f 3000.- f750.- f250.- f125.- f50.- f40.- DE FINANCIEELE KRISIS IN DUITSCHLAND DINSDAG 14 JULI 1931 BUREAUX NA8SAULAAN 49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17817 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL VERNIETIGEND KOFFIE-SCHANDALEN Interpellatie over den toestand in Italië Ernstig vliegongeluk bij Moskou Eigenaardige keelziekte in Nieuw-Guinea Drama op een notaris kantoor te Den Haag De aardbeving van Juni 1.1. VOORNAAMSTE cXIEUWS De Duitsche beurzen waarschijnlijk de geheele week gesloten Het herdiscontocrediet verlengd J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Baarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bü vooruitbet. By contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonne's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodel ijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm Dij verlies van *n anderen vinger Het heden verschenen voorloopig ver slag van de Tweede Kamer over het voorstel van de regeering tot reorgani satie van den economischen voorlich tingsdienst is in zoodanige termen ge steld, dat de minister maar het best zal doen het ontwerp zoo spoedig mogelijk in te trekken. Iedere poging zijnerzijds om in een memorie van antwoord het voorgestelde nog te verdedigen, kan reeds bij voorbaat als mislukt worden aangemerkt. Getracht wordt den minister persoon lijk te sparen, door de opmerking, dat het niet tegen hem persoonlijk gaat, omdat men meent dat hij de indiening van het onderhavige wetsontwerp zoo veel mogelijk heeft bevorderd, maar dat de bezwaren hoofdzakelijk gericht zijn tegen de geheele regeering, die geen blijk geeft van doortastendheid in het staatsbestuur. We gelooven niet, dat er in de laatste jaren ooit zulk een vernietigende kri tiek is uitgeoefend op eenig regeerings- ontwerp aan de Staten-Generaal aange boden. Door niet één lid van de volks vertegenwoordiging wordt het voorge stelde verdedigd. Dat de regeering een poging doet om in den bestaanden toe stand verbetering te brengen, werd ge waardeerd, maar tot een andere waar deering dan die van erkentelijkheid over een poging kan men zich niet op werken. Van de gewenschte en nood zakelijke concentratie in den economi schen voorlichtingsdienst komt vrijwel niets terecht, oordeelt de geheele Ka mer. Het aan de Kamer voorgelegde schema voldoet niet aan de minimale eischen op dit punt, zoodat nagenoeg algemeen het voorstel dan ook als on voldoende en ondeugdelijk wordt aan gemerkt, terwijl er aan wordt toegevoegd dat het zelfs niB is te aanvaarden als een eerste stap naar het gewenschte doel. Wordt er in andere voorloopige ver slagen altijd gesproken van eenige, ver scheidene of meerdere leden, die het aan de orde zijnde ontwerp bestrijden, of niet gewenscht oordeelen, hier heeft de commissie van rapporteurs een der gelijke aanduiding overbodig geacht en spreekt ze steeds van men, waarmede dan blijkbaar de geheele Kamer bedoeld wordt. Men was zoo lezen we dan aan het slot, als eep soort conclusie van de be schouwing alzoo niet bereid aan de tot standkoming van de voorgestelde rege ling mede te werken, men was tevens van meening, dat met verwerping van het onderhavige wetsontwerp niet kon worden volstaan. In scherpere bewoordingen kan het moeilijk worden gezegd, dat de Kamer zeer ontevreden is over dezen gang van zaken en teleurgesteld over het voor stel, dat na zoovele jaren van voorbe reiding en na in September j.l. in de Troonrede te zijn aangekondigd, thans aan de Kamer gezonden is. Het moet nu maar eens uit zijn met het getreuzel, want regeering en belang hebbenden hebben voor de behartiging van hun commercieele belangen direct behoefte aan een goeden en snellen voor