Sport en Wedstrijden Tandheelkundige Kliniel Tijdelijk 20 pCt. KORTING J. LOTTGERING V iÜiKJJlL BLAD ZATERDAG 4 JULI 1931 BLADZIJDE 1 CRICKET Programma voor a.s. Zondag Leidsch XI-Haarlem Junioren WATERPOLO De Waterratten vet.-H. P. C. vet. 5--1 TENNIS CENTRALE brabantsche BRIEVEN K. N. V. B E. D. O. Haarlem in training HAARL. VOETBALBOND BOEKBESPREKING STOOM- EN VERFPRIJZEN JAPONNEN Ververij en Chemische Wasscherij Gr. Houtstr. 5A - Telef. 10771 VRAGEN BUS W. KUIPERS Zn. ALLÉÉN ZIJLSTRAAT97 le klasse. V. R. A.-Haarlem, H. D. V. S.—H. C. C. 2, H. C. C. X—P. W., R. W.—A. C. C., V. V. V.- V. O. c. Overgang. Quick (N)—R. W. 2., R. C. H.-Kampong, H. B. C.—Ajax (L.). H. T. C. C.—H. C. C. 3. 2 A.: Haarlem 2Vleerm., D. V. C.-Al- bion. Overzicht Eindelijk is Haarlem er dan in kunnen slagen, een overwinning te behalen en wat voor een! Dank zij het bowlen van de Ruig in de le, en van Maas in de 2e innings werd op P. W. een inningsoverwinning behaald. Nu het eerste schaap over den dam is, zul len er waarschijnlijk wel meer volgen en wij zijn dan ook benieuwd wat de Haarlemmers morgen in Amsterdam tegen V. R. A. zullen klaar spelen. Met een beetje geluk behoeft er absoluut nog niet van V. R. A. verloren te worden. In een wedstrijd met lage totalen heeft Rood en Wit het in Rotterdam tegen V.O.C. leelijk laten liggen. Nu a.s. Zondag het zwak ke zusje A. C. C. op bezoek komt, mogen wij echter toch wel op een overwinning der thuisclub rekenen. V. V. V. behaalde tegen deze Amsterdam mers een magere overwinning en zal het Zondag tegen V. O. C. thuis heel wat zwaar der te verantwoorden krijgen. H. D. V. S. leed tegen V. R. A. een gevoe lige nederlaag en ook nu zal er tegen H. C. C, 2 niet veel kans gegeven worden, een be ter resultaat te behalen. H. C. C. 1 ontvangt het Enschedesche P. W. Gezien de verrichtingen welke wij afge- loopen Zondag van P. W. zagen, kan het niet anders, of de gasten gaan wederom een stevige nederlaag tegemoet. Door het bestuur der Flamingo's is alsnog vastgesteld de wedstrijd Leidsch XIHaar lem Junioren. Oorspronkelijk had Leiden zich terugcc- trókken wegens gebrek aan spelers, doch het schijnt dat er alsnog een elftal is samenge steld, zoodat deze wedstrijd nog plaats vindt, vóór het eindtournooi op 20 en 21 Juli te Amsterdam. Deze wedstrijd vindt heden (Zaterdag) te Leiden plaats. Er werd met zes tegen zes gespeeld. De Waterratten zijn het eerst bij den bal en spoedig maakt Dijkstra, na mooi samenspel, het eerste doelpunt 10. Kort hierop maakt dezelfde speler no. 2 (20). Nu komt H.P.C. opzetten, zij zijn over het algemeen sneller dan hun tegenstanders. Dan maken de Waterratten er 30 van. Even later is het weer Dijkstra die no. 4 scoort. Rust 4—0. Na de hervatting maakt Schoorl voor H. P. C. een tegenpunt 41. Doch weer komen de Waterratten voor het H. P. C.-doel en nogmaals scorot Dijkstra, 5—1. Na eenige H. P. C.-aanvallen komt het einde 51. Kennemer Lyceum-Tournement Evenals vorige jaren worden ook thans weer onder leiding van het Bestuur van het district Haarlem van den Nederlandscheu Lawn Tennis Bond op eenig baan-complexen te dezer stede tournaments georganiseerd voor de op die complexen spelenden. Als gewoonlijk opent ook nu het Kenne mer Lyceum de rij n.l. van Zondag 5 tot en met Zondag 12 Juli a.s. KENAUPARK 26A - Telefoon 12644 Spreekuren: van 911 en 1 tot 2, Dinsdag van 6.30 tot 8.30 Zaterdagmiddag GEEN spreekuur DEN HAAG, 30 Juni 1931. Menier, Zooas ge ziet, hierboven aan m'nen brief: ik zit 'r. Lijk ik oew vlee- jen week schreef. Keb 'r gin spierke gras over laten groeien. Toen 't eenmaal in m'n kop zat, da-d-idee, ha'k gin rust meer. En tóch ee, goeie idee's motte nie laten beschimmelen, dan komen r maar motgaten in! Kollesaal zooas ik 't getroffen eb! Prachtweer! 't Was 'n Zondag, toen ben 'k er tus- schenuit getrokken, gloeiend neet. M'nen zwarten lakenschen jas plakte onder m n èrmen, maar kso deurgezet. Vleejen week hè 'k aangepakt, amico aangepakt, da m n haaien krokten. Wemmen gehooid, zooas ge wit en asof 't zoow zijn moest: zoogaauw lag 't gras nie plat gemaaid, of d'n hemel trok z'n eigen blaauw en strak over de èèrde en gin vliegenvuiltje was er aan te bespeu- ren. 