BERICHTGEVING IN DEN LOOP DER EEUWEN KV Ï.T4T DERDE BLAD DINSDAG 14 JULI 1931 BL. .ZIJDE 1 GEMENGD NIEUV/S Het onweer van Zondag Zeg het met bloemen Een duivenramp Averij op het s.s. „Amstelkerk" RADIO-NIEUWS EEN NIEUW SCHEMA Rijssen's Drinkwatervoorziening Boerderijen afgebrand Springt niet op de rijdende tram Twist tusschen veldwachter en zijn chef De majoor licht gewond Inbraak in een bontzaak Door het ongeluk achtervolgd Acetyleenhouder ontploft Nicotine-vrije tabak Er zullen wel niet veel jeugdige Latinisten zijn onder de velen, die dag in, dag uit in de eerste klassen van het Gymnasium moe ten ploeteren en worstelen met het verta len van „De Bello Gallico" van Gaius Julius Caesar, die er zich rekenschap van geven, dat zij eigenlijk niet veel anders onder han den hebben dan een zeer uitgebreid ver slag van een gerout.ineerdcn oorlogscorres pondent. En toch is dat zoo. De bijna dagelijksche, minutieuze beschrijving van allerlei kleine en groote gebeurtenissen en lotgevallen van een heel leger op een langdurigen veld tocht kortom, de te-boek-stelling van alles wat gebeurde, het geschiedschrijven in den meest elementairen zin, was een zuiver jour nalistieke werkzaamheid, en zoo zouden we Caesar welhaast den eersten journalist maar: zonder de journalistiek kunnen noemen! Het ontbreken van een kranten drukkerij werd echter noodlottig voor onze jeugdige gymnasiasten: daar Caesar zijn verslagen niet kwijt kon aan een dagblad redactie, moest hij ze wel bundelenen zoo ontstond de werkverschaffing, het schrikbeeld, maar ook de trots van de be volking onzer hedendaagsche gymnasia. Natuurlijk zijn er vóór Caesar ook wel ge schiedschrijvers geweest, de klassieken echter gaven 't liefst beschrijvingen van mm of meer legendarische en mythologische ge beurlijkheden, en wij grijpen nu eenmaal liever terug naar iets meer reëels, iets tast- baarders, en die eigenschap heeft Caesar's krjjgsbeschrijving ongetwijfeld, waar zelfs een Napoleon op zijn veldtochten gaarne ge gevens gebruikte uit Caesar's boek van eenige tientallen jaren vóór Christus' ge- jjoortc. De Joodsche geschiedschrijver Josephus deelt mede, dat er in Babyion reeds men- schen waren aangesteld, om dagelijks de voornaamste gebeurtenissen op te teekenen, en in China, dat immers onze beschaving meestal ongeveer een heele jaartelling voor uit was, moeten al heel lang geleden een soort publicaties bestaan hebben. Hoe het zij de eerste inlichtingen omtrent een werkelijken nieuwsdienst, georganiseerd en regelmatig werkende, moeten we gaan op diepen in het oude Rome, waarbij wij toch weer terugkomen bij Julius Caesar, die in elk geval 't woord „journalistiek", en wat daarvan is afgeleid, heeft uitgevonden. Toen Caesar in het jaar 59 vóór Chr. consul werd, was een van zijn eerste daden aldus lezen wij bij den historieschrijver Suetonius het instellen van de „acta di- uma". Dit waren tabulae, tabellen, tafels, waarop dagelijks berichten werden geschre ven, meestal van ambtelijken, algemeenen aard. Die acta diurna waren voor ieder, die lezen kon, beschikbaar om te lezen of over te schrijven, en al gauw waren er vele „ac- tuarii", menschen, die de berichten over schreven en verzonden om hun lastgevers buiten Rome op de hoogte te doen blijven van den stand van zaken aldaar. „Diurna" hangt samen met „dies", dag. Daaruit ontstond diurnarii, en de afleiding van journal, journalistiek, eischt al niet veel scherpzinnigheid meer. Reeds spoedig bleken de acta er in te gaan „als koek", zelfs zóó, dat zij eiken morgen gedicteerd werden voor de vele ac- tuarii. De meeste en eerste berichten waren van dien aard, dat ze tegenwoordig hun Plaatsje zouden vinden in de Staatscourant: al gauw echter werd die rubriek uitgebreid met mededeelingen omtrent