LEEKEPREEKEN f 7.50.- f50. f40.- J. H. KRUL Jr. OIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN EN HET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD ZATERDAG 4 JULI 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17809 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL het andere uiterste Deposito's, Spaarbank met 3x\tfo rentevergoeding Rekening-Courant rer1 Bloemkoolkweekers te Beverwijk De aardbeiencampagne Nog geen verbetering De afsluitincr der Zuiderzee Overstrooming in China Audiëntie De brand in het Nederlandsch Paviljoen Z.Exc. Mgr. W. H. Nolens ongesteld Fabrieksbrand te Tilburg De „Graf Zeppelin" Het Hoover-plan VOORNAAMSTE cXIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Uwenscht een goed adres voor BRANDSTOFFEN? Groote heidebrand in het Gooi BUREAUX NA8SAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 b(j vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, bij vooruitbeL Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonnè's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f legen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen I uUUU*1" Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een duim ot wijsvinger bij een breuk van been of arm oij verlies van 'n anderen vinger 396 He beheerschers van het kapitaal, zooals wij ze in onze moderne maat schappij kennen, zijn de overtuiging toegedaan, dat, hoe minder handen het geld beheeren, hoe beter de productie en hoe grooter de welvaart is. Vandaar hun onverschilligheid voor het gevaar lijke verschijnsel van een verproletari- seering der massa. Een vorige maal hebben wij op de valschheid dezer men taliteit gewezen en gezien, hoe de Kerk deze overmacht van weinigen veroor deelt. Blijft een ander uiterste, n.m. de leer, dat alle eigendom aan de gemeenschap Moet behooren, ten einde door aller medewerking aan het productieproces allen gemeenschappelijk rijk te maken. Wij bedoelen de leer van het socialisme en communisme. Te recht schrijft Pius in zijn jongste encycliek, dat als waarschuwing tegen het communisme maar weinig woorden noodig zijn. Het communisme is de partij van het ge weld: het voert een verwoeden klassen strijd en eischt zonder eenige beperking de afschaffing van het privaat bezit. In het najagen van zijn doel schrikt het communisme voor niets terug. „Waar het de macht in handen heeft gekre sen, toont het zich zoo wreed en onmen selijk, dat er niets ongelooflijker en monsterachtiger lijkt," schrijft de Paus ln zijn laatsten omzendbrief. Dit eene is het voordeel als men het zoo noemen mag bij het communisme, dat het zich openlijk tot een vijand van God, de Kerk en den godsdienst verklaart en daardoor althans nog afschrikt allen, die een grein eerbied voor het bovenmen- schelijke behouden hebben. In be schaafde landen als het onze heeft dan ook een bestrijding van het commu- msme als maatschappelijk stelsel weinig zin. Het volk heeft over het algemeen te veel gezonden zin om zich door de voorspiegelingen van wat het in Rus- land ziet gebeuren, te laten vérleiden. Maar wel gevaarlijk is de geheime pro paganda, die naast de openlijke wordt gevoerd, het gift, dat op duivelsche manier in fabrieken en werkplaatsen, °P kantoren en in scholen, in de pers ln iederen vorm, voortdurend wordt verspreid, 't Is huiveringwekkend om aan te zien, hoe lichtzinnig de zich nu n°g beschaafde, „christelijke" volkeren noemende naties niets doen om dat gift tegen te gaan. Nationaal en internatio naal is de bescherming der openbare gezondheid georganiseerd. Steeds loeren ambtenaren aan de grenzen, aan bin nenkomende stoomschepen, ja zelfs in de lucht of er ook voor de gezondheid Schadelijke