Buitenlandsch oJ^ieuws feuilleton BEIEREN EN HET RIJK DE MAN VAN NERGENSHUIZEN ZATERDAG 4 JULI 1931 BLADZIJDE Het moratorium-vraagstuk F Het incident te La Coruna De Belgische kolennijverheid De Grondbelastingwet in Engeland Door het Lagerhuis aangenomen Gemengde Buitenlandsche Berichten Brand in de St. Stephanus- kerk te Bremen De koepel vernield Hitte in Italië KORT NIEUWS KERKNIEUWS Het schenken van aalmoezen HEERENBAAI ONZE OOST STOOMVAARTLIJNEN ax De Staatssecretaris der Rijkskanselarij, dr. Piinder, heeft onlangs in de pers van het Duitsche Centrum een artikel gepub iceerd, waaruit was op te maken, dat de Rijksregee- ring, naar aanleiding van de laatste nood verordening zich ook met de kwestie der Rijkshervorming heeft bezig gehouden. De Rijksminister van Arbeid, Stegerwald, heeft spoedig daarop in een onderhoud met een vertegenwoordiger der Duitsche pers, zich geuit voor een vlug begin der hervorming van Rijk en beheer. Minister Stegerwald zeide bij deze gelegenheid, dat, bij de tegenwoordige constructie van den staat, de leiding van het Rijk de groote vraagstukken van de buitenlandsche-, economische-, fi- nancieele-, sociale- en cultureele politiek wèl ziet, maar dat ze niet alle stroomingen in het volk zelf ondervindt. Van de politieke partijen en interessenten-groepen verneemt de staatsman nooit de volle feiten. Omge keerd kunnen de besturen der landen de groote kwesties der politiek van het heele Rijk niet meevoelen. De tegenwoordige Duitsche staatsconstructie moet, zeide Ste gerwald, tot een poiitiek-geestelijke vermin king leiden. Deze beide verklaringen hebben in Beie ren sterk de aandacht getrokken, en de „Regensburger Anzeiger", het blad van den Beierschen minister-president, dr. Held, aan leiding gegeven het standpunt van Beieren tegenover de Rijkshervorming opnieuw vast te leggen. Men moet er mee rekenen, zegt het blad, dat de vermaningen van Beieren, om in dezen tijd van nood de Rijkshervorming te laten rusten, niet zullen worden gehoord. De uitingen van Stegerwald hebben bewezen, dat er invloedrijke politici in Duitschland zijn, die dit tijdstip gunstig vinden voor een grondige Rijkshervorming, omdat Duitschland zich in een verwarring der binnenlandsche politiek bevindt. Dezen schijnen de hoop te koesteren, dat in zulk een woeligen tijd met een parforce-rit, doel einden kunnen worden bereikt, welke in normale tijden moeilijk te bereiken zijn. Waneer Beieren er steeds voor waarschuwt, dat de Rijksregeering en de Rijksdag met de hervorming van het Rijk beginnen, mag hieruit niet worden opgemaakt, dat Beieren zijn actieve politiek voor de hervorming heeft prijs gegeven en zich1 er toe beperkt, den tegenwoordigen stand van zaken voor alle tijden te willen verdedigen en behou den. Het is volstrekt niet zoo, dat men in Beieren geen gevoel heeft voor de klachten omtrent de wantoestanden, welke voort vloeien uit het dualisme: Pruisen en het Rijk. Maat tot nu toe is men bij het streven naar de Rijkshervorming er niet in ge slaagd, voorstellen te doen, die den tegen woordigen toestand werkelijk zouden ver beteren. Het resultaat van den arbeid der Landen-conferentie beteekent geen oplos sing van het probleem: Pruisen-Rijk, maar van deze leus wordt gebruik gemaakt, om. °f onder een Rijks-vlag, öf onder een Groot-Pruisische vlag, de tegenwoordig nog altijd federalistische structuur van het Rijk ten gunste van een eenheidsstaat te vernietigen. Daarom bevindt zich Beieren in een voortdurende oppositie tegen al deze be moeiingen voor een hervorming van het Rijk. Be moeilijkheden, die uit het naast-elkaar van Rijksgezag en Pruisisch staatsgezag voortvloeien, worden wel ingezien, maar Beieren en het overige Duitsche Zuiden no°R he koopprijs zijn, om den onbe- r. igenden toestand in het Noorden te over winnen. Daar het Noorden