ALS ILchocoiade"REEPEN koopt DE SITUATIE DER DUITSCHE RIJKSBANK TWEEDE BLAD DINSDAG 7 JULI 1931 BLADZIJDE 1 CENTRALE TANDHEELKUNDIGE KLINIEK Verklaring van Dr. Hans Luther, President der Rijksbank STADSNIEUWS Naar de Zuiderzeewerken De Nederlandsche Spoorwegen organisee- ren een goedkoope reis per trein en per boot naar de Zuiderzeewerken van de sta tions Rotterdam D.P., Schiedam, Delft, den Haag H.S.M., Leiden, Haarlem, Utrecht C.S., Hilversum, Amersfoort, Amsterdam C.S., Zaandam, Wormerveer, Uitgeest, Alkmaar en Hoorn (per trein) naar Enkhuizen en terug. Van Enkhuizen vaart een der boo ten van den veerdienst. De tocht wordt ge houden op Woensdag 15 Juli 1931 uitslui tend voor reizigers le en 2e kl. en op Don derdag 16 Juli 1931 uitsluitend voro reizi gers 3e kl. Autobusdienst Egmond aan Zee IJmuiden Concert H. O. V. in Bloemendaal GEMENGD NIEUWS Een man met grootsche plannen Een uitzet in vroegere tijden VRAAGT VOORAL HGLLANDSCM- ZWITSERSCHE SPORT EN SPEL TENNIS CRICKET Quick (Nijmegen)Rood en Wit II WATERPOLO ZWEMMEN Haarlemsche successen in België C. V. H. I—R. C. H. II HONKBAL VOETBAL Jaarvergadering Haarl. Voetbal Bond D H V B DAMMEN District Haarlem en Omstreken Ned. R. K. Dambond KUNST EN KENNIS Dr. Frederik van Eeden t II I i De situatie van de Duitsche Rijksbank en de mogelijkheid voor haar, de Duitsche valuta te verdedigen, verdient de aandacht, ook buiten de grenzen van Duitschland. Dit blijkt ook weer uit de laatste bespreking in de buitenlandsche commissie der Parijsche Ka mer, waarbij Loucheur zeide, dat de Duit sche valuta opnieuw zwaar bedreigd is en dat er internationale maatregelen noodig zijn om ze te beschermen. De president der Duitsche Rijksbank heeft nu dezer dagen in een groote rede verklarin gen gegeven omtrent de positie van de Rijks bank in de wisselwerking der politieke ont wikkeling en omtrent de verdediging van de Duitsche geldwaarde. Dr. Luther schetste de wisselwerking tusschen de economische ge beurtenissen en de Rijksbank sedert het eind van 1929. De diconto-verlagingen van 7.5 tot 4 in Juli 1930 is wel verlichtend voor het economische leven geweest en het was verblijdend, dat de afstand tot den disconto voet van het buitenland tot op 1 vermin derd was, maar dit was toch eigenlijk niets anders dan de uitdrukking van den begin- nenden economischen nood in de heele we reld. Van af September 1930, vooral na de Rijksdag-verkiezingen, is de ontwikkeling van den Duitschen toestand afgelost door de steeds toenemende daling van interest in de overige wereld. De sterke reactie op den afloop der toenmalige verkiezingen, welke de Rijksbank meer dan een milliard goud en deviezen heeft gekost, is alleen te begrijpen op den achtergrond van de algemeene onrust, die in de wereld-economie reeds bestond. Het regeeringsprogramma en de bevestiging der regeering-Brüning door den Rijksdag, gepaard met het overbruggingscrediet, dat onder Amerikaansche leiding is tot stand ge komen, zouden voldoende zijn geweest, om tot Mei een eenigszins evenwichtige ontwik keling te waarborgen, die met een toename der Rijksbank aan goud en deviezen, ter waarde van ongeveer 200 millioen, afsloot. De toenemende crisis der wereld-economie en de gevolgen hiervan veroorzaakten in sommige landen een nieuwe zenuwachtigheid, vooral ook tegenover Duitschland. Een bijzondere rol speelden hierbij de voorvallen bij de Oostenrijksche Creditanstalt, die hun diepe ren oorsprong hebben in de vernietiging van het oude Oostenrijk. In Duitschland zelf was er niets acuuts gebeurd, dat de reden had kunnen zijn voor de nieuwe beweging, goud en deviezen terug te trekken. De nieuwe ver- liesperiode der