familie-aange- gelégenheden, geboorten, huwelijken, sterf gevallen etc en ook werd de behoefte ge voeld aan een „agenda", waarin feesten, plechtigheden, spelen in 't circus en der gelijke aangekondigd werden. Een van de grootste voordeelen van de acta diurna was de band, die erdoor gelegd en onderhouden werd tusschen Rome en de Romeinen, die, meestal door hun ambt, buiten de stad ver blijven moesten. Contact met Rome, het middelpunt der wereld, w'as hun dan ook zeer veel waard en herhaaldelijk worden wij deelgenoot van Cicero's vreugde, als hij proconsul in Klein-Azië zijnde de acta uit Rome ontvangen had. Ook Tacitus ver haalt van de graagte, waarmee zij in het leger gelezen werden. Bijna alle lezers waren vaste „abonné's" en in Caesar's tijd waren er al een drie duizend. Dus drieduizend keer moesten tel kens de actuarii de acta overschrijven! Wèl iets anders dan onze moderne rotatiepers! Er volgde uit, dat actuarius een goed baan tje werd, zoodat al gauw een groote ver meerdering kwam van het aantal perso nen dat schrijven kon. Iedere patriciërs familie had een eigen scriba, een huis-schrij- ver, die de speciale familie journalen had bij te houden. Dit waren meestal slaven, cribae privati, in tegenstelling met de °Penbare schrijvers, de scribae publici. Keizer Augustus breidde Caesar's berich tendienst verder uit en toonde zich een Prima organisator, door de verspreiding, de distributie, in vaste banen te leiden. Niet langer werd één persoon belast met de Overbrenging der acta, maar een complete Godendienst werd ingesteld, waarbij de een *Un „kranten" aan een volgenden over gaf. yan staatswege ontstond een geregelde Ulbodendienst naar de verschillende pro- oonsulaten. Als om de overeenkomst met ons modern krantenbedrijf nog te vervolmaken, ontbra ken ook de moeilijkheden en belemmeringen hiet: reeds toen werd door de overheid de JUacht der pers gevreesd engebruikt: Get „verslaan" van de Senaatszittingen j*'erd verboden, terwijl de autoriteiten die "erichten, welke hun dienstig waren, maar al te graag lanceerden. Keizer Hadrianus vervolmaakte de organi satie nog en lang heeft dit stelsel zich ge handhaafd, zeker gedurende een vijftal ®eüwen. Met de ineenstorting van het West- *S°meinsche Rijk zijn ook de acta diurna. ,e dagbladen van Rome, in het niet ver- 2°nken. Het is iets heel eigenaardigs, dat na het erdwijnen van de acta diurna de bericht geving in zooverre van berichtgeving dan °S gesproken kan worden gedurende ei'sehillende eeuwen een totale inzinking, Una een vernietiging, vertoont. Van een Gaorganiseerden, schriftelijken berichten- is absoluut geen sprake meer. En evenals op zooveel andere gebieden an beschaving vinden wij ook hier als norloopers en redders: de monniken. Het 111 een eeuwige glorie blijven voor die ®€lgesmade stille figuren uit de „duistere" 1 iddeleeuwen, dat zij en zij zoo goed s alléén de fakkel der hoogere be- 'lglaving hebben brandende gehouden, om rJ i in gunstiger tijden, als een nieuw s aeht van Promethiden de vlam der huur uit te dragen, wijd over de aarde. e monniken waren het, die de taak der ^-schiedschrijvers hebben overgenomen. ta°?r monniken, die nog 't meeste con- de met elkaar hadden over de verschillen- 0v landen, kwamen nu en dan berichten sJfr> en zij waren het, die, met de min- <jpeei": oe krijgslieden en eenigp zeer on- gp^hemende kooplui, de schakel hebben U'p md tusschen den georganiseerden Uwsberichteiidienst van het oude Rome heh?e latere geschriften, die zich geleidelijk de i n entwikkeld, tot op de kentering van saj, 6e en de 17e eeuw de publicaties ver- Gu, en' "i® wij met eenig recht „kranten" hhen beginnen te noemen. Nu komen wij gemakkelijk tot de vraag, hoe het komt dat de uitvinding van de drukkunst, die toch reeds