Buitenlandsch Q^Cieuws HAAS AZIIH FEUILLETON VOOR UW GEZONDHEID DE BESTE HEVEA CRÈME 11 DE MAN VAN NERGENSHUIZEN DERDE BLAD VRIJDAG 10 JULI 1931 BLADZIJDE 1 Na aanvaarding van het Hoover-voorstel Financieele conferenties Belangrijke Fransche ministerraad. Het 28e Wereldvredes- congres te Brussel Een tweede vijfjarenplan in Rusland De talenkwestie in België Het Vlaamsch en het Fransch bij gerechtelijke procedures De Marokkaansche zóne De FjETSBWENj /icktloopend De Pruisische Landdag wenscht geen ontbinding Tekort op de begrooting van Berlijn 67 y, millioen RM. Voor de ontwapening Demonstratie te Londen Wederkeerige ministersbezoeken Gemengde (Buitenlandsche cBerichten Zware storm teistert Ruegen Brand in petroleumbronnen w voor huidverfraaiing RADIO-OMROEP Houten huizen in Polen KORT NIEUWS - De leden der Fransche regeering zouden hedenochtend voor een zeer belangrijke be spreking, waarin de door het Fransch-Ame- rikaansch accoord ontstane toestand aan een grondige studie zal worden onderworpen, bijeenkomen. Voor alles zal de regeering de houding bepalen, die zij denkt aan te nemen ter Conferentie te Londen. Het bezoek van den Duitschen ambassa deur Von Hoesch, aan Laval gebracht en de bij deze gelegenheid gedane verklarin gen zullen eveneens een punt van bespre king uitmaken. In het bijzonder zal in de bijeenkomst de buitenlandsche politieke toestand en het as. bezoek van Dr. Bruening en Dr. Cur- tius aan Parijs besproken worden. In politieke kringen is men voorts van meening, dat de ministerraad tegelijkertijd zal voorzien in de vacature van ambassa deur van Frankrijk te Moskou. Dr. Luther te Londen Het bezoek van den president der Duit- sche Rijksbank, Dr. Luther, aan Londen heeft slechts drie kwartier geduurd. Om kwart over een arriveerde Dr. Luther te Croydon, waar hij verwelkomd werd door 'n vertegenwoordiger van de Duitsche am bassade. Dr. Luther begaf zich onmiddellijk per auto naar de Duitsche ambassade waar hij met den ambassadeur lunchte. Bij deze gelegenheid werd hij op de hoogte gesteld van de opinie te Londen. Hoewel de trein naar Parijs eerst om 4 uur vertrekken zou, stapte Dr. Luther tegen 3 uur in den trein naar Bazel ten einde c.en gouverneur van de Bank of Engeland, Mon tague Norman, te kunnen ontmoeten. De heeren spoorden samen naar Folkestone, zoodat zij ruim een half uur in eikaars ge zelschap vertoefden. Terwijl Montague Norman zijn reis voortzette naar Bazel, waar hij deel zal nemen aan de zitting van het directorium der Herstelbank, reisde Dr. Lu ther per boot naar Parijs verder. Betreffende den inhoud van de bespre king met Montague Norman is niets bekend geworden. Leening van een milliard Het verluidt, dat de president van de Duitsche Rijksbank, Dr. Luther, te Londen heeft voorgesteld, Duitschland een leening ten bedrage van een milliard op langen ter mijn toe te staan. Ook Montague Norman te Parijs De president der Duitsche Rijksbank, Dr. Luther, die Donderdagavond om 9 uur te Parijs werd verwacht, wordt vergezeld van den gouverneur van de Bank of England, Montague Norman. Dr. Luther heeft reeds uit Londen de Duitsche ambassade te Parijs verwittigd, direct na aankomst zijn werkzaamheden te willen aanvangen. Het feit, dat ook de gouverneur van de Bank of England zich naar Parijs heeft begeven, schijnt er op te wijzen, dat men in Engelsche kringen zeer gunstig staat tegen over het plan van een internationaal cre- diet aan Duitschland op langen termijn te verstrekken. Dr. Luther te Parijs De president van de Rijksbank, Dr. Lu ther, is uit Londen te Parijs gearriveerd. Het Britsche verlies. In antwoord op een vraag in het Lager huis, betreffende de basis der berekening van het Britsche verlies ten bedrage van 11 millioen pond sterling tengevolge van het uitstel der schuldbetaling en ten aan zien van de mogelijke vermeerdering van de totale opoffering na de ontwikkeling sinds zijn voorgaande verklaring, deelde Snowden me de, dat de Britsche regeering niet van zins is, eenigen maatregel goed te keuren in verband met de uitwerking van de voor stellen van president Hoover, die voor de Britsche schatkist nog