ZWEMMEN LA WNTENNIS GOLF R.K.F. KNVB D. H. V. B. ATHLETIEK SCHERMEN GYMNASTIEK PAARDENSPORT UIT DEN OMTREK VELSEN IJMUIDEN OVERVEEN IJMUIDEN-OOST Zondagmiddag hadden in het „Zuiderbad" te Den Haag zwemwedstrijden plaats, waar aan ook werd deelgenomen door de Zwem- club Haarlem. De grootste verrassing was het feit, dat Zus Braun overtuigend geklopt werd op de 100 Meter vrije slag door Willy Den Ouden (RDZ) in den tijd van 1 min. 12 1/5 sec. De uitslagen waren: 100 M. rugslag Dames: 1. J. Korthof (Internos) 1 min. 25 2/5 sec. 2. P. Oversloot (ODZ) 1 min. 27.6 sec. 100 M. vrije slag Heeren: 1. E. C. Ingenluyff (H.Z. en P.C.) 1 min. 6.4 sec. 2. J. H. de Haas (Zian) 1 min. 6.6 sec. 200 M. schoolslag Heeren: 1. L. Korpershoek (R.D.Z.) 3 min. 2.2 sec.; 2. H. Kooy (Haarlem) 3 min. 11.4 sec. 4 x 50 M. schoolslag: Estafette Dames: 1. R.D.Z. 2 min. 57.8 sec 2. Het IJ 2 min. 59 sec. 5 x 50 M. vrije slag: Estafette Heeren: 1. H. Z. en P. C. I 2 min. 32.4 sec.; 2. ZIAN 2 min. 43 sec.; 3. H. Z. en P. C. II 2 min. 45 sec. 100 M. vrije sag Dames: 1. Wiily den Ouden (R.D.Z.) 1 min. 12.2 sec.; 2. M. Braun 1 min. 14 sec.; 3. M. Vier dag (Het IJ) 1 min. 16 sec. 5 x 50 M. estafette vrije slag dames; 1. R. D. Z. 2 min. 58.8 sec.; 2. Dortmund 3 min. 25.4 sec. 6 x 50 M. estafette wisselslag heeren; 1. Haarlem 3 min. 33.4 sec.; 2. H. Z. en P. C. 3 min. 35 sec.; 3. ZIAN 3 min. 36.8 sec. UITSLAGEN Kampioenschap van Nederland Hilversum—Haarlem 64 2de klasse: PlaswijckLeimonias 3, Leim. n. o.; SoeperklaasTiop 4—3; Flora—HTCC 7—0. Kampioenschap 2de klasse: Velserbeek— TCH 2 5—2; Tiod—Thor 5—2; Ace 2—Delft 2 70; TMBMattenklopper 5—2. 2e Klasse Kampioenscompetitie VelserbeekT. C. H. II 52 Heercnenkel. G. v. d. Ploeg slaat J. v. d. Stadt 68, 75, 63; D. A. Land slaat G. Verroen 46, 61, 62. Damesenkel. Mevr. C. Kuhn v.v. Mej. B. Verster 46, 26. Gemengd dubbel. Mevr. C. Kuhn en G. van der Ploeg v.v. Mej. B. Verster en F. Kotte 68, 26; Mej. J. Spruijt en D. A. Land slaan Mej. E. Renses en G. Verroen 6—4, 6—2. Heerendubbel. D. A. Land en G. van der Ploeg slaan F. Kotte en J. van der Stadt 6—4, 7—5. Damesdubbel. Mevr. C. Kuhn en Mej. J. Spruiit slaan Mej. B. Verster en Mej. E. Renses 75, 63. 3e Klasse Kampioenscompetitie Westrust IS. M. N. 6 1 Heerenenkel. C. Borgerding slaat A. Wol- frat 2—6, 11—9, 6—3; J. Verweij slaat M. de Bije Dolleman 61, 16, 63. Damesenkel. Mej. A. van Beaumont slaat Mevr. B. Rijke 62, 62. Gemengd dubbel. Mej. M. Reijenga en J. Verweij v.v. Mevr. W. Brakema en A. Wolf rat 3—6, 4—6; Mej. R. Levy en C. Bor gerding slaan Mevr. B. Rijke en M. de Bije Dolleman 68, 63, 62. Heerendubbel. C. Borgerding en C. Cassee slaan A. Wolfrat en M. de Bye Dolleman 6—3, 6—3. Damesdubbel. Mej. A. van Beaumont en Mej. R. Levy slaan Mevr. B. Rijke en Mevr. W. Brakema 7—5, 62. Kennemer Golfclub Zaterdagmiddag is te Zand voort de maan- delijksehe wedstrijd gespeeld van de Kenne mer Golf en Country Club. Zes dames en veertien heeren namen deel. Mevrouw Sommerhoff won voor de dames den eersten prijs met 6 up. Bij de heeren zal voor den eersten prijs overgespeeld moe ten worden. De heeren E. Vetman en W. Boissevain eindigden beiden met 1 down. Mevrouw R. Quarles van Ufford won den tweeden prijs met 2 up. KennemerNoordwijk 1417 Voor de handicapcompetitie is Zondag ge speeld Kennemer—Noordwijk, welke wed strijd door óe bezoekers gewonnen is. De volledige uitslagen luiden: Foursomes: H. Binnendijk en G. Cremers winnen van J. W. Nienhuys en mr. J. B. van Houten 9 up. F K. Dixcn en F. Koolhoven winnen van A. van der Graaf en jhr. K. Quares van Ufford 1 up. j H. Henny en A. Tieleman verhezen van E Veltman Jr. en E. A. Veltman 5 down. singles: H. Binnend k veriest van E. Velt man Jr. 4 up. F K Dixon verliest van J. W. Nienhuys G Cremers wint van A. van der Graef 2 op. J. H. Henny wint van Jhr. R. Quares var. Ufford 2 up. A Tieleman wint van mr. J. B. van Hou ten 3 up; F. Koolhoven verliest van E. A Velt- 3 «P- Noordwijk wint dus met 1714. De elftallen stelden zich als volgt op. Xerxes Wasseral, Steenbergen, De Goede, Verploegen, J. v d. Broek, H. v. d. Br rek, Mulder, Westdijk, Lagendaal, Frenk, Weber. E.D.O.: Callandt, Perukel Jr., Steffens, Tanis, C. de Waard, Oomen, Dink'a, Perukel Sr. C. v d. Laan, W. Zandstra, C. de Waard. Nauwelijks is afgetrapt, of Lagendaal srelt zich vlak bij de E.D.O.