'n Noordoosterwindeke schèèrde over de velden en heele plumkes hooi zweefden as vcugels deur 't deurscnijnend hemelblaauW. °f 't dus droogde! Onzelieveneerke was wèl mee z'n boeren en 'k ad kunnen daan- sen van plazier As zuiver zoow blonken de messen, waar vonken licht van afketsten, die recht in oew oogén piekten Ze gongen er deur as deur d'n botter, zoo maalsch was 't gewas. Ze zógen 'r deurhenen, dèèr! En as Ik daar zoow sting te lachen van binnen, tusschen m'n stjuvig volk waar de daam- Pen van afkrulden, tusschen die bonkige kearels die de zware zeis deur 't dikke gras sloegen op de maat van 'nsn sièpenden Het aantal inschrijvingen, bijna 180, ver deeld over drie afdeelingen, nX meer ge- oefenden, geoefenden en minder geoefenden, voor de gebruikelijke nummers, heeren- en dames-enkelspel, heeren- en dames-dubbel spel en gemengd dubbelspel, heeft de Com missie voor dit tournament moeten doen be sluiten, niet op Maandag maar reeds op Zondag deze populaire wedstrijden te doen aanvangen. Niet alleen het aantal inschrij vingen, maar ook de kwaliteit der inschrij vingen in de A-afdeeling voorspelt talrijke interessante en goede partijen. De banen zijn opnieuw gereed gemaakt, zoodat ook dit belangrijke onderdeel uitste kend is verzorgd. Van Zondagmorgen 9 uur af zal er een week lang weer veel en enthousiast worden gestreden. Schoolwedstrijden te Haarlem Naar wij vernemen organiseert het Be stuur van het district Haarlem van den Ne- derlandschen Lawn Tennis Bond tenniswed strijden voor teams (4 jongens) van de mid delbare scholen te Haarlem. Gespeeld worden 2 enkelspelen en 1 dub belspel waarbij de scholen elkaar in een halve competitie ontmoeten. De belangstelling voor deze wedstrijden blijkt groot te zijn, want reeds is de deel neming toegezegd van teams van het Gym nasium, het Gem. Lyceum, de H. B. S. A en de H. B. S. B, het Kennemer Lyceum, het Christelijk Lyceum en het R.K. Lyceum. Dank zij de zeer bijzondere medewerking van den Rector van het Kennemer Lyceum worden deze wedstrijden gehouden op het fraaie banencomplex van dit Lyceum op Maandag 13 en Dinsdag 14 Juli a.s. Vermelden wij nog, dat deze schoolwed strijden worden gehouden met instemming van den heer Wethouder van Onderwijs der gemeente Haarlem. Programma voor a.s. Zondag Kampioenscompetitie. Velocitas—Feyenoord (4 Juli). Promotie 2e klasse. E. D. O.Xerxes (terrein V.U.C.) 7 uur. Op 23 Augustus a.s. komt dan de Zuidelij ke kampioensclub, P. S. V., bij Haarlem op bezoek en de mogelijkheid bestaat, dat ook op 30 Augustus een sterke buitenlandsche vereeniging tegen Haarlem zal uitkomen. De roodbroeken bereiden zich dus wel voor op het komende seizoen. A.s. Zondagavond om 7 uur op het V. U. C.-terrein speelt E. D. O. een beslissingswed strijd tegen Xerxes uit Rotterdam. Gelukkig is men zoo verstandig geweest om in de avonduren te laten spelen. Er is dan ten minste kans op een voor voetballen eenigs- zins dragelijke temperatuur. We hopen dat E. D. O. door een overwinning zal zorgen dat het eersteklasserschap behouden blijft. De leiding is evenals in Haarlem in handen van den heer Mutters. Het elftal van E. D. O. is eenigszins gewijzigd en thans als volgt samengesteld: H. De Waard, W. Zandstra, C. v. d. Laan, Perukel Sr., Dinkla, Oomen, C. De Waard, Tanis, Steffens, Perukel Jr. Calland. De komende wedstrijden. Na de sluiting van het seizoen 19301931 is de voetbal op het Haarlemterrein niet, zooals in vorige jaren veelal het geval was, opgeborgen, maar is men in ernstige trai ning gegaan voor het komende seizoen. Mr. Bollington, die indertijd met zooveel succes het Haarlem-elftal heeft getraind, en daarna gedurende vele jaren met niet min der succes bij Z. F. C. in Zaandam werkzaam is geweest, heeft opnieuw de leiding van de training in handen gekregen en ook nu blijkt hy door zijn