stoffen, menschen of dieren wiUen binnendringen. En het eerste teeken der besmetting wordt onmiddel lijk in de kiem gesmoord. Roekeloos daarentegen laat men de veel erger besmetting van het communisme de barten en geesten van de massa, vooral van de jeugd, vergiftigen, met de zekere Wetenschap, dat men zijn eigen graf Slaaft. Het woord van den Paus, die in zi3'n laatste encycliek ten strengste ver- °°rdeelt allen, „die nalaten de toestan den tegen te gaan en te veranderen, Welke de geesten der volken opzweepen en zoo den weg bereiden voor de om- Wenteling en vernietiging der samenle- ^ng" is zeker op de eerste plaats tot de kinderen der Kerk zelf gesproken, die np eenigerlei wijze in macht of over heid zijn gesteld. bfoe langer hoe moeilijker wordt in °nzen tijd de houding der Kerk tegen- °ver cje andere partij, die nog altijd "Socialisme" heet, doch door velen naast en in tegenstelling met het barre com munisme als een eenvoudige hervor mingspartij wordt beschouwd. Toen Leo f-Hl zijn Rerum Novarum uitgaf, was socialisme de vijand zonder meer. Sinds dien heeft de leer van Marx heel Wa,t veranderingen ondergaan en ziet men het socialisme op verschillende manieren toepassen én beleven. Het k°mt zelfs, zooals bijv. in Engeland. v°or> dat men een partij met den naam ^cialistisch betitelt, terwijl de wezen- bke kenmerken van het stelsel ontbre- em Bovendien valt niet te ontkennen, b&t de socialisten in vele landen waar Zli aan openbare macht en invloed bebben gewonnen, op ordelijke wijze meewerken aan het bestuur van ®tad en jancj en niet veel an- 1 ers dan een democratische partij ybber godsdienstigen grondslag zijn. et grootste gevaar schuilt hierin, dat e Voormannen der socialisten zoowel ,b fegeeringscolleges als in besturen vab vakvereenigingen met gelijk he ugde mannen van christe'.ijken huize Penwerken en practisch vele punten aanraking hebben. Waar de socia- opkomt voor de maatschappelijk teeelden, waar hij strijdt tegen uit een van het kapitalisme, waar hij terheidszorg vraagt voor den sociaal RIME zwakke, daar vindt hij den christen po liticus of socialen voorman aan zijn zijde. Deze samenwerking en dit samen- voelen ontgaat de massa niet en zoo gemakkelijk ontstaat bij minder ont wikkelden, die doorgaans ook een scherp onderscheidingsvermogen missen, de vraag: waarom gaan socialisten en ka tholieken niet schouder aan schouder staan; ja, waarom werpt de groote massa der onzen zich niet op als ka tholiek- of christen-socialist: hoe spoe dig zou de maatschappij dan niet her vormd zijn! Deze gedachte woelt ongetwijfeld in hoofden en harten van tienduizenden, en hier en daar zooals in de Rijn streek van Duitschland is zij zelfs al in practijk omgezet. De jongste ency cliek van Pius XI heeft alleen daarom al onvergankelijke verdiensten, omdat daarin deze denkfout scherp is belicht en alle twijfel omtrent de al of niet mo gelijkheid van een „katholiek socialis me" in de meest krasse termen is opge heven. Men vraagt, zegt de Paus, of het tegenwoordige socialisme zijn dwalingen misschien zoozeer heeft herzien, dat men het zonder vrees voor eenig chris telijk beginsel kan toelaten, of men het, om zoo te zeggen „doopen" kan. En het antwoord luidt: „dat het socialisme niet in overeenstemming kan worden gebracht met de dogma's der katholieke kerk, omdat zijn opvatting van de maatschappij ten sterkste strijdt met de christelijke waarheid." Wie in het socialisme klanken meent te hooren, welke met het Evangelie schijnen overeen te stemmen; wie meent, dat het socialisme, mits gekerstend, het aanschijn der wereld zou kunnen ver anderen, moet voorzichtig zijn als de man, die in een kroon een paar stee- nen