f 3000.- f 750.- f250.- f125.- f50.- f40.- TEEKEN BUREAUX NA8SAULAAN 49 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN DONDERDAG 9 JULI 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17813 AANGIFTE MOET, OF STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL DE BEDRIJFSRADENWET Gespannen toestand in Italië Auto met vier inzittenden te water Een doode en een ernstig gewonde De publicatie der nieuwe encycliek De worstvergiftiging te Erica Reeds 300 patiënten Amok De Noordpoolreis van de „Graf Zeppelin" De te volgen route Groote Internationale Gladiolustentoonstelling te Haarlem Van 31 Juli tot 2 Augustus in het Krelage-huis Het ongeluk op de Maas De lijken der slachtoffers opgehaald Antony Fokker Het a.s. huwelijk van Prinses Ileana Het moratorium Telegram aan Z. H. den Paus, De a.s. Ontwapenings conferentie Amerika neemt er gaarne aan deel VOORNAAMSTE cKIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Telefoon No. 13866 (drie Ujnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bq vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1—4 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, bij vooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de ver zeker ings voor waar den tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van 'n anderen vinger De Hooge Raad van Arbeid heeft met 21 tegen 17 stemmen de vraag „Is een wet in den geest van het aanhangig gemaakte voorontwerp tot instelling van bedrijfsraden gewenscht?" ontkennend beantwoord. Uit de overwegingen, welke in het officieel communiqué over de desbetref fende zitting van den Hoogen Raad ge noemd worden, maar vooral uit het feit, dat niet minder dan 21 van de 38 leden zich tegen het wetsontwerp van minister Verschuur verklaarden, valt af te leiden, dat liberale en socialistische elementen hier samengewerkt moeten hebben om het plan van minister Verschuur in discrediet te brengen. Den liberalen moet het wetsontwerp te ver, den socialisten moet het niet ver genoeg gegaan zijn, althans deze laatsten schenen andere aspiraties te hebben. Nu juicht het liberale „Handelsblad" reeds, dat er van de bedrijfsraden wet niets komt: „Wij voor ons kunnen het volstrekt niet betreuren, dat het wetje dus hiermede van de baan is. Het was geheel onverwacht uit de lucht komen vallen, in een tijd, die met de „Verstaatliehung" van sociale organisa ties eigenlijk al vrijwel had afgerekend. Tien of twaalf jaar geleden, zoo hebben wij in ons artikel van 8 December al op gemerkt, had een dergelijk plan een betere kans gehad dan nu; men is sindsdien wat sceptisch geworden ten aanzien, niet van sociale samenwerking zelf, maar van de staats-„hulp" daarbij. Veel beteekende het wetje overigens niet, want het dacht de taak van de door de regeering in het leven geroepen algemeene bedrijfsraden niet verordenend maar alleen adviseerend; toch was deze hulp zelfs misschien nog menigmaal in staat geweest om de zaak, het groeiende overleg tusschen werkne mers- en werkgevers-organisaties, te be derven. Ten slotte: ook de verwerping verwon dert ons niet, want zoomin de werkgevers gevoelden er weinig of niet voor, en even min was er sympathie bij de moderne arbeidersbeweging. Ook „Het Volk" heeft het voorontwerp „slap" en „een verdund aftreksel van bedrijfsorganisatie" ge noemd. En alzoo heeft de Hooge Raad bij wijze van voorparlement den minister een vermoedelijk échec in de Kamer bespaard, en zich dus in dit opzicht wel nuttig be toond: een rem tegen