Buitenlandsch cdCieuws feuilleton Zomersproeten ver dwijnen in korten tijd geheel door Sprutol. Bij alle Drogisten. DE MAN VAN NERGENSHUIZEN DERDE BLAD VRIJDAG 3 JULI 1931 BLADZIJDE 1 De onderhandelingen over het moratorium De Tol-Unie Het Fransche Vlootbouw- programma De stakingen in Spanje Gemengde (Buitenlandsche Berichten Groote branden KORT NIEUWS SOCIAAL LEVEN KERKNIEUWS RADIO-OMROEP Hij kon geen eten meer zien De wraak van een veroordeelde Zijn vrouw vermoord Engeland wenscht bespreking met de onderteekenaars van het Young-plan Frankrijk weigert er aan deel te nemen Een Engelsch voorstel? De Panische correspondent van de „Man chester Guardian" meldt, dat de Britsche regeering te Parijs stappen heeft gedaan, om overeenstemming tusschen Frankrijk en Amerika te vergemakkelijken. Het Britsche voorstel zou, volgens dit blad, Frankrijks depót bij de bank van in ternationale betalingen betreffen, in geval van een moratorium na afloop van het Hoo- ver-jaar. Volgens de inlichtingen van dezen corres pondent zou de Engelsche regeering bereid zijn, er genoegen mede te nemen, dat Frank rijk geheel of ten deele van de desbetref fende verplichting ontheven wordt, mits de Fransche regeering Hoover's voorstel, wat de overige punten betreft, aanneemt. Dat zou dus ook beteekenen, zegt de correspondent, dat Frankrijk er in toestemt, dat de bij de bank van internationale beta lingen gedeponeerde bedragen uitsluitend Duitschland zouden ter beschikking worden gesteld en dat de terugbetaling in 25 jaar geschiedt. De „Manchester Guardian" zegt, dat te Londen geenerlei officieuze bevestiging van deze interventie te krijgen is. Het blad meent echter goede reden te hebben, om te veronderstellen, dat Engeland hoofdzakelijk te Parijs, en wel in zijn hoedanigheid van mede-onderteekenaar van het Young-plan Seïntervenieerd heeft. Optimisme te Parijs. In den laten avond is gister uit bevoegde bron vernomen, dat Donderdagmiddag in een of ficieuze bespreking tusschen Mellon en La- val door den Amerikaanschen minister is voorgesteld de onderhandelingen tot Vrijdag morgen te verdagen. Laval keurde dit voorstel goed. Het juiste hur van den aanvang der besprekingen is nog niet bekend. Sinds het eindigen van den ministerraad Van gisteren heerschte te Parijs een optimis me, dat nog versterkt wordt, doordat het gerucht steeds vaster vorm krijgt, dat het feeds gelukt zou zijn een compromis te ver zijgen inzake de tot nu toe nog open staande kwesties. Mellon staat in verbinding met Washing ton en zal de laatste instructies van presi dent Hoover afwachten, alvorens zich be slissend uit te laten met betrekking tot de van Fransche zijde gedane voorstellen. Deze voorstellen zouden zeer tegemoetkomend ge steld zijn, zoodat gerekend wordt op een overeenstemming met de Amerikanen. Van officieuze of officieele zijde wordt dit gerucht niet bevestigd. Onderhandelingen verdaagd Officieel wordt uit Parijs medegedeeld, dat de tegen gisteravond vastgestelde besprekin gen met den Amerikaanschen staatssecretaris Mellon zijn verdaagd tot hedenmorgen. Communiqué der Britsche regeering. Donderdagmiddag heeft de Britsche regee ring het volgende officieele communiqué ge publiceerd: „De Engelsche regeering hoopt met ver trouwen, dat de onderhandelingen, die thans te Parijs met betrekking tot het plan-Hoover ■worden gevoerd, succes zullen hebben. Mocht Seen spoedige oplossing gevonden worden, dan is zij bereid, een samenkomst te hou den met de vertegenwoordigers der betrok ken mogendheden en wel zoo spoedig moge- üjk, ten einde met de geringst mogelijke ver traging overeenstemming te bereiken." Kort na de publicatie van dit communiqué Werd op het departement van Buitenlandsche Zaken een telegram uit Parijs ontvangen, Waarin werd medegedeeld, dat de Fransche fegeering de uitnoodiging naar Londen te komen voor dit weekeinde, niet kan aan- nemen. Volgens Engelsche mededeelingen heeft Briand zijn weigering gemotiveerd met het feit, dat de Fransch-Amerikaansche onder handelingen, alsook de parlementaire werk zaamheden zoowel van hem, Briand, als van Laval de aanwezigheid te Parijs noodzakelijk blaken. In