ziet flonkeren. De kenner laat zich niet door enkel schoonen schijn verlok ken en begint met eerst de kroon zelf op goudgehalte te onderzoeken, wel we tend, dat men niet licht kostbare paar- len en diamanten in koper zet. Welnu, wie zich door enkele bijkomstigheden van de socialistische practijk niet laat misleiden, die ondervindt bij deugdelijk onderzoek, dat ook het tegenwoordige socialisme nog altijd dezelfde onchriste lijke basis heeft, n.m. de ontkenning van de noodzakelijkheid van den per soonlijken eigendom, de heilzaamheid van den klassenstrijd en de stoffelijke welvaart der massa als einddoel van alle menschelijk streven. Vooral in dit laatste belichaamt zich het socialisme. Men dwaalt, wanneer men van socialis me geen andere voorstelling heeft dan 't werk, dat men de roode politieke partij in parlementen en gemeenteraden ziet doen. Men dwaalt, wanneer men meent, dat met enkele leuzen van ontwapening en medezeggenschap der arbeiders de socialistische leer is aangegeven. Het socialisme is wel degelijk een maat schappelijk stelsel, en de leiders beijve ren zich met een in haar soort voor beeldige propaganda, dit stelsel tot le vensbeschouwing der massa te doen worden. Daarom wordt de jeugd in eigen organisaties opgevoed; daarom worden de volwassen volgelingen dag aan dag voorgelicht in eigen pers, in dagbladen en brochures, op meetings en met huis bezoek; daarom worden zelfs de vrou wen in een eigen beweging geleid. En wie dagelijks van deze propaganda ken nis neemt, die weet, dat de socialistische levensbeschouwing een zuiver materia listische is; dat daarin geen plaats is voor een hooger beginsel, maar dat den mensch als hoogste geluk wordt voor gehouden zichzelf het aardsche leven zoo gemakkelijk mogelijk te maken. In wezen is het socialisme zuiver heiden dom, niet dat van de negers uit de oer wouden, maar het verlichte heidendom van Grieken en Romeinen. Daartegenover staat de christelijke levensbeschouwing als een berg tegen over een andere: onoverbrugbaar. De christelijke leer staat op den reëelen bodem van de gevallen menschelijke na tuur, gaat uit van zondeval en verlos sing en weet daarom op alle levens raadsels antwoord te geven. Het socia lisme kan niet anders dan beloven en wekt overal bittere teleurstelling, waar getracht wordt de leer in volle practijk te brengen, wat niet anders kan, omdat het geen rekening houdt met de onvol maakte menschelijke natuur en de on gelijkheid van alle menschen. De chris telijke leer daarentegen, welke als gouden midden tusschen de twee uiter sten van individualisme en socialisme ligt, wekt alleen daar teleurstelling, waar ze slechts in naam bestaat, maar niet of zeer gebrekkig beleefd wordt. Waar ze tot volle ontplooiing kan komen bereikt ze den hoogsten graad van te vredenheid en welvaart. Dit mogen wij een volgenden keer nog nader aantoo- nen. HOMO SAPIENS. Een minimum-prijs vastgesteld In de Donderdagavond in hotel Terburg te Beverwijk gehouden vergadering van de Vereeniging van Bloemkoolkweekers is te- sloten om, evenals verleden jaar, een mini mumprijs voor de bloemkool vast te stellen. De minimumprijs werd vastgesteld op 2 ct. per stuk. Wanneer de kool dezen prijs niet kan opbrengen, zullen de leden deze voor gezamenlijke rekening laten inzouten, waar voor de Pa. Docter te Beverwijk is aange zocht. De vereeniging zal aan de veilingen een verzoek richten om geen bloemkool beneden den prijs van twee cent te doen verkoopen. Voorts zal aan de vellingen verzocht wor den om geen bloemkool uit andere plaatsen op de veiling toe te laten en in ieder geval deze niet beneden den prijs van twee centen te doen verkoopen. Het is n.l. voorgekomen, dat