overijlde maatrege len." Is dit geschrijf niet zeer voorbarig? Is door dit rapport van den Hoogen Raad van Arbeid het wetje van de baan? Sinds wanneer heeft dit college hoe deftig zijn naam ook klinken moge beslissingsrecht over indiening en be handeling en al dan niet aanneming van wetsontwerpen? Wij willen de beteekenis van dit rap port niet onderschatten, vooral omdat in de stemmenverhouding in genoemden Raad zekere zeer sterke aanwijzingen liggen, maar minister Verschuur kan nog altijd doen wat hij wil, en 't zou voor hem niet a priori een échec be hoeven te beteekenen, als hij de volks vertegenwoordiging zich eens wilde laten uitspreken over de bedrijfsraden- gedachte. Dan zou tevens eens kunnen blijken, wie er wel en wie er niet op uit zijn, den socialen vrede in solidariteit te be vorderen met althans eenige terzijde stelling van het eigenbelang. Maar wat er ook gebeure, of minister Verschuur dóórzet of niet, we weten nü al, dat als er geen bedrijfsraden- wet komt dit te danken zal zijn aan liberaal-socialistische samenwerking. Om geheel verschillende motieven weigeren de liberalen zoowel als de so cialisten, mede te werken tot een nieuw stuk sociale wetgeving. Waarom de liberalen aldus handelen, och, dat is geen raadsel, het „Han delsblad" heeft het bovendien ronduit gezegd: de liberalen moeten niets heb ben van remmende bepalingen, al zijn die ook nog zoo in het belang van de gemeenschap in haar geheel. En de socialisten Zij houden niet van bedrijfs-vrede: vrede is voor klassen- strijders uit den booze. Sn bovendien: dit wetsontwerp kwam van een.... katholieken minister! De verhooging der invoerrechten op visch in Frankrijk Een groot nadeel voor IJ muiden Aangaande de nieuwe verhooging van de invoerrechten op visch in Frankrijk, waartoe de regeering van dit land dezer dagen be sloot, kunnen wij mededeelen dat bij de re- geering telegrafisch van de Nederlandsche Kamer van Koophandel bericht is ontvangen, dat het invoerrecht op versche visch, griet uitgezonderd, is verhoogd, van fr. 34 tot fr. 60 oer 100 K.G. bruto. Voor griet is reeds eerder een verhoogir.g ingevoerd. Het invoerrecht op gezouten en gedroogde visch, uitgezonderd kabeljauw, is verhoogd van fr. 42 50 op fr. 75 per 100 K.G. bruto. Het nvoerrecht van gemarioneerde visch enz. gebracht op fr. 75. Alle visch, die vóór 1 Juli was ingevoerd 3 van deze verhooging uitgesloten. We hebben ons tot verschillende exporteurs n visch om nadere inlichtingen gewend, doch het bleek ons, dat niemand van deze nieuwe verhooging iets afwist. Door de publicatie der encycliek De door de pauselijke encycliek over de Katholieke Actie geschapen nieuwe toestand wordt in welingelichte Italiaansche kringen als zeer gespannen beschouwd. Men vreest, dat door de encycliek een verergering van den toestand is ontstaan, zooals hij tijdens de wisseling van nota's nog niet is geweest. De geruchten over een persoonlijk antwoord dat binnenkort door de Italiaansche regee ring op de laatste nota van het Vaticaan zou worden gegeven, moeten onder deze om standigheden worden beschouwd als voorbij gestreefd door de feiten. Een besluit van de Italiaansche regeering ten opzichte van de encycliek is intusschen nog niet genomen en zal ook in de eerste dagen niet te verwachten zijn. Fascistische beschuldigingen. De polemiek van de fascistische pers tegen de encycliek van den Paus en tegen de „Os- servatore Romano" duurt voort. De buitenlandsche persstemmen geven de „Giomale