Berichten uit onze vorige oplage Na den brand in het Ned. Paviljoen Kon. Nederlandsche Middenstandsbond Vereeniging van Nederlandsche Arbeids beurzen honkbal faillissenmenten STADSNIEUWS BURGERLIJKE STAND 28ste Middenstands-congres te Zandvoort SOCIAAL LEVEN Patroonsbond voor de Bouwbedrijven in Nederland INGEZONDEN SPORT EN SPEL v CRICKET WATERPOLO LA WNTENN1S Henley ROEIEN DAMMEN De wereldkampioen B. Springer Jr. in Holland Examens nuttige handwerken HAARLEM, 1 Juli (Nuts-kweekschool). Geslaagd de dames C. M. van Blom, H. Baart, M. Bannink, G. Eelman, M. B. de Jong en A, C. Val. Een onderhond met den heer Krieger. In een onderhoud met den heer Krieger, conservator van het Ethnografisch Museum te Leiden, die gisteravond teruggekeerd Is uit Parijs, zeide deze, dat de algemeene In druk is, dat men den toestand kalm moet beoordeelen. Groote verliezen zijn geleden, voornamelijk door he tKoloniale Instituut. Het meest jammer Is, het verloren gaan van een collectie van bijzondere uitgaven van scheepsjournalen van mr. Engelbrecht te Rotterdam, en de verwoesting van de zgn. tafel der Compagnie, een groote ronde djattihouten tafel, eigendom van den heer Paul May. Ook het portret van Raden Saleh, afkomstig van een der Noord-Hollandsche Musea, is verloren gegasfo. Het Ethnografisch Museum te Leiden had aanvankelijk weinig gestuurd, maar door den druk van het Comité werd aan de eerste zending nog een collectie toegevoegd. Ook hét verlies van het Leidsche Museum is zeer aanzienlijk, doch moet niet worden over schat. Voorts is een onherstelbaar verlies: het verloren gaan van een collectie instru menten uit het Museum van Indonesische instrumenten van den heer Scheurleer te Den Haag. De heer Krieger had den indruk gekregen, dat vooral de zendingen uit Batavia het meest belangrijk zouden zijn. Kwaadwilligheid zoo goed als zeker in het spel. „De oorzaak is in elk geval geen kortslui ting", aldus de heer Krieger. „Wat dan wel?" vroegen wij. zijn drie oorzaken aan te wijzen n.l.: chauvinisme, communisme, of ontslagen ele menten van de tentoonstelling zelf zijn aan het werk geweest, hetgeen natuurlijk niet meer is aan te toonen. Het feit, dat de brand op meerdere plaatsen tegelijk uitbrak, brengt de gedachte aan moedwil zeker op den voorgrond." De pers moet naar de meening van den heer Krieger aandringen op een nauwkeurig onderzoek, voor wat betreft bewaking en verzorging en wie daarvoor de verantwoor delijkheid draagt. „Ik heb" aldus de heer Krieger „iets nooit zóó plat gebrand gezien als dat." De vrees voor herhaling is niet onge grond, vooral niet wanneer inderdaad com munistische elementen aan het werk ge weest zijn. Een vooraanstaand persoon uit de Fran- sche museum-wereld verklaarde aan den heer Krieger, dat de gedachte aan kort sluiting moet worden uitgesloten, alleen reeds omdat een Nederlandsche firma de installatie in orde gemaakt heeft en het materiaal van zeer goede kwaliteit was. Wat tenslotte het voornaamste verlies voor het Ethnografisch Museum te Leiden betreft: dit bestaat uit een collectie van drie Javaansche oudheden. De mogelijkheid bestaat dat die nog teruggevonden worden, weshalve de heer Krieger reeds morgen waarschijnlijk weer terugkeert naar Parijs voor het ver dere onderzoek. Het ziekentriduum te Bloemendaal Woensdag Het Lof dat Woensdagmiddag gehouden werd, bracht voor de zieken de vervulling van een vurigen wensch, de toespraak van den aan- de zieken welbekenden Antwerp schen onder-pastoor M. v. Hoeck. Met pakkende voorbeelden uit zijn eigen werk onder de zieken wist hij de zieken op te wekken tot groote gelatenheid, groote overgeving, rust en vrede in hun lijden. Donderdag De H. Mis werd opgedragen door pastoor L. Willenborg met assistentie van Rector Nielis van Brussel en den Eerw. Heer André van de Bronk, student. De laatste dag van het Triduum waarop de zieken in stijgende mate het geluk, de aandoening van het Triduum mogen beleven is aangebroken. Rust en vrede ademt alles, een duidelijk bewijs van de stemming die bij allen leeft, bij zieken, helpsters en belangstellenden, 't Is de rust die de gewijde plechtigheden van onzen H. Godsdienst geven. De rust in het kerkje, het opvallende