in de 15e eeuw plaats vond, geen grooteren invloed heeft uitgeoefend op het ontstaan van kranten. Daarvoor zijn echter verschillende redenen aan te voeren: in de eerste plaats was er toen weinig behoelte aan: veel contact met de buitenwereld was er niet, en voor de berichten van de gewoonlijk vrij kleine en besloten gemeenschappen, waarin men leef de, had men geen kranten noodig. Daarbij kwam nog' dat de omstandigheden zoo ongunstig mogelijk waren: een der eerste voorwaarden voor ontwikkeling van het krantenwezen: vrijheid van beweging was ver te zoeken: èn geestelijk, door de tallooze oorlogen, twisten, tyrannie van telkens andere machthebbers, èn tech nisch, omdat er geen sprake was van een behoorlijk wegenstelsel, dus een voortdu rende verbindingsmogelijkheid. Pas de opkomst van de zeevaart en van den handel bracht, rnèt de mogelijkheid (verbetering der verbindingen), de nood zakelijkheid van een goede berichtgeving met zich mede. Natuurlijk was er een ont wikkelingsgang, een overgangstijdperk. Lit de uitbreiding van den koopmans brief, de handelsinformatie, dikwijls uit het buitenland, waarin de kantoorhouder zijn chefs op de hoogte bracht van toestanden en gebeurtenissen, die van invloed waren op het maatschappelijk leven, dus ook op den handel, en die hoe langer hoe grooter en voornamer werd, en steeds meer be richten van steeds meer verschillenden aard bevatte, werd de behoefte geboren aan een te drukken document. Dus de be hoefte werd niet gekweekt, maar ontstond spontaan uit het telkens terugkeerende verlangen naar geregelde vóór- en inlich ting. De mogelijkheid was tevens daar, nu men zeker kon zijn van een voldoenden af zet. Eerst verschenen er „kranten" zoo vaak er nieuws was; ze heetten toen nog „nieu- maren". Teen het opnemen van nieuws daardoor beter geregeld was, gingen de nieumaren op vaste tijdstippen verschij nen en eerst toen ze periodiek, regelmatig verschenen en verspreid werden, verdienden zij langzamerhand den naam van „krant" in de beteekenis, die wij daar thans aan hechten. Zoo ver was men in 't begin der 17e eeuw. Over de verdere ontwikkeling van het nieuwe verschijnsel: de krant, vertellen wij een volgenden keer. H. K. C5 Brand te Wcstzaan. Zondagavond omstreeks elf uur sloeg de bliksem in den ijzerwinkel, bewoond door den heer G. Havik te Westzaan. Door spoe dig optreden der beide motorspuiten van de V. B. werd het vuur tot dak en zolder be perkt. Verzekering dekt de schade, die door het water werd veroorzaakt. Zware regenval te Assen. Ongeveer middernacht heeft zich boven Assen een hevig onweer ontlast, dat gepaard ging met een zwaren regenval. De bliksem sloeg in een der groote tentmasten van het circus Gleich, welke totaal versplinterd werd. Gelukkig was de voorstelling reeds beëin digd. Ook het electrische lichtnet van de stad werd getroffen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Te Heerenveen. Ook de Heerenveen en omgeving heeft het onweder gewoed. Op tal van plaatsen in deze omgeving ontstond brand. Tc Boorenbergen stond een groote boerderij in vlammen. De motorspuit uit Drachten, ter assisten tie vertrokken, kon tegen de vuurzee niets uitrichten, zoodat alles tot den grond toe afbrandde. Te Steenwijk. Boven Steenwijk heeft het eveneens zwaar geonweerd. Daar ging het met hevige slag regens gepaard. De kruinen woeien uit de boomen. De tram uit de richting Ooster- wolde moest enkele malen stoppen voor de vele boomtakken, welke de rails versperden. In de richting Giethoorn kon men ook een brand waarnemen. Over geheel Friesland heeft het ongekend hevig geonweerd. In het station te Leeuwarden stond het water Maandag nog in de vestibule. Bliksem in een tram geslagen. Toen de tram van kwart voor elf uur Zon dagavond van Katwijk aan