f 7.50, f250.- f125.- f50. f40.- DE VERGIFTIGING TE ERICA DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN WOENSDAG 8 JULI 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17812 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL ONS PETITIONNEMENT AAN GENÈVE VOOR INTERNATIONALE ONTWAPENING Noodweer in Berlijn HET ACCOORD BEREIKT Beloven en regeeren In een grooten tijd Ellende in vele huisgezinnen Talrijke personen zonder hulp VOORNAAMSTE cXIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Een nieuw record BUREAUX NASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 b(j vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alle abonne's op dit blad zijn ingevolge de ver ze kerings voorwaarden f 3000.- tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodel ijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim ot wijsvinger bij een breuk van been of arm oij verlies van *n anderea vinger Nederlands Voorbeeld van Eenheid Wij vragen u, al onze lezers en lezeres sen boven den leeftijd van achttien jaar, de formule vóór Internationale Ontwa pening die wij 'vandaag op de eerste pagina van het tweede blad afdrukken te onderteekenen en aan ons bureau te bezorgen, per post toe te zenden of aan onze courantenbezorgers mee te geven. Dit petitionnement moet de uiting zijn van den eendrachtigen wil van het Ne- derlandsche Volk. Deze formule is dan ook in volkomen overeenstemming vast gesteld door vertegenwoordigers van alle richtingen in de dagbladpers, en het petitionnement wordt door de geheele Nederlandsche Dagbladpers gehouden. Het zal aan de Internationale Ontwape ningsconferentie te Genève worden aan geboden, een antwoord geven op de vraag van vele staatslieden om uiting van den volkswil, die Genève de drijvende kracht moet geven, die het tot daden zal bren gen, en als voorbeeld van Eenheid ook in andere landen grooten indruk maken. Zegt niet: Wij zijn maar een klein volk, en wat helpt het? Zet scepticisme op zij. Daarmee is nog nooit iets bereikt. Doet wat gij kunt, om den grootsten kanker der menschheid, den oorlog, te helpen uitroeien. Uw stem helpt wèl! Wij kun nen haar niet missen. Denkt aan de toe komst van uw kinderen, en beseft wat van het weislagen van deze Internatio nale Ontwapeningsconferentie afhangt! Juist omdat wij een klein volk zijn, juist omdat bij ons de eendrachtige over tuiging heerscht dat Genève tot daden moet komen, moeten wij onze stem ver heffen en toonen hoezeer wij den die pen ernst van dh. moment beseffen. Er is in de dertien jaren, verloopen sinds de wereldramp van 19141918, nog nimmer een internationale conferentie gehouden waarop de aandacht, de ver wachting, de hoop van het menschdom zóó sterk waren geconcentreerd als op deze. Van haar worden de bezinning, de kentering, de daden verwacht. Zij heeft reeds door middel van verscheidene staatslieden die er een belangrijke rol bij zullen vervullen, om ons aller steun ge vraagd. Onthoudt haar dien niet! Geeft uw antwoord. Bedenkt ook dat het woord der Nederlandsche gedelegeerden in Genève zooveel zwaarder zal wegen als zij met trots kunnen zeggen: „In ons land hebben alle geestesrichtingen eenheid gezocht en gevonden om u gemeenschap pelijk te antwoorden!" Het moment tot handelen is nu geko men. De tijd is' er rijp voor. Er is een wassend getij in de gansche wereld, waarvan de teekenen steeds duidelijker worden. Er wordt van ons, van de Hol landers, die een grooten naam hebben en van wie men weet dat zij onafgebro ken naar internationale eenheid hebben gestreefd, een Daad verwacht. Helpt die Daad verrichten! De