SPECIALE AANBIEDING F. WISBRUN LIFFMANN DE VERGIFTIGING TE ERICA A. FUNKE ZOON 1500 METER CRÊPE MONACO C t «n GEMENGD NIEUWS Ellende in vele huisgezinnen Talrijke personen zonder hulp Drama met arrestant te Nijmegen Vechtpartij BINNENLANDSCH NIEUWS De Waalbrugplannen te Nijmegen FINANCIEN Exportcrediet voor Rusland DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE VRAGENBUS VELDKIJKERS ALLÉÉN ZIJLSTRAAT97 SPORTEN WEDSTRIJDEN TENNIS Tournement Kennemer Lyceum Afdeeling A. WATERPOLO DAMMEN Om de clubkampioenschappen der „Haarlemsche Damclub" SCHIETEN 95 c.M. breed.Waarde fl. 2.75 voor In alle modekleuren en wit en zwart. per meter Ter introductie van deze nieuwe kwaliteit kunstzijden marocain. Te Erica (Dr.) zijn, gelijk wij in een deel yan onze vorige oplaag hebben gemeld, eer gisteren ruim honderd personen uit onge veer dertig gezinnen ziek geworden. De symptomen wezen op vergiftiging en ver moedelijk heeft men te doen met vleesch- vergiftiging, ontstaan door het eten van worst. Een aantal patiënten is er ernstig aan toe. Nader wordt het volgende gemeld: Zondagavond werd de hulp van dr. A. J. D. Stukje te Erica ingeroepen voor een ge zin te Amsterdamscheveld, waar alle perso nen behalve een der jongste kinderen ziekteverschijnselen vertoonden, die wezen cp vergiftiging. Er deden zich maag- en darmstoornissen voor, terwijl de arts hooge koortsen constateerde. Het bleek, dat de vier zieken gegeten hadden van leverworst, die Zaterdaavcnd bij een slager te Erica was gehaald. Het niet zieke kind had daar van niet genuttigd. Vijf personen in levensgevaar Spoedig na dit eerste geval meldden zich meer ziektegevallen bij den arts. De arts waarschuwde de politie, die onmiddellijk een onderzoek instelde. Maandagavond waren twintig gezinnen tezamen met meer dan honderd personen, ziek, bij wie zich dezelfde ziekteverschijnse len voordeden. In drie gezinnen heeft de Zeereerw. Heer Pastoor aan drie kinderen de H.H. Sacra menten der Stervenden moeten geven Bovendien venteeren in twee gezinnen man en vrouw in zeer ernstigen toestand. Kinderen zoowel als grijsaards vertoonen dezelfde ziekteverschijnselen. Het aantal gevallen breidde zich steeds uit en gistermorgen vroeg lagen 150 per sonen ziek waarvan verscheidenen ernstig. De burgemeester van Emmen heeft den betrokken slager een verhoor afgenomen, hetwelk niets opleverde. De man verklaarde, dat hij op de gebruikelijke wijze leverworst had vervaardigd, terwijl getuigen, die de worst hadden gekocht, daaraan ook niets bijzonders hebben kunnen constateeren. Monsters van worst en braaksel van patiënten zijn opgezonden naar het bacte riologisch instituut te Utrecht en den Pro vincialen Keuringsdienst te Assen. Onder leiding van den directeur van den gemeentelijken vleeschkeuringsdienst te Emmen is gistermorgen de geheele slagerij ontsmet. Gistermiddag zou de waarnemend- directeur der Volkksgezondheid, dr. Waan- ders uit Nijmegen ter plaase een onderzoek instellen. In den toestand der ernstige patiënten v/as gistermiddag nog geen verandering ge komen. Een der patiënten overleden In den loop van den avond is een der pa tiënten, een achtjarig meisje uit het gezin Stuiling, overleden. In den toestand der an dere ernstige patiënten is nog geen veran dering gekomen. Het onderzoek naar de oor zaak van de vergiftiging heeft nog geen resultaten opgeleverd. Bij afwezigheid van den inspecteur van de Volksgezondheid voor de drie Noordelijke provinciën, zal diens plaatsvervanger, dr. Santjes uit Nijmegen, een onderzoek instel len. Deze was gisteravond nog niet ter plaatse aangekomen. Het aantal zieken bedraagt thans ongeveer 150, terwijl de gevallen zich niet meer uit breiden. De dokter wordt vanaf heden ge holpen door een medicus uit Emmen, terwijl ook nog een verpleegster hulp kon bieden. Het lijkje van het slachtoffer is in beslag genomen. Dr. Mieremet uit Groningen zal sectie op het lijkje verrichten. Eenige zieken verkeeren nog in levensge vaar. De minder ernstig