f 7.50, f250. f125. f50. f40. m GEEFT ENGELAND HET VOORBEELD? BUREAUX NASSAULAAN 49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN VRIJDAG 3 JULI 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17808 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Het moratorium-vraagstuk Openluchtspel te Bloemendaal Hoogovenbedrijf en Mekog Het conflict in de Engelsche mijnindustrie Het cultiveeringswerk in de Wieringermeer Bezocht door oud-Minister Colijn In de Ver. Staten Weer kloostervernielino in Spanje Noorsche onderzeebooten Brand in een logement Man uit een raam gesprongen en gedood Brand te Bennekom Ongekende nood in Duitschland De vischomzet te IJmuiden in Juni VOORNAAMSTE cNIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht De aardbeienoogst in Kennemerland Groote aanvoer, doch treurige handel Fascisme en Kerk Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. HAARLEMS COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonne's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden t Q 00101 egen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringenÜUUUi"" Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm Dij verlies van 'n anderen vinger 1914 1924 1930 76 56 52.4 42 70 78 29.2 13.8 24.3 18.25 9.8 16.9 15.4 23 26.6 31 9.25 n het Engelsche Parlement heeft amsay Mac-Donald in het begin van eze week een merkwaardige rede ge- ouden over de ontwapeningskwestie, yn betoog kwam hierop neer, dat En ge and momenteel de andere mogend- eden vér vooruit is in daadwerkelijke yermindering van bewapening en oor- logsbudgetten. De minister voerde tot staving van zijn ewering o.a. de volgende cijfers aan; In 1914 beliepen de uitgaven voor de ngelsche vloot in hedendaagschen geldkoers 76 millioen in 1924/'25 nog slechts 56 millioen en in 1930; 52.400.000 Pond sterling. Dat beteekent een vermindering van 23.700.000 sinds 1914 en van 3.500.000 Pond sinds 1924. Vergelijken wij deze cijfers met die van de overige landen, dan krijgen wij een beeld, dat als volgt in statistiek is te brengen; Uitgaven in millioenen p. st. Engeland Amerika Frankrijk Italië Japan Duitschland Engeland is dus het eenige land, dat ^en gestadige vermindering van deze be- ragen heeft doorgevoerd. Met de uitgaven aan het leger is dit- Zelfde verschijnsel wel niet zoo frappant Waar te nemen, maar met een beetje goeden wil en met een vergelijkend oog °P de militaire budgetten der andere Mogendheden kan men wel aannemen, at' het denzelfden kant opgaat. Soortgelijke statistieken kan men vin den over het personeel van de vloot, 0Ver het aantal schepen (tot 1930) en over de luchtvloot. Kortom, Engeland geeft het voorbeeld, dat Is het refrein van de ministerieele rede. Helaas echter is het een feit, dat men Met cijfers wel veel, maar niet alles kan bewijzen. De rijen van het hierboven afgedrukt statistiek je die door Mac Donald van inks naar rechts werden gelezen unnen helaas ook van boven naar be neden worden bekeken. In dat geval z|jn de cijfers voor Engeland nog vol strekt zoo gunstig niet. Dan staat het nog steeds vlak onder merika. Dan geeft het meer uit aan j^n vloot, dan Frankrijk, Italië en Mtschland de overige Europeesche lachten tesamen. Ook is inderdaad de vloot van Albion rooter dan de Fransche, Italiaansche en Duitsche tesamen. Eenige maanden geleden, in den tijd an de vlootconferentie, deelde admiraal f octeur in de „Matin" de volgende cij- ers mede over den tonnen-inhoud van e verschillende vloten: Deze beliep in 1914: M Duitschland 990.000 in Italië 424.000 M Frankrijk 755.000 samen hi Engeland 2.169.000 2.176.000 ivi^n tijdens de Londensche conferentie M 1930; !n Duitschland 131.000 M Italië 359.322 M Frankrijk 642.216 santen 111 Engeland 1.132.538 1.348.000 js andere woorden: de bewapening ma °ver heel de wereldlinie afgenomen, bin ff ^ands aandeel ter zee