uit andere plaatsen een minderwaardig product werd aangevoerd, dat hier verveild werd. Ter vergadering had verder de uitbetaling plaats van de kool, welke het vorig jaar is ingezouten en die bereids verkocht is. pen?" De aardbeiencampagne, welke op het oogenblik te Beverwijk in vollen gang is, toont nog steeds geen verbetering. De oogst is overvloedig doch de prijzen zijn zoo slecht, dat zij bezwaarlijk loonend genoemd kunnen worden. Was de doorsneeprijs Dinsdag j.l. tot 1580 ct. per K.G. gedaald, gisteren liepen de prijzen weer eenigszins naar boven en varieerden van ongeveer 11%—21 ct. per K.G., hetgeen niettemin nog een zeer lage prijs Is. Waarschijnlijk zullen de aanvoeren de vol gende week het hoogtepunt bereiken. Daar de aardbeienteelt voor zeer veel tuin ders in Kennemerland nog een merkbaar bestaansdeel uitmaakt, is het te hopen, dat de prijzen zich dan eenigszins zullen her stellen. Het lijkt er echter nog niet veel op, zoodat de campagne, wat den handel be treft, een mislukking dreigt te worden. Opening van een sluis in den Wieringermeerpolder Gistermorgen heeft in den Wieringer meerpolder de officieele opening plaats ge had van de nieuwe sluis, genaamd Sluis I Onder de talrijke aanwezigen waren de directeur-generaal der Zuiderzeewerken, de heer ir. De Blocq van Kuffeler en de heer ir. Lely, hoofddirecteur-uitvoerder der Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzee werken. Het gezelschap, komende van Kolhorn voer met twee booten door de sluis naar de Haukes en gebruikte in de groote land- bouwschuren in den Wieringermeerpolder de lunch. Frankeerzegels van 21 cent Naar een ontwerp van wijl' prof. Veth Binnenkort zal worden overgegaan tot de uitgifte van nieuwe frankeerzegels met. een waarde van 21 cent. Zegels van die waarde zijn tot dusver alleen in den vorm van een rooden opdruk „21" op de buiten gebruik gestelde zegels van 22 cent verschenen, waarvan de voorraad evenwel eerlang zal zijn uitgeput. De nieuwe zegels zullen worden aange maakt naar het ontwerp van wijlen prof. Veth en in de kleur van de vervallen ze gels van 22;/, en 35 cent. De nog aanwezige zegels van 22% en 35 cent zullen, zoolang de voorraad strekt, voorloopig nog aan de verzamelaarsloketten verkrijgbaar blijven. Meer dan 100 personen verdronken Tengevolge van de stortregens der laat ste dagen zijn tal van rivieren in China buiten haar oevers getreden. De overstroo mingen hebben in verschillende deelen des lands verwoestingen aangericht. In Zuid-West-Mantsjoerije zijn meer dan 100 menschen verdronken en duizenden dakloos. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Donderdag der volgende week geen audiën tie verleenen. Een geheimzinnige melding Nu te Parijs van officieele zijde eenige malen verklaard is, dat de gedachte aan op zettelijke brandstichting in ons paviljoen moet worden uitgesloten, werd geen melding gemaakt van een bepaalde omstandigheid, om 't onderzoek, dat achter de bescherming van deze officieele verzekeringen werd ingesteld niet te bemoeilijken, meldt het „Hdbd Thans wordt die echter in „Excelsior" open baar gemaakt en kan nu ook hier wel gezegd worden, dat de brandweer in den nacht van Zaterdag op Zondag kort voor 12 uur is gealarmeerd door middel van dienzelfden brandmelder, voor ons paviljoen staande, dien de waker Spoorman den volgenden ochtend gebruikt heeft om de ramp te mel den. De brandweerwagen is toen ijlings komen aanrijden, maar aangezien men aan het gesloten en duister paviljoen niets on gewoons gespeurde, veronderstelde de brandweer dat het inslaan van het ruitje het werk was van een of anderen kwajon- gensachtigen grappenmaker (men had ge meend bij het aankomen