f 3000.- f750.- f 250, f125.- f50. f40.- Hij en zij en BUREAUXNASSAULAAN49 ADVERTENT JEN 35 ct. p. regel DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN MAANDAG 13 JULI 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17816 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL HET DUITSCHE MIDDEN Gij zijt voor Internationale Ontwapening Toon het dan nu! Twee Pausen De Liberale Inquisitie Afgekeurd ook door Liberalen Nationale Bedevaart naar Lourdcs De onveiligheid op het Geldersche Platteland De financieele toestand in Duitschland De onrustige toestand in Spanje De moord op den heer Eschauzier Ernstig ongeval te Sassenheim Drie zwemmers in zee verdronken Een treurige dag voor Wassenaar Tractor tegen telefoonpaal gereden VOORNAAMSTE cKIEUWS J. J. WEBER ZOON Telegrafisch Weerbericht Geen katholieke journalistenvereeniging in Litauen Het verzoek om stichting door de regeering afgewezen Poging tot verbetering van het wereldvliegrecord Telefoon No. 13866 (drie lUnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ÜESE9SX VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bi) vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van 'n anderen vinger Nu binnenkort Duitschland zijn last zal zien verminderen door de invoering van het Hoover-plan en men dus in het algemeen een betrekkelijke saneering van den buitenlandschen toestand mag verwachten, is de kwestie van „het mid den" in Duitschland eensklaps van veel grooter belang geworden. De binnenlandsche politiek van Duitschland kent in hoofdzaak drie groote richtingen; de twee extreme één naar links (communisten) en één naar rechts (nationaal-socialisten) en een groote groep middenpartijen. De uiterst linksche partijen wilden het land bolsjewistisch, de uiterst rechtsche willen het fascistisch geregeerd zien. Beide verfoeien het kapitalisme en Beide hebben veel geld. De eene krijgt het uit Moskou, de andere van het Hu- genberg-concern. De partijen van het midden verdedigen het kapitalisme, voor zoover het te verdedigen valt en hebben geen geld. Fascisten en communisten groeien wel haast dagelijks in macht. De commu nisten ontvangen de afvallige socialis ten met open armen; de fascisten leven in hoofdzaak van het protestantsche platteland. Zij hebben een groot aantal provincieblaadjes in hun hand, die ge heel afhankelijk zijn van enkele groote persbureaux in Berlijn, welke deel uit maken van het Hugenberg-concern. Met hun land-wacht omsingelen zij de stad en hopen zij weldra heel Duitsch land onder het vaandel van Hitier te hebben geschaard. Van de midden partijen is er maar één, die op peil blijft: het centrum. De Katholieken, die natuurlijk evengoed onder de benarde tijdsomstandigheden gebukt gaan, blijven het centrum trouw, blijven loyaal de regeering steunen, de republiek, het Duitschland van Strese- mann en Brüning. De sociaal-democraten, die eveneens tot het midden behooren, kunnen zich maar even handhaven. Het overige midden gaat hopeloos achteruit. De allerlaatste verkiezing van 17 Mei j.l. in Oldenburg heeft dit nog duidelijk gedemonstreerd. Binnen acht maanden liep daar de Duitsche Volks partij van 11.788 stemmen terug tot 5558, de Staatspartij van 13.579 tot 8.513, de Wirtschaftspartei van 8.269 tot 4.274, de Conservatieve Volkspartij van 4.415 tot nul, de Christelijk Sociale Partij van 3.054 tot 2.942. Als dit proces doorgaat, is Duitschland verloren, want centrum en sociaal-demo craten zijn samen niet alleen niet sterk genoeg, maar hebben bovendien scherpe verschillen in opvatting. De groote vraag voor Duitschland is nu: wat gaat er gebeuren? De eerstvolgende verkiezing zal met spanning worden afgewacht. Zullen de middenpartijen weer aanhang