ongestelden zijn aan de beterende hand. Zonder hulp Een speciale verslaggever van de „Tele graaf" schrijft aan zijn blad o.m. het vol gende Erica is een arm veendorp, gelegen aan het Stieltjeskanaal in de provincie Drente, deel van de gemeente Emmen. De arbeidersge zinnen daar kunnen zich weinig weelde ver oorloven en hun voedsel is schraal. Maar des Zaterdagsavonds als het weekloon ontvangen is, dan gaan de huisvrouwen haar lnkoopen doen en tracteeren zü zich en haar gezin op leverworst, de z.g. bakworst. Voor 15 ct. per pond is die reeds te koopen en het is geen zeldzaamheid als drie of vier pond van deze worst door één gezin verorberd wordt. Bij slager Dcevendans te Erica was Za terdagavond ook weer deze worst te koop. Meer dan honderd pond had hij verkocht, niet vermoedende welke gevolgen dit na zich zou sleepen. Hij kon dit ook niet weten, omdat hij reeds heel lang diezelfde worst verkocht tot groote tevredenheid van zijn klanten. Maar of er ditmaal een ziek varken geslacht was, of dat er een stuk bedorven vleesch in de worst terechtgekomen is, nie mand kan dit nu reeds zeggen. Een feit is, dat Zondag in vele gezinnen zij die van de worst gegeten hadden last kregen van hevige buikpijnen, hoofdpijn, diarrhee en braken. Een veenarbeider is gehard en loopt niet spoedig naar den dokter. Men dacht dus al gemeen, dat het wel over zou gaan. Zoo kwam het dat Maandagmiddag pas bekend werd welke vreeselijke gevolgen het gebruik van de worst na zich had gesleept. Van school bleven de meeste kinderen thuis, man nen bleven weg van hun werk en toen de kinderen van Veldwachter Veld Maandag middag thuiskwamen, hoorde hij voor het eerst, wat er aan de hand was. De veldwach ter stelde zich oogenblikkelijk in verbinding met den dokter, dr. A. J. D. Stukje. Deze deelde mede. dat hij Zondagavond van de eerste patiënten kennis had gekregen en dat de toeloop steeds grooter was geworden naar mate de dag van Maandag verder verliep. De veldwachter vist niet beter te doen dan den burgemeester van Emmen te waarschuwen; deze stelde zich in verbinding met den Keu ringsdienst van waren te Assen en met net Centrale Laboratorium te Utrecht. Ook de Officier van Justitie werd van het geval op de hoogte gebracht en zoo kwam dus een heele machine in beweging. Het waren uitsluitend de arme gezinnen die van de worst gekocht en gegeten had den. Maar vooral de kinderen, die van de worst gegeten hadden, zelfs al was het maar één plakje, hadden 't leelijk te kwaad ge kregen. Meening van den dokter De verslaggever begaf zich naar den dok ter, den heer A. D. J. Stukje. Het was des avonds acht uur en toch stond de wacht kamer vol patiënten: zelfs stonden zij nog op straat hun beurt af te wachten. Ondanks den afmattenden dag, dien hij achter den rug had, vond de dokter nog even tijd om te bevestigen, dat men hier inderdaad te doen had met cm zeer ernstig geval van vleeschvergiftiging. Ongeveer dertig gezinnen met 100 tot 150 patiënten hadden zich bij hem aangemeld en hij vreesde, dat er nog wel meer zieken zou den zijn. De ziekte openbaarde zich in den vorm van maag- en darmstoornissen, diar rhee en brakingen, gepaard gaande met zeer hooge koortsen, algemeen verval van krach ten, hoofdpijn en spierpijnen. De ziekte ver toonde dadelijk het beeld van infectie en 't meest waarschijnlijk-: is, aldus de dokter, dat men hier met een soort paratyphus te doen heeft. Het eerste gezin, waarvan hij bericht kreeg, bestond uit vijf personen, waarvan vier ziek waren, terwijl één kind, dat niet van de worst gegeten had, gezond was ge bleven. Er kwamen hem ook zeer ernstige geval len ter kennis en het is nog niet uitgeslo ten, dat er ook nog wel enkele sterfgevallen zullen voorkomen, vooral bij kinderen. Hoe jonger zij waren, hoe zieker. Hoe de vergiftiging precies ontstaan was. kon de dokter niet mededeelen. Er is worst in beslag genomen en ook de afscheiding van de patiënten is voor bacteriologisch on derzoek naar Utrecht opgezonden De dok ter deelde nog