lichtingsdienst, die nu maar georgani seerd moet worden in den kortst moge lijken tijd, desnoods met geheele wijzi ging van de thans bestaande departe mentale indeeling. De geheele regeering en dus niet alleen de minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, die dit ontwerp heeft onderteekend en voorge steld, wordt daarvoor verantwoordelijk gesteld. Hier komt het op aan, want daaruit blijkt duidelijk, dat er een aanval wordt gedaan op het beleid van de geheele regeering en om dit nog scherper te laten uitkomen, dreigen verscheidene leden, waaronder men in parlementaire taal wel eens belieft te verstaan de meerderheid der leden, te zullen stem men tegen de verschillende begrootings- hoofdstukken, waarin gelden zullen worden aangevraagd voor de instand houding van afzonderlijke economische af deelingen en diensten. Dat wil in dit geval dus zeggen tegen de begrootingen van vijf van de negen departementen, zoodat alleen Defensie, Justitie, Water staat en Onderwijs er buiten vallen. Over dit voorloopig verslag, dat zulk een vernietigend oordeel bevat over het regeeringsbeleid, waarop we nog wel eens terug zullen komen in het reces, mag niet te licht gedacht worden, want tenzij de regeering spoedig komt met andere voorstellen, dreigt er een ernstig conflict, waarvan de gevolgen niet te overzien zijn. In woorden, die niet mis verstaan kunnen worden, wordt dan ook gezegd, dat men algemeen van meening was, dat een goede en afdoende econo mische outillage der Regeering onder öe huidige economische omstandigheden een zoo alles overheerschend belang voor Nederland beteekent, dat geen ge- noegen kan worden genomen met halve maatregelen. In de verschillende persbeschouwin- sen, die de vorige maand gegeven zijn over dit voorstel is er voortdurend op gewezen, dat de regeering toegegeven had aan eischen van de ambtenaren en daardoor niet was gekomen met een grondige reorganisatie. Zij weet thans, dat de Kamer niet bereid is datzelfde te doen en met deze zekerheid zal de regeering mogelijk de kracht vinden tot meer doortastend handelen. Ruim twee maanden zijn daarvoor nog beschik baar. Het is te hopen, dat de regeering daar gebruik van maakt, want anders kon dit vernietigend staatsstuk, dat het voorloopig verslag over den economi schen voorlichtingsdienst vormt, wel eens het voorspel zijn van een crisis, omdat de Kamer met het tot heden gevolgde economische beleid geen ge noegen meer neemt. Het aantal voorbeelden, die op schrij nende wijze de gebreken van het heden- daagsche hoog-kapitalisme demonstree- ren, is in Brazilië weer met een vermeer derd. De regeering aldaar is met de regee ringen van enkele nabuur-staten over eengekomen een belasting te heffen op den uitvoer van koffie, die na eenig overleg werd vastgesteld op 10 shilling per baal, een bedrag dat ongeveer 40 pet. van den prijs uitmaakt. De opbrengst van deze belasting zou niet aan de di verse staatskassen ten goede komen, maar gestort worden in een speciaal fonds, dat uitsluitend tot taak had de belangen van den koffiehandel te behar tigen. De beheerders van dit dus van staatswege gestichte fonds meenden hun opdracht niet beter te kunnen na komen, dan door het geld te besteden aan het aankoopen van groote voorra den koffie en deze te vernietigen. Een aanvang is hiermede gemaakt door het in zee gooien van 5000 balen, die spoedig door meerdere tienduizenden zullen worden gevolgd. Hiermee denkt men den koffieprijs te stabiliseeren en dus de belangen van den handel te be vorderen. De wereldkrisis is een krisis van over productie. Ér heerscht dus ellende, omdat er te veel wordt geproduceerd. Een groot aantal menschen moet hon ger lijden, omdat er te véél is! Hoe dat mogelijk is in