Urn K Stadsnieuws 1 KINADRUPPELS JU P Ir wËÊm PETITIONNEMENT VOOR INTERNATIONALE ONTWAPENING TWEEDE BLAD MAANDAG 13 JULI 1931 BLADZIJDE 1 Het Eerste Kamerlid J. N. Hendrix overleden Ned. Chemische Vereeniging Mr. Dr. J. Wackie Eysten f Voordracht directeur H. B. S. B Dr. J. J. v. d. Hoek nummer één De opening van het R.K.Vacantieoord te Beverwijk Imm 1*2 m i§ ife 121!2-jarig bestaan St. Liduina-parochie «MM» If **->m lm fmWÊ KERKNIEUWS GEMENGD NIEUWS Zomerfeest van de V. A. R. A. te Hilversum Poging tot verhindering van een fietstocht Motor op melkwagen gereden Door den bliksem getroffen Auto in het Winschoterdiep KUNST EN KENNIS De kerk van Egmond Dr H NANNING's o EETUJ51 -OPWEKKEN D /UOp.fl. Kunstmatige aardbevingen? Dr. Soederblom overleden Robert Koch-herdenking in 1932 Ik verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, in naam der menschelijkheid, die maatregelen te nemen, die tot ontwapening der naties zullen leiden. Naam: Adres: Naam: Adres? Naam: g_ Adres: Naam: Adres: Oud-lid van Ged. Staten van N oord-Holland Na een korte ongesteldheid is gisternacht in zijn woning te Aerdenhout, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Sterven den, overleden de heer J. N. Hendrix, hd van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. J. N. HENDRIX t De heer Jacobus Nicolaas Hendrix werd 6 Juli 1862 te Amsterdam geboren, waar hij ee R. K. Hoogere Burgerschool bezocht, om ver volgens te studeeren bij den stadsarchitect J. Sprenger Sz„ waarna hij zijn verdere op leiding in de practijk genoot. In 1886 vestig de hij zich als aannemer van bouwwerken in de hoofdstad. Al spoedig vestigde hij in het openbare le ven de aandacht op zich, zoowel op sociaal als politiek terrein. Het baarde dan ook in het geheel geen verwondering, toen de heer Hendrix in 1904 tot voorzitter van den Nederlandschen Aaii- nemersbond werd gekozen. Zijn adviezen en degelijke kennis van zaken hadden hem als het ware voor deze functie voorbestemd, welke hfj tot 1919 bleef bekleeden. Een van zijn grootere verdiensten is wel geweest, dat hij in 1910 mede den stoot gaf tot de oprichting van de Middelbare Technische School vóór de Bouwbedrijven te Utrecht. Bij zijn aftreden als voorzitter werd hem door den aannemersbond een bronzen pla quette aangeboden als blijk van waardeering voor zijn bijzondere gaven. Nadat in 1897 de R. K. Patroonsvereem- ging „De Gildebond" na een kort bestaan wegens gemis aan belangstelling van de werkgevers, was bezweken, werkte de heer Hendrix krachtig mee aan de oprichting der Algemeene Patroonsvereeniging (1903) welVe collectieve arbeidsovereenkomsten met de werklieden afsloot. Hiervoor verleende de „Mij. ter Bevordering der Bouwkunst" hem nog in hetzelfde jaar de medaille van ver dienste in Zilver. Een 16-tal jaren (van 1903 tot 1919) was de heer Hendrix lid van den Amsterdamschen gemeenteraad en in 1909 werd hij verkozen tot lid der Provinciale staten van Noord- Holland, en vestigde zich te Aerdenhout. Als hd van den Amsterdamschen gemeen teraad was hij o.a. voorzitter van den raad van commissarissen der R. K. Woningbouw- vereeniging „Het Oosten" en van den raad van Arbitrage van de Bouwbedrijven en curator van de Handelsschool der Algem. Winkeliersvereeniging, van de commissie van toezicht op het M. O., van het Fonds ter verbetering der Volkshuisvesting en van de militaire verplegingscommissie in de stelling- Amsterdam. Voorts was hij lid der plaatse lijke Gezondheidscommissie en bestuurslid van het gemeentelijk fonds tot verzekering tegen werkloosheid, Maar vooral ook in de