Stadsnieuws Landbouw en veeteeli TWEEDE BLAD DINSDAG 14 JULI 1931 BLADZIJDE 1 CENTRALE TANIHEElKONiDiGE KLINIEK NIMH TANDPASTA I W«25&/5cp.tube Het carillon te Monnikendam GEMENGD NIEUWS ONDERWIJS PETITIONNEMENT VOOR INTERN ATONALE ONTWAPENING Ik verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, (n naam der menschelijklieid, die maatregelen te nemen, die tot ontwapening der naties zullen leiden. Naam: \dres: Naam: \dres: Naam: Adres: Naam: Adres: H. B. S. A met 5-jarige cursus De overgangsexamens Bevorderd naar de 2de klas: Maria G. Boogaards, Cornelia H. Groe- nendaal, Gerardina van der Linde, Matje Resoort, Geertruida Scharpff,, Christina A. M. Tempelman, E. D. van Amerongen, F. H. Blansert, B. J. Duiveman, J. Eden, F. Jacobs, Chr. Klomp, J. J. de la Mar, H. de Rood, W. Schalken, A. Visser, A. Zwert- broek, Lamberta W. de Bruin, Maria A. van Gulik, Maria A. Mol, Neeltje C. Verdel, L. C. Andringa, G. Blauw, G. H. v. Dam, G. M. van Harten, F. A. Hooyen, P. J. Koppen, G. Lennings, B. J. Moolhuyzen, J. van der Snoek, H. Toepoel, C. Voogd, H. J. van Vreeden, O. Wijkhuizen, Alida C. Kop pen, Elisabeth W. Wallbrink, J. M. Bak ker, J. A. Barmen 't Loo, Ph. Bloemendal, H. Chapon, J. W. van Ek, L. Gehner, D. Kamp, H Kroes, W. J. R. Loman, J. C. A. Scheuerman, H. Walda, Anna M. W. van Eist, Ana H. C. Kout, Hendrika J. van Oos ten, Sonja Ulbrich, J. E. la Bree, F. W. Burgmeister, J. A. H. Elfers, C. Flooren, A. Gillissen, H. Hinse, J. Kan, J. Kok, W. M. van der Maal, J C. Milatz, W. Noor- danus, J. C. Schooneveldt, F. Sinnecker, J. M. E. van Til, A. C. Fortgens, J. M. Hes- merg, Helena H Röbken, Constance A. Scholte, Ilse Velthuysen, P. C. Comelissen, L. Fibbe, W. F Dankmeyer, H. I. Harder, W. Hoogeboom, J. A Koolbergen, H. J. Leloux, A. Moen, F. van Olphen, H. B. van Perl- etein, A. de Vita, J. Wesseline. Bevorderd naar de 3de klas: Wilhelmina C. v. Bilderbeek; Cornelia J. Grootenboer; Margaretha C. Koning; Geer truida E. C. Margadant; Elisabeth Phen- ning; Maria H. Poorter; A. Bijlsma; W. F. Frank; L. J. Henskes; J. C. Hulsman; M. W. Langereis; G. v. Musscher; H. Roose; H. Schol ten; W. Stammes; A. Tekamp, P. H. W. Velthuys; E. Vinke; H. Zwier; Adriana M. Bal; Johanna P. Leyh; Anna Lindeman; Nelly J. F. Machielse; Bob Meinesz; Jeanne M. Poldermans; Anna Terpoorte; A. v. d. Bergh; C. de Bouter; D. Goud; P. G. Hus- slage; G. H. E. Kesting; J. de Langen; J. F. Poen; A. H. Presburg; J. C. Rentjes; P. M. Rozelaar; K H. H. Scholten; W. C. Smith; J. v. Winterswijk; Willy J. Kruymel; Fran- cisca C. Liebregs; Henriëtte v. Looy; Wou- fcina v. Muyen; Alida Roos; A. P. H. J. Byl de Vroe; P. Th. van Eek; W. F. de Fouw; H. Hurkmans; G. Ravenstein; H. C. Smit; P. Veenhuizen; J. L. T. Verstijnen; C. M. de Wilde; J. J. Zweeres. Bevorderd naar de 4de klas: Catharlna M. Baay, Catharina M. J. Leeuwrik, Elisabeth Chr. v. Looy, J. Adringa, H. Betlem, H. Boeree, J. Casteren v. Cattenburch, J. Cha pon, H. R. Cruyff, J. Dasberg, G. v. d. Haak, E. Haverschmidt, R. Hagebout, E. A. Kemper, A. v. Leeuwen, W. H. de Meyer, A. P. Vare kamp, J. W. Middelink, Betty R. Felleman, Susan I Felleman, Jacoba v. Gulik, Jeannette H. J. Haasters, Hendrika L. Meyst, H. H. Baudert, J. J. Bisenberger, P. H. Brussé, M. Dinkelman, J. H. C. ten Have, W. H. J. G. v. d. Laan, J. v. d. Leer, K. J. de Lyster, M. Otger, E. C. v. Putten, D. Roemers, C. Schel- linger, C. v. d. Stad, E. D. Striezenou, J. H. de Vries, W. F. Zanen, Mathilda C. L. Jagt, Ulla v. d. Kamp, dementia P. Mantel, Ge- raldine A. Nieuwenhuizen, Metta M. v. San ten, Nelly Toeset, W. J. Akkerman, F. C. L. Erwich, J. F. A. Fredrikze, J. Goossens, F. M. Heerkens Thijssen, H. de Kiewit, Q. J, Koper, i>. C. Linthout, W. D. Margadant, N. J. Rayer, L. Reinalda, Th. C. E. Reerink, G. Roos, J. J. Voogd, C. v. Vreeden, A. v. d. Werff, A. Zanen, F. J. J. Zuidweg. Bevorderd naar de 5de klas: Clasina v. Gelder; Gerardina F. Liedmeyer; Jeannette