f 3000.- f 7.50, 1125.- f50. SALOMON DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN DINSDAG 7 JULI 1931 VIER EN AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL HET ROER OM! Dr. A. Kuyper De nieuwe encycliek van Z. H. den Paus Roeiboot op de Maas gekanteld De twee inzittenden verdronken? Overeenstemming betreffende bet moratorium Groot aantal aanrijdingen Het vliegongeluk bij Hirson Zijn kostbaas vermoord VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17811 VOORNAAMSTE cWIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht BUREAUX NA8SAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie UJnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bi) vooruitbetaling. HAARLEMSCHE COURANT Alle a bonne's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met# OCH doodelijken afloop I fcUU, bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm Het is met de in Sovjet-Rusland be proefde ekonomische stelsels een eigen aardige geschiedenis. Telkens, wanneer we afgaande op enthousiaste verklaringen van de Sovjet leiders denken, dat een bepaald systeem bezig is, de idealen van de aan voerders tot werkelijkheid te doen ge worden, komt er opeens „ein kalter Wasserstrahl" uit Moskou, welke de com munistische enthousiastelingen in en buiten Rusland wel danig ontnuchteren moet: er wordt dan zonder veel pourparlers medegedeeld, dat het tot dan toe ge volgde stelsel niet gedeugd blijkt te heb ben en dat er dus andere wegen zuilen (moeten) worden ingeslagen. En de arme, vuurroode massa slikt dat, moét dat wel slikken. Zoo ook nu weer: het is nu jaren achtereen uitgeba zuind, dat het vijf-jaren-plan schitte rend slagen zou, ja zelfs binnen de vijf jaren zou worden voltooid; het heette, dat nü het eenig-ware systeem gevonden was, en voor de goede zaak moest de Russische bevolking wat óver hebben: zij moest ervoor hongeren en in alle op zichten gebrek lijden, zij moest er sla vendienst voor verrichten, zij moest er zich voor afbeulen om vóór haar tijd verlost te zijn uit die hel! Maar met één redevoering heeft Stalin allen verwachtingen alweer den bodem ingeslagen. Op een conferentie van Sovjet-ekono- men heeft Stalin het erkend: door gebrek aan technische werk krachten is het niet gelukt, het vijf jaren-plan zoo uit te voeren, als hij gehoopt had, wat natuurlijk betee- kent, dat het plan.... mislukt is. Voor de zóóveelste maal komt men in Moskou tot de ontdekking, dat men mis- gegrepen heeft en dat dus andere mid delen te baat genomen moeten worden. En nu is het allerbelangrijkste in de nieuwste plannen van Stalin tot redding van den toestand, dat hij méér dan ooit te voren het veel gesmade kapi talistische stelsel, waarbij rekening ge houden wordt met de menschelijke natuur, blijkt te willen aangrijpen. De industrialisatie van Rusland wilde maar niet gelukken, omdat de boeren niet langer vrijwillig naar de industrieele centra kwamen; zoodoende bleken er maatregelen noodig om de landbouw districten te dwingen tot het leveren van de benoodigde arbeidskrachten; der gelijke maatregelen zullen dan ook vol gen; heel euphemistisch sprak Stalin ervan, een „dienstplicht" in te voeren Dat is natuurlijk nog iets uit het zui vere bolsjewisme, evenals ook de ver klaring van Stalin, dat de Sovjet-staat (en dat is dan n.b. het rooae Dorado!) Van zijn arbeiders eischt „hard werken en discipline" Maar overigens omdat hij ziet, dat de boel anders fout loopt neigt Stalin over naar het kapitalistisch stelsel: door een gecompliceerd systeem van gedifferentieerde loonen moeten de arbeiders aan de bedrijven gebonden worden; tot nu toe bestond er bijna geen verschil tusschen de loonen voor ge schoolde en