Buitenlandsch Q^Cieuws Bij Examens en Openbaar Optreden FEUILLETON DE MAN VAN NERGENSHUIZEN H E VE A FETSBAN DE N Het moratorium-vraagstuk //ch i/oo/j en <d - //zersferA. Het Russische vijfjarenplan niet geslaagd Gemengde (Buitenlandsche cBerichten Cycloon in Frankrijk .JJRT NIEUWS KORT NIEUWS De bijeenkomst van den ministerraad. De Fransche ministerraad is volgens pro gram Zaterdagmiddag 4 uur onder voorzit terschap van den staatspresident in het Ely- see bijeengekomen. Laval, Flandin, de minis ter van financiën, Briand, minister van bui- tenlandsche zaken en de minister voor de begrooting, Pietry, brachten den president der republiek rapport uit over den stand der Fransch-Amerikaansche onderhandelingen. Voor de bijeenkomst, waar, gelijk reeds gemeld, de definitieve stellingneming van Washington behandeld zou worden, heerscht in poitieke kringen te Parijs groot optimisme. De verklaring, die de Amerikaansche onder staatssecretaris Castle aan de pee- gegeven heeft, volgens dewelke het communique vsn Vrijdagnacht nog niet de aanvaarding van het plan Hoover beteekent, is in zooverre juist, dat nog zekere juridische kwesties moeten worden opgelost. Er bestaat, naar verluidt echter gegronde hoop, dat men de strijdpunten nog in den loop van Zaterdag principieel tot oplosing zou kunnen brengen, zoodat de in den nacht op Zaterdag voorbe reide overeenstemming definitief zou kunnen worden bereikt. De „Intransigeant" blijft vasthouden aan de opvatting, dat in den laatsten nacht een princlpieele overeenstemming werd bereikt. De drie voornaamste strijdpunten zijn opge lost en wat de kwestie van het garantiefonds betreft heeft men een voorloopige oplossing onder het oog gezien, die echter de toestem ming van de signataire mogendheden ver- eischt, terwijl deze zaak verder buiten de Vereenigde Staten omgaat. Wat Engeland betreft, men heeft te Parijs den indruk, dat Snowden voorloopig niet bereid zal zijn tot een offer. De „Liberte" waarschuwt, dat geen aan leiding bestaat om Hoera te roepen en nog veel minder om het communique van den afgeloopen nacht te beschouwen als een de finitieve regeling van alle door het Hoover- plan ontstane moeilijkheden. Het conceptverdrag gereed. De zitting in de ambtswoning van den premier, waaraan werd deelgenomen door de Amerikanen Mellon en Edge en de Franschen Laval, Llandin, Briand, Francois en Poncet werd om 1 uur 's nachts beëindigd. Het volgende officieele communique werd uitgegeven: In den loop der besprekingen hebben de Fransche onderhandelaars den Amerikaan- schen Minister van Financiën, Mellon, en den ambassadeur Edge den tekst overhan digd van het Zaterdag door den Ministerraad uitgewerkte „conceptverdrag". De tekst zal in den nacht met de daarin tijdens de ge meenschappelijke besprekingen aangebrachte wijzigingen worden doorgezonden aan Was hington. De regeering der Vereenigde Staten zal Maandagmorgen ihededeelen of zij dezen tekst in overeenstemming acht met den tekst van het voorstel van Hoover. De definitieve beslissing zal dan nog denzelfden dag kun nen worden genomen. Maandagmiddag om twee uur zal een nieuwe bijeenkomst plaats hebben. Nader verluidt, dat voor de terugbetaling een maximale termijn van 12 jaren is vastge steld. De kwestie van het garantiefonds, die van een conferentie der Youngplan onder teekenaars e.d. zijn nog niet opgelost. Van andere zijde verluidt, dat de kwestie der leveranties in natura tijdens de laatste zitting tot moeilijkheden heeft geleid, aan gezien de Fransche regeering tegen de Ame rikaansche opvatting in heeft aangedrongen PP de voortzetting hiervan. Op het oogenblik is nog niet te zeggen op welke wijze de aangele genheid is opgelost, aangezien de inhoud van het conceptverdrag, die naar Washington is gekabeld, streng geheim wordt gehouden. De moeilijkheden nog geens zins overwonnen. De Parijsche correspondent van de .Ex change Telegraph Cy" meldt, dat de stem ming in de kringen der Amerikaansche en Fransche onderhandelaars geenszins opti