met n°g steeds jtüst in vergelijking de anderen op hetzelfde peil. en aC Donald heeft dit feit niet belicht verk]°nder applaus van het parlement aard, dat de andere mogendheden voorbeeld van Engeland eerst dienen niet °lgeri' Engeland vóór dien tijd Meer verder kan gaan. teekU nu a^ een naderend onheils- en zijn voor de ontwapeningsconfe- x 6x11100 stSïeiSen nu al c°nflicten uit het scherp n 111 g nemen der mogendheden tegen- r elkaar? inffet is te hopen, dat de socialistische orn Rationale krachtig genoeg zal zijn petit,enMinste met haar eigen wereld- tlaar10nneMent de oogen te openen van niste e'Sen "partijgenoot", die eerste mi- r ls van het Britsche wereldrijk. ^ed. Linoleumfabrieken Naar LoonsverIaging sche Lino? Vernemen zijn aan de Nederland- rissen en ,euMfabrieken te Krommenie sala- brieksp«r, nen van kantoor- en hooger fa- °neei met 5 tot 20 pet. verlaagd. Voortzetting der besprekingen eerst hedenavond? Hoe laat de besprekingen tusschen de Fran sche en Amerikaansche onderhandelaars he den hervat zullen worden, stond vanmorgen vroeg nog niet vast. Terwijl men gisteravond erop gerekend had, dat dit reeds hedenmor gen het geval zou zijn, blijkt uit verschillen de berichten in de Fransche pers, dat het waarschijnlijk wel vanavond zal worden. De „Matin", die gewoonlijk goed op de hoogte is, veronderstelt, dat de Ministers hedenmid dag te drie uur op het Ministerie van Bin- nenlandsche Zaken bijeen zullen komen. Wanneer men echter aanneemt, dat Mellon in aansluiting op zijn onderhoud met den Franschen Minister van Financiën het Fran sche standpunt naar Amerika seint en ver volgens de meening van President Hoover wil afwachten, dan lijkt de veronderstelling van de „Echo de Paris" juist, die schrijft, dat de besprekingen pas vanavond te 9 uur worden voortgezet. Overeenstemming binnen 2 of 3 dagen? De „Matin" weet te melden, dat men in welingelichte Fransche kringen van mee ning is, dat binnen 2 of 3 dagen overeen stemming tusschen Frankrijk en Amerika zal zijn verkregen. Ten aanzien van het Engelsche voorstel is men in Fransche kringen van meening, dat de voorgestelde samenwerking der ondertee kenaars van het Young-plan dient te worden uitgesteld tot na de Fransch-Amerikaansche overeenstemming. Men beschouwt dit tijd stip als nog te meer gunstig, omdat men dan ook algemeen politieke vraagstukken zal kunnen behandelen. De stemming te Parijs. De stemming, die gisteravond te Parijs lieerschte na het verdagen der onderhande lingen met de Amerikanen, komt wel het best tot uiting in de beschouwingen in de ochtendbladen. Het is overdreven, reeds thans te willen spreken van een geheel op- geklaarden toestand en te willen beweren, dat de besprekingen, die vandaag zullen worden voortgezet, nog slechts een zuiver formeel karakter dragen. De Minister van Financiën Flandrin had nog gisteravond laat een langdurig gesprek met den Ame- rikaanschen Secretaris van de Schatkist, Mellon, waarbij eenige tot nog toe niet ge regelde punten ter sprake kwamen. De kwestie van het garantiefonds blijft nog de voornaamste moeilijkheid. Slechts de duur van de aan Duitschland te ver strekken credieten schijnt definitief gere geld te zijn, evenals de vraag, wanneer de credieten uit de opbrengst van het niet- beschermde deel der Duitsche betalingen vex-strekt moeten werden. Hierbij is de Fransche regeering steeds van het principe uitgegaan, dat Duitschland zelf moet be palen op welke wijze het deze credieten wil toepassen. Het voorstel der Amerikaansche regee ring, om de regeeringen, die door het mo ratorium in financieele moeilijkheden ra ken, te doen steunen door de Bank voor Internationale Betalingen, stuit in zooverre op moeilijkheden, dat het volgens de sta tuten van de Internationale Bank verboden is, dat zij zich rechtstreeks met regeeringen in verbinding stelt. Minister-president