(De Leidsche Courant Niemand verzuime het petitionnement voor algemeene ontwape ning te teekenen UIT DEN OMTREK HEEMSTEDE BLOEMENDAAL Verbetering arrestantenlokalen VELSEN Een locale autobusdienst BEVERWIJK VIJFHUIZEN HAARLEMMERMEER HILLEGOM RECHTSZAKEN Vernieling van de „Anatomische Les" GEMENGD NIEUWS Raadslid ernstig gewond Van 30 M. hoogte gevallen Auto-ongelukken vjroote brand in Den Haag BOEK EN BLAD Stelt de onderteeke- ning van het petition nement niet uit. Van uitstel komt zoo licht afstel. is voor LEIDEN en OMSTREKEN het aan gewezen DAGBLAD voor ADVERTENTIEN VRAAGT PROEFEXEMPLAAR Lathyrustentoonstelling Donderdag hield de onderlinge tuinliedenvereeniging „Aerdenhout en O." haar jaarlijksche La thyrustentoonstelling, waaraan was verbon den een prijsvraag, met als eerste prijs een wisselbeker. Het, voor zulk een gelegenheid zeer ge schikte, zaaltje van café-restaurant „Lom meroord" was in een bloemenhof herscha pen. Hoewel' de Lathyrus als een der mooiste bloemen mag genoemd worden, is het moei lijk er een geheele zaal mee te vullen. Daarom was er ook gelegenheid geboden andere bloemen en planten in te zenden, waarvan een ruim gebruik was gemaakt, zoodat de zaal geheel gevuld was. Een deel der zaal was in beslag genomen door een groote collectieve inzending van de meest uiteenloopende bloemen en plan ten, terwijl de firma v. Empelen voor een fraaie palmenaanvulling had gezorgd. Maar de Lathyrus was het meest in het oog loo pend opgesteld. En dat de vereeniging met het kweeken van Lathyrus met rasse schre den vooruit gaat, was alleszins te zien. Al stak de inzending van den heer B. Nieuwenhuis, met stengels van ruim 50 c.M. en zeer_ groote bloemen, wel iets uit boven de andere inzendingen, ook de andere in zendingen waren mooi. De jury, bestaande uit de heeren Boe- schoten, Vader en Carl v. Empelen, had dan ook behalve de beoordeeling van no. 1 geen gemakkelijke taak en er moesten enkele prijzen na loting vastgesteld worden. De uitslag is als volgt: le prijs B. Nieuwenhuis, 10 punten, waar door hij definitief beslag legde op den wisselbeker; 2. W. Heere, 9 punten; 3. C. v. Iperen, 8K punt, na loting met Donkelaar, eveneens 8y, punt als no. 4; 5. Brokke, 7'A punt, na loting met T. Booms, eveneens 7 punt als no. 6; 7. A. v. Iperen, 5% punt. In deze stands vielen vooral op de Pinkie (rose) en Sultan (zwart). Buiten de prijsvraag der Lathyrus, wer den de volgende punten toegekend: Brokke voor Lathyrus, Rozen en Anjers resp. 6'A, 9 en 8 punten. C. v. Iperen voor Lathyrus 6'/, punt. A. v. Iperen voor vaas bloemen 5 punten. Vooral in de avonduren was er een zeer druk bezoek. Gemeenteraad Een openbare vergade ring van den raad der gemeente wordt ge- houden Donderdag 16 Juli 1931 te 14 uur ('s nam. 2 uur) in het raadhuis te Over- veen. De agenda vermeldt: 1. Ingekomen stukken. 2. Onderzoek geloofsbrieven nieuw geko zen raadsleden. 3. Verleening eervol ontslag aan J. van Snippenberg als hoofd van school E. 4. Verleening vergoeding ex art. 100 L. O. wet 1920 aan de Bloemendaalsche school- vereeniging. 5. Verleening crediet voor verbouw der politieposten te Bloemendaal en Aerden- n,hout. 6. Definitieve vaststelling wijziging uitbrei dingsplan Wildhoef c.a. 7. Ontheffing bepalingen der Bouwveror dening. 8. Indiening bezwaarschrift tegen Zand- voort voornemens tot het leggen van een bouwverbod op de duinreep langs den bou levard. Na afloop der vergadering bezichtiging der gemeente per auto. Aanbouw van cellen In de vergadering van 18 Juni 1931 werd geklaagd over den toestand, waarin de ar restantenlokalen verkeeren, die feitelijk hier op neerkomt, dat nergens een behoorlijke cel aanwezig is. Er werd toen op aangedrongen na te gaan, of hierin verbetering ge bracht kon worden vóór het nieuwe politie bureau gesticht was. B. en W. meenen een goede oplossing ge vonden te hebben, welke daarin bestaat, dat men de politieposten te Bloemendaal en te Aerdenhout zoodanig verbouwt, dat zij voor taan elk twee cellen zullen bevatten, die aan door de wet gestelde eischen voldoen en dus bruikbaar blijven, wanneer een nieuw bureau verrezen is. De aan deze verbouwing verbonden kosten worden op f 2500 geschat, welk bedrag B. en W. aanvragen. Gemeentezaken Op een verzoek van de vereeniging „Buurtbelang Aerdenhout— Bentveld" om betere drainage van het Rijnegom- en van het Boekenroodepark, stellen B. en W. voor aan het bestuur te berichten, dat het park Rijnegom van ge meentewege niet gedraineerd kan worden, doch dat zij doende zijn middelen te bera men om de drainage van het Boekenroode park te verbeteren. Op het verzoek van W. Swart, om resti tutie van de zijns inziens te veel betaalde kosten voor aanleg van een riool in de Schaepmanlaan en Joh. Verhulstweg, stellen B. en W„ in afwijking van het advies van de commissie van bijstand voor Publieke Werken, die voorstelt om aan Swart de helft der kosten tot een miardmumbedrag van f 1500.