onderteekeningsperiode van dit pe titionnement zal tct en met 20 Juli voort duren. Wij zullen het formulier dagelijks blijven publiceeren en net voortdurend met onze krachtige aanbevelingen steu nen, om ieder in de gelegenheid te stellen het te teekenen en in te leveren. Maar wij vragen u met nadruk: teekent NU, teekent zoo spoedig mogelijk! Stelt het niet onnoodig uit Doet het ons dadelijk toekomen. De stroom moet dadelijk krachtig zijn. Dit petitionnement, door alle richtin gen gesteund, is een unicum in de ge schiedenis van de Nederlandsche Dag bladpers. Laat het antwoord, door de lezers en lezeressen gegeven op het be roep, dat hun dagbladen thans op hen doen, evenzeer een unicum der historie Worden door zijn kracht! Hebt gij niet vele malen u de vraag gesteld: „Wat kan ik er aan doen?" Doet het nu! De brandweer 160 maal gealarmeerd Gisteravond woedde boven Berlijn een hevig onweer. Tegelijkertijd viel er zooveel regen, dat de brandweer 160 maal ge alarmeerd werd, om assistentie te verlee- nen. Vooral in het Zuiden der stad overstroomde het water vele woningen. De bliksem sloeg in een aantal schoorsteenen en lichtte eenige materieele schade aan. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. Maria-verschijning in Spaansch dorp? In het dorp Oreaiztegui, bij San Sebas tian zou, volgens een V. D.-bericht, een herdersjongen de verschijning van de H. Maagd Maria hebben gezien. Deze verschijning heeft zich, naar gemeld Wordt, in aanwezigheid van een talrijk Publiek herhaald. De bevolking verkeert in groote opwin ding. Laval en Hoover zijn het eens gewor den. Eindelijk. Want al kan men er zich over ver bazen, dat zoo spoedig in enkele weken tijds het wcreldaspect zoo'n groote verandering onderging, gezien de urgentie van het Fransch-Ameri- kaansch accoord heeft Frankrijk toch nog heel lang getraineerd. Enkele dagen, enkele uren kunnen een vreeselijk lange tijd zijn, als de nood dringt, als een vraagstuk op zijn oplos sing niet wachten kan, geen dag en geen nacht. En daar voor Duitschland de laatste weken herhaaldelijk reeds het laatste uur van vrede, orde en rust kon slaan, speelde Frankrijk met zijn getalm een uiterst gevaarlijk spel. Het is moeilijk zich een juist oordeel te vormen over de houding van Frankrijk tegenover het voorstel van president Hoover, anderzijds is in die houding ook veel verklaarbaars en begrijpelijks. Aanvankelijk is men kwaad geweest; deels omdat men niet van te voren was gehoord, deels omdat een ander met de eer ging strijken en deels ook om de zeer begrijpelijke reden, dat men zich een groot financieel offer zou moeten ge troosten. Al weegt dit laatste argument niet zóó zwaar als de Fransche pers het graag voorstelt, toch moet men het niet onderschatten. Engeland, Italië en de kleinere landen hebben in zekeren zin goed praten: de gelden, die zij te vor deren hadden, moesten zij toch voor het grootste deel weer afstaan aan Amerika. Frankrijk echter zou een groot bedrag in eigen schatkist zien vloeien om er de eigenlijke oorlogsschade mee te herstel len. En waar de begrooting tóch al niet heelemaal klopte, beteekende voor Frank rijk het afzien van de herstelbetalingen wij wezen daar reeds op een harde noot, die nog niet zoo gemakkelijk te kraken was. Nu drukken de Fransche bladen wel him verwondering uit over het feit, dat de andere mogendheden Hoover naar de oogen hebben gezien en niet Frankrijk, dat toch héél alleen ook voor hun be langen opkwam tegen Amerika, maar zij weten heel goed, dat Frankrijk het aller meest dacht aan zijn eigen belangen en niet geheel ten onrechte. Het schijnt echter, dat