-backs op om zijn kans af te wachten ED.O. valt geducht aan en Callandt schiet over. Doch ook Xerxes laat zich niet onbetuigd en een fraaie kop bal van Lagendaal gaat net over. Mulder ontvangt dan den bal voorbij de backs en zonder dat Mutters fluit, jaagt hij den bal langs den verrasten De Waard 1—0. Het spel is pas 10 minuten oud en de Rot terdammers aangemoedigd door dit succes zijn thans het meest in den aanval. Peru kel Sr. ontneemt Lagendaal een gemakkelij ke kans door zich vlak voor hem te wer pen, wat hem een trap van Lagendaal op levert. De E. D. O.-verdediging heeft het zwaar te verantwoorden en de middenlinie brengt voedend weinig opluchting. De Waara stompt schitterend een voorzet van Weber weg. E.D.O. tracht dan het verloren terrein te herwinnen doch de vleugels zijn onvol doende en vooral Callandt brengt er weinig van terecht. Toch brengt Steffens het tot alleen voor den keeper en zijn schot komt recht op Wasseral aan die nog weg kan slaan. De middenllenie van E.D.O. komt er dan wat beter in, doch nog steeds met 10 voor Xerxes wordt de tweede helft begon nen. E.D.O. heeft thans telkens het beste van den aanval en Perukel schiet tegen den paal. Xerxes moet zich voor het grootste ge deelte tot verdedigen bepalen en er is bijna geen doorkomen aan. Van kortbij schiet Cal landt naast. Bij een aanval van Xerxes ligt De Waard voor het E.D.O.-doel, doch er wordt lustig doorgespeeld tot ten slotte We ber naast schiet. Bij E.D.O. wordt C. de Waard vervangen door IC. Zandstra die op den vleugel heel goed werk verricht, één door hem goed aangegeven bal stelt Tanis in staat een schot te lossen dat Wasseral niet geheel kan wegwerken en Steffens brengt de partijen op gelijken voet. Met E.D.O. volop in den aanval, komt het einde en begint de verlenging. Op korten afstand houdt De Waard een schot als Westdijk in buitenspel-positie een schot lost, ook dit ontging Mutters. Geheel onverwachts komt dan ineens het einde als Lagendaal een voorzet niet ongelukkig in kopt, 2l. Het publiek overtsroomt het ter rein en er is volop voetbalvreugde en voetbalsmart. Voor E.D.O. komt thans een zwaren tijo aan, doch met steun van alle leden en hard werken vertrouwen wij op een betere toe komst. De uitslagen zijn: Kampioenscompetitie Caesar—N. E. O. 5—3 R. K. V. V. Lisse I—T. Y. B. B. I 4—2 N ederlaagwedst rüd Als om 3 uur scheidsrechter Bezu laat be ginnen, trapt Lisse tegen zon en wind in af. T. Y. B. B. is direct in den aanval, doch ver der dan de backs brengen zij het niet. Het laat zich aanzien, dat T. Y. B. B. heel wat in de mars heeft, want reeds na 5 minuten komt het eerste succes door een misverstand in de Lisser-achterhoede, 01. T. Y. B. B. is geregeld in het offensief, terwijl Lisse slechts sporadisch over de helft komt, wat met zich brengt, dat als het spel 20 minuten oud is, de Lisser doelman voor de tweede maal moet visschen, 02. Lisse ziet het gevaar in. Ze gaan beter plaatsen en afgeven en met succes als Moo- ren een lagen voorzet van links verkeerd be oordeelt en de bal via zijn handen in het net belandt, 12. Met dezen stand gaat de rust in. Na de rust een mooie, gelijk opgaande strijd, met Lisse voor het doel gevaarlijker. Dit neemt niet weg, dat ondanks de warmte beide ploegen zich geheel geven en vrij spoe dig weet de voorhoede van Lisse door zijn gevaarlijk zijn, Mooren te verrassen en de stand is gelijk, 22. Kort hierop maakt Mooren een grooten blunder door den bal over zijn handen in den benedenhoek te laten verdwijnen, 32. Nu wordt de strijd nog heviger. Slecht^ schieten van T. Y. B. B. is mede oorzaak* dat alles over of naast gaat en wat nog op doel komt, belandt in veilige handen van keeper Mens. Aan den anderen kant gaat het beter, als door een te ver opdringen der T. Y. B. B.- backs de linksbinnen Mooren geen schijn van kans geeft 4—2.. T. Y. B. B. speelt nu een verloren wed strijd en als scheidsrechter Bezu, die dezen wedstrijd naar ieders genoegen leidde, einde blaast, heeft Lisse verdiend gewonnen. Zaterdagavond is de laatste wedstrijd ge speeld van de karr.picensronde: aan Velocitas en Feyenoord viel de warme eer te beurt om neg een partijtje te mogen trappen; de pu blieke belangstelling was gering .en de Gro ningers handhaafden de traditie der laatste jaren door den slotwedstrijd te winnen. De uitslag was 21. De eindstand is nu. Aiax Feijenoord P. S. V. Go-Ahead Velocitas 8 5 8 3 8 4 8 2 8 2 2 1 12 29—15 1.50 2 3 8 0 4 8 2 4 6 2 4 6 17—25 1 21—21 1.— 78—22 0.75 15—26 0.75 XerxesE. D. O. 21 Het V. U. C.-terrein was geheel uitver kocht en toch wisten de menschen die geen kaartjes nadden raad. De aan het terrein grenzende halte L. v. N. O.