— te restitueeren, voor, op dit verzoek afwijzend te beschikken. Op het verzoek van „Bloemendaals Bloei", om haar een subsidie te verleenen, ten einde het 25-jarig bestaan dier vereeniging op ge paste wijze te kunnen vieren, stellen B. en W. voor, voor gemelde feestviering een sub sidie van f 2000.té verleenen. In overeenstemming met het advies der commissie van bijstand voor Publieke Wer ken, stellen B. en W. voor, ontheffing van de bepalingen der Bouwverordening: A. te verleenen aan: de firma W. van Amerongen, J. C. Warns J. Backhuys en Zoon, C. Schuitemaker en H. J. M. Pieterse; B. te weigeren aan: S. Mars en Wed. N. A. Faase. B. en W. stellen voor, aan het bestuur der Bloemendaalsche Schoolvereeniging, ten be hoeve van zijn school voor gewoon lager onderwijs, over 1929 te vergoeden de jaar wedden van A. M. Dinger over het tijdvak van 1 Januari—31 December 1929 tot een bedrag van f 2204.54, en van A. J. Uitten- boogaard over het tijdvak van 1 Januari— 31 December 1929 tot een bedrag van f 2235.—. B. en W. bieden ter vaststelling aan her- r lening van het uitbreidingsplan, betrekking ebbende op het vervallen van een gepro- .cteerden weg op net partieele plan voor de gronden van Wildhoef en omgeving (een verbindingsweg van de Donkerelaan naar de Bosch en Duinlaan). Gevonden voorwerpen Bevonden en terug te bekomen bij: Van der Ham, Bloe- n.endaalscheweg 65, Bloemendaal, een ge haakt kleedje; Hobo, Duinlustweg 24, Over- veen, een rijwielbelastingmerk; Blom, Bloe mendaalsche weg 117 Bloemendaal, een por- temonnaie met inhoud; P. Smid, Kerkplein 7 Bloemendaal, een gehaakte muts; Bijvoet, Julianalaan 318, Haarlem, een bruine muts; G. v. IJzerloo, Saxenburgerlaan 4 Bloemen daal, een portemonnaie; J. v. d. Linden, Hendrik Roozenlaan 25 Haarlem, een zak mesje; Zandvoorterweg 27, Aerdenhout, een stroohoed; N. Hartog, Bentveldsweg 7, Aer denhout, een kleine schildpad; G. Sweijen, Zomerzorgerlaan42 Bloemendaal een étui met dubbeltjes; R. Nieuwpoort, Dompvloeds- laan 21 Overveen, een rozenkrans; P. J. Nieuwenhuizen, Rollandspad 12 Haarlem, een gladde gouden ring; C. Kauling, Bake- nessergracht 48rood Haarlem, een kompas; W. v. d. Pluijm, Bloemendaalscheweg 231, Overveen, een paar dameshandschoenen; van Bakel, Kastanjelaan 29 Heemstede, een damesregenmatel; Luttik, Kinheimweg 55 Bloemendaal, een sleutel; Duivis, Joh. Ver hulstweg 69, Bloemendaal, een vulpenhou der; C. J. van Dam, Nassaulaan 20 Haarlem, een rijwielpomp; Goesinne, Harmenjansweg 117zw. Haarlem, een bril met gouden mon tuur; Schotman, Jelgersmastraat 19, een regenjas; aan den politiepost Aerdenhout, een kinderbeursje, een nuissleutel, een bos ijzerdraad, twee sleutels aan ring, een zijden sjaal, een hoornen bril met gouden mon tuur; Politiepost Noordzeestrand: een cein tuur, twee huissleutels, een badpak, twee badschoentjes, een belastingmerk, een re genjas, een bruine kinderschoen, een vest, een kinderschoen, een huissleutel in étui; aan het bureau van politie Overveen, een grijze dameshoed, een snoertje glaskoralen, een mantelceintuur, een z.g. middenriem, een klut, een huissleutel. Burgerlijke Stand Geboren: z. van Th. B. van Acker—Hofman. Ondertrouwd: B. Ch. M. van der Hoop en H. L. Schieferdecker; R. Wildschut en J. Krigee. Getrouwd: H. N. Muller en H. G. Keijzer. Overleden: M. G. Roozen 83 jaar; G. Bijster, 69 jaar, wonende te Haarlem; W. J. M. Eldering, 2 jaar. Door de N.V. Autobusexploitatie „Storm vogels" te IJmuiden, is aan B. en W. ver gunning verzocht tot het in exploitatie bren gen van een localen autobusdienst. Een ge lijk verzoek werd gedaan door den heer S. Hogeland te IJmuiden. B. en W. geven de voorkeur aan een concessie aan de eerstge noemde verzoekster, omdat deze reeds auto busdiensten in deze gemeente exploiteert, op die exploitatie geen bemerkingen zijn te maken en om te voorkomen, dat concurree- rend wordt gereden, waardoor de veiligheid van het verkeer in gevaar wordt gebracht, Over de