de onderhan delingen met Mellon en Edge op dit punt op het punt van het geld zelf een zeer groote bereidwilligheid bij de regee ring van Parijs hebben verwekt. Laval schijnt langzaam te zijn gaan begrijpen, dat Duitschland met halve maatregelen niet geholpen kon worden, of wanneer het heil van Duitschland hem niet zoo veel schelen kan dat Hoover, alleen al om zijn populariteit in Amerika zelf, onmogelijk zijn voorstel kon verzwakken. In ieder geval hij heeft toegegeven. Dat wil zeggen: al het wezenlijke in het plan van Hoo ver heeft hij aangenomen. Alleen den vorm heeft hij veranderd. Het moratorium van een jaar wordt aan Duitschland verleend over de onge dekte schulden, terwijl de onvoorwaar delijke betalingen wèl moeten worden erkend, maar aanstonds weer aan de Duitsche regeering ter beschikking wor den gesteld in den vorm van een leening, die met matige rente in 10 jaar moet worden terugbetaald. Dit is weer een echt staaltje van Fran sche politiek. Toegeven goed! maar nooit in den vorm. Het kan Amerika, allicht niet veel schelen of het „groote beginsel" der on voorwaardelijke betalingen in Europa gered is of niet; als het principe van Hoover maar wordt doorgevoerd. De Franschen zwijgen over hei prin cipe van Hoover en praten luid over dat van het Young-plan. Het Young-verdiag dat is een vorm van recht. Die rechtsformule is gehandhaafd. Frankrijk heeft het dogma der onvoorwaardelijke betalingen gered. Dit genoegen zij Frankrijk gegund. Voorloopig. Want al verheugen wij ons natuurlijk over de aanvaarding van het Hoover- plan, waardoor Duitschland en mis schien wel Europa voorloopig van den ondergang gered is, en al willen wij gaarne hopen, dat het jaartje morato rium Duitschland goed 'zal doen en nieuwe ekonomische kracht zal schen ken, we vreezen toch, dat hiermede de saneering van Duitschland en van Europa niet zal worden bereikt. Want ten slotte raakt Duitschland door dit moratorium nog dieper in de schuld, daar toch geen Pfenning van de schuld wordt kwijtgescholden en de rente over de dit jaar niet-te-storten sommen maar weer met ijzige nauwkeu righeid aan de schuld wordt toege voegd. En een jaar is zoo gauw om! Maar laten wij er het oeste van hopen. Voorloopig kan Duitschland weer ade men. Al mag ook de directe verlichting, welke dit moratorium schenkt, niet over schat worden. Het „Volk" heeft nog al hoog opgegeven van de winsten der SD.A.P. by de jongste Raadsverkiezingen. De percentages door haar party werden hoog opgeschroefd en leken nog te hooger, waar alleen die gemeenten m de statistiek genomen werden, waar de S.D.A.P. meedong, dat is nog niet in de helft der gemeenten. De medaille heeft echter ook een keerzijde. En die laat de naaste geestverwant van het „Volk" even bewonderen. In de „Socialist", het orgaan der linkschen in de S.D.A.P. wordt de „Volk"-statistiek even ontleed. En dan lezen we b.v. volgende hartelijke passages: „Thans, nu de gemeenteraadsverkiezin gen achter ons liggen, dient vastgesteld te worden, dat noch de voornaamste taak, n.l. het bereiken van een veel sterkere positie dan die van 1929, noch de mini mum-taak, het handhaven van dat peil, door de partij vervuld zijn Zij, die in 1929, toen ons aandeel in hei totaal aantal uitgebrachte stemmen met 0.9 pCt. was toegenomen, uitriepen: „Wij marcheeren onweerstaanbaar op", zij kunnen nu een kunstmatig optimisme ver wekken door op een vooruitgang van 1.3 pCt. te wijzen in de 497 gemeenten, waarin onze partij aan de gemeenteraads verkiezingen deelnam. Voor wie gevaar loopen bedwelmd te worden door dergelijke overweldigende successen, zij er