MUM HAAR HAROL Berichten uit onze vorige oplage D. METTEN m reukloos De financieele toestand van Duitschland Het Liberaal sectarisme aan het Kennemer Lyceum Het 12jarig bestaan der St. Liduina-parochie Stelt de onderteeke- ning van het petition nement niet uit. Van uitstel komt zoo licht afstel. Verloskundige Cornelis Matersweg 64 Wijk aan Duin F. A. van der Breggen AFWEZIG NET R.K. MEISJE HUWELIJK mooi Bladriet VRIJ BOVENHUIS 3 HAARWATER ZOMER- UITVERKOOP ATTENTIE SLIJTERIJ ZIJLHOEVE - ANNO 1552 STADSNIEUWS BURGERLIJKE STAND D<m~rA£a Tatefoon IA393 Flacons 30-45 ct. bij Uw Drogist Fabr.N.DE WOLF,Voorhout CPF" 7.98 K U IJ P E R S DEKEN- EN MATRASSENHl ÏS Geen volle medewerking van Frankrijk Omtrent den inhoud der besprekingen, die gisteren zijn gevoerd met den Duitschen rijks bankpresident, Dr. Luther, publiceeren de Pa- rijsche ochtendbladen in het algemeen slechts vage vermoedens. Volgens een aantal bladen schijnt echter vast te staan, dat zoowel de gouverneur van de Bank van Frankrijk, Moret, als de minis ter van financiën, Flandin, Dr. Luther zelfs niet in de gelegenheid hebben gesteld, zijn denkbeelden geheel tot het einde toe te ont wikkelen, zoodat een bespreking over de grootte van het aan Duitschland te verstrek ken crediet niet heeft plaats gevonden. De Franschen zouden direct reeds hebben gewezen op de gevaren voor hun eigen finan- ciselen toestand en vooral op de garantie, die zij van Duitschland zouden moeten hebben, alvorens dit land op eenige hulp van anderen zou kunnen rekenen. Minister Flandin zou zelfs openlijk hebben gezegd, dat thans, op het oogenblik, dat Duitschland van de bui- tenlandsche centrale banken een crediet van 1.6 milliard mark verlangt, zoowel de demon straties van de rechts georiënteerde organisa tie, als de pogingen tot een Duitsch-Oosten- rijksche aaneensluiting zeer ongelegen ko men. De wederopbouw van het Ned. paviljoen Een mooi aanbod Naar wij vernemen, heeft het comité voor de Nederlandsche deelneming aan de In ternationale Koloniale Tentoonstelling te Parijs, een aanbod van de verffabrieken Ja cob Martens te Amsterdam, om alle benoo- digde verfwaren, vernissen, beitsen, enz. voor het nieuwe Nederlandsche paviljoen gratis ter beschikking te stellen, aanvaard. Ter bevrijding van Jack Diamond Bijeenbrenging losprijs In den staat New-York hebben bendele den een beweging op touw gezet, om geld bijeen te brengen, teneinde Jack Diamond uit de gevangenis te redden. Er is reeds voor meer dan 50.000 dollar ingeschreven. Oost-Groenland officieel bezit van Noorwegen Noorwegen heeft thans officieel bezit ge-, nomen van Oost-Groenland. Het betreft het gebied tusschen 75 gr. 17' WL.. en 71 gr. 30' N.B. Het besluit heeft, zooals te begrijpen is, in Denemarken groote beweging veroor zaakt. De Deensche minister van buitenlandsche zaken sprak er zijn leedwezen over uit, dat Noorwegen tot deze onberaden handeling was overgegaan. Het Deensche kabinet zal vandaag nog over de thans ontstane situatie beraadsla gen. Comité Ziekentransport Haarlem en Omstreken voor de Nat. Ned. Bedevaart naar Lourdes Novene ter eere van O. L. Vrouw van Lourdes Het bestuur van het Comité Ziekentrans port H. en O. schrijft ons: Nog enkele dagen, en met onze zieken zul len wij opgaan ter Bedevaart van Lourdes. 15 Juli a.s. vertrekt de 38e Nationale Bede vaart naar Lourdes, waaraan 1745 pelgrims, o.w. 285 zieken, zullen deelnemen. Ook uit Haarlem en Omstreken zullen vele pelgrims en 17 zieken opgaan ter Bede vaart. Helaas moeten echter vele onzer arme zie ken achterblijven, omdat slechts een gedeelte der zieken, die zich hadden opgegeven, kon worden aangenomen. Zij zullen echter in den geest èn met hunne gebeden ons, en vooral onze arme zieken, vergezellen op de Bede vaart naar Onze Lieve Vrouw van Lourdes. Ook gij, Katholieken van Haarlem en Omstreken die dit leest, gij die hier blijft in uwe familie, ach, onze zieken hebben ook uw gebed zoo dringend noodig. Vergezelt ons en vragen wij aan Onze Lieve Vrouw van Lour des, dat zij onze Bedevaart overvloedig moge zegenen. Wij vertrekken in den morgen van 