mmm: ELCK WAT WILS Tijdelijk 20 pCt. KORTING J. LOTTGERING CRICKET R. C. H. IIBloemendaal ZWEMMEN PAARDENSPORT Concours Hippique te Hoofddorp R.K.F. DAMMEN WIELRIJDEN H. S. V. „De Kampioen" VISSCHEN SCHAKEN UIT DEN OMTREK VELSEN IJMUIDEN IJMUIDFN-OOST STOOM- EN VERFPRIJZEN Ververij en Chemische Wasscherij Gr. Houtstr. 5A - Telef. 10771 BEVERWIJK P. W. IRood en Wit I Rood en Wit wint met innings De verre reis van de Rood-Witters naar Enschedé is een succesreis geworden. Men heelt kans gezien het maximum aantal te behalen punten te bemachtigen. Om half 12 openen v. Eeghen en Chabot op het bowlen van Schitger en Homans. De eerste drie wickets vallen voor 38 runs, doch daarna zetten v. Baasbank en. v .d. Togt een grooten stand op, die 109 runs oplevert. Bei de batsmen staan goed te spelen en slaan diverse bounderies, terwijl ook de P. W.ers zoo vriendelijk waren om eenige kansen niet te accepteeren. Met de lunch was de stand 3145. Na de lunch volgde een geweldige collapse: v. d. Togt ging met den eersten bal voor een goede 54, terwijl van Baasbank hem spoedig volgde voor feen uitstekende 63. Van 4147 werd het 8160. Schmeink en Davidson zorgen dan dat de 200 wordt op gebracht. Op 223 gaat Davidson uit voor 23, terwijl Schmeink met 39 not out bleef. Het totaal werd 223. De innings van P. W. die nu volgden wa ren een volkomen collapse; op een gegeven moment was het 41. Alleen Hoomans speelde een goede innings en scoorde 22. Het totaal werd 44. De inningspoging lukte ook geheel. Nu was het alleen ter Kuile die met het bat iets presteerde en een nuttige 17 scoorde. Het totaal werd nu 69. Rood en Wit won dus met innings en 110 runs en sleepte dus 9 punten in de wacht. lste innings van Rood en Wit X: J. v. Eeghen c. Hoomans bowled H. Schnitger 9. H. Chabot c. Schnitger bowled Ter Kuile 16. A. v. Baasbank bowled Hoomans 63. Jhr. A. van der Poll c Ledeboer bowled Ter Kuile 0. A. v. d. Togt c Hoomans bowled Schnit ger 54. C. van Kempen l.b.w. bowled Hoomans 1. J. Schmeink not out 39. J. Kruyt c Schnitger bowled Hoomans 4. J. Swens c Schnitger bowled Hoomans 0. M. F. A. Davidson c Jansen bowled Hoo mans 23. M. Bruin did not bat. Extra's 14. Totaal 223. H. Schnitger 542, Van Heeg 100, C. ter Kuile 382, J. van Heek 150. A. Ledeboer 60. lste innings van P. W.: C. Jansen c Kruyt bowled M. Bruin 0. W. Schnitger st. Van Eeghen bowled Schmeink 0. K. Elderink run out 0 C. ter Kuile c Davidson bowled Bruin 1. A. Stroink c Davidson bowled Bruin 9. E. v. Heek c Davidson bowled Bruin 0. J. H. Schnitger c Van Eeghen bowled Schmeink 4. P. Hoomans bowled Schmeink 22. A. Ledeboer c Van Eeghen bowled Schmeink 4. W. Jannink run out 0. J. van Heek not out 0. Extra's 4. Totaal 44. 2e innings van P. W.: bowled J. Schmeink 3 C. Davidson bowled Bruin 8 bowled v. d. Togt 3 bowled Bruin 17 run out U bowled v. d. Togt O run out 6 C. J. Kruyt bowled Bruin 8 not out 4 C. Davindson bowled Bruin 2 C. Swens boiyled Van der Togt 0 Extra's 8 Het Kleefstra XI gaat eerst batten en maakt er 127. Allart 16, Healy 30, Thomas 16, Kleefstra 30, Roggeband 11, extra's 12. Visser nam 2 x 27, Vos 4 x 42, v. Dalsum 4 x 36, Boeree 0 x 10. Het Visser XI brengt het tot 56. Ton 16, Allart 3 x 26, de la Mar 5 x 12, v. d. Lee 0x6, Spruyt 0x7, Healy 1x0. Totaal 69 Door R. C. H. II gewonnen met 20 runs Niettegenstaande de vele invallers is R. C. H. II erin geslaagd om het vrij sterke Bloe mendaal een nederlaag toe te brengen in een wedstrijd met bijzonder lage totalen. Bloemendaal bat eerst en brengt het slechts tot 35 runs, waarvan H. Beyk met 10 topscorer. D. Radsma met 6 wickets voor 6 runs en J. Doets met 4 voor 23 bleken voor de Bloemendalers te machtig. R. C. H. hierna ingaande, passeert dit to taal voor 1 wicket verlies. Op 36 valt het tweede wicket. Vervolgens is het ook een komen en gaan. Het totaal wordt 55, waar van J. Doets 11 en A. Muller met 20 voor de runs zorgden. De bowlery was bij Bloemendaal eveneens in goede handen. L. v. d. Berg nam 6 wichets voor 30 runs en G. v. Dam 3 voor 18. R. C. H. won alzoo met 20 runs. Rood en Wit IIIA. V. O. S. A. V. O. 6. wint met 7 runs en 8 wickets Rood en Wit bat eerst en brengt 't tot een totaal van 129 runs, waarvan W. F. Bok, Chapon, Gobets, Wegerif en Faber in de dubbele cijfers kwamen met respectievelijk 19, 