krijgen? Er zijn pessimisten die meenen van niet. Het is ook ongetwijfeld waar, dat de elementen, die eenmaal radicaal ge kozen hebben, niet gemakkelijk meer terugkeeren tot do oude regeerings- gezinde partijen, vooral wanneer deze door onderlinge verdeeldheid al te licht tot onvastheid en zelfs slapheid in haar politiek streven komen moeten. Eenheid en activiteit moeten in het midden weer worden hersteld. Dat is de eenige weg, waarop op dit moment, na het Hoover-moratorium de toestand in Duitschland weer kan worden gestabili seerd. Kan dat niet meer, dan zou het spoe dig kunnen blijken, dat zelfs Hoover al te laat gekomen is. In dit nummer van ons blad vindt u op nieuw het formulier voor Internationale Ontwapening afgedrukt, dat de Nederland- sche Dagbladpers sinds enkele dagen aan haar lezers aanbiedt. Wij vragen al diegenen, die dat nog niet gedaan hebben: Teeken het nu dadelijk. Doe het vanavond nog. Teeken het met uw huis- genooten en uw dienstpersoneel. Allen, die ouder dan 18 jaar zijn, wordt dit gevraagd. Het is maar een klein steentje, dat wij elk voor ons kunnen bijdragen, maar het is on misbaar. Het helpt tot het optrekken van een machtig gebouw. Gij zijt toch voorstander van Internatio nale Ontwapening? Natuurlijk zijt gij dat. Dan is het ook zeker uw plicht, hierbij te helpen. Weet gij, dat de jaarlijksche uitgaven der naties aan bewapening nu, in 1931, tien milliard bedragen? Tien duizend millioen guldens? Beseft gii hoeveel er ten goede ge daan zou kunnen worden als dit fabileuze bedrag aan opbouw inplaats van vernieti ging besteed werd? „De mislukking van deze Ontwapenings conferentie zou een ramp zijn." heeft de Ne- derlandsche voorzitter van de Voorbereiden de Commissie in Genève. Loudon, gezegd. Dat is het waarschuwend woord van een man, die den toestand kent. Wij mogen geen poging achterwege laten, om die ramp te helpen voorkomen. En wat wij u daartoe vragen is toch wel heel een voudig. Teekent het formulier, zendt het aan ons per post (het kan als drukwerk verzonden worden) zoodat de kosten precies VA cent bedragen), of bezorgt het aan onze bureaux of bij onze agenten. Of geef het aan den bezorger van ons blad mee. Denk aan de tallooze millioenen, die sneuvelden in den vorigen oorlog, aan die andere tallooze millioenen, die voor het le ven verminkt werden of in krankzinnigenge stichten belandden. Denkt ook aan de ver schrikkelijke ontwrichting der gansche we reld, die er het gevolg van is geweest. De voortdurende wedstrijd in bewapening mag niet blijven voortgaan! Er moet een einde aan komen! Er zal een einde aan komen, als wij allen onzen wil daartoe zetten. In de jongste aflevering van het bekende en om zijn rits van knappe medewerkers steeds lezenswaardige tijdschrift „Revue des Deux Mondes" komt een interessant artikel voor over de sociale encycliek van Paus Pius XI. De schrijver, Eugène Duthoit, trekt een parallel tusschen den thans regeerenden Paus en Leo XIII, en typeerend voor het gansche artikel is reeds de aanhef, dien wij hier laten volgen: Leo XIII en Pius XI, de encycliek „Rerum Novarum" van 15 Mei 1891, de encycliek „Quadragesimo anno" van 15 Mei 1931: twee Pausen, twee daden, twee data, even gedenkwaardig in de geschiedenis van de Kerk en van de wereld. Na een tijds verloop van veertig jaren klinkt de stem van Pius XI als de weerklank van Leo's stem. De boodschap, door de Kerk aan alle maatschappelijke klassen, aan de arbeiders van alle landen gezonden, heeft zich her haald, preciseerend en aanvullend. Deze daad werpt een nieuw licht op de zoo origineele en machtige persoonlijkheid van den regeerenden Opperherder, wiens geeste lijke werkzaamheid onvermoeibaar is. Bin nen enkele maanden