ongeschoolde arbeiders, zoo dat er voor de laatsten geen reden be stond om zich meer moeite te getroosten. Dit euvel, zoo verklaarde Stalin, kan niet langer worden geduld en de obstructie Van de ekonomen en vakvereenigingen, die beweren het socialisme beter te kun nen interpreteeren dan Marx of Lenin dit hebben gedaan, moet worden over wonnen. Wil men goede arbeidspraestaties krijgen, dan moet er verschillend loon zijn voor licht en zwaar, voor gemakke lijk en moeilijk werk, voor geschoolden en ongeschoolden: rekening moet gehouden worden met het allen menschen inge boren streven naar beter en hooger. Wanneer men deze kracht der men schelijke natuur uitschakelt, dan ver slapt het individu en dan stort ook heel het maatschappelijk en staatkundig ge bouw ineen. Een prikkel behoeft de mensch om op aarde zijn gemeenschapsplicht te doen. En 't is wel héél laat, dat de Sovjet- heeren tot deze ontdekking gekomen zijn! Dat zij op hangende pootjes terugkee- ren van hun groote dwaling, houdt ech ter tevens de erkenning in, dat het communisme hier onbruikbaar bevonden is, evenals ieder echt socialisme on bruikbaar, onmogelijk zal blijken. Communisme en socialisme vergeten, dat een mensch.mensch is; een der gelijk vergeetachtigheidje kan moeilijk ongestraft blijven. Anti-Dumpingwet in voorbereiding Binnenkort indiening Naar de „Tel." verneemt, verkeert het ont- Werp-anti-dumpingswet in een vergevorderd stadium van voorbereiding en kan binnen kort de indiening ervan worden tegemoet gezien. Een belangwekkend boek Bij de Volksuniversiteitsbibliotheek (Erven F. Bohn, Haarlem) is van de hand van dr. P. A. Diepenhorst een belangwekkend boek over dr. A. Kuyper verschenen, waarin een karakter-schets wordt gegeven, niet een biografie. Onder het lezen verrijst de gigantische fi guur van dezen grooten vaderlander voor den geest, in haar schier duizelingwekkend-uni- verseele beteekenis. En telkens, telkens geeft Diepenhorst in een keur van uitgezochte ci taten niet alleen gelegenheid om den prin- cipieelen arbeid van dezen wonderbaren mensch, maar ook om zijn schitterende, naar alle zijden als een juweel flonkerende taal te bewonderen. Waarlijk, niet ten onrechte schreef de fijn zinnige hand van Hamel eens: „Hoe werd de Nederlandsche taal ge kneed tusschen die krachtige vingeren! Hce werden de volzinnen door elkander heen gewrongen en gebogen zonder dat het oor in verwarring en de geest op een dwaal spoor werd gebracht. Er zijn perioden in de oratie van dezen Rector-Magnificus, die aan het ciseleer-werk van een Titiaan doen denken." Diepenhorst schetst verder, hoe in 'net kleine Beesd Kuyper's strijd aanvangt: hij ijvert er voor het denkbeeld, om de predi kanten niet door den kerkeraad, maar door het kiescollege te doen beroepen, en hij ijver* er óók voor vrouwenstemrecht in de kerk, want juist de vrouwen „zijn in d .-ors'ag het puik, de kern. de aristai der gemeente'' En hierover krijgt hij het aan den stok met „den heer van het dorp", graaf van Bylandt. Trou wens, met wien zal hij het in zijn brandende leven niet aan den stok krijgen' vraagt „De Avondpost", waaraan wij deze beschou wing cntleenen. Sn het bia»' vervolgt: Die penhorst schetst ons zijn strijd naar alle kanten. De jonge predikant heeft al dadelijk een zoo groote vermaardheid, dat in Utrecht en in Amsterdam de menschen vechf i om binnen te komen, ja, als hij 's avonds pree- ken moet, komen verscheidene menschen naar den ochtenddienst, eten daarna de mee gebrachte boterhammen op en blijven in de kerk tot 's avonds, als Kuyper zal preeken. Hij is dan streng gereformeerd geworden en vecht niet alleen tegen de modernen, maar ook tegen de ethischen. Natuurlijk vergeet