een gezond stelsel is onbegrijpelijk. Maar nog veel onbegrijpelijker is het hoe een verantwoordelijke regeering dus niet een troepje gewetenlooze zaken- menschen een dergelij ken maatregel kan nemen, waardoor een zóó groot kwantum levensmiddelen in één slag absoluut onttrokken wordt aan elke ver deeling en aan elk verbruik. Reeds is in ons land opgemerkt, dat de Westlandsche tuinders, die een soortge lijke manoeuvre hebben uitgevoerd met hun producten, toch beter hadden ge daan hun overschotten ter beschikking te stellen van steuncomité's voor werk- loozen, die graag de noodige garanties hadden gegeven. Soortgelijke opmerkingen zijn gemaakt toen de Canadeesche boeren hun over tollig graan in de zee deponeerden, ter wijl in China millioenen omkwamen eenvoudig stierven of lijken aten van den honger. Het heeft alles niet mogen baten: re geeringen zijn zelfs niet wijzer geble ken. Zulke regeeringen verdienen een schandmerk. Brazilië verdiende een Multatuli. Fokker-vliegtuigen Plannen tot oprichting van een internationale maatschappy De gespannen verhouding tot de General Aviation Corp. heeft Fokker aanleiding ge geven, eergisteren plannen aan te kondigen tot oprichting van een internationale maat schappij, waarin de vele Fokker-belangen over de geheele wereld zouden worden in gebracht met hoofdzetel in de Vereenigde Staten. De uitvoering der plannen wordt verge makkelijkt door het feit, dat Fokker Ameri- kaansch burger is geworden. De plannen zijn echter nog niet tot in bijzonderheden uitge werkt Men meent, aldus het „Hdbd.", dat de Nederlandsche Fokker-maatschappij de kern zal worden van de internationale maat schappij. Amenkaansche patenten zijn dezer dagen door Fokker van de General Aviation Corp. verworven. De nieuwe maatschappij zal vliegtuigen bouwen en verkoopen in elk land, dat nog niet wordt bediend door de onderhoorige maatschappijen en fabrieken bouwen in lan den, waar de vraag naar vliegtuigen zulks veroorlooft. Het feit, dat Fokker aan het hoofd zal staan van zijn eigen internationale organi satie zal van groot belang zijn in de ont wikkeling van het luchtverkeer. Het bericht omtrent zijn ongewijzigd ver zet tegen metalen vliegtuigen is misleidend. Te Haseboruckheigths zal hij de ontwikke ling van alle fabricatie met behulp van me taal consolideeren. Fokker heeft menig plan tot gebruik van metaal in vliegtuigen en zal series militaire zoowel als transport-vlieg tuigen produceeren op veel grooter schaal dan ten tijde dat de General Motors Corp. een controleerend belang in de Fokker-maat schappij kocht. Koningin-Emma-Jubileumfonds Bestemd voor lichameiyk-gebrekkige kinderen. H. M. de Koningin-Moeder heeft van de gelden, haar door de Nederlandsche vrou wen ter gelegenheid van Haar jubileum ge- aangeboden, welke thans met de gekweekte rente ruim f 200.000 bedragen, een stichting in het leven geroepen, aan welke door H. M. de naam is gegeven van „Koningin Emma Jubileumfonds". Uit de rente daarvan zullen bijdragen worden verleend voor opvoeding van en onderwijs aan lichamelijk-gebrekkige kinderen van Nederlandsche nationaliteit. Bommen in Spaansche kloosters ontploft Een gev>;cht tusschen politie en stakings- propagandisten Naar uit Granada gemeld wordt, zijn aldaar in twee kloosters bommen ontploft. Daarna ontstond een gevecht tusschen politie en personen, die de algemeene sta king propageerden, waarbij een der on ruststokers werd gedood. De openbare gebouwen worden door troe pen bewaakt. Aan de te Granada en Valencia afgekon digde algemeene staking doet slechts een gering aantal personen mee. Het Nederlandsche Paviljoen op de Parijsche Tentoonstelling De heer Moojen in ons land. De architect Moojen is gisteren uit Parijs