-Indië had een goeden dag met perronkaartjes en slechts langzaam werd de politie daar meester van het terrein, om de menigte op het perron te rug te dringen. Helaas heeft E.D.O het niet kunnen red den en moest zij m de verlenging de vlag strijken. Er waren talrijke ongevalletjes welke geenszins aan ruw spel te wijten wa ren enkel en alleen omdat de spelers zich Seheel gaven ten koste van zich zelf. R. K. V. V. „Geel-Wit" Secr. Lange Margarethastraat 1 Nogmaals wordt in herinnering gebracht dat de training, in verband met de Con- gragatie van Woensdag- op Maandagavond is verzet. Secr. Bij de Zondag te Rotterdam gehouden in ternationale athletlekwedstrijden van „Pro Patrla", werd in het nummer hoogspringen het Ned. record verbeterd en door W. Hof man (A. V. 1926) gebracht op 1.844 M. In het nummer 110 M. hordenloop wisten W. Kaan en A. Kaan (H. A. V.) resp. de 2e en 3e plaats te bezetten. De uitslag in dit nummer was: 1. Wieneke, S. V. 1899, Duisburg, 15.5 sec.; 2. W. Kaan. H. A. V., Haarlem, 15.7 sec.; 3. A. Kaan, H. A. V., Haarlem. In het nummer verspringen met aanloop werd Hannes de Boer le met een sprong van 23 voet 8 inches, terwijl v. Wel sen es derde werd met een sprong van 22 voet 11 inches. Athletlekwedstrijden Edam Zondagmiddag werden op het sportterrein aan het Singeltje nationale en kampioens athletlekwedstrijden gehouden, uitgeschreven door den Noord-Hollandschen Athietiekbond. Door de groote warmte was de belangstel ling van het publiek tamelijk gering en sta ken de gemaakte tijden niet boven het mid delmatige uit. Nadat in den voormiddag een wedloop over 3'A K.M. door de gemeente was gehouden, vingen te 2 uur de wedstrijden op het sport terrein aan, welke stonden onder leiding van den heer Theinert. Als start- en baancommis sarissen fungeerden burgemeester Kolfscho ten en de verdere leden van het Sportcomité. Het aantal deelnemers bedroeg ongeveer 150. De diverse uitslagen laten wij hieronder volgen: DAMES Hoogspringen: 1. Y. Bruinsma, Olympia, Aalsmeer 1.45 M.; 2. B. Bakker, Olympia, Wieringerwaard 1.40 M.; 3. T. Kleyn, A WA, Assendelft 1.35 M.; 4 L. de Boer, Olympia, Zaandam 1.30 M. Kogelstooten (kampioenschap) 1. 1. C. Rol, Olympia, Wieringerwaard 7 66 M.; 2. J. v. d. Berg, Udi W. v. O.. Hoorn, 7.44 M.; 3. M. v.. WijkBosma, idem 7.35 M 100 M. Hardloopen: 1. S. Buisma, Olympia, Aalsmeer 14 sec.; 2. M. de Jong, ODIN, Amstelveen 14.2 sec.; 3 W. Mienis, Lijnden, Haarlemmermeer 14.3 sec.; 4. J. v. d. Genugten, Amstelveen. 4 X 100 M. Estafette: 1. ODIN, Amstelveen 56 sec.; 2. Olympia, Aalsmeer 56.1 sec. HEEREN: Hoogspringen: 1. K. Schenk, Olympia. W.waard 1.67^ M.; 2. A. Ras, A. A. C., A'dam 1.65 M.; 33. G. bij 't Vuur, F. Il.Jahn, Edain 1.55 M.; 4. W. Spanjerdt, D. D. V., A.'dam 1.52 y, M. 5000 M. hardloopen: 1. A. Bruin, W. F. C., Wormerveer 16 m. 21.4 sec.; 2. C. Bakker, Alc. Victrix, Alkmaar 17 m. 3.2 sec.; 3. F Nuisker, Lijnden, Haarlemmermeer 17 m 19.3 sec.; F. Goosen, A. A. C., A.'dam 17 m., 19.4 sec. 400 M. hardloopen N. H. A. B.: 1. P. Hey- ligers, Gratia Plato, Velsen 58.1 sec.; 2. M. Schenk, Olympia, W.waard 59.5 sec.; 3. J. Boot, U. d. E., W. v. O., Hoorn 61 sec. Polsstokhoogspringen (Kampioenschap) 1. K. Schenk, Olympia, Wieringerwaard 3.25 M. 200 M. hardloopen: 1. W. Bleeker, A. V. V. A., Assendelft 28.4 sec. 400 M. hardloopen Nationaal: 1. I. A. Wyck, A. A. C., A.'dam 55.9 sec.; C. J. de Kreek, A. A. C., A.'dam 56.8 sec.; 3. J- Jedema, Korfb. Ver., A.'dam Z. 63.3 sec.; 4. P. Heyligers, G. P., Velsen. 100 M. hardloopen; 1. M. Stiemer, Purme- rend 12 sec.; 2. K. Eveleens, Olympia, Aals meer 12 sec.; 3. K. de Boer, F. F. L. Jahn, Edam 12.1 se.; 4. C, Meyer, O. D. I. N., Amstelveen; 5. H. Bijl, O. D. I. N., Amstel veen. 2500 M. snelwandelen; 1. F. v. d. Vijver, A. V. A. C., A.'dam 11 m. 59.2 sec.; 2. J. J. H. Lanting, A. A. C., A.'dam 12 m. 24 sec. Verspringen: 1. T. Schaak, Olympia, Aalsmeer 5.85 M.; 2. L. Oostveen, A. V. V. A., Assendelft 5.81 M.; 3. K. de Boer. F. L. Jahn, Edam 5.63 M.; 4. J. Bak. A. V. V. A„ Assendelft 5.62 M.; 5. A. Kaan. Olympia, W.waard 5.53 M. 4X100 M. Estafette: 1. A. V. V. A. Assen delft 48.2 sec.; 2. Olympia, Wieringerwaard 49.9 sec.; 3. F. L. Jahn, Edam. De K.O.O.S. wint den Java-Beker Wedstrijden te Zandvoort Begunstigd door schitterend weer, werd op hét terras van 't Kurhaus voor de vijfde maal gestreden om het bezit van den Java- sabel-beker. Aan dezen strijd namen veertien équipes deel, wat wel een bewijs is, dat deze sabel wedstrijd bij de Nederl. sabelschermers zeer in trek is. Bovendien namen twee équipes van den