prof. Diepenhorst in zijn boek ook niet den politieken strijd van Kuyper te schetsen, en hij doet ens zien welk een weergaloos leider en organisator hij was. Toch erkent Diepenhorst de fouten van dezen geweldige. Hij noemt: „de verwaarloozing van het détail-ondei- zoëk, de niet-genoeg nauwkeurige voorstel ling der feiten, die Kuyper's mondelinge en schriftelijke publicaties herhaaldelijk verwerkt"; (de schrijver geeft er typische voorbeelden van); als gevolg van het zooeven genoemde „zekere onvoorzichtig heid en loslippigheid"; voorts „werd soms de mensch gekwetst, het individueele niet met genoegzame piëteit ontzien; waar lijk, niet tegenstanders alleen hebben ge kreund onder zijn onmeedoogend harde hand" (de Waal Malefijt, Heemskerk), want „hard, onbarmhartig hard kon hij zijn", ja, soms zijn er voorbeelden van „grie vende beleediging" en „onedele bestrijding"; eindelijk: zijn journalistieke strijdwijze „leefd onder dit euvel, dat de persoon van ztin tegenstander in zijn Individueele eigen aardigheden niet genoeg werd geëerbiedigd en de bestreden opvatting niet letterlijk werd weergegeven, maar door overzetting werd misvormd." Diepenhorst noemt de fouten van Kuyper „spetten op adelaars-vleugelen" Doch hoe men er ook over denke: zij bewijzen opnieuw dat, waar licht Is, ook schaduw valt. Kuyper, aldus besluit „De Avondpost", is en blijft groot, een geestelijke helden-gestalte in de historie van ons volk. Daarom zal het mooie en eerlijke werkje van prof. Diepen horst velen welkom zijn. Hoe Italiaansche persstemmen thans klinken Zoowel de „Giomale d'Italia" als de „Tri- buna" en de „Lavoro Fascista" wijden hoofdartikelen aan de encycliek. De critiek van de drie dagbladen is onge veer gelijk en betreft hoofdzakelijk het feit, dat dit polemische document van den Paus over de geheele wereld bekend is gemaakt, alvorens de Italiaansche regeering er van in kennis werd gesteld. De bladen spreken er hun verwondering over uit, dat de ency cliek eenige dagen voor de publicatie in de „Osservatore Romano" naar het buiten land moet zijn gezonden en dat dit laatste blad Zaterdag drie uur vroeger is versche nen dan gewoonlijk, als het ware om een verbod in Italië te voorkomen. De encycliek behandelt geen dogmata van de Kerk, doch is een uitgesproken politiek document. Men komt dan ook niet in con flict met de religieuse discipline, wanneer men hiertoe stelling neemt. Eensgezind verwijten de bladen den Paus, dat hfj het conflict tusschen het Quirinaal en het Vaticaan aan de opinie van de g'e- heele wereld heeft voorgelegd. Overgaande tot den inhoud van de en cycliek, wijst Gaida in de officieuze „Gior- nale d'Italia" de bewering van den Paus af, volgens welke de onderteekening van het concordaat een nieuw hoofdstuk betee- kend heeft in de vestiging van het inter nationale aanzien van het fascistische Italië. Het fascisme heeft zich reeds veel eerder weten door te zetten. Ook heeft de vrede met het Vaticaan de Italiaansche wereldpolitiek bij de Katholieken geen merkbaar nut gebracht. De „Tribuna" schrijft, dat het fascisti sche regime ook in den vervolge getrouw zal vasthouden aan de traditie der Italiaan sche missie, die geenerlei religieuse verschil len kent, maar die de eenheid en de groot heid van het Katholieke Italië verdedigt. De fascistische regeering heeft het recht en den plicht, er voor te waken, dat het werk, waarvoor zoo vele Italianen zijn ge storven, niet wordt ondermijnd. De „Lavoro Fascista" verklaart o. a.: „De Katholieke Kerk,is een instituut, dat uit den aard van haar natuur internationaal of bovennationaal is. Het is onvermijdelük, dat, de Katholieke Kerke derhalve de jeugd er toe wil brengen