provinciale verga derzaal van Noord-Holland ontplooide zich zijn geweldige werkzaamhid en toen hij in 1919 tot lid van Gedebuteerde Staten be noemd werd, was men er zeker van, dat nog meer dan tot nu toe ons gewest van zijn geestesgaven en energie zou profiteeren. Als Gedeputeerde werd de heer Hendrix belast met beheer over Waterstaat en de Bedrijven. Als zoodanig was hij ook voor zitter van den Raad van Toezicht op de Be drijven, belast met het dagelijksch toezicht. En toen in 1920 de Provinciale en Gemeen telijke Electriciteits Maatschappij (P. E. G. E. M.) werd opgericht, werd de heer Hendrix voorzitter van den Raad van Commissaris sen. Als Gedeputeerde heeft de thans over ledene een buitengewone activiteit tentoon gespreid. Zeer moeiijke jaren heeft hij mee gemaakt. We herinneren er b.v. aan, dat de heer Hendrix, toen hij optrad als Gedepu teerde, te maken had met een electriciteits- bedrijf (het P. E. N.) dat een tekort van eenige millioenen had. Maar aan zijn groote werkkracht, doorzettingsvermogen en door zicht is het voor een goed deel te danken, dat het bedrijf op een gezondere basis werd geplaatst en goede perspectieven ging openen. De heer Hendrix wist dit te berei ken, ondanks de moeilijke jaren en ondanks de beslommeringen, welke het Waterleiding bedrijf hem bovendien opleverde. De provincie Noord-Holland mag thans roemen op haar bloeiende bedrijven, maar het heeft den heer Hendrix zijn gezondheid gekost. 26 Juli 1929 trad hij af als lid van Ged. Staten van Noord-Holland en werd Rjj be noemd tot lid van de Eerste Kamer. De regeering waardeerde zijn verdiensten door hem te benoemen tot Officier in de Orde van Oranje Nassau (1911) en tot Rid der van den Nederlandschen Leeuw (1926). De plechtige H. Mis van Requiem zal war den opgedragen in de parochiekerk van den H. Antonius te Bentveld, Woensdagmorgen om half tien, waarna de bijzetting van het stoffelijk overschot zal plaats vinden om half 12 in het familiegraf op de R. K. Be graafplaats te Buitenveldert. De jaarvergadering De 68ste algemeene vergadering van de Nederlandsche Chemische Vereeniging wordt hier ter stede gehouden op 20, 21 en 22 Juli 1931. Het programma voor Maandag 20 Juli vermeldt: 8.30 uur, 's avonds: Reünie. Ontvangst van Eestuur en leden met hunne dames door de ontvangstcommissie in het Gebouw der Hoo gere Burgerschool, Santpoorterplein. Vertooning van biologische en natuur films door den heer J. C. Mol, omstreeks 10 uur 's avonds (bij gunstig weder in de open lucht) Dinsdag 21 Juli: 9.30 uur: Huishoudelijke Vergadering in de Aula van het Museum Teyler, ingang Spaarne 16. 10.30 uur: Voordracht aldaar met projectie door den heer A. P. H. Trivelli van het Re- search-Laboratorium der Eastman-Kodak- Fabrieken, Rochester, New-York, getiteld: „De lichtinwerking op de fotografische plaat." 12.15 uur: Ontvangst van de deelnemers aan de vergadering met hunne dames door het Gemeentebestuur op het Stadhuis (Groote Markt). Verder zijn er eenige excursies dien dag en 's avonds half 8 diner in „Duin en Daal". Woensdag 22 Juli: Voordrachten en de monstraties in het gebouw der HB.S. Sant poorterplein. 9.15 uur: Voordracht van Dr. Oskar Löwe uit Jena over „Methodik und Anwendungen des Studiums der Absorptionsspektra". 10.15 uur: Aanvang der Sectievergaderin gen. Gecombineerde vergadering van de Secties voor Colloid-chemie, Physische chemie en Bedrijfschemie. Onderwerp: Het kiezelzuur. 1. Prof. Dr. C. J. van Nieuwenburg: Over siliciumdioxyde, alleen te zamen met water. 2. Dr. E. H. Buchner: Kiezeldioxyde en water, adsorptie of hydraatvorming. 