Stadsnieuws HET BOEK DER ZIEKEN mm mk VIERDE BLAD VRIJDAG 3 JULI 1931 BLADZIJDE 1 het to Kon. Nederlandsche Middenstandsbond Hoe het werk van pastoor Willenborg te Bloemendaal ontstond en zich uitbreidde tot een apostolaat van internationale beteekenis Uitbreiding goederensporen Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer te Zandvoort Mia Aarwen "j" SPOBT EN SPEL CRICKET Haarl. Cricket Bond Programma voor Zaterdag 4 Juli a.s. WATERPOLO A. Z.-„Haarlem" 0-3 LA WNTENNIS ROEIEN Henley HONKBAL DAMMEN De wereldkampioen B. Springer Jr. Middelbare Technische School te Haarlem De overgangsresultaten Bevorderd van het eerste naar het tweede studiejaar: Afdeeling Bouwkunde H. N. P. van den Aardweg, P. Bakker, Haarlem; J. G. Beuk, Leimuiden; H. J. Boyenk, mej. G. A. Dertien, Amsterdam; M- W. de Haas, Haarlem; C. A. Hille, Ur- ®etn' mej. m. H. Korteling, Winterswijk; II. B. Luns, Amsterdam; J. P. Olivier, Leiden; H. Pomper Amsterdam; J. H. J. van Rossum, Delft; B. Voerman, Bloemendaal; B- A. Vooges, Amsterdam. Niet bevorderd 1. Herexamen 2. Bevorderd van het tweede studiejaar tot het practische leerjaar: B. J. Baars, Amsterdam; B. L. Bouwman, J- H. Bouwman, Rotterdam; W. Broere, Amsterdam; G. W. de Geus, Haarlem; H. Hoegen, Amsterdam; P. Jongens. Haar- tem; W. J. Chr. Olivier. J. W. van Veen, Amsterdam; A. P. J. Wijte, Haarlem. Niet bevorderd 1. Herexamen 1. Bevorderd van het tweede tot het laatste studiejaar: A. Kroese, Amsterdam; N. H. Oudejans, De Rijp; p. j. Tissen, Breda. Niet bevorderd 1. Afdeeling Weg- en Waterbouwkunde: Bevorderd van het eerste tot het tweede studiejaar: A. Bessem, Zutphen; D. G. v. Bruchem, s-Gravenhage; B. Gorter, Egmond a. d. Hoef; G. A. Hemminga, Amsterdam; A. Holman, Alkmaar; P. J. F. van Kessel, Haarlem; C. Klompe, Zierikzee; E. L. van Leeuwen, Amsterdam; A. van der Made. s-Gravenhage; J. Martens, Delft; C. Mar- Hinse, D. Meenhorst, Amsterdam; M. de Regt, Rijswijk; W. van der Schaft, Amster- hara.; R. Schiefer, 's-Gravenhage; R. J. van «er Stok, Alkmaar; A. J. van der Straaten, Amsterdam; P. Swager, Alkmaar; S. Sy- ^?J?dy, Exmorra; H. Vroom, 's-Gravenhage. Niet bevorderd 6. Herexamen 5. .Bevorderd van het tweede studiejaar tot \ir practische leerjaar: M. P. Blaauw, St. Maartensbrug; J. P. van Hortel, Schoondijke; W. van Dorp, Delft; L de Groot, 's-Gravenhage; J. van Houwe- JhSen, Amsterdam; W. van Dorp, Voorburg; 1 Kuin, Haarlem; D. G. Kuyper, Haar- A. Lesterhuis, Alkmaar; J. Chr. Mau- Haarlern: J- S. R. Muilender, Buiten- eidert; c. J. Rijkeboer, Haarlem; P. H. ^hukken, Tjerkwerd; J. Spijker, Hauwert; Sterel, Amsterdam; B. A. Thedinga. Be- rwijk; A. Zanen, Leiden; H. J. Zuidweg, Haarlem. Niet bevorderd 6. Herexamen 2. -f®evorderd van het tweede tot het laatste studiejaar: I B- Behres, Alkmaar; P. Schroder, Haar lij P. P. Zoomer, Castricum. Niet bevorderd 1. Afdeeling Werktuigbouwkunde: ■Bevorderd van het eerste tot het tweede studiejaar: M. W. Adams, 's-Gravenhage; J. Assies, Alkmaar; J. N. Besier, P. F. Bie- ®J°t, C. Bouwhuis, 's-Gravenhage; Th. W. Box, P. Breedveld, W. L H. Brinkman, J. A. Bassee, Haarlem; S. W. van Dam, 's-Graven hage; g. Dinkelman, C. H. Drees, W. van "er Eisen, Haarlem; A. Hooft van Huysduij- "en, Scheveningen; J. N. Hüter, Delft; G. oendermk, Amsterdam; J. J. Koster, Aals- A. Kroes, Bloemendaal; J. Ledder, dp io F- C" J- Margadant, Alkmaar; P. \.r ainte Croix Marquez, W. J. Molier, PiJaVenhage; W. Niermeyer, Haarlem; J. lnd ^sterblokker; J. Raap, Anna Fau- wna; p. h R00seni Haarlem; J A. de Ruig, Haarlem; g. Lutje Schipholt, Hengelo (O); Schoenmakers, Oosterblokker; L. A. H. rmeuien, Haarlem. Niet bevorderd 8. Her examen 4. .