HET BOEK DER ZIEKEN DE PRIJSVRAAG VOOR HET MITTOVOS-LIED TWEEDE BLAD ZATERDAG 4 JULI 1931 BLADZIJDE 1 Hoe het werk van pastoor Willenborg te Bloemendaal ontstond en zich uitbreidde tot een apostolaat van internationale beteekenis De winkelsluitingskwestie BURGERLIJKE STAND De Hoogeerw. Heer Deken L. A. A. M. Westerwoudt Kunstzaal Boskamp Overveen INGEZONDEN ELCK WAT WILS „Het Boek der Zieken" samen gesteld door Ellen Russe Voor woord van Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem Inleiding van Pastoor L. J. Willenborg N.V. Uitgevers maatschappij „Fidelitas" Am sterdam 1931 Een boek „opgedragen aan alle zieke menschen", schrijft Ellen Russe, als proloog van haar laatste werk, dat een verheven kroniek van het ziekenapostoiaat genoemd mag worden. En dan komt allereerst Mgr. Aengenent aan het woord, die een warme aanbeveling voor het mooie werk schrijft. De bisschop zegt o.a.: ,J3ierbare zieken, moge dit boek u verblij den op uwe lijdenssponde en u sterken in de verheven opvatting van uw lijden, die u door het ziekenapostoiaat reeds is gebracht. Wij twijfelen er niet aan, of gij zult nieuwe kracht putten uit de lezing van dit schoone boek, en gij zult er dankbaar voor zijn, het allereerst aan God, maar ook aan de schrijfster, die Gods werk nader tot u bracht en niet minder aan den Pastoor van Bloemendaal, wiens arbeid hierin beschre ven wordt. Maar ook richten Wij ons tot de gezonden. Want ook voor hen bevat dit boek heerlijke lessen. Immers, al trof God hen niet met lichamelijke kwalen, al wierp Hij hen niet op het zjpkbed, aan het lijden ontkomt geen enkel kind van Adam. Ook hun kan dit boek leeren, hoe zij hun lijden hebben te dragen, hoe zij hun lijden kunnen heiligen en hoe zij het kunnen maken tot een rijke bron van verdiensten voor den hemel." En wie zou beter een inleiding kunnen schrijven dan de stichter van het Zieken apostoiaat? Pastoor Willenborg zegt: „Dit boek, dat een geschiedenis van 5 jaren mededeelt, waarin het ziekenwerk gegroeid is tot een wereldapostolaat, werpt het volle licht over den aard, de beteekenis, de plaats, de uit werking van het lijden, zooals dat licht vanuit den hemel gevallen is." En dan gaat Ellen Russe, de vlotte en ge routineerde schrijfster, ons allereerst vertel len hoe het Ziekenapostoiaat ontstond in den zomer van 1925. Toen werd het eerste Eucharistisch ziekentriduum te Bloemen daal gehouden en 120 zieken namen er aan deel. Op prettige wijze beschrijft Ellen Russe dit eerste triduum, dat een drukte en bedrijvigheid van belang meebracht, maar spoedig op buitengewone wijze geze gend werd. De roep, die er van uitging, was zóó groot, dat er nog in dien zelfden zomer tridua gehouden werden in Nijmegen Amsterdam en Den Haag. Pastoor Willenborg was nog niet tevre den: hij wenschte meer aan de zieken te geven. September 1S25 werd het eerste zie- kenlof gecelebreerd, waarbij zeer vele loo- pende patiënten aanwezig konden zijn Maar er moesten nog velen thuis blijven en ook daarmede was contact noodzakelijk. En spoedig was de gedachte gerijpt, dat er brieven moesten worden geschreven. Een secretariaat werd gevestigd in de pastorie te Bloemendaal en op 1 November werd de eerste ziekenbrief gezonden aan 125 zieken, die zich hadden opgegeven. Dit schrijven ging vergezeld van een inschrij- vingsbewijs en een kruisje, het tastbaar tee- ken van het lidmaatschap. Welke zieke heeft niet met dankbaarheid dat kleine kruisje ontvangen, het paarse kruis van lijden en boetedoening met de be- teekenisvolle woorden er in gegrift: „Christo confixus sum cruci" „Ik ben met Chris tus aan het Kruis genageld"? Voor de toetreding tot het apostolaat en de beoefening er van, schreef de pastoor in zijn eersten brief, is noodig: lo. De vaste wil en