10, 39, 25 en 10 runs. Er waren 7 extra's. De bowlingcijfers wa ren: Klerk 5—59, v. Hetem 0—24, Kroon 4—39. De innings van A. V. O. S. begint al heel ontmoedigend als de eerste bal al een wicket oplevert. Chr. Klerk en H. C. Klerk brengen echter verandering en weten zelfs samen de score op 120 te brengen, waarna Chr. Klerk voor een goede 68 run out gaat. Spoedig hierna wordt 't Rood en Wit-totaal over schreden en op 136 wordt de innings geslo ten met 't verlies van slechts 3 wickets. De bowlingcijfers van Rood en Wit waren: Jhr. Mr. C. van Lennep 049, Chapon 255, M. Houtkooper 0—10, Faber 013. Extra's 9. A. V. O. S. wint dus met 7 runs en 8 wickets. Haarlem IIAlbion Op het Haarlem-terrein zou gisteren deze wedstrijd, die reeds eerder was vastgesteld, doch wegens regen nog niet was gespeeld, plaats vinden. Albion, dat dit seizben erg met spelers schijnt te sukkelen, kon echter geen elftal op de been brengen, zoodat deze wedstrijd ook nu weer geen doorgang kon vinden. Haarlem III—C. V. H. Deze wedstrijd is in een zeer kleine over winning van C. V. H. geëindigd. Het heeft geducht gespannen en had Haarlem III de geboden kansen geaccepteerd, dan was haai de overwinning niet ontgaan. Haarlem III gaat eerst batten en maakt er 96. H. J. van Woerkom 18, H. de Bock 13. Boeree 15, Jansen 30. A. J. Roodt 5 x 33, Langeraar 4 x 45, Keyzer 1 x 10. C. V. H. maakt er na een spannende fi nish 101. Hiervan had A. J. Roodt een zeer goed gespeelde 51 en C. Roodt een geduldige 10. Keimig 1 x 35, Boeree 3 x 42, v. Balen "n 4 x 16. Kampioenschappen van den Haarlemschen Zwembond Zaterdagmiddag werden in de nieuwe ge meentelijke zweminrichting aan de Hout vaart de kampioenschappen van den Haar lemschen Zwembond, georganiseerd onder leiding van de zwemcommissèe van den H. Z. B., gehouden. De bezetting van de verschillende num mers was niet groot. Het programma opende met de 100 M. schoolslag dames. Mej. D. Kollerie (D.W.R.) wist hier vrijwel onbedreigd den titel te veroveren. Het volgende nummer, 100 M. vrije slag heeren, was veel spannender. Van Zadel (H. P. C.) en Van Hemsbergen (Haarlem) gaven elkaar zeer weinig toe; in den eind spurt besliste echter de Haarlemman den strijd in zijn voordeel. De Heemstedenaar komt hoe langer hoe meer op den voor grond en zal dit jaar in de verdere natio nale wedstrijden wel van zich doen spre ken. De estafette 5 x 50 M. vrije slag dames gaf een swim-over aan de H. P. C.-ploeg, die als eenige deelneemster over de baan ging. De 100 M. schoolslag heeren was een bui tengewoon spannend nummer. Vrugt (D.W.R.) en Kooy (Haarlem) leverden een zwaren strijd. Tot op drie kwart van de baan had Kooy de leiding, in den eind spurt is Vrugt echter de sterkste en met handslagverschil tikt hij als eerste aan. Vervolgens werden twee nummers voor dames- en heerenleden van zwemvereenigin- gen uit de buitengemeenten verzwommen. De 5 x 50 M. vrije slag-estafette heeren bracht een onverwachte overwinning aan de ploeg van H. V. G B. De ploeg van H. P. C. werd gediskwali ficeerd, wegens te vroeg starten., zoodat Haarlem nog de tweede plaats bezette. Het schoonspringen dames en heeren was niet erg fraai. De estafette 3 x 50 M. wisselslag dames werd een gedecideerde overwinning voor de Zignea-dames. De -wisselslag-estafette voor heeren gaf een zege aan de Haarlem-ploeg, die op fraaie wijze beslag wist te legen op de eer ste plaats, terwijl de tweede ploeg van Haarlem tweede geplaatst werd met één seconde voor H. V. G. B. De volgende drie nummers 100 M. vrije slag, 100 M. rugslag dames en de 100 M. rugslag heeren waren slechts met één deel neemster resp. deelnemer, zoodat zonder strijd deze kampioenschappen werden be haald. Aan het slot van den middag speelden twee combinaties een zeer aantrekkelijken polo-wedstrijd. Het is zeer jammer, voornamelijk voor de propaganda van de zwemsport, dat slechts zoo weinig deelnemers op verschillende ba nen waren. Of dit nu ligt aan de indee ling van het programma of aan de belang- langstelling voor kampioenschappen in het algemeen, we weten het niet; maar het is te hopen, dat de zwemcommissie wel de juiste oorzaak weet op te sporen en de noo- dige maatregelen ter verbetering weet te treffen. De volledige uitslagen luiden als volgt: 1. 