zijn vier groote ency clieken verschenen: over de Opvoeding der Jeugd, over het Eeuwfeest van St. Augusti- nus, over het Christelijk Huwelijk, en nu, de jongste, over het Herstel der Maat schappelijke Orde, uitgevaardigd ter ge legenheid van den veertigsten verjaardag der encycliek „Rerum Novarum". Al deze werken zijn de vrucht van de persoonlijke gedachte des Pausen, die, getrouw aan zijn intellectueele gewoonten als conser vator der Ambrosiaansche en Vaticaan- sche bibliotheek, zichzelf weet te docu menteeren en de bronnen te vinden, de specialisten ondervraagt, van dag tot dag zijn kennis uitbreidt en in de stilte van den nacht zijn overpeinzingen voortzet. De schrijver wijst dan op de eenheid van denken, welke in de daden van dit pontifi caat tot uiting komt en ze samenbindt tot een krachtig geheel, schrijft S. in het „Centrum". En na in den breede den inhoud der en cycliek van 15 Mei 1.1. en hare beteekenis te hebben besproken, daarbij telkens wijzende op het verband met den vermaarden zend brief van Leo XIII, besluit Eugène Duthoit met te zeggen, dat de sociale actie, door de natuur der dingen zelve, nauwe verwant schap toont met de religieuze actie, want Christendom is liefde en de ware liefde open baart zich in daden, in de diensten, welke zjj bewijst. „Aldus" zoo luidt zijn slotwoord „maakt de encycliek „Quadragesimo anno", in navolging van de „Rerum Novarum", den onuitputtelijken rijkdom der christelijke broederschap dienstbaar aan de steeds zich vernieuwende behoeften der samenleving." Wij lezen in „De Tijd": In ons artikel over „Sectarisme en Onder wijs", waarin we afrekenden met de liberale inquisitie van het Kennemer Lyceum, schre ven wij: „Er heerscht een weinig verdraag zame, sectarische geest. Van de liberale be schaving hebben wij een beteren indruk dan de leider der vrijzinnige onderwijs-inrichting op ons maakt." Inderdaad heeft het jarenlang liberale universitaire en politieke leven in ons land tradities van voorname opvattingen en goede omgangsvormen geschapen, die in niet weinig punten voor andere partijen voorbeeldig kun nen wezen. Het zou onoprecht zijn, dit niet te erkennen in de vrijzinnigheid van goeden huize eener partij, waar beginselen en stre vingen ons voor het overige weinig aantrek ken. Haar organen eeren dan ook zich-zelven. nu zij de verantwoordelijkheid voor het sec- tarisch geschrijf van dr. de Vletter afwijzen. Zoo voelt 't liberale „Alg- Hbl." zich genoopt te schrijven: „Wij laten de mérites van het bijschrift onbesproken, maar merken op, dat we het in beginsel volkomen eens zijn met de critiek van „De Tijd" en de beide leeraren. In Rijswijk leidt een jongeman Een jongemannenleven, Die bij den Burgerlijken Stand Als vrouw staat ingeschreven! Terwijl hij nu als jongeman Den aard van man-zijn trouw is, Beweert de wet: hij heeft het mis, Daar „hij" voor mij een vrouw is! Hij wilde trouwen.... daar hij toch Zich zeiven als een man ziet. De ambtenaar zei toen met klem: Helaas, „juffrouw", dat kan niet! Een man een man, een vrouw een vrouw, Zoo luiden hier de wetten, Een vrouw, die meent een man te zijn, Die moet men dit beletten. Toch is zijn kans nog niet voorbij, Dat hij nog eens kan trouwen, Al hoort hij dan ook wettelijk Tot het geslacht der vrouwen. Hij zoeljt een wettelijken hem, Die per abuis een „hem" is, Wèg is het wettelijk bezwaar, Wijl dan de zaak ad rem is! MARTIN BERDEN. Is het al niet erg genoeg, dat ons volk, dank zij de „nationale tradities" waarvan de beide Dordtsche leeraren spreken, zoo hopeloos ver deeld is? En moet het liberalisme nu ook al sectarisch worden? „Waar dansen wij heen", luidt de titel van een brochure, die dr. A. de Vletter jaren geleden publiceerde