mistisch is, zooals beweerd wordt in de Fransche pers. Een hunner heeft in een on derhoud verklaard, dat hij wel is waar nog hoop heeft op een accoord, doch dat het een moeilijke taak zal zijn tot overeenstem ming te komen. Frankrijk zal van Duitsch- -and nog de borgen moeten verkrijgen, die het eischt. Pessimistische persstemmen. De Parijsche bladen van heden nemen we derom stelling tot het eenjarig moratorium. Over het algemeen zijn hunne uitingen zeer Pessimistisch voor de toekomst gestemd. Verscheidene hunner herhalen met nadruk, dat een eenjarig moratorium, al zal dit ook een voorbijgaande verbetering in den Duit- schen toestand brengen niet voldoende zal z'jn om de wereldcrisis op te heffen. Zoo schrijft de „Petit Journal", dat het plan Hoover slechts een eerste geste is. Een sa neering van Europa veronderstelt allereerst een volkomen saneering van Duitschland. Pertinax verklaart in den „Echo de Paris", dat een vreeselijke slag tegen het plan Young is geslagen. Een nieuwe aanval zal volgen, wanneer men in een conferentie de kwestie van het garantiefonds zal behande len. Londen voldaan. De belangrijkste Zondagsbladen zijn zeer tevreden over het resultaat der Ameri- kaansch-Fransche onderhandelingen, om dat de hoofdzaak bereikt is, n.l. de opschor- ting van de internationale betalingen om. te beginnen voor 1 jaar. Volgens de „Observer" zal Snowden meer toegeeflijkheid moeten toonen dan hij aan den dag heeft gelegd. Het blad is van mee ning, dat de thans bereikte overeenstem ming ten aanzien van de onbeschermde her stelbetalingen slechts voorspel zullen zijn voor het bezoek van den Duitschen minis ter aan Parijs. Engeland en de andere naties, aldus de „Sunday Times" zijn het met de Franschen hierover eens dat de uitvoering van het Youngplan eenvoudiger zal zijn wanneer de plannen voor een Duitsch-Oostenrijksche Tolunie verdaagd worden en Duitschland het recht op de vervanging van zijn ver ouderde linieschepen zal opgeven. Aan de andere zijde evenwel zal Engeland het ge vaar van de financieele ineenstorting van Duitschland niet uit het oog mogen verlie zen. Toch een conferentie te Londen? De Engelscha officieele instanties druk ken hunne voldoening uit over de vorderin gen van de onderhandelingen tusschen Frankrijk en Amerika. Authentieke details waren bij het sluiten der bureaux heden nog niet bekend gemaakt. Volgens een bericht uit Parijs zouden de Vereenigde Staten hun tegenstand tegen de Fransche eischen inzake 'n garantiefonds inzoovere opgegeven hebben dat zij het aan Frankrijk overlaten om met de andere onderteekenende mogendheden daarover te onderhandelen. Daar in dat ge val het laatste woord aan Engeland zou zijn, schrijft bijv. de „Evening News", dat Enge land een feitelijk recht van veto zou heb ben tegen de door Amerika gedane conces sie. Wanneer Frankrijk eischt dat de garan tie moet worden opgeheven, kan dit niet geschieden zonder dat Engeland hiertoe toe stemming geeft. Hierover zal dan een confe rentie moeten plaatsvinden, die waarschijn lijk te Londen bijeen zal komen. Een nota van Bruening. Naar uit Washington gemeld wordt, is in het staatsdepartement een door den Berlijn- schen Amerikaanschen gezant Sackett toe gezonden nota van rijkskanselier dr. Brue ning ontvangen, waarin de rijksregeering toe zegt, de door het moratorium uitgespaarde gelden niet te zullen gebruiken voor bewape ningsdoeleinden. Bevestiging van de nota. Van officieele zijde wordt medegedeeld, dat Rijkskanselier Bruening inderdaad een nota aan de Amerikaansche regeering heeft doen toekomen, waarin beloofd wordt de uitgespaarde gelden niet voor bewapenings doeleinden te zullen besteden. Washington zou Londen prefereeren. Volgens een bericht van den correspon dent van de „Observer" te Washington, pre fereert men in de bevoegde Amerikaansche instanties niet Parijs, maar Londen ais plaats van samenkomst voor een conferen tie van de voornaamste staten-onderteeke- naars van het Youngplan. De bijeenkomst van den Algemeenen Raad