Rijksbank, die eind Mei in zet, is, zooals president Luther verklaarde, alleen daardoor mogelijk geworden, omdat het buitenland heel goed weet, dat Duitsch land met reparaties belast is, die het niet In staat is te dragen. Het gevoel der on zekerheid, wat er op het gebied der repara ties gebeuren zou, werd voortdurend grooter. Zooals in het vorige najaar neeft de Rijks bank oók nu het disconto niet eerder ver hoogd, dan nocdig was. Sedert de verhooging in het najaar 1930 op 5 heeft de Rijks bank de ondervinding opgedaan, hoe moeilijk het onder de gegeven omstandigheden voor Duitschland is, van een disconto-verhooging weer naar beneden te gaan. Daarom heeft re Rijksbank in het belang der Duitsche econo mie, pas tot een nieuwe verhooging beslo ten, nadat het terugtrekken van goud en deviezen buitengewone afmetingen had aan genomen. De verhooging van 5 op 7 is gebleken juist geweest te zijn. De overdrijving in de crisis van het vertrouwen berust op de al gemeene zenuwachtigheid in de heele we reld. Door het energieke politieke handelen der Rijksregeering is voor korten tijd het wegvloeien van goud en deviezen bijna tct stilstand gebracht. Dan echter zette de be weging opnieuw in. De redenen voor het aanhouden der crisis la^en buiten Duitsch land. De Rijksbank heeft, daar ze zich door de jongste gebeurtenissen bedenkelijk tot bij de dekkingsgrens genaderd zag, onmiddellijk restrictiemaatregelen genomen, lie weer los ser bonden wee den gemaakt, toen, door het initiatief van Hoover, de groote politieke en economische gebeurtenis voor de heele we reld een aanvang nam. Om den ultimo-eisch te overbruggen is, in den geest van de co- operatie der notenbanken, een reöisconto- crediet door de Rijksbank afgesloten. President Luther besluit zijn verklaringen: Hoewel het verlies aan goud en deviezen van dit voorjaar weer meer dan 1 milliard Mark bedraagt, blijkt uit de ontwikkeling toch be slist, dat de Rijksbank in ieder geval in staat is, de Duitsche valuta met succes te verdedi gen. De Rijksbank zal deze, haar eigenlijke taak geen oogenblik veronachtzamen, want, hoeveel moeilijkheden er ook voor regeering en economie nog zijn te overwinnen, de sta biliteit der valuta is de voorwaarde voor her stel en genezing. Niets is zoo dwaas, als het J praatje van een nieuwe inflatie. De omloop der betaalmiddelen ligt, tengevolge der eco nomische depressie, op het oogenblik zelfs aanmerkelijk onder het normale. Het behoud van het Duitsche volk en de Duitsche econo mie kan alleen van den politieken kant ko men. De Duitsche nood is, binnen de econo mische crisis, wel iets bijzonders, maar ver hoogt weer de algemeene crisis. De pas van President Hoover mag niet alleen van 't stand punt uit worden beoordeeld, dat hij bepaald is, om Duitschland alleen te helpen; het is tevens een daad, om de wereld-crisis te helpen ver lichten. Het initiatief van Hoover, dat is voortgevloeid uit een klaar inzicht in den sa menhang der wereld-economie, heeft er ein delijk toe geleid, dat de waarheid omtrent Duitschland's situatie is doorgebroken. De wereld kan en moet nieuw vertrouwen winnen Duitschland heeft door inspanning van al zijn krachten bewezen, dat het hiertoe het zijne wil bijdragen. of zij niet een dagblad voor hem te koop wisten. Maar het moest „erstklassig" zijn. Toen kwam het verhaal, dat hij alle huizen aan de Poten zou koopen. Waar het dan eigenlijk om ging? Ja, kappersartikelen, permanent wave. Dat hij in de kanpersbranche werkzaam was, bleek uit den auto, welke voor de deur wachtte en waarin op de achterbank twee keurig gekapte wassen poppen rechtop ston den, zcoals men ze ook wel in de étalages van kapperszaken