in deze dagen, terwijl toch de ruimte zoo beperkt is en men zich dikwijls moet behelpen. De vredige rust in heel deze oefening is een schoone afstraling van de rust en vrede die leeft in de harten der ware leden van het Z. A. Onder de H. Mis sprak pastoor Willenborg tot de zieken als volgt: De Hemelvaart wordt ook herinnerd in de H. Mis. Wij zien ook Christus' Menschheid omhoog gaan naar den hemel als de wierook die opstijgt. Een schoone les vol troost en opbeuring. Onder de H. Mis denkt u aan uw eigen lij den, natuurlijk, maar denkt aan de woorden van den Zaligmaker: Ik zal hen opwekken op den jongsten dag. De Verrijzenis, de he melvaart is ons toegezegd: Ik ga op tot Uwen en Mijnen Vader. Uw lichaam zal eenmaal omhoog gaan, naar den Vader, wij gaan. allen Christus tegemoet in de lucht. Daarom moeten wij ons zoo innig vereenigen met Christus. Zuiver is het offer, omdat het H. Offer der Mis zuiver is in zich, de Heiligheid zelf in wie geen schaduw van zonden is. Laat uw offer ook zuiver zijn zonder we- reldsche, heidensche verlangens, die passen niet in een Christenhart, zeker niet in een zieke die met Christus vereenigd wil zijn. Zoolang als God het wil behoeft de zieke niet anders te doen dan ziek te willen zijn. En als gij zoo ziek zijt zal Hij niet alleen uw eigen ziel heiligen maar uw offer wordt heiligmakend. Die genade is ook in staat om anderen heilig te maken. Een zieke die zóó kalm en tevreden is als gij, geeft aan iedereen een stichtend voorbeeld. De kracht van uw bid den, van uw offer zal verwerven overvloedige genaden om andere tot God terug te bren gen. Ondertrouwd: 1 Juli, W. C. Leising en M. Marczak, P. T. Schouten en J. P. M. van Rejjsen, A. G. Barnhorn en M. C. F. de Groot, S. Lierens en B. Anholt, L. J. v. d. Tweel en A. M. H. Schramm, A Klop en H. Boerwinkel, F. J. Koelemeijer en M. T. Lichtenberg, A. A. v. d. Velde en J. Kuilder, W. P. Platei en C. M. Lamers, W. H. A. Hettasch en B. J. van Donselaar, N. Rooij- mans en C. C. Dik, C. Spaargaren en H. W. Groeneveld, J. Leenhouts en A. W. A. de Vogel. Getrouwd: 1 Juli, H. J .Baumgartner en A. Kieseier, J. G. Botter en A. C. Kuiper, J .Bekooij en M. M. Reiers, A. Delissen en R. Zdunski, C. van den Berg en M. J. Koks, T. J. Quee en J. C. Pruis, W. L. Terstal en H. A. G. Oerlemans, P. J. H. v. d. Mast en L. W. Stoffer, J. Kollaart en W. A. A. Demkes, G. P. Zwaanswijk en A. J. Cassee, W. C. van Roon en J. J. van Weeren, J. J. Wesselius en K. van Looij. Geboren: 1 Juli, M LagerweijVan der Stelt, dochter; 29 Juni, H. Kooien—Rozen dal, dochter; 29 Juli, J. M. I. Zuurendonk— Hartloper, zoon; 30 Juni, W. G. M. Dam— Van Zeeland, dochter; 30 Jyni, m. E. SchreursVan Kempen, 2 zoons; 1 Juli, M. W. Joosten—Bronstring, dochter; 1 Juli, M. E. van der Molen—Van Lieshout, zoon. Overleden: 30 Juni, M. F. G. van der HorstVan Gunsteren, 55 j„ Lange Marga- rethastraat; 30 Juni, C. Luman—Ceelie, 58 jaar, Leidschevaart; 1 Juli, G. A., 14 dagen, zoon van G. A. Man, Hazepaterslaan. Aan den Woensdag gehouden feestmaal tijd in het Groot-Badhuis, waaraan o.m. de Commissaris der Koningin, de heer Heringa van het departement van Arbeid, Handel en Nijverheid namens den minister, de bur gemeester, de heer Van Alphen, deelnamen, bracht jhr. Röell in zijn rede den brand te Vincennes ter sprake. Spreker deelde mede, dat heden een vergadering van het bestuur van het Kol Instituut wordt ge houden, waarin wordt beraadslaagd over hetgeen tot herstel van hetgeen door den brand verwoest is, kan worden gedaan. Bedryfsradenwet De heer Nijhuis te Rotterdam hield in het hedenmorgen voortgezette congres een beschouwing over het „voorontwerp eener bedrijfsradenwet". De heer Nijhuis besprak in bijzonderheden het ontwerp en besloot met het uiten van den wensch, dat de Tweede Kamer de vrij heid, die ons volk steeds is liefgeweest, zal weten te handhaven. Plaats en taak van den midden stand in het econ. leven De heer dr. C. Visser, secretaris van de Kamer van Koophandel te Delft, leidde vervolgens een prae-advies in over: „Plaats en taak van den middenstand in het eco nomisch leven". De algemeene secretaris, de heer De Groot, wees er op, wat de vakgroepen kun nen verrichten. Als