Kon. Officiersschermbond deel. De volledige uitslag was als volgt: 1. K.O. O.S. (J. Desta, A Faber, S. v. Dijk en I. Burgel) met 31 gew. part., 129 ontv. en 151 gegeven treffers; 2. A.S.C. met 23139139; 3 H.S.B. met 21—138—129 en 4. K.O.S. I met 21148135. Haarlemsche R. K. Gymnastiek vereniging „Ursus" Secretariaat: Vooruitgangstraat 79, Haarlem. Onze medaillekast heeft thans een defini tieve plaats veroverd. Dank zij de medewer king van het bestuur der R. K. Militairen- vereeniging, prijkt dat mooie geschenk thans in het gebouw Zoetestraat. Donderdagavond worden om half zeven de examens afgenomen voor voorturnsters, in de school van de Eerw. Broeders op het Tey- lerplein. Wij wenschen onzen dames ondanks de moeielijkheden bij de opleiding veel suc ces. De „Ursus"-papieren beginnen weer wat te stijgen. Er komt leven in de brouwerij, iets waarop we lang gewacht hebben. We boekten weer een paar nieuwe leden, doch om zekere redenen worden ze niet meer in ons overzicht voorgesteld. Mogen we vooral in den Komkommertijd" krachtige propaganda van onze leden vra gen? „PIUS." Het I. T. O. S. A. De A. A. A.-kampioenschappen te Stamford Bridge In de finales over 100 en 200 yards werd Berger niet geplaatst. Verdere resultaten: In het nummer polsstok hoogspringen werd door Van der Zee en door den Zweed Lindblad eenzelfde hoogte gehaald, n.l. 12 voet 6 inches. Ten slotte won Lindblad door een hoogte te springen van 12 voet 9 Inches. 4 mijlen, gewonnen door Burns, Engeland, 100 yards gewonnen door Page. Engeland, 1 mijl, gewonnen door Thomas, Engeland, 220 yards gewonnen door Murdoch, Schotland. EEN ZEER GESLAAGD TURNFEEST Zaterdag en Zondag werden in het Sta dion te Amsterdam de voornaamste feeste lijkheden gehouden, welke waren georgani seerd door de gymnastiekvereniging Kracht en Vlugheid, ter gelegenheid van haar 45-ja rig bestaan. De feestvierende vereeniging ondervond daarbij veel medewerking, o.a. van het gemeentebestuur van Amsterdam en van den Amsterdamschen Turnbond. Mede dank zij de vele organiseerende talenten, die de hoofdstedelijke vereeniging bezit, zijn deze jubileumsfeesten van groote beteekenis geworden. Zaterdagmiddag De eerste demonstraties en wedstrijden vonden Zaterdagmidag plaats. Kracht en Vlugheid opende met een wel geslaagd nummer, waarna de „Ecole Impé- rieure d'Education Physique" uit Joinville le Pont, een officieel Fransch opleidings instituut, demonstraties gaf. Volledig was dit nummer in geen geval, want het bestond geheel uit athletische vormen en voorbereidingen en van een hoo- geschool voor lichamelijke opvoeding mo gen we meer verwachten. Maar misschien komt dit Zondagmiddag en dan zou ons be zwaar vervallen. Nu konden we het optreden van de Franschen beschouwen als een de monstratie, gegeven door een uitstekende athletiekvereeniging, en als zoodanig slaag den de demonstraties volkomen. Ook athletiek-wedstrijden vonden plaats, n.l. inlOO M. hardloopen (series) voor da mes en heeren en 4 x 100 M. estafette (se ries), eveneens v>or dames en heeren. Ver broedering, althans op' het sportveld, uitte zich, toen leerlingen van do Ecole Inpérieure die tegen de bedoeling in aan deze wed strijden delnamen, spike-schoenen voor dat doel te leen kregen van leerlingen van de Hochschule für Leibesübungen, welke op leidingsschool 's avonds zou optreden. Voorts werden vereenigings-wedstrijden in vrije oefeningen naar keuze gehouden. Hoe wel daarbij een enkele Nederlandsche ver eeniging niet naar behooren werkte, moet toegegeven worden, dat zelfs de Fransche dames van de „Compagnie de Souveteurs de Reims" niet aan de verwachting voldeden. 'Daarentegen zagen we van verschillende Nederlandsche clubs hoogstaand werk. Om verschillende redenen werd het pro gramma niet afgewerkt,, zooals dit officieel aangegeven stond. De meisjes van den Am sterdamschen Turnbond gaven oefeningen in het voortbewegen. De kleurige costumes, de opstelling, de passende muziek en de goede afwerking leverden een zeer fraai resultaat op. Ook de vrije oefeningen van de jongens van den A. T. B. gingen naar wensch. Minder waardeering hebben we voor de vrije oefeningen van de heeren, hoewel moet worden toegegeven, dat hier een generale re petitie in de bedoeling lag. In elk geval, de oefeningen vlotten niet naar behooren docr vermenging met Niels Brikh vormen, die bovendien in onjuist tempo werden uitge voerd. Ook de dames repeteerden haar vrije oefe ningen, die, evenals die van de heeren, be stemd zijn voor de Zondagmiddaguitvoering. De eerste oefening deed nog te veel aan heerenwerk denken, maar de beide andere oefeningen waren in keuze en afwerking buitengewoon goed. Een nummer, dat ver boven de middelmaat van massaal werk uit ging. Veel verband was er in dezen middag niet, maar als voorbereiding deed hij goede dien sten. En hfj bracht bovendien vreugde, vooral door het optreden o.a. van de „Ecole Supé rieure" en van de A. T. B.