aantreft. Het bleek al spoedig, dat hij niet over contanten be schikte. De chauffeur van dezen auto, een huurauto, was door den man 's nachts om 5 uur aan het telegraafkantoor besteld. De telegrammen aan de bladen had hij na vie ren afgegeven. Het kamertje in de Lange Poten had hij via derden gehuurd. Hij had 't dus alles nogal grootscheeps opgezet, eigen dagblad, huizen koopen vooruit maar! Ook voor den mondvoorraad had hy goed gezorgd. In het kale kamertje sjorde hij n.l. vóór de besprekingen een kist vol met bananen naar binnen. Verhon geren zou hij dus den eersten tijd niet' De politie, die met het zonderlinge gedrag van het jongmensch op de hoogte gesteld werd, heeft hem echter kort daarna aange houden op klacht van vermcedeflijke op lichting en voorloopig op het hoofdbureau van politie in bev/aring gesteld. De brand op de Gooische Heide Voor een commissie uit Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland werd gisterenmorgen een aanvrage v tn A. Wijker-Dekker, J. Gul en C. de Graaff, allen te Egmond aan Zee, em vergunning tot het in werking brengen Van een autobusdienst van Egmond aan Zee haar IJmuiden en terug, behandeld. Bezwaarschriften waren ingekomen van de Ned. Auto Car Onderneming, in verband niet de onderhandelingen inzake overname van lijnen; van den heer C. Bellekom, die opmerkt, dat lij reeds een goeden dienst exploiteert en dat een twtede niet noodig te. De gemeente Beverwijk heeft geen be swaar tegen de vergunning, mits het in- en Uitlaten van passagiers voor en van IJmui den in die gemeente verboden wordt. De Ned. Spoorwegen overwegen, dat op ,'t traject Castridum—IJmuiden ieder uur een electrische verbinding aanwezig is en dat al leen een busdienst Castricum-Egmond nut 2ou kunnen hebben. De gemeente Castricum acht geen enkele "actor voor verleening van de vergunning aanwezig. Vanmorgen werden de bezwaren monde ling toegelicht. Voor v. Bellekom c.q. trad op de heer Kraak Steeman die betoogde, dat er een geregelde dienst cj het traject is en dat een teveel aan verkeersmiddelen ge beerd moet worden. Mr. Langeveld sprak namens aanvragers en merkte op, dat zijn cliënten reeds 8 jaar hebben gereden op het traject. Zij hebben er niet aan gedacht officieele erkenning te vregèn en nu is er plotseling een aanvrager, die de kaart van Noord-Holland bestudeerd heeft, komen opdagen. Elke dienst heeft zijn eigen publiek en deze ondernemers brengen en halen de visschers van de schepen. De dienst is dus zeker niet overbodig. De bur gemeester van Egmond zou het betreuren als geen vergunning verleend werd. Het be stan van den dienst, als speciale visschers- dienst, is een gemeentebelang en daartegen kan toch geen bezwaar bestaan. Na re- en dupliek verklaarde de commissie nader te zullen beslissen. Het programma van het concert dat Woensdag 8 Juli te 8 uur in het Bloemen- daalsche Bosch door de H. O. V onder leiding van den heer F. H. E. Schuurman gegeven wordt, bevat: 1. Huldigingsmarsch Ed. Grieg 2. Ouverture Midzomemachtsdroom F. Mendelssohn 3. Balletmuziek „Rosamunde" Fr. Schubert 4. Suite I uit „Arlesienne" G. Bizet Pauze. 5. Ouverture Carnaval Romain H. Berlioz 6. Steppenskizze A. Borodin Ballet uit de Opera „Prince Ygor" A. Borodin. Eindexamen H. B. S. Aan het R. K. Lyveum, afd. B. alhier, zijn gisteren geëxamineerd 7 candidaten. Geslaagd de heeren F. v. d. Broeck, P. Deeleman, W. Duyn, C. Nelis, A. Reestman en Chr. van Rooy. Examen Handenarbeid Aan de Nutskweekschool alhier zijn ge slaagd de dames H. Baart, A. Huisman, G. Eelman, A. Val, T. Kinma, C. Teding van Berkhout en H. Loeff. Die gaan voorloopig niet door! Vrijwel alle te Den Haag verschijnende bladen ontvingen