mede, dat hij het zeer druk had, dat hij en ook de pleegzuster het niet meer afkonden en dat zij hulp gevraagd hadden, welke na hedenmorgen dan ook zou worden verleend. Na het bezoek aan den dokter sprak de verslaggever nog den veldwachter, die een schril beeld ophing van ae ellende, die de vergiftiging had teweeggebracht. Hij had gisteren een uitgestrekt gebied doorkruist en er waren gezinnen, waar de vader, moeder en zes tot acht kinderen hevige pijn lijdend, in bed werden gevonden. Doktershulp kon den zij in vele gevallen niet krijgen, omdat er niemand was die den dokter kon waar schuwen. Hij had ook menschen aangetrof fen, die plotseling hevige pijnen hadden ge kregen en op handen en voeten naar bed moesten kruipen. Van één gezin was een zoontje van school niet thuisgekomen, zoo dat hij waarschijnlijk onderweg was blijven liggen. Een jongeman, die met verlof thuis was, was naar zijn garnizoen te Assen terug gekeerd en daar zeer ernstig ziek geworden. Een ander gezin was Zondag naar Den Haag vertrokken en had vier pond van de bewuste worst meegenomen. Ais zij van de worst gegeten hebben, en dat is zeer waar schijnlijk, moeten zi) daar ernstig ziek zijn aangekomen. In de meeste gezinnen, zoo zeide de veld wachter, was absoluut geen hulp, zoodat de menschen geheel onverzorgd moesten wor den achtergelaten. De dokter heeft gedaan wat hij kan, maar zijn krachten schieten te kort, te meer. daar hij dikwijls nog heele af standen moet loopen om de menschen, die achteraf wonen, te bereiken. De verslaggever vroeg nog of er sprake kon zijn van nonchalance, doch niets wees in die richting. Trouwens, ook een lid van het ge zin van den slager, die van de worst ge geten had, is ziek geworden. De Haagsche correspondent van het blad bezocht in den laten avond de familie Prins in de De Génestetlaan, waar mej. Prins zeer ongesteld werd aangetroffen. Zij vertelde het volgende Daar afgesproken was, dat mijn zwager en zijn iamüie deze week enkele dagen bij ons zouden komen logeeren, ging mijn man Zaterdag met den auto naar Erica en keerde Zondagmiddag met mijn zwager terug. Mijn man, die uit Drente afkomstig is, heeft de gewoonte om bji zijn jaarlijksche bezoek al daar de zeer speciale leverworst, zooals die daar bereid wordt, mee te brengen. Wij vin den altijd, dat die worst bijzonder smakelijk is en een geheel anderen smaak heeft dan de leverworst, die men hier kan koopen. Zondagmiddag om 1 uur kwam mijn man hier aan, waarna wij eenige uren gezellig bijeenzaten, 's Avonds aten wij brood, waar op wij wat leverworst deden. De jongste kinderen waren reeds naar bed, doch mijn zoon van 17 jaar at mede. Aanvankelijk merkte geen van ons iets bijzonders. Maar Maandagmorgen, terwijl ik op de fiets zat, merkte ik dat ik onwel werd; ik kreeg he vige krampen en was genoodzaakt mijn werk te staken De krampen werden steeds erger en ik voelde mij doodziek. Ik heb n afschuwelijken nacht doorgemaakt. Vanmor gen kwam de dokter, doch ik kon hem niet meedeelen wat de oorzaak mijner ziekte kon zijn. Toen wij uit Erica vernamen, hetgeen daar gepasseerd was, begrepen wij wat de oorzaak was. De dokter heeft de overgeble ven worst ter onderzoek in beslag genomen. Het resultaat hiervan is ons nog niet be kend. Inmiddels voelt mijn man zich ook weinig prettig, terwijl mijn zoon in den loop var. den dag eveneens hevige maagkramp kreeg. Onbekende schiet zich door het hoofd Gisternacht werd op den Voerweg te Nij megen door de politie een Duitscher aange houden, die niet in het bezit bleek te zijn van de vereischte papieren. Hij werd daarom overgebracht naar het hoofdbureau van po litie. Onderweg zette hij zijn bril at en stak dien toen in den zak. Bij het bureau geko men, bracht hij plotseling de rechterhand naar den rechterslaap en schoot zich dwars door het hoofd. De man zakte ineen en werd het politie-bureau binnengedragen, waar hij spoedig overleed. Bij fouilleering werd niets gevonden, waaruit zijn identiteit kou blijken. De rumoerige