door B. en W. ontworpen conces sievoorwaarden is overleg gepleegd met de N. V., die zich daarmede kan vereenigen. Als route is aangegeven: Willemsplein, van der Pollstraat, Neptunusstraat, Koningin Wilhelminakade, Betonbrug, Huygensstraat, James Wattstraat, Kennemerplein, Kenne- merlaan, Napierstraat, J. P. Coenstraat, Wijk aan Zeeërweg, Velserduinplein, Velser- duinweg, Zeeweg, Eschdoornstraat, Plata- nenstraat, Briniostraat, Stationsweg, Meer- vlietstraat. B. en W. stellen den raad voor, een be sluit in dezen zin te nemen. De stand- en stopplaatsen worden door Burgemeester en Wethouders, na gepleegd overleg met de vergunninghoudster, aange wezen. Vrachtauto in brand. Gisteravond, om streeks 8 uur, stond de vrachtauto van den expediteur Commandeur, te Beverwijk, voor de benzinepomp van de fa. Schuijt aan de Schans. Men had juist benzine geladen en de heer C. zou den dop wederom op 't re servoir plaatsen, toen plotseling, door onbe kende oorzaak, de benzine vlam vatte. Een geweldige vlam sloeg uit het reser voir en voor men eigenlijk goed wist wat er gebeurde, stond het voorste gedeelte van de auto in brand. Daar spoedig bleek, dat blusschen onmo gelijk was, bracht men de brandende auto allereerst uit de nabijheid van de benzine pomp. De zich in den wagen bevindende goederen konden worden gered. Binnen zeer korten tijd stond het geheele voertuig in vlammen en verspreidde een ont zettende hitte, tengevolge waarvan een der groote spiegelruiten van het meubelmaga zijn barstte. Een oogenblik werd gevreesd, dat de win kel vlam zou vatten, doch zoover is het ge lukkig niet gekomen. Ook voor het aan de overzijde gelegen café werd een oogenblik gevreesd. Men had daar de gordijnen reeds weggenomen. De brandweer, die inmiddels gewaarschuwd was, arriveerde spoedig met de motorspuit. Van de auto was natuurlijk niets meer te redden. Zij verbrandde volkomen, zoodat er nog slechts wat verkoolde balken en ver wrongen ijzer van overbleef. De brandweer bluschte de brandende resten met een slang op de motorspuit. Het spreekt vanzelf, dat het geval een buitengewoon groot aantal nieuwsgierigen op de been bracht. De politie had de straat evenwel afgezet, zoodat ook het doorgaand verkeer een tijdje stop stond. Een tractor van den dienst van openbare werken sleepte de ruïne naar het terrein van de Fa. Schuijt. Autotocht met de ouden van dagen Woensdag had de autotocht voor ouden van dagen plaats. Vijftien auto's namen aan de zen tocht deel. Eerst werd het dorp Vijfhui zen rondgereden, daarna ging het over Haarlem den Nieuwen Zeeweg af, naar Zandvoort. Na daar eerst aangelegd te hebben werd de reis voortgezet naar Noordwijk aan Zee. Een beetje motorpech gaf aan eenige wa gens wat vertraging. Aan Noordwijk aan Zee deed zich nog een incident voor; een dezer oude menschen de 84-jarige C. S. van den Vijfhuizerweg werd in het hotel waar hij iets gebruikte zoo onwel, dat de com missie het noodig achtte dat hij naar het gasthuis te Leiden werd gebracht, waar hij dan ook achter gebleven is. Begrijpelijk gaf dit een teleurstelling. Verder hoorden wij niets anders dan lof en de commissieleden die dezen tocht ge organiseerd hebben kunnen met voldoening op hun werk terugzien; zij hebben tal van cude menschen een gezelligen middag be zorgd. Brand. Woensdagavond omstreeks half tien brak brand uit in een houten schuur staande naast de woning van den heer J. T. aan den Kruisweg nabij den Aalsmeerder- weg alhier. Onmiddellijk werd de autobrandspuit uit Hoofddorp gealarmeerd, die spoedig ter plaatse arriveerde. De brandweer wist de belendende percee- len te behouden, maar de schuur brandde tot den grond toe af. In de schuur bevond zich o.a. een vracht auto, welke door het vuur geheel vernield werd. Verzekering dekt de schade. De brand is ontstaan doordat T. per on geluk een in de schuur staande brandende petroleumlamp omverwierp. Kruisweg gedeeltelijk afgesloten Don derdag 16 Juli a.s. zal het gedeelte van den Kruisweg vanaf den IJweg naar Hoofddorp, voor het groote doorgaande verkeer zijn af gesloten. Ook zal zijn afgesloten een gedeelte van den Westelijken Hoofdweg vanaf den Ben- nebroekerweg tot aan den Vijfhuizerweg. Hoofddorp is op dien dag dus te bereiken vanuit Heemstede langs den Kruisweg, IJweg, Bennebroekerweg en Oostelijken Hoofdweg. MODERNE WEGENVERLICHTING Belangrijke demonstratie Woensdagavond kwamen in de raadzaal al hier tezamen de burgemeesters, wethouders, en