het krachtig besluit, het lijden aan te nemen uit Gods hand: 2o. het te dragen volgens den wil van God als Christen in den geest van Christus; 3o. het aan te bieden aan God als offer voor het Rijk van God. Op begeesterende wijze wordt vervolgens beschreven hoe het apostolaat groeide. Ja nuari 1926 telde 't apostolaat 725 leden! In- tusschen werd de gedachte internationaal en op verzoek van pater Südbrack, een Jezuïet in Duitschland, maakte pastoor Willenborg een buitenlandsche reis, met het gevolg, dat te Leutesdorf een Duitsch se cretariaat werd gevestigd en datzelfde jaar een zieken-triduum werd gehouden. Amerika volgde, Frankrijk, Engeland, Oostenrijk en vooral Vlaanderen. November 1929 bood pastoor Willenborg namens 30.000 zieken een belangrijke som aan den H. Vader aan; dat was een der mooiste momen ten uit de geschiedenis van het apostolaat! De lijderes van Konnersreuth, Theresia Neumann draagt ook het kruisje als lid van het zieken-apostolaat Wie zal ze niet kennen, de populaire zieken-halfuurtjes van den K. R. O.? Het behoeft dan ook geen betoog, dat de radio een groote zegen voor de zieken geworden is, een middel der moderne beschaving, dat wij dankbaar aanvaarden. Wekelijks contact met duizenden zieken. Dèt was voor pastoor Willenborg een der bekroningen van zijn groot en verheven werk, waarin hij krachtig werd bijgestaan door den ijverigen Vlaam- schen priester, kapeiaan Van Hoeck. In hoofdstuk II publiceert de schrijfster eenige maandbrieven van pastoor Willen borg, de brieven, die zoo bemoedigend aan vingen met „Ave Maria" en „Dierbare Zieken". In hoofdstuk III is het woord aan kape laan Van Hoeck, den leider van 't Vlaamsch secretariaat en daarna maakt de lezer ken nis met een brief van het Fransche secre tariaat. Een groot aantal bladzijden is ten slotte gewijd aan de Liturgie voor de zieken- tridua. Het Boek der Zieken zal ongetwijfeld een warme waardeering genieten by alle leden van het apostolaat in het bijzonder, maar ook bij ieder, die belang stelt in dezen pio niersarbeid van pastoor Willenborg. Met Ellen Russe schrijven wij ten slotte: Moge de bekroning van het werk, ni. de volledige erkenning door Z. H. den Paus. weldra tot stand komen, opdat het Zieken apostoiaat onder Gods rijken zegen moge voortbloeien tot hei! der lijdende, offerende menschheid en tot zegen der gezonden. v. W Het nieuwe raadsbesluit Vernietiging zal gevraagd worden aan de Kroon Door de Middenstandscentrale zal bij de Kroon vernietiging gevraagd worden van het Woensdag door den raad genomen besluit be treffende de winkelsluiting De Haarlemsche Winkeliersvereenigingen en de Vereeniging van Huisvrouwen, omvat tende 3000 huisgezinnen, hebben de Midden standscentrale haar vollen steun toegezegd bij haar actie. Nog deze week zal het bezwaarschrift der Middenstandscentrale aan de Kroon verzon den worden. Spoorwegabonnementen voor leerlingen der M. T. S. In zijn vergadering van 2 September 1930 besloot de Gemeenteraad van 's-Gravenhage, aanvangende mét den cursus 19301931 per jaar vijf spoorwegabonnementen beschikbaar te stellen voor Haagsche jongelieden, ten einde hen in staat te stellen het onderwijs aan de Middelbare Technische School te Haarlem te volgen. Voor dit doel werd op de gemeentebegroo- ting voor het jaar 1930 een bedrag van f 1.650 beschikbaar gesteld. In September a.s. zullen aan vijf nieuwe leerlingen voor den cursus 19311932 abon nementen moeten worden gegeven, zoodat voor dien cursus tien abonnementen zullen noodig zijn. Aangezien deze, zooals nader is gebleken, voor vijf leerlingen per cursus een uitgave vorderen van plm. f 1.500, (tijdens de vacantiën wordt geen abonnement ver strekt) stellen B. en W. voor alsnog een be drag van f 1500 min tweemaal f 150 is