Uit den Omtrek Zangconcours van den N.H. Zangersbond in de „Kennemermanege" te Heiloo Stofzuigerhuis MAERTENS HERINGA &WUTHRICH, HAARLEM Centrale Verwarming Heringa-Johnson-Oliebranders HEEMSTEDE HALFWEG HILLEGOM HALFWEG LISSE VOGELENZANG VOORHOUT SASSENHEIM NOORDWIJK KROMMENIE NIEUWER-AMSTEL ZAANDAM BENNEBROEK KENNEMEJRLAND BEVERWIJK CASTRICUM Staat van Besommingen RIJKSVISCHAFSLAQ MARKTBERICHT BINNENLANDSCH NIEUWS Barteljorisstraat 16 - Tel. 10756 Philips' Radio-toestellen MARKTNIEUWS Aantal genomen baden In het Badhuis aan de Postlaan werden in de week van 6 t.m. U Juli genomen 506 douchebaden en 49 kuipbaden. Aan 24 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 3 volwassenen gebruik gemaakt. Gisteren is de nieuwe brug over den Crayenestersingel voor het verkeer van voet gangers opengesteld, daar zij nog niet geheel klaar is voor het rijverkeer. Het moet gezegd worden dat het een prachtig stuk werk en een groote verbete ring is. Fietsclub Heiloo Hedenavond houdt de fietsclub „Sub Matris Tutela" haar verga dering om de regeling te bespreken voor de te houden bedevaart naar Heiloo op Zondag 28 Juli a.s. Deze vergadering is te 8.30 in 't gebouw. Alle jonge mannen worden ver wacht. K. R. O. Er worden pogingen in het werk gesteld om tot oprichting te komen van een plaatselijke afdeeling van den K. R. O. Het voorlocpig bestuur bestaat uit de hee ren Draajj, Merkies en Ligthart. St. Joseph-Gezellen. Zondagavond verga derden de St. Joseph-Gezellen afd. gehuw den in 't gebouw. De opkomst was bevredi gend. Na eenige mededeelingen van internen aard, hield de Praeses, de ZeerEerw. Heer Pastoor een causerie over onderwerpen van socialen aard. Dit was voor verschillende heeren aanleiding om eenige vragen te stel len die nogal breedvoerige discussie uitlok ten. Op voorstel van den senior, den heer Bouwinkelman werd besloten op de volgen de vergadering een brochure getiteld „God zegene het eerzame handwerk" aan een be spreking te onderwerpen. De administrateur las vervolgens de no tulen, die onder dank van den voorzitter werden goedgekeurd. De voorzitter deed mededeeling, dat als nieuw lid wordt voorgedragen de heer A. P. H. de Bekker, waartegen geen bezwaren werden ingebracht. Met algemeene stemmen werd de heer A. P. H. de Bekker tot secretaris gekozen. De heer Van der Meü vroeg den voorzitter, of nu ook al de administratieve werkzaamhe den, die thans door den administrateur ge schieden, en eigenlijk tot de werkzaamheden van den secretaris behooren door dezen nieuwen functionaris zullen geschieden; en zal nu ook de nieuwe functianaris zorg moeten dragen voor het ophalen van de huren? vraagt spr. De voorzitter antwoordde, dat het eerste van heden af, door den nieuwen functionnaris zal geschieden. Wat zijn tweede vraag be treft, deelde spr. mede, dat daarover in het bestuur nog niet is gesproken, en in de eerstvolgende bestuursvergadering aan de orde zal komen. Hierna volgde sluiting. Hoog bezoek. Zaterdagmorgen omtsreeks 11 uur bezocht de ex-keizer van Duitsch- land, vergezeld door familie-leden en gravin von Pannewitz van Bennebroek de kwee- kerijen der N. V. A. C. van der Schoot, tot bezichtinging harer vasteplanten-cultures. Het hooge gezelschap werd rondgeleid door den Dir. A. C. van der Schoot Jr. De hooge gasten betuigden hun groote tevredenheid over het schoone, dat zij ge noten hadden. Burg. Stand. Ondertrouwd: F. L. van Tol en H. M. van Maris.J. J. Poissonnier en M. E. Schuurman. Getrouwd: A. Philippo en M. A. Duijs Geboren: z. van J. E. van der Drift- Duindam. d. van C. Meijlis—Noppe. d. van J. H. Lous—Palm. d. van W. M. Schulte—Kuperjans Paardekooper. Overleden: M. Korte van der Linden, wed. van M. Sprengers, 82 jaar. Priesterwijding. De Weleerw. heer S. Staats, zoon van de parochie van St. Martinus, zal op Zondag 19 Juli in het St. Joseph's College te Mill Hill (Londen) de H. Priesterwijding ontvangen en op Zondag 26 Juli a.s. in zijn parochiekerk zijn eerste plechtige H. Mis opdragen. Ongetwijfeld zullen talrijk velen den a.s. Neomist in hun gebeden gedenken in deze dagen van voorbereiding. Geslaagd. Onze plaatsgenoot», mej. M. Löschke, slaagde te Utrecht voor het Mulo diploma. R. K. V. V. „N..A..S." Gisterenmiddag heeft de feestelijke ope ning van het terrein