3. Prof. Dr. H. R. Kruyt: Het kiezelzuur- sol. 4. Drs. L. M. Rientsma: Het silica-gel. Sectie voor Organische Chemie Sprekers: Dr. J. van der Lee over: Onder zoekingen over polymethyleen-glycolen. Drs. H. J. den Hertog Jr., over: De bro- meering van pyridine. 11.30 Prof. Dr. P. E. Verkade over: De nieuwe regels voor de organisch-chemische nomenclatuur. Des middags is er excursie naar het Hoog- ovenbe drijf. De begrafenis Zaterdag is op de algemeene begraafplaats te Heemstede ter aarde besteld het stoffe lijk overschot van wijlen mr. dr. J. Wackie Eysten, gep. kapitein van het Nederl. leger, die Woensdag te Aerdenhout op 61-jarigen leeftijd overleden is. Rond de groeve hadden zich vele vrien den verzameld. Aanwezig waren enkle oud officieren, de heeren mr. W. G. Del Baere, kantonrechter, F. G. E. Bolomey en de da mes J- Wentholt en A. Del BaereJiskoot, bestuursleden van „Pro Juventute", S. A. Wilson, secretaris van de commissie van toe zicht op het L. O. te Bloemendaal, P. H. Craandijk, voorzitter van „Weten en Wer ken" en een deputatie van het Leesgezel schap te Aerdenhout. Een zoon van den overledene sprak een afscheidswoord en zeide tevens dank voor de ondervonden bewijzen van deelneming. Door B. en W. is opgemaakt de volgende aanbeveling ter voorziening in de vacature van directeur der Hoogere Burgerschool B met 5-jarigen cursus (vac. Dr. A. D. Donk): 1. de heer dr. J. J. van den Hoek, leeraar en plaatsverv. directeur aan de H. B. S. B met 5-j. c. te Haarlem: 2. de heer dr. W. H. Staverman, leeraar aan de Rijks H. B. S. te Deventer, en - UL\s$-l »,y V .u V. Gisteren was het 12% -jaar geleden, dat de Liduina-parochie in Haarlem-Noord werd opgericht Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aen- genent droeg des morgens een pontificale H. Mis op Een foto genomen tijdens de plechtigheid 3. de heer dr. Th. de Grauw, leeraar aan de 4e Gemeentel. H B. S. te Amsterdam. Zooals reeds gemeld, is door de leeraren aan den raad verzocht, dr. v. d. Hoek te benoemen. Artisfeest van de Vereeniging „Door Vermaak tot Nut" Men schrijft ons: Het is een vaste gewoonte van de por tiers van Artis te Amsterdam om aan den vooravond van het jaarlijksche bezoek, dat bovengenoemde vereeniging brengt aan Ar tis en het Aquarium, tegen elkander te zeg gen: „Morgen mooi weer, want Haarlem komt op bezoek". In vol vertrouwen op deze steeds juist gebleken weervoorspellingen, die de Bilt bijna jaloersch zouden kunnen ma ken, gaat „Door Vermaak tot Nut" morgen, 14 Juli, naar Amsterdam met 350 kinderen van de z.g. volksscholen en van enkele Haarlemsche weeshuizen, onder geleide van 28 onderwijzers en van het volledige Be stuur der Vereeniging. Ongetwijfeld zullen zij allen op het „feest der feesten" wederom een prettigen dag hebben. Dat een dergelijk groot aantal kinderen weder kan worden medegenomen, is niet alleen te danken aan de vaste contributies van de leden dier in 1850 reeds opgerichte vereeniging, maar ook aan extra giften van Haarlemsche ingeze tenen, die daardoor blijk geven met het doel der Vereeniging te sympathiseeren. Het gezelschap vertrekt morgenochtend te 8.50 uur en keert hier 's middags te circa half vijf weer terug. Met het jaarlijksch Artisfeest doet „Door vermaak tot Nut" ook een nuttig werk. Zijn de meeste kinderen nog nooit in Artis ge weest, er zijn ook onder hen velen, die nog nooit iets van Amsterdam gezien hebben. Op hun wandeling naar onzen onvolprezen Dierentuin zullen de kinderen dan ook zeker hun oogen uitkijken naar de vele beziens waardigheden, die zij zullen ontmoeten en