in Duitschland het sterkste en machtigste deel is, is het Zuiden voortdurend blootgesteld aan het gevaar overrompeld te worden. Hier en daar krijgt men de gevolgen al te gevoelen, dat bij het Noorden de wil bestaat, over het Zuiden te eerschen. Het is niet buitengesloten, dat OP zekeren dag een poging in het groot ou kunnen worden ondernomen, om het Ruiden te overromoeien; de landen in de egenwoordige structuur zouden worden op geruimd en de weg naar een werkelijk fe deralistische grondwet voor Duitschland. zou voor aHiid versperd worden. Minister President Held, zoo vervolgt het artikel, heeft pas van revolutionnair der grondwet Besproken. Een Rijkshervorming, die tegen hen wil van Beieren en de overige Zuid- Puitsche staten den grondslag van het Rijk m een eenheids-Riik zou willen veranderen, zou een grondwetsrevolutie zijn, ook al werd zoo'n staatsgreep door een meerderheid van den Rijksdag goedgekeurd. Zulk een crisis in de ontwikkeling van het Duitsche grond wettige leven zou niet alleen Beieren tot een strijd op leven en dood dwingen, maar aan dit land ook zijn vrijheid tegenover de vor ming van het Rijk teruggeven. Wie den moed i heeft, de plannen voor de Rijkshervorming i zoo op de spits te drijven, die moet er ook mee rekenen, dat hij Beieren in deze situ atie dringt, en dat dit land zou eischen, zelf nieuwe voorwaarden te bepalen, waaronder het zijn plichten als lid van het Duitsche Rijk zou kunnen nakomen. Wie Beieren als staat wil vernietigen, die maakt het dood voor het Rijk. Deze verklaring heeft in Duitschland na tuurlijk opzien gebaard. Er is niet aan te twijfelen, Beieren is niet genegen zich aan de voorwaarden van een eenheidsstaat te schikken. Hierbij moet nog worden opgemerkt, dat het in dit geval niet gaat om de meening van één partij, maar van de meerderheid der bevolking van Beieren. in f onderhandelingen tusschen Amerika en Frankrijk Naar principieele overeenstemming? De Amerikaansche en Fransche onder handelaars zijn gisteravond volgens program bijeengekomen in een zitting, waarvan men de definitieve beslissing verwacht. In Parijsche kringen heerscht nog steeds optimisme en van officieele zijde wordt dit optimisme niet verhinderd. De „Matin" van hedennacht schrijft, dat de definitieve opstelling van het Fransch- Amerikaansche accoord over het Hooverplan nog een tot twee dagen zal duren. De prin cipieele overeenstemming zal echter vandaag nog al is het ook laat in den nacht worden verkregen. Overigens wijst het blad er op, dat de Fransche regeering het Engelsche aanbod tot het houden van een conferentie geenszins heeft afgeslagen, doch dat zij zich haar antwoord nog even voorbehouden heeft. Wanneer men heden reeds tot overeenstem ming kan komen, is een dergelijke conferen tie niet meer zoo noodig. Het staat voorloopig nog te bezien of men nog in den nacht een communiqué zal ver strekken over het resultaat der onderhande lingen, dan wel of het resultaat eerst Zater dagmorgen bekend gemaakt zal worden. Laval dreigt de Kamer naar huis te zenden. Door den afgevaardigde Blondel is een verzoek om interpellatie ingediend, welke volgens de verklaring van Laval, de regee ring zou noodzaken de kwestie van vertrou wen te stellen. Laval is echter niet voornemens het zoo ver te laten komen en zou, wanneer Blondel mocht persisteeren bij de interpellatie, de Kamers eenvoudig op reces laten gaan. Blondel verklaarde zich hierop bereid de interpellatie in te trekken, doch verlangde van den premier, dat deze een dag zou vast stellen, waarop de interpellatie wel zou kunnen worden behandeld. Laval antwoordde hierop echter niets meer te kunnen zeggen, dan hij in zijn vorige verklaring had ge daan. Toen het ten slotte tot stemming kwam, bleek er in de Kamer een meerderheid te zijn tegen de vaststelling van een bepaalden