voorbeeld noemde hij de organisatie van drogisten en die van wetensch. optiek. De middenstand heeft zijn levensbestaan in eigen hand; hij moet ae kracht en den moed hebben zijn taak te aanvaarden. De inleider beantwoordde ten slotte de verschillende sprekers. Besloten werd, met instemming van den inleider, geen beslissing omtrent de conclu sies van het prae-advies te nemen. De voorzitter stelde voor het congres te verdagen tot den namiddag en thans voort te zetten de algemeene vergadering. Aldus werd besloten, waarna verschillen de mededeelingen werden gedaan. O.a. werd meegedeeld dat 22 Kamers van Koophandel op dit congres vertegenwoordigd zijn. In de Donderdagmiddag voortgezette ver gadering van den Kon. Middenstandsbond werdmedegedeeld, dat de planen tot stich ting van een middenstandshuis in behan deling zijn. Mededeelingen zullen op het volgende congres gedaan kunnen worden. Dr. J. F. ten Doesschate, secretaris van den Ned. Grossiersband, bracht prae-advies uit over „Plaats en taak van den prossier in het distributiebedrijf." Over het prae-advies voerde een aantal sprekers het woord. In zijn antwoord zeide dr. Ten Doesschade, dat er geen sprake is van tendenz tot uitschakeling, iedere bran che afzonderlijk moet naar eigen omstandig heden de noodzakelijkheid toetsen. De win kelier moet zijn aandacht op den verkoop vestigen, terwijl de inkoopregeling aan den grossier overgelaten moet worden Daarna volgde sluiting van het Congres. Hoofdacte-examen 360 candidaten Gisteren is het schriftelijk gedeelte van het hoofdacte-examen in deze stad af- g6Demdeelneming aan dit examen was dit iaar zoo groot (360 candidaten). dat 304 examinandi in het gebouw „St. Bavo" en de overigen in de Rijkskweekschool moesten worden geëxamineerd. Voordat gistermorgen tot verdere behan deling der zaken werd overgegaan, heette de voorzitter welkom den heer W. Drees, zijn opvolger. Dan was het woord aan den heer Spek uit Amsterdam, die de prae-adviezen der werkgevers besprak. Spreker verklaarde zien niet eens met de idee, dat arbeidsbeurzen alleen in het belang zijn der kleinere be drijven. Particuliere arbeidsbemiddeling be hoeft niet achter te staan bij gemeente lijke. Vooral moet ten allen tijde contact met de leiding der bedrijven worden ge zocht. i Spreker verzocht de heeren werkgevers hun houding ten opzichte van de openbare arbeidsbeurzen te herzien en te overwegen dat in het buitenland goede resultaten ver kregen worden. De heer Van Lier, chef van de afdeeling Arbeidsbemiddeling te Den Haag, liet een optimistischen toon hooren en meent, dat het algemeen vertrouwen begint te komen daar geen der werkgevers zich positief tegen verklaard heeft. De Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken betrekt haar werklieden over de schijf van de openbare arbeidsbemiddeling. Dit is een frappant voorbeeld, dat dienen kan voor alle werkgevers. Spreker was ook van meening, dat de verplichting aan werkgevers om vacatures te melden, niet juist zou zijn. Het kweeken van vertrouwen en het zoeken van contact zal meer daadwerkelijke gevolgen hebben. De heer C. v. d. Lende, secretaris van het N.V.V., weerlegde de conclusie van den laatsten spreker. Waarom zou men de werkgevers geen verplichting opleggen? Spreker verklaarde zich geen voorstander van een vastleggen der arbeidsbemiddeling in het collectief contract. De heer Bakker, voorzitter van de Nea. Vakcentrale, wenschte meer populariteit van de arbeidsbeurzen, dwang komt daaraan niet, ten goede; zeker niet zoolang een groot per centage nog niet vrijwillig wil meegaan. De heer Ratte, hoofdbestuurder van den Centralen Boud van Transportarbeiders, wees op het prae-advies van den heer Nuy en concludeerde, dat de kroegen en loge menten bij de arbeidsbemiddeling in de scheepvaart moeten worden uitgeschakeld en dat het bestaande instituut van de overheid geraadpleegd dient te worden. De heer Klein, leider van de afd Bin nenscheepvaart van de Arbeidsbeurs te Dordrecht, betoogde, dat de arbeidsbeurzen op dit terrein niet behoorlijk geoutilleerd zijn en dat de schippers een hekel heb ben aan bureaux, waar ze ambtelijk wor den behandeld. Spieker betreurde het. da* geen enkele collega, geen