Van Alles en van Overal Tü UITVOERING VAN DE TARWEWET DE BRAND IN HET NEDERLANDSCHE PAVILJOEN TWEEDE BLAD VRIJDAG 3 JULI 1V31 BLADZIJDE CORTEZ Algemeene maatregel van Bestuur GEMENGD NIEUWS BINNENLANDSCH NIEUWS SOCIAAL LEVEN R. K. Bond van Bakkerspatroons Verslag Staatscommissie-Rutgers KUNST EN KENNIS Anna Pavlova 314 Op ditzelfde terrein van de Genie aan den Vossegatschedijk te Utrecht, waar gisteravond het lustrumspel „Cortez" werd opgevoerd, heb ik vijf jaar geleden dat andere lustrum spel „Ichnaton" gezien. En.toen ik gisteravond zat te kijken naar Corf®, hoe die, onder de betoovering geko men van den dans der Mexikanen, ér ten slotte toe komt, zich van de zijnen af te kee- ren en zich te wenden tot Montezuma en zijn volk; toen ik daar die schitterende kostuums zag en dat mooie rhytmische bewegen van soldaten en monniken die van Cortez eisch- ten goud en bekeering van den heidenko ning; toen ik daar zag dien dans, dien Cortez vervoerde, maar het publiek koud liet, toen zag ik óók, door dat alles heen, Ichnaton staan in de groote bronzen poort, zooals hij daar vijf jaren geleden in werkelijkheid ge staan had: klein tegen den machtigen ach tergrond, groot tegenover de nietige wereld. In dit feit alleen reeds, dat ik, licnamelijk hij het eene, tegelijkertijd geestelijk bij het andere was, ligt mijn oordeel over dit nieu we lustrumspel opgesloten. Het is mooi, het boeit door kleurenpracht en lichteffect, maar het wordt overvleu geld door de vijf jaar oude herinnering aan een ander spel, mooier, inhoudrijker, beter. De Cortez dien we hier zien, is niet de Cor tez uit de geschiedenis, de veroveraar, de conquistadór; deze Cortez is een droomer, die zich laat meesleepen door het nieuwe en het schoone en die wel spreekt van zijn heer, zijn koning, in wiens naam hij zegt te komen, maar die dien koning vergeet en zich keert tegen zijn eigen volk, zoodra hij komt onder de bekoring van dat andere, nieuwe volk. Ziehier den inhoud van het eenvoudige spel; Hernan Cortez bereikt in den avond de stad Mexico, vergezeld door soldaten en gees telijken. Montezuma, vooraf gegaan door de waardigen uit het land, waaronder prinsen en gevolgd door mannen en vrouwen, volk van Mexico, daalt de trappen van den tempel af ter begroeting der vreemdelingen, wat zich uitbreidt tot een ballet. Het zien van dit bal let vervoert Cortez buiten zijn volk en bui ten zichzelve. Soldaten en padres, die mer kend, roepen zijn naam om den ban over hem te breken. Dit geroep doet het ballet stokken tot stilstand. Soldaten en padres eischen van Cortez goud en bekeering van den hel denvorst. Cortez verzet zich tegen hun eischen, maar zij laten niet af, tot hij inwil ligt. Zijn verzoek om góud aan Montezuma beantwoordt deze onbegrijpend en onbegrij pelijk met het aanbieden van de prinsen aan Cortez. Cortez' tweede verzoek, het hei dendom af te zweren, beantwoordt hij met net zich doen offeren der prinsen (analogie met de Mexicaansche bloedmysteriën). De laatste prins doodt niet zichzelven, maar Mon- iezuma. Cortez, ervarend de ineenstorting en het verderf, teweeg gebracht door de aanwe zigheid van de Spanjaarden en hemzelf, van al wat eenige oogenblikken te voren door den aanblik hem onthief op deze aarde aan de aardsche verwardheid, beveelt, in een hopeloozen wensch nog te redden, soldaten en padres heen te gaan. Zij weigeren. Dan kondigt hij aan, hen te verlaten en alleen te gaan. De soldaten beletten hem, dit voor nemen uit te voeren: zij sluiten hem met hun lansen in. Cortez, herkennend hun schennenden moedwil, grijpt tot het laatste een wanhopig wapen, dat hem nog rest om zichzelf tegen hen te verdedigen. Hij