Binnen landsch Nieuws CF LVoor de Huiskamer Het gestolen Luchtballonnetje OF DE GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUGNIETEN De nieuwe hooge hoed Vreemde tegenzin voor eten 1 GEMENGD NIEUWS Deelneming XXVe Nederlandschc Jaarbeurs Diefstal Bloedvergiftiging Van de trap gevallen FINANCIËN Inbraak bij de Hema te Amsterdam Een vroolijke geschiedenis SOCIAAL LEVEN R. K. Werkliedenverbond Voorjaarsvergadering te Enschede Leefde reeds jaren van melk en eieren Eet nu weer alles De drooglegging der Zuiderzee Adres van het bestuur der Unie van Waterschapsbonden inzakj de administratieve organisatie der Zuiderzeegronden. Het Bestuur der Unie van Waterschaps bonden (voorzitter: de heer H. C. de Jongh te Ammerzoden; secretaris: Mr. Dr. Th. P. J. A. Dolk, te 's-Gravenhage)heeft den mi nister van Waterstaat advies uitgebracht over de administratieve organisatie der Zui derzeegronden. De strekking van dit advies is, dat niet, gelijk de Commissie-Vissering voor de Wie- ringermeergronden krachtens art. 194 der Grondwet heeft voorgesteld, over de Zuider- seegronden een cultuurlichaam is in het le ven te roepen, doch oprichting van water schappen uitvoerbaar, nuttig en gewenscht moet worden geacht. Deze waterschappen zouden in dit geval dan volgens het advies der Unie niet door de Provinciale Staten, doch krachtens een wet door de Kroon zijn op te richten. Het uitvoerig advies is vergezeld van een ontwerp voor evenbedoelde wet met een memorie van toelichting. Het bestuur der Unie heeft het te be handelen onderwerp bezien onder dezelfde feitelijke omstandigheden, waaronder de Commissie-Vissering zich de werkzaamheid van het door haar voorgesteld cultuur lichaam de Wieringermeer denkt. Het advies gaat in het kort de bezwaren der Commissie-Vissering tegen de water schapsvorming na. Het practisch bezwaar der Commissie-Vissering tegen waterschaps vorming is op blz. 20 van het Verslag als volgt omschreven: „Waterschappen worden opgericht door de Provinciale Staten, ter wijl Gedeputeerden daarop toezicht uit oefenen. Zou de ontginning der Zuiderzee polders door waterschappen geschieden, dan zou daardoor een omkeering ontstaan in de verhouding van het Rijk tot de Provincies, en de behartiging van een buitengewoon groot rijksbelang worden ondergeschikt ge maakt aan het initiatief en het toezicht dezer provincies, wat uiteraard onredelijk zou zijn." Ons bestuur zou voor deze bedenking, nu het de behartiging van belangen betreft, waarbij het rijksbelang zoozeer overheerscht, kunnen gevoelen, indien men zich met de Commissie-Vissering inderdaad op het enge standpunt moet stellen, dat alleen de Pro vinciale Staten waterschappen kunnen op richten en reglementeeren. De waterstaatswetgeving biedt echter het bewijs, dat van een monopolistische macht van de Staten op dit gebied geen sprake is; art. 192 lid 2 der Grondwet verklaart de Staten ten deze „bevoegd", meer niet; be voegdheid van anderen wordt niet uitgeslo ten en uit dien hoofde is het mogelijk ge weest, dat de Kroon krachtens art. 63, lid 2 jo. art. 4 der Waterstaatswet 1900 de be voegdheid heeft gekregen in de gevallen in genoemde wetsartikelen bedoeld, waterschap pen, in twee of meer provinciën gelegen, op te richten en te reglementeeren. Deze be voegdheid werd voordien aan art. 23 der wet van 12 Juli 1855 (S. 102) ontleend en is o.a. toegepast bij de Koninklijke besluiten van 6 Juli 1857 S. 90, 22 Januari 1872 S. 7 en 23 October 1880 S. 183, houdende vaststelling van een reglement onderscheidenlijk voor het hoogheemraadschap van Rijnland, voor het hoogheemraadschap Amstelland en voor het waterschap van de Unge-uitwatering. Indien eenmaal in beginsel vaststaat, dat een ander gezag dan de Provinciale Staten waterschappen kan oprichten en reglemen teeren en de