v. Teylingen; M. E. d'Ailly; J. H. Andrë; W. G. Flipsen; J. Fuchs; H. J. Th. A. M. Herckenrath; S. Kamstra; A. H. J. Th. Koning; H. J. Wielinga; W. Postema; Wil helmina J Bink; Emma E. Daudey; Johan na A. J. de Langen; Wilhelmina Lex; Sietske Nieuwenhuis; Lolkje Spijkstra; Geertruida v. Steen; "F. C. v. Elk; Th. A. Eriksson; J. D. M Ketelaar; Th. v. d. Kolk; J. Leeuwrik; H. A. G de la Mar; P. J. Mul der; P. J. A. Varekamp; J. v. Zuylen; P. Richardson Bennernagel; Cornelia Röbken; Antje Verdel; Catharina M. v. d. Werff; Cornelia M. Wijdom; J. A. Corver; G. C. Croese; M. D. Frank; J. Haverschmidt; H. J. C. Leyendekkers; F. J. Lunenburg; G. Mulder; A. Schrijver; A. G. J. Speeken brink; N. J. Takes; J. Twenhaar; N. J. de Wilde; G. Woelinga. Middelbare Technische School te Haarlem Aan de Middelbare Technische School te Haarlem verwierven het einddiploma: Af deeling Bouwkunde: de neeren J. J. Brugman, Amsterdam; J H. Briinninghaus, Iserlohn; G. H. H. van Groeningen, Amster dam; L. van Halm, Haarlemmermeer; P. de Jong, Medemblik; P. van Oostveen, H. de Rijk, Amsterdam; P. Rosenhart, Haarlem; J. Silvis, Heemstede; J. C. Swen, Aerden- hout; J. C. de Vries, Amsterdam. Afgew. 1. Afdeeling Weg- en Waterbouwkunde: de heeren R. A. M. van den Aardweg, Haarlem; A. W. Biesenbeek, J. D. G. Blankenstein, J. Brandon, Amsterdam; J. Bungener, Uit geest; B. Daalder, Alkmaar; P. Hagtingius, BovenkarspelJ. Helder, WarmenhuizenP. Holthuis, E. de Jong, Amsterdam; J. van de Kerk, Haarlem; J. W. Kuiper, Amsterdam; W. Krijn, Hilversum; D. H. Langebach, 's-Gravenhage; H. A. de Lijster. Haarlem; p. A. P. Ooykaas, Alkmaar; J. A. Pet, 's-Gravenhage; C A, van der P'as, Amster dam; F. H. Preyer, Alkmaar; F van Ros- sum, Haarlem; C. W. Schaling, Amsterdam; B. K. Tempslman-Kluit. 's-Gravenhage; J. Zuidhof, Heemstede, Afgewezen 3. Afdeeling Werktuigbouwkunde: de heeren H. M. Bakker, Stompetoren; D. N. Barnar, Halfweg;' J. D. Boerkoel, Delft; J. C Born Haarlem; H. H. Bruyns, Hengelo (O.); J. P. Bruynzeel, Veur; G, J. Davidson, Amster dam; J. st, A. Eeltink, Alkmaar; J. A. Haan, Hengelo (O); J. Hardonk, Deventer; J. P. J- M. Hollants, Leiden; S. Jager, Heemste de; j. Janssen, 's-Gravenhage; H. F. de Jonge, Haarlem; L. A, de Lange, Leiden; H- M. Lindner, Haarlem; C. J W. Langen- dijk, Beverwijk; J. C. D. van Markesteyn, Haarlem; H W. Morsman, Hengelo (O.); A- Nijhoff, Hengelo (.O.)A Pomes, 's-Gra- venhage; G. Siliakus Haarlem; M. J, Vee- nemans, Apeldoorn; W. L. Vervest, Eindho- Veh; j. Veth. Zandvoort; W. Wisman. Sant- Poort; W. J. van der Worff, 's-Gravenhage. Afgewezen 5 Teruggetrokken 1. Afdeeling Electrotechniek' de heeren S. A. Hartstra, Aerdenhout; E. A. M. Beek, Heem stede; F, Brouwer H A van Dijk. Haarlem; B J. Engelman, 's-Gravenhage; B. O. M. ~aU, Aerdenhout; G. J. M. Govers, Haar- "jhi; K. de Haan, Velsen: H. Hoogeboom, Heemstede; J. Luyten, Haarlem; J. Gmelig r5eyling, Bloemendaal; J. P. Posthuma. Haaksbergen; A. P Riemvis, 's-Gravenhage; H- van Riessen. Bloemendaal; E. Ruys, Th. A- Ruys, Haarlem; N. G. Sipman, Alkmaar; J. A. A. Verhoeven, 's-Gravenhage; N. van Walen, P. Wielart, Haarlem Afgewezen 2. Afdeeling Scheepsbouwkunde: de heeren C. Grinvis, Velsen; J. H. Krietemeyer, A. C. Stamer, Haarlem. De nood in het stoomtrawler- bedrijf te IJmuiden De Regeering zal een commissie instellen Aan het antwoord van Ministe- Ruys de Beerenbrouck op de vragen van den heer Brautigam in verband met een van regee- ringswege aan het gemeentebestuu- van Velsen verzonden brief, aangaande het ver- leenen van crisissteun wegens werkloosheid in het visscherijbedrijf te IJmuiden ontlee- nen wij het volgende. De brief, welken de min. op 21 Mei van dit jaar aan B. en W. der gemeente Veisen heeft gezonden, is geheel of gedeeltelijk in de bladen gepubliceerd. De minister is tot het verzenden van dezen brief overgegaan, na zich langs ambtelijken weg te hebben doen voorlichten. In het desbetreffende schrijven heeft hij niet als een oordeel uit