van de Rijksbank. De volgende mededeeling wordt door de Rijksbank gepubliceerd over de bijeenkomst van den Algemeenen Raad, waaraan werd deelgenomen door de leden van den Alg. Raad v. Flemming, Willy Hagen, Urbig, Mueller-Oerlinghausen en waarbij tevens te genwoordig waren de rijksbankpresident dr. Luther, de vice-president Dreyse en direc teur Vocke. De Algemeene Raad van de Rijksbank heeft van den Rijksbankpresident rapport ontvangen over den huidigen toestand en de in verband daarmede beraamde maatregelen. Dit rapport werd door den Algemeenen Raad aanvaard. Voorstellen tot het verlagen van de dekkingsgrens voor bankbiljetten zijn niet gedaan." Bijzonderheden over de onderhan delingen Hoewel in den laten avond van Zaterdag bereikte overeenstemming tusschen Frank rijk en de Vereenigde Staten definitief schijnt te zijn, zijn eenige kwesties nog niet opgelost. Het nieuwe verdrag kan in twee afdeelin- gen worden gesplitst: 1. de kwesties welke alleen tusschen Ame rika en Frankrijk geregeld kunnen worden; 2. de kwesties waarbij de Vereenigde Sta ten slechts indirect geïnteresseerd zijn en waarvoor de goedkeuring der signatuursta- ten van het Youngplan noodig is. Tot de eerste afdeeling behoort allereerst de kwestie der terugbetaling van het aan Duitschland te verstrekken crediet. Terwijl Amerika oorspronkelijk 25 jaren had voor gesteld en Frankrijk 5 jaren, is men tot een compromis gekomen, waarbij het crediet wordt verleend voor 12 jaren. Een tweede geschilpunt werd gevormd door de kwestie der steunverleening aan andere Midden-Europeesche Staten. In deze aangelegenheid is in zooverre overeenstem ming bereikt, dat een gemeenschappelijke centrale kassa den behoeftigen landen leenin gen zal garandeeren, waarvan de duur voor ieder afzonderlijk geval zal worden vastge steld. Dit fonds bedraagt 30 millioen dol lars. Onder de tweede groep valt de kwestie der leveranties in natura en die aangelegen heden van het garantiefonds, waarbij de Vereenigde Staten slechts zijdelings betrok ken zijn. Ten aanzien van de leveranties in natura stelt Frankrijk zich op het standpunt, dat de staking der leveranties het Fransche par ticuliere bedrijfsleven zeer ernstig schade zal doen. Ten slotte is men in deze aan gelegenheid tot overeenstemming gekomen langs den weg van onderhandelingen met Duitschland en de andere mogendheden, die eveneens bij deze aangelegenheid geïnte resseerd zijn. Wat de terugbetaling van het onbeschermde deel der reparaties in den vorm van een crediet aan Duitschland be treft, werd besloten deze zaken ter beschik king te stellen van de Rijksbank, met de uitdrukkelijke bepaling dat zij hierover be schikt en eventueel ter beschikking van de Rijksregeering kan stellen. Wat de kwestie van een algeheele goed keuring door de staten-onderteekenaars van het Young-plan betreft, wordt er algemeen op gerekend, dat deze conferentie reeds in de eerste dagen van de volgende week, waarschijnlijk Dinsdag, zal plaats vinden. Of hieraan slechts zal worden deelgenomen door de groote mogendheden, dan wel door alle onderteekenaars van het Youngplan, is nog niet bekend. Hedenmiddag om 3 uur zal opnieuw een bespreking plaats hebben. Naar uit Amerikaansche bron wordt ver nomen, is thans overeenstemming bereikt op alle 14 punten. De Parijsche onderhandelingen In het Zaterdag door het Amerikaansche staatsdepartement aan de Parijsche regee ring gezonden memorandum wordt gezegd, dat in alle hoofdzaken overeenstemming is bereikt, doch dat nog overeenstemming ge zocht moet worden over de grootte van de Duitsche leveringen in natura. De Washing- tonsche regeering blijft bij haar voorstel een deskundigen-conferentie van de belangheb bende mogendheden hierover te raadplegen. Als niet-onderteekenaar van het Youngplan weigert de Amerikaansche regeering officieel op deze conferentie tegenwoordig te zijn. Zij is echter bereid een waarnemer te zenden, die tevens voor de overige mogendheden de functie van adviseur zal vervullen. Voor zoover