Scheveningers Als dollen gingen zij te keer Dinsdagnacht heeft de door de politie ge schoten P. J. in het Roode Kruis Ziekenhuis te Den Haag een operatie ondergaan. Zijn toestand is ernstig, doch er schijnt geen le vensgevaar te bestaan. Omtrent de vechtpartij vernemen wij nog het volgende: De zes Scheveningers, die erbij betrokken waren, zijn beruchte lieden, die den heelen avond reeds in een ander café hadden ge dronken zonder te betalen. De kastelein heeft hen laten gaan omdat hij tegen de woestelingen niet durfde op te treden. Zij zijn toen naar het café aan den Nieboerweg ge gaan, waar de vrouw van den kastelein alleen aanwezig was. Bijna dadelijk begon het zestal ruzie te maken en den boel op stelten te zet ten. De vrouw, die daardoor beangst werd, liep de deur uit om in een sigarenwinkel in de buurt de politie op te bellen. Aan haar verzoek om assistentie werd voldaan; twee agenten per rijwiel kwamen spoedig in het café, maar niet zoodra verschenen zij of de zes Scheveningers keerden zich tegen hen met dreigenmenten. De agenten sommeerden hen heen te gaan, maar daaraan werd niet voldaan en toen de gummistok werd getrok ken, stroopte P. J. zijn mouwen op en kwam in gebukte houding, de z.g. „schephouding" op de beide agenten af. Dezen dreigden te zullen schieten en toen ook dat niet hielp, werd een schot gelost, dat weliswaar bene denwaarts was gericht, doch, daar de aanval ler in gebukte houding liep, hem in den buik trof. Een der agenten ging onmiddellijk den geneeskundigen dienst opbellen en ter wijl hij weg was vielen de vijf Schevenin gers den anderen agent weer aan. Het ge lukte hun hem te bespringen en op den grond te krijgen, waarna zij hem den gummistok ontwrongen en hem daarmee een paar klap pen op de hand gaven. Een agent, die vrij van dienst was, doch toevallig in de buurt kwam, assisteerde zijn collega, doch ook hij werd besprongen en kreeg een stomp tegen den linkerslaap. Tenslotte kwam er weer politiehulp opdagen en eerst toen gelukte het het vijftal te over meesteren en mee te voeren. De indruk van verschillende getuigen, die zich aan de afd. C. hebben gemeld, was, dat de zes als dollen te keer gingen. Jongeman door acht messteken gewond Tijdens de kermis te Chèvremont-ICerkra- de, Dinsdagnacht, werd de 20-jarige G. door K. aangevallen. G. kreeg 8 messteken. Hij liep nog in een woning, waar hij bewus teloos neerviel. Later is hij naar het zieken huis gebracht. De dader is aangehouden. Giftige bessen Te Barger Compascuum (Dr.) is een 8-jarig jongetje na het eten van kruisbessen, welke aangetast waren door de zoogenaamde handzwam, overleden. Dure wegen! In de morgen te houden raadsvergadering van Nijmegen komen nieuwe voorstellen van B. en W. aan de orde inzake de uitvoering der Waalbrugplannen, wat betreft den aan leg der toegangswegen, waarvoor de gemeen te Nijmegen groote offers zal moeten bren gen in tegenstelling met Zalt Bommel en andere gemeenten, daar de regeering van de gemeenten, waar Rijksbruggen gebouwd wor den, geen bijdrage vraagt. B. en W. stellen nu aan den Raad voor bijdragen in de kosten van de brug te ver- leenen één zesde voor de toegangswegen aan de Lentsche zijde (Betuwe), twee derden voor de afwegen naar Waalkade en even tueel het Kelfkensbosch, de helft voor de overige toegangswegen aan de Nijmeegsche zijde. Verder zullen alle pogingen in het werk worden gesteld tot het behoud van een af zonderlijken afrit van de brug naar het Kelfkensbosch. De kosten hiervan zijn nog niet geraamd, maar loopen in de tonnen gouds. De brug en de hoofdtoegangswegen ver krijgen een rijwegbreedte van tenminste twaalf Meter. Ter weerszijden daarvan wor den rijwiel- en voetpaden gemaakt, aan elke zijde, tezamen breed vier Meter. Door de Engelsche regeering voor zestig procent gewaarborgd? Naar verluidt zou de Lord Privy Seal, Tho mas Johnston, in de gisteren gehouden fi ac tievergadering der Engelsche Arbeiderspartij bijzonderheden inzake een zich op het cogenblik bij de regeering in voorbereiding bevindend exportcredietplan ten behoeve van Rusland hebben medegedeeld. In totaal zou het, naar het „Hdbd." meldt, gaan om een bedrag van vijf a zes millioen pd. en de credieten zouden geleidelijk, over een pe riode van ongeveer 2 'A jaar verdeeld, wor den verstrekt. De credieten zouden voor 50 procent door de regeering worden gewaar borgd. Het plan zou geen betrekking hebben op schepen, doch hoofdzakelijk op machine rieën en dergelijke. 