gesproken, dat de arbeidsvoorwaarden of andere factoren, welke de uitkomsten van het visscherijbedrijf beïnvloeden, voor nor male omstandigheden te gunstig zijn. De mi- ter heeft woordelijk geschreven. „De oogen- blikkelijke nood wordt, zie ik het goed. in de eerste plaats veroorzaakt, doornat de orga nisatie van het bedrijf, waaronder ook be grepen de arbeidsvoorwaarden, niet meer be antwoorden aan datgene, waaraan deze in moeilijke tijden moeten voldoen." Nu het bedrijf zelf blijkbaar niet de noo- dige stappen doet om tot de zoo noodige sa neering te komen, ligt het in het voornemen van den minister, zeer binnenkort een com missie in te stellen, aan welke zal worden opgedragen na te gaan, door welke oorzaken het stoomtrawlerbedrijf te IJmuiden in on gunstige omstandigheden verkeert en verder zoodanig van advies te dienen inzake de middelen, welke tot verbetering kunnen lei den. Teyler's Museum Een beschrijving van Ernst Cohen. In het „Chemisch Weekblad" schrijft Ernst Cohen over Teyler's Museum te Haar lem en de beteekenis van geschiedkundige verzamelingen voor natuurwetenschap en industrie. Daarin geeft hij een levensbeschrijving van Teyler en geeft den hoofdinhoud weer van het door Teyler in 1756 vervaardigde testament. Over dit testament zegt de schrij ver o.m.: „Wat ons in bovenstaande beschikkingen van Teyler wel zeer treft, is het voorschrift, dat bij beoordeeling der antwoorden, inge komen op prijsvragen door het Tweede Col lege uitgeschreven, ook het oordeel moet worden gevraagd van de Leden, die tot het Eerste (Theologisch) College behooren. De bedoeling van den erflater is duidelijk: hij wi'de daardoor werken van wetenschap of kunst van bekroning uitsluiten, die het be lang van godsdienst of staat bedreigden. Wanneer men bedenkt, dat hij in een tijd leefde, waarin Diderot en d'Alembert alom in Europa grooten aanhang hadden weten te verwerven, dan wordt ons de formuleering van zijn testament aanstonds begrijpelijk." De schrijver wijdt voorts een beschouwing aan Teyler's Museum, waarvan hij o.m. zegt: Nog heden is in het Museum te Haarlem de reusachtige elektriseermachine de „pièce de resistance" voor het groote publiek, gelijk zij dat reeds is geweest tijdens van Marum's leven (Conservator van 17841837), toen bezoekers van heinde en ver dit unicum, vervaardigd door de meesterhand van den instrumentmaker Cuthbertson te Amster dam, kwamen bezichtigen. Nationaal Muziekconcours te Wormerveer Zondag 12 Juli had de sluiting van het Groot Nationaal Concours voor Harmonie- en Fanfarecorpsen plaats, welk concours ge houden werd ter gelegenheid van het 45- jarig bestaan der Harmonie „Excelsior" te Wormerveer. Des voormiddag te 11.30 uur had de offi- cieele ontvangs van directeuren, voorzitters en secretarissen der deelnemende vereenigin- gen ten gemeen-.ehuize plaats, waarna te circa 12 uur de marschwedstrijd een aan vang nam op den Zaanweg tusschen Sta tionsstraat en Zaanbrug Hieraan namen 5 vereenigingen deel. De uitslag was: le prijs fanfare „Wilhelmina" te Sant poort met 54 punten. le prijs Knapenfanfare „Nieuwendammer- tram'' te Nieuwendam met 52 punten. le prijs fanfare „Eensgezindheid" te Heiloo met 51 punten. le prijs fanfare „Albert Heijn" te Zaan dam met 48 punten. 2e prijs fanfare „Het Zuiden" te Zaandam met 40 punten. Des namiddags had in het prachtige Wil- helminapark de concert wedstrijd nlaats. De uitslag hiervan was: Vierde afdeeling fanfare: verplicht num mer: „Marclje Solennelle" van L. Ba jus. le prijs met 101 punten fanfare „St. Gre- gorius" te Duivendrecht, directeur J. Kok. Het vrije nummer was: „La Dame au coeur d'Or" van G. Gadenne. 2e prijs met 83 punten Knapenfanfare KENAUPARK 26A - Telefoon 12644 Spreekuren: van 911 en 1 tot 2, Dinsdag van 6.30 tot 8.30 Zaterdagmiddag GEEN spreekuur Dr H NANNING's reinigt mond en tanden. i „Het Zuiden" te Zaandam, directeur M. Plooijer. Tweede afdeeling fanfare: verplicht num mer: „Faix et Labeur" van O. Filsfils. le pr. met 104 punten fanfare „Eensgezindheid" te Heiloo, directeur Albert Meijns. Vrij num mer: „Secret de Sphinx" van G. Gadenne. le prijs met 103 punten fanfare „Albert Heijn" te Zaandam, directeur G Brouwer. Vrij nummer: „Ouverture Symphatique" van J. Martin. 