c'Binnenlandsch Nieuws i 8 Voor de Huiskamer Het gestolen Luchtballonnetje OF DE GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUGNIETEN LUCHTVAART De beul H. M. de Koningin en Prinses Juliana in Tirol Werkverruiming De kas der gemeente Sleen is leeg De KERKNIEUWS Nationale Bedevaart naar Lourdes FIN ANCIEN Algemeene Exploratie LANDBOUW EN VEETEEL1 ONDERWIJS Wijziging L. O.-wet Examen Hoofdonderwijzer (es) T oelatingsexamen Rijfcstuinbouw (winter) scholen BOEKBESPREKING STOOMVAA RTLIJNEN Na het overlijden van den heer J. N. Hendrix Herdenking in den Amsterdam., hen Raad In de gistermiddag gehouden zitting van den Amsterdamschen gemeenteraad heeft wethouder Wibaut als waarnemend voorzit ter, naar aanleiding van een ingekomen mededeeling betreffende het overlijden van den heer J. N. Hendrix, den overledene in dankbare bewoordingen herdacht, terwijl alle raadsleden zich van hun zetels verhie ven. De wethouder wees er op, dat de heer Hendrix van 1903 tot 1919 lid is geweest van dezen raad. Zijn woord, aldus spr., had hier groot gezag en belangrijken invloed en was steeds weloverwogen. In 1919 werd hü lid van Gedeputeerde Staten en sedert dien is het contact tusschen hem en het college van B. en W. tot den dag van zijn aftreden toe gebleven. Bij hem berustte de bijzondere bemoeiing met de provinciale bedrijven. Zoo was hij voorz. van den raad van com missarissen van de P. E. G. E. M. In die hoedanigheid heeft hij er steeds naar ge streefd tusschen de belangen van Amster dam en de provincie overeenstemming te behouden. Bij B. en W. en de leden van den raad zal zijn nagedachtenis in dankbare herinnering blijven. Begroet namens den president der Oosten- rijksche republiek H. M. de Koningin, vergezeld van H. K. H. Prinses Juliana zijn van Ztirich over Innsbrück en de Brennerpasspoor naar Ti- rol gereisd en te Nikolsdorf 's avonds aan gekomen. Den volgenden ochtend heeft H. M. ontvangen den heer Von Klostersky, vice- directeur van het Kabinet van den president der Oosten rijksche republiek, die namens dezen onder aanbieding van een bloemstuk de beste wenschen van den heer Miklas over bracht voor een aangenaam verblijf in Oos tenrijk. De heer Klostersky heeft daarna deelge nomen aan het noenmaal op Schloss Leng- berg. Dreigende beperking van den kolenuitvoer Het standpunt der Nederlandsche mijn- directies De gezamenlijke Limburgsche mijndlrec- ties hebben de kwestie der dreigende beper king van den kolenuitvoer naar Frankrijk in handen der regeering gesteld. De direc ties zijn van oordeel dat op de eerste plaats de regeering behoort op te komen voor de bescherming van haar industrie en dat even- tueele maatregelen van haar dienen uit te gaan. De Nederlandsche industrie Dezer dagen vergaderde de Rijkscommissie voor Werkverruiming onder voorzitterschap van den directeur-generaal van den Arbeid, den heer C. J. P. Zaalberg, wegens verhin dering van den voorzitter der commissie, prof. mgr. dr. W. H. Nolens. Met leedwezen nam de commissie er ken nis van, dat de demonstratie Nederlandsch Fabrikaat 1932 te Arnhem niet zal doorgaan. Aangenaam was het der commissie te ver nemen, dat de bemoeiingen om een betere regeling te verkrijgen omtrent de aanschaf fingen door den Indlschen Centralen Aan- schaffingsdienst, waaraan ook de commissie heeft deelgenomen, een gunstig resultaat hebben gehad. Aangezien de nieuwe exportcredietgarantle nog niet is ingevoerd, waren by de commis sie enkele vragen ingekomen om haar be middeling te verleenen tot het verkrijgen van eenlge garantie. Voorts werd een overzicht gegeven van een aantal gevallen, waarin de bemiddeling van de commissie