„^ev,orderd van het tweede tot het practi ce leerjaar: R. A. Arnken, Zandvoort; Th. Bosman, Heemstede; A. J. Borgsteede, aarleml H. W. Brouwer, Sj. Dijkstra, vpi ge; P. A. Hesse, N. O. I.; P. Ho- s land, Haarlem; H. W. Huizenga, Ten oer; h. J. m. Jochems, Bloemendaal; J. H. >.eeB 's-Gravenhage; J. W. Klop, Doesburg; t Hlopper, Wormer; H. P. van Meer, Rot- tdam; a. P. j. Meyers, Hengeloo (O); H. Meyjes, Haarlem; E. G. Mossou, N. O. I.; .Bh- L. Muller, 's-Gravenhage, H. C. Nij- huis, Hengelo (O.); G. W. Resoort, Haarlem; N. J. Schot, Schiedam; J. C. Vellekoop, Pnen a.d. Rijn; J. de Vries, Alkmaar, F. ttkamp, Haarlem. Niet bevorderd 7. Herexamen 11. Bevorderd van het tweede tot het laatste stUdiejaar: j, A. Bok, Estland; C. Bolier, Haarlem; G. Brusse, Heemstede; Th. G. Ter Hen- heDe, Hengelo (O.); A. G. P. Maal, 's-Gra- j^hhage; J. Mulder, Zandvoort; C. J. Perre, Niet bevorderd 1. Afdeeling Electrotechniek Bevorderd van het eerste tot het tweede Sthhiejaar: Blov Baum' Haarlem; M. Benschop, D. °a, 'sGravenhage; L. Boon, Haarlem; B. j, he Bruyn, Nieuwer-Amstel; A. India, mui(jen^ l. G. P. Jansen, Haarlem; W. P. Nicnnedy' 'sGravenhage; J. J. A. Klaus, euwkoop; H J. Koeslag. Diepenheim; H. J. j, -berger, Naarden; A. M. de Mol, W. P. c ahgsma, H. van Schelt, 'sGravenhage; J. Sival, Haarlem; G. Slob, Hoofddorp; P. y Spoek, A. D. Verdu, 'sGravenhage; A. J. jerharen, Haarlem; A. H. Vreulink, Delft: Wansink, Eibergen. Niet bevorderd 9. Herexamen 2. Bevorderd van het tweede studiejaar tot Practische leerjaar: J. van Balkom, 'sGravenhage; D. A. iben, Haarlem: A. H. Donze. Temeuzen: Drost P. J. Huis, 's-Gravenhage; L.Th. J;entgens, Amsterdam; J. Lennings, Haar- V j. Meerloo, H. P. Moor. 's Graven de; m. van der Putten, Oegstgeest; S. J. Quax, Umuiden; W. G. Sips. Gouda; B. h. Spirlet. Overveen; J. Swen, Bus- .hR N. Vermaak, 'sGravenhage: J. C. Ver ges, Beverwijk; J. Veuger, Haarlem. Niet bevorderd 1. Herexamen 1. Bevorderd van het tweede tot het laatste stPdiejaar: 9-, C. w. de Hart, Haarlem. Niet bevorderd 1. Afdeeling Scheepsbouwkunde Bevorderd van het eerste tot het tweede Stu«ejaar: toink, 'sGravenhage- "lemeyer, Zahdvo°rt iet bevorderd 2. tl* ,ev°rderd van het tweede tot he prac- She leejjaar: Bi W. van Duyn, Amsterdam; P. C. van j, Overveen; A. Zur Mühlen, Haarlem; evorderd naar het laatste studiejaar: jr. v. d. werff. Doesburg, iet bevorderd 1. Herexamen 2. tot 6 bevordering van het practische leerjaai te.het laatste studiejaar zal begin Sep- Jer worden bekend gemaakt. Het concours-hippique te Hoofddorp Voor het op Donderdag IC Juli a.s. op het gemeentelijk sportterrein te Hoofddorp te houden concours-hippique van de ver- eeniging „Vooruit" bestaat reeds groote be langstelling. Verschillende inschrijvingen zijn al bin nengekomen; door de Koninklijke familie en den commissaris der Koningin van Noord-Holland zijn medailles voor dit paar- densportfeest beschikbaar gesteld. Ook de „Twee Vereenigden", een verzeke ringsmaatschappij, gaf blijk van medeleven, door het schenken van een grooten zilveren wisselbeker voor het winnende span paar den met lange staarten, met daarboven nog een extra-prijs van 100 gulden. Van andere belangstellende particulieren werden' ook nog bekers en medailles voor diverse nummers ontvangen. Het bestuur van de vereeniging „Vocruit" heeft voorts gemeend met het oog op de