thans beziend is, gaat de Pa rijsche regeering er mede accoord, de nog openstaand technische detailkwesties voor te leggen aan een deskundigen-commissie, zoodat de van kracht wording van het plan- Hoover heden verwacht kan worden. Voldoening te Londen. In goed-ingelichte kringen te Londen wordt algemeene voldoening geuit over de berich ten aangaande het te Parijs gesloten Fransch-Amerikaansche accoord. Er wordt de nadruk op gelegd dat het voornaamste uit het accoord voortspruitend feit, is dat het algemeen beginsel van het plan-Hoover fs aanvaard en dat het onverwijld van kracht zal worden, teneinde Duitschland finaciee- len steun te verleenen en daardoor den al gemeenen economischen toestand van Eu ropa te verbeteren. Nieuw overleg. Bij het verlaten van het Elysée, na den ministerraad verklaarde minister-president Laval dat er vóór Maandag nauwelijks een definitief accoord te wachten is, aangezien Mellon nog eerst met president Hoover overleg wil plegen. Volgens een te Londen uit Parijs ontvan gen bericht zouden de Ver. Staten hun te genstand tegen de Fransche eischen inzake een garantiefonds in zoover opgeven, dat zij het aan Frankrijk overlaten om met de andere onderteekenende mogendheden daar over te onderhandelen. Daar in dat geval het laatste woord aan Engeland zou zijn; zou Engeland een feitelijk recht van veto hebben tegen de door Amerika gedane con cessie. Wanneer Frankrijk eischt, dat de garantie moet worden opgeheven, kan dit niet geschieden, zonder dat Engeland hier toe toestemming geeft. Hierover zou dan een conferentie moeten worden gehouden, die waarschijnlijk te Londen bijeen zal ko men. Onrust in Korea Strenge maatregelen getroffen De door de anti-Chineesche relletjes in Korea geschapen toestand wordt steeds meer gespannen. Het is tot vele vechtpar tijen en aanvallen op Chineesche huizen gekomen. Er worden dooden en gewonden gemeld. De autoriteiten nemen strenge maatrege len. Veertig personen werden gearresteerd. Het Chineesche consulaat deelt mede, dat er bij' do gebeurtenissen gisteravond on geveer 100 Chineezen zijn gewond. Bij de incidenten te Wang-Pao-Sjan, waar, gelijk gemeld, op 1 Juli een botsing ont stond, doordat Chineesche landbouwers de door de Koreanen aangelegde irrigatiewer- ken vernielden, zouden 10 Chineesche land bouwers en twee Chineesche politieagenten door het Japansche machinegeweervuur ge dood zijn. De staking in het Noorden van Frankrijk Overeenstemming bereikt Er is overeenstemming bereikt tusschen de onafhankelijken textieindustrieelen en de or ganisaties der Algemeene Arbeidersvereeni ging en der vrije vakbonden te Rijssel. Hedenmorgen werd het werk hervat in 60 fabrieken, waar 25.000 arbeiders werkzaam zijn. Wijziging van den koers in Rusland bepleit Belangrijke rede van Stalin De „Prawda" van 6 Juli publiceert een redevoering van Stalin, gehouden tijdens de conferentie van geleerden te Leningrad. De onrust in Spanje STALIN Stalin legt in deze rede den nadruk op het feit, dat de oproep van Februari van dit jaar zonder uitwerking is gebleven. Door gebrek aan technische werkkrachten is het niet ge lukt het vijfjarenplan zoo uit te voeren, als hij gehoopt had. Desondanks zijn de regee ring en de partij met de uitvoering van het plan tevreden. Stalin betoogde echter na drukkelijk de noodzakelijkheid om de intel ligentsia aan te trekken, vooral de techni sche geleerden, welke onontbeerlijk zijn voor het 5 jarenplan. Naar de „Montagspost" nog uit Moskou meldt, is de redevoering van Stalin op het congres van geleerden te Leningrad vooral belangrijk omdat er een totale verandering van koers in tot uiting komt, n.l. een zich afwenden van de radicale communistische methoden en het aanvaarden van direct ka pitalistische methoden. Stalin verklaarde in zijn rede o.a. nog, dat men voortaan veel moest verbranden, dat men tot dusverre had aanbeden en veel moest aanbidden, dat men tot dusverre had verbrand. Onder de nieuwe richtlijnen is een der belangrijkste punten de volledige doorvoering van gespecificeerde loonen voor gekwalificeerden en niet-gekwali- ficeerden arbeid, voor licht en zwaar werk. Stalin geeft toe, dat men ter verhooging van de prestaties rekening moet houden met het menschelijk begeeren naar verhoogde in komens. 