Laval heeft tot nog toe de uitnoodiging van de Engelsche regeering om deel te nemen aan een conferentie te Londen van onderteekenaars van het Young-plan, niet aanvaard, en er op gewe zen, dat hij eerst overeenstemming diende te hebben bereikt met Amerika. In werke lijkheid schijnen er echter ook nog andere redenen voor de Fransche weigering te zijn. De Engelsche uitnoodiging is namelijk alleen tot de groote mogendheden gericht, terwijl de kleine onderteekenaars, waaraan Frankrijk juist altijd de grootste steun heeft, niet uitgenoodigd zijn. Het steenzettersconflict te Amsterdam opnieuw begonnen De R. K. steenzetters te Amsterdam, die een werk hebben aangenomen voor de ge meente, het lossen van een groote partij steenen op het terrein aan de van Reigersber- genstraat, zijn Donderdagmorgen en -avond bij het begin en eindigen van het werk weder om lastig gevallen door een aantal steenzet ters, leden van E.M O.S, De politie was van een en ander verwittigd en sterk vertegen woordigd. De katholieke steenzetters werden door de politie naar huis gebracht; voor hun woningen wordt toezicht gehouden. De onderhandelingen over een moratorium De vorming van een garantiefonds De correspondent van de „Petit Parisien" te Washington meent, dat de onderhandelin gen tusschen de verschillende onderteeke naars van het Young-plan zouden kunnen worden vergemakkelijkt door een officieuze Amerikaansche nota, waarin wordt vex-- klaard, dat van Frankrijk de storting van een garantiefonds van „ten hoogste" 500 mihioen mark wordt geëischt. Dit zou er namelijk op wijzen, dat de staten overeen zouden komen, althans voor- loopig met een garantiefonds van geringer omvang genoegen te nemen, zonder daardoor het Youngplan te schenden. Zweedsche kritiek op Frankrijk. De bekende Zweedsche econoom prof. Gustav Cassel kritiseert in een hoofdartikel in „Svenska Dagbladet" de houding van Fraixkrijk ten aanzien van het voorstel van Hoover. Frankrijk wil graag er van profi- teeren wanneer andere landen offers brengen in het belang van de wereld-economie, ais het zelf niet hoeft mee te doen, zegt hij. Frankrijks eischen hebben altijd haast. Waarom maakt Frankrijk dan nu geen haast met de Amerikaansche eischen? Cassel herinnert aan de groote concessies die Amerika ten aanzien van de schulden kwestie aan Frankrijk heeft gedaan, toen dit land indertijd niet kon betalen. Inmiddels heeft Frankrijk echter massa's goud opgehoopt, waarmede het niets weet te beginnen. Wanneer Duitschland toch zou moeten betalen en de niet beschermde be dragen via de Bank voor Internationale Be talingen als leeningen zouterugkrijgen, om naderhand te wo-den gedwongen, de geleen de gelden eveneens terug te betalen, dan zou het Hoover-plan waardeloos worden. Bij het zilveren jubileum van BloemendaaI's Bloei De vereeniging „BloemendaaI's Bloei," in het begin van 1906 opgericht, viert dit jaar haar zilveren jubileum. Het bestuur heeft gemeend, met groote plannen voor den dag te moeten komen en daarom wordt een grootsch opgezet open luchtspel voorbereid en wel „Don Quichot op den bruiloft van Comacho" van den Haar- lemschen schrijver Pieter Langendxjk. Het voornemen bestaat, om dit stuk op te voeren op Zaterdag 29 Augustus in park Duin en Daal en wellicht kunnen wij nog meerdere voorstellingen verwachten. Een groot aantal dames en heeren is inmiddels met de voorbereiding begonnen onder leiding van den heer Kommer Kleyn uit Amsterdam. Loonsverlaging wegens slechte bedrijfsresultaten in uitzicht gesteld De zeer ongunstige economische omstan digheden hebben niet nagelaten ook hun in vloed te doen gelden op den gang van zaken bij het Hoogovenbedrijf en de Mekog. De prijzen der producten zijn dermate gedaald, dat van een loonend bedrijf reeds lang geen sprake meer is en momenteel zelfs de pro ductiekosten niet gedekt worden