het geleide van hun onderwijzers biedt hun een schoone gelegenheid, om veel van het moois van onze hoofdstad beter te begrij pen. Toediening tonsuur Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft Zondag IJ. in de Kapel van het Philosophi- cum de Tonsuur toegediend aan de E.E. Hee ren: H. Dames, A. Groen, H. Kenma, J- Raaphorst en C. Snelders. Den afmarsch Door de V. A. R. A. is gisteren op een terrein aan de Bachlaan, nabij den Bus- summergrindweg, in een gedeelte van het Spaanderswoud te Hilversum, een massaal zomerfeest georganiseerd. Uit alle deelen van het land waren de V. A. R. A.-aanhangers naar Hilversum ge komen. Er was een veertigtal extra-treinen ingelegd, waarvoor de spoorwegen met veel beleid 'n specialen dienst hadden ontworpen, waardoor de gewone dienst op het baanvak AmsterdamHilversum en Hilversum— Utrecht zoo goed als niet ontwricht werd. Duizenden waren ook per autobus geko men en duizenden, die in de omgeving van het Gooi woonden, per fiets. Uit Amsterdam zouden tegen zes uur een 5000-tal fietsers vertrekken, die over Weesp naar Hilversum zouden gaan. Te ongeveer 5 uur werden de leiders van den fietstocht ge waarschuwd, dat de geheele straatweg van af de Diemerbrug tot Weesp, bezaaid lag met een groote hoeveelheid scherpe duim- kopspijkers. Ook een gedeelte van den Rijks straatweg naar Laren bleek over groote oppervlakten met spijkers te zijn bestrooid, terwijl naderhand bleek, dat ook de straat weg UtrechtHilversum, nabij Maartensdijk, door het strooien van spijkers onberijdbaar was gemaakt. De Amsterdamsche politie werd gewaar schuwd, evenals de commandant der Ko ninklijke Marechaussée in de Watergraafs meer en de politie te Weesp, Laren en Hil versum. Enkele dezer gemeenten stelden veeg- machines en met bezems gewapende lieden ter beschikking, om te trachten over ge deelten van den weg de spijkers op te rui men, terwijl ook de V. A. R. A. zelf een eigen veegdienst organiseerde. Niettemin moesten nog vele banden er aan gelooven. Het begon met een aantal melkleveranciers uit de omgeving van Weesp, die gistermorgen vroeg met hun driewielers met melkbussen naar Amsterdam wilden fietsen. Maar ook onder de deelnemers van den VA.RA.-fietstocht vielen vele slacht offers. Er gingen ongeveer 400 banden lek, die voor een deel langs den weg goplakt werden; voor een deel werden de buiten ge bruik gestelde fietsen geladen op de bege leidende vrachtauto's voor uitvallers. Zoowel de politie te Amsterdam en Hil versum als de commandanten der Koninklij ke Marechaussée te Watergraafsmeer en Bussum, hebben de zaak in onderzoek. Een der brugwachters aan het Mer wede- kanaal had gisternacht een auto waargeno men, die hem verdacht voorkwam. Hij heeft het nummer genoteerd, zoodat de politie hierin waarschijnlijk een aanwijzing heeft omtrent de identiteit van de daders. Naar ons van de zijde van het V. A. R. A.- bestuur werd medegedeeld, zou de verden king vallen op leden van de fascistersigroep „De Bezem." Op het feestterrein aan het Spaanders woud was het van negen uur in den och tend af een druk gewemel van menschen. Volgens schatting van het V. A R. ,A.-be- stuur overschreed het aantal deelnemers de honderdduizend. Op verschillende plaatsen stonden tentjes opgesteld met attracties, terwijl op een vier tal podiums verschillende muziek- en sport- nummers werden uitgevoerd, terwijl ook nog goochelaars en snelteekenaars optraden. Het V. A. R. A.-orkest, het «angkoor van „De Stem des Volks" en een aantal voor drachtkunstenaars verleende hun medewer king. Er werd een aantal redevoeringen gehou den, o.a. door den V. A. R. A.