d'Italia" aanleiding tot de opmer king, dat de encycliek de uitwerking heeft van een bijdrage van den H. Stoel tot de poli tieke agitaties van het buitenlandsche anti fascisme. Op deze wijze ontstaat een, zij het ook ongewenschte, samenwerking tusschen vrijmetselarij, socialisme, alle overige anti fascistische en tegelijkertijd anti-katholieke stroomingen met de politiek van het Vaticaan. Het Italiaansche volk, aldus het blad, dat katholiek is, verliest evenwel niet het ver stand, zal deze nieuwe golf van vijandelijk heden weten te weerstaan en slechts de re geering verzoeken, zijn afweermaatregelen te steunen. De „Lavoro Fascista", die, zooals bekend, indertijd door zijn onthullingen den strijd tegen de Katholieke Actie opnam, levert een nieuw element in dezen strijd. Het blad zegt te hebben vernomen, dat Don Sturzo, de ziel der vroegere Italiaansche volkspartij, vier maanden geleden een plan tot omverwerping der fascistische regeering zou hebben uitgewerkt, dit den leiders der Katholieke Actie heeft voorgelegd en het pauselijk staatssecretariaat verzocht zou heb ben, van Londen naar Parijs te mogen ver trekken, om daar zijn plannen voor te be reiden. Kardinaal Pacelli zou de voorgenomen actie van Don Sturzo van de hand hebben gewezen, doch dank zij de interventie van Mgr. Pizzardo, zou Dun Sturzo verder hebben kunnen werken aan zijn plan. Het plan zou, aldus vervolgt de „Lavoro Fascista", behalve door Pizzardo, ook door graaf dalla Torre, den directeur van de „Os- servatore Romano", ondersteund zijn. Kardinaal Pacelli heeft, zoodra hij van de zaak op de hoogte was gebracht, den Paus onmiddellijk verzocht, te mogen aftreden en dringt ook den laatsten tijd weer aan op zijn demissie. Deze nieuwe onthulling van de „Lavoro Fascista" zal ongetwijfeld door de „Osserva- tore Romano" worden gedementeerd, doch opent een nieuwe phase in den strijd, die thans niet meer volledig te overzien is. (On- noodig te zeggen, dat wij de boven gegeven bijzonderheden alleen weergeven A titre d'In- formation Red. Msb.). In regeeringskringen neemt men de uiter ste reserve in acht. Het verluidt evenwel, dat de regeering den toestand met de uiterste kalmte beschouwt en thans bestudeert, wel ke weg zal moeten worden ingeslagen. Hedennacht heeft een ernstig ongeluk plaats gehad a. d. Norgervaart. Om plus minus 12 uur vertrok uit As sen een auto van de firma Burlage uit Rotterdam, waarin waren gezeten de hee- ren M. J. van Dijk, afkomstig uit Tiel, oud 31 jaar benevens de heeren J. Al, A. van Wijk en de chauffeur Krombach, al len uit Rotterdam. Vermoedelijk tengevol ge van te groote snelheid, Is de auto in de bocht van de Norgervaart in het wa ter gereden. Een broeder van den heer AI, die m een anderen auto volgde en de chauffeur van het circus Gleich stelden direct alle pogingen in het werk om de slachtoffers te redden. Het mocht hun gelukken de heeren Al, A. v. Wijk en Krombach boven te bren gen. De wielrenner M. J. van Dük Is ver moedelijk tengevolge van den slag uit den wagen gevallen. Hij werd levenloos uit het water opgehaald, Hii was gehuwd en vader van één kind. Dr Nienhuis uit Assen, die onmiddellijk ter plaatse was, kon slechts den dood constateercn. De heer A. van Wijk die ernstige ver wondingen had opgeloopen, is naar het ziekenhuis te Assen overgebracht. Burgemeester en politie van Smilde wa ren spoedig op de plaats van het ongeval aanwezig. Wij vernemen nog nader, dat de veronge lukte heer M. J. van Dijk een bekend mo torrenner was. Hij was ingeschreven voor deelneming aan de T. T.