tegen mo derne dansen. „Waar danst de liberale idee heen?" vragen wij. Als ergens de opendeur-politiek nog een veilige schuilplaats wil zoeken, dan moet het de neutrale school zijn. Als het zout flauw wordt, waarmee zal men het dan hartig ma ken? En als het liberalisme sectarisch wordt, waar moet dan de werkelijk liberale gedachte een onderkomen zoeken? Schrijven van Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent In verband met den terugkeer van de Nationale Bedevaart op Vrijdag 24 Juli a.s. mocht de Hoogeerw. Deken J. P. Huibers te Hoorn, als lid van het Comité van de Be devaart voor het diocees Haarlem het vol gend schrijven ontvangen van Z. H. Excel lentie Mgr. Aengenent: Naar aanleiding van Uw schrijven van gisteren verklaren Wij bij deze, dat de al- gemeene door Ons gegeven dispensatie voor reizenden ook geldt voor de bedevaartgan gers naar Lourdes, zoodat zij dus op Vrij dag 24 Juli ontslagen zijn van de ver plichtingen der onthoudingswet. Gaarne verleenen Wij aan allen, die de bedevaart zullen mede maken, Onzen Bis- schoppelijken Zegen en geheel in het bij zonder ook aan de zieken, vertrouwend, dat zij in hunne gebeden, ook Ons zullen ge denken. Kostbare schilderijen gestolen O.a. een Van Dijck van 200.000 mark verdwenen. Naar het W. B. meldt is in de villa van dr. Cadpar te Sindlingen bij Frankfort aan de Main ingebroken. Door middel van val- sche sleutels kon men het gebouw binnen komen, waar zich o.a. een origineele Van Dijck ter waarde van 200.000 mark be vond. De Van Dijck stelt voor „Jezus aan het Kruis" en heeft een grootte van 32.4 x 45 c.M. De politie ter plaatse is van de daders nog geen spoor bekend. Blijkbaar heeft men te doen met lieden, die zich speciaal be zig houden met het verduisteren van kost bare schilderijen. Het moet hun goed be kend zijn geweest, dat zich in de woning van dr. Cadpar deze stukken bevonden. Ook op 3 Januari werd in dezelfde villa ingebroken. Een schilderij van 60.000 mark, dat toen verdween, is thans nog niet te ruggevonden. De verzekeringmaatschappij en de eige naar hebben een prijs van 20 pCt., zijnde 48.000 Mark, uitgeloofd voor de opsporing der stukken. De politie heeft een nauwkeu rige beschrijving van de schilderijen ver spreid om zoodoende de kunsthandelaren te waarschuwen. De grensplaatsen zijn in ken nis gebracht met het gebeurde voor het geval de dieven in het buitenland zoudeft willen trachten hun buit van de hand te doen. Drie verdachten te Nijmegen gepakt Den laatsten tijd kwamen er in Nijmegen en ook in Arnhem, tot zelfs in Apeldoorn en tot in den Achterhoek toe, herhaaldelijk ongeruststellende mededeelingen over in braken, waarbij wel geen groote bedragen gestolen werden, maar het optreden der die ven meer dan brutaal was. Reeds lang heeft de politie naar deze dieven gezocht, tot er eindelijk drie gesig naleerd werden in de omgeving van Nijme gen en daar, mede op verzoek van de politie elders, werden gepakt. Deze verdachten waren zekere K. en U. uit Zutphen en zekere L. uit Apeldoorn. De drie verdachten werden door de politie in verzekerde bewaring besteld. Een nieuwe stap van Hoover? Naar verluidt heeft de rijksregeering in telegrammen, die hoofdzakelijk gericht zijn aan de bij het Hoover-plan geinteresseerde regeeringen, een overzicht gegeven van den tegenwoordigen stand van zaken, gelijk deze na de totdusverre gevoerde financieele on derhandelingen geworden is. Naar in verband hiermede uit Washing ton gemeld wordt, zou een nieuwe actie van Hoover naar aanleiding hiervan aanstaande zijn. Frankrijk handhaaft zijn standpunt De laatste noodkreet der Rijksregeering aan de regeeringen te Washington, Lon den, Rome en Parijs, is in laatstgenoemde stad met