Laatste Nieuws Cheque-koersen Amsterdamsche Beurs Stofzuigerhuis MAERTENS HERINGA &WUTHRICH, HAARLEM ELECTRICITEIT 14 Juli Agenda Agenda 15 Juli De diefstal bij een oude vrouw MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam STADSNIEUWS BURGERLIJKE STAND BEVERWIJK GEMENGD NIEUWS Oarteljorisstraat 16 - Tel. 10756 VAMPYR stofzuigers f 105.- RECHTSZAKEN ONDERWIJS a 1653/. 90% 61% 41 1043% 44 277 51% 46 7 30 84 26 208% 83% 60 38 41 36 116 322 80 3/ besluit van de Bank voor Internationale Be talingen te Bazel. De „Petit Parisian" schrijft, dat men den indruk heeft, alsof Dr. Bruening zelf niet weet, wat hij wil. Hij tracht vóór alles tijd te winnen. Hij heeft zeker de hoon nog niet opgegeven binnen korteren of langeren tijd toch nog credieten te verkrijgen. In de „Matin" meldt Sauerwein uit Bazel, dat men daar algemeen van meening is, dat men Duitschland onvoorwaardelijk moet helpen, doch dat men tegelijkertijd moet trachten, de tot nu toe door Duitschland gevolgde politiek in nieuwe banen te leiden. Het woord is thans aan de regeeringen, in het bijzonder aan de Fransche regeering, want zonder de hulp der regeeringen kun nen noch de internationale financieele we reld, noch de particuliere ondernemingen iets voor Duitschland doen. Engelsche verliezen. De „Financial" News" berekent, dat Lon den bij de verliezen der Danatbank met 8 tot 9 millioen pond sterling is betrokken. De verliezen zijn over ongeveer 20 huizen verdeeld. Het is duidelijk, zegt het blad, dat geen enkele Duitsche bank aan haar bui- tenlandsche verplichtingen kan voldoen, wanneer de mark in waarde verminden. Om deze reden moet de steunactie voor de mark snel geschieden. Het blad keert zich tegen de in Amerika verbreide meening, dat Duitschlands onder danen voor 80 verantwoordelijk zijn voor den stormloop op de buitenlandsche valuta. In alle goed ingelichte kringen bestaat er geen twijfel, dat de tegenwoordige moeilijk heden in de eerste plaats het gevolg zyn van het intrekken der Amerikaansche saldi. De gebeurtenissen bewijzen, dat het Hoovei- plan alleen niet voldoende is. De „Daily Herald" meldt, dat Duitsch land voor een politieke wijziging staat. Wanneer niet in de eerste 2 of 3 volgende dagen voldoende hulp komt, kan dit leiden tot het aftreden van het kabinet-Brüning en misschien ook tot het aftreden van Von Hindenburg en dan tot een dictatuur van de nationalisten en de nationaal-socialisten. In Amerikaansche kringen is men van meening, zegt het blad, dat een crediet var» 1% milliard niet meer voldoende is en dat het dubbele bedrag noodig is. De Engelsche staatspapieren hebben Maandagochtend door de moeilijkheden 70 millioen por.ld sterling aan waarde ver loren. De kassen in Hongarije gesloten De financieele krisis in Duitschland, heeft aanleiding gegeven voor de regeering, voorzorgsmaatregelen te nemen, om even- tueele gevolgen van de in Duitschland be staande moeilijkheden voor het economi sche leven in Hongarije te verhinderen of althans tegen te gaan. Om deze reden heeft de regeering be sloten een verordening af te kondigen, vol gens welke elke financieele instelling en firma's, die zich uit hoofde van hun bedrijf bezig houden met de afwikkeling van hun credietzaken, hun kassen op 14, 15 en 16 Juli gesloten moeten houden. Een verzonnen interview De „News Chronicle" heeft telefonisch in Doorn geïnformeerd naar een in de Fran sche en ook in een gedeelte van de Engel sche pers gepubliceerd interview met ex- keizer Wilhelm, in welk interview den ex- keizer hatelijke opmerkingen tegenover Frankrijk en Von Hindenburg in den mond zijn gelegd. Medegedeeld werd, dat van het z.g.n. In terview van den ex-keizer geen woord waar is. De adjudant van den ex-keizer, die deze telefonische mededeeling deed, voegde hier aan toe, dat het interwiew schijnbaar in Parijs is gepubliceerd. Briining en Curtins nog niet naar Parijs. Tegenover het door enkele Fransche och