was gevraagd, om te bereiken, dat opdrachten aan de Nederlandsche in dustrie ten goede zouden komen. De gemeenteraad weigert zich te onderwerpen aan minister Ruys Do gemeenteraad van Sleen is in spoedver gadering bijeengekomen, ter bespreking van den financieelen toestand der gemeente. De gemeenteraad had destijds besloten voor de heffing der gemeentefondsbelasting de gemeente te plaatsen in de tweede klasse, hetgeen door den minister van binnenl. zaken niet kon worden goedgekeurd, in verband met het feit, dat de heffing van 100 op centen op de fondsbelasting in deze gesa neerde gemeente noodlg is. De raad heeft nadien ondanks de bezwaren der regee ring, besloten, de classificatie te hand haven en B. en W. op te dragen met de regeering de noodige besprekingen te dezer zake te voeren. Daarop heeft het gemeen tebestuur de mededeeling ontvangen, dat dt regeering niet bereid is eenigen verde ren financieelen steun te verleenen, zoo lang de raad niet gezwicht is voor den e'isch van plaatsing in de derde klasse. De voorzitter, mr'. Bontekoe, deelde in den raad mede, dat de gemeentekas zoo goed als Uitgeput was, zoodat reeds deze week groote moeiiykheden zijn te verwachten en de ge- jDe toekomstige oorlog zal zich in de stilte Ars doods afspelen, slechts onderbroken door het zuchten en het schreeuwen van blinden en verbranden. De oorlogen der toekomst zullen ondenkbaar huiveringwekkende strljd- toooeelen zijn, gevoerd door oudachtige heer tjes met binocles. Zij zullen in laboratoria zitten en over dalen, bergen, vloten en groote hnlpelooze steden miasmen des doods laten uitstrooien, gif-miasmen, die niet slechts de lichamen verwoesten, maar ook den geest verbijsteren door vrees en stommen angst voor het onbekemde." (Citaat uit „Allg. Rundschau" overgenomen door Pater Strat- mann O. P., In zijn boek Wereld kerk en Wereldvrede). meente niet ln staat zal zyn de loonen te be talen en ondersteuning aan behoeftigen uit te keeren. Zou de raad zich bereid verklaren zijn eerder genomen besluit in te trekken, dan zou, had men spr. verzekerd, onmiddel lijk van rijkswege voor de noodige financiën gezorgd worden. Spr. stelde daarom voor het eerder genomen raadsbesluit in te trekken en een nieuw besluit te nemen overeenkomstig den wensch van de regeering. Namens de liberale raadsfractie heeft het raadslid Eising zich evenwel tegen dit voor stel met kracht verzet. Spr. achtte het mis bruik maken van de positie, waarin de ge meente verkeert, om thans den inwoners hoogere belasting op te leggen dan in verre weg de meeste andere gemeenten moet wor den betaald. De liberale fractie zou daarom tegen het voorstel van den voorzitter stem men. De liberale wethouder Kamping sloot zich bij deze verklaring aan, evenals de s.d. wethouder Tellingen, het c. h. raadslid Kupe- rus en de v. d. Scheltens. Alleen de heer Moes, a. r., verklaarde de gevolgen van een aiwijzend raadsbesluit niet te durven aan vaarden en dus met het voorstel van den voorzitter accoord te gaan. Met 91 stem men werd het voorstel van den voorzitter verworpen, zoodat hiermede het conflict tus schen regeering en gemeentebestuur in zijn meest critieke stadium is gekomen. Wanneer dt minister by zyn genomen besluit biyft, dan zal deze week de gemeente Sleen al hare betalingen moeten staken. ,Graf Zeppelin" naar de Noordpool Neemt ook post uit Nederland mee De gelegenheid wordt opengesteld met het tusschen 20 en 25 Juli a.s. van Friedrichs- hafen (Bodenmeer) naar de poolstreek ver trekkende luchtschip „Graf Zeppelin" post stukken te doen vervoeren. Te Friedrichshafen wordt de correspon dentie van een bijzonder stempel: „Luftschlff Graf Zeppelin Folarfahrt 1931" voorzien. Er zal post worden afgegeven te Lenin grad en aan den zich in de Noordelüke IJs zee bevindenden Russlschen IJsbreker „Maly- gin", terwyi ten slotte boven een nog nader aan'te geven waarnemingsstation in het Poolgebied post zal worden uitgeworpen. Voor vervoer met het luchtschip komen ln aanmerking in Nederland ter pest bezorgde niet-aangeteekende brieven en briefkaarten voor elke gewenschte bestemming, mits vol doende aan de volgende voorwaarden: de brieven mogen niet zwaarder zyn dan 20 gram; moeten van het volledig adres van den afzender zyn voorzien, alsmede van een luchtpostetiket van een der onderstaande aanwijzingen: „Mlt Luftschlff Graf Zeppelin bis Lenin grad", „Mit Luftschlff Graf Zeppelin zur Abwurfs telle im Polargebiet", Mit Luftschlff Graf Zeppelin zum Eisbrecher". Het boven gewone port verschuldigde extra-luchtrecht kan worden voldaan door middel van Nederlandsche frankeer- en/of luchtpostzegels en bedraagt: by verzending tot Leningrad voor briefkaarden 55 cent per stuk, voor brieven 1,10 per stuk; tot het uitwerpstation in het poolgebied of tot den IJsbreker voor briefkaarten 1,10 per stuk, voor brieven 2.20 per stuk. In totaal 1750 pelgrims Gistermorgen vertrokken uit Roosendaal de drie extra-treinen van de Lourdes-bede- vaart waarvan het eerst de ziekentrein met 283 zieken. Zooals gemeld, is eergisteren reeds een trein met 425 pelgrims vertrokken, die eerst een bezoek aan Lisleux brengen en heden ochtend ook te Lourdes zouden aankomen. Het totaal aantal pelgrims bedraagt dit jaar 1750. Dinsdagmiddag en ook later ln den avond waren reeds vele pelgrims alsmede talryke zieken in Roosendaal aangekomen, van wie een 15-tal zieken in het Ziekenhuis „Chari- tas" heeft overnacht. In den loop van den morgen heerschte er een geweldige drukte op en naby het station, waar treinen, auto's en autobussen hon derdtallen bedevaartgangers aanvoerden. Vanaf 9 uur tot ongeveer elf uur kwamen verschillende treinen, waarin speciale zieken- rytuigen waren gehaakt, het station binnen. Hieronder bevond zich een extra-trein uit Amsterdam en een uit Haarlem. Ook met den trein van 9.51 uur kwamen ziekenry tuigen mee, een uit Rotterdam en een Roode Kruis-wagon uit Den Haag. De ziekenrytuigen werden achtereenvol gens op dood spoor gereden, aan den ande ren kant van 't perron, waar de ziekentrein reed^te wachten stond. Voor het overbrengen van de zieken Uit de verschillende treinen naar den zieken trein, is de Roosendoalsche Transport colonne, onder voortreffeiyke leiding van den heer mr. M. v. Gastel, den gebeelen morgen in actie geweest. Reeds voor half elf waren de zieken, die per auto waren aangevoerd en anderen, die te Roosendaal hadden overnacht, in den zie kentrein overgebracht. Met ongeveer een kwartier vertraging kon de ziekentrein precies te 10 minuten over half 12 vertrekken. Direct daarna werd de tweede extra-trein voorgereden, welke precies op tyd, te 12.02 uur, het station verliet, gevolgd te 12.29 uur door den laatste. De eerste trein ln Lisienx Men meldde gistermorgen uit Lisleux, dat de pelgrims van de Nederlandsche Natio nale Bedevaart daar goed zyn aangekomen. Ondanks den regen die er viel, waren allen ln ae beste stemming. De overeenkomst met de Bataafschc gaat niet door Het bestuur der Algemeene Exploratie Maatschappij deelt mede, dat n.a.v. de ge publiceerde nota aan aandeelhouders betref fende overdracht van een groot deel van de belangen der vennootschap aan de Ba- taafsche Petroleum Maatschappij gebleken ls, dat vele aandeelhouders de voorwaardeh waarop deze overdracht zou plaats hebben van niet