kinderen te zien wegvluchten) en rukte zonder verder onderzoek weer in. Toen nu om 4 40 de brandweer opnieuw gealarmeerd werd en in twee minuten ter plaatse was (er is een brandweerpost op de tentoonstelling zelf), stond het geheele paviljoen reeds in lichtelaaie en was er geen blusschen meer aan. „Men kan aannemen", schrijft het Parij- sche blad, „dat het vuur lang heeft liggen smeulen, dat het later lichter brandbare stoffen heeft bereikt, dat het onbrandbaar maken den voortgang er van heeft belem merd en dat het pas op het laatste oogen blik in al zijn kracht is uitgebroken. Maar er blijft één mysterie; de ruit van den mel der is om 11.42 ingeslagen. Tot wederopbouw van het Paviljoen besloten Het Uitvoerend Comité voor de Nederland- sche deelneming aan de Internationale Ko loniale Tentoonstelling te Parijs, heeft gis teren met medewerking van Jhr. Dr. Loudon, Ned. gezant te Parijs, de noodige besprekm- gen gevoerd over al hetgeen thans moet ge schieden in verband met de wederinrichting van de Nederlandsche Expositie in het Bois de Vincennes. De gulle wijze waarop vele Nederlanders hun Indische verzamelingen ter beschikking stelden voor het nieuwe paviljoen, heeft het Comité ten zeerste verheugd; het is waar schijnlijk dat een deel dier verzamelingen zal worden benut. Wat aangaat den bouw van het nieuwe paviljoen is bij 't comité geble ken dat het overbrengen van Nederland naar Parijs van ijzeren of houten loodsen, te kost baar zal zijn, dan wel te veel tijd ln beslag zal nemen. Het Comité heeft daarom in beginsel be sloten dat het nieuwe paviljoen in Parijs zelf zal worden gebouwd. Het zal een opper vlakte beslaan van tenminste 3 maal de oppervlakte van het door den brand ge spaarde paviljoen voor de Nederlandsche particuliere inzendingen, zoodat de beschik king zal worden verkregen over drie ineen - loopende za'en elk van 18 x 30 M. De bouw zal waarschijnlijk aan een Nederlandschen aannemer worden opgedragen, opdat over een paar weken reeds met de Inrichting van de Economische afdeeling kan worden be gonnen. Om alle werkzaamheden zoo vlot mogelijk te laten verloopen zal het Secretariaat-Ge neraal tijdelijk naar het tentoonstellings terrein te Parijs worden overgebracht. De Algemeene Voorzitter, Mr. D. Fock vertrekt Zondag met den Secretaris-Generaal Dr. L. J. v. d. Waals naar Parijs, teneinde met met den gedelegeerde, den heer P. A. J. Moo- jen een zoo doelmatig mogelijke verdeeling der werkzaamheden vast te stellen. Ook ae vice-voorzitter, Mr. A. G. N. Swart zal zich Zondag weder naar Parijs begeven. Het Comité heeft goeden moed dat het nieuwe paviljoen in den loop van de volgen de maand voor het publiek opengesteld kan worden. Eere-Rechtbank Journalistiek Briand zal vermoedelijk de installatie vergadering presideeren De plechtige installatie van de internatio nale eere-rechtbank voor de Journalistiek, in het leven geroepen door de Fédération Internationale des Journalistes, en waarvan onze landgenoot mr. B. C. J. Loder het voor zitterschap heeft aanvaard, is uitgesteld tot begin October. De installatie zal zoo goed als zeker ge schieden in het Vredes-paleis te 's Graven- hage. Op verzoek van het bestuur der Interna tionale Journalisten-Federatie heeft de heer Aristide Briand, de bekende Fransche staatsman, zich bereid verklaard het presi dium van de installatieplechtigheid op zich te nemen. Ter gelegenheid van deze plechtigheid zal Het Comité Exécutif van de F. I. J. hier te lande te Amsterdam of te 's Gravenhage zijn half-jaarlijksche vergaderingen hou den. Mgr. moet voorloopig rust houden Reeds eenige dagen waren wij, schrijft de „Msb.", op de hoogte met de ongesteldheid van