Gemengd cT^Cieuws l IJ U2 1 de Het gestolen Luchtballonnetje Huiskamer OF DE GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUGNIETEN Driemaal gekozen en nog geen raadslid Bij het baden verdronken Na den brand te Vincennes Ernstige aanrijding te Naarden Twee ernstig gewonden „Etwas Neues" in Leiden Oproep aan een passagier BINNENLANDSCH NIEUWS Het lidmaatschap der R.K. Kiesvereenigingen Het offer „Nou, nou, 'b is goed, vraag niets meer", RADIO-NIEUWS FINANCIEN LUCHTVAART LEGER EN VLOOT FAILLISSEMENTEN De inbraak bij de Hema te Amsterdam De vijfde dader gearresteerd. Thans is te Maastricht de zwerver aange houden, wiens opsporing gevraagd was naar aanleiding van de poging tot diefstal van de brandkist van de Hema in de Kalverstraat te Amsterdam. De man No. 5 in het com plot is reeds naar de hoofdstad overge bracht en wordt ter beschikking van de justitie gesteld. De vier anderen zijn reeds naar het Huis van Bewaring overgebracht. Vuurwapens in handen van kinderen Meisje bij ongeluk door haar broertje doodgeschoten. Eergisteren heeft op de boerderij „De Groote Padbroek" onder St. Agatha bij Cuyk een zeer tragisch ongeluk plaats gehad. Terwijl de kinderen in de kamer aan het spelen waren, klom het 11-jarig zoontje bij een kast en haalde daar een uit elkaar geno men oud geweer af. Terwijl hij dit in elkaar zette, ging plotseling het wapen, dat geladen bleek, af en werd het tienjarig zusje, dat in de nabijheid stond te lezen, getroffen. Het kind stierf bijna onmiddellijk voor de oogen der doodelijk ontstelde moeder. Bovendien trof de kogel nog een drie-jarig kind aan den arm. De kleine, die gelukkig niet ernstig werd gewond, is naar het gasthuis vervoerd. Bij de gemeenteraadsverkiezingen te Zwolle verwierf de S.D.A.P. negen zetels. De heer H. van der Vegt, een der oprichters der plaatselijke afdeeling van de partij, kreeg daarbij zooveel voorkeurstemmen, dat hij in alle drie kieskringen werd gekozen verklaard. Edoch hij stond als nummer twaalf op de ranglijst en het bestuur der afdeeling stelde hem dan ook den eisch zich aan die volg orde te houden en dus geen raadszetel te aanvaarden. De heer v. d. Vegt weigerde. De afdeeling heeft nu met 200 tegen 40 stemmen besloten hem als lid te royeeren. Lijk gevonden In de Zuiderzee tusschen Marken en het Gooi is het lijk gevonden van de vrouw van den Uitdammer visscher G. S. Zij had den 17en Januari j.I. haar woning verlaten en was sedert spoorloos verdwenen. Op Ameland is mevrouw A., die in gezel schap van haar man was, bij het baden in zee verdronken. Een waarschuwing De heer C. C. Krieger, conservator van het Rijks-Ethnografisch Museum te Leiden, te ruggekeerd van zijn tweede reis naar Vin cennes heeft een persvertegenwoordiger een kort onderhoud toegestaan. „Veel nieuws heb ik u niet te vertellen, aldus de heer Krieger de resten van het verbrande Nederlandsche Paviljoen zijn op geruimd en met grooten spoed is men bezig om een nieuw gebouw overeind te zetten. In middels las ik met verbazing in de dagbla den, hoe van verschillende zijden weer vele mooie dingen worden beschikbaar gesteld. Met verbazing, want het is voor mij de vraag of de inzenders van deze kostbare voorwer pen wel weten wat zij doen. Er wordt weer opgebouwd en weer ingezonden en de vraag of voor voldoende bewaking en verzorging der voorwerpen de dringendst noodige maatrege len zullen getroffen worden, staat nog altijd open. Naar mijn overtuiging mag ons land en mag Nederlandsch-Indië niet voor de tweede maal zijn oudheidkundige voorwerpen e.d. blootstellen aan een mogelijk gevaar. Ik ben overtuigd zoo verzekerde