f 1200 beschikbaar te stellen. Eindexamen handels-eindklasse H. B. S. A. Voor het eindexamen handels-eindklasse (aansluitend bij de 2e klasse der Hoogere Burgerschool A) zijn geslaagd de volgende candidaten: Mej. M. Ardesch, mej. H. C. Voogd, N. L. Adam, J. Fr ederiks, J. C. Merens en Th. J. van Zutphen. Aanbesteding Gistermorgen werd vanwege den hoofd ingenieur directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Noordholland in het bureel Zijlweg 24, alhier, aanbesteed: het uitvoeren van verf- en behangwerken aan gebouwen, kunstwerken, enz. van het Noordhollandscli kanaal, in zes perceelen. Raming voor perceel I 850.voor per ceel II 2150.voor perceel III 800. voor perceel IV 800.voor perceel V 1100.voor perceel VI 1150. Laagste inschrijver voor perceel I was Doomspleet, Amsterdam, voor 732.voor perceel n, G. de Boer, Amsterdam, voor 1777.voor perceel III, P. J. In 't Veld, alhier, voor 720.voor perceel IV, J. W. Pool. te Knollendam, voor 934.voor perceel V, P. J. Renooi, te Schagerbrug, voor 888.voor perceel VI, de frima Gebr. de Boer, te Den Helder, voor 998. Statuten De „Stcrt." bevat de statuten van de N.V. Rubber-, Asbest- en Ebonietfabrieken voor heen gebrs. Merens, alhier. Vereeniging voor Vreemdelingen- -keer te Zandvoort Concerten door de H. O. V. Op het uitgebreide plan de campagne, dat de V. V. V. te Zandvoort heeft ontworpen en ook ten deele heeft uitgevoerd, staan ook vier concerten, te geven door de Haarlem sche Orkestvereeniging. Om de aantrekkelijkheid van Zandvoort te verhoogen, heeft de V. V. V. vier concerten gearrangeerd, welke gegeven zullen worden door de Haarlemsche Orkestvereeniging, on der leiding van Eduard van Beinum, in het Groot Badhuis, op de Maandagen 13 en 27 Juli en 10 en 24 Augustus te 8'/, uur. Boven dien zullen deze concerten per radio, vanuit Hilversum door den Nederlandschen Omroep Algemeen Programma worden uitgezonden. Zeer zeker is de poging der V. V. V., om op deze wijze het verblijf der gasten in Zandvoort te veraangenamen, buitengewoon te waardeeren en wij twijfelen dan ook niet, of het zal door een ieder op hoogen prijs worden gesteld en deze concerten zullen een volkomen succes voor de V. V. V. wor den. Voor de Stille Armen! Na ons luiden van de Noodklok, na den bij herhaling geslaakten noodkreet, het ernstig woord, van ons bestuur en hoofdbestuur, zijn de volgende giften ingekomen: N. N. 10.— Via B„ Heemstede 50. N. N2.50 N. N2.50 H. B2.50 K50 E. K. 5. P5 Wed. B1.00 A. Z. Heemstede 10. N. N1.— N. N2.50 N. N. (Goud-tientje) 10. N. N50.— N. N15." Wij betuigen, zoo schrijft de Commissie voor Stille Armen, allen den hartelijken dank voor deze giften en hopen dat zij „Zegen" mogen brengen. De tijden zijn slecht, dat zegt men overal, al zou men zoo lang den weg gaande, aan spoor en bus en auto, vooral auto, 't nog niet zoo zien. Wij echter zien het thans wel! Zoo matig toch als de financieele steun ons thans toe vloeit, hebben wij het, sinds ons veeljarig bestaan, nog niet beleefd. Het doet ons pijn, het bedroeft ons; wij hebben zeer hulpbehoevende gezinnen, voor wie geen andere weg openstaat dan die, welke voert tot de Kas der Stille Armen. En deze staat nu vrij plotseling, althans nu nog niet verwacht, voor een vroeger mild vloeien de uitgewerkte bron. Het wordt moeilijk en nieuwe gevallen mogen wij voorloopig niet meer in behande ling nemen, maarwij gaan vol vertrou wen verder en hopen dat ons woordje hier een goeden weerklank zal blijven vinden m het hart van onze trouwe helpers, dat het warm voor ons werk blijft slaan en dat het: „Schlagt, will's Gott, noch oft, Wenn bessere Tagen kommen, Wie meina Seel' es hofft." Uwe bijdragen worden gaarne in ontvangst genomen aan het Bureau dezer courant, aan het adres van