1 Vervolgens zette Stalin uiteen, dat in Rus land nog in het geheel geen communisme heerscht, doch slechts een soort tusschen- stadium. Het is thans tijd, om o.a. geleerden van het burgerschap en van de oude school aan te trekken. Vervolgens wendde Stalin zich tegen de ononderbroken arbeidsweek van 5 dagen. Er moet worden overwogen of niet een aantal fabrieken voorloopig slechts een 6-daagsche werkweek moeten invoeren. De grootste eisch blijft de rentabiliteit, de zakelijke boekhou ding en calculatie in alle bedrijven. Ook op het tot dusverre doorgevoerde sys teem der zoogenaamde collegiale leiding in de bedrijven oefende Stalin scherpe critiek uit. Hij eischte dat hieraan een einde ge maakt werd en dat overal slechts één direc teur met eenige plaatsvervangers het bevel zou voeren. De zaak-Oustric Oustric niet in vrijheid De rechter van instructie heeft op medisch rapport het verzoek om voorloopige invrij heidstelling van den bankier Oustric afge wezen. De hertog van Aosta f Te Turijn is op 62-jarigen leeftijd over leden Prins Emmanuel van Savoye, hertog van Aosta, neef van den Italiaanschen koning. Excessen van stakers en werkloozen In de Spaansche havenstad El Ferrol zijn de visschers in staking gegaan, welke dreigende vormen aanneemt. De stakers ver woestten door bommenwerpen een groot visschersvaartuig. Te Barcelona zijn 150 werkloozen in de eetzaal van het Ritzhotel binnengedron gen. Zij verlieten het hotel pas, nadat zij eten hadden bekomen. Stresemann herdacht Onthuüiimg van een monument Onder buitengewone belangstelling is te Mainz het Stresemann-monument, ontwor pen door den beeldhouwer Lipp, onthuld. De weduwe en de zoons van Stresemann waren mede aanwezig. De gedachtenisrede werd uitgesproken door den leider der Duitsche Volkspartij, Dingeldey. Groote verwoesting aangericht Noodweer in het Zuid-Westen van Frankrijk Het Zuidelijke gedeelte van het departe ment Dordogne in het Z. W. van Frankrijk is gisteren door een geweldig noodweer ge teisterd. Een cycloon van ongekende hevig heid heeft de geheele streek tusschen Bugue Eyzies verwoest. Tallooze boomen werden ontworteld. De wijnoogst ging volkomen ten gronde. De graanvelden zijn als gemaaid. Op tal van plaatsen werden de straten door het noodweer geheel opgebroken. Telegraafpalen en boomen liggen op de landwegen door el kaar en maken ieder verkeer onmogelijk. De stad Bugue zelf heeft eveneens zwaar gele den. De straten zijn overdekt met dakpan nen, dakgoten en omgewaaide scaoorsteenen en onbegaanbaar door het opgehoopte slijk. Meer dan 7000 gezinnen zijn door de ramp geruïneerd. Kotter gezonken Vijf personen verdronken Uit Moskou wordt gemeld, dat Zaterdag op de Amur, in de omgeving van Chaba- rowski, een Russische vischkotter is gezon ken. Vijf personen verdronken. Zeven andere opvarenden zijn door twee stoomschepen opgepikt. Zwaar onweder boven Berlijn De brandweer moest 100 maal uitrukken Zondagnamiddag heeft een buitengewoon hevig onweer boven Berlijn en omgeving gewoed. De brandweer moest 100 maal uitrukken voor hulpverleening bij ondergeloopen hui zen. Op het Adolf Scheidtplein te Tempel hof, is tengevolge van blikseminslag een ernstige brand ontstaan in een dakkoepel. Tijdens dit hevige onweer, zijn twee per sonen door den bliksum getroffen en op slag gedood, terwijl een vrouw, die naast een der slachtoffers op een bank in een park zat, zoo ernstig werd gewond, dat zij in bewuste- loozen toestand naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. De opwindende boksmatch Levendige radio-verslagen leidden tot hartverlamming Te Rockaway, in den staat Oregon, is een oude winkelier tengevolge van hartver lamming overleden. De man had zich te veel opgewonden naar aanleiding van de levendige radioverslagen van de boks match SchmelingStribling. De scheepsramp bij St. Nazaire Vervolging van de eigenaars. De minister van Koopvaardij De Chappe- delaine, heeft in de Fransche Kamer me degedeeld, dat door de regeering tegen een ieder, die voor de ramp van de „St. Phili- bert" mede aansprakelijk is, strenge maat regelen zullen worden genomen. Volgens zijn meening treft de eigenaars van het schip groote schuld, daar zij een dergelijke boot, onvoldoende bemand en met DINSDAG 7 JULI 1931 HUIZEN, 298 M. UitsL KRO-uitzendi*g 8.009.15 Gramofoonpl. 