23 Juli weer uit Lourdes. Dinsdag 22 Juli is dus de laatste dag, dat onze zieken te Lourdes zijn, laat dit dan ook de laatste dag zijn van onze Novene welke a.s. Maandag 13 Juli be gint ter eere van Onze Lieve Vrouw van Lourdes. Doet het en vraagt veel aan Maria voor onze arme zieken. N.B. Het extra rijtuig, waarmede de zie ken uit Haarlem a.s. Woensdag naar Roo sendaal worden gebracht, vertrekt 's mor- vens te 6.50 van het station Baljuwslaan. Overgangsexamens Gymnasium Bevorderd van lste naar 2e klasse: Eli sabeth de Breuk: Jo Brugsma; F.milie de Clercq; Anna Ebbinge; C. F. J. Elias; Machteld v. Hardenbroek v. Ammerstol; F. F. R. Koenigs; A. Merens; M. E. van Nievelt; J. Ritter; A. Romer; L. A. A. Sluyterman; Gesine Stolp; A. W. Thöne; R. A. van Valkenburg; A. Voorzauger; C. W. D. Vrijland; J. H. Warmelink; Ellen Wesstra; Willy Snetlilage: Peggy Allard; J. Cohen; Emmy Eldermans; F. Huber; H. J. C. Kal (voorw.)Charlotte Kruyt (voorw.)J. H. Meilink; A. A. van der Mersch; A. van der Most van Spijk; M. J. Nederlof; R. S. Plekker; D. J. Spaling; P. S. Wolterbeke; J. Verstegen; H. F. Blaauw; W. van Groningen; Riti Heem stra; F. J. Ittmann; I. de Castro Johai; Betsij Kooi; H. Ligtenstein; H. Luikinga; H. Nolf (voorwaardelijk)H. de Noo; Ina Schotel; Let Schouten; J. Trouw; E. van der Wall; Bep Zeelt; J. Schaafsma; Van de 2e naar 3e klas: Lee Bartstra; W. C. v. Benthem Jutting (voorwaardelijk); P. A. Bos; A. J. Diel; J. van Dullemen; J. B van Hall; Maria Hantzsch; J. den Hartogh; S. Hiemstra; R. Messchaert; Titia van Meeuwen; L. H. Nuys; W. Nijenhuis; Titi Oudes; J. Schutte; A. A. Spitz; A. F. Vester; J. H. Augustijn; Mies van den Berg; Louise van den Berg; Lies- beth Blaauw; J. P. Bredée; T. de Bruine; Ina Bruyning; Greet Deeleman; L. de Graaf; Guus Kamphuis Suermondt; Cobi Keizer; H. van Krimpen; Maria Leupen; W. J. Marnette; A. Thöne; S. v. d. Wall; D. van 't Zes. Van de 3de naar de 4de: Catharina van den Berg; J. G. van den Berg; R. K. Bow les; A. Brandon; Janke Goeting (voorw.); M. Kamminga; D. Keuskamp; F. Kooyman; Maria Leemhuis (voorw.); Beatrijs de Lugt; H. van Niel; C. W. Ritter; J. Spoelder; Anna Lise v. d. Vlugt; H. Voorzanger; Jo hanna van Aalst; M. Bonting; W. Coccoris; J. Ebbinge, Cecile v. Hattem (v.w.); K. Hei mig; H. Hoeflake; Maaike Koning; C. v. Ko nijnenburg; Henriëtte Kruseman, A. v. Lö- ben Seis; K. Quist (voorw.); A. Sillevis; W. Steenstra Toussaint. Van de 4e naar de 5e klasse: Christien Bartstra; Iti Brandon; P. Gun ning; S. J. Hazewinkel; J. W. Keiser; Maggy Klatzer; Tine Koenigs; S. Kooi; J. K. Kre- lage; C. Maschhaupt; N. M. Muller; Jennie Smink; J. Varekamp; C. Baljon; P. J. Boo- gaert; C. M. Briët; H. Furstner; G. de Josse- lin de Jong Hanie Josso; H. Ittmann; S. Simons. Van de 5de naar de 6de klase: Jeannette Bethe; Sigrid Boks (voorw.); P. Briët; J. Drose; P. Fokeen; M. Foeken; H. van Heerikhuizen; T. H. Hoog; Yda Kalbfleisch (voorw.)M. J. Keiser (voorw.) Senta Knorringa; W. Kraak; Adri de Landmeter; Henriëtte v. Löben Seis (voorw.) Martina Pot; J. Trousslot; Kikkie Vink; J. Wagenaar; Jetske Anema; Marie van Beek; A. Bouower; Geertruida Frank; H. N. Hansen; P. Hirschler; P. de Josselin de Jong; Susannn Kooyman; Barbara Nugteren; T. Prins; G. J. Timmer; J. F. Wintteveen. GEMEENTELIJK LYCEUM (Afd. Gymnasium) Van de 3de naar de éde klasse: O. W. Abendanon; Elisabeth de Jong; Martha Knot; Adri Nugteren; H. Postuma; Tilly Spaargaren; M. J. Stam; Ans van der Velde. Van de 4e naar de 5e klasse: J. D. v. Batenburg; A. Cassée; E. Felder; A. Habermehl (voorw.)F. Meyer; J. Sipke- ma; F. Teding van Berkhout. Van dé 5de naar de 6de klasse: J. Garrer; Hester van Hall; Anna Merkuur; Magda Nicolai; Ina Segaar. „Een weinig verder zag ik een afgrijselijk bloedend voorwerp zitten, een man, wiens gelaat verbrijzeld was door een granaat. Eén zijner oogen zoo niet beide was Hem uitgerukt. Hij hief zijn hoofd op, toen hij mijn stem hoorde. „Is dat de Priester? Goddank, zoo is het goed." Ik nam zijn be bloede handen in de mijne, terwijl ik tracht te een gave plek in zijn gezicht te vinden om