officieele kringen verluidt, dat van Fransche zijde een zoodanige conferentie wel 15 waar wordt gewenscht, doch dat er de voorkeur aan wordt gehecht de conferentie to Parijs te houden. Overigens blijft de mogelijkheid de confe rentie later te houden nog steeds open. De Engelsche uitnoodiging heeft evenwel slechts dan doel, wanneer de Fransch-Amerikaansche dnderhandelingen zouden mislukken. Men is te Londen algemeen pessimistisch gestemd, aangezien men den indruk heeft, dat men bij de Fransch-Amerikaansche on derhandelingen de hoofdzaak uit het oog heeft verloren en zich thans met bijzaken dezig houdt. Mocht Frankrijk in een weigering volhar den, dan rekent men er te Londen op, dat Henderson, de Britsche minister van Bui- fenlandsche Zaken, nog morgen naar Parijs zal vertrekken. De toestand wordt te Londen zeer critiek •^schouwd. De Fransche Kamer wil niet naar huis. De regeering is voornemens de Fransche Kamer reeds heden op reces te zenden. Eenige linksche afgevaardigden, zoomede Franklin Bouillon, Louis Marin en eenige hunner aanhangers hebben evenwel besloten een motie in te dienen, waarbij de Kamer verklaart, dat de zittingsperiode zoo lang zal voortduren, totdat alle belangrijke buiten landsche politieke kwesties zijn afgehandeld. De Commissie van Buitenlandsche Zaken der Kamer heeft eveneens een resolutie aan genomen, waarbij de wensch wordt te ken nen gegeven, dat de Kamer onder de hui dige omstandigheden de controle verder blijve uitoefenen. Het is derhalve mogelijk, dat de regeering er van zal afzien, de zittingsperiode der Ka mer te schorsen. De verdaging van de Fransche Kamer. In opdracht van de financieele commissie en de commissie van buitenlandsche zaken hebben de afgevaardigden Malvy en Paul Boncour een bezoek gebracht aan den mi nister-president, teneinde met dezen be sprekingen te voeren over de verdaging van de Kamer. Laval verklaarde, dat hij in geen geval afstand zou doen van zijn recht om de Ka mers op reces te doen gaan. Tegelijkertijd echter verklaarde hij, dat het zijn bedoeling was, de Kamer weer bijeen te roepen om inlichtingen te geven over de gevoerde on derhandelingen, wanneer dit noodig mocht blijken. Men is te Parijs algemeen van opinie, dat de regeering de Kamers Vrijdagavond, na afloop van de agenda, met vacantie zal sturen. Gisteravond laat werd over de loopende onderhandelingen het volgende communiqué uitgegeven: De Minister van Financiën Flandin heeft Donderdagmiddag met den Amerikaanschen secretaris van de schatkist Mellon een lang durig onderhoud gehad Over het resultaat van dit onderhoud wordt in ingewijde kringen het strengste stilzwijgen bewaard. Vrijdagmorgen worden de onderhandelin gen voortgezet. Behandeling door het Permanente Hof van Int. Justitie De president van het Permanente Hof van Internationale Justitie heeft, nu op 1 Juli jl. door de betrokken regeeringen de stukken betreffende het douane-regiem tus schen Duitschland en Oostenrijk (protocol 19 Maart 1931), zijn ingediend, het verhoor van partijen vastgesteld op 20 Juli 1931 te half 11 des morgens. Goedkeuring door den Senaat De Fransche Senaat begon gisteren de be raadslagingen over het wetsontwerp in zake het Vloot bouwprogramma voor 1931'32 en wel van die eenheden, die opgenomen waren in het programma voor 1931, doch niet uit gevoerd zijn in verband met de Vlootvacantie. De Fransche Kamer, die zich bereids met dit Wetsvoorstel had bezig gehouden (er wordt in het voorstel voorzien in een op sta- pelzetten van een 33.000 ton, in het bijzonder van een 23.000 tons kruiser) heeft zooals be kend slechts den aanbouw van 15.000 ton goedgekeurd en den bouw van den pantser kruiser tot later uitgesteld. De rapporteur voor den Senaat wees op de eenheden waaruit dit plan zal bestaan. Spr. zeide: het is wel goed den vrede te be schermen, doch het neemt niet weg dat er geen reden is zich ten opzichte van Duitsch land te ontwapenen. Cheron merkte op dat het te verwonderen is dat Duitschland geld heeft voor den bouw van kruisers, terwijl het aan den anderen kant schreeuwt over zijn nood en ellende. De Minister van Oorlog, Dumont nam in de middagzitting het