dezer dagen een telegram van een Duitscner om advertentie-pagina's voor hem te willen reserveeren. Nadere in lichtingen kon men verkrijgen aan een adres in de Lange Poten aldaar. Hier zetelde, aldus de „H. C.", in een kamertje, waar, behalve een stoel en een tafel met schrijfmachine, niets in stond, een ongeveer 25-jarig jongmensch, een Duitscher, die de verzender van de tele grammen bleek te zijn. Hij deed nogal vreemd, beweerde eerst voor een groot concern te werken, had het daarna over een „eigen zaak" en vroeg later zelfs aan de vertegenwoordigers der bladen Weggeworpen brandende sigaar of sigaret de oorzaak? Aan het rapport dat de beambte van Stad en Lande, die bij den brand van Vrijdagmid dag op de Gooische heide aanwezig is ge weest, heeft uitgebracht aan den voorzitter van het bestuur, is ontleend, dat de brand vermoedelijk ontstaan is tengevolge van een brandende sigaar of sigaret, die weggeworpen is op het rijwielpad tusschen de Crailoosche brug en het St. Janskerkhof De oppervlakte van de verbrande heide bedraagt 17 'A H.A. Het wortelgestoel is niet aangetast, zoodat de planten, mede door bemestende werking van de lichte aschlaag, het volgend jaar weer zullen opbloeien. Een paar honderd stuks vliegdennen zijn verbrand. In het rapport wordt over het gebrek aan centrale leiding bij de blussching van den brand geklaagd. De Hilversumsche brandweer heeft geen gevolg gegeven aan den op ervaring berustenden raad van den rapporteur. Deze had o.a. bere kend, dat het keerpunt op den Doodweg moest komen en verzocht alle krachten hier op samentetrekken. De I arensche brandweer heeft hieraan wel gevolg gegeven, maar uiteraard was het aantal manschappen on voldoende om groote hoeveelheden zand te verplaatsen; later zijn zestig man van het kamp van Laren te hulp gekomen. De ijver van hen, van de toegeschoten burgers en van de brandweer van Laren en van Hilversum wordt afgezien van de organisatorische ge schillen zeer geprezen. Hierdoor en mede door de omstandigheid dat de wind naar het Noorden draaide, is een verdere uitbreiding voorkomen. Tachtig procent van de ver brande oppervlakte behoort tot Hilversumsch gebied, twintig tot dat van Laren. Voorts wordt nog gemeld, dat de stronken van de verbrande dennen ten spoedigste zul len worden opgeruimd. De kosten hiervan be dragen 200 gulden. Daar een commissie uit den Boschraad en de tuinarchitect Tersteeg destijds aanbevolen hebben om op de heide meer doorzicht te maken, zal van het dage- lijksch bestuur geen voorstel tot nieuwen aanplant te wachten kunnen zijn. Toen de wakkere moeder van Schiller, Elisabeth Dorothea Kodweissin, dochter van den waard uit „de Leeuw" met den braven chirurg Joh. Kaspar Schiller trouw de, bestond beider bezit,, dat mede in het huwelijk gebracht werd, uit het volgende: Aan den echtgenoot behoorde: 250 gulden in contanten, aan te innen schulden bij verschillende personen eer meer dan min der dan 10, een wandelstok met zilveren beslag van de moeder ontvangen een zilveren halsslot en een zilveren lakstem- pel. Vader: een „goede" en een oude hoed een nieuw costuum van staalkleurige stof een „dito met kamisool" een mid delmatig paar leeren schoenen. Dan nog be halve het noodige linnengoed twee fijne Engelsche hemden en twee zijden zakdoe ken. De meubels bestonden uit een ledikant met hemel een dubbele kleerkast een goede tafel van hard hout en twee dege lijke stoelen. De bibliotheek van den chirurg omvatte „6 medische werken" een „erkentenis van zich zelf" en een Wurtemburgsch gezang boekje. De jonge echtgenoote bracht mee: een zwart zijden kleed, haar door den man ver eerd, een zijden rok, een fijne voile sluier, een