wetgever voor een bepaald geval de Kroon ten deze reeds bevoegd heeft verklaard, ontmoet het geen bezwaar, dat de wetgever opnieuw denzelfden weg opgaat, en voor een zeer speciaal geval als de drooggemaakte gronden in de Zuiderzee, de Kroon andermaal bevoegd verklaart wa terschappen te organiseeren. De conclusie van het bovenstaande is dus, dat al moge worden toegegeven, dat de ge bruikelijke instantie voor de instelling van waterschappen in het onderhavig geval niet geschikt is te achten, daarmede de instelling zelve van waterschappen niet tot de onbe reikbare mogelijkheden is komen te behoo- ren, vermits de Kroon bij uitzonderingswet ten deze competent kan worden verklaard. Blijft dan nog het bezwaar van het toe zicht van het provinciaal gezag op de water schappen. Ons bestuur meent, dat dit be zwaar is op te heffen, door het oppertoe zicht der Kroon voor dit bijzonder geval te verscherpen. Zoowel de formeele als de practische be zwaren der Commissie-Vissering tegen den watersehapsvorm blijken derhalve ongefun deerd. De Unie heeft bij het advies een wetsont werp met een toelichting gevoegd. Anti-Dumpingsontwerp op komst Naar het „Hdbd." verneemt, mag men in het nieuwe zittingsjaar, en wel terstond bij den aanvang daarvan, de indiening van een wetsontwerp tot het „tegengaan van kunst matige concurrentie'- tegemoet zien. Dit wetsontwerp zou ten doel hebben, zich tegen dumpingsgevaren te keeren. Gelijk indertijd al is meegedeeld, had zich de commissie voor de economische politiek, toen zij een ontwerp anti-dumpingswet voor zich kreeg, in meerderheid daartegen uitge sproken. Sindsdien zou, als het blad goed is ingelicht, het ontwerp nog wel eenige wij zigingen onderpaan hebben onder invloed van de in de commissie genoemde oppositie, doch in hoeverre daarmee genoegzaam aan de destijds geopperde bezwaren tegemoet is gekomen, kan het blad thans niet nagaan. Het blad acht het intusschen niet zeer waar schijnlijk, dat deze wijzigingen voldoende zijn om de oppositie tevreden te stellen. tenaar van den Burgerlijken Stand, mej. Suze Groeneweg, lid van de Tweede Kamer en van den gemeenteraad. De benoeming van vrouwelijke ambtena ren van den Burgerlijken Stand is, door wijziging van de Gemeentewet, eerst sinds korten tijd mogelijk Voor zoover het „Hdbd." bekend is, is dit de eerste benoeming van een vrouwelijk ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Begin van brand in militaire garage Gistermiddag ontstond in het rustuur, zoodat de manschappen naar de kazerne waren, een begin van brand in de militaire garage, gevestigd in een der loodsen op de Schapenmeent te Naarden. De militaire politie, belast met het toezicht op de ge bouwen, heeft door snel ingrijpen met snel- blusch-apparaten rct vuur weten te be dwingen. In de loods stonden veertig mili taire auto's gestald. De gealarmeerde brand weer van Naarden, zoomin als het garnizoen behoefden hulp te verleenen. Het vuur was zonder bekende oorzaak ontstaan in poets katoen. Schip gestrand De opvarenden gered Woensdagavond is bij Gaast, dicht bij Workum, een scheepje vastgeloopen op een zandbank. Het was geladen met cokes. Door den sterken wind sloeg het water over het dek, maar direct gevaar voor de opvarenden bestond er niet. De reddingboot van de Noord- en Zuid-Hollandsche Maatschappij, gestationneerd te Gaast, is uitgevaren. Het bleek niet mogelijk het cokesscheepje vlot te krijgen, sleepkracht zal er voor noodig zijn. Aan boord waren de schipper met ztjn vrouw en vier kinderen. De reddingboot heeft Woensdagavond nog de vrouw en de kinderen aan wal gezet, de schipper wenschte aan boord te blijven. Daar gistermorgen het scheepje nog steeds vast zat en de wind in kracht toenam, is de reddingboot opnieuw uitgevaren om den schipper van boord te halen. Omstreeks