woord. Hij wekte den Senaat op den tekst van de Kamer zonder wijziging aan te nemen, opdat de regeering zoo spoedig mogelijk het wetsvoorstel kan indienen, waarbij voorzien wordt in den bouw van een kruiser. De Minister van Marine wees er op, dat Duitschland het Verdrag van Versailles over treedt. Hij verklaarde dat de Rijksregeering een supplement heeft aangebracht op de be grooting voor 1931, den bouw van, 8 kruisers, 25 torpedobooten en 25 torpedojagers. Dit is dus 25% meer dan de vloot zooals door het verdrag van Versailles wordt toegestaan. Ten slotte nam de Senaat met 269 tegen 35 stemmen een motie aan. waarbij wordt over gegaan tot de orde van den dag en het ontwerp wordt goedgekeurd in den vorm, zooals reeds door de Kamer werd goedge keurd. Vooruitgang en toestand in Engelsch-Indië Rapport uitgebracht De vooruitgang en de toestand in Engelsch Indië gedurende de laatste jaren vormen het onderwerp van een rapport van 500 bladzij den, dat opgemaakt is op een basis van ge detailleerde rapporten uit alle provinciën en dat door den minister voor Indië aan het parlement is gezonden. Met 't oog op den mogelijken invloed op de loopende besprekingen kunnen vele feiten van bijzonder belang blijken. Het rapport toont aan, dat ongeveer 290 millioen van de in Indië levende 320 millioen menschen werkzaam zijn in de landbouw streken, waar ruim 116 millioen acres worden bebouwd. Hiervan zijn 52 pet. in handen van eigengeërfde boeren, 18 pet. in handen van permanent gevestigde en 30 pet. in han den van tijdelijk gevestigde eigenaars. Bij afwezigheid van particulier initiatief neemt het bestuur de functies waar van zaadhandelaar, landbouwingenieur werk tuighandelaar en verbreider van moderne landbouwmethodes. Een dergelijke ontwikke ling is alleen mogelijk door goedgeorgani seerde propaganda en demonstraties der nieuwe methodes. Inzake landbouwonderwijs wijst het rap port er op, dat hierin in den laatsten tijd regelmatig vooruitgang valt te constateeren, zoowel op de scholen, als op de proefboer- derijen. Onder de instellingen van den laatstelijk opgerichten rijkslandbouwraad van onderzoek heeft vooral de Sprinkhaan-commissie goed werk gedaan. Vastgesteld werd, dat de sprink hanenplaag in Indie een onderdeel vormt van een uitgebreiden en buitengewonen trek van sprinkhanen, die begint in West-Soedan, door Egypte, Palestina, Irak, Arabië en Perzië naar Noord-West-Indië. Een volgend hoofdstuk van het rapport be handelt de ontwikkeling van de bevloeiing in de laatste tientallen jaren. Opgemerkt wordt, dat wanneer de bestaande plannen van be vloeiing op natuurlijke wijze zullen worden uitgebreid, er ten slotte een gebied van 50 milloen acres onder regeeringsbevloeiings- werken vallen. Hervorming van het Engelsche kiesrecht De kwestie der grondbelasting Het Hoogerhuis heeft bij de discussie over de artikelen van het wetsontwerp tot her vorming van het kiesrecht met 80 tegen 39 stemmen een amendement aangenomen, dat werd bestreden door de regeering, waarbij de alternatieve stem wordt beperkt tot kiesdistricten van ten minste 200.000 inwoners. In het Lagerhuis verkreeg de regeering een meerderheid van slechts 5 stemmen, toen het Huis met 265 tegen 260 stemmen een conservatief amendement verwierp, waarbij werd voorgesteld, dat vereenigin- gen, die tuinsteden exploiteeren, worden vrijgesteld van de grondbelasting, voor zien in de wet op de middelen. Spoorwegpersoneel hervat den arbeid Het Spaansch nationaal verbond van den arbeid, het sindicato unico, besloot de sta king voort te zetten. Het spoorwegpersoneel heeft niettemin het werk hervat. Op een spoorwegovergang werd de guar- dia civil door een aantal personen aange vallen, er werden schoten gewisseld, een aanvaller werd gewond. De ontbinding van den Pruisischen Landdag 10 Juli de beslissing. Het Seniorenconvent van den Pruisischen Landdag zal begin volgende week bijeenko men en waarschijnlijk tot 10 dezer in ver gadering blijven. 