door de op brengst. Door maatregelen van internen aard is getracht aan dezen ernstigen toestand het hoofd te bieden, teneinde het bedrijf zoo lang mogelijk gaande en daarmede de werkgelegenheid voor een groot aantal per sonen in stand te houden. In den loop der laatste maanden is de economische situatie echter nog verder verslechterd, zoodat de Directie van genoemde bedrijven zich thans genoopt ziet een verlaging der salarissen en loonen ernstig te overwegen. Hierover wor den thans besprekingen gevoerd met de per- soneelorganisaties. De 7J4-urige werkdag Bij de besprekingen, welke te Londen tusschen mijneigenaars en mijnwerkers in verband met het dreigende conflict in den mijnbouw worden gehouden hebben de pa troons een nieuw voorstel gedaan, dat, naar het heet, de mogelijkheid biedt de loonen in den mijnbouw te handhaven. Men ver wacht nog heden een beslissing. Naar ver luidt, bereidt de regeering wettelijke maat regelen voor, waarbij een werkdag van T/~ uur met behoud van de geldende loonen is voorzien. Indien er niets naders wordt bepaald treedt op 8 Juli de 7-urendag automatisch in werking, hetgeen, naar men algemeen aan neemt, tot een onmiddellijke verlaging der loonen en tot sluiting van een aantal kolen mijnen aanleiding zal geven. Een wetsontwerp. De regeering zal nog heden in het Lager huis een wetsontwerp indienen, waarbij de 7)4-urige werkdag in de mijnen wordt inge voerd en waarbij de loonen worden geresreld. Het ontwerp wordt als een tijdelijke maat regel beschouwd. Door een vrachtauto overreden 8-jarig jongetje gedood Hedenmorgen wilden de beide zoontjes van den heer Maas, wonende aan den Molenweg te Helmond, in de Molenstraat den weg oversteken. Eerst passeerde een auto uit Deume, waarna zü achter elkaar de straat op liepen. Het tweede jongetje, 8 jaar oud, werd echter door een bumper van een zwaren vrachtauto, geladen met steenen, die uit tegenovergestelde richting kwam, gegrepen en door een der achterwielen overreden. Het jongetje werd ernstig verminkt, ter wijl de dood bijna onmiddellijk intrad. De slechte tijden Loonsverlaging bij de werf „Conrad" te Haarlem Met ingang van 1 Juli is aan het admi nistratief personeel, met inbegrip van tee kenkamer, van de werf „Conrad" te Haar lem een loonsverlaging aangekondigd van 10 pet. Gistermiddag brachten de oud-ministers Dr. C. Colijn en Van Dijk, ir. de Blocq van Kuf- feler, directeur-generaal van de Zuiderzee werken, voorts de irs. Smeding, Mesu, Min derhout, Roebroek, Lichtenberg, Van Oppen, allen leden van de directie der Zuiderzeewer ken of van de\ Nederlandsche Heidemaat schappij, en mevr. Colijn, een bezoek aan den Wieringermeerpolder. Van Sluis I werd een tocht gemaakt naar de landbouwschuren en een en ander in oogensehouw genomen. De eerste aardbeien uit den Zuiderzeetuin werden geproefd. Voorts werd nog per auto naar de Nieuwe 1 Sluis gereden door den polder. Vandaar keerden de gasten terug. Meer dan 1000 slachtoffers van de hittegolf De hittegolf heeft tot nu toe in de Ver- eenigde Staten meer dan 1000 slachtoffers geëischt. Aanhoudende droogte in Canada Nog nimmer was in sommige streken vin Saskatchewan de toestand zoo ernstig, ais nu tengevolge van de aanhoudende droogte. Min stens 100 000 landbouwers en hun vee wor den er door getroffen. Wetgevende steun- maatre^elen zijn dringend noodig. In de provincie Ontario, die zwaar var. de hitte te lijden heeft, zijn 30 personen aan de gevolgen overleden. Veertien dezer slachtoffers vonden den dood bij het baden. De „Graf Zeppelin" terug te Friedrichshafen Nieuwe vluchten aanstaande De „Graf Zeppelin" is hedenmorgen vroeg te 5.10 uur van zijn reis naar IJs land en Scandinavië te Friedrichshafen terug gekeerd en te kwart over 6 vlot ge land. Zondag a.s. wordt een tocht naar Glei- witz in Silezië gemaakt, terwijl op 17 Juli a.s. een vlucht