de heer Krieger ten slotte dat geen enkel deskun dig museumbeheerder de verantwoording had willen dragen en ook niet had mogen dragen voor het onderbrengen van onvervangbare museumstukken van zeer bijzondere archaeo- logische en historische waarde, zooals die thans zijn verloren gegaan, in een gebouw, slechts opgetrokken van hout en jute en dat zich bevindt op een terrein, waar kermispret hoogtij viert en waar zij bij voortduring zijn blootgesteld aan de grootste gevaren. Dat dit zoo is, zal thans wel niemand meer be twijfelen, na al het gebeurde. Hoe zal in de toekomst de verzorging en de brandkeering van die opnieuw opgerichte gebouwen van het Ned. Paviljoen plaats hebben, is de vraag die elke inzender zich behoort te stellen, wil hij zich niet ander maal gedupeerd weten." De verzekering Het Commissariaat van de Internationale Koloniale Tentoonstelling deelt mede, dat de verzekeringsmaatschappijen der Tentoon stelling besloten hebben aan het Nederland sche Commissariaat-Generaal, voordat de deskundigen de schade, tengevolge van den brand, die het Nederlandsche Paviljoen heeft vernield, hebben vastgespeld, een bedrag van drie millioen francs op rekening van de schadevergoeding voor het Nederlandsche Paviljoen ter beschikking te stellen. Deze beslissing der verzekeringsmaatschappijen wordt beschouwd als een nieuw bewijs van de sympathie van Frankrijk voor het besluit, dat het Nederlandsche Comité den dag na den brand heeft genomen om opnieuw een Nederlandsche afdeeling in te richten. De verdwenen aangeteekende briet' De dader gearresteerd; de inhoud teruggevonden Door de politie te Dordrecht is de dader van de verduistering van een aangeteeken- den brief met 4850 inhoud, geadresseerd aan de N. V. Bakovenbouw v.h. H. P. den Boer te Dordrecht, gearresteerd. Het is de 20 jarige F. H. te Dordrecht, kantoorbedien de aan de Bakovenfabriek. Hij heeft een volledige bekentenis afge legd. Het geheele bedrag was verstopt in de fabriek, waar het in beslag kon worden ge nomen. Brutale straatroof te Rotterdam De dader gearresteerd Op den Schiedamschen Dijk te Rotterdam heeft gisternacht een brutale straatroof plaats gehad. De 29-jarige N. J. M., wonende aan den Kleiweg te Hillegersberg, had een auto-ritje door de stad gemaakt en was ten slotte op den Schiedamschen Dijk aangeland, waar hij u'tstapte. Terwijl hij bezig was geld bij elkaar te zoeken om met den chauffeur af te rekenen, kwam er een man voorbij, die hem met een snelle beweging twee bankbil jetten van 100 en een van 50 uit de hand ritste en vervolgens het hazenpad koos. De chauffeur van den auto rende den man achterna en door luid schreeuwen wist hij de aandacht van voorbijgangers en een paar politieagenten op den vluchteling te trekken, die toen al spoedig in de val liep. Hij werd gearresteerd en naar het politie bureau aan de Groote Paauwensteeg over gebracht. Daar bleek, dat hij de 21-jarige varens gezel C. M. U. was. Hij is in bewaring ge steld. Zaterdagavond omstreeks tien uur zijn G. B. uit Amsterdam en mej. J. K. uit Bus- sum, die uit de Hinloopenlaan te Naarden kwamen fietsen en den Rijksweg wilden oversteken, door een auto, bestuurd door den automobilist H. Otterdam, uit Amsterdam, die volgens ooggetuigen een snelheid van 100 K.M. had, gegrepen. De heer O. had nog geremd en 't stuur naar links omgegooid, doch door de groote snelheid kwam de wagen eerst na twintig meters tot stilstand. De heer B. kreeg een hersenschudding en werd naar Amsterdam vervoerd. Mej. K. had been- en rugwonden. Zij werd naar de ouderlijke woning vervoerd. Hun toestand is ernstig. De auto is in beslag genomen. Verkeersongeval Zaterdagmorgen was een motorrijder uit Gronau op weg naar de T.T.