1 f 7.50.- f250.- f125.- f50.- f40.- MAANDAG 6 JULI 1931 GEEFT ENGELAND HET VOORBEELD? BUREAUXNA8SAULAAN 49 ADVERTENTI EN 35 ct. p. regel DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17810 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Engeland Amerika Frankrijk Italië Japan Duitschland De moeilijke tijd „Justitioneele moord" De ramp te Vincennes Brand te Bloemendaal Pastoor Sondaal waarnemend deken voor Haarlem Felle uitslaande brand te Aerdenhout Drie heerenhuizen een prooi Jir vlammen VOORNAAMSTE cXIEUWS J. J. WEBER ZOON Telegrafisch Weerbericht Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 b(j vooruitbetaling. HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN- TIES. 14 regels 60 cL p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbeL Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen r "ff ^Iflfin Levenslan^e geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van 'n anderen vinger In het Engelsche Parlement heeft Ramsay Mac-Donald in het begin van deze week een merkwaardige rede ge houden over de ontwapeningskwestie. Zijn betoog kwam hierop neer, dat En geland momenteel de andere mogend heden vér vooruit is in daadwerkelijke vermindering van bewapening en oor logsbudgetten. De minister voerde tot staving van zijn bewering o.a. de volgende cijfers aan: In 1914 beliepen de uitgaven voor de Engelsche vloot in hedendaagschen geldkoers 76 millioen in 1924/'25 nog slechts 56 millioen en in 1930: 52.400.000 pond sterling. Dat beteekent een vermindering van 23.700.000 sinds 1914 en van 3.500.000 pond sinds 1924. Vergelijken wij deze cijfers met die van de overige landen, dan krijgen wij een beeld, dat als volgt in statistiek is te brengen: Uitgaven in millioenen p. st. 1914 1924 1930 76 56 52.4 42 70 78 29.2 13.8 24.3 18.25 9.8 16.9 15.4 23 26.6 31 9.25 Engeland is dus het eenige land, dat een gestadige vermindering van deze be dragen heeft doorgevoerd. Met de uitgaven aan het leger is dit zelfde verschijnsel wel niet zoo frappant waar te nemen, maar met een beetje goeden wil en met een vergelijkend oog op de militaire budgetten der andere niogendheden kan men wel aannemen, dat het denzelfden kant opgaat. Soortgelijke statistieken kan men vin den over het personeel van de vloot, over het aantal schepen (tot 1930) en over de luchtvloot. Kortom, Engeland geeft het voorbeeld, $lat is het refrein van de ministerieele rede. Helaas echter is het een feit, dat men met cijfers wel veel, maar niet alles kan bewijzen. De rijen van het hierboven afgedrukt statistiek je die door Mac Donald van links naar rechts werden gelezen kunnen helaas ook van boven naar be neden worden bekeken. In dat geval zijn de cijfers voor Engeland nog vol strekt zoo gunstig niet. Dan staat het nog steeds vlak onder Amerika. Dan geeft het meer uit aan zijn vloot, dan Frankrijk, Italië en Duitschland de overige Europeesche machten tesamen. Ook is inderdaad de vloot van Albion grooter dan de Fransche, Italiaansche en Ouitsche tesamen. Eenige maanden geleden, in den tijd van de vlootconferentie, deelde admiraal Docteur in de „Matin" de volgende cij fers mede over den tonnen-inhoud van de verschillende vloten: Deze beliep in 1914: in Duitschland 990.000 in Italië 424.000 in Frankrijk 755.000 samen in Engeland 2.169.000 2.176.000 En tijdens de Londensche conferentie in 1930: in Duitschland 131.000 in Italië 359.322 in Frankrijk 642.216 samen 1.132.538 in Engeland 1.348.000 Met andere woorden: de bewapening is over heel de wereldlinie afgenomen, oiaar Engelands aandeel ter zee blijft nog steeds juist in vergelijking met de anderen op hetzelfde peil. Mac Donald heeft dit feit niet belicht eb onder applaus van het parlement verklaard, dat de andere mogendheden bet voorbeeld van Engeland eerst dienen te volgen, dat Engeland vóór dien tijd biet meer verder kan gaan. Zou dit nu al een naderend onheils- teeken zijn voor de ontwapeningsconfe rentie? Dreigen nu al conflicten uit het scherp stelling nemen der mogendheden tegen- °ver elkaar? Het is te hopen, dat de socialistische internationale krachtig genoeg zal zijn °m tenminste met haar eigen wereld- Petitionnement de oogen te openen van baar eigen „partijgenoot", die eerste mi- bister is van het Britsche wereldrijk. Het jubileum van „Pastoor" Perquin Zooals gemeld, zal de radiopastoor L. H perquin op 15 Augustus a.s. zijn 40-jarig Priesterfeest vieren. bi den Kath. Radiogids wordt nu me egedeeld, dat op uitdrukkelijk verlangen Van den jubilaris alle uiterlijk feestvertoon 28,1 achterwege blijven, zulks met het oog °P de ongunst der tijden. In het „Vaderland" is onder de ingezon den-rubriek een polemiek gaande over de voor- en nadeelen van klassieke studie. Daarbij wordt ook geciteerd het afscheids woord, door dr. J. A. Von der Hake ge houden tot gymnasium-abiturienten. We lezen daarin: In de huizen van de meesten van jullie zal wel, als in het mijne, wekelijks een portefeuille komen met allerlei tijdschrift ten. En as je dan door de geïllustreerde periodieken vooral door de Engelse week in week uit het besef wordt bijge bracht, dat er geen hogere aspiraties in 't leven zijn, dan aan tafel te zitten op de wijze, waarop de markies die en die zit, of een sigaret aan te steken, zoals lady zus en zo in een onwelvoegelijke kledij dat doet; als je in détals beschreven wordt, welke hoge hoed lord R. op had bij de Derby-wedrennen en wat voor korte broek hij draagt als hij gaat vissen, als je geen Nederlands tijdschrift kunt opnemen, of je wordt vergast op het sen- timenteele gezicht van Charley in City lights, waarbij ik, om de onwaarachtig heid ervan, physiek onpasselik word; als je mening gesuggereerd wordt, dat karakter niet meer iets van binnen, maar dat het schuilt in de wijze, waarop je je schoenen draagt of je wandelstok vasthoudt; als je groot gebracht wordt bij oppervlakkige kranten, waarvan er één en één van de grootste verleden jaar geen ruimten kon afstaan om de namen te noemen van de gecommitteerden bij de gymnasiale eindexamens, maar die 's Maan dagsavonds kolommen vullen met de ge detailleerde beschrijving ervan, hoe de ene bokskampioen de ander op zijn gezicht geeft; als dat alles als hoogst belangrijk geldt, maar je in al die beschrijving, in al die illustratie zelden of nooit de typeering van den arbeid aantreft ja, dan zeg ik met overtuiging: jullie hebben 't niet mak kelik, jongens en meisjes, die in deze tijd mannen en vrouwen moeten worden. Want het is allemaal zo samengesteld, zo oneenvoudig is juljje leven. Want samen gesteld noem ik dit: dat je je boterham niet kunt eten, noch je schoon aantrekken, ja zelfs niet kunt werken of in je nabij heid moet de radio zacht staan zeuren. En ook jullie genoegens zijn gecompli ceerd. Want je kunt tegenwoordig niet gewoon meer gaan tennissen zonder meer, een gramofoon moet daar jazz-muziek bij staan te jengelen. Beste vrienden, aan Wie ik zo graag en zo van harte een genoegen