één uur was de reddingboot bij het scheepje. Nader verneemt het „Hdbd.", dat de schip per, daar de zee zeer onstuimig werd, de noodvlag had geheschen. De reddingboot van Gaast, een roeiboot, heeft met veel moeite het scheepje bereikt; de roeiers hadden veel last van wind en zee. In den loop van den namiddag is de schip per veilig aan land gebracht, zoodat alle op varenden nu gered zijn. Het gestrande cokesscheepje is een klein klipperschip, genaamd „De twee Gebroe ders". Het zit nog vast en zal, als de zee wat klameert, moeten worden vlotgesleept. Een deel van de deklading is overboord gegooid in de hoop, dat daardoor het scheepje zou gaan drijven. Zonder succes echter. Noodlottige twist Arbeider levensgevaarlijk gewond Gistermorgen om half tien was een aan tal erwtenplukkers aan het werk onder de gemeente Halsteren, nabij het Toolsche Veer. Onder hen bevond zich een drietal Bergenaren, onder wie twist ontstond. Daarbij heeft zekere J. zijn collega R. ver schillende messteken toegebracht, waardoor R. levensgevaarlijk werd verwond. Hij is naar het Algemeen Burgergasthuis te Ber gen op Zoom opgenomen. De dader, die aanvankelijk de vlucht had genomen, is door de marechaussee ge arresteerd en in het arrestantenlokaal te Halsteren opgesloten. Hij heeft een volledige bekentenis afge legd. Slot van de kermis Agent van poltle ln het hoofd gestoken Gisternacht ontstond tegen het einde van de Elndhovensche kermis in de Hoogstraat te Gestel een hevige vechtpartij tusschen eenige beschonkenen. Men alarmeerde de politie, doch niet zoodra trachtte deze de vechtenden te scheiden of zij keerden zich tegen de agenten. Bij het gevecht, dat hierop ontstond, trok een der mannen plot seling een mes en stak daarmede een agent dwars door de klep van zijn uniformpet in het hoofd. Met een diepe wonde werd de agent, Van Hoek genaamd, buiten gevecht gesteld. Ten slotte slaagde men er in de vech tersbazen meester te worden, waarna zij in het politiebureau werden opgesloten. Morgen zullen zi) ter beschikking van de politie in Den Bosch worden gesteld. Ten nadeele van P. in de Groenstraat te Ubach over Worms werden een som van 200 gulden en waardevolle papieren gesto len. De ruimte der stands Tengevolge van het groote aantal inschrij vingen voor deelneming aan de najaars- beurs 1931 heeft de raad van beheer moe ten besluiten aan deelnemers, wier stands gelegen zijn op een der verdiepingen van de jaarbeursgebouwen geen grootere ruimte beschikbaar te stellen, dan door hen op de vorige jaarbeurs was ingenomen. Uitbrei ding van expositieruimte op de verdiepingen zal eerst kunnen plaats hebben bij de voor- jaarsbeurs 1932, zoodra het derde, in aan bouw zijnde, jaarbeursgebouw in gebruik zal worden genomen. Vrouwelijke ambtenaar van den Burgerlijken Stand Mej. Groeneweg de eerste? De gemeenteraad van Rotterdam be noemde gistermiddag tot onbezoldigd amh- De gehuwde mijnwerker H. H„ uit Nijs- willer, die een wondje aan een duim had opgeloopen, is aan bloedvergiftiging over leden. Te Mechelen-Wittem viel een 2-jarig zoontje van een mijnwerkersfamilie van de zoldertrap. De kleine bekwam 'n zware her senschudding. van het bureau-Singel reeds een bekente nis afgelegd; den auto had hij gehuurd. Zijn vier mede aangehouden kameraden zijn allen bekende Jordaanklanten en reci divisten. Niets gevonden De reddingsboot „Hilda", die Woensdag avond van Lemmer vertrokken is op het ge rucht, dat nabij Vrouwenzand vermoedelijk een schip in nood zat, om zoo noodig as sistentie te verleenen, keerde gistermiddag terug. De kapitein rapporteerde geen spoor van een in nood verkeerend vaartuig te heb ben kunnen ontdekken. te Het steenzetters-conflict Amsterdam in een nieuw stadium Een E. M. O. S.