zwart damasten huif met goudbrocaat. fluweelen schoenen en een gouden ring, waarop gegraveerd werd: van „Marito" (echtgenoot) ten geschenke gekregen. Tournament Kennemer Lyceum De uitslagen van Zondag luiden: Af deeling A, Heerenenkel: J. Kruyt slaat L. de Roos, 4—8, 63, 6—1. Dr. Eysvogel v. v. E. Rhodius, 06, 8- 8 3—6. H. Blom slaat W. Bitter, 63, 61. L. Hooft v. v. G. Verroen, 5—7, 57. Heerendubbel: E. Kaufmann en Rhodius slaan M. de Boer en G. Aanstoot, 61, 61. Af deeling B, Heerenenkel: A. Baart v. v. J. Bettink, 1—6, 4—6 A. Erkelens v. v. H. Houtman, 16, 3—6 J. Mettau v. v. P. Engelenberg, 4—6, 6—1, 46. Van Huystee slaat Meijer, 16, 108, 02. J. Levy slaat W. Schouten, 6—2, 75. L. van Tetering v. v. A. de Groot. 26, 3—6. A. van Tetering slaat H. Sprongers, 119. 6—2. V. Hoets v. v. A. Hofland, 68, 26. TENNIS H. Sikkesz slaat G. van Dooren, 61, 8 -3. Bas Donk slaat W. van Waiem, 60, 61. J. Vos slaat J. Buissink, 6—1, 64. R. Smit v. v. L. Henneman, 68, 36. p. Schmall slaat T. Blikslager, 6—0, 6—3. Nieborg slaat H. Hoeke, w. o. F. Gall v. v. E. Verwaal, 57, 16. Damesenkel: Mej. Beyer slaat Mej. J. Smit, 63, 88. Mej. de Vletter slaat Mej. Blikslager, 60, 7—5. Mej. W. van Walen v. v. Mevr. Spronk, 06, 26. Mej. D. Smit v. v. Mevr. Spruyt, 0—6 4—6. Mevr. Knuyt v. v. Mej. de Bock, 26, 36. Gemengd dubbel: Mej. C. Philippus en B. Seignette slaan Mej. Wormsteker en Van Dooren, 6- 2, 16, 6—2. Mevr. van Hezel en van Hezel v v. Mej. L. Brinkmann en Sikkesz, 57, 26 Mej. Philippus en Boeree v. v. Mevr. de Crauw en de Crauw, 26, 26. Mevr. Kleekamp en Kleekamp slaan Mevr. Kramer en Houtman, 62, 63 Mej. Blikslager en B. Lantzius v. v. Mej. van der Kolk en Sprenger, 16, 46. Heerendubbel: Kraan en Meijer v. v. Schmall en Hofland, X6, 46. L. van Tetering en de Groot v. v. Stock- meijer en Knuyt. Bettink en Weiffenbach slaan Sikkesz en Bakker, 62, 62. Van Huystee en A. van Tetering slaan Donk en Van Steenwijk, 62, 63. Mettau en Mr. Bouman v.v. ter Haar Ro- meney en van Gogh, 4—6, 2—6, Damesdubbel: Mevr. Spruyt en Mevr. Spronk slaan Mevr. Dootjes en Mej. Ledeboer, 61, 61. Afdeeüng C, heerenenkel: A. L. Rhomeling v. v. A. de Vletter, 11-f, 68, 57. p. Blokker v. v. R. Baljon, 06, 36. C. J. Zwartser slaat F. Koster, 63, 62. Dame^enkel: Mej. Zaalberg v. v. Mej. Haie, 36, 36. Mej. Rousing v. v. Mej. Kramer, 3—6, 6—3, 5—7. Heerendubbel: Rhömeling en Baljon slaan Deegenaad en van den Berg, 62, 62. lie Ronde. Afdeeüng C, Heerenenkel: De Vletter verliest van Baljon, 36, 6—8. 3e KLASSE KATwrPTOENSCOMPETITIE SWIFT II—TERRY 3—4 Heerenenkel: Herrijiers v.v. de Ruiter 36; 46. A. de Roos v.v. C. Melser 46; 06. Damesenkel Mej. Wamsteker slaat mevr. De Ruiter 6—1; 6—4. Gemengd dubbel: Mej. A. Smit en A. de Roos slaan mevr. De Ruiter en De Ruiter 81063; 63. Mej. Lobstein en Herrijiers v.v. mevr. Mel ser en Melser 62; 36; 810. Heerendubbel: A. de Roos en H. Amoldy v.v. Ruiter en Melser 16: 26. Damesdubbel Mej. Wamsteker en mej. A. Smit slaan mevr. Melser en mevr. De Ruiter 62; 119. Afdeeüng A Heerenenkel: J. van der Stadt slaat G. Aanstoot 62; 6—1. C. Melser slaat G. Jonker 64; 64. Kauffmann slaat H. van Gogh 60, 61. Damesenkel: Mej. van Beaumont slaat mej. T. Roos 6—1; 6—2. Mej. D. van der Stadt slaat mej. B. Ver- Eter 6—2; 7—5. Gemengd dubbel: Mevr. van der Klashorst en Aanstoot slaan mej. Over de Linden en Göllner 75; 63. Heerendubbel: Blom en Göllner slaan G. Jonker en W Stenfort Kroese 63; 61. Hooft en van Riemsdijk slaan F. Kotte en van der Stadt 6—2, 63. Afdeeüng B Damesenkel: Mej. Haye slaat mej. Kuyper 6—1, 6—0. Mej. T. de Bock slaat mej. L. Brinkmann 2—6, 6—1, 6—3. Gemengd dubbel: Mej. Ledeboer en van Gogh