aan herinnerd dat er nog altyd eenige honderden gemeenten zijn, waarin de S.D.A.P. niet aan de verkiezin gen deelneemt." Over den vooruitgang in de groote ste den is het blad nog minder te spreken: „De vooruitgang in de groote steden ech ter is in hoofdzaak te danken aan Amster dam en verder aan Utrecht. In vier van de zes groote steden, in Rotterdam, Den Haag, Haarlem en Gro ningen was het percentage der sociaal democratische stemmen ifl 1931 lager dan in 1927. Dat is dus voor de groote burchten van het socialisme een allesbehalve gunstig re sultaat. En terwyl wij in deze zes steden in het totaal één zetel winst maakten, gingen communisten en Sneevlietianen er samen vier zetels vooruit." Niet bepaald een gunstig verschijnsel voor de S. D. A. P., daar heeft de „Socialist" volkomen gelijk in. „„Onze toekomst hangt af van de snel heid waarmee we in de groote steden, in de groote industrie-centra vooruitgaan. En die snelheid is tusschen 1927 en 1931 nagenoeg nul!" Het linksche orgaan neemt dan in 't ootje de wijze, waarop een en ander'wordt goed gepraat en geeft vervolgens de leiders een standje, dat ze niet genoeg geprofiteerd heb ben van de buitengewoon „gelukkige" situa tie: de malaise en werkloosheid Het blad vergeet echter er by te voegen, schryft Criticaster in de „Res.b.", dat de S. D. A. P. het tegenwoordig in die groo- tere plaatsen niet meer laten kan bij agi- teeren en beloven, maar dat ze moet meere- geeren. En dan hebben de bedrogen arbei ders heel spoedig in de doppen, dat al die mooie beloften niet vervuld worden. Van daar dat de „onweerstaanbare opmarsch" ge stuit wordt. Door het gezond verstand der arbeiders. Ergens in Amerika hebben weer eens twee kracht-patsers met elkander gevochten. Het waren een Duitscher en 'n Amerikaan. De Amerikaan werd zóó toegetakeld, dat zijn gezicht een zeer bloederig aspect bood; ball bewusteloos hing hu tenslotte „in de tou wen." Toen werd de Duitscher tot kampioen uitgeroepen; met een vollen buidel keert hu naar zün vaderland terug, en zf\l daar als held worden ingehaald. De bladen hebben, omdat het hier nieuws betrof waarin velen belang stellen, van deze gebeurtenis melding gemaakt, gelijk steeds. Dit echter zal ons niet beletten van derge- iyke pseudo-sport onzen inngen afkeer uit te drukken, schrijft .,De Avondpost." We leven in een zonderlinge samenleving. Wanneer twee mannen elkander op straat „afdrogen", komt de politie tusschenbeide en arresteert hen; wanneer ze elkander in den boks-ring op onmenscheiyke wüze toetake len, komt een heele politie-macht op de been om de orde te handhaven en zit een flink deel van de geëerde mensch-heid in hevige spanning om het resultaat te vernemen. En de opper-vechtersbaas wordt met geld en roem beladen. Zoo heeft deze naar licht, vryheid en ver lossing snakkende wereld, waarin kunst en wetenschap zich vaak met de uiterste moeite kunnen staande houden en de hoogste en beste geesten dikwyis in armoede den strüd om het bestaan moeten voeren, haar magis trale krankzinnigheden. We leven in een grooteh tüd." De brand bij Becht en Dyserinck Onderzoek naar de oorzaak De firma Becht Dyserinck, te Amster dam, wier toonkamers gisternacht totaal zijn afgebrand, was voor 435.000 verzekerd. De officier van Justitie en de rechtercommissa ris hebben een onderzoek ingesteld, dat niets heeft opgeleverd. Deskundigen zullen worden benoemc om de zaak verder te onderzoeken. Sloopers waren gisteren bezig met de top gevels omver te halen. Te Erica (Dr.) zyn, gelijk wy in een deel die van de worst gekocht en gegeten had van onze vorige oplaag hebben gemeld, eer