enkele vakkundige bemiddelaar aanwezig was Het is dan ook geen wonder, dat de café-bemiddeling nog hoog in tel is. Het is niet gemakkelijk het vertrouwen van de schippers te winnen, maar in Dordrecht is men zoover gekomen, dat de kroeg-idee zoo goed als verlaten Is. Een centrale beurs zou echter van grootu beteekenis zijn. De heer Slotemakers van het Verbond van Ned. Werkgevers wees er op, dat men op den goeden weg is en dat de arbeidsbe middeling meer en meer gebruikt wordt. Wettelijke verplichting zou veel teniet kun nen doen. Dan was het woord aan de prae-advl- seurs. Allereerst aan den heer Van Delft, die nogmaals betoogde, dat men de arbeids beurs als een bedrijfsinstituut moet be schouwen. Den werkgevers verzocht spreker toch in ieder geval een proef met de ar beidsbeurs te nemen. De prae-adviseurs verdedigden daarna in het kort het uitgebrachte advies. De voorzitter bracht dank aan prae- adviseurs en, debaters en concludeerde, dat de algemeene gedachte is: meer contact tus- schen werkgevers en werknemers door de arbeidsbeurzen. Spreker hoopte, dat de beraadslagingen daartoe veel zullen hebben bijgedragen Dank werd gebracht aan het gemeentebestuur van Haarlem, voor de vriendelijke ontvangst, aan den heer Vader, directeur van den Werkloosheidsdienst te Haarlem, die alle voorbereidingen heeft ge troffen. Voorgelezen werd een dank-telegram van oud-minister rof. dr. Slatemaker de Bruine. Des middags werd een autotocht door dé omstreken van Haarlem gemaakt en een bezoek gebracht aan de Hoogovens. Jaarvergadering te Alkm (Vervolg). Het feestmaal 's Avonds werd in de groote zaal van den Schouwburg „Harmonie" de officieele feest maaltijd gehouden. Als gasten waren aanwezig de wethouder van Publieke Werken, H. Klaver, de ge meentesecretaris mr. A. Koelma, de direc teur van gemeentewerken, ir. D. Margadant, de commissaris van politie, C. Walraven, de voorzitter van V.V.V., mr. J. P. Bosman, benevens enkele afgevaardigden der plaatse lijke afdeeling van den R. K. Aannemers- bond. Nadat de bondsvoorzitter als tafelpraeses de rij der sprekers had geopend met een hartelijk welkomstwoord, werd allereerst gespeecht door wethouder Klaver. Deze zeide zich te verheugen in het werken van den Patroonsbond, omdat daardoor het particulier initiatief in de bouwwereld ver sterkt zou worden, wat spreker ten zeerste toejuicht. Vriendelijke woorden over den bond en zijn werk werden nog gesproken door ir Margadant en den heer Walraven, terwijl mr. J. P. Bosman de gelegenheid natuur lijk gretig aangreep om propaganda te maken voor onze mooie stad. Namens den R. K. Bond sprak de heer Apeldoorn die er op wees, dat men, hoewel om principieele redenen gescheiden, toch nog zooveel gemeenschappelijke aanrakings punten had op practisch terrein. Zeer veel afgevaardigden en hoofdbe stuursleden lieten hun stem hooren. Alge meen werd hulde gebracht aan de afdeeling Alkmaar en haar voorzitter, den heer J. Ringers voor het vele en keurige werk, dat gedaan was, om het congres hier te doen slagen. Vleiende woorden werden gesproken over mooi Alkmaar. De eigenaar der Har monie, de heer C. de Lange, werd gehuldigd voor de keurige wijze waarop hij de tafel versierd en het diner verzorgd had. Als bijzonderheid mag wel gememoreerd, dat de eenige aanwezige dame in dit heeren gezelschap, mejuffr. Mary Pos uit Haar lem, een vlotte en geestige rede hield, welke natuurlijk uitbundig werd toegejuicht. Verschillende attracties werden den gasten aangeboden. Het Alkmaarsch Dubbelmannenkwartet „Apollo" zong onder leiding van den heer Jac. Jansen zeer muzikaal een zestal liederen. Groot succes hadden de Gebroeders Kroon met hun schets in West-Friesch dialect: Kees naar Rochefort, evenals de tooneelver- eeeniging „Ulvadero" met haar éénacte „Naar het Congres". Een strijkje onder leiding van Melchert Schuurman vulde de weinige pauze's met zeer goede muziek aan. Alles bijeen; een prachtig geslaade feestavond. Gistermorgen werd in ,,'t Gulden Vlies" de jaarvergadering voortgezet. De afd. Wassenaar stelde voor om de loonen, genoemd in het Landelijk Collec tief Arbeidscontract te handhaven, in dier voege, dat boven deze loonen geen bedragen, in welken vorm