der R. K. Voetbalver- eeniging „N. A. S." plaats gehad. Naast de clubvlag, blauw-zwart, wapperde op verschil lende punten van het veld de Nederlandsche driekleur, waardoor het feestelijk aanzien verhoogd werd. Even half tien begonnen de jongsten het offensief. Al hebben alle vier elftallen dezen middag het onderspit moeten delven en ver vielen daardoor de beschikbaar gestelde voorwerpen aan de gasten, toch mag dit geen aanleiding zijn om den moed te laten gakken. Ieder begin is moeilijk. Het bestuur van „N. A. S." bood bij deze gelegenheid aan den zeereerw. heer pastoor J. Spoorman een prachtig bloemstuk aan voor de medewer king die zij hebben mogen ondervinden van hem. Een zelfde blijk van waardeering mocht de weleerw. heer kapelaan H. West- dijk in ontvangst nemen van de zijde van het bestuur van „Pancratius". Alvorens de wedstrijd een aanvang nam heeft de ZeerEerw. Heer Pastoor een kleine toespraak gehouden. Daarna opende hij het spel door den bal het veld in te trappen. De uitslag is als volgt: N. A. S. Jun. BPancratius Jun. B, 12. N. A. S. Jun. APancratius Jun. A, 06. N. A. S. I—Pancratius II, 24. N. A. S. IIWilskracht V, 1—4. Eerste lustrum Gisteravond werd in het patronaatsgebouw een feestelijke bijeenkomst gehouden ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan der R. K. Harmonie „Adolf Kolping". Onder de talrijke genoodigden merkten we op de plaatselijke geestelijkheid, den Edel- achtbaren heer Van Wijnbergen, burgemees ter van Lisse, den gemeente-secretaris, den heer J. C. de Haan en echtgenoote, den Raad van Bestuur der St. Jozefgezellen en bestuurs leden van verschillende plaatselijke organi saties enz., enz. De Eerw. vice-praeses, kapelaan U. Agterof opende met den Kolpingsgroet en heette allen welkom, waarna hij de mandolineclub gele genheid gaf eenige nummertjes ten gehoore te brengen. Hierna werd door den Zeereerw. Heer Pastoor het nieuwe vaandel voor „Adolf Kolping" plechtig gewijd en vervolgens aan de muziekvereeniging overgedragen. Z.Eervv. wees er op, dat het mooie vaandel een aansporing moet zijn om op den ingeslagen weg voort te gaan indachtig het spreekwoord „Noblesse Oblige". ,,Adel Verplicht" en steeds de repeti ties trouw te volgen, en zich hierdoor meer muzikaal te trainen en te toonen, dat het u ernst is met het streven der Roomsche Har monie zoo hoog mogelijk op te voeren. Dit werd bekrachtigd door een nummertje van „Santa Lucia". Hierna werd het woord gevoerd door de Eerw. vice-praeses, kapelaan Agterof. Deze wees er op, dat „A. K." een Roomsche ver- eeniging is, welke een roeping heeft en wel een drievoudige, n.l. ten opzichte van God, een voor de medeburgers en een ten op zichte van de leden onderling. Spreker Wees er op, hoe de roeping vol bracht wordt in de muziek ten opzichte van God. Vervolgens deed spreker verklaren, wat wordt verstaan ten opzichte van vervulling der roeping voor de medeburgers. Tot nu toe hebt gij die taak breed en goed opgevat, waardoor de geheele parochie u een warm hart toedraagt. Wij verwachten nog veel van u. Op de derde plaats hebt ge een roeping te vervullen jegens de leden onderling. Ge zijt in een vereeniging om de muziek te beoefenen; op uw vaandel staat het kruis, schaamt u nooit het naar buiten uit te dragen. Blijft één in uw vereeniging en eensgezind; dan blijft gij een eer der St. Jozefgezellen-ver- eeniging, een eer voor uwe medeburgers en een eer voor de geheele gemeente. Nu bracht „Adolf Kolping" enkele num mers ten gehoore. Onder leiding van direc teur G. Dik uit Leiden kregen we eerst de marsch „Groot Rotterdam" en vervolgens de nummers van het concours te Noordwijk. Een dankbaar applaus was het loon voor deze goed uitgevoerde nummers. Door de zangclub der dames-congregatie werden vervolgens eenige liedjes ten gehoore gebracht, afgewisseld door mandolinemuziek. Hierna verkreeg de voorzitter van „A. K." het woord, die de afgelegde vijf jaren de re vue liet passeeren. Spreker dankte allen, die hadden medegewerkt de vereeniging tot dezen bloei te brengen en dit mooie vaandel te ver krijgen. Na nog een nummer van „A. K." werd deze bijeenkomst met een dankwoord van den vice-praeses gesloten. Burg. Stand óeboren: Bastiaantje, dochter van P. van Rijssel en A. F. Krom; Nicolaas Maria, zoon van