grooter verlies zou geven. De schatkistbiljetten. Officieel wordt uit Berlijn medegedeeld: Het Rijksministerie van Financiën heeft onlangs met een binnenlandsch bankconsor- tium een crediet voor schatkistbiljetten af gesloten, dat ten hoogste 250 millioen zal bedragen, doch waarvan slechts 184 millioen zal worden opgenomen. Dit bedrag zou per 16 Juli vervallen met een rolongatierecht ten gunste van het Rijk. Wegens de door het Hooverplan mogelijk geworden bezuini gingen en overeenkomstig de door de Rijks- regeering afgelegde verklaring dat deze be- zuinigingfen zullen worden aangewend ter vermindering van de vlottende schuld, heeft het Rijksministerie besloten geen gebruik te maken van dit prolongatierecht. Dienover eenkomstig zal het bedrag van 184 millioen Mark per 16 Juli weer op de geldmarkt wor den gebracht. De deelneming van België aan de Londensche Conferentie. België zal deelnemen aan de besprekingen der experyts te Londen. Als Belgische des kundigen zullen waarschijnlijk Gutt en Jan- son, die reeds bij de onderhandelingen over het Youngplan en de Markenovereenkomst waren afgevaardigd, naar Londen vertrekken. Stimson bij Grandi en Mussolini Stimson heeft Donderdagmiddag een be zoek gebracht aan den Italiaanschen minis ter van Buitenlandsche Zaken, Grandi. Grandi heeft later een contra-bezoek aan den Amerikaanschen Staatssecretaris ge bracht. Hun bespreking heeft ongeveer 3/4 uur geduurd. Omtrent het gesprokene is nog niets be kend geworden. Het verluidt slechts dat de ontmoeting zeer hartelijk is geweest. De Amerikaansche gezant te Rome was bij de bespreking aanwezig. Des avonds om zes uur is Stimson nadat hij tevoren eenige bezienswaardighe den te Rome had bezocht, door Mussolini ontvangen. Grandi heeft, nadat hij Stimson had ontvangen, vertegenwoordigers van Amerikaansche bladen op bezoek gehad, die hij reeds 's middags een lunch had aange boden. De gedachtenwisseling tusschen Stimson en de Italiaansche politici zal Vrijdag en Zaterdag worden voortgezet. Mussolini over Stimson. Donderdagmiddag heeft Mussolini de Amerikaansche persvertegenwoordigers ont vangen, tegen wie hij de volgende verklaring aflegde: De reis van den heer Stimson naar Europa is zeer belangrijk, al draagt zij geen officieel karakter, omdat de heer Stimson in ieder geval Staatssecretaris van Buitenlandsche Zaken is van de grootste republiek der we reld. Ik heb van den heer Stimson die be halve een sympathieke en hartelijke gentle man ook een zeer verstandig politicus is, den besten indruk gekregen. Hij heeft mij een zeer belangrijke gedachte medegedeeld en wel deze, dat wanneer Europa rustig zal zijn, wij een zeker economisch herstel tege moet gaan. Italië van zijn kant zal geheel het initiatief van president Hoover, dat een van de groot ste politieke gebeurtenissen van den tijd na den oorlog is, ondersteunen. Italië staat met de grootste royaliteit en oprechtheid voor de a.s. ontwapeningsconferentie. Dit heeft de heer Stimson ten volle begrepen. Op de vraag van een journalist of Italië bijzondere bewapeningsformules heeft, ver klaarde Mussolini dat Italië bereid is het geringste bewapeningscijfer te aanvaarden, zelfs tot 10.000 geweren wil teruggaan voor geheel Italië, mits geen andere natie méér heeft, omdat het anders zich met een wan delstok tegen een pistool zou moeten verde digen. Italië wordt in deze zijn loyale vre despolitiek geleid door de overtuiging dat voor de oplossing der economische crisis, de oplossing der politieke en moreele crisis noodzakelijk is. Het is bekend, dat men zorg draagt voor haar oplossing omdat zij reeds zoolang duurt. Het welslagen der ontwape ningsconferentie is noodzakelijk opdat de volkeren het vertrouwen kunnen hebben in hunne regeeringen. De volkeren kunnen niet ontgoocheld worden. De datum der ontwape ningsconferentie mag niet worden uitgesteld, in geen geval zal een voorstel in dezen zin van Italië uitgaan, dat vasthoudt aan deii vastgestglden datum, 2 Februari 1932. Ik ben, aldus Mussolini, optimistisch ge stemd ten aanzien van een economisch her stel in, de komende jaren, in het bijzonder wanneer de