ook. aan de werknemers zul len worden uitgekeerd. De afd. Wassenaar besloot hiertoe reeds in principe en acht een strafbepaling bij over treding, b.v. uitsluiting uit de vereeniging, een stap in de goede richting. Zij acht dezen maatregel bevorderlijk voor werkverruiming; wanneer de loonen immers gestabiliseerd zijn op het contractpeil, dan zal het publiek er spoediger toe overgaan het werk niet zoo lang te laten rusten. Het Dagelijksch Bestuur wijst erop, dat de locale omstandigheden niet overal de zelfde zijn; het acht dit vraagstuk, behalve zeer belangrijk, ook bijzonder moeilijk en laat aan de vergadering het oordeel over. De heer J. Ringers, Alkmaar, deelt mede, dat deze afdeeling een soortgelijk voorstel had ingetrokken. De afd. Alkmaar van den Ned. R.K. Bond had reeds een dergelijk besluit genomen en de afdeeling van den Patroonsbond verzocht hetzelfde te doen. Hier wilde spr.'s afdeeling eerst toe overgaan, als de R. K. Bond dit ook landelijk geregeld wilde maken Daarvoor voelde de R. K. Bond niet, zoodat Alkmaar niet verder wil gaan en om dien reden het voorstel-Wassenaar niet kan steunen. De afgevaardigde van Wassenaar bepleit zijn voorstel, doch zag gaarne 5 pet. speling toegepast. Spr. betoogt, dat de werknemers soms meer verdienen dan de aannemers; mo gelijk kan bij een volgende C. A. O. het voorstel-Wassenaar in ernstige overweging genomen worden. Een tiental afgevaardigden nam aan de discussie over dit voorstel deel; algemeen achtte men het moeilijk de kwestie lande lijk uit te voeren, terwijl tevens gewezen werd op het verschijnsel, dat in grootere plaatsen veel ongeorganiseerden zijn en dat voor aannemers niet hetzelfde geldt als voor burgerpatroons. De voorzitter concludeerde, dat, indien iets bereikt moet worden, dat dan niet moet zijn in den vorm van een bindend besluit, doch overal plaatselijk zal moeten worden bezien. De secretaris,, mr. Bouman, wees er nog op, dat het betalen van een hooger loon, „an sich" niet altijd leidt tot duurder werk. In wezen acht spr. het voorts eigenlijk fout in aangenomen werk 10 pCt. extra-loon uit te keeren. Men kwam ten slotte tot de volgende motie „De Patroonsbond voor de Bouwbedrijven in Nederland op 2 Juli te Alkmaar in alge meene vergadering bijeen, gehoord de bespre kingen over het voorstel-Wassenaar betref fende de handhaving van de loonen, ge noemd in de landelijke C.A.O., overwegende, dat uit het jarenlange gelden der landelijke C.A.O. kan worden geconclu deerd, dat de loonen, en verdere arbeidsvoor waarden in die overeenkomst vastgelegd naar het algemeen oordeel der bedrijfsbeoefena- ren alleszins redelijk kunnen worden geacht, overwegende, dat derhalve mede gelet op de belangen van het Verdere bedrijfs- en maatschappelijk leven in Nederland, in het algemeen onjuist is te achten boven deze loo nen uit te gaan, overwegende echter, dat met de speciale behoeften en eischen van het bouwbedrijf en met den drang om in aangenomen werk ar beid te doen verrichten moet worden reke ning gehouden; Overwegende, dat voorts gelet moet wor den op de ontwikkeling in het bedrijf, mede tengevolge van de na-oorlogsche hoogconjunctuur, spreekt als zijn oordeel uit, dat met inachtneming van de bijzon dere eischen van het bouwbedrijf er alge- meen naar gestreefd dient te worden lo. dat in aangenomen werk de voor waarden niet tot een zoodanig resultaat tieve contract-loon abnormaal groot is, terwijl gewenscht is, dat in afwachting van de eindafrekening en goedkeuring van het aangenomen werk als regel niet meer per week wordt uitbetaald, dan het contractueels loon; 2o. dat voor het overige het collectieve contractloon als regel wordt aangenomen; wekt de afdeeling op, aan de onderhavige materie haar aandacht te wijden, opdat de overweging van landelijke- regelingen over bodig wordt." De voorzitter betoogde, dat uit deze motie moet blijken, dat de Bond streeft naar een richting van een vastgesteld loon. Na nog eenige discussie werd de motie bjj acclamatie aangenomen. De voorzitter uitte de verwachting, dat deze motie haar nut zou brengen voor de Bouwpatroons in het algemeen. Na rondvraag volgde sluiting. Na afloop der vergadering werd in den muziektuin gezamenlijk geluncht, waarna een autotocht door Hollands Noorderkwar tier werd gemaakt. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk De autotocht voor Ouden van Dagen M. de R., Mogen wij langs dezen weg de instellingen en de zeer vele personen, die ons door hun belangelooze en van harte verleende mede werking in staat stelden, den autotocht voor Ouden van Dagen opnieuw te houden en te doen slagen, onzen welgemeenden dank daarvoor betuigen? In haar slotbijeenkomst voor dit jaar kon de commissie met blijdschap constateeren, dat de tocht volkomen geslaagd was, dat de oude menschen genoten hadden en dat de ontvangen bijdragen de kosten volkomen ge dekt hadden. De commissie hoopt ook bij volgende gelegenheden Weer zooveel mede werking te vinden, en zij verzekert den in stellingen die hielpen en den velen die hun auto's beschikbaar stelden en hun gaven offerden voor het schoone doel, dat zij ertoe hebben bijgedragen dat de oude menschen een dag van onvergetelijk genieten beleef den. De Commissie Aut«t""Vlt voor Ouden van Dagen. HEKSENBERG Een kale dorre heuveltop hoog uitstekend boven de purperen heide en de donkergroene boschjes is een van Heerlen's schoonste na tuurmonumenten, die in de volksfantasie de „Heksenberg" wordt genoemd. Vlak bij is een nieuwe berg verrezen van zwarte steenen en ratelen de machines der Oranje Nassau IV., wier betonnen schacht toren zich scherp afteekent tegen de blauwe lucht. Een groote woninggroep met haar roode daken heeft dit idyllisch plekje omge- tooverd tot een modern mijndorp. Hier wonen in bonte mengeling bijeen al lerlei nationaliteiten, Duitschers en Polen, Yougo-Slaviërs en Hongaren, Oostenrijkers en Tsjecho-Slowaken die ruim 4/5 van deze kolonie uitmaken. Menschen, die door den nood in eigen land gedreven zijn in den vreemde werk te zoeken, stellen nieuwe eischen aan de zielzorg en maken 't stichten eener noodkerk als eerste begin eener nieuwe parochie tot dringende noodzaak. Maar hier voor is geld noodig veel geld en de menschen die er wonen kunnen onmogelijk 't benoodigde bedrag alleen bijeenbrengen. Maar Nederland is nog nooit doof geble ven en heeft steeds de beurs open gehouden, waar Gods Eer en zieleheil een offer vroeg. Nu Z. H. Exc. Mgr .L. Schrijnen mij belastte met de voorbereiding dezer nieuwe Parochie aan den „Heksenberg", doe ik een beroep op uwe edelmoedigheid en milddadigheid. Elke gift hoe klein ook is welkom. Daarvoor bij God uw loon en hartelijken dank bij voorbaat. G. HONEE, Heerlerheide. kapelaan. Giro No. 85638. Openluchtspelen Gem. Lyceum Gisteren vonden op het terrein van de H. T.C. aan de Spanjaardslaan de wedstrijden en openluchtspelen plaats van de leerlingen van bovengenoemd Lyceum. Het volgende programma was hiervoor samengesteld: A. Aanvang 8.45 uur. 1. Driekampen meisjes en jongens van alle klassen. 2. pl.m. 11 uur: a. vrije oefeningen, b. paardspringen. B. Aanvang 1.30 uur. 1. 1.302.00 uur. a. Kastie: beslissings wedstrijd tusschen Ie en lie klassen (jon gens) b. Handbal: Ie er. lie klassen (meisjes). 2. 2.002.30 uur. a. Honkbal: 9-tal der Ille en IVe klassen tegen Ve klasse (jon gens). b. Veldbal: Ille, IVe en Ve klassen (meis jes). Daarna: 3. 400 M. wedloop door jongens der hoog ste klassen. 4. Vrije oefeningen der meisjes en jongens der Ie, lie en lie klassen. 5. Estafettenloop van klassèngroepen: meisjes en jongens uit alle klassen. 6. Paardspringen. 7. Hindernisloop van klassegroepen van alle klassen. De belangstelling hiervoor was uiter mate groot. Niet alleen verschillende leeraren, doch ook vele ouders en kennissen, omzoomden het fraaie sportterrein, terwijl een strijkje de genoeglijkheid nog een weinig ver hoogde. Haarl. Cricket Bond Programma voor Zaterdag 4 Juli a.s. Rood en Wit 3—A.V.O.S. Haarlem 3C.V.H. C.V.H. 2—Haarlem 5. R.C.H. 2Bloemendaal Bloemendaal 2R.C.H. 3. A. Z.~„Haarlem" 0-3 Als de scheidsrechter te circa half negen be ginnen blaast stelt Haarlem zich volledig op met: Th. Hölsken C. v. Ellinckhuyzen W. Hölsken W. v. Bogaardt C. Zeeman S. A. Liezenberg J. v. Hemsbergen A.Z. telt 1 invaller voor Bank wiens plaats wordt ingenomen door Coerengel. Haarlem zit al direct na den ingooi voor het A.Z.