wordt gemaakt naar En geland met een landing te Londen en een rondvlucht boven Engeland zelf. Thans te La Coruna Na een vergadering van syndicalisten te La Coruna kwam het tot ernstige onlusten. De deelnemers trokken in gesloten rijen door de stad en staken een Capucijner klooster in brand. Reeds na eenige minuten stond het gebouw in lichte laaie en de brandweer kon niets anders doen, dan er voor waken, dat het vuur niet naar andere gebouwen over sloeg. Toen de politie trachtte, de brandstich ters te arresteeren, werd zij door de menigte met stokken en steenen aangevallen, zoodat militairen de orde moesten herstellen. De troepen..,maakten van. hun .vuurwapens ge bruik, waardoor talrijke personen wérden ge wond. Door een gelukkige omstandigheid waren de bewoners van het klooster tijdig gewaar schuwd, zoodat zij zich van te voren in vei ligheid hadden kunnen brengen. Bezoek aan IJmuiden en Amsterdam Hedenmorgen te 9 uur arriveerden te IJmuiden de drie Noorsche onderzeeboo ten B. 1, B. 5 en B 6, en een Noorsche pantserkruiser „Tordenskjold". Om 12 uur kwamen de schepen in de Am- sterdamsche haven aan. De onderzeebooten hebben ligplaats genomen aan de rem ming van de Vluchthaven, terwijl de „Tordenskjold" aan den boei Westerdok- dijk werd gemeerd. Gistermiddag omstreeks vier uur is brand uitgebroken in pand 5 van de Lansteeg te Rotterdam, een oud gebouwtje van vier ver diepingen, waar gevestigd was een volksloge ment. Het vuur greep met zulk een snelheid om zich heen, dat niet alle bewoners zich langs de trap in veiligheid konden stellen. Een viertal personen zag zich den weg naar buiten afgesneden. Twee van hen klommen op de vierde verdieping uit het raam. Voor bijgangers, die het gevaar zagen, rukten in allerijl het dekkleed van een juist passee- renden sleeperswagen en hielden dat als vangzeil uit. Een van de beide mannen had inmiddels kans gezien langs den gevel tot op de derde verdieping af te dalen. Vandaar waagde hij den sprong en kwam behouden in het zeil terécht. Op het oogenblik dat hij dat zeil raakte en dit dus eenigszins van plaats ver anderde moet ook de tweede man zich los gelaten hebben Hu viel buiten het zeil. Zijn hoofd sloeg te pletter op den trottoirband. Hij was onmiddellijk dood. De twee andere mannen die nog in het pand waren, werden aan de achterzijde ge red. Inmiddels had de brandweer met ver schillende slangen het vuur aangevat, doch het mocht haar niet gelukken den brand te stuiten, voordat het oude gebouw totaal was in de asch gelegd. Ook de inboedel ging ver loren. Huizen en schuren afgebrand Te Bennekom brak gistermiddag door on bekende oorzaak brand uit in het boeren- plaatsje van C. van Amersfoort op den Wil- dekamp. Het vuur sloeg over op het naast- staande boerderijtje van R. Weijman en ver volgens op de achter de woningen staande twee schuren en op den hooiberg. Het vee werd gered, doch verder zijn hui zen en schuren met dé beide inboedels een prooi der vlammen geworden. Ongeveer niets is gered. De hooiberg kon door de brandweer behouden worden. Een geheele hooioogst, iuist binnengehaald, is verloren gegaan. Het verbrande was slechts laag verzekerd. Treurige toestanden Vijftien gemeenten in Frankenland heb ben zich tot een „noodgemeenschap" aan eengesloten en een noodkreet in de wereld gezonden: honderden gezinnen broodeloos; geen uitzicht op werk en verdiensten; gezin nen van acht en meer personen moeten met een wekelijksche ondersteuning van 10 mark (f 6) rondkomen; de gemeenten zitten tot óver de ooren in de schuid en kunnen niets meer bijdragen. Overal ellende, overal nood, overal honger! Aldus een artikel in het Berl. Tagebl. Nood. Overal. Niet aileen in Frankenwald. In alle deelen van Duitschland zijn er dorpen, gehuchten en kleine steden, die in dezen tijd van algemeene zorgen in diepe ellende steken. In Thuringen