Us JONGENS VAN VIER JAAR MINDER SLANKE DAMES ELCK WAT WILS BEHANDELING DER MEES" BEKENDE KAMERPLANTEN KREUKELS NA HET WASSCHEN Goedkoope Patronen NAAF BUITEN Aardbeien voor allerlei gerechten OP VERZOEK ...JA.. t, waari,, c^r;; Sla™ ZUZtZZ OVERNEMING UIT DEZE RUBRIEK ZONDER TOESTEMMING VERBODEN Het is ons een genoegen, onzen lezeressen te kunnen mede- deelen, dat wij ons de medewerking hebben kunnen verzekeren van den bekenden Amsterdamschen kinderarts dr. W. F. Enklaar, die voortaan onder bovenstaand hoofd elke week zijn geneeskundige wenken zal geven ten opzichte van onze kinderen. Zooals hij aan het slot van dit eerste artikeltje zegt, zal hij gaarne van de zijde der ouders vragen ontvangen en die beant woorden; wij hopen, dat daarvan door onze lezeressen gretig gebruik gemaakt zal worden en daardoor deze nieuwe rubriek zal bijdragen om onze bladzijde voor de vrouw al weer belangwekken der te maken. DE REDACTIE Ieder medicus zal in zijn praktijk meermalen ervaren, hoe ons volk bij de toepassing der volksgeneeskunde als bi) ingeving voelt, wat goed en wat schade lijk is voor de gezondheid. Het is een folklore, een ongeschreven artsenijverza meling, die van geslacht op geslacht overgaat en die naast vele phantastische en waardelooze middelen er andere bezit, waar men toch bij herhaling getroffen wordt door gedachten, welke later, zij het ook in gewijzigden vorm, door de wetenschap aanvaard worden. Om een enkel voorbeeld te noe men. In vele streken wordt nog steeds door het volk het eten van eierschalen aanbevolen als een middel voor aan staande moeders om rachitis (Engelsche ziekte) bij hun kind te voorkomen. In principe is dit niet anders dan de kalk- therapie, die sinds geruimen tijd haar intrede in de geneeskundige wereld heeft gedaan, al zijn dan ook de eierdoppen door kalkzouten in beter oplosbaren vorm vervangen. Ik wil hier thans niet spreken over deze kalktherapie, maar hoop te zijner tijd, als de rachitis ter sprake zal komen., de wegen aan te geven, waarop men op eenvoudige en doeltreffende wijze deze onaangename ziekte kan bestrijden, maar ik wil nu spreken over een andere intuïtie, waarvan ons volk weet, dat zij goed is voor de gezondheid en wel de drang naar buiten, naar zon, licht en lucht. Intensief en onweerstaanbaar is deze drang. Men behoeft slechts op vrije da gen te zien, die drommen en scharen, die er op uittrekken om, ieder op zijn manier, te genieten van de buitenlucht. De gevolgen zien wij dagelijks in de ge zonde gelaatskleur, de bruine en roode gezichten, handen en armen. Er is geen twijfel of men weet, dat dit gezond is. Evenwel wordt ook hier, evenals in de volksgeneeskunde, de maat veelal over schreden en het is nuttig, dat men zich hiervan rekenschap geeft. Een bruingebrande huid beschouw ik als een gezonde en goede reactie. Wij zien haar toch bü zieken en zwakken vaak achterwege blijven en beschouwen dit als een ongunstig teeken. Evenwel moeten wij hier en dat is de fout, die dikwijls gemaakt wordt rekening hou den met de constitutie, het gestel. Wat goed is voor den één, is slecht voor een ander. Zoo is het hier als de maat over schreden wordt. Het aantal menschen, dat na een dag buiten, ziek thuis komt, is niet gering. Hier is de maat overschreden en de nut tige medicijn in te groote dosis gegeven. Bij het maken van vacantieplannen, moet hiermee rekening worden gehou den. Het verwachte succes van een ver blijf aan zee of op de hei blijft uit, als verkeerd gekozen wordt. Het is