voldoende voordeel voor de ven nootschap achten. Het bestuur heeft zich naar aanleiding daarvan tot de Bataafsche gewend met het verzoek om de voorloopige overeenkomst te beschouwen als niet tot stand te zijn gekomen. De Bataafsche heeft daarin welwillend toegestemd. Aangezien het bestuursvoorstel daardoor is ingetrokken wordt de voor 18 dezer bijeen geroepen vergadering van aan deelhouders niet gehouden. Internationale Conferentie van Zinkproducenten Productiebeperking van 45 pCt. Op de te Oostende gehouden Internationale Conferentie van Zinkproducten werd giste ren besloten de productie van alle landen met 45 te verminderen, met ingang van 1 Augustus a.s. op de basis van de gemiddelde productie van vorige jaren. De Duitsche krisis De financieele en economische crisis, welke in Duitschland heerscht, doet ook haar invloed gelden op de verschillende export-artikelen naar dat land. Zeer in het byzonder hebben hiervan te ïyden het fruit en de groenten, die anders in groote hoe veelheden naar Duitschland werden uitge voerd, maar die in deze dagen geheel aan gewezen zyn op den binnenlandschen han del en eenigen aankoop voor Engelsche en Zwitsersche rekening. Op de groenteveiling te Loosduinen heerschte gistermorgen een gedrukte stemming. De exporteurs, die anders gewoon waren vele wagons voor Duitschland te la den, hielden zich zoo goed als geheel af- zydig. Slechts nu en dan werd door een enkelen exporteur, die, naar hy verklaarde, wel eens wat „avonturen" wou, kleine par tyen gekocht. Naar tweede en derde soorten bestond ln het geheel geen vraag; deze werden onver kocht verder gevoerd. Slechts eerste kwali teit kwam in aanmerking. De heerschende onzekerheid deed zich het meest gevoelen voor de groene komkommers en de toma ten, die anders in massa's naar Duitschland gaan. De stooktomaten gingen weg voor f 61206.80 per honderd pond; de komkom mers brachten van f 1 tot f 1.60 per 100 stuks op. De bloemkool, ook een belang- ryk export-artikel, bracht ongeveer f 6.— per 100 stuks op. Een der exporteurs verklaarde, dat er wel groote vraag was van Duitsche zyde, doch dat de financieele onzekere toestand het onmogeiyk maakte op het oogenbllk met Duitschland zaken te doen. Deze toe stand moet noodzakeiykerwyze de pryzen drukken. De toelating van kweekelingen in de school Ingediend ls een wetsontwerp tot wyziging van art. 191, eerste lid van van art. 193, vijf de lid, der Lager Onderwijswet 1920, strek kende om den termyn binnen welken kwee kelingen in de school worden toegelaten, welke termyn op 31 December van dit jaar afloopt, met een jaar te verlengen en voorts om met een jaar te verlengen den termyn, gedurende welken de in eenzelfde gebouw gevestigde scholen voor gewoon en voor uit gebreid lager onderwys 'n gemeenschappeiyk hoofd mogen hebben, ok als beide scholen te zamen meer dan 350 doch niet meer dan 500 leerlingen tellen. Mondeling gedeelte De Minister van Onderwys, Kunsten en Wetenschappen brengt ter kennis van be langhebbenden dat, behoudens onvoorziene omstandigheden, het mondeling gedeelte van de examens ter verkryging van de acte van bekwaamheid als hooidonderwyzer(es) o.a. zal worden gehouden te Haarlem, in het gebouw der Rykskweekschool voor onderwy- zers, Leidschevaart 220, van 16 tot en met 31 Juli, 1 tot en met 30 Augustus en van 1 tot en met 5 September a.s., te beginnen des voormiddags 9.10 uur. De wnd. directeur-generaal van den land bouw brengt ter kennis van hen, die tot den cursus 1931—1932 van één der Rijkstuin- bouw(winter)-scholen wenschen te worden toegelaten, dat de data van aanmelding voor Ongeveer twaalf uur 's avonds reden wij