wijze van trainen de animo hiertoe óp te wekken en zoo wordt reeds ge durende vele weken door een groot aantal roodbroeken ernstig getraind. Naast deze voorbereiding heeft het Haar- lembestuur reeds eenige belangrijke wed strijden georganiseerd. In de eerste plaats staat op net program ma een wedstrijd op Zaterdagavond 18 Juli a.s. tegen het bekende sterke elftal Wacker (Weenen). Deze Oostenrijker profs, die op de rang-» lijst hooger geplaatst staan dan W. S. C., dat zoo juist in Holland en ook in Haarlem met zooveel succes heeft gespeeld, genieten een goede reputatie en zullen ongetwijfeld ook de Haarlemsche voetballiefhebbers een spor tleven avond bezorgen. wals, hup, twee drie; hup, twee drie; as ik de veugeltjes fluweelglaanzend in de kol- lesale zonneruimte over d'r schouwers zag vliegen, 't broeiënd-geurige, hooi in? as ik in de verte 't durpke zag drijven in 't on metelijke moiré van licht, da pèèrlmoerig wemelde; as de wind, zwaar van bosch- en hooigeuren teugen m'n bloote, kloppende borst aansloeg; as ik dan de krachten in m'n zielement vuulde spoken, genogt om drie maalsche wefkes tege.ijk in de locht te gooien en op te vangen, en dan 't stiekum veuruitzicht van 'n lollig uitstapke naar Den Haag en de zee, dan wel dan em ik alles tegelijk mee m'n oogen vastgepakt en in de zomersche stilte, waar g'alleen de zeisen heurde slisseft deur 't gras, teugen Onzen lieveneer gezeed: ,,'t is te veul bekaanst." Maar genogt, 'k zit nouw bij d'n hèring en de zeenimfkes, nouw nie hooien! Zooals ik al zee: d'r wier aangepakt vlee jen week, en toen 't er mee 't werk naar uitgong zien, da'k best effen d'r uit kon, toen was 't moeilijk karwei aangebroken om Trui veur m'n idee te winnen. Of liever ge zeed: om heur 't teugen mijn idee te laten verliezen. En laat ik oew nouw eerlijk opbiechten, Trui overwinnen veur zo'n simpel gevalletje, is veul moeilijker as heel de Noordzee ver overen. Da wil zeggen: de zwemsterkes van de Noordzee. Heel d'n Vrijdagmiddag, 't was 'nen dag om stukken uit te bijten, maar., eh.. d'r zat 'n lillijke pit in, Trui! ha'k ver zonnen, verzonnen naar 'n ordentelijk, 'n pront smoesje, waant na vijf-en-dertig ja ren rokte zo'n bietje deur oewen veurraad smoesjes henen ,.Trui", zee ik 's avonds, toen me zo'n bietje zatten te bekomen onder d'n note- lèèr, ik mee'n krukske bruin da-d-heel d'n dag in d'n waterput had gehangen en zoow koud was geworren. da-d-et gloske dof be sloeg as ik inschonk. „Trui, ik krijg zoo ineens 'n goei gedacht!" En asof 't me nie zoow kollesaal interzeerde: „hè, wa-d-n küstelijk bierke is da" en 'k lekte 't schuim van m'n lippen. „Kekt da maantje-n-'s, Truike, dat daar achter de De jaarlijksche algemeene vergadering zal gehouden worden op Zaterdag 4 Juli 1931 in gebouw „Zang en Vriendschap", Jansstraat 74 (t.o. het Paleis van Justitie) te Haarlem. Aanvang zeven uur n.m. Finale H. V. B.-Beker Zondagochtend 10 uur zal op het E. D. O.-terrein de eindstrijd om den Haan. Voetbalbond Beker gespeeld worden tus schen Schoten en Halfweg. Zooals men weet, is deze finale reeds eenige weken geleden gespeeld, doch door het gelijke spel was een beslissingswedstrijd noodzakelijk. Door de Internationale Voetbalwereld Duitschland's falen. Wat schort er aan het Duitsche voetbal? Deze vraag stellen wij niet, omdat Duitschland op zijn tournée naar het hoo- ge noorden slechts twee gelijke spelen als mager resultaat mee naar huis bracht, maar door de eigenaardige samenstelling van het elftal. Het noordelijk voetbal, spe ciaal het Noorweegsche, behoeft men toch niet zoo laag aan te slaan, dat men met een betrekkelijk zwakke combinatie op reis gaat. Want dat deed Duitschland. Schake len wij Kress, Leinberger, Knöpfle en So- bek even uit, was het resteerende deel van de ploeg alles behalve krachtig, vooral als men weet, over welk materiaal men nog de beschikking heeft. Een dergelijke manier van handelen verbaast intusschen wel sterk. En het antwoord daarop bleef dan ook niet uit. Twee gelijke spelen, waarvan