gun, moeten jullie in die onevenwichtig heid mannen en vrouwen worden? Als ik dat allesbedenk, dan vraag ik me weer met zorg af: hebben wij hier ze wel voldoende doordrongen van 't besef, dat er gewerkt moet worden? Ik weet 't niet; ik weet wel, dat, als we te kort ge schoten zijn, dit waarschuwende af scheidswoord, die tekortkoming niet meer goed maakt. Maar dan is er toch één troost. Zijn Wij dan te kort gekomen, dan hebben de klas sieken voor ons toch iets goedgemaakt. Ik heb over 't onderwijs in de klassieke talen wel eens anders gedacht dan ik nu doe. En er moet misschien ook wel wat aan veranderd worden. Dat geloof ik zelfs. Maar in deze tijd van oppervlakkigheid zegen ik toch de nauwkeurigheid van de klassieken, die geen oppervlakkigheid dul den, en die aan je geest een tucht opleg gen, die je, graag of niet, hebt te accep- teeren. Bij de moderne talen kun je 't met wat flair en raden nog een heel eind stu ren. Maar bij de klassieken loop je daar mee hopeloos vast. Als je in de klassieke talen werkt, als je op Grieks en Latijn zwoegt met een jongen of een meisje van deze tijd, dan zit er op zichzelf al een paedagogiese voldoening in tot zo'n jon gen of meisje te zeggen: „Alsjeblieft, kijk uit en doe niet zoo slordig; plan geen ablatief aan een accusatief vast: een Ro mein is geen Nederlander." Zie je, als ik denk aan die meedogenloze nauw keurigheid, die het Latijn van je vordert; als ik denk aan Homerus, die, om te beginnen, deze zelftucht van je eist, dat je, om hem te lezen, eenvoudig blad zijden woordjes en stammen in je hoofd moet zetten,, nu ja.... als ik daaraan denkdan kunnen we jullie toch weer met enige gerustheid je weg in de wereld laten gaan. Dan hebben die Ouden gedaan, wat wij hadden moeten doen., dan is er toch iets gewonnen, gedaan bereikt. Neem dan die zegen van je oude school mee. Bouw daarmede verder aan je zelf; vorm je innerlijk en leg je ziel niet in de dracht van je schoenen noch in het han- teeren van Je wjadelsto!of het opzetten van je hoed, en wees liervan overtuigd, dat de wereld nog altijd gedragen wordt door trouwe, toegewijde werkers, die we ten wat zij met hun leven willen, die, saevis tranquilli et tranquillae in undis, hun weg gaan. Dit betoog, waarin veel waars en gezonds schuit, is zeker de overweging waard. In de gevangenis te Keulen is de dood straf voltrokken aan Peter Kuerten, den on gelukkige, die zich aan talrijke moorden had schuldig gemaakt. „Het Volk" schrijft „De justitioneele moord voltrokken." Vergeet het blad, zoo vraagt de „Msb.", dat in Pruisen een sociaal-democraat minis ter van Justitie is en een sociaal-democraat premier en dat de Pruisische regeering toch het gratieverzoek afwees? Wij hebben over de motieven van die re geerders niet te oordeelen. Maar, dat zij in toepassing van de doodstraf geen schennis van socialistische beginselen zien en geen „moord", staat toch wel vast. En dat „Het Volk" onnoodig groote woor den gebruikt, eveneens. Geen kwaadwilligheid? Naar aanleiding van de vele geruchten, die omtrent de oorzaak van den noodlottigen brand in het Nederlandsche paviljoen Op de koloniale tentoonstelling te Parijs de ronde doen, had een persvertegenwoordiger een onderhoud met den met de leiding van het onderzoek belasten commissaris vanpolitie, Leriche, die thans reeds een week met het onderzoek bezig is en dus over meer feiten materiaal kon beschikken, dan in de eerste dagen na den brand. De heer Leriche verklaarde, dat