gisteren ruim honderd personen uit onge veer dertig gezinnen ziek geworden. De symptomen wezen op vergiftiging en ver moedelijk heeft men te doen met vleesch- vergiftiging, ontstaan door het eten van worst. Een aantal patiënten is er ernstig aan toe. Nader wordt het volgende gemeld: Zondagavond werd de hulp van dr. A. J. D. Stukje te Erica ingeroepen voor een ge zin te Amsterdamscheveld, \vaar alle perso nen behalve een der jongste kinderen ziekteverschijnselen vertoonden, die wezen op vergiftiging. Er deden zich maag- en darmstoornissen voor, terwyl de arts hooge koortsen constateerde. Het bleek, dat de vier zieken gegeten hadden van leverworst, die Zaterdaavcnd bü een slager te Erica vlas gehaald. Het niet zieke kind had daar van niet genuttigd. Vüf personen in levensgevaar Spoedig na dit eerste geval meldden zich meer ziektegevallen bü den arts. De arts waarschuwde de politie, die onmiddeliyk een onderzoek instelde. Maandagavond waren twintig gezinnen tezamen met meer dan honderd personen, ziek, bij wie zich dezelfde ziekteverschijnse len voordeden. In drie gezinnen heeft de Zeereerw. Heer Pastoor aan drie kinderen de H.H. Sacra menten der Stervenden moeten geven Bovendien verKeeren in twee gezinnen man en vrouw in zeer ernstigen toestand. Kinderen zoowel als grysaards vertoonen dezelfde ziekteverschünselen. Het aantal gevallen breidde zich steeds uit en gistermorgen vroeg lagen 150 per sonen ziek waarvan verscheidenen ernstig. De burgemeester van Emmen heeft den betrokken slager een verhoor afgenomen, hetwelk niets opleverde. De man verklaarde, dat hu op de gebruikelijke wüze leverworst had vervaardigd, terwyl getuigen, die de worst hadden gekócht, daaraan ook niets bijzonders hebben kunnen constateeren. Monsters van worst en braaksel van patiënten zyn opgezonden naar het bacte riologisch instituut te Utrecht en den Pro vincialen Keuringsdienst te Assen. Onder leiding van den directeur van den gemeentelijken vleeschkeuringsdienst te Emmen is gistermorgen de geheele slagerij ontsmet. Gistermiddag zou de waarnemend- directeur der Volkksgezondheld, dr. Waan- ders uit Nijmegen ter plaase een onderzoek instellen. In den toestand der ernstige patiënten v/as gistermiddag nog geen verandering ge komen. Een dier patiënten overleden In den loop van den avond is een der pa tiënten, een achtjarig' meisje uit het gezin Stuiling, overleden, In den toestand der an dere ernstige patiënten is nog geen veran dering gekomen. Het onderzoek naar de oor zaak van de vergiftiging heeft nog geen resultaten opgeleverd. By afwezigheid van den inspecteur van de Volksgezondheid voor de drie Noordehjke provinciën, zal diens plaatsvervanger, dr. Santjes uit Nijmegen, een onderzoek instel len. Deze was gisteravond nog niet ter plaatse aangekomen. Het aantal zieken bedraagt thans ongeveer 150, terwul de gevallen zich niet meer uit breiden. De dokier wordt vanaf heden ge holpen door een medicus uit Emmen, terwyl ook nog een verpleegster hulp kon bieden. Het lijkje van het slachtoffer is in beslag genomen. Dr. Mieremet uit Groningen zal sectie op het lijkje verrichten. Eenige zieken verkeeren nog in levensge vaar. De minder ernstig ongestelden zijn aan de beterende hand. Zonder hulp Een speciale verslaggever van de „Tele graaf" schrijft aan zijn blad o.m. het vol gende: Erica is een arm veendorp, gelegen aan het Stieltjeskanaal in de provincie Drente, deel van de gemeente Emmen. De arbeidersge zinnen daar kunnen zich weinig weelde ver oorloven en hun voedsel is schraal. Maar des Zaterdagsavonds als het weekloon ontvangen is, dan gaan de