de internationale belangen van de Kerk te stellen boven die van de natie. Men kan niet verlangen, dat de Kerk haar traditioneele leer laat varen. Men kan er echter wel over spreken, op welke wijze de geestelijken deze leer toe passen. Tegenover de houding der Kerk, kan het fascisme niet anders doen dan nogmaals zijn wil tot de heerschappij uit te spreken in den naam van den Duce, ach ter wien het geheele volk staat. De Duce zal weten te beoordeelen, waar de Katho lieke religie ophoudt en waar politieke po gingen van de Kerk beginnen." t Is wèl verwaten taal, welke de Italiaan sche pers zich veroorlooft. Gisternacht heeft in de rivier de Maas tegen het Middelaarhuis aan de andere zijde der rivier tegenover het dorp St. Agatha, vermoedelijk een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Omstreeks 11 uur had de knecht van den heer Berger, de 25-jarige De Bruin, zich naar de Maas begeven, teneinde met een roeiboot den 27-jarigen v. d. Hooge, knecht bij den heer A. te St. Agatha, over te zet ten. Sindsdien heeft men niets meer van bei den vernomen. Gistermorgen is de roeiboot te Cuyk ko men aandrijven en de pet van een der vermis ten opgevlscht, zoodat het vermoeden be staat, dat beide personen verdronken zijn. Men denkt dat de boot, waarin tevens het rijwiel van een der vermisten was ge- plaats, gekanteld is en dientengevolge de beide inzittenden te water zijn geraakt en verdronken. Limburgsche Bedevaart naar Lourdes Afrika, het land der zwartjes, Van Sahara, leeuw en kraal, Is uit oogpunt van beschaving Lang nog niet een ideaal. 't Gaat naar zeden en gebruiken Daar nog eigenaardig toe. Ieder leeft naar zijn beginsel, Maar je moet niet vragen hoe! Salomon, het hoofd der Kaffers, Zoo werd dezer daag' bericht, Is alweder voor de liefde Van een zwarte vrouw gezwicht. Ik zeg hier met klem „alweder", Daar dit huuw'lijk zorgen geeft, Aangezien de kaffer-hoofdman Thans twee honderd vrouwen heeft! Hum, ik zie getrouwde mannen Al reeds turen naar de lucht.; Hij, wien één vrouw reeds de baas is, Kijkt verbouwereerd en zucht: 't Is dan ook de grootste kaffer In het land van altijd zon, Maar hij heeft nog niet de wijsheid Van een koning Salomon! MARTIN BERDEN. Gisteravond bereikt In den loop van gisteravond is overeen" stemming bereikt tusschen Amerika en Frankrijk in zake het moratorium met be trekking tot de intergeallieerde schudden. Président Hoover maakte laat op den avond bekend, dat thans tusschen alle be trokken landen overeenstemming is bereikt over zijn moratorinmvoorsteL Deze overeenstemming is bereikt, nadat den geheelen avond verdere besprekingen tusschen de vertegenwoordigers van Ame rika en Frankrijk waren gevoerd. Voor den tekst der overeenkomst zie men de rubriek buitenland. Katholiek Nederland en Z. H. de Paus Telegrafisch antwoord van den H. Vader aan Z. H. E. den Aartsbisschop Op het telegram van deelneming, den 19den Juni j.l. aan den H. Vader gezonden, mocht Z. H. Exc. de Aartsbisschop het vol gende antwoord ontvangen: Ten zeerste verheugt het den H. Vader, dat Bisschoppen, geestelijkheid en geloovigen van Nederland deelen in zijn droefheid, en dankbaar alle goed afsmeekend schenkt Hij liefdevol Zijn zegen. w.g. Card. PACELLI. Roekelooze automobilist Op den Walingsdijk tusschen Ursem en Avenhom vonden gisternacht eenige aanrijdingen plaats. Er kwamen fiets rijders van Avenhom en van Ursem, waarbij ook een motorrijder met duopassa gier. Een auto, uit de richting Ursem ko mende, reed een der wielrijders aan, die kwam te vallen. Doordat de automobilist zwenkte werd ook het motorrijwiel aange reden, dat omvergeworpen werd. Bestuurder en duorijder werden op straat gesmakt. De auto reed