raadsleden met verdere genoodigden, der gemeenten Hillegom, Lisse en Sassenheim, met als gastheer Mr. D. F. Pont. Burgemeester Pont hield de volgende toe spraak: ,,Ik heet u allen hier hartelijk welkom. Mis schien dank zij onze bescheidenheid werd Hillegom, uitgekozen door de 3 gemeenten aangesloten bij de N. V. Electriciteitsbedrijf H. L. S„ om een demonstratie bij te wonen van de wijze waarop wellicht in de toe komst de Rijksstraatweg in de 3 gemeenten zal worden verlicht. De aanleiding dezer bijeenkomst is het ter sprake brengen .mij nerzijds, van een meer moderne verlichting en in de desbetreffende commissie van on derzoek is de voorbereiding van dezen avond met groote energie ter hand genomen, daar bij gesteund door de directie der Philipsfa- brieken te Eindhoven. Tot deze vergadering werden uitgenoodigd de directeur van het Electriciteitsbedrijf H. L. S. en de besturen der drie gemeenten. De zaak is serieus bekeken en voor het te verwezenlijken denkbeeld bestaat groot en thousiasme. Met het straks te demonstreeren systeem zal het voor het verkeer mogelijk zijn, op 800 M. afstands vooruit te zien, waardoor het verkeer in veiligheid beduidend zal winnen. Geen verblindende lichten zullen het gevaar dan meer veg^rooten en beter dan tot heden zullen de voorschriften der Motor- en Rij- wielwet kunnen worden opgevolgd. De reis naar de fabrieken te Eindhoven van de Commissie heeft het belang eener mo derne verlichting voor het doorgaand ver keer aan haar doen zien en aangetoond, Wel is er bij de regeering nog een grootsch plan aanhangig, waardoor nieuwe, groote Rijkswegen aangelegd worden en onze straat weg wat wordt ontlast, doch de slechte eco-. nomische toestand en de daaruit voort vloeiende noodzakelijke bezuinigingen zullen dat plan slechts in een uiterst langzaam tempo doen volvoeren. Maar zelïs indien deze plannen verwezenlijkt zijn, als het ver keer in onze streken nog belangrijk blijven. De palen, die aan de Hoofdstraat alhier voor de straks te nemen proeven zijn aan gebracht, zijn van dezelfde constructie als we te Eindhoven zagen en Prof. van de Werf horst van Philips zal zoo vriendelijk zijn aan deze voorgeschiedenis, die ik u kort her haalde, een woordje toe te voegen. Al leent de zomer zich niet zoo bijzonder om de verlichting in volkomen juistheid ga de te slaan, gelukkig is de bewolkte lucht van heden ons in dezen gunstig." Hierna kreeg Prof. van de Werfhorst het woord. Deze zeide: „De burgemeester van Hilegom gaf u de voorgeschiedenis van de a.s. ver lichting, ik zal u ook iets van de nageschie- denis vertellen. De moderne wegverlichting, waarvoor u hier als baanbrekers optreedt, heeft niet al leen de belangstelling uwer gemeenten, maar evenzeer die van heel het land. In Novem ber van het vorig jaar werd door de ambte naren van het Openbaar Ministerie te Eind hoven een jaarvergadering gehouden, waar bij een voordracht werd gehouden inzake de Motor- en Rij wiel wet en hare toepassing inzake de verlichting. Hierbij werd onder al ler instemming duidelijk aangetoond, dat de omgeving maat-aangevend is voor de ver lichting. Een tweede kwestie, welke daar behandeld werd was een aanrijding te Almelo gschied, die een doodelijk gevolg had, en waarvoor de betrokken automobilist veroordeeld werd. Deze zaak kwam in hooger beroep te Arnhem en werd daarna door ons bekeken. Het bleek, dat het voor den autobestuurder absoluut onmogelijk geweest was, het slachtoffer te zien: de straatverlichting had hem verblind. Dit feit werd voor het Hof te Arnhem uit gesponnen en er volgde vernietiging van het uitgesproken vonnis en volledige vrijspraak. Eenigen tijd later werd te Den Haag een vergadering gehouden van de directeuren der grootste Electriciteitsbedrijven hier te lande. Dit alles toont ons duidelijk, dat de ver lichting onzer wegen in het brandpunt van de belangstelling staat, niet alleen van u, maar van heel het land, ja van alle landen van Europa. Uit meer dan 30 plaatsen tege lijk bereiken ons vragen over deze allerbe langrijkste kwestie. Getracht moet worden, los van sleur te komen tot een oplossing van dit probleem, ten einde de wegen veilig te maken voor het verkeer. Gij hebt baanbre kend werk met deze voorbereiding verricht en u ten voorbeeld gesteld voor heel het land, doch feitelijk voor heel Europa inzake de straatverlichting. Technisch en psychologisch dient de vraag gesteld: hoe zorg ik er voor, dat ik op de beste wijze kan