-races te Assen met een passagier in het zijspan. Op een Meppelerstraatweg sloeg 'n landbouwer met een hooiwagen plotseling een« zijweg in. De motorrijder raakte met zijn stuur het paard en vloog tegen een boom. De passagier bleef eenigen tijd bewusteloos liggen, maar kon toen zijn reis vervolgen. De motorrijder moest naar het ziekenhuis worden overge bracht. Motor en zijspan waren geheel ver nield. Tegen den landbouwer is proces verbaal opgemaakt. Erich Remarque krijgt een auto-ongeval De schrijver van „lm Westen Nichts Neues", de heer Erich M. Remarque, is Zaterdagavond op den Rijnsburgerweg te Leiden met zijn auto tegen een vluchtheuvel en daarna tegen een lantaarnpaal opge reden, welke afknapte. De heer Remarque was zóó ingenomen met de wijze waarop hij door de politie werd behandeld, dat hij on middellijk de 120 betaalde voor schade aan de eigendommen der gemeente toege bracht en zelfs ook de politie wilde beloonen voor de genomen moeite. Toen de agenten daarop echter niet wil den ingaan, beloofde hij spontaan een aantal exemplaren van zijn boeken te zullen sturen voor de politie-bibliotheek. Door dit ongeval krijgt Leiden „Etwas Neues", n.l. een nieuwe lantaarnpaal. De commissaris van politie der afdeeling A, te 's-Gravenhage, verzoekt den heer, die zich Dinsdag 30 Juni j.I. bevond in een compartiment 3e klasse van den electrischen trein no. 1068, welke te 12 uur des middags uit Rotterdam (D. P.) naar Amsterdam ver trekt en heeft gezeten tegenover een jong meisje, dat in gezelschap was van een onge veer 40-jarig heer, zich bij genoemden Com missaris van Politie bekend te maken. Buitenlanders kunnen geen gewoon lid zijn Aan de besturen der R. K. Rijkskies- kringorganisaties in Nederland is door het. Dagelijksch Bestuur der R. K. Staatspartij het volgende schrijven verzonden; Eenigen tijd geleden is in de pers een bericht verschenen waarin de kwestie werd opgeworpen of niet-Nederlanders lid der R. K. Kiesvereenigingen konden zijn en dan als zoodanig konden deelnemen aan de Par tijstemmingen. Het schijnt in sommige grensplaatsen in derdaad voor te komen, dat actief mede levende Katholieken, die echter niet-Ne- derlander zijn, zich ook voor het politieke werk onzer Partijorganisatie interessseeren en gaarne lid onzer Partij zouden willen rijn. In Juni 1930 is aan den Partijsecretaris in dit verband vanuit Sas van Gent de vraag gesteld, of het juist was zulke per sonen aan de Partijstemming te doen deel nemen. Daarop is door den Partijsecretaris dd. 6 Juni 1930 geantwoord, dat hoe onaan genaam het voor zulke actief medelevende Katholieken ook zij het onjuist zoude zijn bedoelde personen, die immers geen kiezer zijn, aan de Partijstemming te doen deelnemen. Nu deze zaak in de Pers is naar voren gekomen, acht hej; Dagelijksch Bestuur der R. K, Staatsparty het nuttig mede te dee- len, dat het de meening van den Partij secretaris geheel onderschrijft. Artikel 4 van het Partijreglement zegt het zeer duidelijk: .Leden van de R. K. Staatspartij zijn alle kiezers, die lid zijn van de erkende R. K. Kiesvereeniging enz." Niet-Nederlanders zijn geen kiezers. Als men niet aan de handeling zelf mag deel nemen, dan vloeit daaruit voort, dat men ook niet aan de voorbereiding daarvan kan deelnemen. Op dezen materieelen zoo goed als op den genoemden formeelen grond kunnen niet-Nederlanders dus geen gewoon lid on zer Partij zijn, noch de rechten uitoefenen, welke uitsluitend aan deze leden toekomen. Uiteraard bestaat geen bezwaar tegen een regeling in de plaatselijke reglementen van een honorair of hospitant lidmaat schap voor die personen. Doch daaruit kan nimmer eenig recht, bij uitsluiting aan ge wone leden toekomend, met name het stem recht in onze Partijstemmingen, voort vloeien. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat, wat indertijd als een bijzonder geval aan den Partijsecretaris is' voorgelegd, een meer algemeene strekking heeft. Daarom meende het Dagelijksch Bestuur goed te doen over deze aangelegenheid de Rijkskieskringbesturen in te lichten en u te verzoeken te bevorderen, dat de plaatselij ke afdeelingen der R. K. Staatspartij in de toekomst overeenkomstig deze uitspraak van het Dagelijksch Bestuur zullen hande len. Oud-Minister Treub en Sovjet-Rusland Communistische critiek op minister Verschuur Het Tweede Kamerlid, de heer De Visser, heeft aan de ministers van Binnenl. zaken en Landbouw en van Buitenl. zaken de vol gende vragen gesteld: Is het aan de regeering bekend, dat op Het geluid der middagklokken was nog niet geheel weggestorven, toen de blonde Eva met haar schooltasch door de straat geloopen kwam. De moeder had juist een schaaltje appelmoes op de vensterbank ge zet om af te koelen. Nu keek ze buiten. „Je bent vandaag vroeg kind!" Eva klom tegen den muur op en hield zich aan de vensterbank vast. Lachend stak ze haar warm gezicht door het raam. „Moesje, denk eens aan: over acht dagen gaan we met de heele school een groote wandeling maken. En ik mag de vlag dra gen!" riep ze buiten adem. Met haar kopje trotsch in den nek geworpen keek ze haar moeder vol verwachting aan. „Krijg ik nu een witte jurk?" voegde zij er vleiend aan toe? In dat oude roode jurkje kan ik toch niet als vaandeldraagster meegaan!" De moeder zuchtte. „Ik zal eens zien...." mompeldé ze. Een beetje teleurgesteld trok Eva aan haar strik. „De vaan is toch zoo mooi", zei ze een poosje later weer. De juffrouw heeft ze ons in het speelkwartier laten zien. Op blauwe zijde is een gouden spinnewiel ge borduurd. En er hangen dikke kwasten aan lange snoeren. O, moesje, u moet aan den tuinmuur komen staan, als de stoet voorbij trekt. En zoo gauw ik u zie, dan zwaai ik met de vlag de mooie vlag!" „Ja, ja!" De moeder lachte gedwongen. „Kom nu maar in huis. Wij moeten eten. Grootmoeder wacht al." Nu zaten ze met hun drieën aan tafel en lieten zich de salade met eieren goed sma ken. Eva babbelde voortdurend over het aanstaande feest. Toen zij grootmoeder vertelde dat ze de vlag mocht dragen, was deze één en al enthousiasme. „Dat is nog eens een eer!" zei de oude vrouw. „Natuurlijk krijg je een mooi nieuw kleedje en haar bleeke hand streek liefko zend over het blonde hoofdje van haar kleinkind. „Ik leg er wat geld bij." Eva's oogen begonnen te schitteren. Zij keek wel naar haar moeder. Maar deze sprak geen enkel woord van aanmoediging. „Het is niet alleen het jurkje", zei ze met bedrukte stem. „Als het kind voorop loopt moet ze ook nieuwe kousen en schoenen hebben. Ik weet niet hier stokte haar stem. Een waarschuwende blik der oude vrouw had haar getroffen. Onder een of ander voorwendsel stuurde zij de kleine de kamer uit. In de keuken beraadslaagden de vrouwen over de noodzakelijkste dingen, die gekocht moesten wordenDe moeder hield de hand tegen het voorhoofd gedrukt. Haar smal gelaat was zorgelijk betrokken. „Ik wilde het voor het kind niet weten, dat ik geen geld had", begon zij. „Dat was ook veel beter. Wij mogen toch Elfjes genoegen niet bederven". „Ja maar hoe moet het dan?" Vrouw Burger zette zenuwachtig het zoutvaatje op een andere plaats. „Wat u me