65ste Jaargang no. 41. In het ons zoo juist bezorgde nummer van de K. I. maken we weer een uitge- strekten tocht door „Schilderachtig Neder land" en laten ons door Jan Hoek vertellen over „De Pausen op vacantie," terwijl we aardige foto's opmerken van binnen- zoo als buitenlandsche actueele gebeurtenissen. De lectuur kenmerkt zich als immer door een zorgvuldige keuze; Marie de Belmonte met haar: „Het vijfde wiel aan den wagen," en Patr. Cornelissen in z'n Indische penne- vrucht „Diplomatie" bieden een gezellig leesuurtje. Dr. A. Stein beschrijft de ellendige toe standen in Sovjet-Rusland in z'n artikel; „De vrouw in den sovjetstaat, slavin van den arbeid" en levert daarbij merkwaardige foto's. Dan biedt dit nummer nog een nieuw kort vervolgverhaal „De doodende straal" door Gaston Guillot, waarachter met de be kende rubrieken ook deze aflevering weer gesloten wordt. Vraag: 1. Kunt U mij zeggen of ik kip peneieren kan inleggen ln kalk? 2. Ik heb een ouden waschketel, die door roestplekken niet meer voor de wasch ge bruikt kan worden. Kan ik dat nu in dezen ketel doen? 3. Hoeveel kalk heb ik dan noodig voor 200 eieren? 4. Is de kalk, die ik er voor hebben moet, ongebluschte kalk of is het dezelfde kalk, die de metselaar gebruikt? Antwoord: Haal waterglas bij uw drogist en neem hiervan één deel en zes deelen schoon koud water. Roer het door en leg er voorzichtig één ei op. Blijft dit drijven dan doet ge er nog water bij totdat het ei' langzaam zinkt. De eerste paar dagen kunt ge de eieren er bij doen, maar zoodra de vloeistof wat gelei-achtig is geworden, niet meer. Ge kimt dan beter weer opnieuw in maken. Indien ge zelf kippen hebt, maak de eieren dan in kleine potten in, want ze moeten zoo versch mogelijk zijn. Gebruik daarvoor liefst geen ouden, roestigen wasch ketel. Vraag: X. Kunt u mij eenige secretariaten opgeven van R. K. Bonden voor chemisch of chemisch-technisch personeel? 2. Waar zijn deze secretariaten gevestigd? Antwoord: Wendt u tot het secretariaat van den R. K. Graflschen Bond te Utrecht. Vraag: Zoudt u mij kunnen opgeven op welke tijden het a. s. Zondag eb en vloed is tusschen IJmuiden en Noordwijk? Dit in OPTICIENS verband met een te maken fietstocht langs het strand. Antwoord: Ons niet bekend. Vraag: I. Is de verloting der Wereld tentoonstelling te Antwerpen al afgeloo- pen? II. Zoo ja, waar kan ik dan een trek- kingslijst bekomen? Antwoord: I. Ja. II Ons niet bekend. Vr. Kunt u mij zeggen, hoe het komt dat de knoppen van mijn struikrozen ver drogen? Antw.: Zonder meerdere gegevens is ons dat niet mogelijk. Vraag: Tot wien moet ik mij wenden om inlichtingen, betreffende het herhalen eener diploma van gemeente- of veldpolitie? Antw.: Wendt u om inlichtingen tot den heer M. L. A. Klein, Lourens Costerstraat 23, Haarlem. Vraag: Waar kan ik in Amsterdam in de avonduren tegen niet te hooge onkosten tee- kenles of een teekencursus volgen? 2. Wat zijn de onkosten hiervan? 