ontwapeningsconferentie zal slagen. Door dit slagen zal de horizon op klaren, doch hij zal donker blijven als de conferentie geen resultaat zal afwerpen. De wereld moet haar weg kiezen. Wij zijn het eens met den heer Stimson in de keuze van den weg des vredes. Naar verluidt heeft Mussolini bij het be spreken van de gevolgen van een negatieven afloop der ontwapeningsconferentie zeer na drukkelijk gewezen op het communistisch gevaar dat hieruit zal voortvloeien. Geen bespreking van de Tol-Unie Te Brussel kwam het Congres in tweede zitting bijeen ter behandeling van de resolu ties, ingezonden door de commissies. De voorzitter La Fontaine, deelde den uit slag der gehouden verkiezing van nieuwe raadsleden mede. De 12 aftredenden, waar onder Dr. J. B. Th. Hugenholtz, als verte genwoordiger van de Nederlandsche Nooit- Meer-Oorlog Federatie bleken alle herkozen. Bovendien was de heer Bailey, secretaris van de Engelsche Nationale Anti-Oorlog-Raad als nieuw raadslid gekozen. Daarna kwamen de resoluties, aangenomen in de verschillende commissies aan de orde (Ontwapening, Federatie van Europa, Actua liteiten). Eerst worden de resoluties der actualitei ten-commissie in behandeling genomen. Dr. Schnurr besprak de moeilijkheden in Duitschland, die de vredesbeweging in den weg ijn gelegd, welke zich o.a. hebben geuit in de vervolging van hen, die tegen den bouw van den derden pantserkruiser hebben geprotesteerd. Een desbetreffende resolutie, die zich richt tegen het voornemen van het Duitsche Mi nisterie van Defensie om een wet in het le ven te roepen, die alle pacifistische actie strafbaar stelt, werd door het congres aange nomen. Uit den boezem der vergadering werd er ten zeerste op aangedrongen deze resolutie op ruime schaal door de pers te verspreiden. Ten slotte kwam een resolutie betreffende de Duitsch-Oostenrijksche Tolunie in be handeling. Na uitvoerige discussie, bleek de vergadering van oordeel te zijn, dat het niet op den weg van het congres lag zich om trent deze aangelegenheid uit te spreken, doch eerst de uitspraak af te wachten van het Haagsche Hof. Hierna werd de zitting opgeheven en be zichtigden de congressisten het Raadhuis van Brussel. De Nederlandsche delegatie, die 15 leden telt, kwam ten slotte in een gezellige thee bijeen. Directe verwezenlijking van het socialisme Lomov, de vice-presider.t van de commissie voor economische plannen van den staat, heeft in een redevoering, gehouden voor een vergadering van de syndicaten van werklieden en geleerden te Leningrad verklaard, dat de URSS thans op de hechte basis van de socia listische economie, opgebouwd met behulp van het vijfjarenplan, overgaat tot de uit werking van een tweede vijfjarenplan, dat de directe verwezenlijking van het socialisme zal moeten brengen. De vergadering heeft met algemeene stem men besloten het studieplan voor een tweede periode van vijf jaren zoo breed mogelijk te ontwikkelen. De redevoering van Stalin. De redevoering van Stalin wordt levendig besproken door de werklieden, ingenieurs en technici te Leningrad, Nisjni Novgorod, Mos kou en in het Donetzbekken. Een campagne ten gunste van individueele verbintenissen wordt overal met energie gevoerd. De kerk lieden, ingenieurs en technici verbinden zich tot het verzekeren van de uitvoering van het vijfjarenplan, voor wat betreft de pro ductie van het loopende jaar. De Belgische Kamercommissie, die zich bezig houdt met de opstelling van het wets ontwerp tot regeling van het gebruik der talen in burgerlijke en handelszaken, heeft, volgens een telegram aan het „Hbld.", een voorstel verworpen, waarbij het aan plei ters vergund zou worden de taal der pro cedure te kiezen. In Vlaanderen zal der halve Nederlandsch moeten worden ge bruikt. Wat de advocaten betreft is de be paling aangenomen, waarbij als overgangs maatregel de advocaten met ten minste tien jaar praktijk in hun pleidooien verder gebruik van het Fransch zullen mogen ma ken, terwijl aan de advocaten met minder dan tien jaar praktijk een termijn van vijf jaar wordt toegestaan om zich in staat te stellen het Nederlandsch te leeren gebrui ken. Wat het Hof van Cassatie