-voorzitter, den heer A. de Vries, door den secretaris,, den heer G. J. Zwertbroek, door den heer Franz Zelenka, voorzitter van de Arbeiders Radio Internationale. Ernstig ongeval onder Hillegersberg Gisternacht, omstreeks half twaalf, had op den Hoofdweg onder Hillegersberg een ernstg motorongeval plaats. De 27- jarige. motorrijder J. J. M. Maass, uit de Da Costa- straat te Rotterdam, die van de T. T.-races te Assen huiswaarts keerde, kwam daar in botsing met een met een paard bespannen melkwagen van G. Stofbergen uit Hililegers- berg. Even vóórdat Maass den wagen zou pas- seeren, was een auto achter den melkwagen vandaan gekomen. De chauffeur van dezen auto had evenals M. gedimd en vóór dat de motorrijder opnieuw zijn koplicht had over geschakeld, zag hij plotseling den melk wagen van S. vóór zich. Op den vrij donke ren weg had de melkhandelaar zonder licht gereden, hetgeen naar later bleek wei meer geschiedde. Het was te laat voor den motor rijder om door remmen of uitwijken een botsing te voorkomen, zoodat de motor met vrij groote vaart tegen den melkwagen reed M., zoowel als de 23-jarige mej. M. van Dam, die op de duo zat, werden over den weg geslingerd en bleven vrij emstdg ge wond aan den berm liggen. De medehande laar S. en diens vrouw, die naast ht:m op den bok zat, sloegen, naar de „Crt." meldt, ten gevolge van den schok van den wagen terwijl het paard op hol ging. De vrouw van S bleef bewusteloos liggen, doch kon door omwonenden, die den slag van de botsing hadden gehoord en terstond ter hulp waren gekomen, weldra weer bijgebracht worden. S. en zijn vrouw zijn er wonder boveni won der zonder verder letsel afgekomen. TSmsti- ger was het gesteld met den motorrijder en mej. van D. Eerstgenoemde had aan het lin kerbeen en de linkerhand alsmede aan het lioofd ernstige verwondingen opgeloopen. terwijl mej. Van D. het linkerbeen had ge broken. De G. G. D. van Rotterdam ver voerde beide gewonden naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel, waar opneming van mej. Van D. noodzakelijk werd geoordeeld. De motorrijder M. kon na verbonden te zijn naar zijn woning worden vervoerd. Het paard was na de botsing met een ceel van het lamoen achter zich den Hoofd weg in de richting Nieuwerkerk opgehold. Het kwam in volle vaart aansnellen op een met groote snelheid rijdenden auto va.n den heer S., die eeveneens van de T. T.-races kwam. Een geluk was het, dat het paard, een schimmel, duidelijk te zien was, 2:oodat de chauffeur juist nog tijdig het stuur kon cmgooien en op den berm van den weg zijn voertuig tot staan wist te brengen. Uitt de zelfde richting als de heer S. kwamen nog eenige auto's op den Hoofdweg in de rich ting Rotterdam. Verdere ongevallen vierden voorkomen, doordat de chauffeur van een volgenden auto tijdig stopte en daarna, uit zijn wagen stappend, het hollende diex wis: te grijpen. Ten gevolge van de botsing was de- motor zeer zwaar beschadigd, terwijl de melkwagen zoo goed als vernield werd. Onderwijzeres gedood Hedennacht werd bij het inslaan van den bliksem de onderwijzeres der Bijzondere school mej. A. Frederikse te Hollum op Ame land gedood. In verschillende perceelen sloeg de bliksem in, zonder brand of persoonlijke ongelukken te veroorzaken. Een meisje verdronken Gistermiddag is te Hoogzand een auto waarin vier jongelui zaten, door tot nu toe onbekende oorzaak in het Winschoterdoep geraakt, waarbij een 20-jarig meisje, mej H. Hesseling uit Vlagtwedde is verdronken Een oudere kerk op de plaats der Abdij? Omtrent de oudste kerkelijke