de H. Olie toe te dienen. Ik geloof, dat ik nu beter begrijp, waarom Pilatus zeide: Ziet den Mensch," toen hij Onze Lieve Heer aan het volk toonde." (Pater Aalmoezenier W. Doyle S.J. In zijn brieven van het slachtveld.) Overgangsexamens Middelbare School voor Meisjes met 5-jarigen cursus Bevorderd van de lste naar de 2e klasse: E, J. van der Berg, M. C. Blankert, E. H. Blonker Herny, L. Cöhrs, E. Dekker, F. C. M. Mazurel, T. de Roos, E. B. Son, R. G. Vogel, E. J. Visser, M. G. C. van Brus sel, H. C. P. Eekes, M. H. Flipsen, E. Miolée, B. J. Nielen, J. van Oploo, J. Prins, M. E. van Ruijven, A. J. Schmidt. A. J. M. van Steeden, C. Theunisse, E. J. F. van Veen, E. C. Veeming, E. G. Walen, J. A. de Wilde, E. S. Bergmans, W. F. Bieschel, H. W. Bol- kestein, M. C. Dyserinck, M. Gaillard, A. M. van Hartesveldt, M. J. Huckrlede, A. M. C. Koster, A. M. Lubbers, P. J. Luiting, A. J. Lürsen, C. Rijken, C'nr. C. Smout, J. Chr. Smout, J. E. Stahl, I. Vis, N. Otter. Voorwaardelijk bevorderd: G. A. van Hecking Colenbrander, M. J. D. H. v. d. Kuij, E. A. Stoel. Bevorderd van de 2de naar de 3de klasse: E. A. v. Batenburg; A. M. Boeke; J. E. C. Ferwerda; A. J. Fooy, Fr. Hoon; H. F. C. de Hosson; M. Hüslage; F. Schoorl; G. H. v. Lisseren; C. v. d. Sluys; C. v. Vrede; E. de Vries; W. de Boer; J. Brands; P. H. Croese; A. Frank; J. M. v. Gend; M. J. Heck; H. S. Hopman; J. M. Kayser; P. E. Les; W. J. v. Looy; V. P. M. v. d. Meulen; E. Muller; W. v. Oldenborgh; A. C. Ris; J. C. Sluyterman; A. E. Velthuys. Voorwaardelijk bevorderd: G. A. Bakker; J. C. A. de Haan; M. A. Potjer; J. M. Schor. Bevorderd van de 3de naar de 4e klasse: C. J. v. Dongen; H. E. Elfring; A. F. God schalk; E. G. M. van der Heyden; J. v. Hou- tum; S. M. Reuzenkamp; I. Nieuwenhuys; P. E. Roeske; J. C. Steffelaar; A. M. Ver koren; Th. Visser; G. Werner; H. G. Berg mans; G. M. Beun; S. G. Bitter; C. Bogt- man; J. Bunschoten; E. ten Cate; E. v. Eerde; E. H. Heis; J. M. van der Heyden; M. Hofland; H. A. Hopman; H. O. van Len- nep; M. C. Meyer; N. van Oldenborgh; E. Pauw; J. M. Roos; W. Savry; A. G. M. Scholte. Voorwaardelijk bevorderd: H. Boon; H. C. Wierda; Chr. Vos. Bevorderd van de 4de naar de 5de klasse: A. C. Adrian; A. A. Alberding; R. M. Gra- tama; J. C. A. Grooten; B. S. Haentjes; O. Jongeneel; E. C. C. Kop; M. J. van der Maare Jansen: J. W. van der Mey; J. P. Siliakus; W E. Thiorens; W. M. A. Velt huys; S. J. C. Alewijn; F. A. Boerstra; A. Breebaart; H. Floor; A. N. Freken- horst; E. O. B. Hoomans; C. W. Miezerus; E H. Plekker; H. M. v. Rossum; E. A. Schor; Chr. J. Schroder; J. v. d. Veen; R. C. Wefers Bettink. Voorwaardelijk bevorderd: C. E. Holst; F. A. B. Hoyer; J. Roeland; C. A. M. de Vries; M. P. ten Cate; P. A. J. Crommelin. Geboren: 8 Juli, M. Smit—Kren, dochter: 8 Juli, J. KolderieSmit, dochter; 9 Juli. M. T. P. MoekeUijl, dochter; 10 Juli, E. E. B. M. SchippersKubbinga, dochter; 9 Juli, M H. P. van der MeulenRoosen- hart, zoon. Overleden: 9 Juli, A. R. Gaus, 79 jaar, Prinsen Bolwerk, 8 Juli, J. Labeur, 74 jaar, Hazepaterslaan; 8 Juli P. W. Floor—De Lange, 78 jaar, Eindenhoutstraat. Dir. de Vletter verdedigt zich, doch maakt het niet beter Wij hebben eenige dagen geleden een be richt uit „De Tijd." overgenomen, waarin de aandacht werd gevestigd op het feit, dat aan het ICennemer Lyceum te Overveen een uit gesproken anti-katholieke geest heerscht. Thans lezen wij in „De Tijd": Meer dan eens hebben wij staaltjes mee gedeeld van het sectarisme, dat bepaalde groepeeringen nog altijd op onderwijsgebied nastieven. Met name de vrijzinnigheid kan daar maar moeilijk wennen aan de afschaf fing van haar monopolie. Wij behoeven hier maar te herinneren aan het misbruik, door de propagandisten van biet openbaar onderwijs gemaakt van de onjuiste beweringen door mevrouw van Itallievan Enrbden en mr. P. J. Oud over de „splijtzwam" op schoolgebied, die „enorm veel geld verslindt"; aan de schoolstaking van vrijzinnige ouders te Hoogeveen, als protest tegen de benoeming van een Katho liek schoolhoofd; aan de propaganda door den Bond van Nederl. Onderwijzers