tendbladen geuite vermoeden, dat het be zoek van dr. Brüning en Curtius aan Parijs zeer spoedig te verwachten zou zijn, meldt Havas, dat men in goed onderrichte diplo matieke kringen geen rekening houdt met een zeer spoedig bezoek van de twee Duit sche ministers. j Mellon gaat vroeger naar Londen De Amerikaansche staatssecretaris van fi nanciën Mellon, die voornemens was zich gedurende eenige weken aan de Fransche Rivièra terug te trekken, heeft besloten, reeds Vrijdag a.s. naar Londen te gaan. Spoed noodzakelijk. Het bestuur van de Federal Reserve Bank te New-York, heeft Maandag in het par lementsgebouw vergaderd, daar men van de besprekingen te Bazel een practisch resul taat verwachtte en geen tijd verloren wilde laten gaan, om de credletactie te openen. De conferentie werd eerst in den laten namiddag afgebroken, toen het bericht binnenkwam, dat overeenkomstig het te Bazel genomen besluit, verdere onderhande lingen tusschen de belanghebbende regee ringen noodig zijn. Verschillende vooraanstaande particuliere bankiers, die met de Federal Reserve Bank voortdurend in contact staan, verklaarden, volgens een bericht van de „Times", dat de deelneming van hun banken aan de cre- dietverleening voor Duitschland tot de mu- P-Hjkheden behoort. De grootste spoed is eehter geboden. De catastrophale ontwikkeling van de Duitsche financiën gedurende de laatste igen doet reeds thans een crediet van min der dan 500 millioen dollar onvoldoende achten en elke verdere vertraging brengt het gevaar mee, dat de steunactie voor Duitschland te laat komt en daardoor nut teloos wordt. De Danat-Bank. Naar wordt gemeld, zou de vroeger» staatssecretaris van het rijksministerie van financiën Karl Bergman de functie van riiks-commissaris voor de DanatDank op zich nemen. De handel in Duitsche marken. Naar wij vernemen, heeft de Amsterdam- sche Banklersvereeniging besloten, geen marken te verhandelen. Washington verwacht energieke maatregelen in Duitschland. De gebeurtenissen van Maandag schijnen bij de regeering te Washington de overtui ging gevestigd te hebben, dat de financieele toestand in Duitschland ondanks alle on zekerheid niet meer zoo hopeloos slecht is als tegen het einde van de vorige week. Het is duidelijk, dat de verantwoordelijke Amerikaansche politici de oplossing van de krisis in de eerste plaats verwachten van krachtige maatrege'en der Duitsche regee ring en men is voldaan over de door presi dent Hindenburg genomen besluiten Inzake het sluiten van de banken. De gevolgen voor Zuid-Slavië De bladen volgen met spanning de gebeur tenissen in Duitschland. De opwinding is d?s te grooter, omdat ook de financieele toe stand in Belgrado door het dreigend uitblij ven der Duitsche betalingen, ernstig wordt. De „Prawda" verklaart, dat onmiddellijk na de beslissing over hulpverleening aan Duitschland de Zuid-Slavische kwestie aan de orde moet komen. Het afzien van de Duitsche betalingen zal ernstige gevolgen voor Zuid-Slavië hebben en kan tot een catastrophe leiden. Alle bladen verklaren opnieuw, dat de be sluiten van de besprekingen te Parijs voor Zuid-Slavië niet bindend zijn. Er bestaat slechts de mogelijkheid voor een moratorium op grond van het Youngplan, doch niet op een voorstel van Hoover. Wanneer thans de betalingen worden uitgesteld, dan eischt Zuid-Slavië schadevergoeding uit het garan tiefonds, dat volgens het Youngplan is In gesteld. Terugreis Dr. Liither. De president van de Rijksbank Dr. Lüther wordt in den loop van den namiddag uit Bazel terug verwacht. Na ziin aankomst te Berlijn zal hij onmiddellijk met de Herstel commissie van het Rijkskabinet besprekin gen voeren in verband met zijn onderhan delingen met de Bank voor Internationale Betalingen te Bazel. Van het rapport van Dr. Lüther zal het afhangen, of het Rijkskabinet heden nog zal bijeenkomen. De Danat-Bank. De benoeming van Bergman tot rijks commissaris voor de Danat-Bank wordt