onzen penningmeester, den heer P. J. Busé, Gasthuissingel 64, Postgiro: 13543 en bij de overige heeren, in iedere pa rochie wel bekend. Ondertrouwd: 2 Juli: A. Rijken en M. van Maas W. T. Kuijper en G. de Rid der C. L. Pieters en W. Steffers C. Oldenburg en O. M. de Nobel. Getrouwd: 2 Juli: P. Knape en T. A. M. Hogerheijde A. Broekhuizen en A. Har- ting J. W. van Kordelaar en S. C. Kuij- ken A. van Dokkumburg en M. E. v. d. Werken A. Jansen en H. Visser A. Dozzi en G. Bakker J. M. Saarloos en C. M. F. Middelkoop. Geboren: 30 Juni: d. van J. R. Bierste- Zooals men zich zal herinneren, werd eenige maanden geleden door de Commissie Zang, Muziek en Tooneel van de Haarlemsche Missietentoonstelling (Mittovos) een prijsvraag uitgeschreven voor een Mittovos-lied. Gevraagd werd een geestdriftig lied, bestemd om gezongen te worden door alle deelnemers en bij elke voorkomende gele genheid rond de a.s. Haarlemsche Missie-actie. De gelegenheid tot inzending van een lied was opengesteld tot 1 Juni jJ. Karakter en opvatting der acht inzendingen onder motto waren evenwel van dien aard, dat geen der inzendingen voor een bekroning in aanmerking kon komen. Buiten deze acht inzendingen kwam ook een anonieme bij drage in, die door de jury wat milder beoordeeld werd, zoodat van jurywege werd geadviseerd, deze anonieme bijdrage van een Haarlemschen inzender aan te wijzen als het definitieve Mittovos-lied. Dit advies van de jury werd dankbaar ingevolgd en w-ij laten thans dat lied volgen, zooals het door den onbekenden missievriend werd ingezonden. MÏTTOVOSLIED Uitgegaan is van den gedachtengang, dat het Mittovoslied een enthousiast gemeenschapslied moet zün, gezamenlijk te zingen door jong en oud, ontwikkelden en onontwikkelden. Marsch-tempo. Voort, Katholieken, in stuwende drommen, Juub'lend, spontaan naar het Spaarnestad-feest! Huldigt massaal d' Evangelie-Apost'len, 't Leger, dat schending, noch marteldood vreest! Laat „Mittovos" als een forsche bazuinstoot Door onze roemrijke Bisschopsstad gaan! Maakt „Mittovos" tot begeesterend wachtwoord! Draagt „Mittovos" in uw vlag en uw vaan! Hoort, Katholieken, het Woord voor de eeuwen, 't Godd'lijk: „Ik zend u", en maakt het tot daad! Torst met den keur-troep van wakkere zwoegers 't Kruis, dat den machtigsten tegenstand slaat. Laat jong en oud in de Mittovos-dagen Branden van ijver voor 't ziel-reddend werk, Laat arm en rijk zich in slagorde scharen Om onze toorts-dragers voor Christus' Kerk! Zingt, Katholieken, in daver-accoorden, Juichend uw vlammende geestdrift hier uit! Trekt al, wat aarzelt, naar 't brandpunt der actie, Met een bezieling, door niets meer gestuit! Laat „Mittovos" als een dreunend klaroen-sein Wijd in den omtrek de vonken maar slaan! Brengt „Mittovos" in de huizen en harten, Draagt „Mittovos" in uw vlag en uw vaan! Ieder, die deze bijdrage onbevooroordeeld leest, zal met ons erkennen, dat we hier inderdaad kunnen spreken van een tekst, geheel pasklaar gemaakt voor een enthou siast gemeenschapslied. In zooverre is dan ook het eigenlijk doel, dat de Commissie beoogde, bereikt en kan de Commissie den ontwerper van den tekst dankbaar zijn. Nu is het woord aan Missievrienden-Musici in Haarlem en omstreken. Wij verwijzen hiervoor naar een annonce in dit nummer, waarin belangstellenden worden opgeroepen voor het componeeren van een melodie. Het Comité hoopt en vertrouwt, dat ieder, die zich hiertoe in staat acht, zijn (haar) talenten in dienst zal stellen van de zoo veel belovende Haarlemsche Missie-actie, en ook, dat er spoedig wordt aangepakt, daar een en ander uiteraard al wat stagnatie heeft gebracht. kervan Snippenburg z. van J. Houwe- lingHendriks. Overleden: 30 Juni: P. R. Borger, 53 jaar, Westerhoutstraat 1 Juli: E. W. Verzijl- berghMeeuwes, 85 jaar, Hagestraat L. W„ 2 mnd, z. van G. P. Roest, Oudeweg. Naar wij vernemen heeft de hoogeerw. heer L. A. A. M. Westerwoudt, die, naar men zich zal herinneren., te Rome ziek is geworden en na dien tijd om gezondheids redenen in Zwitserland heeft vertoefd en nu te Vught verblijf houdt, gisteren een bezoek gebracht aan zijn pastorie aan de Leidschevaart. Z.H.E. zal echter weer naar Vught terugkeeren want hem is voor nog geruimen tijd volstrekte rust voorgeschre ven. Het zal nog wel eenige maanden c'.u- ren voordat hij het parochiewerk zal her vatten. Auto-banditisme In een der Haarlem omringende dorpen, geschiedde dezer dagen het volgende, dat toch wel even de moeite van vermelding waard is. In de gelagkamer van een café zat o.a. een „heer" aan de stamtafel, die blijkbaar boven zijn „theewater" was. Duidelijke symptomen waren hiervan, dat de man telkens zeer luidkeels en hoog liedjes lalde, zoodat de bezoekers van serre en terras gestoord omzagen naar den schreeuwer, wiens hoofd bijna in vlam stond. Na eenigen tijd stapte hij luidruchtig op, wiebelde, tot schrik van de toeschouwers, om een Ford-auto heen, die voor het trottoir stond, en verdween daarin met een plof. Nadat hij eenige malen het nood-signaal geprobeerd had (de man scheen erg op lawaai gesteld) schoof het Fordje vooruit en we zagen een der bezoekers nog snel het auto-nummer noteeren. Je kon nooit weten, wat er gebeurde! Eenige meters verder stond het vehikel stil voor het politie-bureau. Men zag een der politie-mannen even spreken met den bestuurder, waarna deze zijn weg vervolgde, angstig en wat ontstemd nagestaard door de bezoekers van het café, die zich op het terras bevonden. De onprettige voorgevoelens, die deze menschen wellicht koesterden, werden te spoedig bewaarheid. Geen tien minuten later kwam er be richt aan de stamtafel, dat de auto was verongelukt. Een der heeren ging dadelijk met zijn auto kijken en trof daar, blijkens zijn latere mededeelingen, den auto over den kop ge slagen aan, terwijl de inzittende er, wonder genoeg, vrij goed, met enkele onbeduidende schrammen was afgekomen. Het ongeval moet hebben plaats gehad door een te sterk remmen van den beschon- kene, waardoor het Fordje oversloeg. Met beklemming vraagt men zich af, wat deze man voor groot onheil had kunnen stichten, onheil, waardoor waarschijnlijk anderen de dupe waren geworden: een rustig wandelend oud-heertje, een paar spelende kinderen, andere automobilisten, enz. Gelukkig zijn dezen aan iets dergelijks ontkomen. <j, "jj Expositie Willy Jocqué In de prachtige meubelzaak der firma J. A. Boskamp en Zonen te Overveen zijn dik wijls interessante tentoonstellingen op beel dend gebied. Vooral de Vlamingen schijnen genoemde firma te kunnen vinden en hun werk is bijna steeds merkwaardig. Thans exposeert weer een jonge Antwerpe naar Willy Jocqué met schilderwerk, dat in elk geval interessant is. Wel missen wij Hollanders, geboren schil ders als wij zijn, het warme, edele coloriet, vinden wij den toon te schraal, alles wat dun en verbleekt, maar daarom dit werk direct te verwerpen zou kortzichtig zijn. Want het heeft andere kwaliteiten van belang. Elementen, die opvallen in dit werk zijn spiritueele en sensationeele eigenschap pen, dit laatste in den goeden zin natuur lijk. De schilderijen zijn soms zeer picturaal, méér dan diepst bezield, ze zijn vlot en ge ven moment-belichtingen en ook zekere stemmingen, die kunstzinnig zijn. Op de eerste olaats boeide sterk het groote doek: de Processie in Bretagne. Uit de kerk poort stroomt geleidelijk de processie, van nationaal gekleede menschen, met haar kleurige banieren, waarop de figuren van de Heilige Maagd en die andere groote Deugd- zamen nog even vermoed