2e prijs met 97 punten fanfare „Nieuwendammertram" te Nieuwendam, di recteur B. D. Peters. Vrij nummer: „Mes- sidor" van F. Andrieu. Eerste afdeeling fanfare: verplicht num mer „Neptune" van G. Gadenne. 2e prijs fanfare „Wilhelmina" Santpoort met 99 punten, directeur P. Wit. Het vrije nummer was: „La reine tragique" van F. Popy. Eere-afdeeling fanfare: le prijs met 115 punten „Waterlandsch Fanfarecorps" te Am sterdam. directeur B. D. Peters. Het ver plichte werk van deze afd. was: „Ouverture du Roi de Lahore" van J. Massenet, terwijl deze ver. als vrij nummer gaf: „Scènes Rustiques" van E. Strauwen. le prijs met 113 punten fanfare „Crescendo" te Westzaan, directeur A de Vries. Vrij nummer: „Diver tissements des Erinnyes" van J. Massenet, le prijs met 10) punten „Amsterdamsch Fan fare Orkest" te Amsterdam, directeur M. Kley. Vrij nummer: „Ouverture Britannicus" van A. Scanola. Eere-afdeeling Harmonie: verplicht num mer: „Au Temps passé" van H. Fernand. le prijs met 109 punten „Stedelijk Muziekcorps" te Enkhuizen, directeur F. van Diepenbeek. Vrij nummer: „Ouverture Tancrède" van G. Rossini. Binnenkort geheel vernieuwd Binnenkort zal de laatste acte van het speeltoren-drama, waarvan het begin van 1926 dateert, gespeeld worden, waarna men dan gelukkig met een blij „spel" voor den dag zal komen. Zooals de lezers uit het raadsverslag heb ben opgemerkt, heeft de raad bet besluit ge nomen (waarmede wij hem niet anders dan kunnen gelukwenschen) het carillon geheel grondig te laten restaureeren, waardoor het merkwaardige klokkenspel, dateerende uit de tweede helft der 16e eeuw, en na dat van Zierikzee en Edam het oudste van ons lana, met een historische waarde bijtijds voor ge- heelen ondergang bewaard zal blijven. Het is nu juist ongeveer 5 jaar geleden, dat de raad het besluit nam om den speei- toren en het klokkenspel, dat in een zéér slechten toestand verkeerde, zoo zelfs dat de burgemeester verklaarde het onverantwoor delijk te moeten noemen, indien de restau ratie niet zou plaats vinden, daar de boven bouw de klokken niet langer kon dragen, te restaureeren. De restauratie van den speeltoren zelf nam eenige jaren in beslag, na het werk bleek nu duidelijk welk een mooi gebouw men voor verder verval heeft kunnen behoeden. De „speeltoren", officieel „Raadhuistoren", is een mengeling van laat-gothischen bouw en renaissance stijl. Beweerd wordt dat met den bouw een aanvang is gemaakt in 1592, verschillende gedeelten doen echter een veel vroegeren datum vermoeden. Waarschijn lijk is echter, dat de toren vroeger deel heeft uitgemaakt van een kerkgebouw. Het oude raadhuis, waaraan het gebouw zijn naam ontleent, werd veel later, en wel omstreeks de 17e eeuw gebouwd, zoodat het niet zijn oor spronkelijke bestemming is geweest, om met dit gebouw één deel uit te maken. Bovendien stijft het Oostelijk gedeelte een dergelijk ver moeden, terwijl de opschriften der klokken ook in dien geest luiden. Het gebouw resp. speeltoren zelf, bestaat uit drie geledingen en is gevormd uit gebakken en gehouwen steen. De eerste onderste geleding heeft een ingang aan de Westzijde van originee'.e en laat gothieke profileering, ook aan de Oostzijde is een spitsboog, terwijl het ge bouw daar bovendien is voorzien van twee steunbeeren. Zeer waarschijnlijk is dit de oorspronkelijke entrée van de kerk. De tweede geleding bevat enkel nissen, al le van laat gothisch model en bovendien onder een bekroning het wapen der stad. hetwelk uit het begin der 16e eeuw afkom stig is. Een geöee'te hiervan was reeds voor de groote restauratie hersteld, zoodat een en ander misstond. De derde geleding. Dit gedeelte is aan de Zuid- en Oostzijde voorzien van spaarnissen