of ficieel bevestigd. Geen gelden via de post naar het buitenland. Het Duitsche rijkspostministerie deelt mede: Daar op het oogenblik ter beurze geen koersnoteeringen plaats hebben, is het voor de post tot nader order niet mogelijk betalingen op poststukken voor het buiten land aan te nemen. De postkantoren hebben dienovereenkom stig bericht ontvangen. Bovendien hebben de postgirokantoren bericht gekregen tot nader order geen overschrijvingen te doen van gelden naar het buitenland. Ontploffing op een motorboot Drie gewonden Op de werf van gebroeders Barkmeyer te Hoogkerk (Gr.) heeft hedenmorgen aan boord van de motorboot Groningen VII van de Lemmerstoombootmaatschappij te Gro ningen een ontploffing plaats gehad. De boot lag op de werf voor een reparatie aan het achterschin. In de machinekamer was men bezig met benzine olievlekken te verwij deren. Een der werklieden schijnt de groote onvoorzichtigheid te hebben gehad, terwijl men hiermee bezig was, in de machineka mer een lucifer aan te steken. Een ontplof fing volgde en een brand brak uit. De mo tordrijver Wagemaker en de werklieden Kiel en Willems van de werf kregen vrij ernstige brandwonden aan gelaat en handen. De ge wonden zijn naar het academisch ziekenhuis te Groningen vervoerd. Hun toestand is be vredigend. Er bestaat geen levensgevaar. Om den brand aan boord te kunnen blusschen ls de „Groningen VII" direct te water gelaten. Doordat er een gat in het achterschip was, in verband met de reparatie, kwam het wa ter in de machinekamer. Bovendien werd een brandspuit gebruikt. Het vuur was hierdoor spoedig gebluscht. In de machinekamer is schade aangericht. Achttien soldaten onder een auto In Spaansch Marokko sloeg in de nabij heid van Villa Sanjurjo een militaire vrachtauto met achttien soldaten in volle vaart over den kop. De inzittenden werden onder den auto bedolven. Een soldaat werd op slag gedood. Drie werden in hopeloozen toestand onder de overblijfselen van den auto vandaan gehaald. De veertien andere soldaten waren eveneens zoo ernstig gewond, dat zij naar het ziekenhuis moesten worden vervoerd. Aanslag op een D.-trein Bij Kragen—Kassei. Naar eerst thans bekend wordt, werd ln den nacht van Zondag op Maandag op den te 0.28 uur uit Kassei vertrekkenden D-trein naar Berlijn nabij de brug bij Kragenhof, een aanslag gepleegd. Stukken rails en bal ken, die voor het herstel der spoorlijnen worden gebruikt, waren op de rails gelegd. Een toevallig over de brug komende man zag het ijzer en de balken liggen en liep on middellijk den D-trein tegemoet, welken hij door lichtsignalen met een zaklantaarn tot stilstand bracht. Het door de politie ingestelde onderzoek was tot dusver vruchteloos. Het Zionisten-Congres Landentoumooi te Praag Naar de „Tel" meldt lulden de volledige uitslagen der le en 2e ronde, alsmede de voorloopige uitslag van de 3e ronde, als volgt: le ronde: SpanjeItalië 22; Engeland Roemenië 3—1; Polen—Noorwegen 4—0; AmerikaDenemarken 40; LetlandLl- tauen 31; JoegoslaviëHongarije 21; Tsjecho-SlowakijeZweden 22, Zwitser landNederland 4—0. Tweede ronde: HongarijeLitauen 22: Amerika—Letland 2—1; Denemarken— Noorwegen 3'AEngeland—Polen 2u— l'A; RoemeniëItalië 31; Duitschland— Zwitserland 31: NederlandSpanje 40. Derde ronde: DuitschlandSpanje 2 <4 i/j*; PolenItalië 2—0**;EngelandDene marken 2H'; Letland—Noorwegen 2— 0**; HongarijeAmerika l'Al'A*\ Tsje cho-SlowakijeLitauen 11**; Joegoslavië Frankrijk 2 A'A*: OostenrijkZweden 31; NederlandRoemenië 22. o Gebouw „St. Bavo" Ledenvergadering Trampersoneel, 8 uur Bestuur Grafische Bond, 8 uur R. K. Kraamverzorging. 