100 M. schoolslag dames en heeren: 1. L. Kollerie, D. W. R., 1 min. 34.8 se conde; 2. H. Haase, Zignea, 1 min. 39.2 se conde; 3. D. Prent, D. W. R., 1 min. 49.8 seconde. 2. 100 M. vrije slag heeren: 1. J. van Hemsbergen, Haarlem, 1 min. 8,4 sec.; 2. J. van Zadel, H. P. C., 1 min. 9 sec.; 3. H. J. Suerhoff, Haarlem, 1 min. 16 sec. 3. 5 x 50 M. vrije slag dames: 1. H. P. C. (H. de Carpentier, C. Kann, F. Wildeboer, A. Houtkooper, F. Rann) 3 min. 32.2 sec. (swim-over). 4. 100 M. schoolslag heeren: 1. C. Vrugt, D. W. R., 1 min. 25 sec.; 2. H Kooy, 1 min. 25,2 sec.; 3. A. C. de Bruyn en W. Hofman, beiden 1 min. 26,2 sec. 5 50 M. vrije slag dames (buitengemeen ten) 1. M. Faardekoper, Hillegom, 47.4 sec. 6. 50 M. vrije slag heeren (buitengemeen ten) 1. F. Parlevliet, Hillegom, 41.6 sec.; 2. S. Oudhuizen, Velsen, 54.2 sec. 7. 5 x 50 M. vrije slag-estafette hee ren: 1. H. V. G. B. (R. Hagebout, P. Rol, P. van Ommeren, W. Hilarius, C. Eendenburg) 2 min. 39,6 sec.; 2. Haarlem (S. A. Liezen- berg, H. J. Suerhoff, A. J. van der Meer, A. Cöhrs, J.van Hemsbergen) 2 min. 45.4 sec.; 3. D. W. R. 2 min. 55,8 sec. 8. Schoonspringen heeren: 1. J. Veldhoff, Haarlem, 53.31 punt; 2. G. Boot, H. V. G. B., 50,38 pnt. 9. Schoonspringen dames: 1. M. Klomp, H. P. C., 35.52 pnt.; 2. S. Nieze, H. P. C„ 22.66 pnt. 10. Estafette 3 x 50 M. wisselslag dames: 1. Zignea (H. Haase, P. Bongertman, B. Venema) 2 min. 15 sec.; 2. D. W. R., 2 min. 16,6 sec.; 3. H. P. C. 2 min. 25,8 sec. 11. Haarlem I (A. van der Meer, H. Kooy, J. van Hemsbergen) 1 min. 43,8 sec; Haarlem II 1 min. 49 sec.; 3. H. V. G. B. 1 min. 50,2 sec. 12. 100 M. vrije slag dames: 1. C. Rann, H. P. C., 1 min., 27,6 sec. 13. 100 M. rugslag dames: 1. L. Kollerie, D. W. R., 1 min. 43 sec. 14. 100 M rugslag heeren: 1. A. van der Meer, Haarlem, 1 min. 21 sec. Vriendschappelijk Op het Haarlem-veld werd gisteren een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tus- schen twee Haarlem-elftallen onder aanvoe ring van Kleefstra en Visser. ,,De Waterratten" te Rotterdam Bij de gisteren gehouden Nationale zwem wedstrijden van de R. z. C. wisten de Water ratten in het nummer 3 X 50 M. wisselslag met (v. Koningsbrugge, A. C. de Bruijn en v Rijn) den eersten prijs te behalen. In het nummer 100 M. schoolslag werd Vrugt derde in 1 min. 23 sec. achter Korpers- hoek 1 min. 21 3/5 sec. en Jongbloed 1 min 22 4/5 sec. Zegt Zus Braun de zwemsport vaarwel? Na afloop van de wedstrijden van R. Z. C. heeft Zus Braun tijdens een onderhoud te kennen gegeven, dat zij van plan zou zij* de zwemsport vaarwel te zeggen en dat zij derhalve niet zou deelnemen aan de Euro- peesche kampioenschappen te Parijs en de Olympische Spelen 1932 te Los Angelos. Een dergelijk besluit zou een groot verlies voor de zwemsport en de Nederlandsche zwemwereld. beteekenen. Een van de meest interessante nummers van het a.s. Concours Hippique te Hoofd dorp zal ongetwijfeld het nummer Hooge- schoolmanoeuvres zijn, iets op paardensport- gebied, dat wij in ons land nog nimmer heb ben kunnen aanschouwen. Dit nummer wordt gereden door de hee ren o. de Gruyter te 's Hertogenbosch, Leo van Loon te Tilburg, J. P. van Leeuwenburg te Baarn en H. J. Lijssen te Overveen. Het is D. H L. gisteren niet gelukt de beide punten binnen te halen, want een in goeden vorm spelend H. M. S. welker doelman uit blonk, bood aan de Delftenaren grooten te genstand. Met 22 kwam het einde, nadat de rust met 2—1 voor D. H. L. was ingegaan. N. E. O. won voor den eersten keer in deze kampioensronde en sloeg een met zes inval lers spelend Caesar met 21. De stand is nu: R. K. T. V. V. 7 6 0 1 12—27—10 1.72 D. H. L. 7 4 2 1 10 30—12 1.42 Caesar 7 3 0 4 6 1621 0.85 H M. S. 6 1 1 4 3 1423 0.50 N. E. O. 7 1 1 5 3 8—29 0.42 De uitslagen zijn: Kampioensschap van Nederland D. H. L.—H. M. S. N. E. Caesar 2—2 2—1 12 8 2 2 18 12 8 1 3 17 12 8 1 3 17 12 6 4 2 16 12 5 3 4 13 11 4 4 3 12 12 5 2 5 12 12 5 2 5 12 12 4 3 5 11 11 4 2 5 10 12 3 2 7 8 12 2 1 9 5 12 1 1 10 3 Om de clubkampioenschappen 19301931 der „Haarl. Damclub" Het toumooi om het persoonlijk kampi oenschap 3de klasse der „Haarlemsche Dam club" is thans op één partij na geheel be ëindigd. Hieronder publiceeren wij den stand van dit toumooi. 