tegen de christelijke school enz. enz. Een der jongste voorbeelden was de libe rale inquisitie, door het Kennemer Ly ceum te Overveen ingesteld tegen Katho lieke leeraar-candidaten. De genoemde on- derwijs-inrichting meent namelijk, dat al leen zij en 'naars gelijken bij een natie als de enze passen. Volgens de leuze: nationaal en liberaal zijn enkel wij" wordt bij eventu- eele -vacatures aan sollicitanten voor een leeraarspost te kennen gegeven, dat zij in geen geval worden aangenomen als zij een Katholiek principieel voorstander zijn van het bijzonder onderwijs, of als zij zouden loeren., dat de H. Willibrordus aan het Ne- deriaiadsche volk den Katholieken doop heeft toegediend. Het Katholicisme heeft met cms „nationale" onderwijs immers niets te maken, de natie dat is de vrijzinnig heid. Men herinnert zich den onlangs door ons geputliceerden brief, dien een sollicitant ontving, van wien de Lyceum-Rector kon weten, dat hij zijn gymnasiale opleiding had genoten bij de Z.Z E.E. P.P. Jezuïeten te Amsterdam. Hoe hij reeds daarom niet tot de uitverkorenen kon behooren, werd hem op een fijne wijze te verstaan gegeven door den rector van het Kennemer Lyceum, dr. A. de Vletter, die hem schriftelijk vroeg: „Zoudt U mij willen mededeelen, of U Roomsch-Katholiek zijt of Christelijk, een principieel voorstander van het bijzonder onderwijs? In dit geval zou ik U moeten melden, dat ik Uwe sollicitatie aan het Ken nemer Lyceum overbodig acht. Het secta risme van zekere groepen in Nederland brengt de reactie mee, dat voor onze natio nale en neutrale school geen voorstanders van Katholiek en Christelijk onderwijs voor benoeming in aanmerking komen." De zich noemende neutrale en nationale inrichting, die elke levensbeschouwing prin cipieel. gelijkwaardig moest achten, sluit dus Katholieke candidaten zonder meer uit. Ge gadigden mogen alleen principieel voorstan ders van liberaal-nationaal onderwijs zijn. Het schrijven was gericht aan een leeraar, die op het oogenblik aan een openbare on- derwijs-inrichting verbonden is en die te recht meendn dat zijn levensbeschouwing voldoende bullen beschouwing kon blijven. Maar het „nationale" Lyceum in Kennemer- land leefde hem. dat behalve de liberale vriendjes, daar niemand geest en geschikt heid Ibezit. Int'osschen heeft de verantwoordelijke leider van het Lyceum, dr. A. de Vletter, ge meend, toch nog een poging te moeten wagen, om zich tegen het verwijt van secta risme te moeten verweren, en hij zond ons het volgende schrijven: Mij werd ter hand gesteld een uitknipsel uit Uw blad, mij door U niet toegezonden, van 'n stukje onder bovenstaanden titel, een stukje, waarvan U, bij nadere beschouwing, de plaatsruimte in Uw blad wel met mij zult betreuren. Want dit stukje moet worden aangemerkt als specimen van slechte, onin telligente en unfaire journalistiek. In dit stukje worden eerst eenige bewerin gen geuit over voorschriften mijnerzijds aan het leserarenpersoneel van het Kennemer Lyceum en over een positie-nemen van ons, leeraren van die scholo, tegen het Katho licisme, beweringen, die zoo goed als zeker geheel onwaar zijn, waarschijnlijk op totaal onjuiste gegevens berusten, en stellig naar de wereld der kletspraatjes verwezen moeten worden. Zeer gedocumenteerd is het stukje echter inzake het niet-in-aanmerking komen van sollicitanten-voorstanders van de sectarische school bij vacatures aan het Kennemer Ly ceum. Te dier zake wordt zelfs een schrijven mijner zijds gepubliceerd. Het loont de moeite en is misschien voor uw lezerskring belang wekkend u te verzoeken een repliek op het stukje in uw blad te willen opnemen. Inderdaad is het mijn stelregel, princi- pieele voorstanders van het sectarische on derwijs, dus van Roomsch of „christelijk" onderwijs, niet bij Curatoren voor te dragen indien geschikte gegadigden van ander prin cipe zich hebben aangemeld. Sollicitanten, als hierboven aangeduid, zijn op een dwaal weg, alis zij, om pecuniaire redenen (om het baantjft) hun principes opzij zetten en zich aanbieden voor een „paganistische" school gemeenschap, waarvan zij mét