bedreigt de soldaten en padres met de strijdvaardig heid der Mexicanen. Hij roept de Mexicanen op, hem te volgen tegen zijn stam. De Me xicanen roeren zich niet. Een triumfschreeuw breekt los uit de Spanjaarden. De soldaten trekken de stad binnen. De padres doen het volk knielen voor het kruis. De "tad begint te branden. De gestalte van Cortez doemt een oogenblik weer op, om dan heen te gaan. Eigenaardig doet het aan dat in heel dit spel van honderden slechts één man spreekt, Cortez; al de anderen gebaren slechts, behoudens een enkel woord: goud, of kruis, door de soldaten of de monniken uitgeschreeuwd. Een pantomine, met als eenig sprekende figuur de hoofdpersoon. Maar hoezeer het woord ook gezegd wordt door den hoofdpersoon, het blijft niettemin geheel ondergeschikt aan het spel van bewe ging en zang en dans, dat „Cortez" eigen lijk is. Dat is dan ook een groote verdienste van het spel, dat als kijkspel bedoeld en als zoodanig ook wel geslaagd genoemd kan worden. Jammer dat de toeschouwers wat te dicht op de uitvoerenden zaten, waardoor het overzicht over het geheel vaak verloren ging, juist daar, waar het toch voor een juisten indruk zoo noodig was geweest. Daar staat, breed, een gedeelte van den stadsmuur, met in het midden een poort en achter die poort en hoog daar bovenuit de tempel, waaruit Montezuma, in zijn wit en gouden gewaad, met de zijnen te voorschijn komt, om langs de machtige trap af te da len tot voor de poort, waar de Spanjaarden zich hebben opgesteld. En als dan die allen beneden zijn en zich verspreiden over het terrein vóór den stadsmuur, aan den eenen kant de Mexikanen, aan den anderen kant de Spanjaarden; als dan de dans begint en het geheel wordt overgoten met het licht de groote straallantaarns en de muziek monotoon en droomerig het gebeuren onder streept, dan gaat van het geheel een groote bekoring uit. Maar het is alleen een bekoring voor het oog, de ziel wordt niet beroerd en dat is het, wat mij dit spel zoo ver beneden dat van vijf jaren geleden doet stellen. De voorstelling van gisteravond, die de tweede was, werd o.a. bijgewoond door de op het oogenblik in ons land vertoevende prinsen, den kroonprins van Deli en zijn broeder en den kroonprins van Serdang; een derde en laatste voorstelling (een goed- koope) zal Zaterdag a.s. plaats hebben. ARTHUR TERVOOREN. De inhoud van den Algemeenen Maatre gel van Bestuur komt op het volgende neer:- De bedoelde maatregel onderscheidt tarwe bloem en tarwemeel in tarwebloem en meel A. en tarwebloem en tarwemeel B. A is dat meel of die bloem, die voldoet aan de krachtens de Tarwewet door den Minister voorgeschreven samenstelling. Deze bloem moet, ingevolge de ministerieele be slissing, voor 20 pCt. zijn bereid uit inheem- sche tarwe, welke tarwe moet zijn geleverd door de tarwe-organisaties. Alle bloem of meel, die niet aan deze sa menstelling voldoet, wordt genoemd tarwe meel of tarwebloem B. Deze zal beschik baar kunnen worden gesteld in 3 gevallen en wel: a- voor producten, die zullen worden ge ëxporteerd; b. voor bepaalde, door den Minister aan te wijzen producten; c. voor bepaalde door den Minister aan te wijzen bedrijven tot een zeker percentage van het totaal verbruik aan bloem door die bedrijven. De onder b. bedoelde producten zijn: ver micelli, macaroni, tarwestijfsel, beschuit en zelfrijzend bakmeel, biscuit en wafels. De onder c bedoelde bedrijven zijn het broodbakkersbedrijf en het banketbakkers bedrijf. Degenen, die de onder b bedoelde produc ten bereiden, hebben dus het recht bloem van de samenstelling, zooals zij die wen- schen te betrekken. Gemengde broodbakkersbedrijven De