eenige reserve ontvangen. De Minister van Buitenlandsche Zaken, Briand, bevindt zich op zijn buitenverblijf, terwijl de Minister van Financiën, Flandin, enkele dagen met binnenlandsch verlof is gegaan. De avondbladen behandelen uitvoerig de resultaten der afgeloopen 24 uren. Italië ziet af van de betalingen per 15 Juli In afwachting van de door de deskundi gen te Londen te houden beraadslagingen ter doorvoering van het Hoover-vaeantie- jaar heeft de Italiaansche regeering be sloten, de per 15 Juli vervallende betalin gen der Duitsche reparatielasten te laten passeeren. Dit besluit is door den Minister van Fi nanciën ter kennis gebracht van de Her- stelbank en de belanghebbende regearin- gen. De Italiaansche regeering heeft voorts de uitnoodiging voor de deskundigenconferen tie te Londen aangenomen. De Herstelcommissie bijeen. De Herstelcommissie van het Rijkskabi net, die tot ongeveer twee uur in den nacht op Zondag bijeen is geweest, heeft haar vergadering gistermorgen om half twaalf hervat in aanwezigheid van den president der Duitsche Rijksbank Dr. Luther en ver tegenwoordigers der banken, ten einde verdere besprekingen te voeren over de door Dr. Luther te Londen en te Parijs ge houden onderhandelingen. De Commissie bleef tot laat in den mid dag bijeen. Gistermiddag is het Rijkskabinet bijeen gekomen, ten einde te beraadslagen over de financieele maatregelen welke voor het bin nenland moeten worden genomen. De beraadslagingen der Reparatie-com missie, zoowel als van den later bijeenge komen kabinetsraad zullen, naar verluidt, den geheelen dag voortduren. Op het oogenblik is over de te nemen financieele maatregelen niets positiefs mede te deelen. Vanzelfsprekend zijn de meenin gen der vooraanstaande bankiers, die Zon dag weer te Berlijn in vergadering bijeen zijn geweest, niet altijd overeenkomstig de beslissingen van het kabinet. Het verluidt, dat maatregelen te verwachten zijn ter ver hindering van de devisen- en geldafvloeiing. Een algemeene devisenblokkeering zal in verband met het Young-plan bijzondere moeilijkheden met zich brengen, daar de Rijksbankwet aangepast is bij het Young- plan. Steeds moet rekening gehouden wor den met een mogelijke wijziging van de Bankwet. In dit verband moet er de na druk op worden gelegd, dat juist de Ame rikanen in de kwestie der kapitaalvlucht nog een zekere belemmering vormen voor een welslagen der loopende credietonderhan- delingen. Heden geen beurs in Duitschland. Naar vernomen wordt, hebben de besturen der verschillende Duitsche beurzen besloten om heden alle Duitsche beurzen gesloten te houden. Deze maatregel wordt klaarblijkelijk ge nomen om te voorkomen, dat als gevolg van het langzame en moeilijke verloop van de moratorium-onderhandelingen nog meer kapitaal aan de Duitsche banken onttrokken wordt en nog meer credieten worden opge zegd. De internationale telefoon verbindingen verwoest Volgens een bericht uit Madrid hebben de stakende telefoonemployés de internatio nale telefoonverbindingen verwoest. De telefonische verbindingen van Span je met alle Europeesche landen, met uitzon dering van Portugal, zijn verbroken. Worging de doodsoorzaak. Naar de „Avondp." verneemt, hebben dr. Rochat, prof. dr. Wester en dr. Schlrm, die door de Justitie zijn beëedigd als deskun digen in de moordzaak Eschauzier, dezer dagen een uitvoerig medisch rapport om trent de doodsoorzaak bij den, met het on derzoek belasten rechter-commissaris inge diend. Hoewel de conclusies van dit rapport uiteraard niet publiek worden gemaakt, meent het blad, met zekerheid te weten, dat de drie deskundigen eenstemmig tot de conclusie zijn gekomen, dat het slachtoffer tengevolge van worging is overleden. Van de