2 uur Rechtskundig Bureau, 8 A uur „St. Caecilia", 8 uur. Groote of St. Bavokerk Orgelbespeling door George Robert, 3'A—9 A uur. Palace-Cinema „Marine-Pronkstukken", 8'A uur, (voor volwassenen). Gebouw „St. Bavo" R. K. Politiebond, 9 en 4 uur. „Kunst na Arbeid", 8 uur. R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Statpnzaal Prinsenhof Gemeenteraads vergadering, 1 lA uur- Palace-Cinema „Marine-Pronkstukken", 8y, uur, (voor volwassenen). Het streven van het Zionisme De resolutie van de politieke commissie van het zeventiende Zionisten Congres, waarin het streven van het Zionisme nauw keurig wordt omschreven en welke resolu tie sinds ongeveer vijf dagen in bewerking was, is Zondagnacht aan het Congres voor gelegd en tenslotte met 162 stemmen van de revisionisten tegen aangenomen De besprekingen leidden tot 'heftige tu multscènes. De blauw-witte Joodsche vlag gen werden door sterk extremistische ele menten neergehaald en tenslotte verliet de revisionistische groep het Congres. In de resolutie wordt het Zionisme de na tionale vrijheidsbeweging van het Joodsche volk genoemd. Het vaderlandlooze, naar emigratie dringende volk wü hier een nor maal volksleven vernieuwen. Elke poging om dit doel te verhinderen, wordt met be slistheid afgewezen. Verder werd het interview van Dr. Weiz- mann, waarin hij verklaarde, dat hi) er niets voor voelt dat de Joden in Palestina de meerderheid moeten uitmaken, daar dit door de wereld niet zou worden goedgekeurd, met de stemmen der arbeiders en een deel van het linksche burgerlijke blok betreurd. Verder kwam het tot een tumult, toen 't amendement van de revisionisten dat de in het program van Bazel geëischte stichting van een „publiek rechtelijk verzekerde woonplaats voor het Joodsche volk in Pa lestina" en het in het mandaat toegezegde herstel van het Joodsch Nationaal Tehuis ln Palestina de verandering van het geheele mandaatgebied van Palestina aan belde zij den van den Jordaan in een Joodschen staat, d.w.z. in een staatswezen met een in meerderheid Joodsche volk beteekent, door het Congres in zooverre werd verwor pen, dat het voorstel van de Arbeiderspartij, om over te gaan tot de orde van den dag met 125 tegen 62 stemmen werd aangeno men. Overgangsexamens Gemeentelijk Lyceum Bevorderd van de 1ste naar de 2e klas: P. Dozy, T. v. Hattum, Mien ten Have, Aadje Heybroek, H. Ingerman, J. Kaars Sijpesteyn, Willy Klein, Margreet van Len- nep, H. Meursing, H. Naessens, Ans Obe- rlnk, W. Otten, H. Postema, H. Ruys, W. Sommerhoff, J. Stoel, W. Teding van Berk hout, Elda Vroom, J. Wamaars, N. van der Zouwe, D. Zuydam, T. Berendsen, Zus Chapon, EUl Dleckman, H. Donkersloot, o. Fontein, J. Heilings, S. Hellings, Joke Jee- kel, J. de Jong, J. der Kinderen, Fifi Klin gen, F. Kruyshoop, Nanni van Lennep, Tootje Niehorster, P. Roersch, P. Sillevls, E. Smit, K. Smits, H. Bais, J. van den Berg, A. van Donkelaar (voorw.) B. Graëff, P. Hacquébard, Nanni Hansen, W. Kenner, C. Moll, M. Mulder, Martha Noordhoff, Jo- slen Ritman, M. Schaeffer, T. Schras, G. Seegers, A. Sipkema, Tine Sobels, L. Stuut, Linl Weide, K. Bink, H. Blanken, J. de Boer, Ida Busking, R. Bij, A. Bijl, R. Din- kelman, H. Hoyer, Erna Kerger, K. v. Ker sen, J. Klein de Groot, B. Knuyt, Ali Kornmann, J. Lit, T. Meyerink, A. van der Vaart, J. van Dusschoten, W. Ericsson, K. Fortgens, W. Frijn, Gonni Grilk, H. de Haan (voorw.), K. Haverschmidt, Greta In den Bosch, M. Jacobs, G. Koning, Loes Kubatz, Puk Mok, J. Mulder (voorw.), N. de Munck, R. Poolman, J. Poort, G. Raes- veldt, Anni Wijminga, F. de Jong. Van de 2de naar de 3de klasse: Jetje Allard, Llesje Brugsma, M. v. Bu ren, F. Das, J. Fibbe, Corrl de Graaf, Mia van der Hart, Maris Kubatz, Adri Lukkaart, J. Metselaar, Frieda Mulder (voorw.), Chr. Swaving Dijkstra, R. Thürkow, H. Mees, C. Wicherlink, J. Buzink, H. Borggreve, G. Buisman, Lizzy Coutinho, D. Ingerman, Greet Knuyt, Brita Korringa, R. Kruseman, J. Mulder, A. Ott de Vries, A. Oudolf, J. Peters, J. Salomonson (voorw.), A. Schotel, Riti Schweitzer, M. van der Sleen, Bertha Sorgdrager, B. v. Spankeren (voorw.), u. van der Togt, H. Wamaars, J. Appeldoorn, G. Balk, K. van der Broek, D. Bijl, Rie Orie- tée, W, Derx, E. Düsterbeck, Wennl