v.v. mej. Ter- wey en Donk 46, 16. Mej. Langendonk en Weiffenbach v.v. mej. de Bock en Otten 62, 4—6, 26. Mej Brinkmann en Gall slaan mej. Eef- ting Schattenkerk en van Steenwijk 62, 4—8, 7—5. Damesdubbel: Mej. Jansen en mej. van Rijn slaan mej. Krouwel en mej. Eefting Schattenkerk 63, 75. Mevr. van Hezel en mevr. Huysser slaan mej. Luining en mej. Beyer 62, 60. üe RONDE Afdeeüng A Heerenenkel H. Blom v.v. C. Melser 57, 63, 16. De aloude Abdij van Tongerloo in België, welke twee jaar geleden door brand ver nield werd, is voor het grootste gedeelte thans weer hersteld. De Abdijkerk is met een nieuwen 76 Meter hoogen toren verrijkt. Rood en Wit wint met 123 runs. Quick Nijmegen bat eerst, 't Cricket staat KENAUPARK 26A - Telefoon 12644 Spreekuren: van 911 en 1 tot 2, Dinsdag van 6.30 tot 8.30 Zaterdagmiddag GEEN spreekuur op niet al te hoog peil. 't Openingspaar verdwijnt reeds bij de eerste 2 overs. De collaps breidt zich over 't heele elftal uit en voor 63 zit 't heele elftal aan den kant. In de dubbele cijfers kwamen J. Collard en J. Meyer met respectievelijk 14 en 10 runs. Extra's waren slechte 7. Bowlingcijfers waren: Droste met een uit stekende 631; N. Dorsman 325. Een geheel ander spel liet Rood en Wit na de lunch zien. Er wordt snel en safe ge scoord. Vooral H. Chabot laat uitstekend cricket zien en maakte 78 runs waaronder 12 vieren. Ook Droste laat aantrekkelijk cricket zien en scoort 29 waaronder 4 vier- ren en 1 zes. H. Kruseman, Mr. F. A. Da vidson, H. van den Berg kwamen in de dubbele cijfers met 19, 18, 10, terwiji Mr. Extra zorgde voor maar liefst 23 byes, 't Totaal werd 183. De bowlingcijfers wer den: C. Fiege 2—37; H. Burki 6—59; J. Collard 1—38; N. Blok 0—9; C. Burggraef 0—20. „De Waterratten" Woensdagavond speelt De Waterratten haar laatsten thuiswedstrijd voor de com petitie van den N. Z. B. Tegenpartij is De Zijl uit Leiden. Indien De Waterratten dezen wedstrijd gelijk speelt is het kampi oenschap der derde klasse binnen. De Wa terratten verschijnen volledig. Voor dezen wedstrijd wordt eerst nog ge speeld D. W. R. 2—H. P. C. 3 voor de re serve derde klasse. De wedstrijden vangen resp. aan 7.30 en 8 uur en worden gespeeld aan de Houtvaart, oude inrichting. De wed strijden zijn voor het publiek opengesteld. Zondag werd de traditioneele zwemwed strijd DammeBrugge weder gehouden. De afstand bedroeg 4500 M. en de deelnemers, waarbij een groot aantal Nederlanders, waren In drie categorieën ingedeeld. Er was een wedstrijd vrije slag en een voor schoolslag, voor heeren en één voor dames, vrije slag. De uitslagen zijn: Vrije slag. le Boone (B.) 1 uur 14 min. 24 sec.; 2e v. Hemsbergen (Zwemclub Haar lem) 1 uur 17 min. 22 sec.; 3e Van der Velde (B.) 1 uur 20 min 34 sec.; 4e Kuyper (H.) 1 uur 21 min. 25 sec. Schoolslag: le Ellinkhuizen (Zwemclub Haarlem) 1 uur 29 min. 17 sec.; 2e Bekaert (B.) 1 uur 30 min., 3e Michels (B.) 1 uur 37 min. 21 sec. Dames: le mej. H. Haase (H.) 41 min. 45 sec.; 2e mej. Vennema (H.) 1 uur 45 min. Gewonnen werd door C. V. H. met 44 runs op de 1ste innings. C. V. H. kiest fielden en al spoedig zijn eenige wickets down (4 voor 9). Doch A. Mul ler, bijgestaan door D. Radsma, weten de collapse te stuiten. Vooral Muller staat dan zeer vrij en tevens fortuinlijk te spelen. De staart biedt weinig tegenstand en op 104 hebben allen een beurt gehad. Hiervan hadden A. Muller 37, A. Seleen Jr 14, D. Radsma 24, Extra's 18, A. J. Roodt 2 voor 42, G. v. Langelaar 4 voor 21, O. Kui per 220. Bij C. V. H. gaat het in het begin slecht. Doch Langelaar (65) weet op keurige wijze een goede serie te maken, welke tot op 62 door geen enkele kans ontsierd was. Olden burg