dus zaak voor de ouders bijtijds te overwegen of advies te vragen bij hun dokter, in ver band met de kinderlijke constitutie, welke de gezondheid bepaalt. Op een en ander kom ik in een volgend artikel te rug. In dezen geneeskundigen kalender stel ik mij voor, die onderwerpen te behandelen, waarin de ouders volgens mijn ervaring belang stellen. Ik stel mij gaarne open voor vragen en waardeer deze, omdat deze rubriek daardoor kan winnen en een afspiegeling kan worden van het werkelijk leven, zooals dat dagelijks op mijn spreekuur tot mij komt. ENKLAAR. In dit artikel vindt u matrozenblouse en kraag beschreven. Hebt ge de blouse geknipt, dan stikt ge eerst de schouder naadjes dicht, waarna 't borst- en rugstuk wordt opgestikt. Hiertoe knipt men eerst aan den voor kant een 22 c.M. lang split in. Het stuk legt ge met den goeden kant op den goeden kant van de blouse, waarna men het geheele split met y2 c.M.-naad om stikt. Dan keert ge het stuk, zoodat dit aan den verkeerden kant komt. Langs den buitenkant rijgt ge een inslag, waar na ge het stuk op de blouse kunt stik ken. Dan stikt ge de zijnaden dicht, waarna men de rafels met een boor- lintje afwerkt. De zoom aan den onder kant maakt ge 5 c.M. breed. Voor den onderkraag knipt ge een lap, welke 24 cM. lang en 26 c.M. breed is. De lap wordt dubbel gelegd, waarna ge de beide zijkantjes dicht kunt stikken. Dan wordt de kraag op de blouse gestikt en aan den achterkant overgezoomd. In het mouwtje stikt ge eerst aan weers kanten van het midden, op 2 c.M. afstand van elkaar, twee plooitjes, welke c.M. breed en 7 c.M. lang worden. De naad wordt verbonden, waarna ge een manchetje aanstikt, hetwelk 22 c.M. lang en 10 cM. breed wordt geknipt, en aan den achterkant overge zoomd. Op het linker mouwtje zet ge een an kertje, terwijl ge langs beide mouwen eerst'n in slag rijgt, en dan langs 't rechter armsgat 'n smal, rood biesje.Vervolgens worden de mouwtjes ingezet. Men schuift ze in 't armsgat, de naad van het mouwtje op den zijnaad, waarna men de mouw langs het arms gat opstikt. Onderaan het split worden de lintjes gezet, waartoe ge het lint in vieren knipt. Den bovenkraag knipt ge van dubbele stof. Dan stikt ge eerst aan beide zijden apart de bandjes op; daarna kan men den kraag langs den geheelen buitenkant omstikken. Hier voor legt men de goede kanten op el kaar en keert dan later den kraag om. Ook het kleine stukje voor den hals wordt gestikt, waarna ge 't tusschen den kraag kunt stikken. De knoopsgaten- stikt ge tegen elkaar in, waarna ge er op de daarvoor bestemde plaat sen de knoopsgaten Inmaakt. Aan den binnenkant van de blouse zet ge de knoopen aan, zoodat ge den kraag er ge makkelijk af kunt halen, wanneer deze omgekeerd of gewasschen moet wor den. DINY. Ons wordt gevraagd, hoe een japon, die na het wasschen en strijken vol kreukels blijft, weer goed te maken is. Wij vreezen, dat daaraan niet veel te doen zal zijn. De oorzaak is waarschijn lijk, dat het materiaal, waarvan de japon gemaakt is, uit verschillende stoffen bestaat, zooals bijv. half-zijde, die bestaat uit een schering van katoen en een inslag van zijde. Kruipt nu in de wasch de schering weer door den inslag, of omgekeerd, dan ontstaan kreukels, die niet meer te verwijderen zijn. Men kan dit kreuken voorkomen, door voorzichtig wasschen met een geschikte zeepsoort en in koud water. 