huisvrouwen baar inkoopen doen en tractee en zü zich en haar gezin op leverworst, de z.g. bakworst. Voor 15 ct. per pond is die reeds te koopen en het Is geen zeldzaamheid als drie of vier pond van deze worst door één gezin verorberd wordt. Bij slager Doevendans te Erica was Za terdagavond ook weer deze worst te koop Meer dan honderd pond had hij verkocht, niet vermoedende welke gevolgen dit na zich zou sleepen. Hij kon dit ook niet weten, omdat hy reeds heel lang diezelfde worst verkocht tot groote tevredenheid van zyn klanten. Maar of er ditmaal een ziek varken geslacht was, of dat er een stuk bedorven vleesch in de worst terechtgekomen is, nie mand kan dit nu reeds zeggen. Een feit is, dat Zondag In vele gezinnen zij die van de worst gegeten hadden last kregen van hevige buikpijnen, hoofdpyn, diarrhee en braken. Een veenarbeider is gehard en loopt niet spoedig naar den dokter. Men dacht dus al gemeen, dat het wel over zou gaan. 2oo kwam het dat Maandagmiddag pas bekend werd welke vreeselyke gevolgen het gebruik van de worst na zich had gesleept. Van school bleven de meeste kinderen thuis, man nen bleven weg van hun werk en toen de kinderen van Veldwachter Veld Maandag middag thuiskwamen, hoorde hij voor het eerst, wat er aan de hand was. De veldwach ter stelde zich oogenblikkelijk in verbinding met den dokter, dr. A. J. D. Stukje. Deze deelde mede, dat hy Zondagavond van de eerste patiënten kennis had gekregen en dat de toeloop steeds grooter was geworden naar mate de dag van Maandag verder verliep. De veldwachter wist niet beter te doen dan den burgemeester van Emmen te waarschuwen; deze stelde zich in verbinding met den Keu ringsdienst van waren te Assen en met net Centrale Laboratorium te Utrecht. Ook de Officier van Justitie werd van het geval op de hoogte gebracht en zoo kwam dus een heele machine in beweging. Het waren uitsluitend de arme gezinnen den. Maar vooral de kinderen, die van de worst gegeten hadden, zelfs al was het maar één plakje, hadden 't leelyk te kwaad ge kregen. Meening van den dokter De verslaggever begaf zich naar den dok ter, den heer A. D. J. Stukje. Het was des avonds acht uur en toch stond de wacht kamer vol patiënten; zelfs stonden zy nog op straat hun beurt af te wachten. Ondanks den afmattenden dag, dien hij achter den rug had, vond de dokter nog even tyd om te bevestigen, dat men hier inderdaad te doen had met :n zeer ernstig geval van vleeschvergif tiging. Ongeveer dertig gezinnen met 100 tot 150 patiënten hadden zich bij hem aangemeld en hy vreesde, dat er nog wel meer zieken zou den zijn. De ziekte openbaarde zich in den vorm van maag- en darmstoomissen, diar rhee en brakingen, gepaard gaande met zeer hooge koortsen, algemeen verval van krach ten, roofdpijn en spierpynen. De ziekte ver toonde dadelyk het beeld van infectie en 't meest waarschijnlijk- is, aldus de dokter, dat men hier met een soort paratyphus te doen heeft. Het eerste gezin, waarvan hy bericht kreeg, bestond uit vyf personen, waar/ar. vier ziek waren, terwyl één kind, dat niet van de worst gegeten had, gezond was ge bleven. Er kwamen hem ook zeer ernstige geval len ter kennis en het is nog niet uitgeslo ten, dat er ook nog wel enkele sterfgevallen zullen voorkomen, voóral by kinderen. Hoe jonger zij waren, hoe zieker. Hoe de vergiftiging precies ontstaan was. kon de dokter niet mededeelen. Er is worst in beslag genomen en ook de afscheiding van de patiënten is voor bacteriologisch on derzoek naar Utrecht opgezonden. De dok ter deelde nog mede, dat hy het zeer druk had, dat hy en ook de pleegzuster het niet meer afkonden