J. Mesman en A. M. van der Hulst; Petronella, dochter van J. van der Spruit en M. G. de Vos; Cornelia Alida Wilhelmina, dochter van J. Grimbergen en W. C. Pennaarts; Helena Johanna, dochter van F. Smit en M. de Boer; Franciscus Alphonsus, zoon van F. Verdijk en C. Halfschepel; Hendrika Her- mina, dochter van M. Wassenaar en P. M. Reichmein. Ondertrouwd: P. Korzuize en E. Half schepel; G. de Jonge en P. C. Teeuw. Gehuwd: K. A. Oppelaar en M. Ch. Heu- seveldt; H. van Haaster en M. A. van Winsen; J. Hoogervorst en M. van Segge- len. Hinderwet. B en W. dezer gemeente heb ben de volgende vergunningen verleend, in gevolge de Hinderwet: a. aan den heer F. M. Verduyn, graan handelaar alhier, tot het oprichten van een graanmaalderij enz. en het plaatsen van krachtwerktuigen op het perceel plaatselijk gemerkt Kanaalstraat no. 274, kadastraal bekend gemeente Lisse in sectie D. no. 2271. b. aan de N. V. Lissesche Kistenfabriek alhier, tot het plaatsen en in gebruik stel len van een drukpers met electro-motor van 2 P.K. op het perceel kadastraal be kend gemeente Lisse in sectie D no. 3121, plaatselijk gemerkt Grachtweg no. 30. Verloting. B. en W. dezer gemeente heb ben aan de Eerw. Zuster Josepha vergun ning verleend tot het houden van een verloting ten bate van de R. K. Vereeni ging voor Wijkverpleging. Mond- en Klauwzeer. In de week van 5 tot 11 Juli is binnen deze gemeente één ge val van mond- en klauwzeer geconsta teerd. Schuurbrand. Gisteravond ontdekte men brand in een schuur van den heer J. N. B. melkventer aan de Kanaalstraat alhier. Hoewel de opperbrandmeester met slan gen op de waterleiding spoedig ter plaatse was, kon niet worden voorkomen dat de schuur gedeeltelijk uitbrandde. Omwonenden hadden de eerste maatrege len genomen. Nieuwe R. K. Kerk. De beschildering van den grooten koepel der nieuwe R. K. Kerk bij de Beekbrug te Lisse is opgedra gen aan den kunstschilder Kees Dunsel man. Afscheid van den beer C. M. Grullemans. De voorzitter der vereeniging „De Narcis" de heer C. M. Grullemans, alhier, hoopt den 16en Juli a.s. zijn 70sten verjaardag te vieren. De heer Grullemans acht thans voor zich den tijd van gaan gekomen en zal tegen 15 Juli het voorzitterschap neerleggen. Concert. Het gisterenavond door „Kunst na Ai-beid" te geven openluchtconcert is we gens bijzondere omstandigheden uitgesteld tot Maandag 13 Juli. Medewerking zal daarbij nog verleenen de Chr. Gem. Zangvereeniging „Bennebroek" o. 1. van haren dirigent den heer C. Arisz. Algemeene ledenvergadering „Herman „Boerhaave" Vrijdagavond vergaderde bo vengenoemde vereeniging in café „Boer haave" alhier. De wnd. voorzitter, de heer van der Lubbe. opende de vergadering met een hartelijk woord van welkom, en sprak zijn verwondering uit over de slechte op komst. TEYLINGEN I—TER LEEDE I 5—0 Zaterdagmiddag had op het terrein „Sport- hoff" de eerste ontmoeting plaats tusschen de plaatselijke vereenigingen Teylingen en Ter Leede. Onder leiding van scheidsrechter Hoogeboom stelden te kwart voor zes Tey lingen zich op met een invaller terwijl Ter Leede compleet was. Als ongeveer een kwartier is gespeeld scoort- Warmenhoven het eerste doelpunt voor Teylingen uit een voorzet van Van Rei- sen. Na den aftrap krijgen we een tijd lang gelijk opgaand spel waarbij de achterhoeden het terrein gemakkelijk meester zijn. Teylingen beschikt over meer routine, maar ondanks dat konden zij voor de rust niet meer doelpunten. Na rust hetzelfde spel, legio corners wor den op het Ter Leede doel genomen zon der doel te treffen. Homan in het Teylingen- doel heeft het dezen middag wel wat al te gemakkelijk. Een paar verrassende schoten stopt hij niet zonder "geluk. Eindelijk 10 mi nuten voor 't einde speelt de voorhoede van I Teylingen voor wat zij waard is en maken 1 achtereenvolgens nog 4 doelpunten. Zoo kwam het einde van deze eerste ontmoeting. Na deze ontmoeting volgden 100 M., 800 M. en viermaal 100 M. estafette. Na span nende races was het resultaat hiervan, dat de 100 M. werd gewonnen door de Ver. T. O. P. (Bergman), de 800 M. door Teylingen (Nobel) en de estafette door de Vereen. T. O. P. Door den secretaris der gemeente, den heer Ins, werden na afloop de medailles uit gereikt. In een mooie toespraak zeide spr., dat deze eerste ontmoeting in het teeken van vriendschap heeft gestaan; moge dit steeds zoo blijven. Spr. feliciteerde de hardloopers met het door hen behaalde succes, waarbij hij een pluim uitdeelde aan Bergman en Nobel. Laatstgenoemde heeft de 800 M. zeer snel geloopen. Spr. besloot met den wensch, dat dergelijke ontmoetingen zich zullen herha len. Burgerlijke Stand in de week van 3 tot 10 Juli. Geboren: 4 Juli, dochter van Th. C. Schuts en H. W. A. Remmerswaal. 