in de residentie aangekomen ter bijwoning van een vergadering van het Comité voor de Nederlandsche inzending op de Internatio nale Koloniale Tentoonstelling te Parijs. De besprekingen, die plaats hadden op het De partement van Koloniën gingen in hoofd zaak over de assurantiepenningen en de in richting der nieuwe inzendingen. Markenangst te Venlo Geen omwisseling van Duitsch tegen Nederlandsch geld Gisteren hebben de gezamenlijke bankiers kantoren te Venlo geweigerd, Duitsche mar ken om te wisselen tegen Nederlandsch geld. Dientengevolge konden de Duitschers, die op de veiling zelf komen koopen, geen groenten inslaan. Onmiddellijk deed het gerucht de ronde in de stad, zoodat in de winkels ook geen Duitsch geld meer werd in betaling ge nomen, noch gewisseld. De handelstrans acties hebben een schok gekregen en voorloo pig wordt geen crediet meer verleend. Een en ander is een slag voor handel en indus trie en tuinbouw daar ter stede. Enkele za ken in de stad willen de zolveren Mark te gen 32 cent inwisselen. Hoe een senator over de encycliek denkt Senator Morello heeft aan den president van den Italiaanscnen Senaat de volgende mededeeling doen toekomen: Met het oog op de laatste encycliek van den Paus, die volgens mijn meening een ern stig en openlijk vergrijp tegen de verdragen van het Lateraan beteekent, wensch ik den minister-president en de ministers van bin nen- en buitenlandsche zaken te interpel- leeren Acht dooden Een bombardementsvliegtuig stortte bü een oefening boven het station Albino naar beneden. De plaatsvervangende chef van het militaire vliegwezen van het roode leger, Philos, een lid van den Russischen generalen staf, Kolonoski, de persoonlijke medewerker van derv commissaris van oorlog, Arkanujen, twee vliegers, twee werk tuigkundigen en een waarnemer zün daarbü gedood. Over de oorzaak wordt niets mede gedeeld. Reeds meer dan 20 dooden Het Soerabayasch Handelsblad verneemt uit Ternate, dat in Hollandia Noord-Nieuw- Guinea, nabij de Australische grens een bui tengewoon eigenaardige keelziekte is uitge broken, waaraan reeds meer dan 20 personen zün overleden. Het blad vermoedt, dat hier sprake is van een nekkrampepidemie. De Resident van Ter nate heeft zich met spoed derwaarts begeven per s.s. „Albatros." Zooals bekend, is het grootste aantal kolonisten werkzaam In de omgeving van Hollandia. Moordaanslag en zelfmoord Notaris ernstig gewond De notaris H. L. Morrst, Jan van Nassau- straat te Den Haag, zat hedenochtend in con ferentie met een zekeren V. uit de Ten Ho- vestraat. Plotseling hoorde het zich in een aangrenzende kamer bevindende persooneél een paar schoten lossen en direct daarop vluchtte de notaris, die klaarblükelük in het linker oor was getroffen, hevig bloedend uit zün kamer om in de gang neer te val len. Inmiddels werd een derde schot in de kamer gehoord. Het bleek, dat V. zichzelf dood geschoten had. Hü was in het hart ge troffen. Tot nu toe ontbreekt elke aanwij zing tot het motief van deze daad. De no taris is naar het Roode Kruis Ziekenhuis overgebracht. Zün toestand is ernstig. Het motief van de daad onbekend. Nader wordt vernomen, dat de dader, de heer S„ wonende in de Ten Hovestraat is. Sinds Maart j.l. stond de heer S. in za kenrelatie met den notaris met wien hü meermalen conferentie had. Spoedig na het gebeurde was de politie hedenochtend ter plaatse en stelde onder leiding van com missaris Paré een onderzoek in. Ook het parket was op de plaats van het misdnji aanwezig. In den loop van den ochtend is den notaris een kort verhoor afgenomen. Ook dit heeft geen licht gebracht over de vraag, naar de redenen, welke de dader ge had heeft. De notaris verklaarde niet te weten, waarom S. plotseling