Eenige wat jammer is." zei ik, „dat ik waarschijnlijk niet thuis zal zijn." (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9