-race te Assen, waarom hij in Drente vertoefde. Schip in nood Reddingsboot van Lemmer uitgevaren Gisteravond kwam te Lemmer bericht innen, dat ter hcogte van het Vrouwen zand een schip in nood verkeerde. Het be stuur der afdeeling Noord- en Zuid-Hol- landsche Reddingmaatschappij gaf daarop onder dat de reddingsboot Hilda kapitein Kolk, uit zou varen ter assistentie. Heden morgen was de reddingsboot nog niet terug gekeerd. Door de Italiaansche regeering in zekeren zin gedwongen De „Osservatore" weerlegt de beschuldi gingen, die door de Italiaansche pers inzake de laatste encycliek tegen den H. Stoel wer den geformuleerd. Het Vaticaansch orgaan verklaart, dat het pauselijk document werd gepubliceerd, nadat de Italiaansche regeering den H. Stoel in ze keren zin gedwongen had, om de algemeene wereldopinie in te lichten, doordat zq in het buitenland den inhoud van de Italiaansche nota door een communiqué van een telegraaf agentschap bekend maakte op hetzelfde oogenblik, dat deze nota aan het Vaticaan werd overhandigd. Velen in behoeftige omstandigheden. Dr. Mieremet uit Groningen, die gisteren sectie verrichtte op het lijkje van het 8- jarig meisje van het gezin Stuiling, heeft vastgesteld, dat vergiftiging de doodsoorzaak is geweest. Uit maatregelen door den ge neesheer na beëindiging van het onderzoek genomen, kan worden afgeleid, dat besmet tingsgevaar aanwezig wordt geacht. De ter aardebestelling van het slachtoffer zal he den geschieden op de R.K. Begraafplaats te Erica. Noch de vader, noch de moeder van het gestorven kind kunnen daarbij te genwoordig zijn, daar zij tot de zeer ern stige patiënten behooren. Volgens opgave van de gemeente-politie, die in opdracht van" den burgemeester en den geneeskundigen dienst een onderzoek heeft ingesteld naar het aantal patiënten, dat zich in den loop van gisteren sterk heeft uitgebreid, bedraagt dit thans ongeveer 300. Verschillende autoriteiten hebben gisteren een bezoek aan het getroffen dorp gebracht, o. w. de waarnemend directeur van den lan- dehjken gezondheidsdienst, Dr. Waanders te Nijmegen, de inspecteur van de Volksgezond heid te Groningen, Dr. Ten Hopen, inspec teur van dén Veeartsenij kundigen Dienst te Leeuwarden en de directeur van den Bacte- riologischen Dienst te Utrecht. De burge meester van Emmen, tot welke gemeente ook Erica behoort, de heer J. L. Bouma heeft aan het Armbestuur opdracht gegeven om onmiddellijk te onderzoeken, welke bijzon dere ondersteuningsmaatregelen genomen dienen te worden, in verband met het feit, dat vele patiënten in zulke behoeftige om standigheden verkeeren, dat' het meest noo- dige voor hun verzorging ontbreekt. Water de oorzaak? Voorts werden gisteren monsters genomen van het kanaalwater uit de Verlengde Hoo- geveenschevaart, daar dit water meermalen sterk verontreinigd is en dikwijls gebruikt wordt als drinkwater en voor voedselberei ding. Het is niet uitgesloten, dat ook de sla ger dit water als zoodanig heeft gebruikt. Verzwakking der lijders. Opmerkelijk snel is de verzwakking der lijders. Lichte patiënten, die op de been blijven, slingeren als dronken rond. Hoe hevig de pijnen zijn, welke de zwaarst aan getasten te doorstaan hebben blijkt uit het feit, dat sommigen in de houten wanden van hun ledikanten bijten in verzet tegen het hevig lijden. Drie slachtoffers Het Indische legerbestuur ontving een tele gram uit Atjeh, meldende, dat een amok- makende