-bestuurder werkt met de Katholieken samen Een bestuurder van de E. M. O. S., die met het optreden van zijn medebestuurders en partijgenooten tegenover de R. K. Steen zetters te Amsterdam niet meer accoord ging, heeft zijn partij verlaten en bedankt voor het bestuurderschap. Daar hij wilde werken, meldde hij zich aan bij onze katho lieke mannen, die hiertegen geen bezwaar hadden, zoodat hij reeds twee dagen me{ de onzen samenwerkt. Dat zijn omkeer en optreden hem moei lijkheden met zijn vorige kameraden zou veroorzaken, was te voorzien. Donderdag was het reeds gedurende den geheelen dag rumoerig voor zijn woning in de Jac. van Lennepstraat geweest, zoodat de politie her haaldelijk tot doorloopen moest aanmanen. Tegen half vijf was de menigte aangegroeid tot een vijftien honderd personen. Onder sterk politietoezicht werd hij thuis gebracht, doch het publiek nam zoo'n dreigende hou ding aan, dat «de politie te paard en te voet met sabel en gummistok herhaaldelijk de Van Lennepstraat en omliggende straten moest schoonvegen. Rake klappen werden uitgedeeld. Hoewel er reeds zeer veel agen ten aanwezig waren, liet de bevelvoerende inspecteur nog een politie-auto met man schappen aanrukken, benevens een drietal honden. Nog zeer lang bleef het in de buurt ru moerig. Voor het huis van den werkwillige is een sterke bewaking achtergebleven. De ontvoerde kinderen In beide In den Haag gezier verband met de ontvoering van de Duitsche kinderen uit Amsterdam, vernemen wij nog, dat Woensdagmiddag omstreeks half twee zich in een artisten- pension aan den Amstel 130 vervoegde een ongeveer 25-jarige man. Deze vroeg mevrouw H. te spreken. Deze dame ligt in een echtscheidingsproces met haar man. Na eenigen tijd met haar gesproken te hebben, gaf zij haar bezoeker verlof met haar twee kinderen, een jongen van zes jaar en een meisje van vier jaar, eenige oogenblikken te gaan wandelen. Van deze wandeling zijn de kinderen niet teruggekeerd. Men vermoedt, dat de jongeman, die de kinderen heeft meegenomen, een hand langer is van den vader, die te Dusseldorf woont. De pogingen van de politie op ver zoek van de moeder om de kinderen op te sporen, hebben in zoover resultaat gehad, dat de kinderen nog Woensdagmiddag in Den Haag zijn gezien bij een zuster van den man. Waar de kinderen verder zijn gebleven, was gistermiddag nog onbekend. Intusschen is officieus bekend, dat de Duitsche Justitie in het echtscheidings proces de kinderen aan den vader heeft toegewezen. De Javasche Bank Netto-winst ongeveer 3 millioen In de te Batavia gehouden gewone alge- meene vergadering van aandeelhouders van De Javasche Bank werd medegedeeld, dat Vijf arrestaties In verband met een poging tot diefstal van de brandkast van de Hema in de Kalverstraat te Amsterdam, in den nacht van Zaterdag op Zondag j.l., wordt gemeld dat thans vijf personen gearresteerd zijn. Een 21-jarige ex-kantoorbediende, thans werkloos, heeft den auto bestuurd, waarin de dieven in de Voetboogstraat tevergeefs getracht hebben de brandkast te vervoe ren. Deze man, die nog een blanco straf register heeft, beeft tegenover de politie In 't dorp Schmuckebach, gelegen in een der kleine Duitsche staatjes, heerschte eenige jaren vóór den grooten oorlog, onbe schrijfelijke opgewondenheid. Het kroon prinselijk paar had namelijk besloten over Schmuckebach naar het oude voorvaderlijke slot te reizen om daar eenige dagen bij hun vorstelijke ouders door te brengen. Het hooge paar moest natuurlijk feeste lijk worden ontvangen. Er werden dadelijk een hoofd- en verscheidene sub-commissies gevormd, en twee weken aan één stuk werd dag aan dag vergaderd, vóór men een pro gramma had vastgesteld, dat de algemeene instemming mocht verwerven. Daarna werden dagen lang oefeningen gehouden. Zes meisjes in 't wit gekleed en met kran sen in 't haar, vormden de voorhoede; de brandweer