5 Juli. zoon van L. A. Zonneveld en C. A. Steen voorden 9 Juli. dochter van J. van Steijn en A. van der Haas. Ondertrouwd: 4 Juli: L. Stout, 30 jaar en M. G. v. Buren, 25 jaar. Getrouwd: 6 Juli. A. de Jong, 30 jaar en Th. Winnerl, 27 jaar J. den Elzen, 28 jaar en M. Steenvoorden, 24 jaar. Overleden: 5 Juli. J. van Wees, 87 j. geh. met H. Raaphorst A. de Groot, 73 j., geh. met P. van der Plas 8 Juli. P. v. d. Niet, 46 jaar, wed. van C. Houwaart. Aanbesteding. Dezer dagen heeft het gemeentebestuur aanbesteed den bouw van een muziektent in het nieuwe Park. Inge komen waren 10 biljetten. Het werk is gegund aan den laagsten in schrijver den heer Crok, Assendelft voor f 5444.—. Concert en huldiging „Onderling Genoe gen" Zaterdagavond heeft het Fanfa recorps „Onderling Genoegen" alhier, dir. de heer G. Schaar ter gelegenheid van het concours uitgeschreven door „Exelsior", een concert gegeven in het Wilhelminapark. Dank zij het prachtige weer bestond hier voor een groote belangstelling. Vooral ging de belangstelling uit naar de Parijsche werken, die dan ook stormachtig werden beapplaudiseerd. Na de pauze sprak de voorzitter van „Excelsior" eenige waardeerende woorden en feliciteerde „Onderling Genoegen" met de behaalde successen. Hierna werd een prachtige bloemen mand aangeboden waarvoor de heer van Harlingen als voorzitter van „Onderling Genoegen" met een enkel woord dankte. Ook de overige nummers vonden een dankbaar gehoor. Met de Finale van Verdi werd dit hoog staande concert besloten. Kinderuitstapje. De coöperatieve vereeni ging „Werkmanslust" heeft de kinderen van haar leden Zaterdagmiddag een heerlijk uitstapje naar „Kraantje Lek" bezorgd. Het uur van vertrek was op 2 uur bepaald. Jammer was het dat het vertrek tot 3.30 uur vertraagd was. Ondanks deze vertraging vertrok men wel gemoed en kwamen de 18 touringcars des avonds met dankbare gezichten wederom in Krommenie aan. Supportersvereeniging „Onderling Ge noegen". Naar wij vernemen is bovenge noemde vereeniging thans definitief opge richt met aanvankelijk 60 leden. Hevig onweer boven IJmuiden Een woonaak door den bliksem getroffen Vrij plotseling brak gisteravond, omstreeks elf uur, een hevig onweer los boven IJmui den en Velsen. Verschillende booten werden losgerukt en een woonaak, liggende bij de Noorderhaven, werd door den bliksem getroffen. Het schip was bewoond door een man, vrouw en kind. De menschen, die zich reeds ter ruste had den begeven, konden zich nog juist bijtijds redden en werden opgenomen door een in de buurt liggende woonschuit. De inboedel, die slechts "aar verzekerd was, ging geheel verloren. Ook de woonschuit zelf. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, moest onverrichter zake terug keeren, aan gezien een gedeelte der Noorderhaven afge sloten is. Het onweer boven Haarlem. Ook boven onze stad woedde het hevige onweer. De bliksem was niet van de lucht en van alle kanten dreigde het hemellicht, dat de fantastische wolkenschakeering won dermooi deed uitkomen. Zware donderslagen hebben we niet veel geteld, terwijl de regen val slechts van korten duur was. Gelukkig zijn hier geen ongelukken ge beurd, hoewel vele auto's een slingerende beweging maakten op het warme asphalt, dat door den hevigen regenval spiegelglad werd. Het onweer te Beverwijk. Gisteravond woedde boven geheel Kenne- merland een ontzettend onweer, dat gepaard ging met een geweldigen regenval. De zware bui werd voorafgegaan door een windhoos, die hier en daar in de tuinderijen eenige schade aanrichtte. Ook de hagelslag, die het onweer verge zelde, had op sommige plaatsen beschadigin gen, vooral van jonge aanplantingen, tot ge volg. Hoewel tijdens het noodweer, dat geduren de ruim een uur woedde, de bliksem niet van de lucht was, deden zich geen ongevallen voor. Behalve op lichtleidingen