onder c bedoelde bedrijven kunnen dit voor een zeker percentage van hun totalen ®mzet evenzeer ontvangen. Het ligt in de bedoeling voor de bakkerij-bedrijven, dus de gemengde broodbakkersbedrijven, beschik bar te stellen 7% pCt. van hun totalen om zet en wel in dien zin, dat 5 pCt. bestemd is voor de broodbereiding en dat 2 pCt. is te verwerken tot één der producten onder b. bedoeld. Banketbakkerijen Voor banketbakkers geldt, dat zij een hoeveelheid bloem B. kunnen ontvangen, *>eliik aan de helft van de door hen ver- ruikte hoeveelheid bloem A. Dit is ongeveer m overeenstemming met hetgeen de banket bakkers gebruiken. Zij kunnen dus voor 'A ,Van hun geheele gebruik bloem van buiten- 'andschen oorsprong betrekken, z.g. bloem y°°r korstwerk e d.voor het 2/3 zullen zij v- nemen bloem (van zachte tarwe), die in - ederland wordt gefabriceerd. In totaal zal de te verstrekken hoeveelheid mem b ongeveer uitmaken 12 pCt. van het mtaal gebruik van bloem in Nederland, /•aar tot nu toe 20 a 25 pCt. van ons totaal oem-gebruik werd geïmporteerd, is het redelijk, dat de bloemimport eenig nadeel ondervinden. De Meelcentrale Aan deze Meelcentrale is door de alge mene maatregelen een groote bevoegdheid oegekend Zy kan> indien de omstandig- nin dat medebrengen, de geheele voorzie- V0oe zelve ter hand nemen. Het ligt echter te n°S niet in de bedoeling om zoover ziin n" In het bestuur van de Meelcentrale :e "alle. betrokken groepen van afnemers en met ar:c'ers vertegenwoordigd. Men kan dus ëvoote zekerheid aannemen, dat bij n om strikt Daarnaast heeft zitting in het bestuur een cirietal personen, die door of namens den Minister werden aangewezen en c.ie onpar tijdig tegenover de verschillende groepen staan. Deze drie leden zorgen als dagelijksch be stuur voor de dagelijksche leiding. Men is dan zeker van objectieve beslissingen, terwijl de belanghebbenden zelve voldoenden invloed hebben om te voorkomen, dat ondeskundige beslissingen worden genomen. Verder heeft de opzet van de Meelcentrale het karakter als die van de tarwe organisa ties en de vereeniging van koopers, de V.I. T.A. Immers, ook de Meelcentrale is ge vormd uit de bestaande organisaties; de in- dividueele bedrijven kunnen zich bij haar aansluiten. De vereeniging werkt alléén met aangeslotenen. Zij, die zich dus niet wen- schen aan te sluiten of die om de één of andere reden worden uitgesloten, zijn auto matisch van het verkrijgen van de onver mengde bloem verstoken. De Alg. Maatregel van Bestuur geeft ver der de mogelijkheid voor de directe gebrui kers van bloem en meel B om de bij hen op 4 Juli nog aanwezige voorraden nog tot en met een bepaald tijdstip te gebruiken. De ministerieele beschikking stelt dit tijdstip op 3 Augustus. Hoe na 3 Augustus zal moeten worden gehandeld, is thans nog niet te zeggen. Tot en met 3 Augustus blijft men vrij de bloem, die men heeft te verwerken. Aan al len, die bloem of meel verwerken, ook aan de ruim 16000 bakkers, is door het Regee- ringsbureau een inventarisatie-formule ge zonden, welk formulier in overleg met de bakkersorganisaties is samengesteld en waarop o.a. de op 4 Juli aanwezige voorraad is te vermelden. De betrokkenen zullen er in hun eigen belang voor hebben te zorgen dat deze formulieren zoo spoedig mogelijk ingevuld aan het Regeeringsbureau worden ingezonden. Het eenigszins voorloopig karakter van de regeling bracht mede tegenover de verschil lende bloemverwerkende industrieën en de bakkers met eenige toegevendheid op te tre den. Men heeft met de wenschen van deze bedrijven voor een groot deel rekening ge houden zonder dat het in onderdeden kan worden nagegaan, of zulks werkelijk