excerceerde met onverdroten ijver; de oud-strijders bereidden zich voor op de vragen, die hun waarschijnlijk zou den gesteld worden en het heele dorp oefende zich in 't hoera! roepen. Maar de burgemeester, de edelachtbare heer Salz- knopf, die de feestelijke toespraak voor zijn rekening had genomen, bevond zich in een moeilijk parket. De kantonrechter had een prachtige aanspraak voor hem opgesteld, en nu weerklonken al dagen lang de forsche woorden door het groene woud, waarin hst hoofd der gemeente z'n rol instudeerde. Maar, gemakkelijk ging het niet. Als de brave mar. de redevoering een dozijn keeren had afgeroffeld, kreeg hij onmid dellijk daarna een soort spraakverwarring Alles botste dan door z'n hoofd dooreen, zooodat het kant noch wal raakte. Maar de kantonrechter wist er wat op te vinden. Hij zei, dat de hooge hoed van den burgemeester uitstekend als souf- fleurkast kon dienen. De kleine toespraak werd met groote letters op een stuk papier geschreven, dat in 't hoofddeksel van zijn edelachtbare werd geplakt, die erg in z'n nopjes was met het lumineuze denkbeeld van zijn vriend. De lang verwachte dag was eindelijk aangebroken en het had juist negen uur geslagen. De burgemeester stond voor den spiegel en schikte z'n das goed. Dit nam al z'n aandacht in beslag. Achter hem op een tafeltje lag z'n hoed, juist geen fon kelnieuwe. Op dit oogenblik sloop z'n vrouw binnen, nam haastig den hoed weg en legde er een spiksplinternieuwen voor in de plaats. Al dagen geleden had ze er bii haar heer en meester op aangedrongen, dat hij een nieuwen hoed zou koopen, maar deze had zich uit zuinigheid daar tegen verzet en nu besloot de burgemees- cersche haar echtvriend eens aangenaam te verrassen! Het was hoog tijd; de secretaris stormde binnen om den burgemeester af te halen Deze zette haastig z'n hoed op en in volle vaart ging het naar 't station. Daar werd de heer Salzknopf van alle kanten in be slag genomen, want de stoet moest natuurlijk in goede orde worden opgesteld, Weldra liep den burgemeester het zweet ir dikke druppels van het voorhoofd. Gelukkig, dat hij niet aan z'n toespraak behoefde te denken! Als ik dat nog moest doen, dan komt er niets van terecht, zoo daoht hij. Eenklaps klonk het: „Daar komen ze!" en eenige oogenblikken daarna stoomde de tiein het station binnen. Alle hoofden wer- aen ontbloot, toen het kroonprinselijk paar uit den salonwagen stapte, de dames neigden, de heeren maakten een diepe buiging, de burgemeester trad naar voren en begon: „Doorluchtige Kroonprins en Kroonprin ses!".... NU nam hij snel den hoed voor 't gezicht.,., wat was dat? Het ingeplakte stuk papier was verdwenen; hij zag niets aan een voering met den naam der firma. Het schemerde hem voor de oogen! „Doorluchtige Kroonprins éh Kroonprin ses", begon hij opnieuw, „wij prijzen den dag, waarop de Inwoners van deze gemeente door de komst.... van Uwe Hoogheden.... alles in de war gebracht verheugen ons zeer.... ter riep; „Lang zullen ze leven!" het volk juichte, de muziek viel in en de school kinderen zongen een toepasselijk lied. De hooge gasten stegen in het gereed staande rijtuig en reden naar 't hotel om te ontbijten. Als vernietigd, waggelde de bur gemeester naar huis, waar z'n eerste werk was, den fonkelnieuwen hoed tegen den grond te smijten en er met alle macht op te trappen. Hij was nog niet klaar met deze bezigheid, die een beetje lucht aan z'n over- kropt gemoed verschafte, toen een adjudant van den Kroonprins zich liet aandienen met de boodschap, dat Zijne Hoogheid den burgemeester op het dejeuner liet uitnoodigen. Men wachtte op hem om te beginnen, zoodat hij direct moest komen. De arme burgemeester ïyerd nu nog rade- loozer, dan toen hij de toespraak in z'n hoed miste. Hij raapte het mishandelde hoofddeksel op en