aangaat, wordt voorzien dat tien van de zeventien leden de beide landstalen machtig moeten zijn. De taal bij het Lager Onderwijs Met 104 tegen 7 stemmen en zeven blan co stemmen heeft de Senaat de eerste ali nea aangenomen van het wetsontwerp tot regeling van de onderwijstaal bij het lager onderwijs. Minister Prieto over Spanje's aanspraken. De Spaansche Minister van Financiën Prieto, die korten tijd geleden een verkla ring heeft afgelegd, waarin hij de mogelijk heid liet doorschemeren, dat de regeering der Spaansche republiek zal afzien van de Spaansche aanspraken op de Marokko-zóne, deelt thans mede, dat hij indertijd niet na mens de voorloopige regeering heeft gespro ken, die in het geheel geen recht had, der gelijke besluiten te nemen. Hij had een pro gram ontwikkeld voor het geval, dat de so cialistische partij in Spanje aan het bewind zou komen. Deze partij wenscht dat Spanje door zijn aanspraken op de Marokko-zóne op te geven, blijk geeft van zijn goeden wil ten opzichte van het ontwapeningsvraagstuk. Aangezien het in verband met de gebeurte nissen van den laatsten tijd volgens som migen nog slechts een kwestie van tijd is, of men in Spanje een socialistische regee ring aan het bewind krijgt, acht men de verklaring van Prieto in buitenlandsche en voornamelijk in Fransche kringen van groo- te beteekenis. Oostenrijksche Machtigingswet aangenomen Wat de wet bedoelt De Oostenrijksche Nationale Raad heeft Donderdag in alle drie lezingen met de ver- eischte meerderheid van 2/3 van het aantal stemmen de „machtigingswet" aangenomen, waarbij de regeering gemachtigd wordt, han delsverdragen door middel van een nood verordening in kracht, resp. buiten kracht te stellen. Uit de verklaring van den minister van Handel blijkt, dat op grond van deze mach tiging geen nieuwe opzeggingen worden voor genomen, doch dat het buiten werking stel len van verdragen bedoelt te vermijden een eenzijdig voortduren van een Verdrag aan Oostenrijksche zijde. Koreanen plunderen een Chineesch consulaat 500 Chineezen mishandeld. Naar gemeld wordt, hebben Koreanen het Chineesche consulaat te Seoul aangevallen en geplunderd. 500 Chineezen, die een schuilplaats hadden gezocht in het consu laat, werden door hen mishandeld. Het voorstel daartoe verworpen. De Pruisische Landdag heeft gisteren moeten beslissen, of hij overeenkomstig het Volksbegehren en een communistisch voor stel zou worden ontbonden. Met 229 tegen 190 stemmen werd het ontbindingsvoorstel verworpen. Tegen stemden feitelijk slechts de re- geeringspartijen. Het resultaat werd door de oppositie met hoongeroep ontvangen. De toestand in Engelsch-Indië Op verzoek van de Conservatieven wer den gisteren in het Lagerhuis besprekingen gehouden over Engelsch-Indië, in het bij zonder met betrekking tot de onlusten in Burma en den economischen boycot. De be sprekingen werden bijgewoond door den vo- rigen onderkoning, Lord Irwin. De Minister voor Indië, gaf in zijn ant woord op de van conservatieve zijde uitge oefende critiek een overzicht van de maat regelen die genomen zijn tegen de onlus ten. Spr. weet de vermindering van den handel van Lancashire met Indië hoofd zakelijk aan de depressie in de koopkracht van het Indische volk. De positie van de In dische markt is waarschijnlijk niet ongun stiger dan die van andere markten. Het is gemakkelijk een groot deel van de verliezen op rekening te schrijven van het Congres. Overgaande tot bespreking van de over eenkomst tusschen Lord Irwin en Gandhi zeide Brenen, dat de regeeringspolitiek er in de eerste plaats op gericht moet zijn deze overeenkomst naar den geest en de letter na te komen. Tenslotte sprak Benn de hoop uit dat er over eenige weken te Londen een conferen tie bijeen mocht zijn die volledig represen tatief is voor de opinie in Indië. Deze con ferentie zal de belangrijkste bijeenkomst zijn die ooit heeft plaatsgehad. Sir John Simon wees er op, dat er niet alleen naar gestreefd moet worden om zoo wel tegenover meerderheden als minderhe den rechtvaardig te zijn, doch tevens dat de minderheden moeten worden tevreden ge steld. Spr. verzocht de regeering