1. Th. Wesselman 2. H. G. J. Andriessen 3. A. Kiel 4. Th. Werdler 5. H. J. Stok 6. C. Kool 7. J. C. Bom 8. H. C. Stappers 9. W. J. A. Matla 10. H. Rozijn 11. J. Fr. van Garderen 12. A. Smit 13. H. W. C. van Rhoon Het kampioenschap werd dus behaald door Th. Wesselman, welke met Kiel en Andries sen zal deelnemen aan de promotie-compe titie tegen de laagst aankomenden der 2de klasse. Van Rhoon en Smit zullen hun plaats in de 3de klasse moeten verdedigen tegen de ]- oogstaankomenden der reserve 3e klasse. Woensdag 1 Juli hield bovengenoemde vereeniging haar laatsten rit voor de week- competitie, welke bestond uit 1 K.M., 20 K.M., 40 K.M., en 300 M. handicap races. De' totaal-uitslag is als volgt: le Meng met 11 p.; 2e v. Egmond met 9 p.; 3e Moer kerk 8 p.; 4e v. Dijk 8 p.; 5e v. Baak 8 p.; 6e v. d. Hoeven 8 p.; 7e Rijneveld 6 p.; 8e 5 p Zondag 5 Juli 35 K.M. voor denKikkert- Beker. Woensdag 8 Juli 1 K.M. handicap. Zondag 12 Juli 60 K.M. Behoudens een protest, dat is binnenge komen, is hiervan de uitslag over de drie ritten: 1. Fabel, 2. v. Egmond, 3. v. Dijk, 4. v. Baak, 5. Kruyd, terwijl v. Duynen, Kinket en Moerkerk evenveel punten be haalden. Vischcollege „Het Baarsje" Bovengenoemd Vischcollege hield 12 Juli een onderlingen wedstrijd op witvisch, in de Ringvaart, richting Vijfhuizen. Er werd tweemaal anderhalf uur gevischt. De vangst was niet zeer groot. De uitslag was als volgt: le prijs H. van Veen, 2e prijs F. Hooge- boom, 3e prijs W. Corsten, 4e prijs J. v. d. Berg, 5e prijs G. Veen. De prijzen werden door den voorzitter met enkele hartelijke woorden ter hand gesteld. Match EuweCapablanca De Zondag te Amsterdam aangevangen eerste partij tusschen Dr. M. Euwe en Capa blanca, die in de militiezaal werd gespeeld eindigde na 19 zetten in remise. De tweede partij wordt Dinsdagmiddag om twee uur a.s. in de Militiezaal te Amsterdam gespeeld. Nat. Politie-Kampioenschappen Bij de Zondag te Utrecht gehouden zwem wedstrijden wist Callerie (Haarl. P. S. V.) het nummer 50 M. rugslag (nieuwelingen) te winnen in 46.6 sec. Landen-schaaktournooi te Praag De uitslagen der beide eerste ronden van het landenschaaktournooi waren als volgt: Eerste ronde: SpanjeItalië 2—1", Enge land—Roemenië 2—0*, Polen—Noorwegen 2o*, AmerikaDenemarken 30*, Letland Litauen 11*, Hongarije—Joegoslavië 1— l*„ChechoslovakijeZweden lA—l'/z*, Oos tenrijk—Frankrijk 2'A—lVa, Zwitserland- Nederland 1—0*. In deze match staat Wee- nink gelijk, Van den Bosch staat goed, Ad- dicks heeft verloren en Van Doesburg staat slecht. Tweede ronde: FrankrijkZweden V/, Va*, JoegoslaviëCechoslovakije 11*, Hon garijeLitauen 21*, AmerikaLetland 2 1*, DenemarkenNoorwegen 2AVz, Enge landPolen 1%1)4*, RoemeniëItalië 1 'A Duitschland—Zwitserland 2)4K*, Nederland—Spanje 2—0*. In deze match wonnen Van den Bosch en Addicks; Wee- nink staat goed en Noteboom zeer goed. hangpartijen. Het formulier tot onderteekening van het .4^/ is afgedrukt n»v-"TV> op pag. 1 Pk**" van het 2de blad Het Duitsch-Fransche „Chequers" Het Jachtslot „Hubertusstoek" De Rijkskanselarij Bij hun aanstaand bezoek aan Berlijn zullen MacDonald, de Engelscbe Minister president en Henderson, de Engelsche Minis ter van Buitenlandsche Zaken, het week end doorbrengen op het Jachtslot Hubertus stoek in de Schorfheide, ten Noorden van Berlijn in de Mark Brandenburg. De Schorfheide heeft een uitgestrektheid van 370 K.M-2 en is het grootste natuurreservaat van Duitschland. Zij is bovendien, met haar 9000 morgen bosschen, een van de bosch- rijkste streken van het Rijk. Ten allen tijde is de Schorfheide vermaard geweest om haar wild, in het bijzonder om haar herten. Reeds de Askanische Markgraven van Bran denburg hebben hier in de Xlïlde eeuw kleine jachtkasteeltjes opgericht. Men vindt hier nog de ruïnes van den Burcht Werbelow Vrijwel alle Brandenburgsche en Pruisische heerschers en later de Duitsche Keizers Wilhelm I en meer nog Wilhelm II zijn in de Schorfheide op jacht gegaan. Het Jachtslot Hubertusstoek werd in 1849 opgericht door Koning Friedrich Wilhelm IV en wel in den stijl van een Zwitsersch landhuis. Daar Friedrich Wilhelm echter, ondanks zijn liefde voor nieuwe gebouwen, zeer spaarzaam was, lijkt Hubertusstoek ook inderdaad meer op een eenvoudige villa dan op een Koninklijk Jachtslot. Het huis staat eenzaam in het woud, zonder bijzon dere stallingen of dienstwoningen. Het is niet eens omgeven door een