Zee zou vertrek ken, sloeg de bliksem op den electrischen draad en op de tram. De zekeringen op de electrische trams behoedden de reizigers voor ongelukken, doch het eigenaardig ge kraak bij het inslaan, gevoegd bij het zware onweer, veroorzaakte groote consternatie. De motor van den wagen was defect ge raakt, zoodat de wagen buiten dienst gesteld moest worden. Toen de bestuurder n.l. weer probeerde den motor aan te zetten, gingen de lichten uit en blauwe vlammen speelden langs den geleidingsdraad. Met een half uur vertraging konden de passagiers met een volgende tram vertrek ken. Broeikas vernield. Bij den bloembollenkweeker D. B. Azn. te Valkenburg (Z.-H.) is Zondagavond de blik sem ingeslagen in een achter het woonhuis gelegen broeikas. Er werd veel materieele schade aangericht, doch persoonlijke onge lukken kwamen gelukkig niet voor. Roofoverval te Wittem De daders gevat De heer R. uit Amsterdam die Zaterdag nacht met den laatsten trein te Schin op Geul arriveerde om zich naar Epen te bege ven, om aldaar zijn vacantiedager. door te brengen, werd omstreeks 2 uur voorbij Partij- Wittem in den nacht overvallen en met een mes bedreigd onder de bedreiging „ik steek je dood, wanneer je 't geld niet afgeeft". De heer R., die zich met zijn stok zoolang verdedigde, tot hij maar een kort stuk meer in de hand had, werd overweldigd, op den grond geworpen en van 't geld n.l f 115, drie bankbiljetten van f 25 en vier van tien, be roofd. De heer R„ die wilde terugkeeren om de politie in Gulpen te waarschuwen, vond 't tweetal langs den weg zitten, dat hem met den dood bedreigde, indien hij niet te rugging. Gelukkig kwam de heer R. den wachtmeester Stams en marechaussee Win- nemüller te Mechelen tegen, aan wie hü den overval vertelde. De wachtmeester Stams kon nog denzelfden nacht de daders, een zekeren P. te Partij-Wittem en een zekeren V. te Gulpen uit hun bed halen en naar de mare chausseekazerne brengen,- waar de daders reeds gedeeltelijk bekenden. Het geld is echter nog zoek. „Hoffelijke'' ontvangst van een deurwaarder In de Nova Zemblastraat te Amsterdam heeft een aantal bewoners kwestie met den huiseigenaar, wegens verhooging van wo- ninghuur. Dezer dagen kwam een deurwaar der om een der bewoners uit de woning te zetten. Zijn helpers, gezien de groote volks menigte, lieten hem in den steek. Daarom kwam hij met andere helpers te rug. De buurt was in rep en roer. Er was veel politie op de been. Toen de deurwaarder kwam werd hij ontvangen door een groot aantal vrouwen, die hem bloemen aanboden. Ook ditmaal kwam van de voltrekking van het vonnis niets. Nogmaals lieten de helpers hem in den steek. Onder groote hilariteit keerde de man der wet weer huiswaarts. Ruim duizend exemplaren achtergebleven Eenigen tijd geleden werd een groote wed strijd van postduiven georganiseerd naar Val- ladolid (in Spanje). De postduivenvluchten vanuit Spanje, waarheen de dieren in man den per trein worden vervoerd, plegen zich steeds te onderscheiden door groote verliezen van beste prijsvliegers. Naar het schijnt val len vooral veel slachtoffers bij de vlucht over de Pyreneën, terwijl ook de groote afstand velen duiven het leven kost of doet verdwa len. De jongste vlucht, waaraan ongeveer 1800 duiven deelnamen, waaronder ook tal rijke uit Nederland, heeft, blijkens berichten, meer dan duizend slachtoffers geëischt. Groote aantallen duiven zijn niet op de hok ken teruggekeerd. De laatste dagen kwamen na lang zwerven op eenige hokken in Noord- Brabant nog enkele achtergebleven exempla ren aan. Schade aan de turbine Het Nederlandsche s.s. „Amstelkerk", van de Ver. Ned. Scheepv. Mij., op reis van Am sterdam naar West-Afrika, arriveerde Zater dag te Lissabon, met turbineschade. Het s.s. „Scheldestroom", van