slaat dan een harde 18 en dank zij „Mrs. Extra" 23 wordt het totaal 148. Bij R. C. H. had A. Seleen met het slow- bowlen het meeste succes, 4 voor 15; J Doets 1 voor 29, D. Radsma 4 voor 64, A. Muller 1 voor 17. Haarlem IIH. H. C. II Woensdagavond wordt op het Sportterrein aan de Kleverlaan van 7 tot 9 uur de wed strijd Haarlem IIH. H. C. II gespeeld. Den vorigen keer was de uitslag 27—10 in het voordeel van Haarlem en we verwachten dezen keer een soortgelijk resultaat. Zaterdagavond werd in gebouw „Zang en Vriendschap" bovenstaande vergadering ge houden. In zijn openingswoord wijdt voor zitter v. d. Aart enkele woorden aan het overleden Eere-lid Mr. J. A. Rijksen, mede oprichter van den Bond. De notulen van de vorige vergadering, als mede de verslagen van secretaris en kas- commissie. worden goedgekeurd. Bij het bespreken der begrooting voor het komende seizoen, wordt door verschillende afgevaardigden het woord gevoerd over de post „salarissen" en de vergadering verklaart zich dan ook met het bestuursvoorstel tot verhooging van den post met 150 accoord. De voorstellen van Benneb-oek en Spaam- dam. inzake de indeeling der competitie, worden verworpen. De aftredende bestuursleden v. d. Aart, van Gemerden en Scheen worden bij accla matie herkozen. Den heeren v. d. Aart en Scheen wordt daarna met groote instemming der vergade ring het Bondsonderscheidingsteeken over handigd. ter gelegenheid van hun 10-jarig Bestuurslidmaatschap. In de kascommissie werden gekozen de heeren Heimich, Peters en W. F. de Wijs. Na de uitreiking der diploma's en medail les aan de resp. kampioenen, houdt de heer A. Cassee (Bloemendaal) een zeer interes sante rede over Jeugdvoetbal, waarin spre ker vooral laat uitkomen, dat het er bij de vereenigingen en leiders niet moet gaan om het kweeken vai goede spelers, maar dat de hoofdzaak is gelegen in het cultureele, in het opvoeden der jeugd tot menschen, die het sportieve karakter mee- en uitdragen in de maatschappij. Daarvoor zijn noodig lei ders, die het vertrouwen hebben van dege nen, aan wie buiten het voetbalveld de 'eugd is toevertrouwd. District Haarlem. In verband met het afsluiten van de boe ken, gelieve men betalingen en vorderingen zoo spoedig mogelijk met onaergeteekende in orde te brengen. Junioren-Competitie. Alzoo is op 7 Juni 1.1. de Junioren-Com petitie stop gezet. Hoewel er nog verschil lende wedetrijden gespeeld moesten worden, waren deze echter niet meer van invloed op het bezetten van de bovenste plaatsen. Jammer is het echter, doch zoo'n regen achtige winter als de afgelocpene, komt niet veel voor. Inkrimping van het aantal elftallen in de klasse, behoefe niet te wor den overwogen m. i. Dank zij de buitengewone medewerking der verenigingsbesturen, kwamen maar en kele kwesties voor. welke naar ieders gene gen werden opgelost. Met dit alles kunnen we met tevreden gemoed het afgeloopen seizoen gedenken. De eindstanden zijn: le klasse. Alliance 3 14 10 1 3 21 56—24 1.50 Santpoort 4 14 9 2 3 20 47—18 1.43 Onze Gez. 4 14 9 0 5 18 30—23 1.28 B. S. M. 3 14 8 2 4 18 37--30 1.23 G. Wit 4 13 6 0 7 12 33—43 094 H. B. C. 5 14 6 2 6 12 33—30 0.86 T. Y. B. B. 4 14 2 0 12 4 22—57 030 Concordia 4 13 1 1 11 3 16—43 0.23 2e klasse. R. K. V. Z. 2 10 9 1 0 19 49—13 1.90 G. Wit 5 10 6 2 2 14 36—26 1.40 Alliance 4 10 5 1 4 11 34—26 1.10 Onze Gez. 5 10 4 1 5 9 26—18 0.90 T. Y. B. B. 5 10 2 1 7 5 20—42 0.50 V. V. F. 2 10 1 0 9 2 1252 0.40 3de klasse. B. S. M. 4 11 9 1 1 19 44— 6 1.73 Concordia 5 9 4 3 2 11 1816 1.22 H. B. C. 6 7 3 2 2 8 28—13 1.12 T. Y. B. B. 5 11 5 2 4 12 40—29 1.09 Alliance 6 10 3 1 6 7 9—36 0.77 Onze Gez. 6 12 3 2 7 8 24—30 0.66 Alliance 5 10 2 1 