ZANGCONCOURS VAN DEN N.H ZANGERSBOND OPROEP Het proces Hulstijn contra Vogt c.s. Bond Heemschut geestdrift zich huwen aan de deugd van edelmoedigheid. Nu geen kleingeestigheden. Nu niet b.v. met critischen blik uw bond- genooten meten naar afkomst en stand Die ondeugd is eigenlijk niet mannelijk, dat is te meisjesachtig. Stand 1 wat is dat eigenlijk 1 Een woord met een veelvoud van definities en daarom niet te definieeren. Stand zit nooit in geldbezit en geldver- toon hier ook niet in maatschappelijken werkkring (of ge een eigen bedrijf hebt, of in dienst zijt van overheid of particulier of ge een toonbank voor u hebt of een kan toorlessenaar of ge thuis werkt of op reis) ge leeft ongeveer in eenzelfde milieu bezit ongeveer een zelfde mate van beschaving. Ge behoort tot de middenklasse der maat schappij. Wat u hier bijeenbrengt is een zelfde levensopvatting (uw Kath. geloof), eenzelfde jeugd (jonge mannen), eenzelfde maatschappelijkep eil (middenklasse). Wilt in die eenheid band van vriendschap zien. Wilt uit die eenheid uw gemeenschappelijk ideaal zien rijzen. doorzicht krijgen in de katholieke opvattin gen, betreffende de sociale verhoudingen. Mgr. hoopte ten slotte, dat allen fiere, energieke propagandisten voor den bond zouden zijn, opdat hij in ledental zal ver meerderen. In mijn naam, aldus mgr., moet gij uitgaan om leden te werven, opdat bij het eerste lustrum van uwen bond alle jonge middenstanders uit het bisdom lid daarvan zijn en niet alleen lid, doch volgens het woord van uw bondslied „Mannen van karakter en mannen van de daad, Strijders voor Christus in huis en op straat". Slotwoord bondsmoderator. Nadat de nu losbarstende ovatie aan mgr. was geëindigd, sprak de bondsmodera tor, de Zeereerw. heer J. B. M. Timp, het sluitingswoord, waarin hij mgr. dankte voor zijn hooge belangstelling en opwekkende woorden, tót den jongen middenstand he- richt. Spr. twijfelde er niet aan, of deze zouden zijn ingeslagen, en was er van over tuigd, dat de leden zouden trachten, overal jonge middenstanders te winnen voor hun organisatie en daarin kwee ken den echten Roomschen geest. Geestdrift en edelmoedigheid wordt, al dus spr., over het algemeen te weinig ge vonden, als het gaat over een hoogere zaak, en hij hoopte, dat de leden, na hetgeen dezen middag was gezegd, zouden begrijpen, dat het niet alleen in het getal zit, de orga nisatie-sterkte, doch dat zij vooral geldt hoogere belangen en hooger leven. Na de woorden van mgr. leed het, volgens spr. geen twijfel, of de jongemannen zouden gesterkt en gestaald, niet alleen van buiten, maar ook van binnen zijn, mannen van de daad, bezield door den echten Roomschen geest. Allen knielden daarna neer en ontvingen dan den bisschoppelijken zegen. Een incident. dracht was hier opvallend. Het koor naar keuze, eveneens van Ol. Koop, „Dag in Lente", werd zeer mooi en fijn genuanceerd uitgevoerd. 