tijdsomstandigheden de prijzen der plaat sen met 10 pCt. te moeten verminderen over de geheele linie. Verder is zij van plan speciale reductie te geven voor gezelschapskaarten van minstens 25 personen. Maar niet alleen dit, ook aan de deelne mers wordt aangeboden vrij stalling te ge ven, mits niet in boxen, en hooi en stroo gratis te verstrekken. Het bestuur tracht dus allen tegemoet te komen; wanneer het weer nu maar mee werkt, dan zal het concours-hippique onge twijfeld weer een succes worden. Het laatste slachtoffer van de „Noordpool" In den loop van den morgen is het lijk van het laatste lid der bemanning van den verganen stoomtrawler „Noordpool" te Rot terdam met de „Batavier VII" binnenge bracht. De begrafenisonderneming uit Den Haag vervoerde het slachtoffer van Rotterdam naar zijn gewezen woonplaats IJmuiden, waar dit stoffelijk overschot Zaterdagmiddag ter laatste rustplaats gebracht zal worden. Leening der gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude B. en W. van Haarlemmerliede en Spaarn woude stellen voor, het restant van de lee ning oorspronkelijk groot f 208.125, aange gaan krachtens raadsbesluit van 28 October 1925, thans nog bedragende f 180.000, op 1 September 1931 geheel af te lossen en ten laste der gemeente op 1 September 1931 bij het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds te 's-Gravenhage eene geldleening aan te gaan groot f 180.000, tegen een rente van 4% pet. met jaarlijksche aflossingen, aanvangende 1 Maart 1932 van f 5625. 28ste Middenstands-congres te Zandvoort In de Donderdagmiddag voortgezette ver gadering van den Kon. Middenstandsbond werd medegedeeld, dat de plannen tot stich ting van een middenstandshuis in behan deling zijn. Mededeelingen zullen op het volgende congres gedaan kunnen worden. Dr. J. F. ten Doesschate, secretaris van den Ned. Grossiersbond, bracht prae-advies uit over „Plaats en taak van den prossier in het distributiebedrijf." Over dit prae-advies voerde een aantal sprekers het woord. In zijn antwoord zeide dr. Ten Doesschate, dat er geen sprake is van tendenz tot uitschakeling, iedere bran che afzonderlijk moet naar eigen omstandig heden de noodzakelijkheid toetsen. De win kelier moet zijn aandacht op den verkoop vestigen, terwijl de inkoopregeling aan den grossier overgelaten moet worden Daarna volgde sluiting van het Congres. Examens nuttige handwerken HAARLEM, 2 Juli. (Nutskweekschool voor Onderwijzeressen). Geëxamineerd 6 candi- daten. Geslaagd de dames A. van Nop, G. A. Garssen, J. F. de Hosson, T. van der Land, G. van Ommeren en C. Siegmann. In perceel Lamstee», 5 te Rotterdam woed de Donderdagmiddag een hevige brand. Bij de reddingspogingen sprong een man uit de derde verdieping, miste het vangzeil, en was op slag dood. De brandweer rukte met groot materiaal uit om het vuur te blusschen. „Het Boek der Zieken" samen gesteld door Ellen Russe Voor woord van Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem Inleiding van Pastoor L. J. Willenborg N.V. Uitgevers maatschappij „Fidelitas" Am sterdam 1931 Een boek „opgedragen aan alle zieke menschen", schrijft Ellen Russe, als proloog van haar laatste werk, dat een verheven kroniek van het ziekenapostolaat genoemd mag worden. En dan komt allereerst Mgr. Aengenent aan het woord, die een warme aanbeveling voor het mooie werk schrijft. De bisschop zegt o.a.: „Dierbare zieken, moge dit boek u verblij den op uwe lijdenssponde en u sterken in de verheven opvatting van uw lijden, die u door het ziekenapostolaat