de Hollandsche Stoom boot Mij., dat zich op dezelfde reis bevindt, heeft order gekregen, naar Lissabon' te varen, om de lading van de „Amstelkerk" over te nemen. Tevens zal het Duitsche s.s. „Wahehe" Lissabon aandoen, waar het 15 of 16 dezer wordt verwacht, voor het afhalen van passa giers en mail der „Amstelkerk", welke dan 15 of 16 dezer naar de bestemming zullen ver trekken. Het gevaarlijke wapen Zondagmiddag was de heer D. Z„ aan den Amsteldijk te Amsterdam zijn revolver aan het schoonmaken. In de veronderstelling verkeerende, dat het wapen niet geladen was, werden hierbij niet de noodige voorzor gen genomen. Onverwacnt ging een schot af uit het, gelukkig naar beneden gekeerde wa pen. De heer Z. werd zoodanig in zün lin kervoet getroffen, dat o.m. twee teenen ver brijzeld werden. Het is alweer een kleine twee jaar geleden, dat de Radio-wereld opgeschrikt werd door het voornemen van „Philips", hare patent rechten te laten gelden. Wij van onzen kant hebben indertijd deze aangelegenheid uit voerig besproken, we kunnen dan ook vol staan met er nog even aan te herinneren, dat tusschen de N. B. R., den toenmaligen eenigsten Bond van Radio Handelaren, en Philips een strijd ontbrand is (nadat eerst het bestuur van den N. B. R. gewij zigd werd), welke strijd eindigde met een overeenkomst, die den vrede in de Radio wereld moest medebrengen. In den beginne leek het er werkelijk op, dat de zoozeer begeerde vrede ook inderdaad gekomen was, (de booze „malaise" gaf al onmiskenbare bewijzen van hare zeer spoe- kring, terwijl er verder gewerkt wordt met plaatdetectie. Gebleken is, dat met deze schakeling grootere selectiviteit te bereiken was: dat gaf dus winst. Het merkwaardigste is wel, dat men tot op heden niet beter wist, of ontvangst was alleen mogelijk met afge stemde roosterkringen. In het schema is ingevoegd een serie kleine ontkoppelings-condensatoren van 10 of 20 cM. De heer Idzerda betoogt in het huisorgaan der beide bonden waaraan wij de technische gegevens ontleenen dat dit een verminderde ontvangsterkte doet verwachten, terwijl juist de praktijk net omgekeerde aantoont. De opname van deze condensatoren veroorzaakt inderdaad een h.f.-spannigsgeval, geeft dus een lagere m» ¥X- ta# ts=aa Tj j. Ma Jóu/lA- £0 0 0° SoL^O m 3<A «v1/ Tl, JstAjï- dige komst), de kleine botsingen, die nog voorkwamen, werden geweten aan de nog verhitte gemoederen. Maar het was slechts schijn. Het is hier niet de plaats, om een verkla ring van dit verschijnsel te zoeken of te geven, wij voor ons willen hier alleen con- stateeren, dat er de laatste weken eenige klappen gevallen zijn, die de beide partijen ernstig benadeeld hebben. De beide bon den, de reeds genoemde N. B R. en de nieuwe uit den strijd geboren B. O. R. N-, hebben in de eerste instantie tegen Philips een nederlaag geleden en zijn veroordeeld tot het betalen van een niet onbelangrijke boete. Een beslaglegging door Philips op de kas der beide bonden is gevolgd, waardoor de strijd in een nieuwe phase gekomen is, want uitgestreden is er nog niet, als de teekenen niet bedriegen! Tenzij, en dit is te hopen, beide partijen voor goed tot een minnelijke schikking kunnen komen. Maar uit dezen strijd is ook iets goeds geboren. Het ging om de toepassing van een zestal patenten, die in handen van Phi lips waren; voor hen, die het naadje van de kous willen weten, om de patenten, ge nummerd 10581, 10999, 7398, 10155, 13345 en 7864. Indien men dit zestal patenten, die, practisch gesproken, den geheelen toestel- bouw beheerschen, niet meer noodig zou hebben, zou de strijd geëindigd zijn. Dat het verre van eenvoudig was, een schema uit te vinden, dat dit mogelijk maakte, laat zich begrijpen. Velen zochten, slechts één vond. Want dat zijn schema aan alle