3. Tot welke positie kan ik mij opwerken indien ik mijn diploma behaal? Het liefst zou ik litograaf of reclameteekenaar worden. Antw.: Uit uw vragen blijkt, dat u kunst schilderen bedoelt. Daarvoor dient u lessen te volgen van particulieren of particuliere instellingen. Maar de adressen daarvoor zult u zich per advertentie in een der Amsterdam- sche kranten moeten verschaffen. Wendt u verder eens om inlichtingen tot de directie eener ambachtsschool. Vraag: Eenige dagen geleden stelde ik U de volgende vraag: Vanaf April ben ik werk zaam in een winkel. Ik krijg geen vacantie, maar mag in September voor eigen rekening een week vrij nemen. Heeft mijn patroon nu het recht mijn vrije ochtenden in te trekken? Het antwoord luidde: „Welke vrije ochten den bedoelt U?" Is het U dan niet bekend, dat iemand, die als verkooperister) werkzaam is, een vrije morgen per week heeft? Antwoord: Het is ons bekend, dat men in uw geval recht heeft op een vrijen halven dag in de week, maar als u vragen stelt, moet u zich duidelijk uitdruk ken, want anders krijgt u foutieve antwoor den, waarvoor u den redacteur van den Vragenbus dan, ten onrechte natuurlijk, de schuld geeft. De door u bedoelde vrije ochtenden mag de patroon om de door u aan gegeven reden niet inhouden. Vraag: Mijn vader heeft een gedeelte van zijn huis, bestaande uit twee kamers en kel der, met gebruik van W.C. en water ver huurd. Nu is een gezondheidscommissie, be staande uit twee personen geweest en hebben de kamers bekeken. Een paar dagen later kreeg hij middels den Burgemeester aan zegging, dat hij moest zorgen, dat de kamers binnen 6 maanden moesten voorzien zijn van een aparte voordeur, een W.C. en water, anders zouden ze onbewoonbaar worden ver klaard. Is het bij de wet vereischt, dat bij verhuren van kamers, de kamers moeien voorzien zijn van een aparte voordeur, W.C. en water? Antw.: De bedoeling van uw vader met het verhuren van dat gedeelte van zijn huis zal wel zijn. dat gedeelte ais afzonderlijke woning te verhuren. Als dit inderdaad het geval is en het dus niet een géwoon geval van ka mers verhuren betreft, dan heeft men het recht om te eischen, dat dit gedeelte van het huis voorzien is van W.C. en water. Want volgens de wet moet iedere woning voorzien zijn van W.C. en water. Indien het alleen verhuren van kamers betreft, wendt u dan tot den directeur van Bouw- en Woningtoe zicht, om met hem het geval te bespreken. Vraag betreffende loten. Antwoord: Geen uitgeloot. Vraag: Hoe kan men een zwarte vlek van een gümmizool Uit een licht-bruine schoen verwijderen? Antw.: Met petroleum-aether; daarna op wrijven met schoenenwas. Heeren-enliel. H. van Riemsdijk slaat D. Göllner 7—5, 6—3. Knuyt v.v. Rhodius 1—6, 16. Borgerding v.v. de Ruyter 4—6, 6—0, 06. Mr. N. de Boer versus W. Stenfert Kroese w.o. P. Kotte v.v. E. Hoeke 36, 46. Dames-enkel. Mej. Vlieger si. mevr. de Ruyter 63, 6—2. Mej. Roelofs sl. mej. A. Langendonk 6—3, 6—3. Dames-dubbel. Mej. van Beaumont en mej. de Raas v.v. Mej. Verster en mevr. v. d. Klashorst 1—6, 3—6, Afdeeling B. Heeren-enkel. Lantzius slaat H. Seignette 61, 63, Westenberg slaat Frant3—6, 61, 64. A. Boeree slaat Hop 6—3, 6—2. J. Vos versus J. Levy gestaakt. N. v. Steen wijk v.v. E. Lantzius 1—6, 36 Dames-enkel (2e ronde). Mej. A. de Vlet ter slaat mej. M. Terwey 46, 60, 61. Gemengd-dubbel. Mej. L. Brinkmann en Sikkesz slaan mej. van der Kolk en Spren- ger 64, 57, 75. Mej. C. Philippus en H. Seignette versus mej. C. Brinkmann en Gall 97 (gestaakt wegens duisternis). Dames-dubbel. Dames de Bock slaan mej. Philippus en mej. Kuiper 6—4, 6—1. Mevr. Kleekamp en mevr Kramer slaan mevr. Knuyt en mevr. Marcus 64, 64. Afdeeling C. Heeren-enkel. Mostert v.v. Krom 63, 1—6, 2—6. Gemengd dubbel. Mej. Lioni en A. de Vletter slaan mevr. Benecke en J. Zwartser 9—7, 6—4. „Haarlem"Nereus 24 Gisteravond speelde Haarlem voor de 2e klasse van den N.Z.B. den return-wedstrijd tegen Nereus uit Zaandijk, en heeft we derom tegen de meerdere routine van de Zaankanters het onderspit moeten delven. Als scheidsrechter Braam beginnen blaast, zijn beide zeventallen volledig. Haarlem stelt zich dus als volgt op: Th. Hölsken, C. v. Ellinckhuyzen, W. Hölsken, W. v. d. Bogaerd, C. Zeeman, S. A. Liezenberg, J. v. Hems- bergen Direct ontplooit zich een forsche strijd met verscheidene goede aanvallen aan weers zijden. Bij een aanval van Haarlem werkt Liezen- berg bal en keeper tegelijk in het doel, 10. Nereus komt dan even sterk opzetten, verscheidene gevaarlijke momenten ont staan voor het Haarlem-doel, doch als rust ■aanbreekt