zijn vele gemeenten, waar 65 pCt. van alle gezinnen van de steunregeling moet leven; 32 pCt. der schoolkinderen loopen gevaar slachtoffers der tuberculose te worden, 66 pCt. zijn in een ernstige mate verzwakt en ondervoed, 76 pCt. hebben geen eigen bed. Voelt men, hoe duizenden in koortsige span ning verwachten of Hoover zal slagen, of zijn plan verlichting zal Drengen? Voelt men, hoe het gros van het Duitsche volk de houding van Frankrijk beoordeelt, dat de hoop op redding uit den nood meer naar den achtergrond drtigt te dringen? Het „Berl. Tageblatt" heeft een onderzoek ingesteld in verschillende deelen van het Duitsche rijk. De eerste indruk van het vele verzamelde materiaal? Onder de talrijke gemeenten zijn er eenige, die minder dan de helft van haar inwoners hebben te ondersteunen. In de meeste leven 50 pCt. en meer van de hulp van anderen. Deze gemeenten behooren tot de groote groep, die in de statistiek als „ge meenten beneden 10.000 inwoners" bekend staan. Meer dan de helft van het getal werkloo- zen zitten daar in huis. Een feit, dat ver klaart, waarom vreemdelingen dikwijls zoo weinig van den eigenlijken noodtoestand be merken. In Glashutte, een dorp met 3147 inwo ners, moeten van de 800 gezinnen er 500 worden ondersteund. „Gebrek aan de meest noodzakelijke levensbehoeften", heet het in een mededeeling van het gemeentebestuur, „onderstreept steeds duidelijker de in honderden gezinnen heerschende ellende van dag tot dag." Zoo gaat het in vele Duitsche steden en De vraag naar bepaalde industrie artikelen heeft opgehouden, bedrijven worden gerationaliseerd, fabrieken geslo ten, de arbeiders komen op straat. In een gemeente, Rauscha geheeten, heeft men een uitweg gezocht. Met steun van buiten en van de gemeente, is een stilgelegde fabriek gekocht en deze wordt nu door de beambten en arbeiders ge zamenlijk weer geëxploiteerd. Dahrdoor hebben 120 glasblazers weer werk ge kregen. Met de noodige goedkoope kredieten zou op dit terrein nog meer zijn te be reiken. Intusschen is het maar in enkele om standigheden mogelijk op de hierboven genoemde wijze de menschen te hulp te komen. Van vele burgemeesters vernam het „Berl. Tageblatt" dan ook: „We staan voor een ruïne", onze gemeente kan een bankroet niet meer tegenhouden. Het Berlijnsche blad besluit: „We staan voor een nood, die, te voorschijn geroepen door de na-oorlogsche industrieele ont wikkeling en verscherpt door de econo mische crisis der laatste jaren, tal van gemeenten en districten in Duitschland aan den rand van den afgrond brengt. Een nood zonder schuld: mannen zonder werk, vrouwen zonder hoop, kinderen zonder voldoende eten." Dergelijke dieptreurige toestanden' wij zen er nog eens te meer op, welk een krankzinnigheid het willen handhaven van de oorlogsherstelpolitiek is, schrijft de „Geld.". Als Frankrijk niet spoedig bereid is tot een tastbaar vergelijk, dan zal in Duitsch land een stemming ontstaan tegen Parijs, die de toenaderingspolitiek van rijkskanse lier Brüning van haar natuurlijke basis berooft. De extremisten communisten en D.- nationalen trachten den noodtoestand uit te buiten door voortdurende relletjes en gewelddadigheden. Een „politiek", die zich zelve wreekt en waartegen de auto riteiten de laatste dagen krachtige maat regelen nemen. De opbrengst ruim f 130.000.minder dan in Juni 1930. Gedurende de maand Juni kwamen te IJmuiden binnen: van de Trawlvisscherij 151 (269) Nederlandsche stoomtrawlers met t 353.114 (f 587.960) besomming, verder 1 (2) Duitsche met f 2.377 (f 4.595), 286 (288) mo- torloggers met f 190.698 f 159.479), 524 (112) motorkustvisschers met 45.445 (f 13.202), 33 (24) open booten met f 104 (f 640), 1 Duitsche motorkotter met f 725 (f 395), 6 (0) Belgische motorkotters met f 3.825 (f 0.