8 Juli zal, naar verwacht wordt, in de ple naire zitting van den Pruisischen Landdag de kwestie van de ontbinding van dit Huis aan de orde komen, terwijl de stemming na langdurige politieke debatten, waarin o.m. het verbieden van de Spartakassiade zA worden behandeld, 10 Juli zal plaats hebben. Ruslands vijfjaren-plan De meening van Trotzki De Poolsche bladen publiceeren een artikel van Trotzki over het Russische vijfjaren plan. Trotzki is er van overtuigd, dat de sovjet-unie, zelfs wanneer het plan ver wezenlijkt zal worden, van industrieel standpunt uit beschouwd nog verre beneden de kapitalistische staten zal blijven. Hij zegt verder in dit axtikel, dat op het oogen- blik socialisatie onmogelijk is. Men had Rusland volgens Trotzki eerst op het niveau der kapitalistische landen moeten brengen. Trotzki besluit zijn artikel met de ver klaring, dat de tegenwoordige leiders der sovjet-unie het volk bedriegen met een vijf jarenplan, waaraan zij zelf niet gelooven. Ambtenaren in Warschau ontvangen geen salaris Wegens gebrek aan middelen De magistraat van Warschau heeft den ambtenaren hun salaris over Juni wegens gebrek aan middelen niet uitbetaald, doch hun slechts bedragen van 10 tot 50 zloty ver strekt. Conflict tusschen Bolivia en Paraguay Bemiddeling aangeboden Bolivia heeft zijn gezant te Assuncion order gegeven deze stad te verlaten. Het af breken der betrekkingen met Paraguay zou dus aanstaande zijn. De Heilige Stoel en de Zuid-Amerikaan- sche naties hebben aangeboden om bemid delend op te treden. In de petroleumhaven van Port Arthur Volgens berichten uit New York zijn Don derdag in de petroleumhaven Port Arthur (Texas) de beide Amerikaansche tanksche pen „Currier" (4711 ton) en „Gulf of Mexi co" (7807 ton) in brand geraakt. Het vuur nam spoedig ontzaglijke afmetingen aan en breidde zich uit tot een deel van de haven emplacementen. De brand woedt op het oogenblik dat dit bericht geseind werd nog voort. Vijf groote motorbooten zijn in brand geraakt ten gevolge van het feit, dat groote hoeveelheden olie, die op het water drijven, in brand zijn geraakt. Deze booten zijn ge heel uitgebrand. De aangerichte schade is voorloopig niet te overzien. In een kleurstoffenfabriek. Te Eisennach brak gisteravond, kort voor middernacht, brand uit in de aan het station gelegen kleurstoffenfabriek Arzberger en Schoepff. Het vuur sloeg spoedig over naar de opslagruimten van de fabriek. Alle brand weerploegen van Eisennach snelden toe, om het vuur zooveel en zoo spoedig mogelijk te stuiten. Het gelukte hen een deel vat* de fabriek en het bedreigde gebouw van de Eisenachsche verkeersvereeniging te redden. 4 Personen omgekomen. Op het goederenstation te Eriwan (Kau- kasus) is brand uitgebroken, tengevolge waarvan ongeveer 20 goederenwagens werden verwoest. Daar er gevaar bestond, dat twee, op nevensporen staande petroleumtreinen door het vuur zouden worden aangetast, snelden troepenafdeelingen van het Roode Le ger te hulp. Na 't blusschingswerkbleek.dat in totaal 4 personen in de vlammen waren omgekomen, terwijl 35 personen wer den gewond, van wie verscheidene zwaar. De chef van het goederenstation is in arrest ge steld. Lastige „Canadeesche soldaten" Een zwerm boven een stadion Boven het stadion te Cleveland, waar hedenavond de groote boksmatch om het zwaargewicht wereldkampioenschap tusschen Young Stribling en Max Schmeling zal wor den gebokst, liet zich dezer dagen een reus achtige zwerm groot gevleugelde insecten neer, die in den Amerikaanschen volksmond „Canadeesche soldaten" genoemd worden en die in de zomermaanden aan de oevers van het Erie-meer zeer veel voorkomen. Het ge- heele stadion zag zwart van de insecten. In eenige minuten tijds lagen de doode insec ten drie meter hoog in den boksriem. Arbei ders en monteurs, die juist bezig waren met de installatie van de schijnwerpers, die ge bruikt zullen worden, konden zich slechts met moeite in veiligheid brengen. Het geheele stadion is later van de die ren gezuiverd. Er zijn nu groote ventila tors opgesteld, om hedenavond voor derge lijke verrassingen gespaard te blijven. Pot 90 ct., Tube 50 ct. Zeep 60 ct. Een dezer dagen uit de gevangenis ont slagen man, Wolhein, heeft dezer dagen te Hamburg een ontzettenden moord begaan W. had Vrijdag j.l., na afloop van zijn straftijd de gevangenis