duidelijk te willen maken, dat in alle bestuurszaken be treffende de Indische minderheden, en niet alleen de Moslim maar ook de andere min derheden, er naar gestreefd wordt niet al leen Gandhi recht te doen wedervaren doch ook ten opzichte van alle minderheden rechtvaardig te zijn. De Berlijnsche gemeenteraad heeft de begrooting goedgekeurd. Zij sluit met een deficit van 67 Yi millioen RM., hetgeen ge dekt zal moeten worden met een leening op korten termijn. Ontwapeningsdemonstratie Op de groote demonstratie voor de ont wapening, die Zondag in Albert Hall te Londen wordt gehouden en die door de drie partijen gemeenschappelijk werd belegd, zullen, behalve MacDonald, ook de conser vatieve en liberale leiders, Baldwin en Lloyd George het woord voeren. Men rekent op zeer veel menschen, daar zestig politieke or ganisaties, der drie partijen tegenwoordig zullen zijn. Briining en Curtius naar Parijs Havas deelt mede, dat het bezoek der Duitsche ministers Briining en Curtius aan Parijs waarschijnlijk einde Juli of begin Au gustus zal plaats vinden. Berlijn en Rome. Naar van bevoegde zijde wordt meege deeld, is voor het bezoek der Duitsche staats lieden, Briining en Curtius aan Rome en Parijs nog geen datum vastgesteld. Er wordt echter op gewezen, dat dit be zoek eerst na het bezoek van Stimson aan Berlijn kan plaats hebben. Betreffende een bericht van een Berlijnsch blad, dat Mussolini daarna naar Berlijn zou komen, wordt meegedeeld, dat daarover nog niets vaststaat. Wel zou men het bezoek van den duce te Berlijn gaarne zien. De Spaansche valuta Geen opdrijving der waarde De socialistische Spaansche minister van Financiën heeft in een persconferentie ver klaard, dat, nadat zijn partij hem niet van zijn ambt heeft willen ontheffen, hij gedwon gen is, op zijn vroeger standpunt te wijzen, volgens hetwelk de Spaansche valuta slechts door een stabiliseering kan worden gered. Daarbij zullen de droomen van een revalorisatie op groote schaal moeten wor den opgegeven. De peseta heeft de helft van zijn waarde verloren. Zonder twijfel is even wel zijn werkelijke waarde hooger dan de tegenwoordige. Niettemin mag de waarde niet te veel worden opgedreven, opdat het bedrijfsleven niet een ernstige terugslag on dervindt. De stabiliseering moet door het parlement geschieden. De minister van Fi nanciën verklaarde nog dat de regeering het geheel met zijn zienswijze eens is. Orkaan boven Kopenhagen Schade aan den oogst Gisternacht werd Denemarken door een hevigen orkaan, gepaard met sterken regen- wal, geteisterd. In vele deelen van het land zijn de landerijen overstroomd. De oogst heeft groote schade geleden. Het spoorweg verkeer is op eenige trajecten gestagneerd. Donderdag was het verkeer tusschen Dene marken en Duitschland volkomen stilgelegd. Het noodweer houdt aan. Het verkeer ontwricht Denemarken heeft sinds menschenheuge- nis een dergelijk noodweer niet beleefd. Overal is het spoorweg- en wegenverkeer ontwricht door de ontelbare omgewaaide boomen. Een groot aantal nieuw gebouwde huizen zijn vernield, ettelijke telefoon- en telegraafverbindingen zijn gestoord,, vele plaatsen zijn zonder licht. Te Apenrade kan het verkeer slechts met bootjes geschieden. De vuren der gasfabnek zijn door het water gebluscht, zoodat de stad voorloopig zonder gas zit. Alle tuinen zijn verwoest, geen huis is zonder waterschade. Alleen te Apenrade loopt de schade in de millioenen. De haven van Esbjerg dreigt over te stroo men. In de marschen staat alles blank. Al leen in Jutland zijn vier spoorwegbruggen weggeslagen. De gistermiddag uit Kopenha gen vertrokken passagiersboot naar Lübeck wordt vermist. Op Laaland werd een dak van een huis 100 meter ver weggeslingerd. Op sommige plaatsen is 187 mM. regen ge vallen. De visschersvloot tijdig geborgen Sinds Woensdagmorgen woedt boven het eiland Ruegen en omgeving een hevige or kaan, die dikwerf een kracht heeft van 9 M. en meer per seconde. Daar de visschersvloot van Sassnitz en de andere havens tijdig gewaarschuwd kon worden, is tot nu toe nog geen enkel onge val op zee bekend geworden. Het gerucht, dat een zeiljacht voor Sass