schildwacht in het Bireuensche den Europeeschen sergeant Desera, een Ja- vaanschen korporaal en een fuselier neer schoot. De dader Is met de karabijn gevlucht. Nader wordt gemeld, dat de emokmakende schildwacht zelfmoord heeft gepleegd. Het luchtschip „Graf Zeppelin" zal zeer waarschijnlijk op 24 Juli van Friedrichs- hafen vertrekken voor de vlucht naar de Noordpool. De vlucht gaat over Berlijn (Staaken) waar het luchtschip waarschijn lijk 8 uur zal blijven en waar post zal wor den ingenomen. Vervolgens naar Leningrad voor het op nemen en afgeven van post. Van Leningrad zal ongeveer de volgende route worden ge volgd: Leningrad, Archangel, Nova Zembla, In Noordelijke richting naar den in de IJszee liggenden ijsbreker „Malygïn", met welk schip post zal worden uitgewisseld. Verder vliegt het luchtschip over het eiland Kamenes en de nieuwe Siberische eilanden. De poststukken voor Rusland en verder zullen een bijzonder Russisch stempel dra gen. Voordat de „Graf Zeppelin" de groote vlucht naar de Noordpool gaat maken zar nog een vlucht naar Engeland worden on dernomen. Op 16 Juli zal het luchtschip naar Londen gaan, waar een landing zal plaats hebben. Vandaar zal post worden meegenomen. Werd er ooit een strijd gestreden Zoo geweldig en masaal, Gróóter dan de wereldoorlog, Veel méér internationaal? Iedereen neemt er thans deel aan, Mits de achttien gepasseerd, Mannen, vrouwen, kortom Allen Worden opgecommandeerd! Op!maar dit keer niet ten strijde Met de wapens in de hand! Neen, de strijd moet thans gestreden Met het nuchtere verstand. Oorlog is de grootste gruwel En een menschonwaardig ding. Daarom: wèg met kruit en gifgas, Leve de ontwapening! Op ten strijde! 't Klinkt niet vreedzaam, Als men juist den vrede wil! Maarer Is géén bloeavergieten En 't kanon dat houdt zich stil! Voor den vrede vechten velen, Schaar' u aan de zij van hèn. 'tSlagveld ishet formuliertje, En het wapen is.... de pen! MARTIN BERDEN. Opnieuw staat den vrienden en liefhebbers van bloemen hier te lande een groote ten toonstelling op bloemengebied te wachten. Waren het in Februari de bloeiende hyacin- then, tulpen en narcissen, welke duizenden bloemenliefhebbers naar het gebouw der Al gemeene Vereeniging voor Bloembollencul tuur nebben gelokt, thans, nu op de velden de zomerbloem by uitnemendheid, de Gladio lus of Zwaardlelie begint te bloeien, treft men in het Krelagehuis te Haarlem de voor bereidende maatregelen voor een groote demonstratie, uitsluitend met afgesneden bloemen van Gladiolus. De Nederlandsche Gladiolus Vereeniging zet aan de viering van haar twintig-jarig bestaan luister by door het uitschryven van een internationale tentoonstelling van dit belangrijke gewas, dat voor tuinversiering en als snijbloem een belangryke plaats inneemt in de tuinen en huizen van de bloemenlief hebbers over de geheele wereld. De tentoonstelling zal werkeiyk internatio naal zyn. Reeds zyn inzendingen uit Duitsch- land en Engeland opgegeven en meerdere zullen volgen. Een internationale jury is samengesteld. De aan het publiek van vorige tentoonstellingen bekende groote beurszaal van het Krelagehuis zal onder leiding van den heer C. Thim te Amsterdam in een in- drukwekkenden tuin worden herschapen, waarin tienduizenden bloemen in de nieuw ste variëteiten zullen worden geëxposeerd. De tentoonstelling zal voor de vele vreemdelingen die in den vacantietijd in Haarlem en om geving verbiyf houden, een byzondere attrac tie zyn voor een bezoek aan de