sloeg de bliksem ook op het stroomnet van de Spoorwegen, waardoor in het ondergrond-station aan den Koudenhorn een verbinding vernield werd. Het euvel was echter spoedig hersteld, zoo dat in het electrisch treinverkeer geen ver traging ontstond. „De gezamenlijke schade van den wereld oorlog beloopt 1680 milliard goud-marken Daarvoor had men voor elke familie 111 Duitschland, Oostenrijk, Rusland, België, Frankrijk, Engeland, Canada, Australië en de Ver. Staten een huis kunnen bouwen van 10.000 M., met een woninginrichting van 4000 M. en een tuin van 2000 M. Voor het resteerende geld zou men nog in elke stad met meer dan 20.000 inwoners het volgende kunnen hebben gesticht: een groote biblio theek, een ziekenhuis, kinder- en ouden tehuis, enz." (Pater Ohlmeier in „Nooit en nimmer meer Oorlog".) In het ruim gevallen Vrijdagmiddag is bij het laden van vee uit een schip, liggende in den Amstel onder de gemeente Nieuwer- Amstel, een schippersknecht gestruikeld en in het ruim gevallen. Hij werd met een zware schedelbreuk opgenomen en per ziekenauto naar zijn woning te Amsterdam overge bracht. WETHOUDERSBENOEMINGEN TE ZAANDAM De correspondent te Zaandam van het „Hbld." schrijft: Na het besluit van de soc.-dem. partij om in het nieuwe college van B. en W. twee plaatsen voor zich op te vorderen, waarbij naast den heer K. Prins, den heer L. Helder als tweede soc.-dem. wethouder werd aan gewezen, hebben thans ook de vrijz. demo craten hun houding bepaald. Dezen hebben goedgevonden, dat hun vertegenwoordiger in het bestaande college. Tweede dag De geannonceerde ontvangst op het ge meentehuis had heden niet plaats. Namens het hoofdbestuur werden de aanwezigen door den heer Burger verwelkomd. Deze middag was het een spannende wed strijd en wel voornamelijk in de eerste af deeling. Het verplichte nummer hiervoor „De Kinderkruistocht van Jac. Bonset, heeft hier toe zeker medegewerkt. Het is een mooi maar zeer lastig stuk, wat voor sommigen een tocht vol kruisen bleek. Middagwedstrijd 3e Afd. B. Dameskoren (onbekroond)„St. Caecilia", Noordscharwoude. Dir. Jac. N. Al. Dit koor zong mooi „Vlindertje" van oi. Koop. Vooral de alten klonken hier uitste kend. „Nachtgezang" van v. d. Linden klonk prachtig, bijzonder mooie nuanceering. 3e Afd. Gemengde koren (bekroond), „St. Caecilia", Onderdijk. Dir. R. Moeskops. Verplichte nummer: „Avondvrede" van Ol. Koop. Goede uitvoering van het verplichte koor. Het klankgehalte was niet altijd even mooi. Het koor naar keuze „Jesu dulcis memo- ria" had goede momenten, maar ook was het klankgehalte minder mooi. „Kunst en Vriendschap", St. Maarten. Dir. P. Grin. Muzikaal werd het verplichte koor gezon gen. Goed klankgehalte, jammer dat men hier en daar even détoneerde. Zéér mooi werd gezongen „Trauergesang" van Blumer. Vooral het einde van dit werk had voortreffelijke momenten. „Oostwoud", Oostwoud. Dir. G. Groen. In het verplichte nummer was' men met de stemming niet zeer fortuinlijk, het klank gehalte van de sopraan was vaak scherp. „Voorjaar" van Ol. Koop werd beter ge zongen, maar klonk niet altijd even be schaafd, bijv. tenoren. We hebben over 't algemeen zeer veel lof voor de vele moeilijkheden die men wist te overwinnen. Ie Afd. Gemengde Koren (bekroond) verpl. nummer „De Kinderkruistocht" van Jac Bonset. „T. A. V. E. N. U.", Andijk (West)' Dir. G. Groen Het moeilijk verplichte koor werd vrij zui ver uitgevoerd, klankgehalte soms wat scherp vooral de bassen hadden oogenblikken die ruw waren Voor de technische prestatie anders onze waardeering. Over 't algemeen werd ,,'t Is lang geleên" van Wierts wel goed gezongen, door een te veel détailleeren gaat de groote lijn van een werk weJ wat verloren. „Gemengd Koor" (Zuid-Soharwoudc). Dir. P. Pranger. Ook hier ging het verplicht stuk niet zon der moeilijkheden jammer dat de bassen een passage wat ruw en onzuiver waren. Ook hadden we gaarne meer tempo-wisse ling gehoord, en fiiner nuanceering, het klonk over 't algemeen wat monotoon. Het koor naar keuze ,,'t Is lang geleên", van Wierts, had zeer mooie momenten. Te noren waren soms minder mooi. Het einde o.i. iets te langzaam. Koorvereeniging „Bergen" (Bergen). Dir. Joh. Brands. Een mooie en genuanceerde uitvoering van het verplichte werk, jammer dat men bij