het eerste tegen Zweden nog geflatteerd is, in tegen stelling met den strijd tegen de Noren, waarbij een overwinning geen verrassing zou zijn geweest. De kamp in Stockholm bood verre van hoogstaand voetbal, eerder kon van primitief voetbal worden gespro ken, zoodat het een deceptie werd voor de- duizenden toeschouwers. In Oslo was het karakter veel aantrekke lijker, ofschoon men daar evenmin tot een resultaat kwam. Het Noorsche voetbal, dat zich den laat- sten tijd zoo in stijgende lijn bewoog, schijnt op een rustpunt te zijn aangeko men. De resultaten, welke de laatste maan den werden behaald, wijzen daar trouwens voldoende op, welk feit voor de autoriteiten aldaar aanleiding is, om in de weinige maanden, welke in het koude Noorden voor voetbal overblijven, een nieuwe actie te beginnen. OostenrijkZwitserland 2o. Verrassende cijfers, welke echter de on- ingewijden op een dwaalspoor leiden. Want hoe redeneert men. Oostenrijk versloeg eerst de sterke Schotten met 50, vervol gens Duitschland, nog wel in Berlijn met 60, en ziet, nu verliest Zwitserland slechts met 20. Dus: de Zwitsers moeten de laat ste maanden wel aanzienlijke vorderingen hebben gemaakt. Wij zullen u uit den droom helpen. Niet zoodra was in Oostenrijk de compe titie ten einde, of de sterke prof-elftallen als de First Vienna, Rapid, Wacker, Austria vingen hun reizen aan, welke bereids wa ren gecontracteerd. Zoodoende moest Hugo Meisl een keuze doen uit de thuis geble- vene, alzoo niet op den voorgrond treden de vereenigingen, wat echter met het oog op de Zwitsersche capaciteiten nu niet be paald een gewaagd experiment kan worden genoemd. Echter zat er in zooverre risico aan vast, daar deze ontmoeting eveneens gold voor den Europa-beker en dus kon een nederlaag de uitzichten om deze Cup te winnen in gevaar brengen. En daar had het veel van, toen het met de pauze nog 00 stond, en de Zwitsers als leeuwen had den gevochten. Eindelijk kwamen de beide beslissende doelpunten, welke verre van fraai waren en geenszins overtuigend, doch voldoende om Oostenrijk's aanspraken op den Beker te doen behouden. Stemmen in Engeland. Schrik niet, lezers, want wij komen niet met politiek, doch willen u wijzen op de stemmen, welke naast die van Ivan Shar- pe zich thans doen hooren, dat met het Europeesche voetbal inderdaad rekening moet worden gehouden. Het zijn de stem men van diegenen, die als manager met Engelsche elftallen hebben getoerd en hun bewering dus aan de practijk toetsen. Deze stemmen maken indruk, zoodat men tot de overtuiging is gekomen, dat de Britten nies langer dén boventoon meer voeren en uitstapjes naar het vasteland niet onderschat moeten worden. Een vol genden keer komen wij hierop nog uitvoe riger terug. Geschiedenis van het Bisdom Haarlem. Verschenen is de derde aflevering, 47e deel, van de Bijdragen voor de geschiedenis van het Bisdom van Haarlem. Het boekdeel bevat o.m. het vervolg van „Een Cartularium uit de 15de eeuw van de abdij van Egmond," door N. J. M. Dresch; een artikel over de kerk van Schoorl en haar vier kapellen, door P. Noordeloos, en „Huur- waer" in Limmen en Oesdom, door N. J. M. Dresch, Uitgaven Gebr. Kluitman, Alkmaar. Welke jongen leest niet graag een boek, dat vol staat met vacantiegeneugten, een boek, waarin verteld wordt van allerlei avon turen, die jongens op vacantie beleven kun nen. Welnu, aan het boek „Koert's Groote Vacantie", van G. Geertsema, kunnen derge lijke lezers hun hart ophalen ep zij zullen zoo vol spanning volgen, hetgeen Koert er. zijn makkers beleven, dat zij het boek in één adem zullen uitlezen. Pol Dom gaf uitstekende illustraties aan het boek. De Veldkamp-Jongens is een boek voor jongens van 1014 jaar. Het verhaalt verschillende aardige voor vallen uit het leven van eenige jongens op een klein dorpje. De uitvoering van het boek is keurig; met aardige illustraties van L. Landré en een in frissche kleuren uitge voerde bandteekening, maakt het op het eerste gezicht reeds een prettigen indruk. Iedere jongen