datum voor de interpellatie van Blondel. Nachtzittingen In den Senaat verklaarde de premier Laval gisteren, dat de regeering in de nood zakelijkheid verkeerde naast de parlemen taire werkzaamheden aan internationale onderhandelingen deel te nemen. Hij noo- digde den Senaat uit een nachtzitting te houden, om een belangrijk wetsontwerp af te doen. Zoowel de Senaat als de Kamer hielden afgeloopen nacht zitting. Verklaring van Snowden In het Lagerhuis verklaarde Snowden Heer des huizes: „Ik wil niet hebben, dat je voor mijn huis staat te spelen." Muzikant: „Wie zeit uwes, dat ik voor uwes huis sta? Ik sta voor het huis aan den overkant." gistermiddag inzake het plan van Hoover, het volgende: „Ik hoop, dat de onderhan delingen te Parijs tot een bevredigend resul taat zullen leiden, maar ik moet het Huis zeggen, dat de jongste inlichtingen niet zeer bevredigend zijn. De regeering, het Lagerhuis en naar ik geloof het heele land willen wel offers brengen, die wij, zooals wij reeds verklaard hebben, bereid zijn te dragen, maar de regeering is niet geneigd nieuwe offers te brengen tenzij de andere belanghebbenden bij het voorstel-Hoover tot deze offers medewerken." Besprekingen tusschen Hoover en Mellon President Hoover onderhield zich telefo nisch met Mellon en riep in aansluiting een kabinetszitting bijeen. Na afloop van deze zitting verklaarde Castle in een persconferentie, dat hij hoopte Vrijdagavond nog te kunnen mededeelen, dat men het met Frankrijk eens was ge worden over de geschilpunten. Volgens Reuter, verklaarde Castle voorts, dat wanneer er een Fransch-Ameri- kaansch accoord wordt getroffen, dit een beginsel-accoord zal zijn. De bijzonderhe den zullen later onderling moeten worden uitgewerkt door de schuldeischers van Duitschland, wat betreft de opgeschorte be talingen. Castle sprak de hoop uit, dat de onderhandelingen niet zouden leiden tot particulier gekibbel tusschen de ondertee kenaars van het plan-Young. Hij voegde er bij, dat de moeilijkheden, die zouden rijzen bij de Engelsch-Fransche besprekingen over het probleem van het waarborgfonds gee nerlei ongerustheid wekken. Castle, Mills en de voorzitter van den Federal Reserve Board kwamen bijeen op het Witte Huis toen Mellon opbelde. Overeenstemming bereikt De zitting van de Fransche en Ameri kaansche gedelegeerden in het gebouw van 't minister-presidium, werd om 1 uur in den afgeloopen nacht beëindigd. Op alle essen- tieele punten werd overeenstemming bereikt. Hedenmorgen vroeg zou de ministerraad bijeenkomen. Politieke optochten In Baden verboden De Badensche minister van Binnenland- sch Zaken heeft een decreet uitgevaardigd, waarbij voor het land Baden alle bijeen komsten en optochten onder den blooten he mel, propagandatochten, optochten langs den openbaren weg en op de pleinen van 6 Juli tot en met 30 September verboden zullen zijn. Bommen-epidemie in Yoego-SIavië Naar verluidt zijn in de afgeloopen dagen niet alleen bommen ontploft te Belgrado en Split, doch ook in Essig en Ogulin explo deerden helsche machines. De Zuid-Slavische dagbladen verzwijgen deze aanslagen echter geheel, met uitzondering van de explosie op het station te Belgrado, welke echter wordt voorgesteld als een onschuldig brandje in een op een nevenspoor staande trein. Bijzonderheden over de door de explosies aangerichte schade zijn niet bekend. De toestand in Bulgarije De staat van beleg afgekondigd Wegens het voortduren der opstandige beweging onder de arbeiders is te Logrono de staat van beleg afgekondigd. Te Sevilla duurt de algemeene staking on verminderd voort. In verband met de brandstichting te La Coruna kan nader worden gemeld, dat be halve het in brand gestoken klooster vijf be lendende huizen in de asch zijn gelegd, aan gezien het gepeupel de brandweer belette het blusschingswerk te