Lyon binnen en kwamen tot de ontdekking dat we daar twintig minuten oponthoud zou den hebben. Betty had honger, dus snapte ik even uit en kocht aan een rijdend buffet, zooals je die overal op de Fransche stations ziet, een potje paté en wat versche broodjes. Net toen ik betaalde, zag ik hoe een kleine, gllmmendzwarte wagon, onder bewaking van twee cigaretten-rookende gendarmes, aan onzen trein werd gekoppeld. Ik vroeg den jongen van het buffet, wat dat voor een wa gon was. „O, dat is de zwarte wagon van Monsieur Deibier," riep hy uit. „Weet u wat daar in zit, meneer? Het bols de justice de guillo tine! Vanmorgen heeft hier een terechtstel ling plaats gehad en nu gaat de guillotine weer terug naar Parijs. Maar koopt u een krant meneer, dan kunt u 't allemaal zelf lezen." Dat deed lk. Ik keerde naar de coupé terug en begin Betty dadeiyk voor te lezen, maar ik was nog maar halfweg, toen ze my al in de rede viel: „Hou op asjeblieft! Als je zulke afschuweiyke dingen persé wilt lezen, doe het dan zachtjes! Je bezorgt me kippevel!" Het was ook inderdaad een afschuweiyk verhaal. Een zekere mevrouw Lubet, die haar man vermoord en zyn ïyk in een koff-.r naar Bordeaux had gestuurd, was dien morgen om 5.14 terechtgesteld. Monsieur Deibier, de of- ficieele vertegenwoordiger van den staat by zulke aangelegenheden, was den nacht te vo ren met de guillotine uit Parijs aangekomen en had deze op de keien van de gevangenis binnenplaats opgesteld. Dit nu, beweerde de krant, was een ern stige fout van Monsieur Deibier geweest want de guillotine was nu op het kritieke mo ment een weinig verschoven, zoodat Mon sieur Deibier eigenhandig het werk had moe ten voltooien. „Het is betreurenswaardig," aldus besloot het artikel, „dat de gruwelen van de dood straf op deze wyze moeten worden vergroot door niet voor hun taak berekende ambtena ren. wy verzoeken den Minister van Justitie dringend, dezen Deibier uit den staatsdienst te ontslaan. De trein hobbelde Juist over de wissels bui ten het station, toen er opeens een schaduw over ons viel. wy keerden ons om en zagen een ïykachtige gestalte ln de deuropening staan een man met een lange zwarte jas aan en een zwarte blikken doos, van den zelfden vorm en dezelfde grootte als een hoe dendoos, onder den arm. „Pardon," zei hy met schorre stem. „Mag ik zoo vrij zyn, hier plaats te nemen?" Ik kon het hem niet verbieden, dus knikte ik en wuifde met myn hand naar de onbe zette plaats naast my. De spookachtige verschijning boog nog maals, nam langzaam en omslachtig plaats en zette de blikken doos tusschen ons in. Ik keek eens naar Betty. Ze zat voorover geleund op haar hoekplaats en staarde naar 't magere, ivoor-gele gelaat van onzen nieu wen medepassagier. Ik ving haar blik op. Zy boog het hoofd een weinig en bewoog haar lippen, zy maakte geen geluid, maar toch wist ik, wat ze zei: „Dreibler!" Natuurlijk had zy geiyk. Daar naast my zat de beul van Frankrijk, de man, die net dezen ochtend met eigen hand het werk voltooid had, dat zyn machine had gewei gerd te volbrengen. Angstig vroeg ik my af, wat er in die blikken doos zou zitten!.... Monsieur Deibier zuchtte begrafenisachtig, haalde een notitieboekje te voorschyn en be gon daarin te teekenen. Ik keek tersluiks over zyn schouder. Hy had het hoofd van een vrouw en profil geteekend, met stippeliynen over den sche del en nek. Langdurig en onder plechtig stil- zwygen bestudeerde hy zyn schets. Toen zuchtte hy opnieuw, stak het notitieboekje in zijn zak en wendde zich tot my. .Mynheer," zei hij, „neemt u my niet kwa- ïyk, dat ik zoo vry ben, u aan te spreken, maar ik ben hèel ongelukkig geweest. Mis