-) en 27 (lO)Deensche motorkotters met f 21.149 (f 8.812). Van de Drijfnetvisscherij 1 (6) stoom- logger met f 3.859 (f 10.605). De opbrengst der consignatiezendingen be droeg f 49.602 (f 17576). De totale omzet in Juni bedroeg f 670.901 tegen f 806.384 in Juni 1930. Totaal eerste halfjaar 1931 f 5.280.892 te gen f 6.535.964 in het eerste halfjaar van 1930. Uit de cijfers van Juni blijkt, dat de mo- torloggers, ondanks de tijdsomstandigheden, die zeker veel ongunstiger zijn dan verleden jaar, betere resultaten bereikten dan in Ju ni 1930. De gemiddelde besomming per log ger steeg van f 555.— in 1930 tot f 665.— in dit jaar. Tusschen haakjes zijn geplaatst de cijfers van de overeenkomstige periode in 1930. Bij een brand te Rotterdam is een 52-ja- rige man uit een raam gesprongen en dood gevallen. (blz. 1, 1ste blad) De toestand tusschen H. Stoel en Italië is nog steeds ernstig. (blz. 1, 1ste blad) Meer dan duizend slachtoffers van de hitte in Amerika. (blz. 1, lste blad) Een wetsontwerp in Engeland tot regeling van den 7jA-urigen arbeidsdag in de mijnen. (blz. 1, lste blad) Te La Coruna (Spanje) is een Capucijner klooster in brand gestoken en vernield. (blz. 1, lste blad) Algemeene maatregelen van bestuur in zake de uitvoering van de Tarwewet. (blz. 1, 2de blad) De onderhandelingen over het moratorium. (blz. 1, 3de blad) Frankrijk weigert deel te nemen aan een bijeenkomst te Londen van onderteekenaars van het Xoung-plan. (blz. 1, 3de blad) Groote brand in de petroleumhaven van Port Arthur. (blz. 1, 3de blad) De Amsterdamsche raad heeft de motie- Van den Bergh omtrent de bruikbaarheid van het Paleis voor gemeentelijke doelein den aangenomen. (blz. 2, 3de blad) Dr. Murk Jansen heeft medegedeeld, dat zestig pCt. van de volwassen mannelijke be volking van Nederland is aangetast door verzwakking in lichten graad. (blz. 2, 3de blad) Overeenstemming over de Wielingen kwestie? (blz. 2, 3de blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 761. Stilstand. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 9.52. Hoogste barometerstand 761.8 m. M. te Ziirich. Laagste barometerstand 744.3 m. M. te Vestmanör. Verwachting: Zwakke tot matigen, Zuidelijke tot Zuid- Westelijken wind, meest zwaar bewolkt tot betrokken. Waarschijnlijk eenige regen met kans op onweer. Weinig verandering in temperatuur. Uit de cijfers der laatste dagen blijkt de groote toeneming van den aanvoer van aardbeien op de veiling te Beverwijk. Don derdag 25 Juni was de aanvoer aan de vei ling Kennemerland ongeveer 13.000 K.G., welk cijfer Dinsdag 30 Juni reeds gestegen was tot 80.000 K.G. per veilingdag. Daar deze verhouding ook eveneens op de andere veilingen van toepassing is, kan zeker de totaal-aanvoer van dien dag wel op 160.000 K.G. geschat worden. Het is te verwachten, dat deze aanvoeren de eerste dagen nog een belangrijke stijging zullen ondergaan en vermoedelijk de volgende week het hoogte punt zullen bereiken. Ofschoon de aanvoeren en de stand van het gewas over het algemeen reden tot tevredenheid geven, is het echter met den handel treurig gesteld. De prijzen, die de laatste week toch al aan den lagen kant staan, vertoonen nog niet de minste nei ging tot verbetering en gingen de laatste veilingen geleidelijk naar beneden. De doorsneeprijzen van 2530 Juni geven dit duidelijk weer in de volgende cijfers; 25 Juni 22—43; 26 Juni 20—68; 27 Juni 20— 92; 29 Juni 1721 en 30 Juni 1580 per K.G. De toestand blijft ernstig Naar aanleiding van de mededeeling, die gisteren door den H. Stoel aan de Italiaan sche regeering werd gedaan, verklaart men in gezaghebbende kringen van het Vaticaan, dat het hier geen nota in den eigenlijken zin van het woord betreft, maar veeleer een verzoek om nadere explicatie van de voor gaande nota der Italiaansche regeering. Men bevestigt, dat de toestand nog steeds ernstig blijft.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1