hun geloofs- en partijgenooten allerlei slechts denken en zeggen, als dit zoo te pas komt. Een refu- seeren van hun sollicitatie is dus een be schermen van henzelf tegen de verleidingen van den Mammon. Een refuseeren van boven aangeduide Roomsche en Christelijke solli citaties is tevens een beschermen van de voorstanders van de algemeene nationale school tegen werkloosheid en broodeloosheid: de sect ariërs zouden dus het recht hebben hun eigen scholen te bedienen (aan welke andersdenkenden nooit kans op benoeming krijgen.) en tevens met schoonschijnende camoufleering van hun werkelijke meening en gezindheid mooie betrekkingen bij het niet-seetarische onderwijs te bezetten? Zoo komen we op de kernkwestie, waarom 'k het stukje in Uw blad zoo leelijk en on oprecht vind. Mijn ideaal i s zeer zeker de algemeene nationale school: ik juich het toe, dat ik uit alle kringen, ook uit Room sche en orthodox-christelijke, leerlingen heb, en da,ft cr op enkele onzer neutrale lycea Roomsche leeraren zijn, echter principieele voorstanders van de algemeene nationale school.. Ik betreur het, dat ik noodge dwongen het verweerstandpunt moet in nemen, dat ik boven schetste en dat tegen mijn overtuiging is. Leejjjk is het nu, als de sectariërs, die steeds verder gaan om ons volk te versplin teren en de nationale eenheid te onder mijnen, aan ons, niet-sectariërs, verwijten gaan doen. Als een inbreker mijn inboedel stuk sïaat, mij met een revolver bedreigend, en ik grijp een pook te mijner verdediging! mag men mij dan verwijten, dat ik vecht lustig en moorddadig ben? Mag Uw blad mij beschuldigen van sectarisme, nu ik eenvou dig de consequenties aanvaard van den heilloozun schoolstrijd? Mag de schrijver in Uw blad mij en mijn school liberaal noemen (zooals Uw Roomsche radio-mannen de A. V. R. iO. liberaal hebben gekreten), terwijl U van mijn politieke overtuiging niets weet, ook vnn mijn school blijkbaar niets weet? De bekende artist Kees Pruis zond bij de inlevering van het biljet van het petitionne ment, door hem en zijn vrouw geteekend, het volgende vers in: Of ik wil teek'nen? Natuurlijk, van harte! Ik draag zoo gaarne een klein steentje bij. Weg met den oorlog, De bron van veel smarte, En zet God Mars in de beeldgalerij! Ik kijk bij het teek'nen Tersluiks naar mijn jongen, Waarvoor ik in angst zit, Al is ie pas tien! 'k Hoop dat hij nooit tot den dienst wordt gedwongen En ik hem nooit met een „kepi" zal zien. Als ik mijn vrouw vraag: „Zeg, wil jij ook teekenen?" Zegt ze: „Da's logisch, Zeg, wat denk je nou? Men moet op moeders vooral kunnen rekenen En 't is mijn zoon, net zoo goed als van jou." KEES PRUIS. Ik bén niet liberaal, mijn school is niet libe raal; ik heb mijn godsdienstige en staatkun dige overtuiging, maar als schoolman draag ik die niet te pas of te onpas naar buiten, kraam ik die niet- op allerlei momenten uit, dring ik die niet aan mijn leerlingen op, als schoolman voel ik mij nationaal en vervloek ik het splijtzwamsysteem. Tevens verfoei ik oneerlijke journalistiek, die anderen in de schoenen schuift datgene waar men zelf schuld aan heeft, en die niet erkent, dat het ellendige sectarisme dus nu al consequenties meebrengt, die tot zelfs buiten de sectarische kringen, in de van nationaal- standpunt bezien „betere" kringen, bederf brengen. U dankend voor de plaatsruimte, Dr. A. DE VLETTER, Rector van het Kennemer Lyceum. Het bovenstaand schrijven, dat wij ten voeten uit afdrukken, teekent scherper dan wij het hadden kunnen doen den geest, waarin de jeugd van het Kennemer Lyceum wordt opgevoed Het is een weinig verdraag zame, sectarische geest. Van de liberale be schaving hebben wij een beteren indruk dan deze leider van een vrijzinnige onderwijs inrichting geeft. Uit den onderwijsstrijd heeft hij alles vergeten en niets geleerd. De Leid- sche hoogleeraar Siegenbeek heeft in die dagen „katholiek" en „dom" synoniem ver klaard. En met dezelfde fanatieke hooghar tigheid, die zelfs geen beheerschte, parle mentaire vormen kent, wordt thans door zijn laten geestverwant de kritiek op de uitslui ting van