verrichten. Naar een gemeenschappelijke uitvoerregeling? In het kabinet van den Belgischen premier heeft een conferentie plaats gehad, waaraan eenige autoriteiten en gedelegeerden van de spoorwegen, van de Electrische Centrales en de havensteden deelnamen. De conferentie had ten doel maatregelen te beramen tot hulpverleening aan de kolenmijnen. Minister Heyman deelde mede, dat het in verband met de Conventie van Oslo onmo gelijk is den invoer van buitenlandsche ko len te belemmeren. De regeering is echter voornemens onder handelingen te openen met Frankrijk, Ne derland, Engeland en Duitschland om tot een gemeenschappelijke uitvoerregeling voor de steenkolen te komen. In het Engelsche Lagerhuis is de Finan- vieele Wet, welke behelst de voorstellen der regeering met betrekking tot een taxatie van landerijen, in derde lezing behandeld en aangenomen met 227 tegen 222 sten men. Het wetsontwerp, dat later in het Hoo- gerhuis werd voorgelezen, is door den spea ker van het Lagerhuis formeel geparafeerd als „Money Bill". De Hongaarsche parlements verkiezingen Het resultaat Het eindresultaat van de Hongaarsche verkiezingen voor het parlement luidt als volgt: Regeeringspartij 147 zetels, Christel. Econ. Party 29, Neutralen 16, Liberalen 6, Demo cratische oppositie 2, Kleine Boerenpartij 8, Sociaal-democraten 14, Christ. Oppositie 2, Rasbeschermers 2, nationaal-radicalen 1. In verschillende plaatsen zal nog een na- verkiezing plaats vinden. Verklaring van Malinow. De nieuwe Bulgaarsche minister-president, tevens minister van buitenlandsche zaken, Malinow, heeft in een interview een verkla ring afgelegd over de politiek der regeering, welke in het kort hierop neerkomt, dat zij den vrede wil bewaren, 's lands financiën in orde wil brengen, de economische crisis wil overwinnen en vriendschappelijke betrekkin gen wil onderhouden met de nabuurstaten en de groote mogendheden. Malinow verklaarde, dat een internatio nale hulp-actie noodzakeiy'k is, wat een ver lichting der drukkende lasten is niet alleen in het belang der regeering of van een of andere party, doch van geheel Europa. In de Stephanuskerk te Bremen is in den toren, die juist in verband met restauratie werk met steigeds omgeven was, gisteren brand uitgebroken, die zich snel uitbreidde. Toen de brandweer ter plaatse kwam, sloe gen de vlammen reeds uit den toren en uit het dak der kerk. Om vier uur was het dak reeds geheel verbrand. Het gewelf dreigde elk oogenblik in te storten. De in 1139 voltooide kerk van den H. Ste- phanus is een der mooiste kerken in den Romaansch-Gothischen styi in Noord Duitschland. Het dak van de kerk is door het vuur ver woest. Door de waterschade in het dakge welf stortte een groote kroon naar beneden, waardoor eveneens veel schade werd aange richt. Overigens zyn de kerkschatten zelf ge spaard gebleven. De brand gebluscht Een nader bericht uit Bremen meldt nog: De groote brand welke de Stephanuskerk heeft geteisterd, is gebluscht. De koepel is volkomen vernield. Daaren tegen kon het intérieur van de kerk behou den blijven. De waterschade is evenwel zeer groot. De toren kon eveneens behouden blijven. Ten aanzien van de oorzaak wordt door de brandweer medegedeeld, dat een der beide leidekkers onder de torenspits een vuurtje stookte, om een asphaltachtige massa tot de vereischte temperatuur te brengen. Dit vuur tje zou zijn overgeslagen. Een dorp in vlammen Moeilijkheden by de blussching In het plaatsje Hohendorf bij Wolgast is in het schoolgebouw brand uitgebroken, die sterk begunstigd werd door een krachtigen wind en zich zoodoende snel verbreidde. Ofschoon de brandweren uit Wolgast en Reichswald spoedig ter plaatse waren, grepen de vlammen toch nog de beide belenden de perceelen Tot gisteravond laat waren reeds 20 huizen in de asch gelegd, 30 huis gezinnen zyn