met blindmontant en is daardoor zeer fraai. Aan de Westzijde is zij evenwel geheel vlak en voorzien van enkele nissen, waardoor de indruk wordt gewekt, dat bij een vroegeren verbouw misschien bij de slooping van de kerk, deze wijzigingen werden aange bracht. Aan de Zuidzijde bevindt zich het be kende uitbouwtje met fronton, hetwelk een buitengewone attractie voor den vreemde ling bevat. Bij ieder heel uur draaien de ruitertjes, die Hollandsche en Spaansche strijders voorstellen, in het rond, terwijl de engel of faam boven het uitbouwtje bü el- ken slag de trompet blaast. Vroeger kón men moeilijk van blazen" sp-eken, dan toch bracht de engel een geluid voort van „trroet" en naar aanleiding hiervan wordt wel eens ondeugend beweerd, dat men de Monnikendammers „troeters" heeft gedoopt. In den omtrek wo'dt Monnikendam dan ook nog dikwijls als „Troet" aangeduid. De houten bovenbouw is achtkant en ge heel met lood bedekt. Hier bevinden zich twee renaissance-balustrades, terwijl het ge heel met een peervormig open is bekroond. Op de spits bevindt zich een fraai gesmeed kruis en een vlag als windvaan waarin het wa^en der stad. Het caril'on bestaat uit achttien klokken en wordt dan nu tot 20 uitgebreid. Van de 18 klokken dragen 16 het jaartal 1595 en 1596 en werden gegoten door den beroemden klokkengieter den Mechelaar P. van der Gheijn. De twee andere klokken, die het heel en half uur aangeven, zijn resp. 1.50 M. en 09r M. in middèllijn en dragen de volgende op schriften: „O passio graviora. Dabit Deus flus quoque finem. Thomas Both me fecit 1591. Vivos voco. Defunctos plango. Fulgura frango. Vox mea vox vitae. Voco vos ad sa cra. Venite. Gegoten int jaer ons Heren M.C.C.C.C.G. X.C.V. Hetwel vertaald luidt als volgt: „O lijden, dat het zwaarst is te dragen. Ook de Zon geeft een einde: De levenden roep ik. De dooden betreur ik. De bliksem breek ik. Mijn stem is 'de stem des levens. Ik roep U tot het Heilige. Komt." Wij meenen deze interessante gegevens on zen lezers niet te mogen onthouden. Wan neer de restauratie van het klokkenspel vol tooid zal zijn, zullen de Monnikendammers niet alleen met nog meer trots op hun ouden speeltoren kunnen wijzen, doch ook van het schoone klokkenspel kunnen ge nieten. De barbier die vroeger brandweerman was. TuSf-' (Lustige Blatter) Het auto-ongeval van Prof. van Hamel De juiste toedracht der zaak. De Consul van Turkije te Amsterdam heeft gedurende een onderhoud hst volgende me degedeeld in verband met het door verschii- lene bladen gepubliceerde auto-ongeluk het welk eenige dagen geleden te Stamboul plaats vond en waarbij de heer Prof. van Hamel uit Den Haag bijna zou zijn ge lyncht en hij het slechts aan zijn diplomatiek paspoort te danken had, dat hij niet in arrest gesteld is. De aan den Consul toegezonden Turksche bladen geven omtrent het op de Avenue Ankara te Stamboul gebeurde auto-ongelui: het volgende bericht: Prof. van Hamel vergezelde den heer Emil Vafi, die zijn eigen wagen, gemerkt N. L.— M. 581 reed, op een autotocht door Stamboul. Op een zeker moment weigerde de motor en duurde het een uur alvorens deze weder werkte. Op den terugweg weigerde de motor op een berghelling wederom en stapte de heer Vafi uit om deze na te zien. Vermoe delijk doordat de remmen niet.goed vast stonden, is de wagen van de steile berghel ling afgegleden, zoodat de heer Vafi, die er inderhaast opsprong, deze niet meer kon houden en de auto tegen een muur aan botste, waardoor de volgende ongelukken werden veroorzaakt. Een vrouw moest een been worden geamputeerd en is krankzinnig geworden, haar dochter zijn twee beenen afgereden en is in het hospitaal overleden, haar zoon bekwhm ernstige kwetsuren en een ander voetganger werd overreden en brak eenige ribben. Om een wegrijden te verhinderen, heeft het publiek beide inzittenden tot de komst van de politie vastgehouden, doch van lynchen was geen sprake. Na het opmaken van een proces-verbaal op het politie-bureau is