nitz op zee in nood zou verkeeren, zoomede het gerucht van zware averij aan een groot stoomschip is niet bevestigd. Van alle deelen van het eiland wordt groote schade gemeld. Infectieziekten in een ziekenhuis Een vrouw overleden. De „Hannoversche Kurier" deelt mede: in het begin der vorige week zijn van het per soneel van Ziekenhuis I 20 personen ziek geworden, van de externen 7 en voorts 13 ter verpleging opgenomen patiënten. Het betreft maag- en darmziekten, die in geen geval iets met typhus uitstaande hebben. Alle zieken gaan thans goed vooruit en zijn ten deele reeds genezen. Slechts een vrouw is overleden. Er zijn voorzorgsmaat regelen getroffen om uitbreiding der ziekte tegen te gaan. 10 miliioen lei schade. Bij een petroleumbrand te Moreni heeft het vuur twee nieuwe bronnen en een op- .▼.▼.v.v.v.v. TTT <.-> ZATERDAG 11 JULI. HUIZEN, 298 M. Uitsl. K.R.O.-Uitzending. 8.00—9.15 Gramofoonpl. 9.50—10.30 Interna tionale Motorrenner.. Circuit van Assen. Start en eerste twee ronden. 10.3011.30 Gramofoonpl. 11.30—12.00 Godsd. Halfuurtje door Pastoor Perquin. 12.0012.30 Einde van de morgenraces te Assen. 12.302.00 Concert KRO-Sextet o.l.v. P. Lustenhouwer. 2.00 2.20 Gramofoonpl. 2.30—3.00 Start van de Middagraces te Assen met twee ronden. 3.00—4.00 Kinderuurtje. 4.30—4.40 Zender verzorging. 4.405.15 Einde van de Middag- races te Assen. 5.006.00 Concert KRO- Kunst-Ensemble o.l.v. P. Lustenhouwer. 6.00 Sportpraatje S. P J. Borsten. 6.15 Joum. Weekoverzicht door P. de Waart. 6.357.15 Vervolg Concert. 7.15 Dr. P. J. A. M. Kou- wenhoven: „Bouw van het Zonnestelsel". 7.45 Gramofoonpl. 8.0011.00 Concert KRO- Salon-orkest o.l.v. M. van 't Woud. Mm.v. Hetty v. d. Schalk tzang). 9.30 Vaz Dias. 11.0012.00 Dansmuziek. HILVERSUM, 1875 M. 6.45—7.00 en 730— 7.45 Gymnastiek door G. Kleerekoper. 8.00 Gramof.-pl. 12.15-2.00 AVRO-Kwartet ol.v. D. Groeneveld. 2.00-2.30 Dr. T. Goedewaagen: „Geheimnisse des Westens" van Maresch- kowski. 2.30—4.00 Studie-Opvoering van „De kleine Johannes", naar het gellijknamige hoek van Fred, van Eeden. In 12 tafereelen door IJs Vissel. 4.005.00 Concert Omroep orkest o. 1. v. N. Treep. 5.00 Gramofoonpl. 5.35 Concert VARA-Mandoline-Ensemble o. 1. v. J. B. Kok. 6.10 Vervolg concert. 7.15 Gramofoonpl. 730 Politieber. 7.45 Gramo foonpl. 1000 Vaz Dias. 11.1512.gr.pl. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgenwij ding. 11.05 Lezing. 1.202.20 Orkestconcert. 350 Speeches door Ramsay Macdonald, Stanley Baldwin en Lloyd George. 5.35 Kin- deruurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.35 Nieuwsber. 7.00 Concert. J. Pougnet (viool), Betty Hum- by (piano). 7.20 Lezing. 7.35 Lezing. 7.50 Vau deville. 9.20 Berichten. 9.35 Berichten. 9.40 Lezing. 10.00 Concert. Instrum. Kwintet. 10.5012.20 Dansmuziek. LANGENBERG 473 M. 7.25—8.20 Gramo foonpl. 10.3511.05 Gramofoonpl. 11.4012120 Gramofoonpl. 12.30—12.55 Gramofoonpl. 1.25 2.50 Orkestconcert. 2.553.45 Gramofoonpl. 5.206.10 Orkestconcert. 6.106.40 Dansmu ziek. 8.20 Vroolijke avond. 10.20 Berichten en tot 11.20: Orkestconcert. 11.2011.50 Gra mofoonpl. 11.501.50 Dansmuziek. KALUNDBORG 1153 M. 12.20—2.20 Or kestconcert. 3.505.50 Orkestconcert en de clamatie. 6.10—6.40 GramofoonpL 8.20—12.20 Orkestconcert en zang. 10.3510.50 Piano- solL 11.3511.50 Liederen-voordracht. 1150 12.20 Orkestconcert. BRUSSEL, 508.5 en 3382 M. 5085 M.: 5.20 Dansmuziek. 6.20 Orkestconcert. 650 Gramo foonpL 8.20 Gramofoonpl. 9.20 GramofoonpL 9.25 Concert. Zang en harmonicamuziek. De clamatie. 338.2 M.: 5.20 Orkesconcert. 620 Zang, 6.50 GramofoonpL 8.20 Concert. Or kest en piano. 9.20 Orkestconcert. ZEESEN, 165 M. Ca. 7.00—750 Gramo foonpL 10.5512.20 Berichten. 12.20 Gramo foonpL 1.15—2.20 Berichten. 2.20—3.20 Gra mofoonpL 3.20—4.20 Lezingen. 4.20—520 Concert. 5.20—8.20 Lezingen. 8.20 Vroolijke Avond. 