zien. We meenen vaak ver keerd, dat we goed zien, terwijl dat niet zoo is. Heel vaak is de capaciteit onzer oogen teveel verzwakt om duidelijk contrasten te kunnen waarnemen. De groote moeilijkheid is deze: te zorgen dat we zien wat we moe ten zien. De moderne verlichting is nooit verblindend voor wie de regelen van het verkeer volgt." De voorzitter dankt den deskundige voor zijn betoog. Het deed spr. groot genoegen, de directie der tram hier te mogen begroe ten en evenzeer meerdere ingenieurs. Deze belangstelling heeft groote voordeelen als straks de electrificatie der trambaan een feit zal worden .Mede begroette spr. den adjunct-directeur van de Lichtfabrieken te Leiden, die groote belangstelling heeft voor het verlichtingsprobleem. Vervolgens wordt het woord gegeven aan den heer Ir. Henkus, directeur van het be drijf H. L. S. Deze had aan de duidelijke uiteenzetting van Prof. van de Werfhorst niets toe te voegen, doch legde uit, hoe straks de proefnemingen zullen geschieden. Hierna sprak burgemeester Gouverneur van Sassenheim, President-Commissaris van het Electriciteitsbedrijf H. L. S. Spr. was bur gemeester Pont dankbaar voor de gastvrij heid. Wij zouden aan onzen plicht te kort geschoten hebben, indien we deze belangrijke demonstratie niet te Hillegom hadden gesteld, waar Mr. Pont de eerste initiatiefnemer was tot dit gebeuren. Spr. bracht daarvoor dank, ook bracht hij dank aan den heer Henkus en aan de directie der Philipsfabrieken. Dank bracht de heer'Gouverneur ook aan de Tramdirectie voor hare groote welwil lendheid. Ir. Burgersdtjk dankt voor de vriendelijke woorden. Hierna werden de demonstraties gehouden. Er zal nog een getuige worden gehoord De Vierde Kamer der Amsterdamsehe Rechtbank zou gisteren uitspraak doen in de zaak tegen een werkloos boekhouder, die op 17 Februari van dit jaar in het Rijks museum „De Anatomische les van dr. Deyman" met vijf bijlslagen beschadigde. Bij de behandeling der zaak op 26 Juni j.l. eischte de Officier van Justitie,mr. J. Versteeg één jaar gevangenisstraf. De rechtbank heeft echter niet vonnis gewezen doch besloten de behandeling der zaak voort te zetten op 11 September, ten einde dan nog een getuige te hooren. Bij een bezoek van de Commissie van Openbare Werken te Delft aan een bouw werk, is het raadslid Schuiten van een balk gestort. De ongelukkige brak een been en werd ernstig gewond opgenomen. Nog best afgeloopen. Hedenmorgen kwam de schilder B. te Ven- lo, die bezig was den hoogen ijzeren schoor steen van het gebouw der electrische cen trale te verven, plotseling te vallen. Door het dak van het gebouw viel hij en kwam tenslotte recht in een putje met vuil water, een val van ongeveer 30 M. Met kneuzingen aan hoofd en ledematen werd hij opgenomen en naar het R. K. Zie kenhuis St. Joseph overgebracht. Op het oogenblik is zijn toestand redelijk wel. Dr. H. J. F. Mayer, wonende in De Bilt, reed gistermiddag met zijn auto, bestuurd door zijn echtgenoote, op den Rijksstraatweg te Woerden, toen zij een vrachtauto zouden voorbij rijden. Daarbij raakte de auto een boom ter linkerzijde van den straatweg. De auto schoot daarna naar de andere zijde van den weg en reed toen in volle vaart te gen een anderen boom, met zulk een kracht, dat het voorste gedeelte van den auto ver nield werd. De inzittenden zijn in de St. Franciscusstichting te Woerden verbonden. Dr. Mayer was aan het hoofd gewond, zijn vrouw was eveneens gewond en klaagde over pijn in de borst. Later zijn zij per auto naar hun woning vervoerd. Te Amersfoort is gisteravond het 9-jarig dochtertje van E. aangereden door een vrachtauto op den hoek van de Bonifacius- straatSoesterweg. Met een zware hersen schudding is zij naar de ouderlijke woning vervoerd. Op de tweede verdieping van het perceel Van Musschenbroekstraat 4143 te 's-Gra- venhage, waarin de ateliers voor metaal bewerking N.V. Shadowlite zijn gevestigd en welke verdieping voornamelijk als emballage- en werkzolder werd gebruikt, is gistermiddag tegen 4 uur brand ontstaan, die spoedig werd ontdekt door personeel, dat op zijn beurt onmiddellijk de brandweer alarmeerde en intusschen reeds zelf met de blussching aanving. Er lag daar een groote hoeveelheid emballage-materiaal als kratten, kisten, houtwol enz., sinds vele maanden opgesta peld. Toen een der jongens een paar kisten op zij had geschoven laaiden enkele oogen- blikken daarna de vlammen uit deze em- ballageberg op. De motorspuit