trachtte het weer een beetje in z'n fatsoen te brengen, maar het ging niet, er was niets presentabels van te maken. Wat te doen? Op dit kritieke oogenblik verscheen z'n vrouw, die van alles ongemerkt oog- en oorgetuige was geweest, even om den hoek van de deur en legde den 's morgens ge- ruilden hoed weer op z'n vorige plaats. De burgemeester, wien nu een licht op ging, zei niets, greep den hoed, zette hem op en ijlde naar buiten. De hoed, die hem bij z'n toespraak in den steek had gelaten, was nu zijn redding! De Kroonprins was zeer vriendelijk en de burgemeester misschien omdat hij z'n ouden hoed, met de toespraak er nog in, weer bij zich had erg op z'n gemak, zoodat hij een gunstigen indruk op Zijne Hoogheid maakte. Opgetogen ging het hoofd van 't dorp Schmuckebach 's middags weer naar huis; hij was zoo edelmoedig, er z'n vrouw niet al te hard over te vallen, dat zij z'n speech, waarvan hy zich zooveel had voorgesteld, had doen mislukken. Z'n Opgetogenheid sloeg echter tot zaligheid over, toen hem twee dagen later uit de Residentie een officieel schrijven werd ge zonden, waarin hem zijn benoeming tot ridder in de orde van den Witten Valk werd meegedeeld. „Nu zal je toch een nieuwen hoed moeten koopen", zei z'n vrouw met trots naar z'n knoopsgat ziende, waarin eerstdaags de Witte Valk zou bengelen. ,,'t Wordt anders een dure historie,' zuchtte de burgervader, „dat zijn er al twee in drie dagen. Maar enfin, 't kan nu lijden en ik hoop, dat elke ridderorde me op twee nieuwe hoeden te staan zal komen." het uit te keeren dividend over het op 31 Maart 1931 afgeloopen boekjaar 14 pet. be draagt (v. j. 18). pe periodiek aftredende commissaris, de he'er L. J. Harmsen, werd als zoodanig her kozen. In de commissaris-vacature, ontstaan door het aftreden van den heer ir. Wouter Cool, wegens vertrek uit Ned.-Indië, is be noemd de heer ir. W. F. Staargaard, voor zitter van den Ondememersbcnd. Het jaarverslag over 1930 wijst op de begrootingstekorten in tal van landen en op de onmogelijkheid om zonder afbraak van het eenmaal bestaande een oplossing op korten termijn te vinden. Het releveert voorts de groote primaire productiever meerdering van 1913 tot 1928 o.a. van tarwe met 20, rietsuiker met 90, koffie met 37, soyaboonen met 194, copra met 135, ruwe zijde met 98, kunstzijde met 936, rubber met 502, petroleum met 241, tin met 49 en alu minium met 249 procent, terwijl de wereld bevolking in dezelfde periode slechts met 10 procent toenam. Het verslag wijst voorts op de belangrijke daling van de ruilmiddelencirculatie in 1930, waarin de depressie duidelijk tot uit drukking komt. De terugvloeiing van tee- kenmunt en muntpapier bedroeg in 1930 f 26.732.000, waarvan 11.375.000 voor rekening van de muntbiljettencirculatie komt. Tegenover de daling der obligos van de bank stond een daling van de credietver- leening in het binnenland en tevens ver mindering van den voorraad buitenland- sche valuta en goud. Deze ontwikkeling is een natuurlijke. Vermeerdering van den omloop van een der soorten betaalmiddelen zal leiden tot verdrijving van de andere en is derhalve ongewenscht. De bedrijfsuitkomsten van het 103e boek jaar bleven aanmerkelijk achter bij die van 1929. De baten bereikten een bedrag van 6.117.081, hetgeen 4.504.347 minder is dan over het 102e boekjaar, als gevolg van de daling van den rentestand en de sterk verminderde credietvraag van het bedrijfs leven. De onkosten plus afschrijvingen bedroe gen 3.134.739 of 1.636.261 minder, voor namelijk doordat reserveeringen niet be hoefden plaats te vinden. De netto-winst bedroeg 2.982.341 tegen f 5.850.429 in het vorige jaar. Het dividend bedraagt 14 pet. (1929 18 pet., 1928 17^ pet.) Te Enschede wordt de Voorjaars-Ver- bondsvergadering gehouden van het R. K. Werkliedenverbond