geopperde veronderstelling, dat de heer E- tengevolge van den schrik aan een hartverlamming zou zijn overleden, is dus geen sprake, 9-jarig jongetje gedood Gisterenavond omstreeks 9 uur heeft te Sassenheim een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, dat helaas het leven kostte aan een 9-jarig knaapje. Van Leiden kwam een auto, die in de richting Haarlem -reed, met 4 inzittenden. Even over de klapbrug te Sassenheim, kwam deze luxe wagen, die zeer woest reed, in botsing- met een autobus van de Gebrs. De Vos uit Rotterdam. Door den schok vloog de auto het trottoir op. Daar liepen verschillende kinderen, die allen door het voertuig geraakt werden. De 9-jarige Dors man uit Sassenheim werd tusschen auto en muur verpletterd, terwijl een 8-jarig meisje een sleutêlbeenfractuur kreeg. Drie andere kinderen moesten verbonden worden. De doktoren waren spoedig ter plaatse, terwijl de politie proces-verbaal opmaakte. De chauffeur, die evenals de inzittenden uit Amsterdam kwam, was oorspronkelijk niet te vinden. Zijn passagiers hadden lichte kwetsuren gekregen. De open auto was zeer beschadigd, terwijl in de autobus een gat was geslagen. De chauffeur is in verzekerde bewaring gesteld en zal waarschijnlijk vervolgd wor den wegens roekeloos rijden. De Noordzee heeft gisteren te Wassenaar drie slachtoffers geëischt. Zondagmorgen tegen half twaalf was de 23-jarige Leidsche student H. G. Wemer aan het zwemmen, terwijl zich eveneens te water bevond zijn schoonzuster Gertrude Schmidt. Op zeker oogenblik dreigde laatstgenoemde door de zee te worden weggetrokken. Zij riep om hulp, waarop Werner onmiddellijk naar haar toeging. Het meisje werd door eenige andere zwemmers gegrepen en behouden op het strand gerbacht. Wemer werd echter meegetrokken en is verdronken. Verschillende burgers hebben nog pogingen in het werk gesteld om hem te redden. Toen na gerui- men tijd twee zwem aers Werner tenslotte vonden en hij met de hulp van een politie agent, die zich met een reddingslijn te water had begeven, aan land gebracht werd, bleken de levensgeesten reeds geweken. Twee uur is men nog bezig geweest onder leiding van dokter Stoel uit Voorschoten, te trachten de levensgeesten weer op te wekken, doch dit mocht niet baten. In den namiddag tegen half vier werden de 29-jarige gehuwde J. Andries en de 19- jarige J. Remmerswaal, beiden uit Wasse naar, die in zee waren gaan zwemmen, ver mist. Pogingen om hen te vinden mislukten, doch het duurde niet lang of beide lijken spoelden op het strand aan. Ook bij deze slachtoffers werd getracht de levensgeesten op te wekken, hetgeen echter niet gelukte. Het verdrinken van de drie zwemmers, hetgeen op bijna dezelfde plaats aan het Wassenaarsche Slag geschiedde, veroorzaakte op het strand groote consternatie en de politie had Zondagmiddag, als gevolg van deze treurige gebeurtenis, handen vol werk. Eén ernstige en twee licht gewonden Gistermorgen reed op den Horsterweg te Blerik een tractor, waarop vier personen ge zeten waren. Doordat de chauffeur de bocht niet goed nam, botste de tractor in volle vaart tegen een langs den weg staanden telefoon paal, met het gevolg, dat drie der opzitten den werden verwond. De chauffeur T. be kwam geen noemenswaardig letsel. De hout handelaar v. H. een vrij ernstige beenwonde en enkele kneuzingen, terwijl P. A uit Venlo een gapende hoofdwonde opliep. De 23-jarige mej. M. H. was er het ernstigst aan toe, zij bekwam een schedelfractuur en kwam in bewusteloozen toestand langs den weg te liggen. Onmiddellijk werd door den wachtcomman dant in de Infanteriekazeme telefonisch om geneeskundige en geestelijke hulp verzocht, Dr. Bingen en rector Diederen waren spoe dig ter plaatse, meldt