worden. Expressief is de loop der processie-gangers en die wap- pering der vanen werd zuiver en suggestief uitgedrukt. Om die stemmige processie, met de groene, roode, gele vanen, rusten de huizendaken, in een gemoedelijkheidssfeer. Zij drukken iets innerlijks uit, evenals het glooiend landschap er achter. Er is de sfeer, die ware kunst beteekent. Dit is eveneens het geval bij 't groote doek van den optocht in Vlaanderen. Ook hier weer een zekere dorpssfeer weergegeven, een sterke geestelijke belichting van het feit: feest, een moment-opname der sfeer. Alles heel natuurlijk, doch hier wel wat flets. Marktdag te Eckloo mag voorts een artis tieke uiting heeten van zoo'n gebeuren, waarin de artist bijzondere stemming voelt en daarna vastlegt. Bij de overige doeken zijn er, die niet tot de hoogte der genoemde stijgen en waarvan de onvolkomenheden der, zij het dan oor spronkelijke, coloristisch zoo arme kunst, te duidelijk spreken. Voor de teekeningen, welke wij van Jacqué zagen niets dan waardeering. De kunstsnaar ziet blijkbaar in zijn grootsch opgezette, ge- détailleerde werken niet tegen moeite op. Wat zouden we die kermisteekening gaar» ne in kleur hebben gezien! Want in zijn beste doeken boeien die ver geestelijkte kleuren tóch, zii vormen samen de „gedichten" welke deze jonge schilder van de feitelijkheden wist te maken, in eigen vorm en eigen vinding. K. de H. Bedevaart van Amsterdam raar Den Boscr i Roermond 1, 2 en 3 Augu ius Binnenkort zal wederom de jaarlijksche bedevaart van Amsterdam naar O. L. Vrouw in 't Zand te Roermond plaats hebben. Ongetwijfeld zullen wederom velen aan die processie deelnemen, om aan Maria hun kin derlijke hulde aan te bieden en van die machtige Hemelkoningin haar beschermen den zegen af te smeeken. Behalve de gewone plechtigheden en oefe ningen, die ieder jaar plaats vinden en zoo geschikt zijn om de godsvrucht der pelgrims op te wekken, zal ook nog voor de deelne mers van de bedevaart een Maria-avond ge houden worden in het patronaatsgebouw van de kapel in 't Zand. Deze avond zal geleid worden door den bekenden declamator Teo de Witte. Uit al het schoone en mooie, dat in den loop der eeuwen over Maria geschre ven is, heeft deze begaafde woordkunstenaar het schoonste en mooiste uitgezocht, en daarvan zal hij ons op dien Maria-avond verhalen. Wij zullen daardoor Maria nog beter leeren kennen en sterker zal ook worden ons vertrouwen op die machtige Voorspreekster. Geheel in overeenstemming met de hoofd gedachte van de laatste Encycliek van Z. H. Paus Pius XI zal de intentie van deze bede vaart zijn: het herstel der sociale orde en haar vervolmaking volgens de wet van het evangelie. De processie vertrekt per extra trein Za terdagavond I Augustus om 7.40 van Am sterdam C.S. en keert daar terug Maandag avond half acht. De reiskosten voor heen en terug bedra gen voor volwassenen f 6.13, voor kinderen beneden 18 jaar f 3.50. Inlichtingen zijn te verkrijgen aan het klooster der E.E. P.P. Redemptoristen Kei zersgracht 218 of bij de heeren Broeder- meesters. Verder wordt verwezen naar de adverten tie, die in dit blad is opgenomen. Het bestuur der Bedevaart: J. VAN BAARLE, C.SS.R. C. KUYT, C.SS.R. Heeren Broedermeesters: E. SCHULTE, Kenaustraat 3a, Haarlem A. LUYKX, Keizersgracht 58, A'dam A. HESSENFELT, Keizersgr. 86, A'dam J. GROENENWOUD, Kanaalstr. 147, Amsterdam A. UYLDERT, Orteliusstr. 55, A'dam J. WTLMERING, Leliegracht 35, A'dam J. Ros, Rozenstraat 20, Hilversum. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk HEEMSTEDE, 30 Juni 1931. Geachte Redactie, Zou het niet mogelijk zijn dat van hoo- ger hand wat meer aandacht geschonken werd aan het rijwielverkeer langs de Zand- voortsehelaan? Het is meer dan ergerlijk hoe velen, twee aan twee, anderen dwingen achter te blij ven. Zondag reden voor mij verscheidene paartjes met een heel kalm gangetje. Mis schien 6 7 K.M. Aan het gebel van achter op komende wielrijders stoorden zij zich niet. Of wel mopperden, dat hij of zij maar kalm aan moest doen en bleven naast elkaar met eenzelfde gangetje voortpeddelen. Zooals u misschien wel weet, is het rijwielpad naar Zandvoort op veel plaatsen zeer smal. Indien het niet geoorloofd is naast elkander op het fietspad te rijden, zou dat dan niet door een bord kenbaar gemaakt kunnen worden? Zoo noodig op die plaatsen waar het pad zeer smal is? Bij voorbaat dankend, Hoogachtend, W. De heer K. L. J. WOUTERS, Burgemeester van Vinkeveen, is met ingang van 15 Juli benoemd tot Burgemeester van Dongen. Trekjes No. 712 Vlinder-leven. Ze zaten tegen de glooiing van een der stadsbolwerken. Ze zeiden weinig en deden niets bizonders Voorloopig. En het was 'n schoone zomer-vooravond. „Steller dezes" dit voor degenen, die zujks nog steeds niet geme-kt mochten heb- - is niet sterk in natuur-beschrijvingen. Anders zou hier kunnen volgen n idyllisch tafereeltjevanvan wind-stille rust.. van 'n gouden zon, die van de boomen aan de waterkant, van de boterbloempjes in de malsch-groene gras-reepen, van de eenden en de zwanen, van de gloeiende daken en zoo meer 'n sprookje maakte. Laat ons dus geen verdere pogingen doen, en ons houden bij de mededeeling. „En het was een schoone zomer-vooravond" Voorts zult U reeds onmiddellijk begrepen hebben, dat met de .Ze", waarmee dit „ge val" aanvangt, twee jongelui bedoeld zijn. Ze zaten daar als 'n paar verlegen kinde ren.-... Te droomen van 'n, wie weet hoe mooie toekomst. Nee, pardon, geachte lezer.... bederft U 't nou niet asjeblieften denk nou niet meteen al aan de on-idyllische vrijage van 'n verliefd paartje, over welk tijdverdrijf U straks nader bijzonderheden meent te zullen vernemen. Er is verschil tusschen verliefdheid en ontluikende liefdeU kunt er gekheid mee maken, maar 't zou toch 'n beroerde wereld zijn als er nooit es wat „echts" tusschendoor liepik doe hierbij 'n beroep op de velen, die daar ondervinding van hebben. Zooals reeds verteld werd: ze deden niets bizonders voorloopig. Volledigheidshalve kan er nog bij gezegd worden, dat dit eerste bedrijfje niet in de tegenwoordige tijd speelt 't gaat over n jaar of dertig terug, toen er zooals door ouderen wel verklaard wordt over de liefde wat degelijker gedacht werd dan tegenwoor dig. Na ongeveer 'n half uurtje gebeurde er iets.... en dat iets was alweer niks bizon ders.... Hij nam haar hand in de zijneen zü verzette zich niet. U ziet: 't is de roman stijl uit die tijddat doen we om in de toon te blijven. En toch was dit voor die twee „het bizon- dere".. het wonderlijke.. het beslissende.. Voor de steelgewijs toekijkende voorbij ganger was 't „het gewone geval", 't geval voor „de toegevende glimlach". Maar zij wisten, dat hun hart het lied van reine liefde zong. Ze stonden opwandelden stadwaarts.. praatten eenvoudig over veel mooie dingen. Ze spraken niets afwisten, dat ze elkaar daar wéér zouden vinden, morgen of overmorgen. „Zeg, Hermine „Ja ma?" „Wie was die jongen?" „U bedoelt?" „Waar ze je gisteren mee gezien hebben." „O.... dat was.... eh...." „Draai er niet omheen, kindje.... je hoort, dat ik 't weet... ,,'t Is niet m'n bedoeling, ma, om te draaien. ik zou 't u vandaag of morgen uit me zelf gezegd hebben.... 