Katholieke candidaten genoemd „slecht, on-intelligent en unfair", ja „klets praatjes". Hij verheft zich zelf tot den „be schermer en voorstander van de algemeene nationale school", zeggend: „ik vervloek het splijtzwam-systeem" en „ellendige sectaris me" De lyceum-leerlingen zijn wel te be klagen, die van dezen zich te buiten gaanden vervloeker de goede vormen moeten leeren, terwijl hij voor het gevecht in de hand neemt „een pook". Het jongste nummer van het „Weekbl. v. h. R. K. Middelbaar en Voorbereidend Hoo- ger Onderwijs" de uitgave van de Katho lieke Leeraren-vereeniging „St. Bonaven- tura" acht de uitingen van dr. de Vletter geschikt om gerangschikt te worden in een folkloristisch museum van de vergane libe rale cultuur. Het meent ironisch, dat de inquisiteurs van het Kennemer Lyceum nog niet ver genoeg gaan in hun spionneeren der antecedenten van candidaten, en stelt aan dr. de Vletter voor, sollictanten te toetsen door hun een lijst met vragen als de vol gende ter invulling toe te zenden: Zijt gij tegen iedere meening behalve de liberale? Zoo ja, hoe lang reeds? Hebt gij R. K. of Christelijke kennissen of verwanten? Van welken aard zijn deze? (In te vullen: leek, priester, dominee, bis schop (R. IC, Oud-Katholiek of Luthersch), kardinaal, paus). Spreek gij dikwijls met hen? Zoo ja, hoe dikwijls? Helt gij tot hun zienswijze over? Of dreigt gij te hellen? of zult gij misschien dreigen te hellen? Hebt gij R. K. of Chistelijke werken in Uw bezit? Welke zijn de titels dezer werken? Ziet gij deze wel eens in? (Antwoord zoo mogelijk in aantal keeren per maand). Zijt gij lid van de Algemeene Vereeniging Radio Omroep (de zoogenaamde A.VBO)' (de neutrale Omroep). Draagt gij haar insigne? Gedurende hoeveel uren per dag? (de uren van 12 uur n.m. tot 8 uur v.m. niet mede te tellen). Luistert gij wel eens naar de uitzendingen van een bijzondere omroepvereeniging? Zoo ja, welke? Hoevee' uren per week? enz. enz. Inderdaad ligt het gereedmaken van een dergelijke lijst in de lijn van het Kennemer Lyceum. Daar dr. de Vletter schrijft: „het is mijn stelregel, principieele voorstanders van het sectarische onderwijs, dus van Roomsch of Christelijk onderwijs, niet voor te dragen, indien geschikte gegadigden van ander principe zich hebben aangemeld" zou voor de invulling, gegeven de reputatie van het bedoelde Lyceum, echter weinig animo bestaan. De heer de Vletter beklaagt zich, dat Katholieken over zijn „paganistische school gemeenschap allerlei slechts denken en zeg gen", maar die schoolgemeenschap maakt het er ook naar. Liefst zou hij wenschen. dat aan Katholieke scholen het subsidie werd onthouden, al ware het slechts, om hen „te beschermen tegen de verleidingen van den Mammon". Want de Mammon heeft het werk alleen maar goed verricht in het ver leden, toen de Katholieke ouders werden ge dwongen, met hun belastingpenningen de kinderen der liberalen te helpen opvoeden en bovendien eigen scholen te bekostigen. De rector van het Kennemer Lyceum wenscht dan ook den tijd terug „van de algemeene nationale school". Over zijn opvatting dezer algemeene na tionale school zullen wij niet discussieeren met iemand, die in dezelfde alinea Katho lieken „zoo leelijk en onoprecht" vindt, maar tegelijk erkent, „dat ik noodgedwongen het verweerstandpunt moet innemen, dat tegen m«n overtuiging is" Iemand, die wel „Room sche leerlingen" maar geen Roomsche leera ren op zijn Lyceum wil hebben, beloopt te veel den schijn, dat hij „tegen zijn overtui ging en „om pecuniaire redenen (om het, baantje) zijn principes op zij zet". Een ge- dachtenwissehng over zijn onderstelling, dat „het leelijk is, als de sectariërs, die steeds verder gaan om ons volk te versplinteren en de nationale eenheid te ondermijnen, aan ons verwijten gaan doen", zulk een gedach- tenwisseling met een schrijver, die niet weet dat er sinds professor Siegenbeek iets ver anderd is in Nederland, heeft geen zin Wii laten hem staan, ons met zijn revolver en pook bedreigen, en tot het bederf brengend „ellendig sectarisme" schreeuwend: als schoolman voel ik nationaal en vervloek