62J 6 6^7^ Nog altijd blijft de kleeding, vooral in den zomer, voor corpulente dames, een beetje moeilijk. Immers in den winter mantel met veel bontversieringen komen al onze zwaartepunten niet zoo uit, maar o wee, als we ons willen vertoonen in een van de lichte, dunne, nauwsluitende zomertoiletjes. Al werken we nog zoo ijverig met punktroller, halters of ont- vettingsboonen, we zullen, zonder gevaar voor onze gezondheid, onze lijnniet zóó kunnen krijgen, dat we lettei-lijk „alles kunnen dragen". Daarom is het ge- wenscht toiletten te maken, die even de vormen maskeeren. We kunnen best ook zoo'n dun toiletje zonder mouwen aan doen, maar laten we er 'n los jasje bij maken van dezelfde stof (fig. 6276). Keurig is ook de lange casaque op fig. 6278. Wit satijn op 'n zwart onderkleed staat bijzonder fijn en modern. Doch, daar we ons nu eenmaal tot de minder slanken rekenen, is wit uit den booze. Dus nemen we beige op bruin, grijs op blauw of zwart. Een japon van niet te druk gebloemde stof zien we op fig. 6279. De bijzondere vorm, waarmee de rok in het corsage overgaat en waarbij we alleen aan de rugzijde een ceintuurtje hebben, maakt deze japon weer bijzonder geschikt voor weinig slanke figuren. POLA Vindt u het ook zoo heerlijk als er weer volop aardbeien zijn? 'n Boterham metje met aardbeien is iets, waarop je wel iedereen kan tracteeren. Ep bove.n- dièn~£afi"je"liog allerlei lekkere dingen klaar maken van aardbeien. Aardbeienjam om mee te beginnen. Die maak ik altijd als de aardbeien op z'n goedkoopst zijn. Het is een van de fijn ste jams en heel vlug en gemakkelijk te maken. Ik neem er evenveel suiker voor als aardbeien en op ieder pond het sap van 'n halve citroen. Ik doe de goed gewasschen aardbeien, zonder water, in de pan met het citroensap en roer voor zichtig met een houten lepel, terwijl ik ze vlug aan de kook laat komen. Dan doe ik er dadelijk de suiker bij en laat alles dan nog 'n kwartier, hoogstens 20 minuten, koken, terwijl ik af en toe roer. Als aardbeien te lang koken, gaat de mooie kleur er van verloren en ook de echte aardbeiensmaak. Aardbeien en rhabarberjam is ook heel lekker. Daarvoor neem ik evenveel rha- barber als aardbeien en evenveel suiker als rhabarber en aardbeien samen we gen. De rhabarber snij ik, na het was schen, met schil en al, in dunne plakjes. Ze worden, tegelijk met de aardbeien, zonder water opgezet en als de vruch ten koken, wordt de suiker er bij ge voegd. Deze jam moet wat langer koken dan die van enkel aardbeien. Het geheel moet een dikke stroop wezen eer het in de potjes komt. Aardbciensap maak ik van goed ge wasschen versche aardbeien, die ik op het vuur zet en goed warm laat wor den, tot ze bijna aan de kook zijn. Ze mogen echter niet koken. Dan kneus ik ze goed fijn en laat het sap er uit loo- pen. Bij lederen hal ven liter sap doe ik het sap van een citroen; dan doe ik er suiker bij naar smaak en ik laat 't afkoelen. Dit is geen sap om lang te bewaren, maar het is heerlijk voor pud- dingsaus en ook voor limonade. Dan weet ik nog 'n paar fijne toetjes, die met aardbeien kunnen worden klaar gemaakt. Aardbeien-charlotte. 