de „Crt." Na verbonden te zijn konden v. H. en P. A. naar hun woning worden vervoerd. Per in middels gerequireerden ziekenauto werd het zwaar gewonde meisje naar het St. Joseph- ziekenhuis te Venlo vervoerd. Men hoopt haar in het leven te houden. Tegen den chauffeur T. werd door de Kon. Marechaussee uit Venlo proces-verbaal opge maakt, wegens het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld. Sjef van Dongen onderscheiden Onze Poolheld Sjef van Dongen is door den Koning van Italië benoemd tot ridder in de Italiaansche Kroonorde. De Italiaansche consul te Rotterdam heeft hem deze onderscheiding uitgereikt. De Katholieke Actie in Italië Telegram van dc A. R. K. A. aan Z. H. den Paus. Het hoofdbestuur der A. R. K. A., geves tigd te 's-Gravenhage, verzond het navol gend telegram in de Fransche taal, aan Z. H. den Paus: De Alg. R. K. Ambtenarenvereeniging (A. R. K. A.) in Nederland, smeekt voor Uwe Heiligheid de kracht af om de on schendbare rechten te handhaven, ontleend aan een Goddelijke zending. Bij Wassenaar zijn drie personen in de Noordzee verdronken. (blz. 1, Iste blad) Te Sidlingen bij Frankfort a. d. Main is een Van Dijck gestolen ter waarde van 200.900 TVTnrlr (blz. 1, 1ste blad) Het Eerste Kamerlid J. N. Hendrix over leden. (blz. 1, 2de blad) Pogingen, om een V.A.R.A.-fietstocht te saboteeren. Kopspijkertjes over den weg ver spreid, waardoor honderden fietsbanden lek raakten. (blz. 1, 2de blad) Verschillende min of meer ernstige auto- en motorongelukken. (blz. 4, 2de blad) Philips zet de bestaande papierfabriek in een afzonderlijke maatschappij om. (blz. 4, 2de blad) De moeilijke financieele toestand van Duitschland. Besprekingen om tot een op lossing te komen. (blz. 3, 2de blad) De in bezit neming van Groenland door Noorwegen. De kwestie voor het Intern. Ge rechtshof. (blz. 3, 2de blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 7.61, stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.45 uur. Hoogste barometerstand 763.5 te Laco- runa. Laagste barometerstand 748a te Stor- noway. Verwachting: Matige Zuid-Westelijke tot Zuidelijken wind. Meest half tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk enkele regenbuien met kans op onweer, zelfde temperatuur. Ingevolge het besluit van het internatio nale katholieke joumalistencongres te Brus sel, wilden de katholieke journalisten in Li tauen een vereeniging stichten. Daartoe werd de goedkeuring der statuten aange vraagd bij het ministerie van binnenland sche zaken. Het verzoek werd afgewezen op de vol gende gronden: 1. Als doel der vereeniging werd aange geven verdieping der katholieke wereldbe schouwing. Dit is aldus de minister niet de taak van een journalistenvereeniging, doch van de Kerk. 2. Niet toegestaan kan worden, dat onder- afdeelingen gevormd worden volgens de vijf diocesen. 3. Slechts met toestemming der regeering kan de aartsbisschop een geestelijk adviseur benoemen.. De beide bekende Fransche aviateurs Do- ret en Le Brix zijn gistermorgen uit Parijs vertrokken voor een vlucht om de wereld in vier etappen. De vliegers stellen zich voor de eerste etappe Parijs-Tokio af te leggen in 62 uren. Van Tokio zal naar San Francisco worden gevlogen, waar de tweede landing zal plaats hebben. De derde etappe is tot New York en ten slotte vandaar over den Atlan- tischen Oceaan naar Parijs. Doret en Lebrix hopen niet alleen het re cord van Post en Gatty, doch ook het in het voorjaar door Costes gevestigde wereldrecord lange-afstand-vliegen te breken. „Alles wat de menschheid aan nood heeft aanschouwd, werd door den wereldoorlog overtroffen." (Pater Ohlmeier in „Nooit en nimmer meer Oorlog".)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1