het, bij het ontbreken van zekerheid omtrent de oorzaak van een brand als deze, haast niet te verwonderen valt, dat allerlei wilde ge ruchten de ronde gaan doen en heel makke lijk ontstaat dan de beschuldiging, dat kwaadwilligheid den brand heeft veroor zaakt. Wanneer, zooals thans het geval is, slechts wat asch en puin is overgebleven, valt zulks onmogelijk met zekerheid vast te stellen. Niettemin verzekerde commissaris Leriche, dat de mogelijkheid van kwaadwilligheid al zijn aandacht heeft gehad en dat hij alle aanwijzingen, die hij in deze richting heeft gekregen nauwkeurig heeft onderzocht. Het resultaat hiervan was echter in alle gevallen negatief. Op het oogenblik bezit men niet de minste aanwijzing of waarschijnlijkheid, die de veronderstelling wettigt, dat de brand door kwaadwilligen is aangestoken. Indië's medewerking. Het college van burgemeester en weihóü- ders van Batavia besloot de inzending van de gemeente Batavia op de intemtlonale kolonialetentoonstelling te Parijs te recon- strueeren en per snelste gelegenheid naar Parijs te doen expedieeren. De heer Moojen onderscheiden. De heer Moojen is door de Fransche re geering benoemd tot officier in het Legioen van Eer. Engelsche sympathie-betuiging. Door tusschenkomst van het Britsche Ge zantschap te 'sGravenhage heeft de Minister van Koloniën een betuiging van deelneming ontvangen van den Engelschen Minister van Koloniën, lord Passfield, ter gelegenheid van de verwoesting van het Nederlandsche pavil joen op de internationale koloniale tentoon stelling te Vincennes. De Minister van Koloniën heeft naar aan leiding hiervan aan lord Passfield de ver zekering doen geworden, dat hij dit bewijs van sympathie op den hoogsten prijs stelt. 31 Augustus opening van het nieuwe paviljoen? Zooals gemeld, worden thans reeds de noodige voorbereidingen getroffen, om zoo spoedig mogelijk een nieuw Nederlandsche Paviljoen te bouwen, zij het ook van beschei- denen afmetingen, dan het door den brand vernielde. Men is druk bezig het terrein daarvoor in orde te maken. Met den bouw van het nieuwe paviljoen zal ongeveer ruim een maand gemoeid zijn Wanneer de werkzaamheden een vlot verloop hebben en voldoende inzendingen zullen zijn aangekomen, ligt het in de bedoeling, het nieuwe Nederlandsche paviljoen op de inter nationale koloniale tentoonstelling op 31 Augustus a.s., den verjaardag van H. M. de Koningin te openen. Examen-curiosum Als zeldzame gebeurtenis in het Academie leven zij vermeld het merkwaardige feit, dat de heer J. J. A. Wijs, doctor in de Schei kunde te 's Gravenhage, aan de Rijks Uni versiteit te Leiden op 67-jarigen leeftijd is geslaagd voor het candidaats-examen in de Rechtsgeleerdheid. Een foto tijdens den brand aan de Zaterdagavond drie heerenhuizen in Houtvaartkade te Bloemendaal, de asch werden gelegd. HET 350-JARIG BESTAAN VAN HET GROOTE GASTHUIS TE HAARLEM Zaterdagmiddag recipieerde het bestuur van het St. Elisabeths-Gasthuis te Haarlem, ter gelegenheid van het 350-jarig bestaan. Zittend van 1. n. r. mevr. Maasschoel, mr. Heerkens Thijssen, W. Koppen, dr. Kersbergen; staande v. 1. n. r. Wolzak, Boes, Adriaan, v. d. Hoorn. Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent heeft, in verband met den slechten gezondheids toestand van den Hoog Eerw. Heer Plebaan L. A. A. M. Westerwoudt benoemd tot waar nemend deken in het Dekenaat Haarlem, den Zeereerw. Heer H. Sondaal, pastoor van de St. Jozefkerk. De leveranties in natura Afwijzend standpunt van president Hoover Tegenover de Fransche voorstellen In de vroege ochtenduren werd te Pariis het bericht ontvangen uit Washington, dat President Hoover de Fransche voorstellen inzake de herstelleveranties in nature De slist afwijst. Deze Amerikaansche afwijzing werd zoo laat bekend, dat de Parijsche och tendbladen er nog nauwelijks melding van konden maken. De bijzondere verslaggever van de „Petit Parisien" te Washington meldt, dat men in regeerlngskringen aldaar van meening is dat Frankrijk de Amerikaansche voorstellen ge makkelijk had kunnen aanvaarden. De re geering hecht er thans groote waarde aan. dat een commissie van deskundigen zal vast stellen, of de kwestie der herstelleveranties in overeenstemming is met de voorstellen van Hoover. Van Fransche zijde gelooft men echter, dat Amerika den betrokken volkeren de vrije hand zal laten, wat betreft de herstelleveran ties. Door 'n hooggeplaatst ambtenaar werd zelfs medegedeeld, dat Amerika de voortzetting er van volkomen goedkeurt. Amerika kan echter niet toestaan, dat Duitschland deze leveran ties zelf geheel zou moeten betalen. Waarom Hoover de voorstellen afwijst. De hoop, dat het door Hoover voorgestel de betalingsuitstel thans definitief zou zijn geregeld, is door de nieuwe moeilijkheden, die thans weer zijn gerezen over het vraag stuk der herstelleveranties, ten zeerste te leurgesteld. Hoewel tot laat in den avond de inhoud van het gisteren verzonden antwoord aan de Fransche regeering geheim werd gehouden, kwam toch reeds spoedig vast te staan, dat de nota, de voorstellen inzake de herstel leveranties afwijst, omdat zij niet overeen stemden met den geest van het Hooverplan. Ook de andere Fransche voorstellen, n.l. om een commissie van onafhankelijke deskundi gen te benoemen, die de verschillende juri dische kwesties zal regelen, worden door Washington in hun huidigen vorm afgewe zen, omdat men in Amerikaansche regee- ringskringen van meening is, dat een der gelijke commissie ondergeschikt zou moeten zijn aan de bepalingen van de voorstellen van President Hoover. Geen nieuwe lasten voor Duitschland. De „Herald Tribune" weet mede te dee- len, dat President Hoover in zijn nota van gisteren nog eens opnieuw duidelijk laat uitkomen, dat gedurende den duur van het moratorium geen enkele last op de schouders van Duitschland mag worden gelegd. Ongerustheid in Londen? Naar uit Londen wordt gemeld, toont men zich ook daar ongerust over het nieuwe uit stel dat o.a. aanleiding was voor President Hoover, om terug te keeren van zijn vacan- tieverblijf, waarheen hij zoo juist was ver trokken. De vrijwillige brandweer nog nooit voor zoo'n heet vuur gestaan In schijngevechten met 't vuur was de Bloemendaalsehe Vrijwillige Brandweer, dank zij geregelde oefening, een heele Piet gewor den. Bij onbeteekenende schoorsteen-, duin-, keuken- of riethoopbrandjes was zij altijd nog als overwinnaar uit den strijd te voor schijn getreden. Voor een brand van eenigs- zins grooten omvang heeft de V. B. echter nog nooit gestaan. En 't zou niet te vergeven, maar wel begrijpelijk zijn geweest, indien bij een der mannen van de brandweer de wensch was opgekomen, om eens gelegenheid te krij gen, in de praktijk te kunnen toonen, waar toe het corps wel in staat is. Welnu, Zaterdag, in de namiddag, is die gelegenheid gekomen en hebben comman dant, staf, manschappen en materialen eens kunnen laten zien, of zij aan hun roeping beantwoordden. De gelegenheid