verlaten. Onder de getuigen, wier verklaringen des tijds tot zijn veroordeeling hadden geleid, bevond zich ook Zijn vrouw, die zich later van hem liet scheiden. W. heeft nu de vrouw met een bijl neer geslagen en stelde zich daarna ter beschik king van de politie. De vrouw stierf tijdens het transport naar het ziekenhuis. De nieuwe Egyptische Kamer heeft met algemeene stemmen haar vertrouwen in de regeering uitgesproken. Het Schotsche Lagerhuislid Mc. Go vern is na een hevig tumult in 't Engelsche parlement door den speaker tijdelijk de deel neming aan de Kamerbijeenkomsten ont zegd. Een dergelijke schorsing heeft zelden plaats. 125 communisten zijn te Berlijn gearresteerd wegens het onbevoegd dragen van het Spartakossiade-insigne, dat deels rood was overgeschilderd. Ned. R.K. Politiebond „St. Michael" Algemeene vergadering te Breda De tweede congresdag werd begonnen met een H. Mis in de Kathedraal, opgedragen door den Bondsadviseur pastoor Mersel. Het congres werd om 10 uur heropend. Medegedeeld werd dat tot bestuursleden her kozen z(jn de heeren J. Cardinaals, J. Schrader en E. van Duin, laatstgenoemde is ook herbenoemd als voorzitter. Ter ver gadering komen nu Z. H. Exc. Mgr. P. Hop mans en de burgemeester van Breda. Het is mij, aldus Monseigneur, een groote vreugde geweest, dat het eerste werk van uw bond was de hulde aan het H. Hart. Gaarne wil ik hier door mijn tegenwoor digheid blijk geven van mijn groote waar deering voor uwen arbeid. Gij gaaft gehoor aan de roepstem van den Paus en het Epis copaat om U katholiek te organiseeren. Ge lukkig, mogen we zeggen, dat dit in ons vaderland wel begrepen is. Gij durft ook toonen, dat gij katholieke mannen zijt. Gij zijt de handhavers van orde en tucht en van het wettig gezag. Vooral gij moet dus zijn katholieken in woord en daad. Het ïs mijn innige wensch, dat alle katholieke politiemannen van mijn Bisdom zich bij deze organisatie zullen aansluiten. Ik zal Goes besten zegen over Uwen Bond afsmeeken. De Bondsvoorzitter dankt Mgr. voor zijn vaderlijke woorden. Bij voortgezette vergadering wordt aange nomen een voorstel-Venlo, om krachtige ac tie te voeren tot het verkrijgen van wijzi ging der Pensioenwet inzake verhoogd in validiteitspensioen aan ambtenaren, die in een staat van geheele invaliditeit zijn ge bracht. Een voorstel-Valkenburg om te be vorderen, dat de vaststelling van het salaris aan de goedkeuring van de Kroon is onder worpen, zoo spoedig mogelijk in werking treedt, wordt mede goedgekeurd. Het hoofdbestuur neemt een voorstel- Heerlen over tot verkrijging van uniformi teit in de richtingaanwijzing by motorrijtui gen: het wordt daarop aangenomen. Aan de orde komt- nu een aantal voor stellen der Rijksveldwacht. Het hoofdbestuur oordeelt, dat deze voorstellen behooren tot de bevoegdheid van de thans ingestelde dienst-commissie voor de rijksveldwacht. Zij zullen daar door de vertegenwoordigers in die commissie aanhangig worden gemaakt. Aangenomen wordt nog een voorstel om te bevorderen, dat de classificatie worde afge schaft en dat een salaris zal genoten worden gelijk aan het tegenwoordige der eerste klasse-gemeenten. Als volgende vergaderplaats wordt Tilburg aangewezen. Na rondvraag wordt het congres gesloten. Een wonderbare genezing te Lourdes? Meisje kan plotseling weer normaal loopen Gistermorgen kon Marie Hermsen uit Reek bij Ravenstein, deelneemster aan de Lim- burgsche bedevaart naar Lourdes, na het bad in de piscines plotseling normaal loopen. De laatste jaren had zij voortdurend gelegen of slechts gebrekkig kunnen loopen. Het rap port van de geneesheeren vermeldde tuber culose van long en darmen. Begrijpelijkerwijze maakte zich van de pel grims een groote opwinding meester. Het onderzoek der medici duurt echter nog voort en zoolang deze geen definitieve beslissing hebben genomen, is de grootste voorzichtig heid bij het trekken van conclusies geboden. ZATERDAG 4 Juli 1931 HUIZEN, 298 M. Uitsl. KRO-Uitzending 8.009.15 Gramofoonpl. 10.0011.30 Gra- mofoonpl. 11.30 Godsd. Halfuurtje door Pas toor Perquin. 12.00—1.30 Concert KRO- Sextet o.l.v. P. Lustenhouwer. 1.302.30 Gramofoonpl. 