Jou- stra, W. Kaars Sijpesteyn, J. Klingen, Annie Mets, Etti Pondman, P. Pondman, Nettle Schamhart, Emma Schröder, Deetje van de Velde, Gerda van der Velde, H. Vermeer, A. Westhof, F. Boke'.mann (voorw.), P. van den Broek, F. Brouwer, A. Haje. P. v. Heer den, Hannl In 't Veld, T. Jansen, Friese Kan, W. Kroon (voorw), H. van der Land, C. Lit, J. Luber, J. Mans, H. Mulder, R. Mulder, Trudi Rensen. W. van Rossen, Annie Verhoef, Elli Wagemaker. Van de 3e naar de 4e klasse (Gymnasiale afdeeling): O. Abendanon, Elisa». de Jong, Martha Knot, Adri Nugteren, H. Postuma, Tilly Spaargaren, M. Stam, Ans v d. Velde. H. B. S.-afdeeling: K. Beets, K Bootsma, H. Borgerding, Betty Brouwer, J. Corsmit, Antje Dorsman (voorw.), B. Kapteijn den Boumeester, V. Klein, Emmi v. Konijnenburg D. Ochtman, Lien Paesi (voorw.), D. Prins, Jetty Raesveldt, L. Ruys, J. Stalling, Ting Tinggarto, Elly Weski, Hanni de Beer, J. Bouman, P. Dankelman, J. Duinker. H. Fer guson, H. Godschalk, S. Groustra, W. de Haan, J. de Haas, Gerrie Koel, J. Korringa, J. Müller, Annie Piekaar, A. Pot, P. Seijffert, M. Sillevis, B. Uitenhage de Mist, J. Berk- hemer, P. Blad, B. Bolwidt, K. Cramer, H. v. Dusschoten, J. v. Eist, F. v. Eykarn, B. Hagen, J. Keuzenkamp, A. Leendertz, T. Leendertz, Henny Metselaar, Rose! Rhiem, J. Stapensea. J. Weener. Uitsluitend naar de litterair-economische afdeeling: Loes Marks, J. Blankevoort, Me- lia Botman, Jouke Jepsen, Lena Wessels. Van de 4e naar de 5e klasse (Gymnasiale afdeeling)J. van Batenburg, A. Cassée, E. Felder, A. Habermehl (voorw.), F. Meyer, j. Sipkema, F. Teding van Berkhout. H. B. s„ afd. B: A. v. Baasbank, S. de Boer, A. Bruyning, J. Dalmeyer, L. Dorsman, K. d'Engelbronner, D. Eskes, B. v. Essen, B. de Jong, voorw., Liesbeth v. Konijnenburg, Th. Odijk, B. Twiss, voorw., W. v. d Velden, H. v. Weel, L. Zonneveld, J. Braakman, H. Dalebout, J. Hemmes, W. Jorrltsma, H. Kru seman, H. Lodewijks, C. v. Mels, C. Mulder, Tineke Mulder, R. Pfaff, Jeanne Trappel, j. Tuininga, -A. v. d. Voort, H. Bannink, Nelie Graaf, H. Habermehl, J. Hartog, v. d Heuvel Rijnders, C. Koning, E. Neumann, p. v. Oss, J. ott de Vries, R. Posthumus, P. Spaander. E. van de Stadt, Claudie Uriot, Liet v. Vhet. Litterair-economische afdeeling: A. Bloemendaal, voorw., Loes Bosschart P Crommelin, Nellie v. Dalen, P. Jongeneel (voorw.), Rie Klijn, Dola Lodder, Joep Mars man (voorw.), Gretha Meuffels, Mat Rees, Mies van Santé (voorw.), Lous Scheffer Herman v. d. Zee. Van de 5e naar de 6e klasse (Gymn. afd.) J. Garrer. Hester van Hall, Anna Merkuur Martha Nicolal, Ina Segaar. Een nieuwe oorlogsfilm Gistermiddag draaide in het Rembrandt- Theater voor genoodlgden de laatste oor logsfilm. „De vier van de Infanterie". Van Vrijdag af kan men van deze felle aan klacht tegen den oorlog kennis nemen. In deze dagen van het petitionnement is de film zonder twijfel „The right film on the right place". Zware straffen voor de daders De rechtbank deed hedenmorgen uitspraak in de zaak van het complot, dat zich op 20 Mei aan een schandelijk misdrijf schuldig maakte. Van een alleenwonende vrouw, die in de Mariastichting was opgenomen, werd uit een kistje, dat in haar huis aan het Groot Hei ligland stond, een bedrag van f 600 gestolen. De 21-jarige A„ de 39-jarige M. Z. en de 22-jarige S. werden ieder veroordeeld tot 1% jaar gevangenisstraf, conform den eisch. De derde heler, de 26-jarige G. R. werd ook. gelijk de eisch, tot 1 jaar en 9 maan den veroordeeld. G. R. en M. Z. stonden vervolgens nog terecht wegens diefstal. Gelijk de eisch wer den ze ieder nog eens tot 8 maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Tenslotte had H. S. nog f 12.50 van het gestolen geld ontvangen. Tegen hem was geëischt een gevangenisstraf van 3 maanden; hij werd veroordeeld tot 1 maand gevange nisstraf. Kath. Jonge Middenstandsve. - 'jing „De Kring" Bestuurswisseling De leden van de K. J. M. V. „De Kring", kwamen