12 colombijntjes, Yt liter room, 1 pond aardbeien, 2 blaad jes gelatine en pond suiker. De gela tine wordt in 'n weinig warm water opgelost. Van de aardbeien houdt men eenige mooie vruchten apart voor de garneering. De andere worden, in een kom, goed gekneusd en met ongeveer deel van de suiker bestrooid. De room wordt stijf geklopt; een gedeelte daar van wordt voor de garneering apart ge houden en door de overgebleven suiker geklopt. De andere slagroom roert men voorzichtig door de aardbeien met de opgeloste gelatine. Intusschen heeft men de colombijntjes of lange vingers mid dendoor gebroken en de uitgespoelde puddingvorm daar rondom geheel mee gevoerd, zóó, dat de biscuits netjes naast elkaar liggen. De room met aardbeien enz., wordt daar voorzichtig in gegoten. Het geheel moet eenige uren staan, om goed stijf te worden. Dan stulpt men de charlotte voorzichtig om en garneert ze met een krans van slagroom en aard beien. Aardbeien-soufflé y, pond aard beien, 2 ons suiker, het wit van 4 eieren, 1 eetlepel vol poedersuiker en 'n snufje zout. De aardbeien worden goed gewas schen en gekneusd; dan strooit men er 'n snippertje zout over en de 2 ons sui ker. De eiwitten worden zeer stijf geklopt en door de aardbeien geroerd. Het heele mengsel gaat dan in een met boter be streken vuurvasten schotel, die enkel voor driekwart vol mag wezen, omdat er ruimte moet zijn voor het souffleeren. De poedersuiker wordt over den schotel gestrooid en dan zet men die dadelijk in een matig warmen oven tot het een stevig geheel is, wat ongeveer 'n half uurtje duurt. Aardbeien met eiwit is 'n fijn toetje, dat in een wip is klaar te maken. Ik neem het ook wel eens 's avonds bij extra bezoek en het valt altijd in den smaak. Op 'n half pond aardbeien neem ik 2 eiwitten en 1 ons poedersuiker. De aardbeien worden schoon gemaakt en 'n beetje gekneusd en met suiker bestrooid. Dan klop ik de eiwitten heel stijf met de rest van de suiker en roer alles voor zichtig door elkaar. Het kan, als het voor dessert moet dienen, in een glazen schaal worden opgediend. Voor 's avonds doe ik het in kleine glazen schaaltjes en geef er 'n biscuitje bij. Aardbeien met Meiwijn is ook iets, waar we in dezen tijd onze gasten op kunnen tracteeren. Ik kneus daarvoor tevoren de schoon gemaakte aardbeien in 'n kom, strooi er wat suiker over heen en giet er dan een weinig limonade siroop op. Grenadine lijkt mij het lek kerst daarvoor en dan houdt men ook 'n mooie kleur. Later doe ik dan voor de gasten in ieder glas iets van dat geurige mengsel en giet er Meiwijn op. Aardbeienpudding. 1 pond aardbeien, pond suiker, 1 blaadje roode gela tine, het sap van citroen, het wit van 4 eieren en 'n weinig water, om de gela tine op te lossen. De schoongemaakte aardbeien worden gekneusd en met de helft van de suiker 10 minuten gekookt, op 'n zacht vuurtje. Dan worden ze door een paardenharen zeef gewreven. De opgeloste gelatine wordt door de aardbeien geroerd en dan laat men alles staan, tot het goed koud is. Intusschen klopt men de eiwitten zeer stijf met de overgebleven suiker, roert die door de aardbeien en voegt er ten slotte het citroensap bij. Dan doet men alles in een omgespoelden vorm en laat den pudding tijd om goed stijf te wor den. Men kan er slagroom bij geven of roomvla. Aardbeien-beignets. 2 ons bloem, 1 theelepel bakpoeder, 1 ei, 1 eetlepel poe dersuiker, 1 snufje zout, 'n half glas melk, Yi pond aardbeien. Bloem en bakpoeder worden gezeefd en door de suiker geroerd. Het ei wordt los geklopt, met 'n weinig melk en er bij gevoegd. Als alles goed vermengd is, roert men er de aardbeien door, die niet te rijp mogen zijn, en bakt er op de gewone manier beignets van. Aardbeien met sinaasappelen. De aard beien worden gewasschen en laag om laag met in schijven gesneden sinaasap pelen in een glazen schotel gelegd. Iedere laag vruchten wordt, naar smaak, met suiker bestrooid. Dit alles laat men 'n poosje staan en voor het opdienen giet men er