hierdoor dakloos geworden. Ook vee ging by den brand verloren. De slachtoffers zyn alle kleine boeren, die door den brand hun geheele hebben en hou den verloren. De meeste huizen hadden strooien daken. De brandweer had met buitengewoon veel moeilijkheden te kampen, waarvan de groot ste wel was, dat de meest nabye plaats, waar water te vinden was, ver van den brand was verwyderd, zoodat zeer lange slangen gebruikt moesten worden. In den loop van den avond gelukte het het vuur te stuiten. De brandweer kon echter niet in rukken, daar nog steeds gevaar bestaat voor weer opvlammen. De oorzaak is onbekend. Ook daar slachtoffers De hitte in Italië heeft verscheidene slachtoffers gemaakt op Sicilië. Men meldt een sterfgeval tengevolge van een zonne steek te San Giuiliano, een te Caltagirone, een te Corleone en vier te Alcama. Een 13-tal communisten te Berlyn is gearresteerd, dat zich naar Berlijn wilde be geven per motor of automobiel om deel te nemen aan de verboden Spartakiade. ECHTE FRIESCHE 20 50 ct. per ons Mogen de Nederlaydsche katholieken, en vooral de familieleden der zieken en van de pelgrims in de dagen, dat de bedevaart te Lourdes vertoeft, om Maria's voorspraak af te smeeken, vaak een vurig gebed storten tot de H. Maagd voor het welslagen der bedevaart en voor hulp en troost voor de arme zieken, die de groote vermoeienissen der reis vol vertrouwen aanvaarden. Herhaalde Bisschoppelijke waarschuwing Z. H. E. Mgr. J. D. J. Aengenent publi ceert in „St. Bavo" het volgende: Het komt ons gewenscht voor, in herinne ring te brengen de bepaling der Synode no. 142 om geen aalmoezen te geven aan vreemdelingen (ook al zijn deze Priester), die zonder uitdrukkelyk verlof van den Ordinarius, schriftelijk gegeven, aalmoezen inzamelen voor een godvruchtig of kerke- lyk doel. Alleen mondeling wordt het verlof tot collecteeren aan niemand gegeven. St. Clemens-Retraitehuis De Ned. Nationale Bedevaart naar Lourdes en Lisieux Te Noordwijkerhout Zaterdag 11—14 Juli Mannen en Jonge lingen f 6.50 Dinsdag 14—17 Juli Dames Middenstand f 10.00. Zaterdag 18—21 Juli Jongelingen f 6.50. Dinsdag 21—24 Juli Meisjes f 6.50. Zaterdag 25—28 Juli Mannen en Jonge lingen f 6.50. Dinsdag 2831 Juli Onderwijzers f 10.00 Zaterdag 14 Augustus Gehuwde St. Jo zefgezellen f 6.50. Woensdag 5—8 Augustus Ongeh. Dames Middenst. f 10.00. Zaterdag 811 Augustus Patronaatsjon gens f 6.50. Dinsdag 11—14 Augustus Meisjes boven 18 jaar f 6.50. Zaterdag 1518 Augustus Leden R. K. Volksbond f 6.50. Dinsdag 1821 Augustus Heeren Midden stand f 10.00. Zaterdag 2225 Augustus Mannen en Jongelingen f 6.50. Dinsdag 2528 Augustus Patronaatsjon gens f 6.50. Zaterdag 29 Augustus1 September, Man nen en Jongelingen f 6.50. Zondag 6—9 Sept. Jonge middenstand f 8.00. Woensdag 912 September Geh. Dames Middenstand f 10.00. Zaterdag 1215 Sept. a.s. Recruten f 6.50. zy, die wenschen deel te nemen aan een Retraite gelieven zich te wenden tot de Directie van het Retraitenhuis te Noord wijkerhout. (Telefoon 6048). Aanvang der retraite omstreeks 7 uur. Einde der retraite half één. De vergoeding wordt voldaan tydens de Retraite. De Ned. Nationale Bedevaart naar Lourdes en Lisieux 1745 pelgrims nemen eraan deel De groote Nederlandsche Nationale Bede vaart naar Lisieux en Lourdes zal dit jaar vertrekken op respectievelyk 14 en 15 Juli a.s. In totaal zullen 1745 pelgrims, waar onder begrepen 285 zieken, die met een specialen trein zullen vervoerd worden, aan deze bedevaart deelnemen. De eerste trein, die over Lisieux gaat, vertrekt op Dinsdag 14 Juli om 7.35 uur vanaf Roosendaal met 420 pelgrims. Op 15 Juli vertrekt de ziekentrein om 11.21 uur vanaf station Roosendaal, terwyl de twee volgende treinen zullen vertrekken om respectievelijk 12.02 uur en12.29 uur. De algemeene geestelyke leiding van de bedevaart