gisterenavond, ondanks het heer lijke zomerweer, in groot getal bijeen in het Eigen Huis aan de Jansstraat. Er stond een belangrijk punt op de agenda van de buiten gewone algemeene vergadering: bestuurs verkiezing. Reeds in een vorige bijeenkomst waren als bestuursleden afgetreden de heeren Ben Walenkamp, Jan Vintges en Wim van Willige, zoodat een aanvulling niet kon wachten tot de opening van het winter seizoen. Met algemeene stemmen werd tot voorzitter gekozen de heer Theo v. d. Berg. De nieuwe praeses hield een keurig ver zorgde malden speech, waarin hij hulde bracht aan de scheidende bestuursleden en de hoop uitsprak, dat hij de volle medewer king van de leden zou krijgen. In dit ver band wees hij er op, dat „De Kring" geen amusementsvereeniging is, of meer is, omdat hoogere belangen aan het K. J. M. V. principe verbonden zijn. De moderator sprak prettige woorden tot de mannen, die hem niet meer in bestuursverband zouden bijstaan en wenschte v. d. Berg geluk met zijn be noeming, waarbij rector Timp hem wees op de groote verantwoordelijkheid hem op de schouders gelegd. Tot bestuursleden werden vervolgens geko zen de heeren Eef van Willige, die het secretariaat zal waarnemen en Rinus van Emmerik, die zich met het penningmeester schap zal belasten. De heeren Wil Dernison en Jan Wesse- lingh, zullen resp. als vice-voorzitter en commissaris optreden. Het secretariaat blijft dus gevestigd Kleverparkweg 61. De heer Jan Vintges, die in het huwelijk zal treden, werd benoemd tot lid van ver dienste. De tweede zomer-excursie zal plaats heb ben op Zondag 26 Juli. Per autobus zal het gezelschap naar Rotterdam gaan, waar „De Kring" gast zal zijn van de afdeeling aldaar. Men zal o.a. een tochtje maken door de havens. Het nieuwe adresboek voor Haarlem Al is het laat, eindelijk is dan toch het nieuwe adresboek voor Haarlem verschenen. Het is moeilijk, het lijvige boek geheel op juistheden te contróleeren. Maar reeds op bladzijde 5 staat een leelijke fout in de ver melding van de leden der Prov. Staten van Noord-Holland, die in de vorige periode zitting hadden. Er staat nog zelfs bij vermeld, dat de leden aftreden den eersten Dinsdag van Juli 1931! Waarom de namen der reeds in April gekozenen niet opgenomen ztJn kunnen worden, ontgaat ons. De adressen nagaande van onze redacteu ren en personen in onze onmiddellijke om geving, bleek, dat bijna alle adressen ver keerd of zelfs heelemaal niet genoteerd zijn. Onder de rubriek R. K. kerken staan niet de drie kerken in Haarlem-Noord vermeid, doch welde oud-katholieke kerk. Bij het doorbladeren van het boek kregen wij den indruk, dat bij de samenstelling niet de noodige accuratesse was betracht, welke wij toch anders van de Uitgeversmij. „Haerlem" gewend zijn. De technische verzorging van het boek valt te loven. De duidelijke druk vergemak kelijkt het naslaan van adressen en de ge wone indeeling in adres-, beroeps- en stratenlijst maakt het boek geschikt voor een handig gebruik. R. K. Reisvereeniging Het bestuur van de afdeeling Haarlem van de Ned. Roomsche Reisvereeniging verzoekt ons er aan te herinneren, dat Donderdag 16 Juli de toren van de Groote of St. Bavo kerk zal worden beklommen. Leden en introducé's komen samen uiter lijk om half acht uur bij de kosterswoning aan de Oude Groenmarkt. Opbrengst collecte Zondag werd in de kerk van den H. Joan nes den Dooper (Amsterdamstraat) onder alle H.H. Missen door dan Zeereerw. heer Pastoor L. Willenborg een liefdadigheidspre dikatie gehouden, waarna collecte ten bate varf de arme kerken»van het bisdom Haar lem. Deze collecte bracht f351 op. Personalia Geslaagd voor het theoretisch examen mejuffrouw Riek Gouda, leerlinge van de Muziekschool van de Maatschappij tol Bevordering der Toonkunst afdeeling Haar lem. De heer J. P. A. Luynenburg, alhier, slaag de te 's-Gravenhage, voor het notarieel exa men, tweede gedeelte. Geslaagd is alsnog voor