3e afd. Dameskoren (bekroond) „Crescendo", Noord-Scharwoude, direc teur W. Hespe. Verpl. koor „Zonnedag", van Ol. Koop. Zeer goed stemmateriaal. „Zonnedag" zuiver en muzikaal gezongen. Koor naar keuze „De Klokken luiden", van W. Hespe, wat om het effect veel suc ces had, en natuurlijk ook de goede uit voering er van. lis afd. Dameskoren (bekroond) Verpl. nummer: „Denk aan den Avond", van Loots. Dameskoor „Oosthuizen", Oosthuizen, directeur Z. Mossel. Het verplicht koor werd zeer verdienste lijk uitgevoerd, soms mooie nuanceering. In deze afdeeling hadden we echter meer ver wacht. Goed werd ook wel gezongen „Jesu dulcis memoria", van Theo v. d. Bijl. Echter in niet geheel onaanvechtbaar latijn. Voor de uitslag van den middagwedstrijd wordt bekend gemaakt, deelt namens de jury de heer Koop mede, dat de jury be wondering voor de praestaties in het alge meen had, daar men te kampen had met een zeer hooge temperatuur in de zaal. Officieele ontvangst Ten gemeentehuize (Heiloo) werden de jury, hoofdbestuur, directeuren en voorzit ters der deelnemende vereenigingendoor het gemeentebestuur zéér sympathiek ont vangen. Burgemeester Jhr. v. Foreest zeide, dat het voor het gemeentebestuur een aange name plicht was, allen hier in dit mooie dorp welkom te heeten ter gelegenheid van dit concours, dat hier wordt gegeven naar aanleiding van het 25-jarig bestaan van Harmonie te Heiloo. Spr. hoopt, dat velen nog de gelegenheid zullen hebben een wan deling door deze prachtige omstreken te maken. Spr. eindigt met de beste wenschen voor het welslagen van het concours en hoopt, dat bij allen de naam Heiloo nog zeer lang een goeden klank zal houden. Namens het hoofdbestuur van den bond dankt de heer Mink den burgemeester voor de ontvangst en verder allen, die voor het goed slagen van dit concours hebben mede gewerkt. De heer Rus dankt namens „Harmonie" van Heiloo 't gemeentebestuur en in 't bijzon der de familie v. Foree** di" z'c*1 •- der voor dit concours heeft geïnteresseerd. Spr brengt ook dank aan cien iiu „a Kennemer Manege, den heer De Jager, die deze gelegenheid voor bijna niets heeft af gestaan. Verder deelt spr. mede, dat er een, die zeer veel voor dit concours deed, n.l. de heer J. Hogervorst, wegens ongesteldheid niet aanwezig kan zijn en wenscht hem spoedig beterschap. De heer Ol. Koop deelt nog een en ander namens de jury mede en waardeert voor namelijk het vertrouwen dat de jury steeds bij dezen bond heeft. Na de opening gingen de deelnemende vereenigingen in optocht, met muziek voorop, naar de „Kennemer Manege", waar een aanvang genomen werd met het con cours. De jury bestaat uit de heeren: Jac. Bon set (A'dam), Sam Vlessing (IJmuiden), Oli vier Koop (Overveen). Edelmoedigheid 1 en daarom weg met kleingeestigheden. Edelmoedigheid 1 geen zucht naar critiek, •eert u zeiven opzij zetten, waardeert een ander en beschuldigt niet dadelijk van opdringen. Edelmoedigheid 1 leert offers brengen van moeite doen en *n pleiziertje ontzeggen. Edelmoedigheid hebt een open oog voor de noodenvan anderen, een breeden blik buiten eigen kring naar 't belang v/' algemeen. Zonder edelmoedigheid geen christelijke solidariteit. Zonder die solidariteit geen maatsch. herstel. Vooruit, Jonge mannen, mobilizeert uw massa's achter de kruisbanier Justitia et Pax, marcheert schouder aan schouder één door eenzelfde vriendschap, blij, door een zelfden polsslag van geestdrift, sterk door eenzelfden veerkrachtigen voetstap in den grooten opgang van het jonge geslacht naarde nieuwe toekomst, naar de i nChristus herstelde Wereld. Excelsior 1 OntwaaktNu komt de Nieuwe Tijd. Ook na deze rede klonk een geestdriftig applaus en sprak de bondsvoorzitter, de heer Lohman een dankwoord. Uitslag middagconcours „Crescendo" (Stompetoren), 2e prijs, 297 punten. „Zang en