reeds is gebracht. Wij twijfelen er niet aan, of gij zult nieuwe kracht putten uit de lezing van dit schoone boek, en gij zult er dankbaar voor zijn, het allereerst aan God, maar ook aan de schrijfster, die Gods werk nader tot u bracht en niet minder aan den Pastoor van Bloemendaal, wiens arbeid hierin beschre ven wordt. Maar ook richten Wij ons tot de gezonden. Want ook voor hen bevat dit boek heerlijke lessen. Immers, al trof God hen niet met lichamelijke kwalen, al wierp Hij hen niet op het ziekbed, aan het lijden ontkomt geen enkel kind van Adam. Ook hun kan dit boek leeren, hoe zij hun lijden hebben te dragen, hoe zij hun lijden kunnen heiligen en hoe' zij het kunnen maken tot een rijke bron van verdiensten voor den hemel." En wie zou beter een inleiding kunnen schrijven dan de stichter van het Zieken apostolaat? Pastoor Willenborg zegt: „Dit boek, dat een geschiedenis van 5 jaren mededeelt, waarin het ziekenwerk gegroeid is tot een wereldapostolaat, werpt het volle licht over den aard, de beteekenis, de plaats, de uit werking van het lijden, zooals dat licht vanuit den hemel gevallen is." En dan gaat Ellen Russe, de vlotte en ge routineerde schrijfster, ons allereerst vertel len hoe het Ziekenapostolaat ontstond in den zomer van 1925. Toen werd het eerste Eucharistisch ziekentriduum te Bloemen daal gehouden en 120 zieken namen er aan deel. Op prettige wijze beschrijft Ellen Russe dit eerste triduum, dat een drukte en bedrijvigheid van belang meebracht, maar spoedig op buitengewone wijze geze gend werd. De roep, die er van uitging, was zóó groot, dat er nog in dien zelfden zomer tridua gehouden werden in Nijmegen. Amsterdam en Den Haag. Pastoor Willenborg was nog niet tevre den; hij wenschte meer aan de zieken te geven. September 1625 werd het eerste zie- kenlof gecelebreerd, waarbij zeer vele loo- pende patiënten aanwezig konden zijn. Maar er moesten nog velen thuis blijven en ook daarmede was contact noodzakelijk. En spoedig was de gedachte gerijpt, dat er brieven moesten worden geschreven. Een secretariaat werd gevestigd in de pastorie te Bloemendaal en op 1 November werd de eerste ziekenbrief gezonden aan 125 zieken, die zich hadden opgegeven. Dit schrijven ging vergezeld van een inschrij- vingsbewijs en een kruisje, het tastbaar tee- ken van het lidmaatschap. Welke zieke heeft niet met dankbaarheid dat kleine kruisje ontvangen, het paarse kruis van lijden en boetedoening met de be- teekenisvolle woorden er in gegrift: „Christo confixus sum cruci" „Ik ben met Chris tus aan het Kruis genageld"? Voor de toetreding tot het apostolaat en de beoefening er van, schreef de pastoor in zijn eersten brief, is noodig: lo. De vaste wil en het krachtig besluit, het lijden aan te nemen uit Gods hand; 2o. het te dragen volgens den wil van God als Christen in den geest van Christus; 3o. het aan te bieden aan God als offer voor het Rijk van God. Op begeesterende wijze wordt vervolgens beschreven hoe het apostolaat groeide. Ja nuari 1926 telde 't apostolaat 725 leden! In- tusschen werd de gedachte internationaal en op verzoek van pater Südbrack, een Jezuïet in Duitschland, maakte pastoor Willenborg een buitenlandsche reis, met het gevolg, dat te Leutesdorf een Duitsch se cretariaat werd gevestigd en datzelfde jaar een zieken-triduum werd gehouden. Amerika volgde, Frankrijk, Engeland, Oostenrijk en vooral Vlaanderen. November 1929 bood pastoor Willenborg namens 30.000 zieken een belangrijke som aan den H. Vader aan; dat was een der mooiste