en dat zy hulp gevraagd hadden, welke na hedenmorgen dan ook zou worden verleend. Na het bezoek aan den dokter sprak de verslaggever nog den veldwachter, die een schril beeld ophing van ae ellende, die de vergiftiging had teweeggebracht. Hy had gisteren een uitgestrekt gebied doorkruist en er waren gezinnen, waar de vader, moeder en zes tot acht kinderen hevige pyn lydend, in bed werden gevonden. Doktershulp kon den zij in vele gevallen niet krijgen, omdat er niemand was die den dokter kon waar schuwen. Hij had ook menschen aangetrof fen, die plotseling hevige pijnen hadden ge kregen en op handen en voeten naar bed moesten kruipen. Van één gezin was een zoontje van school niet thuisgekomen, zoo dat hy waarschyniyk onderweg was blyven liggen. Een jongeman, die met verlof thuis was, was naar zyn garnizoen te Assen terug gekeerd en daar zeer ernstig ziek geworden. Een ander gezin was Zondag naar Den Haag vertrokken en had vier pond van de bewuste worst meegenomen. Als zy van de worst gégeten hebben, en dat is zeer waar schyniyk, moeten zy daar ernstig ziek zyn aangekomen. In de meeste gezinnen, zoo zeide de veld wachter, was absoluut geen hulp, zoodat de menschen geheel onverzorgd moesten wor den achtergelaten De dokter heeft gedaan wat hü kan, maar zyn krachten schieten te kort, te meer. daar hy dikwijls nog heele af standen moet loopen om de menschen, die achteraf wonen, te bereiken. De verslaggever vroeg nog of er sprake kon zyn van nonchalance, doch niets wees m die richting. Trouwens, ook een lid van het ge zin van den slager, die van de worst ge geten had, is ziek geworden. De Haagsche correspondent van het blad bezocht in den laten avond de familie Prins in de De Génestetlaan, waar mej. Prins zeer ongesteld werd aangetroffen. Zy vertelde het volgende: Daar afgesproken was, dat myn zwager en zyn iamilie deze week enkele dagen bij ons zouden komen logeeren, ging myn man Zaterdag met den auto naar Erica en keerde Zondagmiddag met myn zwager terug. Mijn man, die uit Drente afkomstig is, heeft de gewoonte om bji zyn jaarlyksche bezoek al daar de zeer speciale leverworst, zooals die daar bereid wordt, mee te brengen. Wy vin den altijd, dat die worst bijzonder smakelijk is en een geheel anderen smaak heeft dan de leverworst, die men hier kan koopen. Zondagmiddag om 1 uur kwam myn man hier aan, waarna wy eenige uren gezellig byeenzaten. 's Avonds aten wy brood, waar op wy wat leverworst deden. De jongste kinderen waren reeds naar bed, doch mün zoon van 17 jaar at mede. Aanvankelyk merkte geen van ons iets byzonders. Maai Maandagmorgen, terwijl 'ik op de fiets zat, merkte ik dat ik onwel werd; ik kreeg he vige krampen en was genoodzaakt myn werk te staken De krampen werden steeds erger en ik voelde my doodziek. Ik heb h afschuwelyken nacht doorgemaakt. Vanmor gen kwam de dokter, doch ik kon hem niet meedeelen wat de oorzaak myner ziekte kon zijn. Toen wy uit Erica vernamen, hetgeen daar gepasseerd was, begrepen wy wat de oorzaak was. De dokter heeft de overgeble ven worst ter onderzoek in beslag genomen. Het resultaat hiervan is ons nog niet be kend. Inmiddels voelt myn man zich ook weinig rovttig, terwyl myn zoon in den loop var den dag eveneens hevige maagkramp kreeg Drama met arrestant te Nijmegen Onbekende schiet zich door het hoofd Gisternacht werd op den Voerweg te Ny- megen dóór de politie een Duitscher aange houden, die niet in het bezit bleek te zyn van de vereischte papieren. Hy werd daarom overgebracht naar het hoofdbureau van po litie. Onderweg zette hy zijn bril ai en stak dien toen in den zak. Bij het bureau