ik het splijtzwamsysteem". De tijd gaat aan deze zelf-caricatuur van den ouwerwetschen monopolie-houder van natie en onderwijs voorbij, het verleden van de liberale vogelverschrikkers behoort tot de.... folklore. R. K. Lyceum te Haarlem Toelatingsexamen en overgangsexamen Toegelaten tot de eerste klasse: J. P. van Beek; K. J. Bekkers; P. P. Castelein; J. W. Francken; P. H. van Hooydonk; J. Janssen; J. A. de Klerk; G. E. Koot; W. N. Koot; D. C. P. van de Pavoordt: C. F. M. Robbers; L. A. Roozekrans; A. J. van der Sluis; J. H. van Son; H. van der Weiden; A. F. J. Buys; J. Egelie; J. Hagemeyer; P. Hooge veen;' J. M. van Lieshout; G. W. Pieterse; H. G. Wiesman; A. van der Zande; J. H. Burger; B. P. Hazenberg; B. C. Kriek; F. Roefs; L. Tollenaar; J. C. Bosman; H. J. Hiiffer; J. J. Aukes; J. M. Meeuwes; J. M. van Riel; H. J. Straathof; J. H. van Liemt; N. F. Roozen; P. F. Heye; J. C. Kooy; A. Botter; Th. Diepen; J. J. van Iersel; G. van Lochem; B. H. Sormani; J. W. Straathof; A. W. Verbeek. Bevorderd van klasse I. A: A. Bergé; A. Blankwater; A. Bomans; B. van Buchem; J. van Buuren; H. By voet; J. Demmers; A van Gooi; J. Hagemeyer; D. Henfling; P. de Jong; O. Koop; A. Korstjens; J. Kranen donk; A. van Iersel (e.v.)A. Dias Santil- hano (e.v.)A. Prins. Herexamen: 2. Afgewezen: 4. Van klasse 1 B. Bevorderd: H. Krouwels; W. van Leeuwen; E. van Leuven; F. Lindeman; J. Louryssen; J. Nee lissen; F. de Neyn van Hoogwerf; C. Nieu- wendijk; H. van Oosten; Aug. Povel; L. Pre- nen; P. de Ruyter; J. Sanders; A. van der Sluis; W. Snel; W. Staphorst; C. Versteege; C. van Wel. Herexamen 0. Afgewezen 7. Van klasse 2. A. Bevorderd: H. Bey; Ch. Bekkers; A. Bergman; F. van Boeckel; J. Bomans; A. Bosman; A. Branden burg; P. van Buuren; H. Cornet; J. Diek- mann; E. Everard; A. van Gooi; F. Gusten- hoven (m.l.) Ch. Haase. Herexamen: 0. Afgewezen: 4. Van klasse 2. B. Bevorderd: H. Haase; J. Hagemeyer; J. Hendrix (m.l.) A van Hooff; P. Hoogeveen; J. In den Bosch; H. Kahmann; B. Korsten; G. Kriek; C. van der Kroft (e.v.); H. Kuenen; J. Kuiper; R. Laming; J. van Lith; G. van den Pa- voort (m.l.). Herexamen: 1. Afgewezen; 3. Van klasse 2 C. bevorderd: J. Preyde; H. Rohlfs (m.l.); B. Sanders; A. Sips; Th. Stevens; N. van Syl; A. Versteege; G. van Wayenburg; C. van Winning; H. Smakman; J. Stallinga; A. Nieuwenhuys; herex. 3, afgewezen 5. Van klasse 3 B. bevorderd: L. Alders; G. van Boeckel; J. Bosse; C. van den Broeck; H. Dazert; G. van Frankenhuy- zen; H. de Graaf; L. Keyser; A. Kokkel koren (e.v.); P. Kraakman; F. Meltzer; W. Mennes; P. Pinxter (voorw.); J. Voorvelt; P. Dickmann, herex. 1, afgewezen 6. Van klasse III Gymn bevorderd: W. ten Berge (m.l.); J. Kieuwid, D. Kra nendonk (m.l.)J. van Pelt; P. Stuifbergen; J. Uytdehage; A. Botcer, afgewezen 5. Van klasse 3 A. bevorderd: A. Bosch; J. Gubbi: G. van Dusseldorp; G. Goossens; F. Seveke; H. Seveke; L. Schellings; J. Veerman; G. Vughts; A. Yland, afgewezen 1, Van klasse 4 B. bevorderd: R. Bomans; H. van den Bos; J. Bosse; J. Boutellier; F. Haase; A. van Hecke; A. Kockx; J. van Rijn; D. Smit; Th. Vermeu len; P. van Wayenburg; A. van Wezenbeek, afgewezen 5. Van Klasse IV. Gymn. bevorderd: J. Bolle; G. Bomans; R. van Dam; A Krouwels; L. Povèl; B. Meulenbroek (voorw.); A. van Sambeek (voorw.). Her-examen: 0. Afgewezen: 0. Van Klasse 4. A. bevorderd: P. Everard; P. Goossens; W. van Hees; H. Koehorst; J. Laming; D. Meckmann; K. Menger; W. Nas; F. van Niel; L. Roozen; B. Schmeink. Her-examen: 0. Afgewezen: 2. Van Klasse V. Gymnasium bevorderd: B. Bal (m.l.); C. van den Bergh; J. Cas telein; C. Deutekom (e.v.); H. Hulsboscn (m.l.); C. Vink (voorw.). Her-examen: 0. Afgewezen: 1. Aanvang van dezen nieuwen cursus Dins dag 1 September. Wat pastoor Brouwers schrijft In het „Noorderlicht" schrijft de eerste pastoor der kerk, de Zeereerw. heer C. Brou wers, thans te Bovenkarspel, een bijdrage, waaraan wij het volgende ontleenen: Laat ik dan maar te beginnen met te ver halen dat ik op 2 September 1918 mijn op dracht ontving van Monseigneur Callier, de voorbereidende maatregelen te treffen, ten