van het bureau Rijswijk- scheweg was binnen 'n paar minuten al op het terrein in actie; zij werd spoedig ge volgd door de spuit van de Louise Hen- riettestraat en door een ladderwagen, welke beide echter geen dienst behoefden te doen, daar inspecteur Otten het met twee stralen van de eerstgenoemde spuit wel af kon. Evenwel verleende personeel van de andere spuit assistentie. De vlammen hadden reeds dadelijk zulk een omvang aangenomen, dat zij naar bui ten sloegen en ook het platte dak aantast ten, doch deze vuurcapaciteit duurde maar heel kort; de watermassa, welke op de bran dende massa werd geworpen doofde deze vóór dat er gelegenheid was tot uitbreiding zelfs naar het op dezelfde verdieping liggen de magazijn van electrotechnische materia len. Op het ruime plein, waarop de Van Mus schenbroekstraat en enkele andere straten uitmonden, sloeg een dichte, op een afstand gehouden menschenmenigte, waarvan de schooljeugd de overgroote meerderheid vorm de, het schouwspel gade. De jeugd had voor al plezier in de hoeveelheden smeulend hout, kratten en kisten, die van den zolder af op straat werden geworpen, waar zij telkens onder hevig gekraak neerkwamen. De brandweer maakte aldus boven ruim baan, hetgeen het blusschingswerk bespoe digde. De hoofdcommissaris van politie en com missaris Kramer woonden den blüsschings- arbeid bij. De oorzaak moet volgens de brandweer en ook naar de meening van den heer Kra mer, die het betrokken personeel hoorde, inderdaad aan broeiing van pakmateriaal worden toegeschreven. De schade, door den brand teweeggebracht, is niet aanzienlijk. „De stervende soldaat opende de oogen toen ik naast hem neerknielde: „Ach, Pater Doyle, pater Doyle," fluisterde hij met moei te en gaf mij daarna te kennen, dat ik mij over hem heen zou buigen, alsof hij mij iets bijzonders had te zeggen. Toen ik mij voor over boog, sloeg hij zijn beide armen om mijn hals en kuste mij. Het was alles, wat hij nog doen kon, om mij te toonen, hoe dankbaar hij was, dat hij niet alleen zou sterven en den troost smaken de laatste H. Sacramenten te ontvangen, voordat hij op ging tot zijn God." (Brieven van Pater Aalmoezenier Doyle S. J.) „DE WANDELAAR" Zooeven verscheen bij den uitgever A. G. Schoonderbeek, te Laren, onder leiding van Rinke Tolman, de Juli-aflevering van „De Wandelaar", maandblad, gewijd aan natuur studie, natuurbescherming, heemschut, geo logie, folklore, buitenleven en toerisme. C. A. van der Gen eindigt zijn artikel over camera's van klein formaat, waarin hij aan toont welke wonderen men kan verrichten met de Rolleiflex, A. C. de Koek wijdt een beschouwing aan de sterrekunde bij onze voorouders, terwijl J. BakkerNiemeijer de wandelsport verheerlijkt, Henk Vink geeft een causerietje over den Nachtegaal ten beste en G. D. Duursma schetst het plantenleven van Klein Zwitser land, waarmee hij den Zuid-Oosthoek van Friesland bedoelt. De economische beteeke- nis van de spreeuwen wordt uiteengezet door G. Wolda. A. Joman staat stil bij den schitterenden bloei van de Brem en H. F. Wiegman geeft behartigenswaardige wenken over het gebruik van water- en moeras- planten in onze tuinen. A. V. Fey tenslotte geeft zijn indrukken weer van het jongste congres der Nederlandsche Natuurhistorische Vereeniging. W. van Harenkarspel schrijft in het maandblad: Nu de Kruisbekken zich den geheelen win ter 1930-1931, alsmede het geheele voorjaar 1931, te Bilthoven bleven ophouden, kon ver moed worden, dat er zich broedgevallen zou den voordoen. Groot was daarom mijne vreugde, toen ik op 1 Juni j.l. in een dennenbosch je in de nabijheid van den watertoren de waarne ming deed van een jongen kruisbek, die door een ouden werd gevoederd. De voedselroep van een jongen kruisbek is buitengewoon krachtig en schel en trekt onmiddellijk de aandacht van een ieder, wiens oor slechts eenigszins op het waarnemen van vogelge luiden is ingesteld. Op 10 Juni nam ik op ongeveer 300 M. af stand van de eerste waarnemingsplaats klaarblijkelijk dezelfde vogels waar, thans met een kijker, nadat de jonge kruisbek zijne aanwezigheid opnieuw door zijn scherpe en sterke roepen had verraden. Terwijl de oude vogel den jongen voederde, trilde laatstge noemde hevig met de vleugels. Zoowel op 1 als op 10 Juni trachtte het jong bovendien reeds zelfstandig denne- appels te openen. Uit beide waarnemingen valt af te leiden: le. dat in 1931 te Bilthoven Kruisbekken hebben gebroed, en 2e. dat