op hem ge schoten had. Kort na den aanvang der conferentie haalde S. eensklaps een revolver voor den dag, welke hü op den notaris afschoot. De notaris is 56 jaar oud. In verband met het politie-onderzoek is het lijk van S. voorloopig ter plaatse gela ten. In den loop van den middag zal het echter naar het ziekenhuis worden overge bracht. De toestand van den notaris Naar wij nader vernemen, is de toestand van den notarish minder ernstig, dan het zich aanvankelijk liet aanzien. Een nieuwe ondiepte in de Noordzee? yolgens de „Daily Express" zou de ka pitein van het Noorsche s.s. „Harbris", dat te Yarmouth is aangekomen, de plek ge vonden hebben, die het uitgangspunt is ge weest van de onderzeesche aardbeving, die in Juni ook in Engeland en ons land is ge voeld. Op die plek zou de bodem van de Noord zee meer dan honderd voet gerezen zün. Er zou zoo iets als een reeks van met zand bedekte heuveltjes zijn ontstaan De loods, die de Harbris te Yarmouth binnen heeft gebracht, heeft te bevoegder plaatse mede deeling gedaan van de ontdekking van den kapitein. De verhooging zou te vinden zün 29 mijl van Flamborough Head, in een richting O. N. O. De kapitein deed het volgende ver haal: Hij kwam uit de Oostzee en hij had bij den overtocht meest mist gehad. Verleden week Dinsdagmorgen wilde hü, daar het nog steeds nevelachtig was, bepalen waar hij zich bevond, en daarom liet hij peilen. Hij vond een diepte van 114 voet. Hij was zeer verbaasd, daar hij volgens de kaart op de plek waar hij meende te zijn, een diepte van 228 voet had moeten verwachten. Een half uur later peilde hij weer en de diepte was nu 108 voet, inplaats van 216 voet volgens de kaart. De kapitein dacht dat hij geheel en al verdwaald was. Eenigen tüd later, terwijl het schip heel langzaam voer, hoorde hij den misthoorn van het Humber lichtschip en toen wist hü waar hij was. Te Yarmouth heeft men de kaarten en den koers van het schip nagegaan en nog eens nagegaan. Men meent, dat de rug een lengte moet hebben van 8 mijl. Oceaanvlucht van twee Hongaren Naar Boedapest. De Hongaarsche vliegers Enders en Alexan der zü'n naar Harbour Grace gevlogen voor de eerste etappe van hun transatlantische vlucht naar Boedapest. Het vliegtuig draagt den naam .Rechtvaardigheid voor Honga rije". Ernstige keelziekte in Nieuw-Guinea. Reeds meer dan 20 personen overleden. (biz. 1, 1ste blad) Moordaanslag op een notaris en zelf moord te Den Haag. (blz. 1, 1ste blad) Bij een vliegongeluk in de buurt vaa Moskou zijn acht personen omgekomen. (blz. 1, 1ste Diad) De koningin-moeder heeft een Koningin- Emma-Jubileumfonds gesticht ten behoeve van lichameiyk gebrekkige kinderen van Nederlandsche nationaliteit. (blz. 1, 1ste blad) Interpellatie aangekondigd in den Itali- aanschen senaat naar aanleiding van de laatste encycliek. (blz. 1, 1ste blad) Benoeming pater dr. W. Lampen O.F.M. als hoogleeraar aan de R. K. Universiteit. (blz. 3, 1ste blad) Wervelstorm boven Hoek van Holland. (blz. 1, 2de blad) De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw zal een commissie instellen, die zal hebben na te gaan, door welke oor zaken het stoomtreilerbedrijf te IJmuiden in ongunstige omstandigheden, verkeert (blz. 1, 2de blad) De financieele krisis in Duitschland. Ver lenging van het herdisconto-crediet. (blz. 2, 2de blad) De Conventie der Conferentie tot bestry- ding van den handel in verdoovende midde len is door 28 staten onder wie Nederland, geteekend. (blz. 2, 2de blad) De Oost-Groenland-kwestle. (blz. 2, 2de blad) Algemeene ledenvergadering „Nederlandsch Fabrikaat" te Tilburg. (blz. 3, 2de blad) In het desbetreffend Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer wordt ernstige critiek geoefend op