2.30—3.00 Vragenhalf uurtje voor kinderen. 3.004.30 Kinderuurtje. 4.45 —5.45 Concert KRO-Kunstensemble o.l.v. P. Lustenhouwer. 5.456.00 Technisch kwar tiertje. 6.00 Esperanto-Nieuwsberichten. 6.15 Journ. weekoverzicht door P. d. Waart. 6.35 P. Heilker: De a.s. Esperanto-landdag te Nijmegen". 6.50 Gramofoonpl. 7.00 Dr. P. J. A. M. Kouwenhoven: De ontwikkeling der opvattingen omtrent den bouw van het Heelal". 7.30 M. Verstegen: Svortoverzicht. 7.4511.00 Concert KRO-Salon-orkesJ oJ.v. M. van 't Woud M.m.w. A. A. L Graumans (Voordracht van Dré). 9.00 Vaz Dias 9.10 S. P. J. Borsten: Moderne amateur-fotografie". 9.3010.00 Mr. Woord and his Boys wto play for you. 11.1012.00 Gramofoonpl. HILVERSUM, 1875 M. 6.45—7.00 en 7.30 7.45 Gymnastiekles o.l.v. G. Kleerekoper. 8.00 Gramofoonpl. 12.00 Politieber. 12.15 Gramo foonpl. 1.45 Gramofoonpl. 5.35 Concert luit- orkest „Caecilia" o.l.v. B. Kwist. 7.05 Gra mofoonpl. 7.40 Politieber. 8.15 Concert VARA-orkest ol.v. H. Wiggelaar. 9.00 Con cert VARA-orkest o. 1. v. H. de Groot. 11.10 12.00 Gramofoonpl. DAVENTRY, 1554.5 M. 10.35 Morgen wijding. 11.0511.20 Lezing. 1.202.20 Or kestconcert. 2.20 Lawn-tenniswedstrijden te Wimbledon. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Berich ten. 6.45 Verslag van Athletiekwedstrijden te Stamford Bridge. 7.00 Pianospel door V. Hely-Hutchinson. 7.20 Lezing. 7.35 Lezing. 7.50 Concert. Militair Orkest, C. Sharpe (cello), R. Gourley (voordracht). 9.20 Be richten. 9.35 Berichten. 9.40 Lezing. 10.00 Concert. V. Chatterton (sopraan), G. Baker (bariton), Orkest. 10.50 Dansmuziek. 11.35 12.20 Dansmuziek. LANGENBERG, 473 M. 7.25—8.20 Gra mofoonpl. 10.3511.05 Gramofoonpl. 12.20 12.55 Gramofoonpl. 1.252.50 Orkestconcert. 2.553.45 Gramofoonpl. 5.206.10 Orkest concert 6.106.40 Dansmuziek. 8.20 Vroo- lijke avond. Daarna: Berichten en tot 11.20 Orkestconcert. 11.501.20 Dansmuziek. ..KALUNDBORG, 1153 M. 12.20—2.20 Orkestconcert. 3.505.50 Orkestconcert. 6.10 6.40 Gramofoonpl. 8.209.35 Orkestconcert zang en declamatie. 9.359.55 Piano-soli. 10.1011.20 Orkestconcert en declamatie. 11.2012.35 Dansmuziek. BRUSSEL, 338.2 en 508.5 M. 338.2 M.: 5.20 Orkestconcert. 6.05 Orkestconcert. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Orkestconcert en zang. 9.05 Causerie. 9.20 Vervolg concert. 508.5 M.: 5.20 Orkestconcert. 6.05 Gramo foonpl. 6.20 Orkestconcert. 6.35 Gramofoonpl. 8.20 Orkestconcert en zang. 9.20 Dansmuziek. ZEESEN, 1635 M. Ca. 7.00—7.50 Gra mofoonpl. 10.5512.20 Berichten. 12.20 Gra mofoonpl. 1.152.20 Berichten. 2.203.20 Gramofoonpl. .3204.50 Lezingen. 4.505.50 Concert. 5.508.50 Lezingen. 8.50 Feestuitzen- ding naar aanleiding van de inwijding van het Stresemann-eeregedenkteeken. 10.20 On voltooide Symphonie van Schubert door or kest ol.v. H. Rosbaud. 10.50 Berichten en daarna tot 12.50 Dansmuziek. I Hoe een vreemd geval van indigestie genezen werd Een treuriger geval van indigestie is moei lijk denkbaar. Het leven werd dezen ongeluk- kigen man ondraaglijk. Het middel, dat hij gebruikte, zal stellig ook uw spijsverterings organen in orde brengen. Leest eens wat hij ons schreef „Twee jaar geleden leed ik erg aan indi gestie, gebrek aan eetlust en hevige rugpijn. Alle voedsel verzuurde in mijn maag. Na de maaltijden voelde ik me miserabel en er voor had ik al géén eetlust. Een mijner vrienden raadde mij Kruschen Salts te probeeren. Ik deed het en reeds na korten tijd voelde ik tot mijn groote vreugde aanmerkelijke verlich ting. Ik ging met Kruschen door, totdat ik mij volkomen hersteld voelde en een heel ander mensch was geworden. Ik ben nu even ge zond als twintig jaar geleden." W. B. U weet, hoe slecht een machine werkt, wanneer hij verstopt raakt. Het is 't zelfde met uw lichaam, wanneer uw maagsappen niet voldoende vloeien. Uw voedsel, in plaats van verteerd te worden, hoopt zich in uw or ganen op en geeft zoo stagnatie in uw lichaam, waarbij tevens schadelijke zuren ontstaan. Wat u noodig hebt is een afdoend middel het middel van de natuur zelf de zes na tuurlijke zouten in Kruschen Salts en élk dezer zouten heeft een eigen werking. Te zamen sporen zij de werking der organen aan, ieder op zijn eigen wijze. Het eerste resultaat van deze zouten is de vermeerdering van de speekselafscheiding, waardoor de eetlust toeneemt. De volgende werking heeft in de maag plaats, waar de maagzuren weer het voedsel kunnen verteren. Ook in de spijsverteringsorganen bewerken eenige van deze zouten de afzetting van die zuren, die het reeds gedeeltelijk verteerde voedsel aantasten en geschikt maken voor de afscheiding. Zooals u ziet, is er bij Kruschen niets ge heimzinnigs, het werkt zuiver wetenschappe lijk en volgens bekende regels. Probeert u t zelf ook eens! Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apo thekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon. „Hollandsche verpakking waarborgt echt heid." (Adv.) 14 Mijnheer Sea grave dacht een oogenblik u sschien verdient het aanbeveling, dat der! 1J, een kaartje geeft met een korte me- zal ng er °P. dat de zaak in orde is. Ik brengt „nieuwen bediende dan zelf bij u Laa'* leek mi' werkelijk een goede regeling. Nnrti?m nam ik een van de kaartjes van er c°te uit het mooie étui en krabbelde brenger dezes de bedoelde man grave11 overllandigde het aan mijnheer Sea- baa*h hernieuwde betuigingen van dank- van ri- voor de buitengewone gunst, mij on„ dienst te hebben mogen zijn, liet hij buigend de deur uit. ik" I. moet nu naar mijn kleermaker," zei Qaen WÜ op het trottoir stonden, dat de le gang" zei hij. „en vergeet niet, als ii. rein Donderdag om twee dertig gaat, j. ie voor dien tijd niet meer zie." zal het zeker niet vergeten," zei ik vriendelijk, „want ik ben zeer verlangend eens bij je te komen." En met deze oprechte, eenigszins mislei dende opmerking, nam ik na een wuivend handgebaar afscheid van hem en richtte mijn schreden naar Sackvillestreet. Mijn onderhoud met den kleermaker, verliep naar wensch. Het bleek, dat Northcote afgespro ken had, stof uit te zoeken voor een nieuw jachtcostuum. Ik besloot een soort gems- kleurig pak te nemen, dat mij, indien ik deze drie weken overleefde, zeer bruikbaar voorkwam; bovendien bestelde ik nog een paar rijbroeken, omdat de kleermaker mij die zoo dringend aanbeval. Nadat ik verder bij Thierry in Regentstreet was binnenge- loopen, was ik twee paar schoenen rijker, want ofschoon ik die van Northcote wel aan kon, waren zij juist een half nummer te Klein om gemakkelijk te zitten. Na mijn periode van geldgebrek, kwam deze wijze van gelduitgeven mij een zeer aangename bezigheid voor. Om die reden kocht ik de Magazijnen in Lower Regent street nog verschillende dingen, waaraan ik vroeger nooit had gedacht, waaronder ook een prachtige degenstok, waarvoor ik bijna vijf pond betaalde. Onder deze omstandig heden leek de prijs mij werkelijk billijk. Ik stond in twijfel, wat ik met de cheque van acht duizend pond, welke ik van North cote had ontvangen, zou doen. Geen andere bank dan de zijne zou haar zonder verdere formaliteiten uitbetalen, en ofschoon mijn buitengewone gelijkenis met hem tot nu toe de proef glansrijk had doorstaan, gevoelde ik mij toch eenigszins beschroomd, om on der de doordringende oogen van zoo'n kas sier te komen. Na lang beraad besloot ik het toch maar te wagen. Ik ging dus naar de bank, welke op de cheque stond en wandelde met zoo veel kalmte, als ik maar met mogelijkheid kon verzamelen, de hal in. Er stond veel volk voor de lange toon bank, doch zoodra ik verscheen, kwam een bejaarde kassier onmiddellijk naar mij toe, met die haastige beleefdheid, welke ban kiers alleen maar tegenover hun aanzien lijkste klanten in acht nemen. „Goeden morgen, mijnheer Northcote," sprak hij op zeer beleefde manier. „Goeden morgen," zei ik. Toen hield ik even op. „Ik zou gaarne een cheque van acht duizend pond willen inwisselen. Is mijn crediet nog groot genoeg?" Hij glimlachte. „Zoover ik weet, wel, mijn heer Northcote. Excuseert u een oogenblik, dan zal ik het even nazien. Het is natuur lijk in ieder geval in orde met die cheque, doch ingeval u over een belangrijk bedrag boven uw deposito wenscht te beschikken, zoudt u er misschien de voorkeur aan ge ven, er met den directeur over te spreken." Hij ging naar de afdeeling boekhouding en kwam nog