7 5 18—51 0.50 4de klasse. Geel-Wit 6 10 9 0 1 18 46—11 1.80 T. Y. B. B 7 9 4 3 2 11 25—16 1.22 V V. F. 3 9 5 0 4 10 23—16 l.U H. B. C. 7 10 4 2 4 10 31—31 1.0U Onze Gez. 7 9 1 1 7 3 13—29 0.33 H. B. C. 8 7 1 0 6 2 6—41 0.23 Op- of aanmerkingen op deze standen s.v.p. per omgaande. De Competitieleider P. P. SMIT, Hoofdstraat 380. Santpoort. De bekerwedstrijden Gisteravond werd ook een aanvang ge maakt met deze wedstrijden in de derde klasse. Door de groote deelname (32) zijn de deelnemers hier in 3 groepen verdeeld, waarvan de twee hoogsten elkaar nog eens in de finale ontmoeten. De uitslagen zijn als volgt: Groep A KersensJ. Stevens De Haas—Van Schie Hesselman—Wilhelmus BroekmanVan Vliet De Reus—Koedooder B. v. d. KrofC. Mul Groep Willemse—Kurvers HoefsmidHorck RoozenJansen Amelung—Verhaar Vink—W. Mul Groep C V. d. Weyden—Valk V. d. PuttenBaak BesselinkPrins WolversA. Stevens J. v. d. KroftOut uitgesteld 2—0 02 afgebr. 0—2 afgebr. 2—0 2—0 uitgesteld I) 0—2 2—0 uigesteld 2—0 uitgesteld 2—0 Mr. H. Ciltay bij den dichter op bezoek De bekende promotor van de laatste Van Eeden-huldiging, mr. H. Ciltay, heeft een bezoek gebracht aan „Walden" en vertelt in het „Vaderland" hoe hij er den ouden en zieken dichter heeft aangetroffen. Van Eeden ligt sinds maanden te bed, zit alleen nu en dan nog een uurtje op het balcon van zijn slaapkamer, in 't zonnetje. En dan vertelt mr. Giltay: Toen wij boven kwamen, sliep hij. Vredig lag het doorgroefde gelaat met den zwaren grijzen baard op het kussen, zonder tragiek nu, zonder spanning. Wij lieten hem stil slapen. Maar het duurde niet lang, of de oogen gingen open, wijd-open, en staarden ons verbaasd aan, niet-begrijpend. Lanzaam, heel langzaam, keerde de geest weer van zijn verre innerlijke zwerftochten terug en herkende ons. Een glimlach zweefde om zijn mond en hij begon te spreken. Weinig dingen zijn zoo smartelijk-ontroe- rend als dit: de onmacht van een geest, die zich uiten wil, die nog verstandhouding zoekt met anderen, en niet meer kan. Het verbroken-zijn van het subtiele verband tusschen gedachte en woord. Maar dit is het niet alleer. Ook de eenheid, de samen hang der ziel is verbroken. Gedachten flitser,op, spinnen zich een eind weegs voort, maar knappen dan plotseling af, als twijgen in den storm. Toch hebben ze even geleefd en iets geopenbaard van wat eens was, of liever: van wat nog is, maar voor ons niet meer kenbaar. Midden in een onbegrijpelijk gemurmel op, eens volkomen duidelijk: „Ik heb zulke prachtige droomen gehad!" En dan: „je blijft nu, nietwaar? Er zijn bedjes". En als ik zeg: „we moeten straks weer weg, maar komen gauw terug", klinkt het met komieke berusting: „zie je, daar heb je 't nu al!" Dan zinkt de blik weer weg, hij ziet ons niet, hij ziet alleen het spel zijner ziel; er spreekt angst uit zijn .-.ogen. Ik vertel hem van brieven, die ik onlangs ontving van onbekende vrienden van hem, die bij mij informeerden, hoe het hem ging en hun liefde uitspraken voor zijn werk. Plotseling is zijn aandacht weer gespannen: ..Mijn werk? Wat schreven ze?" Ik vertel van een schoolhoofd in een klein plaatsje. c!ie schreef, hoeveel hij voor zijn vorming aan Frederik van Eeden te danken nad. Even kijken de grijze oogen blij, maar dan trekt er een floers over ze heen en ik hoor: „Geweest, a„les geweest De zuster vertelde nog een en ander over Yan Eeden's toestand: Hij is rustiger dan hij geweest is Maar de nachten zijn soms nog verschrikkelijk. Dan kan hij niet slapen en wil opstaan, staat ook op, wil naar zijn werkkamer, om iets te zoeken. Wat hij zoekt, weet niemand, hij zegt het ook niet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5