de onschuld van Prof. van Hamel duidelijk gebleken en kon deze ongehinderd vertrekken, zonder dat er sprake was van een vrijlating tengevolge van zijn nationaliteit of zelfs van zijn diplomatiet: paspoort. Daarentegen werd de heer Vafi, als zijnde alleen schuldig bevonden, in ar rest gesteld. Door een motor overreden Slachtoffer bezweken Zaterdagavond werd het 9-jarig zoontje van den landarbeider Te Wierik, wonende te Raalte, op den Rijksstraatweg Raalte Almelo, door een motorrijtuig overreden. Na dat aanvankelijk gemeend werd dat het jon getje er goed was afgekomen, werd de toe stand later ernstig en is het knaapje Zon dagavond aan de gevolgen overleden. Den bestuurder treft geen schuld. Landbouwschuur afgebrand Kwaadwilligheid in het spel? Onder Hontenisse is Zondagmiddag tijdens de afwezigheid der bewoners de groote land bouwschuur van den landbouwer B. afge brand. Schuur, met inhoud, w.o. vele land bouwwerktuigen. werden een prooi der vlam men. Verzekering dekt de schade. De marechaussée vond termen, den knecht W., die kort voor het uitbreken van den brand de hofstede verlaten had, aan te hou den. Bewusteloos langs den weg gevonden Misdrijf in het spel? Op den Rotterdamschen weg te Delft werd Zondagochtend 4 uur in bewusteloozen toe stand gevonden de 23-jarige werkman P. V. De man, die door een steekwond ernstig aan een pols was verwond en tengevolge van bloedverlies geheel was uitgeput, is door de politie per auto naar het gasthuis vervoerd en daarin ter verpleging opgenomen. De politie stelt een onderzoek in. Over boord geslagen en verdronken Volgens rapport van den gezagvoerder van het eergisteren van Leningrad te Velsen aan gekomen Engelsche stoomschip Singleton Ab bey is in de Oostzee tijdens zwaar stormweer bij 't wegslaan van een deel van de deklading papierhout de eerste stuurman in zee gewor pen en verdronken. Pogingen om hem te red den mislukten door het zeer ruwe weer. Door de tram geraakt Gisternacht ongeveer 12 uur is te Doetin- chem bjj de Pol de 47-jarige G. W. Bolten, uit Oosselt, door een motorwagen van de Gel- dersche Tram gedood. De ongelukkige lag tegen den berm van den weg en kreeg een slag van de treeplank. aan de Rechtestraat en bij een kapper aan den Boschdijk. Zij zullen beiden ter beschik king van de politie te 's-Hertogenbosch wor den gesteld. Brand te Zwartemeer Te Zwartemeer (Dr.) is de woning, bewoond door A. Heidotting, afgebrand. De brand is vermoedelijk ontstaan door het omvallen van een nachtlampje. Het gezin kon zich met moeite redden. Twee geiten zijn mede in de vlammen omgekomen. Verzekering dekt de schade. Aanrijding Drie gewonden Tusschen Liesbosch en Vaarkant onder Et- ten werd een wagentje aangereden door de stoomtram. De bestuurder kon er tijdig af springen, maar zijn vrouw en twee kinde ren werden op den grond geslingerd en be kwamen verwondingen aan hoofd en bee nen. Ook het paard werd gewond. Het kar retje werd zóó gehavend, dat het onbruik baar was. Smokkelaar doodgeschoten Op de LimburgDuitsche grens, nabij Ven- lo is de Duitsche smokkelaar H., die een paar pond koffie over de grens wilde bren gen en op de waarschuwing der kommiezen niet halt hield, doodgeschoten. Ernstig auto-ongeluk De drie inzittenden bewusteloos Gisternacht omstreeks half twaalf heeft aan den Westvlietweg te Den Haag nabij de oude tolbrug een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. De heer van R. uit Rijswijk reed met zijn auto, waarin ook gezeten waren zijn ver loofde uit Delft en de heer van D. uit Den Haag in de richting van Delft, toen hij door tot nog toe onbekende oorzaak in volle vaart tegen een aan den linker kant van den weg staanden boom is opgereden. Eenige wielrijders, die het ongeluk zagen gebeuren, stelden een onderzoek in, en con stateerden, dat alle drie inzittenden in be wusteloozen toestand in den auto lagen. Van R„ die chauffeerde, was er gedeelte lijk uitgeslingerd. Zij zijn binnengedragen bij den heer K. aan den