geen minuut later terug met het heugGüjke bericht, dat mijn saldo pre cies negen duizend een honderd acht en veertig pond, vier shilling en zes pence be droeg. Ik overhandigde hem de cheque van Nórth- cote en zonder verdere plichtplegingen open de hij een lade en begon een stapel bank biljetten voor te tellen. „Vindt u het goed, dat ik u het bedrag in biljetten van vijfhonderd geef, mijnheer Northcote?" „Ja, bij voorkeur zelfs," zei ik met een air, of ik geen mindere papierwaarde kon gebruiken. Zoodra ik weer buiten was, haalde ik diep adem. De emotie, welke ik ondervond, zoo maar tienduizend pond in mijn zak te heb ben, was de meest weldadige, welke ik ooit had medegemaakt. Slechts een paar dagen geleden had ik over ditzelfde trottoir ge slenterd met vijf pond op zak en een bank roet in het vooruitzicht en nu was ik een ware Croesus, zij het dan ook een met een eenigszins vulcaanachtigen bodem onder mij Ik besloot deze promotie door een lunch in het Criterion te vieren. VI. Bij een heerlijke gebraden kip, gevolgd door schitterende champignons, en opgewekt door een flesch kostbaren Chablis, over dacht en overzag ik op mijn gemak mijn toestand. Tot nu toe het was nu dertien uur geleden, dat ik van Northcote afscheid nam in restaurant Milan, zoo redeneerde ik tot mijzelf had ik, een paar onaangename ontmoetingen inbegrepen, alle reden, om van geluk te spreken, dat alles zoo buiten gewoon goed van stapel liep. Ik leefde nog, ik had tien duizend pond in mijn zak en ik had mijn rol blijkbaar zonder argwaan te wekken gespeeld. Natuurlijk had de medaille een keerzijde. In de eerste plaats: ik wist nu zeker, dat de vrees van Northcote, om vermoord te worden, noch een grap noch verbeelding was. Mijn eigen zeer geanimeerd onderhoud met Mercia en de benarde toestand van den ongelukkigen Milford, rechtvaardigden volko men de meening, dat gedurende de volgen de drie weken, elke Levensverzekeringsmaat schappij, welKe op de hoogte van het geval was, beleefd doch beslist zou weigeren mijn leven tegen minder dan honderd procent te verzekeren. Mercia zelf boezemde mij geen vrees meer in, maar die geheimzinnige Guarez en an dere heeren met dergelijke suggestieve na men, slopen en loerden vermoedelijk om mijn huis, in afwachting om het goede werk, dat met een fiasco begonnen was, voort te zetten. Vervolgens kwam het beaoek van Maurice. Ik moet bekennen, dat ik mij tegenover mijn gastvrijen neef niet erg op mijn gemak gevoelde. Zelfs indien Northcote mij niet voor hem had gewaarschuwd, had zijn per soonlijkheid mij toch op miin hoede doen zijn. Gedurende al den tijd dat ik met hem in gezelschap was geweest, had ik het ei genaardige gevoel, dat onder den dekman tel van zijn aangename manier van doen, een bittere, gevaarlijke vijandschap verbor gen was. Om welke redenen hii een afkeer van mij, of liever van Northcote kon heb ben, daar had ik geen idee van en ik ver keerde in de totale onwetendheid, of er eenige mogelijkheid kon bestaan, dat hij met mijn andere onbekende vijanden in connec tie stond. In de gegeven omstandigheden leek mij het aannemen van ziin uitnoodi ging de mogelijkheid openen, om mijzelf in ongelegenheid te brengen. Het ligt echter in het geheel niet in den aard van mijn na tuur, om rustig onder den druk van een geheimzinnige zaak bij de pakken te blij ven zitten, vooral wanneer miin leven op 't spel staat en ik was vast besloten, om deze geschiedenis zoo spoedig en grondig mogelijk te onderzoeken. Een verblijf van een week op het buitengoed van Maurice scheen mij toe, belangrijke mogelijkheden in die richting te bieden, en ik was ten volle bereid, elk extra risico te dragen, dat uit de zaak zou voortvloeien Indien ik slechts een kameraad had, in wien ik een absoluut vertrouwen kon stel len, dan zou ik volkomen gerust en zelfs met animo mil in dit avontuur begeven hebben. Het was meer het alleen staan, het gevoel van een soort verbitterdheid in mijn toestand, dan het vooruitzicht op een gege ven of bepaald oogenblik vermoord te zul len worden, dat mijn natuurlijke gelijkmoe digheid deed wankelen. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9