eischen voldoet, is door een arbi trage-commissie erkend. Het is de heer Idzerda, die dit kunststukje klaarspeelde, waarmede hij opnieuw een bewijs gaf van zijn buitengewone capaciteiten. (Hij was ook de eerste die uitzond en wordt aldus terecht den „Vader van den Omroep" genoemd. In figuur 1 geven wij bedoeld schema- Wij moeten volstaan met slechts eenige mededeelingen betreffende het schema, dat nu wel algemeen bekend zal zijn bij de Radio-handelaren en bij ieder, die zich er voor interesseert. Het is een feit, dat het nieuwe Idzerda- schema vele verschillen toont, verschillen, die iedere amateur, die eenigszins thuis is in de radiotechniek, moeten opvallen. Het doel was o.m. een h.f.-ontkoppeling te bereiken tusschen den afgestemden an tennekring en den aperiodischen rooster- spanning aan het rooster, de afstembare kringen worden echter bevrijd van de dem ping, die anders optreedt. Het uiteindelijke resultaat is dan ook, dat een hoogere roos- terwisselspanning wordt verkregen. Het is de ontkoppelde h.f.-lamp, die thans bij de volbloed radio-amateurs opgang maakt. Dit is een der dingen, die bewijst, dat de radio-strijd, naast het vele kwaad, toch ook nog wel iets goeds voortgebracht heeft, daar het verre van uitgesloten is, dat men anders in deze richting niet gezocht zou hebben, althans voorloopig niet. Naast het nieuwe Idzerda-schema geven wij in figuur 2 de plaatstroom-gloeistroom- combinatie, zooals deze eventueel afzonder lijk gebouwd kan worden. Als eindlamp is gedacht een 6 Watt pen tode of tetrode, de wisselstroom-combinatie is in dit geval een Waldorp W3k. Opval lend is verder een 2 Volt anti-brom wik keling, waarvoor een extra wikkeling in de gebruikte wisselstroom-combinatie is aan gebracht. °e gloeistroom-plaatstroom-combinatie is gebouwd volgens het principe van den be lastingwee: stand, welke bestaat uit een serie-schakeling van een viertal weerstan den, groot resp. 7000, 8000, 5000 en 3000 Ohm, welke weerstand in zijn geheel parallel geschakeld is over de volle gelijkstroom- spanning. fn het schema vestigen wij verder nog de aandacht op een tweetal zekeringslampjes (40 Miili-Ampère), die den transformator moeten beschermen bij een eventueel de fect raken der gelijkrichterlamp. De kathode van de detectorlamp en van de h.f.-lamp wordt direct aan „aarde" ge legd. Tenslotte is bij de negatieve roosterspan- ning by een tweetal weerstanden het Ohm- teeken onderstreept, de bedoeling is, dat de weerstanden daar 0,3 Megohm en 0,025 Megohm moeten zijn. In fig. 1 treft men een geheele serie van die hooge weerstan den aan. Wij willen dit artikel eindigen met de mededeeling, dat door den heer Idzerda een nieuwe vinding wordt aangekondigd, die den hedendaagschen toestelbouw grondig zou wijzigen. Het blijft voorloopig by deze aankondiging, welke bedoeld is als een technisch ultimatum aan Philips. En hierop doelden wy onder meer, toen wü de veronderstelling uitten, dat de 6trijd nog niet tèn volle gestreden is ondanks de laatste Philips-overwinning. „Wat ga je doen met het geld, dat je als schadever goeding van den automobilist krijgt, die je overreden heeft?" „O, daar koop ik een auto voor."- Het formulier tot onderteekening van het ^W is afgedrukt op pag. 1 van het 2de blad Een vermogen aan de gemeente nagelaten Te Ryssen is dezer dagen, oud 58 jaren, overleden dokter G. Stokkers. Bij opening van het testament bleek, dat, na aftrek van eenige legaten, zijn geheele vermogen, huizen, tuin, uitstaanc.e gelden, aan dc gemeente Russen is vermaakt voor de oprichting van een gemeentelijk water leidingbedrijf, meldt het „Hdbd" De drinkwatervoorziening laat in de ver schillende deelen der gemeente nog veel te wenschen en herhaaldehjk is deze zaak reeds in den raad ter sprake