het wetsontwerp inzake den eco nomischen voorlichtingsdienst. (blz. 3, 2de blad) Jaarverslag Katholieke Filmcentrale over 1930. (blz. 3, 2de blad) Inbraak in een Haagsche bontzaak; voor een waarde van ongeveer f 15.000 aan bont gestolen. (blz. 1, 3de blad) Veldwachter te Utrecht schiet op zijn cheT, die licht wordt gewond. (blz. 1, 3de blad) Bij een ontploffing van een acetyleenhou- der bü de Amst. Droogdokmaatij. is één man gedood. (blz. 1, 3de blad) Gisteravond laat is het volgende officieele communiqué uitgegeven: Op grond van de verordening van heden van den Rijkspresident heeft de Rüksregce- ring besloten, dat alle banken, spaarkasen en andere bankinstellingen met uitzondering van de Ryksbank Dinsdag en Woensdag van deze week gesloten zullen biyven. De rijks- regeering en de aangewezen vertegenwoor digers der banken zullen in den loop van deze beide dagen alle noodige maatregelen en voorbereidingen treffen opdat Donderdag a.s. de middelen, noodig voor de voortzetting van het bedrijfsleven en voor het uitbetalen van loonei# en salarissen wederom in vol doende mate beschikbaar zqn. De beurzen blijven waarschijnlijk tot aan het einde van deze week gesloten. De tekst van het besluit Het besluit van de Rijksregeering heeft aen volgenden tekst: Paragraaf 1: De staatsbanken der landen, de openbare credietbanken. de spaarkassen, de gemeentelüke coöperatieve banken, de hypotheekbanken, de plaatselüke en gewes telijke bankinstellingen, de landbouwbanken en alle andere openbare of particuliere cre- dietinstellingen blijven met al hun filialen en agentschappen in het binnenland, met hun kassen en wissellokalen voor het ver keer hunner cliëntsele. hunner crediteuren en debiteuren op Dinsdag 14 en Woensdag 15 Juli gesloten Hei verrichten van betalin gen of het overmaken van gelden naar het binnen- of buitenland is verboden. Hetzelfde geld voor het postchèqueverkeer. De handel aan de effectenbeurzen is eveneens verboden. Voor zoover noodig gelden bü rentebereke ning de 14de en de 15de Juli als door den Staat erkende algemeene rustdagen. Voor het deponeeren van aandeelen voor het deelnemen aan algemeepe aandeelhou dersvergaderingen vooi; zoover het den laat- sten dag is van den daarvoor aangegeven ter mijn kunnen de banksn en bankinstellingen waar het deponeeren moet geschieden hun hoofdkantoren op den desbetreffenden dag van 10 tot 12 uur 's morgens uitsluitend voor dit doel geopend houden. Paragraaf 2 Deze verordening treedt per 13 Juli 1931 in werking. Het besluit is ge teekend door den Rükskanselier Dr. Brii- ning, den Rüksminister van Financiën Dr. Dietrich, den Rijkspostminister Schatzel en voor den Rijksminister van Economische Zaken door den Staatssecretaris Von Tren delenburg. Het herdisconto-crediet verlengd. Tegen elf uur gisteravond was de zitting van den Raad van Beheer van de Bank voor Intenationale Betalingen geëindigd en werd het volgende communique gegeven: De Raad van Beheer van de Bank voor Internationale Betalingen heeft kennis ge nomen van de uiteenzetting van den presi dent van de Duitsche Rpksband Dr. Luther Inzake de situatie in Duitschland en den economischen en financieelen toestand al daar, die ondanks de door het opnemen van in Duitschland op korten termijn belegde kapitalen ontstane krisis bevredigend geacht kan worden. Gezien echter het feit, dat de Duitsche RÜksregeering zich om financieelen steun voor eenige doeleinden gewend heeft, ver klaart zich de Raad van Beheer over tuigd van de noodzakelükheid van een der- gehjken steun onder de huidige omstan digheden bereid aan deze hulpverleening mede te werken en haar met de den cen- tralen banken ter beschikking staande mid delen te versterken. Inmiddels heeft