was van dien aard, dat we zonder overdrijving kunnen ge tuigen: voor zoo'n heet vuur had de V. B. nog nooit gestaan. En daar de opgelegde taak op zoodanige wijze werd vervuld, dat de commandant van de V. B., de heer Joh. Meeuwig, daarover een compliment: in ont vangst kon nemen van den commandant van de Haarlemsche Brandweer, den heer Van der Broek, en van Jhr. van Doom, comman dant van de Heemsteedsche Vrijw. Brand weer, kan tevens geconstateerd worden, dat de vuurproef glansrijk doorstaan is. Het oproep-systeem werkt prachtig. 't Was ongeveer kwart voor 6, toen de heer Meeuwig gewaarschuwd werd voor een brand op de Houtvaartkade. 7 minuten later was de motorspuit op de Houtvaartkade en weer 6 minuten later daar sisten reeds 4 water stralen in den geweldigen vuurgloed, waarin de bovenverdieping van perceel 30 aan de Houtvaartkade in een minimum van tijd was veranderd. Het water heeft echter niet de minste uitwerking: de watermassa verandert oogenblikkelijk in geweldige dampwolken. Maar de 4 stralen krijgen hulp van meer dere, want ook de „hydrant", die haar water uit de voor de perceelen liggende Houtvaart zuigt, smijt weldra groote massa's water in den vuurpoel. Weldra wordt de loeiende vuurberg met 12 stralen bestreden. Maar 't vuur vreet door de rieten dakbedekking voort en binnen 't half uur heeft het 't bovenge deelte van alle drie aaneengebouwde percee len in zijn vurigen greep. De commandant, die aanvankelijk met Bloemendaalsehe manschappen was uitge rukt, had al direct begrepen, dat hier met man en macht ingegrepen moest worden. Dies werd de geheele garde van brandweer mannen in den strijd geworpen. Aerdenhout, Vogelenzang en Overveen, alles werd ge- requireerd. Niettegenstaande den „vrijen" Zaterdagmiddag waren toch binnen kort 39 van de 52 mannen, waaronder de volledige staf, op het terrein aanwezig. Intusschen gaf het vuur den strijd nog niet op. 't Had trouwens een krachtigen bondge noot in den strakken zuidelijken wind, die tamelijk recht over de daken van de drie perceelen heengierde, brandende rietdeelen van 't eerste over de beide andere heen strooiende. Voor verdere uitbreiding behoefde echter geen vrees te bestaan, aangezien er geen aangrenzende perceelen waren, 't Was dus zaak te redden, wat er te redden viel. Maar wat 't vuur spaarde, kreeg het met 't water te kwaad. Want 2600 L. per minuut werden er in geplenst. En dat l'A uur lang. Toen was 't pleit beslecht. De vuurwolf was verslagen. Maar de overblijvende ruïne be wees, dat hij zich danig geweerd had. Het kwam er nu nog slechts op aan, om te voor komen, dat hij niet tot verademing kwam en opnieuw op te leven. Met een staaldraad werden de gevaarlijke topgevels omgehaald. Netjes, zooals 't volgens de wetten van de mechanica past, braken die onder 't vallen in tweeën. 't Aantal toeschouwers was geweldig groot Overal lagen of stonden fietsen. De zijkan ten van de wegen vertoonden lange rijen auto's. Maar een flink aantal politie-agenten zorgde voor een goede afzetting van het terrein. Tijdens het blusschen sprong een der slangen. Binen korten tijd was er een nieuw stuk tusschenin gezet. Hoewel er 1200 M. slang was, bleven er nog een paar honderd meters op de haspels, een bewijs, dat het slangenmateriaal in voldoende hoeveelheid voorhanden is. Ongeveer 9 uur kon de groote spuit in rukken. Over de oorzaak van den brand heeft men ditmaal voldoende zekerheid. De heer De Hondt, bewoner van perceel 30, die van het