de oude vogels de jonge nog min stens 10 dagen na het uitvliegen (waar schijnlijk veel langer) van voedsel blijven voorzien. Er is weer 'n uitgebreide rubriek „Van en voor dé lezers" (natuurhistorisch allerlei), waarin onder meer wordt uiteengezet welk een boos doenster de dennelotrups is. De gevarieerde tekst wordt, als steeds, af gewisseld door een groote reeks illustraties. De patiënt van kamer 18, door Mignon G. Eberhart. Uit gave van J. Ph. Kruseman, Den Haag. Den gansche serie misdaden, welke tot het laatste moment onopgelost blijven, en waar van de hoofddader een geheel andere is, dan men vermoeden kan, omdat beurtelings allen, die bij de misdaden in kamer 18 van het St. Anna-Ziekenhuis betrokken zijn, worden verdacht. De schrijfster dezer „detective-story" van de goede soort weet er danig de span ning in te houden, en men zal het boek met pleizier lezen, ondanks enkele wijd- loopigheden, die de bewerker in zijn overi gens vlotte vertaling wel had kunnen ver mijden. Het Kersenplein. Een familie roman door Grace S. Richmond. Uitgave van J. Philip Kruse man, 's-Gravenhage. Een fijne psychologische roman, dit boek, waarvan alleen de naam ons minder goed gekozen schijnt. Immers, het is niet zoozeer de geschiedenis van het Kersenplein of zijn bewoners, welke we te hooren krijgen, als wel de geschiedenis van den zielestrijd van den beroemden dominee en predikant van een deftig New-Yorksch kerspel en van die uiteindelijke zelfoverwinning, waarbij Joe Jenny, het aardige onderwijzeresje ei. haar verloofde, de dorpspredikant Gordon Mackay met de bekoorlijke en sympathieke domineesvrouw Sally Chanse de helpende hand bieden. Zoo zelfs, dat de aanvankelijk minder sympathieke, wijl te veel met zichzelf ingenomen figuur van dominee Schuyler, er geheel achter te loor gaat. De liefde van Gordon Mackay voor Joe Jenny komt wel wat onverwacht en het geheim van den in de gevangenis vertoeven- den broeder dezer laatste, voor ons de hoofdfiguur uit het boek, wordt den lezer wel wat laat onthuld, en laat eenigszins onbevredigd. Men denkt immers voortdu rend, dat Jenny op z'n minst getuige is ge weest van een of andere misdaad door een der hoofdpersonen. Afgezien echter van deze opmerkingen, welke aan de waarde van het boek als geheel weinig afbreuk doen, heeft de lezing ervan ons zeer geboeid en kunnen we het onzen lezers zeer aanbevelen. Voor een groot deel schrijven we dit toe aan de uitmuntende vertaling van H. Harting. Zoo'n transcrip tie leest men met pleizier. Hoe jammer daai om, dat óók bij dit vierde boek, dat we met zooveel pleizier doorwerkten, de correc tie nog met zooveel nonchalance geschiedde! BANDONEON-MUZIEK Odéon betitelt het geliefde Jazz-instru- ment: Bandoneon nog met „Harmonika", de oorspronkelijke benaming. Maar of er har monica, bandoneon, organola accordeon, enz. wordt geschreven, een ieder weet welk instrument ermede wordt bedoeld. Men ontmoette tot nu reeds ensemble's van 2, 3 of 4 dezer instrumenten. Thans spreekt men reeds van „Stimmungskapelle- Harmonika." Odéon brengt een alleraardigst, koddig plaatje op dit gebied. Genoemde kapel speelt den marsch: „Ich spiel den ganzen Tag auf meiner Ziehharmonika" en de wals: „Wir woll'n ein bischen schunkeln", beide num mers met zang. Het zijn leuke nummers, op vermakelijke wijze voorgedragen en ge speeld. Bandoneon-liefhebbers vraagt eens naar dit Odéon-plaatje no. 11438. Wilt ge er nog meerdere van deze kapel, beluistert dan eens: 0-11473 met twee walsen: „Der nach- ste Tanz" en „Wir trinlcen". En 0-11463 met de Rheinlander „Der kleine Finken- hahn" en het marschlied „Bis friih um fünfe!" Nog een bijzonder gezellig plaatje is Odéon 0-11472 met de Schunkelwalzer: „Komm mein Madel und stosze mit mir mal an" en „Grossmutters Walzerlieder" beide met zang. Dit laatste nummer is een onderhoudende walspotpourri. Een kennis making ten zeerste waard. Wie van oude, populaire liedjes houdt, vrage ook eens naar Odéon O-11461, met de potpourri: „Lieder, die die Mutter sang." Een 12-tal voortreffelijke gezelschapsliede ren, uitmuntend gezongen door den be roemden Duitschen Radiozanger: Robert Koppel, afwisselend met koor. Deze baryton-zanger met zijn klankrijke stem en fraaie dictie zong voor de supra- phoon eveneens een paar volksliederen. Op A 0105 staan de overbekende liederen: „Der treue Husar" en „Waldeslust". Fraaie zang en schitterende orkestbegeleiding! Robert Koppel kan men ook nog hooren