geven kunt is toch lang niet genoeg". De grootmoeder streek met duim en wijs vinger langs de kin. „De jurk zou men zelf kunnen naaien", overlegde zij. „Had je niet wat geld teruggelegd?" mompelde zij. Haar blik gleed langs haar schoondochter. Een diepe zucht ontsnapte aan de borst van vrouw Burgers. Na eenige minuten kuchte zij pas. „Je weet, waarvoor dat geld bestemd is, moeder", zei ze zacht. „Drie jaar heb ik er al moed op gehad, mijn eenige zuster te bezoeken. Maar tel kens als ik het reisgeld met veel moeite bij elkaar gekregen heb, komt er iets tussschen. Vanmiddag wilde ik eindelijk een kaart naar Lagenburg schrijven. En nuhier brak zij af Buiten onder het raam stond nog altijd het luistervinkje. Haar gezicht stond niet blij meer Een poosje later kwam moeder buiten. Zij wenkte Eva toe. Met onrustig kloppend hartje kwam het kind. „Hoor eens Eefje!" De moeder pakte het kleintje zacht bij de kin en hief het kopje omhoog. „Je mag de vlag dragen. Ik za) zien, dat ik een jurk en schoenen voor je koopen kan". Eva keek verrast op. Dat had zij niet ver wacht. En toch voelde zij zich niet blij Na al wat zij gehoord had, kon zij heel goed begrijpen waar het geld vandaan kwam. „Ja, maaru zei toch rij slikte eens en keek voor zich uit, terwijl ze een kleur kreeg. „Ikik heb wat geluisterd". Haar moeder hief waarschuwend haar vinger omhoog. de 1.1 gehouden vergadering van de Nederl. Mij. voor Nijverheid en Handel, oud- minister M W. F. Treub een zeer agressieve rede tegen de Unie der Socialistische Sovjet- Republieken heeft uitgesproken, welke rede een economische oorlogsverklaring inhield, van felle vijandschap tegen het tegenwoor dige regime in de U. S. S. R. getuige en waarbij gepoogd werd, de anti-Sovjethetze, die tot oorlog moet leiden, zooveel mogelijk te versterken? Is het de regeering eveneens bekend, dat genoemde rede warm werd toegejuicht en dat de aanwezige minister Verschuur zeer demonstratief van zijn instemming met die rede getuigde, waardoor deze aanval op de U. S. S. R. een zeer sterke politieke strekking kreeg, wijl ze rechtstreeks van de zijde van den Nederlandschen Regeerings- v ertegen woordiger werd ondersteund? Heeft dir optreden van genoemden minister de goedkeuring van de regeering en wenscht zij een boycot-beweging tegen vanwege de U. S. S. R. in te voeren waren, alsmede het kweeken van vijandschap tegen het Sovjetregime openlijk of bedekt te ondersteunen? Zoo de voorgaande vraag ontkennend wordt beantwoord, is de regeering dan be reid, te verklaren, in afwijking van het op treden van minister Verschuur, geen in stemming met het vijandig optreden van oud-minister Treug te kunnen betuigen en geen enkele daad van vijandschap tegen de U. S. S. R. te zullen bevorderen? Staking in de Groningsche Stroocartonindustrie Terugroeping der maréchaussees verlangd Het Tweede Kamerlid, de heer De Visser, heeft aan de ministers van Binnenlandsche zaken en Landbouw en van Justitie de vol gende vragen gesteld: Is het de regeering bekend, dat er groote ontstemming is bij de stakende arbeiders van de stroocartonfabrieken in Groningen, lachte zij een beetje vermoeid. Toen maakte zij een afwerend gebaar. Je kunt direct naar den schoenwinkel op de Markt gaan en twee of drie paar lage schoenen op zicht meebrengen. Je kunt zoovast een rijksdaal der betalen. Vanavond haal ik stof voor je jurk en breng mijnheer Bohm de rest. Heb je 't begrepen?" Eva knikte. Voor haar blik wapperde lustig de vlag. Op blauwen ondergrond schitterde het gouden spinnewiel. Zij meende muziek te hooren.... Eva ging weg. Nadat zij een heelen tijd gespeeld