door de noodzakelijkheid was geboden. De tijd heeft hiervoor ontbroken en het ligt daarom in de bedoeling een en ander over eenigen tijd in bijzonderheden te onderzoeken. dezen verdei Zijn. verderde neiging zal voorzitten o gaan met ingrijpen dan stri Verdronken Gistermiddag is uit een kolk onder de ge meente Nijmegen opgevischt het lijk van den 60-jarigen H., die bij het baden is ver dronken. Sinds Maandag wordt te Nijmegen ver mist de stoombootkapitein D. B. uit Heel. De man, die Maandag in het huwelijk zou tre den, was Zondagavond met eenige collega's in de stad gezien. Het laatst was hij opge merkt des avonds 12 uur in een café aan het Maas- en Waalkanaal. Sindsdien werd hij vermist. Zijn lijk is gistermiddag opge vischt. Een onderzoek naar de oorzaak word ingesteld. De brand bij „Hulp voor Onbehuisden" te Amsterdam De gearresteerde op vrije voeten gesteld De man, die in verband met den brand in twee loodsen bij „Hulp voor Onbehuisden" te Amsterdam door de politie was gear resteerd, omdat tegen hem het vermoeden van brandstichting bestond de man had een bedreiging in dien zin geuit is weer op vrije voeten gesteld. De man had ontkend iets met den brand uitstaande te hebben, terwijl er geen materiaal te verzamelen was, dat het vermoeden tegen hem zou kunnen wettigen. Stallingen afgebrand Vijftig varkens in de vlammen omgekomen In den nacht van Woensdag op Donder dag brandden te Nederweert de groote stallingen van de Zuid-Hoeve, gelegen aan de Zuid-Willemsvaart geheel af. Een vijftig varken kwamen in de vlammen om, terwijl de heele hooioogst en alle landbouwgereed- schapen mede een prooi der vlammen wer den. De oorzaak schijnt hooibroei te zijn. De Zuid-Hoeve is eigendom van den heer .1. Hendrikx te Weert en verpacht aan den landbouwer en veehouder den heer Eilers. Van een wagen gevallen Sleepersknecht overleden Bij het hooien in een weiland te Arnhem is gisteren een sleepersknecht, die den wagen oplaadde, van den hoog geladen wagen gevallen. Hij verwondde zich daarbij zoodanig, dat hij niet meer kon loopen. Hij werd in het Elizabeth-gasthuis aldaar opge nomen, waar bleek, dat hij zijn ruggegraat gebroken had. Hij is aan de gevolgen over leden. 5 uur des morgens, ook voor bedrijven met minder dan zes gezellen. Het hoofdbestuur prae-adviseerde, dat de wetgeving hier principieel moet uitgevoerd worden. Langs den weg der centrale com missie moet hier iets beters bereikt worden. Deze commissie zal de kwestie nader on derzoeken, evenals die van het „versche broodje". Besloten werd geen motie te zenden aan het secretariaat van de Centrale Commis sie. maar een audiëntie aan te vragen bij den minister van Arbeid. Het hoofdbestuur zegde toe volle aandacht te zullen schenken aan het verlangen dat het geoorloofd wordt vanaf 8 uur des mor gens versch brood beneden de 100 gram te verkoopen en te vervoeren. De steenkool-invoer in Frankrijk Congres te Nijmegen De Ned. R. IC Bond van Brood-, Koek en Banketbakkers heeft te Nijmegen zijn Congres gehouden onder voorzitterschap van den heer P. Hendrix uit 's-Hertogen- bosch. Het jaarverslag van den secretaris, den heer van Oosterum uit Rotterdam, werd goedgekeurd, evenals het verslag van den penningmeester, den heer Brouwer uit Hil versum. Aangenomen werd het voorstel-Nijmegen om het hoofdbestuur niet met twee leden uit te breiden. Op voorstel van het hoofd bestuur werd nog besloten het aantal hoofd bestuursleden voor Limburg van een tot twee uit te breiden. Bij de bestuursverkiezing word de heer J. Brouwer, te Hilversum, bij enkele candi- daatstelling herkozen; in plaats van den heer Hendrix, die zich niet herkiesbaar stelde, werd