bad gebruik wilde maken en daartoe den geyser had aangestoken, hoorde in den uitlaat een luiden knal, 't gevolg van Te Bloemendaal zijn drie, onder één dak gebouwde perceelen platgebrand. (blz. 1, 1ste blad) Encycliek van Z. H. den Paus over de Ka tholieke Actie en de daarmede verband hou dende gebeurtenissen te Rome. (blz. 2, 2de blad) De onderhandelingen over het moratorium. (blz. 3, 2de blad) Belangrijke rede van Stalin. Het Russische vijfjarenplan mislukt. Afwending van de. communistische methoden? (blz. 3, 2de blad) Uitstekend geslaagde eerste Bondsdag der Katholieke Middenstands Vereenigingen in het Bisdom Haarlem, in de Bisschopsstad ge houden. (blz. 1, 2de blad) Het ontwerp Bedrijfsraden-organisatie door den Hoogen Raad van Arbeid verworpen. (blz. 4, 2de blad) Jaarvergadering van den Bond Heemschut. (blz. 2, 2de blad) Ds. Lingbeek uit de Tweede Kamer? (blz. 4, 2de blad) Economische opheffing van de Bovenwind- sche Eilanden. (blz. 4, 2de blad) Het proces van den heer Hulstijn contra W. Vogt c.s. (blz. 2, 2de blad) Geen kwaadwilligheid bij de ramp te Vin cennes? (blz. 1, 1ste blad) Samenstelling van Ged. Staen van Noord- Holland. (blz. 3, 1ste blad) President Hoover wijst de Fransche voor stellen af. (blz. 1, lste blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 7.60 stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 9.50. Hoogste barometerstand 769.0 te Hapa- randa. Laagste barometerstand 755.5 te Yarmouth. Verwachting: Zwakke tot matigen, Zuide lijke tot Westelijken wind, gedeeltelijk be wolkt, droog weer, behoudens kans op on weer, koeler. een gasexplosie. Die uitlaat kwam uit op 't dak, dat met riet gedekt was. t Riet vatte vuur en daarmede werd het lot van de drie huizen bezegeld. Van de inboedels der twee bewoonde per ceelen, die van de familie De Hondt en vaa de familie Denis, kon niets gered worden. Wat er gespaard bleef door het vuur, zal wel door 't water waardeloos zijn geworden. Zondagmorgen moest de spuit opnieuw aan het werk, aangezien nog smeulend vuur in een kapokmatras 't spelletje opnieuw wilde beginnen. Spoedig werd dit voornemen de kop ingedrukt. „Onbrandbaar" riet en hoe de com mandant daarover denkt. Naar aanleiding van deze brand hebben we den commandant, den heer Joh. Meeuwig, eens zijn meening gevraagd over het z.g.n. „onbrandbare" riet, hetwelk in de gemeente Bloemendaal voor dakbedekking gebruikt moet worden. „Als dat riet nieuw, dus pas geprepareerd is, is 't absoluut onbrandbaar. Een demon stratie, voor eenige jaren in Overveen ge houden, heeft dit duidelijk aangetoond. Maar deze brand heeft bewezen, dat die onbrand baarheid geen stand houdt, 't Riet is fataal gebleken voor de beide andere perceelen. Als we hier met een gewone pannenbedekking hadden te doen gehad, dan is 't mijn vaste overtuiging, dat de brand tot het eerste per ceel was beperkt gebleven. Binnen 't half uur stond de heele dakoppervlakte in brand", al dus de heer Meeuwig. „En wordt uw meening door andere ge- zagsmenschen op brandweergebied beves tigd?" vroegen we den heer Meeuwig. „Ja! De heer Van den Broek, commandant van de Haarlemsche brandweer, heeft de- zelf ondervinding opgedaan bij een boer- derijbrand", was 't antwoord. Het gemeentebestuur van Bloemendaal zal dus deugdelijker waarborgen voor de on brandbaarheid van rieten dakbedekking moe ten eischen, dan door een demonstratie met kersverseh riet zijn te verkrijgen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1