haag. Het wordt slechts bewaakt door den kastelein, die de nieuwsgierige oezoekers door de eenvoudig ingerichte vertrekken leidt. Aan de wanden hangen overal jachttropheeën. Hier en daar ontdekt men, als eenige versiering, Neder landsche tegels. Ook de meubels zijn een voudig, zooals het in een landhuis hoort. De Pruisische prinsen hebben met voor liefde hun wittebroodsweken, ver van het bonte leven van het Hof, te Hubertusstoek doorgebracht. Slechts vergezeld door een paar kamerdienaars en een kok trokken zij hierheen. Alle zes zoons van Keizer Wil helm II hebben hier gedurende hun witte broodsweken vertoefd. Ook Victoria Louise, de eenige dochter van den laatsten Duit- schen Keizer, leefde in de eerste weken van haar huwelijk met Hertog Ernst August van Bronswijk en Cumberland te Hubertus stoek. Algemeene vermaardheid hebben de Schorfheide en Hubertusstoek verworven door de jachtpartijen van Keizer Wilhelm II. Wanneer hij met zijn Hof naar Hubertus stoek kwam, moest steeds voor het geheele gezelschap het noodige beddegoed, tafel lakens, tafelzilver, keukenmateriaal, levens middelen, enz. worden meegenomen. In bijzondere wagens werd een en ander uit Berlijn verzonden. In de nabijheid van het slot liet Willem II den- „Siegfriedsbrun- ren" oprichten, een bron, versierd met een beeld van Siegfried, den Drakendooder. Een zwerfblok wijdde hij aan de nagedachtenis van Keizer Wilhelm I, zijn vader. Dit ge steente werd geplaatst in een boschje van 100 eiken. Sinds Pruisen een Republiek is, is het Jachtslot Hubertusstoek het buiten verblijf van den Proisischen Minister president, op het oogenblik dus van dr. Otto Braun. Het kasteeltje wordt beheerd door het Pruisische Departement van Landbouw. Het is zoo eenvoudig gebleven als het vroeger, ten tijde van de Pruisische Koningen en van de Duitsche Keizers was. Eenige jaren geleden beweerde een Berlijnsch blad, dat in Hubertusstoek toch allerlei kostbaar heden verborgen waren. Een paar inbrekers, die zich hiervan wilden overtuigen, werden zeer teleurgesteld. Zij vonden alleen wat beddegoedHubertusstoek is door zijn ligging te midden van uitgestrekte bosschen een ideaal plekje om uit te rusten. Minister president Braun, een hartstochtelijk jager, vertoeft vaak hier buiten in de stille een zaamheid van het bosch. Niet ver van Hubertusstoek, op een klein schiereiland van het sagenrijke Welbellin- meer, staat het nog eenvoudiger blokhuis van Rijkspresident von Hindenburg. Het is eerst een paar jaar geleden opgericht, om ook den Rijkspresident in staat te stellen in zijn eigen huis een paar dagen uit te rus ten, of wel om het weekend in de omgeving van de hoofdstad door te brengen. Aan het Werbellinmeer ziet men overigens op ver schillende plaatsen nog overblijfselen van paalwoningen. Dit feit, alsook de ontdek king van allerlei voorwerpen uit lang ver vlogen kuituur-tijdperken, hebben de sage doen ontstaan, dat op den bodem van het Werbellinmeer een verzonken stad ligt. Zondagskinderen kunnen in stille zomer nachten de klokken dezer stad hooren luiden De hooge Engelsche gasten zullen ook enkelen tijd in de Rijkskanselarij vertoeven en daarom mag hier ook wel een woord --'orden gezegd over dit historische gebouw, dat opgericht is volgens plannen van den uit Thueringsche kunstenaarskringen stam- menden architect Richter. De Rijkskanse larij herinnert met haar eerehof sterk aan een Fransch barokpaleis, al schijnt zij vol gens Italiaansche voorbeelden te zijn ge bouwd in 1730 was zij gereed. Luitenant Generaal Graaf Adolf Friedrich von der Schulenburg, de eigenaar, kon het toen be trekken. Hij was oorspronkelijk officier in Engelsch-Hannoveraanschen dienst. Bij Malplaquet werd hij gewond. Na den vrede van Utrecht trad hij in Proisischen dienst. Hij stond zeer goed aangeschreven bij Koning Friedrich Wilhelm I, die hem het terrein en het noodige materiaal voor zijn huis ten geschenke aanbood. Graaf Schu lenburg sneuvelde echter reeds in den eersten veldslag van Friedrich II bij Moll- witz, als bevelhebber der Pruisische cava lerie. Het Paleis ging toen over in het bezit van zijn zoon, Graaf Gebhard Werner v. d. Schulenburg, die in 1776 „Geheimer Etats- minister" van Frederik den Groote werd. Later is het gebouw nog herhaaldelijk in andere handen overgegaan. In 1792 