gekozen de heer J. G. Eich- holt uit 's-Bosch. In de vacature-Zonneveld werd gekozen de heer G. v. d. Post uit Rot terdam, terwijl voor Limburg werd gekozen de heer Muller uit Kerkrade. Aan de orde was vervolgens de keuze van een voorzitter uit het hoofdbestuur. Gecan- dideerd waren de heeren J. v. d. Bergh uit Amsterdam en G. v. d. Post uit Rotterdam. Bij herstemming werd de heer v. d. Post gekozen met 32 tegen 19 stemmen. De nieuwe functionaris nam deze benoeming voorloopig voor een jaar aan. De afdeeling Heerlen stelde voor om het algemeen aanvangsuur van den arbeid in de bakkerijen, ook in de steden te bepalen op Nederland moet ruim twaalf procent beperken Het „Hbld." had met den nieuwen Fran- schen handelsattaché, den heer Dupin, een onderhoud over de kwestie van invoerbeper king van Nederlandsche steenkolen. Wij deelen van dit gesprek het volgende mede: Ten einde werkloosheid jn Frankrijk te voorkomen, gaat het er om, den invoer van buitenlandsche steenkool verminderd te krijgen, wel te verstaan een uniforme ver mindering van ongeveer 12 pet. voor den geheelen buitenlandschen invoer, waarbij geen discriminatie zal dienen plaats te vinden. Het is het verlangen der Fransche re geering, dat de belanghebbenden zelf onder elkaar tot een vriendschappelijke regeling zullen komen. Mogelijk is het, dat vergeleken met den laagsten invoer de beperking voor Neder land op iets meer dan 12 pet. zal komen te staan, doch zoo heel veel meer zal dat wel niet wezen. Het staat absoluut vast, dat van een verlaging van den Nederlandschen invoer met 50 pet. geen sprake zal zijn. Uitstel tot October is bij dezen maat regel onmogelijk. Adres van de Vereeniging van Ned. gemeenten. Kort na het verschijnen van het rapporv der Staatscommissie-Rutgers is door het be stuur van de vereeniging van Nederlandsche gemeenten een commissie samengesteld onder voorzitterschap van den heer J. van der Mo len Tzn., burgemeester van Renkum, belast met een onderzoek van bovenbedoeld rap port. Na een aantal vergaderingen te hebben ge houden, waarin zoowel de meest principisele kwesties als de verschillende bepalingen van het ontwerp der Staatscommissie onder de oogen werd gezien, heeft de Commissie-Van der Molen een rapport vastgesteld, waar mede ook de vaste commissie voor or.derwijs- aangelegenheden der vereeniging haar in stemming heeft betuigd, welk rapport adr. tot grondslag heeft gestrekt voor haar be schouwingen. In het adres wordt allereerst stilgestaan bij de wijze, waarop de finan- eieele lasten van het lager onderwijs over de publieke kassen zijn verdeeld. Daarna volgen enkele bedenkingen, weike adr. heeft tegen de door de Staatscommissie voorge stelde beperkingen van de gemeentelijke vrij heid in zake het onderwijs en voorts tegen de door haar voorgestelde berechting van geschillen. Vervolgens staat adr. stil bij de voorgestelde wijzigingen in de leerlingen- schaal, om daarna enkel; richil-.jnen aan te geven, welke naar haar inzien bij de stich ting en de distributie van scholen zouden moeten worden gevolgd. In een verder deel wordt een critische beschouwing gegeven ten aanzien van de voorgestelde bepalingen in zake de vergoeding van kapitaals- en ex ploitatie-uitgaven der bijzondere scholen en in zake het onderwijs in de lichamelijke oefening. Ten slotte volgen bij de betrekke lijke artikelen door adr. gewenschte veran- ringen of aanvullingen. Onderhoud met den heer v. d. Waals De secretaris-generaal van het Ned. Comité voor de Koloniale Tentoonstelling te Parijs, Dr. v. d. Waals, is gistermiddag uit Parijs te Den Haag gearriveerd. Bij zijn aankomst aan het Hollandsche Spoor Station