had, zou ze weer terugkeeren. Vreemd ofschoon zij de torenklok hoorde slaan ging zij al langzamer en langza mer. Zij haalde haar portemonnaie voor den dag. Zwaar als een steen lag de rijks daalder in haar hand. Met schuwe oogen keek ze er naar. Zij had willen vergeten, hoe zwaar het voor haar moeder moest gevallen zijn van het geldstuk te scheiden. De reis naar Langenburg hoe vaak had moeke met schitterende oogen daarvan verteld en van het huisje in het bosch, waar tante Paula woonde. Daar wilde zij uitrusten en bekomen. En nu zou het weer niet zijn! Eva bleef midden op den weg staan. Twee minuten later stond zij aan het loket van het kleine postkantoor. Voor 5 cent, die zij af en toe van haar grootmoeder gekregen had, kocht zij een briefkaart. Verlicht kwam ze weer buitener was haar een steen van. het hart gevallen. Eva zag haar moeder met een waschmand gaan. Eva liep naar de kleine vrouw en ging aan haar arm hangen. „Moesje, wees niet boos, dat ik zoo lang wegbleef" stamelde zij ademloos. Ik heb in het park met een vreemd meisje gespeeld Hét was zoo alleen. En toen zij hield op. Moeder trok lachend aan haar krullen. „Toen heb je de boodschap vergeten, niet?" „O neen, moedertje!" Eva greep in het zakje van haar schort en trok er een ver frommelde kaart uit. „U moet vandaag nog aan tante Paula schrijven. Ik heb een kaart meegebracht. En hier", zij zwaaide vroolijk met de portemonnaie, „hier zit de'rijksdaal der nog in". De moeder legde haar hand op het hoofd van het kind. Met een onderzoekenden blik keek zij het diep in de oogenEn de schoenen Maar Eva maakte een afwerend gebaar. „Ach, ik heb ze eigenlijk heelemaal niet noodig!" verklaarde zij met schijnbare onverschilligheid. Zij slikte eens en verborg snel haar rood gloeiend gezichtje in de plooien van moe ders rok. mede ten gevolge van het zenden van maréchaussées naar het stakingsgebied? Is het de regeering eveneens bekend, dat deze maatregel als een provocatie wordt opgevat, en dat de regeering door het zen den van versterking van de gewapende macht den indruk wekt, zich openlijk aan de zijde van de fabrikanten te plaatsen in dit economische conflict, en te pogen, den strijdenden arbeiders onder den schijn van veiligheidsmaatregelen schrik aan te jagen? Is het de regeering bekend, dat de arbeiders onmiddellijke terugroeping van de maréchaussées eischen, en is de regeering bereid aan dezen eisch met bekwamen spoed gevolg te geven? Naar verbetering van den Radio-Omroep Onze kortegolf storingvrij? In Lausanne heeft van 24 tot 30 Juni de Union Internationale de radiodiffusion ver gaderd. Over de daar gehouden beraadsla gingen deelt de secretaris van den K. R. O., de heer P. Speet, in den Katholieken Radio- gids o.m. het volgende mede: De kwestie der Europeesche golflengten vormde een punt van langdurige bespreking. Daar het huidige systeem der golflengte- verdeeling niet voldoet en 9 Kilocycles on derling verschil, distortie van het geluid niet uitsluit (als bekend voorbeeld de storing van het station Hilversum 298.8 M., 1004 K.C. door het station Turijn 296.1 M. 1013 K.C.), moet als minimum een onderlinge afstand van 12 Kilocycles worden aanvaard. Hier door zullen circa 25 golflengten in Europa moeten worden prijsgegeven. Het is zonder twijfel, dat men ook aan Nederland op dit gebied een offer zal vra gen, daar wij voor den omroep beschikken over een lange golf, welke een zeer begee- renswaardig object vormt voor talrijke groo te landen. In de huidige conferentie werd intusschen bereikt, dat de kwestie der lange golven on der de oogen zou worden gezien op de ver