Z. Exc. den Minister van Staat mgr. prof. mr. dr. W. H. Nolens. Het blad meende, dat publicatie onnoodig was, doch daar het nu verneemt, dat Mgr. de heden te houden vergadering van den Hoogen Raad van Arbeid niet zal presidee ren, waaruit dus de ongesteldheid blijkt, meende het niet langer te mogen verzwij gen, dat Mgr. vooral sinds zijn reis naar Genève, en de werkzaamheden ter arbeids- conferentie aldaar, zeer ernstig vermoeid is en voorloopig volstrekte rust moet houden. Door overtreding van het rookverbod Een felle uitslaande brand heeft gister middag de Tilburgsche confectiefabriek der firma Gebr. Mutsaers aan de Zuid Ooster straat in asch gelegd. Bij het schoonmaken met benzine van een buis vatte de benzine vlam, waarschijnlijk 'doordat, ondanks het verbod, by het werk werd gerookt. De jon gens die met het werk bezig waren, lieten de brandende buis vallen en deze kwam terecht op de volle benzinebus, waaruit ter stond een geweldige vuurzuil oprees. De vlammen grepen zoo snel om zich heen, dat een veertigtal op de verdieping wer kende meisjes, langs de brandtrap moesten vluchten, waarbij enkelen zoo zeer door schrik werden bevangen, dat zij net bewust zijn verloren. Gelukkig was de brandweer spoedig ter plaatste en tastte met een zestal stralen op de motorspuit het geweldig naar buiten uitslaande vuur aan. Van het gebouw en den inhoud kon men echter nog slechts weinig redden. Zelfs een aantal fietsen van het personeel werden een prooi der vlam men. De brandweer moest alle krachten bij zetten om den brand tot het fabrieksperceel te beperken, waarin zij, door het energieke optreden onder leiding van commandant Haarselhorst slaagde. Na een half uur was men het vuur meester en kon men tot na- blussching overgaan. Eerst des avonds om negen uur kon de brandweer inrukken, na dat vele doorgebrande en voor het verkeer gevaar opleverende muren waren neerge haald. De aangerichte schade is groot, doch wordt door verzekering gedekt. 20 Juli naar de Pool De „Luchtschepenwerf' deelt mede, dat de door haar in samenwerking met de ver eeniging voor poolaviatiek voorgenomen Poolexpeditie thans definitief is vastgesteld op 20 Juli. Dr. Eckener zal de algeheele leiding voor den tocht hebben, de wetenschappelijke lei ding zal bij prof. Samoilowitsch berusten Zooals bekend, is Samoilowitsch de Russi sche geograaf en leider van de „Krassin" tij de reddingsexpeditie ten behoeve van Nobile en zijn makkers. Door de averij, welke de Amerikaansche onderzeeër „Nautilus", waarmede Sir Hu- bert Wilkins zijn Pooltocht wilde onderne men, heeft opgeloopen, zal het niet mogelijk zijn, dat deze expeditie de expeditie met de „Zepp" zal ontmoeten. De Amerikaansche krantenmagnaat Hearst, die door groote financieele offers de tot stand kpming van de expeditie mo- gelijkt maakt en zich derhalve de bericht geving voor zijn bladen heeft verzekerd is op zijn overeenkomst teruggekomen. Thans zal „UUstein" de rechten verkrij gen voor de berichten- en radioberichten betreffende den Pooltocht. De overeen komst met deze uitgeverszaak is tot stand gebracht door dr. Eckener. Geen principieele aanvaarding door Frankrijk Op het Witte Huis was men zichtbaar teleurgesteld, dat het Amerikaansche volk op den vooravond van den onafhankelijk heidsdag op heden, nog geen kennis kon krijgen van een bericht over het einde der onderhandelingen te Parijs. In de late avonduren heeft onderstaatssecretaris Castle aan journalisten verklaard, dat de officieele mededeeling van de Fransche regeering over de Fransch-Amerikaansche onderhandelin gen telefonisch door Mellon naar het Witte Huis is overgebracht. Castle merkte hierbij op, dat de Ameri kaansche regeering