-dames. Vele autoriteiten waren aanwezig, o.a. Wet houder E. Polak en de Fransche consul- generaal. Zaterdagavond. De avond begon met wedstrijden in gym nastiek, die de aandacht niet vermochten te boeien. De 1500 M. oop bracht eenige ople ving. M. Hoexum. van Donar uit Leiden, won bier in 4 min. 38.8 sec. met groote meerder heid. Het zoo zeer gewenschte crescendo kwam nog niet met het optreden van de Fransche turnsters uit Reims en uit Le Havre. Deze dames toonden n.l. werk, dat tegenwoordig in Nederand voor ouderwets geldt. De huidige Nederlandsche voorkeur voor wijd, open en levendig werk, vooral met den romp, ver schilt niet weinig met de Fransche opvatting. En toen kwam het groote, het treffende: het optreden van de Hochschule für Leibes übungen uit Berlijn met gymnastiek, dans, athletiek en spel. Bij dat werk verstomde zelfs de zoo rumoerige deelnemrs-tribune. Wat een discipline bij deze Duitschers; wat een militaire gelijk- en gelijkvormig heid, eigenschappen, welke voor genoemde school van zoo'n enorm belang zijn, en (eigenaardige tegensteling) voor vele ande ren verre van deugd blijken! Hoe 't ook zü, als kijknummer was dit onderdeel van een buitengewone aantrekkelijkheid, ook, om dat 't zonder valsche effecten zoo prach tig geënsceneerd bleek te zijn. Jammer, dat hier de kunstlicht-verdee ling (in het Stadion berekend op wieler wedstrijden) niet voordeelig werkte. Niette min een onvergetelijke demonstratie! De mededeeling, dat nu het schouwspel „De zegepraal van Vader John" zou wor den vertoond, werd met blijdschap ontvan gen. Wel stond nog een groot aantal wed strijdnummers op het programma, maar die werden, althans voor dezen dag, wijzelijk geschrapt. Zooals wij reeds schreven: de programma-indieeling kon helaas niet dik wijls worden gehandhaafd. Het program- ma-boekje was bovendien weinig over- zichte. Ook het „spreek-, dans-, zang- en bewe gingsspel", dat nu aan de orde was, had eenigermate met de ongunstige lichtverdee- ling te kampen. Bijzondere moeilijkheden zijn aan de opvoering van zoo'n spel te overwinnen, en in menig opzicht schijnt zijn ons moeilijker dan een opvoering on het tooneel, waarvan „Jack Junior" de auteur van '„Vander John" zoo het klappen van de zweep kent, getuige menige „beroepsC'-revue, die van hem in Amsterdam werd opgevoerd Toch werd ende moeilijkheden door den geroutineerden auteur geheel overwonnen en t was dan ook niet te verwonderen, dat het pubiek de volle drie kwartier, die het schouwspel duurde, onafgbroken geboeid zat te luisteren. Ge enenkele andere Nderlandsche vereeni ging ais .Kracht en Vlugheid" zou iets der- lijks met eigen krachten tot -tand kun nen brengen. Trouwens, evenmin zou een andere Nederlandsch Vreniging enz oodanig internationaal turnfeest op touw durven en kunnen zetten! Zondagmiddag Ook nu troffen Kracht en Vlugheid en zijn talrijke gasten 't bijzonder met het weer. Het publiek was nu in grooten getaic opgekomen. Tegenwoordig waren o. a. de Duitsche gezant, de Fransche en Duitsche consuls, wethouder E. Polak en vele andere officieele personen. Na een imposant peningsnummers van ae jubileerende vereeniging werd een machtigen indruk gewekt door den algemeenen pp- marsch van de duizenden deelnemenden, in wier midden de Fransche en Duische gasten werd enontvangen. De Ecole Supérieure gaf nu haar tweede optreden, en werkelijk bleken haar vertegen woordigers dezen keer, behalve de athleti sche, ook nog andere pijlen op den boog te hebben. O.a. werd voor een zoodanige schol goed werk o.a. aan brug en reic geleverd. De ploeg besloot met een dans, le vrouwelijk misschien in Nederlandsche oogen, maar van sterke bekoring door de won derlijke lichtheid en sierlijkheid in de uit voering. De algemeene vrije oefeningen van de heeren, waarover wij boven reeds schreven, gelukten beter dan Zaterdagmiddag. Daarna werd het geheele Stadionveld ge vuld door groote plekken rose, blauw, wit, paars, zwart en groen: de kleuren van de costumes der dames en meisjes van den A. T. B., die een eenvoudig en bekoorlijk nummer volksdansen uitverden. Tusschen de bedrijven door gingen de fi nales van de 100 M. loop en de