is de stand nog ongewijzigd. Na rust verdedigt Haarlem de ondiepe zijde, de linksbuiten van Nereus profi teert hiervan en werkt een bal staande in den goal: 11. Direct hierop een gevaarlijke aanval van Haarlem. J. van Hemsbergen wordt binnen 4 meter ongeoorloofd aangevallen, waar door hij een strafworp krijgt te nemen, het schot komt via den paal in het veld terug, doch Liezenberg geeft Haarlem wederom een voorsprong. Dit prikkelt Nereus dermate, dat zij er alles op zet. Van Zethoven zwemt op tot voor den goal, waar Van den Bogaerd ten koste van alles hem het scoren tracht te verhinderen en dus het water moet verla ten. Van Zethoven brengt de partijen weer gelijk. Bij een algemeenen Haarlem-aanval zwemt Van Hemsbergen binnen 2 meter. Van de numerieke meerderheid gebruik makend, scoort Nereus het derde doel punt. Door dit succes aangemoedigd, valt Ne reus energiek aan, de midachter weet door opzwemmen het 4e doelpunt te scoren, met welken uitslag het einde aanbreekt. Door deze overwinning heeft Nereus een goede kans op het kampioenschap gekre gen. In het clublokaal der „Haarlemsche Dam club" werden bovengenoemde wedstrijden voortgezet. De uitslagen luiden: Herkamp clubkampioenschap (selectie-af- deeling): B. Dukel wint van J. W. van Dartelen. Selectie-af deeling: P. G. van Engelen wint van A. de Jong. Promotie-degradatie selectie-afd. hoofd klasse: J. B. Sluiter Jr. wint van Joh. Fa bel Jr. De nationale schietwedstrijden van „Nimrod" te Alkmaar Zoo behooren de dagen, dat in Alkmaar de schietsport noogtjj vierde, ook weer tot het verleden. Een groote drukte kenmerkte de laatste dagen, terwijl de spanning haar hoogte punt bereikte, door de hooge series, die herhaaldelijk werden gemaakt. Gedurende den geheelen dag waren alle 6 banen on ophoudelijk in gebruik. Wat dit wil zeggen, begrijpen enkel degenen, die van nabij een en ander hebben kunnen gadeslaan en de keurige organisatie hebben bewonderd. De meerdere door het bestuur beschik baar gestelde dagprijzen Zaterdag wa ren er niet minder dan 8 verhoogden de animo ten zeerste. Uit onderstaanden uit slag blijkt duidelijk, over welk een keur corps schutters Alkmaar beschikt. De fraaie prestatie van de Alkmaarsche Bur gerwacht springt aanstonds in het oog. Alle 5 deelnemende corpsen hebben zich een eervolle plaats weten te verzekeren; de in het reglement opgenomen bepaling, dat elke vereeniging zich kan doen vertegenwoordi gen door een onbeperkt aantal vijftallen, doch slechts voor één prijs in aanmerking kan komen, is ie oorzaak, dat de Alkmaar sche Burgerwacht niet 5 van de 6 in de afd. A. Ill en A. IV beschikbaar gestelde prijzen in de wacht sleept. Hieronder volgen de uitslagen: Afdeeling A. K. S O. A. I.Voor schietvereeniging 1ste vijftallen, Max. 250 p. 1ste prijs B. V. L., Alkmaar, 218 p., 2e prijs Generaal Joubert, Haarlem 198 p., 3e prijs Alcmaria, Alkmaar, 195 p. 4. Alk. Politie Sportver., Alkmaar, 189 p., 5. Bloemendaal Commando, Bloemendaal, 180 p., 6. B. V. L„ Oudewater, 152 p., 7. B. V. L., Limmen, 144 p., 8. B. V. L.. Ber gen, 119 p. De extra prijs voor hoogste corpsschutter der Alkmaarsche B. V. L., werd behaald door den heer D. R. Appel, Alkmaar 46 p. De extra-prijs voor verst komende ver eeniging werd toegekend aan B. V. L. te Oudewater. A. II. Als boven 2de vijftallen. 1ste prijs, Scherpschuttersvereeniging te Egmond aan Zee, 170 p., 2de prijs B. V. L., te Alkmaar, 163 p., 3e prijs Willem Tel, Alkmaar, 165 punten, 4. B. V. L., Bergen, 155 punten, 5. B. V. L., Alkmaar, 146 p., 6. Alcmaria 2, Alkmaar, 144 p., 7. A. P. S. V., Alkmaar, 137 p., 8. Bloemendaal Commando 2, Bloe mendaal, 135 p., 9. B. V. L., Heiloo, 116. A. III Burgerwachten 1ste vijftallen 1ste prijs, Bloemendaal, 219 p., 2e prijs, A'kmaar I, 196 p., 3e prijs Zuid-Scharwoude, 164 p., 4. Schoorl 157 p., 5 Noord-Scharwoude, 153 punten. Alkmaar had zich met 174 punten als goede derde geplaatst. Gezien de bepaling, die wij reeds uoven vermeldden, kon deze vereeniging geen prijs