Vriendschap" (Eenigenburg), 2e prijs, 286 punten. „Zang en Vriendschap"- (Wieringen), le prijs, 315 punten. „Zang en Vriendschap" (Z. O. Beemster), le prijs, 332% punt. „Zanglust" (Berkhout), 2e prijs, 278 pun ten. „Harmonie" (Heiloo), dameskoor, le prijs, 319 punten. „Harmonie" (Heiloo), gemengd, le prijs, 362 punten. „Varia" (Warmenhuizen), 2e prijs, 295 punten. „T. A. V. E. N. U." (Medemblik), le prijs, 317 punten. „Crescendo" N. Scharwoude), le prijs, 366% punt. „Zang en Vriendschap" (Oost-Knollen dam) le prijs met 337 punt. „Crescendo" (Noord-Scharwoude), le prijs, le prijs met 361 punten. „Oosthuizen" (Oosthuizen), dameskoor, le prijs met 304 punten. „Zanglust" (Maartensvlotbrug) 2e prijs, 280punt. In den eere-wedstrijd werden behaald door „Zang en Vriendschap" (Wieringen) 165 punten. „Zang en Vriendschap" (Z. O. Beemster) 142 punten. „Crescerido" (N. Scharwoude), dameskoor, 178 punten. „Harmonie" (Heiloo)), dameskoor, 150 p. „Harmonie" (Heiloo) 189 punten. T. A. V. E. N. U" (Medemblik) 164 p. „Zang en Vriendschap" (Oost-Knollen dam) 139 punten. „Oosthuizen" (Oosthuizen), dameskoor, 160 punten. De volgende week worden de prijzen over den geheelen eerewedstrijd van het con cours bekend gemaakt. MIDDAGWEDSTRIJD 3e afd. Gemeende koren (bekroond). Verplicht nummer: „Avondvrede" van Ol. Koop. „Crescendo", Stompetoren, Dir. H. Zaal. Het koor naar keuze „Herders, Hij is ge boren", van Jul. Röntgen, werd goed gezon gen; het verplichte nummer had o.i. een wat rijkere voordracht kunnen hebben. Goed Stemmateriaal anders. Algemeene Vergadering 2e AFD. GEMENGDE KOREN (bekroond). Verplicht nummer: Van 'n Visschertje, van S. Vlessing „Ha^gpcnie", Heiloo. Directeur: Jac. Al. Een zeer goede voordracht van den tekst van het verplichte koor en fijne nuanceering. Een enkele maal dat een accoord niet volko men rein klonk. „De Winter", van Loots werd zeer mooi gezongen, behoudens 'n enkel mo mentje van minder gelukkige stemming. „Varia", Warmenhuizen, dir. Vlam. Het verplichte koor werd met een te over dreven détailleering van den tekst-voor dracht gezongen, o. m. te groote tempo wisseling. „Middernacht", van Wierts, had zeer mooie momenten, een even te veel domi- neeren van een sopraan en een ongelijkheid waren de minder gelukkige oogenblikken. „T. A. V. E N. U.", Medemblik, directeur R. Moeskops. Verplicht koor zeer verdienstelijk, of schoon de voordracht wat rijker had kun nen zijn. Stemming soms ook niet geheel goed. „Jonge Liefde" van P. de Rovaart, had goede momenten; ook het einde klonk hier niet geheel zuiver. „Crescendo", Noord-Scharwoude, directeur W. Hespe. Verplicht koor werd, vooral wat opvatting betreft, mooi gezongen, ofschoon de stem ming soms even onzuiver was. Het koor naar keuze „Droome-Vrouw, kom!" van Olman, werd eveneens zeer moei uitgevoerd. Ook het stemmateriaal van dit koor is goed. „Zang en Vriendschap", Oost-Knollendam, directeur J. Mienis. Verpl. koor goed gezongen. Het koor naar keuze ,,'t Is lang gelêen", van Wierts, had prachtige momenten; het was dus jammer, dat een enkel accoord niet zuiver klolk. Zeer mooie nuanceering. 2e afd. Dameskoren (bekroond) „Harmonie", Heiloo, directeur Jac. Al. Verpl. koor „Kinderbal", van O. Koop. Een niet gemakkelijk verpl. werk, n.l. Kinderbalvan Q. Koop. Een goede voor- t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6