de Raad van Beheer den President gemachtigd om in overleg met de andere betrokken instel lingen de deelneming aan de onlangs aan de Rüksbank toegestane herdisconto-credie- ten te verlengen. De Duitsche banken Dinsdag en Woensdag gesloten. De RÜksregeering heeft gisteravond op grond van artikel 48 van de Rüksgrondwet een noodverordening uitgevaardigd, waarbij besloten wordt, dat alle Duitsche banken Dinsdag en Woensdag 14 en 15 Juli gesloten zullen zqn, zoodat geen betalingen gedurende deze beide dagen kunnen geschieden. Het besluit is nog gisteravond in werking getre den. Het is geteekend door Rükspresident Von Hindenburg, Rükskanselier Briining, den Minister van Financiën Dietrich, den Minister van Binnenlandsche Zaken Dr. Wirth en den Minister voor Economische Zaken, door den Staatssecretaris Von Trend- lenburg. Flandin over het Fransche standpunt De Fransche minister van financiën Flan din heeft zich om 18.30 naar het ministerie van binnenlandsche zaken begeven teneinde met den minister-president Laval een be spreking te houden. Hü deelde aan de vertegenwoordigers der pers mede dat de Bank voor Internationale Betalingen besloten had, dat Duitschland geen stortingen voor het waarborgfonds be hoefde te doen Hiermede is z.i. het stand punt der Fransche regeering gerechtvaar digd. Wat Luther betoogde. Luther's betoog over den toestand in Duitschland hield o.a. in: De toestand is ernstig en bqna wanhopig indien de Duitsche regeering zich alleen mei haar eigen middelen moet redden. De uit het geldwezen voortkomende moeilijkheden waarmede Duitschland te kampen heeft, kunnen slechts bestreden worden door mo netaire maatregelen met uitsluiting van andere. Centrale banken en andere licha men hebben de middelen die Duitschland kunnen redden. Duitschland doet een beroep op hen, opdat zij deze middelen onverwijld mogen aanwenden zonder politieke overwe gingen. Het uiten van politieke wenschen onder de huidige omstandigheden zou in strüd zün met de wenschen van de Duit sche regeering en het Duitsche volk. Dr. Luther deed vervolgens een beroep op de B. I. B. om zonder ander doel voor oogen dan een onmiddellüke verbetering van den toestand het reddingswerk te willen ondernemen. Hij deed dit op roerende en pathetische wyze, hetgeen niet naliet een zekeren indruk te maken. Minister Reymer handhaaft zijn stand punt inzake dc preventieve radiocensuur. (blz. 2, 3de blad) Barometerstand 9 uur vun. 7.60 stilstand. LICHT OP De lantaarns moeten morgen worden op gestoken om 9.44. Hoogste barometerstand 761.6 te Jan Mayen. Laagste barometerstand 749.5 te Malin- head. Verwachting: Matige Zuid-Oostelijke tot Zuid-Westelijken wind. Meest gedeeltelük bewolkt. Waarschijnlijk eenige regen mee kans op onweer. Iets wanner. De Raad van Beheer teleurgesteld. Hq stelde evenwel de leden van den Raad van Beheer zeer teleur toen bleek, dat Duitschland geen politieke waarborgen wil de geven. Onder deze omstandigheden vat de mee ning post in bankkringen, dat zü Duitsch land niet kunnen helpen. Het ligt voor de hand dat sommige re geeringen zich niet kunnen vereenigen met de negatieve uitingen van de Duitsche re geering en dat de leden van den Raad van Beheer geen enkelen der door Luther ge vraagde maatregelen wenschen te nemen, zonder met hunne respectievelijke regee ringen overleg te hebben gepleegd. Het schijnt niet minder vast te staan, dat geen enkele bank zich aan een grootscn opgezette redding zal wagen zonder mede werking van Frankrük, dat politieke waar borgen onmisbaar acht. In Bazel is men algemeen voor hulpverleening De Parijsche ochtendbladen besprekenden toestand in Duitschland in verband met het

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1