10.0011.30 Gra- mofoonpl. 11.3012.00 Godsd. Halfuurtje door Pastoor Perquin 12.001.30 Concert KRO-Trio o. 1. v. P. Lustenhouwer 1.30 2.00 Gramofoonpl. 2.003.00 Vrouwen uurtje 3.003.30 Gramofoonpl. 4.00 4.30 Gramofoonpl. 4.306.00 Concert KRO-Kunstensemble o. 1. v. P. Lustenhou wer 6.00 Onderwijsfonds Binnenvaart 6.306.55 Gramofoonpl. 6.55 „Veilig Ver keer" 7.157.45 A. Witteveen: „Fryslan omhooch" 7.45 Verbondskwartiertje 8.0011.00 Concert versterkt KRO-orkest o. 1. v. J. Gerritsen. In de pauze: Declamatie van Korte Schetsen door J. Koster. Circa 9 uur Vaz Dias 11.0012.00 Gramofoonpl. HILVERSUM, 1875 M. Uitsl. AVRO-uit- zending 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Mor genwijding 10.1510.30 Gramofoonpl. 10.30—11.00 A. D. Hildebrand leest „Verhui zen" uit „Nog eens William" van R. Cromp- ton 11.0012.00 Concert. C. J. Lemaire (piano), Lea Bergmann (zang), S. Tromp (viool) 12.152.00 AVRO-kwartet o. 1. V. D. Groeneveld 2.002.30 „Vacantiegan- gers"attentie! A. de Geus v. d. Heu vel spreekt over „Waarom niet eens een zeereisje?" 3.004.00 Knipcursus 4.00 Gramofoonpl. 4.305.00 Radio-Kinder- Koorzang o. 1. v. J. Hamel 5.00 Gramo- foonplaten 5.307.00 Kovacs Lajos en zijn orkest 7.00 Muziekhalfuurtje tot 7.40 7.458.00 Gramofoonpl. 8.009.00 Omroeporkest o. 1. v. N. Treep. M. m. v. Lotti Sleurs (sopraan) 9.00 „Jeeve en de vroegere schoolvriendin van Binge's vrouw", schets van P. G. Wodehouse 9.30—10.00 Vervolg Omroeporkest 10.00 Vaz Dias 10.15—11.00 Vervolg Omroeporkest 11.00 12.00 Gramofoonpl. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgen wijding 11.05 Lezing 12.20 Orgelspel door E. O' Henry 1.20 Orkestconcert 2.15 Televisie 2.252.50 Gramofoonpl. 4.20 Concert. John van Heuvel (viool), Alan Paul (piano) 4.50 Orkestconcert 5.35 Kinderuurtje 6.20 Lezing 6.35 Berich ten 6.55 Verslag van Cricket-match 7.05 Concert J. Pougnet (viool), Betty Hum- by (piano) 7.25 Lezing 7.50 Vaudeville 9.20 Berichten 9.35 Berichten 9.40 Lezing 9.55 Kamermuziek. A. Thursfield (mezzo-sopraan), H. Berkely (viool), R. Ro bertson (piano) 11.0512.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1725 M. 8.05 Gramofoonpl. 12.50 Gramofoonpl. 1.25 Gramofoonpl. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Concert. Orkest en solisten 9.05 Vervolg concert 9.50 Vervolg concert. KALUNDBORG, 1153 M. 12.20—2.20 Orkestconcert 3.505.50 Orkestconcert en declamatie 8.209.35 Orkestccncert en zang 9.359.50 Piano-soli 9.5Ó10.20 Liederen-voordracht 10.3511.05 Orkest concert 11.0512.50 Dansmuziek. LANGENBERG, 473 M. 7.25—8.30 Gra mofoonpl. 10.3511.15 Gramofoonpl. 12.30 Gramofoonpl. 1.252.50 Concert. Orkest, sopraan en tenor 5.206.20 Con cert. Orkest en solisten 8.50 „Der Bürger X". Hoorspel van O. A. Palitzsch. BRUSSEL, 508.5 en 338.2 M. 508.5 M.: 5.20 Orkestconcert 7.50 Gramofoonpl. 8.20 Concert. Orkest en solisten. Causerie 338.2 M.: 5.20 Orkestconcert 6.35 Gramo foonpl. 8.20 Operettemuziek. Orkest en solisten. Causerie. ZEESEN, 1635 M. Ca. 7.00—7.50 Gra mofoonpl. 10.5512.20 Berichten 12.20 Gramofoonpl. 1.15—2.20 Berichten 2.203.20 Gramofoonpl. 