bloemenstad aan het Spaame, welke door het houden van deze tentoonstellingen steeds meer bekend heid in den lande verkrygt. De hjken der twee vermisten uit Cuyk zijn thans uit de Maas te Of feit opgehaald. Gistermiddag te omstreeks 5 uur went het Iqk van J. van der Hooge, een 24-jarigen landbouwersknecht, te MiltbeekOttersem, naby de veerpont aangetroffen. Een broei van het slachtoffer was juist ter plaatse. Het ïyk is onder politietoezicht overgebracht naar het klooster van de Eerw. Zusters te Cuqk. Hedenmorgen te circa half 7 is ook het ïyk van den 30-jarigen landbouwers knecht T. de Bruin, eveneens afkomstig uit Miltbeek Ottersam, tegenover de melk fabriek Lacco, uit de Maas opgehaald en naar hetzelfde klooster vervoerd. Naar Reuter meldt heeft Antony Fokker geweigerd, inlichtingen te verstrekken om trent de geruchten als zou hem gevraagd zqn af te treden als directeur van de Fok ker Aircraft Corporation. Een tegenspraak Naar aanleiding van dit bericht verneemt het „Hbld." van de Nederlandsche vliegtui- genfabriek, dat haars inziens hier sprake moet zijn van een misverstand. Wel toch zyn in de Amerikaansche Fokker-fabrieken, be- hoorende tot de General Aviation Corpora tion, verschillende mutaties in het leidingge vend personeel uitgevoerd en ten deele in voorbereiding, doch dit staat buiten den per soon van Fokker, die nJL. als Nederlander geen directeursfunctie in Amerika kan be- kleeden (en dus evenmin als zoodanig zou kunnen aftreden), doch die technisch advi seur is en blijft. Feestelijkheden van 2426 Juli Het huweiyksfeest van Prinses Ileana zal van 24 tot 26 Juli duren. De getuigen voor de bruid zyn de vorst en vorstin von Hohen- zollem, voor den bruidegom Aartshertog Leopold Salvator en Graaf Guerll. By het huweiyk zullen o. a. tegenwoordig zijn de koning en koningin van Zuid-Slavië, de ex-koning van Griekenland, leden der familie Habsburg, maarschalk Averescu en (anderen. Na het huweiyk zal het jonge paar voor korten tijd naar München gaan. De garantiestelling De Raad. van Beheer van de Bank voor Internationale Betalingen zal Maandag a. s. vergaderen om te beslissen, of hy competent is, om de regeling van de kwestie van het garantiefonds op zich te nemen of niet. In officieele Fransche kringen is men, zoo als begrijpeiyk, van meening, dat de Raad van Beheer zeer wel in staat is deze belang rijke kwestie te behandelen. De directeur deelt deze opvatting, doch het is de vraag of de vertegenwoordigers van de by het Young-plan betrokken mogendheden daar mee accoord gaan. De „Echo de Paris" toont zich'bqzonder verontrust over de houding van Engeland. Het blad herinnert er aan, dat de Engel- sche regeering zelfs een tyd op het stand punt stond, dat Duitschland niet verplicht is, het niet-beschermde deel der herstel betalingen bq de Bank voor Internationale Betalingen te storten, zoolang niet alle by de Fransch-Amerikaansche overeenkomst nog niet definitief afgehandelde kwesties zqn geregeld. Onderstaand telegram werd door de Alge meene R.K. Werkgevers Vereeniging aan Z.H. den Paus verzonden: „De leden der Algemeene Roomsch-Katho- lieke Werkgeversvereeniging in Nederland brengen aan Z. H. den Paus hun grooten dank voor de wyze en verheven leering, neer gelegd in de Encycliek „Quadragesimo Anno", waarin zy onder meer met groote vreugde een hernieuwde verdediging vinden voor het beginsel van confessioneele organisatie, ook voor de werkgevers, betuigen hun diepen eerbied en trouwe aanhankeiykheid