zal berusten Dij den Hoogeerw. heer Deken H. Meyer te Asten, terwyl de Hoogeerw. heer Deken Huibers te Hoorn als Aalmoezenier de geestelyke zorg der zieken op zich genomen heeft. Als directeur, belast met de algemeene technische leiding, zal ook dit jaar wederom optreden Jhr. Mr. G. Ruys de Beerenbrouck te Born (L.) en als directeur der ziekenver pleging Jhr. Mr. F. van Nispen tot Sevenaar te Arnhem. De medische verzorging der zieken is toe vertrouwd aan Dr. Th. Platte te Heerlen. In elk der overige treinen zal eveneens een arts de zorg voor eventueele zieken op zich ne men. De vier treinen zullen op 24 Juli tusschen 12 en 3 uur de pelgrims wederom in het va derland terugbrengen. Indische Dienst Bestemd voor uitzending naar N.-Indië: A. H. Brandenburg, gedipl. opz. 1ste kl. b.d. Marinewerf te Soerabaja, Amsterdam; mr. H. Leffertstra, rechterl. ambt., Amsterdam; C. Nagtegaal, adm. ambt. b.h. B.B., Leiden. Verlofgangers (O.-Indië) P. A. Beynon, ass.-res. b.h. B.B., Parijs; H. Fekkes, onderw. a.d. muloschool te Batavia, Haarlem; A. H. Kuipers, werktuigk. electro- techn. opz. 1ste kl. b.d. dienst v. d. Myn- bouw, Almelo; ir. Th. M. W. A. de Rozario, ing. 1ste kl. b. d. W. en 's Lands B.O.W., 's-Gravenhage; ir. P. J. F. van Buuren, hoofding., onderh. v.d. Havenw. v.h. dep. der B.O.W., 's-Gravenhage; D. W. N. de Boer, ass.-res. der Bataklanden, Ryswyk; G. C. Looven, control. 1ste kl. b.d. P.T.T., 's-Gravenhage; D. La verman, dir. der Prins Hendrikschool te Batavia, 's-Gravenhage; mej. C. W. Th. Anthonijsz, 1ste comm. b.h. Centraal Kantoor voor Dactyloscopie, Er furt; mej. T. B. Simon, comm. b.d. P. T.T., 's-Gravenhage. Gepensionneerden (O.-Indië) Mevr. M. C. Posthuma, geb. Schuilenbure, schoolh. b.h. O.W.L.O., hoofd der opent, schakelschool te Soemedang, Oegstgeest; G. Tokaya, architect b.d. W. en 's Lands B.O.W., 's-Gravenhage te Meester Cornelis, 's-Gravenhage. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. EUTERPE, 2 Juli v. Amsterdam n. Pasa- ges. SATURNUS, 2 Juli v. Amsterdam naar Rotterdam. VESTA, 3 Juli van Hamburg te Amsterd. KON. HOLL. LLOYD EEMLAND (thuisreis) 2 Juli van Rio de Janeiro. KENNEMERLAND (uitreis) 3 Juli van Amsterdam naar Zuid-Amerika. SIERRA VENTANA, 3 Juli van Amster dam naar Zuid-Amerika. HOLLAND-AFRIKA LIJN KLIPFONTEIN 2 Juli Mozambique naar Dar-es-Salaam. NIJKERK, 3 Juli v. Mombassa n. Tanga. WISSEKERK (thuisreis), 1 Juli van Port Soedan. (Verb.). HOLLAND—BRITSCH-INDIË-LIJN BOVENKERK (thuisr.), 2 Juli van Antwerpen. STREEFKERK (thuisr.), 2 Juli van Co lombo. ROTTERDAMSCHE LLOYD BALOERAN (thuisr.), 3 Juli te Suez. PATRIA (thuisr.), 3 Juli van Singapore. SOEKABOEMI (thuisr.), 2 Juli Oues- sant gepasseerd. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA-LIJN ALPHERAT (thuisr.), 2 Juli van Rio Janeiro. NEDERLANDSCHE SCHEPEN AT,BATROB, 3 Juli van Helsingborg te Kallundborg. AMELAND, 2 Juli Gibraltar gepasseerd, Genua naar Rotterdam. BATAVIER IV, 3 Juli v.m. 8 uur 45 van Rotterdam te Gravesend. COLYTTO, 2 Juli van Norfolk, Santa Fé naar Montreal. FLYING DUTCHMAN, 2 Juli van Llm- fjord naar Londen. HENNIE, 2 Juli van Antwerpen naar Shoreham. KATENDRECHT, 2 Juli van Rouaan te Tuapse. MIRACH, 2 Juli van Archangel naar Rotterdam. MOORDRECHT, 3 Juli v.m. 16 myi Z.W. van N. Foreland, Contstanza naar Londen. MIJDRECHT, 3 Juli van Londen te Con- stanza. OUDEWATER, 2 Juli van San Lorenzo naar Las Palmas v o. PROF. BUIJS, 2 Juli van Haringen te Huil. THEANO, 3 Juli Lizard gepasseerd; Bel fast naar Amsterdam. THUBAN, 2 Juli 60 mijl W. van Bergin, Archangel naar de Tyne. TROMPENBERG, 2 Juli van Archangel naar Bristolkanaal. WINTERSWIJK, 2 Juli Cape Race gep., New-York naar Londen. 