3.204.20 Lezin gen 4.20—5.20 Concert 5.20—8.20 Le zingen 8.20 Strijkconcert door werklooze musici 9.30 „Visionen des Tilman Rie- menschneider", hoorspel van E. K. Fischer. Regie: de schrijver 10.35 Berichten en daarna tot 12.20 Orkestconcert. een kapitein, die niet voor zijn taak bere kend was in slecht weer hebben laten ver trekken. Zij zullen gerechtelijk worden ver volgd. In de kalimijn Ober-Gebra bij Blei- cherode zijn vier mijnwerkers onder steen massa's bedolven. Slechts één persoon werd nog levend, doch zwaar gekwetst, in het zie kenhuis opgenomen. Een lepra--lijder is in de Univer siteitskliniek te Koningsbergen opgenomen. De zieke wordt geïsoleerd gehouden. In de nabijheid van de halte Rodaun te Weenen zijn twee trams in volle vaart tegen elkander gebotst. Beide wagens wer den vernield. 17 personen werden gewond, waaronder 6 zwaar. blijft men kalm en helder door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten. Glazen buisje 75 ct. 16 „Ja, dat hebben sommige menschen wel eens noodig," antwoordde ik. „Ja, zeker, volkomen juist, mijnheer Northcote, zeker, zeker." Toen zweeg hij even. „Ik begrijp maar niet," vervolgde hij eenigszins zenuwachtig, „waarom u mij met het oog op die Zuid-Amerikaansche goud velden waarschuwde." Ik geloof, dat ik hem een beetje scherp aankeek, want hij maakte onmiddellijk een verontschuldigend gebaar met zijn hand. „Zie mij niet voor onbescheiden aan," voegde hij er haastig aan toe. „Uw naam is in de City dikwijls in verband daarmede genoemd, maar indien u op het oogenblik daarover geen nadere inlichtingen kunt geven, zal ik geduld moeten hebben." Zijn gezegden hadden mij natuurlijk eenig licht gebracht. Ik dacht niet, dat iemand, behalve mijn ontdekking in Bolivia, een hieuw goudveld in Zuid-Amerika had ge vonden. Zou, hetgeen waarop hij zinspeelde, in betrekking kunnen staan met den brief van Sangatte? Om tijd voor een antwoord te winnen stak ik een sigaret aan. „Op het «ogenblik," zei ik hoog-ernstig, „mag en kan ik geen nadere inlichtingen over dit onderwerp verstrekken" (God weet, dat het de zuivere waarheid was!) Doch toen ik zijn teleurstelling zag, voegde ik er aan toe: „Misschien ben ik binnenkort wel in de gelegenheid u een praktisch advies te geven." Opeens verhelderde zijn gelaat. „Ik zou u buitengewoon dankbaar zijn, indien u mij dien dienst zoudt kunnen be wijzen, mijnheer Northcote," sprak hij, bui tengewoon opgewekt. „Het zal mij zeer aangenaam zijn," zei ik, mijn glas ledigend. „Nu zal ik u werkelijk moeten verlaten, want ik heb om zes uur een conferentie." Hij volgde mij tot den uitgang van het hotel, onder het uiten van de onmogelijkste betuigingen van dankbaarheid over mijn welwillendheid en toen ik in een taxi weg reed, zag ik hem, nog steeds buigend, mij met zijn hand staan nawuiven. Het was tamelijk ver van Cannonstreet naar Vaux- hallroad, maar de herinneringen aan die vergadering waren te onderhoudend om mij te vervelen en ik glimlachte nog over de voorbarigheid van dat kaalhoofdige heertje, toen de chauffeur plotseling voor een rij ouderwetsche, naargeestige huizen bleef stil staan. „Hier isset meneer", sprak hij achterover leunend, waarna hij de deur opende. „Num mer 34." Ik stapte uit en verzocht hem te wachten. Ik oordeelde het praktisch om, indien Billy niet thuis mocht zijn, een taxi bij de hand te hebben. Dit wist ik wel, dat, indien ik werd gevolgd, men mij niet naar dit soort buurt zou vergezellen. Ik ging een oude vervallen trap op en gaf een ruk aan de bel en hij moet tamelijk sterk geweest zijn, want er volgde een geluid, in staat om de geheele buurt op de been te brengen. Na lang wachten werd er op het geraas, dat ik gemaakt had, gereageerd door een oudachtige vrouw met ronde schouders, die haar hoofd voor den ingang zichtbaar maakte en mij wantrouwend met loerenden blik bekeek. „Is mijnheer Logan thuis?" vroeg ik. Zij schudde haar hoofd. „Wanneer zou hij terugkomen?" Weer schudde zij haar hoofd. „Kweet niet," schorde zij. Ik weerhield een sterke vloekneiging. „Ik ben een vriend van hem", legde ik uit. „Ik heb hem vanmiddag een telegram ge zonde^ dat ik zou komen. Heeft hij het niet ontvangen?" „Nee", antwoordde zij, „hij'P geen tele gram ontvangen." „Maar het moet toch gekomen zfjn", wierp ik haar tegen, „want ik heb het zelf ver zonden." „O ja, dazwaar ook, ja, deris