10.20 Berichten daarna tot 1250 Dansmuziek. slagplaats aangetast, waardoor een schade van 10 millioen lei werd veroorzaakt. Een benzine-reservoir ontplofte met een knal, die tot in een omtrek van 30 KM. hoorbaar was. Persoonlijke ongevallen kwamen ge lukkig niet voor. In verband met den woningnood Ter leniging van den heersehenden wo ningnood heeft de Foolsche regeering bij decreet groote geldsommen voor den bouw van houten huizen ter beschikking gesteld. De minister-president verklaarde, naar aanleiding hiervan, dat Polen thans te arm is om den woningnood door den bouw van steenen huizen afdoende te kunnen bestrij den. Men zal zich dus voorloopig met houten huizen tevreden moeten stellen. De eerste 2000 huizen zullen in Warschau, Lodz en het Dombrowagebied worden ge bouwd. .Nat. - so c. bladen te Mannheim en Heidelberg zijn voor twee weken verboden. Bij een poging tot ontvluchting uit een Bulgaarsche gevangenis zijn vijf gevan genen doodgeschoten. Bij het aanleggen van den „under ground" spoorweg te New-York onder het stadsdeel Haarlem werden 8 wegwerkers door het ontijdig ontploffen van dynamiet ernstig gewond. 20 „U kon niets beter gedaan hebben", zei ik. „God weet, wat er van ons geworden zou zijn, zonder die kaarsen. De booswicht heeft natuurlijk aan het electrisch licht geknoeid." „Ik was in de hal, toen u voorbij vloog. Toen u weg was, ben ik vlug naar boven gegaan en vond daar mijn patiënt, die op weg was u te volgen. Ik hoop, dat ik er goed aan gedaan heb hem tegen te houden. Het scheen mij toe," dat u niet veel hulp noodig had." „Natuurlijk heeft u er goed aan gedaan", zei ik. Daarop richtte ik mij tot Milford en legde mijn hand op zijn schouder. „Je bent een trouwe vriend", vervolgde ik, „maar je bent een lastige patiënt. Je moet nu dade lijk naar bed gaan." Hij glimlachte flauwtjes, doch gaf geen antwoord. Ik hielp hem opstaan en onder steunde hem met mijn arm, waarna wij langzaam de trap afgingen: de verpleegster volgde ons. Juist toen wij beneden kwamen, ging het electrisch licht aan en zagen wij het kamermeisje. „Wij hebben het gevonden, mijnheer", sprak zij, „de hoofdschakelaar was omge draaid." „Zoo, dan is het weer in orde", zei ik. „Ga maar gauw naar bed en de keukenmeid ook. Er is nu niets meer aan de hand. Het was alleen maar een poging tot diefstal van den nieuwen huisknecht. Hij is nu gevlucht en wü kunnen voor morgen toch niets meer doen." Eenige minuten later, nadat ik Milford in bed gebracht en in de zorg van de ver pleegster had aanbevolen, ging ik terug naar de hal, waar ik de deuren grendelde en de kaarsen benevens het electrisch licht uit deed. Mijn bezoeker had overal op het tapijt sporen van bloed achtergelaten en ik zag op de trap overal vlekken van dezelfde vloeistof, waaruit duidelijk bleek, dat zijn kennismaking met mijn kunstvoorwerp even degelijk als kort was geweest. Eenigszins voldaan over deze ontdekking, keerde ik naar mijn kamer terug en sloot, na het licht opgedraaid te hebben, de deur. Er heerschte een vermakelijke verwarring, want behalve een mengeling van stookge- reedschap, gebroken glas, en fragmenten van een schilderij, lag de omver geworpen tafel, plus al wat er op had gestaan, kwistig over den grond verspreid. Zoo goed en kwaad als het ging, raapte ik de verschillende voorwerpen op, daarna be- scnouwde ik met eenige belangstelling de plaatsen, welke door de nutelooze aanvallen van mijn bezoeker waren geraakt. Welk wa pen hij had gehanteerd, was niet met ze kerheid te zeggen, maar gezien de souvenirs, welke het had achtergelaten, leek het mij iets te zijn, als een houweel. Miin hoofd kussen was letterlijk in tweeën gekloofd, ter wijl het gat in den muur mij met een ge voel van dankbaarheid vervulde, dat mijn hoofd op dat oogenblik niet op die plaats was geweest. Na de fragmenten van de straat, welke zich aan mijn bloote voeten hadden vastge hecht, te hebben verwijderd, ging ik naar bed, keerde mijn kussen op de andere zijde en trok de dekens over mii heen. Ik liet het licht overal branden, want het in donker slapen had opgehouden eenige bekoring op mij uit te oefenen. Daarna stopte ik mijzelf nog eens goed toe en legde mij, met het aangename gevoel van een wei- besteden dag, ter ruste. Binnen viif minuten sliep ik als een marmot. Een flinke, korte lichaamsoefening in de eerste nachtelijke uren, moet, dunkt mij, een uitstekende maatregel voor de gezondheid zijn. In ieder