de helft van haar licht détoneerde, ook hebben we in de bas enkele nootjes gemist. „Adeste" van O. de Nobel, had een zeer goede uitvoering, dit werk vinden we echter voor een le afdeeling wel wat te eenvoudig. „St. Caecilia" (N. Scharwoude). Dir. J. AI. Het verplicht koor, zeer genuanceerd ge zongen, uitnemend van voordracht, jammer dat de bassen en later de tenoren een min der gelukkig oogenblik hadden wat de stem ming betreft, „Koren", van Alph. Vranken. eveneens een moeilijk werk, werd zéér goed gezongen. „Excelsior" (Dirkshom). Dir. Jb. Hovenier. Het klankvolume van dit betrekkelijk klein ensemble was niet voldoende voor het ver plichte stuk. Over 't algemeen zeer verdien stelijk uitgevoerd. Onze waardeering voor de prestatie. Het koor naar keuze „Liederen Leeft" van Kools, behoudens scherpe vocalen van de sopranen, vrij goed. „Nieuw Leven" (Medemblik). Dir. R. Moes kops. Heel mooie momenten in het verplichte stuk. Soms wat te zware accentueering. Op het einde was men met de zuiverheid min der gelukkig. Beter werd uitgevoerd „Het Kerkhof" van Hoogerwerf. „Oefening kweekt Kennis" (Andijk-Oost) Dir. C. Boeijer. Hoewel in het verpl. koor veel viel te waardeeren, was men met de stemming over 't geheel niet gelukkig, op het einde deto neerde men al heel erg. „Eindloos", van Olman, kon ons echter voor deze afdeeling niet voldoen. Uitslag middagwedstrijd: „St. Caeciia", N.-Scharwoude (Dames koor), 1ste prijs, 333 J/j p. „St. Caecilia" (Onderdijk) 3e prijs met 227 p. „Kunst en Vriendschap" (St. Maarten) lste prijs 365 p. j „Oostwoud" (Oostwoud) 3e prijs, 234J4 p. „T. A. V. E. N. U." (Andijk-West) 2e prijs 296 punten. „Gemengd Koor" (Z.-Scharwoude) 2e pr., 291 p. „Koorvereeniging" (Bergen), le prijs, 368 H punt. „St Caecilia" (N.-Scharwoude), le prijs, 320)4 punt. „Excelsior" (Dikshorn), le prijs, 344 pun ten. „Nieuw Leven" (Medemblik) le prijs, 355 punten. „Oefening kweekt Kennis" CAndijk-Oostj, 3e prijs, 256 punten. Uitslag Eere-wedstrijd: Harmonie „Heiloo", le eere-prijs. „St. Caecilia", N.-Scharwoude (dames koor), 2e eereprijs. „St. Caecilia", N.-Scharwoude (gemengd) 3e eereprijs. „Nieuw Leven" (Medemblik) 4e eereprijs. „Cressendo" (N. Scharwoude) 5e eereprijs. „Crescendo" (N.-Scharwoude), 5e eereprijs dameskoor. Dirigent Jac. N. Al heeft dus met z'n koren de hoogste eere-prijzen behaald. zijn plaats In B. en W. zal behouden, mits hij niet alleen zal komen te zitten. Door deze beslissingen zou komen vast te staan, dat een der beide kerkelijke wethou ders het veld zou moeten ruimen. Zonder dat de kerkelijke leden nog hun houding hebben bepaald, schijnt het wel vast te staan, dat zij hierin niet zullen be willigen en er op zullen staan, dat aan twee hunner een plaats zal worden ingeruimd. Geschiedt dit niet, dan staat het te be zien, dat beide wethouders, de heeren Kan (A. R.) en Kamphuys (R. K.) voor de eer zullen bedanken. Burg. Stand. Getrouwd: J. Hollander en M. Weijers. Geboren: I. Teeuwen—v. d. Putten, z. Overleden: J. Vreeken, 60 jaar; P. Krom, 68 jaar. Aanrijding. Zondagmorgen ontstond op den gevaarlijken hoek PeperstraatSchans een aanrijding tusschen een motorrijwiel en een wielrijdster. De duorijdster viel, tenge volge van de botsing, van den motor en kneusde een arm. Na door Dr. Muijs v. d. Moer verbonden te zijn kon zij haar weg vervolgen. De motorrijder en de wielrijdster bekwa men geen letsel. De schuld van het ongeval lag vermoede lijk bij de wielrijdster. De politie stelt een onderzoek in. Burg, Stand. Geboren: Anna Maria, d. van F. J. Bartels en C. M. Jonker. Overleden: Mechelina Clasina Hetjdelber- ger, 80 jaren, wonende te Amsterdam. Nicolaas Hollenberg, 73 jaren, zonder be roep, echtgenoot van M. Schoorl. Ondertrouwd: Hendrikus Willibrordus Oud- hoff, 21 jaren, los werkman, wonende te Heiloo en Anna de Vries, 22 jaren, zonder beroep, wonende te Castricum. Kerkmeester. Wij vernemen, dat door Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bis schop van Haarlem, tot kerkmeester in deze parochie is benoemd de heer C. de Groot. Stationsplein. Thans is dan eindelijk de vernieuwing van de bestrating van het Sta tionsplein tot stand gekomen. De aange brachte verbetering is werkelijk afdoende. De bestrating is, in tegenstelling met de vo rige, uitgevoerd in straatklinkers en geeft een zeer regelmatige en gelijke beharding. van de heden aan den Rüksvischafslag aan gekomen STOOMTRAWLERS Catania 2400.Jacqueline Clasina, 3300.Clazina Luther, 3400.Ewald, 3100.Henriëtte Jacoba, 4000.Am sterdam, IJm. 58, 2700.