hadden wij een kort onderhoud met den heer v. d. Waals. Hij vertelde ons dat eerst gisterochtend met het opruimingswerk is begonnen kunnen wor den. Óp onze vraag, of er nog bruikbare voor werpen te voorschijn zijn gekomen, ant woordde hij, dat tot nu toe alleen een aan tal steenen beeldjes zijn gevonden. Alles wat van brons en goud was, is weggesmolten. En kele dezer beeldjes zijn tamelijk goed be houden, maar zijn toch wel zoodanig toege takeld. dat zij eerst schoongemaakt moeten worden, wil men zien of zij nog van voldoen de waarde zijn. Het staat thans vast. dat er een nieuw gebouw komt. Waarschijnlijk wordt het zelfs opgetrokken in denzelfden stijl. Eerst heeft men gedacht om het Nenijto- gebouw uit Rotterdam naar Parijs te trans porteeren, maar het zou daar waarschijnlijk te laat aankomen. In ieder geval zullen de torens moeten vervallen. In de vergadering van het Comité die heden plaats heeft, zal wel de beslissing vallen. Gedurende die ver gadering zal telefonisch overleg gepleegd worden met den heer Moojen, die in Parijs moest blijven. Of de uit te betalen verzekc- ringssom voldoende zal zijn voor het nieuwe gebouw, valt nog niet te zeggen. U moet niet vergeten, zeide Dr. v. d. Waals, dat het hier spoedwerk betreft, dat veel geld kost. Om trent de oorzaak van de ramp kon de heer v. d. Waals niets zeggen. Het onderzoek is nog niet afgeloopen, maar het staat als een paal boven water, dat electriciteit niet de oorzaak is. De zware eischen die in Parijs te dien aanzien gesteld waren, waren door onze adviseerende ingenieurs nog hooger op gevoerd. Deskundigen achtten dezen den besten aanleg van geheel Parijs. Wat er te voorschijn zal komen uit de brandkast, waarin de kostbaarste voorwerpen zijn opgeborgen is nog niet te zeggen. Totdat de heer v. d. Waals uit Parijs vertrok was men er niet in geslaagd, de kluis te openen. Wii vestigden nog de aandacht van den heer 1 v. d. Waals op de ontstemming, die blijkens telegrammen in Indië heerscht over te lage verzekering. De heer v. d. Waals meende, dat men in Indië geen enkel verwilt kan maken. Aan alle voorwaarden van 't Indisch Comité is voldaan. De Indische voorwerpen kwamen onverzekerd te Parijs aan. De heer v. d Waals heeft ze toen persoonlijk onmiddellijk verzekerd, tegen het bedrag, dat gevraagd was. Een eisch voor afzonderlijke verzekering is door Indië niet gesteld. Zulk een eisch zou ook al zeer on-technisch geweest zijn. Een betrekkelijk lage premie is juist verkregen door alles op een polis te verzekeren. Het onderzoek De deskundigen, die belast zijn met het onderzoek naar de juistheid der aanwijzi- gingen welke zouden kunnen leiden tot de vaststelling van de oorzaken van den brand die het Nederlandsche Paviljoen op de In ternationale Koloniale Tentoonstelling heeft verwoest, zijn gisteren te Vincennes in aan wezigheid van den heer Mooyen, den com missaris-generaal der Nederlandsche inzen ding en andere vooraanstaande persoonlijk heden, bijeengekomen. De deskundigen behouden zich de conclu sies voor, doch hebben verlof gegeven het puin op te ruimen. Gisterenmorgen zijn de bergingswerkzaamheden aangevangen. Van alle zijden ontvangt de heer Mooyen aanbiedingen van particulieren, die nieuwe collecties te zijner beschikking stellen. Ten aanzien van de Belgische uitnoodiging de Nederlandsche collecties in een der Bel gische paviljoens onder te brengen, deelt de Nederlandsche Legatie mede, dat het zeer onwaarschijnlijk is, dat dit zeer edelmoedige aanbod van België zal worden aanvaard. De Nederlandsche Commissie van Advies heeft in principe besloten het Paviljoen weer te doen opbouwen, waarvoor de goedkeuring der