zal het met pleizier lezen en er eenige prettige uren mee doorbrengen. „NEDERLAND—OOSTENRIJK" nummer van „Eigen Haard." Door de directie van „Eigen Haard" is een NederlandOostenrijk-nummer uitgegeven, dat, blijkens mededeeling, bedoelt uiting te geven aan de gevoelens van warme vriend schap, welke tusschen beide landen bestaan. Het nummer stelt zich verder ten doel, eenigermate te mogen bijdragen tot vermeer dering der kennis over Oostenrijk. Zijn ge schiedenis, zijn kunsten en wetenschappen, zijn cultuur, zijn schoone natuur is volle aandacht geschonken in dit nummer. Voor aanstaande Oostenrijksche persoonlijkheden hebben hun bijdragen geleverd voor de sa- m Aannemer (tot werkman): „Zeg eens vriend, die schoorsteen staat niet recht." (Pages Gaies) menstelling van het nummer. Het is ver lucht met een groot' aantal foto's, waaronder die van natuuropnamen bijzonder uitblinken. Dit met zorg samengestelde en fraai uitge voerde „Nederland—Oostenrijk"-nummer ver dient waardeering -en belangstelling in rui men kring. Uitgaven van Malmberg, 's-Bosch Een drietal uitgaven is verschenen bij L. C. G. Malmberg en wel: B. V. Zwegers: „De Wondervogel." Zr. Teresa: „Heelemaal niet bang meer." Netty Wijnberg: „Hoe Ineke Moeder ver raste." Vriendelijke boekjes zijn het, waarin jeugdige kinderen graag zullen lezen. En daarenboven hebben ze nog paedagogische strekking, welke de waarde dezer fraai uit gevoerde werkjes nog verhoogt. Uitgaven Gebr. Kluitman, Alkmaar. In „HINKELEPINK" heeft Joh. Veenbaas een prettig geschreven jongensboek geschon ken aan de jeugd. Op vlotte wijze vertelt nij van een jongen, die weliswaar vol kattekwaad zit en allerlei ondeugende streken uithaalt, maar een gouden hart heeft en veel, ja alles over heeft voor anderen. Het echte type van een ronden Hollandschen jongen! Pol Dom verzorgde de illustraties. Hellen Randers heeft voor een goed_ lees baar meisjesboek gezorgd. „JIMMY EN IK" vormen een gezellig paar. Jimmy is sen mooie, zwarte, aanhankelijke hond en „Ik", wel, dat is zijn kleine meesteresje, dat dol veel van hem houdt en steeds met hem op trekt. Maar zij houdt niet minder van vader en allen, met wie zij omgaat. Een boek voor jonge meisjes, om een paar maal te lezen. Annie v. d. Ruit illustreerde het. boomen haangt ar 'nen oraanje laampion, t is of 'r vlammen uit-krullen, wa zal 't mer- gen weer heet zijntoeteloeriske!" ,,'t Gedacht," zee Trui. ,,'t Gedacht?" peinsde-n-ik haardop, al maar naar de maan kijkend, zonder ze te zien. „Ja, gij hadt zo'n wonderlijk goei gedacht, ommers!" Toen keek ik ze aan endaar hadae 't sodejabel! M'nen mond beefde van dn lach en m'n oogen schaterden. Lachend wier ik nijdig op m'n eigen. En toen 'k zuchtend nog 's naar de maan zag, 't was lijk 'nen gloeiendrooien bol van laai end vuur, die as 'n wonder deur de schep ping dreef, toen zee ik zoow: „daar schoot me te binnen da-d-et zoow gezellig zouw zijn as me nouw samen 's 'n week op reis konnen gaan!" „Samen," zee zij, op 'n manier die betee- kende: motte mijn soms emmen. „Nouwja", dee ik nonsjelaant: „of ik ol- leen." „Sjuust", snoof m'n aandere helft: ,.en da schiet nóuw, persies da ge naar de maan kekt, zoow in oewen kop kasjeweel!" „Kasjeweel, net as ge daar zegt," zee ik en mee gong ik effen kwansuis aan d'n miestkuil staan, waant 'k wier blaauw van ing'ouwen lachen. In ieder geval was d'n kogel deur de kerk, dus schoot k al aarig op. Daar kwam d'n Blaauwe d'n erft opge- beend. En veur ik nog .navend" zeggen kon, heurde-n-ik Trui 'm al vragen: „Ok naar de maan gekeken, Tiest en ok 'n goei ge dacht gekregen zoow ineens?" Toen kwam ik 'r maar gaauw bij veur d'r fouten gemokt zouwen worren, waant d'n Tiest en ik hadden 's Zondagsmiddags in de „Gouwen Koel", na 't kaartspul de reis al zo'n bietje in 't vat gegoten en nouw kwam ie 's zien. hoe da bruin bier schuimde. D'n Tiest, na z'n trouwen veul gladder ge worren, zee dus niks aanders as: „navend samen" en knipte-'n ogske mee da'k aan kwam stappen van den miestkuil. „Ah, d'n