wat koude custard of roomvla overheen. Hijst met aardbeien is een prettige va riatie op de gewone rijstebrij en een heerlijk voedzaam toetje voor warme dagen. De rijstebrij wordt op de gewone manier gekookt en in een ring vorm ge daan om af te koelen. Als men den vorm heeft omgestulpt, vult men de opening in het midden met aardbeien, die men tevoren in de suiker heeft gezet. Ook rondom kan men dan nog met aardbeien garneeren, ën door slagroom of stijfge- slagen eiwit bij de aardbeien, kan men het geheel nog fijner maken. ADRIANA KNUIST—POLLEPEL Door bezit leert men een zaak 't beste kennen, door gemis 't best waardeeren. Ook vleierijen worden soms kwalijk genomen, namelijk wanneer ze niet stree- lend genoeg zijn. Een goed geweten is een paradijs. Arminius. Hebt ge u gewroken, 't is een vreugd voor weinig uren, Hebt gij vergeven, dat genot zal eeuwig duren. De nijd der menschen toont aan, hoe veel aan hun geluk ontbreekt, en hun bestendige bemoeizucht met het doen en laten van anderen, hoezeer zij zich ver velen. Voor menschen, die elkaar liefhebben en begrijpen, is ook de kleinste woning groot genoeg. Haten zij elkaar en ver staan zij elkaar niet, dan is hun de heele wereld nog te klem. Al heeft de roos ook doornen, scherp en boos, Toch blijft zij roos. Welke bladen het meest gelezen wor den? Helaas nog altijd de thee- en de tabaksbladen! MYRIAM. Een van de meest bekende kamerplan ten is zeker wel de Azalea, met haai prachtige rose-roode, of purperen bloem kelken. Over het algemeen hoort men zeggen, dat deze plant zeer moeilijk over te houden is. Men besteedt er alle zorg aan, de plant krijgt veel blad, een enkelen keer zelfs nieuwe bloemknopjes, doch deze blijven klein, en ondanks alle moeite en hoop, worden ze na verloop van tijd bruin en verdrogen. Door toepassing van de hier volgende behandeling heeft mijn overgehouden Azalea verleden jaar prachtig gebloeid: er kwamen 78 mooi ontwikkelde bloemen aan. De uitgebloeide Aaronskelk wordt half Mei in den tuin gezet. Zoolang die plant in den tuin staat, kijkt men er weinig naar om. Men geeft geen water, geen koemest, maar men laat de plant als 't ware ver armen. Deze tijd is een rusttijd voor de A3,ronskelk. In Augustus halen we haar binnen en zetten haar in een grooteren pot met bladaarde, voor het raam of in de serre, op een zonnig, licht plekje. Nu geeft men de plant om de veertien dagen verdunde koemest. Onder den pot zet men een diepen aarden schotel of bak, die steeds gevuld is met water. Een Aaronskelk drinkt ge weldig veel water; heeft men 's avonds den schotel geheel gevuld, dan ge beurt het dikwijls, dat deze des morgens al weer droog is. Zou men echter de plant droog laten staan, dan worden de bla deren onmiddellijk slap. De plant krijgt er nu steeds nieuwe blade ren bij, de oude worden geel en vallen één voor één af. En ein delijk krijgt men de bloem, 'n prachtig gezicht, wanneer de smetteloos witte kelk zich ont plooit. DE CLIVIA Als de bladeren van de Clivia geel worden, dan is dat een bewijs, dat de plant niet in goede condi tie is. Verdunde koemest is eten en drinken voor de plant. Vooral in de zomermaanden kan men de Een geheel uitgebloeide Azalea zet men in den tum, 't liefst in blad- aarde. Alle overgebleven ver dorde bloemdopjes moe ten verwijderd worden. De plant wordt nu, zoo lang deze in den tuin staat, geregeld om de veer tien dagen met verdunde koemest gegierd, en vaak met water geheel over- sproeid. Einde Sept., be gin Oct., vooral