momen ten uit de geschiedenis van het apostolaat! De lijderes van Konnersreuth, Theresia Neumann draagt ook het kruisje als lid van het zieken-apostolaat Wie zal ze niet kennen, de populaire zieken-halfuurtjes van den K. R. O.? Het behoeft dan ook geen betoog, dat de radio een groote zegen voor de zieken geworden is, een middel der moderne beschaving, dat wij dankbaar aanvaarden. Wekelijks contact met duizenden zieken. Dat was voor pastoor Willenborg een der bekroningen van zijn groot en verheven werk, waarin hij krachtig werd bijgestaan door den ijverigen Vlaam- schen priester, kapelaan Van Hoeck. In hoofdstuk II publiceert de schrijfster eenige maandbrieven van pastoor Willen borg, de brieven, die zoo bemoedigend aan vingen met „Ave Maria" en „Dierbare Zieken". In hoofdstuk III is het woord aan kape laan Van Hoeck, den leider van 't Vlaamsch secretariaat en daarna maakt de lezer ken nis met een brief van het Fransche secre tariaat. Een groot aantal bladzijden is ten slotte gewijd aan de Liturgie voor de zieken- tridua. Het Boek der Zieken zal ongetwijfeld een warme waardeering genieten bij alle leden van het apostolaat in het bijzonder, maar ook bij ieder, die belang stelt in dezen pio niersarbeid van pastoor Willenborg. Met Ellen Russe schrijven wij ten slotte: Moge de bekroning van het werk, n.l. de volledige erkenning door Z. H. den Paus, weldra tot stand komen, opdat het Zieken apostolaat onder Gods rijken zegen moge voortbloeien tot heil der lijdende, offerende menschheid en tot zegen der gezonden. Voor de Stille Armen! Na ons luiden van de Noodklok, na den bij herhaling geslaakten noodkreet, het ernstig woord, van ons bestuur en hoofdbestuur, zijn de volgende giften ingekomen: N. N10.— Via B., Heemstede 50.— N. N2.50 N. N2.50 H. B2.50 K50.— E. K5.— P5.— Wed. B1.00 A. Z. Heemstede 10.— N. N1.— N. N2.50 N. N. (Goud-tientje) 10. N. N50. N. N15.— Wij betuigen, zoo schrijft de Commissie voor Stille Armen, allen den hartelijken dank voor deze giften en hopen dat zij „Zegen" mogen brengen. De tijden zijn slecht, dat zegt men overal, al zou men zoo lang den weg gaande, aan spoor en bus en auto, vooral auto, 't nog niet zoo zien. Wü echter zien het thans wel! Zoo matig toch als de financleele steun ons thans toe vloeit, hebben wij het, sinds ons veeljarig bcjtaan, nog niet beleefd. XI (ELF) - 3 Juli. Het doet ons pijn, het bedroeft ons; wij hebben zeer hulpbehoevende gezinnen, voor wie geen andere weg openstaat dan die, welke voert tot de Kas der Stille Armen. En deze staat nu vrij plotseling, althans nu nog niet verwacht, voor een vroeger mild vloeien de uitgewerkte bron. Het wordt moeilijk en nieuwe gevallen mogen wij voorloopig niet meer in behande ling nemen, maar.... wij gaan vol vertrou wen verder en hopen dat ons woordje hier een goeden weerklank zal blijven vinden ui het hart van onze trouwe helpers, dat het warm voor ons werk blijft slaan en dat het: „Schlagt, will's Gott, noch oft, Wenn bessere Tagen kommen, Wie meine Seel' es hofft." Uwe bijdragen worden gaarne in ontvangst genomen aan het Bureau dezer courant, aan het adres van onzen penningmeester, den heer P. J. Busé, Gasthuissingel 64, Postgiro: 13543 en bij de overige heeren, in iedere pa rochie wel bekend. Wetsontwerp aangenomen De Eerste Kamer heeft gisteren zonder bespreking en zonder hoofdelijke stemming aangenomen het wetsontwerp tot onteige ning ten behoeve van het verlengen van goe derensporen van K.M. 1040 tot K.M. 1790 aan den spoorweg HaarlemUitgeest tusschen