—; Alma, 3100.—; Penelope, 1200.Mascotte, 1800. KOTTERS O. 71, 300—; E. 84, 1020—. LOGGERS K.W. 44, f 660—; K.W. 56, 605—; K.W. 5, 935—; K.W 47, 515—; K.W. 49, 58-5—; K.W. 24, 555—; K.W. 135, 470—; K.W. 45 f 520—; K. W. 127, 630—; K. W. 43. 840—; K.W. 167, 1010—; K.W. 124, 760—; K.W. 89 720.—; K.W. 42, 670—; K.W. 158, 480— IJMUIDEN, 13 Juli. Tarbot f 0.95—1.25 per K.G.; Griet f 3059 per 50 K.G; Tong f 2.10—2.80 per K.G.; Zet Schol f 30—45, Kleine Schol f 6.10—31, Tongschar f 4245, alles per 50 K.G.; Vleet f 3.603.80 per stuk; Pieterman en Poon f 5.5020, Groote Schel- visch f 27.5033, Middel Schelvisch f 20 f 26, KI. midd. Schelvisch f 1118, Kleine Schelvisch f 5.9012, alles per 50 K.G.; Ka beljauw f 45—65 per 125 K.G.; Gullen f 4.50—18 per 50 K.G.; Leng f 0.40—0.90 per stuk; Heilbot f 1.501.55 per K.G.; Wijting f 5—6 per 50 K.G.; Koolvisch f 0.15—0.65 per stuk; Makreel f 20—31 per 50 K.G. Esperanto-Landdag te Nijmegen Een motie aan den Minister van Onderwijs In het Concertgebouw „De Vereeniging" te Nijmegen is Zaterdag en Zondag een twee- daagsche Esperanto-landdag gehouden. Des middags om 4 uur werd de landdag geopend met een receptie van de Nijmeeg- sche Centrale Esperanto Propagande-com- missie ter gelegenheid van haar eerste lustrum. Om vijf uur werd in de groote zaal de officieele vergadering geopend met een wei- komstwoord van den heer A. van Weerhorst. Hierna was het woord aan den cursus leider, den heer A van Straaten die een Esperantorede hield. Vervolgens sprak de heer P. Heilker uit Hoofddorp, lid van de Prov. Staten van Noord-Holland, leider van den radio- Esperantocursus. die wees op de groote oe- teekenis van het onderwijs in Esperanto op de lagere scholen. De voorzitter deed hierna voorlezing van een motie, te zenden naar den Minister van Onderwijs, waarin deze verzocht wordt drin gend te bevorderen de invoering van het staatsdiploma van Esperanto en het invoe ren van Esperanto als facultatief leervak op de lagere scholen. Deze motie werd bij acclamatie aange nomen. Tenslotte voerde nog het woord de heer W. Wingen uit Keulen, die schetste het be lang van Esperanto voor de volksschool. Zaterdagavond werd in het Concertgebouw een feestavond gehouden. Zondag maakten de Esperantisten eenige korte tocliten in de omgeving van Nijmegen, terwijl in den namiddag per boot naar Am- hem vertrokken werd, waar een bezoek werd gebracht aan het Esperantistenhuis „Pree- sikhaaf". Ter gelegenheid van dezen Landdag wer den in den loop van Zaterdag Esperanto- examens gehouden, waarbij ongeveer 220 candidaten geëxamineerd werden. Bond van R. K. Openbare Leeszalen en Boekerijen in Nederland Opmerkelijke groei in de laatste tfen jaren Zaterdag 11 Juli 1931 hield de Bond van R. K. Openbare Leeszalen en Boekerijen in Nederland te 's Hertogenbosch zijn alge meene vergadering. Uit de openingsrede van den voorzitter, den heer P. P. J. A. van dei- Pul, stippen we het volgende aan: Het totale boekenbezit der R. K. Leeszalen bedroeg in 1921: 130.000, thans 260.000. Met deze verdubbeling correspondeert een ver hooging der uitleening met bijna 100 pet.; het totaal aantal uitgeleende boeken be droeg in 1921: 390.000. Toen, evenals thans werd het boekenbezit 3.1 uitgeleend. Het aantal R. K. Leeszalen steeg door opening van de R. K. Leeszalen te Amster dam en Kerkrade tot vijf en twintig; voor een R. K. Openbare Uitleenbibliotheek te Voorburg zijn van rijkswege gelden gevo teerd. Uti het verslag van den secretaris, dr. mr. L. J. G. van Gorkom, vernamen we, dat de Bond contact zocht met het secretariaat der Vlaamsche boekerijen te Antwerpen; voorts werd melding gemaakt van de instelling van een commissie voor lectuur der rijpende jeugd, die blijkens de verklaringen van mej. Toos Post uit Delft, grootendeels met haar taak gereed is, zoodat de uitgave van een keurcatalogus binnen afzienbaren tijd kan worden tegemoet gezien. Bij de bespreking van de verhouding der huurprijzen voor de gebouwen der aangeslo ten R. K. O. L. B. tot het geheel der