estafette. No. 1 werden resp. mej. J. Kuster (Nieuw Brunhilde, Lelden) in 13,1 sec.; W. Jansen (Amstels G. V., Amsterdam in 11.2 sec.; damesploeg Nieuw-Brunhilde in 54.4 sec.; heerenploeg Hochschule (Berlijn) in 45.9 sec. Het tafelspringen van den D. T. B. bracht een gemengd gezelschap, gemengd wat ver- eenigingen maar ook wat capaciteiten be treft. In de ploeg waren enkele puike sprin gers opgenomen. De Amsterdamsche veree niging Turno gaf hoog opgevoerde grond- gymnastiek (acrobatiek hadden we bijna ge schreven) en „Keizer Otto" uit Naarden, liet in de origineele costumes een Gooischen boerendans zien. De vrije oefeningen voor het Fransche Bondsfeest te St. Nazaire werden gede monstreerd door de Franschedames en die van Kracht en Vlugheid gezamenlijk. Onder- tusschen was er evenwel groote stagnatie in de afwekring van het programma gekomen, gevolg van de ernstige organisatorische fout, een zoo groot aantal wedstrijden voor dezen middag op te nemen. Beter had man go- daan de wedstrijden voor deze uitvoering ge heel te schrappen. Het officieele programma werd overigens heel wat beter gevolgd dan Zaterdag; alleen vervielen dezen middag' de demonstraties van lioogrek en ringen. Na een fraaie bewegingsgroep van de A. T. B.-dames voerden Fransche turnsters een zóó levendig en frisch nummer vrije oefeningen uit, dat ons oordeel na haar werk van Zaterdag zekerherzien werd. Inmiddels was 't al half zes geworden, en de lange vrije demonsctraties van de Huch- schule moesten nog een aanvang nemen! Toch verslapte de aandacht niet, wat, na wij boven geschreven hebben over dit Duit sche optreden, geen verwondering zal wek ken. De demonstraties waren nu vrijwel ge lijk aan die van den vorigen dag. Ook over het hierna volgende nummer (het laatste van dezen middag), n.l. de algemee ne vrije oefeningen van .de dames, gaven wij in het bovenstaande reeds ons zoo gunstig oordeel. De lange reeks wedstrijd-uitslagen kun nen wij in verband met de plaatsruimte niet opnemen, mede, omdat geen enkele vereeni ging uit Kennemerland deelnam. Genoeg zij, dat de Fransche dames herhaalde malen werden gelauwerd, zonder nochtans boven de Nederlandsche turnsters uit te komen, behalve In de balletten. Er is in Nederland wel een grooter en grootscher turnfeest gehouden dan het I. T. O. S. A., maar nooit zagen we in ons land op één middag zooveel mois vereenigd, als ons Zondag geboden werd door de zorgen van het jubileerende Kracht en Vlugheid. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Hetgeen gebeurde. Op voorbeeld van de beroemde Engelsche derby voor volbloedrenpaarden zijn in de verschillende andere landen ook derby's uit geschreven. Niet alleen is dit het geval ge weest voor de galoprennen doch eveneens voor de draverijen en in Duitschland zelfs voor de springpaarden. Deze laatstgenoemde wedstrijd mag zich steeds in een bijzondere belangstelling van het publiek verheugen. Hij wordt gehouden te Hamburg, op het mooie concours-hippique-terrem te Klein-Flot- beck. Voor de twaalfde maal vond dit jaar de Duitsche springderby plaats en 21 ruiters reden in totaal 33 paarden over het par cours. Al is dit aantal voor Hollandsche be grippen zeer achtenswaardig, voor Duitsch land beteekent dit, dat vele springruiters zijn achtergebleven. Men vergelijke slechts de enorme deelneming, zelfs in de zeer zware parcoursen te Aken, Berlijn e.d. De oorzaak van deze geringe deelneming schuilt in het zeer zware parcours. Dit moge ook blijken uit het feit, dat het tot nu toe nog nooit iemand is gelukt zonder fouten het parcours te overwinnen. Ook nu noteerde de winnaar nog 7 strafpunten. Derby, dat als Duitsch- land's beste paard wordt beschouwd, kon onder It. Hasse den eersten prijs veroveren, waardoor dit hem voor de tweede maal ge-' lukte. Aan nog twee andere paarden is dit in den loop der jaren gelukt, n.l. Döllnitz en Falkner. De vijf volgende plaatsen werden bezet door paarden van Holsteiner afstam ming, welk ras den laatsten tijd steeds meer op den voorgrond treedt bij de hindernis- wedstrijden. Terzelfder tijd een dag later werd op de renbaan te Hamburg Hom de Duit sche derby voor renpaarden geloopen aan v,'eiken wedstrijd 17 paarden deelnamen. Winnaar werd Dionys van de Staatsstoeterij te Graditz, gereden door den jockey Böhlke. Op twee lengten hierachter volgde Adrienne van Freiherr von Oppenheim, gereden door Grabsch. Deze wedstrijd stamt reeds van 1869 en de stoeterij, die ook ditmaal won, staat met 9 gewonnen derby's bovenaan. Het was Böhlke's eerste derby. In Ierland