Blaauwe," riep ik. „Wèrm ge- wiest, Tiest." „Kollesaal," zee-t-ie: „ge zouw 't afpik ken; goei weer om 's mee verlof te gaan, maaren toen trok ie z'n schouwers op of ie zeggen wouw: maar da's veur ons nie weggeleed. „Kek," schaamperde Trui: „heb 'k toch goed geraaiën; d'n dieën hee ek 'n idee van de maan gekregen!' „Nimme nie kwalijk, Trui," zee d'n Tiest on'noozelkes: „maar 'k ben 'n boon as ik snap wa gij deuzen avond mee de maan te schaf ten het! Of wil ik 'n paar brokskes ijs gaan halen in „de Gouwe", om op oew muts te leggen?" „Ik ben verdijd goed bij m'n possetleven Blaauwe," viel ze toen uit: „hè-d-oewen trein al nagekeken?" Toen ging d'n Tiest naar d'n miestkuil Trui nam me toen op van de teuten van m'n klompen tot m'n wenkbraauwen, zee „slaampaampers," en gong naar binnen en zoo stapten d'n Blaauwe en ikke Zondag morgen na d* eerste mis, naar de stasie, mee 'n vol karbieske mee zakdoeken, sega- ren en tabak, allegaar netjes klaargeleed deur m'n klapmuts. D'n Tiest was nooit verder geweest as Brussel, maar hij was ier gaauw gewend. „Schoone stad," zee-t-ie: „maar de menschen, daar zou ik nie gaauw aan wennen. Ze pra ten ier zoow zachtjes en ze loopen as was sen poppekes mee 'n stalen virke aan t achterènd van d'r ruggegraat." Ze zijn nie écht, houdt d'n Tiest maar vol, 't is 'n penop- ticum da-d-op z'nen kuiër is, volgens hum. En toen me giesterenavond ergens zatten. laanks de zee, aan 'n smakelijk pilske mee muziek, toen zee-t-ie zoow ineens: ze begin nen ons ier al te kennen, Dré. Keb al n paar van die prachtig-aangekleejde wefkes laanks zien komen, die vrindelijk teugen me knikten en 'n ogske knipten." „Ge mot naar de zee kijken, Blaauwe,' zee ik: „die is veul schonder." „Oh," zee-t-ie: /,is 't in dieën tijd? Kad al 'n paar keer m'n petje afgenomen en gezegd: navend juffrouw." Keb me bedooid, amico! Waant ge wit soms nie of ie oew ver nikkelt of dat ie seerjeus is. Vr. Welke is de kortste en mooiste weg van Utrecht naar Zeist. Hoeveel K.M.? Antwoord: Utrecht, de Bilt, Zeist, Afstand 9.8 K.M. Vraag 1: Welke is de kortste weg van IJmuiden (Oost) naar Edam? Vraag 2: Welke is de kortste weg van IJmuiden (Oost) naar de Rijp? Antw. 1: IJmuiden-Oost, Velsen, links af naar Nauerna, Westzaansche Over toom, Zaandam, Wijde Wormer, Purmer- end, Purmerbuurt, Edam. Afstand 38.9 Kilometer. Antw. 2: IJmuiden-Oost, Velsen, links af naar Assendelft, Krommenie, Knollen dam, Spijkerboor, De Rijp. Afstand 23.3 Kilometer. Vraag: Hoe luidt de tekst van een vol macht, af te geven aan een persoon in Ned. Indië, om aldaar de zaken van een in Nederland verblijvend persoon af te wikke len, zooals het verkoopen van zijn inboedel enz. en op een zegel van hoeveel moet deze volmacht geschreven worden? Antw.: Wendt u daarvoor tot een notaris of advocaat. Vraag: Ik heb op zolder tegen een der pannen een wespennest. Ze komen door een spleet naar binnen en hebben een prachtig nest. Daar de zolder als slaapvertrek is in gericht en het dus zeer onaangenaam is, zou ik graag van u vernemen, iioe ik dat nest zou kunnen verwijderen. Antw.: U doet het best u daartoe tot een bijenhouder te wenden. Vraag: Vanaf April ben ik werkzaam in een winkel. Ik krijg geen vacantie, maar mag een week in September voor eigen re kening nemen. Heeft mijn patroon nu het recht mijn vrije ochtenden in te trekken? Antw.: Welke vrije ochtenden bedoelt u? Vraag: Mijn dochtertje dient van 's mor gens 8.30 tot 4 uur en heeft vollen kost. Is het nu in Haarlem de gewoonte, als me vrouw de stad uitgaat, zoodat het meisje 8 dagen vacantie krijgt, dat er kostgeld ge geven wordt? 