uit gaven, in verband met de salarissen van het personeel, bleek, dat de vergadering van meening was, dat de Centrale Vereeniging van Openbare Leeszalen, onvoldoende de groote moeilijkheden beseffend, te sterk normaliseerend en schematiseerend optreedt. Vermelden we nog, dat de vergadering gesloten werd met een causerie van mr. W. P. M. van der Loo uit 's Gravenhage over de werking van de Ziektewet voor het per soneel der R. K. O. L. B. Als plaats van samenkomst voor het ko mende jaar werd Roosendaal aangewezen. AMSTERDAM, 13 Juli Aardappel prijzen. Langendijker muizen f 0.070.07.5 Kleine f 0.06—0.06.5, Zeeuwsche Eigenhei mers f 0.05.5—0.06, Zeeeuwsche blauwe Eigenheimers f 0.060.07.5. Aanvoer 74215 kilo. AMSTERDAM, 13 Juli 1931 Amster- damsche Veemarkt Ter Veemarkt waren heden aangevoerd: Vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kwaliteit f 0.961.04, 2e kwaliteit f 0.840.94, 3e kwaliteit f „0.70 —0.82, mindere soorten f 0.600.70 per kilo slachtgewicht; Melk- en Kalfkoeien f 280—380 per stuk; 167 Vette Kalveren: 2e kwaliteit f 0.640.72; 3e kwaliteit 1 0.52 tot f 0.62 per Kg. levendgewicht. 115 nuchtere kalveren f 8—14 per stuk, 24 schapen, 28 lammeren, 900 varkens: Vleeschvarkens, we gende van 90110 Kg. f 0.500.51; zware varkens f 0.49—0.50; vette varkens f 0.47— 0.48 per Kg. slachtgewicht; 152 paarden f 80 tot f 180 per stuk. Aan het abattoir zijn heden aangevoerd 5 wagons geslachte runderen uit Denemar ken. BROEK OP LANGENDIJK 13 Juli. Lan gendijker Groentenveiling. Aanvoer 5800 K.G. Tomaten A 28.—, B 20.60, C 23.90, CC 10.20, 98.600 K.G. Aardappelen Schotsche Muizen 4.907.30, Eigenheimers 4.006.90, Drielingen 4.305.50, 5400 stuks Bloemkool, lste soort 850—14.60, idem 2e soort 4.40— 7.10, 73.000 K.G. vroege Roode Kool 2.90— 4.30, 3900 K. G vroege Witte Kool 2.80— ".30, 675 K.G. Zilvernep 12.00—13.80. NOORD-SCHARDWOUDE, 13 Jult 84.800 K.G. Aardappelen: Schotsche muizen 5.106.10; Blauwe Eigenheimers 6.60; Drie lingen 4—5.10; Kleine 2.40—2.70; 1800 stuks Bloemkool 7.10—10.20; 1200 K.G. Roode Kool 4.80—4.90; 3800 K.G. Witte Kool 3— .20; 1050 K.G. Zilvernep (uien) 12—18.10. NOORD-SCHARWOUDE, 11 Juli. Aanvoer 13800 Kg. Aardappelen: Schotsche Muizen f 4.907.00; Blauwe Eigenheimers f 4.70 6.80; Drielingen f 4.30—5.40; Wortelen f 0.90 2.70; 1100 stuks Bloemkool lste soort f 7.20 10.40; 2800 stuks Roode Kool f 5.205.80; 4700 stuks Gele kool f 4.304.70; Drielingen f 7.80: 1800 Kg. Zilvernep f 8.80—13.80; 1900 Kg. Snijboonen f 35. ALKMAAR, 13 Juli Veemarkt 69 vette koeien 200380, matig; 12 vette kal veren 60125; Vette kalveren per K.G. 0.80 1.30; 27 nuchtere kalveren per stuk 818; 564 vette varkens zware p. K.G. 0.40 0.45; zouters 0.390.42, goed. AVENHORN, 11 Juli Aardappelen; Gr. Schotsche f 5.206.30 per 100 K.G., 48500 K.G.; Kleine Schotsche 5.105.60 per 100 K.G., 5200 K.G.; Slaboonen: Dubbele z. dr. f 3.503.90 per zak, aanvoer 20 zak a 15 K.G. BEVERWIJK, 11 Juli Aardbeien Zaterdagavond liepen de prijzen aan de exportveiling van 1518 per 100 K.G. W ARMENHUIZEN, 11 Juli 1931 Heden besteedde men voor: Zilvernep 12.60; id. drielingen 7.—. Schotsche muizen 5.10 7.30; id. groote 5.10—5.40; id. drielingen 5.906.50. Eigenheimers 6.507.00 per 100 K.G. HOORN, 11 Juli 1931 Veemarkt 1 Zeug 70; 99 Schrammen 1522; 153 Biggen 713; 7 Schapen met Lammeren 5065. Handel vlug. WOGNUM, 11 Juli 1931 Aardappelen, gr. Muizen 2.75; kl. Muizen 2.402.60, alles per j4 H.L. ALKMAAR. 11 Juli 1931 N.V. Eiervei- ling voor Hollnds Noorderkwartier Aan voer 210.000 kipeieren: 58/60 3.80—4.30; 60/62 4.00—4.60; 6264 4.30—5.20 Bruin 60/62 4.00—4.60; 62/64 4.30—5.20. Bruin 3.80. HEM, 11 Juli 1931. Zuider Kogge. Roode- kool f 4.30—5.20. Aanvoer 50.000 K.G. Aard appelen. Schotsche groote f 2.503.20. Id. kleine f 2.502.80. BOVENKARSPEL (Station) 11 Juli 1931. Aardappelen gr. muizen f 2.503.30. ld ki. muizen f 2.55—2.75. Koks Nin. Due. f 3.20— Eigenheimers f 3.054.55. Kriel f 0.55—0.85. lste soort bloemkool f 9.90. Id. 2e soort f 7.70. Id 3e soort f 3.80, per 100 stuks. Roode kool per 100 K.G. f 4.60—5.60. Witte kool f 4.20— 4.60 per 100 K.G. HOOGKARSPEL, 11 Juli 1931. „De Een dracht". Aardappelen. Schotsche f 2.55—2.65. Kleine aardappelen f 2.302.35.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2