aan den H. Vader in de huidige voor Hem zoo zorg volle omstandigheden en bidden den Almach- tlgen God om sterkte en kracht tot meerdere eer en glorie van de Katholieke Kerk en Haar Opperherder." De geknipte voortvluchtige Een gestoord autotochtje De politie van het bureau Nassaukade te Rotterdam werd dezer dagen des middags 4 uur 50 van Zwyndrecht opgebeld, door iemand, die mededeelde, dat binnen onge veer tien minuten over de Koningsbrug te Rotterdam een nader beschreven auto zou passeeren, waarin zich iemand bevond, die een Zwyndrechtenaar had opgelicht en wiens aanhouding deswege in 't „Alg. Politieblad" was verzocht. Onmiddeliyk werden de noodige maatrege len genomen en even over vyven kwam werkeiyk de aangeduide auto in de richting van de brug. Den bestuurder werd verzocht even te willen medegaan naar het bureau aan de Nassaukade, daar men van verlangen brandde, de kennismaking met zqn passagier te vernieuwen. Aan het verzoek werd voldaan en de passagier moest uitstappen. Tegen zyn vervoerder had hy verteld, Sybrandy te hee- ten en motorrenner te zyn, waarop deze die den naam wel kende er niets tegen had gehad, hem via Rotterdam mede te nemen naar de residentie. Niet weinig verwonderd was de chauffeur, toen de politie hem mededeelde, dat zqn reisgenoot de 22-jarige ex-journalist J. van K. was, die reeds vier malen gesignaleerd stond in het „Alg. Politieblad", daar men op verschillende plaatsen nog een appeltje mei hem heeft te schillen terzake van oplichting. Van K. was eenige maanden geleden naar België uitgeweken en had nu biykbaar ge dacht, dat de zaakjes wel vergeten zouden zqn. Wat een pech voor hem dus, dat een zijner slachtoffers juist de auto door Zwyn drecht moest zien passeerenVoor de verdere afwikkeling der tegen hem aanhangig zqnde zaken en ter „uitzitting" der tegen hem ge wezen vonnissen (o.a. te Middelburg en te 's Hertogenbosch) is hq ter beschikking van de justitie gesteld. De regeering der Ver. Staten heeft giste ren de uitnoodiging van den Volkenbond tot deelneming aan de ontwapeningsconferentie, in Februari a.s. te Genéve te houden, ont vangen. De ambtenaren van het departement van buitenlandsche zaken verklaren, dat binnen enkele dagen het antwoord zal worden ver zonden, waarin de uitnoodiging van gan- scher harte wordt aanvaard. Amerikaansche voorstellen. Uit Washington wordt in een particulier telegram aan ..Het Volk" gemeld, dat men daar zeer is ingenomen met twee voorstel len, die in ruil voor degelqke ontwapening in Europa do orlogsschulden willen vermin deren. s Het eerste voorstel gaat uit van Harley, gewezen lid van de commissie voor de oor logsschulden. Hij stelt voor, in de eerstko mende dertig jaar de oorlogsschulden met 50 pet. te verminderen, indien men in de eerstkomende twintig jaar de uitgaven voor wapening veneens met de helft verlaagt. Het twede voorstel is, dat van een zeke ren Max von Schlegell, een bekend zaken man te Baltimore, die voorstelt, dat vooi elke verlaging van de wapeningsuitgaven tot en met een bedrag van 200 millioen dollar de Vereenigde Staten op hun beurt de kosten voor wapening met de helft van dat bedrag zullen verminderen, terwijl de andere helft den Europeeschen schuldenaars zou worden wqtgescholden. De Romeinsche zangers Mgr. Casimiri weer naar ons land? Naar de „Msb." verneemt, bestaat er veel kans, dat Mgr. Casimiri met zijn „Cantori Romani" in October a.s. weer een toumée door ons land zal maken. 