werd het ten slotte voor 40.000 daalders verworven door Gravin Dönhoff, de morganatische echtgenoote van Friedrich Wilhelm II. Het geld was haar door den Koning ter be schikking gesteld. Na de ontbinding van haar huwelijk, deed de Gravin ook afstand van het Paleis, waarop Friedrich Wilhelm II l et verkocht aan Prins Michael Radziwill. die het weer vermaakte aan zijn zoon Anton. Deze maakte het paleis tot een cen trum van intellectueel en artistiek leven, zooals Berlijn het tot nu toe nimmer had gekend. Chopin werd in dit huis beschermd Mendelssohn, Rrauch, Schinkel, W. von Humboldt en vele andere bekende intellec - tueelen der Pruische hoofdstad behoor den tot den kring der Radziwills. Prins Anton zelf was ook componist. Medewerkers van de Berlijnsche „Singakademie" hebben in 1816 in het Paleis der Wilhelmstrasse zijn begeleidende muziek voor de „Faust" van Goethe uitgevoerd. Eenige jaren later werd het weelderige huis met zijn prachtigen tuin vaak bezoent door den jeugdigen Prins Wilhelm, die eens de „oude Keizer" zou zijn. In 1875 verwierf het nieuw opgerichte Duitsche Rijk het „Hotel de Radziwill" voor zes millioen mark, om er het departement er. de woonplaats van den Rijkskanselier in onder te brengen. Het werd toen geheel ge restaureerd, alhoewel de uiterlijke vormen van het gebouw behouden bleven. Ook het park met zijn oeroude boomen, die Bismarck zoo lief had, werd veranderd. Het bestaat nog heden en vormt een deel van de zoo genaamde „Ministertuinen" aan den rand van den „Tiergarten". Sinds Bismarck zich in het Paleis vestigde, is dit natuurlijk vaak net tooneel van be langrijke politieke gebeurtenissen en diplo matieke onderhandelingen geweest. Reeds in 1878 vergaderde hier het „Congres van Berlijn". Aan Bismarck herinneren thans nog de eetzaal en de lessenaar van den „ijzeren Kanselier". Bismarck liet overigens in 1875, als eerste huiseigenaar te Berlijn, in de Rijkskanselarij een badkamer inrich ten. Verleden jaar heeft de Rijks' anselarij een nieuwen vleugel gekregen, een werk van Prof. Jobst Siedler. J. H. Geraets t Te Arnhem is op 93- jarigen leeftijd overleden de heer J. H. Ge raets, gewezen Hoofd der School en Direc teur bij de R. Normaalschool, alhier. Vervanging gemeenteraadslid Ter ver vanging van den heer P. F. C. Roelse, aie zijn benoeming niet heeft aangenomen, is de heer E. Luikman (S.-D.) gekozen ver klaard voor den gemeenteraad. Rijkspostspaarbank Aan het postkan toor alhier werd in den loop der maana Juni op spaarbankboekjes ingelegd f 6512.26 en terugbetaald f 7764.95, derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 1252.69. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 7. Door tusschenkomst van dit kantooi werd ter directie op staatschuldboekjes in geschreven nominaal 1000.en afge schreven nihil, derhalve meer in- dan af geschreven 1000.Het aantal nieuw uit gegeven staatsschuldboekjes bedroeg 1. Concert Programma van het concert te geven door de Harmonievereeniging „Kunst na Arbeid", op Woensdag 15 Juli as., in de muziektent van het Park „Velserbeek", des avonds tusschen 7.45 en 9.45 uur. 1. Dilbeek, marche Leon Marchand 2. Néron, ouverture Francis Popy 3. Cythère, fantaisie Francis Popy 4. Schubert Fantaisie Albert Horis 5. Feërie, Ballet Alyre Delhaye 6. La Veuve Joyeuse, fantaisie P. Cappe 7. Aimer-Boire-Chanter. valse Joh. Strauss 8. Vieux Camarades, marche C. Teike Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken Het Engelsche s. Afon Dulaos heeft in de zeehaven van het hoogovenbedrijf te IJmui- den een lading piekijzer ingenomen en ver trok daarmede naar Llanelly (Gr. Brit.). De werkloosheid in het Visschersbedrijf Het Fonds voor Sociale Voorzieningen be richt: 1. Over de week v.m. 27 Juni tm. 3 Juli werden aan 242 (173) werklooze opvarenden uitkeering verstrekt tot een totaal bedrag van f 1255.60 (f 1522.50). 2. Dit aantal was als volgt over de ver schillende gemeenten verdeeld: 118 Velsen, 44 Egmond, 15 Katwijk, 23 Scheveningen, 24 overige gemeenten. 3. Aan het einde der verslagweek waren in totaal 1033 (508) zeelieden uitgetrokken en wel: 377 (133) Velsep, 223 (101) Egmond, 91 (40) Katwijk, 167 (120) Scheveningen, 175 (114) overige gemeenten. 