schien ben ik geruïneerd. Hebt u het avond blad gelezen, mynheer? Het.... rechts- nieuws?" „Jawel," antwoordde lk. „Jylst," ging hy voort, „dan begrypt u ze ker al, waar ik op zinspeel? Het is eigeniyk geen zaak om met vreemden te bespreken, vooral niet," hy boog met den grijnslach van een wolf, die zyn tanden laat zien, tegen Betty „vooral niet in tegenwoordigheid van een charmante dame." Ik wist werkeiyk niet, wat ik zeggen moest, dus zweeg ik maar. „De fout," ging hU voort, „als er van een fout sprake mag zyn, ligt absoluut alleen by het toestel. Niemand had dit kunnen voor komen! Men heeft heel onaangename dingen over my gezegd. Men heeft er zelfs den Mi nister van Justitie by gehaald. Maar lk zai me ook op den Minister beroepen!" Hij klop te op de blikken doos en grinnikte sardonisch. „Hier heb ik myn bewijsstuk!" Ik rilde en schoof een eind van hem van daan. „In die doos, meneer?" riep ik vol af schuw uit. „Zet die doos dan toch alstublieft buiten de coupé, in de corridor!" „Ik denk er niet aan, meneer!" protesteer de hy. „Dat is een veel te kostbaar bewysstuk, om het ook maar een moment uit myn oogen te laten. Men beweert, dat ik het laatste ge deelte met de hand heb moeten snyden, maar met den inhoud van deze doos, myn heer, hoop ik in staat te zUn, zoowel de me dische autoriteiten als de hecren ven de rechteriyke macht te overtuigen, dat dat Je reinste laster ls. Kykt u maar hier, meneer!" HU schoof een haakje weg en lichtte het deksel van de doos op. Daar lag, met purpe ren lippen, wasbleeke wangen, glazige oogen en een verwarde massa zwart haar, een hoofd! Ik hoorde, hoe Betty dat zwakke kreetje gaf, dat bewUst, dat ze op het punt staat flauw te vallen. „Ik ben ongelukkig geweest," vervolgde de beul met zyn kraakstem, „maar lk zal me tot het uiterste verdedigen. Ik zal myn toestel voor den rechter opstellen en aantoonen, dat de beweringen van getuigen en kranten ab soluut onjuist zyn. Ja meneer, ik, Pierre Gi- raudy, de grootste kapper van heel Frank - rUk, ik zal met dit model bewUzen dat Su- zette Valier, die zeventigduizend francs scha devergoeding eischt, omdat myn permanent- wave-toestel haar haren heeft verbrand, een leugenares is!" de toelatingsexamens aan die inrichtingen, als volgt zyn vastgesteld: Rykstuinbouwschool te Aalsmeer vóór of uiteriyk op 7 September 1931; Rykstuinbouwwinterschool te Hoorn vóór of uiteriyk op 14 September 1931; Rykstuinbouwschool te Lisse vóór of uiter iyk op 11 September 1931. De aanmelding moet geschieden by den directeur der school, by wien tevens nade re inlichtingen zyn te bekomen. D'n Dré en d'n Bïaai, e tan ULVEN- HOUT, door A. A. L. Graumans, N.V. Drukkery de Spaarnestad, Haarlem. ....even lachen.... De Weleerw. Pater van den Tempel O.P. schrijft in de „Resb.": ....Laten we nu even lachen om dien Dré en dien Bl&auwe, twee Noord-Brabantsche boeren, door Graumans in dr blauwen boe zeroen zoo maar neergeklonterd Je lacht al om den omslag van het boek met die leutige boerenkermis, je lacht om de facie van den schrijver, een karakter komiek in 't kwadraat, je lacht vooral om den inhoud van het boek, waar telkens een schaterlach opklatert uit die grappen en grollen, kwinkslagen en boerteryen, de een al komischer dai. de andere. Toch is die Graumans, de bekende schr. van „Amand Starck" en van de ,3rabant- sche Brieven, geen potsenmaker. Fyn sty- listisch, vooral in zijn zonnige en sappige en van kleuren klaterende natuur-beschrijvin gen, weet hy tevens het Romeinsche „ri- dendo dicere verum" al lachend de waarheid zeggen, te doen uitstralen in de boertige leute, de goe-lachende rommelpottery van den