geweest. Gisternacht werd te Burgwerd (Fr.) de boerderü van M. Galama door het hemelvuur getroffen. Zü brandde geheel af. Gistermiddag zyn te Kerkwuk naby Zalt- bommel, twee boerderijen afgebrand, be woond door de landbouwers A. de Bul en S. Traxel. De oorzaak van den brand is nog onbe kend. Het huis van De Bul was verzekerd. Een gedeelte van den inboedel van beide boerderyen kon nog worden gered. De bewoners waren juist aan het hooien, toen de brand uitbrak, terwijl het vee in de weide liep. De brandweren uit Zaltbommel en Ammer- zode verleenden hulp. Heer een been verbrijzeld Gisternacht omstreeks een uur, wilde te Den Haag een heer, die later bleek te zyn de Amerikaan G. W. L„ wiens ouders in Chicago wonen, aan de Koninginnegracht, by de hoogte tegenover den Sparreweg, op de in volle vaart rijdende tram van iyn 9 sprin gen. Eerst probeerue hu tevergeefsch op den motorwagen te springen; daarna trachtte hu op den eersten aanhangwagen te ko men, doch struikelde, tengevolge waarvan hy door den tweeden aanhangwagen werd gegrepen, met net noodlottig gevolg, dat zyn linkerbeen werd verbryzeld. Door den Gemeentehjken Geneeskundigen Dienst werd de heer L. naar het Gemeente- Ziekenhuis, aan den Zuidwal, vervoerd. Op grootere hoogten, b.v. van 8000 M., ver- toonen zich dan vaak zenuwtrekkingen, en krampen, die echter door zuurstofbehande ling gewoonlijk snel te beteren zün. De onderzoekingen, welke in verband hier mede genomen zyn, strekten zich ook uit op de psychische veranderingen, die door „lucht- ziekte" te voorschijn geroepen worden en die zich speciaal hierin uiten, dat de mensch min of meer apathisch wordt en tegeiyker- tijd ook minder intensief op uitwendige Drikkelingen reageeert, wat de luchtziekte- patiënt zelf echter absoluut niet bemerkt. Het gebruik van alcoholische dranken maakt den luchtreiziger werkeiyk- gevoeliger voor bovengenoemde gezondheidsstoringen, terwyi het gebruik van suiker er een tegen overgestelde werking op uitoefent, reden waarom de luchtreiziger vóór hy een hoog- tevlucht gaat maken, suiker moet gebruiken. Geruimen tüd bestond er een minder goede verstandhouding tusschen een nog jeugdig Rijksveldwachter, te Utrecht ge- stationneerd en een majoor der Rijksveld- wacht. Deze oneenigheid was ontstaan, doordat de jonge veldwachter door zyn chef verdacht werd van ongeoorloofde han delingen. Gisteren zouden beiden door den districtscommandant over deze aangelegen heid worden gehoord. In de wachtkamer geraakten zij opnieuw in discussie, waarbij de twist zoo hoog liep, dat de veldwachter- in een bui van drift ziin revolver trok en op den majoor schoot. Deze werd in den schouder getroffen en zakte ineen. De jonge veldwachter richtte daarna het wapen op zichzelf; de kogel ketste echter, zoodat al leen de kleeding van den man schroeide. De majoor, die slechts licht wend ge kwetst, is naar de Rijksklinieken overge bracht. De veldwachter, die in een vlaag van op gewondenheid heeft gehandeld, werd on- middeliyk gearresteerd. In Dortmund stierf dezer dagen een man, die daar in de laatste 20 jaar een eigenaar dige rol gespeeld heeft. Hy verloor inder- tyd door een vreeseiyk ongeluk op één dag zyn geheele gezin, bestaande uit vrouw, drie zoons en twee dochters. Maandenlang stond hy in het middelpunt der algemeene belangstelling en der publieke deelneming. Toen kwamen er nieuwe rampen, die de aandacht der menschen van hem afwend den, hem op den achtergrond schoven en hem eenvoudig tot een roemloozen „tydge- noot" maakten. Hu nam echter een zeer eigenaardige gewoonte aan. De herinnering aan zijn ongeluk een herinnering, die nooit verzwakte dreef hem er toe, aan alle begrafenissen, welke in de stad voor kwamen, deel te nemen. In rok en hoogen hoed ging hij mee naar het graf en