door en reed even later weer een wielrijder aan. De chauffeur bekommerde zich nergens om. De motorrijders, die bel den gewond waren, bleken afkomstig te zijn uit Berkhout. Dr. Berman uit Avenhom ver leende geneeskundige hulp. Naar den auto mobilist wordt gezocht. Nederland en België Het „Moerdijkkanaal" zou door Brussel worden prijsgegeven De laatste dagen zijn verschillende berich ten uit Brussel verschenen, waarin sprake is van nieuwe onderhandelingen tusschen de Nederlandsche en Belgische regeering. De beweringen en tegenspraken in de bladen over de geheim gehouden beraadslagingen latende voor wat zij waard zijn, kan het „D. v. N.-B." op gezag van goed ingelichte per soonlijkheden mededeelen, dat er in den laat sten tijd in ieder geval wel het een en ander gebeurd is, waardoor een toenadering tus schen de vragende partij, België, en onze regeering mogelijk wordt gemaakt. Tot deze gebeurtenissen behoort o.m. een kennisgeving namens de Belgische regeering, dat men te Brussel geneigd is, de keuze der uitmonding van de verlangde verbinding tus schen Schelde en Rijn geheel voor de verant woordelijkheid der Nederlandsche regeering te laten. Dit zou niets minder beteekenen, dan dat Brussel het tot dusver geëischte Moerdijk kanaal opgeeft en genoegen wil nemen met een nieuw kanaal tusschen Westerschelde en Hollandsch Diep, dat, overeenkomstig het bestaande ontwerp-Van Konijnenburg en de door onzen minister van buitenlandsche za ken gestelde voorwaarden, binnen de grenzen der scheidingsregeling van 1839 blijft. Thans zes dooden; de vliegers gearresteerd Het verschrikkelijke vliegongeval, dat Zondag heeft plaats gehad tijdens den vliegdag te Hirson, heeft thans het zesde offer geëischt. Uit het onderzoek is gebleken, dat den belden bestuurders van het vliegtoestel, dat het ongeluk heeft veroorzaakt, uitdrukke lijk was bevolen, niet op te stijgen. Niette min hebben zij een startpoging ondernomen. Kort na het opstijgen stortte de machine van geringe hoogte neer op de toeschou wers, nadat de propeller in de draden van een telefoonleiding verstrikt was geraakt. De beide vliegers zijn in arrest gesteld. Malversaties met Scheepshypotheken Behandeling voor de Dordrechtsche rechtbank Voor de rechtbank te Dordrecht is giste ren behandeld de zaak tegen een scheeps bouwkundige te Dordrecht en een chauffeur te Rotterdam. Zij zouden door middel van valsche verklaringen van eigendom, die zij ten kantore der scheepsbewijzen te Dordrecht als echt inleverden, dezelfde schepen meer dan éénmaal met een eerste hypotheek hebben bezwaard. Beiden ver dachten was de malversatie met de hypo theken ten laste gelegd, terwijl de scheeps bouwkundige zich bovendien had te verant woorden wegens het opmaken van valsche verklaringen. De officier van Justitie mr. Kronenberg elschte tegen den scheepsbouwkundige drie jaar gevangenisstraf met aftrek; tegen den tweede verdachte elschte spr. negen maan den gevangenisstraf. De vrouw van den vermoorde zwaar gewond Gisternacht is in een café in de Hopel (Eygelshoven) ruzie ontstaan tusschen een kostbaas en een kostganger. Na eenigen tijd gingen beiden naar bóven, waar de kost ganger plotseling een revolver trok en zijn kostbaas daarmede een schot door het hoofd gaf. De man was op slag dood. Diens vrouw kreeg bovendien nog twee schoten in de borst. In emstigen toestand is deze naar het ziekenhuis te Kerkrade overgebracht. De dader is gevlucht, vermoedelijk naar Duitschland. Botsing tusschen groenten-auto en tramwagen Snij. en spercieboonen in het tramrijtuig Terwijl de brandweer te Amsterdam he denmorgen nog druk bezig was op de Stad houderskade bij den grooten brand, had in de Ferdinand Bolstraat