het station Haarlem en de Kleverlaan met bijkomende werken. Concerten door de H. O. V. Op het uitgebreide plan de campagne, dat de V. V. V. te Zandvoort heeft ontworpen en ook ten deele heeft uitgevoerd, staan ook vier concerten, te geven door de Haarlem- sche Orkestvereeniging. Om de aantrekkelijkheid van Zandvoort te verhoogen, heeft de V. V. V. vier concerten gearrangeerd, welke gegeven zullen worden door de Haarlemsche Orkestvereeniging, on der leiding van Eduard van Beinum, in het Groot Badhuis, op de Maandagen 13 en 27 Juli en 10 en 24 Augustus te 8)4 uur. Boven dien zullen deze concerten per radio, vanuit Hilversum door den Nederlandschen Omroep Algemeen Programma worden uitgezonden. Zeer zeker is de poging der V. V. V., om op deze wijze het verblijf der gasten in Zandvoort te veraangenamen, buitengewoon te waardeeren en wij twijfelen dan ook niet, of het zal door een ieder op hoogen prijs worden gesteld en deze concerten zullen een volkomen succes voor de V. V. V. wor den. In Mia Aarwen (mevr. de wed. Naessens Wardenaar), die te Haarlem is overleden, verliest men niet alleen een lieve moederlijke vrouw, doch tevens een stuwende kracht, die heel veel deed voor Eurafia, welke vereeniging door haar was opgericht, voor Boeatan en voor de vereeniging Oost en West, schrijft het „Vad." Als schilderes van Indische tafereelen heeft zij hier ter stede wel eens geëxposeerd, maar haar talent sprak het sterkst op het tooneel. De rol van Indo-Europeesche en Indische vrouw speelde zij ongelooflijk echt en leven dig. In het bijzonder is zij een groote steun geweest voor de Indo-Europeesche jongelui hier te lande, die een moeder in haar von den. De laatste jaren van haar leven bracht zij door te Amsterdam. Thans is haar arbeid geëindigd. Mogen velen het voortzetten De Indo-Europeaan v. W. 1 behoeft den steun, dien zy hem gaf! Openluchtspelen Gem. Lyceum Gisteren vonden op het terrein van de H. T.C. aan de Spanjaardslaan de wedstrijden en openluchtspelen plaats van de leerlingen van bovengenoemd Lyceum. Het volgende programma was hiervoor samengesteld: A. Aanvang 8.45 uur. 1. Driekampen meisjes en jongens van alle klassen. 2. pl.m. 11 uur: a. vrije oefeningen, b. paardspringen. B. Aanvang 1.30 uur. 1. 1.302.00 uur. a. Kastie: beslissings wedstrijd tusschen Ie en lie klassen (jon gens) b. Handbal: Ie en lie klassen (meisjes). 2. 2.002.30 uur. a. Honkbal: 9-tal der IHe en IVe klassen tegen Ve klasse (jon gens). b. Veldbal: HIe, IVe en Ve klassen (meis jes). Daarna: 3. 400 M. wedloop door jongens der hoog ste klassen. 4. Vrije oefeningen der meisjes en jongens der Ie, lie en lie klassen. 5. Estafettenloop van klassëngroepen: meisjes en jongens uit alle klassen. 6. Paardspringen. 7. Hindernisloop van klassegroepen van alle klassen. De belangstelling hiervoor was uiter mate groot. Niet alleen verschillende leeraren, doch ook vele ouders en kennissen, omzoomden het fraaie sportterrein, terwijl een strijkje de genoeglijkheid nog een weinig ver hoogde. Rood en Wit 3—A.V.O.S. Haarlem 3C.V.H. C.V.H. 2Haarlem 5. R.C.H. 2Bloemendaal Bloemendaal 2R.C.H. 3. Als de scheidsrechter te circa nalf negen be ginnen blaast stelt Haarlem zich volledig op met: Th. Hölsken C. v. Ellinckhuyzen W. Hölsken W. v. Bogaardt C. Zeeman S. A. Liezenberg J. v. Hemsbergen A.Z. telt 1 invaller voor Bank wiens plaats wordt ingenomen door Coerengel. Haarlem zit al direct na den ingooi voor het A.Z.