15. Ik zat juist over dit probleem te pieke- etl> toen plotseling, als een bliksemflits een Prachtig idee in myn gedachten schoot. Ik Saf met mijn hand een klap op de leuning an myn stoel en wel met zoo'n kracht, dat eetl oud heertje, dat aan een tafeltje zat ran schrik een beweging maakte, die aan 9h salto-mortale in beginstadium deed den ken. Billy Logan! Natuurlijk, wat een doorgefourneerde idioot jr'as ik geweest. Indien hy niet met Maxwell t overeenstemming was gekomen, zou hy luist de, man zijn, die mij in deze moeilyke aangelegenheid ter zijde zou staan. Zoo trouw a's een hond, taai als leder, en voor geen Sat gevangen, was hy de rechte man op de ®£kte plaats om mij door deze leelijke ge- -medenis heen te helpen. Haastig doorwoelde ik myn zakken, om het |Vre8 te vinden, dat hy my den vorigen °nd had gegeven. Een vreeselyke twyfel s by mij op. of ik het niet in mijn oude blauwe jas had laten zitten. Juist toen ik al}e hoop begon op te geven, vond ik het zorgvuldig weggeborgen in een vakje van mijn portefeuille: W. G. LOGAN 34 VAUXHALL ROAD S.W. Een zucht van verlichting ontsnapte mij en ik beschouwde het simpele papiertje met een blik van sympathie. Geruggesteund door Billy, gevoelde ik my in staat, om een half dozyn Maurices plus een paar Guarezen onder handen te nemen. Weliswaar zou ik, door Billy in vertrouwen te nemen, mijn belofte aan Northcote bre ken, tenminste formeel, doch dit mocht niet het zwaarste wegen, want het voornaamste, waar de eminente financier belang by had, was zyn indentiteit voor de wereld in het a'gemeen te handhaven en voor zijn moge lijke moordenaars in het jijzonder. Dit nam ik mij stellig voor te doen en indien hy het toch onaangenaam vond, dat ik er Billy by- gehaald had, om mij te helpen, moest hy het maar voor lief nemen. Ik dacht, dat als ik nu naar Vauxhall road reed, myn vergadering in het Cannonstreet Hotel intusschen afgeloopen zou zyn. Ik zou dus inmiddels Billy telegrafeeren en hem vragen daarheen te gaan, om mij daar te ontmoeten. Verheugd over deze ingeving, betaalde ik myn nota en beval den kellner een taxi voor my te bestellen. Juist toen ik het res taurant verliet, schoot het my te binnen, dat ik Dr. Ritchie moest opbellen om te vragen, hoe het met den ongelukkigen Milford ging. Ik ging terug naar de hal, waar een tele fooncel was en belde Dr. Ritchie op. „Is u het, dr. Ritchie?" vroeg in in ant woord op het „Hallo", dat mijn oor be reikte. „Ja," antwoordde hy, „met wien?" „Met Northcote," zei ik. „Ik wenschte gaarne iets over Milford te hooren." „Ik ben blij, dat u mij opbelt en ik kan tot myn genoegen zeggen, dat hy veel beter is. Wy zyn het vergif de baas." „Is hy buiten gevaar?" vroeg ik. „Praktisch wel, denk ik. Het is eigenlijk moeilyk om het met zekerheid te zeggen, omdat wy niet weten welk vergif het is, alvorens er een analyse van gemaakt is. Hy slaapt nu echter en zijn pols is, ofschoon een beetje zwak, vrij rege'matig. Het eenige ongunstige symptoom is een eigenaardige geestelijke traagheid, waaraan hij onderhevig is. Het is waarschijnlyk het gevolg van zwakheid, doch wy zullen hem zorgvuldig moeten bewaken en ik heb de verpleegster bevolen, my op te bellen en mede te deelen, hoe hy is, als hy ontwaakt." „Nu, dat schynt over het algemeen tame- lyk bevredigend," zei ik. „Ik heb een nood hulp, door bemiddeling van Seagrave gekre gen. om Milford te vervangen; dus kan hij. zoodra hy beter is, een poosje vacantie krijgen en naar buiten gaan." „Dat is het beste, wat hy doen kan," be aamde de dokter. „Eenige dagen te Brighton zullen hem meer goed doen, dan welke medicijn ook. Zoodra ik de analyse van het vergif heb ontvangen, zal ik u een copie toezenden." „Ja, doet u dat," zei ik toen. Voelende, dat de conversatie een eenigszins delicate richting ging nemen, voegde ik er by: „Ik moet gaan, want ik heb om drie uur een vergadering hl het Cannonstreet-Hotel. Mor gen hoop ik u weer te zien." „Het zal mij