-doel, verscheidene schoten worden gelost, welke echter te zacht zijn om succes te hebben. Als A.Z. zich eenigszins loswerkt volgt een aanval, het schot van Van Voorst gaat ech ter ver naast. Na snel opzwemmen van Van Hemsbergen ontstaat een scrimmage voor het A.Z.-doel waaruit Zeeman, Haarlem, de leiding geeft, 0—1./ Als wederom uitgezwommen is speelt Lie zenberg den bal terug naar v. d. Bogaardt, die met een scherp schot van de helft van het veld den voorsprong vergroot, 02. Na rust valt Haarlem direct weder fana tiek aan, de A.Z.-achterhoede moet alle zei len bijzetten om doelpunten te voorkomen. Aan de andere zijde ontstaat dan een be nauwd oogenblikje als Hölsken uit zijn doel gezwommen is en A.Z. een vrijen schop te nemen krijgt, het loopt echter af, v. d. Bo gaardt krijgt den bal, hij zwemt er mee op en lost een verraderlijk schot, dat den A.Z.- doelverdediger te machtig is. Als Zeeman dan nog een goed aangegeven bal van Van Hemsbergen van dichtbij tegen dp bovenlat schiet, fluit de scheidsrechter het einde en heeft Haarlem haar eerste puntjes veroverd. HAARLEM—NEREUS Dinsdagavond a.s. speelt Haarlem in de Nieuwe Inrichting a.d. Houtvaart tegen Ne- reus uit Zaandijk. De Internationale Kampioenschappen te Wimbledon De uitslagen van de demifinales in het damesenkelspel luiden: Mej. Aussem (Duitschland) slaat madame Mathieu (Frankrijk) 6—0, 26, 63. Mej. Krahwinkel (Duitschland) slaat Miss Jacobs (Vereenigde Staten) 108, 06, 64. Het heerenenkelspel wordt tusschen twee Amerikanen, namelijk Shields en Wood, het damesenkelspel tusschen twee Duitsehen in de respectieve eindstrijden gespeeld. De andere uitslagen luiden: Demifinale heerendubbelspel: Cochet en Brugnon (Frankrijk) slaan Shields en Wood (Vereenigde Staten) 64, 75, 6—2. Hughes en Perry (Engeland) slaan Kirby en Farqueharson (Zuid-Afrika) 46, 64, 6—2, 1—6, 9—7. De i. jkste uitslagen luiden: London Rowing Club slaat in de tweede heat om den Grand Challengecup de Harvard Uni versity. London Rowing Club slaat de Tabor Aca demy in de tiende heat om den Thames- cup. Voor de Diamond Sculls sloeg Pearce (Ca nada) den Engelschman F. Gentry. Programma-overzicht Haarlem speelt Zaterdagmiddag uit tegen Quick aan den Z. Wandelweg te Amster dam. Ongetwijfeld zal Quick de beschikking heb ben over eenige spelers, die in Haarlem niet van de partij waren, en dus sterker zijn. Ondanks dat, komen, naar onze meening, de punten wel mee naar Haarlem. Blauw Wit speelt waarschijnlijk een meer of minder genoeglijk partijtje tegen Z. R. c., die op "t oogenblik aan het „werpen" labo reert. Gevaar voor verliezen bestaat er voor Blauw-Wit heelemaal niet. Verleden week hadden de heeren van Z. R. C. er tegen V. V. G. A. na zeven innings al genoeg van Toen gingen ze liever naar huis! Dat gevoel zal tegen Blauw Wit nog wel eerder komen In de tweede klasse verwachten we over winningen voor A.M.V.J. I en T. O. G. O. II OPERA-MUZIEK De H. M. V. zet haar serie: complete op namen van Operawerken voort. Thans is verschenen „Traviata" van Verdi. Evenals de andere, reeds opgenomen Verdi- werkenRigoletto, Aïda, Troubadour en Requiem, werd „Traviata" vertolkt door koor en orkest van het Scala Theater te Milaan onder leiding van Maestro Carlo Sabajno met medewerking van eerste rangs-solisten, o.a. den schitterenden tenor Alessandro Zi- liani en den fameuzen bariton Luigi Borga- noro. Dit nog immer hoogst populaire opera- werk, vastgelegd op 13 dubbelzijdige platen is een groote aanwinst voor het gramophoon- repertcire. Het operagezelschap van de Scala te Milaan is een pracht-ensemblegeheel en al ingesteld op Italiaansch, bijzonder op Puccini- en Verdi-werk. Het vormt een zeld zaam goed gesloten geheel. En een betere opvatting dezer Zuidelijke muziek is haast niet denkbaar. Na eenige maanden van rust kondigt de H. M. V. een nieuwe „Revellers"- en een „Chevalier"-plaat aan. „The Revellers" zingen „Blue again" van Mc. Hugh en „Lady, play your mandolin" van Levant. Maurice Chevalier draagt met orkestbegeleiding voor: „Hello Beautiful" van Donaldson en „Walking my baby back home" van Ahlert Richman. Deze nummers staan vermeld onder het hoofd: Amusementsmuziek. Dit zijn ze dan ook in den volsten zin des