4. Gedurende genoemde week werden 11 nieuwe werkloosheidskaarten uitgereikt, waardoor het v.m. 1 Januari 1931 totaal aan tal steeg tot 1661. N.B. De tusscnen haakjes geplaatste ge tallen hebben betrekking op dezelfde week van het vorig jaar. Vanaf 1 Juni 1931 wordt door het fonds 50 pCt. van de reglementaire uitkeering ver strekt. Het voetveer naar Wijk aan Zee Het voetveer over de haven van het Hoogoven- bedrijf, tevens de verbinding tusschen IJmuiden en Wijk aan Zee is thans open gesteld van 's morgens 8 uur tot des avonds 9 10 uur. De weg naar het veer van den kant van IJmuiden af is er door de graafwerken ten behoeve van het Spuikanaal niet beter op geworden. Naar de richting Wijk aan Zee is een nieuwe bestrating aangebracht. Rijkspostspaarbank Aan het postkan toor alhier werd in den loop der maand Juni op spaarbankboekjes ingelegd 37.351.15 en terugbetaald 39.796.32, der halve minder ingelegd dan terugbetaald j 2445.17. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 37. Door tusschenkomst van dit kantoor werd ter directie op staatsschuldboekjes inge schreven nominaal 1000 en afgeschreven 3650. Derhalve minder' in- dan afgeschre ven 2650. Het aantal nieuw uitgegeven staatsschuldboekjes bedroeg 1. Verstoord strandleven IJmuiden krijgt ook dit seizoen weer meer aanzien als bad plaats. Gisteren was het aan het strand tamelijk druk. Toen echter tegen 3 uur de lucht zwaar bewolkt werd, was in een oogenblik, vooral toen eenige regen gevallen was, het strand als uitgestorven en kregen de vervoermid delen, die nogal talrijk zijn, druk werk Velen zullen wel spijt gehad hebben van hun spoedig vertrek, daar na eenige buitjes het weer weder opklaarde. Weer ter haringvangst De stoomlogger Petrus en Paulus van de V.E.M., welke bij z'n eerste reis lang niet onfortuinlijk is ge weest, is ten tweede male ter haringvangst uitgevaren. Opening speeltuin „In Veilige Haven" Ongeveer 1800 a 1900 kinderen aanwezig Zaterdagmiddag te half drie heeft op het speelterrein der Speeltuinvereeniging „In DE N.V. NEDERLANDSCHE HANDELS- en LANBBOUWBANK gevestigd te Haarlem, Ged. Oude Gracht 29, bericht, dat de rentever goeding voor de Spaarbank van 1 Juli af als volgt is vastgesteld; voor in lagen met 1 dag opzegging 3 pet.; voor inlagen met 8 dagen opzegging 3 'A pet.; voor inlagen met 1 maand opzeg ging 4 pet. en voor inlagen voor lan- geren termijn is de rentevergoeding volgens overeenkomst. Het reglement der Spaarbank wordt op verlangen gaarne ter inzage gezonden. (Adv.) Veilige Haven" alhier de officieele opening der speeltuin plaats gehad. Aanwezig waren o.m. de heer J. P. Nijssen, wethouder, de secretaris der landelijke orga nisatie voor speeltuinvereenigingen, de heer v. Diemei, bestuursleden, zoowel uit de lande lijke organisatie als uit de afdeelingen uit de omstreken, enz. Door mej. Woerlee, voorzitster van „In Veilige Haven", werd een kort openingswoord gesproken, waarin zij den heer Nijssen ver zocht de linten, welke den ingang nog ver sperden, door te knippen, aan welk verzoek gaarne werd voldaan. De heer Nijssen deed tevens de toezegging, dat door het gemeente bestuur het mogelijke zou worden gedaan, om de vereeniging ten dienste te staan. Voorts werd nog het woord gevoerd door den heer Lessing van de vereeniging uit Am sterdam, den heer V. Willigen van „Kinder vreugd", uit Velsen-Noord, mej. Veilbrief van „Centrum" uit IJmuiden en anderen. Door den heer H. v. Gameren werd een declamatie uitgesproken, door hem voor deze gelegenheid gemaakt. Nadat door de aanwezigen een verversching gebruikt was, was het officieele gedeelte af- geloopen. Door het comité van hulpleiding waren op het Stationsplein de kinderen, die bij de opening deelnamen, ongeveer 18 1900. opgesteld. In optocht ging het nu, na de route door IJmuiden-Oost te hebben gemaakt, naar het speelterrein, achter de gemeente terreinen bjj de Ahomstraat. Voorop ging het Jeugd-fanfarekorps uit Haarlem. Middenin liep de Arbeidersmuziekvereenigmg „Kunst na Arbeid" uit IJmuiden. Op het terrein aangekomen, werd door de kinderen naar hartelust genoten en van de verschillende speeltuigen gebruik gemaakt. Vooral de poppenkast, door den heer Reek gefabriceerd, trok natuurlijk veel bekijks. Door den heer Reek werd het initiatief tot oprichting genomen, wat 17 Juli 1930 plaats tvond. Nog geen jaar later is reeds het resultaat, ongeveer 700 leden, bereikt, waar