een botsing plaats, die wonder boven wonder zonder persoon lijke ongevallen is afgeloopen. Om 5 uur wilde een groote vrachtauto, vol geladen met groenten en op weg naar de markt, komende uit de Jac. van Kampen straat. de Ferdinand Bolstraat passeeren. Op dat moment reed een tram met bijwagen door deze straat op weg naar het Gentraal Station met 'reizigers voor de vroegtreinen. Beide voertuigen hadden een groote vaart. De autobestuurder had geen gedachte, dat er zoo vroeg al een tram zou rijden en wilde juist de kruising passeeren, toen een wagen van lijn 25 aankwam. De wagens vlogen letterlijk op elkander, een enorme klap, men zag den auto omhoog gaan en daarna terug- smakken op het trottoir. De groote ruiten van de tram werden verbrijzeld en een la wine van groenten, als bloemkool, snijboo- nen, komkommers, tomaten, rolde door de gebroken vensters naar binnen. Tot zelfs bo ven op het dak van de tram lag de groen te. De auto was gekraakt en de rest van de groente lag overal verspreid. De bestuurder van den auto met zijn twee knechts waren r afgeslingerd, doch hadden tctaal geen letsel bekomen. Een brandweerwagen werd gauw gezonden voor hulp. De conducteur en bestuurder, als mede de passagiers waren zeer geschrokken, doch ook zij kwamen er zonder kleerscheu ren af. De politie heeft de zaak in onderzoek; de bestuurders verklaren signalen gegeven te hebben. Wat er op de rekening bij kwam! Als het feestvierend fabriekspersoneel in de verleiding wordt gebracht! Een meubelfabriek te IJselstein bestond dezer dagen 25 jaar. Zooals de gebruikelijke term luidt mocht deze dag niet onopgemerkt worden voorbij gaan. Aangezien de directie dezelfde mee ning wés toegedaan, bood zij haar perso neel van 200 man in een feestzaal te Utrecht een reuze fijn groot diner aan. Het was een geweldig geslaagd festijn en vol daan keerden de dankbare arbeiders en ar beidsters huiswaarts. Op de rekening, die voor een en ander bij de directie werd ingediend, stond ook ver meld: 100 vorken zooveel gulden. De directie, hoogst verbaasd natuurlijk over deze toevoeging aan de rekening, vroeg wat dit te beduiden had en meende reeds, dat er onder haar personeeleen stelletje vorkenslikkers huisde. Er werd haar toen medegedeeld door den cuisinier, die het di ner met couverts had geleverd, dat men, ADVERTENTIÊN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDËELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Dij verlies van 'n anderen vinger Te Hopel (Eygelshoven) is een kostbaas vermoord en zijn vrouw zwaar gewond. (blz. 1, 1ste blad) Telegram van Z. H. den Paus aan Z. H. E. den Aartsbisschop. (biz. 1, 1ste blad) Anti-dumpingwet in voorbereiding. (blz. 1, lste blad) Ernstig ongeluk op de Maas bij Cuyk; twee personen vermoedelijk verdronken. (blz. 1, lste olad) Algeheele overeenstemming is bereikt tus schen Amerika en Frankrijk ten aanzien van het moratorium-vraagstuk. (blz. 1, lste blad) De Rijksmunt heeft in 1930 voor 58.665.000 nom. munten geslagen. (blz. 2, 2de blad) De kolenwet in Engeland in tweede lezing aangenomen. (blz. 2, 2de blad) Bij de onlusten in Korea zijn 37 dooden gevallen. (blz. 2, 2de blad) Voorontwerp-bedrijfsradenwet en de Hooge Raad van Arbeid. (blz. 3, 2de blad) Barometerstand 9 uur van.: 760. Stilstand. Licht op De lantaarns moet morgen worden opgestoken om 9.50. Hoogste barometerstand 770.8 te Vardö. Laagste barometerstand 753.9 te Dresden. Verwachting: Zwakke veranderlijke wind, betrokken tot zwaarbewolkt met opklaringen, waarschijnlijk regenbuien met Kans op on weer, weinig verandering in temperatuur. toen het personeel vertrokken was, tot de ontdekking was gekomen, dat er niet min der dan 100 vorken