't is 'n eerlijke zaak, die ik niet hoef te verbergenFrans wil met vader en u spreken „Zoo-zoodus 't is al FransHoe is z'n achternaam?" „Van Hees." „En wat doet ie?' „Hij is aan de Zuid-Hollandsche Bank „Hm..d'r zijn er zoo veel aan die bank.. Wat verdient ie?" „Dat weet ik niet, ma „Hè? Wat zeg je? Weet je dat niet?" „Neevindt U dat zoo gek dan? Ik weet alleen, dat ie 'n goeie betrekking heeft.... en mooie vooruitzichten „Maar kindje.... dat is toch niets voor ons!" Hermine keek heel verbaasd.... vooral dat woordje „ons" klonk haar erg vreemd in de oorenen ze vroeg nadere uitleg. Mama herhaalde echter uitdrukkelijk: „Dat is niets voor ons!" 'n Boekhouder aan 'n bankhoe komt 't in Godsnaam in je hoofd op? Zie je, dat is nou weer ondoor dacht handelen van 'n jong meisje, zonder de ouders er vooraf in te kennen.Probeer maar niet er met je vader over te spreken.. want daar komt toch niets van!" De vader kwam thuis. Die vader was meubelfabrikant. Niks meer, niks minder. Hij zag, dat er iets nortte tusschen moeder en doohterwerd ingelicht.... schudde resoluut z'n bebaard en besnord zakenmans- hoofd.... en zei: „Komt niks van!" En de moeder zei. dat ze dat ook al ge zegd had. „Maar vader" pleitte Hermine nog „hij heeft 'n goei betrekking, en kans, dat ie...." „Hij is ondergeschikt..en daarmee uit.. jij kunt tien mannen krijgen uit onze stand." „En die wil ik niet" zei Hermine, haar drift bedwingenden ging naar boven. „Zoo'n kind toch" sprak de moeder. En de vader zei zooiets van: „grillen verliefde-jonge-meisjes-kunsten gaat wel weer over als de ware Jacob komt." Daar was 't geval mee afgehandeld. Alleen de zoons, die thuis kwamen de een mede-directeur in vader's zaak, de ander college-loopend in Utrecht en er toevallig iets van opvingen, schamperden nog even: „Hoe komt Hermine aan zoo'n knul?" Zonder te vermoeden, dat „de knul" meer verstand en energie had dan de twee bij mekaar. En nu komt geen verhaal van 'n schoon jong meisje, op wier aanminnig gezichtje van voorheen „de gebroken liefde gegrift staat". Hermine was hoogstens iets bleeker ge worden. Ze deed machinaal haar huiselijke bezig hedensprak alleen als 't noodzakelijk waswerd 'n stug meisje, dat zich met niemand meer bemoeide Frans behoorde niet direct tot de verlegen jongelir .en. Hij vroeg n onderhoud met papa. Dit werd toegestaanmaar dan met de bedoeling, om ,,'t zaakje" voor goed af te maken. Hij vertelde, dat ie veertig pop verdiende even herinneren nog, dat 't over dertig jaar geleden gaat dat ie studeerde voor middelbaar boekhouden, en dat de directie van de bank, als ie zoo z'n best bleef doen, hem 'n pracht-positie in 't uitzicht had ge steld. Hij zei 't eenvoudig, zonder op te snij den, maakte werkelijk even indruk Toch moest ie weggaan met de boodschap, dat Hermine's papa er nog wel es over zou denken, maaxedatte Drie maanden later kwam de zoon van 'n andere fabrikant die op 'n half millioen getaxeerd werd om de hand van Hermine. Ze weigerde. Papa vloekte, mama huilde, de broers ver klaarden haar gek. Later kwamen nog: 'n advocaat, 'n dokter, 'n hoofdambtenaar van 't rijk.... Hermine weigerde De eene huiselijke scène volgde op de an dereen Hermine trok er tusschenuit toen ze 21 wasverhuurde zich ergens als kinderjuffrouwliet niets meer van zich hooren. Frans van Hees is nu procuratiehouder aan de Zuid-Hollandsche Bank... woont op j kamersen geen mensch begrijpt waarom zoo'n flink en knap persoon geen degelijke vrouw zoekt. De meubelfabriek van Hermine's vader is twee jaar geleden bankroet geslagen.... om eerlijk te blijven moet er bij gezegd worden, dat niet hij, doch z'n zoons de boel aan de grond hebben geholpen. I Van Hermine zelf weet 'k niks op 't oogen- I blik.... Maar wat zou er te vertellen zijn van 'n 'even, dat. evenals dat van 'n vlinder, maar ?én mooie zomerdag heeft gehad? j Op stuk van zaken 'n gewoon, alledaagsch verhaaltje dus.. er had ook zooiets als: „Een uit velen" boven kunnen staan. Want ouwe vrijsters als Hermine loopen er nog bij bosjes. G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5