woonde de droevige plechtigheid by. Twintig jaren lang zag hy 20 a 30 maal per dag, hoe een laatste handvol aarde op een lijkkist gewor pen werd en hy schreide even zoo vaak om menschen, die hy wellicht nooit van zün le ven gezien had, maar die hem in dit uur dierbaar werden door de herinnering aan zyn eigen overledenenMeestal verscheen hij des morgens in alle vroegte op het kerk hof om op tüd aanwezig te zün. Zoo wekte het nauwelüks eenige verwondering, dat de dood hem meenam, terwül hy op een bank op het kerkhof zat, by het begin van een voor hem zoo gewichtigen dag, waarop hij 16 dooden naar him laatste rustplaats te ge leiden had. Met suiker de lucht in Op langere luchtreizen moet het vliegtuig soms tot 1000 M. hoogte stügen, waarop het menschelük lichaam direct al reageert, door dat het onderlijf zich uitzet. Wordt de lucht nog ijler, dan schuift ook, zooals de jongste onderzoekingen van Dr. Gilbert bewezen hebben, de middenri'o om hoog. De luchtreiziger zal er dus goed aan doen, wanneer hij de reis maakt op een gemak- keiyken stoel, die de uitzetting van het lichaam niet verhindert, en vóór de reis al leen zulke spijzen gebruikt, die het lichaam niet opdryven. Een luchtreis moet ook nooit begonnen worden, wanneer men zich in een toestand van groote vermoeidheid bevindt. Bij hoogvluchten wordt het gebrek aan zuurstof op een hoogte van 45005000 M reeds voelbaar. Ook neemt dan het aantal polsslagen toe, zoodat dan op deze hoogte eigenlijk de zuurstofademing reeds beginn n moet. Voor f 15000 aan zilvervossen en blauwvossen gestolen In perceel Lange Poten 25, te Den Haag, waarin is gevestigd de bontzaak der N. V. De Zilvervos, is ingebroken. Men heeft zich toegang verschaft door het uitsnüden van een ruit aan de achterzijde. Vermist wordt voor een waarde van onge veer f 15.000 aan zilvervossen en blauw vossen. Deze inbraak moet plaats gehad hebben tusschen Vrü dagavond en Zondag. Eén doode Gistermiddag om 2 uur 25 is op de em placementen van de Amst. Droogdokmaat- schappü aan de Meeuwenlaan (N.), te Amsterdam, door onopgehelderde oorzaak, een acetyleenhouder uit elkaar gespron gen. Deze acetyleenhouder hing gedeelte- ïyk in het water naast Dok II en op een vlot stond er de 37-jarige werkman J. Eller- brak vlakbij. De ongelukkige werd door de wegspringende deelen van den houder ge troffen en onmiddeliyk gedood. Op het geluid van de ontploffing, heeft het dokpersoneel de brandweer gealar meerd, doch de uitgerukte wagens behoef den geen dienst te doen, daar er zelfs geen begin van brand ontstaan was. Het Kaiser-Wilhelm-Instituut voor kwee- kingsonderzoek in Muncheberg, in de Mar ken, beproeft sedert eenigen tüd op zün proefvelden nicotine-vrüe tabak te kwee ken. Men gaat daarbü op de volgende manier te werk: Onder 500.000 tabaksplanten worden plan ten uitgezocht, die een laag nicotine gehalte bezitten. Door dit proces telkens te herhalen, heeft het Kaiser-Wilhelm-Insti tuut het tot nu toe klaargespeeld om vüf soorten tabaksplanten te winnen, die haast volledig nicotine-vrü zyn. Voor de tabaks teelt hebben deze kweekproeven buitenge wone beteekenis, want zü openen de mogeiyk. heid tot den verbouw van nicotine-vrüe tabak. Deze tabak heeft het voordeel, dat hy zün aroma behoudt, al bevat hy ook geen nicotine. Naast deze kweekproeven wil het instituut onder de nicotinearme tabakken ook bü zonder aromatische tabakken ontwikke len. Ofschoon op dit gebied nog geen zicht bare successen behaald zün, hoopt men toch binnen korten tüd ook hier tot positieve resultaten te komen. De wetenschappelüki tabaksbouw zal dus spoedig de tabaksproduct» en de verwerking beïnvloeden en de rooken i voor het gevaar van nicotinevergiftiging be hoeden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9