geschiedenis van het vermaarde Egmond wordt algemeen het volgende aangenomen: Bij den dood van den apostel van Kenne- merland, St. Adelbert, in 740, werd door de geloovigen een kerk gebouwd op zijn graf. Uit de opgravingen van Dr. Holwerda is gebleken, dat deze stichting later tot een kerkfort, een castellum is uitgebouwd, bedoeld als bescher ming tegen de strooptochten van Noorman nen en Denen. Deze versterkte kerk kwam in 922 bij leengift van Karei den Eenvoudi- gen aan Dirk, graaf van Holland. Deze Dirk I liet ongeveer recht tegenover de kerk op 10 minuten afstand een houten nonnenklooster bouwen, waarheen het gebeente van St. Adel bert werd overgebracht. Dirk II heeft dit klooster in steen herbouwd en de nonnen werden vervangen door Benedictijner mon niken. Aldus ontstond de vermaarde abdij van Egmond. Deze geschiedenis doet een vraag rijzen. Wat kan Dirk I bewogen hebben, om in de onmiddellijke nabijheid van zijn castellum, waarbinnen een door de geloovigen druk be zochte kerk lag, een tweede kerk met bijge bouwen te stichten? In de betreffende litera tuur werd het bedenkelijk en ongerijmd ge acht, dat Dirk kort bij en recht tegenover 'n bestaande kerk die een zekere reputatie ge noot en druk bezocht werd, een ander kerk liet bouwen. De heer Willem Stumpff tracht thans in de „Bijdragen voor Vaderlandsche Geschiedenis en Oudheidkunde" (VUe reeks Deel I) een oplossing voor deze moeilijkheid aan de hand te doen. Hij meent, dat er vóór de kerk van 740, nog een andere kerk te Egmond heeft bestaan, Deze kerk zou door St. Adelbert zélf bij zijn leven zijn gesticht, waarvoor verschillende aanwijzingen voorhanden zijn. Jan van Ley- den maakt er gewag van en verder is er sprake van koning Adgildus, die voor St. Adelbert een huis timmerde. Dat Adelbert van zijn huis een verzamelplaats voor zijn getrouwen zal hebben gemaakt, waar hij den geloovigen voorging in gebed en oefening, spreekt vanzelf. Aldus is de kerk ontstaan, waarvan Adelbert de stichter was, zooals vermeld bij Jan van Ley den. Maar is deze kerk niet identiek, zal men zich afvragen, met de latere kerk van Eg mond boven het graf van den heiligen ge loofsverkondiger? Neen, zegt de schrijver in de „Bijdragen." Adelbert wilde begraven worden op een „heymelycke plaatse" en dat is geschied. Maar dat kan niet op dezelfde plaats zijn als waar de koning hem „een huis timmerde." Bovendien wordt er in 740 een kerk gebouwd, en niet herbouwd of hersteld. Er waren dus in Egmond twee kerken, een door Adelbert zelf gesticht, en een door de geloovigen gebouwd op zijn graf. De plaats van deze laatste is bekend, maar waar kan de andere gestaan hebben? Nu vinden wij bij Vossius een uitdrukking, die ons op weg kan helpen. Over het bouwen van het houten nonnenkloster na 922 door Dirk I zegt hij: „Heeft hy de kerk, ter eere van den Hyligen Adelbert gesticht, die te vooren van de Noormans omverre was ghe- worpen, wederom van hout opgetimmerd, la tende een nonnenklooster daerby bouwen". Hieruit kan men niet anders lezen, dan dat Dirk een bouwval heeft gevonden van een kerk, haar wederom van hout heeft opgetrok ken en er een nonnenklooster bij heeft ge bouwd. Aan de kerk van 740 mogen wij niet denken; die was nog intact. De genoemde resten waren van de kerk, door Adelbert zelf gesticht. De heer Stumpff vat zijn beschouwingen aldus samen: Toen Dirk I in 922 het castel lum, de „ecclesia Ekmunde", als erfelijk leen aanvaardde, vond hij te Egmond resten van een vroegere kerk en de bewoners wisten hem nog uit de overlevering te verhalen, waarvan die resten afkomstig