op plaat A 0502 van de Supraphoon in het gevoelvolle Tauber-lied: „Deine Mutter bleibt immer bei dir." Aan de keerzijde de zer plaat staat de foxtrot: „Du bist das süszeste Madel der Welt" met refreinzang van Walter Jürmann. Belde nummers zijn gespeeld door het beroemde Jazz-orkest van Theo Mackeben. Polydor kondigt een bijzondere orkest plaat aan (67016-17): „La Valse" van Mau rice Ravel door het orkest: „Association des Concerts Lamourena" onder directie van Albert Wolff. Ravel beeldt hier den strijd uit tusschen den geweldigen levensdorst der Weensche bevolking en den onverbiddelij- ken dood. De klankkleurenpracht in dit or kestwerk is echt modern-Fransch. Polydor heeft ook een pracht-opname van Ravel's „Bolero", door hetzelfde orkest on der leiding van den componist. De „Bolero" is in een strak gehouden Spaansch dans- rhythme van p.p.p. tot f.f.f. geschreven. Het behoort o.a. tot het repertoire-Mengelberg en is ook in Haarlem op de Bach-concerten met enorm succes uitgevoerd. Van Marek Weber vermelden we nog: „Vindobona", een potpourri van Weensche Volksmuziek (H.M.V.-E.H. 663) en Jack Hyl- ton een foxtrot- en een walsmelodie uit „The White Horse Inz" (B 6006). Aanbeve ling overbodig! judy van Rognes Harbor, door Grace Miller White Uitgave van J. Kruseman, 's Hage. Om het in enkele woorden te zeggen: dit boek verhaalt ons van een straatarm meisje, Judy (waarom geen Judith?), dat middels tal van avonturen, weer in het bezit komt van haar eig enmoeder en van de fortuin van haar vader, welke dezen door een misdadigen advocaat afhandig werd gemaakt. In de aankondiging op den omslag van het boek wordt gesproken over de origineele denkbeelden van de hoofdpersoon over God, het leven en dé menschen en dieren. Inder daad zelfs d.1 te origineel. En haar men- schenliefde en haar vergevingsgezindheid zijn, zooals ze hier beschreven worden, eer dweeperig dan gezond. Men houde er overigens echter rekening mee, dat het verhaal nogal chauvinistisch anti-Duitsch getint is: het heeft er veel van weg, dat het midden in den eersten Ameri- kanschen oorlogsroes geschreven zou zijn. Enkele karakters zijn bovendien uiterst on waarschijnlijk en we kunnen niet zeggen, ondanks de veelheid van verwikkelingen, dat het verhaal ons steeds even sterk heeft geboeid. In de vertaling ontmoet men nogal eens anglicismen, en het herhaaldelijk zonder reden terugkeeren „verdoemd" als zoowat de eenige krachtterm is niet alleen om aesthetische redenen te veroordeelen. Bo- dien ontsieren een vrij groot aantal druk fouten den tekst. Enkele zinspelingen van de, ondanks haar naïviteit, op sexueel gebied blijkbaar goed op de hoogte zijnde Judy, doen ons dit boek reserveeren voor volwassenen, die met het oordeel des onderscheids kunnen lezen. Passiebloemen, door Isabel C. Clarke. Uitgave van J. Philip Kruseman, 's-Hage. Een boeiend verhaal geheel spelend in Ka tholiek milieu, waarvan Frances Amory, het weeldevrouwtje van een rijken bankier, en haar zoon David, de dappere geloofsheld, de sympathieke hoofdpersonen zijn. Voor het pootste deel speelt de geschiedenis zich af in Afrika, waar de jonge vrouw, na de vlucht van haar wegens vervalschingen achtervolg den echtgenoot, haar intrek neemt in haar landgoed, dat sinds eenige jaren wordt be stuurd door een verren Franschen neef, Paul de Vernay. Door een schrijven van haar echtgenoot, die haar mededeelt, haar in Afrika te willen opzoeken, ontbrandt in het hart van de ver laten vrouw een strijd om den voorrang tus schen haar gevoel voor haar echtgenoot of dat van den zooveel meer betrouwbaren neef. Frances Amory blijft echter haar echtgenoot trouw. Op weg echter naar Afrika veronge lukt de laatste. Daarop vertrekt Frances met haar zoon naar Engeland, waar, na een jaar, Paul de Vernay haar komt opzoeken en haar vraagt, zijn met zooveel moed en adeldom gekoesterde, maar onbeleden liefde, te wil len deelen. De ontwikkeling naar het ongemeten offer van deze twee groote zielen, evenals 't held haftige gedrag van den voor zijn geloof door de Arabieren gcmartclden kleinen David is aangrijpend, ofschoon wat onsamenhangend, beschreven. Een aantal vreemde woorden hadden in dr vertaling beter door Hollandsche kun:; worden vervangen, en de vertaling zelf ha' hier en daar wat vlotter en vooral wat los ser kunnen zijn. Overigens een uitstekend en spannend ver haal, dat men met graagte zal lezen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6