Noord-Brabantschen boer. „t Was 'nen avond in Mei, van 'n zeld zame pracht. Muljoenen sterrekes laggen gezaaid aan d'n oneindigen hemel en 't maansikkeltje hong in zuiveren wolkskes, zóó zocht, zoo schoon 't leek wel 't ver sierde sleutelgat van de hemelpoorten, waar door 't heilig licht heenscheen." (blz. 180) Deze en nog tientallen natuur-fresco's, de een al glanzender dan de andere, verra den den taalvirtuoos en den ongemeenen kneder en herschepper van het Brabantsch dialect. D'n Dré en d'n Blaauwe is de Hol- landsche „Pallieter", De Mark van Noord- Brabant is de Nethe van het Vlaanderen- land. Toch zyn Grauman's natuuretsen geen slaafsche navolging van Timmermans' na- tuurvisioenen, maar geheel eigen scheppin gen. Misschien dat ge, evenals bij Pallieter, de grappen en boerten van Dré wat al te rauw en bout vindt; doch onder dien stoppeligen en knoestigen bast van d'n Blaauwe van Ul- venhout klopt een hart zóó menschelyk, zoo teer-besnaard, dat wij, gesnoerd in het kor set onzer vormeiykheden, een verlichting ge voelen. Het Haagsche leven heeft ons met zulk een benauwend keursiyf van hoofsche vor men en gemaniëreerdheden ingeregen, dat ieder, evenals de jonge David dat deed met Saul's maliënkoker, dien rompslomp van zich af wil werpen, om vrij en vrank weer eens echt natuuriyk te zyn. Het bekende liedje van de Genestet: „Verlos ons van den preektoon, Heer. „Geef ons natuur en waarheid weer! geldt niet alleen voor dominees-beffen, maar slaat ook op die oud-gebruikte, oud-gepoei erde restanten van den Franschen tyd uit het begin van de vorige eeuw. En daar zet die Dré, de dubbelganger van Graumans, ons opeens in het oer-gezonde, oer-natuuriyke midden van N. Br. boeren bevolking, bosschen en landouwen, flora en fauna. En in dien „Blauwe" met z'n stugge roode haren, z'n spieren en zenuwen als ko perdraad, klopt een menschenhart met den klop van Innige, eeuwige, diep menscheiyke gevoelens, waar de gemaniëreerde in vormen verstarde stadsmensch vreemd aan is gewor den en toch naar snakt in z'n diepste diepte. Koop dit boek met z'n mooi en malsch N. Br. dialect, waarmee men spoedig vertrouwd raakt en ge zult ln dien Dré een meester ontmoeten op letterkundig gebied, een schil der van de fijnste natuumuancen en een scherp aanvoelend ontleder van de Innigste roerselen van het menschelyk gemoed. Het ingewikkeld, mechanisch, in uiteriyke vor men en hoofschheden verstikte moderne leven vindt hier bevrijding van knellende banden. Maupie, door A. C. C. de Vletter. Uitg. Gebr. Kluitman. Alkmaar. De bekende schryver van jongensboeken heeft met „Maupie" de lectuur voor de jeugd met een exemplaar verrijkt, dat alle jon gens met pleizier en spanning zullen lezen. Maupie is de zoon van een armen gooche laar. Reeds op Jeugdigen leeftijd moet hy helpen het dageiyksch brood verdienen en leert zoodoende de vele nooden kennen. Door de bioscoop voelt hy zich onweer staanbaar aangetrokken tot de film, hy ver laat zyn vader en leert een persoon kennen die hem in de gelegenheid stelt een rol te spelen. Na vele avonturen belandt Maupie in Ame rika en speelt daar in een groote film. De terugtocht naar Holland is nog veel avontuurlyker, dit zullen de jonge lezers en lezeressen zexer ten volle met ons eens zyn. Ieder ouder die zyn kinderen een pleizier wil doen, kunnen wij ten volle raden hen dit aardige boek tei lezing te geven. Het geheel is verfraaid met een kleurige bandteekening en aardige illustraties van F. Leeser. Onze Overzeesche Gewesten De vereeniging „Oost en West" heeft ten behoeve van alle jongens en meisjes in Nederland, die de Lagere School hebben door- loopen, onder