worden toegekend. A. IV. Als boven 2de vijftallen. Ie prijs, Alkmaar V. 165 p., 2e prUs, Zuid-Schar woude, 144^ 3e prijs, Noord-Scharwoude, 119 p. Alkmaar IV en III met resp. 161 en 158 p., konden geen prijs worden toegekend. Hoogste Alkmaarsche korpsschutter van de afd. A. Ill en IV was de heer J. Florijn met 46 p. A. V. Eere-korpswedstrijden: le prijs, Burgerwacht Bloemendaal 199 p.; 2e prijs Generaal Joubert, Haarlem 192 p. 3e prijs Burgerwacht Alkmaar I, 191 p. 4. A. P. S. V. Alkmaar, 187 p. 5. B. V. L. Alkmaar, 180 p. 6. Bloemendaal Com mando, Bloemendaal 171 p. 7. Alcmaria, Alkmaar 165 p. Hoogste korpsschutters: A. J. Hecker, Haarlem en J. Florijn Alkmaar met 46 p. De extra prijs vor hoogsten korpsschutter der A. P. S. V. werd toegekend aan den heer J. Dreeuws. A. VI. Personeel. Max. 50 p. 1. A. J. Hecker, Haarlem 49 p. 2. H. A. Smit, Utrecht, 4547 p. 3. W. Faassen, Haarlem, 4533 p. 4. A. Boersen Jr., Alk maar, 4442 p. 5. C. van Dam, Alkmaar, 43—37 p. 6. A. Wittebrood, Egmond aan Zee, 4331 p. 7. J. Besteman, Alkmaar, 43 p. 8. P. Zonneveld, Haarlem, 42 p. 9. C. J. Linde man, Haarlem, 41—39 p. 10. J. Plas, 'jlk- maar, 41 p. 11. H. van Galen, Alkmaar, 40— 41 p. 12. S. Spruit, Alkmaar, 40—38 p 13. G. W. Vaal, Oudewater, 40—37 p. 14. J. Mul link, Oudewater, 4034 p. l.s. 6. 15. D. R. Appelman, Alkmaar, 4034 p l.s. 66. 16. J. Groothuizen, Alkmaar, 4034 p. l.s, 55. 17. P. Hoogestein, Haarlem, 40 p. 18. A. de Kort, Alkmaar, 3831 p. 19. B. Verhoeve, Alkmaar, 38-29 p. 20. J. Ruigwaard, Egm. aan Zee 3747 p. Herinneringsmed. voor hoogste steunserie: de heer H. A. Smit, Utrecht. Extra prijs voor hoogsten Alkmaarschen schutter: de heer A. Boersen Jr. Alkmaar. A. VII. Jubileum wedstrijden Max 50 p. 1. H. A. Smit, Utrecht, 47 p. 2. G. Weel, Alkmaar, 43 p. l.s. 7. 3. J. A. Baart, Alkmaar 43 p. l.s. 5. 4. A. de Waard, Egm. aan Zee, 42 p. 5. A. Boersen Sr., Alkmaar, 41 p. l.s. Ijs. 56. 6. D. R. Appelman, Alkmaar, 41 p. l.s. 5—5. Afdeeling B. Buks. B. I. Schietvereenigingen le vijftallen. Max. 250 p. le prijs Burgerwacht Bloemendaal, 214 p. 2e prijs Bloemendaal Commando, Bloemen daal 205 p. 3e prijs Generaal Joubert, Haar lem, 201 p. 4.Generaal van Merlen 198 p. 5. B. V. L. Alkmaar, 131 p. B II, 2e vijftallen. le prijs, Bloemendaal Commando, Bloe mendaal 197 p. 2e prijs Scherpschutters, Eg mond aan Zeè, 177 p. 3e prijs „Oranje," IJmuiden, 174 p. 4. B. V. L. Alkmaar, 131 p. B. III. Eerekorpswedstrijdij. le prijs Bloemendaal Commando 1, Bloemendaal 208 p. 2e prijs Burgerwacht, Bloemendaal, 207 p. 3e prijs Bloemendaal Commando II, 205 p. 4. Generaal Joubert, Haarlem 163 p. Hoogste korpsschutter D. C. Houtgraaf, Bloemendaal 47 p. Herinneringsmed. voor verst-komende vereeniging: B. V. L. Oudewater. B, IV. Personeel. 1. D. C. Houtgraaf, Bloe mendaal, 48-43 p. 2. W. Hoogestein, Haa - lem, 46-44 p. l.s. 7. 3. A. J. Hecker, Haarlem, 45-44 p. Ijs. 8. 4. J. Lindeman, Haarlem, 45-43 p. l.s. 8-9. 5. C. Lindeman, Haarlem, 45-43 p., l.s. 3-8. 6. W. Faassen, Haarlem, 44 p. 7. F. Kruup, Haarlem, 43-41 p. 8. H. C. Kohier, Haarlem, 43-40 p. 9. J. Cornelis sen, Haarlem, 39 p. 10. P. Zonneveld, Haar lem, 38 p. 11. J. Duiker, Haarlem, 37 p. l.s. 5. 12. D. Houtgraaf, Haarlem 37 p. l.s. 4. 13. J. Blauwhof, Haarlem, 36 p. l.s. 6-7. 14. W. Koelemij, Haarlem, 36 p. l.s. 6-6. 10. Keijzer, Haarlem, 36 p. l.s. 3. 16. VerziU- bergen, Haarlem, 34 p. 17. Th. Druiven, Egmond aan Zee, 32 p. 18. ,A. de Waard, Egmond aan Zee, 29 p. 19. Fr. J. Koelemij, Haarlem, 28 p. 20. J. Peereboom-Voller, Amsterdam, 26 p. Herinneringsmedaille hoogste steunserie: de heer A. J. Hecker, Haarlem 44 p. B. V. Jubileum-wedstrijden. 1. A. J. Hec ker, Haarlem 47 p. 2. D. C. Houtgraaf, Bloemendaal 46 p. 3. J. Lindeman, Haar lem, 44 p. 4. Th. Druiven, Egm. aan Zee, 41 p. 5. W. Koelemij, Haarlem, 39 p. 6. C. Kok, Haarlem, 38 p. l.s 6-7. De prijsuitreiking zal plaats hebben op Zondag 19 Juli a.s. des middags te half 1 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6