voordat de nachtvorsten beginnen, haalt men de Azalea in huis en zet haar neer op een zonnig plekje bij het raam. Zij heeft dan vaak reeds knoppen. Zet haar niet in een kamer, waar de haard of kachel fel brandt, daar de knoppen dan spoedig verdrogen. De plant mag vooral geen gebrek aan water hebben, en moet ook binnen, tot dat de bloemknopjes uitkomen, over- sproeid worden met water, op kamertem peratuur gebracht. Komen de bloemknoppen uit, dan houdt men met overgieten op. Van groot belang is het, wanneer er nog maar kleine knopjes in de plant komen, de nieuwe scheuten, welke zich rondom de knoppen vormen, weg te breken. Verzuim dit vooral niet, daar de spruiten te veel voedsel wegnemen, waardoor uw knoppen niet verder komen en reeds klein verdrogen. Zet men de plant in de serre of voor het raam, dan wake men vooral voor nachtvorsten, want door de minste vorst is de plant verloren en zijn al onze zorgen tevergeefsch. Staat de pot in vollen bloei, dan kan men hem geleide lijk naar een warmer vertrek over brengen, doch zorg er voor, in een war me kamer meer water. Een sierlijke kamerplant is ook de Aaronskelk. Deze plant heb ik ook dit jaar weer overgehouden en wel door middel van de volgende behandeling. plant verscheidene keeren gieren (geen kunstmest). De koemest wordt met wa ter verdund, omdat de plant anders zou verbranden. Als dit gieren eenige malen herhaald wordt, zal de plant na eenigen tijd weer frisscher worden en beter groeien. Een goed gezonde Clivia heeft donkergroene en glimmende bladeren. Bladeren, die eenmaal geel zijn, vallen af. Heeft men een punt van een blad ge knakt, dan kan dikwijls 't verdere blad nog behouden blijven, door de punt tot voorbij den knak af te knippen en 't blad van onder naar boven tusschen twee zachte doeken te drukken, totdat 't sap aan 't afgeknipte gedeelte komt. In den zomer krijgt de plant zoo ongeveer om de twee dagen water. De aarde mag ge regeld vochtig zijn, maar vooral niet te nat. Na October minder water, totdat de bloem stengel zichtbaar wordt; dan geven we weer meer. Is de bloem uitgebloeid, dan laten we den sten gel zitten, totdat deze slap wordt en trekken hem dan met een rukje uit. Als men stekken van de oude plant wil scheiden, dan haalt men de plant uit den pot, maakt de stengels bloot en breekt de stek van de moeder plant af, zorgende, dat er genoeg stengels aan de stek overblijven. Men zet de stek in een pot met nieuwe aarde (bladaarde is goed) en geeft haar geregeld wa ter; later met koemeat gieren. Het is aan te ra- den, de Clivia om de uTVaaf Terp?tten' 's zomers id een hcht, fnsch vertrek, 's winters in een verwarmde kamer, niet te dicht bqde kachel zetten en vooral oppassen vw Wil men de bladeren goed schoon hou den dan lapt men eens in de week de bladeren van onder naar boven met spons en zeem af. met CLEMATIS. van al onze modellen, die genummerd zijn boven 4000, zijn verkrijgbaar aan „Het PatronenkantoorPostbus No. 1, Haarlem. Onberispelijke coupeDameskleeding in de maten 88, 96, 104 bovenwijdte, a 0.55. Kinder- kleeding, alleen voor den in de beschrijving genoemden leeftijd a 0.35. Bij elk patroon handleiding voor het knippen en naaien, benevens een verkleinde patroon- schets. Franco toezending, direct ling, met het verschuldigde gesloten, waarbij vermeld van het model en het blad bovenwijdte. Men meet deze recht onder de armen door toegift. bestel- naam ."f" ?°""gcls if maat rondom het Hrh

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 14