geval, zooveel is zeker, dat ik den volgenden morgen frisch en vroolijk wakker werd en aan het ontblit een eetlust aan den dag legde, welke die van den vo- rigen dag verre overtrof. Mijn gestel heeft altijd behoefte gevoeld aan toevallige op winding en het had er allen schiin van, dat ik bij de grap, welke ik had ondernomen, weinig kans had, van deze luxe gespeend te worden. Het spijt mi) te moeten zeggen, dat het knappe kamermeisje in dit opzicht minder gelukkig was. Toen zij mij wekte, was ik te slaperig, om haar gade te slaan, doch later bij het ontbijt, toen zij de eieren en ham binnenbracht, merkte ik, dat zij zwarte krin gen om haar oogen had en een algemeene uitdrukking, die aantoonde, dat zij een slech ten nacht had gehad. „Ik vrees, dat je niet al te best hebt ge slapen," zei ik. Zij schudde haar hoofd. Ik heb geen oog dicht gehad vannacht en de keukenmeid ook niet," antwoordde zij eenigszins verwijtend. „Dat spijt me," zei ik; „jelui moeten van avond maar vroeg naar bed gaan, om je schade in te halen. Heb je al gehoord, hoe het met Milford is?" De laatste woorden waren nauwelijks over mijn lippen, toen ik de auto van dr. Ritchie voor mijn huis zag stilhouden, waar de ge neesheer zelf uitstapte. „Daar is de dokter," riep ik, van tafel op staande. „Vraag, of de dokter even binnen wil ko- men." Zij ging heen en ik hoorde haar de deur open doen. Een minuut later trad de dokter binnen, gekleed in onberispelijke grijze jas en zijn hoogen zijden hoed in zijn hand. „Goeden morgen, mijnheer Northcote," sprak hij, terwijl hij mij zijn hand toestak, welke ik hartelijk schudde. „En hoe is het vanmorgen met den patiënt?" „Om dien reden, dokter, heb ik juist ver zocht u eerst te spreken, alvorens u hem bezoekt. Wij hebben een avontuurlijken nacht beleefd." Hij trok zijn wenkbrauwen vragender wij ze omhoog en ik vertelde hem nu zonder blikken of blozen, dezelfde leugen, welke reeds voor de verpleegster had dienst ge daan. „Het was inbraak, of liever poging tot in braak," zei ik. „Ik had ter vervanging van Milford een anderen huisknecht gehuurd. Ik werd vannacht wakker en zag hem in mijn kamer, terwijl hij bezig was aan mijn bu reau." (Deze laatste omstandigheid, meende ik, was zeer gelukkig gekozen). „Wel allemachtig!" riep de dokter ver schrikt. „Natuurlijk greep ik hem," vervolgde ik, „maar hij maakte ongelukkigerwijze zoo'n kabaal, dat Milford er wakker van werd. Niettegenstaande het verbod van de ver pleegster, wilde de kranige man met alle ge weld naar boven en juist toen hij boven op de gang kwam, ontsnapte de dief aan mijn greep en vloog naar de deur. Er ontstond een worsteling op de gang en Milford raakte onder den voet." „Genadige hemel," riep de dokter. „Had hü letsel bekomen!" „Neen," zei ik, „en dat is juist het eigen aardige van het geval. Wetende hoe ziek hij was, verwachtte ik hem dood te vinden, maar juist het tegenovergestelde was het geval, hij scheen er niet het minst last van te hebben." Ritchie knikte, ,,'t Is zeer goed mogelijk," zei hij. „Een of andere schok is misschien juist datgene, wat hij noodig had, alhoewel het een paardenmiddel is en zeer gewaagd. En waar is de dief gebleven?" „Die is, jammer genoeg, ontsnapt," zei ik. ,'t Is een buitengewoon geval, omdat ik hem door bemiddeling van Seagrave heb gekregen, en de getuigen uitstekend waren. Ik ga er nu direct heen om mijn beklag te doen." „Dat zou ik zeker," zei Ritchie en wat meer is, ik zou de zaak in handen van de politie geven." ,Dat zou ik zeker" zei Ritchie, „en wat stemmend, ofschoon dit het laatste was, wat ik van plan was te doen. En met dit extra leugentje ging ik den geneesheer voor naar beneden. Het nachtelijk avontuur scheen in het ge heel geen nadeelige uitwerking op hem gw- had te hebben, want wij vonden den dap peren Milford in bed opzitten, bezig met veel eetlust een bord broodpap te verwet- ken. „Zoo, Milford," zei ik, „dat ziet er hoop vol uit." De trouwe kerel grinnikte. „Ik gevoel mij werkelijk veel beter vandaag, mijnheer, ik geloof, dat ik wel kan opstaan en weer aan het werk gaan." (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9