waren. Het waren de overblijfselen van Adelbert's eenvoudig bede huis dat Dirk besloot te herbouwen. Hu stichtte dus het klooster op dezelfde plaats, waar Adelbert had gebouwd en eerde hier mede de nagedachtenis van den apostel van de streek. Dat later het gebeente van den heilige, na het visioen van de non Wilfrit, overgebracht werd naar dezelfde plaats, waar zijn bedehuis had gestaan en waar hü de ge loovigen eertüds om zich heen verzamelde, begrijpen wij thans beter. Bedoeld om proefnemingen te doen. De directeur van het sijsmografisch in stituut te Leningrad, Professor Nikiforow, heeft een plan uitgewerkt tot het verwek ken van kunstmatige aardbevingen, op een beperkt terrein, die hij wil ge bruiken, om proefnemingen te doen met bouwmateriaal en bouwconstructies, in de hoop op deze wijze te komen tot construc ties voor huizenbouw, die tegen aardbevin gen bestand zijn en toegepast kunnen wor den in de gebieden, die voortdurend van aardbevingen te lijden hebben, zooals o.a. de Krim en de Kaukasus. Dr. Soederblom is gistermiddag om 5 uur te Upsala overleden. Dr. Soederblom, die plotseling is overleden, is verleden week in een ziekenhuis te Stock holm opgenomen, waar hij een darmoperatie heeft ondergaan. Na het slagen der operatie deelde de dienstdoende arts den persvertegenwoordigers mede, dat de toestand van den zieke vrU goed was. Tegen vier uur kreeg Dr. Soederblom een aanval van hartzwakte, ten gevolge waar van hij om 5 uur is overleden. Dr. Soederblom is 65 jaar oud geworden. Verleden jaar ontving de thans ontslapene den Nobelprijs. De ontdekker van de tuberkel-bacil Op 24 Maart 1932 zal het 50 jaar geleden zijn, dat Robert Koch zijn buitengewoon be langrijke ontdekking deed van de tUDerkel- bacil, welke ontdekking van onschatbare beteekenis was voor den strijd tegen de ge vreesde tuberculose. De Duitsche Rijksregeering en de Pruissi- sche regeering hebben in overleg met de be voegde instanties en de daartoe aangewezen wetenschappelijke colleges besloten, in dank bare herinnering aan den grooten onderzoe ker de noodige maatregelen voor een waar dige herdenking te treff n. Er heefi zich een voorbereidend comité gevormd „Robert Koch- Huldiging 1932", dat een Robert Koch-Con- gres zal organiseeren van 17 tot 20 Mei 1932 en wel met een plechtige herdenkingszitting op 18 Mei en twee wetenschappelijke zit tingen op 19 en 20 Mei. Het tengevolge van de inflatie eenlgsztnê verwaarloosde Robert Koch-fonds zal op nieuw georganiseerd worden onder den naam Robert Koch Herdenkings-fonds, terwijl men voorts zal trachten op de beste wijze het publiek een beter inzicht te geven in de be teekenis van het werk van Koch. Rilkspresident Von Hindenburg zal men verzoeken het beschermheerschap over het Congres te willen aanvaarden, terwijl den Rijkskanselier zal worden verzocht het voor zitterschap te willen aanvaarden van een eere-comité. Tuberculose-week in Davos De „Aerzteverein Davos" is voornemens van 5 tot 10 October a.s. een wetenschappelijk congres te houden. Onderzoekers en artsen van verschillende landen hebben hun mede werking beloofd en zullen hun meening over de actueele vragen betreffende het ziekte beeld en de therapie der tuberculose uiten. Verwacht wordt, dat een groot aantal belang stellende medici naar Davos, het oude cen trum der tuberculose-behandeling, komen zal ten einde aan de vruchtbare discussie deel te nemen. van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapenings conferentie in Februari 1932 te Geneve te houden. Georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5