gadering in het najaar a.s. te Rome. De korte golven werden reeds nu behan deld, doch wij hebben, behoudens verdere officieele bekrachtiging, het geluk gehad om voor de korte golf van het station Hilver sum te bereiken: a. dat de golflengte zal worden vastgesteld op 290 M., 1034 K.C. Hierdoor komen wij vrij van den krachtigen Engelsehen North Regional zender, welke binnenkort regelma tig gaat werken met een energie van 70 K.W. Deze zendt n.l. op een golflengte van 294 M. 1022 K.C., zoodat wij 12 kilocycles van hen verwijderd zullen blijven. b. De Italiaansche afgevaardigde ver klaarde, dat het station Turijn einde 1931 zijn uitzendingen zal staken, aangezien Ita lië doende is om den zender van Milaan te versterken en men hierdoor Turijn zal kun nen vrij geven. Op het gebied der korte golven zijn wij derhalve wel gelukkig geweest, doch wij moe ten blijven afwachten, wat in het a.s. na jaar verder, ook omtrent onze lange golf, zal worden voorgesteld en bereikt, daar dit als basis moet dienen voor het definitieve besluit der regeeringen op de conferentie te Madrid in 1932. Om de idee te verwezenlijken, dat onze luisteraars kennis maken met de prestaties der om ons liggende landen, maakte de heer Speet met de gedelegeerden van Brussel, Berlijn en Londen afspraken om begin Oc tober (wanneer de K.R.O. wederom op de lange golf zal uitzenden) des avonds spe ciaal door deze stations voor Holland ver zorgde concerten te relayeeren, terwijl de K.R.O. ook uit Boedapest en Weenen de mo gelijkheid heeft om zeer origineele program ma's uit te zenden. Het voorzitterschap van de A. V. R. O. Blijkens een schrijven van den heer Vogt aan het „Volk" is het besluit van dr. Mol- huysen om af te treden als voorzitter van de A. V. R. O. definitief. Om hem op te volgen zijn tot nu toe slechts twee personen in aanmerking gekomen o.w. de heer ter Haar, die, zooals gemeld, heeft bedankt. Het algemeen bestuur heeft besloten den A.V.R.O.-penningmeester, den heer G. de Clercq, aan de algemeene vergadering voor te dragen als waarnemend voorzitter. De heer de Clercq heeft zich bereid verklaard de functie waar te nemen tot aan een bijeen te roepen buitengewone algemeene verga dering een nieuwe voorzitter ter benoeming kan worden voorgesteld. Papierfabriek te Eindhoven Een vestiging van Philips Te Eindhoven is opgericht de N. V. Pa pierfabriek Noord-Brabant, welke fabriek zich speciaal zal toeleggen op het fabricee- ren van viltpapier en ruw papier voor dak en wegbedekking. Als technisch directeur is benoemd ir, N. Knipscheer, als commercieel directeur de heer E. de Vries, thans directeur van de N.V. Hollandsche Papier Industrie ♦■•e Amsterdam. Daar deze nieuwe papierfabriek in staat zal zijn 15 milioen K.G. papier per jaar te leveren, beteekent zij ongetwijfeld een be langrijke aanwinst voor het Noord-Brabant- sche industriewezen Het „Hdbd." verneemt nader, dat door deze oprichting de bestaande papierfabriek van Philips in een afzonderlijke mij. wordt ingebracht. Hetzelfde gebouw waarin thans de fabriek gevestigd is, zal worden gebruikt. Ook dezelfde machines zullen in bedrijf blij ven. Wel zullen behalve het tot nu toe in hoofdzaak vervaardigde pakmateriaal, ook enkele nieuwe producten worden vervaar digd, zooals viltpapier voor onderbedekking van vloeren, asphaltpapier voor dakbedek king enz. De fabriek zal natuurlijk niet al leen voor het Philips bedrijf werken, maar ook voor anderen. Nieuwe Handley Page Voor 40 passagiers De Imperial Airways hebben een nieuw type vliegtuig in dienst gesteld: een groote Handley Page voor 40 passagiers. Deze nieu we