het eindexamen Middelbare School voor Meisjes mej. F, Slijper. Bij de te Utrecht gehouden muziekexamens M. O. slaagde voor het theoretisch gedeelte (hoofdvak piano), onze stadgenoote mej. C. A. Vogels, leerlinge van de „Nieuwe Mu ziekschool" te IJmuiden. Mej. W. S. Stolp, alhier, slaagde te Utrecht voor het examen klinisch analysts (2de deel). Onze Winkelstand Heropening winkelmagazijnen Hendrik Holt, Anegang 33 Het is in deze dagen vooral voor een winke lier zaak met zijn tijd mede te gaan. En daarom is het dan ook te begrijpen, dat de heer Hendrik Holt, in modes en tricotages, zijn oude1 winkels gesloten heeft, tegelijk met het 40-jarig bestaan van de zaak. De moker werd er in gezet en in korten tijd herrees een nieuw pand, dat wel een bij zonderheid in onzen winkelstand is. Onder architectuur van een zoon van den eigenaar, den heer Gé Holt is een moderne winkel tot stand gekomen, die, we zouden haast zeggen, het toppunt van efficiency inhoudt. De pui is dusdanig opgetrokken, dat de breedte en hoogte van liet pand op z'n voordeeligst uit komen. De benedenpui en ook veel innerlijke opstand is omlijnd door z.g. anti-corodal. een metaal, dat tegen alle weersgesteldheden bestand is. De overige ijzerconstructie is alu minium geschilderd. Het pannendak, dat is blijven staan, is aan het oog onttrokken door een hoogen glazen dakrand. Wanneer men binnen komt, ontdekt men dadelijk, dat met de ruimte gewoekerd is en dat alle bergruimte streng-modern gehouden is. In een hoek is een stalen draaitrap geplaatst, vervaardigd in de smederij van v. d. Lugt en Semé. De etalages zijn met draaibare glasplaten ge scheiden en de verschillende vakken zijn op rails verplaatsbaar. Door een vernuftige glasconstructie is over al veel licht verkregen, zoodat èn heeren- èn dames- èn kinderafdeeling natuurlijk licht ontvangen. De electrische installatie is prac tisch en economisch door middel van groote witte lichtballen. De magazijnen zijn gemo derniseerd, een goederenlift is Ingebouwd, centrale verwarming is aangelegd. Aannemer was de heer F. Philips, Jelgers- mastraat, opzichter was de heer S. v. Woer den. Vanmiddag om 2 uur had de officieele ope ning plaats. Ongetwijfeld is de Anegang, die de laat- jaren toch al in een modem kleedje gesto ken ls, een winkelmagazijn rijker geworden, dat in alle opzichten den toets der kritiek kan doorstaan. Holt heeft de nieuwe periode, na het veer tigjarig bestaan, op energieke wijze ingeluid. Levering trottoirtegels Het leveren van 110.000 trottoirtegels is door den directeur van Openbare Werken gegund als volgt: I. aan de firma Wemink te Leiden 2 maal 33.000 stuks trottoirtegels resp. voor den prijs van f 120 en f 124.95 per 1000 stuks, en II. aan de Hollandsche Basaltine-Tegel- fabriek te Rotterdam 44.000 stuks trottoir tegels voor den prijs van f 130. 50. Verlof Drankwet Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen overeenkomstig art. 37 der Drank wet ter openbare kennis, dat is Ingekomen een verzoekschrift van H. S. M. Scholte om verlof, ingevolge art. 34 dier wet tot het ver- koopen van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in de benedenlokaliteit van het perceel aan de Amsterdamschevaart 86. Geboren: 11 Juli. A. W. Warning—Buma, z. B. M. HuibersBrandehof, z. E. E. Rie- senMünzner, z. M. v. DijckSmit, d. H, G. v. Rlel—Bamhoorn, z. C. M. v. d. Lin denDam, z. 12 Juli. M. F. G. Boerée v. d. Horst, z. W. J. Bakker—v. Hees, z. M. A. ColinKool, z. H. Scheffelaar Klotsde Geus, z. J. TimmersJansen, d. 13 Juli. A. de Lange—Groothelm, d. J. W. v. Excel— Smit, z. Ondertrouwd: 13 Juli. W. H. Hauptmeijer en J. J. Mathot. Overleden: 10 Juli. J. M. I.arivière, 46 j., Hazepaterslaan. H. P. J. Huiskes, 68 j„ Ha- zepaterslaan. 