-doel, verscheidene schoten worden gelost, welke echter te zacht zijn om succes te hebben. Als A.Z. zich eenigszins loswerkt volgt een aanval, het schot van Van Voorst gaat ech ter ver naast. Na snel opzwemmen van Van Hemsbergen ontstaat een scrimmage voor het A.Z.-doel waaruit Zeeman. Haarlem, de leiding geeft, 0—1. Als wederom uitgezwommen is speelt Lie zenberg den bal terug naar v. d. Bogaardt, die met een scherp schot van de helft van het veld den voorsprong vergroot, 02. Na rust valt Haarlem direct weder fana tiek aan, de A.Z.-achterhoede moet alle zei len bijzetten om doelpunten te voorkomen. Aan de andere zijde ontstaat dan een be nauwd oogenblikje als Hölsken uit zijn doel gezwommen is en A.Z. een vrijen schop te nemen krijgt, het loopt echter af, v. d. Bo gaardt krijgt den bal, hy zwemt er mee op en lost een verraderiyk schot, dat den A.Z.- doelverdediger te machtig is. Als Zeeman dan nog een goed aangegeven bal van Van Hemsbergen van dichtby tegen de bovenlat schiet, fluit de scheidsrechter het einde en heeft Haarlem haar eerste puntjes veroverd. HAARLEM—NEREUS Dinsdagavond a.s. speelt Haarlem in de Nieuwe Inrichting a.d. Houtvaart tegen Ne- reus uit Zaandijk. De Internationale Kampioenschappen te Wimbledon De uitslagen van de demifinales in het damesenkelspel luiden: Mej. Aussem (Duitschland) slaat madame Mathieu (Frankrijk) 60, 26, 63. Mej. Krahwinkel (Duitschland) slaat Miss Jacobs (Vereenigde Staten) 108, 06, 64. Het heerenenkelspel wordt tusschen twee Amerikanen, namelijk Shields en Wood, het damesenkelspel tusschen twee Duitschen in de respectieve eindstryden gespeeld. De andere uitslagen luiden: Demifinale heerendubbelspel: Cochet en Brugnon (Frankrijk) slaan Shields en Wood (Vereenigde Staten) 64, 75, 6—2. Hughes en Perry (Engeland) slaan Kirby en Farqueharson (Zuid-Afrika) 4—6, 6—4, 6—2, 1—6, 9—7. OPERA-MUZIEK De H. M. V. zet haar serie: complete op namen van Operawerken voort. Thans is verschenen „Traviata" van Verdi. Evenals de andere, reeds opgenomen Verdi- werken: Rigoletto, Aïda, Troubadour en Requiem, werd „Traviata" vertolkt door koor en orkest van het Scala Theater te Milaan onder leiding van Maestro Carlo Sabajno met medewerking van eerste rangs-solisten, o.a. den schitterenden tenor Alessandro Zi- Jiani en den fameuzen bariton Luigi Borga- noro. Dit nog immer hoogst populaire opera- werk, vastgelegd op 13 dubbelzydige platen is een groote aanwinst voor het gramophoon- repertcire. Het operagezelschap van de Scala te Milaan is een pracht-ensemble, geheel en al ingesteld op Italiaansch, bijzonder op Puccini- en Verdi-werk. Het vormt een zeld zaam goed gesloten geheel. En een betere opvatting dezer Zuideiyke muziek is haast niet denkbaar. Na eenige maanden van rust kondigt de H. M. V. een nieuwe „Revellers"- en een „Chevalier"-plaat aan. „The Revellers" zingen ,31ue again" van Mc. Hugh en „Lady, play your mandolin" van Levant. Maurice Chevalier draagt met orkestbegeleiding voor: .Hello Beautiful" van Donaldson en „Walking my baby back home" van Ahlert Richman. Deze nummers staan vermeld onder het hoofd: Amusementsmuziek. Dit zyn ze dan ook in den volsten zin des woords. Beter licht genre muziek ;->cstaat er haast niet De vorige maal noemden wy een bijzonder mooi plaatje dansmuziek gespeeld door het Argentynsch Orkest Canaro. Aan die serie is alsnog toegevoegd: „Sueno de Arrabal", tango en „Pegandole al Cimarron", Ranchera. Eveneens bekroonde nummers. Alleraardig ste muziek, zeer gevarieerd door een uit muntend orkest gespeeld. Een byzonder aantrekkelijke dansplaat is die van Supraphoon met