op raadselachtige wijze vermist waren!.... Nicotine-vrije tabak Het Kaiser-Wilhelm-Instituut voor kwee- kingsonderzoek in Muncheberg, in de Mar ken, beproeft sedert eenigen tijd op zijn proefvelden nicotine-vrije tabak te kwee ken. Men gaat daarbij op de volgende manier te werk: Onder 500.000 tabaksplanten worden plan ten uitgezocht, die een laag nicotine gehalte bezitten. Door dit proces telkens te herhalen, heeft het Kaiser-Wilhelm-Insti tuut het tot nu toe klaargespeeld om vijf soorten tabaksplanten te winnen, die ha^st volledig nicotine-vrij zijn. Voor de tabaks teelt hebben deze kweekproeven buitenge wone beteekenis, want zij openen de mogelijk, heid tot den verbouw van nicotine-vrije tabak. Deze tabak heeft het voordeel, dat hij zijn aroma behoudt, al bevat hij ook geen nicotine. Naast deze kweekproeven wil het Instituut onder de nicotinearme tabakken ook bijzonder aromatische tabakken ontwikke len. Ofschoon op dit gebied nog geen zicht bare successen behaald zijn, hoopt men toch binnen korten tijd ook hier tot positieve resultaten te komen. De wetenschappelijke tabaksbouw zal dus spoedig de tabaksproductie en de verwerking beïnvloeden en de rookers voor het gevaar van nicotinevergiftiging be hoeden. Mej. Maria Hermsen uit Reek bü Ravensteln, die gedurende ge ruimen tijd lijdende was aan long. en buiktuberculose, maakte een bede vaart naar Maria's Genadeoord te Lourdes mede en is genezen. Vliegtuig neergestort Zes dooden Tengevolge van een vliegongeluk in de omgeving van Luzern (Califomië) zijn zes I Het stoffelijk overschot zal worden overge' Een der deelneemsters overleden Bü aankomst der Lourdes-bedevaart te Maastricht werd het noodig geoordeeld, dat een drietal deelneemsters, mej. Lticker uit Haarlem, mej. Mol uit Laren en mej. Bui zing uit Groningen werden opgenomen in 't ziekenhuis Calvariënberg. Aldaar is mej. Mol uit Laren overleden. personen gedood. i bracht naar haar woonplaats. „Deze man, die ongeveer 300 boeken en brochures publiceerde; die een partü sticht te, en een hoogeschool, en een Dagblad, en een Weekblad; die een universeel geleerde was; hü wist de positie van zün politiek: beginsel te schetsen t->t in de kleinste dor pen des lands; hü kende elk plaatsje, elk rimpeltje van het groote electorale visch- water. Hü was een toovenaar." Dat er op Kuyper veel ten onrechte ge schimpt en gesmaald is, stelt de hoogleeraar in het licht. Ook met betrekking tot de lintjes-kwestie: „Onnoemelijk veel gelasterd is met be trekking tot deze aangelegenheid: wie hem kennen van nabij, durven er voor instaan met al wat zü bezitten, dat niets, letterlijk niets oneerbaars hem ten laste kan worden gelegd; schier naïeve, kinder - lüke onbeholpenheid en verbüsterend ge mis aan menschenkennis deden hem hier dwalen." Em.-Pastoor W. van Turnhout f In den ouderdom van 69 jaren is gisteren in het R. K. Ziekenhuis te Oudenbosch over leden de Zeereerw. Heer W. J. van Turn hout, emeritus-pastoor van Zoetermeer. Wouterus Jacobus van Turnhout werd 21 Februari 1862 te 's-Gravenhage geboren en 15 Augustus 1889 priester gewüd. Achtereen volgens werd hü benoemd tot kapelaan te Oude Tonge 17 Augustus 1889, tot assistent te IJmuiden 18 December 1889, tot kapelaan te Zierikzee 16 Maart 1890, te Spaamwoude 22 December 1891; te Kralingen 23 November 1892; te Naaldwük 21 September 1896; te Voorschoten 12 December 1898 en te Roelof- arendsveen 26 Januari 1901; tot Pastoor te Wormer 29 September 1906 en te Zoetermeer 7 December 1912. Ha'f Juli werd hem uit deze laatste functie op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Hü vestigde zich toen in Oudenbosch.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1