11 Juli. R. W. F. Stoett, 47 j„ Brouwersplein. H. GerbehiJ, 51 j„ Gen. Cronjéstraat. C. J. Kruup, 73 j„ Kamper laan. J. Kuenen, 72 j., Houtvaart. Aanrijding. Zondagmorgen ontstond op den gevaarlijken hoek PeperstraatSchans een aanrijding tusschen een motorrijwiel en een wielrijdster. De duorijdster viel, tenge volge van de botsing, van den motor en kneusde een arm. Na door Dr. Muljs v. d. Moer verbonden te zijn kon zij haar weg vervolgen. De motorrijder en de wielrijdster bekwa men geen letsel. De schuld van het ongeval lag vermoede lijk bij de wielrijdster. De politie stelt een onderzoek in. De onbewaakte overwegen Vrachtauto vernield Door den sneltrein die te 10.15 uur van Geldermalsen naar Arnhem vertrekt, is op den onbewaakten overweg bij wachtpost 40 een vrachtauto met vleeschwaren, bestuurd door den koopman J. de Heus, uit Echteld, gegrepen. De auto werd een eind meege sleurd en werd terzijde van de spoorbaan geslingerd De man, die de eenige passagier was, werd uit den wagen geworpen en ge wond. Hij kon naar zijn woning in Echteld worden vervoerd. De auto is geheel vernield. De moord op het Rokin te Amsterdam Een belooning uitgeloofd I^/noord °P den 63-jarlgen hulsbewaar der Nlcolaas van der Velden, den 4en Mei j.l. in het perceel Rokin No 99 te Amsterdam gepleegd is tot dusverre onopgehelderd ge bleven. Thans wordt een belooning van f500 uitgeloofd, welke zal worden verdeeld in °V^rte»?S g met de belangrijkheid der inlichtingen, welke de politie van het bureau- smgel omtrent den moordenaar alsnog hoopt te ontvangen. K. Karssen, Utrecht; J. Kramer, Uitgeest; L. J. Leusden, Apeldoorn; W. J. Mets, Oude Schild; T. C. Schram, Soerabaja; W. H. Smit, Utrecht; H. J. Takken, BIT,hoven; J. H. Woortmeijer, Amsterdam, timmerlieden 63, w.o. 1 ben. 18 jaar. De verduistering bij „Arti et Amicitiae" De hoofdadministrateur veroordeeld De vacantiekamer van de rechtbank te Amsterdam, veroordeelde heden den ex- hoofdadministrateur van „Arti et Amicitiae", die over de jaren 1927—1930 een som van ruim 50000 ten nadeele dier maatschappij had verduisterd, tot een gevangenisstraf van 1 jaar en 3 maanden met aftrek van den tijd in voorarrest doorgebracht. De eisch luidde 2 jaar. DINSDAG 14 JULI 1931 Partis Brussel Londen New-York (coble* Berlijn Zürich ••«••••••••••••••- Rome Madrid Oslo Stockholm) ••••••mm» Xopertfiagen Praag •••••..•mim.m.' Weenen Warschau DINSDAG 14 JULI 1931 9.70 9.80 34.65 34.75 12.04 12.06 2.47 2.48% 59.- 59.- 48.10 48.25 12.95 13.05 23.40 23.60 66.- 66.- 66.— 66. 66.— 66.— 7.— 7.- 35.— 35.— 27.— 29.— Vorige Koersen Staatsleningen 5 Nederland 1919 4'/s Nederl. 1916 4v, Nederl 1917 4% Nederland 1931 VA N.Ind. 1926 B Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-Mij. industrieën Unilever Calve Delft Alg. Kunstzijde Van Berkei's Pat Nieuwe Philips Kuch. Accoustlek Ned. Ford Eindexamen Zeevaartschool Texel Bij het Zaterdag gehouden eindexamen aan den tweejarigen cursus van de Zee vaartschool alhier slaagden voor dip'oma A: H. P. Aalbertsberg, Den Haag; J. c. Chin en Fung, Paramaribo; H A Hart- gers, Nijmegen; J. Herlé, Amsterdam; 'ndustr. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel 8 Leather intern. Nickel Mijnbouw Boeton Mijnbouw Alg. Exploratie Petroleum nortsche Petr Gaboes Kon. Olie Perlak Peudawa Continental Oil Shell Union Oil Rubber dam Rubber Bandar Dell Batavia Rubb Rott Tapanoell Serbadjadi Sllau V 1 C. O Allied intercontln Rubber Scheepvaart Roll. Amerika Lijn dito Gem Eigena Kon. Ned Stoomt Scheepvaart-Unie Marine comm. Marine pref Hiker V. A. rworedjo tenianden 'ions idem a hak Jell Batavia Jude Deli Jostkust Senembah daxwell iponrwegen Union Pacific waoasn Jhlc MUw St Paai Kansas City South Srie Railr Prolongatie 10115/16 103% 103n/la 102 98»/» 108 109 127% 159 91% 61% 40% 108% 45% 274 49% 441%. 6% 13% 31% 81 190% 26 203 117 6% 713/,s 6% 83 60% 42 21 47% 21% 41 41 3%j IIV. 9 49 1 '7% 9% 9% 315% 22 85 63 214% 241% 44% 270 40 162% I4> 32% 24% 1% 101»/» 103'/. 103%16 102% 98"/» 204% 238% 38 2611/, 164 15 5V 5% 31 23%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2