in de officieele Fransche verklaring niet de principieele aanvaarding van het plan-Hoover kan zien. Deze uitlating van Castle veroorzaakte eenige verwarring, daar men vreesde, dat het plan van Hoover in gevaar was. Intusschen werd officieus verzekerd, dat de regeering der Vereenigde Staten de op lossing van nog eenige technische bijzon derheden in den loop van den dag verwacht. De Fransche Kamer op reces Hedennacht te half 3 is het decreet voor gelezen tot sluiting van de Kamer. Binnenkort zullen er postzegels van 21 cent worden uitgegeven naar een ontwerp van wijlen prof. Veth. (blz. 1, 1ste blad) Op 20 Juli vertrekt de „Graf Zeppelin" naar de Noordpool. Cblz. 1. 1ste blad) Mgr. dr. W. H. Nolens ongesteld. (blz. 1, 1ste blad) Tot den bouw van een nieuw Nederlandsch paviljoen op de Koloniale tentoonstelling te Parijs besloten. (blz. 1, 1ste blad) Ongeveer 80 H.A. heide in het Gooi ver brand. (blz. 1. 1ste blad) De confectiefabriek van de firma Gebrs. Mutsaers te Tilburg in vlammen opgegaan. (blz 1. lste blad) Volgens verklaring van Castle is er geen principieel aanvaarding van het Hoover- plan door Frankrijk. (blz. 1, lste blad) De Fransche Kamer gesloten. (blz. 1, lste blad) De brand te Vincennes. (blz. 1. lste blad) Bij een overstrooming in China zijn meer dan 100 personen omgekomen. (blz. 1. lste blad) Brand in de St. Stephanuskerk te Bremen. (blz 1. 3de blad) De gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten het Rokin niet en de Vijzelgracht wel te dempen. (blz. 1, 3de blad) De Fransche gezant in Den Haag naar Moskou. (blz. 2. 8de blad) De onderhandelingen tusschen Nederland en België. (blz. 2, 3de blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 7.59 stilstand. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 9.52 en overmorgen 9.51. N.V. STEENKOLENHANDEL v.h. Telef. 11617-14106 - OVERVEEN Ruim 8 H.A. vernield Gistermiddag te omstreeks 2 uur brak aan de Crailoosche brug te Hilversum een heidebrand uit, welke zich zeer snel uit breidde. De Hilversumsche brandweer, ge steund door gemeentewerklieden, vermocht tegen de vuurzee niets uit te richten. Het vuur verspreidde zich zeer snel in de rich ting van Laren en Bussum. Omstreeks half vijf waren reeds 8 H.A. heidegrond en de daarop staande beplan ting van het Natuurreservaat verloren ge gaan. Vele brandweerlieden hadden zeer veel last van de hitte. Toen het vuur reeds aan de grens der gemeente Laren was gekomen, was de La- rensche brandweer nog niet ter assistentie verschenen. Een groote mensehenmenigte sloeg den brand gade. Met angstwekkende snelheid breidde de brand zich uit naar de bebouw de kom der gemeente. Op verzoek van ir. Groote, directeur van de Gemeentewerken te Hilversum, hielpen vele burgers bij het blusschingswerk mede. Men trachtte het vuur met takken te doo- ven, doch de verzengende hitte en de ver stikkende rook deden de brandweer steeds terugtrekken. Uit het legerkamp van Laren kwamen 100 militairen te hulp, terwijl uit Bussum, La ren en Hilversum steeds meer burgers, teza men 1000 personen, zijn opgekomen, die allen het hunne hebben gedaan om den brand te beperken. Tegen half zes was het gevaar voor ver dere uitbreiding geweken. De brand had hiermede het fietspad van het St. Janskerkhof bereikt. Wij hebben ons gewend tot den voorzitter van Stad en Lan de van Gooiland, die eigenaar is van deze gronden, welke bestemd zijn om in het re servaat te worden opgenomen. De heer Luden meende, dat op grond van zijn ervaring van heidebrand binnen twee jaren de heide zich geheel zal hebben her steld. De schade aan dennengewag heeft men nog niet kunnen opnemen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1