300 slachtoffers van de bedorven worst in Erica. (blz. 1, lste blad) Amokmaker doodt in Atjeh drie mili tairen. (blz. 1, lste blad) Auto in de Norgervaart te Assen gere den. Een doode en een ernstig gewonde. (blz. 1, lste blad) De l(jken van de twee Jongemannen, wier boot op de Maas was omgeslagen en die daarbij zijn verdronken, zijn thans opge haald. (blz. 1, lste blad) Na de publicatie van de nieuwe Pause lijke Encycliek. (blz. 1, lste blad) Amerika zal de uitnoodiging voor de Ont wapeningsconferentie aanvaarden. (blz. L lste blad) De route welke de „Graf Zeppelin" op zijn reis naar de Noordpool zal volgen. (blz. L lste olad) De verdere besprekingen over het Hoover- plan. (blz. 2, 2de blad) Het Engelsche kolen-ontwerp goedge keurd. (blz. 2, 2de blad) De Fransche Minister van Koloniën zal in Ned.-Indië de kwestie der communisti sche propaganda bespreken. (blz. 3, 2de blad) De reis van H. M. de Koningin naar Ti rol. (blz. 3, 2de blad) Ernstig ongeluk op een onbewaakten over weg, waarbij een jongeman uit Botterdam gedood is. (blz. 3, 2de blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 758 stilstand. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 9.41 uur. Hoogste barometerstand 763.8 te Clair- mont. Laagste barometerstand 736.8 te Skagen. Verwachtmg Matige tot krachtigen, la ter afnemende Westeiyke tot Zuidelqken wind, zwaar bewolkt met tijdelqke opkla ring, waarschqnlqk nog regenbuien met kans op onweer. Aanvankelqk iets warmer. R. K. Bouwvakarbeidersbond Bondsraadsvergadering Maastricht De R. K. Bouwvakarbeidersbond „St. Jo seph" hield te Maastricht zyn bondsraads vergadering onder voorzitterschap van den heer J. Andriessen, welke door ruim een zes tigtal leden werd bygewoond. Het ledental steeg sinds Januari 1930 tot einde Juni 1931 van 23.132 tot pl. 28.600, on derverdeeld in ongeveer 440 afdeelingen. De jeugdorganisatie telt 2800 leden. De finan- cieele toestand biedt hoopvolle perspectieven. Op 31 December j.l. bedroeg het bonasver- mogen iets meer dan een millioen gulden, het voordeelig saldo over 1930 bqna f 195.000. Aan bondscontributie werd bruto ontvangen ruim f 567.000. Het saldo der werkloozenkas bedroeg 31 December jJ. f 695.528 en onderging gedu rende het jaar 1930 een vermeerdering van rond f 175.000. In 1930 bedroegen de uitkee ringen rond f 827.864. Gedurende het eerste halfjaar van 1931 werd echter niet minder dan f 166.0000 van het saldo ingeteert. Dank zy succesvolle acties konden de ar beidsvoorwaarden gedurende de komende twee jaren op peil gehouden en zelfs ver beterd worden. Een zestal aftredende be stuursleden werd herkozen. Jaarverslag en verantwoording van den penningmeester werden goedgekeurd. De Zeereerw. Heer van Leeuwen, Bonds- adviseur, sprak over de economische en psy chologische zijde van het sociale probleem, terwyi de heer Nijkamp een propaganda- rede hield voor het nieuwe sanatorium in Bilthoven. Bq de behandeling van de voorstellen der afdeeling volgde men het prae-advies van het hoofdbestuur, dat verscheidene voorstel len ontried, in het bijzonder de verhoogde werkloozenuitkeeringen, welks dit jaar pl.m. anderhalf millioen van de Bondskas zullen eischen. Tot de aanwezigen werden nog opwekken de woorden gericht door den Zeereerw. heer Steegman, aalmoezenier van den Arbeid te Maastricht en den heer Drubers, waarop ce voorzitter de vergadering sloot, na een uit- uiteenzetting te hebben gegeven van het steenzettersconflict te Amsterdam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1