werd eeniae dagen daarvoor de Iersche derby geloopen. Slechts 6 paar den verschenen daar in het veld, waarvan Sea Serpent, onder jockey Canty eerste werd met twee en halve lengte verschil voor Beaudelaire met Burrens in het zaael. Op het gebied van concours-hippiquesport kunnen we met veel genoegen meldtag ma ken van het verloop van de wedstrijden in de Olympia Hall te Londen, alwaar ook dri- Nederlandsche officieren onze vlag hebben hooggehouden. Het waren de heeren Ritm. Labouchère, Kapt. de Kruvff en lt. van dei- Voort van Zijp, dié helaas allen slechts een paard ter hunner beschikking hadden. Niet tegenstaande deze handicap hebben zij toch een buitengewoon goeden indruk achtergela ten en wisten zij zelfs In den landenwed- strijd op den tweeden prijs beslag' te leg- S Men moet in Engeland zijn om over de buitenlandsche deelneming 200 goed als geen enkel waardeerend woord te hooren. De bla den zwijgen de buitenlanders, wanneer zij eenigszins kunnen, dood en wanneer zij er iets over schrijven, dan is het omdat zij moeilijk anders konden. In z.g. vakbladen ontmoet men dan ook de meest naïeve op merkingen omtrent binnen- en buitenland sche deelnemers en een technische beoor deeling blijft zoo goed als altijd spontaan achterwege. Dit neemt niet weg, dat zij, 01e in het vaderland zijn achtergebleven en de hindemisparcoursen in de Olympia Hall kennen, zich zullen verheugd hebben over de successen onzer ruiters en hun werk in Engeland's hoofdstad naar waarde zullen kunnen schatten Wanneer men de parcoursen kent, aan west men ook voor welke moeilijke taak vreemde ruiters komen te staan. De ouder- wetschheid ligt in den vorm van dunne latjes z.g. slips of taquets letterlijk en figuurlijk duimendik op de hindernissen en een paard, dat het ongeluk heeft rakelings over de hindernis te springen en dus zoo n slip meeneemt, wordt beloond met een ha ve strafpunt Zelfs gebeurt het wel, dat een slip door de luchtverplaatsing, veroorzaakt door het snelle springen, komt te ^allen ennatuurlijk krijgt men dan ook zijn strafpunten op het rapport. Onze Persoon lijke indruk van de parcoursen te Londen kunnen we niet beter weergeven dan d zeggen, dat het een onsympathieke springe rij is, vastgeroest door consCTvatisme Dit neemt niet weg. dat de Olympm Show op zich zelf een reis naar Londen ten volle rechtvaardigt De bloemen pr at meÜH dLhoJdeVeniredgeImaat waarmede het programma wordt afgewikkeld en het paar- denmateriaal zijn de moeite waard en ■RUwindere belangstelling bestaat er dit jaar ook weer voor het eoncours-hippique te Luzern, dat reeds is aangevangen en tot 12 Juli a.s. duurt. Tien landen hebben tesamen 181 nsp naarden aangegeven. Frankrijk, Ierland, Ita lië, Portugal, Hongarije en Zwitserland zul len vertegenwoordigd worden door een of ficieele militaire équipe. Het is zeer betreu renswaardig, dat ons land zoo weinig doet aan dit moderne vlagvertoon. Binnen onze grenzen zijn voorloopig de oogen van alle paardenliefhebbers gevestigd op het grootste concours hippiqué van ons land, dat op 16 Juli a.s. te Hoofddorp zal worden gehouden. Het zal daar wel blijken, of de heer Bultman, een der bekendste eige naars en rijders van tuigpaarden, nog in het bezit van zijn hackney's is. Deze paarden man heeft n.l. het plan opgevat, weder een renstal te gaan exploiteeren, waardoor wij dus een bekende stal zullen zien verdwij nen. Kinheim tweede klasser Een goed ge slaagde feestavond. Met een uitstekend ge slaagden feestavond heeft de voetbalvereeni- ging „Kinheim" Zaterdagavond haar promo tie naar de tweede klasse van de K. N. V. B. gevierd. De voorzitter, de heer W. Berghuis heette om ruim 9 uur de talrijke aanwezigen, die de groots zaal van hotel „De Prins" geheel vul den, hartelijk welkom, inzonderheid de hee ren Crabbendam, afgevaardigde van de V. V. „Helder" en Krom uit Zaandijk, grenswach ter bij den wedstrijd HollandiaKinheim. Spr. deelde mede, dat van de Protestcom missie, die hedenavond in Amsterdam de protesten van Hollandia behandelt, nog geen definitieve beslissing is ontvangen, zoodat hij nog niet van Kinheim als tweede klasser kan spreken. Wel kan hij gewagen van het feit, dat „Kinheim" in het afgeloopen seizoen twee kampioens-elftallen heeft gekregen, doordat ook het derde is gepromoveerd, n.l. naar de tweede klase H. V. B. In verband hiermede ontving de aanvoerder van dit elftal een fraaie bouquet en de spelers een zilveren draagmedaille. Spr. hoopt dat het derde in de hoogere afdeeling evenzoo zijn best zal doen als tot heden het