2. Zoo ja, hoeveel bedraagt dit dan ge woonlijk? Antw.: 1. Ja; 2. Ongeveer f 0.80 k f 1. per dag. Vraag: Ik heb mijn inkomstenbelasting betaald in 2 termijnen en wel 8 December 1930 en 28 April 1931. Ik kreeg het biljet n.l. September 1930. Nu kreeg ik 14 dagen ge leden een aanmaning. Daar ik mijn be lasting betaald had, nam ik hier geen no titie van. 27 Juin kreeg ik een dwangbevel. Ik zei dat mijn belasting betaald was en kreeg tot antwoord, dat dit van den lsten In ons logement emmen ze radejoow. Toen me van den middag thuiskwampen gong ie nie en d'n Blaauwe, die ginnen radioowman is, vroeg hoopvol: „is ie naar de kulfekes, kastelein?" „Wie meheer?" „Zeg maar Blaauwe, d'n radejoow." „Naar de wat, meheer de Blauw?" „Blaauwe! Naar de Jiullekes!" „Oh, oh ja; ja ja, u bedoelt of de radio naar Kullenkens is?" „Sjuust," zee d'n Tiest: „ik praat toch Ollaandsch „Nee," zee de Kastelein: „hij is thuis, kijk daar staat ie." „Of ie kapot is," lichtte-n-ik toe, m'n eigen broerd lachende. „O, bedoelt meheer dat? Nee, er is nu ver zorging van den zender en dan staat ie stil. maar over 'n kwartier gaat ie weer. Hier heppu 't boekie." Toen keek d'n Blaauwe in 't radejoow- boekske en na vijf menuten wees ie 'n nom- mer aan en zee: „zet dan as d'n zendert ver- zürgd is, ditte maar op!" Ik keek 's en daar stingVerzürging van d'n hond," causerie deur Piet Jaansen. „Da's 't programma van overmorgen, me heer," zee d'n Kastelein, „houdt meheer van honden?" „Kollesaal," zee d'n Tiest: „maar nog meer van stilte en breng nouw twee donker aste- blieft." Me zijn al wiesten zwemmen ok. D'n Tiest z'n zwempak, da me gehuurd hadden, was 'm te groot en te klein tegelijk. „Valt 't mooi in d'n rug, Dré?" vroeg ie, toen ie uit z'n hokske kwam: „van veuren sta-g-et geschilderd, maar van achteren kan 'k t nie zien." ,,'n Juweel," zee ik: „of 't oew aangemeten is toen ge van huis was." 't Was 'm 'n kèèr te wijd en veul te kort, zoowdat ie er uitzag as "nen veugelverschrikkert die 'nen kwaajen kleermaker hee. Z'nen kop leek van ge- pollitoerd magoniehout, zoow as ie daar gong mee z'nen afgetrokken rug en peezige armen en z'n oraanje stekelharen stakken alle kaanten op. Toen me bij 't water kwammen, begonnen termijn was, die, zooals hij zei, te laat be taald was, waarop zij een aanmaning stuurden, die niet betaald was. Ik be taal geregeld aan het postkantoor en weet van een aanmaning mets af. Eerst nu ko men zij er mee aan. Kunt U mij zeggen hoe ik in deze moet handelen? Antw.: Ga eens praten met den ontvan ger. Dan wordt waarschijnlijk het misver stand opgelost. Vr. omtrent vloer van hooizolder. Antw.: Laten vernieuwen is de eenige op lossing. Vraag: Wij hebben een kloek met 16 kui kens van 4 weken oud. De kloek pikt ze ge regel kaal. Kunt U mij zeggen wat hiertegen te doen is? Antw.: Gebruik daarvoor den snavelring. Wendt u tot uw leverancier. Vraag: Kunt U mij ook het juiste adres opgeven van H. M. de Koningin te 's Gra- venhage? Daar ik al zes weken geleden ge schreven heb en nog steeds geen antwoord ontvangen heb, vrees ik dat de brief is zoek geraakt. Antw.: Het adres van H. M. is: H. M. de Koningin der Nederlanden, 's Gravenhage. Vr. omtrent vertrekuren van booten van Texel en Loterijwet. Antw.: Ons niet bekend. Vraag: Kunt U mij ook zeggen of er in de St Gudule te Brussel 's Zondags om 12 uur een H. Mis is? Zoo niet, dan misschien in een andere kerk te Brussel? Antw.: Ons is dat niet bekend. Vraag: Welke is de kortste en mooiste weg van Haarlem naar Zeist over Utrecht? en hoeveelheid K.M.? Antwoord: Haarlem. Halfweg, Amsterdam (18 K.M.), Duivendrecht, Abcoude, Baam- brugge, Loenersloot, Loenen, Nieuwersluis, Breukelen, Maarssen, Utrecht (38.2) K.M., De Bilt, Zeist (9.8 K.M.). Totaal 66 K.M. Vraag: Hoe moet men yoghurt maken, zonder gebruikmaking van een plantje? Antwoord: De beste manier om Yoghurt te maken is als volgt: (fan een gekookte flesch Yoghurt bewaart u tot den volgenden dag een eierdopje vol, waarvan u dan verder zelf de Yoghurt maakt. Hiervoor Kookt u eerst een halven liter melk en roert die tot ze op 50 pet. is afgekoeld. Het roeren om te voorkomen dat er een vel op komt. daarna giet u er geleidelijk het eierdopje Yoghurt er bij en vervolgens in een flesch overgieten en daarna deze sluiten met een stukje car ton. De flesch wordt verder goed in papier gewikkeld, b.v. couranten en op een matige warme plaats gezet. Wanneer u