aan de heer Reek en het ijverige bestuur veel hebben bijgedragen. Tot ongeveer 8 uur verbleven de kinderen en vele ouders in den speeltuin, waarna de sluiting volgde. Concert Casembrootstraat Door de Ar beidersmuziekvereenigmg „Voorwaarts" zal op Vrijdag 17 Juli a.s., van 7.45 tot 9.45, in de tent aan de Casembrootstraat een concert worden gegeven. R- K. Vacantieoord. Zaterdagmiddag heeft de eerste groep jongens voor enkele dagen zijn intrek genomen in de R. K. Tuin. bouwwinterechool, welke onderwijsinrichting, dank zij de welwillende medewerking van de Diocesane Vereeniging tot bevordering van het Land- en Tuinbouwonderwijs, als va cantieoord gebruikt kan worden. De eerste groep, ongeveer 40 jongens, voor het grootste deel van de parochie van den H. Willibrordus buiten de Veste, te Amster dam, arriveerde Zaterdagmiddag met de be geleiders in de nieuwe school, vanzelf spre kend in feestelijke stemming. De eerste groep, die van het vacantieoord profiteeren ging, werd verwelkomd door den Hoogeerw. Heer Deken J. M. Lucassen, voor zitter van het Juvenaat. Z. Hoogeerw. hoopte, dat de jongelui eenige prettige dagen in Beverwijk en omgeving zou den doorbrengen en dat het verblijf in het vacantieoord hen veel goed zou doen, zoowel naar het lichaam als naar den geest. De Hoogeerw. Deken bracht een woord van bij zonderen dank aan de Eerw, Broeders van het internaat, die bereidwillig op zich heb ben genomen voor de tijdelijke gasten te zorgen, niet het minste ook aan de eerw. Zusters, die de gewichtige afdeeling „fou- rage" voor haar rekening namen. Na eenige oogenblikken van de vermoeie nissen van de reis te hebben uitgerust, ver trok het gezelschap met slaande trom, voor afgegaan door een gewichtiger, „tambour- maïtre" naar Wijk aan Zee, waar nog eeni ge prettige uren werden doorgebracht. Wel wat vermoeid, maar m^t stralende ge zichten keerde het gezelschap te ruim acht uur in het vacantieoord terug. Daar stonden de welvoorziene tafels reeds gedekt en het behoeft geen betoog, dat er een geduchten aanval op werd ondernomen. De eerw. Zus ters konden er zich van overtuigd houden, dat de eetlust van de tijdelijke gasten niets te wenschen overliet. Naar wij vernemen zijn zeer veel aan vragen om voor eenige dagen over het va- cantie-oord te mogen beschikken, binnen gekomen, o.a. zelfs uit Helmond. De winkelsluiting Eenige weken geleden hebben de plaatselijke winkeliersorganisaties zich uitgesproken tegen de vaststelling van een gemeentelijke verordening, waarbij wordt bepaald, dat alle of bepaalde groepen van winkels één werkdag per week gedurende een voor- of namiddag gesloten moeten zijn. Naar wij vernemen is van de zijde van het college van B. «en W. een dergelijk voorstel niet te verwachten. Wel zal in de nieuwe verordening de bepaling worden opgenomen, dat de winkels op iederen werkdag van des namiddags 12.301.30 uur gesloten moeten zijn. Behalve de in de wet genoemde uit zonderingen zal deze middagsluiting niet van toepassing zijn op winkels, waarin eet- of drinkwaren voor onmiddellijk gebruik worden verkocht, evenmin als voor sigaren winkels. Verbetering van scholen. Naar wij van de zijde der contact-commissie voor het bij zonder onderwijs vernemen, zijn plannen in voorbereiding voor den bouw van een gym nastieklokaal in de Peperstraat ten dienste van de R. K. jongensschool in de Hobbe- straat en van de R. K. Meisjesschool in de Peperstraat. Volgens het reeds vroeger ontworpen plan zullen de lokalen van de R. K. Meisjesschool, die thans voor naaischool worden gebruikt, worden afgebroken, waarna op den vrijko menden grond het gymnastieklokaal zal verrijzen. Op de bovenverdieping van deze zaal zul len enkele lokalen worden ingericht ten dienste van de R. K. Huishoudschool. Zoo mogelijk zullen verder de kachels plaats moeten maken voor gasverwarming. In de R. K. jongensschool zullen de schuif deuren tusschen de lokalen worden verwij derd, waarna de muren kunnen worden doorgetrokken. Voorts zullen vooral op hygiënisch gebied verschillende voorzienin gen noodig zijn. Door slooping van een huis op het Schoolplein zal de speelplaats kunnen worden vergroot. Voor deze voorzieningen zal binnenkort een aanvrage om subsidie bij de gemeente wor den ingediend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 10