bovenstaanden titel een boekje in het licht gegeven, waarin o.m. de vraag wordt gesteld, wat het doel van deze vereeni ging is. En het antwoord luidt: Deze vereeniging beoogt o.m. kennis van Oost- en West-Indië in Nederland en, om gekeerd, kennis van Nederland in ie beide Indien te verspreiden en daardoor de ban den tusschen de verschillende gebiedsdeelen van ons Koninkryk nauwer toe te ha'.en. Het Hoofdbestuur van „Oost en West" nu zorgde voor de uitgave van dit boekje in de hoop dat het in veler jongeren handen moge komen. Want, welken werkkring men later ook zal kiezen, altyd zal men met de Indien te ma ken hebben. M„n leze het boekje met aan dacht en laat het jongere en oudere vrienden en vriendinnen ook lezen. Het Hoofdbestuur twyfelt er niet aan of al lezenden zal de be langstelling groeien, de werklust geprikkeld, de kennis vermeerderd worden, zoodat men later wat op onze Indien betrekking heeft, beter zal begrypen. Dan ook zal men op de hoogte willen blyven van alles wat er om gaat in die schoone landen onder te tropen zon, welke alle belangstelling zoo ten volle waard zyn. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND P. C. HOOFT (uitr.) 14 Juli van Algiers. KON. HOLL. LLOYD MONTFERLAND (uitr.) 14 Juli te Buenos Ayres. WATERLAND 14 Juli van Amsterdam naar Zuid-Amerlka. KON. NED. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ AURORA 14 Juli van Catania naar Ca- lamata. COLOMBIA (uitr.) 15 Juli te Barbados. DOROS 14 Juli van Napels te Torrevieja. ERATO 14 Juli van Odense naar Gothen burg. GANYMEDES 14 Juli van Cavalla te Smyrna. HEBE 14 Juli van Messina naar Palermo. HERMES 14 Juli van Alexandrië naar Va- thy. TELAMON 14 Juli van Cadiz naar Genua. HOLLAND—AFRIK A-LIJN RANDFONTEIN (uitr.) 15 Juli te Antwer pen. WISSEKERK (thuisr.) 14 Juli te Marseille. ROTTERDAMSCHE LLOYD MODJOKERTO 15 Juli van Rotterdam naar Londen. SIBAJAK (uitr.) 14 Juli te Suez. STOOMVAART MIJ. OCEAAN PATROCLUS, Japan naar Rotterdam, 15 Juli van Singapore. NEDERLANDSCHE SCHEPEN ALCOR 14 Juli van Santa Fé naar Las Palmas (v.o.). ALBATROS 15 Juli van Rotterdam te Veilje. BATAVIEh V 15 Juli v.m. 8 uur van Rot terdam te Gravesend. BOOMBERG 14 Juli van Archangel naar Brussel. DUIVENDRECHT 13 Juli van Batimore n. Thames Haven. FARMSUM 14 Juli van Rotterdam te New- Orleans. JANTJE 14 Juli van Antwerpen te Londen. JOHANNA 14 Juli van Nantes naar Poor tershaven. KERKPLEIN 14 Juli van Lulea naar Rot terdam. MEEUW 14 Juli van Aarhus naar Aalborg. NEPTUNUS, m.s., 13 Juli van Sundsvall naar Bridport. OLDAMBT, m.s., 13 Jul van Stettin naar Skelleftea. PEURSUM 14 Juli van Antwerpen naar Wilmington. RANDWIJK 14 Juli van Rotterdam te Cardiff. STAD ZWOLLE 14 Juli van Lissabon te Rande. TARA 14 Juli St. Vincent gep., Antwerpen naar Montevideo. THUBAN 14 Juli v. d. Tyne naar Archan gel. TRIOMP 14 Juli van Gravesend naar Gra- velines. WILHELMINA 13 Juli van Kopenhagen te Holtenau. ZWALUW 13 Juli van Terhagen te Londen. 439. „Wat, Je slaat mij?" riep de baas woedend, „Ik zei, den jongen moest je slaan." „Ja baas," zei de knecht, ,4k kan het niet helpen, U bent te dicht by my gaan staan." „Je spreekt niet de waarheid," riep de baas weer, En greep haastig naar het stuk touw. „Ik zal jou op myn beurt zoo straffen, Dat het je je levenlang berouwt." 440. Eerst bracht het lieve, moedige meisje, Dat hun het leven redden wou, Hen naar den anderen kant der dorpsgrens Door hoog-opgroeiend hout. „Gaat verder door," zei ze met gebaren, „Tot ge u bij een rivier bevindt. Vaart wel, denkt als ge in uw land zyt, Nog eens aan het zwarte menschenkind."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 10