s morgens de Yoghurt maakt is zij s avonds meestal goed en moet dan op een koele plaats gezet worden om het verzuren te voorkomen, lederen dag bewaart u dus wat om nieuwe te kunnen maken. Na verloop van eenigen tijd is gewenscht nieuwe te koopen. om daarmede dan weder opnieuw te beginnen. Vraag: Bestaat er te Haarlem ook een cursus voor schriftverbetering? Zoo ja, tot wien moet ik mij dan wenden? Antw.: In onze advertentiekolommen wor den herhaaldelijk adressen, waar men les in schrijven kan krijgen, aangeboden. In deze rubriek kunnen wij ze echter niet opgeven. Vraag omtrent loten. Antw.: Geen uitgeloot. Vraag: Het fanfare-gezelschap heeft uni formpetten. Wat is nu de manier, om die tijdens het blazen met een concours op of af te zetten? Antw.: Met den hoed in de hand komt men door het gansche land Wat zoudt u er van zeggen als de muzikanten hun pet eens in de hand hielden? Vraag: Kan ik als Nederlander als vrij williger in het Fransche Vreemdelingenle gioen treden? 2. Zoo ja, kunt U mij dan naam en adres opgeven van den Franschen gezant te Aer- denhout? Antw. 1: Ja; 2. Wij kennen geen Fran schen gezant in Aerdenhout. Het adres van den consulairen agent van Frankrijk te Haarlem is J. H. Sauveur, Oosterduinweg 243, Aerdenhout. Vraag: 1. Is onze Bisschop al eerder naar Rome geweest? 2. Welke soepen van Maggi mag men op Vrijdag eten? 3. Wanneer begint de vacantie van het R. K. Lyceum te Overveen? en tot hoe lang duurt deze vacantie? Antw.: Uw vragen werden reeds vroeger beantwoord. 1. Ja: 2. De zoogenaamde ma gere soepen; 3 Het antwoord op deze vraag kunt u het vlugst bij den rector zelf van het R. K. Lyceum vernemen. Vraag: Bestaat er gelegenheid om kinde ren respectievelijk 3 tot 15 jaar gedurende de vacantie onder te brengen, bij voorkeur in een badplaats? Zoo ja, kunt U mij dan eenige adressen opgeven en de kosten, die hieraan verbonden zijn? Antw.: Op ons kantoor kunt u de lijst komen inzien. Vraag: Kimt U mij een adres opgeven, waar gratis sport- of iets dergelijks foto's wekelijks of half maandelijks gestuurd wor den aan sigarenwinkels? Antw.: Een dergelijk adres is ons niet be kend. OPTICIENS 'r 'n paar te gillen en kalmkes zee d'n Tiest teugen me, mee 'n beetje minach ting: „niks gewend ier, Dré." „Gin sallemaander," zee ik. Maar onder- tusschen brook ik van d'n lach. Amico, as ge da gezien had, 'n fiest voor oew oogen! 't Was net "nen Battavier in pollitiek, maar dan d'n lillekste die 'r ooit bestaan mot emmen. Maar in 't water As 'nen bruinvisch! Zwemmen kan da blaauw merakel, daar sta-de van te zien. En as ge nouw wit, da ge daar in Scheveningen nie verder in 't water meugt as tot d'n on derkant van oew zwemkestuum, zooda ze daar allegaar staan te zwemmen, dan hoefde nie te vragen hoe die badknechten mee d'r rooie broeken aan, daar al gaauw mee d'n Tiest overhoop laggen. Eerst hadden ze 'm getoeterd en toen was ie d'r uit gekomen om te infermeeren. „Wasteraandaand?" had ie ge'vraagd aan zoo'n roodbroek. Dieën kearel versting d'r niks van en toen had ie mee èrmgezwaai 'm duidelijk perbeeren te maken dat ie te ver gong. Maar de Tiest, die niks van da doofstommetaaltje snapte, had geantwoord: „Vernuktoewmallezus" en as 'nen snoek schoot ie de zee in en liet die kearels d'r eigen 't lebber toeteren. Toen gong 't protje al gaauw dat ie d'n een of aandere wilde was, van 'nen onbekenden stam en omda ze toen dochten dat ie van veul verder kwam as Ulvenhout, da ze ier daarveur al evenmin weten te vinden op de kaart, toen keken ze 'm allemaal aan mee heel veul ontzag. Zoogaauw as z' oew ier nie verstaan, dan emmen ze respekt veur oew. Zoodoende-n-is d'n Blaauwe aan de Noordzee de grotste attractie van d'n Haag en 'n sjaans as ie hee! Daar sta-de bij te gapen. Hij is erg vrindelijk van aard, zooas ge wit en nu krijg 't gewoonweg nie bij-geknipoogd 1 Ollee, da witte weer. Veul groeten van d'n Haagschen Wilde en as altij gin horke minder van oewen toet a voe DRÉ.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 13