Westvlietweg, waar de doktoren van der Leeuw en Pieck de eerste hulp heb ben verleend. Daarna zijn de gewonden per ziekenauto naar Anthoniushoeve overge bracht. Wervelstorm boven Hoek van Holland Inbrekers aangehouden De politie te Eindhoven is er in den nacht van Zaterdag op Zondag in geslaagd de hand te leggen op twee nog jeugdige inbrekers, die den laatsten tijd de heele stad onveilig maak te. Het waren P. van de K. en J. van L, bei den 21 jaar, die in een tijdelijk onbewoonde woning aan den Boschdijk een paar koffers met lijfgoed hadden gestolen. De politie ging toen tot arrestatie en huiszoeking over. Ten huize van K. vond men vele voorwerpen, van inbraak afkomstig. Zoo hadden beide jonge lieden nog Zaterdagmiddag op klaarlichten dag ingebroken in een huis aan de Woensel- schestraat, waar zij o.m. een stofzuiger mede namen. K. werd schuldig bevonden aan een serie inbraken, o.m, in een schoenenmagazijn Kampeerterrein geteisterd Boven Hoek van Holland is het Zondag zeer slecht weer geweest. De onweersbui ging gepaard van een ont- zettenden storm, welke tusschen elf en twaalf uur op sommige momenten een snelheid be reikte van 120 K.M., alsmede van geweldige regenvlagen. De bewoners van het kampeerterrein, die, het spreekt vanzelf, den geheelen mooien Zondag druk bezoek hadden gehad van vrien den en familie, zoodat de meesten op 't late uur nog wat te beredderen hadden, werden plotseling door het geloei van den onver wacht opgestoken wervelstorm, welke zich een weg zocht door de kampstraten, opge schrikt. Dit kamp telt thans een goede 400 houten zomerhuisjes, waar een paar duizend kampeerders in de zomermaanden wonen, om van zee en duinen te genieten, 's Zon dags verblijven er wel een kleine vijf dui zend man. Verschillende huis'es en daarbij van die het meest solide in elkaar waren gezet, heb ben aan den druk van den wind geen weer stand kunnen bieden. Eenige zeildoeken en linnen tenten lagen al oogenblikkelijk tegen den grond, zoodat de kampeerders een toevlucht zochten in de vluchtloods of bij gelukkiger buren. Bij een paar kampeerhuisjes sloeg de wind onder het dak, zoodat dit werd afge rukt. Van een werd de bedekking tegen de electrische lichtgeleidingen geslagen, zoodat deze afknapte. Zoo was net een oogenblik in het geheele kamp pikdonker. Dit bracht schrik en ontsteltenis te weeg, maar de kamp politie, onder leiding van hoofdagent W. G. Herteveld, die den geheelen laten avond druk in de weer was om hulp te bieden, en zich zeer verdienstelijk maakte knipte, om erger te voorkomen, de gevaarlijke draden door, en slaagde er spoedig in, de leiding weer ge deeltelijk bruikbaar te maken. Intusschen woedde de storm voort en ach tereenvolgens werden verschillende huisjes deerlijk gehavend, zoozeer zelfs, dat enkele geheel tegen den grond werden geslagen. Door den vernielenden stormwind waren een dertigtal bewoners, meest vrouwen en kinderen, dakloos geraakt, ze werden lief derijk opgenomen in het clubhuis van de Prinses Juliana-Turnvereeniging dat even eens in het kamp stond, en welks leider, de heer Krsuger, hier, zoo goed en kwaad als het ging, een slaapgelegenheid bood. Persoonlijke ongelukken hebben gelukkig niet plaats gehad. Alleen werd de heer Kor- pershoek, toen hij de door den windhoos opengeslagen deur van zijn huisje wilde slui ten, door een vlaag meegesleurd, waarbij zijn rechterarm werd ontwricht. Gisteren was men weer overal druk bezig de aangerichte schade te herstellen; de huis raad uit de ontredderde huis'es lag her- en derwaarts verspreid over het terrein. Hollandsche Maatschappij van Landbouw Hoofdbestuursvergadering Het hoofdbestuur van de Holandsche Maat schappij van Landbouw heeft te Hoorn ver gaderd. Aan den heer J. v. Andel, controleur voor den zaaizaóendienst, is op diens verzoek eer vol ontslag verleend als controleur, onder De- tuiging van erkentelijkheid door het hoofd bestuur voor het vele werk, dat hij voor de H. M. v. L., speciaal voor den