geko men, bracht hy plotseling de rechterhand naar den rechterslaap en schoot zich dwars door het hoofd. De man zakte ineen en werd het politie-bureau binnengedragen, waar hy spoedig overleed. By fouilleering werd niets gevonden, waaruit zijn identiteit kon blijken. Te Erica (Dr.) zijn 150 personen door het eten van worst ziek geworden. Twee vol wassenen en drie kinderen verkeeren in le vensgevaar. Een patiënt overleden. (blz. 1, 1ste blad) Noodweer in Berlijn. (blz. 1, 1ste blad) Ontwerp van wet betreffende de vorming van één gemeente voor den geheelen Wierin- germeerpolder. (blz. 1, 2de blad) Het mynwetsontwerp in derde lezing door het Engelsche Lagerhuis aangenomen. (blz. 1. 3de blad) De opstand op Peru geëindigd. (blz. 1. 3de blad) Conferentie te Londen over de uitwerking van Hoover's plan. (blz. 1, 3de blad) Overstrooming nabij Antwerpen. (blz. 1, 3de blad) Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot strafbaarstelling van godslasteringen in het openbaar. (blz. 2, 3de blad) De artsen en de actie voor ontwapening. (blz. 2, 3de blad) Te Rotterdam is een valsche muntersbende betrapt. (blz. 2. 3de blad) Barometerstand 9 uur vrni.: 757 stilstand. Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 9.49. Hoogste barometerstand 765.6 te Toulouse. Laagste barometerstand 748.0 te Kopenha gen. Verwachting: Meest matige, Westelijke tot Zuid-Westelijken wind, zwaar bewolkt tot be trokken. Later opklarend, aanvankelyk nog regenbuien, weinig verandering in tempera tuur. Na de aanvaarding van het moratorium De bijeenkomst der deskundigen In de Parysche ochtendbladen wordt met weinig geestdrift gesproken over de Engel sche uitnoodiging. Men schrijft het voomamelyk aan de goede Fransch-Engelsehe betrekkingen toe, dat Frankrijk gedeeltelijk heeft besloten op deze uitnoodiging in te gaan. De meeste bladen zyn van meening, dat Parys als plaats der besprekingen veel gun stiger zou zijn geweest. De „Echo de Paris" wyst er op, dat het program der conferentie nog geenszins vaststaat. Men weet zelfs nog niet, of Duitschland op deze conferentie vertegenwoordigd zal zyn, evenmin als men thans reeds vooruit kan zeggen, of de deskundigen zich slechts met financieel-technische vraagstukken zul len bezig houden, of ook de juridischs kwesties zullen overwegen. Het blad acht een byeenkomst van deskundigen in zoo verre raadzaam, dat dezen de mogelijkheid hebben in volledige vrijheid van handelen een regeering te kunnen desavoueeren, wat by regeeringspersonen niet het geval is. De „Ouvre" meent te weten, dat Briand een beslissing over het Engelsche voorstel voor een latere bijeenkomst van ministers der by het Young-plan betrokken landen niet heeft uitgesteld, maar het voorstel direct heeft afgewezen. Een Amerikaansche waarschuwing De New York Times waarschuwt in een hoofdartikel, dat het komende moratorium jaar een periode van de grootste activiteit moet worden. Er is, volgens het blad, geea internationaal mirakel of profeet noodig, om te kunnen voorspellen, dat het Young-plan zal moeten worden gewyzigd. In zyn ouden vorm kan het plan niet gehandhaafd bly ven. Niemand kan er van worden beschul digd, het plan te hebben gesaboteerd. Het is ineengestort ten gevolge van de wereld crisis. Op naam van Frank Hawks De bekerde vlieger Frank Hawks byge- ;,aamd de vliegende kogel, die na in Europa een aantal snelheidsrecords te hebben ge broken, naar de V. S. is teruggekeerd, heeft wederom een nieuw record op zijn naam gebracht door van Montreal naar New-York te vliegen In 1 uur en 45 minuten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1