een telegram gekomen; 'k heppet tusschen den spiegel gestoken. Maar hij is sinds gisteren niet thuis geweest." „Dat is jammer", zei ik. „Mag ik even binnenkomen om een briefje voor hem te schrijven?" De ronde schouders gingen een paar maal op en neer. „Kweet niet, offie dat graag het." „O ja, dat vindt hij best", verzekerde ik haar Ik behoef niet in zijn kamer te ko men. Als u een velletje papier en een en veloppe voor mij heeft, kan ik het in de hal wel krabbelen." Iets in mijn redelijk aanbod scheen het oudje vertrouwen in te boezemen, want zij deed voorzichtig de deur juist wijd genoeg open, om een normaal menschelijk lichaam te laten passeeren. Ik ben direct terug", riep ik tegen den chauffeur; daarna stapte ik op den drempel en ging binnen. De kostjuffrouw opende de deur aan de linkerhand in de gang. „Hij zalletwel goedvinden, hoop ik sprak zij nog eenigszins met tegenzin. „Dis de kamer va,n meneer Logan.' Ik volgde haar in Billy's heiligdom, dat bleek te zijn het gewone type van goedkoop gemeubelde voorkamer-in-commensalenhuis. „Ik zal effe 'n kerterretje papier zoeken", vervolgde zij, ,,'t leit meestal in z n vloei boek." Zij dribbelde nu naar een klein soort schrijftafel, die tegen den wand stond en begon daar te snuffelen. Ik nam plaats bij de kleine tafel midden in de kamer, die met een afzichtelijk rood kleed was bedekt en wachtte geduldig op het resultaat van haar onderzoekingstocht. Het viel nog al mede, want na een paar minuten van schuifelen en papierkraken legde zij de gevraagde artikelen voor mij neder. „Motter nog inkt wezen?" vroeg zij. „Neen, dank u", zei ik, „ik heb een pot lood, 't zal best gaan zoo." Ik sloeg het tafelkleed een eindje op en begon te schrijven, terwijl het oudje, zwaar hijgend naar mij bleef staan kijken. „Beste Billy", begon ik, „ik schrijf je dit briefje op je eigen kamer, zooals je kost- juffrouw je zonder twijfel zal vertellen, als je thuiskomt. Ik telegrafeerde je vanmid dag, dat ik kwam, maar dank zij je slechte gewoonte, om den geheelen nacht uit te blijven, steekt het telegram ongeopend in je spiegel. Als je met Maxwell nog niet tot zaken bent gekomen, breek dan je relatie onmid dellijk af. Ik heb iets beters voor je en veel meer passend in jouw kader. Ik kan het nu op dit papier niet uiteenzetten, maar er zit geld genoeg achter en ik heb je broodncodig, Billy, ik kan niet buiten je. Kom direct na ontvangst dezes bü mij. £k woon Park-Lane 46a. Het staat in het tele foonboek onder den naam Stuart Northcote, dus indien je kunt, bel mij dan eerst even op. Als je-telefoneert, vraag dan naar mijn heer Northcote, vooral niet naar m ij, ook als je in het huis komt. Vergis je vooral onder geen voorwaarde en in geen geval mijn naam noemen, hoor. Je vraagt maar naar mijnheer Northcote. Het zal je wel eenigszins geheimzinnig voorkomen, maar ik zal je alles uitleggen zoodra je bij mij bent. Laat mij niet in den steek, Billy, t Is een mooie zaak in alle opzichten." Ik toekende het briefje „Jack Burton", vouwde het op en sloot het zorgvuldig in een enveloppe. Aangezien ik bang was, dat de kostjuffrouw het briefje zou lezen, tastte ik, om den gom tijd te geven op te drogen, in mijn zak en haalde er een handvol geld uit. Ik begon nu zeer langzaam vijf shilling bij elkaar te zoeken. Geheel in beslag ge nomen door haar belangstelling, sloeg zij al mijn bewegingen gade. „Nu is de gom wel droog", dacht ik. „Mag ik u dit geven, voor de moeite, welke ik u heb veroorzaakt" zei ik. „Wel bedankt, mijnheer", mompelde zij, .terwijl zij het geld gretig aannam. „Steeds tot uw dienst." „U wilt dan wel zoo goed zijn, dit briefje direct aan mijnheer Logan te geven, zoodra hij thuis komt; vooral niet vergeten, juf frouw", zei ik en stak het briefje bij het telegram in den spiegelrand. „U kan er sekuur op rekenen, meneer; als hij den sleutel in het slot van de deur steekt, begin ik al te roepen." „Dan is het goed", zei ik glimlachend. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 7