de tango's by uit stek: „Darf ich um den nëchsten Tango bitten" en „Es sprach der weise Marabu". De eerstgenoemde is alleen reeds de kennis making waard door prachtvol bandoneon- spel. Het is een der beste dansplaten. Zoo wel orkest als refreinzang is uitmuntend verzorgd. Het Supraphoon-repertoire biedt boven dien een Tango-potpourri, gespeeld door het vermaarde Spaansch-Argentynsch Tango orkest van Juan Llossas. Ook hier hoort men aanlokkeiyk bandoneon-spel. De inhoud de zer potpourri luidt: Du bist mein Stem, Zwei Tranen, Zwei rote Lippen, Schoner Gigolo, Scheint der Mond auf Venedig en Donna Clara, met refreinzang van Walter Jurmann. Parlophon kondigt aan een interessante orkestplaat met de vierde Satz: „Saltarello", uit de Italiaansche Symphonie van Mendels- sohn-Bartholdy. Gespeeld door het Groot Symphonie-Orkest der Staatsopera te Ber- ïyn, onder directie van Joseph Rasenstock. Odeon brengt nog een plaat met groote orkestnummers. Twee bekende marschen „Marche Militaire" van Schubert en „Marché Funèbre" van Chopin, door het Groot Sym phonie-Orkest van dirigent Cloez, hetwelk reeds vele, goed geslaagde nummers voor Odeon speelde. De belangrykste uitslagen luiden: London Rowing Club slaat in de tweede heat om den Grand Challengecup de Harvard Uni versity. London Rowing Club slaat de Tabor Aca demy in de tiende heat om den Thames- cup. Voor de Diamond Sculls sloeg Pearce (Ca nada) den Engelschman F. Gentry. Programma-overzicht Haarlem speelt Zaterdagmiddag uit tegen Quick aan den Z. Wandelweg te Amster dam. Ongetwyfeld zal Quick de beschikking heb ben over eenige spelers, die in Haarlem niet van de partij waren, en dus sterker zün. Ondanks dat, komen, naar onze meening, de punten wel mee naar Haarlem. Blauw Wit speelt waarschijnlijk een meer of minder genoeglijk partytje tegen Z. R. C., die op 't oogenbllk aan het „werpen" labo reert. Gevaar voor verliezen bestaat er voor Blauw-Wit heelemaal niet. Verleden week hadden de heeren van Z. R. C. er tegen V. V. G. A. na zeven innings al genoeg van. Toen gingen ze lie"er naar huis! Dat gevoel zal tegen Blauw Wit nog wel eerder komen. In de tweede klasse verwachten we over winningen voor A.M.V.J. I en T. O. G. O. IL Famos en D. E. C. zijn beide nieuwelingen, zoodat de uitslag een verrassing kan zyn. Zondag worden in Haarlem, aan de Kle verlaan, twee tweede klasse wedstrijden ge speeld, die beide het aankijken wel waard zullen zjjn. 's Morgens speelt Haarlem II tegen A. G. H. C. II. Als A. G. H. C. goed opkomt, is het zonder twyfel een van de sterkste ne gentallen uit II B. Aan dat opkomen man keert echter wel eens wat. Maar hoe dan ook, t zy gemakkeiyker, dan wel moeiiyker, Haarlem kan heel goed winnen. 's Middags zal H. H. C. I, eveneens aan de Kleverlaan, zwaar moeten vechten tegen Blauw Wit II. En ondanks dien zwaren strijd geven we H. H. C. weinig kans op een overwinning. Een mooien wedstrijd, met goed spel aan beide kanten verwachten we echter wel. Het programma. Eerste klase Zaterdag Quick IHaarlem I. Z. R. C. I—Blauw Wit I. Tweede klasse Zaterdag Famos I—D. E. C. I. V. V. G. A. II—A. M. V. J I. D.E.C. n—T.O.G.O. n. Zondag Haarlem II—A. G. H. C. H (9.30 u.) H.H.C. I—Blauw Wit H (2.15 uur). in Holland Naar wy vernemen zal de wereldkampioen B. Springer Jr. reeds op 13 Juli as. in Hol land arriveeren en 's avonds z'n eerste séance geVen in de Damvereeniging „D. I. O." te 's Gravenhage. Vermoedeiyk komt Springer op 14 Juli as. te Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 13