einde te komen tot de oprichting eener nieu we Parochie te Schoten. Ik kwam op 't idee, om zoo spoedig moge lijk op mezelf te gaan wonen, en dan zou ik de kapel op het kerkhof niet kunnen krijgen tegen een matige vergoeding om al daar te beginnen? Ik sprak daarover met Pastoor Wentzel, die dat idee toejuichte en daarover zou spreken met het Kerkhof-be stuur. Alles werd goed gevonden, en de Hoog- eerw. Vicaris-Generaal zorgde, dat ik voor een lichte vergoeding die kapel zou kun nen gebruiken. Heerlijk verliep alles, en ik begon aanstonds met de goede hulp van mijn toenmalig Kerkbestuur, de kapel te voorzien: van tabernakel, welke nu in de Parochiekerk gebruikt wordt, biechtstoel, want die was ook noodig, een Doopvont, lichtinstallatie, in een woord, van alles, wat er zoo noodig was, om behoorlijk voor den dag te komen, ja, ook een preekstoel, want er moest toch ook gepreekt worden. Ik was den koning te rijk, toen Monseigneur de ka pel tijdelijk verhief tot Parochiekerk. Ik was weer zoo goed als hersteld, en ging er op uit om een woonhuis te huren, en vond er een in de Overtonstraat no. 5. Deze richtte ik zoo goed en kwaad als het ging in, en weldra was de dag bepaald, waarop ik als Pastoor zou worden geïn stalleerd. Dat geschiedde op Zondagavond 12 Januari door den Hoogeerw. heer Deken G. Stoffels z.g. in tegenwoordigheid van den Pastoor der stad, die zich na afloop ver- eenigden in mijn pastorie, alwaar wij ons behelpen moesten met kaarslicht, daar het gas vanwege de distributie ons een poets bakte; we zaten werkelijk bij dat kaars- gekletter in „het donkere licht". Toch was 't gezellig en allen waren voldaan. En verder schrijft hij: Enkele menschen durfden niet in de ka- 1 te kerken, want ja, op een kerkhof.... 't was zoo griezelig; zelfs werd een huwelijk uitgesteld om die reden, dat dan ook het eerste was, hetwelk in mijn kerk later vol trokken werd. In het slot van zijn artikel bespreekt hij de plannen tot aankoop van grond, waarin hij ten slotte slaafde aan den Rijksstraat weg en de consecratie der kerk op 12 Sep tember 1921. voor Beverwijk, Wijk aan Duin en Wijk aan Zee ARTS 9 waarnemers de artsen: Dr. Land, Leyh, Dr. Sluyterman (alleen par ticulieren), Tervooren, de Vries, v. Waveren en uitsluitend voor op namen Parkherstellingsoord: Lin- denbergh. Biedt zich aan een leeftijd 15 jaar voor den dag. Br. onder no. 1184 aan H. JANSEN, agent N. H. Crt. Cloosterweg 12, Heemstede. VAN 13—19 JULI MAANDAG: Witte Ragoütsoep, Runderlappen, versche Snijboonen, Ananas met Vanillevla. DINSDAG: Groentesoep, Rosbief, Andijvie, Brood pudding met Wijnsaus. WOENS DAG: Kerrysoep, Varkenscarbonade, Bloemkool (op -verzoek Spinazie), Pannekoek. DONDERDAG: Schild padsoep, Kalfslappen, versche Capu- cijners, Griesmeelpudding met aard- beiencompöte. VRIJDAG: Konin ginnesoep, Ham, Tuinboonen (op ver zoek gekookte Kabeljauw, gesmol ten bot°r, Worteltjes), Gort met Rozijnen. ZATERDAG; Vermicel- lisoep, Kalfsgehakt, Stoofsla (op ver zoek Postelein), Sneeuwpudding met Vanillesaus. ZONDAG: Tomaten soep, Ossentong met eiersaus, Spercie- boonen, Vruchtenpudding met Maras- quinsaus. De H. C. D. V. gebruikt le soort Duinaardappelen en verwerkt alléén natuurboter. Vraagt ons prospectus. Net R.K. weduwnaar, uit den wer kenden stand met kl. gezin, zoekt kennismaking met weduwe of jonge- dochter, pl.m. 30 jaar. Br. onder no. 1174, bureau van dit blad. TE KOOP om hooiklampen te dekken en onge veer 30 wagens extra zware koemest. Verder te huur een PAKHUIS of WERKPLAATS en een ZOLDER met BOLLENSTELLINGEN. S. P. VES- SIES, Torenstraat 47, Beverwijk. te huur voor klein gezin, aan tram gel. a f 6.50 per week. Te bevragen GIERSTRAAT 77. is altijd zuiver Moeder houdt het steeds bij met PARTIJ LEIDSCHE WOLLEN FANTASIE DEKENS Wit Ledikant met Spiraalmatras 6.90. 2-persoons 3-dee!ig Ka pok Matrasstel 31.90. GR. HOUTSTR. 116, Tel. 14089 Wilt gij van uw inmaakvruchten verzekerd zijn, koop dan den prima INMAAK BRANDEWIJN bij mij! ZIJLWEG 150 - Telefoon 13663 Aanbevelend, A. J. KOELEMIJ

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6