zaaizaden- dienst, heeft verricht. Besloten werd een gouden legmedaille be schikbaar te stellen a'.s uit te leven prijs in een der nummers van het coucours hippique te Hoofddorp, te houden op 16 dezer. Aan de afdeeling Hoorn werd 500 subsidie toegestaan onder dezelfde voorwaarden als geldig voor 1930, ter tegemoetkoming in ae kosten voor de ontvangst van de algemeene vergadering in September. Meegedeeld werd, dat besprekingen van een commissie uit het hoofdbestuur met den Bond van Smedenpatroons in Nederland tot resultaat hebben gehad, dat ook deze bond werkzaam zal zijn in de richting van steun- verleening aan het platteland door de reget- ring Men hoopt dit te bereiken door te wijzen op de plattelandssmeden, die tengevolge van de steeds meer om zich heen grijpende ma laise óók noodlijdend zullen worden. Daai het bestuur van dezen bond ook de meening is toegedaan, dat de kosten van de cociale verzekering door de gemeenschap mceten worden betaald, verklaarde dit bestuur zien bereid, een actie tot afwenteling van de sociale lasten van de afzonderlijke bedrijven op de gemeenschap te steunen. Bovendien werd toegezegd een onderzoek in te stellen naar de verschillen in de tarieven o.m. voor hoefbeslag en pogingen te zullen aanwenden, in te hooge tarieven verandering te brengen. De commisie uit het hoofdbestuur meent dat voor volledig hoefbeslag (4 hoeven) in geen geval meer dan 3 betaald behoeft te wor den. Omtrent de stichting van een centrale proefveldcommissie in Noord-Holland werd meegedeeld, dat men tot overeenstemming is gekomen met den R. K. Land- en Tuin- bouwbond en den Chr. Boeren- en Tuinders- bond, waarna de commissie als volgt zal wor den samengesteld: 2 vertegenwoordigers van den R. K. Land- en Tuinbouwbond, 2 van den Chr. Boeren- en Tuindersbond, 3 van de combinatie Noordhollands Noorderkwar tier en Holl. Mij v. Landbouw. De heeren ir. G. Veenstra, ir. Heymeyer en ir. Woldendorp zullen als adviseerende leden aan de com missie worden toegevoegd en te zamen vor men de technische commissie dezer centrale proefvelden-commissie. Het doet dezer proef veldencommissie is te streven naar samen werking inzake het proefVeldwezen in Noord-Holland. De uitslag van de in de afdeelingen inge stelde enquête over op- en aanmerkingen over wegen aangaande gladheid, slecht on derhoud en moeilijke oprijden heeft het vol gende resultaat opgeleverd: Uit de binnengekomen antwoorden der afdeelingen komt algemeen naar voren de wensch, dat bij den aanleg van nieuwe we gen meer rekening zal worden gehouden met de landbouwbelangen, voornamelijk met de paerdentractie en deels ook met het steeds toenemende auto-vrachtvervoer, hetgeen tot uiting komt in de wenschen: a. betreffende een wegendek, dat op een dusdanige wijze is samengesteld, dat het niet binnen afzienbaren tijd na ingebruik neming te glad wordt, vooral bij vochtig of eenigszins vriezend weer; b. betreffende een wegendek. dat geen te sterke ronding vertoont op dwarsdoorsnede; c. betreffende wegen, die ten opzichte van de aangrenzende perceelen en erven op een zoodanige hoogte liggen, dat de verbinding met die wegen slechts tot stand kan komen door zeer steile oprijden. Examen M. U. L. O. Alkmaar, 13 Juli —Geslaagd J. Linde blad, Bergen; A. Nap, Bergen; M. Hoog- vorst, Schoorl; W. D. Blokker, Bergen; J. Korver, Bergen; J. J. ten Brink, Bergen; A. Wijker, Den Helder; P. Vreeswijk, Den Helder: C. v. d. Lek, Den Helder; B. Kerk hoven, Den Helder; P. Hoexum, Den Hel der; G. Borst, Haringhuizen; N. Leyen, Schagen; H. J. van Twuyver, H. H. Waard; G. Moeyes, Opmeer; A. D. de Veer, Lutje winkel; C. de Boer, Z.-Scharwoude; J. W. Schoone, IJmuiden; M. Sterkveld, IJmui den; A. de Vries, Velsen; K. H. Bakkernes, IJmuiden; F. M. Laféber, Den Helder; P. C. Vijn, Den Helder; M. H. Pala, Den Hel der van hei Nederlandsche Volk aan de Ontwapemnos- conferentie in Februan 1932 te Geneve te houaen. Georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5