in Nederland. De vergadering werd gisteren geopend door den voorzitter, den heer A. C. de Bruyn. Na een woord van welkom wees spr. er in zijn rede op, dat de arbeiders in binnen- en buitenland, thans een zorgerttijd mee moken en wordt de bona fide Arbeidersbe weging voor problemen geplaatst en weegt haar verantwoordelijkheid als welhaast nim mer te voren. Waar wij wél over spreken als een zaak van practisch beleid van sociale en politieke organen, dat is over de zorg, binnen het kapitalisme, betreffende de tienduizenden werknemers, hoofd- zoowel als handarbei ders, die. als economisch overbodig, althans momenteel onbruikbaar, op straat worden gezet. Een ieder hoopt, dat het voorstel-Hoover zelde spr., althans tijdelijk misschien eenige vermindering van den ergsten nood bren gen zal, doch er valt op te rekenen, dat den komenden winter de nood ongekend groot zal kunnen zijn. Met alle waardeering voor hetgeen de Regeering deed om werkgelegenheid te be vorderen om de gevolgen der werkloosheid te verzachten, zijn wij. aldus spr., van oor deel, dat ,van haar als de in deze tijden eerst en meest verantwoordelijke, meer moet worden verlangd. De vraag mag worden gesteld, of een wettelijke regeling der werkloosheidsverze kering thans niet dringend gewenscht is; of de Regeering niet heel spoedig maatre gelen moet nemen, waardoor voorkomen wordt, dat buitenlanders de plaatsen bezet ten van valide, gesteunde Nederlandsehe ar beiders; of het geven van overwerkvergun- ningen niet moet worden nagelaten in de gevallen, waarin door het aanstellen van arbeiders in het spoedig gereed komen van werk kan worden voorzien. Ieder hoopt, dat de economische crisis spoedig ten einde zal zijn, terwijl gestreden wordt over de vraag, of de oorzaak gezocht moet worden in onderconsumptie, dan wel in overproductie. Als 'n feit moet intus schen worden geconstateerd, dat groote groepen arbeid >rs worden weggerationaliseerd en dat, omdat het goedkooper is, mannen worden vervangen door meisjes. Waar langs anderen weg geen oplossing mogelijk schijnt, dringt de vraag zich op, of het geen tijd wordt, dat de Regeering overwege of wettelijke verkorting van den arbeidsduur, verbod van fabrieksarbeid door meisjes beneden 18 jaren, verlenging van den leerplichtigen leeftijd en spoedige in voering van een verbeterde ouderdomsvoor ziening geen middelen zijn om aan de, naar het zich laat inzien, deels blijvende werk loosheid het hoofd te bieden. Begrijpelijk is het en verklaarbaar, dat zoovele Katholieke arbeiders in deze bange tijden hulp zoeken bij de Katholieke Arbei dersbeweging. Het ledental steeg in 1930 met ruim 1616 duizend en klom tot 171.397, terwijl de uitkomst van het eerste kwartaal 1931 het ledental tot 179.401 opvoerde, zoo dat men stevig op de 200.000 man mar cheert. Of de Regeering bij haar voorgenomen socialen arbeid voor de crisis op den loop gaat, is nog niet met zekerheid te zeggen. De Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid had zich voorgesteld de wettelijke ouderdomsverzorging te verbeteren. Het wordt, wil de Minister in zijn eerste vier jaren-periode tijdig klaar zijn, langzamer hand tijd, dat bekend worde in welke rich ting hij de oplossing, zoekt. Moet de Ziekenfondswet aan de econo mische crisis ten offer worden gebracht? Blijft een wettelijke werkloosheidsverzeke ring, berekend op crisis-werkloosheid, als wij thans beleven, achterwege? Zouden de pessimisten óók niet kunnen betoogen, dat een Wet op de Bedrijfsorga nisatie thans in portefeuille moet blijven? De organisatie van de jongeren onder ons is, zeide spr., een flinken stap vooruit ge bracht. Verheugt het ons ailen, dat het aantal adspirantleden van de Vakbonden in 1930 klom van 5851 tot 7181, het ledental van De Jonge Werkman steeg tot 3370. Er is bjj