woords. Beter licht genre muziek nestaat er haast niet. De vorige maal noemden wij een bijzonder mooi plaatje dansmuziek gespeeld door het Argentijnsch Orkest Canaro. Aan die serie is alsnog toegevoegd: „Sueno de Arrabal", tango en „Pegandole al Cimarron", Ranchera. Eveneens bekroonde nummers. Alleraardig ste muziek, zeer gevarieerd door een uit muntend orkest gespeeld. Een bijzonder aantrekkelijke dansplaat is die van Supraphoon met de tango's bij uit stek: „Darf ich um den nachsten Tango bitten" en „Es sprach der weise Marabu". De eerstgenoemde is alleen reeds de kennis making waard door prachtvol bandoneon- spel. Het is een der beste dansplaten. Zoo wel orkest als refreinzang is uitmuntend verzorgd. Het Supraphoon-repertoire biedt boven dien een Tango-potpourri, gespeeld door het vermaarde Spaansch-Argentijnsch Tango orkest van Juan Llossas. Ook hier hoort men aanlokkelijk bandoneon-spel. De inhoud de zer potpourri luidt: Du bist mein Stem, Zwei Tranen, Zwei rote Lippen, Schoner Gigolo, Scheint der Mond auf Venedig en Donna Clara, met refreinzang van Walter Jurmann. Parlophon kondigt aan een interessante orkestplaat met de vierde Satz: „Saltarello", uit de Italiaansche Symphonie van Mendels- sohn-Bartholdy. Gespeeld door het Groot Symphonie-Orkest der Staatsopera te Ber lijn, onder directie van Joseph Rosenstock. Odeon brengt nog een plaat met groote orkestnummers. Twee bekende marschen „Marche Militaire" van Schubert en „Marche Funèbre" van Chopin, door het Groot Sym phonie-Orkest van dirigent Cloez, hetwelk reeds vele, goed geslaagde nummers voor Odeon speelde. Famos en D. E. O. zijn beide nieuwelingen, zoodat de uitslag een verrassing kan zijn. Zondag worden in Haarlem, aan de Kle verlaan, twee tweede klasse wedstrijden ge speeld, die beide het aankijken wel waard zullen zijn. 's Morgens speelt Haarlem II tegen A. G. H. C. II. Als A. G. H. C. goed opkomt, is het zonder twijfel een van de sterkste ne gentallen uit II B. Aan dat opkomen man keert echter wel eens wat. Maar hoe dan ook, 't zij gemakkelijker, dan wel moeilijker! Haarlem kan heel goed winnen. 's Middags zal II. H. C. I, eveneens aan de Kleverlaan, zwaar moeten vechten tegen Blauw Wit II. En ondanks dien zwaren strijd geven we H. H. C. weinig kans op een overwinning. Een mooien wedstrijd, met goed spel aan beide kanten verwachten we echter wel. Het programma. Eerste klase Zaterdag Quick IHaarlem I. Z. R. C. I—Blauw Wit I. Tweede klasse Zaterdag Famos ID. E. C. I. V. V. G. A. II—A. M. V. J I D.E.C. II—T.O.G.O. II. Zondag Haarlem II—A. G. H. C. II (9,30 u H.H.C. I—Blauw Wit II (2.15 uur). Naar wij vernemen zal de wereldkampioen B. Springer Jr. reeds op 13 Juli as. in Hol land arriveeren en 's avonds z'n eerste séance geven in de Damvereeniging „D I O" te 's Gravenhage. Vermoedelijk komt Springer op 14 Juli a.s. te Haarlem. 2 Juli opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. (afd. Handelsinformaties) UITGESPROKEN: 30 Juni: H. C. J. van Deutekom, kellner, Arnhem, Nijhoffstraat 26. R.c. mr. J. H. Smits. Cur. mr. H. H. Roobol, Arnhem. 1 Juli: A. J. F. Faber, levensverzekerings- agent, van Ostadestraat 20 III, Amsterdam. R c. mr. H. J. Hülsmann. Cur. mr. G. H. van Herwaarden, Amsterdam, Keizersgracht 405. 1 Juli: P. A. F. Ras, sigarenwinkelier, Ja- vastraat 129huis, Amsterdam. R.c. mr. H. J. Hülsmann. Cur. mr. G. H. van Herwaarden, Amsterdam, Keizersgracht 405. 1 Juli: C. J. P. C. Pistoor, koopman-stof feerder, Orionstraat 20 'Noord-Tuindorp), Amsterdam. R.c. mr. H. J. Hülsmann. Cur. mr- G. H. van Herwaarden, Amsterdam, Keizersgracht 405. 1 Juli: De Handelsvennootschap onder de firma N. B. Zjjfers Co., Amsterdam, Oude Schans 33 (leden J. Y. Mikmak en J. C. v. d. Werken). R.c. mr, H. J. Hülsmann. Cur. mr. n. Peereboom, Amsterdam, Keizers gracht 405. 1 Juli: J. Koopman, kleermaker, Amster dam, Vechtstraat 51 huis. R.c. mr. J. G. de Vries. Cur. mr. jhr. S. M. S. de Ranitz, Am sterdam, Heerengracht 399. 1 Juli: M. J. F. de Man, houder van een strijkinrichting, Laurierstr. 85huis, Amster dam. R.c. mr. J. G. de Vries Cur. jhr. mr. S. M. S. de Ranitz, Amsterdam, Heerengrac" it 399.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6