aangenaam zyn. Tot mor gen." „Tot morgen," echo'de ik en hing de telefoon aan het toestel. De wetenschap, dat Milford buiten gevaar was, deed mij vryer ademhalen. Ik gevoelde sympathie voor dien man en ik deelde vol komen de meening van Northcote, wat betreft zyn betrouwbaarheid; bovendien zou ik, indien hy gestorven was, in een duivelsch moeilijken toestand geplaatst worden. Een politie-onderzoek in de privé-zaken van mijnheer Northcote was een vorm van op winding, waaraan ik in het geheel geen behoefte gevoelde. Ik stapte in de taxi, reed door Coventry- street en liet mij even afzetten aan 't post kantoor om een telegram aan Billy te zenden. Ik kwam aan het Cannonstreet- Hotel, juist toen de klok kwart over drieën klikte. Ik kwam een beetje laat; dit paste echter zeer goed by mijn waardigheid van geldkoning. Een portier, die in de hal stond, herkende my natuurlyk als mynheer North cote, want hij maakte een overdreven bui ging en ging my', als vanzelfsprekend, voor de trap op en opende de deur van 'n groote zaal waar een groot getal weelderig uit ziende heeren in jacquet-costuum om een lange tafel gezeten waren. Zonder onderscheid groetten alle aanwe zigen my met een hoffelyke neiging van het bovenlyf, hetgeen my een nog hooger denk beeld gaf van de talenten van Northcote. „Goeden middag, heeren," zei ik en nam plaats op een stoel aan het hoofd van de tafel. Er volgde een koor van „Goeden middag, mijnheer Northcote," waarna een gewichtig uitziend, oudachtig heertje met perkament gelaat, dat aan myn rechterhand gezeten was, een gedruk stuk papier opnam en daarna op vriendelijke wijze begon, my uit te leggen, hoever de ontwikkeling der zaak gevorderd was. Ik moet, zy het schoorvoetend, bekennen, dat myn onwetendheid in zaken zoo groot is, als maar eenigszins denkbaar is. Zooals ik daar zat, met al die eminente kopstukken om my heen, die my met zooveel respect en ontzag aanstaarden, werd mijn geest voor humor plotseling wakker en moest ik my bovenmenschelyk inspannen, om niet in schaterlachen uit te barsten. Ik slaagde er echter in een ernstige, waardige houding te handhaven en luisterde met gewichtig ge fronst gelaat naar de uiteenzetting van myn buurman. Eindelijk knikte ik by wyze van tevredenheid, waarna de vergadering haar gewoon verloop had. Wat dat „gewoon ver loop" precies was, daar voor ontbreken mij ten eenemale de bekwaamheid en den lust, om dat te beschryven. Het meeste was na tuurlyk Hebreeuwsch voor my, maar ik speelde myn rol met een gewichtig air van begrijpen, dat geheel geëvenredigd was aan de houding van mijn collega's. Natuurlyk sprak ik zoo weinig mogelyk en dan nog alleen, wanneer ik in het gesprek werd ge mengd. Bij zulke gelegenheden zei ik myn meening zoo kort en bondig mogelijk en ik ondervond bijna altyd onverdeelde in stemming. Ik begon te gelooven, dat de positie van geldmagnaat er een was, waarin ik beslist een schitterend figuur zou kunnen slaan. Het zal ongeveer half zes geweest zyn, toen de vergadering was afgeloopen. Toen wy de zaal verlieten, kwam een klein, kaal hoofdig heertje, dat byzonder veel aan het woord was geweest, naar mij toe en vroeg, of ik hem de eer wilde aandoen, een glas champagne met hem te drinken. Ik ant woordde uiterst beleefd, dat ik daartegen geen bezwaar had, waarna hy mij beneden in de salon-bar van het hotel geleidde. „Uw gezondheid, mynheer Northcote," sprak hy, terwyl hy eerbiedig over het glas met het parelende vocht naar my neeg. „De uwe," antwoordde ik met een gebaar, dat in beleefdheidsvorm niet voor het zijne onderdeed. „Een zeer geslaagde vergadering," vervolg de hy, terwyl hy zijn glas nederzette, „zeer geslaagd! Pensford maakte zich nog al druk over die obligaties, maar u had hem gauw den mond gesnoerd." (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9