sommigen onzer twijfel gerezen over de mogelijkheid of onze Vakbeweging roet haar ruim 5000 georganiseerde volwas sen vrouwen geen gevaar liep, door genoem de Katholieke Jonge Vrouwenbeweging in de wielen te worden gereden? Wij meenen, dat die vrees niet geheel ge grond is. In deze vergadering wordt een grondslag van samenwerking behandeld, be stemd voor de K.J.V. in de Bisdommen 's-Hertogenbosch en Breda (in Utrecht, waar men voor kort begon, staat men zeer welwillend tegenover onze Arbeidersbewe ging), terwijl, wat het Bisdom Haarlem betreft, Z. H. Exc. Mgr. Aengenent, de Di recteur van De Graal, ons heel uitdrukke lijk heeft verzekerd, er op te staan, dat er samenwerking met onze Arbeidersbeweging kome. Met het uitspreken van ons versterkt ver trouwen in bloeiende Katholieke Arbeiders beweging zoowel als in de toekomst, ver klaarde spr. de vergadering voor geopend. Een goede eetlus» is meestal een teeken van goede gezondheid. En een slechte eet lust is een zeker bewijs dat U iets scheelt. Als U géén eetlust hebt en U zich na den maaltijd onprettig voelt, leest dan eens dezen brief van den heer J. F. D. te Groningen. De behandeling, die hem weer gezond maakte, zal 't U ook zeker doen. „Het is mij een groot genoegen U te kun nen mededeelen, dat ik door het geregeld gebruik van Kruschen Salts volkomen mijn eetlust heb teruggekregen, en de pyn ln lichaam en ledematen kwijt ben. Jarenlang had ik tegenzin aan eten, vooral vaste spij zen, en at nooit meer aan tafel mede, en leefde van melk en twee eieren daags. Ik ben nu een maand gebruiker van Kruschen Salts en eet alles aan tafel met smaak en met goeden eetlust. Gerust kunt U mijn schrijven publiceeren." J. F. D. te Groningen. Kruschen Salts is een combinatie van zes zouten en ieder van hen is noodig voor volledige gezondheid. Als U voortdurend werkt in de open lucht, als ieder orgaan in Uw lichaam perfect werkt, als Uw diëet nauwkeurig uitgezocht is, dan kan U van Uw voedsel en de frissche lucht al datgene verwachten, wat noodzakelijk is voor een volledige gezondheid. Maar als U 't grootste gedeelte van Uw leven binnenshuis doorbrengt en U niet vol doende frissche lucht kunt krijgen, als Uw spijsverteringsorganen niet natuurlijk, re gelmatig en gemakkelijk werken, als Uw diëet niet alles bevat, wat feitelijk noodig is, als U niet frisch opstaat, eet zonder trek, werkt zonder energie en niet Uw ontspan ning geniet, Kruschen Salts is wat U dan noodig hebt en Kruschen Salts zal U vol ledige gezondheid geven! Kruschen Salts zuivert en reinigt Uw bloed, laat Uw spijsverteringsorganen be hoorlijk werken en maakt Uw leven zonniger en lichter, waardoor U weer zin hebt en ln staat bent voor werk en ontspanning! Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon. Hollandsche verpakking waarborgt echtheid. (Adv.). uit vreugde.... hebben.... wij onuitsprekelijk ,.wy eveneens ''oonprins hem burgemeester", viel de glimlachend in de rede lk dank u tevens uit naam mijner gema- in en verzoek u onzen dank aan de heele bevolking over te brengen". Daarna drukte hy den verbluften burger vader de hand en wendde zich tot de ln 't wit gefcleede eerejuffers. De kantonrech- üUv< <.<hUiuvUmU^(u« A 429. Maar ook zy kwamen, het was gelukkig, Op den rug van het paard terecht, Terwyi het publiek dacht, al juichend: Deze mop is lang niet slecht. Doch door het gillen en het schreeuwen, Steigerde woest het wilde paard. Rende toen door de arena In duizelingwekkende vaart. 430 Naar de hut keerde Moeroe weder Hoopte, het was nog niet te laat Om de arme blanken te bevryden Pim en zijn braven kameraad Haar broeder bleef naar haar kijken Zag hoe zy liep in snellen pas En hy bleef zoo lang naar haar kyken Tot ze m de hut verdwenen was

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 10