geval is geweest, (applaus). Hierna was het woord aan den humorist Johny Touring, die echter midden in zijn voordracht moest ophouden, daar de tele foon het bericht bracht, „één protest afge wezen, één protest toegestaan, „Kinheim" tweede klaser." Aan het gejuich kwam schier geen einde, bestuur en eerste elftalspelers werden van alle kanten gefeliciteerd, en het was van het orkest dan ook een goede gedachte om het ontroerende lied: „Er is geen club in Nederland" in te zetten. Nu was het wachten op de commissie uit Amsterdam, die om even 11 uur arriveerde. Scheidsrechter Sli'.ckeveer en aanvoerder Bakker ontvingen bij hun binnentreden een ware ovatie, doch ook de heeren C. Luttik, secretaris en A. Redeke, penningmeester, deelde hierin tenvolle. Nadat de ergste vreugde wat geluwd was, werden de spelers van het eerste elftal, be nevens de reserves J. v. d. Steeg en W. Hals op het tooneel geroepen. De heer Berghuis nam thans opnieuw het woord en zeide, dat hij bij de opening nog niet geheel gerust, was omtrent den afloop, gezien de behandeling der voorafgaande protesten. In het kort momoreert spr. nog weer eens het geheele verloop der competitie. Uitste kend begonnen, kwam er een Inzinking, zoodat „Kinheim's" kansen in het midden der competitie nu niet zoo schitterend wa ren. Toen werd echter aangepakt en het resultaat was het kampioenschap. Ook in de promotie-competitie is goed werk geleverd en toch is spr. overtuigd, dat als scheids rechter Slikkeveer iets minder ruggegraat had gehad, de promotie haar was ontgaan. De heer Slikkeveer heeft getoond onpartij dig te zijn, doch ook voor een eens genomen beslissing te blijven staan, hiervoor hulde, (applaus). Voor hun kranige prestaties ontvingen de spelers van het. eerste elftal, benevens de twee reserves een zilveren horloge, met de mededeeling, dat de supportersvereeniging „Geel-Zwart" hierbij voor elk een ketting zou voegen. De heer Berghuis eindigde met de hoop uit te spreken, dat straks, bij het begin dei- nieuwe competitie, direct flink zal worden aangepakt opdat .Kinheim" ook hier een goed figuur mag maken. De heer Crabbendam, Helder, feliciteerde in een hartelijke toespraak de nieuwe tweede klasser en dankte Kinheim voor de zeer spor tieve en vriendschappelijke houdin°- gedu rende de geheele competitie. Spr liet ziin felicitatie vergezeld gaan van ëen bloemen hulde. moemen Nadat de voorzitter nog melding had <?e- maakt van een aantal schriftelijke eelub wenschen en ontvangen bloemstukken werd overgegaan tot het feestelijke geSe van den avond. Hieraan werkten mfdele rZte en het orkest van hotó DE WERKLOOSHEID IN het visscherijbedrijf Het Fonds voor Sociale Vr,™,- richt: voorzieningen be- 1. Over de week van 20 tnt werden aan 292 (177) werkles m 26 Juni uitkeeringen verstrekt tot een Z+ opvarenden van 1570.05 1788.75) taaJ bedraS 2. Dit aantal was als vnw schillende gemeenten verdeeld 0V6r de ver" 58 Egmond, 12 Katwijk t u 147 VeIsen' overige gemeenten. eveningen, 42 3. Aan het einde van de ren in totaal 977 (489) 7PP)-s'aSweek wa ken en wel: 344 (125) v0i en uitgetrok- mond, 87 (37) Katwijk im',,»13 (98 Eg" ningen, 170 (109) overig 0) Scheve- 4. Gedurende genoemde wf^6nten' nieuwe werkloosheidskaavnf werden 18 waardoor het van 1 Jarm» uitgereikt, aantal uitgereikte kaarten t 1931 af totaal N.B. De tusschen haakie* 8 tot 165°- len hebben betrekkina nn Vi geplaatste getal- het vorig jaar. g °P ^zelfde week van Vanaf 1 Juni 1931 WOrdt h 50 pet. van de reglementaire I het Fonds strekt. e uitkeering ver- De verbinding der Oranie at Nadat Zaterdagmorgen de Nassau-laan de beide Oranje Nass-n.i nooc*brug, welke verbindt, tot stand wasbek en met elkaar dig een aanvang gemaakt0™611' werd sP°e" bruikneming op feestelijke met de in ?e" Met groen en bloemen w te vieren, feestpak gestoken, terwiii rt61 d de bruS in driekleur hoog boven de h Nederlandsche Den geheelen middas e« 8 drukte van belang, waarhaVOnd was h€t 'n tuuriijk het glanspunt TOb de avond na- Toen de duisternis haar L den de lampions aangestow*6 deed. ser ies een leuk aanzien kree Waardoor al- De kinderen trokken mil zien door de laan en zon® lamPions voor dat door een der bewoner* een feestlied, genheid gemaakt was. Voor deze gele- Bestuursraadvergaderin 1 te half 8 wordt in jlet pHedenavond alhier, een zeer belangrüke naatsSebouw, houden, waarbij de besturen Tergadering ge- ondergebracht in den Cent organisaties, te Velsen, dringend wordeiï n Volksbond n uitgenoodigd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 10