machine is bestemd om gebruikt te wor den op de Indië-route. Vier machtige Ju- pitermotoren trekken de reuzin Hannibal heet de machine de lucht in. Kon. Ned. Vereen. „Ons Leger" De Koninklijke Nederlandsche Vereenl- ging „Ons Leger" hield Zaterdagmiddag on der voorzitterschap van oud-minister J. J. G. van Dijk haar algemeene vergadering in Hotel De Witte Brug te Den Haag. De voorzitter dankte in het bijzonder deü minister van Defensie, die het mogelijk had gemaakt dat men des ochtends in het artilleriepark een overzicht had kunnen ver krijgen van de voornaamste specimina van ons weermacht-materiaal, waaruit wel ge bleken is, hoezeer het Nederlandsche leger uitmuntend is geoutilleerd. De vraag of het niet ietwat vreemd is, dit in het openbaar naar voren te brengen nu de Nederlandsche Dagbladpers een petitionnement voor inter nationale ontwapening op touw heeft gezet, antwoordde spr. ontkennend. Ook de Ned. Ver. „Ons leger" heeft lof voor deze actie, al kan zij zich helaas geen gouden bergen van de conferentie van 1932 voorstellen. De weer macht dient gehandhaafd zoolang de na tionale veiligheid in gevaar kan worden ge bracht. Besloten werd een telegram van trouw aan de Koningin en een van dank aan den Minister van Defensie te zenden. De voorzitter deelde o.m. mede, dat welis waar van regeeringswege is afgezien van een legerrevue ter herdenking van de gebeurte nissen van 1831, doch dat het bestuur bin nenkort in de gelegenheid hoopt te zijn te zorgen dat die gebeurtenissen niet aan de vergetelheid worden ontrukt. 10 Juli opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties), Uitgesproken: 8 Juli: L. A. J. Rebers, boekhandelaar, Rot terdam, Schiekade 8a. R.-c. mr. G. C. B. E. Suringar; curator mr. W. E. Boelens, Rotter dam. 8 Juli: R. van Opstal, handelaar in groen ten, bedrijfsadres Brielschestraat 17, Rot terdam, wonende Hoogvlietstraat 50b, Rotter dam. R.-c. mr. G. C. B. E. Suringar; cura tor mr. W. E. Boelens, Rotterdam. 8 Juli: J. van der Wel, koopman in fou- rage, wonende de la Reijstraat 33b, Rotter dam, pakhuis Dahliastraat 73, Rotterdam. R.-c. mr. G. C. B. E. Suringar; curator mr. J. A. van Bronkhorst, Rotterdam. 8 Juli: A. van Mullens, winkelier in krui deniers- en Geldersche waren, Rotterdam, Röntgenstraat 102. R.-c. mr. G. C. B. E. Suringar; curator mr. G. J. Wiarda, Rot terdam. 8 Juli: N. A. Martens, sigarenwinkelier, winkeladres Keizerstraat 3, Rotterdam, wo nende Jacob Catsstraat 23 b, Rotterdam. R-c. mr. G. C. B E. Suringar; curator mr. jhr. mr. P. Th. Six, Rotterdam. 8 Juli: p. den Ottolander, koopman in koffie en thee enz., Rotterdam, Soetendaal- scheplein 2a. R.-c. mr. G. C. B. E. Surin gar; curator mr. A. Blom, Rotterdam. 8 Juli: N.V. 't Verguld Spinnewiel, Rot terdam, Cooisingel 39. R.-c. mr. G. C. B. E. Suringar; curator mr. W. F. J. van Notten, Rotterdam. 8 Juli: C. Verloop, vrachtrijder, Hekelin gen. R.-c. mr. G. C. B. E. Suringar; curator mr. H. P. Hermans, Brielle. u 433. „Bindt den jongen, slaat hem in de boeien, Want hij is ondeugend, slecht, En dan met de zweep hem afgeranseld," Zei de baas nu tot zijn knecht. En opeens begon de jongen te huilen, Schreeuwde: „Ik heb het niet gedaan", Zei de baas: „het moet gebeuren, Je streken uit je body slaan." 434. Ja, het alarmsignaal deed de anderen schrikken, Hun angst scheen plotseling groot, De blanken wisten niet, dat een zwart meisje Hun redster was in den nood „Wat gebeurt er nu," zei Pim's makker, „Waarom laat men ons alleen' Waarom schijnen ze nu te vluchten? En waar loopen zij nu heen?"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 8