regeering is gevraagd. Zoodra het ant woord uit den Haag zal zijn ontvangen, zal het Commissariaat-generaal zich aan het werk begeven. In de Nederlandsche sectie wordt de hoop gekoesterd het nieuwe gebouw binnen een maand te kunnen oprichten. Dankbaarheid jegens het aanbc van België Naar het B. T. A. uit Brussel meldt, ont ving de Belgische minister van koloniën van zijn Nederlandschen collega een telegram, waarin gezegd wordt, dat de Nederlandsche regeering het zeer op prijs stelt, dat België zooveel blijken van medeleven en zoo'n edelmoedig aanbot, heeft gedaan. Mr. D. Fock, voorzitter van het Neder- landsch uitvoerend comité te Vincennes, bedankte de Belgische regeering telegrafisch voor de deelneming in het nationaal ver lies. Mr. Fock zeide hierin, getroffen te zijn door het edelmoedige aanbod. Het comité zal trachten aldus het tele gram het paviljoen te herbouwen, maar als zich onverhoopt moeilijkheden mochten voordoen, zal men niet aarzelen van de vriendelijke hulp, dit zoo spontaan geboden is, gebruik te maken. Nenijto-hal naar Parijs? Door mr. Fock, den commissaris-generaal van de Nederlandsche afdeeling op de ko loniale tentoonstelling te Parijs, is bij het gemeentebestuur van Rotterdam een verzoek ingekomen om één der Nenijto-hallen voor tentoonstellingsgebouw te Parijs beschikbaar te stellen. Het Gemeentebestuur is wel bereid, op dit verzoek in te gaan. De vraag is echter, of het plan technisch uitvoerbaar is. Dit is op het oogenblik in onderzoek bü den dienst van gemeentewerken. Gelijk bekend, werden voor de in 1923 te Rotterdam gehouden tentoonstelling vier hallen gebouwd met ijzeren bintconstructie. Eén er van werd in 1929 afgebroken en opnieuw gemonteerd op het terrein der Fordfabrieken. De drie overige zijn nog op het terrein aanwezig. De hallen hebben een lengte van 100 M. Interpellatie in de Fransche Kamer. Naar de Parijsche „Temps" meldt, heeft de heer Gratiën, afgevaardigde van de Sei ne, een tot den minister van Koloniën gg- richte interpellatie ingediend over de oor- zake van den brand in de Nederlandsche afdeeling op de Kol Tentoonstelling en no pens de maatregelen, die den minister denkt te nemen om de verantwoordelijkheid voor den brand na te gaan en om herhaling van een dergelijke gebeurtenis te voorkomen, waarvan de gevolgen nog veel ernstiger zouden kunnen zijn indien deze zou plaats hebben tijdens de uren van grooten toeloop van het publiek. Tooneelgids De „Tooneelgids", uitgave der N. V. Vink's Uitgevers Mij. te Alkmaar, zal met ingang van den volgenden jaargang een nieuwen koers inslaan. Tot redacteuren zijn benoemd de heeren Kees Spierings en Jan Everwijn. Blijft het ballet bestaan? Bjj de veiling van den inboedel van Anna Pavlova is het meest typische en waarde volle gereserveerd voor een Ann a Pavlova- museum, dat, indien de gevoerde onderhan delingen tot het gewenschte resultaat lei den, in een der groote Londensche musea als afzonderlijke afdeeling zou worden inge richt. De decors en costuums zijn niet ge veild. Het ballet-gezelschap, dat tot 1 Juni in Engeland op tournée was en op het oogen blik niet optreedt, heeft een tournée voor de Ver. Staten in het vooruitzicht en zal even tueel voor het vertrek daarheen nog een tournée door Duitschland en Oostenrijk ma ken. De opera te Riga had den heer Dandré aangeboden, alle decors en costuums over te nemen, maar deze heeft deze aanbieding van de hand gewezen. Alle hoop is dus nog niet vervlogen, dat het ballet van Anna Pavlova zal blijv' bestaan. ik vertel U imorgenavond in deze courant hoe flJOOO. kunt winnen.... ;NL P't.03Z>

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5